- HOME - US News - States - Calendar - Rankings - Features - Youth - Message Board - Chat Room -

DyeStat Cross Country

10/7/00 at Portage MI

Portage Cross Country Invitational

Results - Division 2

Boys - Girls

BOYS

 旼컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴커

                                            SCORES                                           

   1. Big Rapids                           67    13. Niles                               389 

   2. Gull Lake                            85    14. Belding                             400 

   3. Tecumseh                            113    15. Otsego                              421 

   4. Fremont                             138    16. Lakeshore                           424 

   5. Eaton Rapids                        142    17. Hastings                            481 

   6. Caledonia                           177    18. Dowagiac                            517 

   7. Three Rivers                        199    19. South Haven                         518 

   8. St. Joseph                          238    20. Parma Western                       520 

   9. Sturgis                             279    21. Jackson Northwest                   521 

  10. Mattawan                            283    22. Vicksburg                           525 

  11. Wayland                             345    23. Plainwell                           550 

  12. Battle Creek Lakeview               363                                                

 읕컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴켸
                                        MEN'S DIVISION 2
                                            RECORDS
        MEET RECORD           KURTIS MARLOWE - GULL LAKE  1999                 15:27.8

        MISSING DESC          KURTIS MARLOWE - GULL LAKE                       15:27.8
                                       INDIVIDUAL RESULTS
  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Tim Ross (11)            Caledonia                                842    15:27.6     1

                                                                      ** MEET RECORD! **

    2.  Kurtis Marlowe (12)      Gull Lake                                875    15:34.4     2

    3.  Adam Ludwig (11)         St. Joseph                               944    15:37.9     3

    4.  Jeff Riggleman (11)      Tecumseh                                 960    16:09.9     4

    5.  Ben Piercy (10)          Gull Lake                                876    16:14.2     5

    6.  James Jones (11)         Fremont                                  870    16:15.7     6

    7.  Scott Evans (12)         Fremont                                  868    16:30.6     7

    8.  Michael Grammes (12)     Tecumseh                                 959    16:31.8     8

    9.  Tim O'Hara (11)          Big Rapids                               834    16:33.7     9

   10.  Lance Betts (11)         Big Rapids                               832    16:37.9    10

   11.  Josh Miller (12)         Belding                                  823    16:49.5    11

   12.  Larry Kemp (12)          Eaton Rapids                             862    16:52.2    12

   13.  Jack DaSilva (10)        Tecumseh                                 958    16:53.2    13

   14.  Adam Dohm (12)           Dowagiac                                 854    16:54.3    14

   15.  Corey Reinke (11)        Big Rapids                               835    16:56.5    15

   16.  Chris Kirwin (11)        Big Rapids                               838    17:12.3    16

   17.  Geoff May (11)           Big Rapids                               833    17:14.6    17

   18.  Robby Young (10)         Wayland                                  985    17:16.3    18

   19.  Jason Patrick (12)       Mattawan                                 904    17:17.8    19

   20.  Patrick Spitzley (10)    Caledonia                                845    17:19.6    20

   21.  Dan Thalmann (12)        Gull Lake                                879    17:20.0    21

   22.  Justin Barts (11)        Gull Lake                                874    17:20.5    22

   23.  Zach Freed (12)          Three Rivers                             962    17:21.6    23

   24.  Chuck Luchies (11)       Fremont                                  871    17:22.2    24

   25.  Sam Shewan (10)          Big Rapids                               837    17:24.5     P

   26.  Kevin Mills (10)         Sturgis                                  950    17:30.2    26

   27.  Jon Nielson (12)         Lakeshore                                897    17:31.4    27

   28.  Jake Williams (10)       Eaton Rapids                             865    17:35.3    28

   29.  Shawn Jordan (10)        Sturgis                                  949    17:42.9    29

   30.  Brandon Robison (12)     Three Rivers                             965    17:44.0    30

   31.  Jeremy Banda (11)        Eaton Rapids                             860    17:45.0    31

   32.  Chris Shepherd (12)      Big Rapids                               836    17:46.8     P

   33.  Bret Cumback (12)        Battle Creek Lakeview                    811    17:49.5    33

   34.  Justin Seigo (10)        Eaton Rapids                             864    17:52.2    34

   35.  Ryan Tobias (12)         Gull Lake                                880    17:54.8    35

   36.  Jim Webber (12)          Otsego                                   921    17:58.3    36

   37.  Josh Williams (10)       Eaton Rapids                             866    18:01.1    37

   38.  Sean Belton (10)         St. Joseph                               941    18:02.6    38

   39.  Joel Gibbons (10)        Hastings                                 881    18:05.4    39

   40.  Thom Buxton (11)         Tecumseh                                 955    18:06.4    40

   41.  Curtis Rozell (12)       Caledonia                                843    18:07.5    41

   42.  Alex Middleton (11)      Three Rivers                             963    18:08.2    42

   43.  Jason Schuyler (11)      Gull Lake                                878    18:12.0     P

   44.  Joel DeBlaay (11)        Caledonia                                839    18:13.2    44

   45.  David Royle (12)         Mattawan                                 905    18:13.9    45

   46.  Drew Stuart (11)         Lakeshore                                900    18:14.5    46

   47.  Matt Harrell (10)        Belding                                  821    18:16.2    47

   48.  Don Chandler (9 )        Tecumseh                                 956    18:16.8    48

   49.  Brian Wilk (10)          Fremont                                  873    18:17.3    49

   50.  David Taylor (10)        Sturgis                                  953    18:19.1    50

   51.  Adam Schmidtendorff  (11)Three Rivers                             966    18:21.3    51

   52.  Nate Straathof (9 )      Fremont                                  872    18:22.7    52

   53.  Alex Schmidtendorff  (10)Three Rivers                             967    18:23.2    53

   54.  Ian Dodd (11)            Niles                                    908    18:24.0    54

   55.  Jeremy Shephard (11)     Mattawan                                 906    18:24.7    55

   56.  Matt Matthews (11)       Otsego                                   918    18:25.4    56

   57.  Jeremiah Newhouse (12)   Three Rivers                             964    18:26.3     P

   58.  David Covell (10)        Tecumseh                                 957    18:27.5     P

   59.  Josh Rhodes (10)         Eaton Rapids                             863    18:28.2     P

   60.  Tom Clevenger (10)       Parma Western                            923    18:29.9    60

   61.  Josh Taylor (10)         Niles                                    914    18:31.3    61

   62.  Andrew Lawrence (12)     St. Joseph                               943    18:34.2    62

   63.  Chris Rounds (10)        Hastings                                 884    18:38.8    63

   64.  Patrick Linihan          Vicksburg                                975    18:39.4    64

   65.  Tom Sanders (10)         St. Joseph                               945    18:41.1    65

   66.  Kyle Koenigshof (12)     Niles                                    909    18:43.5    66

   67.  Josh Cole (11)           Wayland                                  981    18:44.6    67

   68.  Zack Stommen (11)        Comstock                                 851    18:45.0     -

   69.  Brian Jacobs             Gull Lake                                877    18:45.5     P

   70.  Tom Bowman (11)          Lakeshore                                895    18:46.0    69

   71.  Andrew Stem (12)         St. Joseph                               946    18:47.5    70

   72.  Patrick O'Connor (10)    Caledonia                                840    18:54.0    71

   73.  Evan Blackwood (11)      Jackson Northwest                        888    18:54.8    72

   74.  Erik Yettaw (12)         Battle Creek Lakeview                    817    18:55.4    73

   75.  Evan Wilson (11)         Tecumseh                                 961    18:55.9     P

   76.  Tom Sills (12)           Three Rivers                             968    18:56.4     P

   77.  Zack Bolten (10)         Belding                                  819    18:56.8    76

   78.  Chris Baker (9 )         Mattawan                                 901    18:57.3    77

   79.  Jason Zylstra (11)       Wayland                                  986    18:57.8    78

   80.  Kevin Matthews (9 )      Otsego                                   917    19:02.5    79

   81.  Paul Durkee (11)         Battle Creek Lakeview                    812    19:04.4    80

   82.  Adam Todd (12)           Sturgis                                  954    19:05.6    81

   83.  Zach Smith (9 )          South Haven                              937    19:05.9    82

   84.  Doug Rau (10)            St. Joseph                               942    19:06.4     P

   85.  Andrew Hall (10)         Fremont                                  869    19:07.3     P

   86.  Ryan Flees (12)          Battle Creek Lakeview                    813    19:08.8    85

   87.  Joel Hoevenaar (12)      Wayland                                  982    19:12.9    86

   88.  Kyle Wilson (12)         Mattawan                                 907    19:13.7    87

   89.  Andy Ragain (10)         Parma Western                            926    19:15.4    88

   90.  Anthony Rollins (11)     South Haven                              935    19:17.1    89

   91.  Drew Bell (11)           Comstock                                 846    19:17.5     -

   92.  Dan Moore (11)           Niles                                    911    19:17.9    90

   93.  Mike White (12)          Plainwell                                933    19:18.3    91

   94.  Jack Marlatt (09)        Battle Creek Lakeview                    814    19:18.9    92

   95.  Josh Singleton (11)      Sturgis                                  952    19:20.8    93

   96.  Robbie Lash              Vicksburg                                974    19:22.5    94

   97.  Joe Bentle (11)          Parma Western                            922    19:23.3    95

   98.  Chris Winkel (10)        Wayland                                  984    19:24.0    96

   99.  John Rozsa (12)          Caledonia                                844    19:24.4     P

  100.  Adam Jeffery (9 )        Mattawan                                 903    19:24.8     P

  101.  Adam Puricelli (11)      Caledonia                                841    19:25.2     P

  102.  Pete Shaw (9 )           Jackson Northwest                        892    19:25.6   100

  103.  Scott Wasielewski (11)   Jackson Northwest                        893    19:27.0   101

  104.  Mike Whitney (9 )        South Haven                              940    19:32.4   102

  105.  Adam Klingel (9 )        Fremont                                  867    19:33.1     P

  106.  Atlee McFellin (12)      Battle Creek Lakeview                    815    19:33.7     P

  107.  Paul Reiley              Vicksburg                                976    19:34.6   105

  108.  Brian Beute (11)         Wayland                                  980    19:35.0     P

  109.  Ryan Mauchmar (10)       Wayland                                  983    19:41.8     P

  110.  Chris Tinkey (12)        St. Joseph                               947    19:43.7     P

  111.  Nate Bulmon (12)         Dowagiac                                 853    19:49.9   109

  112.  Ross Griffith (12)       Sturgis                                  948    19:50.3     P

  113.  Justin Althuis (11)      Plainwell                                927    19:56.4   111

  114.  Josh Renoos (10)         Plainwell                                932    19:59.7   112

  115.  Steve Quarry (9 )        Otsego                                   919    20:00.4   113

  116.  Joel Hiddema (10)        South Haven                              934    20:00.8   114

  117.  Evan Yang (09)           Battle Creek Lakeview                    816    20:01.3     P

  118.  Jake Dunn (9 )           Plainwell                                930    20:03.7   116

  119.  Brent Seifferlein (12)   Dowagiac                                 857    20:04.9   117

  120.  Charles Nelson (9 )      Niles                                    912    20:05.7   118

  121.  Minas Smitchger          Vicksburg                                977    20:13.0   119

  122.  Adam Bates (9 )          Plainwell                                928    20:18.2   120

  123.  Craig Laurie (10)        Hastings                                 883    20:32.8   121

  124.  Scott Keith (10)         Plainwell                                931    20:35.2     P

  125.  Gerry Lobdell (12)       Jackson Northwest                        890    20:39.1   123

  126.  Miles Warren (10)        Hastings                                 886    20:42.8   124

  127.  Ryan Rogers (11)         Jackson Northwest                        891    20:43.2   125

  128.  Alex Paran (9 )          Mattawan                                 902    20:44.0     P

  129.  Chris Edwards (12)       Jackson Northwest                        889    20:44.7     P

  130.  Alan Bobalik (11)        Sturgis                                  951    20:45.5     P

  131.  Joe Wescott (9 )         Dowagiac                                 858    20:51.1   129

  132.  Jay Deeren (12)          Belding                                  820    20:52.9   130

  133.  Ryan Storr (10)          South Haven                              939    20:54.0   131

  134.  David DeWaters (12)      Plainwell                                929    21:07.9     P

  135.  Mike Grise (9 )          Niles                                    913    21:11.5     P

  136.  Jon Katje (12)           Hastings                                 882    21:16.8   134

  137.  Brad Wentworth (10)      Hastings                                 887    21:18.5     P

  138.  Len Adams (11)           Belding                                  818    21:51.3   136

  139.  Brandon Smith (9 )       Otsego                                   920    21:59.2   137

  140.  Gavin McCarrell (09)     Parma Western                            925    22:00.3   138

  141.  JP Langeworthy (12)      Comstock                                 849    22:03.9     -

  142.  John Globig (09)         Parma Western                            924    22:12.1   139

  143.  Joel Panozzo (9 )        Lakeshore                                898    22:12.6   140

  144.  Brandon Dyer (11)        Eaton Rapids                             861    22:20.3     P

  145.  Dack Stuart (9 )         Lakeshore                                899    22:23.0   142

  146.  Mike Fink                Vicksburg                                973    22:40.7   143

  147.  Ian Johnson (10)         Belding                                  822    22:50.6     P

  148.  Issac Kyles (12)         Benton Harbor                            830    23:02.9     -

  149.  Chad Newman (9 )         Lakeshore                                896    23:05.2     P

  150.  Joe Kronke (10)          Otsego                                   916    23:09.0     P

  151.  William Olson (9 )       Belding                                  824    23:47.6     P

  152.  Brian Van Husan (11)     Dowagiac                                 855    24:02.5   148

  153.  Ben Stamer (11)          South Haven                              938    25:09.0     P

  154.  James Torbert (12)       Dowagiac                                 856    25:47.1     P

  155.  Kirk Graham (9 )         Dowagiac                                 859    26:51.2     P
10/07/00                                 CROSS COUNTRY                                   PAGE  2
           PORTAGE INVITATIONAL       AT  PORTAGE WEST M.S.          10/07/00
                                          TEAM RESULTS
         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS
     1.  Big Rapids                               Tim O'Hara (11)           9      16:33      9

                                                  Lance Betts (11)         10      16:37     10

                                                  Corey Reinke (11)        15      16:56     15

                                                  Chris Kirwin (11)        16      17:12     16

                                                  Geoff May (11)           17      17:14     17

                                                  Sam Shewan (10)          25      17:24

                                                  Chris Shepherd (12)      32      17:46
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:24:32     67
     2.  Gull Lake                                Kurtis Marlowe (12)       2      15:34      2

                                                  Ben Piercy (10)           5      16:14      5

                                                  Dan Thalmann (12)        21      17:20     21

                                                  Justin Barts (11)        22      17:20     22

                                                  Ryan Tobias (12)         35      17:54     35

                                                  Jason Schuyler (11)      43      18:12

                                                  Brian Jacobs             69      18:45
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:24:22     85
     3.  Tecumseh                                 Jeff Riggleman (11)       4      16:09      4

                                                  Michael Grammes (12)      8      16:31      8

                                                  Jack DaSilva (10)        13      16:53     13

                                                  Thom Buxton (11)         40      18:06     40

                                                  Don Chandler (9 )        48      18:16     48

                                                  David Covell (10)        58      18:27

                                                  Evan Wilson (11)         75      18:55
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:25:55    113
     4.  Fremont                                  James Jones (11)          6      16:15      6

                                                  Scott Evans (12)          7      16:30      7

                                                  Chuck Luchies (11)       24      17:22     24

                                                  Brian Wilk (10)          49      18:17     49

                                                  Nate Straathof (9 )      52      18:22     52

                                                  Andrew Hall (10)         85      19:07

                                                  Adam Klingel (9 )       105      19:33
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:26:46    138
     5.  Eaton Rapids                             Larry Kemp (12)          12      16:52     12

                                                  Jake Williams (10)       28      17:35     28

                                                  Jeremy Banda (11)        31      17:45     31

                                                  Justin Seigo (10)        34      17:52     34

                                                  Josh Williams (10)       37      18:01     37

                                                  Josh Rhodes (10)         59      18:28

                                                  Brandon Dyer (11)       144      22:20
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:28:05    142
     6.  Caledonia                                Tim Ross (11)             1      15:27      1

                                                  Patrick Spitzley (10)    20      17:19     20

                                                  Curtis Rozell (12)       41      18:07     41

                                                  Joel DeBlaay (11)        44      18:13     44

                                                  Patrick O'Connor (10)    72      18:54     71

                                                  John Rozsa (12)          99      19:24

                                                  Adam Puricelli (11)     101      19:25
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:28:00    177
     7.  Three Rivers                             Zach Freed (12)          23      17:21     23

                                                  Brandon Robison (12)     30      17:44     30

                                                  Alex Middleton (11)      42      18:08     42

                                                  Adam Schmidtendorff  (11 51      18:21     51

                                                  Alex Schmidtendorff  (10 53      18:23     53

                                                  Jeremiah Newhouse (12)   57      18:26

                                                  Tom Sills (12)           76      18:56
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:57    199
     8.  St. Joseph                               Adam Ludwig (11)          3      15:37      3

                                                  Sean Belton (10)         38      18:02     38

                                                  Andrew Lawrence (12)     62      18:34     62

                                                  Tom Sanders (10)         65      18:41     65

                                                  Andrew Stem (12)         71      18:47     70

                                                  Doug Rau (10)            84      19:06

                                                  Chris Tinkey (12)       110      19:43
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:41    238
     9.  Sturgis                                  Kevin Mills (10)         26      17:30     26

                                                  Shawn Jordan (10)        29      17:42     29

                                                  David Taylor (10)        50      18:19     50

                                                  Adam Todd (12)           82      19:05     81

                                                  Josh Singleton (11)      95      19:20     93

                                                  Ross Griffith (12)      112      19:50

                                                  Alan Bobalik (11)       130      20:45
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:31:56    279
    10.  Mattawan                                 Jason Patrick (12)       19      17:17     19

                                                  David Royle (12)         45      18:13     45

                                                  Jeremy Shephard (11)     55      18:24     55

                                                  Chris Baker (9 )         78      18:57     77

                                                  Kyle Wilson (12)         88      19:13     87

                                                  Adam Jeffery (9 )       100      19:24

                                                  Alex Paran (9 )         128      20:44
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:32:04    283
    11.  Wayland                                  Robby Young (10)         18      17:16     18

                                                  Josh Cole (11)           67      18:44     67

                                                  Jason Zylstra (11)       79      18:57     78

                                                  Joel Hoevenaar (12)      87      19:12     86

                                                  Chris Winkel (10)        98      19:24     96

                                                  Brian Beute (11)        108      19:35

                                                  Ryan Mauchmar (10)      109      19:41
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:33:33    345
    12.  Battle Creek Lakeview                    Bret Cumback (12)        33      17:49     33

                                                  Erik Yettaw (12)         74      18:55     73

                                                  Paul Durkee (11)         81      19:04     80

                                                  Ryan Flees (12)          86      19:08     85

                                                  Jack Marlatt (09)        94      19:18     92

                                                  Atlee McFellin (12)     106      19:33

                                                  Evan Yang (09)          117      20:01
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:34:14    363
    13.  Niles                                    Ian Dodd (11)            54      18:24     54

                                                  Josh Taylor (10)         61      18:31     61

                                                  Kyle Koenigshof (12)     66      18:43     66

                                                  Dan Moore (11)           92      19:17     90

                                                  Charles Nelson (9 )     120      20:05    118

                                                  Mike Grise (9 )         135      21:11
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:35:00    389
    14.  Belding                                  Josh Miller (12)         11      16:49     11

                                                  Matt Harrell (10)        47      18:16     47

                                                  Zack Bolten (10)         77      18:56     76

                                                  Jay Deeren (12)         132      20:52    130

                                                  Len Adams (11)          138      21:51    136

                                                  Ian Johnson (10)        147      22:50

                                                  William Olson (9 )      151      23:47
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:36:44    400
    15.  Otsego                                   Jim Webber (12)          36      17:58     36

                                                  Matt Matthews (11)       56      18:25     56

                                                  Kevin Matthews (9 )      80      19:02     79

                                                  Steve Quarry (9 )       115      20:00    113

                                                  Brandon Smith (9 )      139      21:59    137

                                                  Joe Kronke (10)         150      23:09
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:37:24    421
    16.  Lakeshore                                Jon Nielson (12)         27      17:31     27

                                                  Drew Stuart (11)         46      18:14     46

                                                  Tom Bowman (11)          70      18:46     69

                                                  Joel Panozzo (9 )       143      22:12    140

                                                  Dack Stuart (9 )        145      22:23    142

                                                  Chad Newman (9 )        149      23:05
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:06    424
    17.  Hastings                                 Joel Gibbons (10)        39      18:05     39

                                                  Chris Rounds (10)        63      18:38     63

                                                  Craig Laurie (10)       123      20:32    121

                                                  Miles Warren (10)       126      20:42    124

                                                  Jon Katje (12)          136      21:16    134

                                                  Brad Wentworth (10)     137      21:18
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:13    481
    18.  Dowagiac                                 Adam Dohm (12)           14      16:54     14

                                                  Nate Bulmon (12)        111      19:49    109

                                                  Brent Seifferlein (12)  119      20:04    117

                                                  Joe Wescott (9 )        131      20:51    129

                                                  Brian Van Husan (11)    152      24:02    148

                                                  James Torbert (12)      154      25:47

                                                  Kirk Graham (9 )        155      26:51
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:41:40    517
    19.  South Haven                              Zach Smith (9 )          83      19:05     82

                                                  Anthony Rollins (11)     90      19:17     89

                                                  Mike Whitney (9 )       104      19:32    102

                                                  Joel Hiddema (10)       116      20:00    114

                                                  Ryan Storr (10)         133      20:54    131

                                                  Ben Stamer (11)         153      25:09
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:38:48    518
    20.  Parma Western                            Tom Clevenger (10)       60      18:29     60

                                                  Andy Ragain (10)         89      19:15     88

                                                  Joe Bentle (11)          97      19:23     95

                                                  Gavin McCarrell (09)    140      22:00    138

                                                  John Globig (09)        142      22:12    139
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:41:19    520
    21.  Jackson Northwest                        Evan Blackwood (11)      73      18:54     72

                                                  Pete Shaw (9 )          102      19:25    100

                                                  Scott Wasielewski (11)  103      19:27    101

                                                  Gerry Lobdell (12)      125      20:39    123

                                                  Ryan Rogers (11)        127      20:43    125

                                                  Chris Edwards (12)      129      20:44
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:08    521
    22.  Vicksburg                                Patrick Linihan          64      18:39     64

                                                  Robbie Lash              96      19:22     94

                                                  Paul Reiley             107      19:34    105

                                                  Minas Smitchger         121      20:13    119

                                                  Mike Fink               146      22:40    143
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:40:28    525
    23.  Plainwell                                Mike White (12)          93      19:18     91

                                                  Justin Althuis (11)     113      19:56    111

                                                  Josh Renoos (10)        114      19:59    112

                                                  Jake Dunn (9 )          118      20:03    116

                                                  Adam Bates (9 )         122      20:18    120

                                                  Scott Keith (10)        124      20:35

                                                  David DeWaters (12)     134      21:07
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:34    550
         Benton Harbor                            Issac Kyles (12)        148      23:02
                                                  ** TEAM TOTAL **                 23:02
         Comstock                                 Zack Stommen (11)        68      18:45

                                                  Drew Bell (11)           91      19:17

                                                  JP Langeworthy (12)     141      22:03
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:00:05

 

 

GIRLS

 旼컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴커

                                            SCORES                                           

   1. Big Rapids                           76    10. St. Joseph                          274 

   2. Gull Lake                            88    11. Eaton Rapids                        278 

   3. Parma Western                       139    12. Tecumseh                            296 

   4. Caledonia                           139    13. Hastings                            334 

   5. Plainwell                           139    14. Three Rivers                        347 

   6. Battle Creek Lakeview               147    15. Wayland                             386 

   7. Jackson Northwest                   183    16. Belding                             439 

   8. Lakeshore                           206    17. Niles                               442 

   9. Sturgis                             251                                                

 읕컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴컴켸
                                       WOMEN'S DIVISION 2
                                            RECORDS
        MEET RECORD           ABBY BARNETT - BC LAKEVIEW  1998                 18:52.2

        MISSING DESC          ABBY BARNETT - BC LAKEVIEW                       18:52.2
                                       INDIVIDUAL RESULTS
  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Callie Adamson (12)      Big Rapids                               284    19:05.1     1

    2.  Carrie Davis (10)        Eaton Rapids                             303    19:21.1     2

    3.  Jill LeBlanc (11)        Gull Lake                                317    19:38.2     3

    4.  Tricia Miedema (09)      Caledonia                                296    19:49.8     4

    5.  Alison McMullin (12)     Battle Creek Lakeview                    276    19:59.5     5

    6.  Sarah DeBryun (12)       Comstock                                 299    20:01.2     -

    7.  Amy Busfield (12)        Caledonia                                292    20:02.4     6

    8.  Rebecca Busfield (10)    Caledonia                                293    20:05.2     7

    9.  Emily VanSumeren (11)    Parma Western                            361    20:06.0     8

   10.  Amber Myers (9 )         Jackson Northwest                        333    20:20.9     9

   11.  Heidi Schroeder (12)     Hastings                                 326    20:21.7    10

   12.  Jessie Sheen (10)        Otsego                                   354    20:22.8     -

   13.  Jaime Fiordalis (12)     Gull Lake                                315    20:24.5    11

   14.  Adair Lindsay (11)       Fremont                                  311    20:25.9     -

   15.  Jenny Vemich (12)        Plainwell                                367    20:27.0    12

   16.  Teresa Cramer (10)       Lakeshore                                335    20:27.8    13

   17.  Courtney Patrick         Big Rapids                               286    20:32.7    14

   18.  Michelle Diverio (09)    Battle Creek Lakeview                    271    20:36.8    15

   19.  Monica Hamlett (09)      Gull Lake                                316    20:37.3    16

   20.  Katie Tobias (10)        Gull Lake                                319    20:38.0    17

   21.  Heidi Ward (12)          Big Rapids                               290    20:39.0    18

   22.  Julia Viel (10)          Big Rapids                               289    20:41.9    19

   23.  Joey Rosecrants (12)     Parma Western                            359    20:42.8    20

   24.  Jessica Dehnert (12)     Eaton Rapids                             304    20:47.9    21

   25.  Katie Lowden (10)        Jackson Northwest                        330    20:49.3    22

   26.  Alyson Howe (10)         Plainwell                                365    20:56.0    23

   27.  Alyssa Hanson            Big Rapids                               285    21:00.1    24

   28.  Lindsay Kokoczka (12)    Jackson Northwest                        328    21:02.2    25

   29.  Shelby Downing (9 )      Tecumseh                                 383    21:03.4    26

   30.  Jeannie Livesay (09)     Parma Western                            356    21:04.1    27

   31.  Katie Houston (11)       Fremont                                  308    21:07.3     -

   32.  Clarissa Krajewski (09)  Battle Creek Lakeview                    272    21:11.2    28

   33.  Sarah Sterling (12)      Big Rapids                               288    21:12.9     P

   34.  Colleen O'Shea (10)      St. Joseph                               371    21:18.1    30

   35.  Lindsey Reed             Vicksburg                                406    21:24.4     -

   36.  Jackie Bingaman (9 )     Three Rivers                             391    21:27.7    31

   37.  Christine Krellwitz (09) Big Rapids                               287    21:32.2     P

   38.  Ashley Burnham (11)      Plainwell                                362    21:32.9    33

   39.  Adrienne Packer (11)     Lakeshore                                339    21:33.4    34

   40.  Jessica Wilgenhof (12)   Plainwell                                368    21:36.1    35

   41.  Dale Burnham (9 )        Plainwell                                363    21:36.9    36

   42.  Lori Nieboer (12)        Fremont                                  312    21:37.6     -

   43.  Jessica Lohmeier (11)    Eaton Rapids                             305    21:38.1    37

   44.  Amy Nelson (11)          Parma Western                            358    21:38.5    38

   45.  Karey Schlachter (12)    Hastings                                 325    21:39.0    39

   46.  Katie Snyder (11)        Sturgis                                  382    21:39.5    40

   47.  Gina Terhune (11)        Gull Lake                                318    21:40.2    41

   48.  Amelia Barker-King (10)  Mattawan                                 341    21:41.8     -

   49.  Jacquie Taylor (12)      Three Rivers                             396    21:47.8    42

   50.  Amanda Swan (11)         Belding                                  283    21:48.4    43

   51.  Kelly Pater (12)         St. Joseph                               373    21:48.9    44

   52.  Tiffany Ego (10)         Lakeshore                                336    21:50.4    45

   53.  Traci Rosecrants (10)    Parma Western                            360    21:50.9    46

   54.  Ana Garcia (9 )          Sturgis                                  380    21:53.9    47

   55.  Claire Marlett (10)      Battle Creek Lakeview                    275    21:56.9    48

   56.  Tracy Sanderson (11)     Sturgis                                  381    21:59.8    49

   57.  Melinda Mills (9 )       Lakeshore                                338    22:02.1    50

   58.  Miranda Loga (11)        Battle Creek Lakeview                    273    22:04.7    51

   59.  Laura Linderman (10)     Jackson Northwest                        329    22:05.6    52

   60.  Hilarie Devlin (12)      Sturgis                                  378    22:13.1    53

   61.  Karina Donihue (10)      Parma Western                            355    22:18.8     P

   62.  Erica Wines (09)         Gull Lake                                320    22:24.3     P

   63.  Emily Brewer (09)        Wayland                                  409    22:25.3    56

   64.  Stephanie Maxim (09)     Caledonia                                294    22:25.7    57

   65.  Lisa Borre (12)          St. Joseph                               369    22:27.0    58

   66.  Chellie Hammond (10)     Tecumseh                                 388    22:30.7    59

   67.  Sarah Mahr (11)          Battle Creek Lakeview                    274    22:35.2     P

   68.  Amber Lohmann (12)       Niles                                    347    22:39.9    61

   69.  Brianna Clemens (11)     Sturgis                                  377    22:48.2    62

   70.  Elizabeth Franks (11)    Sturgis                                  379    22:48.7     P

   71.  Patricia Schmaltz (11)   Lakeshore                                340    22:50.2    64

   72.  Kristina McCleve (10)    Caledonia                                295    22:51.0    65

   73.  Sara Grammes (9 )        Tecumseh                                 386    22:53.4    66

   74.  Kaitlyn Ryan (10)        Caledonia                                297    22:56.9     P

   75.  Laura Searfoss (11)      St. Joseph                               375    22:58.1    68

   76.  Amber Grover (12)        Belding                                  280    22:58.6    69

   77.  Lindsay Nyberg (10)      Battle Creek Lakeview                    277    23:02.2     P

   78.  Nancy Boyd (9 )          Sturgis                                  376    23:08.4     P

   79.  Sheila Fender (10)       Tecumseh                                 385    23:13.4    72

   80.  Amanda Fender (10)       Tecumseh                                 384    23:16.8    73

   81.  Kristina Schofield (12)  St. Joseph                               374    23:17.9    74

   82.  Becky Dondineau (12)     Jackson Northwest                        327    23:18.7    75

   83.  Jenny Miller (10)        Jackson Northwest                        331    23:20.5     P

   84.  Katie Haggerty (09)      Wayland                                  411    23:20.9    77

   85.  Kari Blain (12)          Wayland                                  408    23:25.6    78

   86.  Rachel Newton (11)       Hastings                                 324    23:26.8    79

   87.  Lauren Ondersma (11)     Caledonia                                291    23:29.2     P

   88.  Holly Mordhorst (11)     Jackson Northwest                        332    23:45.5     P

   89.  Lynley Culver (09)       Wayland                                  410    23:49.3    82

   90.  Kirsten Climer (12)      Lakeshore                                334    23:50.8     P

   91.  Jessica McDonald (10)    Otsego                                   353    23:53.3     -

   92.  Michelle Paternak (12)   Tecumseh                                 389    23:53.8     P

   93.  Jayme Hammond            Tecumseh                                 387    23:59.3     P

   94.  Cheryl Wendholt (10)     St. Joseph                               372    24:02.6     P

   95.  Liz Filstrup (10)        St. Joseph                               370    24:05.8     P

   96.  Christa Morrison (12)    Three Rivers                             394    24:22.5    88

   97.  Brittany Sheets (10)     Plainwell                                364    24:26.5     P

   98.  Michelle Selent (10)     Plainwell                                366    24:27.5     P

   99.  Allysa Robison (9 )      Three Rivers                             395    24:32.3    91

  100.  Elle Glueckert (9 )      Niles                                    344    24:37.2    92

  101.  Emily Bushouse (11)      Otsego                                   349    24:39.7     -

  102.  Charnelle Wigger (12)    Wayland                                  414    24:41.7    93

  103.  Jessica Evans (11)       Niles                                    348    24:42.2    94

  104.  Stacey Meints (12)       Three Rivers                             392    24:43.6    95

  105.  Heather Wierckz (10)     Wayland                                  413    24:48.5     P

  106.  Angie Bigsby (12)        Niles                                    343    24:57.0    97

  107.  Amanda Koenigshof (9 )   Niles                                    342    25:14.5    98

  108.  Cortney Middleton (10)   Lakeshore                                337    25:18.4     P

  109.  Jennifer Horak (12)      Niles                                    345    25:18.9     P

  110.  Arica Newton (10)        Hastings                                 323    25:28.1   101

  111.  Kate Arcangeli           Vicksburg                                401    25:29.6     -

  112.  Erin Kennedy (12)        Niles                                    346    25:32.3     P

  113.  Sarah Koster (12)        Wayland                                  412    26:08.9     P

  114.  Kim Miller (10)          Three Rivers                             393    26:12.5     P

  115.  Jennifer Cook (12)       Hastings                                 322    26:18.5   105

  116.  Rachel Bennett (12)      Three Rivers                             390    26:22.5     P

  117.  Rachel Carpenter (12)    Eaton Rapids                             302    26:54.3   107

  118.  Kendra Smith (10)        Belding                                  282    27:53.4   108

  119.  Toni Cummings (11)       Belding                                  279    27:54.1   109

  120.  Kristin Simmons (12)     Belding                                  281    32:15.0   110

  121.  Katrina Bombrys (10)     Eaton Rapids                             301    35:08.5   111
10/07/00                                 CROSS COUNTRY                                   PAGE  2
           PORTAGE INVITATIONAL       AT  PORTAGE WEST M.S.          10/07/00
                                          TEAM RESULTS
         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS
     1.  Big Rapids                               Callie Adamson (12)       1      19:05      1

                                                  Courtney Patrick         17      20:32     14

                                                  Heidi Ward (12)          21      20:39     18

                                                  Julia Viel (10)          22      20:41     19

                                                  Alyssa Hanson            27      21:00     24

                                                  Sarah Sterling (12)      33      21:12

                                                  Christine Krellwitz (09) 37      21:32
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:41:57     76
     2.  Gull Lake                                Jill LeBlanc (11)         3      19:38      3

                                                  Jaime Fiordalis (12)     13      20:24     11

                                                  Monica Hamlett (09)      19      20:37     16

                                                  Katie Tobias (10)        20      20:38     17

                                                  Gina Terhune (11)        47      21:40     41

                                                  Erica Wines (09)         62      22:24
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:42:57     88
     3.  Parma Western                            Emily VanSumeren (11)     9      20:06      8

                                                  Joey Rosecrants (12)     23      20:42     20

                                                  Jeannie Livesay (09)     30      21:04     27

                                                  Amy Nelson (11)          44      21:38     38

                                                  Traci Rosecrants (10)    53      21:50     46

                                                  Karina Donihue (10)      61      22:18
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:45:20    139
     4.  Caledonia                                Tricia Miedema (09)       4      19:49      4

                                                  Amy Busfield (12)         7      20:02      6

                                                  Rebecca Busfield (10)     8      20:05      7

                                                  Stephanie Maxim (09)     64      22:25     57

                                                  Kristina McCleve (10)    72      22:51     65

                                                  Kaitlyn Ryan (10)        74      22:56

                                                  Lauren Ondersma (11)     87      23:29
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:45:12    139
     5.  Plainwell                                Jenny Vemich (12)        15      20:27     12

                                                  Alyson Howe (10)         26      20:56     23

                                                  Ashley Burnham (11)      38      21:32     33

                                                  Jessica Wilgenhof (12)   40      21:36     35

                                                  Dale Burnham (9 )        41      21:36     36

                                                  Brittany Sheets (10)     97      24:26

                                                  Michelle Selent (10)     98      24:27
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:46:07    139
     6.  Battle Creek Lakeview                    Alison McMullin (12)      5      19:59      5

                                                  Michelle Diverio (09)    18      20:36     15

                                                  Clarissa Krajewski (09)  32      21:11     28

                                                  Claire Marlett (10)      55      21:56     48

                                                  Miranda Loga (11)        58      22:04     51

                                                  Sarah Mahr (11)          67      22:35

                                                  Lindsay Nyberg (10)      77      23:02
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:45:46    147
     7.  Jackson Northwest                        Amber Myers (9 )         10      20:20      9

                                                  Katie Lowden (10)        25      20:49     22

                                                  Lindsay Kokoczka (12)    28      21:02     25

                                                  Laura Linderman (10)     59      22:05     52

                                                  Becky Dondineau (12)     82      23:18     75

                                                  Jenny Miller (10)        83      23:20

                                                  Holly Mordhorst (11)     88      23:45
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:47:34    183
     8.  Lakeshore                                Teresa Cramer (10)       16      20:27     13

                                                  Adrienne Packer (11)     39      21:33     34

                                                  Tiffany Ego (10)         52      21:50     45

                                                  Melinda Mills (9 )       57      22:02     50

                                                  Patricia Schmaltz (11)   71      22:50     64

                                                  Kirsten Climer (12)      90      23:50

                                                  Cortney Middleton (10)  108      25:18
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:48:42    206
     9.  Sturgis                                  Katie Snyder (11)        46      21:39     40

                                                  Ana Garcia (9 )          54      21:53     47

                                                  Tracy Sanderson (11)     56      21:59     49

                                                  Hilarie Devlin (12)      60      22:13     53

                                                  Brianna Clemens (11)     69      22:48     62

                                                  Elizabeth Franks (11)    70      22:48

                                                  Nancy Boyd (9 )          78      23:08
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:50:32    251
    10.  St. Joseph                               Colleen O'Shea (10)      34      21:18     30

                                                  Kelly Pater (12)         51      21:48     44

                                                  Lisa Borre (12)          65      22:27     58

                                                  Laura Searfoss (11)      75      22:58     68

                                                  Kristina Schofield (12)  81      23:17     74

                                                  Cheryl Wendholt (10)     94      24:02

                                                  Liz Filstrup (10)        95      24:05
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:51:48    274
    11.  Eaton Rapids                             Carrie Davis (10)         2      19:21      2

                                                  Jessica Dehnert (12)     24      20:47     21

                                                  Jessica Lohmeier (11)    43      21:38     37

                                                  Rachel Carpenter (12)   117      26:54    107

                                                  Katrina Bombrys (10)    121      35:08    111
                                                  ** TEAM TOTAL **               2:03:48    278
    12.  Tecumseh                                 Shelby Downing (9 )      29      21:03     26

                                                  Chellie Hammond (10)     66      22:30     59

                                                  Sara Grammes (9 )        73      22:53     66

                                                  Sheila Fender (10)       79      23:13     72

                                                  Amanda Fender (10)       80      23:16     73

                                                  Michelle Paternak (12)   92      23:53

                                                  Jayme Hammond            93      23:59
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:52:55    296
    13.  Hastings                                 Heidi Schroeder (12)     11      20:21     10

                                                  Karey Schlachter (12)    45      21:39     39

                                                  Rachel Newton (11)       86      23:26     79

                                                  Arica Newton (10)       110      25:28    101

                                                  Jennifer Cook (12)      115      26:18    105
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:57:12    334
    14.  Three Rivers                             Jackie Bingaman (9 )     36      21:27     31

                                                  Jacquie Taylor (12)      49      21:47     42

                                                  Christa Morrison (12)    96      24:22     88

                                                  Allysa Robison (9 )      99      24:32     91

                                                  Stacey Meints (12)      104      24:43     95

                                                  Kim Miller (10)         114      26:12

                                                  Rachel Bennett (12)     116      26:22
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:56:51    347
    15.  Wayland                                  Emily Brewer (09)        63      22:25     56

                                                  Katie Haggerty (09)      84      23:20     77

                                                  Kari Blain (12)          85      23:25     78

                                                  Lynley Culver (09)       89      23:49     82

                                                  Charnelle Wigger (12)   102      24:41     93

                                                  Heather Wierckz (10)    105      24:48

                                                  Sarah Koster (12)       113      26:08
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:57:40    386
    16.  Belding                                  Amanda Swan (11)         50      21:48     43

                                                  Amber Grover (12)        76      22:58     69

                                                  Kendra Smith (10)       118      27:53    108

                                                  Toni Cummings (11)      119      27:54    109

                                                  Kristin Simmons (12)    120      32:15    110
                                                  ** TEAM TOTAL **               2:12:48    439
    17.  Niles                                    Amber Lohmann (12)       68      22:39     61

                                                  Elle Glueckert (9 )     100      24:37     92

                                                  Jessica Evans (11)      103      24:42     94

                                                  Angie Bigsby (12)       106      24:57     97

                                                  Amanda Koenigshof (9 )  107      25:14     98

                                                  Jennifer Horak (12)     109      25:18

                                                  Erin Kennedy (12)       112      25:32
                                                  ** TEAM TOTAL **               2:02:09    442
         Fremont                                  Adair Lindsay (11)       14      20:25

                                                  Katie Houston (11)       31      21:07

                                                  Lori Nieboer (12)        42      21:37
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:03:09
         Mattawan                                 Amelia Barker-King (10)  48      21:41
                                                  ** TEAM TOTAL **                 21:41
         Otsego                                   Jessie Sheen (10)        12      20:22

                                                  Jessica McDonald (10)    91      23:53

                                                  Emily Bushouse (11)     101      24:39
                                                  ** TEAM TOTAL **               1:08:54
         Comstock                                 Sarah DeBryun (12)        6      20:01
                                                  ** TEAM TOTAL **                 20:01
         Vicksburg                                Lindsey Reed             35      21:24

                                                  Kate Arcangeli          111      25:29
                                                  ** TEAM TOTAL **                 46:53

 

 

Division 1 - Division 2 - Division 3/4 - JV - Middle School

Return to Portage Results page

 

 

 

This web site is edited and published
by John Dye. For corrections, news,
zany off the wall comments, friendly jibes, hostile pot shots, or welcome praise, send email to John Dye at [email protected] .

©DyeNet LLC 2000-2001