from UIL
web site
Detailed Results
BOYS
3200 Meter Run
1 Cody Wells Crawford 9:36.55
2 Rolando Rios Premont 9:40.70
3 Brent Hanson Alba-Golden 9:41.69
4 Lance Boxell Ponder 10:00.16
5 Freddy Cantu Premont 10:12.74
6 Cole Barbee Canadian 10:23.84
7 JD Ramos Stanton 10:27.84
8 Chris Witeleben Warren 11:04.50
Discus Throw
1 Richard Varnon Spearman 177-7
2 Matt McKinney Refugio 174-10
3 Ben Wilkerson Hemphill 174-00
4 Reggie Murphey Coleman 171-10
5 Donovan Marshall Waskom 171-9
6 Anthony Guerra Refugio 161-7
7 Austin Bruton Olney 148-5
8 Chris Hoppe Winters 148-3
Long Jump
1 Jamar Green Refugio 23-00.50
2 Chase Pratt Olney 22-10.25
3 Lance Curtis Post 22-04.50
4 Corey Woodall Trinity 22-00.00
5 Jamaine Robinson Coleman 21-05.00
6 Chad Harris Pettus 20-10.50
7 Cedric Johnson Kerens 20-10.25
- David Grimes Gunter ND
High Jump
(New Class 2A Record: Old Record: 7'00.00, Cedric Barrer, Beckville,
1985)
Cleared 7'00.25 on 1st attempt; missed three tries at 7'01.00
1 Jason Hill Quanah 7'00.25
2 David Scheffler Poth 6'07.00
3 Clifford McCowan New Waverly 6'06.00
4 Thomas Hanna Malakoff 6'04.00
5 Cale Trail Gainesville Callisburg 6'04.00
6 Jamallh Clark Hale Center 6'04.00
7 Chad Crowder Bangs 6'04.00
8 Jarvse Dickerson Wallis Brazos 6'02.00
4x100 Meter Relay
(Jermicha Thacker, Marquese Tyler, Johnny Thacker, Matt Hackney)
1 Alto 41.43
2 Refugio 41.94
3 Kerens 42.37
4 Pilot Point 42.39
5 Holliday 42.80
6 Louise 42.86
7 Celina 43.34
8 Memphis 43.76
Shot Put
(New Class 2A Record: Old Record: 63'09, Matt McKinney, Refugio, 2000)
(Series: 65'0.75, 64'10, 64'11, 63'6, 63,5, Scratch)
1 McKinney Refugio 65'00.75
2 Ben Wilkerson Hemphill 57'02.75
3 Matt Williams Clarendon 56'01.75
4 Carriger Skidmore-Tynan 55'03.00
5 Samson Jackson Winters 55'01.00
6 Willis Hogan Sundown 51'10.00
7 Reggie Murphey Coleman 51'04.00
8 Jackson Malakoff 50'09.00
Triple Jump
(Series: 46'0.25, Foul, 47'02.25, 47'7.75, 46'2, 46'2.75)
1 Wildrick Williams Arp 47'07.75
2 Tory Barnes San Augustine 46'10.50
3 Luke Barganier Little River Academy 46'00.25
4 Green Jamar Refugio 45'08.00
5 Joey Bullard Eldorado 45'05.50
6 Chase Pratt Olney 45'04.75
7 Bobby Crawford Grandview 45'02.50
- Jerry Thomas Davis Farmersville Foul
Pole Vault
(Finch cleared 15'0 on second attempt)
1 Randy Flach Center Point 15'00
2 Travis Atwood Hamlin 14'09
3 Dustin Williams Comanche 14'09
4 Adam Heard Olney 14'00
4 Zac Henderson Clifton 14'00
6 Austin Allen Center Point 14'00
7 Chuck Debney Warren 13'00
8 Cory Plant Bruceville-Eddy 12'00
800 Meter Run
1 Grant May Celina 1:53.98
2 Eugene Shelton Hull-Daisetta 1:55.41
3 Marquise Lenard Colorado City 1:57.20
4 Chance Edwards San Saba 1:58.64
5 Thomas Crow Brackettville Brackett 1:59.22
6 Rene Gutierrez Skidmore-Tynan 1:59.44
7 Marco Gonzalez Anthony 2:00.87
8 Ricky Carrico Malakoff 2:02.77
110 Meter High Hurdles
1 Javonie Small Brookshire Royal 14.38
2 Timothy Sissel Junction 14.42
3 Josh Mendoza Coleman 14.46
4 Keyatta Knox Omaha Pewitt 14.64
5 Josh Leatherwood Olney 14.71
6 Jarret Debusk Comanche 14.75
7 Corey Goodall Trinity 14.94
8 Brenton Robinson Lexington 15.29
100 Meter Dash
1 Quan Cosby Mart 10.46
2 Delt Cockrell Panhandle 10.802
3 Keith Edwards Louise 10.805
4 Rigo Juarez McCamey 10.810
5 Corey Morning Trinity 11.82
6 Mickey Stevens Rio Vista 10.94
7 Scott Deckard Pilot Point 10.96
8 Noah Latimer Lago Vista 11.03
400 Meter Dash
(Dead Heat, could not break tie for first)
1 Eugene Shelton Hull-Daisetta 48.62
1 Damian Toms Brackettville 48.62
3 Jamallh Clark Hale Center 49.27
4 Justin Bacy Cooper 49.59
5 Matt Tucker Holliday 49.81
6 Michael Thompson Coleman 50.04
7 Tory Barnes San Augustine 50.11
8 Carter Travis Thorndale 51.18
300 Meter Int Hurdles
1 Timothy Sissel Junction 37.17
2 Jamar Green Refugio 37.81
3 Javonie Small Brookshire Royal 38.13
4 Josh Mendoza Coleman 38.38
5 Clay Holland Junction 39.53
6 Jordan Martin Celina 39.54
7 Alex Kendrick Troup 39.84
8 Adrian Garza Troup 40.02
200 Meter Dash
1 Quan Cosby Mart 21.31
2 Quincy Cosby Mart 21.50
3 Delt Cockrell Panhandle 31.57
4 Joshua Williams Clarendon 22.19
5 Mickey Stevens Rio Vista 22.21
6 Brian Allison Danbury 22.40
7 Keith Edwards Louise 22.59
8 Josh Babb Celina 22.68
1600 Meter Run
1 Tommy Rushing Holliday 4:24.36
2 Cody Wells Crawford 4:27.03
3 Chance Edwards San Saba 4:27.56
4 Rolando Rios Premont 4:30.48
5 Joey Giattino Universal City Randolph 4:31.44
6 JD Ramos Stanton 4:33.29
7 Brent Hanson Alba-Golden 4:35.32
8 Jeremiah Oden Waskom 5:00.65
4x400 Meter Relay
1 Refugio 3:21.43
2 Junction 3:21.52
3 Colorado City 3:21.56
4 Celina 3:21.75
5 Trinity 3:22.61
6 Thorndale 3:26.20
7 Coleman 3:29.77
8 Big Sandy 3:30.26
GIRLS
3200 Meter Run
1 Stacey Stewart Little River Academy 11:42.57
2 Lauren Mewhinney Salado 11:47.76
3 Rister Whitney Clyde Eula 11:55.92
4 Amber Thiele Crawford 12:00.32
5 Andrea Ybarra Sundown 12:17.54
6 Jenna Payne Floydada 12:32.65
7 Jenni McClary Bruceville-Eddy 12:38.46
8 Sherry Redfeam Hull-Daisetta 12:58.94
Long Jump
1 Roshunda Betts Hughes Springs 19-01.00
2 JimAnne Baker Cisco 18-01.25
3 Diana Martinez Comanche 17-11.25
4 Randee Wales Olney 17-09.50
5 Hope Turner Grapeland 17-04.50
6 Conicka Parker San Antonio Cole 17-02.75
7 Chelsea Nollner Spearman 16-07.50
8 Briana Lewis Refugio 16-07.00
Discus Throw
(Series: 147'00, Foul, 112'00, 147'06, 150'03, 120'08)
1 Crystal Averitt Boyd 150'03
2 Mallory Adams Refugio 133'10
3 Jamye Ganceras Refugio 132'06
4 Tiffanie Reeves Olney 132'04
5 Kristen Marshall Waskom 129'01
6 Joycelyn Woods Quanah 122'11
7 Blair Baker Elkhart 117'09
8 Lydia Bush Leonard 114'00
High Jump
(Bannon cleared 5'7 on 3rd attempt; missed 3 times at 5'9)
1 Sheila Bannon San Antonio Cole 5'07
2 Ali Rakowitz Ganado 5'05
3 Lindsay Thomas Elkhart 5'04
4 Octavia Coleman Malakoff 5'04
5 Elizabeth Elliott Sonora 5'02
6 Laci Walker Winters 5'02
7 Jordan Davis Celina 5'02
8 Jametra Clark Hale Center 5'00
Triple Jump
(Series: (Class 2A Record: Old Record: 40'01.25, Hilene Shelton, 1996)
1 JimAnne Baker Cisco 40'09.00
2 Roshunda Betts Hughes Spr 39'00.25
3 Randee Wales Olney 37'03.00
4 Diana Martinez Comanche 37'00.25
5 Courtney Freeney Frankston 36'06.50
6 Quineshia Griffin Seagraves 35'09.25
7 Ashley Crawford Somerville 35'05.75
8 Krystal Young Wallis Brazos 35'02.50
Shot Put
(New Class 2A Record: Old Record: 44'02.25, Janice Dzuik, Poth, 1986)
(Series: Scratch, 39'7.50, 44'5.50, Scratch, 43'11, Scratch)
1 Leandra Tate Albany 44'05.50
2 Shari Parker Refugio 42'06.50
3 Tiffanie Reeves Olney 40'04.50
4 Lydia Bush Leonard 39'11.00
5 Jessica Faulk Kerens 37'04.00
6 Jamye Ganceras Refugio 36'10.00
7 Shoshana Arbor Buffalo 36'07.50
8 Jenna Johnston Comanche 35'01.75
4x100 Meter Relay
(Gwen Cumby, Felisha Faulk, Dominique Mitchell, Rosalinda Holmes)
1 Kerens 48.09
2 San Augustine 48.33
3 Lockney 49.18
4 Boyd 49.50
5 Whitewright 49.55
6 Seymour 49.77
7 Schulenburg 50.44
8 Danbury DQ
800 Meter Run
1 Ruth Camacho Celina 2:17.82
2 Jessica Stovall Cisco 2:20.21
3 Alison Lopez Colorado City 2:24.09
4 Stephanie Bigham Idalou 2:24.34
5 Stacey Stewart Little River Academy 2:24.76
6 Ashley Monteau Anahuac 2:27.04
7 Jenna Lumpkins Bloomington 2:29.39
8 Degundrea Randle San Augustine 2:36.50
100 Meter Low Hurdles
1 Fallon Carter Olney 14.25
2 Dianna Williams Post 14.49
3 Kandace Traywick New Diana 14.99
4 Anna Cooper Lexington 15.18
5 Tiffany Collins Port Arthur Austin 15.26
6 Jennifer Brigman Clyde Eula 15.38
7 Shayla Carson Universal City Randolph 15.98
8 Dreu Harris Tom Bean 18.99
100 Meter Dash
1 Brandy Collins Lockney 12.15
2 Jasmine Tollver New Diana 12.24
3 Andrea Dominquez Hutto 12.29
4 Rochelle Cox Scurry Rosse 12.39
5 Lindsey Thomas Jewett Leon 12.44
6 Victoria Williams Seymour 12.45
7 Talila Harlmon Comanche 12.49
8 Patrice Williams Universal City Randolph 12.56
4x200 Meter Relay
(Kesha Coleman, Ashley Grandchampt, Tineshia Green, Ashley Traylor)
1 Hemphill 1:41.79
2 Coahoma 1:43:05
3 Boyd 1:44.89
4 Celina 1:45.16
5 Lockney 1:45.49
6 San Antonio Cole 1:47.72
7 Schulenburg 1:49.28
- San Augustine DQ
400 Meter Dash
1 Rosalind Holmes Kerens 57.96
2 Chelsea Nollner Spearman 58.82
3 Shaketha Pierce Arp 58.90
4 Melanie Moczygemba Poth 58.94
5 Katie Schmidt Mason 59.78
6 Sheena Jackson Whitewright 59.93
7 Kendra Blaschke Yorktown 1:00.40
8 Diana Martinez Comanche 1:00.80
300 Meter Low Hurdles
1 Marianne Willbanks Boyd 45.77
2 Kelly Moore Post 45.81
3 Dreu Harris Tom Bean 46.00
4 Kandace Traywick New Diana 46.40
5 Rachel Ince Hemphill 46.41
6 Desiree Lozano Woodsboro 46.51
7 Michelle Allen Wall48.07
8 Ashley Crawford Somerville 48.30
200 Meter Dash
1 Jimanne Baker Cisco 24.50
2 Rosalind Holmes Kerens 24.59
3 Stephanie Hodge Haskell 24.92
4 Andrea Dominquez Hutto 25.39
5 Rachel Williams Coahoma 25.40
6 Lindsey Thomas Jewett Leon 25.52
7 Talila Harlmon Comanche 26.18
8 Lauren Williams Port Aransas 26.33
1600 Meter Run
1 Whitney Rister Clyde Eula 5:22.36
2 Lauren Mewhinney Salado 5:22.49
3 Shalayne Hobbs Sonora 5:25.49
4 Meagan Cartrite Sunray 5:29.67
5 Natasha Bridge Pettus 5:34.07
6 Tara Franklin Whitewright 5:34.59
7 Jenni McClary Bruceville-Eddy 5:38.19
8 Shawna Gary Big Sandy 5:40.50
4x400 Meter Relay
1 Cisco 3:56.45
2 Hemphill 3:58.47
3 Celina 3:58.48
4 San Augustine 3:59.24
5 Hamlin 4:02.48
6 Sunray 4:08.45
7 San Antonio Cole 4:12.38
8 Yorktown 4:17.29
Return to Texas State Meet page
|