New York Region Bowdoin State Park, Wappingers Falls NY November 24, 2007
Results
| |
Boys Championship - Clifton Park TC (Shenendehowa NY) 37, Purple Wave (Warwick NY) 57
Girls Championship - Stotan (Fayetteville-Manlius NY) 40, Burnt Hills-Ballston Lake TC (Burnt Hills NY) 72
Boys Championship
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NEW YORK BOYS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 37 CLIFTON PARK TC (16:48.2 84:00.8) ============================================= 1 1 Dan Harris 16:22.9 2 5 Jaimie Glover 16:41.3 3 6 William Danaher 16:52.2 4 10 Brian Trainor 16:58.9 5 15 Jon McDonald 17:05.5 6 ( 27) Brent Pavlick 17:17.1 7 ( 29) Alex Belensz 17:19.4
2. 57 THE PURPLE WAVE (16:56.0 84:40.0) ============================================= 1 3 Mike Fox 16:28.4 2 8 Ryan Florkiewicz 16:57.6 3 11 Dan Prial 17:00.1 4 13 Tim Luthin 17:03.7 5 22 Alex Leuchanka 17:10.2 6 ( 28) Brad Ackerman 17:17.7 7 ( 39) Greg Miniger 17:51.1
3. 98 ADIRONDACK RC (17:04.4 85:21.7) ============================================= 1 2 Matt Flint 16:24.9 2 17 Sheldon Reeves 17:07.0 3 18 Brian Gallagher 17:07.1 4 30 Gabe Campbell 17:20.6 5 31 Alex Benway 17:22.1 6 ( 35) Kevin Sprague 17:45.2 7 ( 45) Sean Barber 18:21.8
4. 98 BLUE COLLAR RUNNERS (17:09.7 85:48.3) ============================================= 1 4 Giovanni Signoretti 16:34.3 2 9 Brendan Connell 16:58.3 3 24 August Oetting 17:12.1 4 25 Brendan Ward 17:15.7 5 36 Jason Santos 17:47.9 6 ( 46) Matt Knott 18:23.9 7 ( 48) Nick Roertgen 18:29.2
5. 125 LATHAM TC (17:26.5 87:12.4) ============================================= 1 7 R.J. Sniffen 16:57.1 2 19 Chris Manico 17:08.2 3 20 Craig Weiss 17:09.0 4 38 Jeff Corelli 17:50.0 5 41 Devon Sedgwick 18:08.1 6 ( 47) Mike Libruk 18:26.1 7 ( 53) Eric Young 20:48.2
6. 131 FINGER LAKES XC (17:21.6 86:48.0) ============================================= 1 12 Andris Goncarovs 17:02.2 2 21 Paul Kintner 17:09.1 3 26 Sharif Younes 17:16.8 4 32 Dan Craighead 17:25.2 5 40 Will Troy 17:54.7 6 ( 49) Aaron Kaufman 18:33.3 7 ( 54) Dylan Marcus 22:02.0
7. 140 LAGRANGEVILLE XC (17:32.9 87:44.1) ============================================= 1 14 Adam Doherty 17:04.4 2 16 Daniel Kane 17:06.4 3 33 John Muller 17:35.7 4 34 Jared Leslie 17:40.3 5 43 Alex Wise 18:17.3 6 ( 44) Zach Fitzsimmons 18:18.3 7 ( 51) John Thomas Boyle 19:33.2
8. 204 WANTAGH XC (18:27.3 92:16.1) ============================================= 1 23 Arquimedes Dela Cruz 17:12.1 2 37 Andrew Coelho 17:49.5 3 42 Thomas Clark 18:11.4 4 50 Chris Lewis 19:23.5 5 52 Luke Milano 19:39.6
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NEW YORK BOYS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- 1st 2nd PLACE PTS NAME TEAM TIME 2.5K 2.5K -------------------------------------------------------------------------------- 1 1 Dan Harris Clifton Park TC 16:22.9 8:13 8:10 2 2 Matt Flint Adirondack RC 16:24.9 8:14 8:11 3 3 Mike Fox The Purple Wave 16:28.4 8:17 8:12 4 4 Giovanni Signoretti Blue Collar Runners 16:34.3 8:12 8:23 5 5 Jaimie Glover Clifton Park TC 16:41.3 8:21 8:21 6 6 William Danaher Clifton Park TC 16:52.2 8:18 8:35 7 7 R.J. Sniffen Latham TC 16:57.1 8:16 8:42 8 8 Ryan Florkiewicz The Purple Wave 16:57.6 8:33 8:25 9 9 Brendan Connell Blue Collar Runners 16:58.3 8:31 8:28 10 10 Brian Trainor Clifton Park TC 16:58.9 8:30 8:29 11 11 Dan Prial The Purple Wave 17:00.1 8:15 8:46 12 12 Andris Goncarovs Finger Lakes XC 17:02.2 8:24 8:39 13 13 Tim Luthin The Purple Wave 17:03.7 8:30 8:34 14 14 Adam Doherty Lagrangeville XC 17:04.4 8:25 8:40 15 15 Jon McDonald Clifton Park TC 17:05.5 8:27 8:39 16 16 Daniel Kane Lagrangeville XC 17:06.4 8:27 8:40 17 17 Sheldon Reeves Adirondack RC 17:07.0 8:26 8:41 18 18 Brian Gallagher Adirondack RC 17:07.1 8:26 8:42 19 19 Chris Manico Latham TC 17:08.2 8:25 8:44 20 20 Craig Weiss Latham TC 17:09.0 8:25 8:44 21 21 Paul Kintner Finger Lakes XC 17:09.1 8:30 8:40 22 22 Alex Leuchanka The Purple Wave 17:10.2 8:29 8:42 23 23 Arquimedes Dela Cru Wantagh XC 17:12.1 8:37 8:36 24 24 August Oetting Blue Collar Runners 17:12.1 8:36 8:37 25 25 Brendan Ward Blue Collar Runners 17:15.7 8:31 8:45 26 26 Sharif Younes Finger Lakes XC 17:16.8 8:40 8:37 27 27 Brent Pavlick Clifton Park TC 17:17.1 8:32 8:46 28 28 Brad Ackerman The Purple Wave 17:17.7 8:28 8:50 29 29 Alex Belensz Clifton Park TC 17:19.4 8:36 8:44 30 30 Gabe Campbell Adirondack RC 17:20.6 8:27 8:54 31 31 Alex Benway Adirondack RC 17:22.1 8:34 8:49 32 32 Dan Craighead Finger Lakes XC 17:25.2 8:23 9:03 33 33 John Muller Lagrangeville XC 17:35.7 8:31 9:05 34 34 Jared Leslie Lagrangeville XC 17:40.3 8:37 9:04 35 35 Kevin Sprague Adirondack RC 17:45.2 8:42 9:04 36 36 Jason Santos Blue Collar Runners 17:47.9 8:57 8:51 37 37 Andrew Coelho Wantagh XC 17:49.5 8:59 8:51 38 38 Jeff Corelli Latham TC 17:50.0 8:53 8:57 39 39 Greg Miniger The Purple Wave 17:51.1 8:39 9:13 40 Chris Taylor IND-Adirondack RC 17:53.6 8:55 8:59 41 40 Will Troy Finger Lakes XC 17:54.7 9:00 8:55 42 41 Devon Sedgwick Latham TC 18:08.1 9:02 9:07 43 42 Thomas Clark Wantagh XC 18:11.4 8:54 9:18 44 Pat Carroll IND-Adirondack RC 18:15.0 9:03 9:12 45 Neal Campbell IND-Adirondack RC 18:15.3 8:52 9:24 46 43 Alex Wise Lagrangeville XC 18:17.3 9:08 9:10 47 44 Zach Fitzsimmons Lagrangeville XC 18:18.3 9:01 9:18 48 45 Sean Barber Adirondack RC 18:21.8 9:06 9:16 49 46 Matt Knott Blue Collar Runners 18:23.9 8:52 9:32 50 47 Mike Libruk Latham TC 18:26.1 8:56 9:31 51 48 Nick Roertgen Blue Collar Runners 18:29.2 8:58 9:32 52 49 Aaron Kaufman Finger Lakes XC 18:33.3 9:00 9:34 53 Jon Williams IND-Adirondack RC 18:38.8 9:12 9:27 54 Jon Flint IND-Adirondack RC 18:49.2 9:11 9:39 55 50 Chris Lewis Wantagh XC 19:23.5 9:27 9:57 56 51 John Thomas Boyle Lagrangeville XC 19:33.2 9:26 10:08 57 52 Luke Milano Wantagh XC 19:39.6 9:44 9:56 58 Kevin Chen IND-Adirondack RC 19:50.8 9:42 10:09 59 53 Eric Young Latham TC 20:48.2 9:56 10:53 60 54 Dylan Marcus Finger Lakes XC 22:02.0 8:45 13:17
Girls Championship
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NEW YORK GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 40 STOTAN (19:08.7 95:43.5) ============================================= 1 4 Mackenzie Carter 18:51.1 2 5 Courtney Chapman 18:54.5 3 6 Hannah Luber 18:59.5 4 11 Molly Malone 19:22.8 5 14 Jocelyn Richards 19:35.6 6 ( 18) Kathryn Buchan 19:49.2 7 ( 24) Kristen Buchan 20:00.2
2. 72 BURNT HILLS-BALLSTON LAKE TC (19:28.4 97:21.7) ============================================= 1 1 Sam Roecker 18:18.5 2 15 Meaghan Gregory 19:39.4 3 16 Riley Wilk 19:41.7 4 17 Alyssa Drapeau 19:46.2 5 23 Rachel Stalker 19:55.9 6 ( 28) Rachael Cyrus 20:07.2 7 ( 46) Martha Brown 21:48.1
3. 83 KINETIC RC (19:32.1 97:40.1) ============================================= 1 2 Hannah Davidson 18:29.4 2 8 Sydney King 19:14.7 3 12 Cassie Goutos 19:23.8 4 29 Amanda Borroughs 20:11.7 5 32 Megan Conway 20:20.5 6 ( 37) Brianne Bellon 20:58.3 7 ( 49) Katie Treichel 22:41.0
4. 98 WARWICK VALLEY RC (19:50.2 99:11.0) ============================================= 1 7 Tori Pennings 19:10.9 2 10 Lillian Greibesland 19:21.7 3 21 Claire Pettit 19:52.3 4 26 Kim Naples 20:03.6 5 34 Kayla Leahey 20:42.5 6 ( 45) Megan Mydosh 21:46.5 7 ( 48) Lisa DiVenuta 22:10.9
5. 99 EAST AURORA RC (19:49.3 99:06.1) ============================================= 1 9 Jenna Hulton 19:15.2 2 13 Catherine Lusardi 19:31.7 3 19 Catherine Phillips 19:50.6 4 25 Megan Hulton 20:02.6 5 33 Kirsten Weberg 20:26.0 6 ( 35) Erin Crawford 20:44.3 7 ( 40) Alice Coughlin 21:08.5
6. 106 GREENWICH WITCHES (19:48.7 99:03.5) ============================================= 1 3 Caitlin Lane 18:47.8 2 20 Emily Fung 19:51.2 3 22 Cady Kuzmich 19:53.7 4 30 Roxanne Henningson 20:13.0 5 31 Brittney Lane 20:17.8 6 ( 39) Ashley Fung 21:07.9 7 ( 47) Betsy Edinger 21:58.2
7. 184 LAGRANGEVILLE XC (20:57.5 104:47.1) ============================================= 1 27 Chelsea Hanson 20:03.7 2 36 Brianna Service 20:56.8 3 38 Gabriella Gjonaj 21:04.3 4 41 Haley McMahon 21:17.7 5 42 Julianna Gjonaj 21:24.6 6 ( 43) Allison Ryley 21:43.1 7 ( 44) Carolyn Nasr 21:45.2
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NEW YORK GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- 1st 2nd PLACE PTS NAME TEAM TIME 2.5K 2.5K -------------------------------------------------------------------------------- 1 1 Sam Roecker Burnt Hills-Ballston Lake TC 18:18.5 9:11 9:08 2 2 Hannah Davidson Kinetic RC 18:29.4 9:13 9:17 3 3 Caitlin Lane Greenwich Witches 18:47.8 9:25 9:23 4 4 Mackenzie Carter Stotan 18:51.1 9:28 9:24 5 5 Courtney Chapman Stotan 18:54.5 9:21 9:34 6 6 Hannah Luber Stotan 18:59.5 9:30 9:30 7 7 Tori Pennings Warwick Valley RC 19:10.9 9:44 9:27 8 8 Sydney King Kinetic RC 19:14.7 9:44 9:31 9 9 Jenna Hulton East Aurora RC 19:15.2 9:40 9:36 10 10 Lillian Greibesland Warwick Valley RC 19:21.7 9:52 9:30 11 11 Molly Malone Stotan 19:22.8 9:45 9:38 12 12 Cassie Goutos Kinetic RC 19:23.8 9:53 9:31 13 13 Catherine Lusardi East Aurora RC 19:31.7 9:56 9:36 14 14 Jocelyn Richards Stotan 19:35.6 9:49 9:47 15 15 Meaghan Gregory Burnt Hills-Ballston Lake TC 19:39.4 9:54 9:46 16 16 Riley Wilk Burnt Hills-Ballston Lake TC 19:41.7 9:55 9:47 17 17 Alyssa Drapeau Burnt Hills-Ballston Lake TC 19:46.2 9:54 9:53 18 18 Kathryn Buchan Stotan 19:49.2 9:55 9:55 19 19 Catherine Phillips East Aurora RC 19:50.6 10:00 9:51 20 20 Emily Fung Greenwich Witches 19:51.2 9:51 10:01 21 21 Claire Pettit Warwick Valley RC 19:52.3 10:02 9:51 22 22 Cady Kuzmich Greenwich Witches 19:53.7 10:10 9:44 23 23 Rachel Stalker Burnt Hills-Ballston Lake TC 19:55.9 9:59 9:57 24 24 Kristen Buchan Stotan 20:00.2 10:00 10:01 25 25 Megan Hulton East Aurora RC 20:02.6 10:09 9:54 26 26 Kim Naples Warwick Valley RC 20:03.6 10:12 9:52 27 27 Chelsea Hanson Lagrangeville XC 20:03.7 10:00 10:04 28 28 Rachael Cyrus Burnt Hills-Ballston Lake TC 20:07.2 10:00 10:08 29 29 Amanda Borroughs Kinetic RC 20:11.7 10:17 9:55 30 30 Roxanne Henningson Greenwich Witches 20:13.0 9:59 10:14 31 31 Brittney Lane Greenwich Witches 20:17.8 10:14 10:04 32 32 Megan Conway Kinetic RC 20:20.5 10:20 10:01 33 33 Kirsten Weberg East Aurora RC 20:26.0 10:22 10:04 34 Larene Cameron IND-Burnt Hills-Ballston Lake 20:33.0 10:15 10:18 35 Ester Lok Syosset TC 20:34.5 10:17 10:18 36 34 Kayla Leahey Warwick Valley RC 20:42.5 10:30 10:13 37 35 Erin Crawford East Aurora RC 20:44.3 10:15 10:30 38 36 Brianna Service Lagrangeville XC 20:56.8 10:31 10:26 39 37 Brianne Bellon Kinetic RC 20:58.3 10:23 10:36 40 38 Gabriella Gjonaj Lagrangeville XC 21:04.3 10:24 10:41 41 39 Ashley Fung Greenwich Witches 21:07.9 10:32 10:36 42 40 Alice Coughlin East Aurora RC 21:08.5 10:32 10:37 43 41 Haley McMahon Lagrangeville XC 21:17.7 10:38 10:40 44 42 Julianna Gjonaj Lagrangeville XC 21:24.6 10:40 10:45 45 43 Allison Ryley Lagrangeville XC 21:43.1 10:43 11:01 46 44 Carolyn Nasr Lagrangeville XC 21:45.2 10:59 10:47 47 45 Megan Mydosh Warwick Valley RC 21:46.5 10:56 10:51 48 46 Martha Brown Burnt Hills-Ballston Lake TC 21:48.1 10:51 10:58 49 47 Betsy Edinger Greenwich Witches 21:58.2 11:00 10:59 50 48 Lisa DiVenuta Warwick Valley RC 22:10.9 11:06 11:05 51 Mallory Mecca IND-Lagrangeville XC 22:17.9 11:03 11:15 52 49 Katie Treichel Kinetic RC 22:41.0 11:14 11:27 53 Anna Clark Rhinebeck RC 23:56.9 11:30 12:27
NTN New York home page |