February 15-17, 2001 at Idaho State U.,
Pocatello ID
|
Preview |
Performance Lists:
Boys
Track - Boys
Hurdle/Relay/Field
Girls
Track - Girls
Hurdle/Relay/Field
Leading Entries
Latasha Pharr, Nik Arrhenius, Seth Pilkington, Brad Schmidt, Alexis
Joyce, Lashinda Demus, Dana Bethel, Jackie Zeigle, Amber Williams, Evelyn
Dwyer, Tiffany Abney, Chris Morgan
Top seeds and other leading contenders out of more than
2,000 athletes entered.
Boys - Girls
60 |
Danny Jeffers - Talia
Talalelei, Curt Goehring, Doug Davenport, Kory Poulson |
200 |
Paul Ziegler 21.90 - Bryan
Scott, Gilbert Gregg, Reggie Kerney |
400 |
Jason Lovell 49.00 - Madison
Ceaser, Kerry Crunkleton, Travis Anderson, Sean Williams, Chikaodi
Adalanu |
800 |
Brad Schmidt NJ 1:54.33 -
Nolan Fyfe, Martell Munguia, James Hatch |
1600 |
Seth Pilkington UT 4:13 - Ian
Cronin, Kalen Abbott, Shaun Vernon, David Blue, Erik Grumstruup |
3200 |
Robert Nissen 9:15 - Tim
Nelson, Ryan Montez, Chandler Goodwin, Michael Ritchie |
60H |
Chris Morgan, Ryan McKinney, Scott Bell,
Mark Himes, Dominic Sategna |
SMR |
USA Panther 3:28 - Joe Gentry
Track Troup, Wild AC, Oregon City TC, SoCal Cheetahs, St.
Mary's-Berkeley |
4x200 |
USA Panther 1:28.5 - Benson
HS, Donnelley Sports TC, St. Mary's-Berkeley, Dixie Dashers |
4x400 |
Self Esteem 3:23.10 - St.
Mary's Berkeley, USA Panther, Murray TC, N. County Stallions,
Donnelley Sports TC |
4x800 |
Bruin TC 7:53 - Westside TC,
Eaglecrest etc, Pueblo South Colts, Bingham TC, USA Panther,
Westside |
HJ |
Brian Bernard 6-10, Chadd Smith
6-10 - |
LJ |
Wiley King 23-01 - Bryan
Howelth, James Sims, Jeremy Behling, J.R. Simpson, Justin Palmer |
TJ |
James Sims 50-02 - Solomon
Welch, Brian Bernard, Asokah Muhammad, Levi Bessette |
PV |
Sam Jacobson AZ 15-9 - James
Ready, Jesse Dean, Dominic Sategna |
SP |
Nik Arrhenius UT 63-0 - Brian
Babcock, Zeb Sion, Jason Gage, Brad Vodicka |
WT |
Nik Arrhenius UT 71-4.5
- Michael Ankerman, Jim Steacy, Nick Owens |
60 |
Annisa Faguir 7.19 - Alexis
Joyce, McGraw Gregson, Korey Middleton, Colby Foxley |
200 |
Alexis Joyce 23.48 - Lashinda
Demus, Allyson Felix, Cheri Craddock, Beau Walker, Mackenzie Hill |
400 |
Lashinda Demus 52.97 - Tiffany
Abney, Dominique Darden, Christine Smith, Nicole Leech, Ashley
Freeman |
800 |
Evelyn Dwyer PA 2:10.50 -
Jenny VanKempen, Megan & Shannon Radermacher, Kellie Faircloth |
1600 |
Jackie Zeigle UT 4:58.0 -
Annie Bersagel, Lida Clapier, Miranda Vorres, Dru Weaver |
3200 |
Amber Harper, Phoebe Ko, Rakibat
Abiola, Bria Wetsch, Annie Bersagel |
60H |
Amber Williams NJ 8.03 -
Beau Walker, Latasha Pharr, Jasmine Bynum, Dana Bethel, Kristen
Monk |
SMR |
Westside TC, Joe Gentry Track Troup,
Westside, Teekay TC, Gate City, N. Valley TC |
4x200 |
United Stars TC 1:38.0 -
Teekay TC (Long Beach Wilson), Benson HS, E.O.Y.D.C., Westside TC |
4x400 |
United Stars TC 3:42.00 -
Teekay TC, Alex VanDyke TC, Westside TC |
4x800 |
Eaglecrest Etc 9:38 - Teekay
TC, Bruin TC, Westside TC |
HJ |
Meggie Schuelke 5-8 - Carrie
Bitton, Angela Collinge, Maggie McQuade, Jamillah Titus |
LJ |
Dana Bethel 20-1 - Alexis
Joyce, Latasha Pharr, Tinishia Johnson, Diana Pickler, Amber
Williams, Shannon Meyer |
TJ |
Latasha Pharr 41-7 - Tinishia
Johnson, Jasmine Bynum, Brooklyn Hann, Undine Becker, Tyreina
Henley |
PV |
Julene Bailey 12-3 - Amber
Nolte, Katie Eckley, Kate Soma, Steve Marshalek |
SP |
Will Hall 46-2 - Kelli Burton,
Kamaiya Warren, Piper Hope, Brittany Hinchcliffe, Morgan Mason |
WT |
Brittany Hinchcliffe 50-0 -
Piper Hope, Michelle Bowen |
Return
to Simplot Games page
|