1A - 2A - results from Missouri
Runners Nation
Class 2A
Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 10.74 1992 Eric Safford, Mapleville
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 675 Joseph Ferguson SR Pembroke Hil 11.33Q NWI 1
1 666 Adam Prasanphanich JR Notre Dame-C J11.43Q NWI 2
2 578 Adrian McDaniel SR John Burroug 11.42Q NWI 2
2 456 Mike Rodgers JR Berkeley J11.43Q NWI 2
5 564 Russell Dotson SR Hogan Prep 11.61Q NWI 1
6 541 LeAndre Estes JR Fayette 11.71q NWI 1
7 731 Chris Shipers SR South Harris 11.77q NWI 1
8 684 Joey Harris JR Plattsburg 11.82q NWI 1
9 570 Jeff Schmitt JR Iberia 11.85 NWI 2
10 528 Josh Christman JR East Newton 11.92 NWI 1
11 601 David Remillard SO Lamar 12.05 NWI 1
12 674 Ryan Talton SO Paris 12.11 NWI 2
13 440 Justin Douglas SR Arcadia 12.14 NWI 2
14 514 Kyle Gares SR Clark County 12.35 NWI 1
15 719 Dallas Fletchall SO South Callaw 12.37 NWI 2
Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 21.89 1998 Brandon Campbell, Cardinal Ritter
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 578 Adrian McDaniel SR John Burroug 22.70Q NWI 2
2 666 Adam Prasanphanich JR Notre Dame-C 22.76Q NWI 1
3 564 Russell Dotson SR Hogan Prep 22.73Q NWI 2
4 456 Mike Rodgers JR Berkeley 22.78Q NWI 1
5 675 Joseph Ferguson SR Pembroke Hil 22.92q NWI 2
6 519 Dane DeRousse SR Crystal City 23.22q NWI 2
7 570 Jeff Schmitt JR Iberia 23.55q NWI 2
8 683 Ryan Green SO Plattsburg 23.76q NWI 1
9 726 John Lenhart SO South Harris 23.90 NWI 1
10 747 Tyler Stieb FR Sp. Catholic 23.98 NWI 2
11 541 LeAndre Estes JR Fayette 23.99 NWI 1
12 661 Adam Sheley SO New Bloomfie 24.23 NWI 2
13 674 Ryan Talton SO Paris 24.25 NWI 1
14 601 David Remillard SO Lamar 24.26 NWI 1
15 692 Ian Gilworth SO Putnam Count 24.40 NWI 1
16 757 Matt Holmes SR Strafford 25.05 NWI 2
Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 48.20 1980 Tony Hilliard, Priory
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 456 Mike Rodgers JR Berkeley 50.90Q 1
2 764 Curtis Bortell SR Trenton 51.19Q 2
3 519 Dane DeRousse SR Crystal City 50.97Q 1
4 440 Justin Douglas SR Arcadia 52.11Q 2
5 529 Cory Compton SO East Newton 52.12q 2
6 565 Rapheal Frazier SO Hogan Prep 52.31q 1
7 607 Mike Tolle SO Lawson 52.49q 2
8 592 Laden Force JR Knox County 52.81q 1
9 540 Joe Landrum SO Fatima 52.88 2
10 560 Keith Sappington SR Hermann 53.08 2
11 643 Jonathan Turner SR Lutheran Nor 53.12 1
12 473 Gerrit Hane JR Brookfield 53.13 1
13 562 Ramon Aaron JR Hogan Prep 53.42 2
14 542 Patrick Stroupe JR Fayette 54.18 1
15 521 Matt Bailey FR Dixon 54.96 2
Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
State: * 9:26.55 2000 Alan Heincker, Grandview
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 676 Eddie Higgins SR Pembroke Hil 9:52.07 10
2 464 Anthony Larangeisa JR Blair Oaks 9:58.12 8
3 767 Michael Norman SR West Platte 10:05.26 6
4 690 Donnie Miller SR Principia 10:09.73 5
5 639 Christopher Rollan SR Lutheran Nor 10:10.06 4
6 434 Caleb Frazier SO Adrian 10:14.93 3
7 472 Thomas Duncan SO Brookfield 10:17.11 2
8 460 Aaron Castello SO Blair Oaks 10:17.75 1
9 735 Aaron Gundel JR Southwest-Wa 10:19.03
10 700 Gaylen Gorman FR Schuyler Cou 10:21.01
11 669 Bobby Hovanec JR Orchard Farm 10:32.66
12 777 Kevin Smith FR Willow Sprin 10:32.85
13 458 Gary Black JR Bishop LeBlo 10:33.63
14 617 Matt Mobley JR Licking 10:47.31
15 640 Daniel Snyder JR Lutheran Nor 11:03.45
Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 14.08 1990 Brian Carson, Springfield Catholic
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 771 David Greathouse SR Whitfield 15.76Q NWI 1
2 476 Eric Jessen JR Brookfield 16.19Q NWI 2
3 717 Brett Cheney JR South Callaw 16.05Q NWI 1
4 530 Matt Hansen SR East Newton 16.27Q NWI 2
5 631 Win Arps JR Lutheran Nor 16.19q NWI 1
6 762 Brian Tabor SR Strafford 16.28q NWI 2
7 656 Brandon Anderson SO Mark Twain 16.63q NWI 2
8 765 Kyle Bortell JR Trenton 16.65q NWI 1
9 645 Richard Marks SO Malden 16.73 NWI 2
10 697 Ben Monnig JR Salisbury 16.76 NWI 2
11 672 Ryan Scholl SR Palmyra 16.77 NWI 2
12 750 Adam Gilbert SR St. Mary's-I 16.95 NWI 2
13 743 Andrew Mais SO Sp. Catholic 16.96 NWI 1
14 610 Jacob Bounds FR Lexington 17.10 NWI 1
15 729 Brett Myers JR South Harris 17.19 NWI 1
16 751 Wil Eilert JR Steelville 17.80 NWI 1
Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 39.12 1998 Chris Bennet, Cardinal Ritter
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 771 David Greathouse SR Whitfield 40.11Q 1
2 677 Torey Logan SO Pembroke Hil 40.75Q 2
3 762 Brian Tabor SR Strafford 41.23Q 1
4 642 Andrew Tirmenstein SR Lutheran Nor 41.47Q 2
5 659 Kyle Bichsel SR Monroe City 41.34q 1
6 530 Matt Hansen SR East Newton 41.54q 1
7 681 Brady Graham SO Plattsburg 41.83q 2
8 631 Win Arps JR Lutheran Nor 41.97q 1
9 717 Brett Cheney JR South Callaw 42.02 2
10 477 Matt Lambert SO Brookfield 42.40 1
11 657 James Smith JR Maysville 42.60 2
12 716 Scott Hofstetter JR Smithton 43.23 1
13 452 Terrell Lesley JR Berkeley 43.35 2
14 549 Brent Schultz SO Hallsville 43.56 2
15 616 Jeremiah Harris SR Licking 46.18 1
Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 43.11 1991 Brentwood, Brentwood
School Prelims H#
===================================================================
1 John Burroughs 44.04Q 1
2 South Harrison 44.61Q 2
3 Plattsburg 44.47Q 1
4 Lutheran North 45.12Q 2
5 Berkeley 44.54q 1
6 East Newton 45.47q 2
7 Hogan Prep Charter 45.80q 2
8 Clark County 46.46q 1
9 South Callaway 46.56 2
10 Licking 46.85 2
11 Marionville 47.14 2
12 Blair Oaks 47.16 2
13 Adrian 48.02 1
14 Strafford 48.13 1
Boys 4x200 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 1:29.60 2001 Lutheran North, Lutheran North
School Prelims H#
===================================================================
1 John Burroughs 1:31.00Q 1
2 Lutheran North 1:32.16Q 2
3 Hogan Prep Charter 1:31.80Q 1
4 Plattsburg 1:32.35Q 2
5 South Harrison 1:32.63q 2
6 Berkeley 1:32.95q 1
7 Notre Dame (Cape Gir.) 1:33.35q 1
8 East Newton 1:34.55q 2
9 Putnam County 1:35.21 1
10 South Callaway 1:36.32 2
11 Strafford 1:37.73 1
12 Adrian 1:37.91 1
13 Dixon 1:39.41 2
14 Marionville 1:39.45 2
Boys 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 3:23.17 2001 Cardinal Ritter, Cardinal Ritter
School Prelims H#
===================================================================
1 Plattsburg 3:28.74Q 1
2 Lutheran North 3:29.76Q 2
3 East Newton 3:31.20Q 2
4 Berkeley 3:32.39Q 1
5 South Harrison 3:32.46q 2
6 Hogan Prep Charter 3:32.73q 2
7 Cardinal Ritter 3:33.63q 1
8 Lafayette County 3:34.56q 1
9 Springfield Catholic 3:35.00 2
10 Whitfield 3:35.71 2
11 Centralia 3:36.58 1
12 Brookfield 3:36.76 1
13 Strafford 3:37.13 1
14 Licking 3:39.30 2
15 Hallsville 3:41.78 1
16 Clark County 3:42.00 2
Boys 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
State: * 7:58.90 1982 Crystal City, CrystalCity
School Finals Points
=======================================================================
1 Lawson 8:16.89 10
2 Brookfield 8:17.68 8
3 Carrollton 8:18.78 6
4 Berkeley 8:21.07 5
5 East Newton 8:28.06 4
6 John Burroughs 8:31.92 3
7 Kelly 8:36.08 2
8 Lafayette County 8:40.51 1
9 Blair Oaks 8:40.82
10 Springfield Catholic 8:44.54
11 Hallsville 8:46.57
12 Cass-Midway 8:46.88
13 Strafford 9:04.25
14 Licking 9:04.82
15 Scotland County (Memphis) 9:14.48
Boys High Jump 2A
=======================================================================
State: * 6-10 1994 Thad Tipton, Belle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 699 Kyler Rushing SR Sarcoxie 6-04.00 10
2 590 Nathan Lewer JR Kelly 6-02.00 8
3 750 Adam Gilbert SR St. Mary's-I J6-02.00 6
4 698 Lucas Littles SO Sarcoxie 6-00.00 5
5 658 Matt Turner SR Maysville 5-10.00 3.5
5 686 Corey Stallard JR Plattsburg 5-10.00 3.5
7 592 Laden Force JR Knox County J5-10.00 1.5
7 668 Jared Corzine SR Orchard Farm J5-10.00 1.5
9 575 Jordan Fields SR John Burroug J5-10.00
Boys Long Jump 2A
============================================================================
State: * 23-06.25 1988 Robert Ross, Lutheran North
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 679 Kyle Conkling JR Penney 21-07.00 NWI 10
2 541 LeAndre Estes JR Fayette 21-04.00 NWI 8
3 530 Matt Hansen SR East Newton 21-01.00 NWI 6
4 647 Philip Mosley SO Malden 20-07.50 NWI 5
5 570 Jeff Schmitt JR Iberia 20-04.75 NWI 4
6 766 Nay Douglas SR Van-Far 20-03.50 NWI 3
7 737 Andre Bell SO Spokane 20-00.00 NWI 2
8 450 Ramon Ericks JR Berkeley 19-09.50 NWI 1
9 720 Derek Fletchall SR South Callaw 19-08.25 NWI
10 618 Josh Peterson SR Licking 19-05.75 NWI
11 602 Brett Buckridge JR Lathrop 19-04.00 NWI
12 709 Jason Findling SO Scotland Co. 19-02.50 NWI
13 482 Rock Hunt SR Butler 18-05.00 NWI
14 596 Sean Houston SO Lafayette Co 18-03.75 NWI
Boys Shot Put 2A
=======================================================================
State: * 61-10.75 1999 Arley Smith, Pierce City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 490 Travis Brownley SR Carrollton 51-05.75 10
2 689 Jeff Hubbard SR Principia 51-03.00 8
3 706 Willie Sanchez SR Schuyler Cou 48-04.25 6
4 775 Matt Collins JR Willow Sprin 46-09.25 5
5 769 Scott Craft JR Whitfield 46-05.25 4
6 734 Ryan Nichols SR Southern Boo 45-07.75 3
7 495 Jerad Luke JR Carrollton 45-02.25 2
8 626 Bryan Lumpkin FR Linn 45-01.00 1
9 633 David Eberle SR Lutheran Nor 44-07.50
10 713 Brett Masden JR Scotland Co. 43-09.00
11 749 Mark Brost JR St. Mary's-I 43-06.00
12 763 Andy Bernard FR Tipton 40-10.75
13 533 Aaron Johnson SO East Newton 39-08.75
14 619 Travis Reed SO Licking 39-07.00
15 738 Dakota Belveal FR Spokane 38-00.00
Day 2
Licensed to Belton High School Hy-Tek's Meet Manager 5/18/02 04:32
PM
2002 MSHSAA Track and Field Championships - 5/17/02 to 5/18/02
Lincoln University, Jefferson City, MO
Results
Boys 100 Meter Dash 2A
=====================================================================================
State: * 10.74 1992 Eric Safford, Mapleville
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Adrian McDaniel SR John Burroug 11.42 11.37
NWI 10
2 Mike Rodgers JR Berkeley 11.43 11.39
NWI 8
3 Joseph Ferguson SR Pembroke Hil 11.33 11.47
NWI 6
4 Adam Prasanphanich JR Notre Dame-C 11.43 11.64
NWI 5
5 Russell Dotson SR Hogan Prep 11.61 11.75
NWI 4
6 Chris Shipers SR South Harris 11.77 11.80
NWI 3
7 LeAndre Estes JR Fayette 11.71 11.91
NWI 2
8 Joey Harris JR Plattsburg 11.82 12.04
NWI 1
Boys 200 Meter Dash 2A
=====================================================================================
State: * 21.89 1998 Brandon Campbell, Cardinal Ritter
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Adrian McDaniel SR John Burroug 22.70 22.44
NWI 10
2 Joseph Ferguson SR Pembroke Hil 22.92 22.58
NWI 8
3 Mike Rodgers JR Berkeley 22.78 22.60
NWI 6
4 Russell Dotson SR Hogan Prep 22.73 22.84
NWI 5
5 Adam Prasanphanich JR Notre Dame-C 22.76 23.01
NWI 4
6 Dane DeRousse SR Crystal City 23.22 23.26
NWI 3
7 Ryan Green SO Plattsburg 23.76 23.37
NWI 2
8 Jeff Schmitt JR Iberia 23.55 23.66
NWI 1
Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================================
State: * 48.20 1980 Tony Hilliard, Priory
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Mike Tolle SO Lawson 52.49 50.73
10
2 Mike Rodgers JR Berkeley 50.90 50.96
8
3 Dane DeRousse SR Crystal City 50.97 50.99
6
4 Curtis Bortell SR Trenton 51.19 51.19
5
5 Cory Compton SO East Newton 52.12 52.08
4
6 Laden Force JR Knox County 52.81 52.34
3
7 Rapheal Frazier SO Hogan Prep 52.31 52.51
2
8 Justin Douglas SR Arcadia 52.11 52.81
1
Boys 800 Meter Run 2A
================================================================================
State: * 1:54.90 1981 Allen Scales, Brentwood
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Matt Thompson SR East Buchana 2:00.94 1:58.01
10
2 Adam Buehler SR Carrollton 2:01.84 1:59.87
8
3 Davey Krouse SO Lafayette Co 2:04.14 2:00.74
6
4 Matt Brown SO John Burroug 2:09.14 2:01.70
5
5 Gabe Bisges JR Blair Oaks 2:07.64 2:01.78
4
6 Matt McCleary SR East Newton 2:05.03 2:02.24
3
7 Darren Fleshman SR Putnam Count 2:07.54 2:02.82
2
8 Andrew Johnson JR Sp. Catholic 2:05.81 2:03.66
1
9 Scott Matthews JR Malden 2:06.65 2:04.48
10 Clay Porter SR Pembroke Hil 2:08.94 2:05.00
11 Cody Branch FR Southern Boo 2:05.24 2:05.02
12 Johnnie Brown SR Berkeley 2:07.34 2:05.37
13 Andrew Almany SO Licking 2:06.94 2:07.55
14 Bart Karnowski JR Maplewood 2:07.11 2:09.37
15 Nic Innman SO Arcadia 2:08.18 2:09.77
16 Tim Robinson FR Brookfield 2:09.44 2:12.71
Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================================
State: * 4:15.41 1980 Danny Bryant, Russellville
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Anthony Larangeisa JR Blair Oaks 4:43.14 4:29.12
10
2 Cody Branch FR Southern Boo 4:36.94 4:31.64
8
3 Davey Krouse SO Lafayette Co 4:47.24 4:32.63
6
4 Adam Daughhetee SR Kelly 4:41.80 4:33.85
5
5 Thomas Duncan SO Brookfield 4:51.74 4:34.26
4
6 Eddie Higgins SR Pembroke Hil 4:42.24 4:34.31
3
7 Cody Sapp SR Southwest-Wa 4:40.78 4:34.97
2
8 Danny Holmes JR Lawson 4:39.64 4:36.75
1
9 Darren Fleshman SR Putnam Count 4:45.44 4:37.44
10 Andrew Almany SO Licking 4:49.26 4:40.98
11 Bradley Herbstreit JR Lutheran Nor 4:45.84 4:41.52
12 Mike Hinricks JR Hermann 4:51.74 4:45.99
13 Aaron Mick SO Lathrop 4:40.04 4:46.83
14 Stuart Bild JR Whitfield 4:50.54 4:50.14
15 Tal Hudson SR East Newton 4:42.94 4:53.63
16 Jacob Gillette SO Arcadia 4:56.64 4:57.91
Boys 110 Meter Hurdles 2A
=====================================================================================
State: * 14.08 1990 Brian Carson, Springfield Catholic
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 David Greathouse SR Whitfield 15.76 15.19
NWI 10
2 Brian Tabor SR Strafford 16.28 15.63
NWI 8
3 Eric Jessen JR Brookfield 16.19 15.81
NWI 6
4 Brett Cheney JR South Callaw 16.05 15.82
NWI 5
5 Matt Hansen SR East Newton 16.27 16.18
NWI 4
6 Kyle Bortell JR Trenton 16.65 16.29
NWI 3
7 Brandon Anderson SO Mark Twain 16.63 16.42
NWI 2
8 Win Arps JR Lutheran Nor 16.19 16.63
NWI 1
Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================================
State: * 39.12 1998 Chris Bennet, Cardinal Ritter
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 David Greathouse SR Whitfield 40.11 39.58
10
2 Brady Graham SO Plattsburg 41.83 40.49
8
3 Torey Logan SO Pembroke Hil 40.75 40.95
6
4 Kyle Bichsel SR Monroe City 41.34 41.18
5
5 Matt Hansen SR East Newton 41.54 41.40
4
6 Andrew Tirmenstein SR Lutheran Nor 41.47 41.41
3
7 Brian Tabor SR Strafford 41.23 41.92
2
8 Win Arps JR Lutheran Nor 41.97 43.06
1
Boys 4x100 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 43.11 1991 Brentwood, Brentwood
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 John Burroughs 44.04 43.49
10
2 Berkeley 44.54 43.86
8
3 Plattsburg 44.47 44.54
6
4 Lutheran North 45.12 44.65
5
5 East Newton 45.47 44.95
4
6 Hogan Prep Charter 45.80 46.52
3
Boys 4x200 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 1:29.60 2001 Lutheran North, Lutheran North
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 John Burroughs 1:31.00 1:30.69
10
2 Lutheran North 1:32.16 1:31.39
8
3 Berkeley 1:32.95 1:31.47
6
4 Plattsburg 1:32.35 1:31.88
5
5 Hogan Prep Charter 1:31.80 1:32.14
4
6 South Harrison 1:32.63 1:32.74
3
7 East Newton 1:34.55 1:33.93
2
8 Notre Dame (Cape Gir.) 1:33.35 1:34.58
1
Boys 4x400 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 3:23.17 2001 Cardinal Ritter, Cardinal Ritter
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Plattsburg 3:28.74 3:27.09
10
2 Lutheran North 3:29.76 3:27.57
8
3 Berkeley 3:32.39 3:29.42
6
4 Hogan Prep Charter 3:32.73 3:30.17
5
5 East Newton 3:31.20 3:31.59
4
6 Cardinal Ritter 3:33.63 3:34.89
3
7 South Harrison 3:32.46 3:36.01
2
8 Lafayette County 3:34.56 3:40.71
1
Boys Pole Vault 2A
================================================================================
State: * 14-07 1998 Ryan Miller, Pierce City
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Ryan Carver SR Cass-Midway 13-00.00 13-00.00
10
2 Jacob Backes SR Carrollton 13-03.00 12-09.00
8
3 Dustin Earp SR Pierce 11-00.00 12-06.00
6
4 Lucas Gramke SO Centralia 11-09.00 12-00.00
5
5 Buddy Tietjens SR Carrollton 10-06.00 J12-00.00
4
6 Philip Howe JR Brookfield 11-03.00 11-06.00
3
7 Bryce Willen FR Notre Dame-C 11-00.00 J11-06.00
2
8 Brett Young SR Marionville 11-00.00 11-00.00
1
9 Jeff Clapp JR Butler 10-06.00 J11-00.00
10 Luke Sandberg SO John Burroug 10-06.00 J11-00.00
11 Jared Murphy JR Palmyra 11-00.00 10-06.00
12 Sayer Auck JR Centralia 11-06.00 J10-06.00
13 Nick Vollmer SR Orchard Farm 10-06.00 J10-06.00
14 Dean Wake JR Willow Sprin 10-00.00 10-00.00
14 Brian Jackson JR Willow Sprin 10-00.00 10-00.00
Boys Triple Jump 2A
=====================================================================================
State: * 48-05 1988 Robert Ross, Lutheran North
Name Year School Seed Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Jerrill Humphrey SO Highland 42-00.00 44-03.25
NWI 10
2 Matt Hansen SR East Newton 43-01.75 J44-03.25
NWI 8
3 LeAndre Estes JR Fayette 41-07.25 43-10.25
NWI 6
4 Micah Glenn SR Lutheran Nor 42-07.00 43-06.25
NWI 5
5 Chris Feitz JR Carrollton 42-02.50 42-10.50
NWI 4
6 Gyasi Davis SR Berkeley 42-05.50 42-04.50
NWI 3
7 Derek Fletchall SR South Callaw 40-04.00 41-11.25
NWI 2
8 Rock Hunt SR Butler 40-08.00 40-02.25
NWI 1
9 Mark Tenholder JR Adrian 40-06.00 39-07.75
NWI
10 Nick Smart SO Marionville 40-01.00 39-01.50
NWI
11 Jeremy Radford SR Bourbon 39-01.00 39-01.00
NWI
12 Genario Taylor SO Berkeley 41-09.25 38-07.00
NWI
13 Zach Moffitt FR Strafford 36-04.00 34-03.00
NWI
Boys Discus Throw 2A
================================================================================
State: * 171-09 1978 Burt Powell, East Newton
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Tyler Luellen JR South Harris 156-09 154-03
10
2 Dan Raithel SR Blair Oaks 160-05 151-06
8
3 Kevin Roberts SR Fair Grove 152-02 150-08
6
4 Travis Brownley SR Carrollton 150-00 149-07
5
5 Jeff Hubbard SR Principia 158-11 144-10
4
6 Keith Painter SR Monroe City 135-06 143-08
3
7 John Brumby SR Principia 135-09 142-10
2
8 Jason Glass SR Scotland Co. 135-00 142-08
1
9 Ron Kopp SR Hollister 137-04 135-01
10 Bert Thornton SR Sp. Catholic 131-10 133-06
11 Wyatt Wade SR Licking 140-02 126-06
12 Jason Bussey SR Lutheran Nor 119-03 118-06
13 John Opfer JR Lafayette Co 125-05 J118-06
14 Chris Hubbard SO Hogan Prep 119-08 115-06
Teams:
Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Berkeley 51 2) John Burroughs
48
3) Carrollton 47 4) East Newton
43
5) Plattsburg 35.50 6) Lutheran North
35
7) Pembroke Hill 33 8) Blair Oaks
31
9) Whitfield 24 10) Hogan Prep Charter
23
10) Brookfield 23 12) Lawson
21
13) Principia 19 14) South Harrison
18
15) Fayette 16 16) Kelly
15
16) Sarcoxie 15 18) Lafayette County
14
19) Notre Dame (Cape Gir.) 12 20) Southern Boone
11
21) East Buchanan 10 21) Strafford
10
21) Cass-Midway 10 21) Penney
10
21) Highland 10 26) Crystal City
9
27) Monroe City 8 27) Trenton
8
29) South Callaway 7 30) Fair Grove
6
30) West Platte 6 30) St.Mary's (Independence)
6
30) Schuyler County 6 30) Pierce City
6
35) Willow Springs 5 35) Centralia
5
35) Malden 5 35) Iberia
5
39) Knox County 4.50 40) Maysville
3.50
41) Van-Far 3 41) Adrian
3
41) Cardinal Ritter 3 44) Spokane
2
44) Mark Twain 2 44) Southwest (Washburn)
2
44) Putnam County 2 48) Orchard Farm
1.50
49) Arcadia Valley 1 49) Marionville
1
49) Springfield Catholic 1 49) Butler
1
49) Linn 1 49) Scotland County (Memphis)
1
Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 12.13 1993 Brandy Haan, Maysville
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 458 Beth Eiken SR Blair Oaks 13.00Q NWI 2
2 601 Kimberly Prather SR Lutheran Nor 13.12Q NWI 1
3 603 LaShanta Teaberry SR Lutheran Nor 13.02Q NWI 2
4 445 Tristan Teaque SO Berkeley 13.19Q NWI 1
5 450 Elizabeth Losson JR Bishop LeBlo 13.25q NWI 2
6 698 Blaine Baker SR Southern Boo 13.46q NWI 2
7 723 Anne Westerman SO St. Pius X-K 13.50q NWI 1
8 555 Lauren Stansberry FR Knox County 13.53q NWI 2
9 638 Chrissie Robey SO Monroe City 13.59 NWI 1
10 529 Renee Baumstark JR Hermann 13.68 NWI 2
11 499 Tanaya Reser FR Crane 13.96 NWI 1
12 762 Jody Cox SO Willow Sprin 13.98 NWI 2
13 563 Brooke Plymell SR Lafayette Co 14.16 NWI 1
14 744 Lindsey Reed SO Strafford 14.18 NWI 1
Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 25.05 1988 Angie Lalumondier, Crystal City
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 439 Latoya Braoy SR Berkeley 26.53Q NWI 1
2 450 Elizabeth Losson JR Bishop LeBlo 26.77Q NWI 2
3 458 Beth Eiken SR Blair Oaks 26.58Q NWI 1
4 445 Tristan Teaque SO Berkeley 27.02Q NWI 2
5 601 Kimberly Prather SR Lutheran Nor 26.68q NWI 1
6 428 Latoya Armstead FR Arcadia 27.33q NWI 2
7 497 Jennifer Vandeven JR Chaffee 27.47q NWI 1
8 480 Jenni Henderson SR Carrollton 27.65q NWI 2
9 614 Samantha Kerr SR Marionville 27.76 NWI 2
10 698 Blaine Baker SR Southern Boo 27.83 NWI 2
11 641 Lynn Williams JR Monroe City 27.90 NWI 1
12 682 Justice Weaver SO Schuyler Cou 28.06 NWI 1
13 658 Melissa Horn SR Pierce 28.13 NWI 1
14 768 Megan Ellis SO Windsor 28.82 NWI 2
15 563 Brooke Plymell SR Lafayette Co 29.00 NWI 2
16 762 Jody Cox SO Willow Sprin 29.27 NWI 1
Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 56.61 1999 Monica Joannes, Blair Oaks
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 511 Lara Kroeger FR Elsberry 58.88Q 2
2 634 Tyfani Hulse FR Monroe City 1:00.93Q 1
3 671 Courtnee Ream SO Putnam Count 1:01.34Q 2
4 454 Lauren VanVickle SR Bishop LeBlo 1:01.51Q 1
5 529 Renee Baumstark JR Hermann 1:01.53q 2
6 675 Kenya Fuemmeler JR Salisbury 1:01.62q 1
7 614 Samantha Kerr SR Marionville 1:02.06q 1
8 577 Jenny Zeikle JR Lathrop 1:02.61q 1
9 726 Sara Pitia FR St. Mary's-I 1:03.08 2
10 497 Jennifer Vandeven JR Chaffee 1:03.11 2
11 513 Tiffany Hankins JR Fair Grove 1:03.26 1
12 458 Beth Eiken SR Blair Oaks 1:03.27 2
13 626 Keely Hammontree SR Cass-Midway 1:05.38 1
14 600 Dwyonne Johnson SR Lutheran Nor 1:07.33 2
15 434 Erin Kennedy FR Ash Grove 1:08.83 2
Girls 800 Meter Run 2A
=======================================================================
State: * 2:12.88 1993 Hillary Bruening, Management Center
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 607 Amber Warren FR Lutheran-St. 2:21.71 10
2 547 Claire Shapleigh SR John Burroug 2:22.83 8
3 454 Lauren VanVickle SR Bishop LeBlo 2:23.55 6
4 763 Clara Crawford JR Willow Sprin 2:24.08 5
5 705 Kay Geter JR Sp. Catholic 2:24.21 4
6 556 Marquita Syres SR Knox County 2:24.96 3
7 751 Andrea Sharp FR West Platte 2:26.10 2
8 472 Brenna Shouse SO Brookfield 2:26.94 1
9 591 Christa Maasen SR Linn 2:30.16
10 437 Julie Toebben SR Belle 2:30.92
11 627 Venessa Lee SO Cass-Midway 2:33.53
12 761 Danielle Corman SR Willow Sprin 2:35.23
13 522 Angela Dalton SR Grandview-Hi 2:36.16
14 645 Lauren Beussink FR Notre Dame-C 2:36.17
15 474 Lynnsey McLain SO Butler 2:38.35
16 656 Kelly Adams FR Pierce 2:46.50
Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
State: * 5:03.00 1992 Gwen Williams, Principia
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 607 Amber Warren FR Lutheran-St. 5:12.57 10
2 654 Allison Smith SR Pembroke Hil 5:22.83 8
3 761 Danielle Corman SR Willow Sprin 5:25.98 6
4 522 Angela Dalton SR Grandview-Hi 5:30.25 5
5 454 Lauren VanVickle SR Bishop LeBlo 5:31.27 4
6 478 Katie Vonallmen SO Cabool 5:31.61 3
7 430 Sarah Brannock SO Ash Grove 5:32.67 2
8 591 Christa Maasen SR Linn 5:34.59 1
9 470 Kristy Sensenich SO Brookfield 5:38.18
10 700 Tiffany Ludwig SR Southern Boo 5:39.79
11 652 Hilary Forman FR Pembroke Hil 5:42.81
11 651 Lauren Nystrom JR Orchard Farm 5:42.81
13 746 Kaycee Blattner SO Trenton 5:47.64
14 702 Ashley Hendrix JR Southwest-Wa 5:47.86
15 611 Lena Schluter SR Marceline 5:53.94
16 645 Lauren Beussink FR Notre Dame-C 6:01.63
Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 15.13 1999 Palmyra, Palmyra
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 595 Meghan Schuckenbro JR Louisiana 15.92Q NWI 2
2 573 Audrey Bailey SO Lathrop 16.42Q NWI 1
3 686 Loren Groves SO Scott City 16.04Q NWI 2
4 602 Jennifer Ratliff SR Lutheran Nor 16.78Q NWI 1
5 697 Farren Wise SO South Shelby 16.80q NWI 1
6 592 Dala Sallin SR Linn 16.96q NWI 1
7 512 Bethany Caudle SO Fair Grove 17.08q NWI 2
8 579 Melanie Jeske SR Lexington 17.23q NWI 2
9 520 Tara Sunderland JR Fayette 17.28 NWI 2
10 630 Brittany Dean SO Monroe City 17.43 NWI 2
11 509 Jenifer Newman FR East Newton 17.54 NWI 2
12 618 Malena Amusa SR Metro 17.65 NWI 1
13 559 Melissa Gann SO Lafayette Co 17.75 NWI 1
14 513 Tiffany Hankins JR Fair Grove 18.10 NWI 1
15 719 Jen Lanfrunca JR St. Pius X-K 18.13 NWI 1
16 703 Allison White JR Spokane 18.38 NWI 2
Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 45.19 1985 Teresa Dollens, Centralia
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 573 Audrey Bailey SO Lathrop 46.30Q 1
2 686 Loren Groves SO Scott City 47.64Q 2
3 595 Meghan Schuckenbro JR Louisiana 46.39Q 1
4 512 Bethany Caudle SO Fair Grove 48.12Q 2
5 664 Becky Wetzler JR Principia 48.25q 2
6 494 Abby Romine SR Centralia 48.61q 2
7 616 Tiffany Eulinger SR Maysville 48.62q 2
8 559 Melissa Gann SO Lafayette Co 48.77q 2
9 602 Jennifer Ratliff SR Lutheran Nor 49.11 1
10 507 Callie Casady SO East Newton 49.15 1
11 592 Dala Sallin SR Linn 49.45 1
12 468 Lesley Paaihar JR Brookfield 49.83 1
13 709 Megan Hirsch FR Sp. Catholic 50.23 1
14 731 Megan Richards JR Steelville 52.59 1
15 667 Lauren Gardner JR Putnam Count 52.68 2
16 689 Laura Browning FR Sherwood 56.71 2
Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 49.06 1999 Berkeley, Berkeley
School Prelims H#
===================================================================
1 Berkeley 50.04Q 2
2 Lutheran North 52.27Q 1
3 John Burroughs 51.84Q 2
4 Monroe City 52.77Q 1
5 St. Pius X (Kansas City) 52.88q 1
6 Bishop LeBlond 52.91q 2
7 Blair Oaks 53.07q 1
8 Caruthersville 53.15q 1
9 Stockton 53.80 2
10 Pierce City 54.09 1
11 Brookfield 54.29 2
12 Strafford 54.35 2
13 Fayette 54.53 1
14 Lafayette County 54.78 2
15 Willow Springs 54.93 1
16 Hogan Prep Charter 56.31 2
Girls 4x200 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 1:43.69 1998 Berkeley, Berkeley
School Prelims H#
===================================================================
1 Berkeley 1:47.25Q 1
2 Lutheran North 1:49.50Q 2
3 Salisbury 1:49.81Q 2
4 St. Pius X (Kansas City) 1:51.22Q 1
5 Monroe City 1:50.25q 2
6 Lathrop 1:50.97q 2
7 John Burroughs 1:52.48q 2
8 Strafford 1:53.19q 1
9 Caruthersville 1:53.32 1
10 Stockton 1:53.39 2
11 Fair Grove 1:54.30 1
12 Lafayette County 1:54.88 1
13 Centralia 1:55.26 2
14 Putnam County 1:55.55 2
15 Pierce City 1:56.09 1
16 Adrian 1:58.08 1
Girls 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 4:00.15 1999 Blair Oaks, Blair Oaks
School Prelims H#
===================================================================
1 Berkeley 4:08.81Q 1
2 St. Pius X (Kansas City) 4:13.31Q 2
3 John Burroughs 4:12.55Q 1
4 South Harrison 4:14.85Q 2
5 Salisbury 4:14.48q 1
6 Putnam County 4:18.45q 2
7 Lutheran North 4:18.88q 2
8 Centralia 4:19.49q 1
9 Fair Grove 4:20.38 2
10 Springfield Catholic 4:21.03 2
11 Strafford 4:21.65 1
12 Brookfield 4:24.61 1
13 Lamar 4:24.79 2
14 Lafayette County 4:27.38 1
15 Cass-Midway 4:29.78 2
Girls High Jump 2A
=======================================================================
State: * 5-07.50 1997 Jana Smith, Lutheran South
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 612 Amy Gilbert SR Marionville 5-02.00 10
2 650 Missy Dallwitz JR Orchard Farm 5-00.00 7
2 666 Katie Fowler SO Putnam Count 5-00.00 7
4 481 Lindsay McAtee SR Carrollton 4-10.00 5
5 567 Lacey Wesley SO Lafayette Co J4-10.00 4
6 501 Megan Kinney FR Diamond J4-10.00 2.5
6 696 Meredith Rash FR South Shelby J4-10.00 2.5
8 455 Kelly Backes SR Blair Oaks J4-10.00 1
9 745 Casey Beavers SR Trenton 4-08.00
10 553 Christy Kluesner JR Kelly J4-08.00
10 444 Robin Sane JR Berkeley J4-08.00
12 699 Tamara Calvin FR Southern Boo J4-08.00
Girls Triple Jump 2A
============================================================================
State: * 37-11 1983 Lisa Ellis, Elsberry
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 675 Kenya Fuemmeler JR Salisbury 36-08.00 NWI 10
2 637 Cassie Robey SO Monroe City 35-11.25 NWI 8
3 521 Cody Varner JR Fayette 35-00.00 NWI 6
4 438 Bridgette Barfield JR Berkeley 34-10.75 NWI 5
5 731 Megan Richards JR Steelville 34-02.75 NWI 4
6 442 Kameisha Davis SR Berkeley 34-01.75 NWI 3
7 641 Lynn Williams JR Monroe City 33-09.50 NWI 2
8 500 Erin Denton JR Crystal City 33-04.50 NWI 1
9 605 Alicia Williams JR Lutheran Nor 32-08.00 NWI
10 447 Ashley Dickens JR Bishop LeBlo 32-02.00 NWI
11 734 Megan Cramer JR Stockton 32-00.00 NWI
12 622 Erin Carver JR Cass-Midway 31-02.75 NWI
13 749 Amber Vandevender FR Trenton 31-01.00 NWI
14 473 Valerie Craft FR Butler 31-00.50 NWI
15 435 Lyndsay Slagle SO Ash Grove 31-00.00 NWI
16 739 Arlyn Brown FR Strafford 30-03.50 NWI
Girls Shot Put 2A
=======================================================================
State: * 41-08 2001 Lindsey Markworth, Lexington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 589 Elisha Hunt SO Linn 40-11.25 10
2 498 Megan Martin JR Clark County 37-00.25 8
3 686 Loren Groves SO Scott City 34-05.25 6
4 613 Callie Kearns SO Marionville 34-00.25 5
5 644 Jennifer Smith JR North Callaw 33-09.50 4
6 608 Iesha Bell JR Malden 33-00.75 3
7 537 Audrey Zink SO Iberia 32-11.75 2
8 673 Becca Wilkinson SO Putnam Count 32-11.00 1
9 578 Nichole Warren JR Lawson 31-11.75
10 541 Alana Fields JR John Burroug 31-11.25
11 479 Jolene Bultmann SO Carrollton 31-00.00
12 730 Samatha Grayson JR Steelville 30-06.25
13 620 Jennifer Bauer SO Cass-Midway 30-04.75
14 510 Liz Sapp SR East Newton 29-03.25
15 754 Bis Cole SR Whitfield 29-03.00
16 475 Katie Reece JR Butler 28-00.50
Day 2
Licensed to Belton High School Hy-Tek's Meet Manager 5/18/02 04:32
PM
2002 MSHSAA Track and Field Championships - 5/17/02 to 5/18/02
Lincoln University, Jefferson City, MO
Results
Girls 100 Meter Dash 2A
=====================================================================================
State: * 12.13 1993 Brandy Haan, Maysville
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Kimberly Prather SR Lutheran Nor 13.12 12.91
NWI 10
2 Beth Eiken SR Blair Oaks 13.00 13.07
NWI 8
3 LaShanta Teaberry SR Lutheran Nor 13.02 13.14
NWI 6
4 Tristan Teaque SO Berkeley 13.19 13.21
NWI 5
5 Elizabeth Losson JR Bishop LeBlo 13.25 13.41
NWI 4
6 Anne Westerman SO St. Pius X-K 13.50 13.50
NWI 3
7 Blaine Baker SR Southern Boo 13.46 13.54
NWI 2
8 Lauren Stansberry FR Knox County 13.53 13.58
NWI 1
Girls 200 Meter Dash 2A
=====================================================================================
State: * 25.05 1988 Angie Lalumondier, Crystal City
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Beth Eiken SR Blair Oaks 26.58 26.32
NWI 10
2 Kimberly Prather SR Lutheran Nor 26.68 26.41
NWI 8
3 Latoya Braoy SR Berkeley 26.53 26.94
NWI 6
4 Elizabeth Losson JR Bishop LeBlo 26.77 27.27
NWI 5
5 Tristan Teaque SO Berkeley 27.02 27.60
NWI 4
6 Latoya Armstead FR Arcadia 27.33 27.74
NWI 3
7 Jenni Henderson SR Carrollton 27.65 27.88
NWI 2
8 Jennifer Vandeven JR Chaffee 27.47 28.01
NWI 1
Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================================
State: * 56.61 1999 Monica Joannes, Blair Oaks
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Lara Kroeger FR Elsberry 58.88 57.81
10
2 Tyfani Hulse FR Monroe City 1:00.93 59.50
8
3 Renee Baumstark JR Hermann 1:01.53 59.88
6
4 Lauren VanVickle SR Bishop LeBlo 1:01.51 1:00.57
5
5 Samantha Kerr SR Marionville 1:02.06 1:01.21
4
6 Courtnee Ream SO Putnam Count 1:01.34 1:01.73
3
7 Jenny Zeikle JR Lathrop 1:02.61 1:01.91
2
8 Kenya Fuemmeler JR Salisbury 1:01.62 1:02.50
1
Girls 3200 Meter Run 2A
================================================================================
State: * 11:01.51 1994 Heather Burroughs, Pembroke Hill
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Allison Smith SR Pembroke Hil 11:35.54 11:20.42
10
2 Tiffany Ludwig SR Southern Boo 11:39.84 11:21.96
8
3 Amber Warren FR Lutheran-St. 12:11.44 11:41.92
6
4 Christa Maasen SR Linn 12:30.84 11:49.75
5
5 Danielle Corman SR Willow Sprin 12:18.10 11:51.26
4
6 Kaycee Blattner SO Trenton 13:02.94 11:55.36
3
7 Edwina King FR Arcadia 12:23.04 11:55.37
2
8 Hilary Forman FR Pembroke Hil 12:57.04 12:02.14
1
9 Sarah Brannock SO Ash Grove 12:35.40 12:12.03
10 Kristy Sensenich SO Brookfield 12:46.74 12:22.37
11 Ashley Hendrix JR Southwest-Wa 12:58.69 12:27.47
12 Lena Schluter SR Marceline 13:19.74 12:36.32
13 Mallory Sanford FR Lutheran-St. 12:45.84 12:47.40
14 Anna O'Brien FR East Buchana 13:16.54 12:48.04
15 Megan Rosenquist FR Notre Dame-C 14:24.67 13:25.11
16 Lindsey Everett SO Chaffee 14:29.01 14:49.95
Girls 100 Meter Hurdles 2A
=====================================================================================
State: * 15.13 1999 Palmyra, Palmyra
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Meghan Schuckenbrock JR Louisiana 15.92 15.69
NWI 10
2 Loren Groves SO Scott City 16.04 15.75
NWI 8
3 Audrey Bailey SO Lathrop 16.42 15.79
NWI 6
4 Dala Sallin SR Linn 16.96 16.27
NWI 5
5 Jennifer Ratliff SR Lutheran Nor 16.78 16.52
NWI 4
6 Bethany Caudle SO Fair Grove 17.08 16.81
NWI 3
7 Farren Wise SO South Shelby 16.80 16.82
NWI 2
8 Melanie Jeske SR Lexington 17.23 17.37
NWI 1
Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================================
State: * 45.19 1985 Teresa Dollens, Centralia
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Audrey Bailey SO Lathrop 46.30 45.92
10
2 Meghan Schuckenbrock JR Louisiana 46.39 46.32
8
3 Bethany Caudle SO Fair Grove 48.12 47.75
6
4 Loren Groves SO Scott City 47.64 48.05
5
5 Abby Romine SR Centralia 48.61 48.45
4
6 Melissa Gann SO Lafayette Co 48.77 49.17
3
7 Tiffany Eulinger SR Maysville 48.62 49.18
2
8 Becky Wetzler JR Principia 48.25 49.19
1
Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 49.06 1999 Berkeley, Berkeley
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Berkeley 50.04 50.23
10
2 Lutheran North 52.27 51.27
8
3 John Burroughs 51.84 51.48
6
4 Blair Oaks 53.07 52.15
5
5 Monroe City 52.77 52.29
4
6 Caruthersville 53.15 52.62
3
7 St. Pius X (Kansas City) 52.88 52.72
2
8 Bishop LeBlond 52.91 52.89
1
Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 1:43.69 1998 Berkeley, Berkeley
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Berkeley 1:47.25 1:45.24
10
2 Lutheran North 1:49.50 1:48.37
8
3 St. Pius X (Kansas City) 1:51.22 1:48.69
6
4 Monroe City 1:50.25 1:49.00
5
5 Lathrop 1:50.97 1:49.77
4
6 Salisbury 1:49.81 1:50.11
3
7 John Burroughs 1:52.48 1:50.12
2
8 Strafford 1:53.19 1:51.73
1
Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 4:00.15 1999 Blair Oaks, Blair Oaks
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Berkeley 4:08.81 4:06.11
10
2 John Burroughs 4:12.55 4:12.59
8
3 St. Pius X (Kansas City) 4:13.31 4:14.49
6
4 Salisbury 4:14.48 4:15.01
5
5 South Harrison 4:14.85 4:15.69
4
6 Lutheran North 4:18.88 4:16.47
3
7 Centralia 4:19.49 4:22.04
2
8 Putnam County 4:18.45 4:23.78
1
Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================================
State: * 9:39.88 1992 Principia, Principia
School Seed Finals
Points
================================================================================
1 John Burroughs 10:16.34 10:07.27
10
2 Bishop LeBlond 10:20.04 10:09.30
8
3 Centralia 10:18.44 10:11.79
6
4 Ash Grove 10:36.72 10:13.42
5
5 Willow Springs 10:45.71 10:15.74
4
6 Springfield Catholic 10:43.53 10:16.57
3
7 St.Mary's (Independence) 10:33.14 10:18.62
2
8 Brookfield 10:40.24 10:19.10
1
9 Trenton 10:21.24 10:21.05
10 Cass-Midway 10:24.74 10:27.88
11 Whitfield 10:24.34 10:35.96
12 Linn 10:33.24 10:40.16
13 Licking 10:53.78 10:42.22
14 Monroe City 10:47.74 10:45.92
15 Notre Dame (Cape Gir.) 10:47.54 10:50.38
16 Scott City 10:49.67 11:16.70
Girls Pole Vault 2A
================================================================================
State: * 10-03 2001 (three tied @ 10'3)
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Erin Carver JR Cass-Midway 10-00.00 9-06.00
10
2 Erin Shryock JR North Callaw 10-00.00 J9-06.00
8
3 Stephanie Miller JR Pierce 9-06.00 9-00.00
6
4 Heather Hathaway JR Monroe City 9-03.00 J9-00.00
5
5 Anna Hoeltzel SO John Burroug 8-00.00 J9-00.00
4
6 Stephanie McNellis SR Plattsburg 8-06.00 8-06.00
3
7 Cassie Moore SO Marceline 8-06.00 J8-06.00
2
8 Abby Linder SO Cass-Midway 8-00.00 J8-06.00
1
9 Kara Stumpe SO Linn 8-06.00 8-00.00
10 Hannah Cooper JR Strafford 8-03.00 J8-00.00
11 Becky Embry JR Malden 7-00.00 7-06.00
12 Julia Vetter JR Kelly 6-06.00 J7-06.00
13 Katie Peters FR Strafford 8-00.00 J7-06.00
14 Rebecca Criley SR Louisiana 7-06.00 J7-06.00
Girls Long Jump 2A
=====================================================================================
State: * 18-02 1982 Ameka Hannon, Lexington
Name Year School Seed Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Cassie Robey SO Monroe City 16-01.00 16-11.50
NWI 10
2 Kameisha Davis SR Berkeley 16-07.25 16-06.50
NWI 8
3 Cody Varner JR Fayette 16-06.25 15-11.00
NWI 6
4 Heidi Strobel SR Russellville 16-05.25 15-10.00
NWI 5
5 Jeannine Haeffner SR Hermann 14-11.50 15-07.50
NWI 4
6 Erin Denton JR Crystal City 15-07.00 15-04.50
NWI 3
7 Megan Cramer JR Stockton 14-10.25 15-03.75
NWI 2
8 Natalie Stump FR St. Pius X-K 15-06.00 15-03.25
NWI 1
9 Sam Shafer SO Lafayette Co 14-01.50 15-00.25
NWI
10 Alicia Williams JR Lutheran Nor 15-03.25 14-11.00
NWI
11 Chrissie Robey SO Monroe City 16-00.00 14-10.25
NWI
12 Megan Richards JR Steelville 15-09.75 14-10.00
NWI
13 Jeri Rinehart SR Diamond 15-02.00 14-08.00
NWI
14 Meredith Nelson JR Lathrop 15-03.00 14-04.25
NWI
15 Becca Seitz JR Lexington 14-06.50 14-03.75
NWI
16 Whitney Howser SR Dixon 15-04.50 14-01.00
NWI
Girls Discus Throw 2A
================================================================================
State: * 137-00 2001 Lindsey Markworth, Lexington
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Elisha Hunt SO Linn 121-11 125-07
10
2 Loren Groves SO Scott City 124-01 120-06
8
3 Megan Martin JR Clark County 110-11 114-05
6
4 Jessica Barton SO East Buchana 102-09 112-09
5
5 Crystal Nold SR Mid-Buchanan 108-00 111-02
4
6 Amanda Nikolenko SO Southern Boo 115-09 106-10
3
7 Alana Fields JR John Burroug 112-07 106-03
2
8 Amy Morgan SO Scotland Co. 99-07 99-06
1
9 Marcy Mettlach SO East Newton 104-03 97-03
10 Samatha Grayson JR Steelville 96-00 93-04
11 Alaina Ebert FR Cabool 103-10 93-00
12 Callie Kearns SO Marionville 103-08 90-00
13 Julie Garret SO Lafayette Co 87-01 87-07
14 Angel Cosey FR Lutheran Nor 100-05 85-07
Teams:
Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Berkeley 61 2) Lutheran North
47
3) Monroe City 42 4) John Burroughs
40
5) Bishop LeBlond 33 6) Linn
31
7) Scott City 27 8) Lutheran (St. Peters)
26
9) Blair Oaks 24 10) Lathrop
22
11) Marionville 19 11) Pembroke Hill
19
11) Salisbury 19 11) Willow Springs
19
15) St. Pius X (Kansas City) 18 15) Louisiana
18
17) Clark County 14 18) Southern Boone
13
19) Centralia 12 19) North Callaway
12
19) Fayette 12 19) Putnam County
12
23) Cass-Midway 11 24) Elsberry
10
24) Hermann 10 26) Fair Grove
9
27) Carrollton 7 27) Ash Grove
7
27) Lafayette County 7 27) Springfield Catholic
7
27) Orchard Farm 7 32) Pierce City
6
33) Arcadia Valley 5 33) Russellville
5
33) East Buchanan 5 33) Grandview (Hillsboro)
5
37) South Shelby 4.50 38) Crystal City
4
38) Mid-Buchanan 4 38) South Harrison
4
38) Steelville 4 38) Knox County
4
43) Cabool 3 43) Malden
3
43) Caruthersville 3 43) Trenton
3
43) Plattsburg 3 48) Diamond
2.50
49) Marceline 2 49) Brookfield
2
49) Stockton 2 49) West Platte
2
49) St.Mary's (Independence) 2 49) Maysville
2
49) Iberia 2 56) Lexington
1
56) Strafford 1 56) Scotland County (Memphis)
1
56) Chaffee 1 56) Principia
1
Class 1A
Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 11.03 1996 Robert Parker, MSD
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 385 Matt Prescott SR Tri-County 11.67Q NWI 2
1 178 Antoine Ross SO Drexel J12.06Q NWI 1
2 379 Tim Weiss JR Stoutland 11.94Q NWI 1
2 332 Micah Meyerkorth FR Rock Port J12.06Q NWI 1
3 350 Kyle Bradley SR South Holt 11.84Q NWI 2
6 248 Jonathan Evans JR Leeton 12.07q NWI 2
7 386 Joe Bley SR Valle Cathol 12.09q NWI 2
8 306 Keith Dugan SR Orrick 12.12q NWI 1
9 419 Tim Weakly FR Vienna 12.22 NWI 2
9 280 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 12.22 NWI 1
11 340 Daniel Boland SR Santa Fe 12.24 NWI 1
12 216 Matt Milligan SO Hardin 12.27 NWI 2
13 227 Chris Myer SO Harrisburg 12.31 NWI 1
14 164 Jacob Gan JR Crocker 12.41 NWI 2
15 246 Matt Smith SR La Plata 12.60 NWI 1
16 250 Caleb Biggs SO LinnCounty 12.73 NWI 2
Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 22.15 1980 Larry Rogers, MSD
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 385 Matt Prescott SR Tri-County 22.96Q NWI 2
2 379 Tim Weiss JR Stoutland 23.50Q NWI 1
3 350 Kyle Bradley SR South Holt 23.50Q NWI 2
4 280 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 23.65Q NWI 1
5 334 Kyle Rice SR Rock Port 23.80q NWI 2
6 248 Jonathan Evans JR Leeton 23.91q NWI 2
7 340 Daniel Boland SR Santa Fe 24.00q NWI 1
8 423 Chris Hill JR Wellsville 24.08q NWI 1
9 178 Antoine Ross SO Drexel 24.12 NWI 2
10 267 Travis Hull JR Newburg 24.14 NWI 1
11 419 Tim Weakly FR Vienna 24.45 NWI 2
12 244 Ben Hull JR La Plata 24.48 NWI 1
13 343 Brad McCleary JR Santa Fe 24.52 NWI 2
14 305 Mike Robinson FR Novinger 24.83 NWI 1
15 123 Quinton Lucas SR Barstow 24.91 NWI 2
Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 49.81 1998 Jeremy Sitherwood, Holt County
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 412 Derek Sumpter SR Viburnum 51.99Q 2
2 384 Logan Kimberling SR Tri-County 52.73Q 1
3 327 Randy Clemens SR Rock Port 52.04Q 2
4 287 Craig Wilmes SR NE Nodaway 52.97Q 1
5 340 Daniel Boland SR Santa Fe 52.82q 2
6 192 Brian Youtsey SR Gallatin 53.04q 2
7 343 Brad McCleary JR Santa Fe 53.18q 1
8 312 Travis Elliot JR Osceola 53.52q 1
9 146 Michael Backes JR Chamois 53.59 2
10 172 Mike Fink SR Drexel 53.70 1
11 353 Trenton Johns JR South Holt 53.92 1
12 419 Tim Weakly FR Vienna 54.22 2
13 212 Caleb Masterson JR Greenwood 54.85 1
14 120 Jason Backstrom JR Barstow 55.04 2
15 292 Allen McSparren JR Northeast-Ca 56.14 2
16 253 Alen Bulen SO Macon County 56.53 1
Boys 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
State: * 9:43.99 2001 Tommy Neal, Leeton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 161 Seth Summerside SR College Hts. 9:36.74* 10
2 252 Colten Green JR Macks Creek 9:54.49 8
3 309 Adam Bennett SO Osceola 10:35.10 6
4 359 Daniel Castle FR St. Joe Chri 10:37.32 5
5 383 Ryan Sundermann JR Tarkio 10:37.33 4
6 151 Matt Hutchings JR Chamois 10:37.38 3
7 420 Daniel Brown JR Wellington 10:43.47 2
8 102 Nick Place FR Albany 10:50.42 1
9 395 Laz Marquart JR Valle Cathol 10:52.47
10 254 Cody Fields SR Macon County 11:00.24
11 138 Cody Harris SR Breckenridge 11:02.23
12 200 Michael Freese JR Glasgow 11:03.74
13 325 Kevin Stamper JR Princeton 11:06.19
14 243 Ryan Johnson JR King City 11:07.13
15 272 Jonathan Rulon SR Newtown 11:07.86
16 230 Chris Early SO Humansville 11:39.30
Boys 110 Meter Hurdles 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 14.70 1978 Jayson Howard, Craig
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 385 Matt Prescott SR Tri-County 15.79Q NWI 2
2 280 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 16.16Q NWI 1
3 394 Jason Lurk SR Valle Cathol 16.59Q NWI 1
4 106 Ryan Glass JR Appleton 16.93Q NWI 2
5 307 Josh Jones SR Orrick 17.08q NWI 2
6 245 Kyle O'Haver SR La Plata 17.17q NWI 1
7 246 Matt Smith SR La Plata 17.40q NWI 2
8 308 Tony Zucco JR Osborn 17.54q NWI 1
9 396 Adam Ringwald JR Valle Cathol 17.61 NWI 2
10 405 Kellen Burns SR Viburnum 17.82 NWI 2
11 295 Adam Gladbach JR Northwestern 17.95 NWI 1
12 236 Sean Heger SO Jasper 18.06 NWI 2
13 217 Zach Milligan JR Hardin 18.12 NWI 1
13 361 Brian Poole SR St. Paul Lut 18.12 NWI 2
15 211 Weston Kissie SO Greenwood 19.04 NWI 1
Boys 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 39.26 1999 Joel Terry, Worth County
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 385 Matt Prescott SR Tri-County 40.39Q 2
2 331 Jared Meyerkorth SR Rock Port 41.49Q 1
3 246 Matt Smith SR La Plata 41.56Q 2
4 308 Tony Zucco JR Osborn 41.61Q 1
5 280 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 41.95q 1
6 351 Bryce Buntz JR South Holt 41.98q 2
7 394 Jason Lurk SR Valle Cathol 42.54q 1
8 396 Adam Ringwald JR Valle Cathol 42.60q 2
9 231 Chad Taylor SR Humansville 42.92 1
10 138 Cody Harris SR Breckenridge 43.56 2
11 217 Zach Milligan JR Hardin 43.98 2
12 247 Casey Steele SO La Plata 44.09 1
13 106 Ryan Glass JR Appleton 44.19 2
14 405 Kellen Burns SR Viburnum 44.77 2
15 380 James Webb JR Sweet Spring 45.70 1
16 316 Chris Copley SO Plato 45.85 1
Boys 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 44.11 2001 Eskridge, Eskridge
School Prelims H#
===================================================================
1 Rock Port 45.05Q 2
2 Drexel 46.13Q 1
3 Northeast Nodaway 46.22Q 1
4 Valle Catholic 46.40Q 2
5 South Holt 46.23q 1
6 Archie 47.11q 2
7 Harrisburg 47.18q 1
8 Bevier 47.38q 1
9 Braymer 47.47 2
10 College Hts. Christian 47.55 1
11 Stewartsville 47.58 2
12 Northwestern (Mendon) 47.62 2
13 Hardin-Central 48.27 2
14 Gilman City 49.01 1
15 Vienna 49.13 2
16 Verona 49.17 1
Boys 4x200 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 1:32.74 1986 Sheldon, Sheldon
School Prelims H#
===================================================================
1 Rock Port 1:34.53Q 1
2 Valle Catholic 1:36.22Q 2
3 South Holt 1:37.07Q 2
4 Bevier 1:39.06Q 1
5 Drexel 1:37.29q 2
6 Osceola 1:37.59q 2
7 West Nodaway 1:39.05q 2
8 College Hts. Christian 1:39.62q 2
9 Braymer 1:39.93 1
10 Atlanta 1:40.12 1
11 Vienna 1:40.31 1
12 Viburnum 1:40.81 1
13 Northwestern (Mendon) 1:40.92 2
14 Norborne 1:40.99 1
15 DeKalb 1:41.08 2
Boys 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 3:27.04 1986 Sheldon, Sheldon
School Prelims H#
===================================================================
1 Gallatin 3:33.12Q 1
2 Rock Port 3:35.95Q 2
3 Appleton City 3:37.40Q 1
4 Stanberry 3:38.63Q 2
5 College Hts. Christian 3:37.65q 1
6 Mound City 3:40.64q 1
7 Greenwood 3:40.69q 2
8 Santa Fe 3:40.74q 1
9 Drexel 3:41.36 2
10 Hardin-Central 3:41.44 2
11 Barstow 3:42.58 2
12 Novinger 3:45.48 2
13 Princeton 3:46.04 1
14 Newtown-Harris 3:46.45 2
15 Chamois 3:47.73 1
16 Valle Catholic 3:49.62 1
Boys 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
State: * 8:12.08 1985 Wellington-Napoleon,
Wellington-Napoleon
School Finals Points
=======================================================================
1 College Hts. Christian 8:18.56 10
2 Greenwood 8:27.74 8
3 Stanberry 8:28.59 6
4 Appleton City 8:31.23 5
5 Chamois 8:33.92 4
6 Gallatin 8:35.00 3
7 Mound City 8:41.62 2
8 Valle Catholic 8:42.52 1
9 Barstow 8:48.14
10 Rock Port 8:51.91
11 Newtown-Harris 8:54.80
12 Glasgow 9:05.55
13 Jasper 9:15.04
14 Princeton 9:16.26
15 Northeast-Cairo 9:20.43
16 Brunswick 9:34.30
Boys Pole Vault 1A
=======================================================================
State: * 14-00 1987 Mike Housh, Polo
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 386 Joe Bley SR Valle Cathol 12-06.00 10
2 249 Nate Marti SR Liberal 12-03.00 8
3 101 Jared McGinley SR Albany J12-03.00 6
4 113 Preston Shipley SR Archie 11-06.00 5
5 354 Adam Slusher FR South Holt 10-06.00 4
6 408 Bryan Linderman SR Viburnum J10-06.00 3
7 132 Jake Brooke JR Braymer J10-06.00 2
8 185 Tyler Nichols SO Gallatin 10-00.00 1
9 255 Beau Britt SO Marion Count J10-00.00
10 260 Larry Farr SO Mound City 9-06.00
11 336 Shawn Shineman SO Rock Port J9-06.00
12 191 Adam Whitney SR Gallatin 9-00.00
13 266 Tim Boswell SR Newburg J9-00.00
Boys Triple Jump 1A
============================================================================
State: * 46-01.75 1993 Nick Albrecht, Norborne
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 353 Trenton Johns JR South Holt 41-08.50 NWI 10
2 214 Tim Marsh SR Grundy 41-08.00 NWI 8
3 349 Alex Book FR South Holt 41-01.50 NWI 6
4 332 Micah Meyerkorth FR Rock Port 41-00.50 NWI 5
5 356 Clint Gilliland SR Sw-Ludlow 40-05.00 NWI 4
6 274 Randy Miller JR Nodaway-Holt 39-11.25 NWI 3
7 311 Cody Colby SR Osceola 39-10.25 NWI 2
8 245 Kyle O'Haver SR La Plata 39-01.50 NWI 1
9 144 Tommy Henderson JR Bryant 38-05.00 NWI
10 344 Jacob Moenkoff JR Santa Fe 37-11.50 NWI
11 277 Jason Deitch SR Norborne 37-11.00 NWI
12 159 Christopher Lewis JR College Hts. 37-03.00 NWI
13 414 B.J. Asberry SR Vienna 36-08.00 NWI
14 126 John Bailey SO Bevier 35-10.50 NWI
15 392 Steve Koller SO Valle Cathol 35-02.25 NWI
Boys Discus Throw 1A
=======================================================================
State: * 167-00 1999 Clint Prange, North Shelby
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 171 Matt Sailor SR DeKalb 140-04.00 10
2 348 Bayley Banks SR South Holt 137-07.00 8
3 388 Kory Drury SR Valle Cathol 137-04.00 6
4 184 Justin Kerns SR Gallatin 133-10.00 5
5 390 Brent Huck SR Valle Cathol 133-02.00 4
6 219 Cole Smith SO Hardin 131-07.00 3
7 328 Brent Dalhlin SR Rock Port 131-01.00 2
8 432 Chris Healy SR Worth County 125-01.00 1
9 322 Chris Johnson SO Princeton 124-11.00
10 145 Dallas Jennings SO Bryant 121-09.00
11 240 Landon Woods SR Jasper 119-09.00
12 358 Matt Nichols SO Sparta 115-05.00
13 346 Stacey Haynes SR Slater 112-01.00
14 117 Charlie Sollars JR Atlanta 108-09.00
15 402 Gary Welters JR Verona 84-06.00
Day 2
2002 Class 1A Boys Event Results (May 18)
Return To Activities
Licensed to Belton High School Hy-Tek's Meet Manager 5/18/02 04:32
PM
2002 MSHSAA Track and Field Championships - 5/17/02 to 5/18/02
Lincoln University, Jefferson City, MO
Results
Boys 100 Meter Dash 1A
=====================================================================================
State: * 11.03 1996 Robert Parker, MSD
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Matt Prescott SR Tri-County 11.67 11.62
NWI 10
2 Kyle Bradley SR South Holt 11.84 11.69
NWI 8
3 Antoine Ross SO Drexel 12.06 11.94
NWI 6
4 Tim Weiss JR Stoutland 11.94 11.95
NWI 5
5 Keith Dugan SR Orrick 12.12 12.12
NWI 4
6 Micah Meyerkorth FR Rock Port 12.06 12.22
NWI 3
7 Jonathan Evans JR Leeton 12.07 12.23
NWI 2
8 Joe Bley SR Valle Cathol 12.09 12.32
NWI 1
Boys 200 Meter Dash 1A
=====================================================================================
State: * 22.15 1980 Larry Rogers, MSD
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Matt Prescott SR Tri-County 22.96 23.37
NWI 10
2 Kyle Bradley SR South Holt 23.50 23.46
NWI 8
3 Tim Weiss JR Stoutland 23.50 23.74
NWI 6
4 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 23.65 23.78
NWI 5
5 Kyle Rice SR Rock Port 23.80 24.30
NWI 4
6 Daniel Boland SR Santa Fe 24.00 24.43
NWI 3
7 Jonathan Evans JR Leeton 23.91 24.52
NWI 2
8 Chris Hill JR Wellsville 24.08 24.56
NWI 1
Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================================
State: * 49.81 1998 Jeremy Sitherwood, Holt County
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Logan Kimberling SR Tri-County 52.73 50.98
10
2 Derek Sumpter SR Viburnum 51.99 51.73
8
3 Randy Clemens SR Rock Port 52.04 52.00
6
4 Daniel Boland SR Santa Fe 52.82 52.30
5
5 Brian Youtsey SR Gallatin 53.04 52.71
4
6 Travis Elliot JR Osceola 53.52 53.19
3
7 Craig Wilmes SR NE Nodaway 52.97 53.41
2
8 Brad McCleary JR Santa Fe 53.18 54.76
1
Boys 800 Meter Run 1A
================================================================================
State: * 1:58.25 1988 Jared Wilmes, North Nodaway
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Seth Summerside SR College Hts. 1:56.92 1:57.83*
10
2 Tyler Montileone JR Greenwood 2:00.94 1:58.68
8
3 Clint Johnson SR Appleton 2:06.94 2:02.36
6
4 Clint Peterson JR Stanberry 2:07.84 2:02.52
5
5 Mitch Cameron SR Stanberry 2:06.84 2:02.70
4
6 Jon Wollberg SR Luthern-KC 2:10.12 2:03.02
3
7 Michael Backes JR Chamois 2:09.44 2:03.60
2
8 Logan Kimberling SR Tri-County 2:06.04 2:03.86
1
9 Zach Osgood JR Gallatin 2:07.04 2:04.56
10 Scott Campbell FR Appleton 2:07.84 2:05.45
11 Zach Sharp SO Mound City 2:10.28 2:06.27
12 Clifton Stockhorst SR Glasgow 2:09.94 2:07.43
13 Andrew Wommack SR Wentworth 2:10.14 2:07.60
14 Wes Petersen JR Newtown 2:12.64 2:08.89
15 Adam Rulon SR Newtown 2:16.84 2:12.27
16 Matt Baker SR Wellsville 2:11.54 2:12.71
Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================================
State: * 4:22.94 2001 Seth Summerside, College Hts. Christian
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Seth Summerside SR College Hts. 4:38.56 4:23.39
10
2 Thane Garnett SR College Hts. 4:39.74 4:38.23
8
3 Aaron Jennings JR Stanberry 4:47.94 4:44.37
6
4 Clint Johnson SR Appleton 4:59.14 4:44.88
5
5 Wes Petersen JR Newtown 5:06.34 4:45.27
4
6 Adam Bennett SO Osceola 4:49.24 4:46.14
3
7 Laz Marquart JR Valle Cathol 4:53.54 4:46.37
2
8 Matt Hutchings JR Chamois 4:57.44 4:49.65
1
9 Phillip Woolery JR St. Paul Lut 5:00.54 4:51.48
10 Ryan Sundermann JR Tarkio 4:48.04 4:52.68
11 Daniel Castle FR St. Joe Chri 5:02.93 4:54.48
12 Austin Story SR Gallatin 5:16.04 4:57.98
13 Tyler Barnett JR Brunswick 5:02.54 4:59.03
14 Cody Fields SR Macon County 5:14.94 5:00.92
15 Zach Martin JR Mercer 5:12.34 5:04.33
16 Jason Bishop SR Stewartsvill 5:13.10 5:30.00
Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================================
State: * 14.70 1978 Jayson Howard, Craig
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Matt Prescott SR Tri-County 15.79 15.63
NWI 10
2 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 16.16 15.73
NWI 8
3 Jason Lurk SR Valle Cathol 16.59 16.07
NWI 6
4 Josh Jones SR Orrick 17.08 16.36
NWI 5
5 Ryan Glass JR Appleton 16.93 16.46
NWI 4
6 Tony Zucco JR Osborn 17.54 16.65
NWI 3
7 Matt Smith SR La Plata 17.40 16.71
NWI 2
8 Kyle O'Haver SR La Plata 17.17 17.25
NWI 1
Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================================
State: * 39.26 1999 Joel Terry, Worth County
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Matt Prescott SR Tri-County 40.39 40.38
10
2 Jared Meyerkorth SR Rock Port 41.49 40.89
8
3 Tony Zucco JR Osborn 41.61 40.94
6
4 Dwayne Woldruff SR North Nodawa 41.95 41.45
5
5 Bryce Buntz JR South Holt 41.98 41.81
4
6 Jason Lurk SR Valle Cathol 42.54 41.89
3
7 Matt Smith SR La Plata 41.56 43.82
2
8 Adam Ringwald JR Valle Cathol 42.60 44.57
1
Boys 4x100 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 44.11 2001 Eskridge, Eskridge
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Rock Port 45.05 44.85
10
2 Northeast Nodaway 46.22 45.55
8
3 South Holt 46.23 45.91
6
4 Drexel 46.13 45.95
5
5 Harrisburg 47.18 46.40
4
6 Valle Catholic 46.40 46.42
3
7 Archie 47.11 46.57
2
8 Bevier 47.38 47.46
1
Boys 4x200 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 1:32.74 1986 Sheldon, Sheldon
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Rock Port 1:34.53 1:34.33
10
2 South Holt 1:37.07 1:35.66
8
3 Valle Catholic 1:36.22 1:36.23
6
4 Bevier 1:39.06 1:37.10
5
5 West Nodaway 1:39.05 1:37.16
4
6 Osceola 1:37.59 1:37.20
3
7 Drexel 1:37.29 1:38.14
2
8 College Hts. Christian 1:39.62 1:38.34
1
Boys 4x400 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 3:27.04 1986 Sheldon, Sheldon
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Gallatin 3:33.12 3:32.59
10
2 Rock Port 3:35.95 3:33.50
8
3 Appleton City 3:37.40 3:38.76
6
4 College Hts. Christian 3:37.65 3:39.68
5
5 Stanberry 3:38.63 3:40.91
4
6 Mound City 3:40.64 3:41.17
3
7 Santa Fe 3:40.74 3:42.76
2
8 Greenwood 3:40.69 3:44.94
1
Boys High Jump 1A
================================================================================
State: * 6-10 1992 Scott Parman, Worth County
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Josh Jones SR Orrick 6-02.00 6-02.00
10
2 Robert Heldenbrand SR Gallatin 6-04.00 J6-02.00
8
3 Jesse Saunders SR Stewartsvill 6-00.00 6-00.00
6
4 Brandon Hacker JR Sparta 5-10.00 J6-00.00
5
5 Brent Clifton JR Tarkio 6-02.00 5-10.00
4
6 Skylar Rolf SR Tarkio 6-00.00 J5-10.00
3
7 Justin Helton SR Vienna 6-00.00 5-08.00
1
7 Logan Kimberling SR Tri-County 6-00.00 5-08.00
1
7 Jared Mulheron SO Wellington 5-06.00 5-08.00
1
10 Eric Jaecques SR Northeast-Ca 5-08.00 J5-08.00
10 Scott McCollum SR Keytesville 6-00.00 J5-08.00
Boys Long Jump 1A
=====================================================================================
State: * 23-00.50 1996 Dana Brion, Rock Port
Name Year School Seed Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Logan Kimberling SR Tri-County 19-09.50 20-02.00
NWI 10
2 Jared McGinley SR Albany 20-05.00 20-01.25
NWI 8
3 Cody Colby SR Osceola 20-04.75 19-11.50
NWI 6
4 Zack Hartley SR Jasper 20-02.00 19-08.00
NWI 5
5 Cody Jenkins FR Jefferson 20-00.50 19-03.50
NWI 4
6 Luke Buntz FR South Holt 19-10.00 19-03.25
NWI 3
7 Daniel Street JR Stet 18-10.00 18-11.75
NWI 2
8 David Dykes SR Sw-Ludlow 19-09.00 18-11.50
NWI 1
9 Jacob Gan JR Crocker 19-02.50 18-08.00
NWI
10 Jacob Moenkoff JR Santa Fe 19-02.50 18-07.25
NWI
11 Keith Dugan SR Orrick 18-09.75 18-06.75
NWI
12 Donnie Mead JR Everton 19-01.50 18-06.25
NWI
13 Thomas Knox SR Msd 18-02.00 18-03.00
NWI
14 Kyle O'Haver SR La Plata 18-06.00 17-09.25
NWI
15 Matt Smith SR La Plata 20-06.75 17-04.00
NWI
16 Aaron Gorman SR Msd 17-04.25 17-02.75
NWI
Boys Shot Put 1A
================================================================================
State: * 59-07 1994 Judd Price, Harrisburg
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Cole Smith SO Hardin 46-09.00 49-05.25
10
2 Justin Helton SR Vienna 45-01.00 46-11.50
8
3 Robert Heldenbrand SR Gallatin 45-04.50 46-03.50
6
4 Brent Dalhlin SR Rock Port 43-06.00 45-07.75
5
5 Brent Huck SR Valle Cathol 47-08.00 45-03.25
4
6 Levi Jaster JR St. Paul Lut 45-02.00 44-10.75
3
7 Chris Johnson SO Princeton 44-03.50 44-09.25
2
8 Chris Motsinger SR Stewartsvill 45-09.00 44-06.25
1
9 Roger Chatman SR DeKalb 44-02.50 43-01.00
10 Anthony Hampton SR Viburnum 43-01.00 42-02.00
11 Brian Lowry JR Greenfield 41-08.50 41-09.75
12 Matt Shipley SR West Nodaway 43-01.00 41-01.75
13 Tom Gibbs SR Verona 43-07.50 41-00.25
14 Landon Woods SR Jasper 41-06.75 39-02.75
15 Drew Seidel SO Harrisburg 40-03.00 36-03.25
16 Bruce Vannoy JR North Shelby 39-04.00 35-03.75
Teams:
Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) South Holt 65 2) Tri-County
62
3) Rock Port 61 4) College Hts. Christian
54
5) Valle Catholic 47 6) Gallatin
37
7) Appleton City 26 8) Stanberry
25
9) Osceola 23 10) Orrick
19
11) North Nodaway 18 12) Greenwood
17
13) Albany 15 14) Drexel
13
14) Hardin-Central 13 16) Stoutland
11
16) Santa Fe 11 16) Viburnum
11
16) Tarkio 11 20) Northeast Nodaway
10
20) DeKalb 10 20) Chamois
10
23) Osborn 9 23) Vienna
9
25) Liberal 8 25) Macks Creek
8
25) Grundy County 8 28) Archie
7
28) Stewartsville 7 30) La Plata
6
30) Bevier 6 32) Mound City
5
32) Sparta 5 32) Jasper
5
32) Southwest (Ludlow) 5 32) St. Joseph Christian
5
37) Jefferson 4 37) Newtown-Harris
4
37) West Nodaway 4 37) Leeton
4
37) Harrisburg 4 42) Lutheran (Kansas City)
3
42) Nodaway-Holt 3 42) Wellington-Napoleon
3
42) St. Paul Lutheran 3 46) Braymer
2
46) Princeton 2 46) Stet
2
49) Wellsville 1 49) Worth County
1
Girls 100 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 12.27 1988 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 156 Shelley Seider SO Bryant 13.39Q NWI 2
2 306 Kelsey Willis JR North Andrew 13.44Q NWI 1
3 375 Shelley Renniso SO Sweet Spring 13.50Q NWI 2
4 127 Tracy Conner SR Barstow 13.56Q NWI 1
5 394 Renee Meyer JR Valle Cathol 13.63q NWI 1
6 374 Emily Melius JR Sweet Spring 13.69q NWI 1
7 123 Beth Roberts SR Atlanta 13.70q NWI 1
8 363 Sileen Kammer FR Stanberry 13.76q NWI 2
9 281 Laura Cooper FR Meadville 13.81 NWI 1
10 313 Kaci White SO North Nodawa 13.84 NWI 2
11 110 Krista Fischer JR Appleton 13.92 NWI 2
12 283 Renie Clark FR Mercer 13.94 NWI 1
13 290 Kassie Bates JR New Haven 13.99 NWI 2
14 232 Maggi Collard JR Harrisburg 14.08 NWI 1
15 279 Sarah Parrigon SR McAuley 14.38 NWI 2
16 399 Sara Earney SO Viburnum 14.90 NWI 2
Girls 200 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 25.34 1988 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 292 Laura Brandt SR New Haven 26.95Q NWI 1
2 156 Shelley Seider SO Bryant 26.99Q NWI 2
3 375 Shelley Renniso SO Sweet Spring 27.05Q NWI 1
4 223 Kristen Buhrmieste SO Hardin 27.28Q NWI 2
5 306 Kelsey Willis JR North Andrew 27.06q NWI 1
6 363 Sileen Kammer FR Stanberry 27.58q NWI 1
7 396 Kara Schilli FR Valle Cathol 27.86q NWI 2
8 147 Niki Peterson JR Brashear 28.24q NWI 1
9 212 Valerie Barnett JR Greenfield 28.44 NWI 2
10 214 Claire Clothiaux FR Greenwood 28.73 NWI 2
11 272 Hannah Smith FR Lone Jack 28.76 NWI 2
12 139 Stephanie Whisenan SR Bevier 28.89 NWI 1
13 313 Kaci White SO North Nodawa 28.92 NWI 2
14 346 Tatum Anderson JR Sw-Ludlow 29.05 NWI 2
15 326 Becca Franklin JR Princeton 29.11 NWI 1
16 280 Stephanie Reed JR McAuley 29.24 NWI 1
Girls 400 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 56.70 1986 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 292 Laura Brandt SR New Haven 1:02.20Q 1
2 294 Lindsay Meyer SR New Haven 1:03.44Q 2
3 382 Jessica Rolf FR Tarkio 1:02.82Q 1
4 223 Kristen Buhrmieste SO Hardin 1:03.67Q 2
5 280 Stephanie Reed JR McAuley 1:02.99q 1
6 172 Jennifer Duncan JR Drexel 1:03.09q 1
7 142 Brook Crandell SO Brashear 1:04.25q 2
8 104 Haley Moldenhauer SO Albany 1:05.07q 2
9 286 Sonya Hargin SO Mound City 1:05.08 2
10 167 Lindsey Parrott SO DeKalb 1:05.54 1
11 203 Molly Thompson SR Glasgow 1:06.05 1
12 185 Kayli Burrell JR Gallatin 1:06.84 2
13 212 Valerie Barnett JR Greenfield 1:07.00 2
14 307 Jhona Skeens JR North Davies 1:07.52 2
15 121 Tatha Luman SR Atlanta 1:10.67 1
Girls 800 Meter Run 1A
=======================================================================
State: * 2:20.12 1986 Lisa Stone, Clopton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 339 Amanda Gray FR Rock Port 2:27.16 10
2 414 Angela Hank FR Wellsville 2:27.39 8
3 146 Kristin Osborn SO Brashear 2:29.45 6
4 381 Jessica McClain JR Tarkio 2:30.88 5
5 286 Sonya Hargin SO Mound City 2:31.80 4
6 359 Margeret Lewis SR St. Paul Lut 2:32.21 3
7 297 Sarah Schowe SO New Haven 2:33.25 2
8 160 Jenna Muter JR College Hts. 2:34.53 1
9 389 Felicia Owen FR Thomas Jeffe 2:36.23
10 248 Felicia Burkhart JR La Plata 2:38.27
11 168 Jennifer Pyles JR DeKalb 2:40.10
12 245 Sara Wine SR Jasper 2:40.86
13 252 Stephanie Bennett SO LinnCounty 2:40.88
14 155 Katrina Schapeler SO Bryant 2:43.06
Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
State: * 5:10.90 1981 Darla Curp, Polo
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 414 Angela Hank FR Wellsville 5:35.50 10
2 389 Felicia Owen FR Thomas Jeffe 5:38.03 8
3 158 Abbey Adams SO College Hts. 5:39.80 6
4 146 Kristin Osborn SO Brashear 5:43.58 5
5 343 Jerica Johnson SO Slater 5:43.67 4
6 175 Michel Martin SO Drexel 5:43.89 3
7 317 Jordan Rogers SR North Shelby 5:44.05 2
8 267 Mallory Koontz FR Lockwood 5:44.13 1
9 345 Natalie Meng JR South Holt 5:44.82
10 357 Maggie Cox SO St. Paul Lut 5:53.03
11 405 Crystal Wilson JR Vienna 5:53.89
12 103 Emily McCampbell JR Albany 5:55.12
13 331 Eva Ogriseg SR Princeton 5:56.19
14 187 Roxi Davitt JR Gallatin 5:57.19
15 164 Lauren Cassity FR DeKalb 6:07.97
16 183 Megan O'Riley JR Fairfax 6:21.36
Girls 100 Meter Hurdles 1A
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 15.39 1990 Anne Northup, Holt County
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 174 Jamie Hobick SO Drexel 17.30Q NWI 1
2 396 Kara Schilli FR Valle Cathol 17.32Q NWI 2
3 365 Julie McQuinn FR Stanberry 17.34Q NWI 1
4 305 Dyan Sybert SO North Andrew 17.37Q NWI 2
5 147 Niki Peterson JR Brashear 17.50q NWI 2
6 125 Becky Blair SO Barstow 17.62q NWI 1
7 195 Keira Story SO Gallatin 17.79q NWI 1
8 395 Leslie Morice JR Valle Cathol 17.87q NWI 1
9 199 Jill Harper JR Glasgow 18.04 NWI 2
10 378 Brittany Hogue FR Tarkio 18.23 NWI 2
11 237 Kristin Twenter JR Harrisburg 18.29 NWI 1
12 215 Katie Coulter FR Greenwood 18.38 NWI 2
13 171 Tiffani Dennis JR Drexel 18.67 NWI 2
14 150 Kara Page JR Braymer 19.53 NWI 2
Girls 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 44.98 1987 Stacey Fritts, Miami
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 156 Shelley Seider SO Bryant 48.15Q 1
2 147 Niki Peterson JR Brashear 48.55Q 2
3 365 Julie McQuinn FR Stanberry 49.56Q 1
4 396 Kara Schilli FR Valle Cathol 50.55Q 2
5 174 Jamie Hobick SO Drexel 49.74q 1
6 418 Lauren Peterson FR West Nodaway 50.04q 1
7 409 Kourtney Schlotmen FR Wellington 51.00q 1
8 166 Coral Derry SO DeKalb 51.02q 2
9 260 Tanya Tetzner SO LinnCounty 51.29 1
10 285 Jennifer Behnke FR Mound City 52.17 1
11 346 Tatum Anderson JR Sw-Ludlow 52.36 2
12 279 Sarah Parrigon SR McAuley 52.61 1
13 321 Holly Dirnberger SR Oran 53.98 2
14 344 Deanna Wright FR Slater 54.25 2
15 386 Kaitlin Jackson FR Thomas Jeffe 54.59 2
Girls 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 50.82 1981 Stanberry, Stanberry
School Prelims H#
===================================================================
1 Sweet Springs 52.98Q 2
2 North Andrew 53.39Q 1
3 Barstow 53.16Q 2
4 Atlanta 53.72Q 1
5 North Nodaway 53.46q 2
6 Jasper 53.84q 1
7 Albany 53.93q 2
8 New Haven 54.36q 1
9 Greenwood 54.49 2
10 Bevier 54.52 2
11 Linn County 55.06 2
12 Lockwood 55.09 1
13 Gallatin 55.15 2
14 Valle Catholic 55.31 1
15 Glasgow 55.47 1
16 Everton 57.90 1
Girls 4x200 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 1:47.07 1984 Worth County, Worth County
School Prelims H#
===================================================================
1 Sweet Springs 1:51.07Q 1
2 New Haven 1:51.13Q 2
3 Stanberry 1:53.79Q 1
4 Albany 1:54.19Q 2
5 Jasper 1:55.37q 1
6 Bevier 1:55.75q 2
7 Glasgow 1:55.88q 2
8 Gallatin 1:57.06q 1
9 Green City 1:57.51 2
10 McAuley 1:58.75 2
10 Valle Catholic 1:58.75 1
12 Appleton City 1:59.06 2
13 Linn County 1:59.97 1
14 DeKalb 2:03.33 1
15 Everton 2:04.43 2
Girls 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State: * 4:09.55 1991 Rock Port, Rock Port
School Prelims H#
===================================================================
1 McAuley 4:24.23Q 2
2 Valle Catholic 4:24.26Q 1
3 New Haven 4:24.67Q 1
4 Gallatin 4:24.91Q 2
5 Lockwood 4:24.95q 1
6 Tarkio 4:25.26q 2
7 Jasper 4:26.12q 2
8 Brashear 4:26.87q 2
9 North Shelby 4:28.16 2
10 DeKalb 4:30.25 1
11 Mound City 4:32.64 1
12 Thomas Jefferson Independ 4:32.75 1
13 Hardin-Central 4:34.69 1
14 Princeton 4:34.87 2
15 St. Paul Lutheran 4:40.30 1
16 Rock Port 4:43.68 2
Girls Pole Vault 1A
=======================================================================
State: * 9-03 2001 Katrina Schapeler, Rich Hill
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 155 Katrina Schapeler SO Bryant 8-09.00 10
2 303 Nicole Knieb SR North Andrew 8-06.00 8
3 250 Katie Smith FR Liberal J8-06.00 6
4 302 Holly Hewitt JR North Andrew 8-00.00 5
5 106 Lindsey Smith JR Albany J8-00.00 4
6 196 Katie Ward SO Gallatin 7-06.00 3
7 192 Cori Nichols SO Gallatin J7-06.00 2
8 349 Kandi Weiberg SO St. Elizabet 7-00.00 1
9 397 Whitney Sexauer SO Valle Cathol J7-00.00
9 198 Rachel Brown SO Glasgow J7-00.00
11 210 Gentrie Shafer FR Green City J7-00.00
12 208 Marta Pope JR Green City 6-06.00
12 204 Megan Wellborn JR Glasgow 6-06.00
12 222 Aimee Yocom SO Greenwood 6-06.00
Girls Long Jump 1A
============================================================================
State: * 17-08 1985 Dana Dawson, West Nodaway
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 334 Ashley Rinehart SO Ridgeway 16-04.25 NWI 10
2 326 Becca Franklin JR Princeton 16-01.25 NWI 8
3 216 Brittany Dunlop JR Greenwood 15-05.50 NWI 6
4 394 Renee Meyer JR Valle Cathol 15-04.25 NWI 5
5 348 Ashley Reinkemeyer SR St. Elizabet 15-03.25 NWI 4
6 110 Krista Fischer JR Appleton 15-02.00 NWI 3
7 247 Kelly McMillan SO King City 15-01.25 NWI 2
8 149 Stephanie Cox JR Braymer 15-01.00 NWI 1
9 157 Holly Main SR Bucklin 15-00.25 NWI
10 322 Tracie Rouse SO Osborn 14-10.50 NWI
11 262 Courtney Evans SO Lockwood 14-08.00 NWI
12 253 Melissa Couch FR LinnCounty 14-07.75 NWI
13 246 Staci Archer JR Jefferson 14-07.00 NWI
14 277 Cejay Churchwell SO McAuley 14-01.00 NWI
15 123 Beth Roberts SR Atlanta 14-00.50 NWI
Girls Discus Throw 1A
=======================================================================
State: * 128-02 1982 Nancy Brandt, Fairfax
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 421 April Miller JR Worth County 120-01.00 10
2 284 Valerie Bare JR Mound City 105-06.00 8
3 320 Ashley Pride SR NE Nodaway 102-07.00 6
4 296 Carolyn Ruegge SR New Haven 101-02.00 5
5 270 Tasha Shores SR Lockwood 100-07.00 4
6 274 Leah Wilson FR Marion Count 100-00.00 3
7 342 Jennifer Hall SR Slater 97-08.00 2
8 228 Terri Prichard SR Hardin 95-05.00 1
9 390 Angie Scott FR Thomas Jeffe 92-08.00
10 151 Ashley Carpenter JR Breckenridge 87-02.00
11 369 Christa Hummer JR Stewartsvill 83-06.00
12 347 Lacey Brookshier SO Sw-Ludlow 80-04.00
13 124 Tasia West JR Atlanta 78-04.00
14 391 Becky Bahr SO Valle Cathol 77-09.00
15 153 Ashley Entrikin FR Bryant 75-04.00
16 370 Travis Pappan JR Stoutland 58-02.00
Day 2
Licensed to Belton High School Hy-Tek's Meet Manager 5/18/02 04:32
PM
2002 MSHSAA Track and Field Championships - 5/17/02 to 5/18/02
Lincoln University, Jefferson City, MO
Results
Girls 100 Meter Dash 1A
=====================================================================================
State: * 12.27 1988 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Kelsey Willis JR North Andrew 13.44 13.11
NWI 10
2 Shelley Seider SO Bryant 13.39 13.18
NWI 8
3 Shelley Renniso SO Sweet Spring 13.50 13.21
NWI 6
4 Tracy Conner SR Barstow 13.56 13.43
NWI 5
5 Beth Roberts SR Atlanta 13.70 13.50
NWI 4
6 Sileen Kammer FR Stanberry 13.76 13.51
NWI 3
7 Renee Meyer JR Valle Cathol 13.63 13.52
NWI 2
8 Emily Melius JR Sweet Spring 13.69 13.75
NWI 1
Girls 200 Meter Dash 1A
=====================================================================================
State: * 25.34 1988 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Laura Brandt SR New Haven 26.95 26.71
NWI 10
2 Shelley Seider SO Bryant 26.99 27.24
NWI 8
3 Kelsey Willis JR North Andrew 27.06 27.34
NWI 6
4 Kristen Buhrmiester SO Hardin 27.28 27.53
NWI 5
5 Kara Schilli FR Valle Cathol 27.86 27.61
NWI 4
6 Shelley Renniso SO Sweet Spring 27.05 27.70
NWI 3
7 Sileen Kammer FR Stanberry 27.58 27.98
NWI 2
8 Niki Peterson JR Brashear 28.24 28.46
NWI 1
Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================================
State: * 56.70 1986 Heather Jones, Albany
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Laura Brandt SR New Haven 1:02.20 59.40
10
2 Kristen Buhrmiester SO Hardin 1:03.67 1:01.42
8
3 Lindsay Meyer SR New Haven 1:03.44 1:02.08
6
4 Stephanie Reed JR McAuley 1:02.99 1:02.59
5
5 Jessica Rolf FR Tarkio 1:02.82 1:02.70
4
6 Jennifer Duncan JR Drexel 1:03.09 1:03.20
3
7 Haley Moldenhauer SO Albany 1:05.07 1:04.17
2
8 Brook Crandell SO Brashear 1:04.25 1:04.88
1
Girls 3200 Meter Run 1A
================================================================================
State: * 11:53.19 1998 AshleighCalvin, Drexel
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Jamie Vest FR Stoutland 12:26.88 12:01.51
10
2 Abbey Adams SO College Hts. 13:23.15 12:15.74
8
3 Angela Hank FR Wellsville 13:19.04 12:20.53
6
4 Lauren Cassity FR DeKalb 13:03.68 12:24.42
5
5 Crystal Wilson JR Vienna 13:27.64 12:32.10
4
6 Natalie Meng JR South Holt 13:06.16 12:34.00
3
7 Michel Martin SO Drexel 13:32.24 12:40.97
2
8 Amber Bondy SR Atlanta 13:34.14 12:47.09
1
9 Jerica Johnson SO Slater 13:26.44 12:56.21
10 Roxi Davitt JR Gallatin 13:50.14 13:06.96
11 Stephanie Bennett SO LinnCounty 13:55.24 13:15.26
12 Nikki Duserhoft JR Osceola 13:40.74 13:26.86
13 Sara Larabee SR West Nodaway 13:42.54 13:31.52
14 Taylor Otto JR Newtown 13:45.94 13:41.33
15 Anita Oyler SR Hardin 13:28.24 13:44.79
16 Nicole Robins SO N Harrison 13:35.14 14:58.48
Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================================
State: * 15.39 1990 Anne Northup, Holt County
Name Year School Prelims Finals
Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Becky Blair SO Barstow 17.62 16.54
NWI 10
2 Kara Schilli FR Valle Cathol 17.32 16.70
NWI 8
3 Niki Peterson JR Brashear 17.50 16.95
NWI 6
4 Julie McQuinn FR Stanberry 17.34 17.08
NWI 5
5 Keira Story SO Gallatin 17.79 17.19
NWI 4
6 Dyan Sybert SO North Andrew 17.37 17.31
NWI 3
7 Leslie Morice JR Valle Cathol 17.87 17.72
NWI 2
8 Jamie Hobick SO Drexel 17.30 21.02
NWI 1
Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================================
State: * 44.98 1987 Stacey Fritts, Miami
Name Year School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 Shelley Seider SO Bryant 48.15 46.85
10
2 Niki Peterson JR Brashear 48.55 47.90
8
3 Kara Schilli FR Valle Cathol 50.55 48.67
6
4 Jamie Hobick SO Drexel 49.74 48.71
5
5 Julie McQuinn FR Stanberry 49.56 49.63
4
6 Lauren Peterson FR West Nodaway 50.04 49.75
3
7 Kourtney Schlotmen FR Wellington 51.00 50.51
2
8 Coral Derry SO DeKalb 51.02 50.62
1
Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 50.82 1981 Stanberry, Stanberry
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 North Andrew 53.39 52.57
10
2 Atlanta 53.72 53.16
8
3 North Nodaway 53.46 53.39
6
4 Sweet Springs 52.98 53.51
5
5 Barstow 53.16 53.61
4
6 Albany 53.93 53.71
3
7 Jasper 53.84 54.03
2
8 New Haven 54.36 54.71
1
Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 1:47.07 1984 Worth County, Worth County
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 New Haven 1:51.13 1:48.67
10
2 Sweet Springs 1:51.07 1:49.61
8
3 Albany 1:54.19 1:50.73
6
4 Jasper 1:55.37 1:52.75
5
5 Stanberry 1:53.79 1:52.76
4
6 Bevier 1:55.75 1:53.40
3
7 Glasgow 1:55.88 1:54.98
2
8 Gallatin 1:57.06 1:55.14
1
Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 4:09.55 1991 Rock Port, Rock Port
School Prelims Finals
Points
================================================================================
1 New Haven 4:24.67 4:14.62
10
2 Valle Catholic 4:24.26 4:18.13
8
3 Gallatin 4:24.91 4:21.62
6
4 McAuley 4:24.23 4:22.71
5
5 Brashear 4:26.87 4:23.86
4
6 Tarkio 4:25.26 4:26.37
3
7 Lockwood 4:24.95 4:27.05
2
8 Jasper 4:26.12 4:27.66
1
Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================================
State: * 9:49.72 1988 Nodaway-Holt, Nodaway-Holt
School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Brashear 10:56.44 10:12.52
10
2 Lockwood 10:28.44 10:24.03
8
3 Archie 10:31.14 10:25.19
6
4 Greenwood 10:51.30 10:31.91
5
5 Wellsville 10:41.34 10:32.65
4
6 Tarkio 10:56.04 10:36.84
3
7 DeKalb 10:59.37 10:36.85
2
8 Rock Port 10:33.14 10:41.93
1
9 Gallatin 10:55.94 10:43.34
10 Vienna 10:50.74 10:58.53
11 Princeton 11:04.34 11:02.09
12 Barstow 11:12.88 11:02.70
13 St. Paul Lutheran 11:08.42 11:07.47
14 Wellington-Napoleon 11:22.04 11:09.98
Girls High Jump 1A
================================================================================
State: * 5-07 2000 Erin Burns, Wellington-Napoleon
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Kara Page JR Braymer 4-10.00 5-02.00
10
2 Lindsey Porter SR Hurley 5-02.00 5-01.00
8
3 Kristen Buhrmiester SO Hardin 5-00.00 J5-01.00
6
4 Tierney Eaton FR Worth County 4-10.00 4-10.00
5
5 Katie Sargent FR Meadville 4-10.00 J4-10.00
4
6 Brook Crandell SO Brashear 4-08.00 J4-10.00
3
7 Tanya Tetzner SO LinnCounty 5-00.00 4-08.00
2
8 Ashley Reinkemeyer SR St. Elizabet 4-08.00 J4-08.00
0.2
8 Sarah Jenkins SR Bryant 4-08.00 J4-08.00
0.2
8 Becky Blair SO Barstow 5-00.00 J4-08.00
0.2
8 Kristin Sietz SO Mound City 4-06.00 J4-08.00
0.2
Girls Triple Jump 1A
=====================================================================================
State: * 37-04.50 1993 Angel Hunsaker, North Andrew
Name Year School Seed Finals
Wind Points
=====================================================================================
1 Rachel Stevens SR Albany 33-06.50 35-01.25
NWI 10
2 Ashley Rinehart SO Ridgeway 34-01.50 34-09.75
NWI 8
3 Ashley Reinkemeyer SR St. Elizabet 32-06.00 33-05.00
NWI 6
4 Jennifer Yocum SR Mound City 31-07.50 32-07.75
NWI 5
5 Kinsey Crutchfield SO Santa Fe 31-08.00 32-04.00
NWI 4
6 Paige Lambert SR LinnCounty 31-06.50 32-02.00
NWI 3
7 Stefany Mayden FR Lockwood 32-08.75 31-06.00
NWI 2
8 Holly Main SR Bucklin 31-05.00 31-05.00
NWI 1
9 Jennifer Kent SR Green City 32-11.00 31-02.50
NWI
10 Lindsey Engle SO Liberal 32-11.00 30-08.50
NWI
11 Heather Lawson SO Crocker 31-04.50 30-08.00
NWI
12 Kourtney Schlotmen FR Wellington 30-09.25 30-06.00
NWI
13 Jennifer Pyles JR DeKalb 30-08.50 30-03.75
NWI
14 Jessica Knedgen FR Pilot Grove 30-08.50 30-03.00
NWI
15 Lindsey Love SO Gallatin 30-09.50 29-00.00
NWI
16 Karen Ward JR Greenwood 31-06.00 28-09.00
NWI
Girls Shot Put 1A
================================================================================
State: * 40-01.50 2001 Ashley Poptanycz, Tarkio
Name Year School Seed Finals
Points
================================================================================
1 Kimberly Wass SO Liberal 36-04.00 36-08.75
10
2 Tasha Shores SR Lockwood 35-07.75 36-04.00
8
3 Lacey Brookshier SO Sw-Ludlow 34-10.00 35-10.25
6
4 Leah Wilson FR Marion Count 32-01.00 35-05.25
5
5 Jasmine O'Kee SR Brunswick 32-10.50 34-00.25
4
6 Carolyn Ruegge SR New Haven 31-11.00 33-11.50
3
7 Afton Demott FR Rock Port 32-08.00 33-04.50
2
8 Ashley Reed SO West Nodaway 32-09.00 33-02.25
1
9 Angie Scott FR Thomas Jeffe 31-11.75 32-02.00
10 Cassie Carder FR Gallatin 30-03.00 31-10.25
11 Tracy Conner SR Barstow 31-10.50 31-09.50
12 Katie White SO Hardin 31-03.50 31-03.00
13 Jordan Yocum SO Mound City 32-07.00 29-07.00
14 Crystal Meyer SO Harrisburg 30-10.00 29-06.00
15 Chris Robinson SR Eskridge 30-04.50 28-11.25
16 Travis Pappan JR Stoutland 29-08.50 28-07.50
Teams:
Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) New Haven 57 2) Brashear
44
3) North Andrew 42 4) Bryant
36.25
5) Valle Catholic 35 6) Wellsville
28
7) Albany 25 7) Lockwood
25
9) Sweet Springs 23 10) Hardin-Central
20
11) Barstow 19.25 12) Stanberry
18
12) Ridgeway 18 14) Mound City
17.25
15) Liberal 16 15) Gallatin
16
17) Tarkio 15 17) Worth County
15
17) College Hts. Christian 15 20) Drexel
14
21) Atlanta 13 21) Rock Port
13
23) St. Elizabeth 11.25 24) Braymer
11
24) Greenwood 11 26) McAuley
10
26) Stoutland 10 28) Marion County
8
28) Princeton 8 28) Jasper
8
28) DeKalb 8 28) Thomas Jefferson Independ
8
28) Hurley 8 34) Southwest (Ludlow)
6
34) Northeast Nodaway 6 34) Slater
6
34) North Nodaway 6 34) Archie
6
39) Linn County 5 40) Vienna
4
40) Meadville 4 40) Brunswick
4
40) Santa Fe 4 40) West Nodaway
4
45) Bevier 3 45) Appleton City
3
45) South Holt 3 45) St. Paul Lutheran
3
49) King City 2 49) North Shelby
2
49) Wellington-Napoleon 2 49) Glasgow
2
53) Bucklin 1
.
DyeStat Missouri
|