Bershawn Jackson's 35.39 300m hurdles is US#2 all time
Best Marks - performances qualifying
for DyeStat Elite 2002 outdoor national
ranking
Event Mark By
B-400 48.18 Johnson, Davon, , Homestead FL
B-110H 14.04 Jackson, Bershawn, 2002, Central Mia FL
B-300H 35.39 Jackson, Bershawn, 2002, Central Mia FL
B-300H 37.82 Durham, Michael, , Southridge FL
B-LJ 23' 4 Lee, Patrick, , Columbus Sunset FL
B-LJ 23' 4 Miller, Jaydian, , Killian FL
B-LJ 23' 3 Bryant, Christopher, , Jackson FL
B-DT 177' 1 Brown, Antwan, , American FL
B-4x100 41.9 Boys Relay, , Northwestern Mia FL
B-4x100 41.97 Boys Relay, , Central Mia FL
B-4x400 3:19.1 Boys Relay, , Central Mia FL
G-100 11.81 Greggs, Charlette, 2002, Northwestern
FL
G-200 24.63 Maxwell, Maneka, 2002, Coral Reef FL
G-400 55.27 Greggs, Charlette, 2002, Northwestern FL
G-100H 14.15 Decruise, Caryle, 2002, Northwestern FL
G-100H 14.25 James, Pavielle, 2005, Northwestern Mia FL
G-300H 42.63 Decruise, Caryle, 2002, Northwestern FL
G-300H 43.9 Sylvester, Sherly, , North Miami FL
G-300H 44.02 Hallman, Martina, , Southridge FL
G-LJ 18' 9.5 Hutchinson, Trevia, 2002, Southride Mia FL
G-TJ 38' 3 Johnson, Sheena, , Southridge Mia FL
G-SP 45' 5 Lathan, Akera, 2003, Southridge FL
G-SP 43' 2 Barber, Misti, , Carol City FL
G-DT 150' 7 Lathan, Akera, 2003, Southridge FL
G-DT 141' 11 Brooks, Ariel, 2002, Northwestern Mia FL
G-4x100 47.72 Girls Relay, , Southridge Mia FL
G-4x100 48 Girls Relay, , Northwestern Mia FL
G-4x400 3:46.21 Girls Relay, , Northwestern Mia FL
G-4x400 3:53.51 Girls Relay, , Southridge Mia FL
results from www.miami.com
GIRLS
Team scores: 1. Southridge, 155; 2. Northwestern, 146 ½;
3. Coral Reef, 71; 4. Central, 67; 5. Homestead, 31; 6. South Dade,
27; 7. Carol City, 24; 8. Killian, 20; 9. North Miami, 18; 10. Krop,
16; 11. North Miami Beach, Goleman, 15; 13. Varela, 12; 14. Edison,
11; 15. Jackson, 9; 16. Southwest, 5 ½; 17. Palmetto, 4;
18. Hialeah-Miami Lakes, 3; 19. Norland, 2; 20. American, 1.
Girls Individual results
100 meters: 1. Charlette Greggs (NW) 11.81; 2. Treva Hutchinson
(SR), 12.04; 3. Maneka Maxwell (CR), 12.26;
200: 1. Maneka Maxwell (CR), 24.63; 2. Treva Hutchinson (SR), 25.04;
3. Marquita Speller (KIL), 25.35;
400: 1. Charlette Greggs (NW), 55.27; 2. Shakyra Parrish (SR),
57.21; 3. Krystal Troutman (SR), 57.52;
800: 1. Katherine Harris (CEN), 2:22.38; 2. Natasha Barrett (GOL),
2:23.24; 3. Naquttia Dorsey (SR), 2:25.49;
1600: 1. Alena Senior (NMB), 5:43.14; 2. Veronica Gonzalez (SR),
5:45.78; 3. Laquisha Jones (CEN), 5:49.24;
3200: 1. Andrea Abbott (KR), 12:55.07; 2. Laquisha Jones (CEN),
12:59.23; 3. Shirley Rosier (HOM), 13:02.55;
100 hurdles: 1. Caryle Decruise (NW), 14.15; 2. Pavielle James
(NW), 14.25; 3. Valencia McKinney (CEN), 14.66;
300 hurdles: 1. Caryle Decruise (NW), 42.63; 2. Sherly Sylvester
(NM), 43.90; 3. Martina Hallman (SR), 44.02;
4x100 relay: 1. Southridge, 47.72; 2. Northwestern, 48.00; 3. Central,
48.97;
4x400 relay: 1. Northwestern, 3:46.21; 2. Southridge, 3:53.51;
3. Coral Reef, 3:59.62;
4x800 relay: 1. Southridge, 9:49.55; 2. Coral Reef, 9:50.82; 3.
Central, 10:12.38;
High Jump: 1. Charlette Greggs (NW), 5-4; 2. Marquita Speller (KIL),
5-2; 3. Jennifer Moor (SW), 5-0; 3. Sade Nero (NW), 5-0;
Pole Vault: 1. Lindsay Chandler (SD), 10-0; 2. Kelsey Wogan (CR),
8-6; 3. Jenny Delossantos (SR), 8-6;
Long Jump: 1. Treva Hutchinson (SR), 18-9 ½; 2. Nicole Moore
(NW), 18-2; 3. Pavielle James (NW), 17-9 ½;
Triple Jump: 1. Sheena Johnson (SR), 38-3; 2. Nicole Moore (NW),
38-2 ½; 3. Treva Hutchinson (SR), 38-2 ½;
Shot Put: 1. Akera Lathan (SR), 45-5; 2. Misti Barber (CC), 43-2;
3. Ariel Brooks (NW), 40-4;
Discus Throw: 1. Akera Lathan (SR), 150-7; 2. Ariel Brooks (NW),
141-11; 3. Misti Barber (CC), 130-0;
BOYS
Team scores: 1. Central, 95; 2. Northwestern, 76; 3. Carol
City, 65; 4. Jackson, 47; 5. Homestead, 46; 6. Southridge, 42; 7.
Columbus, Sunset, 37; 9. Coral Reef, 29; 10. Norland, 28; 11. Edison,
23; 12. American, 20; 13. South Dade, 17; 14. Goleman, 14; 15. Coral
Gables, 11; 16. Miami Beach, 10; 17. Killian, 8; 18. Braddock, 7;
19. North Miami, Hialeah, 6; 21. Hialeah-Miami Lakes, 5; 22. Coral
Park, 2.
Individual results
100 meters: 1. Travarous Bain (NW), 10.63; 2. Tavarus Zeigler (CG),
10.64; 3. Sinorice Moss (CC), 10.67;
200: 1. Darnell Jenkins (CEN), 21.63; 2. Anthony Gaines (CEN),
21.80; 3. Corey Barnes (CC), 22.10;
400: 1. Davon Johnson (HOM), 48.18; 2. Lewon Lurry (ED), 48.92;
3. Edward Graham (NOR), 49.16;
800: 1. Brian Griffith (CR), 1:56.31; 2. Yandiel Muniz (GOL), 1:58.29;
3. Timothy Harris (NW), 1:59.50;
1600: 1. Kevin Hicks (CEN), 4:23.95; 2. Julius Times (NW), 4:26.59;
3. Brian Griffith (CR), 4:27.33;
3200: 1. Julius Times (NW), 9:56.81; 2. Jasme Calzada (JAX), 10:01.49;
3. Mikel Montecino (JAX), 10:27.02;
110 hurdles: 1. Bershawn Jackson (CEN), 14.04; 2. Christopher Bryant
(JAX), 14.56; 3. Daryl Burgess (NOR), 14.59;
300 hurdles: 1. Bershawn Jackson (CEN), 35.39; 2. Michael Durham
(SR), 37.82; 3. Lurias Eugene (ED), 39.49;
4x100 relay: 1. Northwestern, 41.90; 2. Central, 41.97; 3. Southridge,
42.12;
4x400 relay: 1. Central, 3:19.10; 2. Norland, 3:20.17; 3. Carol
City, 3:21.44;
4x800 relay: 1. Northwestern, 8:08.02; 2. Carol City, 8:12.71;
3. Goleman, 8:20.61; High Jump: 1. Wenbos Mukubu (MB), 6-10; 2.
Cedric McGowan (NW), 6-8; 3. Edwin Gelin (HIA), 6-6;
Pole Vault: 1. Karl Dejesus (SUN), 12-6; 2. Scott Segal (SUN),
11-6; 2. Isreal Thomas (CEN), 11-6;
Long Jump: 1. Patrick Lee (COL), 23-4; 2. Jaydian Miller (KIL),
23-4; 3. Christopher Bryant (JAX), 23-3;
Triple Jump: 1. Bershawn Jackson (CEN), 45-2 ½; 2. Marcus
Pryor (CC), 45-0; 3. Glenn Holt (NM), 44-4;
Shot Put: 1. John Wood (AM), 53-11 ¾; 2. Ricky Jean-Francois
(CC), 52-10; 3. Kelvin Johnson (HOM), 52-3 ½;
Discus Throw: 1. Antwan Brown (AM), 177-1; 2. William McCormick
(HOM), 142-8; 3. Maurice Charles (CC), 138-8.
DyeStat Florida
|