Boys - Girls
Boys
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 1
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
MEN'S TEAM SCORES: 1. Milan Edison, 53; 2. Sandusky Perkins, 50; 3. Willard,
44; 4. Shelby, 39; 5. Pemberville Eastwood, 38; 6. Lima Shawnee, 32; 7.
Ottawa-Glandorf, 31.50; 8. Archbold, 29; 9. Van Wert, 27; 10. Akron St.
Vin.-St Mary, 24; 11. Canal Fulton Northwest, 23; 12. Upper Sandusky, 18; 13.
Lima Bath, 16; 14. Bellevue, 15; 15. Wooster Triway, 14; 16. Canton Central
Cath., 12.50; 17. Balt. Liberty Union, 12; 18. Oak Harbor, 11.50; 19.
Mansfield Ontario, 11; 20. Akron Arch. Hoban, 10; 20. Clyde, 10; 22. Col.
Eastmoor Academy, 9; 22. Fostoria, 9; 22. Orrville, 9; 25. Canal Winchester,
8; 25. Huron, 8; 27. St. Marys Memorial, 7.50; 28. Galion, 7; 28. Defiance
Tinora, 7; 30. Col. Bish. Ready, 6; 30. Ashland Crestview, 6; 32. Coldwater,
5; 32. Massillon Tuslaw, 5; 32. Col. Bish. Hartley, 5; 32. Vermilion, 5; 36.
Elida, 2; 36. Heath, 2; 38. Norwalk, 1; 38. Kenton, 1; 38. Norton, 1.
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
% Div II Reg 6: 7:53.00 Eastwood-Kuhlman,Russell,Lahman,Schroed 05/2002
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========= ===
1 PEME Pemberville Eastwood 7:53.00 % 10
1) Kuhlman, Jamie 12 2) Russell, Doug 10
3) Lahman, Aaron 11 4) Schroeder, Ryan 11
2 USA Upper Sandusky 7:55.18 8
1) Wines, Adam 11 2) Collins, Kent 11
3) Herring, Mark 11 4) Miller, Evan 10
3 LSH Lima Shawnee 7:58.02 6
1) Spiers, Samuel 11 2) Miller, Josh 10
3) Etgen, Kyle 12 4) Mack, David 12
4 VWE Van Wert 8:00.52 5
1) Campbell, Jon 12 2) Fuerst, Mark 11
3) Syphrit, Craig 10 4) Maus, Joe 12
5 SHEL Shelby 8:02.82 4
1) Russell, Denver 10 2) Craze, Tom 11
3) McClish, Jeff 12 4) Schroeder, Brad 12
6 CFN Canal Fulton Northwest 8:07.56 3
1) Leary, Adam 12 2) Swartzel, Jeff 12
3) Howard, David 12 4) Messenger, Matt 12
7 CCC Canton Central Cath. 8:08.85 2
1) Cooper, Kevin 11 2) Monnot, Jeff 9
3) Reichert, Ryan 10 4) Monnot, Andy 12
8 NORW Norwalk 8:13.30 1
1) O'Donnell, Scott 11 2) Seidel, Brenden 12
3) Hamernik, Scott 11 4) Resor, Mikal 12
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 2
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 4 Boys 110 Meter High Hurdles 39"
% Div II Reg 6: 14.24 Chase Owens - Sandusky Perkins 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Wechter, Austin 10 Shelby 14.75 NWI 10
2 Moor, Joe 11 Lima Bath 15.10 NWI 8
3 Sutton, Tyrell 9 Akron Arch. Hoban 15.24 NWI 6
4 Okuley, Neil 11 Van Wert 15.33 NWI 5
5 Bauer, Dustin 12 Huron 15.48 NWI 4
6 Gentry, Tyson 10 Sandusky Perkins 15.67 NWI 3
7 Kemmerer, Jordan 11 Balt. Liberty Union 15.98 NWI 2
8 Bell, Aaron 12 Norton 16.22 NWI 1
Event 6 Boys 100 Meter Dash
% Div II Reg 6: 10.55 Eric Barrison-Willard 05/2002
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Barrison, Eric 10 Willard 10.77 NWI 10
2 Batt, Jerod 12 Milan Edison 10.93 NWI 8
3 Conway, Justin 11 Sandusky Perkins 11.17 NWI 6
4 Kandell, Bob 12 Milan Edison 11.21 NWI 5
5 Butler, Martel 12 Lima Shawnee 11.28 NWI 4
6 Taylor, Mike 12 Canal Winchester 11.36 NWI 3
7 Osborne, Trey 11 Col. Bish. Hartley 11.39 NWI 2
8 McDonald, Tom 12 Akron St. Vin.-St Mary 11.40 NWI 1
Event 8 Boys 1,600 Meter Run 1600
% Div II Reg 6: 4:08.90 Sandusky Perkins - Scott Fry 05/1985
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========= ===
1 Schroeder, Ryan 11 Pemberville Eastwood 4:23.79 10
2 Howard, David 12 Canal Fulton Northwest 4:24.15 8
3 Gettys, Kyle 12 Clyde 4:24.69 6
4 Overman, Joe 11 Coldwater 4:26.54 5
5 Martin, Jamie 11 Wooster Triway 4:28.50 4
6 Lucas, Brian 11 Mansfield Ontario 4:32.10 3
7 Twine, Zac 11 Vermilion 4:33.80 2
8 Rhinehart, Andy 12 Canal Winchester 4:42.00 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 3
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 10 Boys 4x100 Meter Relay 4x100
% Div II Reg 6: 42.48 Orrville-Johnson,Akins,Robinson,Robinso 05/1998
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ======= ===
1 SPE Sandusky Perkins 42.91 10
1) Keys, Greg 9 2) Conway, Justin 11
3) Richardson, Aaron 10 4) Antel, Christian 11
2 LSH Lima Shawnee 43.23 8
1) Weber, Zachary 12 2) Mack, David 12
3) Randall, Jacob 11 4) Butler, Martel 12
3 WIL Willard 43.41 6
1) Clark, Benjamin 12 2) Buss, Tyler 11
3) Williams, Nathan 11 4) Barrison, Eric 10
4 PEME Pemberville Eastwood 43.56 5
1) Donaldson, Nick 11 2) Nabors, Matt 12
3) Witker, Arik 11 4) Beeley, Steve 11
5 GAL Galion 43.59 4
1) Bright, Colby 12 2) Bright, Darin 10
3) Trammel, Matt 12 4) North, Shandon 12
6 CWI Canal Winchester 43.94 3
1) Taylor, Mike 12 2) Taylor, Mitchell 12
3) Morris, Jeff 12 4) White, Brian 9
7 ARCH Archbold 43.96 2
1) Cameron, Nicholas 10 2) Cordy, Brett 12
3) Lynn, Nicholas 11 4) Baden, Philip 10
8 VWE Van Wert 44.20 1
1) Okuley, Neil 11 2) Beckman, Adam 11
3) Laudick, Nathan 11 4) Baum, Nick 12
Event 12 Boys 400 Meter Run
% Div II Reg 6: 48.55 Lima Shawnee- Maurice Shelby 05/2001
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Batt, Jerod 12 Milan Edison 48.39 % 10
2 Young, Donald 12 Archbold 49.18 8
3 Brown, Andrew 11 Orrville 49.22 6
4 Stoetzer, Shane 11 Canton Central Cath. 49.34 5
5 Martin, Justin 11 Clyde 49.90 4
6 McCann, Kevin 10 Defiance Tinora 50.20 3
7 Toy, Jesse 12 Col. Eastmoor Academy 50.50 2
8 Wechter, Andrew 10 Shelby 56.70 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 4
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 14 Boys 300 Meter Int Hurdles 36"
% Div II Reg 6: 38.35 Pemberville Eastwood - Andy Witker 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Wechter, Austin 10 Shelby 39.17 10
2 Moor, Joe 11 Lima Bath 39.37 8
3 Stuart, John 12 Ashland Crestview 39.59 6
4 Fuerst, Mark 11 Van Wert 39.64 5
5 Bauer, Dustin 12 Huron 39.92 4
6 Hiskey, Justin 12 St. Marys Memorial 40.00 3
7 Ditz, Nathan 11 Willard 40.70 2
8 Sutton, Tyrell 9 Akron Arch. Hoban 42.10 1
Event 16 Boys 800 Meter Run
% Div II Reg 6: 1:54.71 Canton Central Catholic- Matt Hartman 05/1997
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========= ===
1 Collins, Kent 11 Upper Sandusky 1:55.47 10
2 Campbell, Jon 12 Van Wert 1:55.75 8
3 Spiers, Samuel 11 Lima Shawnee 1:56.35 6
4 Dendinger, Brad 12 Bellevue 1:57.39 5
5 Lahman, Aaron 11 Pemberville Eastwood 1:58.01 4
6 Swartzel, Jeff 12 Canal Fulton Northwest 1:58.10 3
7 Woods, Sam 11 Akron Arch. Hoban 1:59.60 2
8 Schroeder, Ryan 11 Pemberville Eastwood 2:00.80 1
Event 18 Boys 200 Meter Dash
% Div II Reg 6: 21.60 Copley - Matthew Carter 05/1998
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Barrison, Eric 10 Willard 21.85 NWI 10
2 Conway, Justin 11 Sandusky Perkins 22.13 NWI 8
3 Kandell, Bob 12 Milan Edison 22.14 NWI 6
4 Young, Donald 12 Archbold 22.17 NWI 5
5 Batt, Jerod 12 Milan Edison 22.27 NWI 4
6 Toy, Jesse 12 Col. Eastmoor Academy 22.31 NWI 3
7 Lynn, Nicholas 11 Archbold 22.50 NWI 2
8 Taylor, Mike 12 Canal Winchester 23.00 NWI 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 5
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 20 Boys 3,200 Meter Run
% Div II Reg 6: 8:46.70 Sandusky Perkins - Scott Fry 05/1985
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========== ===
1 Mion, Anthony 12 Akron St. Vin.-St Mary 9:26.70 10
2 Buzek, Matt 10 Akron St. Vin.-St Mary 9:43.30 8
3 Howard, David 12 Canal Fulton Northwest 9:49.90 6
4 Michalik, Ian 10 Sandusky Perkins 9:50.50 5
5 Crites, Justin 11 Archbold 9:58.60 4
6 Twine, Zac 11 Vermilion 10:04.10 3
7 Leon, Craig 11 Van Wert 10:04.60 2
8 Roof, Tom 9 Canton Central Cath. 10:05.20 1
Event 22 Boys 4x400 Meter Relay 4x400
% Div II Reg 6: 3:20.71 Orrville-Handwerk,Robinson,Gadfield,Bow 05/1999
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========= ===
1 MIED Milan Edison 3:21.42 10
1) Weilnau, John 12 2) Campana, Daniel 12
3) Kandell, Bob 12 4) Batt, Jerod 12
2 PEME Pemberville Eastwood 3:21.99 8
1) Beeley, Steve 11 2) Witker, Arik 11
3) Kuhlman, Jamie 12 4) Schroeder, Ryan 11
3 SHEL Shelby 3:22.57 6
1) Lash, Rob 10 2) Evans, Grant 11
3) Wechter, Andrew 10 4) Wechter, Austin 10
4 LSH Lima Shawnee 3:22.80 5
1) Spiers, Samuel 11 2) Etgen, Kyle 12
3) Mack, David 12 4) Butler, Martel 12
5 OGL Ottawa-Glandorf 3:23.20 4
1) Kuhlman, Travis 11 2) Croy, Curt 12
3) Imm, T.J. 12 4) Laudick, Matt 12
6 GAL Galion 3:23.60 3
1) North, Shandon 12 2) Trammel, Matt 12
3) Maglott, Aaron 12 4) Bright, Colby 12
7 CCC Canton Central Cath. 3:24.70 2
1) Monnot, Jeff 9 2) Curran, Jim 12
3) DeMarsh, Mike 12 4) Stoetzer, Shane 11
8 VWE Van Wert 3:31.40 1
1) Fuerst, Mark 11 2) Baum, Nick 12
3) Laudick, Nathan 11 4) Campbell, Jon 12
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 6
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 25 Boys Discus Throw
% Div II Reg 6: 195'05.00" Fostoria - Cory Echelberry 05/1999
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ============ ===
1 Rosenberger, Lee J. 12 Ottawa-Glandorf 165'03.00" 10
2 McFerren, Kevin 11 Mansfield Ontario 158'03.00" 8
3 Hess, Matt 12 Wooster Triway 152'04.00" 6
4 Tapp, Justin 12 Massillon Tuslaw 148'03.00" 5
5 Simpson, Jaime 11 Col. Bish. Ready 147'11.00" 4
6 Hafner, Randall 12 Willard 145'03.00" 3
7 Harvey, Craig 12 Shelby 144'01.00" 2
8 Potts, Patrick 12 Kenton 143'07.00" 1
Event 27 Boys High Jump
% Div II Reg 6: 6'09.00" Wauseon- Ryan Huber 05/1998
% Div II Reg 6: 6'09.00" Sparta Highland - Brad Hart 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Fornshell, Jake 11 Balt. Liberty Union 6'05.00" 10
2 King, Jeremy 12 Archbold 6'05.00" 8
3 Gulau, Jared 12 Oak Harbor 6'05.00" 5.50
3 Buss, Tyler 11 Willard 6'05.00" 5.50
5 Bradford, Marcus 12 Col. Eastmoor Acade 6'04.00" 4
6 Weber, Zachary 12 Lima Shawnee 6'04.00" 3
7 Bending, Justin 12 Heath 6'02.00" 2
8 Slife, David 10 Canton Central Cath 6'02.00" 1
Event 29 Boys Long Jump
% Div II Reg 6: 23'06.00" Magnolia Sandy Valley - Joe Crallie 05/1994
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== =========== ===
1 Kandell, Bob 12 Milan Edison 23'01.00" NWI 10
2 Richardson, Aaron 10 Sandusky Perkins 22'02.00" NWI 8
3 Gulau, Jared 12 Oak Harbor 21'06.00" NWI 6
4 Imm, T.J. 12 Ottawa-Glandorf 21'01.50" NWI 5
5 McCann, Kevin 10 Defiance Tinora 21'01.50" NWI 4
6 Brown, Tim 10 Col. Bish. Hartley 21'00.50" NWI 3
7 Davis, Derek 12 Elida 21'00.00" NWI 2
8 Spidell, Nate 11 Akron Arch. Hoban 20'08.50" NWI 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 7
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 31 Boys Shot Put
% Div II Reg 6: 59'09.75" Canton Central Catholic - Dan Minocchi 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== =========== ===
1 Painter, Seth 12 Sandusky Perkins 55'11.50" 10
2 Rosenberger, Lee J. 12 Ottawa-Glandorf 55'00.75" 8
3 Hafner, Randall 12 Willard 54'09.50" 6
4 Parkhill, David 11 Akron St. Vin.-St M 52'04.25" 5
5 Long, Jarod 11 Wooster Triway 51'09.75" 4
6 Ardman, John 12 Canal Fulton Northw 51'09.50" 3
7 Simpson, Jaime 11 Col. Bish. Ready 51'07.75" 2
8 Zelenak, Ray 11 Fostoria 51'03.75" 1
Event 33 Boys Pole Vault
% Div II Reg 6: 16'01.00" Medina Buckeye - John Coyne 05/1986
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== =========== ===
1 Beamer, Chad 12 Bellevue 15'00.00" 10
2 Straman, Andrew 11 Fostoria 13'09.00" 8
3 Staton, Cody 10 Shelby 13'09.00" 6
4 Imm, Craig 11 Ottawa-Glandorf 13'06.00" 4.50
5 Schumm, Joel 11 St. Marys Memorial 13'06.00" 4.50
6 Longworth, Tom 12 Orrville 13'00.00" 3
7 Johnson, Steve 11 Canton Central Cath 12'06.00" 1.50
7 Fusco, Thomas 11 Willard 12'06.00" 1.50
.
Girls
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 1
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
WOMEN'S TEAM SCORES: 1. Ottawa-Glandorf, 67; 2. St. Marys Memorial, 50; 3.
Huron, 40; 4. Elida, 37; 4. Genoa Area, 37; 6. Col. Eastmoor Academy, 30; 6.
Milan Edison, 30; 8. Shelby, 28; 9. Upper Sandusky, 25; 10. Akron St. Vin.-St
Mary, 23; 11. Oak Harbor, 21; 12. Sandusky Perkins, 20; 13. Canton Central
Cath., 19; 14. Archbold, 16; 14. Napoleon, 16; 16. Col. Hamilton Township, 15;
16. Col. Bish. Hartley, 15; 18. Swanton, 14; 18. Orrville, 14; 20. Bucyrus,
11; 20. Smithville, 11; 22. Canal Winchester, 9; 22. Doylestown Chippewa, 9;
22. Norwalk, 9; 25. Col. Bish. Ready, 8; 25. Elmore Woodmore, 8; 25. Utica, 8;
25. Willard, 8; 25. Canton South, 8; 30. Galion, 7; 31. Bellevue, 6; 31. Akron
Arch. Hoban, 6; 31. Pemberville Eastwood, 6; 34. Margaretta, 4; 35. Akron
Coventry, 3; 35. Wauseon, 3; 35. Marion Elgin, 3; 35. Clyde, 3; 39. Hebron
Lakewood, 2; 39. Fostoria, 2; 39. Plain City Jonathan Alder, 2; 39. Carroll
Bloom-Carroll, 2; 39. Vermilion, 2; 44. Wooster Triway, 1; 44. Bryan, 1; 44.
Sullivan Black River, 1; 44. Van Wert, 1.
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
% Div II Reg 6: 9:30.20 Cleve.Beaumont-Favret,Petro,Posch,Radke 05/1994
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========== ===
1 HUR Huron 9:36.90 10
1) Lindsley, Laura 11 2) Renner, Amy 11
3) Payne, Rebecca 12 4) Wilber, Sarah 11
2 ASVS Akron St. Vin.-St Mary 9:42.70 8
1) Demboski, Jean 9 2) Neumann, Kellee 10
3) Healy, Jessica 9 4) Langenbeck, Kelly 12
3 CCC Canton Central Cath. 9:43.50 6
1) Feagles, Sarah 10 2) Cooper, Lindsay 10
3) Monnet, Lisa 10 4) Bitzel, Julie 11
4 COR Col. Bish. Ready 9:50.85 5
1) Capretta, Ana 10 2) Ghiloni, Danielle 12
3) Loscko, Amy 9 4) Aeh, Lauren 9
5 MIED Milan Edison 9:54.00 4
1) Wurmser, Mandi 9 2) Schnee, Kelly 11
3) Wikel, December 12 4) Schnee, Shelly 11
6 DOCH Doylestown Chippewa 9:55.00 3
1) Whitman, Rebecca 10 2) Chatfield, Anna 10
3) Sanders, Kim 12 4) Parry, Emily 12
7 SMM St. Marys Memorial 9:56.70 2
1) Sanford, Alicia 11 2) Schaaf, Elaine 10
3) Knous, Stephanie 12 4) Doenges, Marie 12
8 USA Upper Sandusky 10:03.00 1
1) Oehlers, Amy 12 2) Schuster, Brittney 9
3) Swinehart, Kim 12 4) Kraus, Kerri 9
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 2
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 3 Girls 100 Meter High Hurdles 33"
% Div II Reg 6: 14.82 Heather Jordan Col. Centennial 05/1995
% Div II Reg 6: 14.82 Amanda Cedoz - Genoa Area 05/2002
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Cedoz, Amanda 11 Genoa Area 14.96 NWI 10
2 Inkrott, Jackie 12 Ottawa-Glandorf 15.23 NWI 8
3 Pheneger, Lindsay 12 Elida 15.60 NWI 6
4 Osborne, Jeanne 10 Oak Harbor 16.02 NWI 5
5 Day, Katrina 12 Margaretta 16.59 NWI 4
6 Romanoff, Marney 12 Bucyrus 16.60 NWI 3
7 Fazio, Liz 9 Akron Coventry 16.70 NWI 2
8 Johnson, Latia 11 Orrville 17.10 NWI 1
Event 5 Girls 100 Meter Dash
% Div II Reg 6: 12.09 Orrville- DeAnna Caldwell 05/2001
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Schumacker, Katrina 10 Ottawa-Glandorf 12.74 NWI 10
2 Turner, CamRon 9 Col. Eastmoor Academy 12.79 NWI 8
3 Zumfelde, Danielle 12 Napoleon 12.84 NWI 6
4 Gilcrease, Veronica 10 Elida 12.94 NWI 5
5 Adkins, Tiffany 10 Shelby 13.19 NWI 4
6 Schlatt, Jena 12 Canton South 13.24 NWI 3
7 Patterson, Danielle 11 Vermilion 13.27 NWI 2
8 Capretta, Ana 10 Col. Bish. Ready 13.29 NWI 1
Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
% Div II Reg 6: 1:44.40 Richfield Revere-Kirkland,Fielitz,Esche 05/1990
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========= ===
1 ARCH Archbold 1:44.73 10
1) Damman, Gina 9 2) Beck, Ashley 12
3) Allan, Cynthia 11 4) Lange, Andrea 9
2 GAR Genoa Area 1:46.25 8
1) Estes, Jenny 10 2) Cedoz, Amanda 11
3) Segura, Brittany 11 4) Schmitt, Amanda 12
3 SPE Sandusky Perkins 1:46.48 6
1) Zeigler, Jenny 10 2) Lang, Holly 12
3) Ackerman, Cara 9 4) Zemba, Jill 9
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 3
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 7 Girls 4x200 Meter Relay (Continued)
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========= ===
4 OGL Ottawa-Glandorf 1:47.01 5
1) Kiene, Katie 11 2) Schumacker, Katrina 10
3) Brickner, Nichole 10 4) Sanders, Allison 10
5 COHT Col. Hamilton Township 1:47.14 4
1) Trimble, Amber 9 2) Brinston, Symyra 9
3) Kinney, Alicia 11 4) Trimble, Ashley 9
6 CEA Col. Eastmoor Academy 1:47.52 3
1) Rutledge, NaTonja 10 2) Harris, Erika 9
3) Walker, Shaminique 11 4) Turner, CamRon 9
7 ELLD Elida 1:48.12 2
1) Pheneger, Lindsay 12 2) Rumer, Jessica 10
3) Hinton, Marchion 12 4) Gilcrease, Veronica 10
8 CWI Canal Winchester 1:49.00 1
1) Donahue, Erin 12 2) Patterson, Britney 10
3) Hartman, Amanda 11 4) Ravn, Lisa 11
Event 9 Girls 1,600 Meter Run 1600
% Div II Reg 6: 4:59.10 Olmstead Falls- Kim Haluscak 05/1988
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========= ===
1 Renner, Amy 11 Huron 5:07.36 10
2 Hinterschied, Anna 12 Col. Bish. Hartley 5:08.55 8
3 Mulder, Tiffany 10 Norwalk 5:20.11 6
4 Bitzel, Julie 11 Canton Central Cath. 5:21.13 5
5 Lindsley, Laura 11 Huron 5:24.10 4
6 Schaaf, Elaine 10 St. Marys Memorial 5:26.60 3
7 Hernandez, Angelica 9 Fostoria 5:31.60 2
8 Bockey, Destri 11 Van Wert 5:35.30 1
Event 11 Girls 4x100 Meter Relay 4x100
% Div II Reg 6: 49.70 OakHarbor-Macko,Macko,Alexander,Alexand 05/1985
% Div II Reg 6: 49.70 Ottawa-Kiene,Inkrott,Brickner,Schumacke 05/2002
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ======= ===
1 OGL Ottawa-Glandorf 49.61 % 10
1) Kiene, Katie 11 2) Inkrott, Jackie 12
3) Brickner, Nichole 10 4) Schumacker, Katrina 10
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 4
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 11 Girls 4x100 Meter Relay 4x100 (Continued)
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ======= ===
2 COHT Col. Hamilton Township 50.13 8
1) Trimble, Amber 9 2) Brinston, Symyra 9
3) Kinney, Alicia 11 4) Trimble, Ashley 9
3 SMM St. Marys Memorial 50.18 6
1) Haines, Krissy 10 2) Clausing, Stacey 11
3) Sanford, Alicia 11 4) Brautigam, Hannah 10
4 GAR Genoa Area 50.69 5
1) Estes, Jenny 10 2) Cedoz, Amanda 11
3) Segura, Brittany 11 4) Schmitt, Amanda 12
5 NAP Napoleon 50.73 4
1) Long, Mackenzie 12 2) Zumfelde, Danielle 12
3) Smith, Megan 10 4) Heminger, Kristin 10
6 CEA Col. Eastmoor Academy 50.95 3
1) Walker, Shaminique 11 2) Harris, Sharmaine 12
3) Rutledge, NaTonja 10 4) Turner, CamRon 9
7 ARCH Archbold 54.80 2
1) Krauss, Amy 10 2) Damman, Gina 9
3) Allan, Cynthia 11 4) Lange, Andrea 9
Event 13 Girls 400 Meter Dash
% Div II Reg 6: 55.03 Stacey Clausing- St Marys Memorial 05/2002
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Clausing, Stacey 11 St. Marys Memorial 55.61 10
2 Favours, Ayrizanna 9 Col. Eastmoor Academy 55.69 8
3 Wilber, Sarah 11 Huron 58.36 6
4 Hinton, Marchion 12 Elida 58.75 5
5 Schnee, Kelly 11 Milan Edison 59.13 4
6 Trimble, Ashley 9 Col. Hamilton Township 59.70 3
7 Weithman, Beverly 11 Willard 59.80 2
8 Bellman, Shelly 9 Ottawa-Glandorf 59.90 1
Event 15 Girls 300 Meter Low Hurdles 30"
% Div II Reg 6: 44.15 Castalia Margaretta - Andrea Lindsley 05/1993
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
1 Inkrott, Jackie 12 Ottawa-Glandorf 45.34 10
2 Cedoz, Amanda 11 Genoa Area 45.84 8
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 5
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 15 Girls 300 Meter Low Hurdles 30" (Continued)
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ======= ===
3 Sekulich, Kylie 11 Smithville 46.66 6
4 Pheneger, Lindsay 12 Elida 46.89 5
5 Osborne, Jeanne 10 Oak Harbor 46.90 4
6 Lavigne, Catie 12 Elmore Woodmore 47.69 3
7 Thomas, Julie 12 Akron Arch. Hoban 47.70 2
Event 17 Girls 800 Meter Run
% Div II Reg 6: 2:14.76 Edison - Shelly Schnee 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========= ===
1 Langenbeck, Kelly 12 Akron St. Vin.-St Mary 2:16.01 10
2 Henize, Sarah 10 Bucyrus 2:17.00 8
3 Schnee, Shelly 11 Milan Edison 2:18.35 6
4 Oehlers, Amy 12 Upper Sandusky 2:20.39 5
5 Shreffler, Alexis 12 Akron Arch. Hoban 2:22.76 4
6 Rice, Brooke 9 Wauseon 2:24.50 3
7 Aeh, Lauren 9 Col. Bish. Ready 2:24.60 2
8 Singer, Madeline 10 Bryan 2:24.80 1
Event 19 Girls 200 Meter Dash
% Div II Reg 6: 24.50 Akron Hoban - LaShauntae Moore 05/1999
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ============ ===
1 Clausing, Stacey 11 St. Marys Memorial 24.70 NWI 10
2 Favours, Ayrizanna 9 Col. Eastmoor Academy 24.80 NWI 8
3 Zumfelde, Danielle 12 Napoleon 25.60 NWI 6
4 Adkins, Tiffany 10 Shelby 26.28 NWI 5
5 Shade, Kira 10 Col. Bish. Hartley 26.57 NWI 4
6 Hinton, Marchion 12 Elida 26.83 NWI 3
7 Schmitt, Amanda 12 Genoa Area 27.01 NWI 2
8 Gilcrease, Veronica 10 Elida 27.04 NWI 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 6
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 21 Girls 3,200 Meter Run
% Div II Reg 6: 10:58.00 Norwalk - Traci Meyer 05/1986
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME PTS
===== ========================= == ========================= ========== ===
1 Renner, Amy 11 Huron 11:39.78 10
2 Dawson, Jamie 11 Utica 11:46.29 8
3 Stockmaster, Danielle 10 Willard 11:51.88 6
4 Knous, Stephanie 12 St. Marys Memorial 11:55.39 5
5 Hill, Susie 9 Swanton 12:02.11 4
6 Mulder, Tiffany 10 Norwalk 12:02.90 3
7 Olson, Amy 11 Carroll Bloom-Carroll 12:07.00 2
8 Pillitiere, Holly 10 Akron Coventry 12:07.90 1
Event 23 Girls 4x400 Meter Relay 4x400
% Div II Reg 6: 3:56.75 Upper Sandusky-Amesquita,Herring,Falk,G 05/2000
Finals - Results - Friday 05/31/02
PL RELAY AFFILIATION TIME PTS
== ========================================================== ========= ===
1 SMM St. Marys Memorial 3:59.84 10
1) Sanford, Alicia 11 2) Haines, Krissy 10
3) Brautigam, Hannah 10 4) Clausing, Stacey 11
2 MIED Milan Edison 4:02.32 8
1) Schnee, Kelly 11 2) Hoag, Nikki 11
3) Moyer, Molly 10 4) Schnee, Shelly 11
3 OGL Ottawa-Glandorf 4:02.67 6
1) Sanders, Allison 10 2) Hermiller, Jodi 12
3) Bellman, Shelly 9 4) Inkrott, Jackie 12
4 EWO Elmore Woodmore 4:03.09 5
1) Slates, Kori 11 2) Noe, Dani 9
3) Lavigne, Catie 12 4) Weidner, Amanda 12
5 SHEL Shelby 4:03.30 4
1) McClish, Jessica 11 2) Mahek, Melissa 12
3) Adkins, Tiffany 10 4) Grove, Betsy 11
6 CBH Col. Bish. Hartley 4:08.60 3
1) Kilpatrick, Kyleen 10 2) Shade, Kira 10
3) Udeani, Linda 11 4) Hinterschied, Anna 12
7 OHA Oak Harbor 4:08.70 2
1) Montano, Janelle 12 2) Hartman, Chrystie 10
3) Osborne, Jeanne 10 4) Odle, Erica 9
8 ARCH Archbold 4:11.90 1
1) Buckenmeyer, Alicia 9 2) Damman, Gina 9
3) Beck, Ashley 12 4) Short, Ashley 10
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 7
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 24 Girls Discus Throw
% Div II Reg 6: 143'00.00" Bryan - Tammy Moore 05/1990
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ============ ===
1 Booth, Allison 11 Shelby 140'02.00" 10
2 Horn, Meghan 12 Upper Sandusky 132'10.00" 8
3 Dendinger, Sammie 10 Bellevue 130'05.00" 6
4 Quisno, Mandy 11 Oak Harbor 125'09.00" 5
5 Matthews, Davina 12 Sandusky Perkins 123'01.00" 4
6 Hoff, alicia 10 Smithville 119'04.00" 3
7 Reed, Jenna 11 Smithville 115'06.00" 2
8 Leasure, Amber 12 Sullivan Black Rive 114'08.00" 1
Event 26 Girls High Jump
% Div II Reg 6: 5'09.00" Bellevue - Amber Bollinger 05/2000
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Miller, Katie 11 Swanton 5'03.00" 10
2 Ravn, Lisa 11 Canal Winchester 5'03.00" 8
3 Genet, Amber 12 Doylestown Chippewa 5'03.00" 6
4 Bair, Megan 11 Canton South 5'02.00" 5
5 Centric, Patricia 12 Canton Central Cath 5'02.00" 4
6 Carr, Caitlin 12 Marion Elgin 5'02.00" 3
7 Davie, Adrienne 12 Sandusky Perkins 5'02.00" 2
8 Kuenzli, Abbie 10 Upper Sandusky 5'02.00" 1
Event 28 Girls Long Jump
% Div II Reg 6: 18'05.50" Copley - Michelle Campbell 05/1993
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== =========== ===
1 Brickner, Nichole 10 Ottawa-Glandorf 16'09.50" NWI 10
2 Lang, Holly 12 Sandusky Perkins 16'08.00" NWI 8
3 Madaras, Lindsay 12 Pemberville Eastwoo 16'07.25" NWI 6
4 Langenbeck, Kelly 12 Akron St. Vin.-St M 16'07.00" NWI 5
5 Schmitt, Amanda 12 Genoa Area 16'05.00" NWI 4
6 Vargas, Echo 11 Clyde 16'03.75" NWI 3
7 Sims, Melisha 10 Hebron Lakewood 16'02.25" NWI 2
8 Kirkpatrick, Heather 10 Canton Central Cath 16'01.00" NWI 1
OHSAA Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER
Regional Track Meet Page 8
Region 6 Division II
Lexington - Wednesday 05/29/02 to Friday 05/31/02
TOP 8 RESULTS - FINALS
Event 30 Girls Shot Put
% Div II Reg 6: 46'03.75" Kansas Lakota - Tammy Stahl 05/1988
Finals - Results - Wednesday 05/29/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== =========== ===
1 Horn, Meghan 12 Upper Sandusky 44'07.00" 10
2 Lowry, Tracy 11 Milan Edison 39'09.75" 8
3 Luster, Jessy 12 Orrville 38'10.25" 6
4 Booth, Allison 11 Shelby 38'10.00" 5
5 Quisno, Mandy 11 Oak Harbor 37'05.00" 4
6 Westhoven, Angela 11 Archbold 36'11.00" 3
7 Morman, Nicole 10 Ottawa-Glandorf 36'08.50" 2
8 Sievert, Cassi 12 Oak Harbor 35'06.75" 1
Event 32 Girls Pole Vault
Finals - Results - Friday 05/31/02
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ======== ===
1 Pheneger, Lindsay 12 Elida 9'06.00" 10
2 Pensinger, Ami 9 Galion 9'03.00" 7
2 Baumgartner, Aliza 12 Orrville 9'03.00" 7
4 Rosselit, Jenni 11 Ottawa-Glandorf 9'03.00" 5
5 Bruggeman, Erica 10 St. Marys Memorial 9'00.00" 4
6 Sedello, Megan 11 Canton Central Cath 8'06.00" 3
7 Smith, Stacy 11 Plain City Jonathan 8'03.00" 2
8 Reed, Sarah 10 Wooster Triway 8'03.00" 1
.
Ohio State Meet home page
|