DyeStat


The Internet Home of Track & Field




Missouri Southern Stampede

Rogers AR overcomes Potosi MO 1-2 punch to win boys title; West Plains girls over KS power's Manhattan and Olathe East; Michaela Reynolds (Emporia KS) 17:55 and Jacob Swearingen (Potosi) (15:00) take individual titles

9/15/07 MSSU campus, Joplin MO

highlights by Tony Bozarth

Results - Boys Class 1 - Boys Class 2 - Girls Class 1 - Girls Class 2 - Team Results - Preview

Results from mssu.edu


Tony Bozarth Summary

In the past five years, the Missouri Southern Stampede has seen every type of weather imaginable. Last year's meet featured 90+ degree temperatures and 40 mph winds. This year’s Missouri Southern Stampede gave runners something unique in the weather – near perfect running conditions!! True, there was a thunderstorm coming in at the end of the boys race that cancelled the awards ceremony, but overall, temperatures in the 50's and overcast skies, combined with mild breezes, gave runners the chance for fast times. That, coupled with very deep and fast fields, made the Missouri Southern Stampede one of the premiere meets in the United States this year.

With over 6000 spectators and athletes, and over 55 teams entered, the meet added a new wrinkle this year with chip timing, a great advance in terms of timely results. Credit must be given to the MSSU coaches and staff for the great manner in which they run this college/ high school event.

On to the races!! In the girls division, it became evident that fast times were on the way when Michaela Reynolds (Emporia KS), blew through the mile mark in the 5:30 range. She was accompanied by Kansas compatriot/ rival Marley Crusch (Manhattan), with a tight chase pack of about six girls following: Sara Vaughn (Union, Tulsa OK), Ashley Scott (St. Clair), Darci Miller (Olathe East KS), MacKenzie Bloom (Bentonville AR) and others.

Reynolds continued to hammer the course, eventually pulling away to a clear win with a blistering 17:55 5k. Vaughn finished second at 18:29 with a strong late move, with a tight pack following. St. Clair's Scott was third (18:36), with Olathe East's Miller fourth (18:40). Chelsea Chrisman (Eureka) followed closely in fifth (18:41), edging Bentonville's Bloom (18:41) and Manhattan's Crusch (18:41). Dacey Mitchell (West Plains) was eighth in a well-run 18:42, with freshman Taylor Hines (Notre Dame de Sion, Kansas City) ninth at 18:43. Highly regarded Courtney Erfurd (Rogers AR) was tenth at 18:48.

The team race appeared as a jumble, initially, with Kansas powers Manhattan, Olathe East, and Aquinas positioned early, along with Arkansas titans Bentonville and Rogers, Missouri's traditional contenders West Plains, Notre Dame de Sion, and Eureka, plus Rodgers (Tulsa OK) – all with clumps of runners in contention.

But observers in the know started seeing the red of Joe Bill Dixon's West Plains Zizzers moving steadily upward. West Plains, a HL team to watch and a long, long time-Missouri power, put five runners into the top 32 scorers for a convincing 94 points and a solid win. The Zizzers averaged 19:06 for 5k. Kansas rivals Manhattan (150, 19:19 average) and 2006 MSSU champ Olathe East (173, 19:29 average) raced to second and third. East, which graduated 1-3-6 runners from last year's team, has re-built with JV athletes moving up.

A young Notre Dame de Sion (featuring six frosh or sophs) was fourth at 198 points and a 19:32 average). Arkansas and South region teams-to-watch Bentonville (5th 210) and Rogers (6th 216) also had 19:32 averages. Eureka (7th 231), defending MO 4A champ Liberty (8th 258), Raymore-Peculiar (9th 271) and Union (Tulsa OK 283) finished out the top ten of a very deep field. In the small school Division 2 (run at the same time, scored separately), Emily Beaver (19:02) led her College Heights, Joplin team to a 34-36 victory of runner-up East Newton.

The boys race took on a startlingly familiar look at the beginning, as Potosi, listed in Joplin papers as a non-entry, jumped quickly to the front and dominated the race (at least to those not counting five). Jacob Swearingen and Nick Niggeman hammered the entire race (no team running here, both simply pounding away). Swearingen won in a blistering 15:00 for 5k, looking incredibly powerful throughout, with Niggeman second at 15:10.

Aaron Hamilton led a well-packed Rogers AR squad in third at 15:21, edging fourth-place Steven Baker (Union, Tulsa OK 15:22), and Taylor Surley (Rogers 15:23). Ryan Farrar (Broken Arrow OK 15:30 was sixth, with Phillip Hickman (Blue Springs 15:35) seventh. Cordell Baker (Sapulpa OK 15:38, eighth), Philip Palomino (West Plains 15:40, ninth) and Mitch Johnson (Broken Arrow OK 15:42, tenth) rounded out a very fast top ten.

The boys’ team race, as mentioned earlier, seemed to be dominated by Potosi – until one started counting the numbers of blue jersey's with ROGERS in white across the front. At the mid-way point of the race, one was hit by the realization that Rogers AR, wasn't just winning the race, they were dominating it!! Rogers put five runners in the top twenty scorers to blow away the field with 53 points, and a dazzling 15:39 5k average.

Potosi, behind their front running duo, was second at 138 points (15:50 average), with Emporia KS a close third with 149 points and a 16:08 average. Union of Tulsa OK was fourth with 158 points. West Plains followed their ladies’ triumph with a fifth place finish with 219 points, with Deer Creek OK (6th, 221), Liberty (7th, 264), St. Thomas Aquinas (Overland Park KS, 8th 272), Manhattan KS (9th, 282) and Lee's Summit North (10th 289) completing the top ten. In Division 2, Caleb Hoover led College Heights to the title with a 15:49 triumph.

Over 450 competitors ran in the girls’ race and over 570 competitors were in the boys’ race.
.

Boys Class 1

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

1

1

865

Jacob Swearingen Potosi

15:00.00

4:48/M

JR

2

2

863

Nick Niggemann Potosi

15:10.00

4:52/M

JR

3

3

897

Aaron Hamilton Rogers High School

15:21.00

4:55/M

SR

4

4

941

Steven Baker TULSA UNION

15:22.00

4:56/M

JR

5

5

905

Taylor Surly Rogers High School

15:23.00

4:56/M

SR

6

6

535

Ryan Farrar Broken Arrow

15:30.00

4:58/M

SR

7

7

504

Philip Hickman Blue Springs

15:35.00

5:00/M

SR

8

(< 5)

921

Cordell Baker Sapulpa

15:38.00

5:01/M

SR

9

8

1011

Philip Palomino West Plains High School

15:40.00

5:01/M

JR

10

9

540

Mitch Johnson Broken Arrow

15:42.00

5:02/M

SR

11

10

594

Jacob Davies Emporia

15:46.00

5:03/M

SR

12

11

591

Adam Young Deer Creek

15:47.00

5:04/M

SR

13

12

904

Forrest Roth Rogers High School

15:48.00

5:04/M

SR

14

13

894

Cameron Efurd Rogers High School

15:48.00

5:04/M

JR

15

14

950

Taylor Monaghan TULSA UNION

15:50.00

5:04/M

JR

16

15

595

Asher Delmott Emporia

15:52.00

5:05/M

SR

17

16

689

Dalton Moberly Kearney

15:52.00

5:05/M


18

17

911

Kyle Hanson Saint Thomas Aquinas

15:53.00

5:05/M

JR

19

18

948

David Jones TULSA UNION

15:54.00

5:06/M

SR

20

19

864

Joe Skelton Potosi

15:57.00

5:07/M

SR

21

20

895

Jordan Falls Rogers High School

15:57.00

5:07/M

JR

22

21

859

Case Van Arkel Parkview

16:01.00

5:08/M

SR

23

22

478

Caleb Clark Bartlesville High School

16:02.00

5:08/M

SR

24

23

707

Deric Kimrey Lebanon

16:03.00

5:09/M

SR

25

24

715

Steven Ardoin Lee's Summit

16:05.00

5:09/M

SR

26

25

655

Ryan Fischer Jenks High School

16:09.00

5:11/M

SR

27

26

743

Nick Hestand Lee's Summit North

16:10.00

5:11/M

SR

28

27

722

Tyler Keel Lee's Summit

16:11.00

5:11/M

SR

29

28

581

Eric Fairbairn Deer Creek

16:13.00

5:12/M

SR

30

29

604

Andrew Wayman Emporia

16:13.00

5:12/M

SR

31

30

632

Ben Chapman glendale

16:15.00

5:13/M


32

31

713

Michael Weis Lebanon

16:15.00

5:13/M

JR

33

32

968

Dj Slifer Warrensburg

16:16.00

5:13/M

SR

34

33

940

Alex Baker TULSA UNION

16:17.00

5:13/M

JR

35

34

974

Josh Buschling Washington

16:17.00

5:13/M

SR

36

35

765

Stanton Ragland Liberty

16:17.00

5:13/M

SR

37

36

807

Ryan Hocker Olathe East

16:19.00

5:14/M

SO

38

(< 5)

922

Nathan Ellis Sapulpa

16:19.00

5:14/M

SR

39

37

600

Mike Robinson Emporia

16:20.00

5:14/M

SR

40

38

764

Michael Nedeau Liberty

16:22.00

5:15/M

SR

41

39

1001

Phillip Beam West Plains High School

16:24.00

5:15/M

JR

42

40

975

Shawn Goebel Washington

16:24.00

5:15/M

SR

43

41

658

Reese Jackson Jenks High School

16:25.00

5:16/M

SR

44

42

787

Scott Nelson Manhattan HS

16:25.00

5:16/M

JR

45

43

1007

Justin Kutter West Plains High School

16:26.00

5:16/M

JR

46

44

745

Jordan Lord Lee's Summit North

16:27.00

5:16/M

SR

47

45

568

Derek Mendell Carthage

16:29.00

5:17/M

SR

48

46

585

Mitchell Moore Deer Creek

16:30.00

5:17/M

SR

49

47

661

Dylan Moon Jenks High School

16:30.00

5:17/M

JR

50

48

763

Phil Lacapra Liberty

16:30.00

5:17/M

SR

51

49

739

Dylan Dwyer Lee's Summit North

16:30.00

5:17/M

JR

52

50

610

Nathan Lavanchy Eureka High School

16:31.00

5:18/M

SR

53

51

813

Taylor Wofford Olathe East

16:31.00

5:18/M

SR

54

52

503

Jake Hickman Blue Springs

16:32.00

5:18/M

JR

55

53

773

Stephen Bai Manhattan HS

16:32.00

5:18/M

SR

56

54

577

Dakota Buck Deer Creek

16:32.00

5:18/M

SO

57

55

788

Peter Ramundo Manhattan HS

16:32.00

5:18/M

SO

58

56

856

Ryan Nichols Parkview

16:32.00

5:18/M

SO

59

57

861

Evan Kelly Potosi

16:32.00

5:18/M

SR

60

58

592

Tyler Anliker Emporia

16:33.00

5:18/M

SR

61

59

862

Jacob Mathis Potosi

16:34.00

5:19/M

SO

62

60

906

Matt Cullinan Saint Thomas Aquinas

16:34.00

5:19/M

SO

63

61

902

Ben Peterson Rogers High School

16:36.00

5:19/M

JR

64

62

1003

Johnathon Griffin West Plains High School

16:37.00

5:20/M

SO

65

63

782

Ian Knox Manhattan HS

16:37.00

5:20/M

SR

66

64

907

Ben Grace Saint Thomas Aquinas

16:39.00

5:20/M

JR

67

65

916

Jeff Muckenthaler Saint Thomas Aquinas

16:39.00

5:20/M

SR

68

66

919

Kevin Towle Saint Thomas Aquinas

16:39.00

5:20/M

SR

69

67

1015

Jacob Shultz West Plains High School

16:41.00

5:21/M

SO

70

68

761

Jefferson Hostin Liberty

16:42.00

5:21/M

JR

71

69

789

Zach Retta Manhattan HS

16:43.00

5:21/M

JR

72

70

888

Devon Young Raymore-Peculiar

16:43.00

5:21/M

FR

73

71

740

Daniel Fuchs Lee's Summit North

16:43.00

5:21/M

JR

74

72

889

Will Zibers Raymore-Peculiar

16:43.00

5:21/M


75

73

835

Brady Jacobs Park Hill South

16:45.00

5:22/M

JR

76

74

812

Kyle Taitt Olathe East

16:45.00

5:22/M

SR

77

75

757

Devin Cline Liberty

16:45.00

5:22/M

JR

78

76

811

Cris Smith Olathe East

16:46.00

5:22/M

JR

79

77

808

Sam Holloway Olathe East

16:47.00

5:23/M

JR

80

78

1004

Josh Inman West Plains High School

16:48.00

5:23/M

SO

81

79

776

Alonso Cordova Manhattan HS

16:48.00

5:23/M

SO

82

80

805

Cody Frazier Olathe East

16:52.00

5:24/M

SR

83

81

979

Daniel Mann Washington

16:53.00

5:25/M

SR

84

82

579

Jared Clark Deer Creek

16:53.00

5:25/M

SR

85

83

900

Anthony Melia Rogers High School

16:53.00

5:25/M

JR

86

84

565

Jaryd Gregory Carthage

16:53.00

5:25/M

SR

87

85

613

Tony Wang Eureka High School

16:54.00

5:25/M

SR

88

(> 7)

903

Martin Resendiz Rogers High School

16:54.00

5:25/M

SO

89

86

806

Bryan Gum Olathe East

16:54.00

5:25/M

FR

90

87

771

David Warnex Liberty

16:54.00

5:25/M

JR

91

(> 7)

896

Jeremiah Fleeman Rogers High School

16:54.00

5:25/M

SO

92

88

701

Jake Crocker Lebanon

16:55.00

5:25/M

SR

93

89

954

Collin Whitsett TULSA UNION

16:55.00

5:25/M

SR

94

90

508

Ryan Podjenski Blue Springs

16:56.00

5:26/M

SO

95

91

910

Andrew Hanson Saint Thomas Aquinas

16:56.00

5:26/M

SO

96

92

607

Adam Gardner Eureka High School

16:56.00

5:26/M

SO

97

93

628

Austin Simkins Fayetteville

16:58.00

5:26/M

SO

98

94

691

Wes Morris Kearney

16:59.00

5:27/M


99

95

949

Griffin Mason TULSA UNION

16:59.00

5:27/M

SR

100

96

660

Stuart Jackson Jenks High School

17:01.00

5:27/M

SO

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

101

(> 7)

809

Matt Murray Olathe East

17:02.00

5:28/M

JR

102

97

596

Octavio Dikin Emporia

17:02.00

5:28/M

JR

103

98

977

Brandon Jackson Washington

17:02.00

5:28/M

SO

104

99

734

Zac Bushnell Lee's Summit North

17:02.00

5:28/M

SR

105

100

539

Adam Johnson Broken Arrow

17:02.00

5:28/M

FR

106

101

731

Dallin Sims Lee's Summit

17:03.00

5:28/M

JR

107

102

729

John Roam Lee's Summit

17:04.00

5:28/M

JR

108

103

629

Daniel Walters Fayetteville

17:05.00

5:29/M

SR

109

(> 7)

810

Andrew Sheets Olathe East

17:05.00

5:29/M

SO

110

104

1010

Jacob Montgomery West Plains High School

17:06.00

5:29/M

JR

111

105

744

Jon Laplante Lee's Summit North

17:06.00

5:29/M

SO

112

106

564

Josiah Coen Carthage

17:07.00

5:29/M

SR

113

107

747

Chris Miller Lee's Summit North

17:07.00

5:29/M

SO

114

108

685

Dane Hagen Kearney

17:07.00

5:29/M


115

109

546

Justin Swake Broken Arrow

17:07.00

5:29/M

SO

116

110

853

Will Lawson Parkview

17:08.00

5:29/M

SO

117

111

920

Steve Whiteside Saint Thomas Aquinas

17:10.00

5:30/M

SR

118

112

694

Paul Stokes Kearney

17:11.00

5:30/M


119

113

834

Sean Fullerton Park Hill South

17:14.00

5:31/M

SO

120

114

938

Ethan Ward Tahlequah

17:14.00

5:31/M

JR

121

115

772

Graham Armstrong Manhattan HS

17:15.00

5:32/M

JR

122

116

983

Spencer Neptune Washington

17:15.00

5:32/M

JR

123

(> 7)

1013

Colter Robson West Plains High School

17:15.00

5:32/M

JR

124

117

831

Parker Bryant Park Hill South

17:17.00

5:32/M

JR

125

(> 7)

804

Cody Banks Olathe East

17:17.00

5:32/M

JR

126

118

971

Shawn Watters Warrensburg

17:18.00

5:33/M

JR

127

119

947

Jordan Gullic TULSA UNION

17:19.00

5:33/M

SR

128

120

730

Craig Schrankler Lee's Summit

17:19.00

5:33/M

SO

129

(> 7)

901

Oscar Oralla Rogers High School

17:19.00

5:33/M

SO

130

121

760

Hossam Hassan Liberty

17:20.00

5:33/M

SO

131

(> 7)

756

Matt Armstrong Liberty

17:20.00

5:33/M

FR

132

122

699

Brandon Brown Lebanon

17:21.00

5:34/M

JR

133

123

584

Jacob Mild Deer Creek

17:21.00

5:34/M

SR

134

124

957

Joe Duensing Warrensburg

17:22.00

5:34/M

JR

135

(> 7)

909

Alex Hanson Saint Thomas Aquinas

17:22.00

5:34/M

SO

136

125

541

Tyler McClellan Broken Arrow

17:22.00

5:34/M

SR

137

(> 7)

762

Josh Houck Liberty

17:23.00

5:34/M

FR

138

126

958

Alan Henson Warrensburg

17:24.00

5:35/M

JR

139

127

537

Taylor Gulley Broken Arrow

17:25.00

5:35/M

SR

140

(> 7)

1016

Ben Williams West Plains High School

17:25.00

5:35/M

SR

141

128

726

Matt Norris Lee's Summit

17:29.00

5:36/M

JR

142

129

704

Chris Franklin Lebanon

17:30.00

5:37/M

JR

143

130

517

Nick Brownrigg Blue Springs South

17:31.00

5:37/M

SR

144

(> 7)

892

Oscar Cardona Rogers High School

17:31.00

5:37/M

JR

145

131

512

Trey Turner Blue Springs

17:32.00

5:37/M

JR

146

132

510

Ryan Stacy Blue Springs

17:32.00

5:37/M

SR

147

(> 7)

766

Troy Smith Liberty

17:33.00

5:38/M

FR

148

(> 7)

750

Justin Pyburn Lee's Summit North

17:35.00

5:38/M

JR

149

(> 7)

777

Greg Doman Manhattan HS

17:35.00

5:38/M

JR

150

(> 7)

944

Eric Davis TULSA UNION

17:36.00

5:38/M

SR

151

133

826

Cory Snethen Olathe South

17:37.00

5:39/M

SR

152

134

825

Colton Smith Olathe South

17:38.00

5:39/M

SR

153

135

683

Stephen Dodson Kearney

17:39.00

5:39/M


154

136

583

William Kwendi Deer Creek

17:39.00

5:39/M

JR

155

137

832

Jake Burton Park Hill South

17:40.00

5:40/M

SR

156

(> 7)

770

Danny Tervort Liberty

17:41.00

5:40/M

SO

157

(> 7)

791

Tyler Smith Manhattan HS

17:41.00

5:40/M

SO

158

138

674

Tabor Parker Joplin

17:42.00

5:40/M

JR

159

139

927

Rusty Fowler Tahlequah

17:42.00

5:40/M

SO

160

140

1975

Matt Haase McDonald County

17:42.00

5:40/M

JR

161

141

646

Devin Reed Har-Ber

17:43.00

5:41/M

SO

162

(> 7)

943

Avery Craddock TULSA UNION

17:43.00

5:41/M

SO

163

142

651

Nick Blackwell Jenks High School

17:44.00

5:41/M

SR

164

143

664

Daniel Rock Jenks High School

17:45.00

5:41/M

JR

165

144

605

Matt Wayman Emporia

17:45.00

5:41/M

FR

166

145

495

Stephon Ferriel Bentonville

17:46.00

5:42/M

SR

167

146

984

Cameron Smith Washington

17:46.00

5:42/M

JR

168

(> 7)

792

Chase Therkelsen Manhattan HS

17:47.00

5:42/M

SR

169

(> 7)

767

Anthony Stasiak Liberty

17:47.00

5:42/M

SO

170

(> 7)

769

Victor Stichnot Liberty

17:47.00

5:42/M

JR

171

(> 7)

953

Dylan Turner TULSA UNION

17:47.00

5:42/M

JR

172

147

830

Robbie Bogle Park Hill South

17:48.00

5:42/M

JR

173

148

519

Brandon Dixon Blue Springs South

17:48.00

5:42/M

SR

174

149

609

Tyler Klein Eureka High School

17:49.00

5:43/M

SO

175

150

518

Kaleb Brumbaugh Blue Springs South

17:49.00

5:43/M

SR

176

151

720

Brian Jochems Lee's Summit

17:49.00

5:43/M

JR

177

(> 7)

915

Erik Meixelsperger Saint Thomas Aquinas

17:50.00

5:43/M

SR

178

152

528

Jordan Tipton Blue Springs South

17:50.00

5:43/M

SO

179

153

886

Brock Worthley Raymore-Peculiar

17:52.00

5:44/M


180

154

572

Brandon Weaver Carthage

17:53.00

5:44/M

JR

181

155

659

Ryan Jackson Jenks High School

17:53.00

5:44/M

SR

182

(> 7)

603

Sal Tovar Emporia

17:54.00

5:44/M

JR

183

(> 7)

891

Alex Barrigan Rogers High School

17:55.00

5:45/M

SO

184

156

1000

Andrew Webb WEBB CITY

17:55.00

5:45/M

JR

185

(> 7)

656

Brandon Harney Jenks High School

17:56.00

5:45/M

SR

186

157

501

Taylor Christmas Blue Springs

17:57.00

5:45/M

JR

187

158

505

Drew Matthews Blue Springs

17:59.00

5:46/M

JR

188

159

575

Joel Williams Carthage

18:00.00

5:46/M

FR

189

(> 7)

759

Sean Hansen Liberty

18:01.00

5:46/M

JR

190

(> 7)

775

Lorenz Bossman Manhattan HS

18:01.00

5:46/M

FR

191

160

566

Travis Kyte Carthage

18:01.00

5:46/M

JR

192

161

649

Taylor Williams Har-Ber

18:01.00

5:46/M

SO

193

162

1022

Brad Kanan William Chrisman

18:02.00

5:47/M

SO

194

(> 7)

785

Evan McNeese Manhattan HS

18:02.00

5:47/M

SR

195

(> 7)

657

Keane Ireland Jenks High School

18:02.00

5:47/M

JR

196

163

969

Jake Turner Warrensburg

18:02.00

5:47/M

JR

197

(> 7)

665

Seth Rogers Jenks High School

18:02.00

5:47/M

FR

198

164

496

Wes Haynie Bentonville

18:02.00

5:47/M

JR

199

165

621

Evan Lawrence Fayetteville

18:03.00

5:47/M

SR

200

166

619

Alex Heatherington Fayetteville

18:03.00

5:47/M

SR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

201

(> 7)

893

Robert Dorch Rogers High School

18:03.00

5:47/M

SO

202

167

982

Matt Morgan Washington

18:03.00

5:47/M

SO

203

(> 7)

758

Drew Hansen Liberty

18:03.00

5:47/M

SO

204

(> 7)

790

Colin Rosenow Manhattan HS

18:04.00

5:47/M

JR

205

168

880

Scott McMahon Raymore-Peculiar

18:07.00

5:48/M


206

169

530

Shane Wilson Blue Springs South

18:07.00

5:48/M

SO

207

(< 5)

924

Dustin Lousch Sapulpa

18:09.00

5:49/M

SO

208

170

799

Mason Greninger Neosho

18:10.00

5:49/M

SO

209

(> 7)

514

Collin Wheeler Blue Springs

18:10.00

5:49/M

SO

210

171

555

Alberto Mora Carl Junction

18:10.00

5:49/M

SR

211

172

964

Sean Reed Warrensburg

18:10.00

5:49/M

SO

212

(> 7)

899

Francisco Lopez Rogers High School

18:10.00

5:49/M

JR

213

173

833

Jay Froude Park Hill South

18:11.00

5:50/M

SR

214

(> 7)

653

Michael Dolan Jenks High School

18:12.00

5:50/M

JR

215

(> 7)

507

Vincent Pistone Blue Springs

18:12.00

5:50/M

SO

216

(> 7)

509

Justin Randolph Blue Springs

18:14.00

5:51/M

SO

217

174

857

David Perkins Parkview

18:15.00

5:51/M

SR

218

175

560

Matt Shaner Carl Junction

18:15.00

5:51/M

JR

219

176

493

Scott Compton Bentonville

18:17.00

5:52/M

SO

220

(> 7)

898

Trevor Harp Rogers High School

18:17.00

5:52/M

JR

221

177

538

Shane Hewson Broken Arrow

18:17.00

5:52/M

SR

222

178

614

Drew Arbuthnot Fayetteville

18:18.00

5:52/M

SR

223

179

845

Kris Yelderman Park Hill South

18:19.00

5:52/M

SO

224

(> 7)

719

Ryan Denish Lee's Summit

18:20.00

5:53/M

SO

225

(> 7)

981

Sean Meyers Washington

18:20.00

5:53/M

SO

226

(> 7)

502

Gunner Cox Blue Springs

18:20.00

5:53/M

SO

227

(> 7)

768

Brenton Sterle Liberty

18:21.00

5:53/M

SO

228

180

988

Anthony Hance WEBB CITY

18:21.00

5:53/M

SR

229

181

700

Steven Buehler Lebanon

18:23.00

5:54/M

SR

230

(> 7)

650

Thad Becker Jenks High School

18:23.00

5:54/M

SO

231

182

693

Ben Smith Kearney

18:23.00

5:54/M


232

183

802

Lindle McAlister Neosho

18:23.00

5:54/M

FR

233

(> 7)

754

Jon Walton Lee's Summit North

18:24.00

5:54/M

JR

234

184

525

Ian Simpkins Blue Springs South

18:24.00

5:54/M

SO

235

185

494

Zach Duhamel Bentonville

18:24.00

5:54/M

SR

236

186

611

Jason Pahl Eureka High School

18:24.00

5:54/M

SR

237

(> 7)

597

Andrew Heermann Emporia

18:24.00

5:54/M

SR

238

187

967

Kyle Ritchhart Warrensburg

18:25.00

5:54/M

SO

239

(> 7)

786

Rick Nelson Manhattan HS

18:27.00

5:55/M

SR

240

(> 7)

912

Jim Lohkamp Saint Thomas Aquinas

18:27.00

5:55/M

SR

241

188

881

Blake Miller Raymore-Peculiar

18:27.00

5:55/M


242

189

641

Tanner Heim Har-Ber

18:28.00

5:55/M

SO

243

(> 7)

960

Jeff Markworth Warrensburg

18:28.00

5:55/M

JR

244

190

702

Chuck Dewitt Lebanon

18:30.00

5:56/M

JR

245

191

928

Christian Hooper Tahlequah

18:30.00

5:56/M

JR

246

(> 7)

542

Zach Medlin Broken Arrow

18:30.00

5:56/M

SO

247

(> 7)

890

Samuel Albarran Rogers High School

18:31.00

5:56/M

SO

248

192

818

Alex Harrelson Olathe South

18:32.00

5:56/M

SR

249

193

667

Billy Braun Joplin

18:32.00

5:56/M

SO

250

194

615

Devin Arora Fayetteville

18:33.00

5:57/M

SR

251

(> 7)

973

Adam Beste Washington

18:34.00

5:57/M

JR

252

(> 7)

838

Emmitt McFarlane Park Hill South

18:35.00

5:57/M

FR

253

195

846

Kevin Castaldo Parkview

18:35.00

5:57/M

SO

254

(> 7)

946

Tony Gardner TULSA UNION

18:36.00

5:58/M

JR

255

196

852

Scott Jackson Parkview

18:36.00

5:58/M

SO

256

197

935

Ray Salmon Tahlequah

18:36.00

5:58/M

SR

257

198

476

Brett Bone Bartlesville High School

18:37.00

5:58/M

SR

258

(> 7)

952

Matt Sellers TULSA UNION

18:37.00

5:58/M

SO

259

199

878

Mike Hudson Raymore-Peculiar

18:37.00

5:58/M

SO

260

200

567

Billy Mendell Carthage

18:38.00

5:58/M

FR

261

(> 7)

783

Bharath Krishnamoorthi Manhattan HS

18:38.00

5:58/M

JR

262

201

1021

Izak Helmig William Chrisman

18:41.00

5:59/M

JR

263

202

884

Paul Stahl Raymore-Peculiar

18:42.00

6:00/M


264

203

608

Alex Kane Eureka High School

18:43.00

6:00/M

JR

265

(> 7)

735

Lucas Connelly Lee's Summit North

18:43.00

6:00/M

SR

266

(> 7)

962

Ryan Oaks Warrensburg

18:44.00

6:00/M

SO

267

204

847

Jordan Easter Parkview

18:45.00

6:01/M

SO

268

(> 7)

710

Derek Showler Lebanon

18:45.00

6:01/M

FR

269

205

480

Spence Courtney Bartlesville High School

18:45.00

6:01/M

JR

270

(> 7)

705

Kyle Hansen Lebanon

18:46.00

6:01/M

SO

271

(> 7)

917

Michael Robison Saint Thomas Aquinas

18:46.00

6:01/M

SR

272

206

606

Drew Braet Eureka High School

18:46.00

6:01/M

FR

273

(> 7)

723

Noland King Lee's Summit

18:46.00

6:01/M

SO

274

(> 7)

728

Irone Revely Lee's Summit

18:47.00

6:01/M

SO

275

207

616

Levi Baker Fayetteville

18:47.00

6:01/M

SR

276

(> 7)

547

Alejandro Tavizon Broken Arrow

18:47.00

6:01/M

JR

277

(> 7)

626

Rory Roccio Fayetteville

18:48.00

6:02/M

SO

278

(> 7)

717

Zach Boehm Lee's Summit

18:50.00

6:02/M

JR

279

(> 7)

951

Andrew Roberson TULSA UNION

18:51.00

6:03/M

SO

280

208

860

Dalton Harmon Potosi

18:51.00

6:03/M

SO

281

(> 7)

942

Chase Costner TULSA UNION

18:51.00

6:03/M

FR

282

209

520

Jacob Harris Blue Springs South

18:52.00

6:03/M

SR

283

(> 7)

599

Levi Lapping Emporia

18:52.00

6:03/M

SR

284

(> 7)

883

Dane Olsen Raymore-Peculiar

18:52.00

6:03/M

FR

285

(> 7)

706

Andrew Jimenez Lebanon

18:52.00

6:03/M

JR

286

(> 7)

836

Morgan Kimball Park Hill South

18:53.00

6:03/M

JR

287

(> 7)

543

Nick Norsworthy Broken Arrow

18:53.00

6:03/M

SR

288

(> 7)

914

Sean McKinzie Saint Thomas Aquinas

18:53.00

6:03/M

SR

289

(> 7)

516

Cody Baze Blue Springs South

18:53.00

6:03/M

FR

290

(> 7)

527

Michael Snowden Blue Springs South

18:56.00

6:04/M

SO

291

(> 7)

526

Conner Snowden Blue Springs South

18:57.00

6:04/M

FR

292

(> 7)

515

Koty Whitaker Blue Springs

18:58.00

6:05/M

JR

293

210

820

Brian Johnson Olathe South

18:59.00

6:05/M

SR

294

211

823

Chris Salinas Olathe South

18:59.00

6:05/M

JR

295

212

559

Cameron Pittman Carl Junction

19:00.00

6:05/M

SO

296

(> 7)

918

Ben Schmidt Saint Thomas Aquinas

19:01.00

6:06/M

SR

297

(> 7)

746

Ryan Michael Lee's Summit North

19:01.00

6:06/M

SO

298

(> 7)

972

Brian Bell Washington

19:01.00

6:06/M

SR

299

(> 7)

617

Abe Coffin Fayetteville

19:01.00

6:06/M

SO

300

(> 7)

718

Michael Bubash Lee's Summit

19:02.00

6:06/M

JR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

301

213

550

Ryan Fullerton Carl Junction

19:03.00

6:06/M

JR

302

214

554

Martin McKay Carl Junction

19:03.00

6:06/M

SR

303

215

636

Graham Atherton Har-Ber

19:04.00

6:07/M

JR

304

(> 7)

663

Eric Pyle Jenks High School

19:04.00

6:07/M

SO

305

216

475

Trevor Bay Bartlesville High School

19:04.00

6:07/M

FR

306

(> 7)

618

Landry Harlan Fayetteville

19:05.00

6:07/M

SO

307

217

483

Riley Mitchell Bartlesville High School

19:05.00

6:07/M

SO

308

218

633

Zack Farrand glendale

19:06.00

6:07/M

FR

309

(> 7)

533

Jorge Espinosa Broken Arrow

19:07.00

6:08/M

SO

310

(> 7)

593

Cody Black Emporia

19:08.00

6:08/M

FR

311

(> 7)

612

Jack Trippi Eureka High School

19:08.00

6:08/M

SO

312

219

490

Jakob Williams Bartlesville High School

19:09.00

6:08/M

SO

313

220

684

Sean Fitzgerald Kearney

19:09.00

6:08/M


314

(> 7)

662

Connor Poss Jenks High School

19:09.00

6:08/M

FR

315

221

989

Josh Holgate WEBB CITY

19:09.00

6:08/M

SR

316

(> 7)

696

Kenneth Vaughan Kearney

19:09.00

6:08/M


317

222

993

Ryan Lane WEBB CITY

19:11.00

6:09/M

JR

318

223

815

Jonathan Blue Olathe South

19:11.00

6:09/M

JR

319

(> 7)

966

Ryan Rickard Warrensburg

19:11.00

6:09/M

SO

320

(> 7)

945

Kevin Davis TULSA UNION

19:12.00

6:09/M

SO

321

(> 7)

703

Daniel Francis Lebanon

19:13.00

6:10/M

SR

322

224

492

Clayton Clark Bentonville

19:14.00

6:10/M

SR

323

225

800

Derek Kaneer Neosho

19:15.00

6:10/M

SR

324

(> 7)

652

Austin Conwell Jenks High School

19:15.00

6:10/M

SR

325

(> 7)

874

Ryan Coop Raymore-Peculiar

19:15.00

6:10/M


326

226

817

Derrick Greenlee Olathe South

19:16.00

6:11/M

SO

327

227

801

Kyler Littlefield Neosho

19:17.00

6:11/M

FR

328

(> 7)

711

Nathan Vogt Lebanon

19:18.00

6:11/M

SO

329

228

997

Jesse Seal WEBB CITY

19:20.00

6:12/M

JR

330

(> 7)

978

Karl Kloppe Washington

19:21.00

6:12/M

SR

331

(> 7)

620

Daniel Laughlin Fayetteville

19:21.00

6:12/M

SO

332

229

558

Alex Northup Carl Junction

19:22.00

6:12/M

JR

333

230

677

Taylor Stevenson Joplin

19:22.00

6:12/M

FR

334

(> 7)

821

Alex Koval Olathe South

19:23.00

6:13/M

FR

335

(< 5)

923

Brady Henderson Sapulpa

19:24.00

6:13/M

JR

336

(> 7)

654

Kal Farmer Jenks High School

19:24.00

6:13/M

JR

337

231

556

Alonzo Mora Carl Junction

19:26.00

6:14/M

SR

338

232

994

Brian Lovejoy WEBB CITY

19:26.00

6:14/M

SO

339

233

1974

John Fields McDonald County

19:26.00

6:14/M

JR

340

(> 7)

690

Brett Morris Kearney

19:27.00

6:14/M


341

(> 7)

727

Max Olson Lee's Summit

19:27.00

6:14/M

SO

342

234

934

Jordan Purcell Tahlequah

19:28.00

6:14/M

SR

343

235

648

Corey White Har-Ber

19:29.00

6:15/M

JR

344

236

936

Taylor Tannehill Tahlequah

19:29.00

6:15/M

JR

345

(> 7)

778

Grady Harris Manhattan HS

19:30.00

6:15/M

JR

346

(> 7)

625

Will Richardson Fayetteville

19:31.00

6:15/M

SO

347

237

499

Spencer Sibert Bentonville

19:31.00

6:15/M

JR

348

238

995

Cole Murray WEBB CITY

19:33.00

6:16/M

SO

349

(> 7)

571

Nolan Terrill Carthage

19:33.00

6:16/M

SO

350

239

1029

Dalton Weaver William Chrisman

19:33.00

6:16/M

SO

351

(> 7)

687

Robert Johnson Kearney

19:35.00

6:17/M


352

240

485

Kevin Rolfs Bartlesville High School

19:35.00

6:17/M

SR

353

(> 7)

544

Jarrett Sanders Broken Arrow

19:35.00

6:17/M

SO

354

241

869

Matt Rosson Pryor High School

19:35.00

6:17/M

JR

355

242

1026

Kent Medina William Chrisman

19:38.00

6:18/M

SR

356

(> 7)

682

Trevor Cessna Kearney

19:39.00

6:18/M


357

(> 7)

563

Scott Brownfield Carthage

19:39.00

6:18/M

SR

358

(> 7)

970

Kevin Votaw Warrensburg

19:40.00

6:18/M

SO

359

(> 7)

733

Cody Bradley Lee's Summit North

19:40.00

6:18/M

SR

360

(> 7)

686

Cody Jameson Kearney

19:40.00

6:18/M


361

(> 7)

913

Joe Lohkamp Saint Thomas Aquinas

19:40.00

6:18/M

SR

362

(> 7)

570

Margarito Soto Carthage

19:41.00

6:19/M

JR

363

(> 7)

741

Daniel Hartley Lee's Summit North

19:42.00

6:19/M

JR

364

(> 7)

961

Marzette McKinnis Warrensburg

19:43.00

6:19/M

SO

365

(> 7)

965

Alex Rickard Warrensburg

19:44.00

6:19/M

SO

366

(> 7)

623

Gustavo Pacheco Fayetteville

19:44.00

6:19/M

SO

367

(> 7)

534

Josh Estes Broken Arrow

19:46.00

6:20/M

JR

368

(> 7)

850

Bryce Heffington Parkview

19:46.00

6:20/M

SO

369

(> 7)

529

Nick Weiler Blue Springs South

19:47.00

6:20/M

SR

370

243

873

Marty Williams Pryor High School

19:48.00

6:21/M

JR

371

244

680

Jeff Wright Joplin

19:49.00

6:21/M

JR

372

(> 7)

521

John Kroll Blue Springs South

19:50.00

6:21/M

SO

373

(> 7)

712

Jon Walden Lebanon

19:50.00

6:21/M

JR

374

(> 7)

708

Dillon Moore Lebanon

19:51.00

6:22/M

FR

375

245

637

Josh Dean Har-Ber

19:53.00

6:22/M

JR

376

(> 7)

841

Bennett Potter Park Hill South

19:54.00

6:23/M

FR

377

246

798

Ben Evans Neosho

19:55.00

6:23/M

FR

378

(> 7)

482

Patrick Megee Bartlesville High School

19:58.00

6:24/M

SR

379

247

1972

Anthony Buske McDonald County

19:58.00

6:24/M

JR

380

248

1978

Ried Schmit McDonald County

19:59.00

6:24/M

FR

381

249

497

Justin Long Bentonville

20:02.00

6:25/M

SR

382

(> 7)

854

Alex Love Parkview

20:03.00

6:26/M

JR

383

(> 7)

842

Joe Riojas Park Hill South

20:04.00

6:26/M

SO

384

(> 7)

738

Cody Downs Lee's Summit North

20:05.00

6:26/M

JR

385

250

1020

Tyler Dinwiddie William Chrisman

20:05.00

6:26/M

JR

386

(> 7)

477

Jacob Briggs Bartlesville High School

20:07.00

6:27/M

FR

387

251

679

Colin Van Ostran Joplin

20:08.00

6:27/M

SO

388

252

639

Derrick Graham Har-Ber

20:09.00

6:28/M

SO

389

(> 7)

963

Denesh Ratnasingham Warrensburg

20:09.00

6:28/M

SO

390

253

1973

Matt Drake McDonald County

20:09.00

6:28/M

JR

391

(> 7)

489

Jeff Veteto Bartlesville High School

20:11.00

6:28/M

SR

392

(> 7)

524

Luke Simon Blue Springs South

20:12.00

6:28/M

FR

393

254

871

Sean Webster Pryor High School

20:12.00

6:28/M

SO

394

(< 5)

795

Dallas Bloomer Miller High School

20:15.00

6:29/M

SO

395

(> 7)

552

Colton Harris Carl Junction

20:15.00

6:29/M

JR

396

(> 7)

816

Bryce Coyan Olathe South

20:16.00

6:30/M

JR

397

(> 7)

999

James Shryer WEBB CITY

20:17.00

6:30/M

SO

398

255

676

Dylan Shuler Joplin

20:18.00

6:30/M

FR

399

256

929

Corri Horsechief Tahlequah

20:19.00

6:31/M

SO

400

257

668

Brian Cable Joplin

20:22.00

6:32/M

JR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

401

(> 7)

536

Kirk Gordon Broken Arrow

20:22.00

6:32/M

SO

402

258

1025

Colby Lyons William Chrisman

20:23.00

6:32/M

JR

403

(> 7)

998

Zachary Sewell WEBB CITY

20:23.00

6:32/M

SO

404

(> 7)

814

Zachary Ast Olathe South

20:24.00

6:32/M

FR

405

259

866

Russell Bair Pryor High School

20:24.00

6:32/M

SO

406

(> 7)

851

Raymond Hornback Parkview

20:27.00

6:33/M

SO

407

(> 7)

990

Goggins Josh WEBB CITY

20:27.00

6:33/M

JR

408

(> 7)

666

Ross Boeger Joplin

20:27.00

6:33/M

JR

409

(> 7)

622

Brandon Luper Fayetteville

20:28.00

6:34/M

SO

410

(> 7)

844

Greg Winters Park Hill South

20:29.00

6:34/M

JR

411

(> 7)

840

Sam Peak Park Hill South

20:30.00

6:34/M

SO

412

(> 7)

562

Nate Thomas Carl Junction

20:31.00

6:35/M

SR

413

(< 5)

796

Derek Goodman Miller High School

20:31.00

6:35/M

SO

414

(> 7)

996

Kyle Ogle WEBB CITY

20:31.00

6:35/M

SR

415

260

634

Jake Haause glendale

20:34.00

6:36/M

FR

416

(> 7)

827

Trever Steinman Olathe South

20:36.00

6:36/M

SR

417

261

870

James Sherrell Pryor High School

20:37.00

6:36/M

JR

418

(> 7)

675

Kolby Ritter Joplin

20:39.00

6:37/M

SO

419

262

803

Jaycob Wilkins Neosho

20:41.00

6:38/M

FR

420

(> 7)

824

Danny Shipley Olathe South

20:42.00

6:38/M

SR

421

263

1019

Tarran Cruey William Chrisman

20:42.00

6:38/M

FR

422

(> 7)

522

Darron Miller Blue Springs South

20:43.00

6:38/M

FR

423

(> 7)

673

Peter Kleindl Joplin

20:43.00

6:38/M

JR

424

(> 7)

986

Kaleb Forkner WEBB CITY

20:43.00

6:38/M

SO

425

(> 7)

692

Chad Roberts Kearney

20:43.00

6:38/M


426

(> 7)

843

Brandon Wieser Park Hill South

20:45.00

6:39/M

SO

427

(> 7)

1017

Jason Burnham William Chrisman

20:47.00

6:40/M

SO

428

(> 7)

647

Taylor Reed Har-Ber

20:47.00

6:40/M

SO

429

(> 7)

678

Steffan Triplett Joplin

20:48.00

6:40/M

SO

430

(> 7)

669

Parker Cornett Joplin

20:49.00

6:40/M

SO

431

(> 7)

549

Mike Cox Carl Junction

20:50.00

6:41/M

SO

432

(> 7)

670

Chase Cox Joplin

20:50.00

6:41/M

SO

433

264

630

Tyler Beeman glendale

20:53.00

6:42/M

FR

434

(> 7)

671

Dusty Dupree Joplin

20:54.00

6:42/M

JR

435

(> 7)

991

Justin Kidston WEBB CITY

20:55.00

6:42/M

SR

436

(> 7)

1018

Daniel Byrom William Chrisman

20:55.00

6:42/M

FR

437

(> 7)

531

Christian Woods Blue Springs South

20:55.00

6:42/M

FR

438

(> 7)

709

Clinton Peppers Lebanon

21:00.00

6:44/M

FR

439

(> 7)

737

Ben Doerflinger Lee's Summit North

21:01.00

6:44/M

SR

440

(> 7)

545

Jeff Shepherd Broken Arrow

21:07.00

6:46/M

SR

441

(> 7)

532

Tony Cascia Broken Arrow

21:08.00

6:46/M

JR

442

(> 7)

553

Chris Harrison Carl Junction

21:09.00

6:47/M

SR

443

(> 7)

1028

Ben Singleton William Chrisman

21:10.00

6:47/M

SR

444

(> 7)

829

Wes Worrell Olathe South

21:16.00

6:49/M

JR

445

(> 7)

930

Cameron Marshall Tahlequah

21:18.00

6:50/M

SO

446

(> 7)

828

Sean Streeter Olathe South

21:20.00

6:50/M

FR

447

(> 7)

724

Emerson Lentz Lee's Summit

21:25.00

6:52/M

SO

448

(> 7)

819

Kyle Ilaria Olathe South

21:29.00

6:53/M

JR

449

(> 7)

642

Samuel Herrington Har-Ber

21:29.00

6:53/M

SO

450

(> 7)

695

Phillip Thorngate Kearney

21:30.00

6:53/M


451

(> 7)

627

Chris Schultz Fayetteville

21:33.00

6:54/M

JR

452

265

631

Eric Brown glendale

21:40.00

6:57/M

FR

453

(> 7)

956

Jordan Alexander Warrensburg

21:41.00

6:57/M

SO

454

266

868

Korben Neftzger Pryor High School

21:42.00

6:57/M

FR

455

(> 7)

822

Sky Omer Olathe South

21:43.00

6:58/M

JR

456

(> 7)

716

Tyler Birk Lee's Summit

21:53.00

7:01/M

FR

457

(> 7)

858

Zach Taylor Parkview

22:01.00

7:03/M

FR

458

(> 7)

484

Chris Moore Bartlesville High School

22:02.00

7:04/M

SO

459

(> 7)

523

Josh Oathout Blue Springs South

22:09.00

7:06/M

FR

460

(> 7)

931

Max Megee Tahlequah

22:13.00

7:07/M

FR

461

(> 7)

992

Andy Lane WEBB CITY

22:23.00

7:10/M

FR

462

(> 7)

1027

Billy Read William Chrisman

22:27.00

7:12/M

SR

463

267

867

Wesley Ball Pryor High School

22:31.00

7:13/M

FR

464

(> 7)

697

Garrett Yord Kearney

22:44.00

7:17/M


465

(> 7)

491

Nick Williams Bartlesville High School

22:57.00

7:21/M

SR

466

(> 7)

479

Brandon Cooper Bartlesville High School

23:06.00

7:24/M

SR

467

(> 7)

481

Craig Fentress Bartlesville High School

23:08.00

7:25/M

SO

468

(> 7)

681

Joseph Wright Joplin

23:10.00

7:26/M

JR

469

(> 7)

872

Chris Williams Pryor High School

23:13.00

7:26/M

SO

470

(< 5)

797

Wil Harrington Miller High School

23:21.00

7:29/M

SO

471

(> 7)

721

Matt Jones Lee's Summit

23:34.00

7:33/M

SO

472

(> 7)

643

Tyler Johnson Har-Ber

24:01.00

7:42/M

SO

473

(> 7)

474

Colton Barklay Bartlesville High School

24:35.00

7:53/M

SO

474

268

1976

Taylor Milton McDonald County

24:46.00

7:56/M

FR

475

(> 7)

574

Alex White Carthage

27:04.00

8:41/M

SO

476

(> 7)

987

Bryan Graves WEBB CITY

27:20.00

8:46/M

SO

477

(> 7)

849

Michael Gimlin Parkview

27:43.00

8:53/M

FR

 

Boys HS Class 2

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

1

1

1131

Caleb Hoover College Heights

15:49.00

5:04/M

FR

2

2

1125

Ethan Beaver College Heights

15:51.00

5:05/M

SR

3

3

1211

Jason Barry School of the Osage

16:00.00

5:08/M

SR

4

4

1139

Matthew Bandy East Newton

16:14.00

5:12/M

SR

5

5

1113

Tyler Compton Buffalo

16:16.00

5:13/M

JR

6

6

1151

John Williams East Newton

16:17.00

5:13/M

SR

7

7

1126

Josh Carter College Heights

16:50.00

5:24/M

SO

8

8

1130

Alan Good College Heights

16:51.00

5:24/M

JR

9

9

1200

Steven Noriega Monett

16:53.00

5:25/M

JR

10

10

1134

Trenton Morris College Heights

17:00.00

5:27/M

FR

11

11

1147

James Selby East Newton

17:06.00

5:29/M

SO

12

12

1191

Ryan Schooley Metro Christian Acad.

17:16.00

5:32/M

SR

13

(< 5)

1224

Ben McKeehan Seneca

17:16.00

5:32/M

FR

14

13

1217

Dustin Hug School of the Osage

17:17.00

5:32/M

SR

15

14

1184

Chase Cooper Metro Christian Acad.

17:20.00

5:33/M

SR

16

15

1155

Brent Collins Hermitage

17:24.00

5:35/M

SO

17

16

1216

Seth Hackler School of the Osage

17:32.00

5:37/M

JR

18

17

1193

Will Spears Metro Christian Acad.

17:37.00

5:39/M

SO

19

18

1183

Thomas Briggs Metro Christian Acad.

17:39.00

5:39/M

JR

20

19

1186

Eric Engstom Metro Christian Acad.

17:48.00

5:42/M

SR

21

20

1218

Andrew Lehenbauer School of the Osage

17:48.00

5:42/M

JR

22

(< 5)

1110

Jake Spence BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

18:01.00

5:46/M

FR

23

(< 5)

1223

Chance Eads Seneca

18:06.00

5:48/M

FR

24

21

1145

Warren Miller East Newton

18:08.00

5:49/M

JR

25

(< 5)

1166

Cody Luckinbill Liberty MVBT

18:18.00

5:52/M

JR

26

22

1196

Sam Wilson Metro Christian Acad.

18:21.00

5:53/M

SO

27

23

1129

Kaison Davis College Heights

18:25.00

5:54/M

JR

28

24

1116

Rob Hohensee Buffalo

18:29.00

5:55/M

JR

29

25

1221

Chad Rucker School of the Osage

18:31.00

5:56/M

SR

30

26

1201

Jarred Rattley Monett

18:32.00

5:56/M

SR

31

27

1214

Austin Duncan School of the Osage

18:33.00

5:57/M

SO

32

28

1222

Sam Walker School of the Osage

18:43.00

6:00/M

SO

33

(< 5)

1124

Aaron Ward Cherokee Southeast

18:46.00

6:01/M

JR

34

29

1190

Buck Rich Metro Christian Acad.

18:48.00

6:02/M

JR

35

30

1180

Brad Presley Marion C. Early

18:49.00

6:02/M

SO

36

31

1153

Cody Burkhardt Hermitage

18:55.00

6:04/M

JR

37

32

1176

Kris Johnson Marion C. Early

19:02.00

6:06/M

JR

38

33

1161

Ben Salmon Hermitage

19:05.00

6:07/M

SO

39

34

1112

Ryan Clarke Buffalo

19:07.00

6:08/M

SO

40

(> 7)

1215

Mat Gamm School of the Osage

19:13.00

6:10/M

SO

41

35

1117

Jon Hood Buffalo

19:18.00

6:11/M

FR

42

(< 5)

1123

Talon Thompson Cherokee Southeast

19:27.00

6:14/M

SO

43

36

1162

Ryan Smith Hermitage

19:29.00

6:15/M

SR

44

37

1138

Russell Anderson East Newton

19:29.00

6:15/M

JR

45

38

1178

Andrew McKnight Marion C. Early

19:31.00

6:15/M

SR

46

39

1137

Derek Allphin East Newton

19:33.00

6:16/M

JR

47

(> 7)

1192

Stephen Sieck Metro Christian Acad.

19:39.00

6:18/M

SR

48

40

1150

Jacob Watson East Newton

19:39.00

6:18/M

FR

49

41

1158

James Gowin Hermitage

19:41.00

6:19/M

SR

50

(> 7)

1149

Michael Todd East Newton

19:50.00

6:21/M

SO

51

42

1197

Kevin Coy Monett

19:58.00

6:24/M

JR

52

(< 5)

1167

Cole Sechrest Liberty MVBT

20:07.00

6:27/M

SO

53

(> 7)

1213

Ethan Degraffenreid School of the Osage

20:10.00

6:28/M

JR

54

43

1154

Ryan Campos Hermitage

20:25.00

6:33/M

SR

55

44

1203

Isaiah Williams Monett

20:25.00

6:33/M

JR

56

(> 7)

1212

Tyler Bartlett School of the Osage

20:39.00

6:37/M

SO

57

45

1202

Ryan Stotts Monett

20:42.00

6:38/M

SR

58

46

1198

Garrett Dutton Monett

20:45.00

6:39/M

SO

59

(> 7)

1187

Luke Harris Metro Christian Acad.

20:45.00

6:39/M

FR

60

(< 5)

1208

Mason Ross Sarcoxie HS

20:48.00

6:40/M

SR

61

47

1173

Eddie Andrews Marion C. Early

20:51.00

6:41/M

SR

62

(> 7)

1195

Jordan White Metro Christian Acad.

21:00.00

6:44/M

FR

63

48

1133

Jordan Miller College Heights

21:10.00

6:47/M

FR

64

49

1156

Chazz Cornforth Hermitage

21:10.00

6:47/M

SO

65

(< 5)

1226

Michael Grindstaff Willow Springs

21:13.00

6:48/M

SO

66

(> 7)

1194

Russell Ward Metro Christian Acad.

21:20.00

6:50/M

JR

67

(< 5)

1108

Mike Ruple BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

21:20.00

6:50/M

SO

68

50

1182

Cody Price Marion C. Early

21:21.00

6:51/M

JR

69

(> 7)

1144

Mike Mann East Newton

21:21.00

6:51/M

FR

70

(< 5)

1107

Brad McCandless BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

21:21.00

6:51/M

SO

71

(< 5)

1171

Alex Kustin Lutie R-VI

21:26.00

6:52/M

JR

72

(< 5)

1168

Josh Cantwell Lutie R-VI

21:27.00

6:53/M

SO

73

51

1199

Caleb McCurry Monett

21:29.00

6:53/M

FR

74

(> 7)

1160

Shaine Paxston Hermitage

21:30.00

6:53/M

SR

75

52

1175

Brody Huff Marion C. Early

21:30.00

6:53/M

FR

76

(< 5)

1209

Colton West Sarcoxie HS

21:37.00

6:56/M

SO

77

(> 7)

1148

Nick Talbert East Newton

21:41.00

6:57/M

JR

78

53

1179

Derek Painter Marion C. Early

21:43.00

6:58/M

FR

79

(> 7)

1188

Spencer King Metro Christian Acad.

21:44.00

6:58/M

SO

80

(> 7)

1181

Randy Presley Marion C. Early

21:49.00

7:00/M

FR

81

(< 5)

1205

Nathan Bramwell Sarcoxie HS

22:00.00

7:03/M

SR

82

54

1115

Sam Culp Buffalo

22:03.00

7:04/M

FR

83

(> 7)

1220

Chris Reagan School of the Osage

22:04.00

7:04/M

SO

84

(> 7)

1135

David Rice College Heights

22:09.00

7:06/M

FR

85

(> 7)

1185

Conner Cooper Metro Christian Acad.

22:27.00

7:12/M

SO

86

55

1118

Hershel Williams Buffalo

22:59.00

7:22/M

FR

87

(> 7)

1159

Dalton Mullins Hermitage

23:02.00

7:23/M

SO

88

(> 7)

1174

Daniel Gusman Marion C. Early

23:12.00

7:26/M

SR

89

(> 7)

1152

Treston Birt Hermitage

23:20.00

7:29/M

FR

90

(> 7)

1163

Joey Venancio Hermitage

23:26.00

7:31/M

SR

91

(< 5)

1227

David Watson Willow Springs

23:30.00

7:32/M

JR

92

(> 7)

1157

Mookie Denney Hermitage

23:49.00

7:38/M

SO

93

(> 7)

1210

Chase Atkins School of the Osage

23:50.00

7:38/M

SO

94

(> 7)

1146

Justin Oden East Newton

23:54.00

7:40/M

SR

95

(> 7)

1189

Ian Radzinski Metro Christian Acad.

23:58.00

7:41/M

SR

96

(< 5)

1172

Dalton Patterson Lutie R-VI

24:04.00

7:43/M

SR

97

(> 7)

1142

Dustin Heilig East Newton

24:57.00

8:00/M

JR

98

(< 5)

1204

Richard Baldwin Sarcoxie HS

25:42.00

8:14/M

JR

99

56

1114

Michael Crawford Buffalo

25:59.00

8:20/M

FR



Class 1 girls

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

1

1

89

Michaela Reynolds Emporia

17:55.00

5:45/M

SR

2

2

418

Sara Vaughn TULSA UNION

18:29.00

5:55/M

SR

3

3

389

Ashley Scott St. Clair High School

18:36.00

5:58/M

JR

4

4

277

Darci Miller Olathe East

18:40.00

5:59/M

SO

5

5

93

Chelsea Chrisman Eureka High School

18:41.00

5:59/M

JR

6

6

14

MacKenzie Bloom Bentonville

18:41.00

5:59/M

JR

7

7

226

Marley Crusch Manhattan HS

18:41.00

5:59/M

JR

8

8

455

Dacey Mitchell West Plains High School

18:42.00

6:00/M

JR

9

9

261

Taylor Hynes Notre Dame de Sion

18:43.00

6:00/M

FR

10

10

355

Courtney Efurd Rogers High School

18:48.00

6:02/M

JR

11

11

358

Natalia Guerrero Rogers High School

18:51.00

6:03/M

SR

12

12

230

Brooke Grieger Manhattan HS

18:51.00

6:03/M

JR

13

13

216

Megan Yohe Liberty

18:53.00

6:03/M

SO

14

14

176

Michelle Hicks Lebanon

18:53.00

6:03/M

JR

15

15

461

Makenzie Seidel West Plains High School

18:58.00

6:05/M

SR

16

16

386

Allyson Benkert St. Clair High School

19:00.00

6:05/M

SR

17

17

342

Nicole Gilkison Raymore-Peculiar

19:02.00

6:06/M

FR

18

18

433

Hannah Colter Washington

19:03.00

6:06/M

SR

19

19

456

Ashley Perisho West Plains High School

19:08.00

6:08/M

SO

20

20

458

Sabrina Peterman West Plains High School

19:16.00

6:11/M

JR

21

21

77

Hillarie Kessler Deer Creek

19:18.00

6:11/M

SO

22

22

275

Casey Epps Olathe East

19:18.00

6:11/M

JR

23

23

232

Laura Jevons Manhattan HS

19:18.00

6:11/M

JR

24

24

368

Jenna Bellinder Saint Thomas Aquinas

19:19.00

6:11/M

JR

25

25

428

Stephanie Rizzolo Warrensburg

19:19.00

6:11/M

SR

26

26

16

Katie Dalton Bentonville

19:20.00

6:12/M

JR

27

27

22

Sullivan Shannon Bentonville

19:22.00

6:12/M

SO

28

28

200

Marlee Tegenkamp Lee's Summit

19:22.00

6:12/M

JR

29

29

348

Kelsey Peters Raymore-Peculiar

19:24.00

6:13/M


30

30

442

Megan Wood Washington

19:24.00

6:13/M

SO

31

31

262

Blakelee Kimmis Notre Dame de Sion

19:26.00

6:14/M

SO

32

32

452

Brittany Johnson West Plains High School

19:27.00

6:14/M

SR

33

33

100

Gena Burch Fayetteville

19:29.00

6:15/M

SR

34

34

95

Jordan Mays Eureka High School

19:31.00

6:15/M

SR

35

35

371

Emily Delong Saint Thomas Aquinas

19:34.00

6:16/M

SO

36

36

267

Asabe O'Neill Notre Dame de Sion

19:34.00

6:16/M

FR

37

37

96

Melissa Menchella Eureka High School

19:34.00

6:16/M

FR

38

38

25

Melissa Fuerst Blue Springs HS

19:39.00

6:18/M

JR

39

39

158

Brooke Buerky Kearney

19:40.00

6:18/M


40

40

264

Bailey Loyd Notre Dame de Sion

19:41.00

6:19/M

JR

41

41

406

Sarah Daggett TULSA UNION

19:44.00

6:19/M

FR

42

42

238

Christina Smith Manhattan HS

19:45.00

6:20/M

FR

43

43

274

Brenda Ellis Olathe East

19:45.00

6:20/M

SO

44

44

33

Lauren Renfrow Blue Springs HS

19:46.00

6:20/M

SR

45

45

396

Sarah Hix Tahlequah

19:46.00

6:20/M

JR

46

46

208

Melissa Hollon Liberty

19:47.00

6:20/M

SR

47

47

281

Lana Thompson Olathe East

19:48.00

6:21/M

JR

48

48

211

Camrie Nixon Liberty

19:48.00

6:21/M

SR

49

49

363

Alyvia Rogers Rogers High School

19:49.00

6:21/M

SR

50

50

414

Alyssa Smith TULSA UNION

19:51.00

6:22/M

SR

51

51

454

Olivia McCormick West Plains High School

19:51.00

6:22/M

FR

52

52

361

Michelle Mayne Nichols Rogers High School

19:52.00

6:22/M

SO

53

53

252

Jessica Jackson Neosho

19:52.00

6:22/M

FR

54

54

330

Katie Kerns Pryor High School

19:52.00

6:22/M

SO

55

55

139

Jacquelynn Skocik Jenks High School

19:53.00

6:22/M

SO

56

56

283

Alyssa Blakeman Olathe South

19:54.00

6:23/M

JR

57

57

272

Kara Bartels Olathe East

19:55.00

6:23/M

SO

58

58

338

Alyssa Carlson Raymore-Peculiar

19:55.00

6:23/M


59

59

182

Brianna Ragains Lebanon

19:55.00

6:23/M

SR

60

60

20

Elena Sanz Bentonville

19:56.00

6:23/M

SO

61

61

135

Amy McCarthy Jenks High School

19:56.00

6:23/M

JR

62

62

122

Sydney Foreman Har-Ber

19:57.00

6:24/M

SR

63

63

166

Courtney Oxandale Kearney

19:57.00

6:24/M


64

64

202

Tina Bradshaw Liberty

19:58.00

6:24/M

SO

65

65

256

Courtney Wood Neosho

19:59.00

6:24/M

FR

66

66

225

Chasady Corzine Manhattan HS

20:00.00

6:25/M

SR

67

67

294

Tara Russell Olathe South

20:00.00

6:25/M

FR

68

68

340

Samantha Forrest Raymore-Peculiar

20:01.00

6:25/M


69

(< 5)

246

Taylor Rivera Miller High School

20:03.00

6:26/M

JR

70

69

237

Hannah Saville Manhattan HS

20:04.00

6:26/M

SO

71

70

3

Cindy Cary Bartlesville High School

20:04.00

6:26/M

SR

72

71

97

Allison Paddock Eureka High School

20:05.00

6:26/M

SR

73

72

378

Sarah Moore Saint Thomas Aquinas

20:05.00

6:26/M

SO

74

73

379

Amanda Pigott Saint Thomas Aquinas

20:05.00

6:26/M

SO

75

74

408

Lauren Guidry TULSA UNION

20:06.00

6:27/M

SR

76

75

156

Sami Berry Kearney

20:07.00

6:27/M


77

76

189

Jessica Craddock Lee's Summit

20:09.00

6:28/M

SR

78

77

228

Rebecca Doll Manhattan HS

20:09.00

6:28/M

SR

79

78

427

Sara Rizzolo Warrensburg

20:13.00

6:29/M

FR

80

(> 7)

218

Emily Beach Manhattan HS

20:16.00

6:30/M

SO

81

79

165

Marissa Moberly Kearney

20:17.00

6:30/M


82

80

293

Keli Russell Olathe South

20:18.00

6:30/M

JR

83

81

280

Jessica Thomas Olathe East

20:19.00

6:31/M

FR

84

82

268

Kelsey Salzman Notre Dame de Sion

20:19.00

6:31/M

SO

85

83

161

Chayla Hisel Kearney

20:20.00

6:31/M


86

84

92

Kelsey Brown Eureka High School

20:20.00

6:31/M

SO

87

85

441

Celia Venezia Washington

20:21.00

6:31/M

SO

88

86

273

Bree Bohaty Olathe East

20:21.00

6:31/M

JR

89

87

207

Sara Hogan Liberty

20:21.00

6:31/M

JR

90

88

98

Natalie Pashia Eureka High School

20:22.00

6:32/M

SO

91

89

171

Katie Abbet Lebanon

20:22.00

6:32/M

SR

92

90

131

Rachel Feist Jenks High School

20:23.00

6:32/M

JR

93

91

21

Hope Seitz Bentonville

20:23.00

6:32/M

JR

94

92

104

Helen Mashie Fayetteville

20:23.00

6:32/M

SR

95

93

160

Ariel Dunn Kearney

20:24.00

6:32/M


96

(< 5)

446

Bethany Roy WEBB CITY

20:24.00

6:32/M

FR

97

94

357

Alejandra Gonzalez Rogers High School

20:24.00

6:32/M

SO

98

95

453

Kayleigh Kerley West Plains High School

20:25.00

6:33/M

SO

99

(> 7)

229

Mary Gordon Manhattan HS

20:25.00

6:33/M

SR

100

96

199

Delaney Smith Lee's Summit

20:25.00

6:33/M

FR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

101

(> 7)

451

Chelsea Jacobson West Plains High School

20:25.00

6:33/M

FR

102

97

365

Rosario Salinas Rogers High School

20:25.00

6:33/M

SR

103

98

140

Sarah Stark Jenks High School

20:26.00

6:33/M

SR

104

(> 7)

460

Cheyenne Romans West Plains High School

20:27.00

6:33/M

SO

105

99

341

Megan Fox Raymore-Peculiar

20:27.00

6:33/M


106

100

85

Abby Lake Emporia

20:28.00

6:34/M

SR

107

101

259

Darby Evans Notre Dame de Sion

20:31.00

6:35/M

FR

108

102

258

Samantha Capelli Notre Dame de Sion

20:31.00

6:35/M

SO

109

103

251

Dora Eastin Neosho

20:31.00

6:35/M

JR

110

104

54

Katie Watson Blue Springs South

20:33.00

6:35/M

SO

111

(> 7)

224

Anne Cochrane Manhattan HS

20:33.00

6:35/M

SO

112

105

353

Sarah Conley Rogers High School

20:34.00

6:36/M

SO

113

106

397

Alex Lewis Tahlequah

20:34.00

6:36/M

SR

114

107

437

Micah Haynes Washington

20:35.00

6:36/M

JR

115

108

426

Amber Priest Warrensburg

20:35.00

6:36/M

FR

116

109

249

Kisa Clark Neosho

20:36.00

6:36/M

SR

117

110

27

Jessi Hutchens Blue Springs HS

20:37.00

6:36/M

JR

118

111

369

Katie Brungardt Saint Thomas Aquinas

20:37.00

6:36/M

JR

119

112

372

Betsy Donahue Saint Thomas Aquinas

20:38.00

6:37/M

FR

120

113

124

Kimberly Peek Har-Ber

20:39.00

6:37/M

SR

121

114

439

Emily Marlow Washington

20:41.00

6:38/M

JR

122

115

26

Samantha Hajicek Blue Springs HS

20:41.00

6:38/M

FR

123

116

409

Hannah Hensel TULSA UNION

20:42.00

6:38/M

JR

124

117

17

Kayla Horton Bentonville

20:42.00

6:38/M

JR

125

118

435

Sarah Diester Washington

20:42.00

6:38/M

FR

126

119

248

Alicia Callahan Neosho

20:43.00

6:38/M

SO

127

120

173

Valissa Deskins Lebanon

20:46.00

6:39/M

JR

128

121

169

Ashley Self Kearney

20:47.00

6:40/M


129

122

114

Hannah Montgomery glendale

20:49.00

6:40/M

FR

130

123

106

Kira Plummer Fayetteville

20:50.00

6:41/M

JR

131

124

43

Courtney Codilla Blue Springs South

20:50.00

6:41/M

SO

132

125

304

Jeanie Lohnes Park Hill South

20:50.00

6:41/M

FR

133

126

1968

Simone Palmer McDonald County

20:51.00

6:41/M

JR

134

127

34

Jordan Reynolds Blue Springs HS

20:51.00

6:41/M

FR

135

(< 5)

385

Mindy Lake Sapulpa

20:51.00

6:41/M

JR

136

128

370

Samantha Conde Saint Thomas Aquinas

20:51.00

6:41/M

JR

137

129

351

Lydia Smith Raymore-Peculiar

20:53.00

6:42/M


138

(> 7)

459

Lauren Robson West Plains High School

20:53.00

6:42/M

FR

139

130

288

Ashley McBride Olathe South

20:54.00

6:42/M

SO

140

131

310

Logan Tucker-Nelson Park Hill South

20:55.00

6:42/M

FR

141

(< 5)

465

Mamie Barksdale William Chrisman

20:56.00

6:43/M

SO

142

132

335

Kailea Bogner Raymore-Peculiar

20:58.00

6:43/M

FR

143

133

94

Dania Loaiza Eureka High School

21:01.00

6:44/M

SO

144

(> 7)

99

Gina Whelan Eureka High School

21:01.00

6:44/M

SO

145

(> 7)

269

Madeline Sanders Notre Dame de Sion

21:01.00

6:44/M

SO

146

134

47

Renee Ferneau Blue Springs South

21:03.00

6:45/M

JR

147

135

38

Shelby Spehar Blue Springs HS

21:04.00

6:45/M

SO

148

(> 7)

347

Kaitlyn McLeod Raymore-Peculiar

21:04.00

6:45/M

FR

149

136

80

Sarah Rowland Deer Creek

21:05.00

6:45/M

SR

150

137

196

Lindsey Martin Lee's Summit

21:05.00

6:45/M

FR

151

138

183

Whitney Reece Lebanon

21:06.00

6:46/M

FR

152

139

292

Megan Rosa Olathe South

21:07.00

6:46/M

SO

153

140

205

Michele Foster Liberty

21:08.00

6:46/M

SO

154

(> 7)

360

Medina Karla Rogers High School

21:08.00

6:46/M

SO

155

141

311

Amy Willsey Park Hill South

21:08.00

6:46/M

SO

156

(> 7)

265

Molly Meek Notre Dame de Sion

21:09.00

6:47/M

SO

157

(> 7)

167

Courtney Reckrodt Kearney

21:09.00

6:47/M


158

142

329

Kassie Kerns Pryor High School

21:09.00

6:47/M

SR

159

143

212

Colleen Pickett Liberty

21:10.00

6:47/M

SR

160

144

247

Shynnel Bohannon Neosho

21:11.00

6:47/M

SO

161

145

74

Mandolin Smith Carthage

21:12.00

6:48/M

FR

162

(> 7)

380

Libby Steele Saint Thomas Aquinas

21:13.00

6:48/M

FR

163

146

102

Carmon Cheadle Fayetteville

21:13.00

6:48/M

JR

164

(> 7)

209

Brianna Magnuson Liberty

21:14.00

6:48/M

SO

165

147

420

Abby Ersland Warrensburg

21:14.00

6:48/M

SO

166

148

103

Millie Hogue Fayetteville

21:14.00

6:48/M

SO

167

149

59

Kendal Emerson Broken Arrow

21:15.00

6:49/M

FR

168

(> 7)

270

Kaleigh Schropp Notre Dame de Sion

21:16.00

6:49/M

SO

169

150

195

Meagan Malloy Lee's Summit

21:18.00

6:50/M

JR

170

(> 7)

375

Abby Hannifan Saint Thomas Aquinas

21:18.00

6:50/M

SR

171

(> 7)

373

Anne Downey Saint Thomas Aquinas

21:19.00

6:50/M

SR

172

151

308

Jordan Ortiz Park Hill South

21:19.00

6:50/M

SR

173

152

15

Brittany Brown Bentonville

21:19.00

6:50/M

SR

174

153

31

Jennifer Paul Blue Springs HS

21:20.00

6:50/M

JR

175

154

134

Laura Maness Jenks High School

21:20.00

6:50/M

SR

176

155

289

Margaret Meier Olathe South

21:22.00

6:51/M

FR

177

156

185

Kara Banning Lee's Summit

21:22.00

6:51/M

SR

178

157

42

Lindsay Case Blue Springs South

21:22.00

6:51/M

SO

179

(> 7)

168

Michelle Rickel Kearney

21:23.00

6:51/M


180

(> 7)

346

Kristin Kolasa Raymore-Peculiar

21:23.00

6:51/M

FR

181

158

434

Clare Diester Washington

21:23.00

6:51/M

FR

182

(< 5)

383

Sarah Gibbs Sapulpa

21:24.00

6:52/M

JR

183

159

306

Miranda Norfleet Park Hill South

21:25.00

6:52/M

SO

184

160

111

Cookie Lambert glendale

21:27.00

6:53/M


185

161

86

Liliana Morales Emporia

21:27.00

6:53/M

SR

186

(> 7)

271

Rachel Steilen Notre Dame de Sion

21:28.00

6:53/M

JR

187

(> 7)

463

Emily Williams West Plains High School

21:28.00

6:53/M

SO

188

(> 7)

276

Taylor Mayhew Olathe East

21:29.00

6:53/M

SO

189

162

83

Joslyn Barton Emporia

21:31.00

6:54/M

SO

190

(> 7)

263

Mallory Knott Notre Dame de Sion

21:31.00

6:54/M

SO

191

(> 7)

278

Jordan Null Olathe East

21:31.00

6:54/M

SR

192

(> 7)

366

Hilary Sederholm Rogers High School

21:32.00

6:54/M

JR

193

163

325

Hayley McLemore Parkview

21:33.00

6:54/M

SO

194

164

298

Lauren Black Park Hill South

21:34.00

6:55/M

FR

195

165

416

Dalia Taquali TULSA UNION

21:34.00

6:55/M

JR

196

166

417

Dima Taquali TULSA UNION

21:36.00

6:55/M

JR

197

167

61

Hayley Jennings Broken Arrow

21:37.00

6:56/M

JR

198

(> 7)

18

Kayla Middlebrook Bentonville

21:37.00

6:56/M

SR

199

168

91

Katie Weaver Emporia

21:38.00

6:56/M

JR

200

(> 7)

356

Katie Gantner Rogers High School

21:38.00

6:56/M

JR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

201

(> 7)

241

Anya Throne Manhattan HS

21:39.00

6:56/M

FR

202

(> 7)

213

Brittany Stockwell Liberty

21:40.00

6:57/M

SO

203

169

403

Amanda Wood Tahlequah

21:41.00

6:57/M

SO

204

170

64

Angel Vick Broken Arrow

21:42.00

6:57/M

JR

205

(> 7)

32

Meryll Pompolina Blue Springs HS

21:43.00

6:58/M

SO

206

171

40

Rachel Babcock Blue Springs South

21:44.00

6:58/M

JR

207

172

1966

Alex Dusseau McDonald County

21:45.00

6:58/M

JR

208

173

302

Emily Kissee Park Hill South

21:45.00

6:58/M

JR

209

174

285

Alyssa Gilmore Olathe South

21:46.00

6:59/M

SR

210

(> 7)

352

Johanna Casey Rogers High School

21:47.00

6:59/M

SO

211

(> 7)

339

Jordan Carney Raymore-Peculiar

21:47.00

6:59/M


212

175

192

April Keel Lee's Summit

21:47.00

6:59/M

SO

213

176

392

Magen Coward Tahlequah

21:49.00

7:00/M

JR

214

(> 7)

362

Emily Noble Rogers High School

21:50.00

7:00/M

SR

215

(> 7)

215

Sami Wynne Liberty

21:50.00

7:00/M

SO

216

177

430

Alyssa Simpson Warrensburg

21:51.00

7:00/M

SO

217

178

324

Julie Hay Parkview

21:51.00

7:00/M

SR

218

179

138

Anna Rutherford Jenks High School

21:52.00

7:01/M

JR

219

180

87

Tanya Morales Emporia

21:52.00

7:01/M

SO

220

181

393

Kaelyn Grant Tahlequah

21:53.00

7:01/M

JR

221

182

128

Megan Buker Jenks High School

21:54.00

7:01/M

JR

222

183

71

Joanna Lee Carthage

21:54.00

7:01/M

SR

223

184

333

Courtney Stevens Pryor High School

21:56.00

7:02/M

FR

224

(> 7)

415

Kirsten Stukey TULSA UNION

21:56.00

7:02/M

SR

225

(> 7)

29

Halie McCarter Blue Springs HS

21:56.00

7:02/M

JR

226

185

331

Jennifer Moss Pryor High School

21:57.00

7:02/M

FR

227

186

81

Alison Young Deer Creek

21:58.00

7:02/M

SO

228

187

55

Madison Barrow Broken Arrow

21:58.00

7:02/M

FR

229

188

88

Caesie Reynolds Emporia

21:58.00

7:02/M

SO

230

(< 5)

66

Claire Prather Carl Junction

21:59.00

7:03/M

FR

231

189

425

Catherine Parr Warrensburg

21:59.00

7:03/M

SR

232

(> 7)

236

Leslie Reece Manhattan HS

21:59.00

7:03/M

SR

233

(> 7)

382

Brittany Wilderson Saint Thomas Aquinas

22:01.00

7:03/M

SR

234

(> 7)

234

Amanda Osarczuk Manhattan HS

22:02.00

7:04/M

SO

235

(> 7)

35

Rosalie Rizzo Blue Springs HS

22:04.00

7:04/M

SO

236

190

49

Chance Long Blue Springs South

22:04.00

7:04/M

JR

237

(> 7)

374

Kathleen Gier Saint Thomas Aquinas

22:05.00

7:05/M

JR

238

(> 7)

364

Coleen Rooney Rogers High School

22:07.00

7:05/M

SO

239

(> 7)

266

Jennifer Mendenhall Notre Dame de Sion

22:08.00

7:06/M

JR

240

191

58

Kaley Denegar Broken Arrow

22:08.00

7:06/M

FR

241

(> 7)

436

Nicole Eckelkamp Washington

22:09.00

7:06/M

SR

242

192

423

Katie Nelson Warrensburg

22:10.00

7:06/M

SO

243

(> 7)

313

Evan Willsey Park Hill South

22:11.00

7:07/M

SO

244

(> 7)

367

Olivia Torres Rogers High School

22:11.00

7:07/M

SR

245

(> 7)

201

Alex Barcus Liberty

22:12.00

7:07/M

FR

246

193

401

Melanie Paris Tahlequah

22:15.00

7:08/M

FR

247

(> 7)

235

Danielle Phillips Manhattan HS

22:16.00

7:08/M

SO

248

(> 7)

303

Lauren Kuhn Park Hill South

22:17.00

7:09/M

JR

249

(> 7)

282

Amy Allen Olathe South

22:18.00

7:09/M

SO

250

(> 7)

377

Rebecca Mahon Saint Thomas Aquinas

22:19.00

7:09/M

SR

251

(> 7)

410

Kristin Nichols TULSA UNION

22:21.00

7:10/M

SR

252

194

109

Brandi Casteel glendale

22:22.00

7:10/M

FR

253

(> 7)

214

Cassie Weathers Liberty

22:23.00

7:10/M

FR

254

195

123

Alex Irvin Har-Ber

22:23.00

7:10/M

SO

255

(> 7)

204

Jennifer Clubine Liberty

22:26.00

7:11/M

FR

256

(> 7)

354

Ryan Duffy Rogers High School

22:27.00

7:12/M

SO

257

196

395

Ashton Hix Tahlequah

22:27.00

7:12/M

JR

258

197

1970

Tessa Robertson McDonald County

22:29.00

7:12/M

SO

259

198

253

Tara Sanders Neosho

22:30.00

7:13/M

FR

260

(> 7)

307

Brighid O'Toole Park Hill South

22:30.00

7:13/M

SR

261

(> 7)

421

Nicole Findley Warrensburg

22:30.00

7:13/M

SO

262

(> 7)

141

Natalie Tims Jenks High School

22:31.00

7:13/M

FR

263

(> 7)

309

Amy Sickman Park Hill South

22:32.00

7:13/M

JR

264

(> 7)

305

Jessica Newsom Park Hill South

22:32.00

7:13/M

JR

265

(> 7)

210

Kayla Meppelink Liberty

22:33.00

7:14/M

SO

266

199

388

Audrey Miller St. Clair High School

22:35.00

7:14/M

FR

267

(> 7)

359

Jori Johnson Rogers High School

22:35.00

7:14/M

SO

268

200

46

Meghan Eckhoff Blue Springs South

22:37.00

7:15/M

SO

269

201

60

Lauren Hodges Broken Arrow

22:37.00

7:15/M

SR

270

(< 5)

473

Denise Striplin William Chrisman

22:38.00

7:15/M

SO

271

(> 7)

438

Melissa Luechtefeld Washington

22:38.00

7:15/M

JR

272

(> 7)

255

Kelly Wilson Neosho

22:38.00

7:15/M

SO

273

202

13

Jenna Taylor Bartlesville High School

22:38.00

7:15/M

SO

274

(> 7)

162

Ashley Hoover Kearney

22:40.00

7:16/M


275

(> 7)

23

Kelsey Berg Blue Springs HS

22:41.00

7:16/M

SO

276

203

326

Jaqui Schoville Parkview

22:41.00

7:16/M

JR

277

(> 7)

188

Ryan Courier Lee's Summit

22:42.00

7:17/M

SR

278

(> 7)

431

Sarah Sommerkamp Warrensburg

22:42.00

7:17/M

SR

279

204

328

Ashley Cox Pryor High School

22:44.00

7:17/M

SR

280

205

117

Emily Shayne glendale

22:47.00

7:18/M

FR

281

206

78

Kimber Larsen Deer Creek

22:48.00

7:18/M

SR

282

(> 7)

28

Jackie Lafal Blue Springs HS

22:51.00

7:19/M

SR

283

(> 7)

24

Katie Buckner Blue Springs HS

22:51.00

7:19/M

SO

284

(> 7)

300

Jane Jackson Park Hill South

22:52.00

7:20/M

SO

285

(> 7)

220

Kimberly Boehm Manhattan HS

22:52.00

7:20/M

JR

286

(> 7)

203

Maggie Bruce Liberty

22:52.00

7:20/M

JR

287

(> 7)

407

Kelsey Godfrey TULSA UNION

22:53.00

7:20/M

SO

288

(> 7)

312

Dana Willsey Park Hill South

22:53.00

7:20/M

SO

289

(> 7)

412

Merideth Rausch TULSA UNION

22:55.00

7:21/M

JR

290

207

113

Bailey Millington glendale

22:55.00

7:21/M

SO

291

(> 7)

51

Maria Pippes Blue Springs South

22:56.00

7:21/M

FR

292

(> 7)

48

Jamie Hill Blue Springs South

22:58.00

7:22/M

SO

293

(> 7)

133

Kristen Kemper Jenks High School

22:58.00

7:22/M

JR

294

208

79

Paige Patrick Deer Creek

23:00.00

7:22/M

SO

295

209

72

Kristen Roy Carthage

23:00.00

7:22/M

SO

296

(> 7)

39

Abby Allen Blue Springs South

23:01.00

7:23/M

SO

297

(> 7)

233

Sasha Kapil Manhattan HS

23:02.00

7:23/M

JR

298

210

317

Anna Bingham Parkview

23:02.00

7:23/M

FR

299

(> 7)

50

Hillary Patek Blue Springs South

23:03.00

7:23/M

SO

300

211

76

Shelby Youngworth Carthage

23:04.00

7:24/M

JR

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

301

(> 7)

206

Samah Hassan Liberty

23:05.00

7:24/M

SR

302

(> 7)

290

Brianne Pierce Olathe South

23:06.00

7:24/M

SO

303

(> 7)

297

Tori Whitaker Olathe South

23:06.00

7:24/M

FR

304

(> 7)

136

Ali Price Jenks High School

23:06.00

7:24/M

SR

305

(> 7)

41

Cheryl Bollinger Blue Springs South

23:07.00

7:25/M

FR

306

212

387

Ricki Hoeft St. Clair High School

23:08.00

7:25/M

FR

307

213

143

Krystal Beecher Joplin

23:08.00

7:25/M

JR

308

214

1969

Des Reece McDonald County

23:09.00

7:25/M

JR

309

215

327

Tabatha Weiskopf Parkview

23:11.00

7:26/M

JR

310

216

152

Vivian Moreno Joplin

23:12.00

7:26/M

FR

311

(> 7)

126

Katelyn Berg Jenks High School

23:14.00

7:27/M

JR

312

(> 7)

190

Allie Dean Lee's Summit

23:15.00

7:27/M

SO

313

(> 7)

170

Casey Williams Kearney

23:18.00

7:28/M


314

(> 7)

30

Audrey Moxley Blue Springs HS

23:20.00

7:29/M

JR

315

217

323

Katie Fortney Parkview

23:21.00

7:29/M

FR

316

(> 7)

299

Kyla Henderson Park Hill South

23:22.00

7:29/M

JR

317

(> 7)

193

Sarah Kensinger Lee's Summit

23:22.00

7:29/M

SO

318

(> 7)

197

Emily Nueberger Lee's Summit

23:23.00

7:30/M

JR

319

(> 7)

301

Sally Jackson Park Hill South

23:23.00

7:30/M

SR

320

218

175

Kristina Gutierrez Lebanon

23:24.00

7:30/M

SO

321

(< 5)

65

Katie Bromley Carl Junction

23:25.00

7:30/M

SO

322

(> 7)

381

Kristyn Trogden Saint Thomas Aquinas

23:26.00

7:31/M

JR

323

219

125

Trysten Teer Har-Ber

23:26.00

7:31/M

JR

324

(> 7)

127

Michelle Blazer Jenks High School

23:29.00

7:32/M

JR

325

(> 7)

287

Olivia Hutchinson Olathe South

23:33.00

7:33/M

SO

326

220

63

Kristina Sednev Broken Arrow

23:36.00

7:34/M

SR

327

(> 7)

376

Katherine Krause Saint Thomas Aquinas

23:38.00

7:34/M

SR

328

(> 7)

53

Ryann Sampson Blue Springs South

23:41.00

7:35/M

FR

329

(> 7)

295

Ann Swanson Olathe South

23:43.00

7:36/M

SR

330

221

145

Sarah Castor Joplin

23:43.00

7:36/M

SO

331

222

108

Jessica Bear glendale

23:43.00

7:36/M


332

223

181

Taylor Morris Lebanon

23:46.00

7:37/M

FR

333

(< 5)

67

Katie Schmidt Carl Junction

23:48.00

7:38/M

SR

334

(> 7)

174

Holly Fox Lebanon

23:51.00

7:39/M

JR

335

(> 7)

400

Whitney Mulholland Tahlequah

23:53.00

7:39/M

SO

336

(< 5)

469

Hannah Leutzinger William Chrisman

23:53.00

7:39/M

JR

337

224

105

Courtney Mata Fayetteville

23:54.00

7:40/M

JR

338

(> 7)

177

Krystal Kerb Lebanon

24:06.00

7:43/M

SR

339

225

319

Miller Carsen Parkview

24:11.00

7:45/M

FR

340

(> 7)

129

Lee Davis Jenks High School

24:13.00

7:46/M

SR

341

(> 7)

44

Megan Codilla Blue Springs South

24:15.00

7:46/M

SO

342

226

116

Renee Richter glendale

24:16.00

7:47/M

FR

343

227

121

Rubi Escobar Har-Ber

24:19.00

7:48/M

JR

344

(< 5)

443

Candace Kmick WEBB CITY

24:23.00

7:49/M

SR

345

228

118

Benee Adam Har-Ber

24:30.00

7:51/M

JR

346

229

154

Kayleigh Shuler Joplin

24:35.00

7:53/M

JR

347

(> 7)

187

Kristen Bielak Lee's Summit

24:37.00

7:53/M

SR

348

230

390

Angela Vinson St. Clair High School

24:40.00

7:54/M

FR

349

(> 7)

411

Sara Petherick TULSA UNION

24:42.00

7:55/M

SO

350

231

2

Erin Rose Briggs Bartlesville High School

24:42.00

7:55/M

SR

351

(> 7)

56

Missy Belveal Broken Arrow

24:43.00

7:55/M

SO

352

232

155

Dani Wilson Joplin

24:47.00

7:57/M

SR

353

233

1971

Jill Spears McDonald County

24:48.00

7:57/M

JR

354

(> 7)

291

Kristine Plankers Olathe South

24:51.00

7:58/M

SR

355

(> 7)

62

Linhchi Lai Broken Arrow

24:57.00

8:00/M

FR

356

234

75

Kristen Wagner Carthage

25:02.00

8:01/M

FR

357

(> 7)

52

Courtney Rittermeyer Blue Springs South

25:03.00

8:02/M

JR

358

(> 7)

163

Amber Lee Kearney

25:04.00

8:02/M


359

(> 7)

405

Katy Cotton TULSA UNION

25:04.00

8:02/M

SO

360

235

101

Corrie Byers Fayetteville

25:07.00

8:03/M

JR

361

236

82

Caroline Yowell Deer Creek

25:12.00

8:05/M

SR

362

(> 7)

110

Jenna Clinkenbeard glendale

25:13.00

8:05/M


363

237

1965

Amy Delacruz McDonald County

25:14.00

8:05/M

SO

364

(> 7)

115

Mary Pamperien glendale

25:20.00

8:07/M

SO

365

(> 7)

296

Ruth Swift Olathe South

25:29.00

8:10/M

SR

366

(> 7)

398

Katelin Mercier Tahlequah

25:33.00

8:11/M

SR

367

(> 7)

322

Jessica Eidson Parkview

25:39.00

8:13/M

JR

368

(> 7)

284

Callie Davis Olathe South

25:42.00

8:14/M

SO

369

(> 7)

250

Peyton Cornelson Neosho

25:55.00

8:18/M

FR

370

(> 7)

132

Kristen Hansen Jenks High School

25:56.00

8:19/M

SR

371

(> 7)

191

Alycia Gamargo Lee's Summit

26:04.00

8:21/M

JR

372

(> 7)

394

Sarah Gritts Tahlequah

26:09.00

8:23/M

SR

373

(> 7)

130

Paige Downey Jenks High School

26:13.00

8:24/M

SR

374

238

150

Stephanie Loden Joplin

26:23.00

8:27/M

JR

375

(> 7)

194

Jackie Land Lee's Summit

26:25.00

8:28/M

FR

376

239

11

Taryn Powell Bartlesville High School

26:36.00

8:32/M

JR

377

240

1

Britany Barnhart Bartlesville High School

26:39.00

8:33/M

SR

378

241

69

Monica Bond Carthage

26:55.00

8:38/M

SO

379

(> 7)

112

Tia Lambert glendale

26:58.00

8:39/M


380

242

147

Kasey Grant Joplin

27:11.00

8:43/M

FR

381

(> 7)

286

Brittnay Horn Olathe South

27:12.00

8:43/M

SR

382

(> 7)

151

Breanna Martin Joplin

27:13.00

8:43/M

FR

383

(> 7)

186

Nicole Beauchamp Lee's Summit

27:44.00

8:53/M

FR

384

243

73

Sierra Russow Carthage

27:46.00

8:54/M

JR

385

(> 7)

157

Cara Brownsberger Kearney

27:56.00

8:57/M


386

(> 7)

399

Olivia Mercier Tahlequah

28:15.00

9:03/M

JR

387

(> 7)

137

Rachel Rubein Jenks High School

28:18.00

9:04/M

SR

388

244

7

Katy Hamilton Bartlesville High School

28:25.00

9:06/M

FR

389

(> 7)

184

Veronica Starnes Lebanon

28:26.00

9:07/M

SR

390

245

120

Rachel Claire Chancellor Har-Ber

29:28.00

9:27/M

JR

391

246

1967

Valerie Long McDonald County

29:41.00

9:31/M

FR

392

(< 5)

472

Lisa Smiddy William Chrisman

31:17.00

10:02/M

FR


HS Class 2

Girls

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

1

1

1037

Emily Beaver College Heights

19:02.00

6:06/M

JR

2

(< 5)

1104

Kelsie Hutsell Willow Springs

19:27.00

6:14/M

SO

3

2

1041

Lacie Sparlin College Heights

19:50.00

6:21/M

SR

4

3

1048

Arielle Miller East Newton

20:30.00

6:34/M

FR

5

4

1046

Courtney Mann East Newton

20:37.00

6:36/M

JR

6

5

1078

Allison Carpenter Metro Christian Acad.

20:39.00

6:37/M

SR

7

6

1040

Beth Good College Heights

20:48.00

6:40/M

FR

8

(< 5)

1105

Christy Smith Willow Springs

20:49.00

6:40/M

SO

9

(< 5)

1088

Hannah Martin Monett

20:54.00

6:42/M

FR

10

(< 5)

1103

Quencie Colley Willow Springs

21:05.00

6:45/M

JR

11

7

1097

Samantha Doran School of the Osage

21:10.00

6:47/M

SO

12

8

1052

Hannah Selby East Newton

21:20.00

6:50/M

FR

13

9

1044

Kristen Cypret East Newton

21:27.00

6:53/M

SR

14

10

1039

Carly Cole College Heights

21:39.00

6:56/M

JR

15

(< 5)

1106

Stephanie Williams Willow Springs

21:46.00

6:59/M

FR

16

11

1067

Julie Greenough Lutie R-VI

21:47.00

6:59/M

SO

17

12

1049

Nikki Moore East Newton

21:56.00

7:02/M

SR

18

13

1050

Katlyn Peterson East Newton

21:57.00

7:02/M

SR

19

14

1074

Erin Davis Marion C. Early

22:15.00

7:08/M

SO

20

15

1042

Laura Szczepanik College Heights

22:21.00

7:10/M

FR

21

16

1038

Rachel Calandro College Heights

22:29.00

7:12/M

JR

22

17

1072

Stoyanka Cansler Marion C. Early

22:31.00

7:13/M

JR

23

(< 5)

1087

Estefania Gabriel Monett

22:31.00

7:13/M

SR

24

18

1051

Kristina Peterson East Newton

22:36.00

7:15/M

SO

25

19

1081

Caity Kullen Metro Christian Acad.

22:48.00

7:18/M

SO

26

20

1080

Alex Koenig Metro Christian Acad.

22:49.00

7:19/M

FR

27

(< 5)

1036

Jordan Davidson Buffalo

22:52.00

7:20/M

SO

28

21

1096

Cory Childress School of the Osage

23:07.00

7:25/M

JR

29

(< 5)

1090

Dana Swanson Monett

23:12.00

7:26/M

FR

30

22

1099

Bethanna Roberts School of the Osage

23:14.00

7:27/M

FR

31

(< 5)

1035

Rachel Brown Buffalo

23:15.00

7:27/M

JR

32

(< 5)

1063

Kelly Krasuski Liberty MVBT

23:22.00

7:29/M

FR

33

23

1100

Sara Unger School of the Osage

23:31.00

7:32/M

JR

34

24

1098

Allanah Roberts School of the Osage

23:33.00

7:33/M

JR

35

25

1084

Elizabeth Wulf Metro Christian Acad.

23:47.00

7:37/M

FR

36

(< 5)

1030

Meghan Fenton BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

23:47.00

7:37/M

FR

37

(> 7)

1043

Kay Cypret East Newton

23:55.00

7:40/M

SR

38

26

1061

Brandi Whillock Hermitage

24:09.00

7:44/M

FR

39

(< 5)

1031

Anissa Ferraro BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

24:14.00

7:46/M

FR

40

(< 5)

1086

Lara Ellis Monett

24:16.00

7:47/M

SO

41

27

1079

Erin Edmundson Metro Christian Acad.

24:18.00

7:47/M

SO

42

(< 5)

1102

Kaci Kuhn Seneca

24:25.00

7:50/M

JR

43

28

1068

Finkbeiner Jinine Lutie R-VI

24:46.00

7:56/M

SO

44

(< 5)

1064

Kayanna Luckinbill Liberty MVBT

24:50.00

7:58/M

SO

45

29

1060

Kelsie Varvel Hermitage

25:18.00

8:07/M

SO

46

30

1054

Tawny Collins Hermitage

25:18.00

8:07/M

SR

47

(> 7)

1045

Charlotte Erickson East Newton

25:22.00

8:08/M

SR

48

31

1059

Stephanie Thomas Hermitage

25:32.00

8:11/M

FR

49

32

1085

Bridget Zoellner Metro Christian Acad.

25:51.00

8:17/M

SR

50

(< 5)

1033

Annie Reynolds BAXTER SPRINGS HIGH SCHOO

25:58.00

8:19/M

SO

51

33

1071

Delaney Ross Lutie R-VI

26:08.00

8:23/M

SO

52

34

1075

Phoebe Hicks Marion C. Early

26:19.00

8:26/M

SO

53

35

1077

Caitlin McMasters Marion C. Early

26:19.00

8:26/M

FR

54

(< 5)

1092

Jessica Dalton Sarcoxie HS

26:21.00

8:27/M

JR

55

36

1070

Katie Noah Lutie R-VI

26:32.00

8:30/M

SO

56

37

1083

Laurel Wilson Metro Christian Acad.

27:00.00

8:39/M

SR

57

38

1076

Tricia Howard Marion C. Early

28:29.00

9:08/M

FR

58

39

1073

Jordan Cossins Marion C. Early

28:40.00

9:11/M

FR

59

40

1069

Cassie Myers Lutie R-VI

30:24.00

9:45/M

SO

60

41

1065

Christy Arndt Lutie R-VI

30:28.00

9:46/M

SR

61

(> 7)

1047

Casey McBride East Newton

33:31.00

10:45/M

FR

62

42

1057

Sarah Jowers Hermitage

33:31.00

10:45/M

FR



Team Results

GIRLS DIVISION ONE TEAM SCORES: 1. West Plains 94; 2. Manhattan KS 150; 3. Olathe East KS 173; 4. Notre Dame de Sion (Kansas City MO 198; 5. Bentonville AR 210; 6. Rogers AR 216; 7. Eureka 231; 8. Liberty 258; 9. Raymore-Peculiar 271; 10. Union (Tulsa OK) 283; 11. St. Thomas Aquinas (Overland Park KS) 315; 12. Kearney 339; 13. Washington 354; 14. Lebanon 420; 15. Blue Springs 434; 16. Neosho 449; 17. Jenks OK 458; 18. Olathe South KS 472; 19. Lee's Summit 487; 20. Warrensburg 535; 21. Fayetteville AR 542; 22. Emporia KS 592; 23. St. Clair 660; 24. Talequah OK 677; 25. Blue Springs South 690; 26. Park Hill South (Kansas City) 707; 27. Deer Creek OK 757; 28. Pryor OK 769; 29. Har-Ber OK 816; 30. Broken Arrow OK 864; 31. Glendale (Springfield) 888; 32. McDonald County 942; 33. Parkview (Springfield) 969; 34. Carthage 942; 35. Bartlesville OK 982; 36. Joplin 111; Carl Junction INC; Miller INC; Sapulpa OK INC; Webb City INC; William Chrisman (Independence) INC

GIRLS DIVISION TWO TEAM SCORES: 1. College Heights (Joplin) 34; 2. East Newton 36; 3. Metro Christian 96; 4. School of the Osage 97; 5. Early (Joplin) 138; 6. Lutie R-6 148; 7. Hermitage 158; Baxter Springs KS INC; Buffalo INC; Monett INC; Sarcoxie INC; Willow Springs INC; Seneca INC

BOYS DIVISION ONE TEAM SCORES: 1. Rogers AR 53; 2. Potosi 138; 3. Emporia KS 149; 4. Union (Tulsa OK) 158; 5. West Plains 219; 6. Deer Creek OK 757; 7. Liberty 264; 8. St. Thomas Aquinas (Overland Park KS) 272; 9. Manhattan KS 282; 10. Lee's Summit North 289; 11. Olathe East KS 314; 12. Broken Arrow OK 349; 13. Jenks OK 351; 14. Washington 369; 15. Lee's Summit 374; 16. Lebanon 393; 17. Blue Springs 412; 18. Kearney 465; 19. Carthage 548; 20. Parkview (Springfield) 556; 21. Eureka 562; 22. Warrensburg 563; 23. Park Hill South (Kansas City) 587; 24. Raymore-Peculiar 651; 25. Fayetteville AR 705; 26. Blue Springs South 749; 27. Bartlesville OK 858; 28. Tahlequah OK 875; 29. Olathe South 880; 30. Bentonville AR 894; 31. Har-Ber AR 941; 32. Carl Junction 985; 33. Webb City 1007; 34. Glendale (Springfield) 1037; 35. Neosho 1051; 36. Joplin 1056; 37. William Chrisman (Independence) 1094; 38. McDonald County 1121; 39. Pryor OK 1258; 40. Miller INC; Sapulpa INC;

BOYS DIVISION TWO TEAM SCORES: 1. College Heights (Joplin) 28; 2. School of the Osage 77; 3. East Newton 79; 4. Metro Christian 80; 5. Buffalo 152; 6. Hermitage 156; 7. Monett 166; 8. Early (Joplin) 197; 9. Baxter Springs KS INC; Cherokee Southeast KS INC; Liberty MVBT INC; Sarcoxie INC; Seneca INC; Willow Springs INC


Missouri Southern Stampede Preview

Over 50 of the top high school squads from Missouri, Kansas, Arkansas and Oklahoma will invade Joplin this weekend (along with over 80 college squads) for the well-named Missouri Southern Stampede. Over 2500 high school athletes, (and according to the MSSU website, 6000 spectators!) are expected for one of the nations biggest meets. The course, which will host the NCAA Division II National Championships this year, is well cared for, and features rolling terrain which, if weather permits, will mean fast times. At the same time, some years weather conditions turn the course deceptively tough, such as last years 85 plus temperatures and wind.

On the girls side of the meet, HL teams-to-watch entered include St. Thomas Aquinas, the defending KS 5A state champion and Manhattan KS, last year's 6A state runner-up. In addition, Bentonville, a team to watch in the South regional comes up from Arkansas after last years' runner-up finish. Also, two Rodgers will be in attendance-Tulsa Rodgers, a traditional Oklahoma power, and Rodgers AR, the defending 7A champion from that state. Olathe East, the defending meet champ and defending KS 6A state champ also returns. In addition, highly regarded squads from the Kansas City area include Lee's Summit West, Lee's Summit North, Blue Springs. From the St. Louis area comes last year's third place squad, Eureka. And one must always factor in traditional power Jenks OK.

Last year's individual champion, Brittany Graff of Eudora KS has graduated, but Emporia KS's Michaela Reynolds return leading another strong squad. Reynolds was second last. Marley Crusch of Manhattan KS is another individual contender, having defeated Reynolds early this season. Ashley Washburn of St. Thomas Aquinas KS was third last year. Additional contenders certainly will arrive from Missouri, Arkansas and Oklahoma

On the boys side, defending champion Potosi MO has not entered, leaving the field wide open. Blue Springs MO was second last year, and Lee's Summit third. Both squads are traditional powers that took some graduation hits, but must be noticed. Rogers AR will bring their defending 7A state champions to Joplin, and St. Thomas Aquinas KS brings their KS 5A state champions. Emporia KS is another traditional power to contend with, as is Kickapoo (Springfield. Oklahoma powers Jenks and Union (Tulsa) are also entered. Individually, most of the top finishers from last year have graduated, with Rick Elliot (Kickapoo, Springfield) the top returner after placing third last year.



Heartland Region Index page
DyeStat