Stanford Invitational - 9/28/2002

3.1 miles @ Stanford Golf Course

Web Results available: Thanks to Bob Rush



Stanford Web Page & Entry Form

Directions to Stanford Golf Course
Stanford Invitational Course Map

SJ Mercury pre&post-meet articles Goto CCS Boys Goto CCS Girls
Goto Varsity Boys - Div 1 Goto Varsity Boys - Div 2 Goto Varsity Boys - Div 3 Goto Varsity Boys - Div 4 Goto Varsity Boys - Div 5 Goto JV Boys - Div 1-2 Goto JV Boys - Div 3-5 Goto Varsity Boys - Combined Goto Varsity Girls - Div 1 Goto Varsity Girls - Div 2 Goto Varsity Girls - Div 3 Goto Varsity Girls - Div 4 Goto Varsity Girls - Div 5 Goto JV Girls - Div 1-2 Goto JV Girls - Div 3-5 Goto Varsity Girls - Combined

CCS Boys

CCS Boys Finishers at the Stanford Invitational 1 Jeremy Mineau JR MENLO ATHERTON 15:20 1 Alex Dunn JR SAN LORENZO VALLEY 15:20 3 Kyle Shackleton JR CARLMONT 15:31 4 Drew Shackleton JR CARLMONT 15:45 5 Keli Parker SO NORTH MONTEREY COUNT 16:00 6 Chris Ashley SR ARAGON 16:05 7 Kevin Chaves JR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:09 8 Nathan Huerta SO NORTH MONTEREY COUNT 16:11 9 Matthew Grilli SR MILPITAS 16:12 10 Patrick Parsel JR CARMEL 16:14 11 Daniel Jensen JR SILVER CREEK 16:18 12 Darren Mattinson JR HARBOR 16:19 12 Kiran Moorty SR SEASIDE 16:19 12 Ron Exley SR SERRA 16:19 15 Wes Davison JR SOQUEL 16:22 16 Jason Yow SO MONTA VISTA 16:23 17 Russell Bush JR SANTA CRUZ 16:29 18 Jacob Evans JR APTOS 16:30 19 Evan Anderson JR MENLO ATHERTON 16:31 19 Elliot Peterson SR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:31 21 Billy Boulette JR MILPITAS 16:32 22 Nick Marini SR MITTY 16:33 23 Eric Padilla JR NORTH MONTEREY COUNT 16:34 23 Danny Tapia JR NORTH MONTEREY COUNT 16:34 23 Jacob Tolbert SR SILVER CREEK 16:34 26 Max Wainwright SR BELLARMINE 16:36 26 Taff Dirks LOS ALTOS 16:36 26 Alex Lucio SR NORTH MONTEREY COUNT 16:36 29 Nick Busta SR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:37 30 Eric Day SO MILPITAS 16:40 31 Jeff Gill JR SOQUEL 16:41 31 Victor Camacho SR WATSONVILLE 16:41 33 Eder Tostado JR WATSONVILLE 16:42 34 Ed Baltierrez JR SILVER CREEK 16:43 35 Billy Wong SO LIVE OAK 16:44 36 Kevin Kelley JR SAN LORENZO VALLEY 16:45 37 Ryan Jensen SR BELLARMINE 16:46 37 Alex Guney JR BELLARMINE 16:46 37 Chris Furnari JR SERRA 16:46 37 Matt Honaker JR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:46 41 Dominic Vogl JR SERRA 16:47 41 Joe Tognetti SR ST. IGNATIUS 16:47 43 Mark Ferlito SR CARMEL 16:48 43 Steve Munoz SR NORTH MONTEREY COUNT 16:48 45 Zach Lapping SR ST. IGNATIUS 16:50 46 Phil Gundry JR CARMEL 16:51 47 Nick Arcelona SR BELLARMINE 16:53 48 Ali Sultan SR SILVER CREEK 16:55 48 Gabe LaMothe SO STEVENSON 16:55 50 Nick Shea SO CARMEL 16:57 51 Mike Delaurenti JR SERRA 16:58 52 John Hannon SO CARMEL 16:59 52 Jonah Stuart-Brundag JR SANTA CRUZ 16:59 54 Will Holleran JR ST. IGNATIUS 17:00 55 John Dahlz SR ST. IGNATIUS 17:00 56 Kendon Nebeker JR MILPITAS 17:02 57 Coren Pappu SR KING'S ACADEMY 17:04 58 Peter Trudelle SR WOODSIDE PRIORY 17:04 59 Ian Laform FR MONTA VISTA 17:07 60 Kevin Collins FR SAN LORENZO VALLEY 17:08 61 Jose Tapia SO WATSONVILLE 17:08 62 Andrew Verbrugge JR MITTY 17:10 63 Matt Bordoni JR BELLARMINE 17:10 64 Scott Russell FR MONTA VISTA 17:11 65 Frank Mecozzi JR SOQUEL 17:11 66 Andrew Lawrence SR STEVENSON 17:11 67 Paul Broyer SR ARAGON 17:12 68 Adrian Arcelona JR MILPITAS 17:15 69 Tim Mitro SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:17 70 Zach Seale JR ST. IGNATIUS 17:17 71 Alex Aycinena SR SERRA 17:20 72 Luke Vessey SR SOQUEL 17:20 73 Jose Garcia JR NORTH MONTEREY COUNT 17:21 74 Andrew Chong SR SILVER CREEK 17:22 75 Dustin Lee SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:22 76 John Hurd JR MONTEREY 17:23 77 Peter Zerzan SR SERRA 17:24 78 Brett Donnelly SO BELLARMINE 17:27 79 Darling David JR ST. IGNATIUS 17:28 80 Chris Wooster SO ARAGON 17:29 81 Jimmie Curley SR BELLARMINE 17:29 82 Colin Gunn-Graffy SR ST. IGNATIUS 17:29 83 Jordan Levandoski SR SOQUEL 17:30 84 Roberto Lopez JR MONTEREY 17:31 85 Julian Kolev SR MONTA VISTA 17:32 86 Nick Mathur SR CARLMONT 17:36 87 Jason Alcaraz SR LIVE OAK 17:37 88 Alex Lauderbaugh SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:40 89 Chris Christiansen SR MONTEREY 17:41 90 Steve Sweeney JR SERRA 17:42 91 Eugene Berson JR LYNBROOK 17:44 92 Alex Von Oech SR MENLO 17:44 93 Will Palladino SR ARAGON 17:45 94 Matt Ronconi SR MOUNTAIN VIEW 17:45 95 Steven Surrette JR SARATOGA 17:45 96 Erik Sambrailo SO APTOS 17:47 97 Eric Boehm SR MILPITAS 17:49 98 Matt Hayes SR MONTEREY 17:51 99 Adalberto Corres SO SEASIDE 17:51 100 Nick Smielak FR SAN LORENZO VALLEY 17:52 101 Jeff Audett SR MOUNTAIN VIEW 17:53 102 Stephen Keller JR SAN LORENZO VALLEY 17:56 103 Kris Mott SR LIVE OAK 17:57 104 Shaun Rudolph SR SOQUEL 17:57 105 Richard Mellinger JR CARMEL 18:00 106 Hari Subramaniam SO SARATOGA 18:00 107 Remego Mireles JR ANZAR 18:01 108 Armando Hernandez SR GONZALES 18:02 109 Drew Fetterman SR MONTA VISTA 18:03 110 Leon Godinez JR SILVER CREEK 18:03 111 Edgar Miranda SO SILVER CREEK 18:04 112 Sebastian Honnef JR SANTA CRUZ 18:07 113 Beau Gradone SO WATSONVILLE 18:09 114 Matt Dally SO CARMEL 18:11 115 Jacob Osborne SR SARATOGA 18:11 116 Danny Vinson SO PALO ALTO 18:14 117 Damian Martinez JR WATSONVILLE 18:14 118 Miles Ryan JR MITTY 18:16 119 Thomas Alvarado FR CARLMONT 18:18 120 Andrew Hao JR LYNBROOK 18:19 121 Joe Gonzoles FR MONTEREY 18:19 122 Jay Henderson JR MENLO ATHERTON 18:21 123 Jason Whitsett JR LYNBROOK 18:24 124 Tony Wyman SR SEASIDE 18:25 125 Josh Craig JR LIVE OAK 18:28 126 Chris Fox MENLO ATHERTON 18:29 127 Ryan Mc Namara JR SAN LORENZO VALLEY 18:29 128 Matt Thomas SO MENLO ATHERTON 18:30 129 Victor Hernandez JR WATSONVILLE 18:30 130 Mark Herrera SR MITTY 18:35 131 Howard Chang JR MONTA VISTA 18:35 132 Nick Joy JR MENLO 18:37 133 Stuart Jones SR MONTA VISTA 18:38 134 Tuan Pham SO SEASIDE 18:40 135 Jeremy Canlas JR MITTY 18:42 136 Allen Chang JR LYNBROOK 18:44 137 Eric Klopfenstein SR CARLMONT 18:45 138 Nick Mott FR LIVE OAK 18:48 139 Scott Surrette FR SARATOGA 18:49 140 Mike Waters SO MONTEREY 18:53 141 Jesus Atanacio SO LIVE OAK 18:54 142 Sean Gasiorek SO PALO ALTO 18:54 143 Mitch Masuda SR MONTEREY 18:55 144 Rishi Gupta SO GUNN 18:58 145 Kristof Horompoly FR WOODSIDE PRIORY 19:00 146 Caleb Ellison JR ANZAR 19:02 147 Etan Green SR MENLO 19:02 148 Alex DePottere SR GUNN 19:03 149 Francisco Heath JR ANZAR 19:04 150 Kevin Sun SO LYNBROOK 19:04 151 Chris Blood JR MOUNTAIN VIEW 19:04 152 Joseph Viglienzoni FR SOQUEL 19:05 153 Will Southard SO CARLMONT 19:06 154 Scott Kasting JR STEVENSON 19:06 155 Jascha Owens JR MOUNTAIN VIEW 19:07 156 Billy Hale FR MENLO ATHERTON 19:11 157 Josh Gordon SO PALO ALTO 19:12 158 Michael Barich SO PALO ALTO 19:14 159 David Coughlan SO PALO ALTO 19:17 160 Thomas O'Connell FR PALO ALTO 19:19 161 Henry Barmeier FR SARATOGA 19:20 162 Scott Loughhead SR MENLO 19:22 163 Michael Brown JR SANTA CRUZ 19:23 164 Ken Douglas FR SARATOGA 19:23 165 Robert Paolini FR SARATOGA 19:23 166 Nick Lin SR HARBOR 19:28 167 Grant Wilson SO MITTY 19:38 168 Owen Frivold JR MENLO ATHERTON 19:38 169 Jesse Yeh SR LYNBROOK 19:40 170 Gavin Ramsay SR STEVENSON 19:40 171 Mike Hernandez JR LIVE OAK 19:42 172 Mark Jesse JR SEASIDE 19:42 173 Collin Mitchell JR HARBOR 19:51 174 Tyler Locey SO HARBOR 19:53 175 Jeyvel Pandian SR LYNBROOK 19:56 176 Ben Nelson JR SAN LORENZO VALLEY 19:57 177 Nick Swann SR GONZALES 20:02 178 Max Backhaus JR STEVENSON 20:03 179 Austin Worth SO SANTA CRUZ 20:04 180 Mario Valentin SR GONZALES 20:05 181 Drew Thayer FR STEVENSON 20:06 182 Matthew Klimas SO SEASIDE 20:24 183 Justin Panitchpakdi SO HARBOR 20:27 184 Ryan Reid JR MOUNTAIN VIEW 20:41 185 Spencer Johnson SR CARLMONT 20:48 186 Mark Morgan JR MOUNTAIN VIEW 20:49 187 Anthony Robertson JR MOUNTAIN VIEW 20:52 188 Antonio Gutierez FR GONZALES 21:05 189 Juan Rayas FR GONZALES 21:05 190 Elliot Brenner JR MENLO 21:10 191 Don Hopper SR HARBOR 21:11 192 Jeremy Gessow JR MENLO 21:11 193 Octavio Hernandez FR GONZALES 22:01 194 Rajneel Singh JR SEASIDE 22:14 195 Brian Moffat SR MITTY 22:36 196 Jim Denny JR STEVENSON 22:55 197 Juan Gomez SR GONZALES 23:00 198 Nick Eckel SR APTOS 24:36:00

CCS Girls

CCS Girls Finishers at the Stanford Invitational 1 Ciara Viehweg SO ST. IGNATIUS 18:07 2 Melissa Grelli JR PRESENTATION 18:13 3 Casey Nevitt SR APTOS 18:26 4 Raquel Barrientos SR SAN LORENZO VALLEY 18:29 5 McKayla Plank SO MITTY 18:30 6 Cherie McPherson SR SILVER CREEK 18:34 7 Tori Tyler SO GUNN 18:36 8 Marie Nguyen JR MILPITAS 18:39 9 Emily Romo SO SAN LORENZO VALLEY 18:49 10 Alicia Follmar SO SARATOGA 18:57 11 Erinn Kim JR MILPITAS 19:07 12 Sarah Zerzan JR NOTRE DAME-BELMONT 19:09 13 Stephanie Hamilton SO SAN LORENZO VALLEY 19:14 14 Aisha Kamala SR SOQUEL 19:20 15 Kelli Deane SO SAN LORENZO VALLEY 19:25 16 Jessica Baldwin SR MILPITAS 19:34 17 Allison Doniger JR MENLO ATHERTON 19:43 18 Nicole Reamey JR PALO ALTO 19:45 19 Meghan Mullen SO ST. IGNATIUS 19:52 20 Annie Adams JR APTOS 19:53 21 Ellen Beebe SR SAN LORENZO VALLEY 20:01 21 Zoe Unruh FR ST. IGNATIUS 20:01 23 Libby Jenke SO MENLO 20:03 24 Mandy Williams JR PRESENTATION 20:04 24 Rachel Williams SO SAN LORENZO VALLEY 20:04 26 Aya Wakabayashi JR LYNBROOK 20:05 26 Michal Oda-Burns JR MENLO 20:05 28 Adrienne Tabag SO NORTH MONTEREY COUNT 20:08 29 Danielle Miller JR PALO ALTO 20:12 30 Heather Silldorff JR APTOS 20:17 31 Lindsey Cooper SO SAN LORENZO VALLEY 20:19 32 Zohreh Akhavan FR LYNBROOK 20:20 32 Mary Maleta SR SOQUEL 20:20 34 Kristin Gallup SR MONTEREY 20:21 35 Ellen Thompson JR MERCY-BURLIN 20:23 36 Brookie Detterman JR SOQUEL 20:33 37 Sharlene Su SO CASTILLEJA 20:37 38 Melissa Cohen SR SOQUEL 20:46 39 Sierra Siemer SO PRESENTATION 20:47 40 Leonorra Sanchez SR APTOS 20:50 41 Hunter Fairman SO ST. IGNATIUS 20:52 42 Grecia Garcia JR NORTH MONTEREY COUNT 20:58 42 Naomi Horiuchi FR PALO ALTO 20:58 44 Jessica Sanchez JR NORTH MONTEREY COUNT 20:59 45 Kate Roessler FR ST. IGNATIUS 21:04 46 Julia Gordon SO CARLMONT 21:07 46 Rachel Yarranton JR NOTRE DAME-BELMONT 21:07 48 Marisol Miranda SR SILVER CREEK 21:08 49 Tessie Moore SO CARMEL 21:10 50 Mary Mayeda SO APTOS 21:13 51 Christina Warren SR SILVER CREEK 21:14 52 Ashlin Mountjoy SO APTOS 21:15 53 Nina Morton JR CASTILLEJA 21:20 54 Katie Jacobson FR APTOS 21:21 54 Jeanette Timko SR NOTRE DAME-BELMONT 21:21 56 Rachel Fasig JR MENLO ATHERTON 21:22 57 Kasey Silva SR CARMEL 21:24 58 Caitlin Roake FR CARLMONT 21:28 59 Gia Matzinger SO MENLO ATHERTON 21:29 60 Chelsea Kirkland SR MENLO ATHERTON 21:31 61 Madeleine Flint SR NOTRE DAME-BELMONT 21:32 62 Michelle Bartlett SO SILVER CREEK 21:32 63 Brianna Loughridge SO ST. IGNATIUS 21:34 64 Tomi Amos FR CASTILLEJA 21:35 65 Aga Goslicka JR LYNBROOK 21:42 66 Danielle DeNatale SO MITTY 21:43 67 Amy Murphy SR ST. IGNATIUS 21:45 68 Eillen Peralta SR NOTRE DAME-SAN JOSE 21:48 69 Kaja Gibbs FR SANTA CRUZ 21:50 70 Jessica Santos SO NORTH MONTEREY COUNT 21:53 71 Francine Lee SR LYNBROOK 21:56 72 Claire Nolan-Willis JR MITTY 21:58 73 Morgan Davies JR PRESENTATION 22:01 74 Malin Elsen SR PALO ALTO 22:02 75 Samia Rogers SR CASTILLEJA 22:04 76 Catherine Pham SR MILPITAS 22:09 77 Dana Underwood JR MONTA VISTA 22:09 78 Leah Eisen SR MONTEREY 22:11 79 Teryn Stone JR ANZAR 22:13 80 Heather Richels JR PALO ALTO 22:14 81 Stacie Canepa SR NORTH MONTEREY COUNT 22:15 82 Sasoon Kim JR LYNBROOK 22:16 83 Meri Hawkins SR NORTH MONTEREY COUNT 22:16 84 Christina Liao FR LYNBROOK 22:18 85 Elissa Brown SO GUNN 22:23 86 Michelle Fry JR SOQUEL 22:23 87 Emilie Doolittle SR MOUNTAIN VIEW 22:24 88 Silvia Romero JR SOQUEL 22:29 89 Melissa Erle FR NOTRE DAME-BELMONT 22:30 90 Kimmy Nice JR NOTRE DAME-BELMONT 22:32 91 Vanessa Hume JR MONTEREY 22:35 92 Jessalyn Rauch SO CARMEL 22:38 93 Andrea Kleissner JR CASTILLEJA 22:39 94 Jennie Gomez SR SILVER CREEK 22:41 95 Athena Pierre JR MONTEREY 22:43 96 Jill Blake-Burke JR MONTA VISTA 22:44 97 Sarah Jewett JR CARLMONT 22:46 98 Jessica Mellinger SR CARMEL 22:48 99 Christina Ando JR SANTA CRUZ 22:48 100 Paula McNally SR SARATOGA 22:56 101 Allyson Bunch SO SEASIDE 22:56 102 Shelby Burrus SR MILPITAS 22:59 103 Judy Liang FR MONTA VISTA 23:00 104 Alanna Blakemore SO MOUNTAIN VIEW 23:00 105 Jessica Brown JR PALO ALTO 23:03 106 Soo Lee JR LYNBROOK 23:04 107 Katherine Chu JR MONTA VISTA 23:06 108 Kristen Fairchild JR MITTY 23:07 109 Jessenia Perez SR SILVER CREEK 23:11 110 China Cho JR NORTH MONTEREY COUNT 23:12 111 Illiana Hernandez JR MITTY 23:22 112 Colleen Lynch SR MOUNTAIN VIEW 23:24 113 Ginny Tice SO MOUNTAIN VIEW 23:26 114 Ashley Urgo JR CARMEL 23:29 115 Veronica Rangel-Alarco SR MITTY 23:30 116 Leah Mattei SR NOTRE DAME-BELMONT 23:32 117 Rachel Linn SR KING'S ACADEMY 23:33 118 Megan Ritter JR MITTY 23:36 119 Anjali Kumar SO SARATOGA 23:38 120 Mizzy Yoes JR ANZAR 23:43 121 Parsan Saffaie SO SARATOGA 23:43 122 Natalie Ku JR SARATOGA 23:48 123 Maddy Carriles SO SEASIDE 23:55 124 Samantha Cady SO CARMEL 24:04 125 Jackie Molzon JR SARATOGA 24:05 126 Andrea Bishop JR MONTA VISTA 24:09 127 Joy Kim JR MONTA VISTA 24:11 128 Tracy Pearson JR SOQUEL 24:13 129 Kim Acenas SR PRESENTATION 24:27 130 Erika Frazeur JR ANZAR 24:30 131 Bridget Jankosky JR CARMEL 24:31 132 Melinda Morris FR SEASIDE 24:35 133 Kathleen Dwyer FR PRESENTATION 24:43 134 Christina Decker JR MENLO ATHERTON 24:44 135 Kathy deKleer SO MOUNTAIN VIEW 24:44 136 Caitlin Moran JR ANZAR 25:05 137 Kana Imuta SO STEVENSON 25:13 138 Erica Smith SR MONTEREY 25:19 139 Jennifer Bailard SO CARLMONT 25:33 140 Elsa Vallejo JR ANZAR 25:47 141 Alyson DeGuigne JR STEVENSON 25:53 142 Monique Cruz FR SEASIDE 26:04 143 Ally Young SR KING'S ACADEMY 26:32 144 Liz Barnum SR KING'S ACADEMY 26:34 145 Elaine Wang SO SARATOGA 26:49 146 Kaila Figone JR CARLMONT 26:52 147 Becca Lauterbach JR MOUNTAIN VIEW 27:02 148 Laura Baldwin JR MOUNTAIN VIEW 27:02 149 Celia Sanchez SR LIVE OAK 27:25 150 Daniella King JR LIVE OAK 27:37 151 Chanel Dorrity FR MONTEREY 27:50 152 Kayti Maddox FR MONTEREY 27:51 153 Hanson Danielle SR KING'S ACADEMY 28:19 154 Abril Castillo SR KING'S ACADEMY 28:20 155 Caitlin Roberson SR KING'S ACADEMY 28:30 156 Nicole Gere SO STEVENSON 28:40 157 Gina Huyhn FR SEASIDE 28:47 158 Mayra Raygoza SO SEASIDE 28:48 159 Ira Labuz JR SEASIDE 28:52

Varsity Boys - Div 1

Page 1  STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOY'S DIVISION I Place Name Yr High School Sec 1boys Pace ===== ====================== == ==================== === ===== ===== 1 Lauren Jespersen SR KLAMATH UNION 14:54 4:48 2 Tim Nelson SR LIBERTY CHRISTIAN NS 14:54 4:48 3 Alec Wall SR GRANT SJS 15:02 4:51 4 Kyle Alcorn SR BUCHANAN CS 15:10 4:53 5 Joaquin Chapa SR GRANT SJS 15:11 4:54 6 Tyler Angle SR KINGMAN 15:14 4:54 7 Kevin Pellegrino JR KLAMATH UNION 15:16 4:55 8 Steve Bakke SR RINCON NCS 15:18 4:56 9 Erick Maldonado SR DON LUGO SS 15:19 4:56 10 Oscar Uribe SR GRACE DAVIS SJS 15:20 4:56 11 Miguel Uribe SR GRACE DAVIS SJS 15:21 4:57 12 Fred Spofford SR SUNSET 15:26 4:58 13 Patrick Swick JR CHAPARRAL 15:27 4:59 14 Evan Garber JR MEAD 15:30 5:00 15 Tom Peterson JR BEYER SJS 15:35 5:01 16 Justin Houck JR FERRIS 15:36 5:01 17 Jeff Lease JR LINCOLN SJS 15:36 5:02 18 Alex Benavidez SR DON LUGO SS 15:37 5:02 19 Laef Barnes SO MEAD 15:38 5:02 20 Michael Quackenbush JR FERRIS 15:46 5:05 21 Geoff Greer SR MEAD 15:48 5:05 22 Wall Scott JR GRANT SJS 15:54 5:08 23 Benny Madrigal SO MADERA CS 15:57 5:08 24 Trevor Hanlin JR GRANTS PASS 15:59 5:09 25 Lalo Flores SR PHOENIX 15:59 5:09 26 Marty Jellin SR LINCOLN SJS 16:01 5:10 27 Nathan Wolack JR DON LUGO SS 16:07 5:12 28 Ben Poffenroth SO FERRIS 16:07 5:12 29 Franciso Mejia JR BAKERSFIELD CS 16:08 5:12 30 Ryan Graddy JR TORREY PINES SDS 16:08 5:12 31 Kyle Gillette JR PHOENIX 16:09 5:12 32 Joel Pearson JR MEAD 16:11 5:13 33 Matthew Grilli SR MILPITAS CCS 16:12 5:13 34 Thad Sieracki SO DAVIS SENIOR SJS 16:14 5:14 35 Claudio Moreno SO MADERA CS 16:16 5:14 36 Mykah Norville SO SUNSET 16:16 5:15 37 Sergio Santos SR MADERA CS 16:17 5:15 38 Daniel Jensen JR SILVER CREEK CCS 16:18 5:15 39 Steven Michels JR MEAD 16:18 5:15 40 Ron Exley SR SERRA CCS 16:19 5:15 41 Seth Patterson SR SUNSET 16:20 5:16 42 Andy Nelson SR TURLOCK SJS 16:21 5:16 43 Tye Lidman SR TORREY PINES SDS 16:23 5:17 44 Chris Chavez JR SANTA MONICA SS 16:23 5:17 45 Jason Yow SO MONTA VISTA CCS 16:23 5:17 46 Justin Langdon JR MOUNTAIN RIDGE 16:24 5:17 47 CJ Hersh SO TORREY PINES SDS 16:25 5:17 48 Van Nguyen JR MARINA SS 16:25 5:17 49 Cesar Calderon JR WILL C. WOOD SJS 16:26 5:18 50 Taylor Lucero JR BAKERSFIELD CS 16:26 5:18 51 Steve Angius JR SUNSET 16:26 5:18 52 Troy Putman JR NEVADA UNION SJS 16:27 5:18 53 Josh Willingham SR BEYER SJS 16:28 5:18 54 Mark Lonac SR TORREY PINES SDS 16:28 5:18 55 Greg Kleweno SO FERRIS 16:30 5:19 56 Jacob Evans JR APTOS CCS 16:30 5:19 57 Logan Serra SR GRANTS PASS 16:31 5:19 58 Billy Boulette JR MILPITAS CCS 16:32 5:20 59 Cody Kunz SR FERRIS 16:32 5:20 60 Jacob Tolbert SR SILVER CREEK CCS 16:34 5:20 61 Max Wainwright SR BELLARMINE COL. PREP CCS 16:36 5:21 62 Michael Lucia SR GRANT SJS 16:37 5:21 63 Steven Walls SR MADERA CS 16:37 5:21 64 Kyle Barker SR REED 16:38 5:21 65 Matt Freitas JR NEVADA UNION SJS 16:38 5:22 66 Louie Muro SR CLOVIS WEST CS 16:38 5:22 67 Brent Bonfiglio JR GRANT SJS 16:39 5:22 68 Erik Carlow SR LINCOLN SJS 16:39 5:22 69 Eric Day SO MILPITAS CCS 16:40 5:22 70 Justin Dredge JR TORREY PINES SDS 16:40 5:22 71 Ian Chestnut SR FERRIS 16:41 5:23 72 Victor Camacho SR WATSONVILLE CCS 16:41 5:23 73 Eder Tostado JR WATSONVILLE CCS 16:42 5:23 74 Jacob Zukerman SR SANTA MONICA SS 16:43 5:23 75 Ed Baltierrez JR SILVER CREEK CCS 16:43 5:23 76 Mitch Ratanasen JR CLOVIS WEST CS 16:44 5:24 77 Billy Wong SO LIVE OAK CCS 16:44 5:24 78 Andrew Neal SR SUNSET 16:45 5:24 79 Isaac Crawford SR GRACE DAVIS SJS 16:45 5:24 80 Ryan Jensen SR BELLARMINE COL. PREP CCS 16:46 5:24 81 Alex Guney JR BELLARMINE COL. PREP CCS 16:46 5:24 82 Chris Furnari JR SERRA CCS 16:46 5:24 83 Dominic Vogl JR SERRA CCS 16:47 5:24 84 Erik Dworsky JR TORREY PINES SDS 16:47 5:24 85 DJ Martin JR TORREY PINES SDS 16:48 5:25 86 Porfirio Bazante SR MADERA CS 16:49 5:25 87 Ruben Ramirez JR DON LUGO SS 16:49 5:25 88 Alex Mercado FR DON LUGO SS 16:50 5:25 89 David Pickins FR TURLOCK SJS 16:51 5:26 90 David Vartanian SR CLOVIS WEST CS 16:51 5:26 91 Chris Turley JR CLOVIS WEST CS 16:51 5:26 92 Cesar Mercado FR DON LUGO SS 16:52 5:26 93 Mike Lower SO TRABUCO HILLS SS 16:53 5:26 94 Nick Arcelona SR BELLARMINE COL. PREP CCS 16:53 5:26 95 Darin Hunter SR GRANTS PASS 16:53 5:27 96 Ali Sultan SR SILVER CREEK CCS 16:55 5:27 97 Alan Williamson SO BULLARD CS 16:56 5:27 98 Joey Mucha JR SUNSET 16:57 5:28 99 Brian Dell JR NEVADA UNION SJS 16:58 5:28 100 Mike Delaurenti JR SERRA CCS 16:58 5:28 101 Mike Axel JR SUNSET 16:59 5:28 102 Alfred Gonzalez FR DON LUGO SS 16:59 5:28 103 Alfredo Velarde SR MADERA CS 17:00 5:29 104 Hoa Tran SR GRACE DAVIS SJS 17:01 5:29 105 Kemal Cilengir SR SANTA MONICA SS 17:01 5:29 106 Taylor Gross SR DAVIS SENIOR SJS 17:01 5:29 107 Kendon Nebeker JR MILPITAS CCS 17:02 5:29 108 Justin Reed SR MOUNTAIN RIDGE 17:02 5:29 109 Matthew Liggett SR MARINA SS 17:03 5:29 110 Cesar Rodriguez SO CLOVIS WEST CS 17:03 5:30 111 Yermie Cohen SO SANTA MONICA SS 17:04 5:30 112 Pedro Tejeda JR WOODLAND SJS 17:05 5:30 113 Evan Wright SR BUCHANAN CS 17:06 5:30 114 Mike Fatagati JR TRABUCO HILLS SS 17:06 5:31 115 Chris Michaels SR DAVIS SENIOR SJS 17:06 5:31 116 Robert Peck FR MARINA SS 17:07 5:31 117 Lorenzo Womack JR RANCHO COTATE NCS 17:07 5:31 118 Ian Laform FR MONTA VISTA CCS 17:07 5:31 119 Jose Tapia SO WATSONVILLE CCS 17:08 5:31 120 Reese Byerrum SO MOUNTAIN RIDGE 17:09 5:31 121 Peter Hawkins SO FERRIS 17:09 5:32 122 Matt Bordoni JR BELLARMINE COL. PREP CCS 17:10 5:32 123 Trevor Robertson JR NEVADA UNION SJS 17:10 5:32 124 Ryan Yoke SR MEAD 17:11 5:32 125 Joel Cardoza FR BAKERSFIELD CS 17:11 5:32 126 Scott Russell FR MONTA VISTA CCS 17:11 5:32 127 Ian Lewis SR MARINA SS 17:12 5:32 128 Chris Durst SR TRABUCO HILLS SS 17:12 5:33 129 Jesse Morrill FR MARINA SS 17:13 5:33 130 Rey Ramirez SR CARLSBAD SDS 17:13 5:33 131 Patrick Lane JR NEVADA UNION SJS 17:14 5:33 132 Mike Catania JR LINCOLN SJS 17:14 5:33 133 Nathan Robinson SR LINCOLN SJS 17:15 5:33 134 Adrian Arcelona JR MILPITAS CCS 17:15 5:33 135 Fernando Valdivia SR MADERA CS 17:16 5:34 136 Phillip Brunk SR SANTA MONICA SS 17:19 5:35 137 Tim Abram SO TURLOCK SJS 17:19 5:35 138 Cole Hoover SO MEAD 17:20 5:35 139 Jeremy Boyer JR TRABUCO HILLS SS 17:20 5:35 140 Alex Aycinena SR SERRA CCS 17:20 5:35 141 Denver Speelman SO GRANTS PASS 17:21 5:35 142 Max McLaughlin SR REED 17:21 5:35 143 Andrew Chong SR SILVER CREEK CCS 17:22 5:36 144 Joe Paredes SR TURLOCK SJS 17:22 5:36 145 Travis Ryan SR GRANTS PASS 17:22 5:36 146 Jeremy Meagher JR THOUSAND OAKS SS 17:22 5:36 147 Will Moroski SR DAVIS SENIOR SJS 17:23 5:36 148 Jamie Gunn JR GRANTS PASS 17:23 5:36 149 Peter Zerzan SR SERRA CCS 17:24 5:36 150 Phillip Painter JR MISSION SAN JOSE NCS 17:24 5:36 151 Vincent Tunzi JR THOUSAND OAKS SS 17:24 5:36 152 Alex Padilla JR BEYER SJS 17:25 5:37 153 Kristofer Holm SR MARINA SS 17:26 5:37 154 Drew Peterson SR CARLSBAD SDS 17:26 5:37 155 Brett Donnelly SO BELLARMINE COL. PREP CCS 17:27 5:37 156 Alexander Antoniou JR BULLARD CS 17:27 5:37 157 Jimmie Curley SR BELLARMINE COL. PREP CCS 17:29 5:38 158 Travis Park JR BUCHANAN CS 17:29 5:38 159 Andrew Simons JR REED 17:29 5:38 160 Michael McClure JR NEVADA UNION SJS 17:30 5:38 161 Eric Lawson SO MARINA SS 17:30 5:38 162 Leonardo Zamudio JR BULLARD CS 17:31 5:39 163 Jaccob Hope SR WILL C. WOOD SJS 17:32 5:39 164 Julian Kolev SR MONTA VISTA CCS 17:32 5:39 165 Mason Orlow JR KLAMATH UNION 17:32 5:39 166 Mike Wortman SR RANCHO COTATE NCS 17:33 5:39 167 David Reynders JR BUCHANAN CS 17:33 5:39 168 Josh Mukai JR THOUSAND OAKS SS 17:34 5:39 169 Aaron Palajac SR MISSION SAN JOSE NCS 17:34 5:40 170 Steve Pocaroba JR LINCOLN SJS 17:35 5:40 171 Herb Catania JR CLOVIS WEST CS 17:36 5:40 172 Jason Alcaraz SR LIVE OAK CCS 17:37 5:40 173 Adam Griffin JR MOUNTAIN RIDGE 17:37 5:41 174 Philip Aranas SR GRACE DAVIS SJS 17:40 5:41 175 Benny Flores JR BAKERSFIELD CS 17:40 5:42 176 Thomas Avent JR BULLARD CS 17:40 5:42 177 Matt Sharp SO GRACE DAVIS SJS 17:41 5:42 178 Dexter Fairweather SR SANTA MONICA SS 17:41 5:42 179 Steve Sweeney JR SERRA CCS 17:42 5:42 180 Anthony Fogelstrom SR CARLSBAD SDS 17:46 5:43 181 Ryan Johnson SR CARLSBAD SDS 17:46 5:44 182 Erik Sambrailo SO APTOS CCS 17:47 5:44 183 Partick Carner JR BUCHANAN CS 17:49 5:44 184 Eric Boehm SR MILPITAS CCS 17:49 5:44 185 Markus Schaaf JR KLAMATH UNION 17:50 5:45 186 Austin Knutson FR GRANT SJS 17:50 5:45 187 Nick Armstrong JR TRABUCO HILLS SS 17:51 5:45 188 Nick Cox JR THOUSAND OAKS SS 17:53 5:46 189 Trevor Mulvey SR CARLSBAD SDS 17:54 5:46 190 Jeremy Del Cid JR DAVIS SENIOR SJS 17:54 5:46 191 Kris Mott SR LIVE OAK CCS 17:57 5:47 192 Matt Johnson FR GRANTS PASS 17:58 5:47 193 Charlie Moses JR REED 17:59 5:48 194 Nathan Jones SO NEVADA UNION SJS 18:00 5:48 195 Manuel Yamas JR BULLARD CS 18:00 5:48 196 Patrick Burzlaff SR BAKERSFIELD CS 18:02 5:49 197 Leon Godinez JR SILVER CREEK CCS 18:03 5:49 198 Bryan Waite FR CLOVIS WEST CS 18:03 5:49 199 Drew Fetterman SR MONTA VISTA CCS 18:03 5:49 200 Edgar Miranda SO SILVER CREEK CCS 18:04 5:49 201 Fred Singh SO WOODLAND SJS 18:04 5:49 202 Ricky Martin JR DAVIS SENIOR SJS 18:05 5:49 203 Dustin Schelegle JR DAVIS SENIOR SJS 18:05 5:50 204 Jacob Sammons SR CARLSBAD SDS 18:09 5:51 205 Kyle Berry JR MOUNTAIN RIDGE 18:09 5:51 206 Beau Gradone SO WATSONVILLE CCS 18:09 5:51 207 Ben Krause SR CARLSBAD SDS 18:10 5:51 208 Jesse Rodruguez FR BUCHANAN CS 18:11 5:51 209 Daniel Landrum FR KLAMATH UNION 18:12 5:52 210 Adam Quintana JR BULLARD CS 18:12 5:52 211 Joaquin Ortiz JR WOODLAND SJS 18:13 5:52 212 Matt Silveira SO BEYER SJS 18:13 5:52 213 Damian Martinez JR WATSONVILLE CCS 18:14 5:52 214 Kyle Tawlks JR FOLSOM SJS 18:14 5:53 215 Luis Morelos SO KLAMATH UNION 18:17 5:53 216 Gary Neilmyer SR LINCOLN SJS 18:19 5:54 217 Brett Kohlhardt SR WOODLAND SJS 18:20 5:54 218 Robert Rodriguez SO GRACE DAVIS SJS 18:23 5:55 219 Chris Silver FR BULLARD CS 18:25 5:56 220 Toki Burke JR RANCHO COTATE NCS 18:28 5:57 221 Josh Craig JR LIVE OAK CCS 18:28 5:57 222 Victor Hernandez JR WATSONVILLE CCS 18:30 5:58 223 Brendon Tobler SO TRABUCO HILLS SS 18:33 5:59 224 Howard Chang JR MONTA VISTA CCS 18:35 5:59 225 Meije Tiersma SR BAKERSFIELD CS 18:36 5:59 226 Stuart Jones SR MONTA VISTA CCS 18:38 6:00 227 Jacob Cook SR REED 18:41 6:01 228 Jason Horton SR MOUNTAIN RIDGE 18:42 6:02 229 Brian Mark JR MISSION SAN JOSE NCS 18:45 6:02 230 Dennis Robins JR SANTA MONICA SS 18:46 6:03 231 Nick Mott FR LIVE OAK CCS 18:48 6:03 232 Spencer Rooney JR BEYER SJS 18:48 6:03 233 Nate Davis SO THOUSAND OAKS SS 18:49 6:04 234 Ben Goodling JR GRANT SJS 18:49 6:04 235 Robbie Christensen SR MISSION SAN JOSE NCS 18:49 6:04 236 Mory Poshtkouhi JR BAKERSFIELD CS 18:52 6:05 237 David Graves SO WILL C. WOOD SJS 18:52 6:05 238 Jesus Atanacio SO LIVE OAK CCS 18:54 6:05 239 Daniel Sudrow JR WILL C. WOOD SJS 18:54 6:05 240 Tim Cullen SO THOUSAND OAKS SS 18:55 6:06 241 Jeff Walters FR TURLOCK SJS 19:00 6:07 242 Jerrad Compton JR RANCHO COTATE NCS 19:01 6:08 243 Dan Guerra SR BEYER SJS 19:01 6:08 244 Nathanial Lachuk JR BUCHANAN CS 19:02 6:08 245 Bryce Barker FR REED 19:03 6:08 246 Tyler Hale JR KLAMATH UNION 19:06 6:09 247 Joel Harper SO WOODLAND SJS 19:08 6:10 248 Jeryme Hutchison SO WOODLAND SJS 19:09 6:10 249 Jeremy Daniels SR REED 19:13 6:11 250 Mike Mclaughlin SO MISSION SAN JOSE NCS 19:15 6:12 251 Ryan Opatz JR RANCHO COTATE NCS 19:18 6:13 252 Joe Ferreira JR FOLSOM SJS 19:21 6:14 253 Ryan Davis JR FOLSOM SJS 19:22 6:14 254 Andrew Cheng SR SKYLINE OS 19:31 6:17 255 Felix Huang SO MISSION SAN JOSE NCS 19:36 6:19 256 Randy Montgomery SR WILL C. WOOD SJS 19:39 6:20 257 Andre Rizo JR WILL C. WOOD SJS 19:39 6:20 258 Mike Hernandez JR LIVE OAK CCS 19:42 6:21 259 Sean O'Grady SR MOUNTAIN RIDGE 19:48 6:23 260 Derek Halbash SR WOODLAND SJS 19:50 6:23 261 Adam Abruzzini JR TURLOCK SJS 19:50 6:23 262 Sebastian Sovero JR THOUSAND OAKS SS 19:52 6:24 263 Josh Guterman JR MISSION SAN JOSE NCS 20:21 6:33 264 Clint Collins SR BEYER SJS 20:59 6:45 265 Patrick Gannon JR RANCHO COTATE NCS 21:00 6:46 266 Matt Brenton SR TURLOCK SJS 24:10 7:47 267 Nick Eckel SR APTOS CCS 24:36 7:56 268 Corey Boyles JR RANCHO COTATE NCS 24:58 8:02 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S DIVISION I ------------------------------------------------------------------------------- 1. MEAD 10 15 17 26 33 (117)(131) = 101 Evan Garber JR, Laef Barnes SO, Geoff Greer SR, Joel Pearson JR, Steven Michels JR, Ryan Yoke SR, Cole Hoover SO 2. GRANT 2 4 18 55 60 (178)(225) = 139 Alec Wall SR, Joaquin Chapa SR, Wall Scott JR, Michael Lucia SR, Brent Bonfiglio JR, Austin Knutson FR, Ben Goodling JR 3. FERRIS 12 16 23 49 52 (64)(114) = 152 Justin Houck JR, Michael Quackenbush JR, Ben Poffenroth SO, Greg Kleweno SO, Cody Kunz SR, Ian Chestnut SR, Peter Hawkins SO 4. SUNSET 9 30 35 45 71 (91) (94) = 190 Fred Spofford SR, Mykah Norville SO, Seth Patterson SR, Steve Angius JR, Andrew Neal SR, Joey Mucha JR, Mike Axel JR 5. DON LUGO 6 14 22 80 81 (85) (95) = 203 Erick Maldonado SR, Alex Benavidez SR, Nathan Wolack JR, Ruben Ramirez JR, Alex Mercado FR, Cesar Mercado FR, Alfred Gonzalez FR 6. TORREY PINES 25 37 41 48 63 (77) (78) = 214 Ryan Graddy JR, Tye Lidman SR, CJ Hersh SO, Mark Lonac SR, Justin Dredge JR, Erik Dworsky JR, DJ Martin JR 7. MADERA 19 29 31 56 79 (96)(128) = 214 Benny Madrigal SO, Claudio Moreno SO, Sergio Santos SR, Steven Walls SR, Porfirio Bazante SR, Alfredo Velarde SR, Fernando Valdivia SR 8. LINCOLN 13 21 61 125 126 (163)(207) = 346 Jeff Lease JR, Marty Jellin SR, Erik Carlow SR, Mike Catania JR, Nathan Robinson SR, Steve Pocaroba JR, Gary Neilmyer SR 9. GRACE DAVIS 7 8 72 97 167 (170)(209) = 351 Oscar Uribe SR, Miguel Uribe SR, Isaac Crawford SR, Hoa Tran SR, Philip Aranas SR, Matt Sharp SO, Robert Rodriguez SO 10. MILPITAS 27 51 62 100 127 (176) = 367 Matthew Grilli SR, Billy Boulette JR, Eric Day SO, Kendon Nebeker JR, Adrian Arcelona JR, Eric Boehm SR 11. SILVER CREEK 32 53 68 89 136 (189)(192) = 378 Daniel Jensen JR, Jacob Tolbert SR, Ed Baltierrez JR, Ali Sultan SR, Andrew Chong SR, Leon Godinez JR, Edgar Miranda SO 12. CLOVIS WEST 59 69 83 84 103 (164)(190) = 398 Louie Muro SR, Mitch Ratanasen JR, David Vartanian SR, Chris Turley JR, Cesar Rodriguez SO, Herb Catania JR, Bryan Waite FR 13. BELLARMINE COL. PREP 54 73 74 87 115 (148)(150) = 403 Max Wainwright SR, Ryan Jensen SR, Alex Guney JR, Nick Arcelona SR, Matt Bordoni JR, Brett Donnelly SO, Jimmie Curley SR 14. SERRA 34 75 76 93 133 (142)(172) = 411 Ron Exley SR, Chris Furnari JR, Dominic Vogl JR, Mike Delaurenti JR, Alex Aycinena SR, Peter Zerzan SR, Steve Sweeney JR 15. GRANTS PASS 20 50 88 134 138 (141)(184) = 430 Trevor Hanlin JR, Logan Serra SR, Darin Hunter SR, Denver Speelman SO, Travis Ryan SR, Jamie Gunn JR, Matt Johnson FR 16. NEVADA UNION 46 58 92 116 124 (153)(186) = 436 Troy Putman JR, Matt Freitas JR, Brian Dell JR, Trevor Robertson JR, Patrick Lane JR, Michael McClure JR, Nathan Jones SO 17. SANTA MONICA 38 67 98 104 129 (171)(221) = 436 Chris Chavez JR, Jacob Zukerman SR, Kemal Cilengir SR, Yermie Cohen SO, Phillip Brunk SR, Dexter Fairweather SR, Dennis Robins JR 18. MARINA 42 102 109 120 122 (146)(154) = 495 Van Nguyen JR, Matthew Liggett SR, Robert Peck FR, Ian Lewis SR, Jesse Morrill FR, Kristofer Holm SR, Eric Lawson SO 19. KLAMATH UNION 1 5 158 177 201 (206)(237) = 542 Lauren Jespersen SR, Kevin Pellegrino JR, Mason Orlow JR, Markus Schaaf JR, Daniel Landrum FR, Luis Morelos SO, Tyler Hale JR 20. BAKERSFIELD 24 44 118 168 188 (216)(227) = 542 Franciso Mejia JR, Taylor Lucero JR, Joel Cardoza FR, Benny Flores JR, Patrick Burzlaff SR, Meije Tiersma SR, Mory Poshtkouhi JR 21. DAVIS SENIOR 28 99 108 140 182 (194)(195) = 557 Thad Sieracki SO, Taylor Gross SR, Chris Michaels SR, Will Moroski SR, Jeremy Del Cid JR, Ricky Martin JR, Dustin Schelegle JR 22. BUCHANAN 3 106 151 160 175 (200)(235) = 595 Kyle Alcorn SR, Evan Wright SR, Travis Park JR, David Reynders JR, Partick Carner JR, Jesse Rodruguez FR, Nathanial Lachuk JR 23. MONTA VISTA 39 111 119 157 191 (215)(217) = 617 Jason Yow SO, Ian Laform FR, Scott Russell FR, Julian Kolev SR, Drew Fetterman SR, Howard Chang JR, Stuart Jones SR 24. MOUNTAIN RIDGE 40 101 113 166 197 (219)(247) = 617 Justin Langdon JR, Justin Reed SR, Reese Byerrum SO, Adam Griffin JR, Kyle Berry JR, Jason Horton SR, Sean O'Grady SR 25. TURLOCK 36 82 130 137 232 (249)(254) = 617 Andy Nelson SR, David Pickins FR, Tim Abram SO, Joe Paredes SR, Jeff Walters FR, Adam Abruzzini JR, Matt Brenton SR 26. TRABUCO HILLS 86 107 121 132 179 (214) = 625 Mike Lower SO, Mike Fatagati JR, Chris Durst SR, Jeremy Boyer JR, Nick Armstrong JR, Brendon Tobler SO 27. BEYER 11 47 145 204 223 (234)(252) = 630 Tom Peterson JR, Josh Willingham SR, Alex Padilla JR, Matt Silveira SO, Spencer Rooney JR, Dan Guerra SR, Clint Collins SR 28. WATSONVILLE 65 66 112 198 205 (213) = 646 Victor Camacho SR, Eder Tostado JR, Jose Tapia SO, Beau Gradone SO, Damian Martinez JR, Victor Hernandez JR 29. REED 57 135 152 185 218 (236)(240) = 747 Kyle Barker SR, Max McLaughlin SR, Andrew Simons JR, Charlie Moses JR, Jacob Cook SR, Bryce Barker FR, Jeremy Daniels SR 30. BULLARD 90 149 155 169 187 (202)(210) = 750 Alan Williamson SO, Alexander Antoniou JR, Leonardo Zamudio JR, Thomas Avent JR, Manuel Yamas JR, Adam Quintana JR, Chris Silver FR 31. CARLSBAD 123 147 173 174 181 (196)(199) = 798 Rey Ramirez SR, Drew Peterson SR, Anthony Fogelstrom SR, Ryan Johnson SR, Trevor Mulvey SR, Jacob Sammons SR, Ben Krause SR 32. THOUSAND OAKS 139 144 161 180 224 (231)(250) = 848 Jeremy Meagher JR, Vincent Tunzi JR, Josh Mukai JR, Nick Cox JR, Nate Davis SO, Tim Cullen SO, Sebastian Sovero JR 33. LIVE OAK 70 165 183 212 222 (229)(246) = 852 Billy Wong SO, Jason Alcaraz SR, Kris Mott SR, Josh Craig JR, Nick Mott FR, Jesus Atanacio SO, Mike Hernandez JR 34. WILL C. WOOD 43 156 228 230 244 (245) = 901 Cesar Calderon JR, Jaccob Hope SR, David Graves SO, Daniel Sudrow JR, Randy Montgomery SR, Andre Rizo JR 35. WOODLAND 105 193 203 208 238 (239)(248) = 947 Pedro Tejeda JR, Fred Singh SO, Joaquin Ortiz JR, Brett Kohlhardt SR, Joel Harper SO, Jeryme Hutchison SO, Derek Halbash SR 36. RANCHO COTATE 110 159 211 233 242 (253)(255) = 955 Lorenzo Womack JR, Mike Wortman SR, Toki Burke JR, Jerrad Compton JR, Ryan Opatz JR, Patrick Gannon JR, Corey Boyles JR 37. MISSION SAN JOSE 143 162 220 226 241 (243)(251) = 992 Phillip Painter JR, Aaron Palajac SR, Brian Mark JR, Robbie Christensen SR, Mike Mclaughlin SO, Felix Huang SO, Josh Guterman JR

Varsity Boys - Div 2

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat  BOY'S DIVISION II Place Name Yr High School 2boys Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Babey Wagnew JR HELIX 15:03 4:51 2 Austin Ramos SR JESUIT-SACRAMENTO 15:19 4:56 3 Jonathan Cardenas JR RENO 15:19 4:56 4 Jeremy Mineau JR MENLO ATHERTON 15:20 4:56 5 Calvin Glass JR WOODCREEK 15:25 4:58 6 Kyle Ivie SR BURBANK 15:25 4:58 7 Wolhan Ovalle SR VACAVILLE 15:27 4:59 8 Dallin Rosdahl JR SAN RAMON VALLEY 15:29 4:59 9 Kyle Shackleton JR CARLMONT 15:31 5:00 10 John Hoeck SR CHURCHILL 15:33 5:01 11 Steve Pottey JR GALENA 15:34 5:01 12 Adam Wadsworth SR ROSEBURG 15:36 5:02 13 Scott Bauhs JR SAN RAMON VALLEY 15:36 5:02 14 Stratos Christianakis SR BURBANK 15:37 5:02 15 Steve Vargas SR JESUIT-SACRAMENTO 15:40 5:03 16 Drew Shackleton JR CARLMONT 15:45 5:04 17 Mitchell Steves JR COLLEGE PARK 15:45 5:05 18 Matt Fitch JR MONTGOMERY 15:52 5:07 19 Nathan Gibson SR PASO ROBLES 15:52 5:07 20 Joe Parker FR RENO 15:53 5:07 21 Chris Fuller JR GRANITE BAY 15:56 5:08 22 Concha Chris SR RENO 15:57 5:08 23 Ryan Courtwright JR JESUIT-SACRAMENTO 15:57 5:08 24 Micah Parker SR GALENA 15:59 5:09 25 Alex Duenas JR WOODCREEK 16:00 5:09 26 Tim Bardet JR GRANITE BAY 16:02 5:10 27 Gavin Weaver SO ROSEBURG 16:02 5:10 28 Matt Swift SR MATER DEI 16:04 5:11 29 Chris Ashley SR ARAGON 16:05 5:11 30 Kid Madden VALHALLA 16:07 5:12 31 Josh Corder CARSON HIGH-NV 16:10 5:12 32 Lucas Burke SR STOCKDALE 16:12 5:13 33 John Martin SR SAN RAMON VALLEY 16:13 5:13 34 Joe Schofield SR SULTANA 16:14 5:14 35 Zac Done SR WOODCREEK 16:14 5:14 36 Raul Tibaduiza SO GALENA 16:16 5:14 37 Matt Burrola SR DON BOSCO TECH 16:19 5:15 38 Geoff Casazza SR GALENA 16:20 5:16 39 Alex Nelson SO JESUIT-SACRAMENTO 16:20 5:16 40 Jason Engler SO GRANITE BAY 16:21 5:16 41 Vernon Harris VALHALLA 16:22 5:17 42 Gurjeet Barayah SR FLORIN 16:23 5:17 43 Brady Pivirotto JR COLLEGE PARK 16:28 5:18 44 Jeff Foster SR SULTANA 16:28 5:18 45 Antonio Cardenas SR FLORIN 16:29 5:19 46 Rey Barrera SR DON BOSCO TECH 16:30 5:19 47 Enrique Salazar SR DON BOSCO TECH 16:30 5:19 48 Evan Anderson JR MENLO ATHERTON 16:31 5:19 49 Andrew Gallagher SR MONTGOMERY 16:31 5:19 50 Robert Hernandez JR SULTANA 16:32 5:20 51 Chase Parnell SR CHURCHILL 16:32 5:20 52 Luke Swift SR MATER DEI 16:34 5:20 53 Jarrett Yanez JR DON BOSCO TECH 16:35 5:20 54 Misael Baltazar SR PASO ROBLES 16:37 5:21 55 Cheyne Inman JR VACAVILLE 16:39 5:22 56 Beau Cazet SR COLLEGE PARK 16:39 5:22 57 Garrick Frew JR HELIX 16:40 5:22 58 Jake Kelly-Strong FR JESUIT-SACRAMENTO 16:41 5:22 59 Kc Cody JR MONTGOMERY 16:41 5:23 60 Tony Flores JR DON BOSCO TECH 16:42 5:23 61 Drew Tidmore SR HELIX 16:43 5:23 62 German Flores SR JESUIT-SACRAMENTO 16:44 5:23 63 Brian Marks JR JESUIT-SACRAMENTO 16:46 5:24 64 Justin Arnold JR SAN RAMON VALLEY 16:46 5:24 65 Luis Salazar SR DON BOSCO TECH 16:47 5:24 66 Joe Tognetti SR ST. IGNATIUS 16:47 5:25 67 Andrew Pederson CARSON HIGH-NV 16:48 5:25 68 Chase Correia JR GALENA 16:48 5:25 69 Jason Van Parys SR WOODCREEK 16:49 5:25 70 Alex Deleuuw JR SULTANA 16:49 5:25 71 Robert Noakes SR IRVINGTON 16:50 5:25 72 Zach Lapping SR ST. IGNATIUS 16:50 5:25 73 Jared Oubre JR COLLEGE PARK 16:51 5:26 74 Stuart Patterson SO SULTANA 16:51 5:26 75 Cory Barefield VALHALLA 16:51 5:26 76 Sean Wilson SR CHURCHILL 16:52 5:26 77 Chris Smith JR IRVINGTON 16:52 5:26 78 Neil Robertson SR RENO 16:55 5:27 79 Mark Haner SR ROSEBURG 16:55 5:27 80 Matt Facchin SR SAN RAMON VALLEY 16:57 5:28 81 Kent Henry JR COLLEGE PARK 16:59 5:28 82 Will Holleran JR ST. IGNATIUS 17:00 5:29 83 D.J. Will JR FOOTHILL 17:00 5:29 84 John Dahlz SR ST. IGNATIUS 17:00 5:29 85 Pat Witting SR MATER DEI 17:01 5:29 86 Contreras Jose JR PASO ROBLES 17:02 5:29 87 Keith Bailey SO GRANADA 17:03 5:30 88 Bryan Laws SR WOODCREEK 17:04 5:30 89 Preston Richardson JR BURBANK 17:05 5:30 90 Juan Torres JR HELIX 17:05 5:30 91 Ian Messier SR CASA GRANDE 17:06 5:31 92 Robbie Goodbar JR BURBANK 17:08 5:31 93 Roberto Garcia VALHALLA 17:08 5:31 94 Scott Severson SO GRANITE BAY 17:09 5:32 95 Matt McLendon JR CHICO 17:10 5:32 96 Mike Becker SO CASA GRANDE 17:11 5:32 97 Paul Broyer SR ARAGON 17:12 5:32 98 Logan McCormick SR RENO 17:13 5:33 99 Martin O'Hara JR MATER DEI 17:13 5:33 100 Leif Anderson SO RENO 17:14 5:33 101 Steven Vasquez SR DON BOSCO TECH 17:14 5:33 102 Chris Dalton VALHALLA 17:16 5:34 103 Daniel Sipko JR DOUGLAS 17:17 5:34 104 Zach Seale JR ST. IGNATIUS 17:17 5:34 105 Trevor Smith SR CHICO 17:19 5:35 106 Ara Abrahamian SR BURBANK 17:19 5:35 107 Regan Masi SR MONTGOMERY 17:21 5:36 108 Ricky Hernandez SR BURBANK 17:22 5:36 109 Ryan Upham FR SULTANA 17:22 5:36 110 Robert Shrake SO GALENA 17:22 5:36 111 Jorge Caraveo SR PASO ROBLES 17:23 5:36 112 John Hurd JR MONTEREY 17:23 5:36 113 Hobie Stevens SR CHICO 17:24 5:36 114 Joseph Kovaciah FR MATER DEI 17:24 5:36 115 Phillip O'Brien JR CHURCHILL 17:24 5:36 116 Jon St. Onge FR CHURCHILL 17:25 5:37 117 Javier Cabrera SR CASA GRANDE 17:25 5:37 118 William Decottignies JR CHICO 17:25 5:37 119 Elliot McPeek FR DOUGLAS 17:26 5:37 120 Michael Van Antwerp SO GALENA 17:26 5:37 121 Michael Brew FR MARIA CARRILLO 17:27 5:37 122 Darling David JR ST. IGNATIUS 17:28 5:38 123 Brad Gerlick FR STOCKDALE 17:29 5:38 124 Colin Gunn-Graffy SR ST. IGNATIUS 17:29 5:38 125 Chris Wooster SO ARAGON 17:29 5:38 126 Roberto Lopez JR MONTEREY 17:31 5:39 127 David Garcia JR PASO ROBLES 17:32 5:39 128 Thomas Murphy JR FOOTHILL 17:34 5:40 129 Evan Rudd SR OAK RIDGE 17:35 5:40 130 Nick Mathur SR CARLMONT 17:36 5:40 131 Tony Moreno SR REEDLEY 17:36 5:40 132 Chris Todd JR CHICO 17:36 5:40 133 Rick Bennett JR BURBANK 17:38 5:41 134 Travis Husen SO SULTANA 17:38 5:41 135 Justin Tunberg JR AMADOR VALLEY 17:39 5:41 136 Jeremy Babel SR SAN RAMON VALLEY 17:39 5:41 137 Ricky Humble SO WOODCREEK 17:40 5:41 138 Andrew Maldanado JR ROSEBURG 17:40 5:42 139 Chris Christiansen SR MONTEREY 17:41 5:42 140 Doug Holderman CARSON HIGH-NV 17:41 5:42 141 Phillip Huppe JR AMADOR VALLEY 17:41 5:42 142 Steven Menegus SO COLLEGE PARK 17:42 5:42 143 Allen Feldman SR HELIX 17:43 5:42 144 Eugene Berson JR LYNBROOK 17:44 5:43 145 Ryan Luecker SO STOCKDALE 17:44 5:43 146 Will Palladino SR ARAGON 17:45 5:43 147 Greg Mullen JR DOUGLAS 17:45 5:43 148 Sean Morrison JR COLLEGE PARK 17:46 5:44 149 Greg Mills SR MATER DEI 17:48 5:44 150 Brandon Martin SO IRVINGTON 17:49 5:44 151 Jordan Macias SR MATER DEI 17:49 5:44 152 Aaron Wheeler JR AMADOR VALLEY 17:50 5:45 153 Chris Martinez SR REEDLEY 17:50 5:45 154 Dylan McMahan SO GRANADA 17:50 5:45 155 Matt Hayes SR MONTEREY 17:51 5:45 156 Keith Owsley SR FOOTHILL 17:51 5:45 157 Juan Morales JR PASO ROBLES 17:52 5:45 158 Chris Mahaffey JR RENO 17:52 5:45 159 Bee-Oh Kim SR VACAVILLE 17:53 5:46 160 Alex Conley SO MONTGOMERY 17:54 5:46 161 Josh Harris JR VACAVILLE 17:55 5:46 162 Brian Whitley JR MARIA CARRILLO 17:56 5:47 163 Nick Lakosil JR GRANITE BAY 18:01 5:48 164 Josh Jenswold SR CHICO 18:01 5:48 165 Jeff Zmolek SO IRVINGTON 18:03 5:49 166 Luke Leke SR ROSEBURG 18:03 5:49 167 Chris Neufeld JR WOODCREEK 18:07 5:50 168 Sam Crawford JR ROSEBURG 18:11 5:51 169 Tim Erickson JR CHICO 18:13 5:52 170 Nathan Humphrey JR ROSEBURG 18:15 5:53 171 Ryan Turner CARSON HIGH-NV 18:16 5:53 172 Ashby Budiman SO GRANADA 18:17 5:53 173 Thomas Alvarado FR CARLMONT 18:18 5:54 174 Michael Klelbasa VALHALLA 18:19 5:54 175 Joe Gonzoles FR MONTEREY 18:19 5:54 176 Andrew Hao JR LYNBROOK 18:19 5:54 177 Colin Hanley SR STOCKDALE 18:20 5:54 178 Andy Sturgess JR DOUGLAS 18:20 5:54 179 Trevor Latimer WASHINGTON 18:21 5:55 180 Jay Henderson JR MENLO ATHERTON 18:21 5:55 181 Alex Wolf-Root SO MARIA CARRILLO 18:22 5:55 182 Gordie Throne SO FOOTHILL 18:23 5:55 183 Diego Moulton FR MARIA CARRILLO 18:23 5:55 184 Pepijn Dekker JR REEDLEY 18:24 5:56 185 Jason Whitsett JR LYNBROOK 18:24 5:56 186 Jeff Mills SR MONTGOMERY 18:28 5:57 187 Chris Fox MENLO ATHERTON 18:29 5:57 188 Robert Campbell FR VACAVILLE 18:30 5:57 189 Matt Thomas SO MENLO ATHERTON 18:30 5:58 190 Jason Strull CARSON HIGH-NV 18:34 5:59 191 Kevin Peng JR GRANITE BAY 18:35 5:59 192 Michael Bailey JR MONTGOMERY 18:36 6:00 193 Justin Kelly FR VACAVILLE 18:36 6:00 194 Fong Tran SO FLORIN 18:39 6:00 195 Adam Hougton CARSON HIGH-NV 18:42 6:02 196 Ryan Murray WASHINGTON 18:43 6:02 197 Robert Wheeler SR CASA GRANDE 18:43 6:02 198 Allen Chang JR LYNBROOK 18:44 6:02 199 Sky Taylor JR CASA GRANDE 18:44 6:02 200 Eric Klopfenstein SR CARLMONT 18:45 6:02 201 Tyler Monez JR AMADOR VALLEY 18:51 6:04 202 Andrew Wheeler JR CASA GRANDE 18:52 6:05 203 Mike Waters SO MONTEREY 18:53 6:05 204 Brian King JR DOUGLAS 18:54 6:05 205 Mitch Masuda SR MONTEREY 18:55 6:06 206 Ian Huff SO PASO ROBLES 18:55 6:06 207 Rishi Gupta SO GUNN 18:58 6:07 208 Joel Kerben SR MARIA CARRILLO 19:00 6:07 209 Danial Perry JR GRANADA 19:02 6:08 210 Alex DePottere SR GUNN 19:03 6:08 211 Kevin Sun SO LYNBROOK 19:04 6:08 212 Will Southard SO CARLMONT 19:06 6:09 213 Ryan Sullivan VALHALLA 19:09 6:10 214 Dan'l Martinez SR FLORIN 19:09 6:10 215 Billy Hale FR MENLO ATHERTON 19:11 6:11 216 Jason Huk SR FOOTHILL 19:16 6:12 217 Brandon Edgbert SR CASA GRANDE 19:20 6:14 218 Derek Mason JR MARIA CARRILLO 19:23 6:15 219 Matt Marple JR DOUGLAS 19:25 6:15 220 Ted Jenkins SR MARIA CARRILLO 19:26 6:16 221 Calvin Hwang SR HELIX 19:30 6:17 222 Cano Cardenas WASHINGTON 19:32 6:17 223 Damon Brewer SR GRANITE BAY 19:33 6:18 224 Daniel Sanchez JR FLORIN 19:36 6:19 225 Owen Frivold JR MENLO ATHERTON 19:38 6:20 226 Jesse Yeh SR LYNBROOK 19:40 6:20 227 Brian Jacobs SR STOCKDALE 19:41 6:20 228 Nick Shapiro SR STOCKDALE 19:41 6:21 229 Gene Willis WASHINGTON 19:42 6:21 230 Chris Cavanagh SR STOCKDALE 19:47 6:22 231 Jeyvel Pandian SR LYNBROOK 19:56 6:25 232 Chris Moffatt SR HELIX 19:58 6:26 233 Dan Van Kirk JR VACAVILLE 20:00 6:26 234 Nathaniel Jensen SR AMADOR VALLEY 20:00 6:27 235 Mike King JR DOUGLAS 20:01 6:27 236 Brian Bennett SO AMADOR VALLEY 20:09 6:29 237 Will Miranda SR IRVINGTON 20:10 6:30 238 Jordan Jetchev WASHINGTON 20:11 6:30 239 Mike Jones JR IRVINGTON 20:16 6:32 240 Tomas Herbert SO GRANADA 20:19 6:33 241 Denny Keston SO SIERRA LUTHERAN 20:19 6:33 242 Cameran Hart SO SIERRA LUTHERAN 20:21 6:33 243 Ben DeLand SO AMADOR VALLEY 20:23 6:34 244 Colin Lorentzen WASHINGTON 20:27 6:35 245 Stephen Quiles JR FLORIN 20:33 6:37 246 Brandon Laramee FR SIERRA LUTHERAN 20:44 6:41 247 Spencer Johnson SR CARLMONT 20:48 6:42 248 David Torres JR IRVINGTON 20:57 6:45 249 Kevin Heinze WASHINGTON 21:48 7:01 250 Patrick Clark SO SIERRA LUTHERAN 21:55 7:04 251 Issac Green JR FLORIN 23:08 7:27 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S DIVISION II ------------------------------------------------------------------------------- 1. JESUIT-SACRAMENTO 2 15 23 38 57 (61) (62) = 135 Austin Ramos SR, Steve Vargas SR, Ryan Courtwright JR, Alex Nelson SO, Jake Kelly-Strong FR, German Flores SR, Brian Marks JR 2. GALENA 11 24 35 37 67 (108)(118) = 174 Steve Pottey JR, Micah Parker SR, Raul Tibaduiza SO, Geoff Casazza SR, Chase Correia JR, Robert Shrake SO, Michael Van Antwerp SO 3. SAN RAMON VALLEY 8 13 32 63 79 (131) = 195 Dallin Rosdahl JR, Scott Bauhs JR, John Martin SR, Justin Arnold JR, Matt Facchin SR, Jeremy Babel SR 4. RENO 3 20 22 77 96 (98)(151) = 218 Jonathan Cardenas JR, Joe Parker FR, Concha Chris SR, Neil Robertson SR, Logan McCormick SR, Leif Anderson SO, Chris Mahaffey JR 5. WOODCREEK 5 25 34 68 87 (132)(160) = 219 Calvin Glass JR, Alex Duenas JR, Zac Done SR, Jason Van Parys SR, Bryan Laws SR, Ricky Humble SO, Chris Neufeld JR 6. DON BOSCO TECH 36 45 46 52 59 (64) (99) = 238 Matt Burrola SR, Rey Barrera SR, Enrique Salazar SR, Jarrett Yanez JR, Tony Flores JR, Luis Salazar SR, Steven Vasquez SR 7. COLLEGE PARK 17 42 55 72 80 (137)(142) = 266 Mitchell Steves JR, Brady Pivirotto JR, Beau Cazet SR, Jared Oubre JR, Kent Henry JR, Steven Menegus SO, Sean Morrison JR 8. SULTANA 33 43 49 69 73 (107)(129) = 267 Joe Schofield SR, Jeff Foster SR, Robert Hernandez JR, Alex Deleuuw JR, Stuart Patterson SO, Ryan Upham FR, Travis Husen SO 9. BURBANK 6 14 88 91 104 (106)(128) = 303 Kyle Ivie SR, Stratos Christianakis SR, Preston Richardson JR, Robbie Goodbar JR, Ara Abrahamian SR, Ricky Hernandez SR, Rick Bennett JR 10. VALHALLA 29 40 74 92 100 (167)(203) = 335 Kid Madden , Vernon Harris , Cory Barefield , Roberto Garcia , Chris Dalton , Michael Klelbasa , Ryan Sullivan 11. GRANITE BAY 21 26 39 93 156 (183)(213) = 335 Chris Fuller JR, Tim Bardet JR, Jason Engler SO, Scott Severson SO, Nick Lakosil JR, Kevin Peng JR, Damon Brewer SR 12. HELIX 1 56 60 89 138 (211)(222) = 344 Babey Wagnew JR, Garrick Frew JR, Drew Tidmore SR, Juan Torres JR, Allen Feldman SR, Calvin Hwang SR, Chris Moffatt SR 13. CHURCHILL 10 50 75 113 114 = 362 John Hoeck SR, Chase Parnell SR, Sean Wilson SR, Phillip O'Brien JR, Jon St. Onge FR 14. MATER DEI 28 51 84 97 112 (143)(145) = 372 Matt Swift SR, Luke Swift SR, Pat Witting SR, Martin O'Hara JR, Joseph Kovaciah FR, Greg Mills SR, Jordan Macias SR 15. MONTGOMERY 18 48 58 105 153 (178)(184) = 382 Matt Fitch JR, Andrew Gallagher SR, Kc Cody JR, Regan Masi SR, Alex Conley SO, Jeff Mills SR, Michael Bailey JR 16. PASO ROBLES 19 53 85 109 124 (150)(198) = 390 Nathan Gibson SR, Misael Baltazar SR, Contreras Jose JR, Jorge Caraveo SR, David Garcia JR, Juan Morales JR, Ian Huff SO 17. ST. IGNATIUS 65 71 81 83 102 (120)(122) = 402 Joe Tognetti SR, Zach Lapping SR, Will Holleran JR, John Dahlz SR, Zach Seale JR, Darling David JR, Colin Gunn-Graffy SR 18. ROSEBURG 12 27 78 133 159 (161)(163) = 409 Adam Wadsworth SR, Gavin Weaver SO, Mark Haner SR, Andrew Maldanado JR, Luke Leke SR, Sam Crawford JR, Nathan Humphrey JR 19. CARLMONT 9 16 126 166 192 (202)(234) = 509 Kyle Shackleton JR, Drew Shackleton JR, Nick Mathur SR, Thomas Alvarado FR, Eric Klopfenstein SR, Will Southard SO, Spencer Johnson SR 20. VACAVILLE 7 54 152 154 180 (185)(223) = 547 Wolhan Ovalle SR, Cheyne Inman JR, Bee-Oh Kim SR, Josh Harris JR, Robert Campbell FR, Justin Kelly FR, Dan Van Kirk JR 21. CHICO 94 103 111 116 127 (157)(162) = 551 Matt McLendon JR, Trevor Smith SR, Hobie Stevens SR, William Decottignies JR, Chris Todd JR, Josh Jenswold SR, Tim Erickson JR 22. CARSON HIGH-NV 30 66 135 164 182 (187) = 577 Josh Corder , Andrew Pederson , Doug Holderman , Ryan Turner , Jason Strull , Adam Hougton 23. MENLO ATHERTON 4 47 173 179 181 (205)(215) = 584 Jeremy Mineau JR, Evan Anderson JR, Jay Henderson JR, Chris Fox , Matt Thomas SO, Billy Hale FR, Owen Frivold JR 24. IRVINGTON 70 76 144 158 227 (229)(235) = 675 Robert Noakes SR, Chris Smith JR, Brandon Martin SO, Jeff Zmolek SO, Will Miranda SR, Mike Jones JR, David Torres JR 25. STOCKDALE 31 121 140 170 217 (218)(220) = 679 Lucas Burke SR, Brad Gerlick FR, Ryan Luecker SO, Colin Hanley SR, Brian Jacobs SR, Nick Shapiro SR, Chris Cavanagh SR 26. CASA GRANDE 90 95 115 189 191 (194)(207) = 680 Ian Messier SR, Mike Becker SO, Javier Cabrera SR, Robert Wheeler SR, Sky Taylor JR, Andrew Wheeler JR, Brandon Edgbert SR 27. MONTEREY 110 123 134 148 168 (195)(197) = 683 John Hurd JR, Roberto Lopez JR, Chris Christiansen SR, Matt Hayes SR, Joe Gonzoles FR, Mike Waters SO, Mitch Masuda SR 28. FLORIN 41 44 186 204 214 (233)(237) = 689 Gurjeet Barayah SR, Antonio Cardenas SR, Fong Tran SO, Dan'l Martinez SR, Daniel Sanchez JR, Stephen Quiles JR, Issac Green JR 29. DOUGLAS 101 117 141 171 196 (209)(225) = 726 Daniel Sipko JR, Elliot McPeek FR, Greg Mullen JR, Andy Sturgess JR, Brian King JR, Matt Marple JR, Mike King JR 30. FOOTHILL 82 125 149 175 206 = 737 D.J. Will JR, Thomas Murphy JR, Keith Owsley SR, Gordie Throne SO, Jason Huk SR 31. MARIA CARRILLO 119 155 174 176 199 (208)(210) = 823 Michael Brew FR, Brian Whitley JR, Alex Wolf-Root SO, Diego Moulton FR, Joel Kerben SR, Derek Mason JR, Ted Jenkins SR 32. GRANADA 86 147 165 200 230 = 828 Keith Bailey SO, Dylan McMahan SO, Ashby Budiman SO, Danial Perry JR, Tomas Herbert SO 33. AMADOR VALLEY 130 136 146 193 224 (226)(231) = 829 Justin Tunberg JR, Phillip Huppe JR, Aaron Wheeler JR, Tyler Monez JR, Nathaniel Jensen SR, Brian Bennett SO, Ben DeLand SO 34. LYNBROOK 139 169 177 190 201 (216)(221) = 876 Eugene Berson JR, Andrew Hao JR, Jason Whitsett JR, Allen Chang JR, Kevin Sun SO, Jesse Yeh SR, Jeyvel Pandian SR 35. WASHINGTON 172 188 212 219 228 (232)(236) = 1019 Trevor Latimer , Ryan Murray , Cano Cardenas , Gene Willis , Jordan Jetchev , Colin Lorentzen , Kevin Heinze

Varsity Boys - Div 3

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOY'S DIVISION III Place Name Yr High School 3boys Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Alex Dunn JR SAN LORENZO VALLEY 15:20 4:57 2 Jake Schmitt SO REDWOOD 15:21 4:57 3 Sean Barrett SR ST. AUGUSTINE 15:27 4:59 4 Dan Napieralski SR OAKMONT 15:42 5:03 5 Jasper Peach SR PLACER 15:46 5:05 6 Kenny Frank SR ENTERPRISE 15:59 5:09 7 Keli Parker SO NORTH MONTEREY COUNT 16:00 5:09 8 Ken Brook SO OAK PARK 16:03 5:10 9 Joel Buscheck JR MIRAMONTE 16:03 5:10 10 Kevin Newton SR OAKMONT 16:05 5:11 11 Jimmy Elam SO SIERRA 16:08 5:12 12 Patrick Donovan SR ST. FRANCIS-LA CANAD 16:09 5:12 13 Kevin Chaves JR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:09 5:12 14 Igor Tregub SR OAK PARK 16:10 5:13 15 Jeff Greene SR SIERRA 16:11 5:13 16 Nathan Huerta SO NORTH MONTEREY COUNT 16:11 5:13 17 Kevin Buecher GREELEY CENTRAL 16:13 5:13 18 Lancer Smith SR FREEDOM 16:16 5:14 19 Kiran Moorty SR SEASIDE 16:19 5:15 20 Darren Mattinson JR HARBOR 16:19 5:16 21 Mike Wells SR OAKMONT 16:20 5:16 22 Dan Robertson SR ROSEVILLE 16:22 5:16 23 Wes Davison JR SOQUEL 16:22 5:17 24 Hudson Wilvers SR SOUTH TAHOE 16:23 5:17 25 Chris Wong JR BISHOP O'DOWD 16:26 5:18 26 Michael Dooher SR REDWOOD 16:29 5:19 27 Andrew Wolf SR REDWOOD 16:30 5:19 28 Jason Prado JR OAKMONT 16:30 5:19 29 Daniel Mejia SO MIRAMONTE 16:30 5:19 30 Kyle Austin SO NORTH 16:31 5:19 31 Elliot Peterson SR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:31 5:19 32 Nick Marini SR ARCHBISHOP MITTY 16:33 5:20 33 Daryl Zalan SO MIRAMONTE 16:33 5:20 34 Eric Padilla JR NORTH MONTEREY COUNT 16:34 5:20 35 Danny Tapia JR NORTH MONTEREY COUNT 16:34 5:20 36 Graham Roberts SO MIRAMONTE 16:35 5:21 37 Sean McCann JR OAK PARK 16:35 5:21 38 Taff Dirks LOS ALTOS 16:36 5:21 39 Alex Lucio SR NORTH MONTEREY COUNT 16:36 5:21 40 Kevin Kiniery SR DEL NORTE 16:37 5:21 41 Nick Busta SR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:37 5:21 42 Eric Arreygue SO OAKMONT 16:38 5:21 43 Alex Sharp SO SOUTH TAHOE 16:38 5:22 44 Brandon Fink SR FREEDOM 16:38 5:22 45 Jordan Page SO OAK PARK 16:39 5:22 46 Shawn Lawrence SR BEAR RIVER 16:40 5:22 47 Jeff Gill JR SOQUEL 16:41 5:23 48 Michael Collins SR LA CANADA 16:43 5:23 49 Chris Gardina SR PINER 16:44 5:24 50 Kevin Kelley JR SAN LORENZO VALLEY 16:45 5:24 51 Andrew Garrett SR REDWOOD 16:46 5:24 52 Matt Honaker JR ST. FRANCIS MT. VIEW 16:46 5:24 53 Scott Bartlett SR OAK PARK 16:47 5:24 54 Steve MunoZ SR NORTH MONTEREY COUNT 16:48 5:25 55 Bryan Kurek SO SOUTH TAHOE 16:53 5:26 56 Kevin Artz JR CORONA DEL MAR 16:56 5:27 57 Chris Cosmi SR SOUTH TAHOE 16:58 5:28 58 Vince D'Onofrio JR BISHOP O'DOWD 16:59 5:28 59 James Sullivan SR ST. AUGUSTINE 16:59 5:28 60 Aarron Montgomery SO NORTH 16:59 5:28 61 Daren Stockard JR OAK PARK 17:00 5:29 62 Ken Parnow SO PLACER 17:00 5:29 63 Zach Powers JR SOUTH TAHOE 17:03 5:30 64 Ryan Farrell SR REDWOOD 17:03 5:30 65 Ryan Royce SR SONORA 17:04 5:30 66 Jason Lindgren SR OAK PARK 17:04 5:30 67 Phil Hoffman JR BISHOP ALEMANY 17:05 5:30 68 Matt Caselli SR BISHOP O'DOWD 17:05 5:30 69 Kevin Collins FR SAN LORENZO VALLEY 17:08 5:31 70 Jack Turner FR CORONA DEL MAR 17:08 5:31 71 Josh Courtney SR ROSEVILLE 17:09 5:31 72 Andrew Verbrugge JR ARCHBISHOP MITTY 17:10 5:32 73 Hamilton Ball SR PLACER 17:10 5:32 74 Frank Mecozzi JR SOQUEL 17:11 5:32 75 Blake Dillion SR CORONA DEL MAR 17:12 5:32 76 Tim Mitro SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:17 5:34 77 Jose Hernandez JR NORTH 17:17 5:34 78 Danny Quinlan JR CORONA DEL MAR 17:19 5:35 79 Luke Vessey SR SOQUEL 17:20 5:35 80 Kyle Sullivan SO SOUTH TAHOE 17:20 5:35 81 J.C. Turner JR CORONA DEL MAR 17:21 5:35 82 Willy Segerstrom JR SONORA 17:21 5:35 83 Jose Garcia JR NORTH MONTEREY COUNT 17:21 5:35 84 Dustin Lee SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:22 5:36 85 Jeremy Adams JR FOOTHILL-REDDING 17:24 5:36 86 Josh Vaughan FR PLACER 17:25 5:37 87 Daniel Wold SR FREEDOM 17:28 5:37 88 Tommy Martinez GREELEY CENTRAL 17:28 5:38 89 Jordan Levandoski SR SOQUEL 17:30 5:38 90 Tom Benich GREELEY CENTRAL 17:31 5:39 91 Nick Battjes SR REDWOOD 17:32 5:39 92 Sammy DeCarlo SR ROSEVILLE 17:33 5:39 93 Mike Healy SR ST. AUGUSTINE 17:35 5:40 94 Greg McRoskey JR ST. AUGUSTINE 17:35 5:40 95 Richard Hodges FR ENTERPRISE 17:37 5:41 96 Fernando Rodriguez SR MIRAMONTE 17:37 5:41 97 Jeremiah Lloyd JR FOOTHILL-REDDING 17:39 5:41 98 Ben Vaughan SR PLACER 17:40 5:41 99 Alex Lauderbaugh SR ST. FRANCIS MT. VIEW 17:40 5:42 100 Bo Weidner SR CORONA DEL MAR 17:41 5:42 101 Sean Pawling SR SOUTH TAHOE 17:42 5:42 102 Chad Pfief GREELEY CENTRAL 17:43 5:42 103 Steven Surrette JR SARATOGA 17:45 5:43 104 Matt Ronconi SR MOUNTAIN VIEW 17:45 5:43 105 James Petroff JR SIERRA 17:47 5:44 106 Mike Rudinica SR CORONA DEL MAR 17:48 5:44 107 Scott Jones JR DEL ORO 17:49 5:44 108 Joe Rohm SO BEAR RIVER 17:50 5:45 109 Adalberto Corres SO SEASIDE 17:51 5:45 110 Tim Wallach SR BISHOP O'DOWD 17:51 5:45 111 Nick Smielak FR SAN LORENZO VALLEY 17:52 5:45 112 Jeff Audett SR MOUNTAIN VIEW 17:53 5:46 113 Stephen Keller JR SAN LORENZO VALLEY 17:56 5:47 114 Shaun Rudolph SR SOQUEL 17:57 5:47 115 Hari Subramaniam SO SARATOGA 18:00 5:48 116 Andy Gonzalez SR BISHOP ALEMANY 18:02 5:49 117 Tim Tennyson SR SONORA 18:03 5:49 118 Luke Vranna JR ENTERPRISE 18:03 5:49 119 Mike Sheridan SR BISHOP O'DOWD 18:04 5:49 120 Michael Royce SO SONORA 18:05 5:50 121 Manuel Velo SR NORTH 18:06 5:50 122 Daniel Kaufeldt SO FREEDOM 18:06 5:50 123 Aaron Raynsford SO BEAR RIVER 18:06 5:50 124 Zack Connaughton SR OAKMONT 18:08 5:51 125 Tim Steele JR ROSEVILLE 18:08 5:51 126 Zeke Giammona JR BEAR RIVER 18:09 5:51 127 Derrek Lesley JR MIRAMONTE 18:11 5:51 128 Jacob Osborne SR SARATOGA 18:11 5:52 129 Ryan Andersen SR NOVATO 18:12 5:52 130 Casey Peterson FR ENTERPRISE 18:12 5:52 131 Calvin Cooper GREELEY CENTRAL 18:13 5:52 132 Joe Brady JR ST. AUGUSTINE 18:14 5:52 133 Danny Vinson SO PALO ALTO 18:14 5:52 134 Miles Ryan JR ARCHBISHOP MITTY 18:16 5:53 135 Billy Odom JR SIERRA 18:19 5:54 136 Bryan Yeo SO ROSEVILLE 18:23 5:55 137 Tony Wyman SR SEASIDE 18:25 5:56 138 Dylan Roach-Carr JR FOOTHILL-REDDING 18:26 5:56 139 Tristan Schaefer JR DEL ORO 18:27 5:57 140 Ryan Mc Namara JR SAN LORENZO VALLEY 18:29 5:57 141 Philip Chapin JR NORTH 18:29 5:57 142 JD Young SR NOVATO 18:30 5:57 143 Mark Herrera SR ARCHBISHOP MITTY 18:35 5:59 144 Michael Jones SR SONORA 18:36 5:59 145 Brian Wullbern SR DEL ORO 18:36 6:00 146 Brennan Fay SR BISHOP ALEMANY 18:38 6:00 147 Tuan Pham SO SEASIDE 18:40 6:01 148 Conrad Sherby SR ROSEVILLE 18:41 6:01 149 Glen Larson JR SONORA 18:41 6:01 150 Troy Guess SR NORTH 18:42 6:01 151 Jeremy Canlas JR ARCHBISHOP MITTY 18:42 6:02 152 Dimitri Mata SR FREEDOM 18:43 6:02 153 Ben Corbett SR ROSEVILLE 18:44 6:02 154 Devin Marsh SR BISHOP O'DOWD 18:47 6:03 155 Shon Rickard GREELEY CENTRAL 18:47 6:03 156 Joe Roberts FR FREEDOM 18:48 6:03 157 Scott Surrette FR SARATOGA 18:49 6:04 158 Jason Lakey SR OAKMONT 18:50 6:04 159 Austin Goble GREELEY CENTRAL 18:51 6:05 160 Mike Trapp JR NOVATO 18:52 6:05 161 Sean Gasiorek SO PALO ALTO 18:54 6:05 162 Ben Lindorfer JR BISHOP O'DOWD 18:58 6:07 163 Raymond Finney SR PLACER 19:03 6:08 164 Chris Blood JR MOUNTAIN VIEW 19:04 6:09 165 Joseph Viglienzoni FR SOQUEL 19:05 6:09 166 Jascha Owens JR MOUNTAIN VIEW 19:07 6:09 167 Chris Hansen FR BEAR RIVER 19:07 6:10 168 Pat Lohse SR BEAR RIVER 19:09 6:10 169 Aaron Stafford JR DEL ORO 19:10 6:10 170 Josh Gordon SO PALO ALTO 19:12 6:11 171 Drew Lamont JR SIERRA 19:14 6:12 172 Michael Barich SO PALO ALTO 19:14 6:12 173 Chris Walstad FR DEL ORO 19:16 6:12 174 David Coughlan SO PALO ALTO 19:17 6:13 175 Thomas O'Connell FR PALO ALTO 19:19 6:13 176 Henry Barmeier FR SARATOGA 19:20 6:14 177 Ken Douglas FR SARATOGA 19:23 6:15 178 Robert Paolini FR SARATOGA 19:23 6:15 179 C J DeMercurio SR FOOTHILL-REDDING 19:27 6:16 180 Nick Lin SR HARBOR 19:28 6:16 181 Geoff Perkins SR FREEDOM 19:33 6:18 182 Grant Wilson SO ARCHBISHOP MITTY 19:38 6:20 183 Andrew Sartor SR ENTERPRISE 19:40 6:20 184 Mark Jesse JR SEASIDE 19:42 6:21 185 Joel Hurst SO SIERRA 19:46 6:22 186 Collin Mitchell JR HARBOR 19:51 6:24 187 Jared Brady JR SIERRA 19:52 6:24 188 Tyler Locey SO HARBOR 19:53 6:24 189 Ben Nelson JR SAN LORENZO VALLEY 19:57 6:25 190 Mark Barraza SR BISHOP ALEMANY 19:58 6:26 191 Michael Bateman JR NOVATO 19:59 6:26 192 Randy Duarte JR BISHOP ALEMANY 20:00 6:27 193 Mason Bretan SO NOVATO 20:09 6:29 194 Andras' Nagy SR FOOTHILL-REDDING 20:10 6:30 195 Joey Kuntz JR NORTH 20:20 6:33 196 Matthew Klimas SO SEASIDE 20:24 6:34 197 Sean Lancaster JR NOVATO 20:26 6:35 198 Justin Panitchpakdi SO HARBOR 20:27 6:35 199 Ryan Reid JR MOUNTAIN VIEW 20:41 6:40 200 Mark Morgan JR MOUNTAIN VIEW 20:49 6:42 201 Anthony Robertson JR MOUNTAIN VIEW 20:52 6:43 202 Daryl Bardo JR NOVATO 21:06 6:48 203 Don Hopper SR HARBOR 21:11 6:49 204 Ben Hanks SR ENTERPRISE 21:23 6:53 205 Greg Rhodes FR BEAR RIVER 21:31 6:56 206 Evan Gallardo JR BISHOP ALEMANY 21:42 6:59 207 Rajneel Singh JR SEASIDE 22:14 7:10 208 Dennis Aguirre SR BISHOP ALEMANY 22:31 7:15 209 Brian Moffat SR ARCHBISHOP MITTY 22:36 7:17 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S DIVISION III ------------------------------------------------------------------------------- 1. OAKMONT 4 10 20 27 39 (119)(153) = 100 Dan Napieralski SR, Kevin Newton SR, Mike Wells SR, Jason Prado JR, Eric Arreygue SO, Zack Connaughton SR, Jason Lakey SR 2. NORTH MONTEREY COUNT 7 15 33 34 37 (49) (78) = 126 Keli Parker SO, Nathan Huerta SO, Eric Padilla JR, Danny Tapia JR, Alex Lucio SR, Steve MunoZ SR, Jose Garcia JR 3. OAK PARK 8 13 36 42 48 (56) (61) = 147 Ken Brook SO, Igor Tregub SR, Sean McCann JR, Jordan Page SO, Scott Bartlett SR, Daren Stockard JR, Jason Lindgren SR 4. REDWOOD 2 25 26 46 59 (86) = 158 Jake Schmitt SO, Michael Dooher SR, Andrew Wolf SR, Andrew Garrett SR, Ryan Farrell SR, Nick Battjes SR 5. MIRAMONTE 9 28 32 35 91 (122) = 195 Joel Buscheck JR, Daniel Mejia SO, Daryl Zalan SO, Graham Roberts SO, Fernando Rodriguez SR, Derrek Lesley JR 6. ST. FRANCIS MT. VIEW 12 30 38 47 71 (79) (94) = 198 Kevin Chaves JR, Elliot Peterson SR, Nick Busta SR, Matt Honaker JR, Tim Mitro SR, Dustin Lee SR, Alex Lauderbaugh SR 7. SOUTH TAHOE 23 40 50 52 58 (75) (96) = 223 Hudson Wilvers SR, Alex Sharp SO, Bryan Kurek SO, Chris Cosmi SR, Zach Powers JR, Kyle Sullivan SO, Sean Pawling SR 8. SOQUEL 22 44 69 74 84 (109)(160) = 293 Wes Davison JR, Jeff Gill JR, Frank Mecozzi JR, Luke Vessey SR, Jordan Levandoski SR, Shaun Rudolph SR, Joseph Viglienzoni FR 9. PLACER 5 57 68 81 93 (158) = 304 Jasper Peach SR, Ken Parnow SO, Hamilton Ball SR, Josh Vaughan FR, Ben Vaughan SR, Raymond Finney SR 10. SAN LORENZO VALLEY 1 45 64 106 108 (135)(184) = 324 Alex Dunn JR, Kevin Kelley JR, Kevin Collins FR, Nick Smielak FR, Stephen Keller JR, Ryan Mc Namara JR, Ben Nelson JR 11. CORONA DEL MAR 51 65 70 73 76 (95)(101) = 335 Kevin Artz JR, Jack Turner FR, Blake Dillion SR, Danny Quinlan JR, J.C. Turner JR, Bo Weidner SR, Mike Rudinica SR 12. BISHOP O'DOWD 24 53 63 105 114 (149)(157) = 359 Chris Wong JR, Vince D'Onofrio JR, Matt Caselli SR, Tim Wallach SR, Mike Sheridan SR, Devin Marsh SR, Ben Lindorfer JR 13. ST. AUGUSTINE 3 54 88 89 127 = 361 Sean Barrett SR, James Sullivan SR, Mike Healy SR, Greg McRoskey JR, Joe Brady JR 14. FREEDOM 17 41 82 117 147 (151)(176) = 404 Lancer Smith SR, Brandon Fink SR, Daniel Wold SR, Daniel Kaufeldt SO, Dimitri Mata SR, Joe Roberts FR, Geoff Perkins SR 15. GREELEY CENTRAL 16 83 85 97 126 (150)(154) = 407 Kevin Buecher , Tommy Martinez , Tom Benich , Chad Pfief , Calvin Cooper , Shon Rickard , Austin Goble 16. NORTH 29 55 72 116 136 (145)(190) = 408 Kyle Austin SO, Aarron Montgomery SO, Jose Hernandez JR, Manuel Velo SR, Philip Chapin JR, Troy Guess SR, Joey Kuntz JR 17. SIERRA 11 14 100 130 166 (180)(182) = 421 Jimmy Elam SO, Jeff Greene SR, James Petroff JR, Billy Odom JR, Drew Lamont JR, Joel Hurst SO, Jared Brady JR 18. ROSEVILLE 21 66 87 120 131 (143)(148) = 425 Dan Robertson SR, Josh Courtney SR, Sammy DeCarlo SR, Tim Steele JR, Bryan Yeo SO, Conrad Sherby SR, Ben Corbett SR 19. SONORA 60 77 112 115 139 (144) = 503 Ryan Royce SR, Willy Segerstrom JR, Tim Tennyson SR, Michael Royce SO, Michael Jones SR, Glen Larson JR 20. ARCHBISHOP MITTY 31 67 129 138 146 (177)(204) = 511 Nick Marini SR, Andrew Verbrugge JR, Miles Ryan JR, Mark Herrera SR, Jeremy Canlas JR, Grant Wilson SO, Brian Moffat SR 21. ENTERPRISE 6 90 113 125 178 (199) = 512 Kenny Frank SR, Richard Hodges FR, Luke Vranna JR, Casey Peterson FR, Andrew Sartor SR, Ben Hanks SR 22. BEAR RIVER 43 103 118 121 162 (163)(200) = 547 Shawn Lawrence SR, Joe Rohm SO, Aaron Raynsford SO, Zeke Giammona JR, Chris Hansen FR, Pat Lohse SR, Greg Rhodes FR 23. SEASIDE 18 104 132 142 179 (191)(202) = 575 Kiran Moorty SR, Adalberto Corres SO, Tony Wyman SR, Tuan Pham SO, Mark Jesse JR, Matthew Klimas SO, Rajneel Singh JR 24. SARATOGA 98 110 123 152 171 (172)(173) = 654 Steven Surrette JR, Hari Subramaniam SO, Jacob Osborne SR, Scott Surrette FR, Henry Barmeier FR, Ken Douglas FR, Robert Paolini FR 25. FOOTHILL-REDDING 80 92 133 174 189 = 668 Jeremy Adams JR, Jeremiah Lloyd JR, Dylan Roach-Carr JR, C J DeMercurio SR, Andras' Nagy SR 26. BISHOP ALEMANY 62 111 141 185 187 (201)(203) = 686 Phil Hoffman JR, Andy Gonzalez SR, Brennan Fay SR, Mark Barraza SR, Randy Duarte JR, Evan Gallardo JR, Dennis Aguirre SR 27. DEL ORO 102 134 140 164 168 = 708 Scott Jones JR, Tristan Schaefer JR, Brian Wullbern SR, Aaron Stafford JR, Chris Walstad FR 28. MOUNTAIN VIEW 99 107 159 161 194 (195)(196) = 720 Matt Ronconi SR, Jeff Audett SR, Chris Blood JR, Jascha Owens JR, Ryan Reid JR, Mark Morgan JR, Anthony Robertson JR 29. HARBOR 19 175 181 183 193 (198) = 751 Darren Mattinson JR, Nick Lin SR, Collin Mitchell JR, Tyler Locey SO, Justin Panitchpakdi SO, Don Hopper SR 30. PALO ALTO 128 156 165 167 169 (170) = 785 Danny Vinson SO, Sean Gasiorek SO, Josh Gordon SO, Michael Barich SO, David Coughlan SO, Thomas O'Connell FR 31. NOVATO 124 137 155 186 188 (192)(197) = 790 Ryan Andersen SR, JD Young SR, Mike Trapp JR, Michael Bateman JR, Mason Bretan SO, Sean Lancaster JR, Daryl Bardo JR

Varsity Boys - Div 4

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOY'S DIVISION 4 Place Name Yr High School 4boys Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Mohamed Trafeh DUARTE 14:58 4:50 2 Craig Hall SR BIG BEAR 15:36 5:02 3 John Figueiredo SO ARCATA 15:49 5:06 4 Scott Balcao JR ST. MARY'S-STOCKTON 15:52 5:07 5 J.K. Withers JR CARDINAL NEWMAN 15:54 5:07 6 Jose Mejia SR FILLMORE 15:54 5:07 7 Patrick Parsel JR CARMEL 16:14 5:14 8 Mitchell Mcintyre JR CENTRAL VALLEY 16:21 5:16 9 Brian Ford SR WEST VALLEY 16:23 5:17 10 Tom McLean SO FLINTRIDGE PREP 16:25 5:17 11 Israel Robles SR FILLMORE 16:26 5:18 12 Seth Horwitz SR FLINTRIDGE PREP 16:27 5:18 13 Russell Bush JR SANTA CRUZ 16:29 5:19 14 James Sundquist JR SOUTH WHIDBEY 16:30 5:19 15 Jose Zavala SR FILLMORE 16:30 5:19 16 Ian McClellan JR HARVARD-WESTLAKE 16:34 5:20 17 Brandon Sos SR TERRA LINDA 16:36 5:21 18 Joseph Johnson SO CANYONVILLE CHRISTIA 16:43 5:23 19 Brian Ball SR FILLMORE 16:43 5:23 20 David Wu SR HARVARD-WESTLAKE 16:44 5:23 21 Mark Ferlito SR CARMEL 16:48 5:25 22 Tony Myint SO FLINTRIDGE PREP 16:49 5:25 23 Gus Zoell SO FLINTRIDGE PREP 16:49 5:25 24 Jose Arriaga SR FILLMORE 16:50 5:25 25 Phil Gundry JR CARMEL 16:51 5:26 26 Steven Cardinalli SR ST. MARY'S-STOCKTON 16:52 5:26 27 Robert Edsall SO CENTRAL VALLEY 16:54 5:27 28 Gabe LaMothe SO STEVENSON 16:55 5:27 29 Nick Shea SO CARMEL 16:57 5:28 30 Tino Rodriguez SO ST. MARY'S-BERKELEY 16:57 5:28 31 Jonah Stuart-Brundag JR SANTA CRUZ 16:59 5:28 32 John Hannon SO CARMEL 16:59 5:28 33 Yuma Lynch SR ARCATA 17:00 5:29 34 Martin Hernandez JR TEMPLETON 17:05 5:30 35 Richard Elmore SR JUSTIN SIENA 17:05 5:30 36 Andrew Lawrence SR STEVENSON 17:11 5:32 37 Angel Melendez SO FILLMORE 17:12 5:32 38 Holton Schmitt SO SOUTH WHIDBEY 17:12 5:32 39 Neil Rodriquez FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 17:12 5:33 40 Tony Tartaglio JR FLINTRIDGE PREP 17:13 5:33 41 Jeff Strong JR SOUTH WHIDBEY 17:15 5:33 42 Scott Barth SR HARVARD-WESTLAKE 17:15 5:34 43 Matt Lafontaine SR BIG BEAR 17:17 5:34 44 Scott Hieatt JR HARVARD-WESTLAKE 17:18 5:34 45 Scott Howard JR ST. MARY'S-BERKELEY 17:18 5:35 46 Pat Crowl SO WEST VALLEY 17:19 5:35 47 Christian Henderson SO CARDINAL NEWMAN 17:20 5:35 48 Patrick Joy JR ARCATA 17:21 5:36 49 Sandino Moya-Smith JR PIEDMONT 17:22 5:36 50 Galen Aymar JR CARDINAL NEWMAN 17:22 5:36 51 Cole Bunzel JR PIEDMONT 17:26 5:37 52 Jordan Fairley SO WEST VALLEY 17:26 5:37 53 Prescott Gadd SR FLINTRIDGE PREP 17:27 5:37 54 Jared Bell SO HARVARD-WESTLAKE 17:29 5:38 55 Tim Rowan SR TEMPLETON 17:30 5:38 56 Conley White JR SOUTH WHIDBEY 17:30 5:38 57 Miguel Lizarraga SR FILLMORE 17:31 5:39 58 Daniel Szabo SR TERRA LINDA 17:32 5:39 59 Jasper Hein SR SOUTH WHIDBEY 17:33 5:39 60 Chance Carothers SO MONTE VIS. CHRISTIAN 17:34 5:40 61 Shane Reno FR WEST VALLEY 17:35 5:40 62 Kelly Clark SR WILLITS 17:36 5:40 63 James Gowdey SR TERRA LINDA 17:37 5:41 64 Peyman Aryanpur SR ARCATA 17:39 5:41 65 Eddie Winnewisser SR TEMPLETON 17:41 5:42 66 Henry Silva SR TERRA LINDA 17:43 5:43 67 Rene Contreras DUARTE 17:44 5:43 68 Alex Von Oech SR MENLO 17:44 5:43 69 Jd Peters FR SOUTH WHIDBEY 17:45 5:43 70 Ryan Rousseau SR ARCATA 17:48 5:44 71 Victor Ornelas SR FORT BRAGG 17:49 5:44 72 Angad Bhai JR HARVARD-WESTLAKE 17:55 5:46 73 Jeff Schaffer JR MONTE VIS. CHRISTIAN 17:55 5:46 74 Phillip Moyer JR CENTRAL VALLEY 17:56 5:47 75 Tim Cumbo SO CARDINAL NEWMAN 17:57 5:47 76 Matt Bulrice SR BIG BEAR 17:57 5:47 77 Ricky Griffith FR PIEDMONT 17:59 5:48 78 Richard Mellinger JR CARMEL 18:00 5:48 79 Simeon Villalobos SR TEMPLETON 18:04 5:49 80 Kyle Bebak JR HARVARD-WESTLAKE 18:06 5:50 81 Sebastian Honnef JR SANTA CRUZ 18:07 5:50 82 Nick Griffin SO MONTE VIS. CHRISTIAN 18:07 5:50 83 Chris dePender FR SOUTH WHIDBEY 18:10 5:51 84 Andrew Bertolli SO CARDINAL NEWMAN 18:10 5:51 85 Matt Dally SO CARMEL 18:11 5:51 86 Andrew Wright SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 18:13 5:52 87 Nick Farac SO TERRA LINDA 18:13 5:52 88 Jake Texara JR ST. MARY'S-BERKELEY 18:15 5:53 89 Chris Lao-Scott FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 18:16 5:53 90 T.J. Rodriguez JR WEST VALLEY 18:20 5:54 91 John Or JR CALVARY CHAPEL 18:21 5:55 92 Scott Erb SR TEMPLETON 18:22 5:55 93 Luis Martinez SO BIG BEAR 18:23 5:55 94 Derek Johnson SO CARDINAL NEWMAN 18:26 5:56 95 Chris Linick SR FLINTRIDGE PREP 18:27 5:57 96 Matt Mullarkey JR ST. MARY'S-BERKELEY 18:28 5:57 97 Brett Gytri SR BIG BEAR 18:32 5:58 98 Francisco Salazar SO BIG BEAR 18:33 5:59 99 Tyler Buwalda SR ARCATA 18:34 5:59 100 Stephen Brent-Chase SO CENTRAL VALLEY 18:35 5:59 101 Tedd Smith SR WILLITS 18:36 6:00 102 Nick Joy JR MENLO 18:37 6:00 103 Richard Caccamo SR FORT BRAGG 18:37 6:00 104 Brian Connolly SR ST. MARY'S-STOCKTON 18:40 6:01 105 Cheyne Hill SR CALVARY CHAPEL 18:41 6:01 106 Nick Cheshire JR ST. JOSEPH-ALAMEDA 18:47 6:03 107 Tim Archer SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 18:50 6:04 108 Cody Bartholomew SR WILLITS 18:51 6:04 109 Stephen Crooms SR ST. MARY'S-BERKELEY 18:53 6:05 110 Josh Mideiros SO TEMPLETON 18:55 6:06 111 Brandon Juergens JR CENTRAL VALLEY 18:58 6:07 112 Etan Green SR MENLO 19:02 6:08 113 Joel Dines JR FORT BRAGG 19:02 6:08 114 Art Bowlds FR WILLITS 19:03 6:08 115 Joey Aurora JR PIEDMONT 19:05 6:09 116 Stephen Grant JR CALVARY CHAPEL 19:05 6:09 117 Scott Kasting JR STEVENSON 19:06 6:09 118 Ralph Carrillo SR ST. MARY'S-STOCKTON 19:12 6:11 119 Chris Brent-Chase JR CENTRAL VALLEY 19:14 6:12 120 Tim Haag SR JUSTIN SIENA 19:15 6:12 121 Brandon Jackson JR CALVARY CHAPEL 19:16 6:12 122 Jesse Domingos JR TEMPLETON 19:17 6:13 123 Mario Garcia DUARTE 19:17 6:13 124 Scott Loughhead SR MENLO 19:22 6:14 125 Dante Rowley JR ST. MARY'S-STOCKTON 19:23 6:15 126 Michael Brown JR SANTA CRUZ 19:23 6:15 127 Sean Kanady SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 19:28 6:16 128 Toby Ferleman SR WILLITS 19:29 6:17 129 Matt Ramirez SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 19:30 6:17 130 Andre Dinnell SR ST. MARY'S-STOCKTON 19:32 6:18 131 Gavin Ramsay SR STEVENSON 19:40 6:20 132 Willie Rusert SR FORT BRAGG 19:47 6:22 133 Zach Wusstig JR WEST VALLEY 19:48 6:23 134 Matt Kendall SO PIEDMONT 19:51 6:24 135 Max Backhaus JR STEVENSON 20:03 6:28 136 Austin Worth SO SANTA CRUZ 20:04 6:28 137 Bobby Kovacs FR MONTE VIS. CHRISTIAN 20:05 6:28 138 Drew Thayer FR STEVENSON 20:06 6:29 139 David Dearing JR CALVARY CHAPEL 20:16 6:32 140 Austin Bath SR WILLITS 20:16 6:32 141 Richard Beltran SR ST. MARY'S-STOCKTON 20:26 6:35 142 Ian Renner JR PIEDMONT 20:28 6:36 143 Mark Wilson PITTSBURG 20:29 6:36 144 Andrew Mengees SR MONTE VIS. CHRISTIAN 20:35 6:38 145 Sean Tiedgen JR CENTRAL VALLEY 20:42 6:40 146 Alex Lenahan SR PIEDMONT 21:02 6:46 147 Paul McArthur DUARTE 21:05 6:47 148 Eric Quezada DUARTE 21:05 6:48 149 Elliot Brenner JR MENLO 21:10 6:49 150 Jeremy Gessow JR MENLO 21:11 6:50 151 Shawn Faber JR CALVARY CHAPEL 21:15 6:51 152 Ray McQueen DUARTE 21:16 6:51 153 Mike Goetz JR JUSTIN SIENA 21:20 6:52 154 Jose Arroyo DUARTE 21:59 7:05 155 Jesse Witmer SO MONTE VIS. CHRISTIAN 22:05 7:07 156 Lewis Massaquoi PITTSBURG 22:07 7:08 157 Daniel Carroll FR MONTE VIS. CHRISTIAN 22:33 7:16 158 Jim Denny JR STEVENSON 22:55 7:23 159 Jerry Duenas PITTSBURG 22:59 7:24 160 Travis Breznak SR WILLITS 23:06 7:26 161 Anthony Vera PITTSBURG 23:07 7:27 162 George Hale FR JUSTIN SIENA 23:27 7:33 163 Derek Kern SR BIG BEAR 24:22 7:51 164 Kyle Biane SO JUSTIN SIENA 24:44 7:58 165 Warren Shinnamon FR JUSTIN SIENA 24:47 7:59 166 Eric Hu JR JUSTIN SIENA 24:56 8:02 167 Ryan Valentinsen SO JUSTIN SIENA 25:14 8:08 168 Alex Brownlee PITTSBURG 26:49 8:38 169 Benjamin Maude SO JUSTIN SIENA 26:58 8:41 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S DIVISION 4 ------------------------------------------------------------------------------- 1. FILLMORE 6 11 15 18 23 (36) (56) = 73 Jose Mejia SR, Israel Robles SR, Jose Zavala SR, Brian Ball SR, Jose Arriaga SR, Angel Melendez SO, Miguel Lizarraga SR 2. FLINTRIDGE PREP 10 12 21 22 39 (52) (93) = 104 Tom McLean SO, Seth Horwitz SR, Tony Myint SO, Gus Zoell SO, Tony Tartaglio JR, Prescott Gadd SR, Chris Linick SR 3. CARMEL 7 20 24 28 31 (76) (83) = 110 Patrick Parsel JR, Mark Ferlito SR, Phil Gundry JR, Nick Shea SO, John Hannon SO, Richard Mellinger JR, Matt Dally SO 4. HARVARD-WESTLAKE 16 19 41 43 53 (70) (78) = 172 Ian McClellan JR, David Wu SR, Scott Barth SR, Scott Hieatt JR, Jared Bell SO, Angad Bhai JR, Kyle Bebak JR 5. SOUTH WHIDBEY 14 37 40 55 58 (68) (81) = 204 James Sundquist JR, Holton Schmitt SO, Jeff Strong JR, Conley White JR, Jasper Hein SR, Jd Peters FR, Chris dePender FR 6. ARCATA 3 32 47 63 69 (97) = 214 John Figueiredo SO, Yuma Lynch SR, Patrick Joy JR, Peyman Aryanpur SR, Ryan Rousseau SR, Tyler Buwalda SR 7. WEST VALLEY 9 45 51 60 88 (128) = 253 Brian Ford SR, Pat Crowl SO, Jordan Fairley SO, Shane Reno FR, T.J. Rodriguez JR, Zach Wusstig JR 8. CARDINAL NEWMAN 5 46 49 73 82 (92) = 255 J.K. Withers JR, Christian Henderson SO, Galen Aymar JR, Tim Cumbo SO, Andrew Bertolli SO, Derek Johnson SO 9. TERRA LINDA 17 57 62 65 85 = 286 Brandon Sos SR, Daniel Szabo SR, James Gowdey SR, Henry Silva SR, Nick Farac SO 10. BIG BEAR 2 42 74 91 95 (96)(158) = 304 Craig Hall SR, Matt Lafontaine SR, Matt Bulrice SR, Luis Martinez SO, Brett Gytri SR, Francisco Salazar SO, Derek Kern SR 11. CENTRAL VALLEY 8 26 72 98 108 (115)(140) = 312 Mitchell Mcintyre JR, Robert Edsall SO, Phillip Moyer JR, Stephen Brent-Chase SO, Brandon Juergens JR, Chris Brent-Chase JR, Sean Tiedgen JR 12. TEMPLETON 33 54 64 77 90 (107)(118) = 318 Martin Hernandez JR, Tim Rowan SR, Eddie Winnewisser SR, Simeon Villalobos SR, Scott Erb SR, Josh Mideiros SO, Jesse Domingos JR 13. ST. MARY'S-BERKELEY 29 44 86 94 106 = 359 Tino Rodriguez SO, Scott Howard JR, Jake Texara JR, Matt Mullarkey JR, Stephen Crooms SR 14. ST. MARY'S-STOCKTON 4 25 101 114 121 (126)(136) = 365 Scott Balcao JR, Steven Cardinalli SR, Brian Connolly SR, Ralph Carrillo SR, Dante Rowley JR, Andre Dinnell SR, Richard Beltran SR 15. SANTA CRUZ 13 30 79 122 131 = 375 Russell Bush JR, Jonah Stuart-Brundag JR, Sebastian Honnef JR, Michael Brown JR, Austin Worth SO 16. PIEDMONT 48 50 75 111 129 (137)(141) = 413 Sandino Moya-Smith JR, Cole Bunzel JR, Ricky Griffith FR, Joey Aurora JR, Matt Kendall SO, Ian Renner JR, Alex Lenahan SR 17. ST. JOSEPH-ALAMEDA 38 84 87 103 104 (123)(125) = 416 Neil Rodriquez FR, Andrew Wright SR, Chris Lao-Scott FR, Nick Cheshire JR, Tim Archer SR, Sean Kanady SR, Matt Ramirez SR 18. STEVENSON 27 35 113 127 130 (133)(153) = 432 Gabe LaMothe SO, Andrew Lawrence SR, Scott Kasting JR, Gavin Ramsay SR, Max Backhaus JR, Drew Thayer FR, Jim Denny JR 19. DUARTE 1 66 119 142 143 (147)(149) = 471 Mohamed Trafeh , Rene Contreras , Mario Garcia , Paul McArthur , Eric Quezada , Ray McQueen , Jose Arroyo 20. MONTE VIS. CHRISTIAN 59 71 80 132 139 (150)(152) = 481 Chance Carothers SO, Jeff Schaffer JR, Nick Griffin SO, Bobby Kovacs FR, Andrew Mengees SR, Jesse Witmer SO, Daniel Carroll FR 21. WILLITS 61 99 105 110 124 (135)(155) = 499 Kelly Clark SR, Tedd Smith SR, Cody Bartholomew SR, Art Bowlds FR, Toby Ferleman SR, Austin Bath SR, Travis Breznak SR 22. MENLO 67 100 109 120 144 (145) = 540 Alex Von Oech SR, Nick Joy JR, Etan Green SR, Scott Loughhead SR, Elliot Brenner JR, Jeremy Gessow JR 23. CALVARY CHAPEL 89 102 112 117 134 (146) = 554 John Or JR, Cheyne Hill SR, Stephen Grant JR, Brandon Jackson JR, David Dearing JR, Shawn Faber JR 24. PITTSBURG 138 151 154 156 162 = 761 Mark Wilson , Lewis Massaquoi , Jerry Duenas , Anthony Vera , Alex Brownlee

Varsity Boys - Div 5

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOYS'S DIVISION 5 Place Name Yr High School 5boys Pace ===== ====================== == ==================== ======= ===== 1 Nick Neely SR CRYSTAL SPR. UPLANDS 16:07 5:12 2 John Gaudette SR LICK WILMERDING 16:29 5:19 3 Daniel Fisher SR COLLEGE PREP 16:39 5:22 4 Garrett Metcalf SR TRI-CITY CHRISTIAN 16:54 5:27 5 Travis Wolfe SO TRI-VALLEY 17:02 5:29 6 Ken Akiha JR HEAD-ROYCE 17:16 5:34 7 Andrew Nguyen SR COLLEGE PREP 17:23 5:36 8 Mitchell Howell JR TRI-CITY CHRISTIAN 17:26 5:37 9 Elias Feldman JR SAN FRAN. WALDORF 17:30 5:38 10 Austin Fritzke FR MOUNT SHASTA 17:34 5:40 11 Evan Miyashiro JR OAKS CHRISTIAN 17:43 5:42 12 Colby Long SO OAKS CHRISTIAN 17:44 5:43 13 Peter Trudelle SR WOODSIDE PRIORY 17:45 5:43 14 Coren Pappu SR KING'S ACADEMY 17:47 5:44 15 Eric Meissner SO OAKS CHRISTIAN 17:50 5:45 16 Brenton Smith SR TRI-VALLEY 17:52 5:45 17 Zander Nguyen JR COLLEGE PREP 17:55 5:46 18 Kevin Williams JR COLLEGE PREP 17:57 5:47 19 Ben Tribelhorn SR ST. MARY'S-OREGON 18:04 5:49 20 Frank Bauch JR HEAD-ROYCE 18:07 5:50 21 Chris Avery SR LICK WILMERDING 18:09 5:51 22 Remego Mireles JR ANZAR 18:14 5:52 23 Dan Jenewein SO OAKS CHRISTIAN 18:17 5:53 24 Paul Aurich JR COLLEGE PREP 18:18 5:54 25 Diony Lopez SR LICK WILMERDING 18:21 5:55 26 Conrad Murphy SO HEAD-ROYCE 18:23 5:55 27 Armando Hernandez SR GONZALES 18:27 5:57 28 Alex Wu SO LICK WILMERDING 18:30 5:57 29 Adam Wilson JR TRI-VALLEY 18:37 6:00 30 Patrick Cahill JR TRINITY 18:41 6:01 31 Kyle Block FR OAKS CHRISTIAN 18:59 6:07 32 Dan Au SO LICK WILMERDING 19:02 6:08 33 Philip Isola JR LICK WILMERDING 19:07 6:10 34 Gabe Scheffler SO COLLEGE PREP 19:08 6:10 35 Kristof Horompoly FR WOODSIDE PRIORY 19:09 6:10 36 Jordan Harris SO HEAD-ROYCE 19:25 6:15 37 Caleb Ellison JR ANZAR 19:28 6:16 38 Greg Pantell JR LICK WILMERDING 19:35 6:18 39 Lukas Leuthold SR SAN FRAN. WALDORF 19:35 6:19 40 Raymond Hou FR OAKS CHRISTIAN 19:35 6:19 41 Bevan Barton SO COLLEGE PREP 19:36 6:19 42 Jeremy Mathsen SO TRI-VALLEY 19:36 6:19 43 Michael Kuschner FR SAN FRAN. WALDORF 19:44 6:22 44 Francisco Heath JR ANZAR 19:45 6:22 45 Derek Smith FR TRI-VALLEY 19:59 6:26 46 Ben Spooner SR OAKS CHRISTIAN 20:03 6:28 47 Chris Woodworth JR TRINITY 20:14 6:31 48 Michael Delgado FR ST. MARY'S-OREGON 20:22 6:34 49 John Huppke FR TRI-VALLEY 20:24 6:34 50 Nick Swann SR GONZALES 20:25 6:35 51 Josh Mattingly FR TRI-VALLEY 20:47 6:42 52 Mario Valentin SR GONZALES 20:58 6:45 53 Michael Winn JR TRINITY 21:39 6:58 54 Antonio Gutierez FR GONZALES 21:50 7:02 55 Juan Rayas FR GONZALES 21:52 7:02 56 Octavio Hernandez FR GONZALES 22:18 7:11 57 Chett Buttler JR TRINITY 22:46 7:20 58 Juan Gomez SR GONZALES 23:01 7:25 59 Aaron Sanders JR HEAD-ROYCE 23:23 7:32 60 Garrett Schwanke SR ST. MARY'S-OREGON 25:40 8:16 61 Jace Emory SO TRINITY 26:23 8:30 62 Orion Meridith JR TRINITY 26:24 8:30 63 Sangye Ince-Johanssen FR ST. MARY'S-OREGON 28:42 9:15 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S DIVISION 5 ------------------------------------------------------------------------------- 1. COLLEGE PREP 2 5 10 11 15 (25) (29) = 43 Daniel Fisher SR, Andrew Nguyen SR, Zander Nguyen JR, Kevin Williams JR, Paul Aurich JR, Gabe Scheffler SO, Bevan Barton SO 2. OAKS CHRISTIAN 6 7 8 14 22 (28) (32) = 57 Evan Miyashiro JR, Colby Long SO, Eric Meissner SO, Dan Jenewein SO, Kyle Block FR, Raymond Hou FR, Ben Spooner SR 3. LICK WILMERDING 1 13 16 19 23 (24) (27) = 72 John Gaudette SR, Chris Avery SR, Diony Lopez SR, Alex Wu SO, Dan Au SO, Philip Isola JR, Greg Pantell JR 4. TRI-VALLEY 3 9 20 30 31 (34) (36) = 93 Travis Wolfe SO, Brenton Smith SR, Adam Wilson JR, Jeremy Mathsen SO, Derek Smith FR, John Huppke FR, Josh Mattingly FR 5. HEAD-ROYCE 4 12 17 26 44 = 103 Ken Akiha JR, Frank Bauch JR, Conrad Murphy SO, Jordan Harris SO, Aaron Sanders JR 6. GONZALES 18 35 37 39 40 (41) (43) = 169 Armando Hernandez SR, Nick Swann SR, Mario Valentin SR, Antonio Gutierez FR, Juan Rayas FR, Octavio Hernandez FR, Juan Gomez SR 7. TRINITY 21 33 38 42 45 (46) = 179 Patrick Cahill JR, Chris Woodworth JR, Michael Winn JR, Chett Buttler JR, Jace Emory SO, Orion Meridith JR

JV Boys - Div 1-2

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOY'S JV DIVISION 1 AND 2 INDIVIDUAL RESULTS Place Name Yr High School Boysj Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Francisco Perez JR MADERA 9:09 4:55 2 Jake Matthews FR FOLSOM 9:14 4:57 3 Jesse Perez SO MADERA 9:15 4:58 4 Ricardo Herrera SR MADERA 9:16 4:58 5 Pedro Perez JR MADERA 9:18 4:59 6 Chris Lewis SR FERRIS 9:18 5:00 7 Daniel Rocha FR MADERA 9:19 5:00 8 August Hernandez JR MADERA 9:21 5:01 9 David Kehn SR APTOS 9:25 5:03 10 David Palmer SO MEAD 9:25 5:03 11 Aaron McCormack SO OAK RIDGE 9:27 5:04 12 Peter Komorniczak SR JESUIT-SACRAMENTO 9:29 5:06 13 Michael Treantos JR MARINA 9:30 5:06 14 James McGuire SO DA LA SALLE 9:30 5:06 15 Carter Rowand JR FERRIS 9:32 5:07 16 Andrew Blumel JR MEAD 9:32 5:07 17 Graham Thompson JR MEAD 9:33 5:08 18 Tom Cox FR DA LA SALLE 9:36 5:09 19 Antonio Rosales SR MADERA 9:36 5:09 20 Nick Zalom SR JESUIT-SACRAMENTO 9:37 5:10 21 Jim Jelincic SR SAN RAMON VALLEY 9:39 5:11 22 Steven Gimpel FR MEAD 9:42 5:12 23 Ky Madden VALHALLA 9:42 5:12 24 Jeff Smith FR COLLEGE PARK 9:43 5:13 25 Jonathan Wang JR JESUIT-SACRAMENTO 9:43 5:13 26 Brett Lawson FR MARINA 9:44 5:14 27 Jess Lucchese FR DA LA SALLE 9:45 5:14 28 Chris Reilly SO JESUIT-SACRAMENTO 9:46 5:15 29 Brian Palmer SR MEAD 9:46 5:15 30 Scott Bogdanoff SO BELLARMINE COL. PREP 9:47 5:15 31 Danny Smith SO BELLARMINE COL. PREP 9:48 5:16 32 Josh Parkhurst SO OAK RIDGE 9:49 5:16 33 Jonathan Raney VALHALLA 9:50 5:17 34 Ryan Dial VALHALLA 9:50 5:17 35 Andrew Vetek SO DA LA SALLE 9:50 5:17 36 Daniel Dry SR EL MOLINO 9:51 5:17 37 James Laville FR JESUIT-SACRAMENTO 9:51 5:17 38 Justin Delessert FR COLLEGE PARK 9:52 5:18 39 Robert Elvick SO RENO 9:52 5:18 40 Matt Polifka SO BUCHANAN 9:53 5:18 41 Cordell Copa SR COLLEGE PARK 9:54 5:19 42 Noah Hershman FR THOUSAND OAKS 9:54 5:19 43 Alec Gragg FR JESUIT-SACRAMENTO 9:55 5:19 44 Kevin McKinney JR BELLARMINE COL. PREP 9:56 5:20 45 Tony Guadagnini SO MARINA 9:58 5:21 46 Ian Young SR SILVER CREEK 9:58 5:21 47 Paul Tomeo SR SAN RAMON VALLEY 10:00 5:22 48 Patrick Kleinow SO MARINA 10:01 5:22 49 James Sullivan FR THOUSAND OAKS 10:02 5:23 50 Daniel Lim SO BELLARMINE COL. PREP 10:03 5:24 51 Bryan Dyer FR FOLSOM 10:03 5:24 52 Damon Baker FR FOLSOM 10:04 5:24 53 Mike Zimmerman JR COLLEGE PARK 10:04 5:24 54 Scott Halliday FR DAVIS SENIOR 10:05 5:25 55 Steven Mahaffey FR RENO 10:05 5:25 56 Ryan Holiday SO GRANITE BAY 10:06 5:25 57 Elliot Krigel FR GUNN 10:06 5:25 58 Cory Grove FR FOLSOM 10:08 5:26 59 Chris Hernandez FR KLAMATH UNION 10:10 5:27 60 Mike Riley VALHALLA 10:10 5:28 61 Spencer Packer JR MOUNTAIN RIDGE 10:11 5:28 62 Corey Matsumoto FR MARINA 10:11 5:28 63 Carl Reid FR GUNN 10:12 5:28 64 Marty Winkler JR BULLARD 10:12 5:29 65 Brandon Geis FR BUCHANAN 10:13 5:29 66 Hugo Agurcia FR GRACE DAVIS 10:14 5:29 67 Michael Saxton SO GRANITE BAY 10:14 5:30 68 Jordan Harwell SO DA LA SALLE 10:15 5:30 69 Jordan Vardell SR RENO 10:15 5:30 70 Andrew Seymore JR MEAD 10:16 5:30 71 Tim Mc Graw JR HELIX 10:16 5:31 72 Davis Richards SO MEAD 10:16 5:31 73 Ryan Cole VALHALLA 10:17 5:31 74 Casey Carroll FR THOUSAND OAKS 10:18 5:32 75 Kyle Skahill FR THOUSAND OAKS 10:19 5:32 76 Bram Mitchell FR STOCKDALE 10:19 5:33 77 Matthew Candau SO SAN RAMON VALLEY 10:20 5:33 78 Darwin Durchanek FR ROSEBURG 10:21 5:33 79 Taylor Butler FR THOUSAND OAKS 10:21 5:34 80 David Huh SO COLLEGE PARK 10:22 5:34 81 Steven Koo FR SILVER CREEK 10:23 5:34 82 Travis Davis SO WOODCREEK 10:23 5:34 83 John Maniaci SO WOODCREEK 10:23 5:35 84 Sam Goldman SR REDWOOD 10:24 5:35 85 Gurpreet Kang SO SILVER CREEK 10:24 5:35 86 Kyle Wulff FR BELLARMINE COL. PREP 10:25 5:35 87 Aaron DeLeon SO HELIX 10:25 5:35 88 Drew Lefkof SO REDWOOD 10:25 5:36 89 Michael Caswell SO GRANITE BAY 10:25 5:36 90 David Magbanua FR SILVER CREEK 10:26 5:36 91 Shinichi Matsumoto FR MARINA 10:27 5:37 92 Michael Andreas JR STOCKDALE 10:27 5:37 93 Rex Maximo JR SILVER CREEK 10:28 5:37 94 Peter Vargo SR COLLEGE PARK 10:28 5:37 95 Brian Albers SR GRANITE BAY 10:29 5:38 96 Brady Bakay SR DAVIS SENIOR 10:30 5:38 97 Trevor Lima FR THOUSAND OAKS 10:30 5:38 98 Alex Harkins FR DA LA SALLE 10:31 5:39 99 Francis Kitrick SO BELLARMINE COL. PREP 10:31 5:39 100 Marshall Van Leuven FR MARIA CARRILLO 10:32 5:39 101 Kyle Barrett FR WOODCREEK 10:33 5:40 102 Andrew Lim FR BELLARMINE COL. PREP 10:34 5:40 103 Alex Yiu JR SAN RAMON VALLEY 10:34 5:40 104 Jordan Claassen FR GUNN 10:34 5:41 105 Andrew Thaler SO WOODCREEK 10:38 5:42 106 Mark Kielbase VALHALLA 10:38 5:42 107 Daniel Bacci SR EL MOLINO 10:39 5:43 108 Matt Eyde JR FOOTHILL 10:39 5:43 109 Morgan Gallegos SO GRACE DAVIS 10:40 5:43 110 David Bellotti SR FOOTHILL 10:40 5:44 111 Scott Hensel SO CASA GRANDE 10:40 5:44 112 Russell Logan SO WOODCREEK 10:41 5:44 113 Josh Van Eyken FR DAVIS SENIOR 10:41 5:44 114 Preston Joyce JR MISSION SAN JOSE 10:41 5:44 115 Anthony Stewart CARSON HIGH-NV 10:42 5:45 116 Jonas Abel SR DAVIS SENIOR 10:42 5:45 117 Carey Matthews SR DA LA SALLE 10:43 5:45 118 Louis Petrakis SO GRACE DAVIS 10:43 5:45 119 Jonathan Tamayo JR MARINA 10:43 5:45 120 Aj Tinloy SO WOODCREEK 10:44 5:46 121 David Tarantino SO CASA GRANDE 10:44 5:46 122 Andy Roth SO MARIA CARRILLO 10:44 5:46 123 James McCurley SO BUCHANAN 10:45 5:46 124 Mike Green SO BUCHANAN 10:45 5:46 125 Joshua Hernandez FR SILVER CREEK 10:46 5:47 126 Sean Thomas JR MARIA CARRILLO 10:47 5:47 127 Jeremy Elsener SO REDWOOD 10:47 5:47 128 Justin Velez SO GRACE DAVIS 10:48 5:48 129 David Cooley FR BULLARD 10:48 5:48 130 Ryan Aldridge FR MARIA CARRILLO 10:48 5:48 131 Steve Nash SR CASA GRANDE 10:49 5:48 132 Kenny Congrove FR WOODCREEK 10:50 5:49 133 Jeff Lipari FR THOUSAND OAKS 10:51 5:50 134 Shaun Lin FR MARINA 10:52 5:50 135 Elijah Kim SR CARLMONT 10:53 5:51 136 Charles Johnson FR STOCKDALE 10:53 5:51 137 Chris Seymour FR FOLSOM 10:54 5:51 138 Shane Haueter JR GRACE DAVIS 10:54 5:51 139 Sam Pincock CARSON HIGH-NV 10:55 5:52 140 Steven Macias SO BUCHANAN 10:55 5:52 141 Dane Skabelund SO MARIA CARRILLO 10:57 5:53 142 Corey Young JR IRVINGTON 10:58 5:53 143 Doug Anderson FR MARIA CARRILLO 10:59 5:54 144 Robert Stroh VALHALLA 10:59 5:54 145 Brian Turnbloom SO COLLEGE PARK 11:00 5:54 146 Ross Mollenkopf FR GRANADA 11:00 5:54 147 Thomas Norton, Jr. FR GRACE DAVIS 11:01 5:55 148 Naveen Bazaj SR MISSION SAN JOSE 11:01 5:55 149 Adam Garcia JR EL MOLINO 11:02 5:56 150 Grant Damon SO REDWOOD 11:03 5:56 151 Matt Cherrington FR BUCHANAN 11:04 5:57 152 Rusty Turner CARSON HIGH-NV 11:06 5:57 153 Gabe Wong SO FOOTHILL 11:06 5:58 154 Patrick Gandolfo FR BUCHANAN 11:07 5:58 155 Jesse Karlin FR CARLMONT 11:09 5:59 156 Yakov Berenshteyn FR AMADOR VALLEY 11:09 5:59 157 Trey Astbury JR FOOTHILL 11:09 5:59 158 Martin Bolvig FR REDWOOD 11:12 6:01 159 Will Tagg FR AMADOR VALLEY 11:12 6:01 160 Joel Wortman CARSON HIGH-NV 11:14 6:02 161 Gareth Ewing SR DAVIS SENIOR 11:15 6:02 162 Trevor Smyth FR REDWOOD 11:16 6:03 163 Travis Boe JR STOCKDALE 11:17 6:03 164 Carlos Camargo SR REEDLEY 11:17 6:03 165 Andrew Chan JR CARLMONT 11:17 6:04 166 Stephen Maples CARSON HIGH-NV 11:18 6:04 167 Vince Feliz JR DAVIS SENIOR 11:19 6:04 168 Tyler Thralls SO GRANADA 11:20 6:05 169 Nikhil Singh FR IRVINGTON 11:21 6:06 170 Austin Knuppe JR FOOTHILL 11:23 6:06 171 Matt Chan SR MISSION SAN JOSE 11:23 6:07 172 Stephen Maier JR AMADOR VALLEY 11:23 6:07 173 Adam Luxenberg SO REDWOOD 11:24 6:07 174 Dan Hu JR MISSION SAN JOSE 11:25 6:08 175 Nick Huppert SO CORDOVA 11:25 6:08 176 Ben Ross SO GRANADA 11:27 6:09 177 Andrew Phan SR SILVER CREEK 11:27 6:09 178 David Fredrickson SR IRVINGTON 11:30 6:10 179 Ryan Scheel SO FOLSOM 11:31 6:11 180 Ben Kolton FR RENO 11:33 6:12 181 Andrew Kendall SO CASA GRANDE 11:39 6:15 182 Sam Thompson SO MARIA CARRILLO 11:40 6:16 183 Brett Bryon SO CASA GRANDE 11:43 6:17 184 Nick Terry JR IRVINGTON 11:44 6:18 185 Bradley Williams CARSON HIGH-NV 11:48 6:20 186 Jonathan Lonsdale SO MISSION SAN JOSE 11:54 6:23 187 Tony Lu SO GUNN 11:54 6:23 188 Anthony Tadina JR IRVINGTON 11:57 6:25 189 David Dubose SR STOCKDALE 12:02 6:28 190 Jeff Bennett JR GRANADA 12:06 6:30 191 Zack Thomsen JR MISSION SAN JOSE 12:07 6:30 192 Danial Fang JR GRANADA 12:07 6:30 193 Noah Metz JR GUNN 12:09 6:31 194 Greg Prokosch SO GRANADA 12:15 6:35 195 David Acorn SO AMADOR VALLEY 12:16 6:35 196 Tim Camara SO IRVINGTON 12:19 6:37 197 Zak Herzfeldt FR AMADOR VALLEY 12:20 6:37 198 Sean Ellis SR SAN RAMON VALLEY 12:23 6:39 199 Dan Wilcox SO SAN RAMON VALLEY 12:25 6:40 200 Ma'ayan BenNaim SO EL MOLINO 12:29 6:42 201 Stephen Lowry SR AMADOR VALLEY 12:33 6:44 202 Logan Murphy FR CARLMONT 12:35 6:45 203 Noah Hallett JR EL MOLINO 12:36 6:46 204 Alex Kwan JR GUNN 12:39 6:47 205 Kevin Tadevich FR AMADOR VALLEY 12:41 6:48 206 Michael Beirne SO FOLSOM 12:41 6:49 207 Jon Ekgren SO STOCKDALE 12:42 6:49 208 Miguel Acuna JR EL MOLINO 12:42 6:49 209 Zack Siebers SR GRANADA 12:48 6:52 210 Matthew Chan JR CARLMONT 13:08 7:03 211 Matt Novak JR EL MOLINO 13:09 7:04 212 Matt McAuley SR GRANITE BAY 13:47 7:24 213 David Wallick JR BULLARD 14:10 7:36 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S JV DIVISION 1 AND 2 SCORING ------------------------------------------------------------------------------- 1. MADERA 1 3 4 5 6 (7) (15) = 19 Francisco Perez JR 1, Jesse Perez SO 1, Ricardo Herrera SR 1, Pedro Perez JR 1, Daniel Rocha FR 1, August Hernandez JR 1, Antonio Rosales SR 1 2. MEAD 8 12 13 18 25 (59) (60) = 76 David Palmer SO 1, Andrew Blumel JR 1, Graham Thompson JR 1, Steven Gimpel FR 1, Brian Palmer SR 1, Andrew Seymore JR 1, Davis Richards SO 1 3. JESUIT-SACRAMENTO 9 16 21 24 32 (37) = 102 Peter Komorniczak SR 2, Nick Zalom SR 2, Jonathan Wang JR 2, Chris Reilly SO 2, James Laville FR 2, Alec Gragg FR 2 4. DA LA SALLE 11 14 23 30 58 (84)(103) = 136 James McGuire SO 1, Tom Cox FR 1, Jess Lucchese FR 1, Andrew Vetek SO 1, Jordan Harwell SO 1, Alex Harkins FR 1, Carey Matthews SR 1 5. MARINA 10 22 39 42 53 (77)(105) = 166 Michael Treantos JR 1, Brett Lawson FR 1, Tony Guadagnini SO 1, Patrick Kleinow SO 1, Corey Matsumoto FR 1, Shinichi Matsumoto FR 1, Jonathan Tamayo JR 1 6. VALHALLA 19 28 29 52 61 (92)(128) = 189 Ky Madden 2, Jonathan Raney 2, Ryan Dial 2, Mike Riley 2, Ryan Cole 2, Mark Kielbase 2, Robert Stroh 2 7. COLLEGE PARK 20 33 35 47 67 (80)(129) = 202 Jeff Smith FR 2, Justin Delessert FR 2, Cordell Copa SR 2, Mike Zimmerman JR 2, David Huh SO 2, Peter Vargo SR 2, Brian Turnbloom SO 2 8. BELLARMINE COL. PREP 26 27 38 44 73 (85) (88) = 208 Scott Bogdanoff SO 1, Danny Smith SO 1, Kevin McKinney JR 1, Daniel Lim SO 1, Kyle Wulff FR 1, Francis Kitrick SO 1, Andrew Lim FR 1 9. FOLSOM 2 45 46 51 121 (161)(187) = 265 Jake Matthews FR 1, Bryan Dyer FR 1, Damon Baker FR 1, Cory Grove FR 1, Chris Seymour FR 1, Ryan Scheel SO 1, Michael Beirne SO 1 10. THOUSAND OAKS 36 43 62 63 66 (83)(118) = 270 Noah Hershman FR 1, James Sullivan FR 1, Casey Carroll FR 1, Kyle Skahill FR 1, Taylor Butler FR 1, Trevor Lima FR 1, Jeff Lipari FR 1 11. SILVER CREEK 40 68 72 76 79 (111)(159) = 335 Ian Young SR 1, Steven Koo FR 1, Gurpreet Kang SO 1, David Magbanua FR 1, Rex Maximo JR 1, Joshua Hernandez FR 1, Andrew Phan SR 1 12. SAN RAMON VALLEY 17 41 65 89 179 (180) = 391 Jim Jelincic SR 2, Paul Tomeo SR 2, Matthew Candau SO 2, Alex Yiu JR 2, Sean Ellis SR 2, Dan Wilcox SO 2 13. WOODCREEK 69 70 87 91 98 (106)(117) = 415 Travis Davis SO 2, John Maniaci SO 2, Kyle Barrett FR 2, Andrew Thaler SO 2, Russell Logan SO 2, Aj Tinloy SO 2, Kenny Congrove FR 2 14. BUCHANAN 34 55 109 110 124 (135)(138) = 432 Matt Polifka SO 1, Brandon Geis FR 1, James McCurley SO 1, Mike Green SO 1, Steven Macias SO 1, Matt Cherrington FR 1, Patrick Gandolfo FR 1 15. GRANITE BAY 49 57 75 81 193 = 455 Ryan Holiday SO 2, Michael Saxton SO 2, Michael Caswell SO 2, Brian Albers SR 2, Matt McAuley SR 2 16. DAVIS SENIOR 48 82 99 102 145 (150) = 476 Scott Halliday FR 1, Brady Bakay SR 1, Josh Van Eyken FR 1, Jonas Abel SR 1, Gareth Ewing SR 1, Vince Feliz JR 1 17. GRACE DAVIS 56 95 104 114 122 (131) = 491 Hugo Agurcia FR 1, Morgan Gallegos SO 1, Louis Petrakis SO 1, Justin Velez SO 1, Shane Haueter JR 1, Thomas Norton, Jr. FR 1 18. REDWOOD 71 74 113 134 142 (146)(156) = 534 Sam Goldman SR 3, Drew Lefkof SO 3, Jeremy Elsener SO 3, Grant Damon SO 3, Martin Bolvig FR 3, Trevor Smyth FR 3, Adam Luxenberg SO 3 19. GUNN 50 54 90 168 174 (185) = 536 Elliot Krigel FR 2, Carl Reid FR 2, Jordan Claassen FR 2, Tony Lu SO 2, Noah Metz JR 2, Alex Kwan JR 2 20. MARIA CARRILLO 86 108 112 115 125 (127)(163) = 546 Marshall Van Leuven FR 2, Andy Roth SO 2, Sean Thomas JR 2, Ryan Aldridge FR 2, Dane Skabelund SO 2, Doug Anderson FR 2, Sam Thompson SO 2 21. STOCKDALE 64 78 120 147 170 (188) = 579 Bram Mitchell FR 2, Michael Andreas JR 2, Charles Johnson FR 2, Travis Boe JR 2, David Dubose SR 2, Jon Ekgren SO 2 22. FOOTHILL 94 96 137 141 153 = 621 Matt Eyde JR 2, David Bellotti SR 2, Gabe Wong SO 2, Trey Astbury JR 2, Austin Knuppe JR 2 23. EL MOLINO 31 93 133 181 184 (189)(192) = 622 Daniel Dry SR 1, Daniel Bacci SR 1, Adam Garcia JR 1, Ma'ayan BenNaim SO 1, Noah Hallett JR 1, Miguel Acuna JR 1, Matt Novak JR 1 24. CASA GRANDE 97 107 116 162 164 = 646 Scott Hensel SO 2, David Tarantino SO 2, Steve Nash SR 2, Andrew Kendall SO 2, Brett Bryon SO 2 25. CARSON HIGH-NV 101 123 136 144 149 (166) = 653 Anthony Stewart 2, Sam Pincock 2, Rusty Turner 2, Joel Wortman 2, Stephen Maples 2, Bradley Williams 2 26. MISSION SAN JOSE 100 132 154 157 167 (172) = 710 Preston Joyce JR 1, Naveen Bazaj SR 1, Matt Chan SR 1, Dan Hu JR 1, Jonathan Lonsdale SO 1, Zack Thomsen JR 1 27. IRVINGTON 126 152 160 165 169 (177) = 772 Corey Young JR 2, Nikhil Singh FR 2, David Fredrickson SR 2, Nick Terry JR 2, Anthony Tadina JR 2, Tim Camara SO 2 28. CARLMONT 119 139 148 183 191 = 780 Elijah Kim SR 2, Jesse Karlin FR 2, Andrew Chan JR 2, Logan Murphy FR 2, Matthew Chan JR 2 29. GRANADA 130 151 158 171 173 (175)(190) = 783 Ross Mollenkopf FR 2, Tyler Thralls SO 2, Ben Ross SO 2, Jeff Bennett JR 2, Danial Fang JR 2, Greg Prokosch SO 2, Zack Siebers SR 2 30. AMADOR VALLEY 140 143 155 176 178 (182)(186) = 792 Yakov Berenshteyn FR 2, Will Tagg FR 2, Stephen Maier JR 2, David Acorn SO 2, Zak Herzfeldt FR 2, Stephen Lowry SR 2, Kevin Tadevich FR 2

JV Boys - Div 3-5

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat BOY'S JV DIVISION 3,4, AND 5 INDIVIDUAL RESULTS Place Name Yr High School Boysj Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Daniel Jacob JR OAK PARK 9:22 5:02 2 Enoch Trujillo SO NORTH MONTEREY COUNT 9:31 5:07 3 Mike Lucio SO NORTH MONTEREY COUNT 9:34 5:08 4 Matt Weiss JR OAK PARK 9:39 5:11 5 Todd Bettisworth JR OAK PARK 9:40 5:12 6 Jon Yahalom SR OAK PARK 9:43 5:13 7 Tyson Teesdale FR FOOTHILL-REDDING 9:47 5:15 8 Mike Somoff SO MOUNTAIN VIEW 9:48 5:16 9 Tommy Vasquez FR ST. MARY'S-BERKELEY 9:48 5:16 10 Kyle Martindale JR OAK PARK 9:49 5:16 11 Jose Garcia SO NORTH MONTEREY COUNT 9:52 5:18 12 Michael Zimmer FR OAKMONT 9:54 5:19 13 Arturo Alfaro JR NORTH MONTEREY COUNT 9:55 5:19 14 Mike McIlhon SO ST. AUGUSTINE 9:57 5:21 15 Ben Flamm SO PALO ALTO 10:04 5:24 16 Fernando Esparza FR NORTH MONTEREY COUNT 10:05 5:25 17 James Tingco SO NORTH MONTEREY COUNT 10:06 5:25 18 J C Rosalli FR SAN LORENZO VALLEY 10:06 5:26 19 Brian Casmey SO FOOTHILL-REDDING 10:07 5:26 20 James Belasco SO ST. AUGUSTINE 10:07 5:26 21 Scott Perkins SR SOUTH WHIDBEY 10:08 5:26 22 Scott Himmelberger FR PALO ALTO 10:08 5:27 23 Charles Vickery SO PALO ALTO 10:10 5:27 24 Sean Jacobs FR FOOTHILL-REDDING 10:10 5:27 25 Kevin Bretney SO ST. AUGUSTINE 10:11 5:28 26 Brian Zimmer FR OAKMONT 10:12 5:28 27 Joe Cardoza NORTH MONTEREY COUNT 10:12 5:29 28 Bart Farrell JR CARDINAL NEWMAN 10:15 5:30 29 Ben Gutierrez FR BISHOP O'DOWD 10:15 5:30 30 Bryan Vann FR CARDINAL NEWMAN 10:16 5:31 31 Josh DeMercurio SO FOOTHILL-REDDING 10:16 5:31 32 Matt Brattin FR CARDINAL NEWMAN 10:19 5:32 33 Danny Duarte SO PALO ALTO 10:19 5:32 34 Emilio Flores SO ST. MARY'S-BERKELEY 10:19 5:33 35 Eugenio Borgerson SO ST. MARY'S-BERKELEY 10:20 5:33 36 Ryan Abernathy SR NORTH MONTEREY COUNT 10:20 5:33 37 Jhak Keegan JR PALO ALTO 10:22 5:34 38 Zander MacQuitty FR PALO ALTO 10:22 5:34 39 Charlie Carriere SR OAK PARK 10:24 5:35 40 Ryan Rowan JR TEMPLETON 10:26 5:36 41 Liborio Hernandez SR NORTH MONTEREY COUNT 10:26 5:36 42 Harrison DeSantis FR FOOTHILL-REDDING 10:27 5:36 43 Charlie Shureen SO CARDINAL NEWMAN 10:27 5:37 44 Joey Horiuchi FR ARCHBISHOP MITTY 10:29 5:38 45 Ivan Alfaro FR NORTH MONTEREY COUNT 10:32 5:39 46 Chris Chun FR NORTH MONTEREY COUNT 10:33 5:40 47 Daniel O'Hearn FR ARCATA 10:34 5:41 48 Kenny Padilla SO NORTH MONTEREY COUNT 10:35 5:41 49 Emmanuel Blackwood SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 10:36 5:41 50 Kyle Rousseau SO CARDINAL NEWMAN 10:36 5:41 51 A.J. Rossi FR MOUNTAIN VIEW 10:37 5:42 52 Jonathan Hsieh SR PALO ALTO 10:39 5:43 53 Jose Perez NORTH MONTEREY COUNT 10:43 5:45 54 James Pedro SO SONORA 10:43 5:45 55 Matthew Sojka FR MOUNT SHASTA 10:46 5:47 56 Jesse Johnson FR SAN LORENZO VALLEY 10:46 5:47 57 Wayne Ye FR BISHOP O'DOWD 10:47 5:47 58 Mike Barclay SO TEMPLETON 10:47 5:47 59 Cyrus Van Norman FR ARCHBISHOP MITTY 10:50 5:49 60 Andrew Jaffarian FR OAKMONT 10:53 5:50 61 Matt Hansen JR LICK WILMERDING 10:53 5:50 62 Jeremy Schrock NORTH MONTEREY COUNT 10:54 5:51 63 Scott Chauvin FR ARCHBISHOP MITTY 10:54 5:51 64 Bruno Mehuch SO ARCHBISHOP MITTY 10:55 5:51 65 Chris Rodriguez JR BISHOP O'DOWD 10:56 5:52 66 Kevin Meuller FR MOUNTAIN VIEW 10:56 5:52 67 Matt Lee SR LICK WILMERDING 10:57 5:53 68 Daniel Schieffer FR BISHOP O'DOWD 10:57 5:53 69 Mike Blessent SR BISHOP O'DOWD 10:58 5:53 70 Jeff Hamilton SO MOUNTAIN VIEW 10:58 5:53 71 Yuta Nakajima SO LICK WILMERDING 10:59 5:54 72 Luis Perez JR ST. MARY'S-BERKELEY 10:59 5:54 73 Matt Hansen JR BISHOP O'DOWD 11:00 5:54 74 Joey Carlson SO ARCHBISHOP MITTY 11:02 5:56 75 Adam Pearl FR LICK WILMERDING 11:05 5:57 76 Bob O'Leary ST. MARY'S-BERKELEY 11:05 5:57 77 Ryan Doerner FR OAKS CHRISTIAN 11:07 5:58 78 Brian Lee FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 11:07 5:58 79 Sean Nowack FR SAN LORENZO VALLEY 11:08 5:59 80 Maverick Madison SR LICK WILMERDING 11:09 5:59 81 Brett Blake SR LICK WILMERDING 11:10 6:00 82 Phil Stone FR NOVATO 11:12 6:01 83 Sam Segerstrom FR SONORA 11:12 6:01 84 Timothy Ng SO BISHOP O'DOWD 11:14 6:02 85 Dan Jaeger SO NOVATO 11:15 6:02 86 Don Reffelle FR OAKMONT 11:17 6:03 87 Chris Tower SO ARCHBISHOP MITTY 11:20 6:05 88 Tony Myers SO SONORA 11:22 6:06 89 Garrett Chow FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 11:24 6:07 90 Taylor Healy FR NOVATO 11:25 6:08 91 Colin Richard SR OAK PARK 11:27 6:09 92 Steven Verbrugge FR ARCHBISHOP MITTY 11:27 6:09 93 Jeff Thanasukarn SO CALVARY CHAPEL 11:28 6:09 94 Joe Hermosillo FR OAKMONT 11:29 6:10 95 Kenton Larson SO SONORA 11:31 6:11 96 Alex Boaman FR LICK WILMERDING 11:32 6:11 97 Luke Miller FR OAKS CHRISTIAN 11:32 6:12 98 David Dalpino SR NOVATO 11:35 6:13 99 Eric Browning SO TEMPLETON 11:36 6:14 100 Tim Brauer SO OAKMONT 11:39 6:15 101 Rory Anderson SO SONORA 11:40 6:16 102 Andrew Webb JR CALVARY CHAPEL 11:42 6:17 103 Nick Chapman FR WOODSIDE PRIORY 11:44 6:18 104 Sean Tatarian SR NOVATO 11:44 6:18 105 Andrew Lerios FR OAKS CHRISTIAN 11:47 6:19 106 Brian Hardgrave FR OAKS CHRISTIAN 11:48 6:20 107 David Brauer FR OAKMONT 11:51 6:22 108 Jack Beiting SO CARDINAL NEWMAN 11:51 6:22 109 James Tait JR MOUNTAIN VIEW 11:52 6:22 110 Ian Yang SO WOODSIDE PRIORY 11:55 6:24 111 John DaRosa FR ST. MARY'S-BERKELEY 11:57 6:25 112 John Thanasukarn SO CALVARY CHAPEL 12:00 6:26 113 Long Cheng FR NOVATO 12:00 6:27 114 Ray Richey JR CALVARY CHAPEL 12:04 6:28 115 Kevin Stasun JR WOODSIDE PRIORY 12:06 6:30 116 Jason Giordano JR ST. JOSEPH-ALAMEDA 12:17 6:36 117 Jeff Spanier JR NOVATO 12:18 6:36 118 Mike Priest SO ST. JOSEPH-ALAMEDA 12:28 6:41 119 Laine Tennyson FR SONORA 12:29 6:42 120 Reinhart Cate SR ST. JOSEPH-ALAMEDA 12:29 6:42 121 Jacob Gould FR OAKS CHRISTIAN 12:42 6:49 122 Josh Gomez SO CALVARY CHAPEL 13:02 7:00 123 Mike Eagatatt JR CALVARY CHAPEL 13:05 7:01 124 Jake Swenson FR MOUNT SHASTA 13:20 7:09 125 John Gardner JR ST. JOSEPH-ALAMEDA 16:08 8:39 -------------------------------------------------------------------------------  BOY'S JV DIVISION 3 thru 5 SCORING ------------------------------------------------------------------------------- 1. OAK PARK 1 4 5 6 10 (33) (73) = 26 Daniel Jacob JR 3, Matt Weiss JR 3, Todd Bettisworth JR 3, Jon Yahalom SR 3, Kyle Martindale JR 3, Charlie Carriere SR 3, Colin Richard SR 3 2. NORTH MONTEREY COUNT 2 3 11 13 15 (16) (22) = 44 Enoch Trujillo SO 3, Mike Lucio SO 3, Jose Garcia SO 3, Arturo Alfaro JR 3, Fernando Esparza FR 3, James Tingco SO 3, Joe Cardoza 3 3. FOOTHILL-REDDING 7 17 20 26 34 = 104 Tyson Teesdale FR 3, Brian Casmey SO 3, Sean Jacobs FR 3, Josh DeMercurio SO 3, Harrison DeSantis FR 3 4. PALO ALTO 14 18 19 28 31 (32) (40) = 110 Ben Flamm SO 3, Scott Himmelberger FR 3, Charles Vickery SO 3, Danny Duarte SO 3, Jhak Keegan JR 3, Zander MacQuitty FR 3, Jonathan Hsieh SR 3 5. CARDINAL NEWMAN 23 25 27 35 38 (88) = 148 Bart Farrell JR 4, Bryan Vann FR 4, Matt Brattin FR 4, Charlie Shureen SO 4, Kyle Rousseau SO 4, Jack Beiting SO 4 6. ST. MARY'S-BERKELEY 9 29 30 55 59 (90) = 182 Tommy Vasquez FR 4, Emilio Flores SO 4, Eugenio Borgerson SO 4, Luis Perez JR 4, Bob O'Leary 4, John DaRosa FR 4 7. BISHOP O'DOWD 24 42 48 51 52 (56) (66) = 217 Ben Gutierrez FR 3, Wayne Ye FR 3, Chris Rodriguez JR 3, Daniel Schieffer FR 3, Mike Blessent SR 3, Matt Hansen JR 3, Timothy Ng SO 3 8. OAKMONT 12 21 44 68 76 (81) (87) = 221 Michael Zimmer FR 3, Brian Zimmer FR 3, Andrew Jaffarian FR 3, Don Reffelle FR 3, Joe Hermosillo FR 3, Tim Brauer SO 3, David Brauer FR 3 9. ARCHBISHOP MITTY 36 43 46 47 57 (69) (74) = 229 Joey Horiuchi FR 3, Cyrus Van Norman FR 3, Scott Chauvin FR 3, Bruno Mehuch SO 3, Joey Carlson SO 3, Chris Tower SO 3, Steven Verbrugge FR 3 10. MOUNTAIN VIEW 8 39 49 53 89 = 238 Mike Somoff SO 3, A.J. Rossi FR 3, Kevin Meuller FR 3, Jeff Hamilton SO 3, James Tait JR 3 11. LICK WILMERDING 45 50 54 58 62 (63) (78) = 269 Matt Hansen JR 5, Matt Lee SR 5, Yuta Nakajima SO 5, Adam Pearl FR 5, Maverick Madison SR 5, Brett Blake SR 5, Alex Boaman FR 5 12. SONORA 41 65 70 77 82 (97) = 335 James Pedro SO 3, Sam Segerstrom FR 3, Tony Myers SO 3, Kenton Larson SO 3, Rory Anderson SO 3, Laine Tennyson FR 3 13. ST. JOSEPH-ALAMEDA 37 61 71 94 96 (98)(102) = 359 Emmanuel Blackwood SR 4, Brian Lee FR 4, Garrett Chow FR 4, Jason Giordano JR 4, Mike Priest SO 4, Reinhart Cate SR 4, John Gardner JR 4 14. NOVATO 64 67 72 80 84 (92) (95) = 367 Phil Stone FR 3, Dan Jaeger SO 3, Taylor Healy FR 3, David Dalpino SR 3, Sean Tatarian SR 3, Long Cheng FR 3, Jeff Spanier JR 3 15. OAKS CHRISTIAN 60 79 85 86 99 = 409 Ryan Doerner FR 5, Luke Miller FR 5, Andrew Lerios FR 5, Brian Hardgrave FR 5, Jacob Gould FR 5 16. CALVARY CHAPEL 75 83 91 93 100 (101) = 442 Jeff Thanasukarn SO 4, Andrew Webb JR 4, John Thanasukarn SO 4, Ray Richey JR 4, Josh Gomez SO 4, Mike Eagatatt JR 4

Varsity Boys - Combined

TEAM SCORES BY TEAM TIME BOY'S DIVISIONS 1-5 COMBINED 1. GRANT 15:02 15:11 15:54 16:37 16:39 ( 17:50) ( 18:49) = 1:19:23 Alec Wall SR 1, Joaquin Chapa SR 1, Wall Scott JR 1, Michael Lucia SR 1, Brent Bonfiglio JR 1, Austin Knutson FR 1, Ben Goodling JR 1 2. MEAD 15:30 15:38 15:48 16:11 16:18 ( 17:11) ( 17:20) = 1:19:25 Evan Garber JR 1, Laef Barnes SO 1, Geoff Greer SR 1, Joel Pearson JR 1, Steven Michels JR 1, Ryan Yoke SR 1, Cole Hoover SO 1 3. JESUIT-SACRAMENTO 15:19 15:40 15:57 16:20 16:41 ( 16:44) ( 16:46) = 1:19:57 Austin Ramos SR 2, Steve Vargas SR 2, Ryan Courtwright JR 2, Alex Nelson SO 2, Jake Kelly-Strong FR 2, German Flores SR 2, Brian Marks JR 2 4. FERRIS 15:36 15:46 16:07 16:30 16:32 ( 16:41) ( 17:09) = 1:20:31 Justin Houck JR 1, Michael Quackenbush JR 1, Ben Poffenroth SO 1, Greg Kleweno SO 1, Cody Kunz SR 1, Ian Chestnut SR 1, Peter Hawkins SO 1 5. DON LUGO 15:19 15:37 16:07 16:49 16:50 ( 16:52) ( 16:59) = 1:20:42 Erick Maldonado SR 1, Alex Benavidez SR 1, Nathan Wolack JR 1, Ruben Ramirez JR 1, Alex Mercado FR 1, Cesar Mercado FR 1, Alfred Gonzalez FR 1 6. GALENA 15:34 15:59 16:16 16:20 16:48 ( 17:22) ( 17:26) = 1:20:57 Steve Pottey JR 2, Micah Parker SR 2, Raul Tibaduiza SO 2, Geoff Casazza SR 2, Chase Correia JR 2, Robert Shrake SO 2, Michael Van Antwerp SO 2 7. SAN RAMON VALLEY 15:29 15:36 16:13 16:46 16:57 ( 17:39) = 1:21:01 Dallin Rosdahl JR 2, Scott Bauhs JR 2, John Martin SR 2, Justin Arnold JR 2, Matt Facchin SR 2, Jeremy Babel SR 2 8. SUNSET 15:26 16:16 16:20 16:26 16:45 ( 16:57) ( 16:59) = 1:21:13 Fred Spofford SR 1, Mykah Norville SO 1, Seth Patterson SR 1, Steve Angius JR 1, Andrew Neal SR 1, Joey Mucha JR 1, Mike Axel JR 1 9. OAKMONT 15:42 16:05 16:20 16:30 16:38 ( 18:08) ( 18:50) = 1:21:15 Dan Napieralski SR 3, Kevin Newton SR 3, Mike Wells SR 3, Jason Prado JR 3, Eric Arreygue SO 3, Zack Connaughton SR 3, Jason Lakey SR 3 10. RENO 15:19 15:53 15:57 16:55 17:13 ( 17:14) ( 17:52) = 1:21:17 Jonathan Cardenas JR 2, Joe Parker FR 2, Concha Chris SR 2, Neil Robertson SR 2, Logan McCormick SR 2, Leif Anderson SO 2, Chris Mahaffey JR 2 11. WOODCREEK 15:25 16:00 16:14 16:49 17:04 ( 17:40) ( 18:07) = 1:21:32 Calvin Glass JR 2, Alex Duenas JR 2, Zac Done SR 2, Jason Van Parys SR 2, Bryan Laws SR 2, Ricky Humble SO 2, Chris Neufeld JR 2 12. NORTH MONTEREY COUNT 16:00 16:11 16:34 16:34 16:36 ( 16:48) ( 17:21) = 1:21:55 Keli Parker SO 3, Nathan Huerta SO 3, Eric Padilla JR 3, Danny Tapia JR 3, Alex Lucio SR 3, Steve MunoZ SR 3, Jose Garcia JR 3 13. MADERA 15:57 16:16 16:17 16:37 16:49 ( 17:00) ( 17:16) = 1:21:56 Benny Madrigal SO 1, Claudio Moreno SO 1, Sergio Santos SR 1, Steven Walls SR 1, Porfirio Bazante SR 1, Alfredo Velarde SR 1, Fernando Valdivia SR 1 14. TORREY PINES 16:08 16:23 16:25 16:28 16:40 ( 16:47) ( 16:48) = 1:22:04 Ryan Graddy JR 1, Tye Lidman SR 1, CJ Hersh SO 1, Mark Lonac SR 1, Justin Dredge JR 1, Erik Dworsky JR 1, DJ Martin JR 1 15. GRACE DAVIS 15:20 15:21 16:45 17:01 17:40 ( 17:41) ( 18:23) = 1:22:07 Oscar Uribe SR 1, Miguel Uribe SR 1, Isaac Crawford SR 1, Hoa Tran SR 1, Philip Aranas SR 1, Matt Sharp SO 1, Robert Rodriguez SO 1 16. REDWOOD 15:21 16:29 16:30 16:46 17:03 ( 17:32) = 1:22:09 Jake Schmitt SO 3, Michael Dooher SR 3, Andrew Wolf SR 3, Andrew Garrett SR 3, Ryan Farrell SR 3, Nick Battjes SR 3 17. OAK PARK 16:03 16:10 16:35 16:39 16:47 ( 17:00) ( 17:04) = 1:22:14 Ken Brook SO 3, Igor Tregub SR 3, Sean McCann JR 3, Jordan Page SO 3, Scott Bartlett SR 3, Daren Stockard JR 3, Jason Lindgren SR 3 18. FILLMORE 15:54 16:26 16:30 16:43 16:50 ( 17:12) ( 17:31) = 1:22:23 Jose Mejia SR 4, Israel Robles SR 4, Jose Zavala SR 4, Brian Ball SR 4, Jose Arriaga SR 4, Angel Melendez SO 4, Miguel Lizarraga SR 4 19. BURBANK 15:25 15:37 17:05 17:08 17:19 ( 17:22) ( 17:38) = 1:22:34 Kyle Ivie SR 2, Stratos Christianakis SR 2, Preston Richardson JR 2, Robbie Goodbar JR 2, Ara Abrahamian SR 2, Ricky Hernandez SR 2, Rick Bennett JR 2 20. DON BOSCO TECH 16:19 16:30 16:30 16:35 16:42 ( 16:47) ( 17:14) = 1:22:36 Matt Burrola SR 2, Rey Barrera SR 2, Enrique Salazar SR 2, Jarrett Yanez JR 2, Tony Flores JR 2, Luis Salazar SR 2, Steven Vasquez SR 2 21. COLLEGE PARK 15:45 16:28 16:39 16:51 16:59 ( 17:42) ( 17:46) = 1:22:42 Mitchell Steves JR 2, Brady Pivirotto JR 2, Beau Cazet SR 2, Jared Oubre JR 2, Kent Henry JR 2, Steven Menegus SO 2, Sean Morrison JR 2 22. LINCOLN 15:36 16:01 16:39 17:14 17:15 ( 17:35) ( 18:19) = 1:22:45 Jeff Lease JR 1, Marty Jellin SR 1, Erik Carlow SR 1, Mike Catania JR 1, Nathan Robinson SR 1, Steve Pocaroba JR 1, Gary Neilmyer SR 1 23. SULTANA 16:14 16:28 16:32 16:49 16:51 ( 17:22) ( 17:38) = 1:22:54 Joe Schofield SR 2, Jeff Foster SR 2, Robert Hernandez JR 2, Alex Deleuuw JR 2, Stuart Patterson SO 2, Ryan Upham FR 2, Travis Husen SO 2 24. HELIX 15:03 16:40 16:43 17:05 17:43 ( 19:30) ( 19:58) = 1:23:14 Babey Wagnew JR 2, Garrick Frew JR 2, Drew Tidmore SR 2, Juan Torres JR 2, Allen Feldman SR 2, Calvin Hwang SR 2, Chris Moffatt SR 2 25. MIRAMONTE 16:03 16:30 16:33 16:35 17:37 ( 18:11) = 1:23:18 Joel Buscheck JR 3, Daniel Mejia SO 3, Daryl Zalan SO 3, Graham Roberts SO 3, Fernando Rodriguez SR 3, Derrek Lesley JR 3 26. ST. FRANCIS MT. VIEW 16:09 16:31 16:37 16:46 17:17 ( 17:22) ( 17:40) = 1:23:20 Kevin Chaves JR 3, Elliot Peterson SR 3, Nick Busta SR 3, Matt Honaker JR 3, Tim Mitro SR 3, Dustin Lee SR 3, Alex Lauderbaugh SR 3 27. GRANITE BAY 15:56 16:02 16:21 17:09 18:01 ( 18:35) ( 19:33) = 1:23:29 Chris Fuller JR 2, Tim Bardet JR 2, Jason Engler SO 2, Scott Severson SO 2, Nick Lakosil JR 2, Kevin Peng JR 2, Damon Brewer SR 2 28. MILPITAS 16:12 16:32 16:40 17:02 17:15 ( 17:49) = 1:23:41 Matthew Grilli SR 1, Billy Boulette JR 1, Eric Day SO 1, Kendon Nebeker JR 1, Adrian Arcelona JR 1, Eric Boehm SR 1 29. FLINTRIDGE PREP 16:25 16:27 16:49 16:49 17:13 ( 17:27) ( 18:27) = 1:23:43 Tom McLean SO 4, Seth Horwitz SR 4, Tony Myint SO 4, Gus Zoell SO 4, Tony Tartaglio JR 4, Prescott Gadd SR 4, Chris Linick SR 4 30. KLAMATH UNION 14:54 15:16 17:32 17:50 18:12 ( 18:17) ( 19:06) = 1:23:44 Lauren Jespersen SR 1, Kevin Pellegrino JR 1, Mason Orlow JR 1, Markus Schaaf JR 1, Daniel Landrum FR 1, Luis Morelos SO 1, Tyler Hale JR 1 30. VALHALLA 16:07 16:22 16:51 17:08 17:16 ( 18:19) ( 19:09) = 1:23:44 Kid Madden 2, Vernon Harris 2, Cory Barefield 2, Roberto Garcia 2, Chris Dalton 2, Michael Klelbasa 2, Ryan Sullivan 2 32. CHURCHILL 15:33 16:32 16:52 17:24 17:25 = 1:23:46 John Hoeck SR 2, Chase Parnell SR 2, Sean Wilson SR 2, Phillip O'Brien JR 2, Jon St. Onge FR 2 33. CARMEL 16:14 16:48 16:51 16:57 16:59 ( 18:00) ( 18:11) = 1:23:49 Patrick Parsel JR 4, Mark Ferlito SR 4, Phil Gundry JR 4, Nick Shea SO 4, John Hannon SO 4, Richard Mellinger JR 4, Matt Dally SO 4 34. SILVER CREEK 16:18 16:34 16:43 16:55 17:22 ( 18:03) ( 18:04) = 1:23:52 Daniel Jensen JR 1, Jacob Tolbert SR 1, Ed Baltierrez JR 1, Ali Sultan SR 1, Andrew Chong SR 1, Leon Godinez JR 1, Edgar Miranda SO 1 35. SOUTH TAHOE 16:23 16:38 16:53 16:58 17:03 ( 17:20) ( 17:42) = 1:23:55 Hudson Wilvers SR 3, Alex Sharp SO 3, Bryan Kurek SO 3, Chris Cosmi SR 3, Zach Powers JR 3, Kyle Sullivan SO 3, Sean Pawling SR 3 36. GRANTS PASS 15:59 16:31 16:53 17:21 17:22 ( 17:23) ( 17:58) = 1:24:06 Trevor Hanlin JR 1, Logan Serra SR 1, Darin Hunter SR 1, Denver Speelman SO 1, Travis Ryan SR 1, Jamie Gunn JR 1, Matt Johnson FR 1 37. CLOVIS WEST 16:38 16:44 16:51 16:51 17:03 ( 17:36) ( 18:03) = 1:24:07 Louie Muro SR 1, Mitch Ratanasen JR 1, David Vartanian SR 1, Chris Turley JR 1, Cesar Rodriguez SO 1, Herb Catania JR 1, Bryan Waite FR 1 38. SERRA 16:19 16:46 16:47 16:58 17:20 ( 17:24) ( 17:42) = 1:24:10 Ron Exley SR 1, Chris Furnari JR 1, Dominic Vogl JR 1, Mike Delaurenti JR 1, Alex Aycinena SR 1, Peter Zerzan SR 1, Steve Sweeney JR 1 39. BELLARMINE COL. PREP 16:36 16:46 16:46 16:53 17:10 ( 17:27) ( 17:29) = 1:24:11 Max Wainwright SR 1, Ryan Jensen SR 1, Alex Guney JR 1, Nick Arcelona SR 1, Matt Bordoni JR 1, Brett Donnelly SO 1, Jimmie Curley SR 1 40. ROSEBURG 15:36 16:02 16:55 17:40 18:03 ( 18:11) ( 18:15) = 1:24:16 Adam Wadsworth SR 2, Gavin Weaver SO 2, Mark Haner SR 2, Andrew Maldanado JR 2, Luke Leke SR 2, Sam Crawford JR 2, Nathan Humphrey JR 2 40. MATER DEI 16:04 16:34 17:01 17:13 17:24 ( 17:48) ( 17:49) = 1:24:16 Matt Swift SR 2, Luke Swift SR 2, Pat Witting SR 2, Martin O'Hara JR 2, Joseph Kovaciah FR 2, Greg Mills SR 2, Jordan Macias SR 2 42. MONTGOMERY 15:52 16:31 16:41 17:21 17:54 ( 18:28) ( 18:36) = 1:24:19 Matt Fitch JR 2, Andrew Gallagher SR 2, Kc Cody JR 2, Regan Masi SR 2, Alex Conley SO 2, Jeff Mills SR 2, Michael Bailey JR 2 43. PASO ROBLES 15:52 16:37 17:02 17:23 17:32 ( 17:52) ( 18:55) = 1:24:26 Nathan Gibson SR 2, Misael Baltazar SR 2, Contreras Jose JR 2, Jorge Caraveo SR 2, David Garcia JR 2, Juan Morales JR 2, Ian Huff SO 2 44. NEVADA UNION 16:27 16:38 16:58 17:10 17:14 ( 17:30) ( 18:00) = 1:24:27 Troy Putman JR 1, Matt Freitas JR 1, Brian Dell JR 1, Trevor Robertson JR 1, Patrick Lane JR 1, Michael McClure JR 1, Nathan Jones SO 1 45. SANTA MONICA 16:23 16:43 17:01 17:04 17:19 ( 17:41) ( 18:46) = 1:24:30 Chris Chavez JR 1, Jacob Zukerman SR 1, Kemal Cilengir SR 1, Yermie Cohen SO 1, Phillip Brunk SR 1, Dexter Fairweather SR 1, Dennis Robins JR 1 46. ST. IGNATIUS 16:47 16:50 17:00 17:00 17:17 ( 17:28) ( 17:29) = 1:24:54 Joe Tognetti SR 2, Zach Lapping SR 2, Will Holleran JR 2, John Dahlz SR 2, Zach Seale JR 2, Darling David JR 2, Colin Gunn-Graffy SR 2 47. MARINA 16:25 17:03 17:07 17:12 17:13 ( 17:26) ( 17:30) = 1:25:00 Van Nguyen JR 1, Matthew Liggett SR 1, Robert Peck FR 1, Ian Lewis SR 1, Jesse Morrill FR 1, Kristofer Holm SR 1, Eric Lawson SO 1 48. SAN LORENZO VALLEY 15:20 16:45 17:08 17:52 17:56 ( 18:29) ( 19:57) = 1:25:01 Alex Dunn JR 3, Kevin Kelley JR 3, Kevin Collins FR 3, Nick Smielak FR 3, Stephen Keller JR 3, Ryan Mc Namara JR 3, Ben Nelson JR 3 48. PLACER 15:46 17:00 17:10 17:25 17:40 ( 19:03) = 1:25:01 Jasper Peach SR 3, Ken Parnow SO 3, Hamilton Ball SR 3, Josh Vaughan FR 3, Ben Vaughan SR 3, Raymond Finney SR 3 50. SOQUEL 16:22 16:41 17:11 17:20 17:30 ( 17:57) ( 19:05) = 1:25:04 Wes Davison JR 3, Jeff Gill JR 3, Frank Mecozzi JR 3, Luke Vessey SR 3, Jordan Levandoski SR 3, Shaun Rudolph SR 3, Joseph Viglienzoni FR 3 51. BUCHANAN 15:10 17:06 17:29 17:33 17:49 ( 18:11) ( 19:02) = 1:25:07 Kyle Alcorn SR 1, Evan Wright SR 1, Travis Park JR 1, David Reynders JR 1, Partick Carner JR 1, Jesse Rodruguez FR 1, Nathanial Lachuk JR 1 52. HARVARD-WESTLAKE 16:34 16:44 17:15 17:18 17:29 ( 17:55) ( 18:06) = 1:25:20 Ian McClellan JR 4, David Wu SR 4, Scott Barth SR 4, Scott Hieatt JR 4, Jared Bell SO 4, Angad Bhai JR 4, Kyle Bebak JR 4 53. BAKERSFIELD 16:08 16:26 17:11 17:40 18:02 ( 18:36) ( 18:52) = 1:25:27 Franciso Mejia JR 1, Taylor Lucero JR 1, Joel Cardoza FR 1, Benny Flores JR 1, Patrick Burzlaff SR 1, Meije Tiersma SR 1, Mory Poshtkouhi JR 1 54. ARCATA 15:49 17:00 17:21 17:39 17:48 ( 18:34) = 1:25:37 John Figueiredo SO 4, Yuma Lynch SR 4, Patrick Joy JR 4, Peyman Aryanpur SR 4, Ryan Rousseau SR 4, Tyler Buwalda SR 4 55. DAVIS SENIOR 16:14 17:01 17:06 17:23 17:54 ( 18:05) ( 18:05) = 1:25:38 Thad Sieracki SO 1, Taylor Gross SR 1, Chris Michaels SR 1, Will Moroski SR 1, Jeremy Del Cid JR 1, Ricky Martin JR 1, Dustin Schelegle JR 1 56. ST. AUGUSTINE 15:27 16:59 17:35 17:35 18:14 = 1:25:50 Sean Barrett SR 3, James Sullivan SR 3, Mike Healy SR 3, Greg McRoskey JR 3, Joe Brady JR 3 57. CARLMONT 15:31 15:45 17:36 18:18 18:45 ( 19:06) ( 20:48) = 1:25:55 Kyle Shackleton JR 2, Drew Shackleton JR 2, Nick Mathur SR 2, Thomas Alvarado FR 2, Eric Klopfenstein SR 2, Will Southard SO 2, Spencer Johnson SR 2 58. CORONA DEL MAR 16:56 17:08 17:12 17:19 17:21 ( 17:41) ( 17:48) = 1:25:56 Kevin Artz JR 3, Jack Turner FR 3, Blake Dillion SR 3, Danny Quinlan JR 3, J.C. Turner JR 3, Bo Weidner SR 3, Mike Rudinica SR 3 59. SOUTH WHIDBEY 16:30 17:12 17:15 17:30 17:33 ( 17:45) ( 18:10) = 1:26:00 James Sundquist JR 4, Holton Schmitt SO 4, Jeff Strong JR 4, Conley White JR 4, Jasper Hein SR 4, Jd Peters FR 4, Chris dePender FR 4 60. MONTA VISTA 16:23 17:07 17:11 17:32 18:03 ( 18:35) ( 18:38) = 1:26:16 Jason Yow SO 1, Ian Laform FR 1, Scott Russell FR 1, Julian Kolev SR 1, Drew Fetterman SR 1, Howard Chang JR 1, Stuart Jones SR 1 61. MOUNTAIN RIDGE 16:24 17:02 17:09 17:37 18:09 ( 18:42) ( 19:48) = 1:26:21 Justin Langdon JR 1, Justin Reed SR 1, Reese Byerrum SO 1, Adam Griffin JR 1, Kyle Berry JR 1, Jason Horton SR 1, Sean O'Grady SR 1 62. TRABUCO HILLS 16:53 17:06 17:12 17:20 17:51 ( 18:33) = 1:26:22 Mike Lower SO 1, Mike Fatagati JR 1, Chris Durst SR 1, Jeremy Boyer JR 1, Nick Armstrong JR 1, Brendon Tobler SO 1 63. VACAVILLE 15:27 16:39 17:53 17:55 18:30 ( 18:36) ( 20:00) = 1:26:24 Wolhan Ovalle SR 2, Cheyne Inman JR 2, Bee-Oh Kim SR 2, Josh Harris JR 2, Robert Campbell FR 2, Justin Kelly FR 2, Dan Van Kirk JR 2 64. BISHOP O'DOWD 16:26 16:59 17:05 17:51 18:04 ( 18:47) ( 18:58) = 1:26:25 Chris Wong JR 3, Vince D'Onofrio JR 3, Matt Caselli SR 3, Tim Wallach SR 3, Mike Sheridan SR 3, Devin Marsh SR 3, Ben Lindorfer JR 3 65. BEYER 15:35 16:28 17:25 18:13 18:48 ( 19:01) ( 20:59) = 1:26:29 Tom Peterson JR 1, Josh Willingham SR 1, Alex Padilla JR 1, Matt Silveira SO 1, Spencer Rooney JR 1, Dan Guerra SR 1, Clint Collins SR 1 66. CARDINAL NEWMAN 15:54 17:20 17:22 17:57 18:10 ( 18:26) = 1:26:43 J.K. Withers JR 4, Christian Henderson SO 4, Galen Aymar JR 4, Tim Cumbo SO 4, Andrew Bertolli SO 4, Derek Johnson SO 4 67. TURLOCK 16:21 16:51 17:19 17:22 19:00 ( 19:50) ( 24:10) = 1:26:53 Andy Nelson SR 1, David Pickins FR 1, Tim Abram SO 1, Joe Paredes SR 1, Jeff Walters FR 1, Adam Abruzzini JR 1, Matt Brenton SR 1 68. WATSONVILLE 16:41 16:42 17:08 18:09 18:14 ( 18:30) = 1:26:54 Victor Camacho SR 1, Eder Tostado JR 1, Jose Tapia SO 1, Beau Gradone SO 1, Damian Martinez JR 1, Victor Hernandez JR 1 68. CHICO 17:10 17:19 17:24 17:25 17:36 ( 18:01) ( 18:13) = 1:26:54 Matt McLendon JR 2, Trevor Smith SR 2, Hobie Stevens SR 2, William Decottignies JR 2, Chris Todd JR 2, Josh Jenswold SR 2, Tim Erickson JR 2 70. WEST VALLEY 16:23 17:19 17:26 17:35 18:20 ( 19:48) = 1:27:03 Brian Ford SR 4, Pat Crowl SO 4, Jordan Fairley SO 4, Shane Reno FR 4, T.J. Rodriguez JR 4, Zach Wusstig JR 4 71. GREELEY CENTRAL 16:13 17:28 17:31 17:43 18:13 ( 18:47) ( 18:51) = 1:27:08 Kevin Buecher 3, Tommy Martinez 3, Tom Benich 3, Chad Pfief 3, Calvin Cooper 3, Shon Rickard 3, Austin Goble 3 72. MENLO ATHERTON 15:20 16:31 18:21 18:29 18:30 ( 19:11) ( 19:38) = 1:27:11 Jeremy Mineau JR 2, Evan Anderson JR 2, Jay Henderson JR 2, Chris Fox 2, Matt Thomas SO 2, Billy Hale FR 2, Owen Frivold JR 2 72. FREEDOM 16:16 16:38 17:28 18:06 18:43 ( 18:48) ( 19:33) = 1:27:11 Lancer Smith SR 3, Brandon Fink SR 3, Daniel Wold SR 3, Daniel Kaufeldt SO 3, Dimitri Mata SR 3, Joe Roberts FR 3, Geoff Perkins SR 3 74. NORTH 16:31 16:59 17:17 18:06 18:29 ( 18:42) ( 20:20) = 1:27:22 Kyle Austin SO 3, Aarron Montgomery SO 3, Jose Hernandez JR 3, Manuel Velo SR 3, Philip Chapin JR 3, Troy Guess SR 3, Joey Kuntz JR 3 75. CARSON HIGH-NV 16:10 16:48 17:41 18:16 18:34 ( 18:42) = 1:27:29 Josh Corder 2, Andrew Pederson 2, Doug Holderman 2, Ryan Turner 2, Jason Strull 2, Adam Hougton 2 76. BULLARD 16:56 17:27 17:31 17:40 18:00 ( 18:12) ( 18:25) = 1:27:34 Alan Williamson SO 1, Alexander Antoniou JR 1, Leonardo Zamudio JR 1, Thomas Avent JR 1, Manuel Yamas JR 1, Adam Quintana JR 1, Chris Silver FR 1 77. ROSEVILLE 16:22 17:09 17:33 18:08 18:23 ( 18:41) ( 18:44) = 1:27:35 Dan Robertson SR 3, Josh Courtney SR 3, Sammy DeCarlo SR 3, Tim Steele JR 3, Bryan Yeo SO 3, Conrad Sherby SR 3, Ben Corbett SR 3 78. SIERRA 16:08 16:11 17:47 18:19 19:14 ( 19:46) ( 19:52) = 1:27:39 Jimmy Elam SO 3, Jeff Greene SR 3, James Petroff JR 3, Billy Odom JR 3, Drew Lamont JR 3, Joel Hurst SO 3, Jared Brady JR 3 79. TERRA LINDA 16:36 17:32 17:37 17:43 18:13 = 1:27:41 Brandon Sos SR 4, Daniel Szabo SR 4, James Gowdey SR 4, Henry Silva SR 4, Nick Farac SO 4 80. BIG BEAR 15:36 17:17 17:57 18:23 18:32 ( 18:33) ( 24:22) = 1:27:45 Craig Hall SR 4, Matt Lafontaine SR 4, Matt Bulrice SR 4, Luis Martinez SO 4, Brett Gytri SR 4, Francisco Salazar SO 4, Derek Kern SR 4 81. CARLSBAD 17:13 17:26 17:46 17:46 17:54 ( 18:09) ( 18:10) = 1:28:05 Rey Ramirez SR 1, Drew Peterson SR 1, Anthony Fogelstrom SR 1, Ryan Johnson SR 1, Trevor Mulvey SR 1, Jacob Sammons SR 1, Ben Krause SR 1 82. REED 16:38 17:21 17:29 17:59 18:41 ( 19:03) ( 19:13) = 1:28:08 Kyle Barker SR 1, Max McLaughlin SR 1, Andrew Simons JR 1, Charlie Moses JR 1, Jacob Cook SR 1, Bryce Barker FR 1, Jeremy Daniels SR 1 83. COLLEGE PREP 16:39 17:23 17:55 17:57 18:18 ( 19:08) ( 19:36) = 1:28:12 Daniel Fisher SR 5, Andrew Nguyen SR 5, Zander Nguyen JR 5, Kevin Williams JR 5, Paul Aurich JR 5, Gabe Scheffler SO 5, Bevan Barton SO 5 84. TEMPLETON 17:05 17:30 17:41 18:04 18:22 ( 18:55) ( 19:17) = 1:28:42 Martin Hernandez JR 4, Tim Rowan SR 4, Eddie Winnewisser SR 4, Simeon Villalobos SR 4, Scott Erb SR 4, Josh Mideiros SO 4, Jesse Domingos JR 4 85. CENTRAL VALLEY 16:21 16:54 17:56 18:35 18:58 ( 19:14) ( 20:42) = 1:28:44 Mitchell Mcintyre JR 4, Robert Edsall SO 4, Phillip Moyer JR 4, Stephen Brent-Chase SO 4, Brandon Juergens JR 4, Chris Brent-Chase JR 4, Sean Tiedgen JR 4 86. MONTEREY 17:23 17:31 17:41 17:51 18:19 ( 18:53) ( 18:55) = 1:28:45 John Hurd JR 2, Roberto Lopez JR 2, Chris Christiansen SR 2, Matt Hayes SR 2, Joe Gonzoles FR 2, Mike Waters SO 2, Mitch Masuda SR 2 87. THOUSAND OAKS 17:22 17:24 17:34 17:53 18:49 ( 18:55) ( 19:52) = 1:29:02 Jeremy Meagher JR 1, Vincent Tunzi JR 1, Josh Mukai JR 1, Nick Cox JR 1, Nate Davis SO 1, Tim Cullen SO 1, Sebastian Sovero JR 1 88. SONORA 17:04 17:21 18:03 18:05 18:36 ( 18:41) = 1:29:09 Ryan Royce SR 3, Willy Segerstrom JR 3, Tim Tennyson SR 3, Michael Royce SO 3, Michael Jones SR 3, Glen Larson JR 3 88. CASA GRANDE 17:06 17:11 17:25 18:43 18:44 ( 18:52) ( 19:20) = 1:29:09 Ian Messier SR 2, Mike Becker SO 2, Javier Cabrera SR 2, Robert Wheeler SR 2, Sky Taylor JR 2, Andrew Wheeler JR 2, Brandon Edgbert SR 2 90. ARCHBISHOP MITTY 16:33 17:10 18:16 18:35 18:42 ( 19:38) ( 22:36) = 1:29:16 Nick Marini SR 3, Andrew Verbrugge JR 3, Miles Ryan JR 3, Mark Herrera SR 3, Jeremy Canlas JR 3, Grant Wilson SO 3, Brian Moffat SR 3 91. STOCKDALE 16:12 17:29 17:44 18:20 19:41 ( 19:41) ( 19:47) = 1:29:26 Lucas Burke SR 2, Brad Gerlick FR 2, Ryan Luecker SO 2, Colin Hanley SR 2, Brian Jacobs SR 2, Nick Shapiro SR 2, Chris Cavanagh SR 2 92. ENTERPRISE 15:59 17:37 18:03 18:12 19:40 ( 21:23) = 1:29:31 Kenny Frank SR 3, Richard Hodges FR 3, Luke Vranna JR 3, Casey Peterson FR 3, Andrew Sartor SR 3, Ben Hanks SR 3 93. LIVE OAK 16:44 17:37 17:57 18:28 18:48 ( 18:54) ( 19:42) = 1:29:34 Billy Wong SO 1, Jason Alcaraz SR 1, Kris Mott SR 1, Josh Craig JR 1, Nick Mott FR 1, Jesus Atanacio SO 1, Mike Hernandez JR 1 94. DOUGLAS 17:17 17:26 17:45 18:20 18:54 ( 19:25) ( 20:01) = 1:29:42 Daniel Sipko JR 2, Elliot McPeek FR 2, Greg Mullen JR 2, Andy Sturgess JR 2, Brian King JR 2, Matt Marple JR 2, Mike King JR 2 95. IRVINGTON 16:50 16:52 17:49 18:03 20:10 ( 20:16) ( 20:57) = 1:29:44 Robert Noakes SR 2, Chris Smith JR 2, Brandon Martin SO 2, Jeff Zmolek SO 2, Will Miranda SR 2, Mike Jones JR 2, David Torres JR 2 96. ST. MARY'S-BERKELEY 16:57 17:18 18:15 18:28 18:53 = 1:29:51 Tino Rodriguez SO 4, Scott Howard JR 4, Jake Texara JR 4, Matt Mullarkey JR 4, Stephen Crooms SR 4 97. BEAR RIVER 16:40 17:50 18:06 18:09 19:07 ( 19:09) ( 21:31) = 1:29:52 Shawn Lawrence SR 3, Joe Rohm SO 3, Aaron Raynsford SO 3, Zeke Giammona JR 3, Chris Hansen FR 3, Pat Lohse SR 3, Greg Rhodes FR 3 98. ST. MARY'S-STOCKTON 15:52 16:52 18:40 19:12 19:23 ( 19:32) ( 20:26) = 1:29:59 Scott Balcao JR 4, Steven Cardinalli SR 4, Brian Connolly SR 4, Ralph Carrillo SR 4, Dante Rowley JR 4, Andre Dinnell SR 4, Richard Beltran SR 4 99. FOOTHILL 17:00 17:34 17:51 18:23 19:16 = 1:30:04 D.J. Will JR 2, Thomas Murphy JR 2, Keith Owsley SR 2, Gordie Throne SO 2, Jason Huk SR 2 100. FLORIN 16:23 16:29 18:39 19:09 19:36 ( 20:33) ( 23:08) = 1:30:16 Gurjeet Barayah SR 2, Antonio Cardenas SR 2, Fong Tran SO 2, Dan'l Martinez SR 2, Daniel Sanchez JR 2, Stephen Quiles JR 2, Issac Green JR 2 101. LICK WILMERDING 16:29 18:09 18:21 18:30 19:02 ( 19:07) ( 19:35) = 1:30:31 John Gaudette SR 5, Chris Avery SR 5, Diony Lopez SR 5, Alex Wu SO 5, Dan Au SO 5, Philip Isola JR 5, Greg Pantell JR 5 102. OAKS CHRISTIAN 17:43 17:44 17:50 18:17 18:59 ( 19:35) ( 20:03) = 1:30:33 Evan Miyashiro JR 5, Colby Long SO 5, Eric Meissner SO 5, Dan Jenewein SO 5, Kyle Block FR 5, Raymond Hou FR 5, Ben Spooner SR 5 103. WOODLAND 17:05 18:04 18:13 18:20 19:08 ( 19:09) ( 19:50) = 1:30:50 Pedro Tejeda JR 1, Fred Singh SO 1, Joaquin Ortiz JR 1, Brett Kohlhardt SR 1, Joel Harper SO 1, Jeryme Hutchison SO 1, Derek Halbash SR 1 104. SEASIDE 16:19 17:51 18:25 18:40 19:42 ( 20:24) ( 22:14) = 1:30:57 Kiran Moorty SR 3, Adalberto Corres SO 3, Tony Wyman SR 3, Tuan Pham SO 3, Mark Jesse JR 3, Matthew Klimas SO 3, Rajneel Singh JR 3 105. SANTA CRUZ 16:29 16:59 18:07 19:23 20:04 = 1:31:02 Russell Bush JR 4, Jonah Stuart-Brundag JR 4, Sebastian Honnef JR 4, Michael Brown JR 4, Austin Worth SO 4 106. MARIA CARRILLO 17:27 17:56 18:22 18:23 19:00 ( 19:23) ( 19:26) = 1:31:08 Michael Brew FR 2, Brian Whitley JR 2, Alex Wolf-Root SO 2, Diego Moulton FR 2, Joel Kerben SR 2, Derek Mason JR 2, Ted Jenkins SR 2 107. ST. JOSEPH-ALAMEDA 17:12 18:13 18:16 18:47 18:50 ( 19:28) ( 19:30) = 1:31:18 Neil Rodriquez FR 4, Andrew Wright SR 4, Chris Lao-Scott FR 4, Nick Cheshire JR 4, Tim Archer SR 4, Sean Kanady SR 4, Matt Ramirez SR 4 108. WILL C. WOOD 16:26 17:32 18:52 18:54 19:39 ( 19:39) = 1:31:23 Cesar Calderon JR 1, Jaccob Hope SR 1, David Graves SO 1, Daniel Sudrow JR 1, Randy Montgomery SR 1, Andre Rizo JR 1 109. RANCHO COTATE 17:07 17:33 18:28 19:01 19:18 ( 21:00) ( 24:58) = 1:31:27 Lorenzo Womack JR 1, Mike Wortman SR 1, Toki Burke JR 1, Jerrad Compton JR 1, Ryan Opatz JR 1, Patrick Gannon JR 1, Corey Boyles JR 1 110. PIEDMONT 17:22 17:26 17:59 19:05 19:51 ( 20:28) ( 21:02) = 1:31:43 Sandino Moya-Smith JR 4, Cole Bunzel JR 4, Ricky Griffith FR 4, Joey Aurora JR 4, Matt Kendall SO 4, Ian Renner JR 4, Alex Lenahan SR 4 111. MISSION SAN JOSE 17:24 17:34 18:45 18:49 19:15 ( 19:36) ( 20:21) = 1:31:47 Phillip Painter JR 1, Aaron Palajac SR 1, Brian Mark JR 1, Robbie Christensen SR 1, Mike Mclaughlin SO 1, Felix Huang SO 1, Josh Guterman JR 1 112. AMADOR VALLEY 17:39 17:41 17:50 18:51 20:00 ( 20:09) ( 20:23) = 1:32:01 Justin Tunberg JR 2, Phillip Huppe JR 2, Aaron Wheeler JR 2, Tyler Monez JR 2, Nathaniel Jensen SR 2, Brian Bennett SO 2, Ben DeLand SO 2 113. SARATOGA 17:45 18:00 18:11 18:49 19:20 ( 19:23) ( 19:23) = 1:32:05 Steven Surrette JR 3, Hari Subramaniam SO 3, Jacob Osborne SR 3, Scott Surrette FR 3, Henry Barmeier FR 3, Ken Douglas FR 3, Robert Paolini FR 3 114. LYNBROOK 17:44 18:19 18:24 18:44 19:04 ( 19:40) ( 19:56) = 1:32:15 Eugene Berson JR 2, Andrew Hao JR 2, Jason Whitsett JR 2, Allen Chang JR 2, Kevin Sun SO 2, Jesse Yeh SR 2, Jeyvel Pandian SR 2 115. GRANADA 17:03 17:50 18:17 19:02 20:19 = 1:32:31 Keith Bailey SO 2, Dylan McMahan SO 2, Ashby Budiman SO 2, Danial Perry JR 2, Tomas Herbert SO 2 116. STEVENSON 16:55 17:11 19:06 19:40 20:03 ( 20:06) ( 22:55) = 1:32:55 Gabe LaMothe SO 4, Andrew Lawrence SR 4, Scott Kasting JR 4, Gavin Ramsay SR 4, Max Backhaus JR 4, Drew Thayer FR 4, Jim Denny JR 4 117. TRI-VALLEY 17:02 17:52 18:37 19:36 19:59 ( 20:24) ( 20:47) = 1:33:06 Travis Wolfe SO 5, Brenton Smith SR 5, Adam Wilson JR 5, Jeremy Mathsen SO 5, Derek Smith FR 5, John Huppke FR 5, Josh Mattingly FR 5 117. FOOTHILL-REDDING 17:24 17:39 18:26 19:27 20:10 = 1:33:06 Jeremy Adams JR 3, Jeremiah Lloyd JR 3, Dylan Roach-Carr JR 3, C J DeMercurio SR 3, Andras' Nagy SR 3 119. DEL ORO 17:49 18:27 18:36 19:10 19:16 = 1:33:18 Scott Jones JR 3, Tristan Schaefer JR 3, Brian Wullbern SR 3, Aaron Stafford JR 3, Chris Walstad FR 3 120. WILLITS 17:36 18:36 18:51 19:03 19:29 ( 20:16) ( 23:06) = 1:33:35 Kelly Clark SR 4, Tedd Smith SR 4, Cody Bartholomew SR 4, Art Bowlds FR 4, Toby Ferleman SR 4, Austin Bath SR 4, Travis Breznak SR 4 121. BISHOP ALEMANY 17:05 18:02 18:38 19:58 20:00 ( 21:42) ( 22:31) = 1:33:43 Phil Hoffman JR 3, Andy Gonzalez SR 3, Brennan Fay SR 3, Mark Barraza SR 3, Randy Duarte JR 3, Evan Gallardo JR 3, Dennis Aguirre SR 3 122. DUARTE 14:58 17:44 19:17 21:05 21:05 ( 21:16) ( 21:59) = 1:34:09 Mohamed Trafeh 4, Rene Contreras 4, Mario Garcia 4, Paul McArthur 4, Eric Quezada 4, Ray McQueen 4, Jose Arroyo 4 123. MONTE VIS. CHRISTIAN 17:34 17:55 18:07 20:05 20:35 ( 22:05) ( 22:33) = 1:34:16 Chance Carothers SO 4, Jeff Schaffer JR 4, Nick Griffin SO 4, Bobby Kovacs FR 4, Andrew Mengees SR 4, Jesse Witmer SO 4, Daniel Carroll FR 4 124. MOUNTAIN VIEW 17:45 17:53 19:04 19:07 20:41 ( 20:49) ( 20:52) = 1:34:30 Matt Ronconi SR 3, Jeff Audett SR 3, Chris Blood JR 3, Jascha Owens JR 3, Ryan Reid JR 3, Mark Morgan JR 3, Anthony Robertson JR 3 125. PALO ALTO 18:14 18:54 19:12 19:14 19:17 ( 19:19) = 1:34:51 Danny Vinson SO 3, Sean Gasiorek SO 3, Josh Gordon SO 3, Michael Barich SO 3, David Coughlan SO 3, Thomas O'Connell FR 3 126. CALVARY CHAPEL 18:21 18:41 19:05 19:16 20:16 ( 21:15) = 1:35:39 John Or JR 4, Cheyne Hill SR 4, Stephen Grant JR 4, Brandon Jackson JR 4, David Dearing JR 4, Shawn Faber JR 4 127. NOVATO 18:12 18:30 18:52 19:59 20:09 ( 20:26) ( 21:06) = 1:35:42 Ryan Andersen SR 3, JD Young SR 3, Mike Trapp JR 3, Michael Bateman JR 3, Mason Bretan SO 3, Sean Lancaster JR 3, Daryl Bardo JR 3 128. MENLO 17:44 18:37 19:02 19:22 21:10 ( 21:11) = 1:35:55 Alex Von Oech SR 4, Nick Joy JR 4, Etan Green SR 4, Scott Loughhead SR 4, Elliot Brenner JR 4, Jeremy Gessow JR 4 129. HARBOR 16:19 19:28 19:51 19:53 20:27 ( 21:11) = 1:35:58 Darren Mattinson JR 3, Nick Lin SR 3, Collin Mitchell JR 3, Tyler Locey SO 3, Justin Panitchpakdi SO 3, Don Hopper SR 3 130. WASHINGTON 18:21 18:43 19:32 19:42 20:11 ( 20:27) ( 21:48) = 1:36:29 Trevor Latimer 2, Ryan Murray 2, Cano Cardenas 2, Gene Willis 2, Jordan Jetchev 2, Colin Lorentzen 2, Kevin Heinze 2 131. HEAD-ROYCE 17:16 18:07 18:23 19:25 23:23 = 1:36:34 Ken Akiha JR 5, Frank Bauch JR 5, Conrad Murphy SO 5, Jordan Harris SO 5, Aaron Sanders JR 5 132. GONZALES 18:27 20:25 20:58 21:50 21:52 ( 22:18) ( 23:01) = 1:43:32 Armando Hernandez SR 5, Nick Swann SR 5, Mario Valentin SR 5, Antonio Gutierez FR 5, Juan Rayas FR 5, Octavio Hernandez FR 5, Juan Gomez SR 5 133. JUSTIN SIENA 17:05 19:15 21:20 23:27 24:44 ( 24:47) ( 24:56) = 1:45:51 Richard Elmore SR 4, Tim Haag SR 4, Mike Goetz JR 4, George Hale FR 4, Kyle Biane SO 4, Warren Shinnamon FR 4, Eric Hu JR 4 134. TRINITY 18:41 20:14 21:39 22:46 26:23 ( 26:24) = 1:49:43 Patrick Cahill JR 5, Chris Woodworth JR 5, Michael Winn JR 5, Chett Buttler JR 5, Jace Emory SO 5, Orion Meridith JR 5 135. PITTSBURG 20:29 22:07 22:59 23:07 26:49 = 1:55:31 Mark Wilson 4, Lewis Massaquoi 4, Jerry Duenas 4, Anthony Vera 4, Alex Brownlee 4

Varsity Girls - Div 1

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S DIVISION I Place Name Yr High School 1girl Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Phyllis Blanchard JR RANCHO COTATE 18:01 5:48 2 Dani Schuster JR TORREY PINES 18:14 5:52 3 Sarah Lorch FR BELLARMINE PREP 18:23 5:55 4 Casey Nevitt SR APTOS 18:26 5:56 5 Lauren Mulkey JR FOLSOM 18:31 5:58 6 Anne Murphy-Hagan FR ST. MARY'S ACADEMY 18:33 5:59 7 Cherie McPherson SR SILVER CREEK 18:34 5:59 8 Samone Brockett FR SUNSET 18:37 6:00 9 Natasha LaBeaud SO FOLSOM 18:38 6:00 10 Marie Nguyen JR MILPITAS 18:39 6:01 11 Jessica Laslovich JR BUCHANAN 18:44 6:02 12 Alana Garcia SR GRACE DAVIS 18:46 6:03 13 Dallon Williams SR TURLOCK 18:46 6:03 14 Olga Aulet-Leon JR PALOS VERDES PENINSU 18:47 6:03 15 Meriya Townswick JR WOODLAND 18:48 6:03 16 Margaret Frank SR ST. MARY'S ACADEMY 18:51 6:04 17 Valeria Delgado SR BUCHANAN 18:52 6:05 18 Megan Cearley SR WOODLAND 18:56 6:06 19 Kate Lilley JR ST. MARY'S ACADEMY 18:59 6:07 20 Trisha Rasmussen JR MOUNTAIN RIDGE 18:59 6:07 21 Brittany Morreale FR PALOS VERDES PENINSU 19:05 6:09 22 Erinn Kim JR MILPITAS 19:07 6:09 23 Roxanne Sellick SO BULLARD 19:07 6:10 24 Corina James SO MADERA 19:13 6:11 25 Ana Casillas JR BELLARMINE PREP 19:17 6:13 26 Tina Downey SR PALOS VERDES PENINSU 19:23 6:15 27 Piper Woodruff SR BELLARMINE PREP 19:25 6:15 28 Rita Troup SO BELLARMINE PREP 19:25 6:15 29 Stephanie Apodaca SR SUNSET 19:28 6:16 30 Brooke Palmer SO ST. MARY'S ACADEMY 19:30 6:17 31 Anna Attard JR MARINA 19:31 6:17 32 Kayla Rischman JR BELLARMINE PREP 19:31 6:17 33 Gina Attard JR MARINA 19:32 6:17 34 Jessica Baldwin SR MILPITAS 19:34 6:18 35 Kaitlin Gregg SO DAVIS SENIOR 19:34 6:18 36 Melyndee Butterfield JR WOODLAND 19:39 6:20 37 Annaliese Chapa SO GRANT 19:44 6:21 38 Brooke Lademan SO PALOS VERDES PENINSU 19:45 6:22 39 Kyla Burnet JR GRANT 19:45 6:22 40 Lindsey Bonner JR ST. MARY'S ACADEMY 19:46 6:22 41 Liya Manukyan SR DAVIS SENIOR 19:50 6:23 42 Eiko Okamoto JR PALOS VERDES PENINSU 19:50 6:24 43 Elizabeth Bertolani SO DAVIS SENIOR 19:51 6:24 44 Annie Adams JR APTOS 19:53 6:24 45 Emily Norvell JR BUCHANAN 19:54 6:25 46 Brenna Williams SR TORREY PINES 20:01 6:27 47 Becky Cherry SR PALOS VERDES PENINSU 20:03 6:28 48 Taylor Penrod JR TORREY PINES 20:10 6:30 49 Ariel Woodruff SR BELLARMINE PREP 20:11 6:30 50 Brittany Hodgson JR GRANTS PASS 20:11 6:30 51 Diana Choi JR SKYLINE 20:12 6:30 52 Kira Donnelly JR GRANT 20:13 6:31 53 Elise Beck JR MISSION SAN JOSE 20:16 6:32 54 Heather Silldorff JR APTOS 20:17 6:32 55 Virginia Reinhart SR DAVIS SENIOR 20:19 6:33 56 Carly Mecklenburg JR TORREY PINES 20:20 6:33 57 Natasha Daniels SO REED 20:21 6:33 58 McKenzie Jones FR GRANTS PASS 20:22 6:34 59 Mary Hallisey FR BULLARD 20:24 6:34 60 Olivia Hancock JR MOUNTAIN RIDGE 20:25 6:35 61 Elise Hennrikus SO CLOVIS WEST 20:25 6:35 62 Christi Bair SO MOUNTAIN RIDGE 20:26 6:35 63 Nikki Jensen SR ST. MARY'S ACADEMY 20:27 6:35 64 Kristen Glen SO TRABUCO HILLS 20:28 6:36 65 Monica Felix JR MADERA 20:29 6:36 66 Alisga Schor SR TORREY PINES 20:31 6:36 67 Julie Coy SO TORREY PINES 20:31 6:37 68 Christie Wilhelms SR PALOS VERDES PENINSU 20:32 6:37 69 Brooke Caeton SO CLOVIS WEST 20:32 6:37 70 Leann Motte FR BUCHANAN 20:33 6:37 71 Lizzy Wild JR GRANT 20:40 6:39 72 Adrianne Chesser SR GRANT 20:40 6:39 73 Kristin Charles SO RANCHO COTATE 20:42 6:40 74 Kara McGregor FR BULLARD 20:44 6:41 75 Danielle Nelson FR BUCHANAN 20:47 6:42 76 Joanna Benjamins SR MARINA 20:50 6:43 77 Leonorra Sanchez SR APTOS 20:50 6:43 78 Kim Andrews FR TORREY PINES 20:51 6:43 79 Emily Daggett SR ST. MARY'S ACADEMY 20:53 6:44 80 Maria Cortes FR MADERA 20:57 6:45 81 Neggi Tahanpesar JR SUNSET 20:57 6:45 82 Nora Feeney SR DAVIS SENIOR 20:59 6:46 83 Crystalee Webb JR MOUNTAIN RIDGE 21:01 6:46 84 Brittany Tucker SO CARLSBAD 21:03 6:47 85 Megan Harpold SR CARLSBAD 21:03 6:47 86 Ashley Champagne SR DAVIS SENIOR 21:04 6:47 87 Lauren LeFebre SO THOUSAND OAKS 21:05 6:47 88 Olivia Vegh SR MISSION SAN JOSE 21:05 6:48 89 Jessie Ansari SR CARLSBAD 21:06 6:48 90 Kristine Velasco SR TRABUCO HILLS 21:07 6:48 91 Michelle Dalton VALHALLA 21:07 6:48 92 Marisol Miranda SR SILVER CREEK 21:08 6:48 93 Sara Cates SR CARLSBAD 21:08 6:49 94 Annaliza Rizo FR WILL C. WOOD 21:09 6:49 95 Catherine Bradshaw SO THOUSAND OAKS 21:10 6:49 96 Elizabeth Howard JR GRANTS PASS 21:11 6:49 97 Ashley Uy SR TRABUCO HILLS 21:11 6:49 98 Ashley Thrower SR SUNSET 21:11 6:50 99 Stephanie Armstrong FR TRABUCO HILLS 21:12 6:50 100 Heather West SO MOUNTAIN RIDGE 21:12 6:50 101 Mary Mayeda SO APTOS 21:13 6:50 102 Natalya Guseva SR MISSION SAN JOSE 21:13 6:50 103 Lindsey Maxwell SO BULLARD 21:14 6:50 104 Melissa Ono SO THOUSAND OAKS 21:14 6:50 105 Christina Warren SR SILVER CREEK 21:14 6:50 106 Hilary Perkins SR TURLOCK 21:15 6:51 107 Ashlin Mountjoy SO APTOS 21:15 6:51 108 Jaime Liggett SO MARINA 21:18 6:52 109 Sarah Schertzer SR CARLSBAD 21:19 6:52 110 Katie Jacobson FR APTOS 21:21 6:53 111 Tara Smith FR CLOVIS WEST 21:23 6:53 112 Monica Fumo SO MOUNTAIN RIDGE 21:25 6:54 113 Jamie Hesketh SO GRANTS PASS 21:26 6:54 114 Allison Nunnemaker SR GRANTS PASS 21:26 6:54 115 Lindsay Plymire SR SUNSET 21:27 6:55 116 Sarah Harris JR CLOVIS WEST 21:29 6:55 117 Alisa Refuerzo FR CLOVIS WEST 21:30 6:56 118 Meghan Matthews SR FOLSOM 21:31 6:56 119 Stefanie Edsall SR TURLOCK 21:31 6:56 120 Michelle Bartlett SO SILVER CREEK 21:32 6:56 121 Lauren Plymire SR SUNSET 21:33 6:56 122 Kelsey Tardieu SR GRANTS PASS 21:33 6:57 123 Nicole Fries SO THOUSAND OAKS 21:34 6:57 124 Kimberly Potter SR MARINA 21:35 6:57 125 Danielle Baker SR DAVIS SENIOR 21:35 6:57 126 Edina Forgo SR MISSION SAN JOSE 21:39 6:59 127 Ashley Thieman SO THOUSAND OAKS 21:41 6:59 128 Cathy Navarro SO THOUSAND OAKS 21:42 6:59 129 Elisa Hoffman JR CARLSBAD 21:42 6:59 130 Elise Aschwanden JR GRANTS PASS 21:42 7:00 131 Jessica Burk JR REED 21:43 7:00 132 Kristen Carwile SO WILL C. WOOD 21:43 7:00 133 Kylee Chacon FR MOUNTAIN RIDGE 21:44 7:00 134 Shayna Patterson SR MADERA 21:45 7:00 135 Kelly Hagerman SO CLOVIS WEST 21:45 7:01 136 Erin Fleming SO TRABUCO HILLS 21:46 7:01 137 Amanda Kahn SR MISSION SAN JOSE 21:47 7:01 138 Kristin Heintz JR SUNSET 21:50 7:02 139 Sarah Hasegawa SO FOLSOM 21:50 7:02 140 Jessica Veen SR MARINA 21:51 7:02 141 Nora Darlow SO GRANT 21:55 7:04 142 Heather Gyurina SR WILL C. WOOD 21:55 7:04 143 Nicole Johnson SR BEYER 21:56 7:04 144 Kay-Dee Lane FR MARINA 22:00 7:05 145 Vanessa Hawkins SO GRACE DAVIS 22:06 7:07 146 Dana Underwood JR MONTA VISTA 22:09 7:08 147 Catherine Pham SR MILPITAS 22:09 7:08 148 Ashley Jaureguy SO TURLOCK 22:10 7:08 149 Annie Hehner JR WOODLAND 22:10 7:09 150 Kelsey Starn SR GRACE DAVIS 22:13 7:09 151 Darcie Flanders SR TURLOCK 22:14 7:10 152 Megan Westersund SR BUCHANAN 22:15 7:10 153 Ana Estrada SO WOODLAND 22:16 7:10 154 Alina Trach SO FOLSOM 22:17 7:11 155 Carolyn Gove SO WILL C. WOOD 22:17 7:11 156 Julianne Simmonds SO GRANT 22:18 7:11 157 Bonnie Anstadt JR TRABUCO HILLS 22:29 7:15 158 Allison Barton JR MISSION SAN JOSE 22:30 7:15 159 Cami Stagg SO FOLSOM 22:30 7:15 160 Jennie Gomez SR SILVER CREEK 22:41 7:18 161 Brenda Rodriguez FR WOODLAND 22:42 7:19 162 Paula Garduno SR TRABUCO HILLS 22:43 7:19 163 Jill Blake-Burke JR MONTA VISTA 22:44 7:19 164 Cammie Dugan JR WILL C. WOOD 22:53 7:22 165 Shelby Burrus SR MILPITAS 22:59 7:24 166 Judy Liang FR MONTA VISTA 23:00 7:25 167 Nicole Nelson SR REED 23:03 7:25 168 Danielle Cotter SO REED 23:05 7:26 169 Katherine Chu JR MONTA VISTA 23:06 7:27 170 Monica Wu SR MISSION SAN JOSE 23:08 7:27 171 Jessenia Perez SR SILVER CREEK 23:11 7:28 172 Ashlee Blunk SO THOUSAND OAKS 23:12 7:28 173 Lindsay Montero FR TURLOCK 23:14 7:29 174 Favor Ndama FR WILL C. WOOD 23:15 7:29 175 Christina Herman JR RANCHO COTATE 23:20 7:31 176 Maren Renshaw SR TURLOCK 23:22 7:32 177 Erica Zambon FR CARLSBAD 23:25 7:33 178 Christel Heinz JR RANCHO COTATE 23:27 7:33 179 Michelle O'Hara SO RANCHO COTATE 23:38 7:37 180 Elissa Quilici JR CLOVIS WEST 23:53 7:41 181 Gloria Lira JR MADERA 24:00 7:44 182 Mayra Chia SO MADERA 24:03 7:45 183 Andrea Bishop JR MONTA VISTA 24:09 7:47 184 Joy Kim JR MONTA VISTA 24:11 7:47 185 Cassie Marks SO BULLARD 24:35 7:55 186 Bonnie Le SR GRACE DAVIS 24:35 7:55 187 Karis Wilson SR BUCHANAN 24:58 8:02 188 Katie Richter JR WOODLAND 25:16 8:08 189 Chauncey McLaughlin SO REED 25:22 8:10 190 Kerry Rayner FR FOLSOM 27:00 8:42 191 Michelle Mason SR GRACE DAVIS 27:12 8:46 192 Celia Sanchez SR LIVE OAK 27:25 8:50 193 Daniella King JR LIVE OAK 27:37 8:54 194 Sarah VanGuilder SO RANCHO COTATE 27:42 8:55 195 Melissa Adams SR RANCHO COTATE 27:43 8:56 196 Cynthia Alonzo SR REED 29:00 9:21 197 Jennifer Wilson SO BULLARD 29:25 9:28 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S DIVSION I SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. ST. MARY'S ACADEMY 6 16 19 30 40 (62) (78) = 111 Anne Murphy-Hagan FR, Margaret Frank SR, Kate Lilley JR, Brooke Palmer SO, Lindsey Bonner JR, Nikki Jensen SR, Emily Daggett SR 2. BELLARMINE PREP 3 25 27 28 32 (49) = 115 Sarah Lorch FR, Ana Casillas JR, Piper Woodruff SR, Rita Troup SO, Kayla Rischman JR, Ariel Woodruff SR 3. PALOS VERDES PENINSU 14 21 26 38 42 (47) (67) = 141 Olga Aulet-Leon JR, Brittany Morreale FR, Tina Downey SR, Brooke Lademan SO, Eiko Okamoto JR, Becky Cherry SR, Christie Wilhelms SR 4. TORREY PINES 2 46 48 55 65 (66) (77) = 216 Dani Schuster JR, Brenna Williams SR, Taylor Penrod JR, Carly Mecklenburg JR, Alisga Schor SR, Julie Coy SO, Kim Andrews FR 5. BUCHANAN 11 17 45 69 74 (149)(184) = 216 Jessica Laslovich JR, Valeria Delgado SR, Emily Norvell JR, Leann Motte FR, Danielle Nelson FR, Megan Westersund SR, Karis Wilson SR 6. DAVIS SENIOR 35 41 43 54 81 (85)(123) = 254 Kaitlin Gregg SO, Liya Manukyan SR, Elizabeth Bertolani SO, Virginia Reinhart SR, Nora Feeney SR, Ashley Champagne SR, Danielle Baker SR 7. GRANT 37 39 51 70 71 (139)(153) = 268 Annaliese Chapa SO, Kyla Burnet JR, Kira Donnelly JR, Lizzy Wild JR, Adrianne Chesser SR, Nora Darlow SO, Julianne Simmonds SO 8. APTOS 4 44 53 76 99 (105)(108) = 276 Casey Nevitt SR, Annie Adams JR, Heather Silldorff JR, Leonorra Sanchez SR, Mary Mayeda SO, Ashlin Mountjoy SO, Katie Jacobson FR 9. MOUNTAIN RIDGE 20 59 61 82 98 (110)(131) = 320 Trisha Rasmussen JR, Olivia Hancock JR, Christi Bair SO, Crystalee Webb JR, Heather West SO, Monica Fumo SO, Kylee Chacon FR 10. SUNSET 8 29 80 96 113 (119)(136) = 326 Samone Brockett FR, Stephanie Apodaca SR, Neggi Tahanpesar JR, Ashley Thrower SR, Lindsay Plymire SR, Lauren Plymire SR, Kristin Heintz JR 11. WOODLAND 15 18 36 146 150 (158)(185) = 365 Meriya Townswick JR, Megan Cearley SR, Melyndee Butterfield JR, Annie Hehner JR, Ana Estrada SO, Brenda Rodriguez FR, Katie Richter JR 12. MARINA 31 33 75 106 122 (138)(141) = 367 Anna Attard JR, Gina Attard JR, Joanna Benjamins SR, Jaime Liggett SO, Kimberly Potter SR, Jessica Veen SR, Kay-Dee Lane FR 13. MILPITAS 10 22 34 144 162 = 372 Marie Nguyen JR, Erinn Kim JR, Jessica Baldwin SR, Catherine Pham SR, Shelby Burrus SR 14. FOLSOM 5 9 116 137 151 (156)(187) = 418 Lauren Mulkey JR, Natasha LaBeaud SO, Meghan Matthews SR, Sarah Hasegawa SO, Alina Trach SO, Cami Stagg SO, Kerry Rayner FR 15. GRANTS PASS 50 57 94 111 112 (120)(128) = 424 Brittany Hodgson JR, McKenzie Jones FR, Elizabeth Howard JR, Jamie Hesketh SO, Allison Nunnemaker SR, Kelsey Tardieu SR, Elise Aschwanden JR 16. BULLARD 23 58 73 101 182 (192) = 437 Roxanne Sellick SO, Mary Hallisey FR, Kara McGregor FR, Lindsey Maxwell SO, Cassie Marks SO, Jennifer Wilson SO 17. CARLSBAD 83 84 88 91 107 (127)(174) = 453 Brittany Tucker SO, Megan Harpold SR, Jessie Ansari SR, Sara Cates SR, Sarah Schertzer SR, Elisa Hoffman JR, Erica Zambon FR 18. CLOVIS WEST 60 68 109 114 115 (133)(177) = 466 Elise Hennrikus SO, Brooke Caeton SO, Tara Smith FR, Sarah Harris JR, Alisa Refuerzo FR, Kelly Hagerman SO, Elissa Quilici JR 19. SILVER CREEK 7 90 103 118 157 (168) = 475 Cherie McPherson SR, Marisol Miranda SR, Christina Warren SR, Michelle Bartlett SO, Jennie Gomez SR, Jessenia Perez SR 20. MADERA 24 64 79 132 178 (179) = 477 Corina James SO, Monica Felix JR, Maria Cortes FR, Shayna Patterson SR, Gloria Lira JR, Mayra Chia SO 21. TRABUCO HILLS 63 89 95 97 134 (154)(159) = 478 Kristen Glen SO, Kristine Velasco SR, Ashley Uy SR, Stephanie Armstrong FR, Erin Fleming SO, Bonnie Anstadt JR, Paula Garduno SR 22. MISSION SAN JOSE 52 87 100 124 135 (155)(167) = 498 Elise Beck JR, Olivia Vegh SR, Natalya Guseva SR, Edina Forgo SR, Amanda Kahn SR, Allison Barton JR, Monica Wu SR 23. THOUSAND OAKS 86 93 102 121 125 (126)(169) = 527 Lauren LeFebre SO, Catherine Bradshaw SO, Melissa Ono SO, Nicole Fries SO, Ashley Thieman SO, Cathy Navarro SO, Ashlee Blunk SO 24. TURLOCK 13 104 117 145 148 (170)(173) = 527 Dallon Williams SR, Hilary Perkins SR, Stefanie Edsall SR, Ashley Jaureguy SO, Darcie Flanders SR, Lindsay Montero FR, Maren Renshaw SR 25. RANCHO COTATE 1 72 172 175 176 (189)(190) = 596 Phyllis Blanchard JR, Kristin Charles SO, Christina Herman JR, Christel Heinz JR, Michelle O'Hara SO, Sarah VanGuilder SO, Melissa Adams SR 26. GRACE DAVIS 12 142 147 183 188 = 672 Alana Garcia SR, Vanessa Hawkins SO, Kelsey Starn SR, Bonnie Le SR, Michelle Mason SR 27. WILL C. WOOD 92 130 140 152 161 (171) = 675 Annaliza Rizo FR, Kristen Carwile SO, Heather Gyurina SR, Carolyn Gove SO, Cammie Dugan JR, Favor Ndama FR 28. REED 56 129 164 165 186 (191) = 700 Natasha Daniels SO, Jessica Burk JR, Nicole Nelson SR, Danielle Cotter SO, Chauncey McLaughlin SO, Cynthia Alonzo SR 29. MONTA VISTA 143 160 163 166 180 (181) = 812 Dana Underwood JR, Jill Blake-Burke JR, Judy Liang FR, Katherine Chu JR, Andrea Bishop JR, Joy Kim JR

Varsity Girls - Div 2

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S DIVISION II Place Name Yr High School 2girl Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Caitlin Chock JR GRANITE BAY 17:25 5:37 2 Natalie White JR OAK RIDGE 17:30 5:38 3 Lawrence Collier JR RENO 17:36 5:40 4 Lindsay Allen JR COLLEGE PARK 17:59 5:48 5 Danielle Varela FR SULTANA 18:08 5:50 6 Amy Robinson SO MARIA CARRILLO 18:11 5:52 7 Daryan Glenn FR RENO 18:14 5:53 8 Kim Handel SR MONTGOMERY 18:15 5:53 9 Elizabeth Ottenheimer SO GRANADA 18:23 5:55 10 Kelsey Delagardelle JR SULTANA 18:29 5:57 11 Karen DeMartini SR RENO 18:31 5:58 12 Tori Tyler SO GUNN 18:36 5:59 13 Ashliegh Montgomery SO CARONDELET 18:38 6:00 14 Kim Conley JR MONTGOMERY 18:39 6:00 15 Chantel Williams SO GALENA 18:40 6:01 16 Shadee' Duarte SO SULTANA 18:42 6:01 17 Erin Wachter SO CORDOVA 18:42 6:02 18 Kathryn Magrath SR RENO 18:46 6:03 19 Kelsey Camara JR SULTANA 18:49 6:04 20 Cecily Lemmon FR VACAVILLE 18:52 6:05 21 Tiffany Hall SR VACAVILLE 18:53 6:05 22 Stacy Tabuena JR SULTANA 18:55 6:06 23 Taryn Joyce-Mendive SR DOUGLAS 18:59 6:07 24 Jamie Marliere SO HELIX 19:00 6:07 25 Megan Williams JR GRANITE BAY 19:02 6:08 26 Erica Holland JR COLLEGE PARK 19:05 6:09 27 Lisa Crampton SR GRANADA 19:06 6:09 28 Tina Firouz SR BENICIA 19:08 6:10 29 Tamar Gruwell SO VACAVILLE 19:12 6:11 30 Kristin Fladseth SO MARIA CARRILLO 19:13 6:12 31 Christy Sweaney JR MONTGOMERY 19:17 6:13 32 Kathrin O'Neil FR ROSEBURG 19:19 6:14 33 Weathers Rachael JR GRANITE BAY 19:24 6:15 34 Carina Hendricks JR MONTGOMERY 19:28 6:16 35 Julianne Baker SR MARIA CARRILLO 19:30 6:17 36 Jen McNulty SR WOODCREEK 19:34 6:18 37 Monica Buccambuso SR DOUGLAS 19:40 6:20 38 Kristin Kovacich JR MATER DEI 19:43 6:21 39 Allison Doniger JR MENLO ATHERTON 19:43 6:21 40 Alyssa Abbot FR GALENA 19:44 6:21 41 Diane Dunn JR COLLEGE PARK 19:45 6:22 42 Anna Breen FR GALENA 19:46 6:22 43 Emma Conley SO MONTGOMERY 19:50 6:23 44 Allison Ivie SO BURBANK 19:50 6:23 45 Kristi Okimura JR GRANITE BAY 19:51 6:24 46 Kate Blake SO MONTGOMERY 19:53 6:24 47 Tenaya Dunbar SR SAN RAMON VALLEY 19:53 6:24 48 Ashlee Drady SR MARIA CARRILLO 19:58 6:26 49 Lizzy Eskildsen FR COLLEGE PARK 20:00 6:27 50 Norma Hernandez JR MATER DEI 20:00 6:27 51 April Montgomery SO HELIX 20:03 6:28 52 Marissa Walsh SO MONTGOMERY 20:05 6:28 53 Aya Wakabayashi JR LYNBROOK 20:05 6:28 54 Samatha Costantini SO MATER DEI 20:07 6:29 55 Kaelyn Rasch SR MATER DEI 20:07 6:29 56 Ali Marson SO SIERRA LUTHERAN 20:07 6:29 57 Christa McCann SO STOCKDALE 20:09 6:29 58 Lindsey Shumaker SR SULTANA 20:13 6:31 59 Lisa DeMartini SO RENO 20:16 6:32 60 Jaclyn Engstrom JR ROSEBURG 20:18 6:32 61 Dora Sanders VALHALLA 20:19 6:33 62 Zohreh Akhavan FR LYNBROOK 20:20 6:33 63 Kristin Gallup SR MONTEREY 20:21 6:33 64 Kari Nelson SR GRANITE BAY 20:22 6:34 65 Nora Whirry FR GRANADA 20:22 6:34 66 Emilie Wark JR GALENA 20:23 6:34 67 Juanita Hernandez JR SULTANA 20:23 6:34 68 McAuley Lindsay JR GRANITE BAY 20:24 6:34 69 Alicia Nugent VALHALLA 20:24 6:34 70 Tiffany Chinn SO SAN RAMON VALLEY 20:24 6:34 71 Liz Lowry JR AMADOR VALLEY 20:25 6:35 72 Jennifer Randazzo SR CARONDELET 20:25 6:35 73 Patty Paik JR COLLEGE PARK 20:26 6:35 74 Amanda Everett SR AMADOR VALLEY 20:37 6:39 75 Michelle Glenn JR RENO 20:40 6:40 76 Amy Johnson-Westli SR HELIX 20:41 6:40 77 Jenna Hicks SO STOCKDALE 20:42 6:40 78 Tara Rhein SO WOODCREEK 20:44 6:41 79 Cristen Miller SO MATER DEI 20:44 6:41 80 Leah Brucker SR HELIX 20:45 6:41 81 Jessica Eshia JR COLLEGE PARK 20:46 6:41 82 Erin Raisner SR VACAVILLE 20:46 6:41 83 Heather Gegenhuber FR ROSEBURG 20:47 6:42 84 Shae DiNino JR CARONDELET 20:53 6:44 85 Kristen Scanlon JR CARONDELET 20:57 6:45 86 Emily Wilson SO ROSEBURG 20:58 6:45 87 Hanna Balkenbush JR GALENA 20:59 6:46 88 Shanel Bolsta JR GALENA 21:00 6:46 89 Adriana Hernandez SR COLLEGE PARK 21:00 6:46 90 Diana Farris JR VACAVILLE 21:02 6:46 91 Jessica Rolok VALHALLA 21:03 6:47 92 Carly Harris SO CHICO 21:04 6:47 93 Alyse Shayer SO STOCKDALE 21:06 6:48 94 Julia Gordon SO CARLMONT 21:07 6:48 95 Katie Canfield SO CHICO 21:08 6:48 96 Amy Stafford SO FLORIN 21:09 6:49 97 Lauren Reddy SO CARONDELET 21:09 6:49 98 Stephanie Randazzo JR CARONDELET 21:13 6:50 99 Bobbi Jo Annal SR SAN RAMON VALLEY 21:14 6:50 100 Vindie Rosdahl SO SAN RAMON VALLEY 21:14 6:50 101 Marrisa Atherly SR STOCKDALE 21:18 6:52 102 Kathy Rodriguez SO RENO 21:21 6:53 103 Rachel Fasig JR MENLO ATHERTON 21:22 6:53 104 Jodi Calderon SO STOCKDALE 21:23 6:53 105 Natalie Macias SR MATER DEI 21:24 6:54 106 Bardet Sarah SO GRANITE BAY 21:25 6:54 107 Danielle Gwin FR AMADOR VALLEY 21:25 6:54 108 Laramee Searle FR GALENA 21:27 6:55 109 Kendall Nemeth SO AMADOR VALLEY 21:28 6:55 110 Caitlin Roake FR CARLMONT 21:28 6:55 111 Gia Matzinger SO MENLO ATHERTON 21:29 6:55 112 Kendahl Morabe VALHALLA 21:30 6:56 113 Chelsea Kirkland SR MENLO ATHERTON 21:31 6:56 114 Kendra Cheney SO MARIA CARRILLO 21:32 6:56 115 Lindsay Morabe VALHALLA 21:34 6:57 116 Whitney Cleveland JR HELIX 21:35 6:57 117 Melissa Edwards SO BURBANK 21:37 6:58 118 Keli Atkins SO BURBANK 21:40 6:59 119 Aga Goslicka JR LYNBROOK 21:42 6:59 120 Kathryn Grenter JR AMADOR VALLEY 21:43 7:00 121 Kristina Punwani FR IRVINGTON 21:45 7:00 122 Britney MacDonald SO AMADOR VALLEY 21:46 7:01 123 Evon Willingham JR HELIX 21:48 7:01 124 Susie Talbert JR ROSEBURG 21:49 7:02 125 Francine Lee SR LYNBROOK 21:56 7:04 126 Danelle Brockett JR REEDLEY 21:56 7:04 127 Kimmy Manos JR IRVINGTON 21:57 7:04 128 Emily Smith SR BURBANK 22:01 7:05 129 Jill Hamers SR MATER DEI 22:03 7:06 130 Judy Ong WASHINGTON 22:05 7:07 131 Lindsay Hobbs FR CHICO 22:06 7:07 132 Liz Wolf FR AMADOR VALLEY 22:07 7:08 133 Karri Hildebrandt JR WOODCREEK 22:09 7:08 134 Jacqui Wentz FR MARIA CARRILLO 22:10 7:08 135 Rachel Stankowski SR CARONDELET 22:11 7:09 136 Leah Eisen SR MONTEREY 22:11 7:09 137 Emily Hom SO BURBANK 22:12 7:09 138 G. G. Riggs JR ROSEBURG 22:13 7:09 139 Sasoon Kim JR LYNBROOK 22:16 7:10 140 Christina Liao FR LYNBROOK 22:18 7:11 141 Jenny Schaumburg SR FLORIN 22:19 7:11 142 Jenny Horgan SR BURBANK 22:22 7:12 143 Elissa Brown SO GUNN 22:23 7:13 144 Courtney Pederson JR ROSEBURG 22:24 7:13 145 Rachel Ponce SO STOCKDALE 22:28 7:14 146 Jessica Bolton JR WOODCREEK 22:31 7:15 147 Amber Cornelius JR DOUGLAS 22:33 7:16 148 Nicole Nathanson SO SAN RAMON VALLEY 22:34 7:16 149 Vanessa Hume JR MONTEREY 22:35 7:17 150 Misha Stoneking JR WOODCREEK 22:36 7:17 151 Katina Sanford FR GRANADA 22:40 7:18 152 Miriam Hernandez JR REEDLEY 22:41 7:18 153 Athena Pierre JR MONTEREY 22:43 7:19 154 Danyel Stout JR WOODCREEK 22:44 7:19 155 Katie Houser SO GRANADA 22:44 7:19 156 Sarah Jewett JR CARLMONT 22:46 7:20 157 Jenna Nalbanian JR BURBANK 22:51 7:21 158 Jenny Park JR CHICO 22:52 7:22 159 Soo Lee JR LYNBROOK 23:04 7:26 160 Melody Blu SR CHICO 23:12 7:28 161 Kristina Ochoa FR REEDLEY 23:17 7:30 162 Alicia Alvarez SO REEDLEY 23:18 7:30 163 Courtney Cervantes SO SAN RAMON VALLEY 23:26 7:33 164 Allison Ligh JR IRVINGTON 23:29 7:34 165 Anna Chan SO IRVINGTON 23:31 7:34 166 Tara Larose SO CHICO 23:33 7:35 167 Hillary Brower JR DOUGLAS 23:34 7:36 168 Melissa Elazssi SO FLORIN 23:36 7:36 169 Ashley Smith VALHALLA 23:36 7:36 170 Danielle Raab WASHINGTON 23:39 7:37 171 Nyssa Baca SO IRVINGTON 23:41 7:38 172 Rebeccah Leal SO REEDLEY 23:46 7:39 173 Michelle Dalton VALHALLA 23:53 7:42 174 Nichole Lopez SO DOUGLAS 23:58 7:43 175 Jackie Ochoa SO SAN RAMON VALLEY 24:01 7:44 176 Ranpreet Dhaliwal SR FLORIN 24:07 7:46 177 Bridget Eddings WASHINGTON 24:12 7:48 178 Emily Tetzal SO GRANADA 24:20 7:50 179 Erin Tarantino FR CASA GRANDE 24:25 7:52 180 Michelle Acvedo FR CASA GRANDE 24:31 7:54 181 Casey Crowson SR CHICO 24:42 7:57 182 Christina Decker JR MENLO ATHERTON 24:44 7:58 183 Vanessa Bahney FR IRVINGTON 24:46 7:59 184 Kieu Tran SR FLORIN 24:49 8:00 185 Katharin Lee WASHINGTON 24:54 8:01 186 Monica Bell JR VACAVILLE 25:09 8:06 187 Shireen Kassis JR CASA GRANDE 25:10 8:06 188 Erica Smith SR MONTEREY 25:19 8:09 189 Xin Liao WASHINGTON 25:19 8:09 190 Jennifer Bailard SO CARLMONT 25:33 8:14 191 Ana Garcia FR CASA GRANDE 25:34 8:14 192 Lindsey Closson JR CASA GRANDE 25:38 8:15 193 Carolina Hernandez FR REEDLEY 26:08 8:25 194 Kaila Figone JR CARLMONT 26:52 8:39 195 Amy Mihara WASHINGTON 26:57 8:41 196 Jessica Brasel SR FLORIN 26:58 8:41 197 Minhan Lam SO FLORIN 27:16 8:47 198 Chanel Dorrity FR MONTEREY 27:50 8:58 199 Kayti Maddox FR MONTEREY 27:51 8:58 200 Tracy Perez FR REEDLEY 30:31 9:50 201 Nicole Fillinger JR CASA GRANDE 32:55 10:36 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S DIVSION II SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. SULTANA 4 9 14 16 19 (53) (62) = 62 Danielle Varela FR, Kelsey Delagardelle JR, Shadee' Duarte SO, Kelsey Camara JR, Stacy Tabuena JR, Lindsey Shumaker SR, Juanita Hernandez JR 2. RENO 2 6 10 15 54 (70) (97) = 87 Lawrence Collier JR, Daryan Glenn FR, Karen DeMartini SR, Kathryn Magrath SR, Lisa DeMartini SO, Michelle Glenn JR, Kathy Rodriguez SO 3. MONTGOMERY 7 12 27 30 39 (42) (48) = 115 Kim Handel SR, Kim Conley JR, Christy Sweaney JR, Carina Hendricks JR, Emma Conley SO, Kate Blake SO, Marissa Walsh SO 4. GRANITE BAY 1 22 29 41 59 (63)(101) = 152 Caitlin Chock JR, Megan Williams JR, Weathers Rachael JR, Kristi Okimura JR, Kari Nelson SR, McAuley Lindsay JR, Bardet Sarah SO 5. COLLEGE PARK 3 23 37 45 68 (76) (84) = 176 Lindsay Allen JR, Erica Holland JR, Diane Dunn JR, Lizzy Eskildsen FR, Patty Paik JR, Jessica Eshia JR, Adriana Hernandez SR 6. MARIA CARRILLO 5 26 31 44 109 (129) = 215 Amy Robinson SO, Kristin Fladseth SO, Julianne Baker SR, Ashlee Drady SR, Kendra Cheney SO, Jacqui Wentz FR 7. VACAVILLE 17 18 25 77 85 (180) = 222 Cecily Lemmon FR, Tiffany Hall SR, Tamar Gruwell SO, Erin Raisner SR, Diana Farris JR, Monica Bell JR 8. GALENA 13 36 38 61 82 (83)(103) = 230 Chantel Williams SO, Alyssa Abbot FR, Anna Breen FR, Emilie Wark JR, Hanna Balkenbush JR, Shanel Bolsta JR, Laramee Searle FR 9. MATER DEI 34 46 50 51 74 (100)(124) = 255 Kristin Kovacich JR, Norma Hernandez JR, Samatha Costantini SO, Kaelyn Rasch SR, Cristen Miller SO, Natalie Macias SR, Jill Hamers SR 10. HELIX 21 47 71 75 111 (118) = 325 Jamie Marliere SO, April Montgomery SO, Amy Johnson-Westli SR, Leah Brucker SR, Whitney Cleveland JR, Evon Willingham JR 11. CARONDELET 11 67 79 80 92 (93)(130) = 329 Ashliegh Montgomery SO, Jennifer Randazzo SR, Shae DiNino JR, Kristen Scanlon JR, Lauren Reddy SO, Stephanie Randazzo JR, Rachel Stankowski SR 12. ROSEBURG 28 55 78 81 119 (133)(138) = 361 Kathrin O'Neil FR, Jaclyn Engstrom JR, Heather Gegenhuber FR, Emily Wilson SO, Susie Talbert JR, G. G. Riggs JR, Courtney Pederson JR 13. GRANADA 8 24 60 145 149 (172) = 386 Elizabeth Ottenheimer SO, Lisa Crampton SR, Nora Whirry FR, Katina Sanford FR, Katie Houser SO, Emily Tetzal SO 14. STOCKDALE 52 72 88 96 99 (139) = 407 Christa McCann SO, Jenna Hicks SO, Alyse Shayer SO, Marrisa Atherly SR, Jodi Calderon SO, Rachel Ponce SO 15. VALHALLA 56 64 86 107 110 (163)(167) = 423 Dora Sanders , Alicia Nugent , Jessica Rolok , Kendahl Morabe , Lindsay Morabe , Ashley Smith , Michelle Dalton 16. SAN RAMON VALLEY 43 65 94 95 142 (157)(169) = 439 Tenaya Dunbar SR, Tiffany Chinn SO, Bobbi Jo Annal SR, Vindie Rosdahl SO, Nicole Nathanson SO, Courtney Cervantes SO, Jackie Ochoa SO 17. AMADOR VALLEY 66 69 102 104 115 (117)(127) = 456 Liz Lowry JR, Amanda Everett SR, Danielle Gwin FR, Kendall Nemeth SO, Kathryn Grenter JR, Britney MacDonald SO, Liz Wolf FR 18. LYNBROOK 49 57 114 120 134 (135)(153) = 474 Aya Wakabayashi JR, Zohreh Akhavan FR, Aga Goslicka JR, Francine Lee SR, Sasoon Kim JR, Christina Liao FR, Soo Lee JR 19. WOODCREEK 32 73 128 140 144 (148) = 517 Jen McNulty SR, Tara Rhein SO, Karri Hildebrandt JR, Jessica Bolton JR, Misha Stoneking JR, Danyel Stout JR 20. BURBANK 40 112 113 123 132 (137)(151) = 520 Allison Ivie SO, Melissa Edwards SO, Keli Atkins SO, Emily Smith SR, Emily Hom SO, Jenny Horgan SR, Jenna Nalbanian JR 21. DOUGLAS 20 33 141 161 168 = 523 Taryn Joyce-Mendive SR, Monica Buccambuso SR, Amber Cornelius JR, Hillary Brower JR, Nichole Lopez SO 22. MENLO ATHERTON 35 98 106 108 176 = 523 Allison Doniger JR, Rachel Fasig JR, Gia Matzinger SO, Chelsea Kirkland SR, Christina Decker JR 23. CHICO 87 90 126 152 154 (160)(175) = 609 Carly Harris SO, Katie Canfield SO, Lindsay Hobbs FR, Jenny Park JR, Melody Blu SR, Tara Larose SO, Casey Crowson SR 24. MONTEREY 58 131 143 147 182 (192)(193) = 661 Kristin Gallup SR, Leah Eisen SR, Vanessa Hume JR, Athena Pierre JR, Erica Smith SR, Chanel Dorrity FR, Kayti Maddox FR 25. CARLMONT 89 105 150 184 188 = 716 Julia Gordon SO, Caitlin Roake FR, Sarah Jewett JR, Jennifer Bailard SO, Kaila Figone JR 26. IRVINGTON 116 122 158 159 165 (177) = 720 Kristina Punwani FR, Kimmy Manos JR, Allison Ligh JR, Anna Chan SO, Nyssa Baca SO, Vanessa Bahney FR 27. FLORIN 91 136 162 170 178 (190)(191) = 737 Amy Stafford SO, Jenny Schaumburg SR, Melissa Elazssi SO, Ranpreet Dhaliwal SR, Kieu Tran SR, Jessica Brasel SR, Minhan Lam SO 28. REEDLEY 121 146 155 156 166 (187)(194) = 744 Danelle Brockett JR, Miriam Hernandez JR, Kristina Ochoa FR, Alicia Alvarez SO, Rebeccah Leal SO, Carolina Hernandez FR, Tracy Perez FR 29. WASHINGTON 125 164 171 179 183 (189) = 822 Judy Ong , Danielle Raab , Bridget Eddings , Katharin Lee , Xin Liao , Amy Mihara 30. CASA GRANDE 173 174 181 185 186 (195) = 899 Erin Tarantino FR, Michelle Acvedo FR, Shireen Kassis JR, Ana Garcia FR, Lindsey Closson JR, Nicole Fillinger JR

Varsity Girls - Div 3

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S DIVISION III Place Name Yr High School 3girl Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Ciara Viehweg SO ST. IGNATIUS 18:07 5:50 2 Melissa Grelli JR PRESENTATION 18:13 5:52 3 Lindsay Flacks JR HARVARD-WESTLAKE 18:14 5:52 4 Lauren Morales JR OAK PARK 18:25 5:56 5 Katie Leary JR KLAMATH UNION 18:28 5:57 6 Raquel Barrientos SR SAN LORENZO VALLEY 18:29 5:57 7 McKayla Plank SO ARCHBISHOP MITTY 18:30 5:58 8 Sarah Krtil SR ST. FRANCIS-SACRAMEN 18:32 5:58 9 Katie Hartman JR ST. FRANCIS-SACRAMEN 18:40 6:01 10 Jenn Saura SR MIRAMONTE 18:41 6:01 11 Bridget Ballard FR HARVARD-WESTLAKE 18:43 6:02 12 Michelle Born SO OAKMONT 18:46 6:03 13 Emily Romo SO SAN LORENZO VALLEY 18:49 6:04 14 Alicia Follmar SO SARATOGA 18:57 6:06 15 Tara Sharma SR LA CANADA 19:04 6:09 16 Bethany Gardner JR DEL ORO 19:06 6:09 17 Anna Purcell JR BISHOP O'DOWD 19:07 6:09 18 Sarah Zerzan JR NOTRE DAME-BELMONT 19:09 6:10 19 Tatiana Camacho SO OAK PARK 19:10 6:10 20 Stephanie Hamilton SO SAN LORENZO VALLEY 19:14 6:12 21 Becca Gibson SO MIRAMONTE 19:17 6:13 22 Alison Banks JR OAK PARK 19:18 6:13 23 Christina Buck SR PLACER 19:19 6:13 24 Aisha Kamala SR SOQUEL 19:20 6:14 25 Becky Cummins SR CORONA DEL MAR 19:22 6:14 26 Andrea Gruber JR PLACER 19:22 6:14 27 Kelly Hertneky GREELEY CENTRAL 19:23 6:15 28 Janessa Hoppe JR ENTERPRISE 19:24 6:15 29 Kelli Deane SO SAN LORENZO VALLEY 19:25 6:15 30 Diana Chernikova SO MIRAMONTE 19:27 6:16 31 Kim Crouch SO PLACER 19:28 6:16 32 Amanda Gillming SO PLACER 19:28 6:16 33 Cherise McNair FR SIERRA 19:31 6:17 34 Erica Tomlinson FR OAKMONT 19:33 6:18 35 Christina Sanchez SR ST. FRANCIS-SACRAMEN 19:35 6:19 36 Carolyn Menard SR ENTERPRISE 19:38 6:19 37 Beth Bedingfield GREELEY CENTRAL 19:38 6:20 38 Amanda Montgomery FR NORTH 19:39 6:20 39 Katie Vaughnan SO PLACER 19:39 6:20 40 Katie Hudson JR OAK PARK 19:40 6:20 41 Michelle Drugan FR LA CANADA 19:41 6:21 42 Monique Cuellar SR ST. LUCY'S 19:42 6:21 43 Blossom Marimpietri SR OAK PARK 19:44 6:21 44 Nicole Reamey JR PALO ALTO 19:45 6:22 45 Liz Wagner SO DEL ORO 19:46 6:22 46 Hailey Swartz JR OAK PARK 19:50 6:23 47 Keri Buck SO PLACER 19:51 6:24 48 Meghan Mullen SO ST. IGNATIUS 19:52 6:24 49 Ahlia Kattan SO CORONA DEL MAR 19:54 6:25 50 Ariel Wright FR BISHOP O'DOWD 19:55 6:25 51 Lindsay Lucero SO NORTH 19:56 6:25 52 Megan Alexander SO ST. FRANCIS-SACRAMEN 19:56 6:25 53 Jessica Wood SO KLAMATH UNION 19:57 6:25 54 Adrienne Cesena JR KLAMATH UNION 19:57 6:26 55 Melisa Hough JR SONORA 19:59 6:26 56 Amber Ramos JR SOUTH TAHOE 20:00 6:27 57 Ellen Beebe SR SAN LORENZO VALLEY 20:01 6:27 58 Zoe Unruh FR ST. IGNATIUS 20:01 6:27 59 Jessica DiMascio SO ST. LUCY'S 20:02 6:27 60 Kristi Page FR OAKMONT 20:02 6:27 61 Rachel Williams SO SAN LORENZO VALLEY 20:04 6:28 62 Mandy Williams JR PRESENTATION 20:04 6:28 63 Hayley Soderlund SR ROSEVILLE 20:05 6:28 64 Keelan Cuyler SR CORONA DEL MAR 20:08 6:29 65 Adrienne Tabag SO NORTH MONTEREY COUNT 20:08 6:29 66 Jessica Moore SR LA CANADA 20:10 6:30 67 Perry Todd GREELEY CENTRAL 20:10 6:30 68 Maggie Toole SO ST. FRANCIS-SACRAMEN 20:11 6:30 69 Taryn Kawata JR CORONA DEL MAR 20:11 6:30 70 Danielle Miller JR PALO ALTO 20:12 6:30 71 Rebecca Yau JR MIRAMONTE 20:12 6:30 72 Amy Parker SR LA CANADA 20:13 6:31 73 Kristin Mizar SR ST. LUCY'S 20:15 6:32 74 Stephanie Lee JR LA CANADA 20:17 6:32 75 Lindsey Cooper SO SAN LORENZO VALLEY 20:19 6:33 76 Mary Maleta SR SOQUEL 20:20 6:33 77 Eileen Howard JR PLACER 20:22 6:34 78 Melissa Swigert SO CORONA DEL MAR 20:26 6:35 79 Claire Ross FR REDWOOD 20:27 6:35 80 Katherine Thomas SO NORTH 20:28 6:36 81 Brookie Detterman JR SOQUEL 20:33 6:37 82 Lorene Young SO KLAMATH UNION 20:35 6:38 83 Stephanie Sconberg FR OAKMONT 20:37 6:39 84 Megan Hillyard FR SOUTH TAHOE 20:38 6:39 85 Heather MacDonald SO MIRAMONTE 20:38 6:39 86 Nicole Hart JR SONORA 20:39 6:39 87 Rachel Miers JR MIRAMONTE 20:39 6:39 88 Nadia Hidayatallah JR HARVARD-WESTLAKE 20:40 6:40 89 Kristina Skiba JR OAK PARK 20:41 6:40 90 Julia Pabst JR MIRAMONTE 20:41 6:40 91 Kristin Wheeler JR BISHOP O'DOWD 20:42 6:40 92 Coleen Reilly GREELEY CENTRAL 20:43 6:40 93 Kristyn Cosgrove SR LA CANADA 20:43 6:40 94 Charlotte Helvestine SR REDWOOD 20:43 6:41 95 Anna Lambdin SO SOUTH TAHOE 20:44 6:41 96 Nellie Giammona JR BEAR RIVER 20:45 6:41 97 Jessica Rendon SR ROSEVILLE 20:45 6:41 98 Melissa Cohen SR SOQUEL 20:46 6:41 99 Maggie Aker FR BISHOP O'DOWD 20:47 6:42 100 Sierra Siemer SO PRESENTATION 20:47 6:42 101 Brittany Proctor JR SIERRA 20:48 6:42 102 Mairin Meltvedt SO ST. FRANCIS-SACRAMEN 20:52 6:43 103 Hunter Fairman SO ST. IGNATIUS 20:52 6:43 104 Sarah Mills FR HARVARD-WESTLAKE 20:54 6:44 105 Eliese Rulifson JR DEL ORO 20:56 6:45 106 Grecia Garcia JR NORTH MONTEREY COUNT 20:58 6:45 107 Naomi Horiuchi FR PALO ALTO 20:58 6:45 108 Jessica Sanchez JR NORTH MONTEREY COUNT 20:59 6:46 109 Diana Joyner SR ST. LUCY'S 21:01 6:46 110 Kate Roessler FR ST. IGNATIUS 21:04 6:47 111 Jennifer Logan JR CORONA DEL MAR 21:05 6:47 112 Regan Joost SO REDWOOD 21:06 6:48 113 Rachel Yarranton JR NOTRE DAME-BELMONT 21:07 6:48 114 Jill Tokutomi FR DEL ORO 21:10 6:49 115 Laura Leppert SO KLAMATH UNION 21:11 6:49 116 Rachel O'Reilly SO LA CANADA 21:16 6:51 117 Corinne Hieatt FR HARVARD-WESTLAKE 21:17 6:51 118 Vaness Porfiri SR SOUTH TAHOE 21:18 6:52 119 Jeanette Timko SR NOTRE DAME-BELMONT 21:21 6:52 120 Andrea Sconberg SR OAKMONT 21:22 6:53 121 Thrisha Cates FR ENTERPRISE 21:22 6:53 122 Amanda Stuart SO REDWOOD 21:23 6:53 123 Simone Steger FR NOVATO 21:29 6:55 124 Karen Dalmacio SR SOUTH TAHOE 21:30 6:55 125 Sarah Beckett-Hile SO ST. FRANCIS-SACRAMEN 21:30 6:56 126 Christine Hertneky GREELEY CENTRAL 21:30 6:56 127 Lynsey Lakin SO ST. LUCY'S 21:31 6:56 128 Natalie Kuhn SO REDWOOD 21:31 6:56 129 Madeleine Flint SR NOTRE DAME-BELMONT 21:32 6:56 130 Brianna Loughridge SO ST. IGNATIUS 21:34 6:57 131 Stephanie Jimenez JR SIERRA 21:34 6:57 132 Sarah Kinney SO REDWOOD 21:35 6:57 133 Danielle DeNatale SO ARCHBISHOP MITTY 21:43 7:00 134 Amy Murphy SR ST. IGNATIUS 21:45 7:00 135 Angela McIsaac JR BISHOP O'DOWD 21:46 7:01 136 Anne St. Geme FR CORONA DEL MAR 21:49 7:02 137 Catherine Humprheville FR HARVARD-WESTLAKE 21:52 7:03 138 Jessica Santos SO NORTH MONTEREY COUNT 21:53 7:03 139 Emma Sleath JR NOVATO 21:53 7:03 140 Nicole Sereno SO ST. LUCY'S 21:54 7:03 141 Claire Nolan-Willis JR ARCHBISHOP MITTY 21:58 7:04 142 Morgan Davies JR PRESENTATION 22:01 7:05 143 Kaeli Roberts SR DEL ORO 22:01 7:06 144 Malin Elsen SR PALO ALTO 22:02 7:06 145 Laura Joseph SR DEL ORO 22:08 7:08 146 Amber Kornowski JR ENTERPRISE 22:09 7:08 147 Heather Richels JR PALO ALTO 22:14 7:10 148 Stacie Canepa SR NORTH MONTEREY COUNT 22:15 7:10 149 Meri Hawkins SR NORTH MONTEREY COUNT 22:16 7:10 150 Aquilla Lohr JR FOOTHILL-REDDING 22:17 7:11 151 Michelle Fry JR SOQUEL 22:23 7:13 152 Stefanie Solomon SR BISHOP ALEMANY 22:23 7:13 153 Emilie Doolittle SR MOUNTAIN VIEW 22:24 7:13 154 Marge Kalhor SO ROSEVILLE 22:24 7:13 155 Caitlin Mammen GREELEY CENTRAL 22:26 7:14 156 Sharon Wilkinson SO BISHOP ALEMANY 22:28 7:14 157 Silvia Romero JR SOQUEL 22:29 7:15 158 Karina Silvesterh FR HARVARD-WESTLAKE 22:30 7:15 159 Melissa Erle FR NOTRE DAME-BELMONT 22:30 7:15 160 Kimmy Nice JR NOTRE DAME-BELMONT 22:32 7:16 161 Erin Klourner SO OAKMONT 22:34 7:16 162 Jessica Berumen JR NORTH 22:35 7:16 163 Ashley Hardy JR NORTH 22:36 7:17 164 Caitlin Robinson SR SOUTH TAHOE 22:37 7:17 165 Kristyn Andrews SR FOOTHILL-REDDING 22:40 7:18 166 Bridget Grillo SO NOVATO 22:51 7:22 167 Chrissy Roberts JR SONORA 22:51 7:22 168 Melissa Garcia GREELEY CENTRAL 22:53 7:22 169 Marcella Rodriguez JR ST. LUCY'S 22:55 7:23 170 Allyson Bunch SO SEASIDE 22:56 7:23 171 Paula McNally SR SARATOGA 22:56 7:23 172 Carly Auch SR NORTH 22:56 7:23 173 Sara Kennedy SO KLAMATH UNION 22:57 7:23 174 Alanna Blakemore SO MOUNTAIN VIEW 23:00 7:24 175 Meagan Brooks SR FOOTHILL-REDDING 23:00 7:25 176 Jessica Brown JR PALO ALTO 23:03 7:26 177 Anastasia Rice FR NORTH 23:06 7:27 178 Kristen Fairchild JR ARCHBISHOP MITTY 23:07 7:27 179 Michelle Wheeler JR BEAR RIVER 23:11 7:28 180 China Cho JR NORTH MONTEREY COUNT 23:12 7:28 181 Jaime Sconberg SR OAKMONT 23:14 7:29 182 Shelby Dale SR FOOTHILL-REDDING 23:18 7:30 183 Joann Fasolino SR ENTERPRISE 23:19 7:31 184 Amanda Hammond JR SOUTH TAHOE 23:21 7:31 185 Illiana Hernandez JR ARCHBISHOP MITTY 23:22 7:32 186 Ashley Parks JR ROSEVILLE 23:23 7:32 187 Colleen Lynch SR MOUNTAIN VIEW 23:24 7:32 188 Ginny Tice SO MOUNTAIN VIEW 23:26 7:33 189 Natalie Baldrige SR SONORA 23:29 7:34 190 Lauren Nelson SR NOVATO 23:29 7:34 191 Veronica Rangel-Alarco SR ARCHBISHOP MITTY 23:30 7:34 192 Leah Mattei SR NOTRE DAME-BELMONT 23:32 7:35 193 Megan Ritter JR ARCHBISHOP MITTY 23:36 7:36 194 Anjali Kumar SO SARATOGA 23:38 7:37 195 Parsan Saffaie SO SARATOGA 23:43 7:38 196 Natalie Ku JR SARATOGA 23:48 7:40 197 Nelly Turley JR REDWOOD 23:54 7:42 198 Maddy Carriles SO SEASIDE 23:55 7:42 199 Audrey Hayward SO ROSEVILLE 23:57 7:43 200 Jenni Ritter SO KLAMATH UNION 23:59 7:43 201 Jackie Molzon JR SARATOGA 24:05 7:45 202 Tracy Pearson JR SOQUEL 24:13 7:48 203 Tine VanBrussel SR SONORA 24:15 7:49 204 Amanda Gilberson SO FOOTHILL-REDDING 24:21 7:51 205 Julie Brown SR SONORA 24:24 7:51 206 Kim Acenas SR PRESENTATION 24:27 7:52 207 Barbie Jiminez SR BISHOP ALEMANY 24:34 7:55 208 Melinda Morris FR SEASIDE 24:35 7:55 209 Lauren Hughes JR NOVATO 24:39 7:56 210 Rebecca Rehfeld JR NOVATO 24:40 7:57 211 AMando Velasquez SR BISHOP ALEMANY 24:42 7:57 212 Kathleen Dwyer FR PRESENTATION 24:43 7:58 213 Kathy deKleer SO MOUNTAIN VIEW 24:44 7:58 214 Arie Rederburg SO ENTERPRISE 25:04 8:05 215 Shawna Fellegi JR BISHOP ALEMANY 25:17 8:09 216 Ashley McClung SR SONORA 25:46 8:18 217 Monique Cruz FR SEASIDE 26:04 8:24 218 PJ Solomon JR BISHOP ALEMANY 26:30 8:32 219 Elaine Wang SO SARATOGA 26:49 8:38 220 Kim Whitford SO SIERRA 26:53 8:39 221 Becca Lauterbach JR MOUNTAIN VIEW 27:02 8:42 222 Laura Baldwin JR MOUNTAIN VIEW 27:02 8:42 223 Gina Huyhn FR SEASIDE 28:47 9:16 224 Mayra Raygoza SO SEASIDE 28:48 9:16 225 Ira Labuz JR SEASIDE 28:52 9:18 226 Vanessa Padilla SR BISHOP ALEMANY 29:04 9:22 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S DIVSION III SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. SAN LORENZO VALLEY 6 13 20 29 56 (60) (74) = 124 Raquel Barrientos SR, Emily Romo SO, Stephanie Hamilton SO, Kelli Deane SO, Ellen Beebe SR, Rachel Williams SO, Lindsey Cooper SO 2. OAK PARK 4 19 22 39 42 (45) (88) = 126 Lauren Morales JR, Tatiana Camacho SO, Alison Banks JR, Katie Hudson JR, Blossom Marimpietri SR, Hailey Swartz JR, Kristina Skiba JR 3. PLACER 23 26 31 32 38 (46) (76) = 150 Christina Buck SR, Andrea Gruber JR, Kim Crouch SO, Amanda Gillming SO, Katie Vaughnan SO, Keri Buck SO, Eileen Howard JR 4. ST. FRANCIS-SACRAMEN 8 9 34 51 67 (99)(122) = 169 Sarah Krtil SR, Katie Hartman JR, Christina Sanchez SR, Megan Alexander SO, Maggie Toole SO, Mairin Meltvedt SO, Sarah Beckett-Hile SO 5. MIRAMONTE 10 21 30 70 84 (86) (89) = 215 Jenn Saura SR, Becca Gibson SO, Diana Chernikova SO, Rebecca Yau JR, Heather MacDonald SO, Rachel Miers JR, Julia Pabst JR 6. LA CANADA 15 40 65 71 73 (92)(113) = 264 Tara Sharma SR, Michelle Drugan FR, Jessica Moore SR, Amy Parker SR, Stephanie Lee JR, Kristyn Cosgrove SR, Rachel O'Reilly SO 7. CORONA DEL MAR 25 48 63 68 77 (108)(132) = 281 Becky Cummins SR, Ahlia Kattan SO, Keelan Cuyler SR, Taryn Kawata JR, Melissa Swigert SO, Jennifer Logan JR, Anne St. Geme FR 8. OAKMONT 12 33 59 82 117 (157)(176) = 303 Michelle Born SO, Erica Tomlinson FR, Kristi Page FR, Stephanie Sconberg FR, Andrea Sconberg SR, Erin Klourner SO, Jaime Sconberg SR 9. KLAMATH UNION 5 52 53 81 112 (169)(195) = 303 Katie Leary JR, Jessica Wood SO, Adrienne Cesena JR, Lorene Young SO, Laura Leppert SO, Sara Kennedy SO, Jenni Ritter SO 10. ST. IGNATIUS 1 47 57 100 107 (127)(130) = 312 Ciara Viehweg SO, Meghan Mullen SO, Zoe Unruh FR, Hunter Fairman SO, Kate Roessler FR, Brianna Loughridge SO, Amy Murphy SR 11. HARVARD-WESTLAKE 3 11 87 101 114 (133)(154) = 316 Lindsay Flacks JR, Bridget Ballard FR, Nadia Hidayatallah JR, Sarah Mills FR, Corinne Hieatt FR, Catherine Humprheville FR, Karina Silvesterh FR 12. GREELEY CENTRAL 27 36 66 91 123 (151)(164) = 343 Kelly Hertneky , Beth Bedingfield , Perry Todd , Coleen Reilly , Christine Hertneky , Caitlin Mammen , Melissa Garcia 13. BISHOP O'DOWD 17 49 90 97 131 = 384 Anna Purcell JR, Ariel Wright FR, Kristin Wheeler JR, Maggie Aker FR, Angela McIsaac JR 14. ST. LUCY'S 41 58 72 106 124 (136)(165) = 401 Monique Cuellar SR, Jessica DiMascio SO, Kristin Mizar SR, Diana Joyner SR, Lynsey Lakin SO, Nicole Sereno SO, Marcella Rodriguez JR 15. DEL ORO 16 44 102 111 139 (141) = 412 Bethany Gardner JR, Liz Wagner SO, Eliese Rulifson JR, Jill Tokutomi FR, Kaeli Roberts SR, Laura Joseph SR 16. SOQUEL 24 75 80 96 147 (153)(197) = 422 Aisha Kamala SR, Mary Maleta SR, Brookie Detterman JR, Melissa Cohen SR, Michelle Fry JR, Silvia Romero JR, Tracy Pearson JR 17. SOUTH TAHOE 55 83 94 115 121 (160)(179) = 468 Amber Ramos JR, Megan Hillyard FR, Anna Lambdin SO, Vaness Porfiri SR, Karen Dalmacio SR, Caitlin Robinson SR, Amanda Hammond JR 18. NORTH 37 50 79 158 159 (168)(173) = 483 Amanda Montgomery FR, Lindsay Lucero SO, Katherine Thomas SO, Jessica Berumen JR, Ashley Hardy JR, Carly Auch SR, Anastasia Rice FR 19. PALO ALTO 43 69 104 140 143 (172) = 499 Nicole Reamey JR, Danielle Miller JR, Naomi Horiuchi FR, Malin Elsen SR, Heather Richels JR, Jessica Brown JR 20. PRESENTATION 2 61 98 138 201 (207) = 500 Melissa Grelli JR, Mandy Williams JR, Sierra Siemer SO, Morgan Davies JR, Kim Acenas SR, Kathleen Dwyer FR 21. ENTERPRISE 28 35 118 142 178 (209) = 501 Janessa Hoppe JR, Carolyn Menard SR, Thrisha Cates FR, Amber Kornowski JR, Joann Fasolino SR, Arie Rederburg SO 22. REDWOOD 78 93 109 119 125 (128)(192) = 524 Claire Ross FR, Charlotte Helvestine SR, Regan Joost SO, Amanda Stuart SO, Natalie Kuhn SO, Sarah Kinney SO, Nelly Turley JR 23. NOTRE DAME-BELMONT 18 110 116 126 155 (156)(187) = 525 Sarah Zerzan JR, Rachel Yarranton JR, Jeanette Timko SR, Madeleine Flint SR, Melissa Erle FR, Kimmy Nice JR, Leah Mattei SR 24. NORTH MONTEREY COUNT 64 103 105 134 144 (145)(175) = 550 Adrienne Tabag SO, Grecia Garcia JR, Jessica Sanchez JR, Jessica Santos SO, Stacie Canepa SR, Meri Hawkins SR, China Cho JR 25. ARCHBISHOP MITTY 7 129 137 174 180 (186)(188) = 627 McKayla Plank SO, Danielle DeNatale SO, Claire Nolan-Willis JR, Kristen Fairchild JR, Illiana Hernandez JR, Veronica Rangel-Alarcon SR, Megan Ritter JR 26. ROSEVILLE 62 95 150 181 194 = 682 Hayley Soderlund SR, Jessica Rendon SR, Marge Kalhor SO, Ashley Parks JR, Audrey Hayward SO 27. SONORA 54 85 163 184 198 (200)(211) = 684 Melisa Hough JR, Nicole Hart JR, Chrissy Roberts JR, Natalie Baldrige SR, Tine VanBrussel SR, Julie Brown SR, Ashley McClung SR 28. SARATOGA 14 167 189 190 191 (196)(214) = 751 Alicia Follmar SO, Paula McNally SR, Anjali Kumar SO, Parsan Saffaie SO, Natalie Ku JR, Jackie Molzon JR, Elaine Wang SO 29. NOVATO 120 135 162 185 204 (205) = 806 Simone Steger FR, Emma Sleath JR, Bridget Grillo SO, Lauren Nelson SR, Lauren Hughes JR, Rebecca Rehfeld JR 30. FOOTHILL-REDDING 146 161 171 177 199 = 854 Aquilla Lohr JR, Kristyn Andrews SR, Meagan Brooks SR, Shelby Dale SR, Amanda Gilberson SO 31. MOUNTAIN VIEW 149 170 182 183 208 (215)(216) = 892 Emilie Doolittle SR, Alanna Blakemore SO, Colleen Lynch SR, Ginny Tice SO, Kathy deKleer SO, Becca Lauterbach JR, Laura Baldwin JR 32. BISHOP ALEMANY 148 152 202 206 210 (213)(220) = 918 Stefanie Solomon SR, Sharon Wilkinson SO, Barbie Jiminez SR, AMando Velasquez SR, Shawna Fellegi JR, PJ Solomon JR, Vanessa Padilla SR 33. SEASIDE 166 193 203 212 217 (218)(219) = 991 Allyson Bunch SO, Maddy Carriles SO, Melinda Morris FR, Monique Cruz FR, Gina Huyhn FR, Mayra Raygoza SO, Ira Labuz JR

Varsity Girls - Div 4

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S DIVISION 4 Place Name Yr High School 4girl Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Gabi Rios-Sotello SO ST. MARY'S-BERKELEY 18:58 6:07 2 Jehan Sparks SO PIEDMONT 19:19 6:13 3 Reyna Quiroz SR CANYONVILLE CHRISTIA 19:30 6:17 4 Kelly Lane JR URSULINE 19:35 6:18 5 Naomi Sparks SO PIEDMONT 19:40 6:20 6 Kristen Browning SR TEMPLETON 19:53 6:24 7 Pilar Zaich SO ST. MARY'S-STOCKTON 19:53 6:24 8 Alli Rowe JR PIEDMONT 19:54 6:25 9 Marie Lindquist JR PIEDMONT 19:59 6:26 10 Callie Supsinskas JR SOUTH WHIDBEY 20:01 6:27 11 Libby Jenke SO MENLO 20:03 6:28 12 Michal Oda-Burns JR MENLO 20:05 6:28 13 Yasmine White FR ARCATA 20:13 6:31 14 Ellen Thompson JR MERCY 20:23 6:34 15 Stephanie Farac SR TERRA LINDA 20:25 6:35 16 Danielle Geong JR PIEDMONT 20:37 6:39 17 Mary Bakeman FR SOUTH WHIDBEY 20:40 6:39 18 Megan Goedewaagen SR JUSTIN SIENA 20:44 6:41 19 Allyssa Wutzke SR CENTRAL VALLEY 20:46 6:42 20 Brittany Williams FR WEST VALLEY 20:47 6:42 21 Jenny DeGennaro SO URSULINE 20:49 6:42 22 Emily Olson SO ST. MARY'S-BERKELEY 20:52 6:43 23 Katie Elgin SO TEMPLETON 21:04 6:47 24 Gina Germano SO JUSTIN SIENA 21:08 6:49 25 Tessie Moore SO CARMEL 21:10 6:49 26 Dana Isokawa FR PIEDMONT 21:12 6:50 27 Laura Brasfield JR FORT BRAGG 21:17 6:51 28 Rachael Cumbo SO URSULINE 21:18 6:52 29 Molly Hodge FR ARCATA 21:19 6:52 30 Rebecca Ochoa SO URSULINE 21:20 6:52 31 Kasey Silva SR CARMEL 21:24 6:54 32 Julie Gabelein SR SOUTH WHIDBEY 21:31 6:56 33 Nancy Godsey SO SOUTH WHIDBEY 21:32 6:56 34 Candace Earls SO CALVARY CHAPEL 21:32 6:56 35 Noel Miller JR CALVARY CHAPEL 21:33 6:57 36 Joanne So JR FLINTRIDGE SACRED HE 21:45 7:00 37 Rebecca Graves SO FLINTRIDGE SACRED HE 21:45 7:00 38 Jen Clouse SR URSULINE 21:46 7:01 39 Eillen Peralta SR NOTRE DAME-SAN JOSE 21:48 7:01 40 Clarissa Thomas JR ST. MARY'S-STOCKTON 21:49 7:02 41 Kaja Gibbs FR SANTA CRUZ 21:50 7:02 42 Christina Snider SO FLINTRIDGE SACRED HE 22:03 7:06 43 Noel Peterson JR FLINTRIDGE SACRED HE 22:05 7:07 44 Erica Simpson SR PIEDMONT 22:07 7:07 45 Ariella Leaffer JR TERRA LINDA 22:08 7:08 46 Sarah Robison SR FLINTRIDGE SACRED HE 22:11 7:09 47 Becky Gabelein SO SOUTH WHIDBEY 22:14 7:10 48 Kim Carlson SO FLINTRIDGE SACRED HE 22:21 7:12 49 Mo Muldering JR ARCATA 22:21 7:12 50 Liz Cadigan SR CENTRAL VALLEY 22:24 7:13 51 Megan Daze SO FLINTRIDGE SACRED HE 22:25 7:13 52 Meghan Harrington JR ST. MARY'S-BERKELEY 22:28 7:14 53 Jessica Glickman SO TEMPLETON 22:32 7:16 54 Kathy Kelsey SR ARCATA 22:34 7:16 55 Jessalyn Rauch SO CARMEL 22:38 7:17 56 Natalie Alexander SO SOUTH WHIDBEY 22:45 7:20 57 Jessica Mellinger SR CARMEL 22:48 7:21 58 Christina Ando JR SANTA CRUZ 22:48 7:21 59 Dominique Ponticiello- JR URSULINE 22:53 7:22 60 Nicole Dinnell SO ST. MARY'S-STOCKTON 22:57 7:23 61 Cheyenne Waldman FR WILLITS 22:59 7:24 62 Charity Woodrum SR CANYONVILLE CHRISTIA 23:06 7:27 63 Emma Kelsey FR ARCATA 23:08 7:27 64 Anna Merrill SR SOUTH WHIDBEY 23:12 7:28 65 Doris Tirado JR ST. MARY'S-STOCKTON 23:15 7:29 66 Samantha Macias SO TEMPLETON 23:21 7:31 67 Ashley Urgo JR CARMEL 23:29 7:34 68 Samantha Cady SO CARMEL 24:04 7:45 69 Clare Magneson SR ARCATA 24:06 7:46 70 Jayla Mitchell PITTSBURG 24:12 7:48 71 Amber Shepherd FR WILLITS 24:22 7:51 72 Laura Srebro SO JUSTIN SIENA 24:24 7:51 73 Michelle Jaramillo SR CALVARY CHAPEL 24:25 7:52 74 Bridget Jankosky JR CARMEL 24:31 7:54 75 Sarah Macias JR TEMPLETON 24:32 7:54 76 Jamie Wise SR WILLITS 24:37 7:56 77 Georgia Gann JR JUSTIN SIENA 24:37 7:56 78 Jeanyoung Lee JR ST. MARY'S-BERKELEY 24:43 7:58 79 Kelsey Long SO TEMPLETON 24:52 8:01 80 Ali Simpson FR TEMPLETON 24:58 8:02 81 Carmen Molina SR WILLITS 25:11 8:07 82 Kana Imuta SO STEVENSON 25:13 8:07 83 Schmille Fernandez PITTSBURG 25:50 8:19 84 Alyson DeGuigne JR STEVENSON 25:53 8:20 85 Sandy Short SR WILLITS 26:02 8:23 86 Franny Merkley SO JUSTIN SIENA 26:09 8:25 87 Cassandra Lely SR JUSTIN SIENA 26:41 8:36 88 Jessica Smith PITTSBURG 28:26 9:09 89 Ceylia Loza PITTSBURG 28:33 9:12 90 Nicole Gere SO STEVENSON 28:40 9:14 91 Julia Kamoroff JR WILLITS 29:32 9:31 92 Susana Maltez PITTSBURG 29:39 9:33 93 Angela Hensley SO JUSTIN SIENA 29:53 9:38 94 Kim Ratzlaff JR JUSTIN SIENA 30:00 9:40 95 Courtney Lafrades PITTSBURG 32:14 10:23 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S DIVISION 4 SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. PIEDMONT 1 3 5 6 9 (16) (28) = 24 Jehan Sparks SO, Naomi Sparks SO, Alli Rowe JR, Marie Lindquist JR, Danielle Geong JR, Dana Isokawa FR, Erica Simpson SR 2. URSULINE 2 12 17 19 25 (39) = 75 Kelly Lane JR, Jenny DeGennaro SO, Rachael Cumbo SO, Rebecca Ochoa SO, Jen Clouse SR, Dominique Ponticiello-Co JR 3. SOUTH WHIDBEY 7 10 21 22 30 (37) (42) = 90 Callie Supsinskas JR, Mary Bakeman FR, Julie Gabelein SR, Nancy Godsey SO, Becky Gabelein SO, Natalie Alexander SO, Anna Merrill SR 4. FLINTRIDGE SACRED HE 23 24 26 27 29 (31) (33) = 129 Joanne So JR, Rebecca Graves SO, Christina Snider SO, Noel Peterson JR, Sarah Robison SR, Kim Carlson SO, Megan Daze SO 5. ARCATA 8 18 32 35 41 (46) = 134 Yasmine White FR, Molly Hodge FR, Mo Muldering JR, Kathy Kelsey SR, Emma Kelsey FR, Clare Magneson SR 6. TEMPLETON 4 13 34 43 51 (54) (55) = 145 Kristen Browning SR, Katie Elgin SO, Jessica Glickman SO, Samantha Macias SO, Sarah Macias JR, Kelsey Long SO, Ali Simpson FR 7. CARMEL 15 20 36 38 44 (45) (50) = 153 Tessie Moore SO, Kasey Silva SR, Jessalyn Rauch SO, Jessica Mellinger SR, Ashley Urgo JR, Samantha Cady SO, Bridget Jankosky JR 8. WILLITS 40 48 52 56 58 (63) = 254 Cheyenne Waldman FR, Amber Shepherd FR, Jamie Wise SR, Carmen Molina SR, Sandy Short SR, Julia Kamoroff JR 9. PITTSBURG 47 57 61 62 64 (66) = 291 Jayla Mitchell , Schmille Fernandez , Jessica Smith , Ceylia Loza , Susana Maltez , Courtney Lafrades

Varsity Girls - Div 5

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S DIVISION 5 Place Name Yr High School 5girl Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Heather Iatauro JR TRI-VALLEY 18:07 5:50 2 Tara Taylor FR TRI-VALLEY 20:00 6:27 3 Leah Sawyer SR ST. MARY'S-OREGON 20:20 6:33 4 Sharlene Su SO CASTILLEJA 20:37 6:39 5 Amber Meissner JR OAKS CHRISTIAN 20:54 6:44 6 Melynda O'Neill FR TRI-VALLEY 21:00 6:46 7 Christina Rosetti CONVENT SACRED HEART 21:02 6:47 8 Laura Fredrickson FR OAKS CHRISTIAN 21:07 6:48 9 Diana Best SR LICK WILMERDING 21:13 6:50 10 Nina Morton JR CASTILLEJA 21:20 6:52 11 Tomi Amos FR CASTILLEJA 21:35 6:57 12 Tracy Taylor JR TRI-VALLEY 21:38 6:58 13 Nika Dahlbacka SR COLLEGE PREP 21:42 7:00 14 Sarah Peterson SO FLINTRIDGE PREP 21:46 7:01 15 Hannah Vaughan SO FLINTRIDGE PREP 21:50 7:02 16 Ciara Gonzalez FR FLINTRIDGE PREP 21:51 7:02 17 Lizzy Bovard JR FLINTRIDGE PREP 21:51 7:02 18 Breen Byrnes SR COLLEGE PREP 22:02 7:06 19 Samia Rogers SR CASTILLEJA 22:04 7:07 20 Olivia Kenna SR SAN FRAN. WALDORF 22:10 7:08 21 Teryn Stone JR ANZAR 22:13 7:09 22 Carrie Ting SR FLINTRIDGE PREP 22:16 7:11 23 Morgan McGovern CONVENT SACRED HEART 22:20 7:12 24 Darcy Ward CONVENT SACRED HEART 22:29 7:15 25 Whitney Acton FR OAKS CHRISTIAN 22:36 7:17 26 Erin Beech FR TRI-VALLEY 22:37 7:17 27 Andrea Kleissner JR CASTILLEJA 22:39 7:18 28 Amanda Lompart JR OAKS CHRISTIAN 22:50 7:21 29 Alejandra Maciel SO LICK WILMERDING 22:53 7:22 30 Melissa Fancher FR TRI-VALLEY 23:13 7:29 31 Christine Follett SO FLINTRIDGE PREP 23:24 7:32 32 Rachel Linn SR KING'S ACADEMY 23:33 7:35 33 Virginia Tice SO COLLEGE PREP 23:38 7:37 34 Mizzy Yoes JR ANZAR 23:43 7:38 35 Becky Grinstead SR OAKS CHRISTIAN 24:15 7:49 36 Jenny Revelli JR COLLEGE PREP 24:26 7:52 37 Norma Wheeler JR TRINITY 24:27 7:52 38 Erika Frazeur JR ANZAR 24:30 7:53 39 Traci Hamblin SR ST. MARY'S-OREGON 24:33 7:54 40 Anna Gil SO LICK WILMERDING 24:34 7:55 41 Alison Chang JR LICK WILMERDING 24:36 7:55 42 Lindsay Hardgrave JR OAKS CHRISTIAN 24:41 7:57 43 Tina Tae SO COLLEGE PREP 24:48 7:59 44 Lindsey Erickson SR LICK WILMERDING 24:55 8:02 45 Claire Walker CONVENT SACRED HEART 25:02 8:04 46 Caitlin Moran JR ANZAR 25:05 8:05 47 Sunya Ince-Johanssen SO ST. MARY'S-OREGON 25:05 8:05 48 Jessica Lyles SR SAN FRAN. WALDORF 25:09 8:06 49 Laura Beshears CONVENT SACRED HEART 25:12 8:07 50 Kristen Lycett SR ST. MARY'S-OREGON 25:19 8:09 51 Katy Fast CONVENT SACRED HEART 25:30 8:13 52 Elsa Vallejo JR ANZAR 25:47 8:18 53 Sydney Latta SO OAKS CHRISTIAN 25:56 8:21 54 Ally Young SR KING'S ACADEMY 26:32 8:33 55 Liz Barnum SR KING'S ACADEMY 26:34 8:33 56 Emma Mayerson FR COLLEGE PREP 26:35 8:34 57 Erin Paul FR TRI-VALLEY 26:41 8:36 58 Chelsea Vargas JR COLLEGE PREP 27:17 8:47 59 Jenn Howse CONVENT SACRED HEART 27:41 8:55 60 Mishelle Carrell SO TRINITY 28:12 9:05 61 Hanson Danielle SR KING'S ACADEMY 28:19 9:07 62 Abril Castillo SR KING'S ACADEMY 28:20 9:08 63 Caitlin Roberson SR KING'S ACADEMY 28:30 9:11 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S DIVISION 5 SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. TRI-VALLEY 1 2 5 11 24 (28) (50) = 43 Heather Iatauro JR, Tara Taylor FR, Melynda O'Neill FR, Tracy Taylor JR, Erin Beech FR, Melissa Fancher FR, Erin Paul FR 2. CASTILLEJA 3 9 10 18 25 = 65 Sharlene Su SO, Nina Morton JR, Tomi Amos FR, Samia Rogers SR, Andrea Kleissner JR 3. FLINTRIDGE PREP 13 14 15 16 20 (29) = 78 Sarah Peterson SO, Hannah Vaughan SO, Ciara Gonzalez FR, Lizzy Bovard JR, Carrie Ting SR, Christine Follett SO 4. OAKS CHRISTIAN 4 7 23 26 33 (38) (46) = 93 Amber Meissner JR, Laura Fredrickson FR, Whitney Acton FR, Amanda Lompart JR, Becky Grinstead SR, Lindsay Hardgrave JR, Sydney Latta SO 5. CONVENT SACRED HEART 6 21 22 41 43 (44) (52) = 133 Christina Rosetti , Morgan McGovern , Darcy Ward , Claire Walker , Laura Beshears , Katy Fast , Jenn Howse 6. COLLEGE PREP 12 17 31 34 39 (49) (51) = 133 Nika Dahlbacka SR, Breen Byrnes SR, Virginia Tice SO, Jenny Revelli JR, Tina Tae SO, Emma Mayerson FR, Chelsea Vargas JR 7. LICK WILMERDING 8 27 36 37 40 = 148 Diana Best SR, Alejandra Maciel SO, Anna Gil SO, Alison Chang JR, Lindsey Erickson SR 8. ANZAR 19 32 35 42 45 = 173 Teryn Stone JR, Mizzy Yoes JR, Erika Frazeur JR, Caitlin Moran JR, Elsa Vallejo JR 9. KING'S ACADEMY 30 47 48 53 54 (55) = 232 Rachel Linn SR, Ally Young SR, Liz Barnum SR, Hanson Danielle SR, Abril Castillo SR, Caitlin Roberson SR

JV Girls - Div 1-2

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S JV INDIVIDUAL DIVISION 1 AND 2 COMBINED Place Name Yr High School Girls Pace ===== ====================== == ==================== ===== ===== 1 Caitlin MacDonald SO AMADOR VALLEY 11:03 5:56 2 Heather West SO DAVIS SENIOR 11:06 5:58 3 Nicole Pennes FR COLLEGE PARK 11:09 5:59 4 Alicia Reinhart SO DAVIS SENIOR 11:10 6:00 5 Heather Littrell SO MARINA 11:16 6:03 6 Kelsey Owens JR BELLARMINE PREP 11:24 6:07 7 Paige Stewart SO DAVIS SENIOR 11:28 6:09 8 Eliuth Gomez COLLEGE PARK 11:29 6:10 9 Liz Noey JR COLLEGE PARK 11:29 6:10 10 Megan Fung FR GUNN 11:30 6:10 11 Ashley Cheda SO COLLEGE PARK 11:32 6:11 12 Amanda Burchill JR BUCHANAN 11:32 6:12 13 Christina Thung SO COLLEGE PARK 11:34 6:12 14 Katie Matl JR CARONDELET 11:34 6:13 15 Katie Wittrock JR BELLARMINE PREP 11:37 6:14 16 Kali Abel SR ST. MARY'S ACADEMY 11:40 6:16 17 Katie Hermann JR ST. MARY'S ACADEMY 11:43 6:17 18 Amy Alabaster SO MOUNTAIN RIDGE 11:44 6:18 19 Patty Capistrant CARSON HIGH-NV 11:44 6:18 20 Sarah Cox FR THOUSAND OAKS 11:45 6:18 21 Liz McGuire SR BELLARMINE PREP 11:46 6:19 22 Michelle Telfer SR CARONDELET 11:46 6:19 23 Bari Sowa FR THOUSAND OAKS 11:47 6:20 24 Megan Koraly FR THOUSAND OAKS 11:48 6:20 25 Ginny Corbett SO ST. MARY'S ACADEMY 11:48 6:20 26 Jordan Fengler-Mondau SO BELLARMINE PREP 11:49 6:20 27 Maureen Field JR BELLARMINE PREP 11:49 6:21 28 Kathryn Weber FR THOUSAND OAKS 11:50 6:21 29 Marie Engelhardt JR CARONDELET 11:50 6:21 30 Mollie Van Sandt SO ST. MARY'S ACADEMY 11:52 6:22 31 Lisa Navarro FR THOUSAND OAKS 11:53 6:23 32 Lynn Conell-Price FR GUNN 11:56 6:24 33 Miranda Houston FR THOUSAND OAKS 11:57 6:25 34 Breanne Hamm FR RENO 11:57 6:25 35 Ally Humann SR CARONDELET 12:00 6:27 36 Greta Moseson SO ST. MARY'S ACADEMY 12:01 6:27 37 Lauren Meyers JR COLLEGE PARK 12:04 6:29 38 Carrie Andersen SR DAVIS SENIOR 12:05 6:29 39 Carmen Johnson SR DAVIS SENIOR 12:05 6:29 40 Kristen Neddenreip CARSON HIGH-NV 12:09 6:31 41 Christine Nguyen SO MARINA 12:12 6:33 42 Jordyn Locke SO RENO 12:12 6:33 43 Kim Hendricks SR AMADOR VALLEY 12:13 6:34 44 Christina Withrow SO BULLARD 12:14 6:34 45 Erin Santos VALHALLA 12:14 6:34 46 Mary Davis JR BUCHANAN 12:15 6:34 47 Ann-Mari Osgood JR MARINA 12:16 6:35 48 Rebekah Cunningham SO AMADOR VALLEY 12:19 6:37 49 Christine Wang SO DAVIS SENIOR 12:20 6:37 50 Rochelle VanBuskirk FR COLLEGE PARK 12:22 6:38 51 Sumantha Pitts CARSON HIGH-NV 12:23 6:39 52 Andrea Gomez FR FOLSOM 12:25 6:40 53 Karyn Lawler FR FOLSOM 12:25 6:40 54 Em Struthers SO SAN RAMON VALLEY 12:25 6:40 55 Whitney Walter JR ST. MARY'S ACADEMY 12:29 6:42 56 Kellyn Hansen JR AMADOR VALLEY 12:29 6:42 57 Kristen Tucker JR AMADOR VALLEY 12:30 6:42 58 Bianca Irizarry JR MARINA 12:31 6:43 59 Tiffany Miller FR WOODCREEK 12:31 6:43 60 Jessie Clemmensen CARSON HIGH-NV 12:33 6:44 61 Anne Southworth SR EL MOLINO 12:34 6:45 62 Jackie Perez FR MADERA 12:36 6:46 63 Jenny Mohlong FR ST. MARY'S ACADEMY 12:36 6:46 64 Cassandra Baccus SO STOCKDALE 12:37 6:46 65 Danielle Andrade JR CARONDELET 12:39 6:47 66 Emily Dransfield SO WOODCREEK 12:39 6:48 67 Alvi Khadija FR WOODCREEK 12:40 6:48 68 Deanna Sweet JR BUCHANAN 12:40 6:48 69 Korrisa Mecham SO ROSEBURG 12:42 6:49 70 Candice Wang SO DAVIS SENIOR 12:43 6:49 71 Kirstin Byrne FR MARINA 12:44 6:50 72 Caelan OSullivan FR STOCKDALE 12:44 6:50 73 Baran Ugur SO CARLMONT 12:44 6:50 74 Norma Leyva FR MARINA 12:45 6:51 75 Elise Ricard JR CARONDELET 12:46 6:51 76 Danielle Leach VALHALLA 12:46 6:51 77 Lacy Taylor FR GRANADA 12:46 6:51 78 Laura McClain VALHALLA 12:47 6:52 79 Katy Himsl JR CARONDELET 12:48 6:52 80 Cynthia Chen SR GUNN 12:49 6:53 81 Julle Collins VALHALLA 12:51 6:54 82 Michelle Treantos JR MARINA 12:52 6:54 83 Cindy Derby JR REDWOOD 12:53 6:55 84 Elizabeth Chou JR GUNN 12:54 6:55 85 Margot Miller SO REDWOOD 12:54 6:56 86 Ally Sinclair FR THOUSAND OAKS 12:55 6:56 87 Laura Vargas FR FOLSOM 12:56 6:56 88 Katrina Rekalske VALHALLA 12:57 6:57 89 Alcia Saake VALHALLA 12:59 6:58 90 Victoria Cassady JR SAN RAMON VALLEY 13:00 6:59 91 Kate Malone SR REDWOOD 13:05 7:01 92 Brittany Throne FR FOOTHILL 13:05 7:01 93 Crystal Galicia SO MADERA 13:06 7:02 94 Kelly Coplin SO REDWOOD 13:08 7:03 95 Nadine Ughlig SR MISSION SAN JOSE 13:12 7:05 96 Sue Fu SO GUNN 13:12 7:05 97 Janelle Jacobs FR SAN RAMON VALLEY 13:14 7:06 98 Stephanie Lam SO GUNN 13:20 7:09 99 Mary Chan SR SILVER CREEK 13:20 7:10 100 Kara Ellison VALHALLA 13:21 7:10 101 Sandra Sanchez JR REEDLEY 13:21 7:10 102 Viviana Martinez SR REEDLEY 13:21 7:10 103 Lydia Done FR WOODCREEK 13:22 7:11 104 Heidi Kollar SO FOLSOM 13:23 7:11 105 Michelle Lew SO SAN RAMON VALLEY 13:24 7:12 106 Lauren Thatch FR SAN RAMON VALLEY 13:25 7:12 107 Sarah Seaborg SR MISSION SAN JOSE 13:25 7:12 108 Madeleine Graham SO GUNN 13:28 7:14 109 Ashley Holmes SR AMADOR VALLEY 13:29 7:14 110 Audrey Goral SR BUCHANAN 13:32 7:16 111 Lauren Nolasco FR STOCKDALE 13:33 7:16 112 Julieta Fergosa JR MADERA 13:33 7:17 113 Jennifer Alsup SO GRANADA 13:42 7:21 114 Tuyen Nguyen JR SILVER CREEK 13:43 7:22 115 Gabi Cruz FR MADERA 13:45 7:23 116 Sharon Walsh SO REDWOOD 13:47 7:24 117 Samantha Cherrington SR BUCHANAN 13:48 7:24 118 Megan Lind FR CARLMONT 13:53 7:27 119 Neda Mitkova FR FOLSOM 13:53 7:27 120 Georgina Hartzell SO REDWOOD 13:56 7:29 121 Lindsay Windsor SR MISSION SAN JOSE 13:57 7:29 122 Hayley Krevocheza JR SAN RAMON VALLEY 13:57 7:29 123 Kristin MacIssac FR BUCHANAN 13:58 7:30 124 Karren Scamman JR GRANADA 14:01 7:31 125 Kyoko Hirota SO CARLMONT 14:02 7:32 126 Mika Ibello JR BUCHANAN 14:03 7:33 127 Amy Baughman SR MARIA CARRILLO 14:06 7:34 128 Lindsey Hutchison FR FOLSOM 14:09 7:36 129 Kristyn Bockover SO GRANADA 14:12 7:37 130 Liz Emge SO IRVINGTON 14:19 7:41 131 Zoyla Gonzalez JR REEDLEY 14:21 7:42 132 Eudelia Hernandez SR MADERA 14:34 7:49 133 Ingrid Avison FR STOCKDALE 14:35 7:49 134 Danielle Shrager FR MISSION SAN JOSE 14:37 7:51 135 Amy Lonsinger JR STOCKDALE 14:45 7:55 136 Carol Southworth FR EL MOLINO 14:46 7:55 137 Gina Smith SO MISSION SAN JOSE 14:50 7:58 138 Ashley Sebring CARSON HIGH-NV 14:55 8:00 139 Alice Hu SR MISSION SAN JOSE 14:58 8:02 140 Eliana Cabrera JR REEDLEY 15:00 8:03 141 Rachel McLean SO REDWOOD 15:09 8:08 142 Jasmine Sotoodeh FR RENO 15:15 8:11 143 Nadie Berdejo SO MADERA 15:24 8:16 144 Camille Clefton FR FOLSOM 15:30 8:19 145 Michelle McLaughlin JR CARLMONT 15:40 8:24 146 Cheryl Seaborg FR MISSION SAN JOSE 16:16 8:44 147 Caitlin Thomas JR EL MOLINO 16:29 8:51 148 Hilary Thomas FR EL MOLINO 16:30 8:52 149 Carolyn Couch SR GRANADA 17:05 9:10 150 Maricela Gutierrez SR REEDLEY 17:19 9:18 151 Kathleen Smoak FR IRVINGTON 17:45 9:31 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S JV DIVISION 1 AND 2 SCORING COMBINED ------------------------------------------------------------------------------- 1. COLLEGE PARK 3 8 9 11 13 (35) (46) = 44 Nicole Pennes FR 2, Eliuth Gomez 2, Liz Noey JR 2, Ashley Cheda SO 2, Christina Thung SO 2, Lauren Meyers JR 2, Rochelle VanBuskirk FR 2 2. DAVIS SENIOR 2 4 7 36 37 (45) (61) = 86 Heather West SO 1, Alicia Reinhart SO 1, Paige Stewart SO 1, Carrie Andersen SR 1, Carmen Johnson SR 1, Christine Wang SO 1, Candice Wang SO 1 3. BELLARMINE PREP 6 15 20 25 26 = 92 Kelsey Owens JR 1, Katie Wittrock JR 1, Liz McGuire SR 1, Jordan Fengler-Mondau SO 1, Maureen Field JR 1 4. ST. MARY'S ACADEMY 16 17 24 29 34 (51) (57) = 120 Kali Abel SR 1, Katie Hermann JR 1, Ginny Corbett SO 1, Mollie Van Sandt SO 1, Greta Moseson SO 1, Whitney Walter JR 1, Jenny Mohlong FR 1 5. THOUSAND OAKS 19 22 23 27 30 (32) (76) = 121 Sarah Cox FR 1, Bari Sowa FR 1, Megan Koraly FR 1, Kathryn Weber FR 1, Lisa Navarro FR 1, Miranda Houston FR 1, Ally Sinclair FR 1 6. CARONDELET 14 21 28 33 59 (65) (69) = 155 Katie Matl JR 2, Michelle Telfer SR 2, Marie Engelhardt JR 2, Ally Humann SR 2, Danielle Andrade JR 2, Elise Ricard JR 2, Katy Himsl JR 2 7. AMADOR VALLEY 1 40 44 52 53 (96) = 190 Caitlin MacDonald SO 2, Kim Hendricks SR 2, Rebekah Cunningham SO 2, Kellyn Hansen JR 2, Kristen Tucker JR 2, Ashley Holmes SR 2 8. MARINA 5 39 43 54 62 (64) (72) = 203 Heather Littrell SO 1, Christine Nguyen SO 1, Ann-Mari Osgood JR 1, Bianca Irizarry JR 1, Kirstin Byrne FR 1, Norma Leyva FR 1, Michelle Treantos JR 1 9. GUNN 10 31 70 74 85 (87) (95) = 270 Megan Fung FR 2, Lynn Conell-Price FR 2, Cynthia Chen SR 2, Elizabeth Chou JR 2, Sue Fu SO 2, Stephanie Lam SO 2, Madeleine Graham SO 2 10. CARSON HIGH-NV 18 38 47 55 119 = 277 Patty Capistrant 2, Kristen Neddenreip 2, Sumantha Pitts 2, Jessie Clemmensen 2, Ashley Sebring 2 11. BUCHANAN 12 42 60 97 103 (108)(110) = 314 Amanda Burchill JR 1, Mary Davis JR 1, Deanna Sweet JR 1, Audrey Goral SR 1, Samantha Cherrington SR 1, Kristin MacIssac FR 1, Mika Ibello JR 1 12. VALHALLA 41 66 68 71 78 (79) (88) = 324 Erin Santos 2, Danielle Leach 2, Laura McClain 2, Julle Collins 2, Katrina Rekalske 2, Alcia Saake 2, Kara Ellison 2 13. FOLSOM 48 49 77 91 104 (111)(124) = 369 Andrea Gomez FR 1, Karyn Lawler FR 1, Laura Vargas FR 1, Heidi Kollar SO 1, Neda Mitkova FR 1, Lindsey Hutchison FR 1, Camille Clefton FR 1 14. SAN RAMON VALLEY 50 80 86 92 93 (107) = 401 Em Struthers SO 2, Victoria Cassady JR 2, Janelle Jacobs FR 2, Michelle Lew SO 2, Lauren Thatch FR 2, Hayley Krevocheza JR 2 15. REDWOOD 73 75 81 83 102 (105)(122) = 414 Cindy Derby JR 3, Margot Miller SO 3, Kate Malone SR 3, Kelly Coplin SO 3, Sharon Walsh SO 3, Georgina Hartzell SO 3, Rachel McLean SO 3 16. STOCKDALE 58 63 98 115 117 = 451 Cassandra Baccus SO 2, Caelan OSullivan FR 2, Lauren Nolasco FR 2, Ingrid Avison FR 2, Amy Lonsinger JR 2 17. MADERA 56 82 99 101 114 (123) = 452 Jackie Perez FR 1, Crystal Galicia SO 1, Julieta Fergosa JR 1, Gabi Cruz FR 1, Eudelia Hernandez SR 1, Nadie Berdejo SO 1 18. GRANADA 67 100 109 112 126 = 514 Lacy Taylor FR 2, Jennifer Alsup SO 2, Karren Scamman JR 2, Kristyn Bockover SO 2, Carolyn Couch SR 2 19. MISSION SAN JOSE 84 94 106 116 118 (120)(125) = 518 Nadine Ughlig SR 1, Sarah Seaborg SR 1, Lindsay Windsor SR 1, Danielle Shrager FR 1, Gina Smith SO 1, Alice Hu SR 1, Cheryl Seaborg FR 1 20. REEDLEY 89 90 113 121 127 = 540 Sandra Sanchez JR 2, Viviana Martinez SR 2, Zoyla Gonzalez JR 2, Eliana Cabrera JR 2, Maricela Gutierrez SR 2

JV Girls - Div 3-5

 STANFORD UNIVERSITY/PALO ALTO HS.  CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 28, 2002 Stanford Golf Course Weather: Fair-Warm **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(650) 595-3619***** Web site results on: http://members.aol.com/norcalstat GIRL'S JV INDIVIDUAL DIVISION 3,4 AND 5 Place Name Yr High School Girls ===== ====================== == ==================== ===== 1 Kelsey Connor FR OAK PARK 11:13 2 Kelsey Kallioinen SO SAN LORENZO VALLEY 11:14 3 Natalie Robertson SO FOOTHILL-REDDING 11:25 4 Deirdre Coleman SO OAK PARK 11:30 5 Hsueh Christine FR HARKER 11:31 6 Marissa Mc Reynolds FR SAN LORENZO VALLEY 11:38 7 Rosanna Born SO FOOTHILL-REDDING 11:39 8 Allyson Castro FR PALO ALTO 11:42 9 Mathew Deepa JR HARKER 11:44 10 Kelly Degraaf SO SOUTH WHIDBEY 11:45 11 Megan Riggs SO OAKMONT 11:47 12 Sarah Gilberson JR FOOTHILL-REDDING 11:50 13 Alana Hightower JR MONTE VIS. CHRISTIAN 11:54 14 Jennifer Beck FR OAKMONT 11:55 15 Chelsea Young SO ARCHBISHOP MITTY 11:58 16 Taylor Schauer FR FOOTHILL-REDDING 12:07 17 Kellianne Kleeman SO KLAMATH UNION 12:10 18 Andrea Cardenas SO BISHOP O'DOWD 12:12 19 Genevieve Chambliss SR OAK PARK 12:14 20 Miranda McCann FR MOUNT SHASTA 12:14 21 Corie Richter SR SAN LORENZO VALLEY 12:19 22 Jaime Hoyt SO SAN LORENZO VALLEY 12:19 23 Chen Maggie JR HARKER 12:21 24 Adrianne Bouchard JR PALO ALTO 12:22 25 Elisse Larouche FR ST. MARY'S-BERKELEY 12:26 26 Rebecca Greenberg SR OAK PARK 12:27 27 Barbara Rubino JR OAK PARK 12:27 28 Colleen Buehler FR ST. FRANCIS-SACRAMEN 12:28 29 Hilary Buckley JR URSULINE 12:28 30 Alyssa Hernandez FR ARCHBISHOP MITTY 12:29 31 Callie Connor SR OAK PARK 12:30 32 Lisa Watts SO SONORA 12:30 33 Jamie Anderson SR ST. FRANCIS-SACRAMEN 12:31 34 Crystal Cumpston SO SONORA 12:33 35 Jen Bielenberg SO URSULINE 12:34 36 Nicole Bizzarri JR PALO ALTO 12:35 37 Samantha Brand FR CALVARY CHAPEL 12:36 38 Kristin Woods SO FLINTRIDGE SACRED HE 12:37 39 Sarah Wood SO SAN LORENZO VALLEY 12:38 40 Brooke Hennon SR FLINTRIDGE SACRED HE 12:38 41 Ashley Moore SR ST. FRANCIS-SACRAMEN 12:39 42 Stefanie Young JR BISHOP O'DOWD 12:40 43 Miriam Alvarado FR ARCHBISHOP MITTY 12:44 44 Kelsey Boyd SO URSULINE 12:46 45 Shelley Jones JR NORTH MONTEREY COUNT 12:48 46 Becca Orloff FR NOTRE DAME-SAN JOSE 12:49 47 Meghan Krause JR FLINTRIDGE SACRED HE 12:50 48 Jessica Westphal FR OAKMONT 12:50 49 Ali Apple SO PALO ALTO 12:51 50 Kimberly Bodella FR ARCHBISHOP MITTY 12:51 51 Ali Bueno FR NOTRE DAME-SAN JOSE 12:52 52 Katelan Bates FR ST. FRANCIS-SACRAMEN 12:53 53 Charlotte Gjedstein FR LICK WILMERDING 12:53 54 Sarah Gregory SO ST. FRANCIS-SACRAMEN 12:54 55 Audrey Leos JR FLINTRIDGE SACRED HE 12:54 56 Katie Gosling FR PALO ALTO 12:55 57 Marlee Patton FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 12:55 58 Allegra O'Donoghue JR ST. JOSEPH-ALAMEDA 12:56 59 Rebecca Pickard FR ARCHBISHOP MITTY 12:57 60 Ashley Hernandez JR NORTH MONTEREY COUNT 12:58 61 Brittany Peterson SO OAKMONT 12:59 62 Megan Grant FR PALO ALTO 13:00 63 Kelcie Lamberton FR SONORA 13:01 64 Catherine de la Paz SO FLINTRIDGE SACRED HE 13:02 65 Caitlin Vavasour JR ST. MARY'S-BERKELEY 13:04 66 Toni Martinez JR MONTE VIS. CHRISTIAN 13:04 67 Elaine Schreiber JR NORTH MONTEREY COUNT 13:04 68 Brittany Dale SO FOOTHILL-REDDING 13:05 69 Jill Cathey SO BISHOP O'DOWD 13:06 70 Billie Longley SO BISHOP O'DOWD 13:06 71 Adriana Picazo SO NORTH MONTEREY COUNT 13:07 72 Irma Vasquez SR NORTH MONTEREY COUNT 13:07 73 Lauren Gates SO ST. MARY'S-BERKELEY 13:09 74 Kelly McMahon FR ST. MARY'S-BERKELEY 13:09 75 Alana Carstens FR ST. MARY'S-BERKELEY 13:10 76 Megan Clark JR FLINTRIDGE SACRED HE 13:12 77 Elyce Freitas SO BISHOP O'DOWD 13:13 78 Corianne Brosnahan FR LICK WILMERDING 13:14 79 Tamara Montiel SO ST. MARY'S-BERKELEY 13:15 80 Olivia Webb JR ST. MARY'S-BERKELEY 13:16 81 Laurel Dinwiddie JR ST. FRANCIS-SACRAMEN 13:17 82 Seana Burden JR SAN LORENZO VALLEY 13:17 83 Amanda Atwood JR BISHOP O'DOWD 13:18 84 Sarah Lazarakis FR NOTRE DAME-SAN JOSE 13:19 85 Sonia Aguayo SO NORTH MONTEREY COUNT 13:19 86 Maggie Stanley FR OAKS CHRISTIAN 13:22 87 Melissa Stiemle JR NORTH MONTEREY COUNT 13:24 88 Danielle Chapman SO OAKMONT 13:27 89 Ellie Witwer FR SONORA 13:27 90 Joanna Cavasos JR ST. FRANCIS-SACRAMEN 13:31 91 Pauloni Mui FR ST. JOSEPH-ALAMEDA 13:34 92 Paige Shiba SO PRESENTATION 13:36 93 Haley Berka FR CASTILLEJA 13:37 94 Anne Roberts FR CASTILLEJA 13:37 95 Brittany Kerns SO OAKS CHRISTIAN 13:38 96 Hannah Prudhomme SO URSULINE 13:38 97 Natalie Lewis FR MONTE VIS. CHRISTIAN 13:40 98 Catherine Fabiano JR URSULINE 13:41 99 Monica Ryan FR ARCHBISHOP MITTY 13:45 100 Alison Stanley JR OAKS CHRISTIAN 13:49 101 Ashley Schoettle FR CASTILLEJA 13:51 102 Monique Cadena FR NOTRE DAME-SAN JOSE 13:53 103 Sasha Lekach FR LICK WILMERDING 13:54 104 Mandy Fazio FR ARCHBISHOP MITTY 13:55 105 Cynthia Chaidez FR NOTRE DAME-SAN JOSE 13:56 106 Sonia Rosner SO PALO ALTO 14:02 107 Jeniffer Gin SR OAK PARK 14:06 108 Neda Saleh FR NOTRE DAME-SAN JOSE 14:13 109 Courtney Ames SO CALVARY CHAPEL 14:20 110 Dasha Sienitsky FR TRI-VALLEY 14:26 111 Caitlin Morici SO PRESENTATION 14:27 112 Merill Guzman SO LICK WILMERDING 14:32 113 Olivia Diabiase SO NOTRE DAME-SAN JOSE 14:34 114 Rebecca Taylor-Perryma FR PRESENTATION 14:37 115 Juliet Bourgeois FR CALVARY CHAPEL 14:38 116 Tasia Cross JR CALVARY CHAPEL 14:39 117 Sammie Hutzler FR NOTRE DAME-SAN JOSE 14:40 118 Hung Sharon SR HARKER 14:45 119 Deena Elwan JR OAKMONT 14:49 120 Roxy Stahl SR KING'S ACADEMY 14:59 121 Teresa Archuleta SR FLINTRIDGE SACRED HE 15:22 122 Danielle Geries SR MOUNT SHASTA 15:33 123 Ellen Bailey SO PRESENTATION 15:40 124 Stephanie Styre SO SONORA 15:44 125 Laura Hamister FR NOTRE DAME-SAN JOSE 15:49 126 Janae Miley FR CALVARY CHAPEL 15:52 127 Michelle Perra FR CALVARY CHAPEL 15:56 128 Andrea Chicas SO LICK WILMERDING 16:05 129 Charlotte Linton SO KING'S ACADEMY 16:23 130 Alica Muldrow JR CALVARY CHAPEL 16:30 131 Natalie Knowles FR NOTRE DAME-SAN JOSE 16:38 132 Hendricks Nicole SO HARKER 18:17 133 Danielle Bormann FR CALVARY CHAPEL 18:38 -------------------------------------------------------------------------------  GIRL'S JV DIVISION 3, 4 AND 5 SCORING COMBINED ------------------------------------------------------------------------------- 1. OAK PARK 1 4 16 22 23 (27) (91) = 66 Kelsey Connor FR, Deirdre Coleman SO, Genevieve Chambliss SR, Rebecca Greenberg SR, Barbara Rubino JR, Callie Connor SR, Jeniffer Gin SR 2. SAN LORENZO VALLEY 2 6 17 18 35 (75) = 78 Kelsey Kallioinen SO, Marissa Mc Reynolds FR, Corie Richter SR, Jaime Hoyt SO, Sarah Wood SO, Seana Burden JR 3. FOOTHILL-REDDING 3 7 11 14 61 = 96 Natalie Robertson SO, Rosanna Born SO, Sarah Gilberson JR, Taylor Schauer FR, Brittany Dale SO 4. PALO ALTO 8 20 32 45 52 (56) (90) = 157 Allyson Castro FR, Adrianne Bouchard JR, Nicole Bizzarri JR, Ali Apple SO, Katie Gosling FR, Megan Grant FR, Sonia Rosner SO 5. ARCHBISHOP MITTY 13 26 39 46 53 (85) (88) = 177 Chelsea Young SO, Alyssa Hernandez FR, Miriam Alvarado FR, Kimberly Bodella FR, Rebecca Pickard FR, Monica Ryan FR, Mandy Fazio FR 6. ST. FRANCIS-SACRAMEN 24 29 37 48 50 (74) (82) = 188 Colleen Buehler FR, Jamie Anderson SR, Ashley Moore SR, Katelan Bates FR, Sarah Gregory SO, Laurel Dinwiddie JR, Joanna Cavasos JR 7. OAKMONT 10 12 44 55 80 (99) = 201 Megan Riggs SO, Jennifer Beck FR, Jessica Westphal FR, Brittany Peterson SO, Danielle Chapman SO, Deena Elwan JR 8. FLINTRIDGE SACRED HE 34 36 43 51 58 (69)(100) = 222 Kristin Woods SO, Brooke Hennon SR, Meghan Krause JR, Audrey Leos JR, Catherine de la Paz SO, Megan Clark JR, Teresa Archuleta SR 9. HARKER 5 9 19 98 106 = 237 Hsueh Christine FR, Mathew Deepa JR, Chen Maggie JR, Hung Sharon SR, Hendricks Nicole SO 10. BISHOP O'DOWD 15 38 62 63 70 (76) = 248 Andrea Cardenas SO, Stefanie Young JR, Jill Cathey SO, Billie Longley SO, Elyce Freitas SO, Amanda Atwood JR 11. URSULINE 25 31 40 83 84 = 263 Hilary Buckley JR, Jen Bielenberg SO, Kelsey Boyd SO, Hannah Prudhomme SO, Catherine Fabiano JR 12. ST. MARY'S-BERKELEY 21 59 66 67 68 (72) (73) = 281 Elisse Larouche FR, Caitlin Vavasour JR, Lauren Gates SO, Kelly McMahon FR, Alana Carstens FR, Tamara Montiel SO, Olivia Webb JR 13. NORTH MONTEREY COUNT 41 54 60 64 65 (78) (79) = 284 Shelley Jones JR, Ashley Hernandez JR, Elaine Schreiber JR, Adriana Picazo SO, Irma Vasquez SR, Sonia Aguayo SO, Melissa Stiemle JR 14. SONORA 28 30 57 81 101 = 297 Lisa Watts SO, Crystal Cumpston SO, Kelcie Lamberton FR, Ellie Witwer FR, Stephanie Styre SO 15. NOTRE DAME-SAN JOSE 42 47 77 86 89 (92) (95) = 341 Becca Orloff FR, Ali Bueno FR, Sarah Lazarakis FR, Monique Cadena FR, Cynthia Chaidez FR, Neda Saleh FR, Olivia Diabiase SO 16. LICK WILMERDING 49 71 87 94 104 = 405 Charlotte Gjedstein FR, Corianne Brosnahan FR, Sasha Lekach FR, Merill Guzman SO, Andrea Chicas SO 17. CALVARY CHAPEL 33 93 96 97 102 (103)(105) = 421 Samantha Brand FR, Courtney Ames SO, Juliet Bourgeois FR, Tasia Cross JR, Janae Miley FR, Michelle Perra FR, Alica Muldrow JR

Varsity Girls - Combined

TEAM SCORES BY TEAM TIME GIRL'S DIVISIONS 1-5 COMBINED 1. SULTANA 18:08 18:29 18:42 18:49 18:55 ( 20:13) ( 20:23) = 1:33:03 Danielle Varela FR 2, Kelsey Delagardelle JR 2, Shadee' Duarte SO 2, Kelsey Camara JR 2, Stacy Tabuena JR 2, Lindsey Shumaker SR 2, Juanita Hernandez JR 2 2. RENO 17:36 18:14 18:31 18:46 20:16 ( 20:40) ( 21:21) = 1:33:23 Lawrence Collier JR 2, Daryan Glenn FR 2, Karen DeMartini SR 2, Kathryn Magrath SR 2, Lisa DeMartini SO 2, Michelle Glenn JR 2, Kathy Rodriguez SO 2 3. MONTGOMERY 18:15 18:39 19:17 19:28 19:50 ( 19:53) ( 20:05) = 1:35:29 Kim Handel SR 2, Kim Conley JR 2, Christy Sweaney JR 2, Carina Hendricks JR 2, Emma Conley SO 2, Kate Blake SO 2, Marissa Walsh SO 2 4. ST. MARY'S ACADEMY 18:33 18:51 18:59 19:30 19:46 ( 20:27) ( 20:53) = 1:35:39 Anne Murphy-Hagan FR 1, Margaret Frank SR 1, Kate Lilley JR 1, Brooke Palmer SO 1, Lindsey Bonner JR 1, Nikki Jensen SR 1, Emily Daggett SR 1 5. SAN LORENZO VALLEY 18:29 18:49 19:14 19:25 20:01 ( 20:04) ( 20:19) = 1:35:58 Raquel Barrientos SR 3, Emily Romo SO 3, Stephanie Hamilton SO 3, Kelli Deane SO 3, Ellen Beebe SR 3, Rachel Williams SO 3, Lindsey Cooper SO 3 6. BELLARMINE PREP (Whoops! This has to be a mistake...) 18:23 19:17 19:25 19:25 19:31 ( 20:11) = 1:36:01 Sarah Lorch FR 1, Ana Casillas JR 1, Piper Woodruff SR 1, Rita Troup SO 1, Kayla Rischman JR 1, Ariel Woodruff SR 1 7. GRANITE BAY 17:25 19:02 19:24 19:51 20:22 ( 20:24) ( 21:25) = 1:36:04 Caitlin Chock JR 2, Megan Williams JR 2, Weathers Rachael JR 2, Kristi Okimura JR 2, Kari Nelson SR 2, McAuley Lindsay JR 2, Bardet Sarah SO 2 8. OAK PARK 18:25 19:10 19:18 19:40 19:44 ( 19:50) ( 20:41) = 1:36:17 Lauren Morales JR 3, Tatiana Camacho SO 3, Alison Banks JR 3, Katie Hudson JR 3, Blossom Marimpietri SR 3, Hailey Swartz JR 3, Kristina Skiba JR 3 9. PALOS VERDES PENINSU 18:47 19:05 19:23 19:45 19:50 ( 20:03) ( 20:32) = 1:36:50 Olga Aulet-Leon JR 1, Brittany Morreale FR 1, Tina Downey SR 1, Brooke Lademan SO 1, Eiko Okamoto JR 1, Becky Cherry SR 1, Christie Wilhelms SR 1 10. ST. FRANCIS-SACRAMEN 18:32 18:40 19:35 19:56 20:11 ( 20:52) ( 21:30) = 1:36:54 Sarah Krtil SR 3, Katie Hartman JR 3, Christina Sanchez SR 3, Megan Alexander SO 3, Maggie Toole SO 3, Mairin Meltvedt SO 3, Sarah Beckett-Hile SO 3 11. COLLEGE PARK 17:59 19:05 19:45 20:00 20:26 ( 20:46) ( 21:00) = 1:37:15 Lindsay Allen JR 2, Erica Holland JR 2, Diane Dunn JR 2, Lizzy Eskildsen FR 2, Patty Paik JR 2, Jessica Eshia JR 2, Adriana Hernandez SR 2 12. PLACER 19:19 19:22 19:28 19:28 19:39 ( 19:51) ( 20:22) = 1:37:16 Christina Buck SR 3, Andrea Gruber JR 3, Kim Crouch SO 3, Amanda Gillming SO 3, Katie Vaughnan SO 3, Keri Buck SO 3, Eileen Howard JR 3 13. MIRAMONTE 18:41 19:17 19:27 20:12 20:38 ( 20:39) ( 20:41) = 1:38:15 Jenn Saura SR 3, Becca Gibson SO 3, Diana Chernikova SO 3, Rebecca Yau JR 3, Heather MacDonald SO 3, Rachel Miers JR 3, Julia Pabst JR 3 14. MARIA CARRILLO 18:11 19:13 19:30 19:58 21:32 ( 22:10) = 1:38:24 Amy Robinson SO 2, Kristin Fladseth SO 2, Julianne Baker SR 2, Ashlee Drady SR 2, Kendra Cheney SO 2, Jacqui Wentz FR 2 15. VACAVILLE 18:52 18:53 19:12 20:46 21:02 ( 25:09) = 1:38:45 Cecily Lemmon FR 2, Tiffany Hall SR 2, Tamar Gruwell SO 2, Erin Raisner SR 2, Diana Farris JR 2, Monica Bell JR 2 16. BUCHANAN 18:44 18:52 19:54 20:33 20:47 ( 22:15) ( 24:58) = 1:38:50 Jessica Laslovich JR 1, Valeria Delgado SR 1, Emily Norvell JR 1, Leann Motte FR 1, Danielle Nelson FR 1, Megan Westersund SR 1, Karis Wilson SR 1 17. TORREY PINES 18:14 20:01 20:10 20:20 20:31 ( 20:31) ( 20:51) = 1:39:16 Dani Schuster JR 1, Brenna Williams SR 1, Taylor Penrod JR 1, Carly Mecklenburg JR 1, Alisga Schor SR 1, Julie Coy SO 1, Kim Andrews FR 1 18. LA CANADA 19:04 19:41 20:10 20:13 20:17 ( 20:43) ( 21:16) = 1:39:25 Tara Sharma SR 3, Michelle Drugan FR 3, Jessica Moore SR 3, Amy Parker SR 3, Stephanie Lee JR 3, Kristyn Cosgrove SR 3, Rachel O'Reilly SO 3 19. PIEDMONT 19:19 19:40 19:54 19:59 20:37 ( 21:12) ( 22:07) = 1:39:29 Jehan Sparks SO 4, Naomi Sparks SO 4, Alli Rowe JR 4, Marie Lindquist JR 4, Danielle Geong JR 4, Dana Isokawa FR 4, Erica Simpson SR 4 20. GALENA 18:40 19:44 19:46 20:23 20:59 ( 21:00) ( 21:27) = 1:39:32 Chantel Williams SO 2, Alyssa Abbot FR 2, Anna Breen FR 2, Emilie Wark JR 2, Hanna Balkenbush JR 2, Shanel Bolsta JR 2, Laramee Searle FR 2 21. HARVARD-WESTLAKE 18:14 18:43 20:40 20:54 21:17 ( 21:52) ( 22:30) = 1:39:48 Lindsay Flacks JR 3, Bridget Ballard FR 3, Nadia Hidayatallah JR 3, Sarah Mills FR 3, Corinne Hieatt FR 3, Catherine Humprheville FR 3, Karina Silvesterh FR 3 22. ST. IGNATIUS 18:07 19:52 20:01 20:52 21:04 ( 21:34) ( 21:45) = 1:39:56 Ciara Viehweg SO 3, Meghan Mullen SO 3, Zoe Unruh FR 3, Hunter Fairman SO 3, Kate Roessler FR 3, Brianna Loughridge SO 3, Amy Murphy SR 3 23. CORONA DEL MAR 19:22 19:54 20:08 20:11 20:26 ( 21:05) ( 21:49) = 1:40:01 Becky Cummins SR 3, Ahlia Kattan SO 3, Keelan Cuyler SR 3, Taryn Kawata JR 3, Melissa Swigert SO 3, Jennifer Logan JR 3, Anne St. Geme FR 3 24. KLAMATH UNION 18:28 19:57 19:57 20:35 21:11 ( 22:57) ( 23:59) = 1:40:08 Katie Leary JR 3, Jessica Wood SO 3, Adrienne Cesena JR 3, Lorene Young SO 3, Laura Leppert SO 3, Sara Kennedy SO 3, Jenni Ritter SO 3 25. OAKMONT 18:46 19:33 20:02 20:37 21:22 ( 22:34) ( 23:14) = 1:40:20 Michelle Born SO 3, Erica Tomlinson FR 3, Kristi Page FR 3, Stephanie Sconberg FR 3, Andrea Sconberg SR 3, Erin Klourner SO 3, Jaime Sconberg SR 3 26. DAVIS SENIOR 19:34 19:50 19:51 20:19 20:59 ( 21:04) ( 21:35) = 1:40:33 Kaitlin Gregg SO 1, Liya Manukyan SR 1, Elizabeth Bertolani SO 1, Virginia Reinhart SR 1, Nora Feeney SR 1, Ashley Champagne SR 1, Danielle Baker SR 1 27. APTOS 18:26 19:53 20:17 20:50 21:13 ( 21:15) ( 21:21) = 1:40:39 Casey Nevitt SR 1, Annie Adams JR 1, Heather Silldorff JR 1, Leonorra Sanchez SR 1, Mary Mayeda SO 1, Ashlin Mountjoy SO 1, Katie Jacobson FR 1 28. MATER DEI 19:43 20:00 20:07 20:07 20:44 ( 21:24) ( 22:03) = 1:40:41 Kristin Kovacich JR 2, Norma Hernandez JR 2, Samatha Costantini SO 2, Kaelyn Rasch SR 2, Allyson DePasquale SO 2, Natalie Macias SR 2, Christina Ivanez SR 2 29. GRANT 19:44 19:45 20:13 20:40 20:40 ( 21:55) ( 22:18) = 1:41:02 Annaliese Chapa SO 1, Kyla Burnet JR 1, Kira Donnelly JR 1, Lizzy Wild JR 1, Adrianne Chesser SR 1, Nora Darlow SO 1, Julianne Simmonds SO 1 30. GREELEY CENTRAL 19:23 19:38 20:10 20:43 21:30 ( 22:26) ( 22:53) = 1:41:24 Kelly Hertneky 3, Beth Bedingfield 3, Perry Todd 3, Coleen Reilly 3, Christine Hertneky 3, Caitlin Mammen 3, Melissa Garcia 3 31. SUNSET 18:37 19:28 20:57 21:11 21:27 ( 21:33) ( 21:50) = 1:41:40 Samone Brockett FR 1, Stephanie Apodaca SR 1, Neggi Tahanpesar JR 1, Ashley Thrower SR 1, Lindsay Plymire SR 1, Lauren Plymire SR 1, Kristin Heintz JR 1 32. WOODLAND 18:48 18:56 19:39 22:10 22:16 ( 22:42) ( 25:16) = 1:41:49 Meriya Townswick JR 1, Megan Cearley SR 1, Melyndee Butterfield JR 1, Annie Hehner JR 1, Ana Estrada SO 1, Brenda Rodriguez FR 1, Katie Richter JR 1 33. CARONDELET 18:38 20:25 20:53 20:57 21:09 ( 21:13) ( 22:11) = 1:42:02 Ashliegh Montgomery SO 2, Jennifer Randazzo SR 2, Shae DiNino JR 2, Kristen Scanlon JR 2, Lauren Reddy SO 2, Stephanie Randazzo JR 2, Rachel Stankowski SR 2 34. MOUNTAIN RIDGE 18:59 20:25 20:26 21:01 21:12 ( 21:25) ( 21:44) = 1:42:03 Trisha Rasmussen JR 1, Olivia Hancock JR 1, Christi Bair SO 1, Crystalee Webb JR 1, Heather West SO 1, Monica Fumo SO 1, Kylee Chacon FR 1 35. HELIX 19:00 20:03 20:41 20:45 21:35 ( 21:48) = 1:42:04 Jamie Marliere SO 2, April Montgomery SO 2, Amy Johnson-Westli SR 2, Leah Brucker SR 2, Whitney Cleveland JR 2, Evon Willingham JR 2 36. BISHOP O'DOWD 19:07 19:55 20:42 20:47 21:46 = 1:42:17 Anna Purcell JR 3, Ariel Wright FR 3, Kristin Wheeler JR 3, Maggie Aker FR 3, Angela McIsaac JR 3 37. MILPITAS 18:39 19:07 19:34 22:09 22:59 = 1:42:28 Marie Nguyen JR 1, Erinn Kim JR 1, Jessica Baldwin SR 1, Catherine Pham SR 1, Shelby Burrus SR 1 38. ST. LUCY'S 19:42 20:02 20:15 21:01 21:31 ( 21:54) ( 22:55) = 1:42:31 Monique Cuellar SR 3, Jessica DiMascio SO 3, Kristin Mizar SR 3, Diana Joyner SR 3, Lynsey Lakin SO 3, Nicole Sereno SO 3, Marcella Rodriguez JR 3 39. MARINA 19:31 19:32 20:50 21:18 21:35 ( 21:51) ( 22:00) = 1:42:46 Anna Attard JR 1, Gina Attard JR 1, Joanna Benjamins SR 1, Jaime Liggett SO 1, Kimberly Potter SR 1, Jessica Veen SR 1, Kay-Dee Lane FR 1 40. FOLSOM 18:31 18:38 21:31 21:50 22:17 ( 22:30) ( 27:00) = 1:42:47 Lauren Mulkey JR 1, Natasha LaBeaud SO 1, Meghan Matthews SR 1, Sarah Hasegawa SO 1, Alina Trach SO 1, Cami Stagg SO 1, Kerry Rayner FR 1 41. DEL ORO 19:06 19:46 20:56 21:10 22:01 ( 22:08) = 1:42:59 Bethany Gardner JR 3, Liz Wagner SO 3, Eliese Rulifson JR 3, Jill Tokutomi FR 3, Kaeli Roberts SR 3, Laura Joseph SR 3 42. ROSEBURG 19:19 20:18 20:47 20:58 21:49 ( 22:13) ( 22:24) = 1:43:11 Kathrin O'Neil FR 2, Jaclyn Engstrom JR 2, Heather Gegenhuber FR 2, Emily Wilson SO 2, Susie Talbert JR 2, G. G. Riggs JR 2, Courtney Pederson JR 2 43. GRANADA 18:23 19:06 20:22 22:40 22:44 ( 24:20) = 1:43:15 Elizabeth Ottenheimer SO 2, Lisa Crampton SR 2, Nora Whirry FR 2, Katina Sanford FR 2, Katie Houser SO 2, Emily Tetzal SO 2 44. TRI-VALLEY 18:07 20:00 21:00 21:38 22:37 ( 23:13) ( 26:41) = 1:43:22 Heather Iatauro JR 5, Tara Taylor FR 5, Melynda O'Neill FR 5, Tracy Taylor JR 5, Erin Beech FR 5, Melissa Fancher FR 5, Erin Paul FR 5 44. SOQUEL 19:20 20:20 20:33 20:46 22:23 ( 22:29) ( 24:13) = 1:43:22 Aisha Kamala SR 3, Mary Maleta SR 3, Brookie Detterman JR 3, Melissa Cohen SR 3, Michelle Fry JR 3, Silvia Romero JR 3, Tracy Pearson JR 3 46. SOUTH TAHOE 20:00 20:38 20:44 21:18 21:30 ( 22:37) ( 23:21) = 1:44:10 Amber Ramos JR 3, Megan Hillyard FR 3, Anna Lambdin SO 3, Vaness Porfiri SR 3, Karen Dalmacio SR 3, Caitlin Robinson SR 3, Amanda Hammond JR 3 47. VALHALLA 20:19 20:24 21:03 21:07 21:30 ( 21:34) ( 23:36) = 1:44:23 Dora Sanders 2, Alicia Nugent 2, Jessica Rolok 2, Michelle Dalton 2, Kendahl Morabe 2, Lindsay Morabe 2, Ashley Smith 2 48. GRANTS PASS 20:11 20:22 21:11 21:26 21:26 ( 21:33) ( 21:42) = 1:44:36 Brittany Hodgson JR 1, McKenzie Jones FR 1, Elizabeth Howard JR 1, Jamie Hesketh SO 1, Allison Nunnemaker SR 1, Kelsey Tardieu SR 1, Elise Aschwanden JR 1 49. STOCKDALE 20:09 20:42 21:06 21:18 21:23 ( 22:28) = 1:44:38 Christa McCann SO 2, Jenna Hicks SO 2, Alyse Shayer SO 2, Marrisa Atherly SR 2, Jodi Calderon SO 2, Rachel Ponce SO 2 50. URSULINE 19:35 20:49 21:18 21:20 21:46 ( 22:53) = 1:44:48 Kelly Lane JR 4, Jenny DeGennaro SO 4, Rachael Cumbo SO 4, Rebecca Ochoa SO 4, Jen Clouse SR 4, Dominique Ponticiello-Co JR 4 51. SILVER CREEK 18:34 21:08 21:14 21:32 22:41 ( 23:11) = 1:45:09 Cherie McPherson SR 1, Marisol Miranda SR 1, Christina Warren SR 1, Michelle Bartlett SO 1, Jennie Gomez SR 1, Jessenia Perez SR 1 52. REDWOOD 20:27 20:43 21:06 21:23 21:31 ( 21:35) ( 23:54) = 1:45:10 Claire Ross FR 3, Charlotte Helvestine SR 3, Regan Joost SO 3, Amanda Stuart SO 3, Natalie Kuhn SO 3, Sarah Kinney SO 3, Nelly Turley JR 3 53. PALO ALTO 19:45 20:12 20:58 22:02 22:14 ( 23:03) = 1:45:11 Nicole Reamey JR 3, Danielle Miller JR 3, Naomi Horiuchi FR 3, Malin Elsen SR 3, Heather Richels JR 3, Jessica Brown JR 3 54. NORTH 19:39 19:56 20:28 22:35 22:36 ( 22:56) ( 23:06) = 1:45:14 Amanda Montgomery FR 3, Lindsay Lucero SO 3, Katherine Thomas SO 3, Jessica Berumen JR 3, Ashley Hardy JR 3, Carly Auch SR 3, Anastasia Rice FR 3 55. SAN RAMON VALLEY 19:53 20:24 21:14 21:14 22:34 ( 23:26) ( 24:01) = 1:45:19 Tenaya Dunbar SR 2, Tiffany Chinn SO 2, Bobbi Jo Annal SR 2, Vindie Rosdahl SO 2, Nicole Nathanson SO 2, Courtney Cervantes SO 2, Jackie Ochoa SO 2 55. CLOVIS WEST 20:25 20:32 21:23 21:29 21:30 ( 21:45) ( 23:53) = 1:45:19 Elise Hennrikus SO 1, Brooke Caeton SO 1, Tara Smith FR 1, Sarah Harris JR 1, Alisa Refuerzo FR 1, Kelly Hagerman SO 1, Elissa Quilici JR 1 57. PRESENTATION 18:13 20:04 20:47 22:01 24:27 ( 24:43) = 1:45:32 Melissa Grelli JR 3, Mandy Williams JR 3, Sierra Siemer SO 3, Morgan Davies JR 3, Kim Acenas SR 3, Kathleen Dwyer FR 3 58. AMADOR VALLEY 20:25 20:37 21:25 21:28 21:43 ( 21:46) ( 22:07) = 1:45:38 Liz Lowry JR 2, Amanda Everett SR 2, Danielle Gwin FR 2, Kendall Nemeth SO 2, Kathryn Grenter JR 2, Britney MacDonald SO 2, Liz Wolf FR 2 59. NOTRE DAME-BELMONT 19:09 21:07 21:21 21:32 22:30 ( 22:32) ( 23:32) = 1:45:39 Sarah Zerzan JR 3, Rachel Yarranton JR 3, Jeanette Timko SR 3, Madeleine Flint SR 3, Melissa Erle FR 3, Kimmy Nice JR 3, Leah Mattei SR 3 59. CARLSBAD 21:03 21:03 21:06 21:08 21:19 ( 21:42) ( 23:25) = 1:45:39 Brittany Tucker SO 1, Megan Harpold SR 1, Jessie Ansari SR 1, Sara Cates SR 1, Sarah Schertzer SR 1, Elisa Hoffman JR 1, Erica Zambon FR 1 61. TRABUCO HILLS 20:28 21:07 21:11 21:12 21:46 ( 22:29) ( 22:43) = 1:45:44 Kristen Glen SO 1, Kristine Velasco SR 1, Ashley Uy SR 1, Stephanie Armstrong FR 1, Erin Fleming SO 1, Bonnie Anstadt JR 1, Paula Garduno SR 1 62. ENTERPRISE 19:24 19:38 21:22 22:09 23:19 ( 25:04) = 1:45:52 Janessa Hoppe JR 3, Carolyn Menard SR 3, Thrisha Cates FR 3, Amber Kornowski JR 3, Joann Fasolino SR 3, Arie Rederburg SO 3 63. TURLOCK 18:46 21:15 21:31 22:10 22:14 ( 23:14) ( 23:22) = 1:45:56 Dallon Williams SR 1, Hilary Perkins SR 1, Stefanie Edsall SR 1, Ashley Jaureguy SO 1, Darcie Flanders SR 1, Lindsay Montero FR 1, Maren Renshaw SR 1 64. SOUTH WHIDBEY 20:01 20:40 21:31 21:32 22:14 ( 22:45) ( 23:12) = 1:45:58 Callie Supsinskas JR 4, Mary Bakeman FR 4, Julie Gabelein SR 4, Nancy Godsey SO 4, Becky Gabelein SO 4, Natalie Alexander SO 4, Anna Merrill SR 4 65. MISSION SAN JOSE 20:16 21:05 21:13 21:39 21:47 ( 22:30) ( 23:08) = 1:46:00 Elise Beck JR 1, Olivia Vegh SR 1, Natalya Guseva SR 1, Edina Forgo SR 1, Amanda Kahn SR 1, Allison Barton JR 1, Monica Wu SR 1 66. BULLARD 19:07 20:24 20:44 21:14 24:35 ( 29:25) = 1:46:04 Roxanne Sellick SO 1, Mary Hallisey FR 1, Kara McGregor FR 1, Lindsey Maxwell SO 1, Cassie Marks SO 1, Jennifer Wilson SO 1 67. NORTH MONTEREY COUNT 20:08 20:58 20:59 21:53 22:15 ( 22:16) ( 23:12) = 1:46:13 Adrienne Tabag SO 3, Grecia Garcia JR 3, Jessica Sanchez JR 3, Jessica Santos SO 3, Stacie Canepa SR 3, Meri Hawkins SR 3, China Cho JR 3 68. LYNBROOK 20:05 20:20 21:42 21:56 22:16 ( 22:18) ( 23:04) = 1:46:19 Aya Wakabayashi JR 2, Zohreh Akhavan FR 2, Aga Goslicka JR 2, Francine Lee SR 2, Sasoon Kim JR 2, Christina Liao FR 2, Soo Lee JR 2 69. MADERA 19:13 20:29 20:57 21:45 24:00 ( 24:03) = 1:46:24 Corina James SO 1, Monica Felix JR 1, Maria Cortes FR 1, Shayna Patterson SR 1, Gloria Lira JR 1, Mayra Chia SO 1 70. THOUSAND OAKS 21:05 21:10 21:14 21:34 21:41 ( 21:42) ( 23:12) = 1:46:44 Lauren LeFebre SO 1, Catherine Bradshaw SO 1, Melissa Ono SO 1, Nicole Fries SO 1, Ashley Thieman SO 1, Cathy Navarro SO 1, Ashlee Blunk SO 1 71. BURBANK 19:50 21:37 21:40 22:01 22:12 ( 22:22) ( 22:51) = 1:47:20 Allison Ivie SO 2, Melissa Edwards SO 2, Keli Atkins SO 2, Emily Smith SR 2, Emily Hom SO 2, Jenny Horgan SR 2, Jenna Nalbanian JR 2 72. WOODCREEK 19:34 20:44 22:09 22:31 22:36 ( 22:44) = 1:47:34 Jen McNulty SR 2, Tara Rhein SO 2, Karri Hildebrandt JR 2, Jessica Bolton JR 2, Misha Stoneking JR 2, Danyel Stout JR 2 73. CASTILLEJA 20:37 21:20 21:35 22:04 22:39 = 1:48:15 Sharlene Su SO 5, Nina Morton JR 5, Tomi Amos FR 5, Samia Rogers SR 5, Andrea Kleissner JR 5 74. ARCHBISHOP MITTY 18:30 21:43 21:58 23:07 23:22 ( 23:30) ( 23:36) = 1:48:40 McKayla Plank SO 3, Danielle DeNatale SO 3, Claire Nolan-Willis JR 3, Kristen Fairchild JR 3, Illiana Hernandez JR 3, Veronica Rangel-Alarcon SR 3, Megan Ritter JR 3 75. DOUGLAS 18:59 19:40 22:33 23:34 23:58 = 1:48:44 Taryn Joyce-Mendive SR 2, Monica Buccambuso SR 2, Amber Cornelius JR 2, Hillary Brower JR 2, Nichole Lopez SO 2 76. MENLO ATHERTON 19:43 21:22 21:29 21:31 24:44 = 1:48:49 Allison Doniger JR 2, Rachel Fasig JR 2, Gia Matzinger SO 2, Chelsea Kirkland SR 2, Christina Decker JR 2 77. RANCHO COTATE 18:01 20:42 23:20 23:27 23:38 ( 27:42) ( 27:43) = 1:49:08 Phyllis Blanchard JR 1, Kristin Charles SO 1, Christina Herman JR 1, Christel Heinz JR 1, Michelle O'Hara SO 1, Sarah VanGuilder SO 1, Melissa Adams SR 1 78. FLINTRIDGE PREP 21:46 21:50 21:51 21:51 22:16 ( 23:24) = 1:49:34 Sarah Peterson SO 5, Hannah Vaughan SO 5, Ciara Gonzalez FR 5, Lizzy Bovard JR 5, Carrie Ting SR 5, Christine Follett SO 5 79. ARCATA 20:13 21:19 22:21 22:34 23:08 ( 24:06) = 1:49:35 Yasmine White FR 4, Molly Hodge FR 4, Mo Muldering JR 4, Kathy Kelsey SR 4, Emma Kelsey FR 4, Clare Magneson SR 4 80. FLINTRIDGE SACRED HE 21:45 21:45 22:03 22:05 22:11 ( 22:21) ( 22:25) = 1:49:49 Joanne So JR 4, Rebecca Graves SO 4, Christina Snider SO 4, Noel Peterson JR 4, Sarah Robison SR 4, Kim Carlson SO 4, Megan Daze SO 4 81. WILL C. WOOD 21:09 21:43 21:55 22:17 22:53 ( 23:15) = 1:49:57 Annaliza Rizo FR 1, Kristen Carwile SO 1, Heather Gyurina SR 1, Carolyn Gove SO 1, Cammie Dugan JR 1, Favor Ndama FR 1 82. CHICO 21:04 21:08 22:06 22:52 23:12 ( 23:33) ( 24:42) = 1:50:22 Carly Harris SO 2, Katie Canfield SO 2, Lindsay Hobbs FR 2, Jenny Park JR 2, Melody Blu SR 2, Tara Larose SO 2, Casey Crowson SR 2 83. ROSEVILLE 20:05 20:45 22:24 23:23 23:57 = 1:50:34 Hayley Soderlund SR 3, Jessica Rendon SR 3, Marge Kalhor SO 3, Ashley Parks JR 3, Audrey Hayward SO 3 84. SONORA 19:59 20:39 22:51 23:29 24:15 ( 24:24) ( 25:46) = 1:51:13 Melisa Hough JR 3, Nicole Hart JR 3, Chrissy Roberts JR 3, Natalie Baldrige SR 3, Tine VanBrussel SR 3, Julie Brown SR 3, Ashley McClung SR 3 85. TEMPLETON 19:53 21:04 22:32 23:21 24:32 ( 24:52) ( 24:58) = 1:51:22 Kristen Browning SR 4, Katie Elgin SO 4, Jessica Glickman SO 4, Samantha Macias SO 4, Sarah Macias JR 4, Kelsey Long SO 4, Ali Simpson FR 4 86. CARMEL 21:10 21:24 22:38 22:48 23:29 ( 24:04) ( 24:31) = 1:51:29 Tessie Moore SO 4, Kasey Silva SR 4, Jessalyn Rauch SO 4, Jessica Mellinger SR 4, Ashley Urgo JR 4, Samantha Cady SO 4, Bridget Jankosky JR 4 87. OAKS CHRISTIAN 20:54 21:07 22:36 22:50 24:15 ( 24:41) ( 25:56) = 1:51:42 Amber Meissner JR 5, Laura Fredrickson FR 5, Whitney Acton FR 5, Amanda Lompart JR 5, Becky Grinstead SR 5, Lindsay Hardgrave JR 5, Sydney Latta SO 5 88. SARATOGA 18:57 22:56 23:38 23:43 23:48 ( 24:05) ( 26:49) = 1:53:02 Alicia Follmar SO 3, Paula McNally SR 3, Anjali Kumar SO 3, Parsan Saffaie SO 3, Natalie Ku JR 3, Jackie Molzon JR 3, Elaine Wang SO 3 89. MONTEREY 20:21 22:11 22:35 22:43 25:19 ( 27:50) ( 27:51) = 1:53:09 Kristin Gallup SR 2, Leah Eisen SR 2, Vanessa Hume JR 2, Athena Pierre JR 2, Erica Smith SR 2, Chanel Dorrity FR 2, Kayti Maddox FR 2 90. REED 20:21 21:43 23:03 23:05 25:22 ( 29:00) = 1:53:34 Natasha Daniels SO 1, Jessica Burk JR 1, Nicole Nelson SR 1, Danielle Cotter SO 1, Chauncey McLaughlin SO 1, Cynthia Alonzo SR 1 91. NOVATO 21:29 21:53 22:51 23:29 24:39 ( 24:40) = 1:54:21 Simone Steger FR 3, Emma Sleath JR 3, Bridget Grillo SO 3, Lauren Nelson SR 3, Lauren Hughes JR 3, Rebecca Rehfeld JR 3 92. IRVINGTON 21:45 21:57 23:29 23:31 23:41 ( 24:46) = 1:54:23 Kristina Punwani FR 2, Kimmy Manos JR 2, Allison Ligh JR 2, Anna Chan SO 2, Nyssa Baca SO 2, Vanessa Bahney FR 2 93. GRACE DAVIS 18:46 22:06 22:13 24:35 27:12 = 1:54:52 Alana Garcia SR 1, Vanessa Hawkins SO 1, Kelsey Starn SR 1, Bonnie Le SR 1, Michelle Mason SR 1 94. REEDLEY 21:56 22:41 23:17 23:18 23:46 ( 26:08) ( 30:31) = 1:54:58 Danelle Brockett JR 2, Miriam Hernandez JR 2, Kristina Ochoa FR 2, Alicia Alvarez SO 2, Rebeccah Leal SO 2, Carolina Hernandez FR 2, Tracy Perez FR 2 95. MONTA VISTA 22:09 22:44 23:00 23:06 24:09 ( 24:11) = 1:55:08 Dana Underwood JR 1, Jill Blake-Burke JR 1, Judy Liang FR 1, Katherine Chu JR 1, Andrea Bishop JR 1, Joy Kim JR 1 96. FOOTHILL-REDDING 22:17 22:40 23:00 23:18 24:21 = 1:55:36 Aquilla Lohr JR 3, Kristyn Andrews SR 3, Meagan Brooks SR 3, Shelby Dale SR 3, Amanda Gilberson SO 3 97. FLORIN 21:09 22:19 23:36 24:07 24:49 ( 26:58) ( 27:16) = 1:56:00 Amy Stafford SO 2, Jenny Schaumburg SR 2, Melissa Elazssi SO 2, Ranpreet Dhaliwal SR 2, Kieu Tran SR 2, Jessica Brasel SR 2, Minhan Lam SO 2 98. CONVENT SACRED HEART 21:02 22:20 22:29 25:02 25:12 ( 25:30) ( 27:41) = 1:56:05 Christina Rosetti 5, Morgan McGovern 5, Darcy Ward 5, Claire Walker 5, Laura Beshears 5, Katy Fast 5, Jenn Howse 5 99. COLLEGE PREP 21:42 22:02 23:38 24:26 24:48 ( 26:35) ( 27:17) = 1:56:36 Nika Dahlbacka SR 5, Breen Byrnes SR 5, Virginia Tice SO 5, Jenny Revelli JR 5, Tina Tae SO 5, Emma Mayerson FR 5, Chelsea Vargas JR 5 100. MOUNTAIN VIEW 22:24 23:00 23:24 23:26 24:44 ( 27:02) ( 27:02) = 1:56:58 Emilie Doolittle SR 3, Alanna Blakemore SO 3, Colleen Lynch SR 3, Ginny Tice SO 3, Kathy deKleer SO 3, Becca Lauterbach JR 3, Laura Baldwin JR 3 101. JUSTIN SIENA 20:44 21:08 24:24 24:37 26:09 ( 26:41) ( 29:53) = 1:57:02 Megan Goedewaagen SR 4, Gina Germano SO 4, Laura Srebro SO 4, Georgia Gann JR 4, Franny Merkley SO 4, Cassandra Lely SR 4, Angela Hensley SO 4 102. CARLMONT 21:07 21:28 22:46 25:33 26:52 = 1:57:46 Julia Gordon SO 2, Caitlin Roake FR 2, Sarah Jewett JR 2, Jennifer Bailard SO 2, Kaila Figone JR 2 103. LICK WILMERDING 21:13 22:53 24:34 24:36 24:55 = 1:58:11 Diana Best SR 5, Alejandra Maciel SO 5, Anna Gil SO 5, Alison Chang JR 5, Lindsey Erickson SR 5 104. BISHOP ALEMANY 22:23 22:28 24:34 24:42 25:17 ( 26:30) ( 29:04) = 1:59:24 Stefanie Solomon SR 3, Sharon Wilkinson SO 3, Barbie Jiminez SR 3, AMando Velasquez SR 3, Shawna Fellegi JR 3, PJ Solomon JR 3, Vanessa Padilla SR 3 105. WASHINGTON 22:05 23:39 24:12 24:54 25:19 ( 26:57) = 2:00:09 Judy Ong 2, Danielle Raab 2, Bridget Eddings 2, Katharin Lee 2, Xin Liao 2, Amy Mihara 2 106. ANZAR 22:13 23:43 24:30 25:05 25:47 = 2:01:18 Teryn Stone JR 5, Mizzy Yoes JR 5, Erika Frazeur JR 5, Caitlin Moran JR 5, Elsa Vallejo JR 5 107. WILLITS 22:59 24:22 24:37 25:11 26:02 ( 29:32) = 2:03:11 Cheyenne Waldman FR 4, Amber Shepherd FR 4, Jamie Wise SR 4, Carmen Molina SR 4, Sandy Short SR 4, Julia Kamoroff JR 4 108. CASA GRANDE 24:25 24:31 25:10 25:34 25:38 ( 32:55) = 2:05:18 Erin Tarantino FR 2, Michelle Acvedo FR 2, Shireen Kassis JR 2, Ana Garcia FR 2, Lindsey Closson JR 2, Nicole Fillinger JR 2 109. SEASIDE 22:56 23:55 24:35 26:04 28:47 ( 28:48) ( 28:52) = 2:06:17 Allyson Bunch SO 3, Maddy Carriles SO 3, Melinda Morris FR 3, Monique Cruz FR 3, Gina Huyhn FR 3, Mayra Raygoza SO 3, Ira Labuz JR 3 110. KING'S ACADEMY 23:33 26:32 26:34 28:19 28:20 ( 28:30) = 2:13:18 Rachel Linn SR 5, Ally Young SR 5, Liz Barnum SR 5, Hanson Danielle SR 5, Abril Castillo SR 5, Caitlin Roberson SR 5 111. PITTSBURG 24:12 25:50 28:26 28:33 29:39 ( 32:14) = 2:16:40 Jayla Mitchell 4, Schmille Fernandez 4, Jessica Smith 4, Ceylia Loza 4, Susana Maltez 4, Courtney Lafrades 4 -------------------------------------------------------------------------------  STANFORD INV. 2002 GIRL'S DIVSION 1 THRU 5 COMBINED SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. SULTANA 7 19 35 45 50 (184)(205) = 156 2. RENO 2 12 23 41 187 (241)(349) = 265 3. MONTGOMERY 13 30 74 92 129 (138)(166) = 338 4. ST. MARY'S ACADEMY 25 46 53 94 126 (218)(272) = 344 5. BELLARMINE PREP 15 73 87 88 97 (176) = 360 6. SAN LORENZO VALLEY 20 44 71 86 155 (163)(194) = 376 7. OAK PARK 16 67 75 111 117 (128)(242) = 386 8. PALOS VERDES PENINSU 42 59 83 120 131 (162)(224) = 435 9. PLACER 77 81 90 93 109 (132)(202) = 450 10. GRANITE BAY 1 57 84 133 201 (206)(359) = 476 11. ST. FRANCIS-SACRAMEN 24 33 104 145 177 (269)(373) = 483 12. COLLEGE PARK 3 60 122 151 214 (258)(286) = 550 13. MIRAMONTE 34 72 89 181 234 (236)(243) = 610 14. PIEDMONT 76 110 140 149 229 (324)(455) = 704 15. MARIA CARRILLO 8 70 95 148 383 (463) = 704 16. VACAVILLE 47 49 68 260 290 (670) = 714 17. BUCHANAN 37 48 141 227 262 (476)(666) = 715 18. LA CANADA 58 113 173 183 189 (249)(338) = 716 19. TORREY PINES 11 158 174 195 222 (223)(268) = 760 20. GALENA 32 118 125 204 283 (285)(364) = 762 21. CORONA DEL MAR 80 142 170 179 215 (300)(425) = 786 22. DAVIS SENIOR 101 127 134 193 284 (296)(393) = 839 23. MATER DEI 115 152 168 169 255 (358)(448) = 859 24. KLAMATH UNION 18 146 147 228 321 (549)(616) = 860 25. ST. IGNATIUS 5 135 156 270 298 (388)(413) = 864 26. OAKMONT 40 99 160 230 351 (511)(570) = 880 27. HARVARD-WESTLAKE 10 36 240 273 339 (432)(504) = 898 28. GRANT 119 123 185 237 239 (436)(485) = 903 29. APTOS 17 137 190 267 328 (337)(350) = 939 30. GREELEY CENTRAL 82 106 175 248 374 (497)(543) = 985 31. SUNSET 27 91 278 323 365 (386)(426) = 1084 32. MOUNTAIN RIDGE 54 210 216 288 326 (361)(410) = 1094 33. CARONDELET 28 213 271 277 315 (327)(465) = 1104 34. HELIX 56 161 244 256 394 (423) = 1111 35. ST. LUCY'S 114 159 186 289 377 (435)(545) = 1125 36. BISHOP O'DOWD 64 143 246 261 419 = 1133 37. WOODLAND 43 51 108 464 479 (527)(674) = 1145 38. MARINA 96 98 266 340 391 (429)(442) = 1191 39. MILPITAS 31 63 100 461 550 = 1205 40. DEL ORO 62 124 275 318 445 (457) = 1224 41. ROSEBURG 78 191 263 281 424 (469)(494) = 1237 42. SOQUEL 79 196 226 259 491 (501)(628) = 1251 43. GRANADA 14 61 203 524 532 (631) = 1334 44. FOLSOM 22 29 376 427 481 (506)(701) = 1335 45. SOUTH TAHOE 153 233 252 341 371 (519)(579) = 1350 46. TRI-VALLEY 6 154 287 397 520 (569)(696) = 1364 47. VALHALLA 192 207 293 308 375 (390)(601) = 1375 48. STOCKDALE 172 245 303 342 356 (499) = 1418 49. GRANTS PASS 178 200 320 362 363 (387)(404) = 1423 50. URSULINE 103 265 343 346 420 (542) = 1477 51. NORTH 107 144 219 514 516 (548)(559) = 1500 52. PALO ALTO 121 180 280 446 473 (556) = 1500 53. BULLARD 65 208 253 331 646 (722) = 1503 54. REDWOOD 217 250 304 355 381 (392)(612) = 1507 55. PRESENTATION 9 164 264 444 638 (656) = 1519 56. SAN RAMON VALLEY 139 209 332 334 513 (586)(618) = 1527 57. CLOVIS WEST 212 225 354 368 372 (416)(611) = 1531 58. CARLSBAD 292 294 302 313 345 (403)(585) = 1546 59. AMADOR VALLEY 211 231 360 366 408 (417)(456) = 1576 60. ENTERPRISE 85 105 353 458 576 (668) = 1577 61. SILVER CREEK 26 311 335 382 525 (564) = 1579 62. TRABUCO HILLS 220 306 322 325 418 (500)(529) = 1591 63. MADERA 69 221 276 414 617 (619) = 1597 64. NOTRE DAME-BELMONT 66 305 348 385 505 (509)(595) = 1609 65. SOUTH WHIDBEY 157 238 378 384 472 (533)(565) = 1629 66. MISSION SAN JOSE 188 301 329 398 422 (503)(562) = 1638 67. NORTH MONTEREY COUNT 171 279 282 433 475 (478)(568) = 1640 68. LYNBROOK 167 197 402 438 477 (484)(557) = 1681 69. TURLOCK 39 336 379 462 474 (571)(581) = 1690 70. THOUSAND OAKS 299 317 333 389 400 (401)(566) = 1738 71. BURBANK 130 396 399 443 468 (490)(537) = 1836 72. WOODCREEK 102 251 460 507 517 (531) = 1837 73. MENLO ATHERTON 116 352 369 380 657 = 1874 74. DOUGLAS 55 112 510 598 615 = 1890 75. CASTILLEJA 232 347 395 450 522 = 1946 76. ARCHBISHOP MITTY 21 407 441 561 580 (593)(600) = 2010 77. RANCHO COTATE 4 247 577 588 602 (708)(709) = 2018 78. ARCATA 182 344 489 512 563 (622) = 2090 79. ROSEVILLE 165 257 495 582 614 = 2113 80. SONORA 150 235 539 591 629 (635)(683) = 2144 81. TEMPLETON 136 295 508 578 642 (662)(665) = 2159 82. CHICO 297 310 454 540 567 (596)(654) = 2168 83. WILL C. WOOD 316 409 437 482 541 (572) = 2185 84. FLINTRIDGE PREP 421 428 430 431 480 (584) = 2190 85. FLINTRIDGE SACRED HE 412 415 449 452 466 (488)(496) = 2194 86. OAKS CHRISTIAN 274 309 518 536 630 (653)(686) = 2267 87. GRACE DAVIS 38 453 470 647 704 = 2312 88. CARMEL 319 357 521 535 589 (620)(641) = 2321 89. MONTEREY 199 467 515 528 676 (710)(711) = 2385 90. REED 198 406 555 558 678 (720) = 2395 91. SARATOGA 52 547 603 607 610 (621)(697) = 2419 92. JUSTIN SIENA 254 312 634 650 690 (695)(725) = 2540 93. NOVATO 370 434 538 592 651 (652) = 2585 94. CARLMONT 307 367 534 680 698 = 2586 95. CONVENT SACRED HEART 291 487 502 667 673 (679)(707) = 2620 96. IRVINGTON 411 440 590 594 606 (659) = 2641 97. FLORIN 314 486 599 623 661 (700)(705) = 2683 98. REEDLEY 439 526 573 575 609 (689)(726) = 2722 99. MONTA VISTA 459 530 553 560 624 (625) = 2726 100. COLLEGE PREP 405 447 604 637 660 (694)(706) = 2753 101. FOOTHILL-REDDING 483 523 554 574 632 = 2766 102. LICK WILMERDING 330 544 644 648 664 = 2830 103. MOUNTAIN VIEW 493 552 583 587 658 (702)(703) = 2873 104. BISHOP ALEMANY 492 498 643 655 675 (691)(721) = 2963 105. WASHINGTON 451 605 626 663 677 (699) = 3022 106. ANZAR 471 608 639 669 684 = 3071 107. WILLITS 551 633 649 672 687 (723) = 3192 108. SEASIDE 546 613 645 688 717 (718)(719) = 3209 109. CASA GRANDE 636 640 671 681 682 (728) = 3310 110. KING'S ACADEMY 597 692 693 712 713 (715) = 3407 111. PITTSBURG 627 685 714 716 724 (727) = 3466