March 9-11, 2001 at the New York Armory
|
Leading
Entries |
the NY Armory |
Here are some NSIC entries as announced by the Metropolitan Athletics Congress of New York:
Added 2/26
Quentin Matthews VA - HJ
Stephane Richard CAN - TJ
Dylan Wykes CAN 2 mile
Amber Williams NJ - 60h, Pentathlon
Added 2/22
Boys
Mt. St. Michaels NY
Paul Robeson NY
South Shore NY
Simon Gratz PA
Colonie NY
Christian Brothers Academy NJ
New Rochelle NY
Dan Olson NY - HJ
John Paul Smolenski, NY - WT
Michael Freeman, RI - WT
Joshua Fournier CT - LJ
James Sims NV - TJ
Gemayel Alexander CA - LJ TJ
Glenn DiGiorgio NJ - SP
Jeff Schwerdtman NJ - SP
Charlie Koeppen IN - 2 mile
Justin Romaniuk NY - mile, 2 mile
Brian McGovern CT - mile
Brian Dalpiaz NY - 2 mile
Jonathan Chasse RW
Owen Shoppe RW
John Williams GA - 60m.
Girls
Sprints/Hurdles
Angel Perkins, CA
Tiondra Ponteen, NY
Tiffany Abney, PA
Karina Francis, PA
Christine Moschella, MA
Kim Adams, GA
Stephanie Smith, GA
Natasha Hastings, NY
Lynnsy Sherrod, GA
Beau Walker, CO
Priscilla Lopes, Canada.
Distances
Evelyn Dwyer, PA 800m
Heather Iatauro, NY mile
Shannon Hawrylo, NJ mile
Nicole Boykin, NY 2 mile
Michelle Delavina, IN 2 mile
Field
Shenae Dawkins, NY LJ, TJ
Lindsay Neuberger, VA SP
Multi
Madeleine Schlenczek, Germany and Dubuque IA.
Added 2/12 - Bailey, Roetter, Fisher, Zeigles, and Bishop Loughlin
Danielle Bailey DE - 60, 200, 400
Natasha Roetter MA - 2 mile
Aaron Fisher IN - mile
Laura & Jackie Zeigle UT - mile, 2 mile
Bishop Loughlin HS NY - relays - with Corey Thomas 800
Added 2/7 - 2000 national champion J. W. North Riverside CA girls
team, with Tracee Thomas, Shaunte Howard
J. W. North girls, Riverside CA - 4x200, 4x400
Tracee Thomas CA - LJ
Shaunte Howard CA - HJ
Added 2/5 - Brendan Christian, Bryan Sears will battle in the
sprints
Brendan Christian TX - 60, 200
Bryan Sears GA - 60, 200
Michael Grant GA - 60, 200
Talonda Ingram FL -60m
Melissa Donais MA -mile
Chelsea Lenge CT -mile and 2 mile
Robyn Stevens CA - race walk
Colleen Schmidt - race walk
Patrick McGuire OK - mile
Elsik (Alief, Texas) sprint relays
Paula Ogunbanjo TX - TJ.
Candace Baucham TX - TJ
Ozzie Pina CA -2 mile
Original announcement:
Many leading national stars, plus entries from Great Britain, New
Zealand, and Canada
Sanya Richards FL (60m, 200m)
Zenobia Reed TX (60m, 200m)
Kyle Farmer MD (200m)
Heather Hennessy CA (800m)
Long Beach Wilson CA (girls)
Long Beach Poly CA (boys and girls)
Jenny Aldridge CA (mile)
Lynn Dixon CA (mile)
Nathaniel Banks (400m)
Janice Davis MS (200m, 400m)
Samantha Shepard MA (PV)
Molly Lederman MA (PV)
Karen Freberg CA (SP)
Ashton and Aaron Collins LA (200m, 400m)
Megan and Shannon Radermacher TX (800m)
Aaron Fisher IN (mile)
Lee McCash (Great Britain, 2mile)
Malcolm Hassan (Great Britain,800m, mile)
Nicholas Willis (New Zealand, 800m, mile)
Skyler Green LA (60m)
Joshua Walker GA (60mH)
Latoya LeGree GA (TJ)
Stephenson GA (boys and girls)
Ahmad Jasmine LA (60m, 400m)
Katherine Johnston RI (WT)
Shamekia Lewis (60m, LJ, TJ)
Chris Morgan CA (60m,60mH)
Julia Pudlin PA (2 mile)
Erik Sproll (Canada, 800m)
Lauryn Williams MI (60m, 200m)
Return
to 2001 NSI Home Page
|