Regional editor: Don Rich
 
 
Region 1 - Northeast
 
 
CT, MA, ME, NH, NJ, NY, PA, RI, VT
 
 
Send news from Northeast states to [email protected]
 

Brown Invitational
Oct 16, 2004 at Goddard State Park, East Greenwich RI - 5k
Preview - Results -

Laura Cummings 17:21 5k leads NE#2 Bay Shore NY girls.
NE#9 Londonderry NH boys 142. Cory Thorne 15:01 course record.

by Larry Byrne

The 22nd Annual Brown University Cross Country Invitational High School meet was held today at Goddard State Park, East Greenwich, RI (about 15 niles S of Providence), on a dry, partly sunny, brisk (mid-50s), often gusty day, over a relatively flat, one -loop 5km course/

This meet has become a "major" on the Eastern interstate circuit, not just for entries from five of the New England states (VT was the absentee), but for a large contingent from NY (mostly Long Island), a few from NJ, plus the Baylor School from Chattanooga, TN, and a sole representative from SC..

In the Boy's Championship race, the Meet and Course Record of 15:02.0 was broken by CORY THORNE (Portsmouth, NH) a finalist in 2003 FL Nationals [17th], by about 30m over his cross-state rival GUOR MAJAK (Concord. NH), with super-soph RYAN SHERIDAN, (Walt Whitman, Huntington Station, NY), taking Bronze, close on the heels of Majak. In all 14 Boys broke 16:00 in this Championship race, while RYAN HAYES (Shoreham-Wading River, NY) winning an earlier "Varsity 2 race" was the only other sub-16:00...with a 17:39.9.

The team battle went to Larrry Martin's always strong LONDONDERRY, NH, over Jimmy Doyle's homestate BISHOP HENDRICKEN 142-172, with BROCKTON, MA 3rd at 194.

The Girl's Championship was a seemingly easy romp for All-American LAURA CUMMINGS (Bay Shore, NY) as she won easily in 17:20.9 (just shy of her 17:16 2003 clocking...#4 on the all-time course list), over of one the SouthEast best KATE NIEHAUS, all the way from Columbia, SC's Spring Valley HS (like Thorne, also 17th in the 2003 FL Nationals). Although about 100m back, she clocked a respectable 17:44.0, the only other sub-18:00 in this race. In the bronze position was soph ELSIE MOODY-ROBERTS (Cape Elizabeth, ME) at 18:00.0. In the battle for 4-6 places, it was a blanket finish, taken in the final stride by ELLEN DOUGHERTY (Riverhead, NY) over MARY LIZ McCURDY (Bay Shore) and SPRING GREEVEY (Amherst, MA), with only 0.2 separating them.

However, it should be noted that in winning the Girl's "Varsity-2" race earlier in the day, the superlative-soph BRITTANY SHEFFEY (Bellport, NY) clocked 17:39.9, which would have earned her silver in the Championship.

The Girls team title was dominated by the powerful #6 ranked US Bay Shore, with 1-5-9-15-25 places for a low of 54, over fellow NY schools; Columbia at 113, and Ward Melville with 139..

Results

Boys - Girls

Boys

Boys Championship

	Boys 5k Run CC CHAMP

	Name	   School	Finals
	1	1898 Cory Thorne	PORTSMOUTH, NH	15:00.50
	2	1367 Guor Majak	Concord, NH	15:06.00
	3	2348 Ryan Sheridan	Walt Whitman, Huntington Sta., NY	15:09.00
	4	1657 Vinny Olsen	LONDONDERRY, NH	15:25.00
	5	1801 Kevin Tschrhart	NORTHPORT, NY 	15:25.10
	6	2652 Paul Morris	LEXINGTON, MA	15:32.00
	7	1656 Paul Ahern	LONDONDERRY	15:38.00
	8	2486 Tom Webb	BARRINGTON. RI	15:40.00
	9	2517 Oliver Townsend	Baylor, Chattanooga, TN	15:42.00
	10	2025 Geary Gubbins	SOUTHAMPTON, NY	15:47.00
	11	1745 Steve Chaloner	MERRIMACK. NH	15:49.00
	12	1942 Brian Trembley	SETON HALL PREP, NJ	15:51.00
	13	2880 David Polgar	Newton North, MA	15:57.00
	14	1287 Ruben Sanca	Boston  Public, MA	15:59.00
	15	2026 Luis German	SOUTHAMPTON	16:05.00
	16	1295 Jose Depina	BROCKTON, MA	16:05.10
	17	2518 Vikram Srivastava	Baylor	16:08.00
	18	1335 Terrance Gallogly	CLASSICAL-RI	16:10.00
	19	2086 Matthew Tieuli	St Johnís, Shrewsbury, MA	16:12.00
	20	1229 Colin Mc Connell	BISHOP HENDRICKEN, RI	16:12.10
	21	1104 Brian Hunt	AMHERST REGIONAL, MA	16:15.00
	22	1802 Andrew Miller	NORTHPORT 	16:17.00
	23	1746 Brock Welch	MERRIMACK	16:17.10
	24	1235 Chris Jackson	BISHOP HENDRICKEN	16:18.00
	25	1231 Andrew Palumbo	BISHOP HENDRICKEN	16:20.00

	Boys 5k Run CC CHAMP                                      Team Scores
	=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 LONDONDERRY-NH           142    4    7   35   42   54   58   64
	      Total Time:  1:21:13.10
	         Average:    16:14.62
	   2 BISHOP HENDRICKEN-RI  172   20   24   25   44   59   69   73
	      Total Time:  1:22:35.10
	         Average:    16:31.02
	   3 BROCKTON - MA                  194   16   29   46   51   52   53
	      Total Time:  1:23:05.30
	         Average:    16:37.06
	   4 MERRIMACK-NH                  220   11   23   45   62   79  121  143
	      Total Time:  1:23:06.50
	         Average:    16:37.30
	   5 Concord - NH                           248    2   27   55   80   84  102
	      Total Time:  1:22:57.20
	         Average:    16:35.44
	   6 Baylor School, Chattanooga,TN 271    9   17   31   89  125
	      Total Time:  1:23:40.00
	         Average:    16:44.00
	   7 Newton North - MA                  285   13   30   34  103  105  115
	      Total Time:  1:24:00.30
	         Average:    16:48.06
	   8 SETON HALL PREP -NJ         297   12   32   65   71  117
	      Total Time:  1:24:06.10         
             Average:    16:49.22

	   9 NORTHPORT - NY              318    5   22   82  100  109  131  140
	      Total Time:  1:24:12.10
	         Average:    16:50.42
	  10 LINCOLN-RI                       332   37   43   67   81  104  113  136
	      Total Time:  1:25:11.00
	         Average:    17:02.20
	  11 HOPEWELL VALLEY-NJ   335   26   47   63   83  116  118  124
	      Total Time:  1:25:11.10
	         Average:    17:02.22
	  12 NORTH KINGSTOWN-RI    343   36   40   74   87  106  126  142
	      Total Time:  1:25:16.10
	         Average:    17:03.22
	  13 St Johnís, Shrewsbury- MA    355   19   70   85   88   93   99  122
	      Total Time:  1:25:26.30
	         Average:    17:05.26
	  14 XAVIER-CT                           368   38   61   77   95   97   98  128
	      Total Time:  1:25:37.40
	         Average:    17:07.48
	  15 Walt Whitman-NY                  374    3   60   91  101  119  120  137
	      Total Time:  1:24:55.30
	         Average:    16:59.06
  

Boys Varsity 2

	Event 10  Boys 5k Run CC VARSITY 2
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Jon Kalinoski                CHELMSFORD-MA         15:50.80    1
	  2 Josh Andrews                 CHELMSFORD-MA         15:52.00    2
	  3 Brendan Martin               SMITHTOWN-NY          16:01.00    3
	  4 Justin Cuotis                W.HAMP.BEACH          16:13.00    4
	  5 Andrew Mercurio              LA SALLE-RI           16:23.00    5
	  6 Matt Meagher                 MANSFIELD-MA          16:26.00    6
	  7 Elliott Henry                EXETER-NH             16:26.10    7
	  8 Ryan Collins                 MANSFIELD-MA          16:35.00    8
	  9 Bradley Horyczun             ST.ANTHONY-NY         16:41.00    9
	 10 Dave Dowd                    CHELMSFORD-MA         16:42.00   10
	 11 Robert Fleming               ST.ANTHONY-NY         16:43.00   11
	 12 John Keenan                  ST.ANTHONY-NY         16:45.00   12
	 13 Dominick Totino              PATCHOGUE ME          16:51.00   13
	 14 Shawn Dever                  PLYMOUTH SOUTH-MA     16:52.00   14
	 15 Justin Stadnick              SOUTH KINGSTOWN-RI    16:53.00   15
	 16 Alex Dossin                  CHELMSFORD-MA         16:55.00   16
	 17 Kevin Gwinn                  ST.ANTHONY-NY         16:56.00   17
	 18 Chris Sweeney                CHELMSFORD-MA         16:58.00   18
	 19 A.J. Johnson                 COVENTRY - RI         16:59.00   19
	 20 Nick Lacroix                 COVENTRY - RI         17:00.00   20
	 21 Dan Renahan                  MIDDLE COUNTRY-NY     17:00.10   21
	 22 Timothy Whalen               ST. JOSEPH SEA-NY     17:02.00   22
	 23 John Lazzaro                 ST.JOHN the           17:03.00   23
	 24 Kevin Kundrat                TOLL GATE-RI          17:06.00   24
	 25 Jonathan Gedeon              ST. JOSEPH SEA-NY     17:08.00   25
	 26 Dominic Pellegrino           SMITHTOWN-NY          17:08.10   26
	 27 Ryan Nolette                 PLYMOUTH SOUTH-MA     17:09.00   27
	 28 Scott Mc Ewen                PLYMOUTH SOUTH-MA     17:09.10   28
	 29 Dan Mc Vety                  PILGRIM-RI            17:09.20   29
	 30 Scott Twardowski             LA SALLE-RI           17:11.00   30
	 31 Hugh Donaldson               ST.JOHN the           17:12.00   31
	 32 Matt Brousseau               ATTLEBORO-MA          17:14.00   32
	 33 Adam Derfelt                 FRANKLIN HIGH - MA    17:14.10   33
	 34 Andrew Tychnowitz            ST.ANTHONY-NY         17:18.00   34
	 35 Dave Berchem                 NOTRE DAME-NJ         17:18.10   35
	 36 Alex Roertgen                SMITHTOWN-NY          17:18.20   36
	 37 Scott Stephani               BELLPORT-NY           17:19.00   37
	 38 Steve Sionne                 NOTRE DAME-NJ         17:19.10   38
	 39 Brendan Monks                MANSFIELD-MA          17:20.00   39
	 40 Gary Mc Govern               BOSTON COLLEGE-MA     17:21.00   40
	 41 Miles Motta                  WESTERLY-RI           17:21.10   41
	 42 Alan Zollo                   PATCHOGUE ME          17:23.00   42
	 43 Nickolay Kolev               TAUNTON- MA           17:23.10   43
	 44 Todd Robbins                 ATTLEBORO-MA          17:24.00   44
	 45 Mike Carley                  MIDDLE COUNTRY-NY     17:24.10   45
	 46 John O'Riordan               BOSTON COLLEGE-MA     17:25.00   46
	 47 Steve Griffith               COVENTRY - RI         17:25.10   47
	 48 Tim O'Koren                  FRANKLIN HIGH - MA    17:26.00   48
	 49 Zach Batovich                NOTRE DAME-NJ         17:27.00   49
	 50 Pat Boerjes                  ST.JOHN the           17:27.10   50

=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 CHELMSFORD-MA                47    1    2   10   16   18   55   75
	      Total Time:  1:22:17.80
	         Average:    16:27.56
	   2 ST.ANTHONY-NY                83    9   11   12   17   34   54   95
	      Total Time:  1:24:23.00
	         Average:    16:52.60
	   3 MANSFIELD-MA                188    6    8   39   61   74   93  127
	      Total Time:  1:25:36.20
	         Average:    17:07.24
	   4 SMITHTOWN-NY                205    3   26   36   63   77   82  117
	      Total Time:  1:25:47.30
	         Average:    17:09.46

 

Boys Varsity 1

  	Event 9  Boys 5k Run CC VARSITY 1
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Ryan Hays                    SHOREHAM              15:35.30    1
	  2 Ross Turner                  Mohawk Regional       16:11.00    2
	  3 Sam Sylvestre                Mohawk Regional       16:14.00    3
	  4 Chris Williams               COLLEGIATE-NY         16:25.00    4
	  5 Chris Hays                   SHOREHAM              16:27.00    5
	  6 Mark Burnham                 Mohawk Regional       16:30.00    6
	  7 Steve O'Brien                Groton-Dunstable      16:35.00    7
	  8 Chris Rizzo                  BISHOP FEEHAN-MA      16:39.00    8
	  9 Phil Giackette               MARTIN LUTHER-NY      16:43.00    9
	 10 Keven Quadrozzo              TACONIC-MA            16:45.00   10
	 11 Matt Poyton                  SMITHFILED-RI         16:47.00   11
	 12 J.R. Roberts                 Groton-Dunstable      16:52.00   12
	 13 Dwayne Alexis                COLLEGIATE-NY         16:53.00   13
	 14 Daniel Mc Cormick            Northampton - Ma      17:02.00   14
	 15 Joe Keenan                   BISHOP FEEHAN-MA      17:04.00   15
	 16 Patrick Foster               BROOMFIELD-MA         17:07.00   16
	 17 Sam Brown                    BROOMFIELD-MA         17:08.00   17
	 18 Chris Funch                  Groton-Dunstable      17:09.00   18
	 19 Chris Darrah                 Mashpee - Ma          17:09.10   19
	 20 Ben Freeman                  PONAGANSET-RI         17:12.00   20
	 21 Ryan Rezendes                CARVER-MA             17:12.10   21
	 22 Tom Papain                   MANHASSET-NY          17:16.00   22
	 23 Ross Perry                   NORWELL - MA          17:17.00   23
	 24 Itse Begho                   COLLEGIATE-NY         17:17.10   24
	 25 Dan Frank                    SHOREHAM              17:18.00   25
	 26 Richard Cammett              NORWELL - MA          17:21.00   26
	 27 J.D. Beaulieu                Seekonk - Ma          17:22.00   27
	 28 Mark Fairchild               SOMERSET-MA           17:22.10   28
	 29 Zach Harrison                WESTON-MA             17:24.00   29
	 30 Joe Bertone                  MCKEE/S.I.TECH-NY     17:25.00   30
	 31 Christian Capron             ST. ROSE-NJ           17:26.00   31
	 32 Mike Dalton                  ST. RAPHAEL-RI        17:26.10   32


=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 SHOREHAM WADDING RIVER-NY   110    1    5   25   34   45   54   59
	      Total Time:  1:24:39.30
	         Average:    16:55.86
	   2 Mohawk Trail Regional - M   114    2    3    6   50   53   94  152
	      Total Time:  1:24:56.00
	         Average:    16:59.20
	   3 COLLEGIATE-NY               116    4   13   24   37   38   87   89
	      Total Time:  1:25:44.10
	         Average:    17:08.82

Girls

Girls Championship

	Name	   School	Finals
	1	794 Laura Cummings	BAY SHORE. NY	17:20.90
	2	520 Kate Niehaus	Spring Valley, Columbia, SC	17:44.00
	3	747 Elise Moody-Rogers	Cape Elizabeth, ME	18:00.00
	4	434 Ellen Dougherty	RIVERHEAD, NY 	18:14.00
	5	795 Mary Liz McCurdy	BAY SHORE, NY	18:14.10
	6	762 Spring Greevey	AMHERST REGIONAL, MA	18:14.20
	7	2991 Sam Gawrych	WESTERLY, RI	18:35.00
	8	2775 Meghan Curran	CHELMSFORD, MA	18:36.00
	9	796 Lauren Schmidt	BAY SHORE	18:45.00
	10	310 Kailin Collins	MANSFIELD, MA	18:46.00
	11	386 Danielle Karagannis	NORTHPORT, NY 	18:53.00
	12	178 Erin Lagasse	CRANSTON WEST, RI	18:56.00
	13	123 Brina Seguine	COLUMBIA, NY	19:03.00
	14	799 Callie Hogan	BAY SHORE	19:06.00
	15	2758 Audrey Hawkins	BARRINGTON, RI	19:06.10
	16	118 Ashley Ferriero	COLUMBIA	19:09.00
	17	385 Stephanie Lombardi	NORTH PROVIDENCE, RI	19:10.00
	18	725 Bridget Reilly	Ward Melville, NY	19:13.00
	19	554 Mary Clare Parrott	ST.JOHN the BAPTIST, West Islip, NY	19:16.00
	20	726 Kaela Matton	Ward Melville	19:16.10
	21	121 Alison O'Brien	COLUMBIA	19:19.00
	22	3161 Caitlin Crawford	NORTH KINGSTOWN, RI	19:21.00
	23	387 Jennifer Filiberto	NORTHPORT 	19:26.00
	24	723 Suejin Ahn	Ward Melville	19:30.00
	25	797 Pam O'Sullivan	BAY SHORE	19:32.00
  
Girls 5k Run CC CHAMP                               Team Scores
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 BAY SHORE-NY                 54    1    5    9   14   25   30   42
	      Total Time:  1:32:58.00
	         Average:    18:35.60
	   2 COLUMBIA-NY                   113   13   16   21   27   36   59   73
	      Total Time:  1:36:59.00
	         Average:    19:23.80
	   3 Ward Melville - NY               139   18   20   24   28   49   50   92
	      Total Time:  1:37:42.10
	         Average:    19:32.42
	   4 AMHERST REGIONAL-MA 165    6   31   34   38   56   78   80
	      Total Time:  1:37:44.50
	         Average:    19:32.90
	   5 NORTHPORT - NY                188   11   23   37   51   66   77   87
	      Total Time:  1:38:49.00
	         Average:    19:45.80
	   6 ST.JOHN the BAPTIST-NY   223   19   39   52   55   58   71  107
	      Total Time:  1:39:44.00
	         Average:    19:56.80
	   7 NORTH KINGSTOWN-RI     277   22   47   48   75   85   90   93
	      Total Time:  1:40:57.10
	         Average:    20:11.42
	   8 Wachusett - Ma                        284   41   46   61   62   74   99  108
	      Total Time:  1:41:28.00
	         Average:    20:17.60
	   9 MANSFIELD-MA                   307   10   40   64   96   97  100
	      Total Time:  1:42:02.00
	         Average:    20:24.40
	  10 WESTERLY-RI                      315    7   44   79   82  103  104  110
	      Total Time:  1:42:05.10
	         Average:    20:25.02
	  11 Marblehead - MA                    333   26   35   86   88   98  101  109
	      Total Time:  1:42:45.00
	         Average:    20:33.00
	  12 Bishop Guertin-NH                 339   57   63   67   68   84   91   94
	      Total Time:  1:42:35.30
	         Average:    20:31.06
	  13 BARRINGTON-RI                 361   15   60   69  105  112
	      Total Time:  1:47:40.10
	         Average:    21:32.02
	  14 ST. JOHN VILLA-NY           367   45   70   76   81   95  102
	      Total Time:  1:43:27.10
	         Average:    20:41.42
	  15 MCKEE/S.I.TECH-NY          396   53   65   83   89  106  111
	      Total Time:  1:44:40.10
	         Average:    20:56.02

  

Girls Varsity 2

	Event 8  Girls 5k Run CC VARSITY 2
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Brittany Sheffey             BELLPORT-NY           17:39.90    1
	  2 Emily Sherrard               HOPEWELL VALLEY-NJ    18:40.00    2
	  3 Kayla Flleming               TOLMAN-RI             19:05.00    3
	  4 Kayla Murphy                 BAY VIEW-RI           19:10.00    4
	  5 Emily Foster                 EXETER-NH             19:13.00    5
	  6 Rolanda Bell                 SACRED HEART-NY       19:14.00    6
	  7 Melissa Tempesta             PATCHOGUE ME          19:21.00    7
	  8 Kelsey Malmquist             KELLENBERG-NY         19:24.00    8
	  9 Rebecca Hopkins              TOLL GATE-RI          19:25.00    9
	 10 Samantha Eagleson            COVENTRY - RI         19:26.00   10
	 11 Meg Fitzpatrick              HOPEWELL VALLEY-NJ    19:31.00   11
	 12 Kate Rizzolo                 FRANKLIN HIGH - MA    19:32.00   12
	 13 Jill Sergi                   FRANKLIN HIGH - MA    19:34.00   13
	 14 Bridget De Vincent           ATTLEBORO-MA          19:34.10   14
	 15 Kelly Duncan                 SACRED HEART-NY       19:39.00   15
	 16 Marissa Greco                HOPEWELL VALLEY-NJ    19:40.00   16
	 17 Melissa Pelletier            MERRIMACK-NH          19:46.00   17
	 18 Jill Mc Nabb                 LEXINGTON-MA          19:47.00   18
	 19 Christina Nelson             BAY VIEW-RI           19:49.00   19
	 20 Amy Taetzsch                 EXETER-NH             19:52.00   20
	 21 Maria Costello               PATCHOGUE ME          19:52.10   21
	 22 Colleen Walker               WILLIAM FLOYD-NY      19:58.00   22
	 23 Kristin Demirjian            PILGRIM-RI            19:59.00   23
	 24 Nicole Cocozza               CRANSTON WEST - RI    20:00.00   24
	 25 Lia Amonte                   MERRIMACK-NH          20:07.00   25

=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 SACRED HEART-NY             158    6   15   37   46   54  106  126
	      Total Time:  1:41:31.00
	         Average:    20:18.20
	   2 BELLPORT-NY                 172    1   33   38   49   51   58   81
	      Total Time:  1:40:49.00
	         Average:    20:09.80
	   3 HOPEWELL VALLEY-NJ          172    2   11   16   56   87  101  119
	      Total Time:  1:40:50.00
	         Average:    20:10.00
  

Girls Varsity 1

	Event 7  Girls 5k Run CC VARSITY 1
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Erin Hayes                   SHOREHAM              18:55.10    1
	  2 Rita Marcotte                Mohawk Regional       19:12.00    2
	  3 Brittany Carter              W.HAMP.BEACH          19:18.00    3
	  4 Mary Sullivan                W.HAMP.BEACH          19:31.00    4
	  5 Alison Ritter                WESTON-MA             19:45.00    5
	  6 Heather Pierce               Mohawk Regional       19:47.00    6
	  7 Julie Tarallo                BISHOP FEEHAN-MA      19:49.00    7
	  8 Emily Mc Millan              ST. ROSE-NJ           19:52.00    8
	  9 Lily Calderwood              BROOMFIELD-MA         20:05.00    9
	 10 Emily Thomas                 BISHOP FEEHAN-MA      20:09.00   10

=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 BISHOP FEEHAN-MA             77    7   10   12   20   28   56   70
	      Total Time:  1:41:56.00
	         Average:    20:23.20
	   2 Mohawk Trail Regional - M    83    2    6   14   30   31   59  101
	      Total Time:  1:41:50.00
	         Average:    20:22.00
	   3 WESTHAMPTON BEACH-NY        146    3    4   23   37   79   92  145
	      Total Time:  1:44:20.00
	         Average:    20:52.00
	   4 ST. ROSE-NJ                 151    8   27   32   36   48   53   67
	      Total Time:  1:45:56.10
	         Average:    21:11.22
  

Preview

by Larry Byrne

Entries for 2004 Brown University HS X-C Invitational, Goddard State Park, East Greenwich, RI on Saturday, October 16th, over a 5km course, have been announced.

Sad news in Girls Championship race - NO SARATOGA, however some very good teams w/ top ranked individuals -- Westerly {Gawrych]; Bay Shore, NY [Cummings and McCurdy]; Spring Valley, So. Carolina {Kate Niehaus...17th @ FL in 2003]; Amherst, MA {Spring Greeney]; Cape Elizabeth, ME [Elsie Moody-Roberts]; Riverhead, NY [Ellen Dougherty]; matched up vs.other locals Audrey Hawkins [Barrington] and Erin Lagesse [Cranston West].

On the Boys side, bad early speculation -- Newton North, MA is listed in the Championship race, but the word on DyeStat's "Message Board" is that the #1 X-C runner in the East [and among the top 5 nationally] Chris Barnicle will NOT run w/ their team...why ?? I don't know.. However, there's plenty of individual talent to make a great race of it...Ryan Sheridan [Walt Whitman, LI] a soph who ran the 3rd fastest time overall at Manhattan last Sat.; Kevin Tschirhart [Northport, LI]; Geary Gubbins [Southampton, LI]; the top two kids from NH, Cory Thorne [Portsmouth] and Guar Majak [Concord] vs. RI's best Tom Webb [Barrington]

I'll be there [rain or shine...and we expect the former, early on Sat., then the sun to peek thru in time for Champs races about 1:00-2:00 p.m.] and will obtain complete? [well, of Champs} results, which I'll forward on Saturday evening. This course is fast! No hills, few sharp turns, mainly on grass flats, and wooded trails.

Northeast Region index page

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

©1998-2004