HOME US News States
Nevada 2003 cross country
1st Nevada-Arizona Border War
Nov 22, 2003 at Boulder City NV
the best runners from Nevada and Arizona square off

This is also being called the DAM War, since it is being run close to Boulder Dam.

| Results | the meet's own web site |

Arizona sweeps.
Charles Hampton 15:47, Whitney Hardt 19:03

Charles Hampton (R) leads Arizona boys to victory by outleaning Nevada's Patrick Swick

photo by Doyle Jensen, NevadaTrackStats

 

Results

Boys - Girls

results from NevadaTrackStats.com, the site for Nevada news

Boys

Arizona 82, Nevada 128

Nevada got 2 through 4 after Hampton, but Arizona responded with the next 17 runners.

Place*

Name Team

Time

Pace

1

Charles Hampton Team Arizona

15:46.6

5:05/M

2

Patrick Swick Team Nevada

15:46.8

5:05/M

3

Blake Schlotzhauer Team Nevada

15:48.6

5:06/M

4

Stephen Pottey Team Nevada

15:59.7

5:09/M

5

Justin Langdon Team Arizona

16:00.3

5:10/M

6

Alek Comyford Team Arizona

16:15.5

5:15/M

7

Brent Page Team Arizona

16:20.8

5:16/M

8

Jerry Elian Team Arizona

16:21.5

5:16/M

9

Jack Mann Team Arizona

16:22.3

5:17/M

10

David Mehlhorn Team Arizona

16:24.0

5:17/M

11

Joey Heller Team Arizona

16:26.3

5:18/M

12

Kenny Cormier Team Arizona

16:26.8

5:18/M

13

Austin Fetter Team Arizona

16:27.0

5:18/M

14

Alex Mason Team Arizona

16:30.0

5:19/M

15

Boyd Howery Team Arizona

16:33.5

5:20/M

16

Stet Lomayestewa Team Arizona

16:36.0

5:21/M

17

James Bogner Team Arizona

16:38.5

5:22/M

18

Levi Lomeland Team Arizona

16:46.5

5:25/M

19

Zach Richard Team Arizona

16:48.9

5:25/M

20

Luis Cedillo Team Arizona

16:55.8

5:27/M

21

Sandy Skousen Team Arizona

16:59.6

5:29/M

22

Lupe Cabada Team Nevada

17:00.0

5:29/M

23

Joshua Whitman Team Nevada

17:07.4

5:31/M

24

Eric Burciaga Team Arizona

17:08.1

5:32/M

25

Justin Proctor Team Nevada

17:08.3

5:32/M

26

Cory Elder Team Nevada

17:09.3

5:32/M

27

Santos Castro Team Arizona

17:09.6

5:32/M

28

Daniel Geib Team Nevada

17:11.7

5:33/M

29

Travis Sahneyah Team Arizona

17:12.9

5:33/M

30

Kayden Campbell Team Nevada

17:18.0

5:35/M

31

Kasey Campbell Team Nevada

17:25.9

5:37/M

32

Cory Hawkins Team Nevada

17:35.7

5:40/M

33

Nick Schenk Team Nevada

17:38.6

5:41/M

34

Raphael Rodriguez Team Nevada

17:41.8

5:42/M

35

Lester Secody Team Arizona

17:42.3

5:43/M

36

Jonathan Shoop Team Nevada

17:56.4

5:47/M

37

Andrew Carney Team Nevada

18:08.8

5:51/M

38

Jake Steinman Team Nevada

18:10.0

5:52/M

39

Matthew Jensen Team Nevada

18:17.4

5:54/M

40

Josh Van Steenis Team Nevada

18:25.8

5:56/M

41

Justin Tully Team Nevada

18:27.5

5:57/M

42

Trent Holthaus Team Nevada

18:37.2

6:00/M

43

DeVon Davis Team Nevada

18:44.8

6:03/M

44

Preston Mathews Team Nevada

18:56.0

6:06/M

 

Girls

Arizona 60, Nevada 150

With Nevada missing its best two runners, the Lawrence sisters of Reno, Arizona poured in the first eight runners to win easily. The Hardt sisters -- Whitney 19:03 5k and Kari -- led Arizona.

Place*

Name Team

Time

Pace

1

Whitney Hardt Team Arizona

19:02.3

6:08/M

2

Kari Hardt Team Arizona

19:13.7

6:12/M

3

Jami Perez Team Arizona

19:15.3

6:13/M

4

Ellen Mork Team Arizona

19:21.3

6:15/M

5

Vanessa Hernandez Team Arizona

19:21.7

6:15/M

6

Kelly Spartonos Team Arizona

19:22.3

6:15/M

7

Merry Placer Team Arizona

19:25.2

6:16/M

8

Trisha Rasmussen Team Arizona

19:26.4

6:16/M

9

Amanda Gramly Team Nevada

19:26.9

6:16/M

10

Francesca Bissman Team Arizona

19:36.7

6:19/M

11

Addie Devine Team Nevada

19:44.4

6:22/M

12

Alyssa Abbott Team Nevada

19:58.2

6:26/M

13

Katie Engstrom Team Nevada

20:10.6

6:30/M

14

Angie Peterson Team Arizona

20:17.9

6:33/M

15

Amber Gordon Team Arizona

20:18.8

6:33/M

16

Jillian Klassen Team Arizona

20:21.4

6:34/M

17

Megan Karl Team Nevada

20:24.0

6:35/M

18

Jean Marie Loverich Team Arizona

20:25.3

6:35/M

19

Meghan Mathews Team Nevada

20:28.8

6:36/M

20

Lindsay Harris Team Nevada

20:33.1

6:38/M

21

Melissa Voss Team Nevada

20:38.4

6:39/M

22

Samantha Topham Team Nevada

20:41.3

6:40/M

23

Monica Bishop Team Arizona

20:47.2

6:42/M

24

Kelli Nelson Team Nevada

20:51.5

6:44/M

25

Kristilyn Jeffries Team Nevada

20:53.9

6:44/M

26

Tiffany Tandy Team Nevada

21:00.2

6:46/M

27

Kaylee McCullough Team Nevada

21:04.0

6:48/M

28

Suhan Kupoglu Team Nevada

21:11.4

6:50/M

29

Anna Schumacher Team Nevada

21:14.1

6:51/M

30

Diana Sitar Team Nevada

21:19.4

6:53/M

31

Tasha Larson Team Nevada

21:37.3

6:58/M

32

Staci DeGagne Team Nevada

21:50.4

7:03/M

33

Laura O'Connor Team Nevada

21:54.3

7:04/M

34

Jannelle Sanchez Team Nevada

22:04.7

7:07/M

35

Melissa O'Connor Team Nevada

22:48.6

7:21/M

 

 

 

DyeStat Nevada

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004