|
|
|
|
|
|
|
Park City Invitational
US#45/SW#5 Park City UT girls, SW#5 Timpanogas UT boys claim victory
Saturday, October 3, 2009 - Quinn's Junction, Park City UT
Results - Boys - Girls courtesy of Peter Wood, EA Race distance: 5k
Highlights
- The US#45/SW#5 Park City UT girls claimed their home invitational with a 22-point margin of victory over SW#9 Timpanogas UT. Scoring 32 points behind the 1-2 punch of individual winner Gillian Gorelik (18:37.3) and runner-up Rebecca Cunningham (18:37.6), Park City withstood a Timpanogas team which crossed five before Park City, but couldn't overcome the 3-point starter Park City threw up.
- The boys team race was closer, with SW#5 Timpanogas holding off SW BT Pleasant Grove UT by 8 points, 48-56, behind the strength of individual winner Jake Berlin (15:50.7) and third placer Matt Liddle (15:53.5). SW BT Hillcrest UT was third with 73 points.
Results
| Boys
PCHS XC Invitational Quinn's Junction Park City, UT 10/03/09
Individual Results - Boys ===================================================================== Name Year Team Finals Points ===================================================================== 1 Berlin, Jake Timpanogas 15:50.7 1 2 Spencer Hanson Maple Mountain 15:53.2 2 3 Liddle, Matt Timpanogas 15:53.5 3 4 Daniel Reich Hillcrest 16:00.3 4 5 Darren Gleason Pleasant Grove 16:09.3 5 6 Evan Argyle Pleasant Grove 16:13.4 6 7 Matt Lynch Hillcrest 16:15.7 7 8 Josh Kennedy Hillcrest 16:21.8 8 9 Alex Sorenson Evanston 16:26.1 9 10 Brady Olsen Pleasant Grove 16:28.5 10 11 Carson Fugel Park City 16:31.6 11 12 Reynolds, Chris Timpanogas 16:38.0 12 13 Haven Shelton Pleasant Grove 16:44.8 13 14 Henrie, Colten Timpanogas 16:45.8 14 15 ASHENAFE RICHARDSON American Fork 16:48.7 15 16 KEVIN JUDD American Fork 16:51.2 16 17 Conor Gideon Park City 16:52.9 17 18 Terry, Andrew Timpanogas 16:56.6 18 19 Kevin Lynch Hillcrest 16:59.2 19 20 Holden Adams Maple Mountain 17:00.5 20 21 Kinsly Smith Jackson 17:00.8 21 22 Mark Lyons Pleasant Grove 17:07.7 22 23 Amor, Alex Timpanogas 17:12.5 23 24 Rembacz, A Rock Springs 17:13.5 24 25 Schyler Harmon Pleasant Grove 17:16.1 25 26 MICHAEL RICHARDS American Fork 17:16.7 26 27 Zach Johnson Maple Mountain 17:17.1 27 28 Mason West Park City 17:17.5 28 29 Hyrum Gurr Pleasant Grove 17:18.7 29 30 Baker, Spencer Timpanogas 17:19.7 30 31 Scott Carson Park City 17:24.8 31 32 White, Cadin Uintah 17:26.7 32 33 Jonah Hadlock Maple Mountain 17:27.9 33 34 DANIEL KELLER American Fork 17:28.9 34 35 Brad Marshall Hillcrest 17:29.6 35 36 Heslington, Jake Timpanogas 17:33.9 -- 37 Kyle Teuscher Pleasant Grove 17:34.2 -- 38 Oliver Scofield Jackson 17:34.5 36 39 Jared Muir Pleasant Grove 17:42.4 -- 40 Christian Orr Park City 17:43.0 37 41 ROBERT MCMILLAN American Fork 17:44.5 38 42 Kendell, A Rock Springs 17:47.3 39 43 Matt Nagie Park City 17:50.6 40 44 Nathan Vance Maple Mountain 17:53.5 41 45 Derek Croft Hillcrest 17:57.9 42 46 Tyler Draper Hillcrest 18:03.3 43 47 DALLAS GRISWOLD American Fork 18:06.1 44 48 Schneider, D Rock Springs 18:07.9 45 49 Bunderson, Rex Uintah 18:08.3 46 50 Johnny Springer Jackson 18:12.1 47 51 JACOB HEALEY American Fork 18:12.7 48 52 Riis Wilbrecht Jackson 18:13.7 49 53 Nathan Foutz Maple Mountain 18:20.8 50 54 Connor Liston Judge Memorial 18:21.1 51 55 Lance Merrell Maple Mountain 18:21.4 52 56 Patrick Finnigan Jackson 18:21.7 53 57 Alex Baker Judge Memorial 18:23.3 54 58 Luke May Jackson 18:24.9 55 59 JOSH VIRCHOW American Fork 18:27.2 -- 60 EMILIO MARTINEZ American Fork 18:27.5 -- 61 Pedersen, Zane Timpanogas 18:27.8 -- 62 Andrew Forrest Hillcrest 18:28.5 -- 63 Gemachu Goesse Skyline 18:30.0 -- 64 Scott Egbert Hillcrest 18:30.4 -- 65 Gross, Kiley Uintah 18:30.7 56 66 Matt Pell Judge Memorial 18:32.3 57 67 Dewey, T Rock Springs 18:33.2 58 68 Jackman, Tate Timpanogas 18:33.7 -- 69 JOSEPH STEWART American Fork 18:36.0 -- 70 Reed Reimschussel Pleasant Grove 18:36.7 -- 71 TY YOUNG (AFJH) American Fork 18:39.6 -- 72 Eddie Prothero Maple Mountain 18:48.6 -- 73 Cushing, Matt Uintah 18:48.8 59 74 Kevin Muirbrook Maple Mountain 18:54.6 -- 75 Joseph Huston Hillcrest 18:55.9 -- 76 TYLER WARD American Fork 18:56.3 -- 77 Wilmetti, J Rock Springs 18:59.3 60 78 Skorz, Pete Rock Springs 19:03.6 61 79 Farley, Winston Timpanogas 19:05.2 -- 80 Durborow, Isaac Timpanogas 19:09.0 -- 81 BENSON GUNTHER (AFJH American Fork 19:09.7 -- 82 DALLIN DAY (AFJH) American Fork 19:10.0 -- 83 Draper, Ryan Timpanogas 19:12.2 -- 84 Watts, Kelly Timpanogas 19:17.0 -- 85 TAYLOR(TJ) BISHOP American Fork 19:17.2 -- 86 David Peterson Evanston 19:19.9 62 87 Jordan Mayo Pleasant Grove 19:23.2 -- 88 Meza, Brian Timpanogas 19:26.2 -- 89 Alex Grunerud Judge Memorial 19:28.2 63 90 Wilson, R. Rock Springs 19:28.5 64 91 Tucker Austin Maple Mountain 19:29.0 -- 92 Brendan Cassidy Park City 19:29.4 65 93 Chase Oesch Hillcrest 19:29.8 -- 94 Stevens, G Rock Springs 19:31.0 -- 95 Calib Diehel Park City 19:32.2 -- 96 Sam Summerhays Pleasant Grove 19:33.3 -- 97 Bryan Call Hillcrest 19:34.4 -- 98 Marshall, Aaron Uintah 19:35.4 66 99 Gregory, Braden Uintah 19:36.7 67 100 KENDALL ORTON American Fork 19:37.0 -- 101 Bryce Hunt Hillcrest 19:38.6 -- 102 Josh Thorn Park City 19:50.2 -- 103 Bryan Christensen Park City 19:51.0 -- 104 Max Brennan Judge Memorial 19:52.3 68 105 Mace, Spencer Timpanogas 19:52.5 -- 106 Jack Dailey Judge Memorial 19:52.8 69 107 Sandness, Tavish Uintah 19:53.3 70 108 Connor Bailey Evanston 19:55.4 71 109 Noah Cohen Park City 20:03.0 -- 110 Strom, A Rock Springs 20:03.3 -- 111 Chase Brown Maple Mountain 20:05.9 -- 112 Mitchell Price Hillcrest 20:06.3 -- 113 Zach Fraser Maple Mountain 20:09.6 -- 114 Liddell, Taylor Timpanogas 20:11.0 -- 115 Wyatt Fuez Evanston 20:12.1 72 116 Michael Taylor Evanston 20:14.0 73 117 ZACH WIGINGTON American Fork 20:20.0 -- 118 Daniel Wilkinson Maple Mountain 20:21.5 -- 119 Aaron Bartolic Evanston 20:28.1 74 120 Matt Jones Maple Mountain 20:30.7 -- 121 Dart, Riley Uintah 20:34.3 -- 122 Kristian Pavlov Hillcrest 20:34.7 -- 123 Kris Batty Pleasant Grove 20:35.9 -- 124 Daniel Limb Hillcrest 20:37.7 -- 125 BRAYDEN TANNER American Fork 20:42.7 -- 126 Cheney, Ben Timpanogas 20:43.0 -- 127 Davies, Bryson Timpanogas 20:53.2 -- 128 KYLE ORTON American Fork 20:53.9 -- 129 Alex Thomson Pleasant Grove 21:05.8 -- 130 garteh rowsen North Summit 21:08.1 75 131 Sandness, Tait Uintah 21:12.3 -- 132 bryson allison Park City 21:12.9 -- 133 Brent Strong Maple Mountain 21:17.1 -- 134 Merrell, Keaton Uintah 21:19.6 -- 135 Robert Rex Maple Mountain 21:22.7 -- 136 ADAM DERFLER American Fork 21:31.3 -- 137 Dana Hawlish Park City 21:35.7 -- 138 Max Thomas Park City 21:37.1 -- 139 Jackson Elizondo Judge Memorial 21:40.2 76 140 Brennan, J. Rock Springs 21:44.5 -- 141 Sewell, Z. Rock Springs 21:44.9 -- 142 Casey Rasmussen Maple Mountain 21:52.7 -- 143 Russ Whitaker Evanston 22:00.9 77 144 Ethan Young North Summit 22:01.3 78 145 Michael Golling Pleasant Grove 22:03.6 -- 146 Mario Ramirez Evanston 22:29.1 -- 147 Austin Kennedy Evanston 22:49.5 -- 148 Russell Johnston Hillcrest 23:01.1 -- 149 Josh Watson Maple Mountain 23:01.6 -- 150 Scott Strong Maple Mountain 23:02.0 -- 151 Oldaker, Kaden Uintah 23:04.0 -- 152 Batty, John Uintah 23:22.2 -- 153 Lyle Richins North Summit 23:22.4 79 154 William Shelton Maple Mountain 23:22.7 -- 155 Steven Wentz Evanston 23:37.4 -- 156 Nick DeJonge Judge Memorial 23:43.1 -- 157 Will Thomson Pleasant Grove 23:48.4 -- 158 Drake Williams Evanston 23:50.5 -- 159 joe thomas Park City 24:11.5 -- 160 Zac Simkins North Summit 24:29.7 80 161 Charles Bailey Evanston 24:31.4 -- 162 Nate Strong Maple Mountain 24:39.2 -- 163 Danny Sayre Judge Memorial 26:14.5 -- 164 Collin Small Evanston 26:32.9 -- 165 Kane Dodson Judge Memorial 26:46.7 -- 166 Brandon Staley North Summit 28:06.4 81 167 Chris Rogers Judge Memorial 30:41.7 -- 168 Jordan Philips Judge Memorial 30:42.7 --
Team Results - Boys ===================================================================== Team Total 1 2 3 4 5 6* 7* ===================================================================== 1 Timpanogas 48 1 3 12 14 18 23 30 Total Time: 1:22:04.6 Average: 16:24.9 Spread: 01:05.9 2 Pleasant Grove 56 5 6 10 13 22 25 29 Total Time: 1:22:43.7 Average: 16:32.7 Spread: 00:58.4 3 Hillcrest 73 4 7 8 19 35 42 43 Total Time: 1:23:06.6 Average: 16:37.3 Spread: 01:29.3 4 Maple Mountain 123 2 20 27 33 41 50 52 Total Time: 1:25:32.2 Average: 17:06.4 Spread: 02:00.3 5 Park City 124 11 17 28 31 37 40 65 Total Time: 1:25:49.8 Average: 17:10.0 Spread: 01:11.4 6 American Fork 129 15 16 26 34 38 44 48 Total Time: 1:26:10.0 Average: 17:14.0 Spread: 00:55.8 7 Jackson 206 21 36 47 49 53 55 Total Time: 1:29:22.8 Average: 17:52.6 Spread: 01:20.9 8 Rock Springs 226 24 39 45 58 60 61 64 Total Time: 1:30:41.2 Average: 18:08.2 Spread: 01:45.8 9 Uintah 259 32 46 56 59 66 67 70 Total Time: 1:32:29.9 Average: 18:30.0 Spread: 02:08.7 10 Evanston 287 9 62 71 72 73 74 77 Total Time: 1:36:07.5 Average: 19:13.5 Spread: 03:47.9 11 Judge Memorial 293 51 54 57 63 68 69 76 Total Time: 1:34:37.2 Average: 18:55.4 Spread: 01:31.2 12 North Summit 393 75 78 79 80 81 Total Time: 1:59:07.9 Average: 23:49.6 Spread: 06:58.3 -- Skyline NTS (1 Finishers)
| Girls
PCHS XC Invitational Quinn's Junction Park City, UT 10/03/09
Individual Results - Girls ===================================================================== Name Year Team Finals Points ===================================================================== 1 Gillian Gorelik Park City 18:37.3 1 2 Rebecca Cunningham Park City 18:37.6 2 3 Peterson, N Rock Springs 18:42.0 3 4 Erica Birk North Summit 19:06.5 -- 5 Alicia Heninger Pleasant Grove 19:06.7 4 6 Alison Williams Park City 19:29.2 5 7 McKenzie Snyder Park City 19:30.4 6 8 Fuller, JaNae Timpanogas 19:33.1 7 9 Farley, Celeste Timpanogas 19:33.7 8 10 Rodriguez, Jacquelin Judge Memorial 19:48.0 9 11 Kelsie Hadlock Maple Mountain 19:53.5 10 12 Allen, Tiffanie Timpanogas 20:03.9 11 13 Anderson, Ashley Timpanogas 20:14.5 12 14 Julie Mazeika Pleasant Grove 20:15.0 13 15 Hayley Knapp Maple Mountain 20:18.2 14 16 Jordan Kennedy Hillcrest 20:22.0 15 17 Henrie, Lexie Timpanogas 20:28.3 16 18 O’Lexey, M Rock Springs 20:29.8 17 19 Alexis Lee Park City 20:35.1 18 20 Ashley Phelps Maple Mountain 20:40.5 19 21 Kelsie Bird Maple Mountain 20:44.6 20 22 Groom, Hannah Timpanogas 20:49.2 21 23 Catherine Cloetta Jackson 20:50.5 22 24 Shantel Johnson Maple Mountain 20:50.7 23 25 Lindsay Schuring Maple Mountain 20:51.7 24 26 Annie Orr Park City 20:53.3 25 27 Chaliece Jones Maple Mountain 20:59.8 26 28 Brynn Heckel Maple Mountain 21:00.3 -- 29 Emily Schmitt Park City 21:02.4 27 30 Gaffney, Jessica Judge Memorial 21:05.3 28 31 Novak, Koko Judge Memorial 21:06.6 29 32 Schiff, Payton Judge Memorial 21:09.2 30 33 Favazzo, C Rock Springs 21:11.4 31 34 Ramsey, S. Rock Springs 21:11.7 32 35 Baker, Alisa Timpanogas 21:15.4 33 36 Devin Guin Pleasant Grove 21:31.9 34 37 Rachel Warnick Maple Mountain 21:32.6 -- 38 Gibson, Liz Timpanogas 21:35.1 -- 39 Fuller, Marcy Timpanogas 21:38.6 -- 40 Ellie Finnigan Jackson 21:40.2 35 41 Emily Boney Jackson 21:48.7 36 42 Whitney Warner Park City 21:50.5 -- 43 Kyrie Carpenter Maple Mountain 21:52.2 -- 44 Annicka Carter Hillcrest 22:03.0 37 45 Michels, J. Rock Springs 22:03.9 38 46 Lisa Schneider Hillcrest 22:06.9 39 47 Brette Bennett Maple Mountain 22:09.4 -- 48 Courtney Rice Hillcrest 22:15.1 40 49 Ramsey, J Rock Springs 22:20.5 41 50 Rebecca Wilkinson Maple Mountain 22:33.4 -- 51 Vozarova, Suzie Timpanogas 22:35.8 -- 52 Murray, Harley Uintah 22:36.1 42 53 Rust, Aubrey Uintah 22:36.6 43 54 Shelby Staples North Summit 22:37.6 -- 55 Bria Heckel Maple Mountain 22:37.9 -- 56 Rust, Lindsey Uintah 22:38.1 44 57 Welch, Emma Judge Memorial 22:41.7 45 58 Labrum, Stevie Uintah 22:55.4 46 59 Ali Birk North Summit 22:57.0 -- 60 Edwards, Ashleigh Uintah 23:02.4 47 61 Frank, Linda Judge Memorial 23:03.2 48 62 Butterfield, M Rock Springs 23:08.2 49 63 Ashli Shultz Pleasant Grove 23:21.0 50 64 Cailtyn Jackson Evanston 23:28.0 51 65 Meredith Coleman Park City 23:38.6 -- 66 Wilson, Amber Timpanogas 23:40.0 -- 67 Fitzpatrick, Hannah Judge Memorial 23:40.5 52 68 Haley Stonehocker Maple Mountain 23:41.1 -- 69 Sam Raleigh Maple Mountain 23:42.4 -- 70 Morgan, Mary Judge Memorial 23:45.9 -- 71 Robertson, N. Rock Springs 23:49.6 -- 72 Virginia Young Park City 23:50.0 -- 73 Greenwood, Grace Uintah 23:50.2 53 74 Britt Svendsen Hillcrest 23:52.5 54 75 Isabelle Cone Jackson 23:55.3 55 76 Jazz Olsen Park City 24:00.3 -- 77 Sally Watters Jackson 24:05.2 56 78 Halford, Whitney Timpanogas 24:09.8 -- 79 Groom, Jane Timpanogas 24:12.3 -- 80 Neville, Rosie Judge Memorial 24:12.6 -- 81 Jennie Flake Evanston 24:13.0 57 82 Mercedes Brown Christian Heritage 24:13.3 -- 83 Mitchell, Soriah Judge Memorial 24:18.8 -- 84 Kristy Moody North Summit 24:23.1 -- 85 Nicole Tucker Pleasant Grove 24:25.0 58 86 Carilyn Hatch Hillcrest 24:32.3 59 87 Carrera Brown Christian Heritage 24:33.3 -- 88 Annicka Smith Hillcrest 24:33.8 60 89 Kaelynn Allred Maple Mountain 24:48.9 -- 90 Page Montgomery Hillcrest 24:58.4 -- 91 Erin Forrest Hillcrest 25:04.9 -- 92 Lisa Palomaki Park City 25:15.1 -- 93 Amanda Gerrard Evanston 25:15.4 61 94 Sadlier, Kelli Uintah 25:30.9 62 95 Harris, Brittney Timpanogas 25:35.4 -- 96 Megan Stout Evanston 25:36.3 63 97 Talbott, Tauna Timpanogas 25:46.8 -- 98 Sondra Novak Maple Mountain 25:50.7 -- 99 Alisha Dinehart Maple Mountain 25:55.5 -- 100 Marrisa Shields Pleasant Grove 26:05.1 64 101 Lauren Roylance Maple Mountain 26:19.5 -- 102 Dezirae Kelsch Park City 26:30.2 -- 103 Beth McIntire Park City 26:32.2 -- 104 Cristina Amos Christian Heritage 26:33.3 -- 105 Tish Wilson Evanston 26:59.3 65 106 Jessica Crandall Maple Mountain 27:19.2 -- 107 Kelsey Southworth Maple Mountain 27:20.3 -- 108 Kaylee Martinez Evanston 27:27.1 66 109 Sarah Harris Maple Mountain 27:30.7 -- 110 Velasco, Stephanie Timpanogas 27:31.3 -- 111 Gibbs, Sarah Judge Memorial 27:37.9 -- 112 Brooke Runkle Park City 28:38.2 --
Team Results - Girls ===================================================================== Team Total 1 2 3 4 5 6* 7* ===================================================================== 1 Park City 32 1 2 5 6 18 25 27 Total Time: 1:36:49.6 Average: 19:21.9 Spread: 01:57.8 2 Timpanogas 54 7 8 11 12 16 21 33 Total Time: 1:39:53.5 Average: 19:58.7 Spread: 00:55.2 3 Maple Mountain 86 10 14 19 20 23 24 26 Total Time: 1:42:27.5 Average: 20:29.5 Spread: 00:57.2 4 Rock Springs 121 3 17 31 32 38 41 49 Total Time: 1:43:38.8 Average: 20:43.8 Spread: 03:21.9 5 Judge Memorial 141 9 28 29 30 45 48 52 Total Time: 1:45:50.8 Average: 21:10.2 Spread: 02:53.7 6 Pleasant Grove 159 4 13 34 50 58 64 Total Time: 1:48:39.6 Average: 21:43.9 Spread: 05:18.3 7 Hillcrest 185 15 37 39 40 54 59 60 Total Time: 1:50:39.5 Average: 22:07.9 Spread: 03:30.5 8 Jackson 204 22 35 36 55 56 Total Time: 1:52:19.9 Average: 22:28.0 Spread: 03:14.7 9 Uintah 222 42 43 44 46 47 53 62 Total Time: 1:53:48.6 Average: 22:45.7 Spread: 00:26.3 10 Evanston 297 51 57 61 63 65 66 Total Time: 2:05:32.0 Average: 25:06.4 Spread: 03:31.3 -- North Summit NTS (4 Finishers) -- Christian Heritage NTS (3 Finishers)
|
Southwest Region Index |
|
|
|
|
|
|