Boys - Girls
results by Delta Timing Group
Boys
Event 29 Boys 1600 Meter Run High School
================================================================
National HS: N 4:03.22 1987 Paul Vandergrift, Conshohoc
Myers Std: S 4:12.63 2000 Dwayne Benoit, Abilene Coop
Meet: M 4:09.53 1993 Brian Klein, Gonzales
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Manzano, Leonel 10 Marble Falls 4:11.36S
2 Arnold, John 12 Katy Taylor 4:14.94
3 Walter, Mark 12 Clear Creek 4:15.57
4 Jansen, Pete Highland Park 4:16.45
5 Solares, Pablo 12 Richardson 4:17.10
6 Rainbolt, John 12 Kempner 4:17.90
7 Callaway, Ryan 12 Round Rock 4:18.42
8 Magness, Steve 11 Klein Oak 4:19.45
9 VanVelson, Todd 11 Nederland 4:19.50
10 Price, Bo 12 Atlanta 4:20.76
11 Kyle, Miller 10 Cinco Ranch 4:21.78
12 Becherini, Bryan 12 Spokane Mead, WA 4:22.48
13 Colven, Tommy 11 Dallas Jesuit 4:22.80
14 Rushing, Tommy 12 Wichita Falls Rider 4:23.62
15 Durham, Bryan 12 Long Beach Poly 4:24.64
16 Atwood, Kyle 12 Muleshoe 4:25.08
17 Word, Kevin 11 Long Beach Poly 4:26.09
18 Yorek, Derek 12 Birdville 4:28.99
19 Hargrove, Luke 12 Euless Trinity 4:31.08
-- Glotser, Phillip 12 Archbishop Rummel DNS
-- Mckinstry, Brian 12 Pasadena Dobie DNS
-- McMullin, Ryan 12 Archbishop Rummel DNS
Event 39 Boys 3200 Meter Run High School
================================================================
National HS: N 8:44.95 1986 Eric Mastalir, Sacramento J
Myers Std: S 8:59.45 2001 Rod Koborsi, Jersey Village
Meet: M 8:54.04 1986 Tim Gargiollo, Plano East
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jesse Fayant 12 Spokane Mead, WA 9:04.20
2 Leonel Manzano 10 Marble Falls 9:07.18
3 Chase Hall 12 Jenks, OK 9:08.30
4 Jeff Cutrer 12 Nederland 9:13.17
5 Logan Sherman 10 J.J. Pearce 9:20.84
6 Kurt Michels 12 Flathead MT 9:21.15
7 Derek Yorek 12 Birdville 9:21.82
8 James Ortiz 12 Uvalde 9:25.06
9 Brad Smith 12 San Antonio Clark 9:25.69
10 Brett Olson 10 Flower Mound 9:27.41
11 Dustin Wiltcher 12 West Monroe 9:29.43
12 Tim Simmons 11 Cedar Park 9:30.16
13 Patrick Chessar 12 Spokane Mead, WA 9:30.89
14 Rob Morrow 12 Grapevine 9:31.13
15 Andrew Middleton 12 A&M Consolidated 9:31.65
16 Roberto Ramos 12 Tuloso-Midway 9:32.94
17 Kevin Miller 11 Flower Mound Marcus 9:35.04
18 Conor Gillen 10 North Catholic 9:35.07
19 Justin Havard 11 Lufkin 9:38.79
20 Daniel Sayko 11 West Monroe 9:47.44
21 Nick Icenogle 11 Antonian Prep 9:52.05
-- John Rainbolt 12 Kempner DNS
-- John Arnold 12 Katy Taylor DNS
Event 47 Boys 2000 Meter Steeplechase High School
================================================================
National HS: N 5:43.90 1991 Steve Guerrini, Santa Rosa,
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Joe Thorne Lakeside HS, GA 6:02.67
2 Ryan Wilson 11 Wichita Heights 6:09.28
3 Adrian Romanos 12 Laredo Alexander 6:18.50
4 David Sittser 11 Spokane Mead, WA 6:27.75
5 Eddie Gonzalez Laredo United 6:33.44
6 Evan Garber 10 Spokane Mead, WA 6:33.69
7 Jake Morse 10 Arlington 6:33.78
8 Joseph Gonzales Lockhart 6:42.16
9 Greg Martin 10 Flower Mound Marcus 6:51.63
10 Andrew Gutierrez Lockhart 6:56.81
11 Tyler Bunting 11 Flower Mound Marcus 7:02.13
12 Jeff Lindsay 10 Strake Jesuit 7:02.16
13 Scott Mucci 10 Strake Jesuit 7:12.13
-- Matt Hernandez 10 Antonian Prep DNF
Event 89 Boys High Jump High School
==========================================================================
PROGRESSION: 6' 3, 6' 5, 6' 7, 6' 9, 6' 10, 6'11, 7', 7' 1,7'2
National HS: N 2.29m 1983 Dothel Edwards, Cedar Shoals (Athens,GA
Myers Std: S 2.14m 2001 Jason Hill, Quahah
Meet: M 2.21m 1995 Ivan Wagner, San Antonio Roosevelt
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Andra Manson 12 Brenham 7-03.25N 2.21m
2 Zach Geyer 12 Somerset 6-09.00N 2.05m
3 Jeff Lindsey 12 Mansfield 6-09.00N 2.05m
4 Alvin Miles 12 Converse Judson 6-07.00N 2.00m
5 Blake Crow 12 Atlanta 6-07.00N 2.00m
6 Will Littleton 12 Cuero 6-07.00N 2.00m
7 Dusty Jonas 10 La Vernia 6-05.00N 1.95m
7 Brad Monthley 12 Little Elm 6-05.00N 1.95m
9 Brandon Buteaux 12 SA Churchill 6-05.00N 1.95m
9 Neil Abraham 12 Lake Travis HS 6-05.00N 1.95m
11 David Sutton 12 Long Beach Poly 6-05.00N 1.95m
12 Hargett Joel 10 Conroe 6-05.00N 1.95m
13 Steven Oglesby 11 Beaumont Central 6-05.00N 1.95m
14 Wayne Saddler 12 Arlington Heights 6-03.00N 1.90m
14 Devale Johnson 11 Mullen, CO 6-03.00N 1.90m
15 Brandon Sanders 12 SamHoustonHS 6-03.00N 1.90m
18 Chris Holcomb 12 Westlake 6-03.00N 1.90m
18 Chris Seider 12 Lake Travis HS 6-03.00N 1.90m
-- Johnnie Higgins 12 Sweeny NH
-- Matt Kirby 11 San Antonio Reagan NH
-- Clifton Eddington 12 Dallas Skyline NH
-- Torrey Anderson 09 Lake Highlands NH
-- Davis Lewis 12 Beaumont Central NH
-- Matthew Ingram 12 Quitman NH
-- Terrance Bean 11 Jasper DNS
-- Cedric Mcgowan Miami Northwestern DNS
-- Carlos Duran 11 FWSouthHills DNS
Event 102 Boys Long Jump Section A High School
===============================================================================
MINIMUM MARK: 21'
National HS: N 8.16m 1989 Dion Bentley, Penn Hills,Pittsburgh,PA
Myers Std: S 7.77m 2001 Howard Jackson, Freeport Brazosport
Meet: M 7.57m 1992 Billy Spiller, Killeen
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 John Lampert 12 Abilene Wylie 23-06.00N 0.4 7.16m
2 Jaimoy Bryant 12 Jasper 23-02.50N +0.0 7.07m
3 Deondrick Nunez 11 Del Valle 22-09.75N +0.0 6.95m
4 Quinchun Carey 12 FWEastrnHill 22-04.50N -0.3 6.81m
5 Jonathan Jackson 11 South Grand Prairie 22-03.25N +0.0 6.78m
6 Terrance Wheatley 11 Plano East 22-00.75N 0.1 6.72m
7 Ronnie Miller 12 Rosenberg Terry 21-07.75N 0.1 6.59m
8 Clifton Eddington 12 Dallas Skyline 21-07.25N 0.1 6.58m
9 Quinton Smith 12 Cedar Park 21-07.00N -0.2 6.57m
10 Brian Paysinger 11 Long Beach Wilson 21-03.50N 0.1 6.48m
11 Robert Franklin 12 Gainesville HS 21-03.25N 0.1 6.48m
12 Calvin Wyche Miami Northwestern 21-02.25N 0.1 6.45m
13 David Sutton 12 Long Beach Poly 20-11.75N NWI 6.39m
-- Dequalynn Vaughn Dallas Madison DNS
Event 95 Boys Long Jump Section B High School
===============================================================================
MINIMUM MARK: 21'
National HS: N 8.16m 1989 Dion Bentley, Penn Hills,Pittsburgh,PA
Myers Std: S 7.77m 2001 Howard Jackson, Freeport Brazosport
Meet: M 7.57m 1992 Billy Spiller, Killeen
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Flight 1
3 Ben Clerkley 12 Palestine 21-06.00N 6.55m
-- Chris Thomas 12 FWSouthHills ND
-- Dezmond Sherrer 11 Gainesville HS FOUL
-- Richard Crawford 10 St. Mark's FOUL
-- Sheldon Richardson 12 Houston Westbury FOUL
-- Christopher Easley 12 The Woodlands DNS
-- Roshawn Pope 12 Galveston Ball DNS
-- Kurtz Holbert 12 FWSouthHills DNS
-- Derrian Duncan 11 Arlington Houston DNS
Flight 2
1 Jonathan Jackson 11 South Grand Prairie 23-00.75N 7.02m
2 Rodney Van 10 Long Beach Poly 23-00.25N 7.01m
3 Ryan Harris 11 Mullen, CO 21-03.25N 6.48m
-- Stevie Smith 12 Sweeny ND
-- Nicky Garza 12 Saint Joseph ND
-- Eric George 12 San Antonio Reagan FOUL
-- Teasley Queito 09 Cinco Ranch FOUL
-- Devale Johnson 11 Mullen, CO DNS
-- Victor Sanford 12 Everman DNS
===============================================================================
MINIMUM MARK: 21'
National HS: N 8.16m 1989 Dion Bentley, Penn Hills,Pittsburgh,PA
Myers Std: S 7.77m 2001 Howard Jackson, Freeport Brazosport
Meet: M 7.57m 1992 Billy Spiller, Killeen
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Jonathan Jackson 11 South Grand Prairie 23-00.75N 1.3 7.02m
2 Rodney Van 10 Long Beach Poly 23-00.25N 0.1 7.01m
3 Ben Clerkley 12 Palestine 21-06.00N +0.0 6.55m
4 Ryan Harris 11 Mullen, CO 21-03.25N -1.2 6.48m
-- Stevie Smith 12 Sweeny ND
-- Chris Thomas 12 FWSouthHills ND
-- Nicky Garza 12 Saint Joseph ND
-- Eric George 12 San Antonio Reagan FOUL
-- Teasley Queito 09 Cinco Ranch FOUL
-- Dezmond Sherrer 11 Gainesville HS FOUL
-- Sheldon Richardson 12 Houston Westbury FOUL
-- Richard Crawford 10 St. Mark's FOUL
-- Kurtz Holbert 12 FWSouthHills DNS
-- Victor Sanford 12 Everman DNS
-- Derrian Duncan 11 Arlington Houston DNS
-- Christopher Easley 12 The Woodlands DNS
-- Roshawn Pope 12 Galveston Ball DNS
-- Devale Johnson 11 Mullen, CO DNS
Event 109 Boys Shot Put Section A High School
==========================================================================
MINIMUM MARK: 50'
National HS: N 24.78m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Myers Std: S 20.99m 2001 Jonathan Reeves, SL Austin
Meet: M 22.75m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Brian Robison 12 Splendora 63-00.50N 19.21m
2 Quintin Echols 12 Ft. Worth Wyatt 63-00.25N 19.20m
3 Bill Hobson 12 Katy Taylor 60-08.75N 18.51m
4 Justin Blalock 12 Plano East 60-03.50N 18.37m
5 Lucas Mireles 12 CC Calallen 58-06.50N 17.84m
6 Kenneth McKinley 12 Yoakum 58-05.00N 17.80m
7 Derek Randall 12 Beeville Jones 57-11.50N 17.66m
8 Larry Dibbles 12 Lancaster 57-08.75N 17.59m
10 Jacob Rodriguez 12 Taft 55-09.25N 16.99m
11 Calvin Thibadeaux 12 Houston Westbury 53-06.25N 16.31m
12 Marquis Ellison 12 Rosenberg Terry 51-11.00N 15.82m
13 John Williams II 12 Long Beach Poly 50-11.25N 15.52m
-- Paul Coselli 11 Katy Taylor FOUL
Event 98 Boys Shot Put Section B High School
==========================================================================
MINIMUM MARK: 50'
National HS: N 24.78m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Myers Std: S 20.99m 2001 Jonathan Reeves, SL Austin
Meet: M 22.74m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Kyle Thornton 11 St. Mark's 54-05.50N 16.59m
2 Marcus Meaux 11 Goliad 53-09.75N 16.40m
3 Lequalan McDonald 12 Waco 52-08.25N 16.05m
4 Erin Ortega 11 SA McCollum 50-05.50N 15.37m
5 Austin Heape 12 Trinity Christian 50-01.75N 15.28m
-- Leander Singleton 12 Jasper ND
-- Brandon Davis 12 Lockhart ND
-- Poloka Tome 11 Richardson ND
-- Andy Olembge 12 Portland Benson ND
Flight 2
1 Ofa Mohetau 11 Euless Trinity 54-08.50N 16.67m
2 Damone Shorten 11 Lancaster 53-01.25N 16.18m
3 Joel Foster 12 Connally 52-08.75N 16.07m
4 Steve Miller 12 Jenks, OK 52-04.50N 15.96m
5 Richmond Lewis 10 Stony Point HS 51-11.00N 15.82m
-- Brad KilPatrick 12 Olney ND
-- Ryan Graves 12 Waco ND
-- Jeremy Wilson 11 Wilmer-Hutchins DNS
-- Micah Woods 12 Houston Sterling DNS
==========================================================================
MINIMUM MARK: 50'
National HS: N 24.78m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Myers Std: S 20.99m 2001 Jonathan Reeves, SL Austin
Meet: M 22.74m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Ofa Mohetau 11 Euless Trinity 54-08.50N 16.67m
2 Kyle Thornton 11 St. Mark's 54-05.50N 16.59m
3 Marcus Meaux 11 Goliad 53-09.75N 16.40m
4 Damone Shorten 11 Lancaster 53-01.25N 16.18m
5 Joel Foster 12 Connally 52-08.75N 16.07m
6 Lequalan McDonald 12 Waco 52-08.25N 16.05m
7 Steve Miller 12 Jenks, OK 52-04.50N 15.96m
8 Richmond Lewis 10 Stony Point HS 51-11.00N 15.82m
9 Erin Ortega 11 SA McCollum 50-05.50N 15.37m
10 Austin Heape 12 Trinity Christian 50-01.75N 15.28m
-- Leander Singleton 12 Jasper ND
-- Brandon Davis 12 Lockhart ND
-- Poloka Tome 11 Richardson ND
-- Andy Olembge 12 Portland Benson ND
-- Brad KilPatrick 12 Olney ND
-- Ryan Graves 12 Waco ND
-- Jeremy Wilson 11 Wilmer-Hutchins DNS
-- Micah Woods 12 Houston Sterling DNS
Event 86 Boys Pole Vault Section A High School
==========================================================================
PROGRESSION: 14' 6, 15', 15' 6, 15' 10, 16' 2, 16' 6
National HS: N 5.54m 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
Myers Std: S 5.54m 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Meet: M 5.23m 1998 Jim Autenreith, Houston Memorial
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 McFarling, Brandon 11 A&M Consolidated 15-10.00N 4.82m
2 Barrington, Ty 10 Southlake Carroll J15-10.00N 4.82m
3 Aguilar, Cory Crane 15-06.00N 4.72m
4 Elliott, Steve 12 Claremore OK J15-06.00N 4.72m
5 Mahler, Brandon 12 Seagraves J15-06.00N 4.72m
5 Collett, Shay 12 Conroe J15-06.00N 4.72m
7 Martin, Scott 11 Jenks, OK J15-06.00N 4.72m
8 Settles, Brad 12 SA Churchill 15-00.00N 4.57m
9 Phillips, Adam 12 Gatesville J15-00.00N 4.57m
10 Terry, Drew 12 Round Rock McNeil J15-00.00N 4.57m
11 Edwards, Zac 11 Jenks, OK 14-06.00N 4.41m
11 Smith, Grant 12 Lake Travis HS 14-06.00N 4.41m
-- Derr, John 11 Orangefield NH
-- Dorsey, Donnie 11 Cedar Park NH
-- Kennedy, Sean 12 Yoakum NH
-- Idom, Ben 12 Pleasant Grove NH
Event 106 Boys Triple Jump High School
===============================================================================
MINIMUM MARK: 43' 6
National HS: N 16.44m 1998 Greg Yeldell, N. Rowan (Spencer, NC)
Myers Std: S 15.70m 2001 Stephen Brown, Houston Nimitz
Meet: M 15.30m 1997 Jack Brewer, Grapevine
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Flight 1
8 Quinchun Carey 12 FWEastrnHill 45-04.00N 13.81m
15 Bryce Allen 10 Wharton 43-06.00N 13.25m
-- Robert Gill 12 SA E.Central ND
-- Chris Taylor 11 Cuero FOUL
-- Wynton Wheeler 11 San Marcos FOUL
-- Joseph Franklin 10 Livingston FOUL
-- Royce Owens 12 Stony Point HS FOUL
-- Johnnie Higgins 12 Sweeny DNS
-- Bio Benibo 11 CC Calallen DNS
Flight 2
5 Devon Fanfair 11 Pasadena Dobie 45-11.75N 14.01m
7 Stevie Smith 12 Sweeny 45-06.50N 13.88m
11 Keith Gordon 12 SA E.Central 44-07.50N 13.60m
12 Anthony Granville 11 Lancaster 44-03.50N 13.50m
14 Jonathan Jackson 11 South Grand Prairie 44-01.75N 13.45m
-- Anthony Randolph 12 Long Beach Wilson FOUL
-- O'Neal Jamarqus 11 West Orange Stark DNS
-- Ben Clerkley 12 Palestine DNS
Flight 3
1 Terrance Wheatley 11 Plano East 48-05.00N 14.75m
2 Clifton Eddington 12 Dallas Skyline 48-00.75N 14.64m
3 Jaimoy Bryant 12 Jasper 47-01.00N 14.35m
4 Enard Eric 12 West Orange Stark 46-04.50N 14.13m
6 Chad Coleman 12 Beaumont Central 45-09.50N 13.95m
9 Eric George 12 San Antonio Reagan 45-03.75N 13.81m
13 Lester Shelton 12 Wharton 44-03.25N 13.49m
-- Chris Woods 12 Edna DNS
===============================================================================
MINIMUM MARK: 43' 6
National HS: N 16.44m 1998 Greg Yeldell, N. Rowan (Spencer, NC)
Myers Std: S 15.70m 2001 Stephen Brown, Houston Nimitz
Meet: M 15.30m 1997 Jack Brewer, Grapevine
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Terrance Wheatley 11 Plano East 48-05.00N -5.2 14.75m
2 Clifton Eddington 12 Dallas Skyline 48-00.75N -0.6 14.64m
3 Jaimoy Bryant 12 Jasper 47-01.00N -0.8 14.35m
4 Enard Eric 12 West Orange Stark 46-04.50N -2.3 14.13m
5 Devon Fanfair 11 Pasadena Dobie 45-11.75N -1.6 14.01m
6 Chad Coleman 12 Beaumont Central 45-09.50N -2.2 13.95m
7 Stevie Smith 12 Sweeny 45-06.50N -0.3 13.88m
8 Quinchun Carey 12 FWEastrnHill 45-04.00N -1.1 13.81m
9 Eric George 12 San Antonio Reagan 45-03.75N -3.9 13.81m
11 Keith Gordon 12 SA E.Central 44-07.50N -1.5 13.60m
12 Anthony Granville 11 Lancaster 44-03.50N -1.4 13.50m
13 Lester Shelton 12 Wharton 44-03.25N -1.6 13.49m
14 Jonathan Jackson 11 South Grand Prairie 44-01.75N -2.3 13.45m
15 Bryce Allen 10 Wharton 43-06.00N -2.5 13.25m
-- Robert Gill 12 SA E.Central ND
-- Wynton Wheeler 11 San Marcos FOUL
-- Joseph Franklin 10 Livingston FOUL
-- Royce Owens 12 Stony Point HS FOUL
-- Anthony Randolph 12 Long Beach Wilson FOUL
-- Chris Taylor 11 Cuero FOUL
-- O'Neal Jamarqus 11 West Orange Stark DNS
-- Ben Clerkley 12 Palestine DNS
-- Bio Benibo 11 CC Calallen DNS
-- Johnnie Higgins 12 Sweeny DNS
-- Chris Woods 12 Edna DNS
Event 100 Boys Pole Vault Section B High School
==========================================================================
PROGRESSION: 13' 8, 14' 2, 14' 8, 15', 15' 4, 15' 8
National HS: N 5.54m 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
Myers Std: S 5.54m 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Meet: M 5.23m 1998 Jim Autenreith, Houston Memorial
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Kelly Stephens 11 Houston Memorial 15-07.00N 4.74m
2 Chris Roche 12 St. Thomas 14-08.00N 4.47m
3 Paul Turner 12 Lockhart 14-08.00N 4.47m
4 Dusty Williams 11 Comanche 14-08.00N 4.47m
5 Toby Zelt 11 Birdville 14-08.00N 4.47m
6 David Harris 12 Boyd 14-08.00N 4.47m
7 Jeff Wyszynski 12 Tyler Chapel Hill 14-08.00N 4.47m
8 Devin Rodriguez 11 Fossil Ridge 14-02.00N 4.31m
8 Clay Thrash 12 Quitman 14-02.00N 4.31m
10 David Compton 12 Waxahachie 14-02.00N 4.31m
11 Keaton Ryan 12 Cinco Ranch 14-02.00N 4.31m
12 Mason Feindeisen 10 Yoakum 14-02.00N 4.31m
12 Chad Andrews 11 J.J. Pearce 14-02.00N 4.31m
14 Randall Klaus 11 Round Rock Westwood 14-02.00N 4.31m
15 Justin Menard 12 Orangefield 14-02.00N 4.31m
15 James Overbo 11 Round Rock McNeil 14-02.00N 4.31m
17 Aaron Hill 12 Bishop Gorman 14-02.00N 4.31m
17 Shelby Fiedler 09 Center Point 14-02.00N 4.31m
19 Jordan Hess 12 L.D. Bell 13-08.00N 4.16m
20 Rob Coffman 11 A&M Consolidated 13-08.00N 4.16m
-- Ryan Davis 12 Mullen, CO NH
-- Omar Tejeda 12 Arlington NH
-- Alan Day 11 Mansfield DNS
-- Brennan Broyles 11 Muleshoe DNS
Event 98 Boys Shot Put Section B High School
==========================================================================
MINIMUM MARK: 50'
National HS: N 24.78m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Myers Std: S 20.99m 2001 Jonathan Reeves, SL Austin
Meet: M 22.74m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Kyle Thornton 11 St. Mark's 54-05.50N 16.59m
2 Marcus Meaux 11 Goliad 53-09.75N 16.40m
3 Lequalan McDonald 12 Waco 52-08.25N 16.05m
4 Erin Ortega 11 SA McCollum 50-05.50N 15.37m
5 Austin Heape 12 Trinity Christian 50-01.75N 15.28m
-- Leander Singleton 12 Jasper ND
-- Brandon Davis 12 Lockhart ND
-- Poloka Tome 11 Richardson ND
-- Andy Olembge 12 Portland Benson ND
Flight 2
1 Ofa Mohetau 11 Euless Trinity 54-08.50N 16.67m
2 Damone Shorten 11 Lancaster 53-01.25N 16.18m
3 Joel Foster 12 Connally 52-08.75N 16.07m
4 Steve Miller 12 Jenks, OK 52-04.50N 15.96m
5 Richmond Lewis 10 Stony Point HS 51-11.00N 15.82m
-- Brad KilPatrick 12 Olney ND
-- Ryan Graves 12 Waco ND
-- Jeremy Wilson 11 Wilmer-Hutchins DNS
-- Micah Woods 12 Houston Sterling DNS
==========================================================================
MINIMUM MARK: 50'
National HS: N 24.78m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Myers Std: S 20.99m 2001 Jonathan Reeves, SL Austin
Meet: M 22.74m 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Ofa Mohetau 11 Euless Trinity 54-08.50N 16.67m
2 Kyle Thornton 11 St. Mark's 54-05.50N 16.59m
3 Marcus Meaux 11 Goliad 53-09.75N 16.40m
4 Damone Shorten 11 Lancaster 53-01.25N 16.18m
5 Joel Foster 12 Connally 52-08.75N 16.07m
6 Lequalan McDonald 12 Waco 52-08.25N 16.05m
7 Steve Miller 12 Jenks, OK 52-04.50N 15.96m
8 Richmond Lewis 10 Stony Point HS 51-11.00N 15.82m
9 Erin Ortega 11 SA McCollum 50-05.50N 15.37m
10 Austin Heape 12 Trinity Christian 50-01.75N 15.28m
-- Leander Singleton 12 Jasper ND
-- Brandon Davis 12 Lockhart ND
-- Poloka Tome 11 Richardson ND
-- Andy Olembge 12 Portland Benson ND
-- Brad KilPatrick 12 Olney ND
-- Ryan Graves 12 Waco ND
-- Jeremy Wilson 11 Wilmer-Hutchins DNS
-- Micah Woods 12 Houston Sterling DNS
Event 113 Boys Discus Throw High School
==========================================================================
Outside Ring - MINIMUM MARK - 150'
National HS: N 71.40m 2001 Niklas Arrenius, Mountain View (Orem,
Myers Std: S 61.14m 2000 Matt McKinney, Refugio
Meet: M 59.44m 2000 Jonathan Reeves, SL Austin
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
4 Lorenzo Williams 11 Midwest City, OK 154-10.00N 47.19m
8 Kenneth McKinley 12 Yoakum 164-06.00N 50.13m
12 Neale Tweedie 12 Allen 157-03.00N 47.92m
13 Andrew Roemisch 12 Stephenville 155-00.00N 47.24m
16 Heath Smith 11 Lake Dallas 152-09.00N 46.55m
17 Brad KilPatrick 12 Olney 151-05.00N 46.15m
-- Alan Rodriguez 11 Lockhart ND
-- Kyle Thornton 11 St. Mark's ND
-- Tim Roberson 12 Duncanville ND
-- Ryan Shepard 12 FWSouthHills FOUL
-- Cedric Johnson 11 Yoakum FOUL
-- Marquis Ellison 12 Rosenberg Terry FOUL
-- Ryan Graves 12 Waco FOUL
Flight 2
1 Derek Randall 12 Beeville Jones 199-11.00N 60.93m
2 Brian Robison 12 Splendora 192-09.00N 58.75m
3 Jacob Rodriguez 12 Taft 186-04.00N 56.79m
4 Richard Miller Corpus Christi King 184-11.00N 56.36m
5 Dallas Griffin 11 Katy Taylor 179-00.00N 54.55m
6 Harold Young 12 Midwest City, OK 176-10.00N 53.89m
7 Ben Wilson 12 Gatesville 170-02.00N 51.86m
9 Dylan Conway 10 Rockport Fulton 164-05.00N 50.11m
10 Joe Jon Finley 11 Arlington 161-08.00N 49.27m
11 Micah Woods 12 Houston Sterling 160-03.00N 48.84m
15 Bill Hobson 12 Katy Taylor 153-02.00N 46.68m
-- Joel Foster 12 Connally ND
-- Brett Valdez 12 Brownwood FOUL
==========================================================================
Outside Ring - MINIMUM MARK - 150'
National HS: N 71.40m 2001 Niklas Arrenius, Mountain View (Orem,
Myers Std: S 61.14m 2000 Matt McKinney, Refugio
Meet: M 59.44m 2000 Jonathan Reeves, SL Austin
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Derek Randall 12 Beeville Jones 199-11.00N 60.93m
2 Brian Robison 12 Splendora 192-09.00N 58.75m
3 Jacob Rodriguez 12 Taft 186-04.00N 56.79m
4 Richard Miller Corpus Christi King 184-11.00N 56.36m
5 Dallas Griffin 11 Katy Taylor 179-00.00N 54.55m
6 Harold Young 12 Midwest City, OK 176-10.00N 53.89m
7 Ben Wilson 12 Gatesville 170-02.00N 51.86m
8 Kenneth McKinley 12 Yoakum 164-06.00N 50.13m
9 Dylan Conway 10 Rockport Fulton 164-05.00N 50.11m
10 Joe Jon Finley 11 Arlington 161-08.00N 49.27m
11 Micah Woods 12 Houston Sterling 160-03.00N 48.84m
12 Neale Tweedie 12 Allen 157-03.00N 47.92m
13 Andrew Roemisch 12 Stephenville 155-00.00N 47.24m
14 Lorenzo Williams 11 Midwest City, OK 154-10.00N 47.19m
15 Bill Hobson 12 Katy Taylor 153-02.00N 46.68m
16 Heath Smith 11 Lake Dallas 152-09.00N 46.55m
17 Brad KilPatrick 12 Olney 151-05.00N 46.15m
-- Alan Rodriguez 11 Lockhart ND
-- Joel Foster 12 Connally ND
-- Kyle Thornton 11 St. Mark's ND
-- Tim Roberson 12 Duncanville ND
-- Ryan Graves 12 Waco FOUL
-- Marquis Ellison 12 Rosenberg Terry FOUL
-- Cedric Johnson 11 Yoakum FOUL
-- Ryan Shepard 12 FWSouthHills FOUL
-- Brett Valdez 12 Brownwood FOUL
Event 27 Boys 4x200 Meter Relay High School
===============================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:23.31 1998 Fort Worth Wyatt
Myers Std: S 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
Meet: M 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
School Finals
===============================================================
Finals
1 Long Beach Poly 1:26.12
2 Duncanville 1:27.34
3 West Orange Stark 1:27.54
4 Houston Worthing 1:27.92
5 Miami Northwestern 1:28.18
6 North Crowley 1:28.31
7 Ft. Worth Dunbar 1:28.41
8 Arlington Bowie 1:28.71
-- Dallas Lincoln DNF
Event 27 Boys 4x200 Meter Relay High School
================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:23.31 1998 Fort Worth Wyatt
Myers Std: S 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
Meet: M 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
School Prelims
================================================================
Heat 1
1 Long Beach Poly 'A' 1:26.78q
2 Duncanville 'A' 1:27.85q
3 North Crowley 'A' 1:28.01q
4 Ft. Worth Dunbar 'A' 1:28.01q
5 Jasper 'A' 1:30.74
6 Ft. Worth Paschal 'A' 1:31.54
7 Houston Memorial 'A' 1:31.56
8 Lake Travis HS 'A' 1:36.70
-- De Soto 'A' DQ
Heat 2
1 West Orange Stark 'A' 1:27.18q
2 Connally 'A' 1:29.56
3 Dallas Skyline 'A' 1:31.20
4 Taylor 'A' 1:31.86
5 San Antonio E. Central 'A' 1:32.01
6 Austin Anderson 'A' 1:32.41
7 Dallas Madison 'A' 1:33.06
-- Manor 'A' DNS
-- Houston Sterling 'A' DNS
Heat 3
1 Dallas Lincoln 'A' 1:29.17q
2 Corsicana 'A' 1:29.55
3 Round Rock McNeil 'A' 1:29.94
4 Austin LBJ 'A' 1:30.32
5 Galveston Ball 'A' 1:30.75
6 Del Valle 'A' 1:30.77
-- Little Cypress-Mauricevil 'A' DNF
-- Austin Reagan 'A' DQ
-- Houston Washington 'A' DNS
Heat 4
1 Miami Northwestern 'A' 1:27.65q
2 Arlington Bowie 'A' 1:28.26q
3 Dallas Roosevelt 'A' 1:29.46
4 Evangel Christian Academy 'A' 1:30.60
5 Cedar Park 'A' 1:31.19
6 San Antonio Churchill 'A' 1:31.73
7 Strake Jesuit 'A' 1:35.79
-- Portland Benson 'A' FS
-- Dallas Kimball 'A' DQ
Heat 5
1 Houston Worthing 'A' 1:27.47q
2 Dallas W.T. White 'A' 1:30.59
3 Sam Houston High School 'A' 1:32.07
4 Houston Westbury 'A' 1:34.65
5 Dallas Bishop Lynch 'A' 1:36.94
-- Jenks, OK 'A' FS
-- Lancaster 'A' DNF
-- Beaumont Central 'A' DQ
-- Arlington Houston 'A' DQ
===================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:23.31 1998 Fort Worth Wyatt
Myers Std: S 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
Meet: M 1:24.55 1999 Long Beach Poly, CA
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Long Beach Poly 'A' 1:26.78q 1
2 West Orange Stark 'A' 1:27.18q 2
3 Houston Worthing 'A' 1:27.47q 5
4 Miami Northwestern 'A' 1:27.65q 4
5 Duncanville 'A' 1:27.85q 1
6 North Crowley 'A' 1:28.01q 1
7 Ft. Worth Dunbar 'A' 1:28.01q 1
8 Arlington Bowie 'A' 1:28.26q 4
9 Dallas Lincoln 'A' 1:29.17q 3
10 Dallas Roosevelt 'A' 1:29.46 4
11 Corsicana 'A' 1:29.55 3
12 Connally 'A' 1:29.56 2
13 Round Rock McNeil 'A' 1:29.94 3
14 Austin LBJ 'A' 1:30.32 3
15 Dallas W.T. White 'A' 1:30.59 5
16 Evangel Christian Academy 'A' 1:30.60 4
17 Jasper 'A' 1:30.74 1
18 Galveston Ball 'A' 1:30.75 3
19 Del Valle 'A' 1:30.77 3
20 Cedar Park 'A' 1:31.19 4
21 Dallas Skyline 'A' 1:31.20 2
22 Ft. Worth Paschal 'A' 1:31.54 1
23 Houston Memorial 'A' 1:31.56 1
24 San Antonio Churchill 'A' 1:31.73 4
25 Taylor 'A' 1:31.86 2
26 San Antonio E. Central 'A' 1:32.01 2
27 Sam Houston High School 'A' 1:32.07 5
28 Austin Anderson 'A' 1:32.41 2
29 Dallas Madison 'A' 1:33.06 2
30 Houston Westbury 'A' 1:34.65 5
31 Strake Jesuit 'A' 1:35.79 4
32 Lake Travis HS 'A' 1:36.70 1
33 Dallas Bishop Lynch 'A' 1:36.94 5
-- Portland Benson 'A' FS 4
-- Jenks, OK 'A' FS 5
-- Lancaster 'A' DNF 5
-- Little Cypress-Mauricevil 'A' DNF 3
-- Austin Reagan 'A' DQ 3
-- Dallas Kimball 'A' DQ 4
-- Beaumont Central 'A' DQ 5
-- Arlington Houston 'A' DQ 5
-- De Soto 'A' DQ 1
-- Manor 'A' DNS 2
-- Houston Sterling 'A' DNS 2
-- Houston Washington 'A' DNS 3
Event 50 Boys 4x800 Meter Relay High School
===============================================================
National HS: N 7:34.10 2000 York, Elmhurst, IL
Myers Std: S 7:53.32 1999 Lockhart
Meet: M 7:40.56 1980 Houston Strake Jesuit
School Finals
===============================================================
Finals
1 Edmond Memorial 7:53.50
2 Klein Oak 7:58.02
3 Long Beach Poly 7:58.17
4 Houston Lamar 7:59.11
5 La Porte 8:02.57
6 Spokane Mead, WA 8:03.70
7 Converse Judson 8:03.85
8 Coppell 8:04.60
9 Miami Northwestern 8:06.30
10 Lockhart 8:06.87
11 Dallas Jesuit 8:13.92
12 Pharr-SJ-Alamo No. 8:15.77
13 Strake Jesuit 8:17.51
14 Long Beach Wilson 8:35.53
15 The Woodlands 8:37.86
16 San Antonio Reagan 8:38.38
17 Ft. Worth Wyatt 8:55.72
-- Ft. Worth South Hills DNF
-- Houston Sterling DNF
Event 42 Boys 1600 Sprint Medley High School
================================================================
National HS: N 3:21.15 1985 Hawthorne, CA
Myers Std: S 3:24.39 2000 Klein
Meet: M 3:24.39 2000 Klein
School Finals
================================================================
Section 1
1 De Soto 3:28.31
2 Round Rock 3:31.26
3 San Antonio Reagan 3:35.20
4 Cinco Ranch 3:37.57
5 Mullen, CO 3:38.28
6 Houston Memorial 3:41.83
7 Houston Westbury 3:42.76
-- Beaumont Central DNS
Section 2
1 Houston Sterling 3:25.94
2 Klein 3:26.20
3 Long Beach Wilson 3:31.88
4 Richardson 3:32.04
5 Clear Creek 3:33.63
6 Lake Highlands 3:35.19
7 Connally 3:39.53
8 Jenks, OK 3:42.05
===================================================================
National HS: N 3:21.15 1985 Hawthorne, CA
Myers Std: S 3:24.39 2000 Klein
Meet: M 3:24.39 2000 Klein
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Houston Sterling 3:25.94 2
2 Klein 3:26.20 2
3 De Soto 3:28.31 1
4 Round Rock 3:31.26 1
5 Long Beach Wilson 3:31.88 2
6 Richardson 3:32.04 2
7 Clear Creek 3:33.63 2
8 Lake Highlands 3:35.19 2
9 San Antonio Reagan 3:35.20 1
10 Cinco Ranch 3:37.57 1
11 Mullen, CO 3:38.28 1
12 Connally 3:39.53 2
13 Houston Memorial 3:41.83 1
14 Jenks, OK 3:42.05 2
15 Houston Westbury 3:42.76 1
-- Beaumont Central DNS 1
Event 54 Boys Distance Medley High School
================================================================
National HS: N 9:49.78 2001 South Lakes, Reston, VA
Myers Std: S 10:18.88 2001 The Woodlands
Meet: M 10:18.88 2001 The Woodlands
School Finals
================================================================
Finals
1 The Woodlands 10:13.96M
2 Klein 10:17.93M
3 Nederland 10:21.20
4 Spokane Mead, WA 10:30.79
5 Lockhart 10:32.49
6 Houston Lamar 10:35.09
7 Long Beach Poly 10:39.80
8 Richardson 10:40.72
9 Cedar Park 10:46.38
10 Flower Mound Marcus 10:47.75
11 Mullen, CO 10:48.81
12 Dallas Jesuit 10:49.15
13 La Porte 10:52.06
14 Jenks, OK 10:54.62
15 Miami Northwestern 10:56.19
16 Pharr-SJ-Alamo No. 11:02.87
17 Strake Jesuit 11:04.40
18 Long Beach Wilson 11:12.53
19 Ft. Worth Country Day 11:21.05
-- Willis DNS
-- Clear Creek DNS
-- Flower Mound DNS
-- Edmond Memorial DNS
Girls
Event 28 Girls 1600 Meter Run High School
================================================================
National HS: N 4:39.40 1985 Laura Matson, Bloomfield Hi
Myers Std: S 4:57.57 2001 Holly Moser, Lewisville
Meet: M 4:56.92 1996 Jessica Koch, Round Rock
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 McLeod, Brianna 11 Jenks, OK 4:59.68
2 Barber, Rachel 11 Jenks, OK 5:02.46
3 Stewart, Calandra 11 Cypress Falls 5:02.78
4 Tyson, Celeste 11 Round Rock McNeil 5:02.85
5 Rodriguez, Valeria 10 OurLadyLourd 5:05.02
6 Rodriguez, Yvonne 12 Tuloso-Midway 5:08.08
7 Bedell, Erin 09 Plano West 5:08.84
8 Tucker, Christy 09 St. Andrew's TX 5:09.19
9 Bullin, Hallie 10 Cedar Park 5:11.96
10 Quebe, Carolyn 11 Plano West 5:11.98
11 Leonard, Katie 12 Burkburnett 5:13.25
12 Cornelius, Lisa 12 Little Elm 5:15.68
13 Mota, Casie 10 Long Beach Wilson 5:17.25
14 Cook, Alison 12 Flower Mound Marcus 5:17.48
15 Cook, Kristi 11 Flower Mound Marcus 5:18.57
16 Poole, Melissa 12 Oak Ridge 5:19.22
17 Rapp, Amy 12 San Antonio Clark 5:19.48
18 Apud-Martinez, Alejandra 10 Westlake 5:19.63
19 Volz, Melissa 12 Antonian Prep 5:21.01
20 Wells, Callie 10 The Woodlands 5:21.28
21 Mendez, Briana 12 Austin Crockett 5:22.09
22 Detzel, Brittany 09 Cincinnati Colerain 5:23.09
23 Langwell, Megan 12 A&M Consolidated 5:25.18
24 Johnson, Chassdy 12 Beaumont Central 5:58.17
Event 38 Girls 3200 Meter Run High School
================================================================
National HS: N 9:48.59 1996 Kim Mortensen, Thousand Oa
Myers Std: S 10:35.99 2001 Monique Ortega, El Paso Mo
Meet: M 10:32.35 1992 Megan Flowers, Trinity Val
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Valerie Lauver 12 Allen 10:36.91
2 Alayne Thompson 12 Jenks, OK 10:54.47
3 Landra Stewardson 12 Detroit 10:54.79
4 Lacey Leifeste 12 Llano 10:55.73
5 Jamie Geissler 11 Spokane Mead, WA 11:05.55
6 Hallie Bullin 10 Cedar Park 11:06.12
7 Mary Shelton 11 Frisco 11:06.84
8 Heather Isbell 12 Keller 11:10.72
9 Andrea Maas 11 Cincinnati Colerain 11:11.56
10 Traci Fraser 10 Saint Agnes 11:12.24
11 Rachel Collins 11 Granbury 11:14.19
12 Cassie Hostick 10 Cedar Park 11:14.48
13 Amber Ilseng 10 CC Calallen 11:14.71
14 Brooke Stewart 11 A&M Consolidated 11:15.64
15 Katie Leonard 12 Burkburnett 11:17.85
16 Martha Rockwood 11 New Braunfels 11:20.47
17 Yvette Rodriguez 12 Tuloso-Midway 11:35.43
18 Melissa Poole 12 Oak Ridge 11:36.43
19 Katrina Zielinski 12 Flower Mound Marcus 11:36.56
20 Jenny Gomez 12 OurLadyLourd 11:40.52
21 Lyndsy Bedell 10 Plano West 11:47.04
22 Glennis Scott 11 Long Beach Wilson 11:47.69
23 Bina Gold 9 Long Beach Wilson 11:53.90
24 Lindsay Larson 10 San Antonio Reagan 12:01.12
25 Amy Rapp 12 San Antonio Clark 12:08.35
26 Maribel Apud-Martinez 12 Westlake 12:51.44
Event 26 Girls 4x200 Meter Relay High School
================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:34.60 1998 Houston Westbury
Myers Std: S 1:36.76 2000 Houston Westbury
Meet: M 1:37.18 2000 Houston Westbury
School Finals
================================================================
Finals
1 Long Beach Poly 1:36.11S
2 Hightower 1:38.10
3 Austin Reagan 1:38.37
4 Lancaster 1:38.63
5 Dallas Skyline 1:40.13
6 Ft. Worth East. Hills 1:40.54
7 Houston Forest Brook 1:40.74
8 Galveston Ball 1:41.27
9 Long Beach Wilson 1:45.17
Event 26 Girls 4x200 Meter Relay High School
================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:34.60 1998 Houston Westbury
Myers Std: S 1:36.76 2000 Houston Westbury
Meet: M 1:37.18 2000 Houston Westbury
School Prelims
================================================================
Heat 1
1 Houston Forest Brook 1:39.59q
2 Wilmer-Hutchins 1:40.88
3 Ft. Worth Dunbar 1:43.19
4 Abilene 1:45.24
5 San Antonio E. Central 1:46.42
6 Houston Worthing 1:48.41
7 Providence 1:50.69
-- Seagraves DNF
Heat 2
1 Lancaster 1:38.62q
2 Ft. Worth East. Hills 1:39.80q
3 Arlington Bowie 1:42.82
4 Plano West 1:44.76
5 Cedar Park 1:46.24
6 Ft. Worth Wyatt 1:47.05
7 Bastrop 1:47.24
-- Beeville Jones DNS
Heat 3
1 Crowley 1:42.08
2 Kerens 1:47.45
3 Beaumont Central 1:47.83
4 Wimberley 1:48.58
5 Dallas Bishop Lynch 1:48.67
-- Dallas Carter DQ
-- Miami Northwestern DQ
-- New Braunfels DNS
Heat 4
1 Austin Reagan 1:39.35q
2 Duncanville 1:42.26
3 Dallas Kimball 1:42.79
4 Brenham 1:48.86
5 Dallas Spruce 1:49.13
-- Aledo DNF
-- Beaumont West Brook DNS
-- Ft. Worth Paschal DNS
Heat 5
1 Dallas Skyline 1:39.79q
2 Galveston Ball 1:40.09q
3 Richardson 1:42.42
4 San Antonio Churchill 1:45.91
5 Del Valle 1:46.26
6 Dallas Madison 1:49.00
7 Goliad 1:50.38
-- Haltom DQ
Heat 6
1 Houston Westbury 1:40.13
2 Irving MacArthur 1:43.56
3 Mesquite 1:43.62
4 Connally 1:44.72
5 West Orange Stark 1:48.40
6 Del Rio 1:49.12
-- Greenville DQ
-- Houston Waltrip DNS
Heat 7
1 Long Beach Wilson 1:39.74q
2 Portland Benson 1:40.95
3 North Crowley 1:44.84
4 Austin Bowie 1:45.14
5 Houston Sterling 1:45.50
6 Dallas Lincoln 1:46.04
7 Houston Madison 1:46.10
8 Stony Point HS 1:47.84
9 Euless Trinity 1:47.92
Heat 8
1 Hightower 1:38.51q
2 Arlington Houston 1:43.61
3 Mesquite Horn 1:47.29
4 Cuero 1:47.83
5 Llano 1:48.34
6 Gainesville HS 1:48.78
7 Lexington 1:49.40
8 Dallas Hillcrest 1:49.61
9 Castleberry 1:50.90
Heat 9
1 Long Beach Poly 1:37.39q
2 Houston Lamar 1:42.32
3 Lake Highlands 1:43.39
4 San Antonio Taft 1:44.41
5 Round Rock 1:44.52
6 Everman 1:46.04
7 Elgin 1:50.59
-- Austin LBJ DQ
-- Berkner DQ
===================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:34.60 1998 Houston Westbury
Myers Std: S 1:36.76 2000 Houston Westbury
Meet: M 1:37.18 2000 Houston Westbury
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Long Beach Poly 1:37.39q 9
2 Hightower 1:38.51q 8
3 Lancaster 1:38.62q 2
4 Austin Reagan 1:39.35q 4
5 Houston Forest Brook 1:39.59q 1
6 Long Beach Wilson 1:39.74q 7
7 Dallas Skyline 1:39.79q 5
8 Ft. Worth East. Hills 1:39.80q 2
9 Galveston Ball 1:40.09q 5
10 Houston Westbury 1:40.13 6
11 Wilmer-Hutchins 1:40.88 1
12 Portland Benson 1:40.95 7
13 Crowley 1:42.08 3
14 Duncanville 1:42.26 4
15 Houston Lamar 1:42.32 9
16 Richardson 1:42.42 5
17 Dallas Kimball 1:42.79 4
18 Arlington Bowie 1:42.82 2
19 Ft. Worth Dunbar 1:43.19 1
20 Lake Highlands 1:43.39 9
21 Irving MacArthur 1:43.56 6
22 Arlington Houston 1:43.61 8
23 Mesquite 1:43.62 6
24 San Antonio Taft 1:44.41 9
25 Round Rock 1:44.52 9
26 Connally 1:44.72 6
27 Plano West 1:44.76 2
28 North Crowley 1:44.84 7
29 Austin Bowie 1:45.14 7
30 Abilene 1:45.24 1
31 Houston Sterling 1:45.50 7
32 San Antonio Churchill 1:45.91 5
33 Everman 1:46.04 9
33 Dallas Lincoln 1:46.04 7
35 Houston Madison 1:46.10 7
36 Cedar Park 1:46.24 2
37 Del Valle 1:46.26 5
38 San Antonio E. Central 1:46.42 1
39 Ft. Worth Wyatt 1:47.05 2
40 Bastrop 1:47.24 2
41 Mesquite Horn 1:47.29 8
42 Kerens 1:47.45 3
43 Beaumont Central 1:47.83 3
44 Cuero 1:47.83 8
45 Stony Point HS 1:47.84 7
46 Euless Trinity 1:47.92 7
47 Llano 1:48.34 8
48 West Orange Stark 1:48.40 6
49 Houston Worthing 1:48.41 1
50 Wimberley 1:48.58 3
51 Dallas Bishop Lynch 1:48.67 3
52 Gainesville HS 1:48.78 8
53 Brenham 1:48.86 4
54 Dallas Madison 1:49.00 5
55 Del Rio 1:49.12 6
56 Dallas Spruce 1:49.13 4
57 Lexington 1:49.40 8
58 Dallas Hillcrest 1:49.61 8
59 Goliad 1:50.38 5
60 Elgin 1:50.59 9
61 Providence 1:50.69 1
62 Castleberry 1:50.90 8
-- Seagraves DNF 1
-- Aledo DNF 4
-- Miami Northwestern DQ 3
-- Greenville DQ 6
-- Austin LBJ DQ 9
-- Haltom DQ 5
-- Dallas Carter DQ 3
-- Berkner DQ 9
-- Beaumont West Brook DNS 4
-- Beeville Jones DNS 2
-- New Braunfels DNS 3
-- Houston Waltrip DNS 6
-- Ft. Worth Paschal DNS 4
Event 49 Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================
National HS: N 8:51.60 2001 Boys & Girls, Brooklyn,NY
Myers Std: S 9:21.99 1999 Klein
Meet: M 9:17.86 1998 Mesquite
School Finals
================================================================
Finals
1 Jenks, OK 9:13.29M
2 Klein 9:15.41M
3 Long Beach Wilson 9:16.78M
4 Long Beach Poly 9:16.90M
5 Pharr-SJ-Alamo No. 9:32.84
6 Our Lady of Lourdes, FL 9:35.96
7 Plano West 9:36.58
8 Rockwall 9:37.09
9 Pearland 9:43.79
10 Mullen, CO 9:44.08
11 Denton 9:49.94
12 Cincinnati Colerain 9:54.67
13 Houston Memorial 9:57.93
14 Houston Westbury 10:03.33
15 Westlake 10:03.81
16 Dallas Skyline 10:04.26
17 New Braunfels 10:04.59
18 Temple 10:12.20
19 San Antonio Reagan 10:18.68
-- Houston Waltrip DNF
Event 41 Girls 1600 Sprint Medley High School
================================================================
National HS: N 3:54.39 1997 Penn, Philadelphia, PA
Myers Std: S 3:55.96 2001 Long Beach Wilson, CA
Meet: M 3:55.96 2001 Long Beach Wilson, CA
School Finals
================================================================
Section 1
1 Ft. Worth East. Hills 4:10.80
2 San Antonio Taft 4:11.45
3 Houston Westbury 4:12.02
4 A&M Consolidated 4:13.23
5 New Braunfels 4:14.04
6 South Grand Prairie 4:14.36
7 San Antonio Reagan 4:16.06
8 Edmond Memorial 4:17.29
9 Arlington Houston 4:17.61
Section 2
1 Long Beach Wilson 3:57.85
2 Mesquite 4:04.26
3 Houston Memorial 4:07.49
4 Hightower 4:09.23
5 Dallas Skyline 4:13.77
6 Pflugerville 4:14.80
7 San Antonio O'Connor 4:22.55
8 Beaumont Central 4:25.91
9 Houston Waltrip 5:00.36
===================================================================
National HS: N 3:54.39 1997 Penn, Philadelphia, PA
Myers Std: S 3:55.96 2001 Long Beach Wilson, CA
Meet: M 3:55.96 2001 Long Beach Wilson, CA
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Long Beach Wilson 3:57.85 2
2 Mesquite 4:04.26 2
3 Houston Memorial 4:07.49 2
4 Hightower 4:09.23 2
5 Ft. Worth East. Hills 4:10.80 1
6 San Antonio Taft 4:11.45 1
7 Houston Westbury 4:12.02 1
8 A&M Consolidated 4:13.23 1
9 Dallas Skyline 4:13.77 2
10 New Braunfels 4:14.04 1
11 South Grand Prairie 4:14.36 1
12 Pflugerville 4:14.80 2
13 San Antonio Reagan 4:16.06 1
14 Edmond Memorial 4:17.29 1
15 Arlington Houston 4:17.61 1
16 San Antonio O'Connor 4:22.55 2
17 Beaumont Central 4:25.91 2
18 Houston Waltrip 5:00.36 2
Event 97 Girls High Jump High School
==========================================================================
PROGRESSION: 5' 2, 5' 4, 5' 6, 5' 7, 5' 8, 5' 9, 5' 10
National HS: N 1.93m 1993 Amy Acuff, CC Calallen, TX
Myers Std: S 1.80m 2001 Chaunte Howard, J.W. North, Riverside,C
Meet: M 1.83m 1996 S. Searcy / E. Aldrich, Ennis / Lake Hi
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Meggie Schuelke 11 Houston Memorial 5-08.00N 1.72m
2 Amber Smith 11 L.D. Bell 5-07.00N 1.70m
3 Shanta Bibbs 12 San Antonio Clark 5-07.00N 1.70m
4 Charlette Greggs 12 Miami Northwestern 5-06.00N 1.67m
5 Caroline Wolf 11 Waco Midway 5-06.00N 1.67m
6 LesSundra Ford 11 FWSouthHills 5-06.00N 1.67m
7 Lindsey Gannaway 11 Edmond Memorial 5-04.00N 1.62m
8 Katrina Couch 12 Dallas Bishop Lynch 5-04.00N 1.62m
8 Caresir Hamilton 11 Mesquite Poteet 5-04.00N 1.62m
8 Megan Akre 12 Kempner 5-04.00N 1.62m
8 Ryan Hill 11 Grapevine 5-04.00N 1.62m
8 Melanie Moczygemba 12 Poth 5-04.00N 1.62m
8 Nichole Brown 11 Mayde Creek 5-04.00N 1.62m
14 Amber Arrambide 12 La Vernia 5-04.00N 1.62m
15 Sharee Shepherd 10 Pasadena Dobie 5-04.00N 1.62m
15 Myria Houlihan 12 Ursuline Academy TX 5-04.00N 1.62m
17 Cassandra Harding 11 Killeen Ellison 5-02.00N 1.57m
18 Christyn Schumann 12 Dripping Springs 5-02.00N 1.57m
18 Allison Munse 11 Plano West 5-02.00N 1.57m
18 Michelle Martin 11 Irving 5-02.00N 1.57m
18 Jami Calhoon 12 Smithson Valley 5-02.00N 1.57m
-- Pilar Pinkus 11 Cedar Park NH
-- Helen Breyfogle 12 Hays Consolidated NH
-- Sonya West 12 Llano NH
-- Missy Shipley 11 Mansfield DNS
Event 101 Girls Long Jump Section A High School
===============================================================================
National HS: N 6.78m 1976 Kathy McMillan, Hoke County,Raeford, NC
Myers Std: S 6.32m 2001 Ychlindria Spears, Luling
Meet: M 6.06m 2001 Marshevet Hooker, San Antonio Southwest
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Ychlindria Spears 12 Luling 19-05.75N 0.1 5.93m
2 Marshevet Hooker 11 San Antonio SW 19-03.75N +0.0 5.88m
3 Erica McLain 10 Plano East 19-01.75N +0.0 5.83m
4 Brandy Depland 12 Cinco Ranch 19-01.25N 0.5 5.82m
5 Brenda Faluade 11 Mayde Creek 18-07.00N 0.2 5.66m
6 Tori Polk 12 Waco Midway 18-06.25N +0.0 5.64m
7 Jessica Nickerson 12 Brownwood 18-05.75N 0.1 5.63m
8 Diana Pickler 12 Rowlett 18-04.50N +0.0 5.60m
9 Whitney Holmes 10 SA E.Central 18-01.75N +0.0 5.53m
10 Taren James 12 Long Beach Poly 17-10.00N +0.0 5.43m
11 Julie Pickler 12 Rowlett 17-08.50N 0.1 5.39m
12 Carlye Decruise 12 Miami Northwestern 17-00.75N +0.0 5.20m
Event 94 Girls Long Jump Section B High School
===============================================================================
MINIMUM MARK: 17'
National HS: N 6.78m 1976 Kathy McMillian, Hoke County (Raeford,NC)
Myers Std: S 6.32m 2001 Ychlindria Spears, Luling
Meet: M 6.06m 2001 Marshevet Hooker, San Antonio Southwest
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Flight 1
3 Johnsie Liles 11 Austin Johnston 17-11.00N 5.46m
5 Cody Birk 12 Rockport Fulton 17-07.00N 5.35m
6 Kristie Washington 12 Mesquite Poteet 17-05.00N 5.30m
7 Michelle Toney 12 Dallas Carter 17-03.00N 5.25m
8 Ryanne Dupree 12 SA E.Central 17-00.00N 5.18m
-- Chekesha Johnson 12 Houston Worthing ND
-- Jasmine Flournoy 10 Houston Waltrip FOUL
-- Sophia Rodriguez 10 Pasadena Dobie FOUL
-- DeBranquie Warnell 10 West Orange Stark DNS
-- Jenna Ankenbruck 11 Pearland DNS
-- Kim Campbell 12 Houston Worthing DNS
Flight 2
1 Nicole Moore 10 Miami Northwestern 18-05.00N 5.61m
2 Nyshala Hopkins 09 Beaumont West Brook 18-01.75N 5.53m
4 Lisa Nolting 12 Lake Dallas 17-10.75N 5.45m
-- Dianna Gooden 11 Long Beach Wilson ND
-- Audrey Parker 12 Mesquite ND
-- Tokunbo Faleti 10 Arlington Bowie ND
-- Kandyce Wade 11 Houston Waltrip FOUL
-- Zulaykah Ali 10 FWEastrnHill FOUL
-- Maryum Mitchell 11 Del Valle FOUL
-- Shana Arline 12 Silsbee DNS
-- Chanelle Curry 09 Dallas Skyline DNS
===============================================================================
MINIMUM MARK: 17'
National HS: N 6.78m 1976 Kathy McMillian, Hoke County (Raeford,NC)
Myers Std: S 6.32m 2001 Ychlindria Spears, Luling
Meet: M 6.06m 2001 Marshevet Hooker, San Antonio Southwest
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Nicole Moore 10 Miami Northwestern 18-05.00N -0.4 5.61m
2 Nyshala Hopkins 09 Beaumont West Brook 18-01.75N -0.3 5.53m
3 Johnsie Liles 11 Austin Johnston 17-11.00N 0.3 5.46m
4 Lisa Nolting 12 Lake Dallas 17-10.75N -0.2 5.45m
5 Cody Birk 12 Rockport Fulton 17-07.00N -0.7 5.35m
6 Kristie Washington 12 Mesquite Poteet 17-05.00N 0.2 5.30m
7 Michelle Toney 12 Dallas Carter 17-03.00N +0.0 5.25m
8 Ryanne Dupree 12 SA E.Central 17-00.00N 1.2 5.18m
-- Audrey Parker 12 Mesquite ND
-- Chekesha Johnson 12 Houston Worthing ND
-- Tokunbo Faleti 10 Arlington Bowie ND
-- Dianna Gooden 11 Long Beach Wilson ND
-- Kandyce Wade 11 Houston Waltrip FOUL
-- Jasmine Flournoy 10 Houston Waltrip FOUL
-- Sophia Rodriguez 10 Pasadena Dobie FOUL
-- Zulaykah Ali 10 FWEastrnHill FOUL
-- Maryum Mitchell 11 Del Valle FOUL
-- Chanelle Curry 09 Dallas Skyline DNS
-- Shana Arline 12 Silsbee DNS
-- Kim Campbell 12 Houston Worthing DNS
-- Jenna Ankenbruck 11 Pearland DNS
-- DeBranquie Warnell 10 West Orange Stark DNS
Event 105 Girls Triple Jump High School
===============================================================================
MINIMUM MARK: 35' 6"
National HS: N 13.46m 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
Myers Std: S 13.46m 2001 Ychlindria Spears, Luling
Meet: M 12.57m 2001 Chaytan Hill, Converse Judson
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Flight 1
-- Randee Wales 12 Olney ND
-- Vylania Hurse 11 Dallas Skyline FOUL
-- Moche Roque 11 Dallas Carter FOUL
-- Crystal Tyler 12 Houston Westbury FOUL
-- Christina Tegbe 11 Pflugerville FOUL
-- Rokeisha Washington 10 SA E.Central FOUL
-- Tiffany Williams 12 Austin Reagan DNS
-- Chibuzo Agoucha 10 Pasadena Dobie DNS
-- Shana Arline 12 Silsbee DNS
-- Jenna Ankenbruck 11 Pearland DNS
Flight 2
5 Mikieshia Jones 12 West Orange Stark 38-01.75N 11.62m
6 LaToya Phelps 12 Greenville 37-10.50N 11.54m
9 Nicole Moore 10 Miami Northwestern 37-00.25N 11.28m
12 Nikki Cameron 12 Austin Bowie 36-08.50N 11.18m
13 Cassandra Harding 11 Killeen Ellison 36-07.00N 11.15m
14 Brenda Faluade 11 Mayde Creek 36-00.00N 10.97m
15 Tokunbo Faleti 10 Arlington Bowie 35-08.75N 10.89m
-- Linda Uhegwu 12 Houston Westbury ND
-- Jessica Dorrell 10 Aledo ND
-- Chekesha Johnson 12 Houston Worthing ND
Flight 3
1 Ychlindria Spears 12 Luling 41-01.25N 12.52m
2 Crystal McBrady 12 Del Rio 39-06.25N 12.04m
3 JimAnne Baker 11 Cisco 39-03.50N 11.97m
4 Erica McLain 10 Plano East 39-03.00N 11.96m
7 Zuela Adom 10 Euless Trinity 37-06.50N 11.44m
8 Trish Gailes 12 Abilene 37-01.25N 11.30m
10 Taren James 12 Long Beach Poly 37-00.00N 11.27m
11 Tonisha Henson 12 Long Beach Poly 36-11.00N 11.25m
-- Brandy Depland 12 Cinco Ranch DNS
===============================================================================
MINIMUM MARK: 35' 6"
National HS: N 13.46m 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
Myers Std: S 13.46m 2001 Ychlindria Spears, Luling
Meet: M 12.57m 2001 Chaytan Hill, Converse Judson
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Ychlindria Spears 12 Luling 41-01.25N -0.3 12.52m
2 Crystal McBrady 12 Del Rio 39-06.25N -2.9 12.04m
3 JimAnne Baker 11 Cisco 39-03.50N -1.5 11.97m
4 Erica McLain 10 Plano East 39-03.00N -3.2 11.96m
5 Mikieshia Jones 12 West Orange Stark 38-01.75N -0.1 11.62m
6 LaToya Phelps 12 Greenville 37-10.50N -3.0 11.54m
7 Zuela Adom 10 Euless Trinity 37-06.50N -1.6 11.44m
8 Trish Gailes 12 Abilene 37-01.25N -2.0 11.30m
9 Nicole Moore 10 Miami Northwestern 37-00.25N -2.6 11.28m
10 Taren James 12 Long Beach Poly 37-00.00N -0.1 11.27m
11 Tonisha Henson 12 Long Beach Poly 36-11.00N -1.8 11.25m
12 Nikki Cameron 12 Austin Bowie 36-08.50N -1.6 11.18m
13 Cassandra Harding 11 Killeen Ellison 36-07.00N -0.8 11.15m
14 Brenda Faluade 11 Mayde Creek 36-00.00N -0.1 10.97m
15 Tokunbo Faleti 10 Arlington Bowie 35-08.75N -1.3 10.89m
-- Chekesha Johnson 12 Houston Worthing ND
-- Jessica Dorrell 10 Aledo ND
-- Linda Uhegwu 12 Houston Westbury ND
-- Randee Wales 12 Olney ND
-- Crystal Tyler 12 Houston Westbury FOUL
-- Vylania Hurse 11 Dallas Skyline FOUL
-- Christina Tegbe 11 Pflugerville FOUL
-- Moche Roque 11 Dallas Carter FOUL
-- Rokeisha Washington 10 SA E.Central FOUL
-- Shana Arline 12 Silsbee DNS
-- Jenna Ankenbruck 11 Pearland DNS
-- Brandy Depland 12 Cinco Ranch DNS
-- Chibuzo Agoucha 10 Pasadena Dobie DNS
-- Tiffany Williams 12 Austin Reagan DNS
Event 103 Girls Pole Vault High School
==========================================================================
Progression: 9', 9' 6, 10', 10' 6, 11', 11' 4", 11' 8, 12'
National HS: N 4.16m 2001 Shayla Balentine, Morro Bay, CA
Myers Std: S 3.40m 2000 Ally Daum, Unattached
Meet: M 3.28m 2001 Summer Sizemore, Coldspring
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Lacey Smith 11 Cedar Park 10-06.00N 3.20m
2 Stephanie Best 11 Dallas Bishop Lynch 10-06.00N 3.20m
3 Desiree Hill 11 Arlington Bowie 10-06.00N 3.20m
3 Laura Koenig 09 New Braunfels 10-06.00N 3.20m
5 Krista Grantham 12 Canyon 10-06.00N 3.20m
6 Jennifer Matthews 11 Luling 10-00.00N 3.04m
6 Amy Swan 12 Midlothian 10-00.00N 3.04m
6 Jessica Trujillo 09 Arlington Martin 10-00.00N 3.04m
9 Tommie Powers 10 Birdville 10-00.00N 3.04m
10 Ashley Waller 09 Marlow, OK 10-06.00N 3.20m
11 Kayla Konomos 09 New Braunfels 10-00.00N 3.04m
12 Heather Bashaw 10 Stephenville 9-06.00N 2.89m
12 Jenny Sewell 12 Rockwall 9-06.00N 2.89m
14 Danielle Aanerud 11 Mesquite Poteet 9-06.00N 2.89m
15 Ashley Laughlin 10 Marble Falls 9-06.00N 2.89m
16 Audra Weselowski 10 Haltom 9-00.00N 2.74m
17 Rhian Davis 11 Austin Bowie 9-00.00N 2.74m
18 Jill Ahrens 11 St. John's School 9-00.00N 2.74m
18 Haley Blount 12 Waco Midway 9-00.00N 2.74m
-- Larocca Lauren 12 CC Calallen NH
-- Danielle Dorsey 10 Cedar Park NH
-- Kristina Yuan 11 Klein Oak NH
-- Tiann Smith 12 FWCountryDay DNS
Event 112 Girls Shot Put Section A High School
==========================================================================
MIMIMUM MARK: 35'
National HS: N 16.35m 1983 Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA
Myers Std: S 15.14m 2001 Michele Carter, Red Oak
Meet: M 15.42m 1990 Stevanie Wadsworth, Hurst Bell
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Michelle Carter 11 Red Oak 51-00.75N 15.56m
2 Abby Ruston 12 Antonian Prep 47-11.00N 14.60m
3 Ogadi Chinweze 11 Hightower 44-02.50N 13.47m
4 Ema Vea 11 Euless Trinity 43-08.75N 13.32m
5 Cassaundra Lee 12 Ft. Worth Wyatt 43-06.75N 13.27m
6 Jennifer Dahlgren 11 Klein 43-00.75N 13.12m
7 Tiffanie Reeves 11 Olney 41-09.50N 12.73m
8 Heather Wood 12 Rockwall 41-07.75N 12.69m
9 Contessa Russell 11 Stony Point HS 41-05.75N 12.64m
10 Stacy Orakpo 11 Denton 40-04.75N 12.31m
11 Tanisha Hamilton CC Miller 39-05.25N 12.02m
12 Ariel Brooks 12 Miami Northwestern 36-08.00N 11.17m
13 Shantel Buggs 12 San Antonio Taft 35-05.00N 10.79m
-- Kendra Lilly 11 Long Beach Poly ND
-- Lydia Bush 12 Leonard DNS
Event 93 Girls Shot Put Section B High School
==========================================================================
MINIMUM MARK: 35'
National HS: N 16.35m 1983 Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA
Myers Std: S 15.14m 2001 Michelle Carter, Red Oak
Meet: M 15.42m 1990 Stevanie Wadsworth, Hurst Bell
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Lydia Bush 12 Leonard 43-01.75N 13.15m
3 Fantasy Jones 10 Cuero 39-10.75N 12.16m
8 Angela Brown 11 Houston Waltrip 37-05.75N 11.42m
10 Jamie Roberts 11 Abilene 36-06.75N 11.14m
11 Ferris Amanda 10 SA McCollum 36-03.50N 11.06m
15 DeAnna Smith 10 Red Oak 35-00.50N 10.68m
-- Danielle Smith 11 Mullen, CO ND
-- Exzavia Hicks 11 Abilene FOUL
-- Felica Spears 11 West Orange Stark DNS
-- Tiffany Keener 12 Houston Worthing DNS
Flight 2
2 Markeisha Edwards 11 Stephenville 42-10.75N 13.07m
4 Kandra Chatman 12 Wichita Falls 39-08.25N 12.09m
5 Ashlea Byrom 12 San Antonio SW 39-07.50N 12.07m
6 Amber Kelly 11 Pasadena Dobie 39-06.75N 12.05m
7 Meredith York 10 Robinson 39-00.25N 11.89m
9 Valerie Brown San Antonio SW 37-04.25N 11.38m
12 Monique Humphrey 11 Arlington Bowie 35-06.50N 10.83m
13 Camryn Barganier 12 Mayde Creek 35-06.00N 10.82m
14 Kasey Onwunchekwa 11 Kempner 35-02.25N 10.72m
==========================================================================
MINIMUM MARK: 35'
National HS: N 16.35m 1983 Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA
Myers Std: S 15.14m 2001 Michelle Carter, Red Oak
Meet: M 15.42m 1990 Stevanie Wadsworth, Hurst Bell
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Lydia Bush 12 Leonard 43-01.75N 13.15m
2 Markeisha Edwards 11 Stephenville 42-10.75N 13.07m
3 Fantasy Jones 10 Cuero 39-10.75N 12.16m
4 Kandra Chatman 12 Wichita Falls 39-08.25N 12.09m
5 Ashlea Byrom 12 San Antonio SW 39-07.50N 12.07m
6 Amber Kelly 11 Pasadena Dobie 39-06.75N 12.05m
7 Meredith York 10 Robinson 39-00.25N 11.89m
8 Angela Brown 11 Houston Waltrip 37-05.75N 11.42m
9 Valerie Brown San Antonio SW 37-04.25N 11.38m
10 Jamie Roberts 11 Abilene 36-06.75N 11.14m
11 Ferris Amanda 10 SA McCollum 36-03.50N 11.06m
12 Monique Humphrey 11 Arlington Bowie 35-06.50N 10.83m
13 Camryn Barganier 12 Mayde Creek 35-06.00N 10.82m
14 Kasey Onwunchekwa 11 Kempner 35-02.25N 10.72m
15 DeAnna Smith 10 Red Oak 35-00.50N 10.68m
-- Danielle Smith 11 Mullen, CO ND
-- Exzavia Hicks 11 Abilene FOUL
-- Felica Spears 11 West Orange Stark DNS
-- Tiffany Keener 12 Houston Worthing DNS
Event 104 Girls Discus Throw High School
==========================================================================
Outside Ring- MINIMUM MARK - 120'
National HS: N 57.40m 1994 Suzy Powell, Modesto, CA
Myers Std: S 47.37m 2001 Johvonne Hernandez, Port Isabel
Meet: M 47.04m 2000 Karen Honea, Ingram Moore
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
7 Laurie Gaston SA Marshall 130-08.00N 39.82m
11 Shantel Buggs 12 San Antonio Taft 124-11.00N 38.07m
12 Amy Murphree 11 Friona 123-09.00N 37.71m
14 Markeisha Edwards 11 Stephenville 121-02.00N 36.93m
-- Kalyn Porter 10 Gorman ND
-- Christina Mueller 09 Antonian Prep ND
-- Amy Simmons 11 Coleman FOUL
-- Charmaine Betterson 12 Dallas Carter FOUL
-- Krista Phillips 12 Llano FOUL
-- Darcy Mick 12 Dripping Springs FOUL
-- Rosyln Butler 12 San Antonio SW FOUL
-- Kisha Goodwyn 11 SA McCollum FOUL
-- Renee Fruean 11 Crowley DNS
-- Tiffany Hoot 12 La Porte DNS
Flight 2
1 Michelle Carter 11 Red Oak 169-03.00N 51.58m
2 Abby Ruston 12 Antonian Prep 151-05.00N 46.15m
3 Ariel Brooks 12 Miami Northwestern 150-01.00N 45.74m
4 Cookie Lonergan 12 Stephenville 149-01.00N 45.44m
5 Tiffanie Reeves 11 Olney 139-09.00N 42.59m
6 D'Andra Carter 09 Red Oak 131-03.00N 40.00m
8 Heather Wood 12 Rockwall 128-01.00N 39.03m
9 Jennifer Dahlgren 11 Klein 126-07.00N 38.58m
10 Angela Brown 11 Houston Waltrip 125-01.00N 38.12m
13 Kayla Zickefoose 12 Tuloso-Midway 122-07.00N 37.36m
-- Katie Godfrey 11 Katy Taylor FOUL
-- Ema Vea 11 Euless Trinity FOUL
-- Kendra Lilly 11 Long Beach Poly FOUL
-- Danielle Smith 11 Mullen, CO DNS
==========================================================================
Outside Ring- MINIMUM MARK - 120'
National HS: N 57.40m 1994 Suzy Powell, Modesto, CA
Myers Std: S 47.37m 2001 Johvonne Hernandez, Port Isabel
Meet: M 47.04m 2000 Karen Honea, Ingram Moore
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Michelle Carter 11 Red Oak 169-03.00N 51.58m
2 Abby Ruston 12 Antonian Prep 151-05.00N 46.15m
3 Ariel Brooks 12 Miami Northwestern 150-01.00N 45.74m
4 Cookie Lonergan 12 Stephenville 149-01.00N 45.44m
5 Tiffanie Reeves 11 Olney 139-09.00N 42.59m
6 D'Andra Carter 09 Red Oak 131-03.00N 40.00m
7 Laurie Gaston SA Marshall 130-08.00N 39.82m
8 Heather Wood 12 Rockwall 128-01.00N 39.03m
9 Jennifer Dahlgren 11 Klein 126-07.00N 38.58m
10 Angela Brown 11 Houston Waltrip 125-01.00N 38.12m
11 Shantel Buggs 12 San Antonio Taft 124-11.00N 38.07m
12 Amy Murphree 11 Friona 123-09.00N 37.71m
13 Kayla Zickefoose 12 Tuloso-Midway 122-07.00N 37.36m
14 Markeisha Edwards 11 Stephenville 121-02.00N 36.93m
-- Kalyn Porter 10 Gorman ND
-- Christina Mueller 09 Antonian Prep ND
-- Ema Vea 11 Euless Trinity FOUL
-- Rosyln Butler 12 San Antonio SW FOUL
-- Kendra Lilly 11 Long Beach Poly FOUL
-- Kisha Goodwyn 11 SA McCollum FOUL
-- Darcy Mick 12 Dripping Springs FOUL
-- Amy Simmons 11 Coleman FOUL
-- Krista Phillips 12 Llano FOUL
-- Charmaine Betterson 12 Dallas Carter FOUL
-- Katie Godfrey 11 Katy Taylor FOUL
-- Renee Fruean 11 Crowley DNS
-- Danielle Smith 11 Mullen, CO DNS
-- Tiffany Hoot 12 La Porte DNS
Event 26 Girls 4x200 Meter Relay High School
================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:34.60 1998 Houston Westbury
Myers Std: S 1:36.76 2000 Houston Westbury
Meet: M 1:37.18 2000 Houston Westbury
School Prelims
================================================================
Heat 1
1 Wilmer-Hutchins 'A' 1:40.88
2 Ft. Worth Dunbar 'A' 1:43.19
3 Abilene 'A' 1:45.24
4 San Antonio E. Central 'A' 1:46.42
5 Houston Worthing 'A' 1:48.41
6 Providence 'A' 1:50.69
-- Seagraves 'A' DNF
-- Houston Forest Brook 'A' DQ
Heat 2
1 Lancaster 'A' 1:38.62q
2 Ft. Worth East. Hills 'A' 1:39.80q
3 Arlington Bowie 'A' 1:42.82
4 Plano West 'A' 1:44.76
5 Cedar Park 'A' 1:46.24
6 Ft. Worth Wyatt 'A' 1:47.05
7 Bastrop 'A' 1:47.24
-- Beeville Jones 'A' DNS
Heat 3
1 Crowley 'A' 1:42.08
2 Kerens 'A' 1:47.45
3 Beaumont Central 'A' 1:47.83
4 Wimberley 'A' 1:48.58
5 Dallas Bishop Lynch 'A' 1:48.67
-- Dallas Carter 'A' DQ
-- Miami Northwestern 'A' DQ
-- New Braunfels 'A' DNS
Heat 4
1 Austin Reagan 'A' 1:39.35q
2 Duncanville 'A' 1:42.26
3 Dallas Kimball 'A' 1:42.79
4 Brenham 'A' 1:48.86
5 Dallas Spruce 'A' 1:49.13
-- Aledo 'A' DNF
-- Beaumont West Brook 'A' DNS
-- Ft. Worth Paschal 'A' DNS
Heat 5
1 Dallas Skyline 'A' 1:39.79q
2 Galveston Ball 'A' 1:40.09q
3 Richardson 'A' 1:42.42
4 San Antonio Churchill 'A' 1:45.91
5 Del Valle 'A' 1:46.26
6 Dallas Madison 'A' 1:49.00
7 Goliad 'A' 1:50.38
-- Haltom 'A' DQ
Heat 6
1 Houston Westbury 'A' 1:40.13q
2 Irving MacArthur 'A' 1:43.56
3 Mesquite 'A' 1:43.62
4 Connally 'A' 1:44.72
5 West Orange Stark 'A' 1:48.40
6 Del Rio 'A' 1:49.12
-- Greenville 'A' DQ
-- Houston Waltrip 'A' DNS
Heat 7
1 Long Beach Wilson 'A' 1:39.74q
2 Portland Benson 'A' 1:40.95
3 North Crowley 'A' 1:44.84
4 Austin Bowie 'A' 1:45.14
5 Houston Sterling 'A' 1:45.50
6 Dallas Lincoln 'A' 1:46.04
7 Houston Madison 'A' 1:46.10
8 Stony Point HS 'A' 1:47.84
9 Euless Trinity 'A' 1:47.92
Heat 8
1 Hightower 'A' 1:38.51q
2 Arlington Houston 'A' 1:43.61
3 Mesquite Horn 'A' 1:47.29
4 Cuero 'A' 1:47.83
5 Llano 'A' 1:48.34
6 Gainesville HS 'A' 1:48.78
7 Lexington 'A' 1:49.40
8 Dallas Hillcrest 'A' 1:49.61
9 Castleberry 'A' 1:50.90
Heat 9
1 Long Beach Poly 'A' 1:37.39q
2 Houston Lamar 'A' 1:42.32
3 Lake Highlands 'A' 1:43.39
4 Austin LBJ 'A' 1:44.15
5 San Antonio Taft 'A' 1:44.41
6 Round Rock 'A' 1:44.52
7 Everman 'A' 1:46.04
8 Berkner 'A' 1:49.99
9 Elgin 'A' 1:50.59
===================================================================
NO BLOCKS IN PRELIMS
National HS: N 1:34.60 1998 Houston Westbury
Myers Std: S 1:36.76 2000 Houston Westbury
Meet: M 1:37.18 2000 Houston Westbury
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Long Beach Poly 'A' 1:37.39q 9
2 Hightower 'A' 1:38.51q 8
3 Lancaster 'A' 1:38.62q 2
4 Austin Reagan 'A' 1:39.35q 4
5 Long Beach Wilson 'A' 1:39.74q 7
6 Dallas Skyline 'A' 1:39.79q 5
7 Ft. Worth East. Hills 'A' 1:39.80q 2
8 Galveston Ball 'A' 1:40.09q 5
9 Houston Westbury 'A' 1:40.13q 6
10 Wilmer-Hutchins 'A' 1:40.88 1
11 Portland Benson 'A' 1:40.95 7
12 Crowley 'A' 1:42.08 3
13 Duncanville 'A' 1:42.26 4
14 Houston Lamar 'A' 1:42.32 9
15 Richardson 'A' 1:42.42 5
16 Dallas Kimball 'A' 1:42.79 4
17 Arlington Bowie 'A' 1:42.82 2
18 Ft. Worth Dunbar 'A' 1:43.19 1
19 Lake Highlands 'A' 1:43.39 9
20 Irving MacArthur 'A' 1:43.56 6
21 Arlington Houston 'A' 1:43.61 8
22 Mesquite 'A' 1:43.62 6
23 Austin LBJ 'A' 1:44.15 9
24 San Antonio Taft 'A' 1:44.41 9
25 Round Rock 'A' 1:44.52 9
26 Connally 'A' 1:44.72 6
27 Plano West 'A' 1:44.76 2
28 North Crowley 'A' 1:44.84 7
29 Austin Bowie 'A' 1:45.14 7
30 Abilene 'A' 1:45.24 1
31 Houston Sterling 'A' 1:45.50 7
32 San Antonio Churchill 'A' 1:45.91 5
33 Everman 'A' 1:46.04 9
33 Dallas Lincoln 'A' 1:46.04 7
35 Houston Madison 'A' 1:46.10 7
36 Cedar Park 'A' 1:46.24 2
37 Del Valle 'A' 1:46.26 5
38 San Antonio E. Central 'A' 1:46.42 1
39 Ft. Worth Wyatt 'A' 1:47.05 2
40 Bastrop 'A' 1:47.24 2
41 Mesquite Horn 'A' 1:47.29 8
42 Kerens 'A' 1:47.45 3
43 Beaumont Central 'A' 1:47.83 3
44 Cuero 'A' 1:47.83 8
45 Stony Point HS 'A' 1:47.84 7
46 Euless Trinity 'A' 1:47.92 7
47 Llano 'A' 1:48.34 8
48 West Orange Stark 'A' 1:48.40 6
49 Houston Worthing 'A' 1:48.41 1
50 Wimberley 'A' 1:48.58 3
51 Dallas Bishop Lynch 'A' 1:48.67 3
52 Gainesville HS 'A' 1:48.78 8
53 Brenham 'A' 1:48.86 4
54 Dallas Madison 'A' 1:49.00 5
55 Del Rio 'A' 1:49.12 6
56 Dallas Spruce 'A' 1:49.13 4
57 Lexington 'A' 1:49.40 8
58 Dallas Hillcrest 'A' 1:49.61 8
59 Berkner 'A' 1:49.99 9
60 Goliad 'A' 1:50.38 5
61 Elgin 'A' 1:50.59 9
62 Providence 'A' 1:50.69 1
63 Castleberry 'A' 1:50.90 8
-- Aledo 'A' DNF 4
-- Seagraves 'A' DNF 1
-- Houston Forest Brook 'A' DQ 1
-- Miami Northwestern 'A' DQ 3
-- Greenville 'A' DQ 6
-- Haltom 'A' DQ 5
-- Dallas Carter 'A' DQ 3
-- New Braunfels 'A' DNS 3
-- Ft. Worth Paschal 'A' DNS 4
-- Houston Waltrip 'A' DNS 6
-- Beaumont West Brook 'A' DNS 4
-- Beeville Jones 'A' DNS 2
Event 53 Girls Distance Medley High School
================================================================
National HS: N 11:41.28 2000 San Lorenzo Valley, Felton
Myers Std: S 12:04.29 2000 Klein
Meet: M 12:04.29 2000 Klein
School Finals
================================================================
Finals
1 Jenks, OK 12:11.35
2 Klein 12:15.59
3 Round Rock McNeil 12:19.30
4 San Antonio MacArthur 12:28.22
5 A&M Consolidated 12:32.10
6 Cedar Park 12:33.03
7 Flower Mound Marcus 12:33.27
8 Pearland 12:35.13
9 Rockwall 12:36.34
10 Our Lady of Lourdes, FL 12:38.12
11 La Porte 12:41.14
12 Tuloso-Midway 12:45.54
13 Tomball 12:47.22
14 Long Beach Poly 12:48.38
15 Ursuline Academy TX 12:49.35
16 Houston Memorial 12:49.67
17 Westlake 12:49.86
18 Long Beach Wilson 12:49.95
19 Cincinnati Colerain 12:50.29
20 Mullen, CO 13:08.52
21 Pflugerville 13:12.02
22 San Antonio Reagan 13:17.95
23 San Antonio Holmes 13:47.06
-- Edmond Memorial DNS
-- Richardson DNS
Texas Relays
|