Cyrus Wakaba, winner of 3200
|
Kelly Drewrey & Nick Thompson,
1-2 in the 110 meter hurdles
|
Oxford Invitational 2002 - 3/23/2002
Oxford High School
Results
Female Team Scores Place School Points 1 Pontotoc High School PONT 132 2 Tupelo High School TUPE 115 2 Coldwater High School COLD 115 4 Oxford High School OXFO 106 5 Holly Springs High School HOLL 53 6 Grenada High School GREN 50 7 Okolona OKOL 27 8 Lafayette High School LAF 16 Male Team Scores Place School Points 1 Oxford High School OXFO 195 2 Grenada High School GREN 100 3 Coldwater High School COLD 94 4 Pontotoc High School PONT 93 5 Tupelo High School TUPE 85 6 Lafayette High School LAF 28 7 Holly Springs High School HOLL 23 8 Okolona OKOL 20
Event 4 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Crow, Emily TUPE 12:46.42 10
2 Graham, Abbey PONT 13:03.22 8
3 Holland, Natalie TUPE 13:05.33 6
4 King, Martha OXFO 13:45.46 5
5 Boatright, Brittani PONT 14:09.97 4
6 Martin, Megan OXFO 14:44.57 3
7 Booker, Nasheavia GREN 15:35.85 2
Event 9 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wakaba, Cyrus OXFO 9:59.81 10
2 Marlin, Brett TUPE 10:08.35 8
3 Hill, Ben PONT 10:27.67 6
4 Scribner, Robert TUPE 10:32.45 5
5 Miles, Kelvin PONT 10:44.34 4
6 Atkins, Mike OXFO 10:51.99 3
7 Oliver, Nakumus COLD 11:24.40 2
8 Vaughn, Willie COLD 11:25.13 1
Event 14 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jones, Brandy OXFO 17.93 1 10
2 Dilworth, Brittney PONT 18.09 2 8
3 Stanfield, Toyal OXFO 19.04 1 6
4 Harris, Tocarra TUPE 19.54 1 5
5 Marzette, Nikki LAF 19.83 2 4
6 Wiggins, Deseray GREN 19.93 2 3
7 Gates, Lamesha TUPE 21.70 1 2
8 Isbell, Talisha PONT 22.50 2 1
Event 19 Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Drewrey, Kelly OXFO 15.67 1 10
2 Thompson, Nick OXFO 16.00 1 8
3 Steward, Lucas GREN 17.29 2 6
4 Eddie, Andrew OKOL 17.39 2 5
5 Hardiman, Demoris GREN 18.19 2 4
6 Johnson, Justin COLD 18.53 1 3
7 Rucker, Mark PONT 19.10 1 2
8 Austin, Chris LAF 19.80 2 1
Event 24 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tart, Angela COLD 12.79 1 10
2 Taylor, Nikita HOLL 12.89 1 8
3 Copeland, Wendy TUPE 13.29 1 6
4 McKinney, Trinity PONT 13.33 1 5
5 Jackson, Ciera COLD 13.43 1 4
6 Dinson, Mechelle PONT 13.58 2 3
7 Thompson, Shakita OKOL 13.95 2 2
8 Goldman, Erica GREN 13.98 2 1
Event 29 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kimmons, Trell COLD 10.87 1 10
2 Smith, Amp OXFO 11.27 1 8
3 Hall, Jeremy PONT 11.30 1 6
4 Smith, Ken OXFO 11.37 1 5
5 Hervey, Preston GREN 11.43 2 4
6 Thomas, Marcus PONT 11.47 1 3
7 Tucker, Tommy TUPE 11.50 1 2
8 Thomas, Demarcus TUPE 11.53 1 1
Event 34 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coldwater High School 'A' 1:50.02 10
2 Tupelo High School 'A' 1:52.92 8
3 Pontotoc High School 'A' 1:53.56 6
4 Oxford High School 'A' 1:53.79 5
5 Grenada High School 'A' 1:54.16 4
6 Holly Springs High School 'A' 1:56.19 3
7 Okolona 'A' 1:58.23 2
8 Lafayette High School 'A' 1:58.90 1
Event 39 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oxford High School 'A' 1:32.92 10
2 Grenada High School 'A' 1:33.82 8
3 Coldwater High School 'A' 1:35.03 6
4 Pontotoc High School 'A' 1:35.49 5
5 Holly Springs High School 'A' 1:35.66 4
6 Tupelo High School 'A' 1:37.03 3
7 Lafayette High School 'A' 1:37.36 2
8 Okolona 'A' 1:38.76 1
Event 44 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Graham, Abbey PONT 5:52.06 10
2 Crow, Emily TUPE 5:57.63 8
3 Holland, Natalie TUPE 6:00.00 6
4 Randle, Shay GREN 6:29.06 5
5 King, Martha OXFO 6:31.30 4
6 Smith, Courtney OKOL 6:42.04 3
7 Martin, Megan OXFO 6:45.58 2
8 Lawler, Julie LAF 7:25.29 1
Event 49 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wakaba, Cyrus OXFO 4:37.21 10
2 Marlin, Brett TUPE 4:49.52 8
3 Adams, Chris OXFO 4:56.23 6
4 McKay, Bryce GREN 4:57.33 5
5 Miles, Kelvin PONT 4:59.06 4
6 Vaughn, Willie COLD 5:12.48 3
7 Rimmer, Bernard GREN 5:16.48 2
8 Oliver, Nakumus COLD 5:20.99 1
Event 54 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coldwater High School 'A' 52.36 10
2 Pontotoc High School 'A' 53.22 8
3 Holly Springs High School 'A' 53.59 6
4 Tupelo High School 'A' 53.72 5
5 Oxford High School 'A' 53.89 4
6 Grenada High School 'A' 54.89 3
7 Okolona 'A' 54.92 2
8 Lafayette High School 'A' 57.83 1
Event 59 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oxford High School 'A' 44.40 10
2 Coldwater High School 'A' 45.07 8
3 Grenada High School 'A' 45.20 6
4 Tupelo High School 'A' 46.04 5
5 Pontotoc High School 'A' 47.37 4
6 Lafayette High School 'A' 48.07 3
Event 64 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allen, Ashley OXFO 1:04.34 1 10
2 Elliot, Brittanie OKOL 1:05.88 2 8
3 Rice, Arica GREN 1:06.54 2 6
4 Philllips, Angelica COLD 1:06.74 1 5
5 Dinson, Mechelle PONT 1:07.61 1 4
6 Gates, Lamesha TUPE 1:07.94 1 3
7 Goldman, Erica GREN 1:09.05 2 2
8 Jones, Kim OXFO 1:10.95 1 1
Event 69 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kimmons, Trell COLD 52.45 1 10
2 Perry, Jermaine GREN 53.46 2 8
3 Jones, David TUPE 53.88 1 6
4 Walton, Sammie HOLL 54.06 2 5
5 Flemmings, Vennard LAF 54.66 2 4
6 Eddie, Andrew OKOL 54.83 2 3
7 Olive, Lucious COLD 55.29 1 2
8 Cornelious, Touris HOLL 56.19 2 1
Event 74 Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jones, Brandy OXFO 51.54 1 10
2 Stanfield, Toyal OXFO 51.58 1 8
3 Dilworth, Brittney PONT 52.31 1 6
4 Reed, Tiffany COLD 52.54 1 5
5 Elliot, Brittanie OKOL 54.43 2 4
6 Randle, Shay GREN 56.56 2 3
7 Philllips, Angelica COLD 1:03.79 1 2
8 Harris, Tocarra TUPE 1:08.92 1 1
Event 79 Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Drewrey, Kelly OXFO 42.86 1 10
2 Payne, John TUPE 44.29 1 8
3 Cook, Nick OXFO 45.06 1 6
4 Eddie, Andrew OKOL 45.91 2 5
5 Johnson, Justin COLD 46.06 1 4
6 McIntyre, Justin COLD 46.10 1 3
7 Robbins, Dustin PONT 46.43 1 2
8 Rucker, Mark PONT 47.70 1 1
Event 84 Girls 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Graham, Abbey PONT 2:31.17 1 10
2 Broener, Hunter TUPE 2:38.92 1 8
3 Denham, Whitney TUPE 2:39.95 1 6
4 LeSuer, Tyronza HOLL 2:42.68 1 5
5 Allen, Ashley OXFO 2:45.35 1 4
6 Rodgers, Sherita COLD 2:52.53 2 3
7 King, Elizabeth OXFO 2:53.53 1 2
8 Head, Lavern OKOL 2:58.20 2 1
Event 89 Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wakaba, Cyrus OXFO 2:05.90 1 10
2 Miles, Melvin PONT 2:06.86 1 8
3 Marlin, Brett TUPE 2:07.33 1 6
4 Miles, Kelvin PONT 2:12.30 1 5
5 Collins, Treando HOLL 2:12.90 2 4
6 McKay, Bryce TUPE 2:13.37 1 3
7 Vaughn, Willie COLD 2:16.24 2 2
8 Randle, Jeremy OXFO 2:20.88 1 1
Event 94 Girls 200 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jackson, Ciera COLD 26.17 1 10
2 Taylor, Nikita HOLL 26.57 1 8
3 Copeland, Wendy TUPE 27.70 1 6
4 McKinney, Trinity PONT 28.04 1 5
5 Welch, Tierra OKOL 28.49 2 4
6 Curry, Jayme PONT 28.50 1 3
7 Kolehem, Shelove TUPE 28.87 1 2
8 McCoy, Kaiya GREN 29.12 2 1
Event 99 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kimmons, Trell COLD 22.52 1 10
2 Smith, Ken OXFO 23.05 1 8
3 Steward, Lucas GREN 23.43 2 6
4 Copeland, Lionel PONT 23.49 1 5
5 Thomas, Marcus PONT 23.72 1 4
6 Wren, Dearrius OKOL 24.20 2 3
7 Reynolds, Derrick LAF 24.23 2 2
8 Wiggins, Cedric GREN 24.70 2 1
Event 104 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oxford High School 'A' 4:36.35 10
2 Coldwater High School 'A' 4:38.52 8
3 Tupelo High School 'A' 4:44.62 6
4 Pontotoc High School 'A' 4:46.22 5
5 Grenada High School 'A' 4:56.44 4
6 Holly Springs High School 'A' 4:58.07 3
7 Lafayette High School 'A' 5:36.45 2
8 Okolona 'A' 5:39.64 1
Event 109 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Oxford High School 'A' 3:37.11 10
2 Grenada High School 'A' 3:38.42 8
3 Tupelo High School 'A' 3:45.72 6
4 Coldwater High School 'A' 3:48.49 5
5 Holly Springs High School 'A' 3:53.00 4
6 Lafayette High School 'A' 3:53.73 3
7 Pontotoc High School 'A' 3:57.80 2
8 Okolona 'A' 4:08.41 1
Event 114 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor, Nikita HOLL 16-08.25 10
2 Copeland, Wendy TUPE 14-11.25 8
3 Dinson, Mechelle PONT 14-09.75 6
4 Jackson, Ciera COLD 14-09.25 5
5 Jones, Kim OXFO 14-00.25 4
6 Prude, Leslie TUPE 13-11.25 3
7 Jenkins, Mary OXFO 13-05.50 2
8 Philllips, Angelica COLD 13-00.00 1
Event 119 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Montgomery, Bryson COLD 22-05.25 10
2 Patton, Chris OXFO 21-06.25 8
3 Olive, Lucious COLD 20-05.00 6
4 Hardiman, Demoris GREN 20-04.75 5
5 Cook, Jeremy LAF 19-08.75 4
6 Steward, Lucas GREN 19-07.50 3
7 Cohran, Anthony OXFO 19-07.25 2
8 Terrel, Shawn TUPE 18-11.50 1
Event 124 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Curry, Jayme PONT 4-06.00 10
2 McAdory, Lamesha COLD 4-04.00 8
3 Jones, Brandy OXFO 4-04.00 6
4 Donley, Nikita GREN 4-02.00 5
5 Burton, Shante HOLL 4-00.00 4
Event 129 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Drewrey, Kelly OXFO 6-00.00 10
2 Rimmer, Bernard GREN 6-00.00 8
3 Clark, Antonio PONT 5-10.00 6
4 Camper, Vincent OXFO 5-10.00 5
5 Perry, Jermaine GREN 5-04.25 4
6 Smith, Wesley LAF 5-04.00 3
7 Conley, Ralph COLD 5-00.00 2
Event 134 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Merritt, Shannon COLD 32-05.00 10
2 Zinn, Noel PONT 32-00.00 8
3 Alexander, Carria GREN 28-09.50 6
4 Fondren, Jeanette LAF 26-11.00 5
5 Smith, Brittany TUPE 26-06.00 4
6 Bradley, Amanda TUPE 26-05.25 3
7 Wallace, Cassandra LAF 26-05.00 2
8 Boxley, Catasha HOLL 26-04.00 1
Event 139 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clark, Dedrick PONT 45-06.50 10
2 Finch, Eric PONT 41-03.00 8
3 Flemmings, Marvin LAF 39-10.50 6
4 Ruffin, Daron OXFO 39-09.50 5
5 House, McArthur GREN 38-09.50 4
6 Gary, Harris TUPE 37-10.00 3
7 Harris, Greg TUPE 37-04.00 2
8 Mallory, Reginald COLD 37-02.00 1
Event 144 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Merritt, Shannon COLD 92-08.00 10
2 Zinn, Noel PONT 87-01.00 8
3 Smith, Brittany TUPE 80-08.00 6
4 Delbert, Kim HOLL 74-05.00 5
5 Alexander, Carria GREN 74-05.00 4
6 Bradley, Amanda TUPE 61-04.00 3
7 Harris, Jackie OXFO 57-09.00 2
8 Townes, Sidtoya GREN 43-00.00 1
Event 149 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harris, Greg TUPE 122-11.00 10
2 Smith, Broderick OXFO 113-07.00 8
3 Clark, Dedrick PONT 109-06.00 6
4 Gary, Harris TUPE 107-02.00 5
5 Kizer, Lacortney HOLL 102-09.00 4
6 Redmond, Keddrick OXFO 101-07.00 3
7 Wren, Dearrius OKOL 101-01.00 2
8 Page, Derrick HOLL 96-05.00 1
Event 154 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens, Joseph OXFO 12-06.00 10
2 Howell, Hunter OXFO 9-00.00 8
Event 159 Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perry, Jermaine GREN 43-01.00 10
2 Wiggins, Cedric GREN 41-09.50 8
3 Patton, Chris OXFO 41-05.75 6
4 Thompson, Nick OXFO 39-09.00 5
5 Olive, Lucious COLD 38-09.25 4
6 Terrel, Shawn TUPE 37-11.50 3
7 Miles, Henry PONT 35-10.25 2
8 Conley, Ralph COLD 35-03.00 1
Event 164 Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dilworth, Brittney PONT 31-02.75 10
2 Reed, Tiffany COLD 30-01.50 8
3 Rodgers, Sherita COLD 30-00.25 6
4 Jenkins, Mary OXFO 27-04.25 5
5 Isbell, Talisha PONT 26-09.00 4
6 Jones, Kim OXFO 25-04.00 3
Return to DyeStat Mississippi
|