Dickinson College Inv 12/18
Boys - Girls
4 x 800m Relay:
1. Bishop McNamara 8:43.8
Weaver, Green, Simon, Evans
2. Glenelg 8:46.7
3. Mt. St Joe 8:50.4
4. Archbishop Curley 9:00.2.
5. Chambersburg 9:05.6
6. North Carroll 9:07.0
7. Central Catholic 9:07.3
8. Atholton 9:11.5
9. Mt. St. Joe 9:15.0
10. Urtbana 9:27.6
11. Frederick 9:31.7
12. Indian Valley 9:40.3
55m Dash:
1. Pat Barnes Urbana :06.56
2. Alan McDavid Calvert Hall :06.70
2. Mike Travis State College :06.70
4. Mr. Distillo Central Catholic :06.75
5. Mr. Hite Altoona :06.81
6. Keylan Brown Thomas Johnson :06.88
1600m Run:
1. Jon Goldsmith Glenelg 4:40.5
2. James Kawalek Thomas Johnson 4:40.8
3. Chris Wright Mt. St. Joe 4:41.1
4. Scott Herrick Linganore 4:44.8
5. Matt Hanlon Good Counsel 4:45.1
6. Kevin Graves Good Counsel 4:46.3
400m Run:
1. Robert Staley Thomas Johnson :53.8
2. Mr. Edwards Altoona :54.1
3. Josiah Druckenmiller Indian Valley :54.3
4. Mr. Hite Altoona :55.6
5. Phil Selmer Glenelg :56.5
6. Andy Hoyle Glenelg :56.6
55m Hurdles:
1. Nick Wright Mt. St. Joe :07.58
2. Isaac Soloman Frederick :07.68
3. Michael Heiser Center :07.68
4. Tommy Fitzgerald Thomas Johnson :08.12
5. Matt Metz Urbana :08.34
800m Run:
1. Brian Selmer Glenelg 2:05.3
2. Jeff Thomas Archbishop Curley 2:06.6
3. Josh Perry McDonogh 2:07.1
4. Jason Weaver Bishop McNamara 2:07.3
5. Travis Singer Altoona 2:09.6
6. Travis Patterson Thomas Johnson 2:09.7
200m Dash:
1. Alan McDavid Calvert Hall :24.0
2. Tim Rider Calvert Hall :24.3
3. Bryan Yerger Reading :24.6
4. Jimmie Gray Frederick :24.7
5. David Steele Thomas Johnson :24.9
6. Chris Edwards Altoona :25.0
3200m Run:
1. Jon Goldsmith Glenelg 10:03.1
2. Scott Herrick Linganore 10:03.3
3. Chris Wright Mt. St. Joe 10:13.6
4. James Kawalek Thomas Johnson 10:14.7
5. Kyle Reagan Mt. St. Joe 10:16.0
6. Ben Glover Calvert Hall 10:26.1
4 x 400m Relay:
1. Thomas Johnson 3:41.1
2. Bishop McNamara 3:45.1
3. Altoona 3:45.9
4. Urbana 3:50.6
5. Urbana 3:52.8
6. Glenelg 3:53.4
4 x 200m Relay:
1. Calvert Hall 1:38.3
2. Frederick 1:39.2
3. Thomas Johnson 1:41.5
4. Indian Valley A' 1:41.9
5. Mt. St. Joe 1:41.9
6. Thomas Johnson B' 1:42.4
Long Jump:
1. Isaac Soloman Frederick 19' 5 1/4"
2. Dale Rothe Archbishop Curley 18' 8 3/4"
3. Brad Varner Carlisle 18' 6 �"
4. Darius McCracken Reading 18' 4 �"
5. Shawn Alston McCaskey 18' 3"
6. Martin Johnson State College 18' 0"
High Jump:
1. Nick Wright Mt. St. Joe 6'2"
2. Jorden Newell Carlisle 6'2"
3. Brady Bickel Altoona 6'0"
4. Kyle Pittman Frederick 5'10"
5. Andrew Ross Calvert Hall 5'10"
Shot Put:
1. Jeremy Silverman Annville/Cleona 52' 10 3/4"
2. Mike Stellefsen Cumberland Valley 52' 2 �"
3. Joe Sabol Wilson 50' �"
4. Vikas Gowda Frederick 49' 10 3/4"
5. Eric Watkins Harrisburg 46' 8 3/4"
6. Segun Adewumi State College 41 5 �"
Pole Vault:
1. Kevin Dare State College 14' 3"
2. Brett Cook Cedar Cliff 13' 6"
3. Brian Eichenlaub Altoona 13' 0"
4. Jared Benoit Thomas Jefferson 13' 0"
5. Chuck Hamm State College 13' 0"
6. Matt Brousse Carlisle 12' 0"
4 x 800m Relay:
*1. William Penn 9:49.5
Harper, Thomas, Patterson, Anthony
2. Harrisburg 10:38.7
3. Thomas Johnson 10:43.1
4. Glenelg 10:45.3
5. Linganore 11:02.7
6. Atholton 11:03.6
7. Urbana A' 11:04.6
8. North Carroll 11:13.6
9. Richland 11:14.7
10. Urbana B' 11:31.0
11. Indian Valley 11:37.7
12. Catholic 11:41.6
* New Meet Record
55m Dash:
1. Hyleas Fountain Central Dauphin East :07.02
2. Dominique Darden Harrisburg :07.21
3. Juanita Broaddus William Penn :07.35
4. Brandi Preston McDonough :07.55
5. Stefanie Rynkewitz Lewistown :07.61
6. Jessica Bystander Carlisle :07.79
1600m Run:
1. Kim Hurney Good Counsel 5:30.9
2. Meg Curran Good Counsel 5:42.7
3. Erin Gaeng Thomas Johnson 5:43.5
4. Rebecca Lyons Glenelg 5:51.2
5. Ms. Koofer Altoona 5:51.6
6. Marybeth Wise McCaskey 5:52.4
400m Run:
1. Dominique Darden Harrisburg :59.8
2. Christina Smith William Penn 1:00.1
3. Chanel Lattimer McDonogh 1:00.8
4. Jennifer Spivey Thomas Johnson 1:03.0
5. Rachel Sigsbury Linganore 1:03.6
6. Miriam Barnes Harrisburg 1:04.8
55m Hurdles:
1. Dreamer Patterson Harrisburg :08.59
2. Tyeshia Thomas William Penn :08.69
3. Jen Ford McDonogh :08.92
4. Ashley Holiday William Penn :09.02
5. Jamie Grayzer Bethel Park :09.14
800m Run:
1. Gorgeous Harper William Penn 2:26.6
2. Kim Mason Bishop McNamara 2:27.2
3. Carrie Selmer Glenelg 2:30.1
4. Erin Gaeng Thomas Johnson 2:30.1
5. Karen McGrath State College 2:31.3
6. Anna Eder McDonogh 2:32.4
200m Dash:
1. Hyleas Fountain Central Dauphin East :26.6
2. Chanel Lattimer McDonogh :27.0
3. Tiffany Poole William Penn :27.1
4. Juanita Broaddus William Penn :27.2
5. Rachel Sigsbury Linganore :28.4
6. Bernadette Gray Harrisburg :28.4
3200m Run:
1. Quisha Anthony William Penn 12:22.7
2. Emily Hunt Glenelg 12:45.1
3. Katie Lapp Good Counsel 12:51.9
4. Vanessa Swesnik Good Counsel 12:58.5
5. Brit Raymond Urbana 12:59.8
6. Erika Hogan Glenelg 13:01.0
4 x 400m Relay:
*1. William Penn A' 4:06.0
Smith, Patterson, Thomas, Harper
2. Harrisburg 4:16.7
3. William Penn B' 4:25.2
4. Bishop McNamara A' 4:28.1
5. Good Counsel 4:29.2
6. Thomas Johnson 4:36.5
* New Meet Record
4 x 200m Relay:
1. William Penn A' 1:50.2
2. William Penn B' 1:54.8
3. Harrisburg 1:57.9
4. Lewistown 1:58.2
4. State College 1:58.2
6. Central Dauphin East 1:59.2
Long Jump:
1. Melanie Carter Harrisburg 16' 4 �"
2. Ashley Wall Atholton 16' 1/4"
3. Ashley Holiday William Penn 16' 1/4"
4. Betsy Yost State College 15' 11 �"
5. Beth Bylander Carlisle 15' 6"
6. Miriam Barnes Harrisburg 15' 4 3/4"
High Jump:
1. Hyleas Fountain Central Dauphin East 5'6"
2. Ashley Holiday William Penn 4' 10"
3. Ashley Wall Atholton 4' 10"
4. Dana Gioia State College 4' 10"
5. Kendall Bolte Thomas Johnson 4' 10"
Shot Put:
1. Tracie Henne Wilson 36 5 1/4"
2. Anna Korvina North Carroll 35' 2"
3. Julie Hayes State College 34' 5"
4. Chrissy Hemberger Catholic 31' 11"
5. Roslynn Richardson Harrisburg 30' 11"
6. Carrie Timmons Chambersburg 30' 1 3/4"
Pole Vault:
1. Lauren Graff Urbana 9'6"
2. Jackie Rodgers Baldwin 9'6"
3. Dana Gioia State College 9'0"
4. Katie Walker North Carroll 8'0"
5. Lea Marcotrigiano State College 7'6"
|