Results
Seeds
DyeStat Elite marks |
US#1 marks by Nicole Blood 9:24.03 3000m, Bay Shore girls 8:59.21 4x800, and Tiffany Maskulinski 13-5 PV. Tully teammates win 800 and 1600 (jr Dominic Luka 1:50.33 US#4 and sr Lopez Lomong 4:10.12. Shenendehowa HS boys 29, Hempstead HS girls 42 win team championships. Selena Sappleton 58.94 400H US#3. Hakon Devries 8:57.99 3200m US#6. Dan Tierney 16-1 PV US#9 |
Championship Highlights
Boys - Amityville sr Ian Morgan 21.53 -2.6. Shenendehowa jr Rob McRae 48.06 400m. Tully sr Dominic Luka 1:50.33 800m. Tully sr Lopez Lomong 4:10.12 1600m. John Jay E. Fishkill sr Hakon Devries 8:57.99 3200m US#6. Somers sr Patrick Gazzini 52.89 400H. Rome jr Matt Parker 6-9 HJ. Christian Brothers sr Felipe Reyes 23-11.25 +2.2. Webster-Schr soph Gary Jones 47-5 +2.9 TJ. Medina sr Dan Tierney 16-1 PV US#9. Tupper Lake sr Josh Dupuis 59-9.75 SP. Immaculate Heart sr Derek McGuiree 182-2 DT. Dewitt Clinton HS 3:17.74 4x400. John Jay E. Fishkill HS 7:48.74 4x800.
Girls - Bellport sr Erica Young 54.25 400m. Bay Shore jr Mary Liz McCurdy 4:29.41 1500m (McCurdy is US#2 on 4:28.54 in qualifiers meet). Saratoga soph Nicole Blood 9:24.03 3000m US#1. Williamsville South jr Alyissa Hasan 14.36 -2.5 100H. A.P. Randolph sr Selena Sappleton 58.94 400H US#3. Shoreham Wading River jr Lauren Biscardi 5-10 HJ. Lancaster jr Mary Saxer 19-5.5 -0.7. Clyde soph Quayona Carithers 39-3 -3.0 TJ. Iroquois Buffalo jr Tiffany Maskulinski 13-5 US#1. Saugerties sr Sarah Thornton 139-1 DT. Hempstead HS doubles 47.22 4x100 and 3:48.54 4x400. Bay Shore HS 8:59.21 4x800 US#1.
DyeStat Elite performances
121 performances qualifying for DyeStat Elite top 100 national ranking
Boys
B-100 10.61 +1.0 Branch, Tyvon, 2004, Cicero N. Syra , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-100 10.64 +1.0 Lester, Jordan, 2004, Jamesville-Dewitt , Dewitt NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
B-200 21.37 +1.0 Branch, Tyvon, 2004, Cicero N. Syra , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-200 21.4 +0.1 Morgan, Ian, 2004, Amityville , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
B-200 21.53 -2.6 Morgan, Ian, 2004, Amityville , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-400 48.06 McRae, Rob, 2005, Shenendehowa , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-400 48.18 Williams, Jamel, , Clinton , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-800 1:50.33 Luka, Dominic, 2005, Tully Central , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-800 1:50.62 Luka, Dominic, 2005, Tully Central , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
B-800 1:51.56 Hinnant, Keith, 2004, Bay Shore , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-800 1:52.79 Hinnant, Keith, 2004, Bay Shore , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-1600 4:10.12 Lomong, Lopez, 2004, Tully Central , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-1600 4:12.44 Silva, Andre, 2004, Middle Country , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-1600 4:13.95 Ceriello, Bill, 2004, Arlington , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-1600 4:14.5 McNab, Kevin, 2004, Howell North , MO 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
B-1600 4:15.04 Quinn, Teddy, 2004, Rush Henrietta , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 5
B-1600 4:16.01 Giza, Dan, 2004, Lancaster , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 6
B-1600 4:16.43 Jamieson, Carlos, 2005, North Rockland , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 7
B-3200 8:57.99 Devries, Hakon, 2004, John Jay EF , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-3200 9:01.01 Tschirhart, Kevin, 2005, Northport , Northport NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-3200 9:14.18 Fiasconaro, Kyle, 2004, Commack , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-3200 9:15.08 Weart, David, 2004, O'Neill , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
B-3200 9:16.5 Stevens, Mark, 2004, Pittsford , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 5
B-110H 13.94 p +2.0 Ezike, Saidu, 2004, Port Richmond , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-110H 14.08 p +2.0 Jackson, Verrol, 2004, Schenectady , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 3
B-110H 14.14 -0.2 Gissendanner, Terrell, 2005, Edison , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
B-110H 14.29 p +2.3 Sorel, Jimmy, 2004, Brockport , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 5
B-400H 52.89 Gazzini, Patrick, 2004, Somers , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-400H 53.51 Gazzini, Patrick, 2004, Somers , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-400H 54.04 Skidmore, Rob, 2004, Alexander , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
B-HJ 6' 9 Parker, Matt, 2005, Rome , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-HJ 6' 8 Huyler, Garrett, 2005, Marlboro , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-LJ 23' 11.25 +2.2 Reyes, Felipe, 2004, Christian Brothers , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-LJ 23' 9.25 -1.8 Reyes, Felipe, 2004, Christian Brothers , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-LJ 23' 8.75 +1.5 Dixon, Arman, 2004, Beacon , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-LJ 23' 4.25 -1.1 Ross, Terry, 2004, Northport , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
B-LJ 23' 3.75 +2.1 Ross, Terry, 2004, Northport , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-TJ 47' 10 +0.3 Reyes, Felipe, 2004, Christian Brothers , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-TJ 47' 5 +2.9 Jones, Gary, 2006, Webster-Schr , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-PV 16' 1 Tierney, Dan, 2004, Medina , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-PV 15' 3 Cassidy, Ian, 2004, Arch Molloy , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-PV 15' 0 Reynolds, Mike, 2004, Fairport , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
B-PV 15' 0 Smith, Shane, 2004, Lafayette , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-SP 60' 4.25 McGuire, Derek, 2004, Immaculate Heart , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
B-SP 59' 9.75 Dupuis, Josh, 2004, Tupper Lake , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-SP 59' 9.25 Hickey, John, 2005, Tappan Zee , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-SP 59' 3.25 Dupuis, Josh, 2004, Tupper Lake , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 2
B-SP 58' 11.75 McGuire, Derek, 2004, Immaculate Heart , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-DT 183' 10 McGuire, Derek, 2004, Immaculate Heart , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
B-DT 182' 2 McGuire, Derek, 2004, Immaculate Heart , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-DT 175' 10 Petraglia, Stefano, 2004, Msgr Farrell , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
B-4x400 3:17.74 Boys Relay, , Dewitt Clinton , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-4x400 3:18.26 Boys Relay, , Newburgh , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-4x400 3:18.49 Boys Relay, , Transit Tech , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-4x800 7:48.74 Boys Relay, , John Jay , East Fishkill NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
B-4x800 7:50.61 Boys Relay, , Syosset , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
B-4x800 7:51.7 Boys Relay, , Shenendehowa , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
B-4x800 7:56.09 Boys Relay, , Warwick Valley , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
Girls
G-200 24.26 +0.9 Shippy, Latoya, 2004, Middletown , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-200 24.4 +0.9 Clarke, Jessica, 2005, Murry Bergtraum , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-400 54.25 Young, Erica, 2004, Bellport , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-400 54.46 Benjamin, Jeavon, 2005, Hempstead , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-400 54.46 Young, Erica, 2004, Bellport , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-400 54.55 Blake, Dominique, 2004, Truman , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-400 55.06 Benjamin, Jeavon, 2005, Hempstead , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-400 55.41 Blake, Dominique, 2004, Truman , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 3
G-400 55.86 Richemond, DeDe, 2005, Suffern , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
G-800 2:09.59 Sheffey, Brittany, 2007, Bellport , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-800 2:11.06 Dougherty, Ellen, 2005, Riverhead , Riverhead NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-800 2:13.64 Bergold, Liz, 2004, Bronxville , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
G-1500 4:29.41 McCurdy, MaryLiz, 2005, Bay Shore , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-1500 4:30.81 Ryan, Aislinn, 2006, Warwick Valley , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-1500 4:32.25 Kieffer, Allison, 2005, W. Islip , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-1500 4:32.26 Crane, Shannon, 2005, Lancaster , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
G-1500 4:33.07 Lane, Caitlin, 2008, Saratoga , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 5
G-3000 9:24.03 Blood, Nicole, 2006, Saratoga Sprgs , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-3000 9:42.5 Ryan, Aislinn, 2006, Warwick Valley , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-3000 9:54.55 Cummings, Laura, 2005, Bay Shore , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-3000 9:56.34 Cufari, Liz, 2004, Pittsford Sutherland , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
G-3000 9:58.81 Crawford, Brittany, 2004, Fayetteville-Manlius , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 5
G-3000 10:02.32 Kubeja, Lynn, 2004, Honeoye Falls-Lima , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 6
G-100H 14.2 +0.9 Hasan, Alyissa, 2005, Williamsville S. , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-100H 14.27 p +0.5 Jackson, Kela, 2004, Wilson Magnet , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 4
G-100H 14.35 +0.9 Wright, Danette, 2004, Clinton , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-100H 14.36 -2.5 Hasan, Alyissa, 2005, Williamsville S. , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-400H 58.94 Sappleton, Selena, 2004, A.P. Randolph , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-400H 1:00.7 Sappleton, Selena, 2004, A.P. Randolph , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-HJ 5' 10 Biscardi, Lauren, 2005, Shoreham WR , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-HJ 5' 8 Haney, Amanda, 2004, Sidney , Sidney NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-HJ 5' 7 Hendershot, Whitney, 2007, Salamanca , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-LJ 19' 5.5 -0.7 Saxer, Mary, 2005, Lancaster , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-LJ 19' 4.5 Saxer, Mary, 2005, Lancaster , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-TJ 39' 6.75 Carithers, Quayona, 2006, Clyde , NY 6/5/2004, State Meet Div 2 NY, # 1
G-TJ 39' 3 -3.0 Carithers, Quayona, 2006, Clyde , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-TJ 38' 10.75 -2.6 Johnson, Dayna, 2004, Brentwood , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-TJ 38' 10.25 -1.8 Fields, Kirsten, 2005, Mount Vernon , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-PV 13' 5 Maskulinski, Tiffany, 2005, Iroquois Buffalo , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-SP 42' 6.75 Pryor, Brittany, 2004, Starpoint , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-DT 139' 3 Thornton, Sarah, 2004, Saugerties , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-DT 137' 10 Thornton, Sarah, 2004, Saugerties , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-4x100 47.22 Girls Relay, , Hempstead , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-4x100 47.39 Girls Relay, , Hempstead , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-4x100 47.45 Girls Relay, , Medger Evers , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-4x100 47.56 Girls Relay, , Medger Evers , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-4x400 3:47.63 Girls Relay, , Hempstead , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 1
G-4x400 3:48.54 Girls Relay, , Hempstead , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-4x400 3:52.64 Girls Relay, , Medger Evers , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-4x400 3:54.49 Girls Relay, , Clinton , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-4x400 3:55.08 Girls Relay, , A.P. Randolph , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 2
G-4x400 3:55.84 Girls Relay, , Clinton , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 3
G-4x400 3:55.92 Girls Relay, , Suffern , NY 6/5/2004, State Meet Div 1 NY, # 4
G-4x800 8:59.21 Girls Relay, , Bay Shore , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 1
G-4x800 9:07 Girls Relay, , Saratoga , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 2
G-4x800 9:09.13 Girls Relay, , Scotia-Glenville , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 3
G-4x800 9:14.4 Girls Relay, , Skaneateles , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 4
G-4x800 9:16.17 Girls Relay, , Suffern , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 5
G-4x800 9:18.79 Girls Relay, , Warwick Valley , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 6
G-4x800 9:23.12 Girls Relay, , Clinton , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 7
G-4x800 9:23.65 Girls Relay, , Bronxville , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 8
G-4x800 9:24.09 Girls Relay, , Fairport , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 9
G-4x800 9:25.13 Girls Relay, , Ward Melville , NY 6/5/2004, Statemeet Champs NY, # 10
Day 1 Highlights
by Jim Spier
Boys - Port Richmond sr Saidu Ezike 13.94 p +2.0 110H. Tully Central jr Dominic Luka 1:50.62 800m US#4. John Jay sr Hakon Devries 8:57.99 3200m (Kevin Tschirhart 9:01.01).
Girls - Bellport sr Erica Young 54.46 400m. Bellport freshman Brittany Sheffey 2:09.59 800m. A.P. Randolph sr Selena Sappleton 1:00.70 400H US#5. Hempstead HS 3:47.63 4x400. Saratoga soph Nicole Blood 9:24.03 3000m US#1. Lancaster jr Mary Saxer 19-4.5 LJ. Clyde soph Quayona Carithers 39-6.75 TJ.
virtually all legal wind
Event 2 Girls 200 Meter Dash Division 1
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
STATE RECORD: 23.56
MEET RECORD: 23.7h
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Latoya Shippy 12 Middletown-I 24.28Q 1
2 Jessica Clark 12 Murry Berg-I 24.46Q 2
Event 3 Girls 400 Meter Dash Division 1
==========================================================================
STATE RECORD: 51.75
MEET RECORD: 53.89
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Erica Young 12 Bellport-I 54.46 3
2 Javan Benjiman 11 Hempstead-I 55.06 3
3 Dominique Blake 12 H.Truman-I 55.41 3
Event 4 Girls 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
2 turn box
STATE RECORD: 2:03.7h
MEET RECORD: 2:08.68
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brittany Sheffey 9 Bellport-I 2:09.59
2 Ellen Dougherty 11 Riverhead-I 2:11.06
Event 8 Girls 400 Meter Hurdles Division 1
==========================================================================
STATE RECORD: 58.31
MEET RECORD: 59.79
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Selena Sappleton 12 A.P.Rand-I 1:00.70 3
Event 18 Girls 4x400 Meter Relay Division 1
==========================================================================
3 turn stagger
STATE RECORD: 3:39.90
MEET RECORD: 3:44.68
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hempstead-I 3:47.63 3
1) Nikeshia N. Brown 12 2) Javan Benjiman 11
3) Terry Ann Green 12 4) Kailor Roper 12
Event 206 Girls 3000 Meter Run CHAMPIONSHIP
=======================================================================
1 turn box
STATE RECORD: 9:21.37
MEET RECORD: 9:21.37
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nicole Blood 10 Saratoga-I 9:24.03
2 Aislinn Ryan 10 Warwick V-I 9:42.50
3 Laura Cummings 11 BayShore-I 9:54.55
4 Liz Cufari 12 Pittsford-I 9:56.34
5 Brittany Crawford 12 Fay-Man-I 9:58.81
6 Lynn Kubeja 12 HFL-I 10:02.32
Event 11 Girls Long Jump Division 1
=======================================================================
STATE RECORD: 20-10.75
MEET RECORD: 20-02
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mary Saxer 11 Lancaster-I 19-04.50
Event 112 Girls Triple Jump Division 2
=======================================================================
STATE RECORD: 42-00.50
MEET RECORD: 41-04.25
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Quayona Carithers 10 Clyde-Sav-II 39-06.75
Event 54 Boys 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
2 turn box
STATE RECORD: 1:49.9h
MEET RECORD: 1:51.9h
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Keith Hinnant 12 BayShore-I 1:51.56
Event 57 Boys 110 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
STATE RECORD: 13.46
MEET RECORD: 13.46
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Saidu Ezike 12 Pt.Richmon-I 13.94Q 1 +2.0
Event 154 Boys 800 Meter Run Division 2
=======================================================================
2 turn box
STATE RECORD: 1:49.9h
MEET RECORD: 1:51.9h
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dominic Luka 12 Tully-II 1:50.62
2 Conner Farrell 12 BayprtBPt-II 1:55.90
Event 256 Boys 3200 Meter Run CHAMPIONSHIP
=======================================================================
2 turn box
STATE RECORD: 8:52.75
MEET RECORD: 8:52.75
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hakon DeVries 12 J.J.E.Fish-I 8:57.99
2 Kevin Tschirhart 11 Northport-I 9:01.01
3 Kyle Fiasconaro 12 Commack-I 9:14.18
Event 61 Boys Long Jump Division 1
=======================================================================
STATE RECORD: 24-07.25
MEET RECORD: 24-07.25
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Felipe Reyes 12 CBA Albany-I 23-09.25
2 Terry Ross 12 Northport-I 23-04.25
DyeStat New York
|