Meet's Own Site IAAF Meet page Course Map
Live streaming video (for fee)
US Jrs at World XC
Prior Years 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 | 36th IAAF World Cross Country Championships
Holyrood Park, Edinburgh, Scotland, UK March 30, 2008
DyeStat on-site with John Nepolitan
History of US Juniors at the IAAF World Cross Country Championships
The IAAF World Cross Country Championships were first held in 1973 in Waregem, Belgium. The US only sent a Senior Women’s team to the event, which was widely reported as the 60th Cross de Nations rather than the first World Championships. The Junior men’s race was included from the first edition of the championships, but the Jr women’s race did not start until 1989.
Past Junior Medal winners for USA
Women
1991 - Melody Fairchild – 3rd
Men
1974 – Rich Kimball – 1st 1975 – Bobby Thomas – 1st 1976 – Eric Hulst – 1st - Thom Hunt – 2nd 1977- Thom Hunt – 1st 1980 – Ed Eyestone – 3rd 1981 – Keith Brantly – 3rd 2001 – Dathan Ritzenhein – 3rd
1974 – Team – 1st 1975 – Team – 1st 1976 – Team – 1st 1977 – Team – 1st 1980 – Team – 2nd 1981 – Team – 1st 1982 – Team – 3rd
Top US Jr Finishers Year | Distance | Top US Finisher |
Team Place
| 1974 | 7100m | | Rich Kimball – 1st | | 1st
| 1975 | 7000m | | Bobby Thomas – 1st | 1st
| 1976 | 7800m | | Eric Hulst – 1st | | 1st
| 1977 | 7500m | | Thom Hunt – 1st | | 1st
| 1978 | 7036m | | Rob Berry – 10th | | 7th
| 1979 | 7360m | | Jeff Nelson – 4th | | 7th
| 1980 | 7410m | | Ed Eyestone- 3rd | | 2nd
| 1980 | 7250m | | Keith Brantly – 3rd | | 1st
| 1982 | 7926m | | John Easker – 11th | | 3rd
| 1983 | 8033m | | Joseph Leuchtmann – 27th | 6th
| 1984 | 8000m | | Patrick Piper – 12th | | 4th
| 1985 | 8190m | | Jeff Cannada – 12th | | 4th
| 1986 | 7750m | | Scott Fry – 15th | | 5th
| 1987 | 7050m | | Todd Williams – 23rd | 4th
| 1988 | 8031m | | Todd Williams – 14th | 5th
| 1989 | 8000m | | Sean McCusker- 46th | 17th
| | 4000m | | Tina Hall – 10th | | 6th
| 1990 | 8000m | | Mark Johansen – 20th | 10th
| | 4400m | | Melody Fairchild – 12th | 11th | 1991 | 8415m | | Michael Cox – 40th | | 10th
| | 4435m | | Melody Fairchild – 3rd | 5th
| 1992 | 7800m | | Jason Casiano – 17th | 9th
| | 4005m | | Pamela Hunt – 15th | | 9th
| 1993 | 7150m | | Damion Brook-Kintz-71st | 20th | | 4450m | | Amy Skieresz – 39th | 11th
| 1994 | 8140m | | Greg Jimmerson – 50th | 17th | | 4300m | | Julia Stamps – 44th | | 17th
| 1995 | 8470m | | Tim Briggs – 35th | | 9th
| | 4470m | | Jessica Frye – 19th | | 4th
| 1996 | 8350m | | Brad Hauser – 27th | | 10th
| | 4220m | | Christine Nichols – 20th | 5th
| 1997 | 8511m | | Abdul Alizindani – 51st | 12th | | 4689m | | Michelle de la Vina - 64th | 14th
| 1998 | 8000m | | Ryan Shay – 20th | | 7th
| | 6000m | | Melinda Campbell – 21st | 7th
| 1999 | 8012m | | Fasil Bizuneh – 24th | | 6th
| | 6124m | | Erin Sullivan – 22nd | | 7th
| 2000 | 8080m | | Franklin Sanchez – 28th | 9th
| | 6290m | | Lauren Fleshman – 26th | 6th
| 2001 | 7700m | | Dathan Ritzenhein – 3rd | 4th
| | 5900m | | Alicia Craig – 42nd | | 11th
| 2002 | 7974m | | Rob Koborski – 30th | 7th
| | 5962m | | Erika Odlaug – 17th | | 5th
| 2003 | 7900m | | William Nelson -26th | 8th
| | 6215m | | Amy Hastings – 20th | 4th
| 2004 | 8000m | | Ryan Deak – 34th | | 7th
| | 6000m | | Amber Harper – 24th | 4th
| 2005 | 8000m | | Galen Rupp – 20th | | 7th
| | 6000m | | Lindesy Scherf – 18th | 4th
| 2006 | 8000m | | Kiel Uhl – 34th | | 9th
| | 6000m | | McKayla Plank – 31st | 6th
| 2007 | 8000m | | Ken Klotz – 56th | | Inc
| | | | Did not field a Jr Women’s team | | | | | | | | All US Jr results at the World Cross Country Championships | | | | | | | | Year: 1974 | | | | | | Site: Monza, Italy | | | | | | | | | | | | | Jr Men – 7100m | | | | Jr Women | 1.Richard Kimball | | | | | | 5. Matthew Centrowitz | | No Jr Women’s Race | 6.John Rosco | | | | | | 10. Pat Davey | | | | | | 15.Mike Pinocci | | | | | | 18. JJ Griffin | | | | | | Team place: 1st | | | | | | | | | | | | | Year: 1975 | | | | | | Site: Rabat, Morocco | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7000m | | | | | Jr Women | 1.Bobby Thomas | | | | | | 5. Don Clary | | |
No Jr Women’s Race | 8 Roy Kissin | | | | | | 15, Ralph Serna | | | | | | Team place: 1st | | | | | | | | | | | | | Year: 1976 | | | | | | Site: Chepstow, Wales | | | | | | | | | | | | | Jr Men – 7800m | | | | Jr Women | 1.Eric Hulst | | | | | | 2.Thom Hunt | | | | | | 5.Alberto Salazar | | | No Jr Women’s Race | 8.Don Moses | | | | | | 11.Marty Froelick | | | | | | 19. Ralph Serna | | | | | | Team place: 1st | | | | | | | | | | | | | Year: 1977 | | | | | | Site: Dusseldorf, Germany | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7500m | | | | | Jr Women | 1.Thom Hunt | | | | | | 6. Mark Spilsbury | | | No Jr Women’s Race | 12. Marty Frolick | | | | | | 18.Chris Fox | | | | | | 33. Harold Schultz | | | | | | 34.Jeff Creer | | | | | | Team place: 1st | | | | | | | | | | | | | Year: 1978 | | | | | | Site: Glasgow, Scotland | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7036m | | | | | Jr Women | 10.Rob Berry | | | | | | 25. Paul Schultz | | | | | | 37. Kevin Bryne | | | No Jr Women’s Race | 38. Jeff Millieman | | | | | | 54. Tim O’Neill | | | | | | 55. Steve Ferri | | | | | | Team place: 7th | | | | | | | | | | | | | Year: 1979 | | | | | | Site: Limerick, Ireland | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7360m | | | | | Jr Women | 4.Jeff Nelson | | | | | | 12. Jim Hill | | | | | | 24. Herb Wills | | |
No Jr Women’s Race | 66. John Gregorek | | | | | | 71. Mike Sheely | | | | | | 79. Alan Scharsu | | | | | | | | | | | | | Year: 1980 | | | | | | Site: Paris, France | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7410m | | | | | Jr Women | 3.Ed Eyestone | | | | | | 5. Tom Downs | | | | | | 11. William Graham | | | | | | 56. Eric Sappenfield | | | No Jr Women’s Race | 82. Daniel Caprioglio | | | | | | 88. Farron Fields | | | | | | Team place: 2nd | | | | | | | | | | | | | Year: 1981 | | | | | | Site: Madrid, Spain | | | | | | | | | | | | | Jr Men-7250m | | | | | Jr Women | 3.Kieth Brantly | | | | | | 4. George Nicholas | | | | | | 6. John Butler | | |
No Jr Women’s Race | 10. Chris Hamilton | | | | | | 22. Peter Warner | | | | | | 23. Michael Pyeatt | | | | | | Team place: 1st | | | | | | | | | | | | | Year: 1982 | | | | | | Site: Rome, Italy | | | | | | | | | | | | | Jr Men7926m | | | | | Jr Women | 11.John Easker | | | | | | 14. Thomas Ansberry | | | | | | 22. George Nicholas | | | No Jr Women’s Race | 23. Joe Stinzi | | | | | | 46. Jonathan Knight | | | | | | 56. Mike Kubitschek | | | | | | Team place: 3rd | | | | | | | | | | | | | Year: 1983 | | | | | | Site: Gateshead, UK | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8033m | | | | Jr Women | 27. Joseph Leuchtman | | | | | | 35. Bob Mau | | | | | | 41. Steve Diech | | | No Jr Women’s Race | 42. Paul Gompers | | | | | | 47 Paul Stogryn | | | | | | 68. William Brist | | | | | | Team place: 6th | | | | | | | | | | | | | Year: 1984 | | | | | | Site: Meadowlands, NJ | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women | 12. Patrick Piper | | | | | | 16. Simon Gutierrez | | | | | | 21. Ronald Harris | | | No Jr Women’s Race | 23. Dan Foley | | | | | | 29. Dennis Cullinane | | | | | | 48. William Managan | | | | | | Team place: 4th | | | | | | | | | | | | | Year: 1985 | | | | | | Site: Lisbon, Portugal | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8190m | | | | Jr Women | 12. Jeff Cannada | | | | | | 15. Chuck Trujillo | | | | | | 23. Matt Giusto | | | No Jr Women’s Race | 45. Simon Gutierrez | | | | | | 48. Hank Lee | | | | | | 74. Joe Falcon | | | | | | Team place: 4th | | | | | | | | | | | | | Year: 1986 | | | | | | Site: Neuchatel, Switzerland | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7750m | | | | Jr Women | 15. Scott Fry | | | | | | 18. Mark Dani | | | | | | 24. Chris Borsa | | | No Jr Women’s Race | 37. Harry Green | | | | | | 47. Reuben Reina | | | | | | 76 Greg Whiteley | | | | | | Team place: 5th | | | | | | | | | | | | | Year: 1987 | | | | | | Site: Warwaw, Poland | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7050m | | | | Jr Women | 23. Todd Williams | | | | | | 28. Tim Gargiulo | | | | | | 29. Robert Henes | | | No Jr Women’s Race | 40. Marc Davis | | | | | | 62. Marc Mastalir | | | | | | 100. Eric Mastalir | | | | | | Team place: 4th | | | | | | | | | | | | | Year: 1988 | | | | | | Site: Auckland, New Zealand | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8031m | | | | Jr Women | 14. Todd Williams | | | | | | 31. John Myers | | | | | | 33. Ernest Shepard | | | No Jr Women’s Race | 37. Jeffrey Pajak | | | | | | 48 Andrew Hudson | | | | | | 58. Daniel Maas | | | | | | Team place: 5th | | | | | | | | | | | | | Year: 1989 | | | | | | Site: Stravanger, Norway | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 4000m | 46.Sean McCusker | | |
10. Tina Hill | 52 Paul Butterfield | | |
16. Jennifer Robinson | 88. Douglas Scudamore | | | 26. Katrina Price | 107. Harley Hanson | | | | 52. Tara Flynn | 125. David Smith | | | | 79, Cindy Davis | 126. John Morrison | | | | 99. Seana Arnold | Team place; 17th | | | | Team place: 6th | | | | | | | | Year: 1990 | | | | | | Site: Ais-les-Bains, France | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 4400m | 20. Mark Johansen | | | | 12. Melody Fairchild | 37 John Coyle | | | | 23. Jamie Park | 74 Jeffrey Campbell | | | | 72. Deena Drossin | 76 Paul Shoneham | | | | 90 Rebecca Spies | 93 Jason Mohr | | | | 96 Shelly Smathers | 104 James Harris | | | | 105 Amy Giblin | Team place: 10th | | | | Team place: 11th | | | | | | | | Year: 1991 | | | | | | Site: Antwerp, Belgium | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8415m | | | | Jr Women- 4435m | 40. Michael Cox | | | | 3. Melody Fairchild | 53. Teddy Mitchell | | | | 23. Michelle Lafieur | 64. Brian Clas | | | | 23. Pamela Hunt | 84. Stuart Burnham | | | | 40 Deena Drossin | 89. Kyle Armentrout | | | | 68 Celeste Susnis | 120. Brant Armentrout | | | 102. Megan Thompson | Team place: 10th | | | | Team place: 5th | | | | | | | | Year: 1992 | | | | | | Site: Boston, Mass | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7800m | | | | Jr Women- 4005m | 17. Jason Casiano | | | | 15. Pamela Hunt | 34. Shane Garcia | | | | 32. Jennifer Howard | 54. Edward Fitzpatrick | | | 61. Kim Kelly .
| 55 Christopher Georgules | | | 62. Laura Woeller .
| 73 Carlos Paradelo | | | | 89. Kristin Cobb | 74 Michael Richardson | | | 92. Gretchen Klein .
| Team place: 9th | | | | Team place: 9th | | | | | | | | Year: 1993 | | | | | | Site: Amorebieta, Spain | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7150m | | | | Jr Women- 4450m | 71. Damion Brook-Kintz | | | 39 Amy Skieresz .
| 100. John Castner | | | | 46. Heather Hollis | 103 Theodore Martin | | | | 61 Tara Carlson | 104. Robert Reeder | | | | 63 Molly Lori | 111. Jason Dunklee | | | | 64 Katy Hollbacher | 145. Theodore Molla | | | | 86 Marie Davis | Team place; 20th | | | | Team place: 11th | | | | | | | | Year: 1994 | | | | | | Site: Budapest, Hungary | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8140m | | | | Jr Women- 4300m | 50. Greg Jimmerson | | | | 44. Julia Stamps | 73. Bryan Shulz | | | | 53 Maribel Shanchez | 75 Jerald Pullins | | | | 90 Erin St John | 101 Michael Cox | | | | 92 Whitney Spannuth | 126 Patrick Joyce | | |
102 Christine Nichols | 131 Steven Fein | | |
117 Candida McCarthy | Team place: 17th | | | | Team place: 14th | | | | | | | | Year: 1995 | | | | | | Site: Durham, UK | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8470m | | | | Jr Women- 4470m | 35. Tim Briggs | | | | 19. Jessica Frye | 49 Jason Rexing | | | | 25 Mary Cobb | 64. Travis Landreth | | | | 32. Julia Stamps | 79 Matt Frarley | | | | 37 Kortney Dunscombe | 81. Mark Hauser | | | | 43. Sally Glunn | 113 Chris Severy | | | | 48 Heather Burroughs | Team place: 9th | | | | Team place: 4th | | | | | | | | Year: 1996 | | | | | | Site: Capetown, South Africa | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8350m | | | | Jr Women- 4220m | 27 Brad Hauser | | | | 20 Christine Nichols | 50 Brent Hauser | | | | 25 Courtney Pugmire | 68 John Schoenfelder | | | | 37 Marie Davis | 80. Antonio Arce | | | | 41 Katherine Radkewich | 83 Jon Grimsley | | | | 62 Katie McGregor | dnf. Russell Coleman | | | | 68 Jackie Coscia | Team place: 10th | | | | Team place: 5th | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Year: 1997 | | | | | | Site: Turin, Italy | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8511m | | | | Jr Women- 4689m | 51. Abdul Alizindani | | | | 64 Michelle de la Vina | 65 Steve Leuer | | | | 66 Elizabeth Kampfe | 79 Robert Leblanc | | | | 73 Amy Wiseman | 92 Kevin Koeper | | | | 86 Tera Moody | 95 Thomas Murley | | | | 90 Kyle Barbour | 149 Gabe Jennings | | | | 104 Bridget Quenzer | Team place: 12th | | | | Team place: 14th | | | | | | | | Year: 1998 | | | | | | Site: Mararackech, Morroco | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 6000m | 20 Ryan Shay | | | | 21 Melinda Campbell | 27 Gabe Jennings | | | | 46 Laura Heiner | 37, Jorge Torres | | | | 52 Tara Rohatinsky | 72 Nicholas Winkel | | | | 76 Mariel Ettinger | 103 David Rodriquez | | | | 78 Ann Ramsey | Team place: 7th | | | | dnf Rachel Hixson | | | | | | | | | | | | | | | Year: 1999 | | | | | | Site: Belfast, Northern Ireland | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8012m | | | | Jr Women- 6124m | 24. Fasil Bizuneh | | | | 22. Erin Sullivan | 29 Isaiah Festa | | | | 43 Ashley Labudde | 33 Val Watson | | | | 53 Caroline Annis | 40 Steve Slattery | | | | 56 Cheryl Smith | 55 Adam Tenforde | | | | 67 Dana Boyle | 64 Jorge Torres | | | | 74 Sara Gorton | Team place: 6th | | | | Team place: 7th | | | | | | | | Year: 2000 | | | | | | Site: Villamoura, Portugal | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8080m | | | | Jr Women- 6290m | 12. Franklin Shanchez | | | | 26 Lauren Fleshman | 37 Louis Luchini | | | | 29 Shalane Flanagan | 30 Chad Pearson | | | | 30 Erin Sullivan | 66 Jason Hartman | | | | 61 Sheela Agrawai | 78 Matthew Spring | | | | 68 Kate Bradshaw | 131 Andrew Hill | | | | 126 Julie Spolidoro | Team place: 9th | | | | Team place: 6th | | | | | | | | Year: 2001 | | | | | | Site: Ostend, Belgium | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 77003m | | | | Jr Women- 5900m | 3 Dathan Ritzenhein | | | | 42. Alicia Craig | 5 Matt Tegenkamp | | | | 47 Laura Zeigle | 24 Josh Spiker | | | | 61 Victoria Chang | 39 Ian Dobson | | | | 65 Alisha Williams | 71 Fernando Cabada Jr | | | 74 Emily Blakeslee .
| 93 Matthew Maline | | | | 112 Michelle de la Vina | Team place: 4th | | | | Team place: 11th | | | | | | | | Year: 2002 | | | | | | Site: Dublin. Ireland | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7974m | | | | Jr Women- 5962m | 30. Rob Koborsi | | | | 17. Erika Odlaug | 33 William Nelson | | | | 29 Maria Cicero | 39 Bobby Lockhart | | | | 36 Valerie Lauver | 41 Yong-Sung Leal | | | | 40 Nicole Lee | 54 Timothy Moore | | | | 43 Sara Bei | 81 Zachary Sabatino | | | | 47 Kathryn Andersen | Team place 7th | | | | Team place: 5th | | | | | | | | Year: 2003 | | | | | | Site: Lausanne-LaBroye, Swtizerland | | | | | | | | | | | | Jr Men- 7900m | | | | Jr Women- 6125m | 26 William Nelson | | | | 20 Amy Hastings | 34 Timothy Moore | | | | 25 Rebecca Walter | 44Brett Gotcher | | | | 39 Clara Horowitz | 45 Andrew Weilacher | | | | 41 Julia Lucas | 46 James Hower | | | | 51 Angela Homan | 63 Bret Schoolmeester | | | | | Team place: 8th | | | | Team place: 4th | | | | | | | | Year: 2004 | | | | | | Site: Brussels, Belgium | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 6000m | 34 Ryan Deak | | | | 24 Amber Harper | 37 Forrest Tahdooahnippah | | | 30 Alison Costello .
| 49 Joshua McDougal | | | | 31 Amanda Trotter | 55 John Janson | | | | 35 Jennifer Barringer | 60 Trent Hoeer | | | | 36 Kathleen Trotter | 81 Ian Burrell | | | | 62 Brittany Brockman | Team place: 7th | | | | Team place: 4th | | | | | | | | Year: 2005 | | | | | | Site: St Etienne/St Galmier, France | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 6000m | 20 Galen Rupp | | | | 18 Lindsey Scherf | 38 Stuart Eagon | | | | 28 Erin Bedell | 46 Christopher Landry | | | 30 Lindsay Flacks .
| 50 Hakon DeVries | | | | 42 Elizabeth Pasciuto | 68 Jeremy Mineau | | | | 47 Jennifer Barringer | 77 Ryan Vail | | | | 93 Christina Fiduccia | Team place: 7th | | | | Team place: 4th | | | | | | | | Year: 2006 | | | | | | Site: Fukuoko, Japan | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 6000m | 34 Kiel Uhl | | | | 31 McKayla Plank | 39 Andrew Bumbalough | | | 34 Erin Bedell .
| 47 Scott Mac Pherson | | | | 38 Kauren Tarver | 50 Jordan McDougal | | | | 39 Nicole Blood | 58 Michael Eaton | | | | 52 Marie Lawrence | Dnf Chris Barnicle | | | | 67 Madeline McKeever | Team place: 9th | | | | Team place: 6th | | | | | | | | Year: 2007 | | | | | | Site: Mombasa, Kenya | | | | | | | | | | | | | Jr Men- 8000m | | | | Jr Women- 6000m | 56 Ken Klotz | | | | | | 86 Ryan McNiff | | | | No team sent | 100 Matt Tebo | | | | | | dnf Noel Bateman | | | | | | dnf Joshua Edmonds | | | | | | Team place: Inc | | | | | |
|