|
|
|
|
|
|
|
DyeStat XC Region Review MW
Summary of Midwest Top Ten, Week Ending Oct. 27, 2007
By Jeff Hollobaugh, Dyestat MW Regional Editor
The first of the Midwest state finals, in Indiana, didn't produce many shocks on the team side. Perhaps the biggest was the fourth-place finish of Carmel, behind unranked Fort Wayne Carroll in third. The biggest upsets, however, came in the Illinois sectionals. Naperville North (#7) defeated York (#4), while #6 Wheaton North managed only fifth in the same sectional. On the girls side, #3 Hinsdale Central finished third in the Schaumberg sectional, behind two unranked teams. In Ohio, a very close regional race saw #6 Magnificat barely edge #10 Jackson, with unranked St. Joseph and #9 Hoover just behind.
Boys - Girls
BOYS
1. Neuqua Valley IL Won 3A Sectional with 32 points over Lincoln-Way East (95).
1. Chris Derrick - 14:24 3. Danny Pawola - 14:51 6. Aaron Beattie - 15:05 10. Kevin Grady - 15:26 12. Mike Ruff - 15:29 15. Josh Budnik - 15:35 24. Bryan Winek - 16:02 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccb45885.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
2. Pinckney MI Won Whitmore Lake D1 Regional with 66 points after holding out one all-stater (ill) and having another DNF due to illness.
1. Mike Katsefaras - 15:51 10. Jake Hohl - 16:24 13. Matt Brunner - 16:26 17. Chris Lotz - 16:32 25. Tanner Pesonen - 16:47 63. Michael Lahner - 18:02 Results: http://www.mhsaa.com/sports/bxc/07reg/06both.txt
Next meet: D1 State Championships, Michigan International Speedway, Brooklyn 11/3/07
3. Palatine IL Defeated Hersey 57-79 at the Palatine 3A Sectional.
2. Mat Smoody - 14:27 3. Kevin O'Brien - 14:34 11. Chano Bernardo - 14:57 19. Alec Bollman - 15:14 22. Eddie Lopez - 15:17 27. Paul Kwak - 15:19 36. Alex Mourousias - 15:27 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccb45888.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
4. York IL Defeated by Naperville North 70-85 at the Schaumberg 3A Sectional.
1. Tom Achtien - 15:04 2. Steve Sulkin - 15:10 18. Jordan Herbert - 15:46 31. Adam Cecil - 16:02 33. Brian Spisiak - 16:02 68. Mike Rizzo - 16:25 87. Mark Talbot - 16:36 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccb45892.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
5. Medina OH Defeated St. John's at the Tiffin D1 Regional, 44-74.
1. Donny Roys - 15:22 4. Jeremy Arthur - 15:38 8. Sam Maynard - 15:50 11. Hunter Heaton - 15:56 24. Lucas Walters - 16:25 35. Ryan Fallow - 16:41 41. Kent Rankin - 16:43 Results: http://www.baumspage.com/cc/reg/tiffin/2007/b1.htm
Next Meet: State Finals, Scioto Downs, Columbus, 11/3/07
6. Wheaton North IL Finished with the fifth and last qualifying spot out of the Schaumberg 3A Sectional.
8. Chase Kadlec - 15:31 23. Graham Fransworth - 15:53 26. Collin Christenso - 15:57 27. Ryan Mademann - 15:58 44. Justin Soderlund - 16:13 70. Andrew Kaehr - 16:27 109. Brian Schlick - 16:58 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccb45892.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
7. Naperville North IL Scored 70 to win the Schaumberg 3A Sectional over York (85), with Wheaton North (128) back in fifth.
4. Kyle Gibson - 15:18 5. John Newman - 15:28 9. Tyler Jerman - 15:32 15. David McWilliams - 15:43 37. Dan Harper - 16:07 47. Bob Guthrie - 16:14 74. Mike Herbert - 16:28 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccb45892.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
8. St. John's Jesuit OH Second behind Media at the Tiffin D1 Regional.
2. Joe Miller - 15:34 5. Kevin Yarnell - 15:45 18. Chris Madaras - 16:13 23. Brett Wagner - 16:24 31. Greg Turissini - 16:38 59. Ben Miller - 17:03 65. Blake Wysocki - 17:09 Results: http://www.baumspage.com/cc/reg/tiffin/2007/b1.htm
Next Meet: State Finals, Scioto Downs, Columbus, 11/3/07
9. Fremont MI Won D2 Regional with 29 points.
1. Erik Westbrook - 16:01 2. James Lanciaux - 16:04 3. Mike Morgan - 16:12 10. Nick Butcher - 16:44 13. Davis Lindsay - 16:51 18. Matt Carlson - 17:04 29. Charlie Fias - 17:20 Results: http://www.mhsaa.com/sports/bxc/07reg/10both%20newspaper.TXT
Next meet: D2 State Championships, Michigan International Speedway, Brooklyn 11/3/07
10. Fishers IN Won State meet with 102 points over LaPorte (112) and Carmel (142).
3. Drew Shields - 16:05 9. Cale Allen - 16:21 20. Nate Piggush - 16:35 24. Alex Shields - 16:41 46. Tyler Stegman - 17:00 102. Omavi Caeser - 17:32 120. Josh Millares - 17:49 Results: http://www.ihsaa.org/b-cross-country/2007-08/IHSAABoysXC.txt
GIRLS 1. Westfield IN Won State finals with 81 points over Lake Central (114), Carroll (119), and Carmel (146).
3. Margaret Bingham - 18:48 5. Kaitlyn Love - 18:58 15. Waverly Neer - 19:25 26. Breanne Ehrman - 19:53 32. Alex Holland - 20:01 55. Breanna Smith - 20:27 60. Jessica Burton - 20:28 Results: http://www.ihsaa.org/g-cross-country/2007-08/IHSAAGirlsXC.txt
2. Lake Central IN Placed second behind Westfield at State finals.
9. Rachel Zajac - 19:10 16. Megan Plenus - 19:28 17. Dana Payonk - 19:30 33. Anna Kacius - 20:03 39. Anna Bona - 20:09 42. Jackie Hendersoon 20:11 54. Kailey Jensen - 20:26 Results: http://www.ihsaa.org/g-cross-country/2007-08/IHSAAGirlsXC.txt
3. Hinsdale Central IL Finished a well-back third with 132 points at the Schaumberg 3A Sectional behind unranked Geneva (83) and LaGrange (118).
4. Elaine Kuckertz - 18:16 8. Lauren Zumbach - 18:35 32. Katie Kummerer - 19:09 36. Emily Cleary - 19:11 52. Grace Hucek - 19:28 54. Heather Stevens - 19:29 79. Niamh McCarthy - 19:50 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccg45912.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
4. Stagg IL Scored 81 points to win the Skokie 3A Sectional over Mother McAuley (90) and Sandburg (91).
3. Annette Glaz - 17:34 10. Krista Moylan - 18:09 12. Ashley Shares - 18:14 27. Theresa Kurth - 18:37 29. Kara Moylan - 18:42 32. Theresa Coverick - 18:46 58. Rebecca Schaver - 19:23 Results: http://go.ihsa.org/reports/ccg45914.htm
Next meet: 3A State Championships, Detweiller Park, Peoria, 11/3/07
5. Carmel IN Placed fourth at State finals behind Westfield, Lake Central, and unranked Carroll.
21. MacKenzie Skwarcan - 19:38 22. Alex Chitwood - 19:42 25. Kayla McCurdy - 19:49 29. Kristen Schulz - 19:57 49. Kim Phan - 20:21 79. Allie Baumer - 20:41 86. Lindsey Brown - 20:45 Results: http://www.ihsaa.org/g-cross-country/2007-08/IHSAAGirlsXC.txt
6. Magnificat OH Won very close race at Boardman D1 Regional, scoring 86, ahead of Jackson (88), St Joseph (94) and Hoover (98).
3. Madeline Chambers - 19:14 20. Katherine Stultz - 20:11 23. Katherine McHenry - 20:20 28. Mary Whitmore - 20:28 30. Abby Fischer - 20:28 34. Clare Fischer - 20:31 41. Alex Helfrich - 20:38 Results: http://www.baumspage.com/cc/reg/young/2007/g1.htm
Next Meet: State Finals, Scioto Downs, Columbus, 11/3/07
7. Rochester MI Beat rival Adams 47-58 to win D1 Regional.
2. Tiffany Abrahamian - 17:51 8. Megan Goethals - 18:50 10. Mollie Pozolo - 18:57 11. Kim Secord - 19:01 16. Brook Handler - 19:20 30. Kaitlin Baarck - 20:12 40. Amy Tranchida - 20:41 Results: http://www.mhsaa.com/sports/bxc/07reg/08both.txt
Next meet: D1 State Championships, Michigan International Speedway, Brooklyn 11/3/07
8. Saline MI Won D1 Regional with 28 points.
1. Alex Leptich - 18:46 3. Kate Carter - 18:59 6. Lindsey Cummings - 19:27 7. Rachel Jackson - 19:33 11. Erin Dowling - 19:42 12. Meagan Creutz - 19:43 20. Kari Frank - 20:22 Results: http://www.mhsaa.com/sports/bxc/07reg/05both.TXT
Next meet: D1 State Championships, Michigan International Speedway, Brooklyn 11/3/07
9. Hoover OH Finished fourth at the Boardman D1 Regional, behind Magnificat, Jackson, and unranked St. Joseph.
6. Erin Garfield - 19:24 8. Allison Peare - 19:37 13. Sarah Tirrell - 19:51 16. Megan Monte - 20:00 76. Lauren Linz - 21:25 98. Abby Kastor - 21:51 104. Sarah Polatas - 22:08 Results: http://www.baumspage.com/cc/reg/young/2007/g1.htm
Next Meet: State Finals, Scioto Downs, Columbus, 11/3/07
10. Jackson OH Finished second behind Magnificat at Boardman D1 Regional.
1. Emily Pritt - 18:44 4. Hallie Busta - 19:15 29. Shannon Ferguson - 20:28 32. Mady Shuler - 20:29 39. Corrinne Merryman - 20:37 46. Anna Busta - 20:45 49. Molly Soulier - 20:48 Results: http://www.baumspage.com/cc/reg/young/2007/g1.htm
Next Meet: State Finals, Scioto Downs, Columbus, 11/3/07
Midwest Region Index
|
|
|
|
|
|
|