| 10th Annual Portage Invitational
Portage Central HS, Portage MI - Saturday, October 6, 2007
DyeStat onsite with SteveU and Pat Davey
|
D1 - D2 Results
D1 Girls - D2 Girls - D1 Boys - D2 Boys
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - WOMENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 334 Alexandra Banfich CULVER 12 5:42 6:01 17:59.7 2 662 Allison Radamacher GRAND LEDGE 12 5:43 6:00 18:10.6 3 1209 Lindsey Gakenheimer MONROE 12 5:42 6:01 18:26.1 4 1568 Taylor Mattarella TRAVERSE CITY CENTRA 11 5:42 6:03 18:38.2 5 1527 Alex Leptich SALINE 10 5:42 6:12 18:47.5 6 565 Becca Addison GRAND HAVEN 11 5:42 6:12 18:50.5 7 729 Danielle Tepper GRANDVILLE 11 5:46 6:20 18:51.6 8 443 Krista Parks EAST KENTWOOD 10 5:45 6:16 18:53.1 9 262 Kristen Emmorey BRIGHTON 9 5:47 6:23 18:54.8 10 264 Amanda Halonen BRIGHTON 11 5:47 6:23 18:58.4 11 1519 Kate Carter SALINE 10 5:46 6:21 19:07.9 12 576 Darcy Dubuc GRAND HAVEN 12 5:46 6:25 19:08.2 13 446 Leah Shepherd EAST KENTWOOD 9 5:56 6:26 19:14.5 14 1139 Courtney calka LIVONIA STEVENSON 11 5:42 6:18 19:15.1 15 1574 Julia Otwell TRAVERSE CITY CENTRA 10 5:43 6:29 19:17.4 16 591 Cristina Perez GRAND HAVEN 9 5:49 6:30 19:22.7 17 1576 Katie Perkins TRAVERSE CITY CENTRA 10 5:49 6:31 19:22.9 18 266 Nora Kiilunen BRIGHTON 12 5:57 6:32 19:33.7 19 1525 Rachel Jackson SALINE 11 5:58 6:30 19:35.8 20 1325 Erika Jensen PINCKNEY 11 6:01 6:34 19:38.7 21 330 Kristin Karn CLEVELAND ST. JOSEPH 11 5:49 6:34 19:42.3 22 35 Jane Ma ANN ARBOR HURON 10 6:09 6:27 19:43.2 23 531 Laura Santoski FOREST HILLS CENTRAL 12 5:58 6:42 19:45.1 24 1470 Catie Rietsema ROCKFORD 9 6:07 6:26 19:45.8 25 326 Kenzie Bova CLEVELAND ST. JOSEPH 12 6:00 6:39 19:49.1 26 329 Kelly Gallagher CLEVELAND ST. JOSEPH 11 6:00 6:39 19:49.6 27 1457 Katie Haines ROCKFORD 12 5:43 6:38 19:51.1 28 969 Stephanie Sheckler HOWELL 11 5:54 6:43 19:52.3 29 1474 Ashley Stebbins ROCKFORD 12 6:14 6:29 19:52.6 30 715 Sharon Hecker GRANDVILLE 11 6:07 6:40 19:52.9 31 267 Sarah Kiilunen BRIGHTON 10 6:01 6:39 19:54.2 32 318 Madi Perry CINCINNATI ST. URSUL 9 5:57 6:46 19:54.4 33 1334 Jessica Wines PINCKNEY 9 6:01 6:38 19:58.7 34 1521 Lindsey Cummings SALINE 12 6:00 6:47 20:00.0 35 1246 Morgan Bailey OKEMOS 11 6:00 6:43 20:00.6 36 1550 Maren Bahra TRAVERSE CITY CENTRA 10 6:12 6:43 20:00.6 37 311 Nicole Hird CINCINNATI ST. URSUL 9 5:59 6:45 20:02.8 38 1064 Catie Dulworth JACKSON 10 6:21 6:36 20:05.0 39 597 Emily Thomas GRAND HAVEN 11 5:57 6:47 20:06.0 40 1717 Brooke Austin WOODHAVEN 9 6:01 6:46 20:09.0 41 1523 Kari Frank SALINE 12 6:10 6:48 20:09.2 42 1471 Kelcie Severson ROCKFORD 11 6:16 6:33 20:10.7 43 786 ANNA PASTERNAK HARTLAND 9 5:57 6:47 20:11.4 44 566 Laura Addison GRAND HAVEN 9 6:13 6:48 20:12.6 45 726 Rachael Steil GRANDVILLE 10 6:06 6:48 20:12.8 46 260 Amanda Curtis BRIGHTON 9 6:01 6:55 20:13.6 47 305 Shannon Balmat CINCINNATI ST. URSUL 10 5:58 6:45 20:14.4 48 173 Francie Phillips BAY CITY WESTERN 10 6:06 6:44 20:14.4 49 1317 Kayla Boyes PINCKNEY 10 6:05 6:47 20:15.3 50 208 Kate Calhoun BEDFORD 11 6:13 6:48 20:16.5 51 1090 Rachelle Blanchard JENISON 10 6:03 6:50 20:17.1 52 1587 Emily Westerman TRAVERSE CITY CENTRA 12 6:13 6:45 20:19.9 53 1719 Jennifer Carey WOODHAVEN 12 6:17 6:37 20:21.9 54 263 Ellory Green BRIGHTON 11 6:03 6:49 20:23.2 55 1150 julia schroeder LIVONIA STEVENSON 12 6:14 6:45 20:23.8 56 1230 Michelle DeMuro MUSKEGON REETHS PUFF 11 6:04 6:56 20:25.8 57 346 Kaye Sitterley CULVER 9 6:14 6:51 20:29.8 58 652 Chelsea Farquhar GRAND LEDGE 10 6:34 6:46 20:30.3 59 1565 Charnele Lyons TRAVERSE CITY CENTRA 12 6:13 6:46 20:31.8 60 3 Annie-Norah Beveridge ANN ARBOR HURON 9 6:23 6:47 20:32.2 61 1333 Jamie Wick PINCKNEY 12 6:07 6:53 20:32.2 62 15 Isabel Gao ANN ARBOR HURON 11 6:25 6:48 20:34.2 63 1472 Chelsea Shibler ROCKFORD 11 6:15 6:49 20:35.7 64 1280 Chloe Prince OKEMOS 11 6:16 6:55 20:36.2 65 672 Amanda Westman GRAND LEDGE 12 6:34 6:36 20:37.1 66 1467 Sarah Neideck ROCKFORD 9 6:15 6:50 20:38.3 67 53 Karyn Rapundalo ANN ARBOR HURON 9 6:21 6:53 20:39.7 68 6 Carolyn Campbell ANN ARBOR HURON 12 6:16 6:51 20:40.0 69 1522 Erin Dowling SALINE 11 6:16 6:51 20:41.0 70 1098 Miranda Krukowski JENISON 11 6:12 6:53 20:41.5 71 317 Austin Perry CINCINNATI ST. URSUL 11 6:07 7:01 20:42.4 72 1629 Elise Carolan TRAVERSE CITY WEST 12 6:13 6:44 20:43.8 73 1316 Niki Black PINCKNEY 11 6:19 6:59 20:44.3 74 5 Ashley Buxton ANN ARBOR HURON 11 6:15 6:55 20:44.8 75 1421 Tina Walter PORTAGE NORTHERN 12 6:04 6:59 20:45.1 76 1013 Arianna Pepper HUDSONVILLE 11 6:21 6:59 20:45.4 77 343 Mary Margaret Peter CULVER 11 6:17 6:50 20:46.5 78 1569 Kelsey Minor TRAVERSE CITY CENTRA 11 6:14 6:56 20:47.6 79 321 Teresa Thaler CINCINNATI ST. URSUL 10 6:09 7:00 20:48.4 80 1212 Megan Miller MONROE 12 6:18 6:54 20:50.3 81 1149 victoria saferian LIVONIA STEVENSON 10 6:15 7:00 20:51.0 82 209 Aloiya Earl BEDFORD 12 6:22 7:00 20:52.0 83 1269 Jessica King OKEMOS 12 6:16 7:01 20:53.2 84 271 Paige McGahan BRIGHTON 9 6:05 7:03 20:54.0 85 523 Maddie Irwin FOREST HILLS CENTRAL 10 6:15 7:04 20:58.6 86 909 Sara Schultz HOLLY 12 6:08 7:02 20:59.3 87 331 Gabby Kreuz CLEVELAND ST. JOSEPH 10 6:11 6:58 21:00.4 88 1731 Natalie Webb WOODHAVEN 12 5:59 7:11 21:01.1 89 1277 Chelsey Miller OKEMOS 10 6:17 7:03 21:02.0 90 1335 Mia Wolterink PINCKNEY 12 6:13 7:03 21:03.6 91 567 Alyssa Anderson GRAND HAVEN 12 6:25 7:04 21:06.6 92 309 Sarah Dalton CINCINNATI ST. URSUL 12 6:11 7:01 21:07.2 93 959 Stephanie DeWulf HOWELL 12 6:18 7:05 21:07.5 94 1148 denee meier LIVONIA STEVENSON 12 6:15 7:02 21:08.5 95 965 Mac Majewski HOWELL 10 6:13 7:07 21:13.6 96 327 Melissa Bresnahan CLEVELAND ST. JOSEPH 11 6:18 7:10 21:14.5 97 1144 samantha kay LIVONIA STEVENSON 11 6:21 7:10 21:16.6 98 1002 Kaleigh Carlson HUDSONVILLE 11 6:33 7:07 21:18.5 99 1459 Allison Hazy ROCKFORD 9 6:16 6:58 21:20.2 100 169 Kendra Ouilette BAY CITY WESTERN 10 6:29 7:03 21:20.8 101 659 Jaclyn Magness GRAND LEDGE 9 6:36 7:09 21:20.8 102 10 Taylor Davis ANN ARBOR HURON B 11 6:26 7:01 21:23.7 103 213 Heather Hiszak BEDFORD 12 6:29 7:14 21:27.5 104 482 LINDSEY GRAY FLUSHING 11 6:06 7:15 21:28.4 105 20 Sierra Hansen ANN ARBOR HURON 11 6:28 7:17 21:29.9 106 215 Kaylee Kreger BEDFORD 12 6:29 7:15 21:31.9 107 424 Jessica Dippel EAST KENTWOOD 10 6:22 7:19 21:34.5 108 966 Jenna McClellan HOWELL 9 6:37 7:13 21:34.7 109 180 Nicole Yates BAY CITY WESTERN 9 6:38 7:15 21:34.9 110 1367 Allysha Choudhury PORTAGE CENTRAL 10 6:34 7:11 21:35.1 111 701 Tricia Bajema GRANDVILLE 11 6:29 7:22 21:35.1 112 521 Nicole Gilbert FOREST HILLS CENTRAL 11 6:28 7:18 21:35.9 113 492 AUDREY WRIGHT FLUSHING 10 6:20 7:16 21:36.2 114 1195 Emily Rooney LOY NORRIX 12 6:31 7:20 21:37.2 115 1520 Meagan Creutz SALINE 12 6:06 7:14 21:38.8 116 217 Rachel Mayer BEDFORD 9 6:31 7:21 21:39.4 117 768 ALEX ALFARO HARTLAND 11 6:31 7:15 21:39.7 118 1630 Emmy Carter TRAVERSE CITY WEST 11 6:24 7:14 21:40.9 119 338 Zita Groll CULVER 11 6:50 7:13 21:41.5 120 880 Arin Heinz HOLLAND 12 6:47 7:16 21:41.6 121 1725 Carla Moening WOODHAVEN 12 6:30 7:16 21:42.4 122 1188 Jana Graudins LOY NORRIX 12 6:14 7:25 21:43.0 123 1313 Camille Akemann PINCKNEY 10 6:25 7:16 21:44.1 124 332 Taylor Whisler CLEVELAND ST. JOSEPH 10 6:18 7:21 21:45.2 125 214 Kallie Johnston BEDFORD 9 6:29 7:16 21:46.4 126 1193 Lauren McGlinn LOY NORRIX 9 6:17 7:23 21:48.2 127 901 Cathy Bosard HOLLY 10 6:28 7:14 21:48.3 128 791 NATALIE WALICKI HARTLAND 12 6:33 7:14 21:48.6 129 912 Danielle Whitefoot HOLLY 11 6:32 7:11 21:49.4 130 1232 Olivia Howard MUSKEGON REETHS PUFF 9 6:44 7:20 21:50.0 131 1721 Ashley Dingess WOODHAVEN 10 6:27 7:23 21:50.9 132 1369 Courtney Havens PORTAGE CENTRAL 11 6:24 7:21 21:51.3 133 536 Katelyn Tooley FOREST HILLS CENTRAL 9 6:48 7:18 21:52.0 134 1370 Andrea Hoffman PORTAGE CENTRAL 10 6:28 7:21 21:52.2 135 1231 Wendy Honick MUSKEGON REETHS PUFF 10 6:32 7:18 21:53.0 136 484 ERIN MAY FLUSHING 10 6:15 7:21 21:55.4 137 782 DANI MARTIN HARTLAND 9 6:39 7:23 21:56.1 138 1003 Natalie Courtright HUDSONVILLE 9 6:33 7:20 21:57.8 139 54 Allison Reid ANN ARBOR HURON B 11 6:31 7:19 21:58.4 140 1074 Emmarie Truman JACKSON 10 6:27 7:32 21:58.8 141 174 Kate Reder BAY CITY WESTERN 12 6:43 7:19 21:59.2 142 1720 Rachel Dee WOODHAVEN 12 6:44 7:26 22:00.9 143 431 Erica Hippe EAST KENTWOOD 9 6:38 7:19 22:02.2 144 1122 Cara Cunliffe KALAMAZOO CENTRAL 10 6:38 7:31 22:03.7 145 348 Kiley Trennepohl CULVER 12 6:54 7:14 22:04.2 146 428 Natalie Eyke EAST KENTWOOD 10 6:37 7:21 22:05.1 147 1018 Emily Scothorn HUDSONVILLE 12 6:46 7:25 22:06.2 148 46 Michaela Palmer ANN ARBOR HURON B 9 6:48 7:27 22:06.4 149 519 Britta Eastburg FOREST HILLS CENTRAL 12 6:19 7:21 22:06.9 150 473 LINDSAY BITTERMAN FLUSHING 10 6:35 7:23 22:08.4 151 55 Naama Rivlin ANN ARBOR HURON B 9 6:39 7:28 22:08.6 152 1141 rebecca gidley LIVONIA STEVENSON 11 6:37 7:28 22:08.8 153 1105 Danielle Zink JENISON 12 6:39 7:26 22:10.2 154 1281 Nicole Prince OKEMOS 12 6:45 7:29 22:13.4 155 1093 Ariel Dempsey JENISON 10 6:31 7:19 22:14.2 156 1371 Karen Jones PORTAGE CENTRAL 9 6:33 7:31 22:16.5 157 167 Stephanie McMall BAY CITY WESTERN 11 6:42 7:29 22:17.5 158 773 COLLEEN CONDRA HARTLAND 11 6:48 7:30 22:18.4 159 649 Shelbie Burris GRAND LEDGE 11 6:52 7:22 22:18.7 160 1192 Molly Kemp LOY NORRIX 12 6:32 7:33 22:19.1 161 1213 Adora Morrow MONROE 12 6:40 7:29 22:19.3 162 967 Chelsea Miller HOWELL 12 6:29 7:30 22:20.2 163 1104 Casey Warner JENISON 12 6:41 7:22 22:20.2 164 328 Jordan Daugherty CLEVELAND ST. JOSEPH 12 6:36 7:35 22:20.5 165 1124 Kelly Gallagher KALAMAZOO CENTRAL 12 6:46 7:24 22:20.8 166 1645 Paige Richards TRAVERSE CITY WEST 11 6:47 7:33 22:20.8 167 1409 Jenny Kieser PORTAGE NORTHERN 9 6:44 7:33 22:21.0 168 1245 Alyssa Ambrose OKEMOS 12 6:33 7:36 22:22.3 169 1009 Emily Kwekel HUDSONVILLE 9 6:33 7:21 22:22.3 170 932 Hannah Taylor HOLT 12 6:31 7:27 22:23.2 171 1215 Jessica Sexton MONROE 10 6:37 7:33 22:23.6 172 1270 Brianna Kovan OKEMOS 10 6:44 7:33 22:24.2 173 1075 Brittani Williams JACKSON 12 6:59 7:28 22:26.0 174 955 Brittani Amell HOWELL 11 6:37 7:38 22:26.4 175 911 Clarissa Wellman HOLLY 11 6:59 7:32 22:27.5 176 1100 Courtney Mekkes JENISON 10 6:55 7:32 22:29.0 177 530 Ashley Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 9 6:50 7:34 22:29.6 178 11 Amelia DeVries ANN ARBOR HURON B 11 6:55 7:33 22:31.1 179 1216 Katelyn Teague MONROE 12 6:40 7:25 22:31.2 180 440 Brynley Nadziejka EAST KENTWOOD 10 6:47 7:33 22:34.4 181 62 Victoria Wu ANN ARBOR HURON B 10 6:48 7:29 22:35.9 182 1072 Nicole Rando JACKSON 9 7:00 7:28 22:36.3 183 885 Kristina Schrotenboer HOLLAND 10 6:50 7:29 22:36.8 184 490 PARIS WOOD FLUSHING 9 6:23 7:39 22:36.9 185 171 Amanda Peterson BAY CITY WESTERN 10 6:48 7:34 22:38.3 186 1631 Colleen Cronin TRAVERSE CITY WEST 11 7:04 7:31 22:39.1 187 667 Lindsey Smith GRAND LEDGE 11 7:00 7:27 22:39.2 188 910 Stacey St. Clair HOLLY 11 6:37 7:36 22:39.8 189 366 Katie Dipzinski DAVISON 11 6:53 7:34 22:41.1 190 1016 Robin Rozycki HUDSONVILLE 9 6:46 7:36 22:41.7 191 925 Christiana Gregory HOLT 12 6:46 7:33 22:42.9 192 1637 Diana Hart TRAVERSE CITY WEST 12 6:47 7:33 22:43.5 193 929 Allison Orth HOLT 10 6:46 7:30 22:44.6 194 1210 Natalie Labeau MONROE 10 6:42 7:34 22:45.2 195 780 MELANIE LEONARD HARTLAND 10 6:45 7:28 22:46.6 196 1379 Victoria Phillips PORTAGE CENTRAL 10 6:48 7:35 22:47.2 197 166 Taylor Keenan BAY CITY WESTERN 12 6:49 7:43 22:52.6 198 1384 Lindsay Shafer PORTAGE CENTRAL 9 6:38 7:45 22:54.9 199 44 Anna Naiki ANN ARBOR HURON B 10 6:51 7:51 22:55.8 200 958 Julianna Daavetilla HOWELL 12 6:49 7:41 22:56.7 201 528 Brooke Prouty FOREST HILLS CENTRAL 12 6:37 7:52 22:57.2 202 907 Lauren Powell HOLLY 10 6:59 7:37 23:00.1 203 717 Emily Hoffman GRANDVILLE 12 6:41 7:57 23:02.3 204 1151 molly serge LIVONIA STEVENSON 12 6:33 7:49 23:03.3 205 903 Margie Coffey HOLLY 11 7:00 7:37 23:03.7 206 789 JESSIE STONE HARTLAND 12 6:46 7:39 23:04.2 207 207 Errinn Calhoun BEDFORD 12 6:42 7:23 23:07.7 208 1070 Stephanie Peterson JACKSON 11 6:27 7:42 23:08.5 209 1417 Samantha Pace PORTAGE NORTHERN 11 6:42 7:40 23:11.9 210 927 Kim Killips HOLT 11 6:45 7:43 23:12.1 211 369 Kelsie Kramer DAVISON 11 7:01 7:52 23:13.0 212 1199 Amelia Yates LOY NORRIX 12 6:40 7:47 23:16.7 213 1233 Hannah Maciejewski MUSKEGON REETHS PUFF 9 6:56 7:49 23:18.9 214 1228 Shana Boynton MUSKEGON REETHS PUFF 9 6:45 7:58 23:19.7 215 1722 Kirsten Easton WOODHAVEN 9 6:44 7:47 23:20.9 216 476 TONI CHUFF FLUSHING 9 6:30 7:33 23:23.3 217 1059 Adrienne Baird-Pauli JACKSON 12 7:02 7:52 23:28.8 218 1017 Elizabeth Scothorn HUDSONVILLE 10 6:56 7:56 23:32.0 219 1649 Kaylee VanDommelen TRAVERSE CITY WEST 9 6:53 7:50 23:35.1 220 1091 Lindsay Bonzheim JENISON 10 6:57 7:52 23:36.5 221 450 Brittany Storey EAST KENTWOOD 10 7:06 7:49 23:37.8 222 1186 Addie Drillock LOY NORRIX 12 6:20 7:52 23:42.0 223 1197 Anita Tung LOY NORRIX 11 7:06 7:52 23:43.5 224 1419 Alex Scheidt PORTAGE NORTHERN 11 6:52 7:53 23:48.3 225 1625 Veronica Asch TRAVERSE CITY WEST 11 6:53 7:42 23:51.4 226 1418 Jaclin Peterson PORTAGE NORTHERN 9 6:44 7:46 23:57.5 227 875 Alexa Bakker HOLLAND 9 7:01 8:04 24:01.3 228 341 Kathy Marr CULVER 11 7:08 8:05 24:02.0 229 478 COURTNEY DAVIDEK FLUSHING 11 6:37 8:32 24:03.7 230 1229 Lyndel Carlson MUSKEGON REETHS PUFF 11 7:05 8:04 24:12.6 231 1123 Kathryn Dugal KALAMAZOO CENTRAL 10 6:58 8:12 24:14.3 232 1069 Hanna Olsen JACKSON 12 7:09 8:03 24:16.7 233 923 Karina Drachman HOLT 9 7:06 8:16 24:18.8 234 887 Rande Siroky HOLLAND 12 7:07 8:18 24:45.4 235 1234 Allix Miller MUSKEGON REETHS PUFF 9 6:54 8:33 24:49.9 236 883 Madalyn Northuis HOLLAND 10 7:06 8:20 24:50.2 237 921 Barbra Armstrong HOLT 10 7:14 8:19 25:07.4 238 347 Willow Smith CULVER 10 7:26 8:40 25:12.3 239 926 Stephanie Irish HOLT 9 7:22 8:34 25:17.0 240 878 Michaela Goralski HOLLAND 12 7:12 8:14 25:22.2 241 884 Alicia Savage HOLLAND 12 7:18 8:54 25:47.2 242 364 Katie Conigliaro DAVISON 9 7:46 8:56 26:33.2 243 372 Jessica Swanson DAVISON 10 7:54 8:48 26:38.3 244 1125 Danielle Wilson KALAMAZOO CENTRAL 11 7:47 9:07 26:44.9 245 373 Nikolina Vitanovski DAVISON 12 7:40 9:09 26:59.1 246 150 Kamille Magee BATTLE CREEK CENTRAL 10 7:37 9:31 27:39.2 247 147 Shara Jamierson BATTLE CREEK CENTRAL 10 7:22 9:50 27:52.6 248 151 Megan Owens BATTLE CREEK CENTRAL 11 8:16 9:39 27:54.4 249 149 Anna Larrison BATTLE CREEK CENTRAL 11 8:14 9:42 28:37.5 250 1119 Mara Cooley KALAMAZOO CENTRAL 11 8:20 10:42 30:17.0 251 370 Elizabeth Ruscitto DAVISON 9 8:10 10:02 30:25.2 252 146 Rosalee Gergoree BATTLE CREEK CENTRAL 11 8:37 10:44 30:46.2 253 665 Sarah Sanders GRAND LEDGE 12 6:43 7:05 254 308 Rachel Clark CINCINNATI ST. URSUL 11 6:12 7:15 255 732 Hayley Willyard GRANDVILLE 10 6:33 7:15 256 1405 Kristin Colestock PORTAGE NORTHERN 9 6:43 7:34 257 1120 Rachel Cross KALAMAZOO CENTRAL 11 6:38 7:35 258 584 Karen Lomeo GRAND HAVEN 9 6:29 7:52 259 1408 Hannah Holcomb PORTAGE NORTHERN 10 6:48 8:37 260 728 Emily Taylor GRANDVILLE 11 6:19 261 1382 Maddie Sandmeyer PORTAGE CENTRAL 9 6:20 262 1126 Kelsey Wilson KALAMAZOO CENTRAL 9 6:34
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
TEAM RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - WOMENS
1. 110 SALINE ( 19:33 1:37:42) =================================== 1 5 Alex Leptich SALINE 10 18:48 2 11 Kate Carter SALINE 10 19:08 3 19 Rachel Jackson SALINE 11 19:36 4 34 Lindsey Cummings SALINE 12 20:00 5 41 Kari Frank SALINE 12 20:10 6 ( 69) Erin Dowling SALINE 11 20:41 7 (115) Meagan Creutz SALINE 12 21:39
2. 114 BRIGHTON ( 19:32 1:37:37) =================================== 1 9 Kristen Emmorey BRIGHTON 9 18:55 2 10 Amanda Halonen BRIGHTON 11 18:59 3 18 Nora Kiilunen BRIGHTON 12 19:34 4 31 Sarah Kiilunen BRIGHTON 10 19:55 5 46 Amanda Curtis BRIGHTON 9 20:14 6 ( 54) Ellory Green BRIGHTON 11 20:24 7 ( 84) Paige McGahan BRIGHTON 9 20:54
3. 117 GRAND HAVEN ( 19:33 1:37:42) =================================== 1 6 Becca Addison GRAND HAVEN 11 18:51 2 12 Darcy Dubuc GRAND HAVEN 12 19:09 3 16 Cristina Perez GRAND HAVEN 9 19:23 4 39 Emily Thomas GRAND HAVEN 11 20:06 5 44 Laura Addison GRAND HAVEN 9 20:13 6 ( 91) Alyssa Anderson GRAND HAVEN 12 21:07
4. 124 TRAVERSE CITY CENTRA ( 19:33 1:37:41) =================================== 1 4 Taylor Mattarella TRAVERSE CITY CENTRA 11 18:39 2 15 Julia Otwell TRAVERSE CITY CENTRA 10 19:18 3 17 Katie Perkins TRAVERSE CITY CENTRA 10 19:23 4 36 Maren Bahra TRAVERSE CITY CENTRA 10 20:01 5 52 Emily Westerman TRAVERSE CITY CENTRA 12 20:20 6 ( 59) Charnele Lyons TRAVERSE CITY CENTRA 12 20:32 7 ( 78) Kelsey Minor TRAVERSE CITY CENTRA 11 20:48
5. 185 ROCKFORD ( 20:04 1:40:18) =================================== 1 24 Catie Rietsema ROCKFORD 9 19:46 2 27 Katie Haines ROCKFORD 12 19:52 3 29 Ashley Stebbins ROCKFORD 12 19:53 4 42 Kelcie Severson ROCKFORD 11 20:11 5 63 Chelsea Shibler ROCKFORD 11 20:36 6 ( 66) Sarah Neideck ROCKFORD 9 20:39 7 ( 99) Allison Hazy ROCKFORD 9 21:21
6. 236 PINCKNEY ( 20:15 1:41:12) =================================== 1 20 Erika Jensen PINCKNEY 11 19:39 2 33 Jessica Wines PINCKNEY 9 19:59 3 49 Kayla Boyes PINCKNEY 10 20:16 4 61 Jamie Wick PINCKNEY 12 20:33 5 73 Niki Black PINCKNEY 11 20:45 6 ( 90) Mia Wolterink PINCKNEY 12 21:04 7 (123) Camille Akemann PINCKNEY 10 21:45
7. 255 CLEVELAND ST. JOSEPH ( 20:20 1:41:39) =================================== 1 21 Kristin Karn CLEVELAND ST. JOSEPH 11 19:43 2 25 Kenzie Bova CLEVELAND ST. JOSEPH 12 19:50 3 26 Kelly Gallagher CLEVELAND ST. JOSEPH 11 19:50 4 87 Gabby Kreuz CLEVELAND ST. JOSEPH 10 21:01 5 96 Melissa Bresnahan CLEVELAND ST. JOSEPH 11 21:15 6 (124) Taylor Whisler CLEVELAND ST. JOSEPH 10 21:46 7 (164) Jordan Daugherty CLEVELAND ST. JOSEPH 12 22:21
8. 266 CINCINNATI ST. URSUL ( 20:21 1:41:45) =================================== 1 32 Madi Perry CINCINNATI ST. URSUL 9 19:55 2 37 Nicole Hird CINCINNATI ST. URSUL 9 20:03 3 47 Shannon Balmat CINCINNATI ST. URSUL 10 20:15 4 71 Austin Perry CINCINNATI ST. URSUL 11 20:43 5 79 Teresa Thaler CINCINNATI ST. URSUL 10 20:49 6 ( 92) Sarah Dalton CINCINNATI ST. URSUL 12 21:08
9. 279 ANN ARBOR HURON ( 20:27 1:42:12) =================================== 1 22 Jane Ma ANN ARBOR HURON 10 19:44 2 60 Annie-Norah Beveridge ANN ARBOR HURON 9 20:33 3 62 Isabel Gao ANN ARBOR HURON 11 20:35 4 67 Karyn Rapundalo ANN ARBOR HURON 9 20:40 5 68 Carolyn Campbell ANN ARBOR HURON 12 20:40 6 ( 74) Ashley Buxton ANN ARBOR HURON 11 20:45 7 (105) Sierra Hansen ANN ARBOR HURON 11 21:30
10. 341 LIVONIA STEVENSON ( 20:36 1:42:57) =================================== 1 14 Courtney calka LIVONIA STEVENSON 11 19:16 2 55 julia schroeder LIVONIA STEVENSON 12 20:24 3 81 victoria saferian LIVONIA STEVENSON 10 20:51 4 94 denee meier LIVONIA STEVENSON 12 21:09 5 97 samantha kay LIVONIA STEVENSON 11 21:17 6 (152) rebecca gidley LIVONIA STEVENSON 11 22:09 7 (204) molly serge LIVONIA STEVENSON 12 23:04
11. 384 GRAND LEDGE ( 20:36 1:43:00) =================================== 1 2 Allison Radamacher GRAND LEDGE 12 18:11 2 58 Chelsea Farquhar GRAND LEDGE 10 20:31 3 65 Amanda Westman GRAND LEDGE 12 20:38 4 100 Jaclyn Magness GRAND LEDGE 9 21:21 5 159 Shelbie Burris GRAND LEDGE 11 22:19 6 (187) Lindsey Smith GRAND LEDGE 11 22:40
12. 395 GRANDVILLE ( 20:44 1:43:37) =================================== 1 7 Danielle Tepper GRANDVILLE 11 18:52 2 30 Sharon Hecker GRANDVILLE 11 19:53 3 45 Rachael Steil GRANDVILLE 10 20:13 4 110 Tricia Bajema GRANDVILLE 11 21:36 5 203 Emily Hoffman GRANDVILLE 12 23:03
13. 399 CULVER ( 20:37 1:43:04) =================================== 1 1 Alexandra Banfich CULVER 12 18:00 2 57 Kaye Sitterley CULVER 9 20:30 3 77 Mary Margaret Peter CULVER 11 20:47 4 119 Zita Groll CULVER 11 21:42 5 145 Kiley Trennepohl CULVER 12 22:05 6 (228) Kathy Marr CULVER 11 24:02 7 (238) Willow Smith CULVER 10 25:13
14. 417 EAST KENTWOOD ( 20:47 1:43:53) =================================== 1 8 Krista Parks EAST KENTWOOD 10 18:54 2 13 Leah Shepherd EAST KENTWOOD 9 19:15 3 107 Jessica Dippel EAST KENTWOOD 10 21:35 4 143 Erica Hippe EAST KENTWOOD 9 22:03 5 146 Natalie Eyke EAST KENTWOOD 10 22:06 6 (180) Brynley Nadziejka EAST KENTWOOD 10 22:35 7 (221) Brittany Storey EAST KENTWOOD 10 23:38
15. 425 OKEMOS ( 20:58 1:44:48) =================================== 1 35 Morgan Bailey OKEMOS 11 20:01 2 64 Chloe Prince OKEMOS 11 20:37 3 83 Jessica King OKEMOS 12 20:54 4 89 Chelsey Miller OKEMOS 10 21:02 5 154 Nicole Prince OKEMOS 12 22:14 6 (168) Alyssa Ambrose OKEMOS 12 22:23 7 (172) Brianna Kovan OKEMOS 10 22:25
16. 433 WOODHAVEN ( 21:02 1:45:07) =================================== 1 40 Brooke Austin WOODHAVEN 9 20:09 2 53 Jennifer Carey WOODHAVEN 12 20:22 3 88 Natalie Webb WOODHAVEN 12 21:02 4 121 Carla Moening WOODHAVEN 12 21:43 5 131 Ashley Dingess WOODHAVEN 10 21:51 6 (142) Rachel Dee WOODHAVEN 12 22:01 7 (215) Kirsten Easton WOODHAVEN 9 23:21
17. 457 BEDFORD ( 21:10 1:45:49) =================================== 1 50 Kate Calhoun BEDFORD 11 20:17 2 82 Aloiya Earl BEDFORD 12 20:52 3 103 Heather Hiszak BEDFORD 12 21:28 4 106 Kaylee Kreger BEDFORD 12 21:32 5 116 Rachel Mayer BEDFORD 9 21:40 6 (125) Kallie Johnston BEDFORD 9 21:47 7 (207) Errinn Calhoun BEDFORD 12 23:08
18. 486 HOWELL ( 21:15 1:46:11) =================================== 1 28 Stephanie Sheckler HOWELL 11 19:53 2 93 Stephanie DeWulf HOWELL 12 21:08 3 95 Mac Majewski HOWELL 10 21:14 4 108 Jenna McClellan HOWELL 9 21:35 5 162 Chelsea Miller HOWELL 12 22:21 6 (174) Brittani Amell HOWELL 11 22:27 7 (200) Julianna Daavetilla HOWELL 12 22:57
19. 502 FOREST HILLS CENTRAL ( 21:16 1:46:20) =================================== 1 23 Laura Santoski FOREST HILLS CENTRAL 12 19:46 2 85 Maddie Irwin FOREST HILLS CENTRAL 10 20:59 3 112 Nicole Gilbert FOREST HILLS CENTRAL 11 21:36 4 133 Katelyn Tooley FOREST HILLS CENTRAL 9 21:52 5 149 Britta Eastburg FOREST HILLS CENTRAL 12 22:07 6 (177) Ashley Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 9 22:30 7 (201) Brooke Prouty FOREST HILLS CENTRAL 12 22:58
20. 556 BAY CITY WESTERN ( 21:30 1:47:29) =================================== 1 48 Francie Phillips BAY CITY WESTERN 10 20:15 2 101 Kendra Ouilette BAY CITY WESTERN 10 21:21 3 109 Nicole Yates BAY CITY WESTERN 9 21:35 4 141 Kate Reder BAY CITY WESTERN 12 22:00 5 157 Stephanie McMall BAY CITY WESTERN 11 22:18 6 (185) Amanda Peterson BAY CITY WESTERN 10 22:39 7 (197) Taylor Keenan BAY CITY WESTERN 12 22:53
21. 583 HARTLAND ( 21:36 1:47:57) =================================== 1 43 ANNA PASTERNAK HARTLAND 9 20:12 2 117 ALEX ALFARO HARTLAND 11 21:40 3 128 NATALIE WALICKI HARTLAND 12 21:49 4 137 DANI MARTIN HARTLAND 9 21:57 5 158 COLLEEN CONDRA HARTLAND 11 22:19 6 (195) MELANIE LEONARD HARTLAND 10 22:47 7 (206) JESSIE STONE HARTLAND 12 23:05
22. 592 JENISON ( 21:34 1:47:47) =================================== 1 51 Rachelle Blanchard JENISON 10 20:18 2 70 Miranda Krukowski JENISON 11 20:42 3 153 Danielle Zink JENISON 12 22:11 4 155 Ariel Dempsey JENISON 10 22:15 5 163 Casey Warner JENISON 12 22:21 6 (176) Courtney Mekkes JENISON 10 22:29 7 (220) Lindsay Bonzheim JENISON 10 23:37
23. 594 MONROE ( 21:19 1:46:34) =================================== 1 3 Lindsey Gakenheimer MONROE 12 18:27 2 80 Megan Miller MONROE 12 20:51 3 161 Adora Morrow MONROE 12 22:20 4 171 Jessica Sexton MONROE 10 22:24 5 179 Katelyn Teague MONROE 12 22:32 6 (194) Natalie Labeau MONROE 10 22:46
24. 628 HUDSONVILLE ( 21:43 1:48:33) =================================== 1 76 Arianna Pepper HUDSONVILLE 11 20:46 2 98 Kaleigh Carlson HUDSONVILLE 11 21:19 3 138 Natalie Courtright HUDSONVILLE 9 21:58 4 147 Emily Scothorn HUDSONVILLE 12 22:07 5 169 Emily Kwekel HUDSONVILLE 9 22:23 6 (190) Robin Rozycki HUDSONVILLE 9 22:42 7 (218) Elizabeth Scothorn HUDSONVILLE 10 23:32
25. 687 FLUSHING ( 21:58 1:49:48) =================================== 1 104 LINDSEY GRAY FLUSHING 11 21:29 2 113 AUDREY WRIGHT FLUSHING 10 21:37 3 136 ERIN MAY FLUSHING 10 21:56 4 150 LINDSAY BITTERMAN FLUSHING 10 22:09 5 184 PARIS WOOD FLUSHING 9 22:37 6 (216) TONI CHUFF FLUSHING 9 23:24 7 (229) COURTNEY DAVIDEK FLUSHING 11 24:04
26. 705 HOLLY ( 21:58 1:49:47) =================================== 1 86 Sara Schultz HOLLY 12 21:00 2 127 Cathy Bosard HOLLY 10 21:49 3 129 Danielle Whitefoot HOLLY 11 21:50 4 175 Clarissa Wellman HOLLY 11 22:28 5 188 Stacey St. Clair HOLLY 11 22:40 6 (202) Lauren Powell HOLLY 10 23:01 7 (205) Margie Coffey HOLLY 11 23:04
27. 718 ANN ARBOR HURON B ( 22:03 1:50:11) =================================== 1 102 Taylor Davis ANN ARBOR HURON B 11 21:24 2 139 Allison Reid ANN ARBOR HURON B 11 21:59 3 148 Michaela Palmer ANN ARBOR HURON B 9 22:07 4 151 Naama Rivlin ANN ARBOR HURON B 9 22:09 5 178 Amelia DeVries ANN ARBOR HURON B 11 22:32 6 (181) Victoria Wu ANN ARBOR HURON B 10 22:36 7 (199) Anna Naiki ANN ARBOR HURON B 10 22:56
28. 729 PORTAGE CENTRAL ( 22:06 1:50:26) =================================== 1 111 Allysha Choudhury PORTAGE CENTRAL 10 21:36 2 132 Courtney Havens PORTAGE CENTRAL 11 21:52 3 134 Andrea Hoffman PORTAGE CENTRAL 10 21:53 4 156 Karen Jones PORTAGE CENTRAL 9 22:17 5 196 Victoria Phillips PORTAGE CENTRAL 10 22:48 6 (198) Lindsay Shafer PORTAGE CENTRAL 9 22:55
29. 733 TRAVERSE CITY WEST ( 22:02 1:50:10) =================================== 1 72 Elise Carolan TRAVERSE CITY WEST 12 20:44 2 118 Emmy Carter TRAVERSE CITY WEST 11 21:41 3 165 Paige Richards TRAVERSE CITY WEST 11 22:21 4 186 Colleen Cronin TRAVERSE CITY WEST 11 22:40 5 192 Diana Hart TRAVERSE CITY WEST 12 22:44 6 (219) Kaylee VanDommelen TRAVERSE CITY WEST 9 23:36 7 (225) Veronica Asch TRAVERSE CITY WEST 11 23:52
30. 734 LOY NORRIX ( 22:10 1:50:47) =================================== 1 114 Emily Rooney LOY NORRIX 12 21:38 2 122 Jana Graudins LOY NORRIX 12 21:43 3 126 Lauren McGlinn LOY NORRIX 9 21:49 4 160 Molly Kemp LOY NORRIX 12 22:20 5 212 Amelia Yates LOY NORRIX 12 23:17 6 (222) Addie Drillock LOY NORRIX 12 23:42 7 (223) Anita Tung LOY NORRIX 11 23:44
31. 741 JACKSON ( 22:04 1:50:16) =================================== 1 38 Catie Dulworth JACKSON 10 20:05 2 140 Emmarie Truman JACKSON 10 21:59 3 173 Brittani Williams JACKSON 12 22:26 4 182 Nicole Rando JACKSON 9 22:37 5 208 Stephanie Peterson JACKSON 11 23:09 6 (217) Adrienne Baird-Pauli JACKSON 12 23:29 7 (232) Hanna Olsen JACKSON 12 24:17
32. 748 MUSKEGON REETHS PUFF ( 22:10 1:50:48) =================================== 1 56 Michelle DeMuro MUSKEGON REETHS PUFF 11 20:26 2 130 Olivia Howard MUSKEGON REETHS PUFF 9 21:50 3 135 Wendy Honick MUSKEGON REETHS PUFF 10 21:53 4 213 Hannah Maciejewski MUSKEGON REETHS PUFF 9 23:19 5 214 Shana Boynton MUSKEGON REETHS PUFF 9 23:20 6 (230) Lyndel Carlson MUSKEGON REETHS PUFF 11 24:13 7 (235) Allix Miller MUSKEGON REETHS PUFF 9 24:50
33. 901 PORTAGE NORTHERN ( 22:50 1:54:06) =================================== 1 75 Tina Walter PORTAGE NORTHERN 12 20:46 2 167 Jenny Kieser PORTAGE NORTHERN 9 22:21 3 209 Samantha Pace PORTAGE NORTHERN 11 23:12 4 224 Alex Scheidt PORTAGE NORTHERN 11 23:49 5 226 Jaclin Peterson PORTAGE NORTHERN 9 23:58
34. 997 HOLT ( 23:05 1:55:24) =================================== 1 170 Hannah Taylor HOLT 12 22:24 2 191 Christiana Gregory HOLT 12 22:43 3 193 Allison Orth HOLT 10 22:45 4 210 Kim Killips HOLT 11 23:13 5 233 Karina Drachman HOLT 9 24:19 6 (237) Barbra Armstrong HOLT 10 25:08 7 (239) Stephanie Irish HOLT 9 25:17
35. 1000 HOLLAND ( 23:36 1:57:58) =================================== 1 120 Arin Heinz HOLLAND 12 21:42 2 183 Kristina Schrotenboer HOLLAND 10 22:37 3 227 Alexa Bakker HOLLAND 9 24:02 4 234 Rande Siroky HOLLAND 12 24:46 5 236 Madalyn Northuis HOLLAND 10 24:51 6 (240) Michaela Goralski HOLLAND 12 25:23 7 (241) Alicia Savage HOLLAND 12 25:48
36. 1035 KALAMAZOO CENTRAL ( 25:09 2:05:42) =================================== 1 144 Cara Cunliffe KALAMAZOO CENTRAL 10 22:04 2 166 Kelly Gallagher KALAMAZOO CENTRAL 12 22:21 3 231 Kathryn Dugal KALAMAZOO CENTRAL 10 24:15 4 244 Danielle Wilson KALAMAZOO CENTRAL 11 26:45 5 250 Mara Cooley KALAMAZOO CENTRAL 11 30:17
37. 1130 DAVISON ( 25:14 2:06:08) =================================== 1 189 Katie Dipzinski DAVISON 11 22:42 2 211 Kelsie Kramer DAVISON 11 23:13 3 242 Katie Conigliaro DAVISON 9 26:34 4 243 Jessica Swanson DAVISON 10 26:39 5 245 Nikolina Vitanovski DAVISON 12 27:00 6 (251) Elizabeth Ruscitto DAVISON 9 30:26
38. 1242 BATTLE CREEK CENTRAL ( 28:35 2:22:53) =================================== 1 246 Kamille Magee BATTLE CREEK CENTRAL 10 27:40 2 247 Shara Jamierson BATTLE CREEK CENTRAL 10 27:53 3 248 Megan Owens BATTLE CREEK CENTRAL 11 27:55 4 249 Anna Larrison BATTLE CREEK CENTRAL 11 28:38 5 252 Rosalee Gergoree BATTLE CREEK CENTRAL 11 30:47
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
GRADE RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - WOMENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 9 Kristen Emmorey BRIGHTON 9 18:55 6:06 2 13 Leah Shepherd EAST KENTWOOD 9 19:15 6:12 3 16 Cristina Perez GRAND HAVEN 9 19:23 6:15 4 24 Catie Rietsema ROCKFORD 9 19:46 6:22 5 32 Madi Perry CINCINNATI ST. URSUL 9 19:55 6:25 6 33 Jessica Wines PINCKNEY 9 19:59 6:26 7 37 Nicole Hird CINCINNATI ST. URSUL 9 20:03 6:28 8 40 Brooke Austin WOODHAVEN 9 20:09 6:30 9 43 ANNA PASTERNAK HARTLAND 9 20:12 6:30 10 44 Laura Addison GRAND HAVEN 9 20:13 6:31 11 46 Amanda Curtis BRIGHTON 9 20:14 6:31 12 57 Kaye Sitterley CULVER 9 20:30 6:36 13 60 Annie-Norah Beveridge ANN ARBOR HURON 9 20:33 6:37 14 66 Sarah Neideck ROCKFORD 9 20:39 6:39 15 67 Karyn Rapundalo ANN ARBOR HURON 9 20:40 6:39 16 84 Paige McGahan BRIGHTON 9 20:54 6:44 17 99 Allison Hazy ROCKFORD 9 21:21 6:53 18 100 Jaclyn Magness GRAND LEDGE 9 21:21 6:53 19 108 Jenna McClellan HOWELL 9 21:35 6:57 20 109 Nicole Yates BAY CITY WESTERN 9 21:35 6:57 21 116 Rachel Mayer BEDFORD 9 21:40 6:59 22 125 Kallie Johnston BEDFORD 9 21:47 7:01 23 126 Lauren McGlinn LOY NORRIX 9 21:49 7:02 24 130 Olivia Howard MUSKEGON REETHS PUFF 9 21:50 7:02 25 133 Katelyn Tooley FOREST HILLS CENTRAL 9 21:52 7:03 26 137 DANI MARTIN HARTLAND 9 21:57 7:04 27 138 Natalie Courtright HUDSONVILLE 9 21:58 7:05 28 143 Erica Hippe EAST KENTWOOD 9 22:03 7:06 29 148 Michaela Palmer ANN ARBOR HURON B 9 22:07 7:07 30 151 Naama Rivlin ANN ARBOR HURON B 9 22:09 7:08 31 156 Karen Jones PORTAGE CENTRAL 9 22:17 7:11 32 167 Jenny Kieser PORTAGE NORTHERN 9 22:21 7:12 33 169 Emily Kwekel HUDSONVILLE 9 22:23 7:13 34 177 Ashley Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 9 22:30 7:15 35 182 Nicole Rando JACKSON 9 22:37 7:17 36 184 PARIS WOOD FLUSHING 9 22:37 7:17 37 190 Robin Rozycki HUDSONVILLE 9 22:42 7:19 38 198 Lindsay Shafer PORTAGE CENTRAL 9 22:55 7:23 39 213 Hannah Maciejewski MUSKEGON REETHS PUFF 9 23:19 7:31 40 214 Shana Boynton MUSKEGON REETHS PUFF 9 23:20 7:31 41 215 Kirsten Easton WOODHAVEN 9 23:21 7:31 42 216 TONI CHUFF FLUSHING 9 23:24 7:32 43 219 Kaylee VanDommelen TRAVERSE CITY WEST 9 23:36 7:36 44 226 Jaclin Peterson PORTAGE NORTHERN 9 23:58 7:43 45 227 Alexa Bakker HOLLAND 9 24:02 7:44 46 233 Karina Drachman HOLT 9 24:19 7:50 47 235 Allix Miller MUSKEGON REETHS PUFF 9 24:50 8:00 48 239 Stephanie Irish HOLT 9 25:17 8:09 49 242 Katie Conigliaro DAVISON 9 26:34 8:33 50 251 Elizabeth Ruscitto DAVISON 9 30:26 9:48
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 5 Alex Leptich SALINE 10 18:48 6:03 2 8 Krista Parks EAST KENTWOOD 10 18:54 6:05 3 11 Kate Carter SALINE 10 19:08 6:10 4 15 Julia Otwell TRAVERSE CITY CENTRA 10 19:18 6:13 5 17 Katie Perkins TRAVERSE CITY CENTRA 10 19:23 6:15 6 22 Jane Ma ANN ARBOR HURON 10 19:44 6:21 7 31 Sarah Kiilunen BRIGHTON 10 19:55 6:25 8 36 Maren Bahra TRAVERSE CITY CENTRA 10 20:01 6:27 9 38 Catie Dulworth JACKSON 10 20:05 6:28 10 45 Rachael Steil GRANDVILLE 10 20:13 6:31 11 47 Shannon Balmat CINCINNATI ST. URSUL 10 20:15 6:31 12 48 Francie Phillips BAY CITY WESTERN 10 20:15 6:31 13 49 Kayla Boyes PINCKNEY 10 20:16 6:32 14 51 Rachelle Blanchard JENISON 10 20:18 6:32 15 58 Chelsea Farquhar GRAND LEDGE 10 20:31 6:36 16 79 Teresa Thaler CINCINNATI ST. URSUL 10 20:49 6:42 17 81 victoria saferian LIVONIA STEVENSON 10 20:51 6:43 18 85 Maddie Irwin FOREST HILLS CENTRAL 10 20:59 6:46 19 87 Gabby Kreuz CLEVELAND ST. JOSEPH 10 21:01 6:46 20 89 Chelsey Miller OKEMOS 10 21:02 6:47 21 95 Mac Majewski HOWELL 10 21:14 6:50 22 101 Kendra Ouilette BAY CITY WESTERN 10 21:21 6:53 23 107 Jessica Dippel EAST KENTWOOD 10 21:35 6:57 24 111 Allysha Choudhury PORTAGE CENTRAL 10 21:36 6:57 25 113 AUDREY WRIGHT FLUSHING 10 21:37 6:58 26 123 Camille Akemann PINCKNEY 10 21:45 7:00 27 124 Taylor Whisler CLEVELAND ST. JOSEPH 10 21:46 7:01 28 127 Cathy Bosard HOLLY 10 21:49 7:02 29 131 Ashley Dingess WOODHAVEN 10 21:51 7:02 30 134 Andrea Hoffman PORTAGE CENTRAL 10 21:53 7:03 31 135 Wendy Honick MUSKEGON REETHS PUFF 10 21:53 7:03 32 136 ERIN MAY FLUSHING 10 21:56 7:04 33 140 Emmarie Truman JACKSON 10 21:59 7:05 34 144 Cara Cunliffe KALAMAZOO CENTRAL 10 22:04 7:07 35 146 Natalie Eyke EAST KENTWOOD 10 22:06 7:07 36 150 LINDSAY BITTERMAN FLUSHING 10 22:09 7:08 37 155 Ariel Dempsey JENISON 10 22:15 7:10 38 171 Jessica Sexton MONROE 10 22:24 7:13 39 172 Brianna Kovan OKEMOS 10 22:25 7:13 40 176 Courtney Mekkes JENISON 10 22:29 7:15 41 180 Brynley Nadziejka EAST KENTWOOD 10 22:35 7:16 42 181 Victoria Wu ANN ARBOR HURON B 10 22:36 7:17 43 183 Kristina Schrotenboer HOLLAND 10 22:37 7:17 44 185 Amanda Peterson BAY CITY WESTERN 10 22:39 7:18 45 193 Allison Orth HOLT 10 22:45 7:20 46 194 Natalie Labeau MONROE 10 22:46 7:20 47 195 MELANIE LEONARD HARTLAND 10 22:47 7:20 48 196 Victoria Phillips PORTAGE CENTRAL 10 22:48 7:21 49 199 Anna Naiki ANN ARBOR HURON B 10 22:56 7:23 50 202 Lauren Powell HOLLY 10 23:01 7:25 51 218 Elizabeth Scothorn HUDSONVILLE 10 23:32 7:35 52 220 Lindsay Bonzheim JENISON 10 23:37 7:36 53 221 Brittany Storey EAST KENTWOOD 10 23:38 7:37 54 231 Kathryn Dugal KALAMAZOO CENTRAL 10 24:15 7:49 55 236 Madalyn Northuis HOLLAND 10 24:51 8:00 56 237 Barbra Armstrong HOLT 10 25:08 8:06 57 238 Willow Smith CULVER 10 25:13 8:07 58 243 Jessica Swanson DAVISON 10 26:39 8:35 59 246 Kamille Magee BATTLE CREEK CENTRAL 10 27:40 8:55 60 247 Shara Jamierson BATTLE CREEK CENTRAL 10 27:53 8:59
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 4 Taylor Mattarella TRAVERSE CITY CENTRA 11 18:39 6:00 2 6 Becca Addison GRAND HAVEN 11 18:51 6:04 3 7 Danielle Tepper GRANDVILLE 11 18:52 6:05 4 10 Amanda Halonen BRIGHTON 11 18:59 6:07 5 14 Courtney calka LIVONIA STEVENSON 11 19:16 6:12 6 19 Rachel Jackson SALINE 11 19:36 6:19 7 20 Erika Jensen PINCKNEY 11 19:39 6:20 8 21 Kristin Karn CLEVELAND ST. JOSEPH 11 19:43 6:21 9 26 Kelly Gallagher CLEVELAND ST. JOSEPH 11 19:50 6:23 10 28 Stephanie Sheckler HOWELL 11 19:53 6:24 11 30 Sharon Hecker GRANDVILLE 11 19:53 6:24 12 35 Morgan Bailey OKEMOS 11 20:01 6:27 13 39 Emily Thomas GRAND HAVEN 11 20:06 6:29 14 42 Kelcie Severson ROCKFORD 11 20:11 6:30 15 50 Kate Calhoun BEDFORD 11 20:17 6:32 16 54 Ellory Green BRIGHTON 11 20:24 6:34 17 56 Michelle DeMuro MUSKEGON REETHS PUFF 11 20:26 6:35 18 62 Isabel Gao ANN ARBOR HURON 11 20:35 6:38 19 63 Chelsea Shibler ROCKFORD 11 20:36 6:38 20 64 Chloe Prince OKEMOS 11 20:37 6:38 21 69 Erin Dowling SALINE 11 20:41 6:40 22 70 Miranda Krukowski JENISON 11 20:42 6:40 23 71 Austin Perry CINCINNATI ST. URSUL 11 20:43 6:40 24 73 Niki Black PINCKNEY 11 20:45 6:41 25 74 Ashley Buxton ANN ARBOR HURON 11 20:45 6:41 26 76 Arianna Pepper HUDSONVILLE 11 20:46 6:41 27 77 Mary Margaret Peter CULVER 11 20:47 6:42 28 78 Kelsey Minor TRAVERSE CITY CENTRA 11 20:48 6:42 29 96 Melissa Bresnahan CLEVELAND ST. JOSEPH 11 21:15 6:51 30 97 samantha kay LIVONIA STEVENSON 11 21:17 6:51 31 98 Kaleigh Carlson HUDSONVILLE 11 21:19 6:52 32 102 Taylor Davis ANN ARBOR HURON B 11 21:24 6:54 33 104 LINDSEY GRAY FLUSHING 11 21:29 6:55 34 105 Sierra Hansen ANN ARBOR HURON 11 21:30 6:56 35 110 Tricia Bajema GRANDVILLE 11 21:36 6:57 36 112 Nicole Gilbert FOREST HILLS CENTRAL 11 21:36 6:58 37 117 ALEX ALFARO HARTLAND 11 21:40 6:59 38 118 Emmy Carter TRAVERSE CITY WEST 11 21:41 6:59 39 119 Zita Groll CULVER 11 21:42 6:59 40 129 Danielle Whitefoot HOLLY 11 21:50 7:02 41 132 Courtney Havens PORTAGE CENTRAL 11 21:52 7:03 42 139 Allison Reid ANN ARBOR HURON B 11 21:59 7:05 43 152 rebecca gidley LIVONIA STEVENSON 11 22:09 7:08 44 157 Stephanie McMall BAY CITY WESTERN 11 22:18 7:11 45 158 COLLEEN CONDRA HARTLAND 11 22:19 7:11 46 159 Shelbie Burris GRAND LEDGE 11 22:19 7:11 47 165 Paige Richards TRAVERSE CITY WEST 11 22:21 7:12 48 174 Brittani Amell HOWELL 11 22:27 7:14 49 175 Clarissa Wellman HOLLY 11 22:28 7:14 50 178 Amelia DeVries ANN ARBOR HURON B 11 22:32 7:15 51 186 Colleen Cronin TRAVERSE CITY WEST 11 22:40 7:18 52 187 Lindsey Smith GRAND LEDGE 11 22:40 7:18 53 188 Stacey St. Clair HOLLY 11 22:40 7:18 54 189 Katie Dipzinski DAVISON 11 22:42 7:19 55 205 Margie Coffey HOLLY 11 23:04 7:26 56 208 Stephanie Peterson JACKSON 11 23:09 7:27 57 209 Samantha Pace PORTAGE NORTHERN 11 23:12 7:28 58 210 Kim Killips HOLT 11 23:13 7:29 59 211 Kelsie Kramer DAVISON 11 23:13 7:29 60 223 Anita Tung LOY NORRIX 11 23:44 7:39 61 224 Alex Scheidt PORTAGE NORTHERN 11 23:49 7:40 62 225 Veronica Asch TRAVERSE CITY WEST 11 23:52 7:41 63 228 Kathy Marr CULVER 11 24:02 7:45 64 229 COURTNEY DAVIDEK FLUSHING 11 24:04 7:45 65 230 Lyndel Carlson MUSKEGON REETHS PUFF 11 24:13 7:48 66 244 Danielle Wilson KALAMAZOO CENTRAL 11 26:45 8:37 67 248 Megan Owens BATTLE CREEK CENTRAL 11 27:55 8:59 68 249 Anna Larrison BATTLE CREEK CENTRAL 11 28:38 9:13 69 250 Mara Cooley KALAMAZOO CENTRAL 11 30:17 9:45 70 252 Rosalee Gergoree BATTLE CREEK CENTRAL 11 30:47 9:55
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 Alexandra Banfich CULVER 12 18:00 5:48 2 2 Allison Radamacher GRAND LEDGE 12 18:11 5:52 3 3 Lindsey Gakenheimer MONROE 12 18:27 5:56 4 12 Darcy Dubuc GRAND HAVEN 12 19:09 6:10 5 18 Nora Kiilunen BRIGHTON 12 19:34 6:18 6 23 Laura Santoski FOREST HILLS CENTRAL 12 19:46 6:22 7 25 Kenzie Bova CLEVELAND ST. JOSEPH 12 19:50 6:23 8 27 Katie Haines ROCKFORD 12 19:52 6:24 9 29 Ashley Stebbins ROCKFORD 12 19:53 6:24 10 34 Lindsey Cummings SALINE 12 20:00 6:27 11 41 Kari Frank SALINE 12 20:10 6:30 12 52 Emily Westerman TRAVERSE CITY CENTRA 12 20:20 6:33 13 53 Jennifer Carey WOODHAVEN 12 20:22 6:34 14 55 julia schroeder LIVONIA STEVENSON 12 20:24 6:34 15 59 Charnele Lyons TRAVERSE CITY CENTRA 12 20:32 6:37 16 61 Jamie Wick PINCKNEY 12 20:33 6:37 17 65 Amanda Westman GRAND LEDGE 12 20:38 6:39 18 68 Carolyn Campbell ANN ARBOR HURON 12 20:40 6:40 19 72 Elise Carolan TRAVERSE CITY WEST 12 20:44 6:41 20 75 Tina Walter PORTAGE NORTHERN 12 20:46 6:41 21 80 Megan Miller MONROE 12 20:51 6:43 22 82 Aloiya Earl BEDFORD 12 20:52 6:43 23 83 Jessica King OKEMOS 12 20:54 6:44 24 86 Sara Schultz HOLLY 12 21:00 6:46 25 88 Natalie Webb WOODHAVEN 12 21:02 6:46 26 90 Mia Wolterink PINCKNEY 12 21:04 6:47 27 91 Alyssa Anderson GRAND HAVEN 12 21:07 6:48 28 92 Sarah Dalton CINCINNATI ST. URSUL 12 21:08 6:48 29 93 Stephanie DeWulf HOWELL 12 21:08 6:48 30 94 denee meier LIVONIA STEVENSON 12 21:09 6:49 31 103 Heather Hiszak BEDFORD 12 21:28 6:55 32 106 Kaylee Kreger BEDFORD 12 21:32 6:56 33 114 Emily Rooney LOY NORRIX 12 21:38 6:58 34 115 Meagan Creutz SALINE 12 21:39 6:59 35 120 Arin Heinz HOLLAND 12 21:42 6:59 36 121 Carla Moening WOODHAVEN 12 21:43 7:00 37 122 Jana Graudins LOY NORRIX 12 21:43 7:00 38 128 NATALIE WALICKI HARTLAND 12 21:49 7:02 39 141 Kate Reder BAY CITY WESTERN 12 22:00 7:05 40 142 Rachel Dee WOODHAVEN 12 22:01 7:06 41 145 Kiley Trennepohl CULVER 12 22:05 7:07 42 147 Emily Scothorn HUDSONVILLE 12 22:07 7:07 43 149 Britta Eastburg FOREST HILLS CENTRAL 12 22:07 7:08 44 153 Danielle Zink JENISON 12 22:11 7:09 45 154 Nicole Prince OKEMOS 12 22:14 7:10 46 160 Molly Kemp LOY NORRIX 12 22:20 7:11 47 161 Adora Morrow MONROE 12 22:20 7:12 48 162 Chelsea Miller HOWELL 12 22:21 7:12 49 163 Casey Warner JENISON 12 22:21 7:12 50 164 Jordan Daugherty CLEVELAND ST. JOSEPH 12 22:21 7:12 51 166 Kelly Gallagher KALAMAZOO CENTRAL 12 22:21 7:12 52 168 Alyssa Ambrose OKEMOS 12 22:23 7:13 53 170 Hannah Taylor HOLT 12 22:24 7:13 54 173 Brittani Williams JACKSON 12 22:26 7:14 55 179 Katelyn Teague MONROE 12 22:32 7:15 56 191 Christiana Gregory HOLT 12 22:43 7:19 57 192 Diana Hart TRAVERSE CITY WEST 12 22:44 7:19 58 197 Taylor Keenan BAY CITY WESTERN 12 22:53 7:22 59 200 Julianna Daavetilla HOWELL 12 22:57 7:24 60 201 Brooke Prouty FOREST HILLS CENTRAL 12 22:58 7:24 61 203 Emily Hoffman GRANDVILLE 12 23:03 7:25 62 204 molly serge LIVONIA STEVENSON 12 23:04 7:26 63 206 JESSIE STONE HARTLAND 12 23:05 7:26 64 207 Errinn Calhoun BEDFORD 12 23:08 7:27 65 212 Amelia Yates LOY NORRIX 12 23:17 7:30 66 217 Adrienne Baird-Pauli JACKSON 12 23:29 7:34 67 222 Addie Drillock LOY NORRIX 12 23:42 7:38 68 232 Hanna Olsen JACKSON 12 24:17 7:49 69 234 Rande Siroky HOLLAND 12 24:46 7:59 70 240 Michaela Goralski HOLLAND 12 25:23 8:10 71 241 Alicia Savage HOLLAND 12 25:48 8:18 72 245 Nikolina Vitanovski DAVISON 12 27:00 8:42
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - WOMENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 2255 Sloan Secord GAYLORD 12 5:55 6:01 18:35.6 2 2170 Alyssa Dyer FOREST HILLS EASTERN 9 5:55 6:10 18:43.1 3 2890 Meggan Freeland PARMA WESTERN 11 5:55 6:00 18:49.2 4 2885 Beka Bentle PARMA WESTERN 12 6:08 6:12 18:57.1 5 2816 Jordan Tomecek MILAN 10 5:54 6:12 18:59.2 6 2341 Alyssa Penning GR CHRISTIAN 11 5:56 6:16 19:06.2 7 2588 Brook Eilers HOLLAND CHRISTIAN 12 5:56 6:18 19:19.8 8 3146 Molly Waterhouse VICKSBURG 12 5:56 6:19 19:26.8 9 2041 Remme Cortright DEXTER 12 5:57 6:32 19:34.0 10 2250 Amber Kassuba GAYLORD 11 5:57 6:31 19:37.2 11 2307 Jennifer Anderson GR CHRISTIAN 12 6:01 6:33 19:46.4 12 3103 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 6:01 6:39 19:48.0 13 2248 Samantha Hunt GAYLORD 11 6:08 6:38 19:51.5 14 2659 Amanda Brewer IONIA 10 5:57 6:39 19:51.8 15 2686 Amanda Balk LAKESHORE 11 5:58 6:42 19:51.9 16 2410 Kelsey Burgess GR SOUTH CHRISTIAN 11 6:03 6:41 19:54.0 17 2466 Courtney Clancy GULL LAKE 11 6:06 6:44 20:00.9 18 2929 Jennifer Boven SPRING LAKE 12 6:05 6:46 20:02.1 19 3056 Amanda Putt TECUMSEH 12 5:59 6:39 20:02.3 20 2179 Lauren McCarthy FOREST HILLS EASTERN 9 6:22 6:39 20:03.1 21 2015 Erica Crane DEARBORN DIVINE CHIL 10 6:02 6:47 20:03.2 22 2768 Brittney McKague MATTAWAN 11 6:18 6:35 20:05.2 23 3047 Jordan Harrison TECUMSEH 11 6:02 6:48 20:06.3 24 2176 Ellen Junewich FOREST HILLS EASTERN 9 6:01 6:57 20:06.3 25 2846 Madie Rodts NILES 10 6:07 6:50 20:06.5 26 1897 Melissa Roth CELINA 12 6:21 6:34 20:10.5 27 2164 Ashley Botham FOREST HILLS EASTERN 12 6:23 6:40 20:18.7 28 2113 Katie Samuelson EAST GRAND RAPIDS 10 6:05 6:50 20:22.2 29 1760 Nicole Krajewski BATTLE CREEK LAKEVIE 10 6:13 6:45 20:22.3 30 2599 Lydia Peterson HOLLAND CHRISTIAN 9 6:11 6:48 20:24.0 31 3147 Bailey Windle VICKSBURG 10 6:14 6:50 20:26.3 32 2227 Danielle Lanciaux FREMONT 11 6:23 6:55 20:28.8 33 2620 Carissa VerKaik HOLLAND CHRISTIAN 11 6:19 6:56 20:30.3 34 2862 Rietkerk Katie OTSEGO 12 6:07 6:57 20:33.7 35 1880 Jackie McEnhill CARLETON AIRPORT 11 6:16 6:50 20:34.1 36 2220 Laura Anderson FREMONT 10 6:22 6:50 20:34.7 37 2865 Taylor Smith OTSEGO 9 6:09 6:56 20:35.4 38 2716 Jessika Blackport LAKEWOOD 12 6:09 6:57 20:38.6 39 2254 Amanda Olds GAYLORD 9 6:30 6:52 20:39.9 40 2116 Maddie Vaughn EAST GRAND RAPIDS 10 6:13 6:58 20:40.8 41 1835 Courtney Stauffer CALEDONIA 9 6:17 7:07 20:40.8 42 1942 Sharon McKenney CHIPPEWA HILLS 10 6:21 6:58 20:41.3 43 2968 Amy Hamilton ST. CLAIR 12 6:21 6:56 20:44.2 44 2064 Kristen Yarows DEXTER 10 6:12 6:59 20:45.6 45 2252 Maria Kulka GAYLORD 12 6:27 6:55 20:46.3 46 2310 Taryn Borst GR CHRISTIAN 10 6:31 6:53 20:49.5 47 2761 Elley Hinkel MATTAWAN 9 6:09 7:05 20:49.5 48 2251 Anna Kassuba GAYLORD 9 6:31 6:54 20:49.8 49 1943 Destinee Sackett CHIPPEWA HILLS 9 6:05 7:02 20:52.9 50 2937 India Peek Jensen SPRING LAKE 10 6:01 7:08 20:54.3 51 2971 Kayla Smade ST. CLAIR 9 6:23 6:58 20:58.8 52 2009 Courtney Brewis DEARBORN DIVINE CHIL 11 6:29 6:54 20:59.7 53 2477 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 6:31 7:00 21:01.6 54 2356 Leah Warners GR CHRISTIAN 11 6:21 7:02 21:01.7 55 3059 Erica Steuwe TECUMSEH 9 6:08 7:15 21:06.4 56 2863 Schuyler Mattern OTSEGO 10 6:25 7:08 21:07.2 57 2421 Molly Longstreet GR SOUTH CHRISTIAN 9 6:22 7:03 21:07.3 58 2966 Alicia Fowler ST. CLAIR 11 6:28 7:15 21:08.6 59 2057 Ellen Riehle DEXTER 12 6:14 7:06 21:09.4 60 2226 Courtney Jones FREMONT 12 6:23 7:04 21:10.0 61 1940 Kellea Krueger CHIPPEWA HILLS 12 6:20 7:18 21:10.6 62 2471 Hannah Flynn GULL LAKE 11 6:31 7:08 21:11.8 63 2969 Amy Hanekow ST. CLAIR 12 6:29 7:04 21:12.0 64 1833 Andrea Schedlbauer CALEDONIA 12 6:26 7:06 21:13.1 65 3140 Mindy Lewis VICKSBURG 10 6:19 7:08 21:13.3 66 2815 Angela Swain MILAN 9 6:20 7:12 21:15.4 67 2660 Cassie Ellis IONIA 12 6:33 7:02 21:16.0 68 2548 Gina Valgoi HARPER WOOD REGINA 11 6:09 7:14 21:16.3 69 2334 Emily Long GR CHRISTIAN 9 6:21 7:02 21:16.6 70 2663 Jessi Hartman IONIA 9 6:33 7:02 21:17.3 71 2322 Liza Gunnink GR CHRISTIAN 9 6:27 7:14 21:17.9 72 2106 Lauren Grunewald EAST GRAND RAPIDS 10 6:21 7:07 21:18.3 73 2222 Katie Brookhouse FREMONT 11 6:26 7:11 21:18.9 74 1895 LaRae Dorsten CELINA 10 6:35 7:05 21:19.2 75 2019 Brittany Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 9 6:29 7:11 21:20.1 76 2115 Kathleen Stubbs EAST GRAND RAPIDS 10 6:22 7:10 21:24.4 77 2983 Katie Buckleitner ST. JOSEPH 11 6:20 7:14 21:25.8 78 2933 Emma Gilbertson SPRING LAKE 10 6:25 7:11 21:26.7 79 2054 Cassy Mioduszewski DEXTER 11 6:20 7:08 21:27.9 80 1946 Morgan Wixson CHIPPEWA HILLS 9 6:34 7:14 21:28.5 81 2417 Katie Guikema GR SOUTH CHRISTIAN 12 6:23 7:12 21:29.0 82 2812 Kara Porter MILAN 11 6:16 7:06 21:29.7 83 2695 Jessica Schewe LAKESHORE 12 6:22 7:13 21:31.4 84 3052 Grace Kelley TECUMSEH 11 6:31 7:06 21:32.2 85 2542 Beth Ponkowski HARPER WOOD REGINA 12 6:23 7:01 21:32.8 86 3110 Audry Yonge THREE RIVERS 11 6:40 7:14 21:35.2 87 2848 Liz Vandenheede NILES 11 6:26 7:07 21:35.7 88 2807 Tara Lewis MILAN 9 6:33 7:09 21:35.8 89 1982 Katie Jones COMSTOCK 10 6:21 7:07 21:36.1 90 2805 Amelia Horton MILAN 9 6:33 7:08 21:36.9 91 1832 Stephanie Rossman CALEDONIA 12 6:17 7:15 21:37.0 92 1899 Rachel Young CELINA 10 6:35 7:05 21:37.3 93 2493 Paige Winne GULL LAKE 11 6:43 7:08 21:40.1 94 1794 Cassie Peterson BYRON CENTER 9 6:35 7:16 21:41.5 95 2546 Mallory Sneden HARPER WOOD REGINA 12 6:35 7:16 21:41.7 96 2169 Margo Dixon FOREST HILLS EASTERN 9 6:32 7:20 21:42.9 97 2342 Kimby Penning GR CHRISTIAN 9 6:36 7:15 21:43.0 98 2056 Jamila Odeh DEXTER 11 6:33 7:19 21:43.3 99 3144 Danielle Thompson VICKSBURG 10 6:28 7:18 21:45.1 100 1768 Courtney Vostromer BATTLE CREEK LAKEVIE 9 6:48 7:18 21:45.6 101 2228 Melissa Morgan FREMONT 9 6:24 7:17 21:45.7 102 2664 Julia Kessler IONIA 9 6:50 7:07 21:49.7 103 2696 Haley Smith LAKESHORE 10 6:20 7:25 21:51.7 104 2773 Hannah Robb MATTAWAN 12 6:32 7:16 21:54.4 105 2177 Ann Kennedy FOREST HILLS EASTERN 10 6:45 7:20 21:55.5 106 2100 Brianna Clifford EAST GRAND RAPIDS 10 6:12 7:17 22:00.1 107 2608 Anna Seabolt HOLLAND CHRISTIAN 9 6:31 7:39 22:00.1 108 2526 Renee Cholyway HARPER WOOD REGINA 11 6:36 7:19 22:00.2 109 2171 Shelby Eagle FOREST HILLS EASTERN 10 6:45 7:20 22:00.5 110 2999 Natalie Pecoraro ST. JOSEPH 9 6:46 7:17 22:01.2 111 2485 Kelly Petersen GULL LAKE 9 6:43 7:07 22:03.2 112 1793 Julie Oosterhouse BYRON CENTER 9 6:33 7:28 22:04.9 113 2891 Mindy Freeland PARMA WESTERN 9 6:58 7:22 22:05.3 114 3142 Jenna Ruimveld VICKSBURG 9 6:22 7:28 22:05.6 115 2809 Jenna Manor MILAN 10 6:41 7:26 22:07.2 116 1791 Mary Nickels BYRON CENTER 9 6:34 7:22 22:08.1 117 2918 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 6:40 7:22 22:14.4 118 2888 Kate Coleman PARMA WESTERN 10 7:05 7:21 22:16.1 119 2021 Arianna Leonardi DEARBORN DIVINE CHIL 9 6:30 7:30 22:17.0 120 2154 Kathy Stewart EDWARDSBURG 12 6:24 7:27 22:18.4 121 2586 Annie Demott HOLLAND CHRISTIAN 11 6:32 7:24 22:19.3 122 1822 Kendel Grant CALEDONIA 12 6:37 7:28 22:20.4 123 1896 Ashley Figel CELINA 10 6:51 7:21 22:21.1 124 1882 Danielle Shepherd CARLETON AIRPORT 10 6:25 7:32 22:21.8 125 1876 Meagan Bruck CARLETON AIRPORT 12 6:47 7:27 22:23.0 126 4198 Natalie Hutchison GR CATHOLIC CENTRAL 11 6:36 7:24 22:24.4 127 2426 Emily Reitsma GR SOUTH CHRISTIAN 11 6:41 7:27 22:25.9 128 2721 Ashley Pifer LAKEWOOD 11 6:25 7:36 22:27.6 129 2616 Becky VanderSluis HOLLAND CHRISTIAN 9 6:32 7:38 22:27.9 130 2985 Lori Chen ST. JOSEPH 12 6:46 7:42 22:28.1 131 2930 Katie Boven SPRING LAKE 10 6:44 7:45 22:33.2 132 2060 Katie Taylor DEXTER 9 6:20 7:34 22:34.3 133 2900 Taylor Woodruff PARMA WESTERN 10 7:05 7:26 22:35.1 134 3174 Anna Kluitenberg YPSILANTI 9 6:46 7:37 22:35.5 135 3042 Annie Dunn TECUMSEH 10 6:47 7:32 22:36.7 136 2422 Britley McConnell GR SOUTH CHRISTIAN 12 6:41 7:35 22:37.7 137 1883 Miranda Storck CARLETON AIRPORT 10 6:46 7:31 22:41.6 138 2936 Hannah Nyboer SPRING LAKE 10 6:41 7:48 22:41.8 139 2915 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 7:05 7:37 22:42.1 140 2017 Katie Fenech DEARBORN DIVINE CHIL 11 6:53 7:41 22:42.7 141 2842 Autumn Grayson NILES 12 6:46 7:38 22:43.1 142 3051 Ellie Jacques TECUMSEH 10 6:45 7:37 22:43.3 143 2102 Nicole Dear EAST GRAND RAPIDS 10 6:34 7:43 22:43.7 144 2776 Kristin Stinavage MATTAWAN 11 6:50 7:36 22:44.2 145 3171 Shameka Hamilton YPSILANTI 12 6:48 7:48 22:44.3 146 2221 Ashleigh Bell FREMONT 11 6:53 7:34 22:45.3 147 2428 Kelley Tuinenga GR SOUTH CHRISTIAN 9 6:42 7:38 22:45.4 148 1894 Megan Bair CELINA 11 6:54 7:34 22:46.3 149 2662 Kayla Harrell IONIA 10 6:57 7:38 22:46.3 150 4195 Jen Gast GR CATHOLIC CENTRAL 12 6:39 7:39 22:47.5 151 2111 Jill McLain EAST GRAND RAPIDS 9 6:34 7:41 22:48.2 152 4196 Betsy Grant GR CATHOLIC CENTRAL 10 6:45 7:50 22:48.5 153 3176 Katie Mattie YPSILANTI 10 6:53 7:42 22:49.6 154 2048 Abby Hess DEXTER 11 6:34 7:40 22:50.0 155 2722 Brittany Raffler LAKEWOOD 12 6:52 7:50 22:52.8 156 2148 Veronica Brubacher EDWARDSBURG 11 6:42 7:43 22:52.9 157 2970 Joylena Lang ST. CLAIR 12 6:51 7:40 22:54.3 158 2893 Rosemary Idzior PARMA WESTERN 12 7:08 7:35 22:55.3 159 2554 Nicole Frantz HASTINGS 11 6:43 7:44 22:55.3 160 3054 Kayleah Nelson TECUMSEH 10 6:44 7:38 22:55.5 161 1790 Maggie Mckinley BYRON CENTER 10 6:44 7:41 22:56.1 162 1754 Jessica Fox BATTLE CREEK LAKEVIE 11 6:56 7:44 22:58.5 163 1763 Heather Mitchell BATTLE CREEK LAKEVIE 11 7:01 7:36 22:59.6 164 2743 Christina Knudsen LUDINGTON 10 6:50 7:47 23:00.5 165 2420 Joann Jeplawy GR SOUTH CHRISTIAN 10 6:43 7:38 23:00.6 166 1767 Kelsey Vosler BATTLE CREEK LAKEVIE 9 7:00 7:45 23:02.6 167 2990 Julie Helm ST. JOSEPH 11 7:00 7:48 23:02.9 168 2693 Kayla Matheny LAKESHORE 10 6:57 7:49 23:03.3 169 2552 Alaina Case HASTINGS 9 6:45 7:43 23:05.2 170 2007 Whitney Bauer DEARBORN DIVINE CHIL 12 6:52 7:42 23:06.8 171 1829 Alyssa Petz CALEDONIA 10 6:54 7:40 23:14.1 172 1983 Angie Lane COMSTOCK 12 6:44 7:40 23:15.7 173 2901 Jessie Ykimoff PARMA WESTERN 11 7:04 7:29 23:16.7 174 2690 Kelsey Kuehl LAKESHORE 12 6:50 7:49 23:17.2 175 2758 Ruth Fatzinger MATTAWAN 12 7:06 7:48 23:17.4 176 3086 Vonda Allen THREE RIVERS 9 6:58 7:52 23:20.4 177 3169 Liz Delcamp YPSILANTI 11 6:57 7:42 23:22.4 178 2667 Arianne Slaughter IONIA 9 7:03 7:48 23:23.2 179 2149 Kaitlyn Buzalski EDWARDSBURG 10 6:31 7:55 23:25.2 180 2934 Marissa Hintz SPRING LAKE 10 6:49 7:55 23:25.5 181 2745 Emily Mckerchie LUDINGTON 12 6:50 8:02 23:25.5 182 2964 Kirsten Bray ST. CLAIR 10 6:37 7:47 23:25.9 183 1831 Emily Rossman CALEDONIA 11 6:55 7:56 23:26.2 184 2744 Gabby LaPrad LUDINGTON 11 6:58 7:53 23:29.7 185 3106 Meghan Walther THREE RIVERS 10 6:46 7:59 23:29.9 186 3139 Heidi Halseth VICKSBURG 10 6:43 8:20 23:30.0 187 2689 Madelyn Johnson LAKESHORE 9 6:52 7:49 23:32.2 188 3138 Brittney Hale VICKSBURG 11 6:58 7:44 23:36.1 189 2253 Kayleigh Oconner GAYLORD 10 6:49 7:42 23:37.6 190 1977 Kari Gabhart COMSTOCK 10 6:52 7:35 23:38.0 191 3173 Deven Irwin YPSILANTI 12 6:53 7:52 23:38.7 192 2914 Shelby Hinz SOUTH HAVEN 9 7:00 7:50 23:39.1 193 2474 Jordan Hayes GULL LAKE 12 7:15 8:01 23:39.4 194 2473 Rachel Haas GULL LAKE 11 7:22 8:00 23:40.6 195 2561 Molly Smith HASTINGS 11 7:00 8:05 23:41.0 196 2808 Taylor Lewis MILAN 9 6:42 8:02 23:47.1 197 1841 Maddie Zych CALEDONIA 12 7:02 8:02 23:48.1 198 1766 Alex Steckler BATTLE CREEK LAKEVIE 11 6:59 8:06 23:49.7 199 4194 Rachel Fischer GR CATHOLIC CENTRAL 9 6:55 7:51 23:50.9 200 2994 Kayla Mahler ST. JOSEPH 11 7:01 8:07 23:52.1 201 3175 Melany Korpal YPSILANTI 12 6:58 8:02 23:52.9 202 2713 Britnee Barta LAKEWOOD 12 7:07 8:00 23:56.6 203 2560 Katie Ponsetto HASTINGS 10 6:43 8:09 23:58.2 204 3167 Kyra Caldwell YPSILANTI 12 6:48 8:18 23:58.7 205 2746 Susan Whitenight LUDINGTON 11 7:07 8:03 23:59.1 206 2665 Bethany Klein IONIA 11 7:06 8:03 23:59.7 207 2859 Grace Hirzel OTSEGO 11 7:05 8:04 24:03.9 208 1879 Alahna Linton CARLETON AIRPORT 9 7:16 8:11 24:08.9 209 2610 Callie Sterenberg HOLLAND CHRISTIAN 10 7:06 8:01 24:11.7 210 1937 Renee Humphrey CHIPPEWA HILLS 9 6:57 8:15 24:15.8 211 2742 Chelsea Henderson LUDINGTON 11 7:06 8:20 24:18.3 212 1985 Michelle Maas COMSTOCK 12 6:55 8:12 24:19.4 213 1770 Seara Wilson BATTLE CREEK LAKEVIE 9 7:28 8:17 24:29.3 214 1786 Meghan Carey BYRON CENTER 9 7:03 8:01 24:29.4 215 1978 Brittany Haley COMSTOCK 11 7:20 8:14 24:32.7 216 2860 Mina Hirzel OTSEGO 10 7:19 8:19 24:36.5 217 2866 Kaitlin Stevenson OTSEGO 12 7:11 8:25 24:38.1 218 1976 Taylor Clements COMSTOCK 9 7:19 8:14 24:40.5 219 1799 Andrea Tilstra BYRON CENTER 10 6:57 8:17 24:41.0 220 2558 Jenny LaJoye HASTINGS 9 7:04 8:25 24:42.2 221 2741 Ashley Bruno LUDINGTON 10 7:03 8:29 24:44.7 222 1934 Sarah Fiorillo CHIPPEWA HILLS 10 7:19 8:27 24:45.2 223 2720 Carolina Martinez LAKEWOOD 9 7:14 8:28 24:48.9 224 2997 Ashley Moyer ST. JOSEPH 10 7:04 8:20 24:53.9 225 2714 Alyssa Bauer LAKEWOOD 12 7:17 8:26 24:54.9 226 2917 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 7:12 8:18 24:57.6 227 4208 Bridget Rizik GR CATHOLIC CENTRAL 12 7:23 8:34 25:03.6 228 1961 Nikki Clark COLDWATER 10 7:35 8:35 25:03.7 229 4206 Maddy Mileski GR CATHOLIC CENTRAL 9 7:21 8:18 25:06.3 230 1881 Renee Rapai CARLETON AIRPORT 12 7:19 8:40 25:15.7 231 2150 Lauren Clark EDWARDSBURG 11 7:32 8:27 25:16.1 232 2760 Sophie Grdina MATTAWAN 10 7:06 8:41 25:17.0 233 2545 Annie Schulte HARPER WOOD REGINA 10 7:33 8:33 25:18.1 234 1984 Stephanie Larson COMSTOCK 12 7:20 8:20 25:24.4 235 2935 Lisa Johnson SPRING LAKE 10 6:51 8:40 25:25.8 236 2817 Robin Aldrete MUSKEGON ORCHARD VIE 9 7:22 8:44 25:44.2 237 2549 Rachel Zynal HARPER WOOD REGINA 10 7:39 8:57 25:48.2 238 2527 Sarah Colonnello HARPER WOOD REGINA 10 7:37 8:49 25:49.5 239 2965 Alexa Brown ST. CLAIR 12 7:01 8:48 25:50.7 240 2740 Katelin Anderson LUDINGTON 11 7:09 8:51 25:53.2 241 2145 Kim Billings EDWARDSBURG 11 7:34 8:41 26:00.8 242 1932 Monica Betker CHIPPEWA HILLS 12 7:24 8:48 26:08.0 243 2018 Ashley Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 11 7:05 8:34 26:12.6 244 3108 Emily Wenger THREE RIVERS 10 7:21 8:36 26:14.2 245 2723 Harmony Reed LAKEWOOD 9 7:59 8:50 26:19.6 246 2155 Lindsay Ward EDWARDSBURG 9 7:36 9:15 26:29.8 247 2847 Sarah Tyler NILES 11 7:11 8:39 26:34.6 248 2146 Lisa Billings EDWARDSBURG 9 8:03 9:05 26:36.6 249 4213 Zoe VanHeest GR CATHOLIC CENTRAL 10 7:23 8:37 26:37.3 250 1962 Amy Hemker COLDWATER 10 7:35 9:15 26:58.8 251 2911 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 8:05 9:19 27:37.7 252 1963 Viridiana Valle COLDWATER 11 7:58 9:14 27:44.8 253 2919 Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 8:11 9:31 27:54.5 254 2916 Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 8:05 9:19 27:55.6 255 2562 Alyssa Thornton HASTINGS 11 7:38 9:35 28:00.0 256 2844 Allie Hoyt NILES 10 7:59 9:19 28:07.6 257 2691 Emily LaManna LAKESHORE 9 7:30 9:32 28:20.5 258 1878 Kathy Drouillard CARLETON AIRPORT 10 8:14 9:47 28:40.5 259 3096 Rachel Plankenhorn THREE RIVERS 10 7:59 10:04 29:07.6 260 1964 Halie Watkins COLDWATER 10 8:24 10:17 29:58.4 261 2838 Sam Brawley NILES 12 6:12 6:53 262 2988 Allyson Garstecki ST. JOSEPH 10 6:54 7:46 263 2762 Alexandra Klein MATTAWAN 12 6:22 7:53 264 2551 Lauren Anderson HASTINGS 10 6:44 7:56 265 2841 Bree Donahue NILES 12 7:12 8:13 266 1965 Taylor Wendorf COLDWATER 11 7:32 8:35 267 2223 Jordan Curtice FREMONT 11 6:46 8:36 268 1784 Alex Bigelow BYRON CENTER 10 6:33 269 1898 Tessa Townsend CELINA 9 6:51 270 3098 Patty Salinas THREE RIVERS 11 7:06
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
TEAM RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - WOMENS
1. 108 GAYLORD ( 19:55 1:39:33) =================================== 1 1 Sloan Secord GAYLORD 12 18:36 2 10 Amber Kassuba GAYLORD 11 19:38 3 13 Samantha Hunt GAYLORD 11 19:52 4 39 Amanda Olds GAYLORD 9 20:40 5 45 Maria Kulka GAYLORD 12 20:47 6 ( 48) Anna Kassuba GAYLORD 9 20:50 7 (189) Kayleigh Oconner GAYLORD 10 23:38
2. 169 FOREST HILLS EASTERN ( 20:12 1:40:57) =================================== 1 2 Alyssa Dyer FOREST HILLS EASTERN 9 18:44 2 20 Lauren McCarthy FOREST HILLS EASTERN 9 20:04 3 24 Ellen Junewich FOREST HILLS EASTERN 9 20:07 4 27 Ashley Botham FOREST HILLS EASTERN 12 20:19 5 96 Margo Dixon FOREST HILLS EASTERN 9 21:43 6 (105) Ann Kennedy FOREST HILLS EASTERN 10 21:56 7 (109) Shelby Eagle FOREST HILLS EASTERN 10 22:01
3. 186 GR CHRISTIAN ( 20:25 1:42:03) =================================== 1 6 Alyssa Penning GR CHRISTIAN 11 19:07 2 11 Jennifer Anderson GR CHRISTIAN 12 19:47 3 46 Taryn Borst GR CHRISTIAN 10 20:50 4 54 Leah Warners GR CHRISTIAN 11 21:02 5 69 Emily Long GR CHRISTIAN 9 21:17 6 ( 71) Liza Gunnink GR CHRISTIAN 9 21:18 7 ( 97) Kimby Penning GR CHRISTIAN 9 21:43
4. 289 DEXTER ( 20:57 1:44:42) =================================== 1 9 Remme Cortright DEXTER 12 19:34 2 44 Kristen Yarows DEXTER 10 20:46 3 59 Ellen Riehle DEXTER 12 21:10 4 79 Cassy Mioduszewski DEXTER 11 21:28 5 98 Jamila Odeh DEXTER 11 21:44 6 (132) Katie Taylor DEXTER 9 22:35 7 (154) Abby Hess DEXTER 11 22:50
5. 298 HOLLAND CHRISTIAN ( 20:56 1:44:36) =================================== 1 7 Brook Eilers HOLLAND CHRISTIAN 12 19:20 2 30 Lydia Peterson HOLLAND CHRISTIAN 9 20:24 3 33 Carissa VerKaik HOLLAND CHRISTIAN 11 20:31 4 107 Anna Seabolt HOLLAND CHRISTIAN 9 22:01 5 121 Annie Demott HOLLAND CHRISTIAN 11 22:20 6 (129) Becky VanderSluis HOLLAND CHRISTIAN 9 22:28 7 (209) Callie Sterenberg HOLLAND CHRISTIAN 10 24:12
6. 302 FREMONT ( 21:04 1:45:19) =================================== 1 32 Danielle Lanciaux FREMONT 11 20:29 2 36 Laura Anderson FREMONT 10 20:35 3 60 Courtney Jones FREMONT 12 21:10 4 73 Katie Brookhouse FREMONT 11 21:19 5 101 Melissa Morgan FREMONT 9 21:46 6 (146) Ashleigh Bell FREMONT 11 22:46
7. 316 TECUMSEH ( 21:06 1:45:27) =================================== 1 19 Amanda Putt TECUMSEH 12 20:03 2 23 Jordan Harrison TECUMSEH 11 20:07 3 55 Erica Steuwe TECUMSEH 9 21:07 4 84 Grace Kelley TECUMSEH 11 21:33 5 135 Annie Dunn TECUMSEH 10 22:37 6 (142) Ellie Jacques TECUMSEH 10 22:44 7 (160) Kayleah Nelson TECUMSEH 10 22:56
8. 317 VICKSBURG ( 21:00 1:45:00) =================================== 1 8 Molly Waterhouse VICKSBURG 12 19:27 2 31 Bailey Windle VICKSBURG 10 20:27 3 65 Mindy Lewis VICKSBURG 10 21:14 4 99 Danielle Thompson VICKSBURG 10 21:46 5 114 Jenna Ruimveld VICKSBURG 9 22:06 6 (186) Heidi Halseth VICKSBURG 10 23:30 7 (188) Brittney Hale VICKSBURG 11 23:37
9. 322 EAST GRAND RAPIDS ( 21:10 1:45:49) =================================== 1 28 Katie Samuelson EAST GRAND RAPIDS 10 20:23 2 40 Maddie Vaughn EAST GRAND RAPIDS 10 20:41 3 72 Lauren Grunewald EAST GRAND RAPIDS 10 21:19 4 76 Kathleen Stubbs EAST GRAND RAPIDS 10 21:25 5 106 Brianna Clifford EAST GRAND RAPIDS 10 22:01 6 (143) Nicole Dear EAST GRAND RAPIDS 10 22:44 7 (151) Jill McLain EAST GRAND RAPIDS 9 22:49
10. 331 MILAN ( 21:00 1:44:59) =================================== 1 5 Jordan Tomecek MILAN 10 19:00 2 66 Angela Swain MILAN 9 21:16 3 82 Kara Porter MILAN 11 21:30 4 88 Tara Lewis MILAN 9 21:36 5 90 Amelia Horton MILAN 9 21:37 6 (115) Jenna Manor MILAN 10 22:08 7 (196) Taylor Lewis MILAN 9 23:48
11. 336 GULL LAKE ( 21:12 1:46:00) =================================== 1 17 Courtney Clancy GULL LAKE 11 20:01 2 53 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 21:02 3 62 Hannah Flynn GULL LAKE 11 21:12 4 93 Paige Winne GULL LAKE 11 21:41 5 111 Kelly Petersen GULL LAKE 9 22:04 6 (193) Jordan Hayes GULL LAKE 12 23:40 7 (194) Rachel Haas GULL LAKE 11 23:41
12. 371 PARMA WESTERN ( 20:58 1:44:47) =================================== 1 3 Meggan Freeland PARMA WESTERN 11 18:50 2 4 Beka Bentle PARMA WESTERN 12 18:58 3 113 Mindy Freeland PARMA WESTERN 9 22:06 4 118 Kate Coleman PARMA WESTERN 10 22:17 5 133 Taylor Woodruff PARMA WESTERN 10 22:36 6 (158) Rosemary Idzior PARMA WESTERN 12 22:56 7 (173) Jessie Ykimoff PARMA WESTERN 11 23:17
13. 372 ST. CLAIR ( 21:24 1:47:00) =================================== 1 43 Amy Hamilton ST. CLAIR 12 20:45 2 51 Kayla Smade ST. CLAIR 9 20:59 3 58 Alicia Fowler ST. CLAIR 11 21:09 4 63 Amy Hanekow ST. CLAIR 12 21:12 5 157 Joylena Lang ST. CLAIR 12 22:55 6 (182) Kirsten Bray ST. CLAIR 10 23:26 7 (237) Alexa Brown ST. CLAIR 12 25:51
14. 401 IONIA ( 21:25 1:47:03) =================================== 1 14 Amanda Brewer IONIA 10 19:52 2 67 Cassie Ellis IONIA 12 21:16 3 70 Jessi Hartman IONIA 9 21:18 4 102 Julia Kessler IONIA 9 21:50 5 148 Kayla Harrell IONIA 10 22:47 6 (178) Arianne Slaughter IONIA 9 23:24 7 (206) Bethany Klein IONIA 11 24:00
15. 407 DEARBORN DIVINE CHIL ( 21:29 1:47:25) =================================== 1 21 Erica Crane DEARBORN DIVINE CHIL 10 20:04 2 52 Courtney Brewis DEARBORN DIVINE CHIL 11 21:00 3 75 Brittany Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 9 21:21 4 119 Arianna Leonardi DEARBORN DIVINE CHIL 9 22:17 5 140 Katie Fenech DEARBORN DIVINE CHIL 11 22:43 6 (170) Whitney Bauer DEARBORN DIVINE CHIL 12 23:07 7 (241) Ashley Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 11 26:13
16. 415 SPRING LAKE ( 21:33 1:47:41) =================================== 1 18 Jennifer Boven SPRING LAKE 12 20:03 2 50 India Peek Jensen SPRING LAKE 10 20:55 3 78 Emma Gilbertson SPRING LAKE 10 21:27 4 131 Katie Boven SPRING LAKE 10 22:34 5 138 Hannah Nyboer SPRING LAKE 10 22:42 6 (181) Marissa Hintz SPRING LAKE 10 23:26 7 (234) Lisa Johnson SPRING LAKE 10 25:26
17. 417 GR SOUTH CHRISTIAN ( 21:31 1:47:35) =================================== 1 16 Kelsey Burgess GR SOUTH CHRISTIAN 11 19:54 2 57 Molly Longstreet GR SOUTH CHRISTIAN 9 21:08 3 81 Katie Guikema GR SOUTH CHRISTIAN 12 21:29 4 127 Emily Reitsma GR SOUTH CHRISTIAN 11 22:26 5 136 Britley McConnell GR SOUTH CHRISTIAN 12 22:38 6 (147) Kelley Tuinenga GR SOUTH CHRISTIAN 9 22:46 7 (165) Joann Jeplawy GR SOUTH CHRISTIAN 10 23:01
18. 442 CHIPPEWA HILLS ( 21:43 1:48:31) =================================== 1 42 Sharon McKenney CHIPPEWA HILLS 10 20:42 2 49 Destinee Sackett CHIPPEWA HILLS 9 20:53 3 61 Kellea Krueger CHIPPEWA HILLS 12 21:11 4 80 Morgan Wixson CHIPPEWA HILLS 9 21:29 5 210 Renee Humphrey CHIPPEWA HILLS 9 24:16 6 (222) Sarah Fiorillo CHIPPEWA HILLS 10 24:46 7 (240) Monica Betker CHIPPEWA HILLS 12 26:08
19. 464 CELINA ( 21:40 1:48:18) =================================== 1 26 Melissa Roth CELINA 12 20:11 2 74 LaRae Dorsten CELINA 10 21:20 3 92 Rachel Young CELINA 10 21:38 4 123 Ashley Figel CELINA 10 22:22 5 149 Megan Bair CELINA 11 22:47
20. 489 CALEDONIA ( 21:50 1:49:08) =================================== 1 41 Courtney Stauffer CALEDONIA 9 20:41 2 64 Andrea Schedlbauer CALEDONIA 12 21:14 3 91 Stephanie Rossman CALEDONIA 12 21:37 4 122 Kendel Grant CALEDONIA 12 22:21 5 171 Alyssa Petz CALEDONIA 10 23:15 6 (183) Emily Rossman CALEDONIA 11 23:27 7 (197) Maddie Zych CALEDONIA 12 23:49
21. 492 MATTAWAN ( 21:47 1:48:54) =================================== 1 22 Brittney McKague MATTAWAN 11 20:06 2 47 Elley Hinkel MATTAWAN 9 20:50 3 104 Hannah Robb MATTAWAN 12 21:55 4 144 Kristin Stinavage MATTAWAN 11 22:45 5 175 Ruth Fatzinger MATTAWAN 12 23:18 6 (231) Sophie Grdina MATTAWAN 10 25:17
22. 543 LAKESHORE ( 21:56 1:49:38) =================================== 1 15 Amanda Balk LAKESHORE 11 19:52 2 83 Jessica Schewe LAKESHORE 12 21:32 3 103 Haley Smith LAKESHORE 10 21:52 4 168 Kayla Matheny LAKESHORE 10 23:04 5 174 Kelsey Kuehl LAKESHORE 12 23:18 6 (187) Madelyn Johnson LAKESHORE 9 23:33 7 (253) Emily LaManna LAKESHORE 9 28:21
23. 550 OTSEGO ( 22:12 1:50:59) =================================== 1 34 Rietkerk Katie OTSEGO 12 20:34 2 37 Taylor Smith OTSEGO 9 20:36 3 56 Schuyler Mattern OTSEGO 10 21:08 4 207 Grace Hirzel OTSEGO 11 24:04 5 216 Mina Hirzel OTSEGO 10 24:37 6 (217) Kaitlin Stevenson OTSEGO 12 24:39
24. 588 HARPER WOOD REGINA ( 22:23 1:51:52) =================================== 1 68 Gina Valgoi HARPER WOOD REGINA 11 21:17 2 85 Beth Ponkowski HARPER WOOD REGINA 12 21:33 3 95 Mallory Sneden HARPER WOOD REGINA 12 21:42 4 108 Renee Cholyway HARPER WOOD REGINA 11 22:01 5 232 Annie Schulte HARPER WOOD REGINA 10 25:19 6 (235) Rachel Zynal HARPER WOOD REGINA 10 25:49 7 (236) Sarah Colonnello HARPER WOOD REGINA 10 25:50
25. 620 BATTLE CREEK LAKEVIE ( 22:15 1:51:11) =================================== 1 29 Nicole Krajewski BATTLE CREEK LAKEVIE 10 20:23 2 100 Courtney Vostromer BATTLE CREEK LAKEVIE 9 21:46 3 162 Jessica Fox BATTLE CREEK LAKEVIE 11 22:59 4 163 Heather Mitchell BATTLE CREEK LAKEVIE 11 23:00 5 166 Kelsey Vosler BATTLE CREEK LAKEVIE 9 23:03 6 (198) Alex Steckler BATTLE CREEK LAKEVIE 11 23:50 7 (213) Seara Wilson BATTLE CREEK LAKEVIE 9 24:30
26. 629 CARLETON AIRPORT ( 22:27 1:52:11) =================================== 1 35 Jackie McEnhill CARLETON AIRPORT 11 20:35 2 124 Danielle Shepherd CARLETON AIRPORT 10 22:22 3 125 Meagan Bruck CARLETON AIRPORT 12 22:23 4 137 Miranda Storck CARLETON AIRPORT 10 22:42 5 208 Alahna Linton CARLETON AIRPORT 9 24:09 6 (229) Renee Rapai CARLETON AIRPORT 12 25:16 7 (254) Kathy Drouillard CARLETON AIRPORT 10 28:41
27. 684 ST. JOSEPH ( 22:35 1:52:53) =================================== 1 77 Katie Buckleitner ST. JOSEPH 11 21:26 2 110 Natalie Pecoraro ST. JOSEPH 9 22:02 3 130 Lori Chen ST. JOSEPH 12 22:29 4 167 Julie Helm ST. JOSEPH 11 23:03 5 200 Kayla Mahler ST. JOSEPH 11 23:53 6 (224) Ashley Moyer ST. JOSEPH 10 24:54
28. 697 BYRON CENTER ( 22:41 1:53:23) =================================== 1 94 Cassie Peterson BYRON CENTER 9 21:42 2 112 Julie Oosterhouse BYRON CENTER 9 22:05 3 116 Mary Nickels BYRON CENTER 9 22:09 4 161 Maggie Mckinley BYRON CENTER 10 22:57 5 214 Meghan Carey BYRON CENTER 9 24:30 6 (219) Andrea Tilstra BYRON CENTER 10 24:41
29. 701 THREE RIVERS ( 22:54 1:54:30) =================================== 1 12 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 19:48 2 86 Audry Yonge THREE RIVERS 11 21:36 3 176 Vonda Allen THREE RIVERS 9 23:21 4 185 Meghan Walther THREE RIVERS 10 23:30 5 242 Emily Wenger THREE RIVERS 10 26:15 6 (255) Rachel Plankenhorn THREE RIVERS 10 29:08
30. 746 LAKEWOOD ( 22:58 1:54:46) =================================== 1 38 Jessika Blackport LAKEWOOD 12 20:39 2 128 Ashley Pifer LAKEWOOD 11 22:28 3 155 Brittany Raffler LAKEWOOD 12 22:53 4 202 Britnee Barta LAKEWOOD 12 23:57 5 223 Carolina Martinez LAKEWOOD 9 24:49 6 (225) Alyssa Bauer LAKEWOOD 12 24:55 7 (243) Harmony Reed LAKEWOOD 9 26:20
31. 750 NILES ( 23:50 1:59:10) =================================== 1 25 Madie Rodts NILES 10 20:07 2 87 Liz Vandenheede NILES 11 21:36 3 141 Autumn Grayson NILES 12 22:44 4 245 Sarah Tyler NILES 11 26:35 5 252 Allie Hoyt NILES 10 28:08
32. 800 YPSILANTI ( 23:03 1:55:13) =================================== 1 134 Anna Kluitenberg YPSILANTI 9 22:36 2 145 Shameka Hamilton YPSILANTI 12 22:45 3 153 Katie Mattie YPSILANTI 10 22:50 4 177 Liz Delcamp YPSILANTI 11 23:23 5 191 Deven Irwin YPSILANTI 12 23:39 6 (201) Melany Korpal YPSILANTI 12 23:53 7 (204) Kyra Caldwell YPSILANTI 12 23:59
33. 854 GR CATHOLIC CENTRAL ( 23:24 1:56:57) =================================== 1 126 Natalie Hutchison GR CATHOLIC CENTRAL 11 22:25 2 150 Jen Gast GR CATHOLIC CENTRAL 12 22:48 3 152 Betsy Grant GR CATHOLIC CENTRAL 10 22:49 4 199 Rachel Fischer GR CATHOLIC CENTRAL 9 23:51 5 227 Bridget Rizik GR CATHOLIC CENTRAL 12 25:04 6 (228) Maddy Mileski GR CATHOLIC CENTRAL 9 25:07 7 (247) Zoe VanHeest GR CATHOLIC CENTRAL 10 26:38
34. 878 COMSTOCK ( 23:29 1:57:24) =================================== 1 89 Katie Jones COMSTOCK 10 21:37 2 172 Angie Lane COMSTOCK 12 23:16 3 190 Kari Gabhart COMSTOCK 10 23:38 4 212 Michelle Maas COMSTOCK 12 24:20 5 215 Brittany Haley COMSTOCK 11 24:33 6 (218) Taylor Clements COMSTOCK 9 24:41 7 (233) Stephanie Larson COMSTOCK 12 25:25
35. 922 SOUTH HAVEN ( 24:15 2:01:14) =================================== 1 117 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 22:15 2 139 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 22:43 3 192 Shelby Hinz SOUTH HAVEN 9 23:40 4 226 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 24:58 5 248 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 27:38 6 (249) Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 27:55 7 (250) Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 27:56
36. 924 EDWARDSBURG ( 24:00 1:59:56) =================================== 1 120 Kathy Stewart EDWARDSBURG 12 22:19 2 156 Veronica Brubacher EDWARDSBURG 11 22:53 3 179 Kaitlyn Buzalski EDWARDSBURG 10 23:26 4 230 Lauren Clark EDWARDSBURG 11 25:17 5 239 Kim Billings EDWARDSBURG 11 26:01 6 (244) Lindsay Ward EDWARDSBURG 9 26:30 7 (246) Lisa Billings EDWARDSBURG 9 26:37
37. 944 LUDINGTON ( 23:40 1:58:16) =================================== 1 164 Christina Knudsen LUDINGTON 10 23:01 2 180 Emily Mckerchie LUDINGTON 12 23:26 3 184 Gabby LaPrad LUDINGTON 11 23:30 4 205 Susan Whitenight LUDINGTON 11 24:00 5 211 Chelsea Henderson LUDINGTON 11 24:19 6 (221) Ashley Bruno LUDINGTON 10 24:45 7 (238) Katelin Anderson LUDINGTON 11 25:54
38. 946 HASTINGS ( 23:41 1:58:25) =================================== 1 159 Nicole Frantz HASTINGS 11 22:56 2 169 Alaina Case HASTINGS 9 23:06 3 195 Molly Smith HASTINGS 11 23:41 4 203 Katie Ponsetto HASTINGS 10 23:59 5 220 Jenny LaJoye HASTINGS 9 24:43 6 (251) Alyssa Thornton HASTINGS 11 28:00
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
GRADE RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - WOMENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 2 Alyssa Dyer FOREST HILLS EASTERN 9 18:44 6:02 2 12 Morgan Stuut THREE RIVERS 9 19:48 6:23 3 20 Lauren McCarthy FOREST HILLS EASTERN 9 20:04 6:28 4 24 Ellen Junewich FOREST HILLS EASTERN 9 20:07 6:29 5 30 Lydia Peterson HOLLAND CHRISTIAN 9 20:24 6:34 6 37 Taylor Smith OTSEGO 9 20:36 6:38 7 39 Amanda Olds GAYLORD 9 20:40 6:40 8 41 Courtney Stauffer CALEDONIA 9 20:41 6:40 9 47 Elley Hinkel MATTAWAN 9 20:50 6:43 10 48 Anna Kassuba GAYLORD 9 20:50 6:43 11 49 Destinee Sackett CHIPPEWA HILLS 9 20:53 6:44 12 51 Kayla Smade ST. CLAIR 9 20:59 6:46 13 55 Erica Steuwe TECUMSEH 9 21:07 6:48 14 57 Molly Longstreet GR SOUTH CHRISTIAN 9 21:08 6:48 15 66 Angela Swain MILAN 9 21:16 6:51 16 69 Emily Long GR CHRISTIAN 9 21:17 6:51 17 70 Jessi Hartman IONIA 9 21:18 6:52 18 71 Liza Gunnink GR CHRISTIAN 9 21:18 6:52 19 75 Brittany Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 9 21:21 6:53 20 80 Morgan Wixson CHIPPEWA HILLS 9 21:29 6:55 21 88 Tara Lewis MILAN 9 21:36 6:58 22 90 Amelia Horton MILAN 9 21:37 6:58 23 94 Cassie Peterson BYRON CENTER 9 21:42 6:59 24 96 Margo Dixon FOREST HILLS EASTERN 9 21:43 7:00 25 97 Kimby Penning GR CHRISTIAN 9 21:43 7:00 26 100 Courtney Vostromer BATTLE CREEK LAKEVIE 9 21:46 7:01 27 101 Melissa Morgan FREMONT 9 21:46 7:01 28 102 Julia Kessler IONIA 9 21:50 7:02 29 107 Anna Seabolt HOLLAND CHRISTIAN 9 22:01 7:05 30 110 Natalie Pecoraro ST. JOSEPH 9 22:02 7:06 31 111 Kelly Petersen GULL LAKE 9 22:04 7:06 32 112 Julie Oosterhouse BYRON CENTER 9 22:05 7:07 33 113 Mindy Freeland PARMA WESTERN 9 22:06 7:07 34 114 Jenna Ruimveld VICKSBURG 9 22:06 7:07 35 116 Mary Nickels BYRON CENTER 9 22:09 7:08 36 119 Arianna Leonardi DEARBORN DIVINE CHIL 9 22:17 7:11 37 129 Becky VanderSluis HOLLAND CHRISTIAN 9 22:28 7:14 38 132 Katie Taylor DEXTER 9 22:35 7:16 39 134 Anna Kluitenberg YPSILANTI 9 22:36 7:17 40 147 Kelley Tuinenga GR SOUTH CHRISTIAN 9 22:46 7:20 41 151 Jill McLain EAST GRAND RAPIDS 9 22:49 7:21 42 166 Kelsey Vosler BATTLE CREEK LAKEVIE 9 23:03 7:26 43 169 Alaina Case HASTINGS 9 23:06 7:26 44 176 Vonda Allen THREE RIVERS 9 23:21 7:31 45 178 Arianne Slaughter IONIA 9 23:24 7:32 46 187 Madelyn Johnson LAKESHORE 9 23:33 7:35 47 192 Shelby Hinz SOUTH HAVEN 9 23:40 7:37 48 196 Taylor Lewis MILAN 9 23:48 7:40 49 199 Rachel Fischer GR CATHOLIC CENTRAL 9 23:51 7:41 50 208 Alahna Linton CARLETON AIRPORT 9 24:09 7:47 51 210 Renee Humphrey CHIPPEWA HILLS 9 24:16 7:49 52 213 Seara Wilson BATTLE CREEK LAKEVIE 9 24:30 7:53 53 214 Meghan Carey BYRON CENTER 9 24:30 7:53 54 218 Taylor Clements COMSTOCK 9 24:41 7:57 55 220 Jenny LaJoye HASTINGS 9 24:43 7:58 56 223 Carolina Martinez LAKEWOOD 9 24:49 8:00 57 229 Maddy Mileski GR CATHOLIC CENTRAL 9 25:07 8:05 58 236 Robin Aldrete MUSKEGON ORCHARD VIE 9 25:45 8:18 59 245 Harmony Reed LAKEWOOD 9 26:20 8:29 60 246 Lindsay Ward EDWARDSBURG 9 26:30 8:32 61 248 Lisa Billings EDWARDSBURG 9 26:37 8:34 62 251 Citlali Alcaraz SOUTH HAVEN 9 27:38 8:54 63 253 Kelsie Underwood SOUTH HAVEN 9 27:55 8:59 64 257 Emily LaManna LAKESHORE 9 28:21 9:08
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 5 Jordan Tomecek MILAN 10 19:00 6:07 2 14 Amanda Brewer IONIA 10 19:52 6:24 3 21 Erica Crane DEARBORN DIVINE CHIL 10 20:04 6:28 4 25 Madie Rodts NILES 10 20:07 6:29 5 28 Katie Samuelson EAST GRAND RAPIDS 10 20:23 6:34 6 29 Nicole Krajewski BATTLE CREEK LAKEVIE 10 20:23 6:34 7 31 Bailey Windle VICKSBURG 10 20:27 6:35 8 36 Laura Anderson FREMONT 10 20:35 6:38 9 40 Maddie Vaughn EAST GRAND RAPIDS 10 20:41 6:40 10 42 Sharon McKenney CHIPPEWA HILLS 10 20:42 6:40 11 44 Kristen Yarows DEXTER 10 20:46 6:41 12 46 Taryn Borst GR CHRISTIAN 10 20:50 6:43 13 50 India Peek Jensen SPRING LAKE 10 20:55 6:44 14 56 Schuyler Mattern OTSEGO 10 21:08 6:48 15 65 Mindy Lewis VICKSBURG 10 21:14 6:50 16 72 Lauren Grunewald EAST GRAND RAPIDS 10 21:19 6:52 17 74 LaRae Dorsten CELINA 10 21:20 6:52 18 76 Kathleen Stubbs EAST GRAND RAPIDS 10 21:25 6:54 19 78 Emma Gilbertson SPRING LAKE 10 21:27 6:55 20 89 Katie Jones COMSTOCK 10 21:37 6:58 21 92 Rachel Young CELINA 10 21:38 6:58 22 99 Danielle Thompson VICKSBURG 10 21:46 7:01 23 103 Haley Smith LAKESHORE 10 21:52 7:03 24 105 Ann Kennedy FOREST HILLS EASTERN 10 21:56 7:04 25 106 Brianna Clifford EAST GRAND RAPIDS 10 22:01 7:05 26 109 Shelby Eagle FOREST HILLS EASTERN 10 22:01 7:06 27 115 Jenna Manor MILAN 10 22:08 7:08 28 117 Kayla Trevino SOUTH HAVEN 10 22:15 7:10 29 118 Kate Coleman PARMA WESTERN 10 22:17 7:11 30 123 Ashley Figel CELINA 10 22:22 7:12 31 124 Danielle Shepherd CARLETON AIRPORT 10 22:22 7:12 32 131 Katie Boven SPRING LAKE 10 22:34 7:16 33 133 Taylor Woodruff PARMA WESTERN 10 22:36 7:17 34 135 Annie Dunn TECUMSEH 10 22:37 7:17 35 137 Miranda Storck CARLETON AIRPORT 10 22:42 7:19 36 138 Hannah Nyboer SPRING LAKE 10 22:42 7:19 37 139 Ellen Pearl SOUTH HAVEN 10 22:43 7:19 38 142 Ellie Jacques TECUMSEH 10 22:44 7:19 39 143 Nicole Dear EAST GRAND RAPIDS 10 22:44 7:19 40 148 Kayla Harrell IONIA 10 22:47 7:20 41 152 Betsy Grant GR CATHOLIC CENTRAL 10 22:49 7:21 42 153 Katie Mattie YPSILANTI 10 22:50 7:21 43 160 Kayleah Nelson TECUMSEH 10 22:56 7:23 44 161 Maggie Mckinley BYRON CENTER 10 22:57 7:23 45 164 Christina Knudsen LUDINGTON 10 23:01 7:25 46 165 Joann Jeplawy GR SOUTH CHRISTIAN 10 23:01 7:25 47 168 Kayla Matheny LAKESHORE 10 23:04 7:26 48 171 Alyssa Petz CALEDONIA 10 23:15 7:29 49 179 Kaitlyn Buzalski EDWARDSBURG 10 23:26 7:33 50 181 Marissa Hintz SPRING LAKE 10 23:26 7:33 51 182 Kirsten Bray ST. CLAIR 10 23:26 7:33 52 185 Meghan Walther THREE RIVERS 10 23:30 7:34 53 186 Heidi Halseth VICKSBURG 10 23:30 7:34 54 189 Kayleigh Oconner GAYLORD 10 23:38 7:37 55 190 Kari Gabhart COMSTOCK 10 23:38 7:37 56 203 Katie Ponsetto HASTINGS 10 23:59 7:43 57 209 Callie Sterenberg HOLLAND CHRISTIAN 10 24:12 7:48 58 216 Mina Hirzel OTSEGO 10 24:37 7:56 59 219 Andrea Tilstra BYRON CENTER 10 24:41 7:57 60 221 Ashley Bruno LUDINGTON 10 24:45 7:58 61 222 Sarah Fiorillo CHIPPEWA HILLS 10 24:46 7:59 62 224 Ashley Moyer ST. JOSEPH 10 24:54 8:01 63 228 Nikki Clark COLDWATER 10 25:04 8:04 64 232 Sophie Grdina MATTAWAN 10 25:17 8:09 65 233 Annie Schulte HARPER WOOD REGINA 10 25:19 8:09 66 235 Lisa Johnson SPRING LAKE 10 25:26 8:12 67 237 Rachel Zynal HARPER WOOD REGINA 10 25:49 8:19 68 238 Sarah Colonnello HARPER WOOD REGINA 10 25:50 8:19 69 244 Emily Wenger THREE RIVERS 10 26:15 8:27 70 249 Zoe VanHeest GR CATHOLIC CENTRAL 10 26:38 8:35 71 250 Amy Hemker COLDWATER 10 26:59 8:42 72 254 Abby Phelps SOUTH HAVEN 10 27:56 9:00 73 256 Allie Hoyt NILES 10 28:08 9:04 74 258 Kathy Drouillard CARLETON AIRPORT 10 28:41 9:14 75 259 Rachel Plankenhorn THREE RIVERS 10 29:08 9:23 76 260 Halie Watkins COLDWATER 10 29:59 9:39
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 3 Meggan Freeland PARMA WESTERN 11 18:50 6:04 2 6 Alyssa Penning GR CHRISTIAN 11 19:07 6:09 3 10 Amber Kassuba GAYLORD 11 19:38 6:19 4 13 Samantha Hunt GAYLORD 11 19:52 6:24 5 15 Amanda Balk LAKESHORE 11 19:52 6:24 6 16 Kelsey Burgess GR SOUTH CHRISTIAN 11 19:54 6:25 7 17 Courtney Clancy GULL LAKE 11 20:01 6:27 8 22 Brittney McKague MATTAWAN 11 20:06 6:28 9 23 Jordan Harrison TECUMSEH 11 20:07 6:29 10 32 Danielle Lanciaux FREMONT 11 20:29 6:36 11 33 Carissa VerKaik HOLLAND CHRISTIAN 11 20:31 6:36 12 35 Jackie McEnhill CARLETON AIRPORT 11 20:35 6:38 13 52 Courtney Brewis DEARBORN DIVINE CHIL 11 21:00 6:46 14 53 Kaitlin Jeske GULL LAKE 11 21:02 6:47 15 54 Leah Warners GR CHRISTIAN 11 21:02 6:47 16 58 Alicia Fowler ST. CLAIR 11 21:09 6:49 17 62 Hannah Flynn GULL LAKE 11 21:12 6:50 18 68 Gina Valgoi HARPER WOOD REGINA 11 21:17 6:51 19 73 Katie Brookhouse FREMONT 11 21:19 6:52 20 77 Katie Buckleitner ST. JOSEPH 11 21:26 6:54 21 79 Cassy Mioduszewski DEXTER 11 21:28 6:55 22 82 Kara Porter MILAN 11 21:30 6:56 23 84 Grace Kelley TECUMSEH 11 21:33 6:56 24 86 Audry Yonge THREE RIVERS 11 21:36 6:57 25 87 Liz Vandenheede NILES 11 21:36 6:58 26 93 Paige Winne GULL LAKE 11 21:41 6:59 27 98 Jamila Odeh DEXTER 11 21:44 7:00 28 108 Renee Cholyway HARPER WOOD REGINA 11 22:01 7:05 29 121 Annie Demott HOLLAND CHRISTIAN 11 22:20 7:12 30 126 Natalie Hutchison GR CATHOLIC CENTRAL 11 22:25 7:13 31 127 Emily Reitsma GR SOUTH CHRISTIAN 11 22:26 7:14 32 128 Ashley Pifer LAKEWOOD 11 22:28 7:14 33 140 Katie Fenech DEARBORN DIVINE CHIL 11 22:43 7:19 34 144 Kristin Stinavage MATTAWAN 11 22:45 7:20 35 146 Ashleigh Bell FREMONT 11 22:46 7:20 36 149 Megan Bair CELINA 11 22:47 7:20 37 154 Abby Hess DEXTER 11 22:50 7:21 38 156 Veronica Brubacher EDWARDSBURG 11 22:53 7:22 39 159 Nicole Frantz HASTINGS 11 22:56 7:23 40 162 Jessica Fox BATTLE CREEK LAKEVIE 11 22:59 7:24 41 163 Heather Mitchell BATTLE CREEK LAKEVIE 11 23:00 7:25 42 167 Julie Helm ST. JOSEPH 11 23:03 7:26 43 173 Jessie Ykimoff PARMA WESTERN 11 23:17 7:30 44 177 Liz Delcamp YPSILANTI 11 23:23 7:32 45 183 Emily Rossman CALEDONIA 11 23:27 7:33 46 184 Gabby LaPrad LUDINGTON 11 23:30 7:34 47 188 Brittney Hale VICKSBURG 11 23:37 7:36 48 194 Rachel Haas GULL LAKE 11 23:41 7:38 49 195 Molly Smith HASTINGS 11 23:41 7:38 50 198 Alex Steckler BATTLE CREEK LAKEVIE 11 23:50 7:41 51 200 Kayla Mahler ST. JOSEPH 11 23:53 7:41 52 205 Susan Whitenight LUDINGTON 11 24:00 7:44 53 206 Bethany Klein IONIA 11 24:00 7:44 54 207 Grace Hirzel OTSEGO 11 24:04 7:45 55 211 Chelsea Henderson LUDINGTON 11 24:19 7:50 56 215 Brittany Haley COMSTOCK 11 24:33 7:54 57 226 Maia Rowles SOUTH HAVEN 11 24:58 8:03 58 231 Lauren Clark EDWARDSBURG 11 25:17 8:08 59 240 Katelin Anderson LUDINGTON 11 25:54 8:20 60 241 Kim Billings EDWARDSBURG 11 26:01 8:23 61 243 Ashley Hayden DEARBORN DIVINE CHIL 11 26:13 8:27 62 247 Sarah Tyler NILES 11 26:35 8:34 63 252 Viridiana Valle COLDWATER 11 27:45 8:56 64 255 Alyssa Thornton HASTINGS 11 28:00 9:01
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 Sloan Secord GAYLORD 12 18:36 6:00 2 4 Beka Bentle PARMA WESTERN 12 18:58 6:06 3 7 Brook Eilers HOLLAND CHRISTIAN 12 19:20 6:14 4 8 Molly Waterhouse VICKSBURG 12 19:27 6:16 5 9 Remme Cortright DEXTER 12 19:34 6:18 6 11 Jennifer Anderson GR CHRISTIAN 12 19:47 6:22 7 18 Jennifer Boven SPRING LAKE 12 20:03 6:27 8 19 Amanda Putt TECUMSEH 12 20:03 6:27 9 26 Melissa Roth CELINA 12 20:11 6:30 10 27 Ashley Botham FOREST HILLS EASTERN 12 20:19 6:33 11 34 Rietkerk Katie OTSEGO 12 20:34 6:38 12 38 Jessika Blackport LAKEWOOD 12 20:39 6:39 13 43 Amy Hamilton ST. CLAIR 12 20:45 6:41 14 45 Maria Kulka GAYLORD 12 20:47 6:42 15 59 Ellen Riehle DEXTER 12 21:10 6:49 16 60 Courtney Jones FREMONT 12 21:10 6:49 17 61 Kellea Krueger CHIPPEWA HILLS 12 21:11 6:49 18 63 Amy Hanekow ST. CLAIR 12 21:12 6:50 19 64 Andrea Schedlbauer CALEDONIA 12 21:14 6:50 20 67 Cassie Ellis IONIA 12 21:16 6:51 21 81 Katie Guikema GR SOUTH CHRISTIAN 12 21:29 6:55 22 83 Jessica Schewe LAKESHORE 12 21:32 6:56 23 85 Beth Ponkowski HARPER WOOD REGINA 12 21:33 6:57 24 91 Stephanie Rossman CALEDONIA 12 21:37 6:58 25 95 Mallory Sneden HARPER WOOD REGINA 12 21:42 6:59 26 104 Hannah Robb MATTAWAN 12 21:55 7:04 27 120 Kathy Stewart EDWARDSBURG 12 22:19 7:11 28 122 Kendel Grant CALEDONIA 12 22:21 7:12 29 125 Meagan Bruck CARLETON AIRPORT 12 22:23 7:13 30 130 Lori Chen ST. JOSEPH 12 22:29 7:14 31 136 Britley McConnell GR SOUTH CHRISTIAN 12 22:38 7:17 32 141 Autumn Grayson NILES 12 22:44 7:19 33 145 Shameka Hamilton YPSILANTI 12 22:45 7:20 34 150 Jen Gast GR CATHOLIC CENTRAL 12 22:48 7:21 35 155 Brittany Raffler LAKEWOOD 12 22:53 7:22 36 157 Joylena Lang ST. CLAIR 12 22:55 7:23 37 158 Rosemary Idzior PARMA WESTERN 12 22:56 7:23 38 170 Whitney Bauer DEARBORN DIVINE CHIL 12 23:07 7:27 39 172 Angie Lane COMSTOCK 12 23:16 7:30 40 174 Kelsey Kuehl LAKESHORE 12 23:18 7:30 41 175 Ruth Fatzinger MATTAWAN 12 23:18 7:30 42 180 Emily Mckerchie LUDINGTON 12 23:26 7:33 43 191 Deven Irwin YPSILANTI 12 23:39 7:37 44 193 Jordan Hayes GULL LAKE 12 23:40 7:37 45 197 Maddie Zych CALEDONIA 12 23:49 7:40 46 201 Melany Korpal YPSILANTI 12 23:53 7:42 47 202 Britnee Barta LAKEWOOD 12 23:57 7:43 48 204 Kyra Caldwell YPSILANTI 12 23:59 7:44 49 212 Michelle Maas COMSTOCK 12 24:20 7:50 50 217 Kaitlin Stevenson OTSEGO 12 24:39 7:56 51 225 Alyssa Bauer LAKEWOOD 12 24:55 8:02 52 227 Bridget Rizik GR CATHOLIC CENTRAL 12 25:04 8:04 53 230 Renee Rapai CARLETON AIRPORT 12 25:16 8:08 54 234 Stephanie Larson COMSTOCK 12 25:25 8:11 55 239 Alexa Brown ST. CLAIR 12 25:51 8:20 56 242 Monica Betker CHIPPEWA HILLS 12 26:08 8:25
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - MENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 1219 Justin Heck MONROE 12 4:51 5:09 15:42.1 2 1536 Blake Johnson SALINE 12 4:56 5:15 15:52.5 3 408 Ben Miller DE LASALLE 11 4:55 5:18 15:57.9 4 1344 Brian Hankins PINCKNEY 12 4:57 5:15 15:59.4 5 987 Steven Marcinkowski HOWELL 12 5:03 5:19 16:09.0 6 1732 Gary Brownell WOODHAVEN 12 5:06 5:16 16:12.0 7 68 Tom Bisbee ANN ARBOR HURON 12 4:54 5:24 16:12.8 8 515 Kenny Wall FLUSHING 12 4:55 5:31 16:13.5 9 96 Matt VanderRoest ANN ARBOR HURON 11 5:02 5:25 16:15.0 10 1530 Brian Conn SALINE 11 5:02 5:25 16:17.0 11 1711 James Pearson UNIV. OF DETROIT JES 12 5:04 5:25 16:17.6 12 122 nick kern ANN ARBOR PIONEER 10 5:04 5:31 16:21.8 13 104 charlile cavell ANN ARBOR PIONEER 12 5:02 5:26 16:22.1 14 1542 Nick Esbin SYLVANIA NORTHVIEW 12 4:50 5:37 16:23.0 15 496 Pat Cassady FLUSHING 12 4:53 5:31 16:24.3 16 1348 Mike Katsefaras PINCKNEY 12 5:02 5:30 16:27.8 17 196 Pablo Ruiz BAY CITY WESTERN 11 5:05 5:33 16:28.5 18 1362 Matt Wines PINCKNEY 11 5:07 5:29 16:29.6 19 251 tom valade BEDFORD 10 5:10 5:32 16:31.4 20 1347 Jake Hohl PINCKNEY 12 5:04 5:32 16:33.9 21 297 Neely Matthew BRIGHTON 12 5:00 5:35 16:35.8 22 849 scott knapik HILLIARD DAVIDSON 11 4:58 5:39 16:36.2 23 1698 Phil Clark UNIV. OF DETROIT JES 12 5:04 5:33 16:39.6 24 1535 Tommy Hunt SALINE 11 5:09 5:29 16:41.3 25 1616 Jacob Secor TRAVERSE CITY CENTRA 12 5:06 5:31 16:44.6 26 118 nathan karr ANN ARBOR PIONEER 10 5:25 5:35 16:44.8 27 295 Partridge Joshua BRIGHTON 10 5:02 5:36 16:44.9 28 1694 Erik Wilson TRAVERSE CITY WEST 11 5:06 5:32 16:46.8 29 401 Jordan Eccleston DE LASALLE 12 5:14 5:36 16:48.9 30 823 Josh Siira HARTLAND 12 5:05 5:27 16:52.1 31 454 Fasika Aklilu EAST KENTWOOD 11 5:09 5:32 16:54.2 32 1537 Joe Lipa SALINE 10 5:11 5:36 16:54.2 33 77 Caleb Kline ANN ARBOR HURON 11 5:10 5:41 16:54.8 34 1500 Chris Paas ROCKFORD 12 5:23 5:31 16:55.4 35 1337 Matt Brunner PINCKNEY 12 5:17 5:35 16:55.5 36 1436 Shaun Slater PORTAGE NORTHERN 11 5:07 5:40 16:58.6 37 1540 Jacob Barnes SYLVANIA NORTHVIEW 10 5:08 5:37 16:58.9 38 115 jonathan henrichs ANN ARBOR PIONEER 12 5:22 5:39 16:59.5 39 109 talyor deluca ANN ARBOR PIONEER 12 5:21 5:39 17:00.3 40 1482 George Goad ROCKFORD 11 5:23 5:30 17:01.3 41 1532 Andrew Harper SALINE 10 5:12 5:40 17:02.1 42 990 Chris Parent HOWELL 11 5:12 5:42 17:02.5 43 1351 Chris Lotz PINCKNEY 11 5:18 5:41 17:05.6 44 182 Alex Bladecki BAY CITY WESTERN 11 5:19 5:44 17:06.2 45 812 Scott Osdras HARTLAND 12 5:16 5:43 17:06.3 46 106 david cogswell ANN ARBOR PIONEER 12 5:14 5:39 17:07.1 47 997 Clayton Woll HOWELL 10 5:19 5:41 17:07.8 48 1745 Perry Nick WOODHAVEN 10 5:41 5:34 17:07.9 49 1705 Dave Funke UNIV. OF DETROIT JES 11 5:06 5:42 17:07.9 50 1657 Geoff Burns TRAVERSE CITY WEST 12 5:11 5:35 17:08.8 51 1035 Keith Heyboer HUDSONVILLE 12 5:15 5:46 17:09.3 52 1441 Taylor Williams PORTAGE NORTHERN 10 5:18 5:43 17:10.0 53 402 Josh Eccleston DE LASALLE 12 5:21 5:37 17:11.6 54 1137 Brian Ritzer KALAMAZOO CENTRAL 12 5:30 5:39 17:12.2 55 1243 Aaron Stenberg MUSKEGON REETHS PUFF 12 5:24 5:43 17:12.2 56 867 yoshi shimizu HILLIARD DAVIDSON 11 5:04 5:40 17:13.0 57 1534 Brian Hernandez SALINE 12 5:01 5:34 17:13.1 58 745 Richard Grover GRANDVILLE 12 5:20 5:40 17:13.4 59 1166 Shawn Howse LIVONIA STEVENSON 11 5:09 5:46 17:13.7 60 614 Joe Duff GRAND HAVEN 10 5:19 5:45 17:14.3 61 832 josh brown HILLIARD DAVIDSON 11 5:13 5:53 17:16.4 62 866 kenta shimizu HILLIARD DAVIDSON 10 5:11 5:46 17:17.1 63 1300 Tyler Hull OKEMOS 12 5:23 5:40 17:17.8 64 943 Joseph Hemingway HOLT 11 5:21 5:41 17:18.1 65 872 nate winters HILLIARD DAVIDSON 12 5:14 5:53 17:20.7 66 85 Josh Orton ANN ARBOR HURON 10 5:11 5:47 17:21.8 67 1306 Michael Quiroga OKEMOS 12 5:22 5:42 17:22.2 68 857 alex moore HILLIARD DAVIDSON 12 5:13 5:45 17:23.5 69 1691 Mitch Snider TRAVERSE CITY WEST 10 5:20 5:44 17:23.6 70 235 nick kaiser BEDFORD 9 5:16 5:50 17:24.7 71 622 Will Hewitt GRAND HAVEN 11 5:20 5:49 17:27.7 72 1687 Dan Riggins TRAVERSE CITY WEST 12 5:19 5:46 17:28.2 73 799 Joe Graves HARTLAND 11 5:08 5:51 17:28.5 74 1041 Jared Koopman HUDSONVILLE 12 5:35 5:42 17:30.2 75 1703 Phil Fattore UNIV. OF DETROIT JES 12 5:04 5:44 17:30.2 76 1225 Drew Sanseverino MONROE 10 5:35 5:48 17:30.6 77 1433 Sean Ohman PORTAGE NORTHERN 11 5:10 5:51 17:30.8 78 202 Evan Toyzan BAY CITY WESTERN 11 5:33 5:50 17:31.4 79 1748 Grant Truskowski WOODHAVEN 10 5:41 5:38 17:31.5 80 121 adam kern ANN ARBOR PIONEER B 10 5:25 5:46 17:32.1 81 1486 Grant Gunneson ROCKFORD 10 5:24 5:52 17:33.4 82 1042 Kraig Koreleski HUDSONVILLE 12 5:33 5:46 17:35.0 83 1597 Evan Dancer TRAVERSE CITY CENTRA 11 5:17 5:49 17:35.1 84 1423 Lucas Adlam PORTAGE NORTHERN 12 5:26 5:46 17:35.5 85 558 Matthew Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 12 5:24 5:50 17:36.1 86 1607 Alex Lance TRAVERSE CITY CENTRA 11 5:26 5:53 17:36.6 87 393 Greg Baade DE LASALLE 12 5:14 5:50 17:37.9 88 416 Kyle Smith DE LASALLE 10 5:28 5:47 17:39.1 89 1355 Tanner Pesonen PINCKNEY 10 5:28 5:53 17:39.6 90 942 Kyle Hanton HOLT 11 5:27 5:52 17:41.5 91 1220 Andrew Kalenkiewicz MONROE 11 5:24 5:48 17:42.9 92 850 kyle kramer HILLIARD DAVIDSON 12 5:17 5:55 17:44.5 93 641 Mike Swain GRAND HAVEN 11 5:20 5:54 17:44.9 94 1036 Fred Holwerda HUDSONVILLE 11 5:25 5:55 17:45.3 95 949 Eric Spitz HOLT 11 5:35 5:50 17:45.5 96 1438 Josh Symes PORTAGE NORTHERN 12 5:23 6:04 17:46.0 97 939 Chase Everett HOLT 12 5:23 5:59 17:46.3 98 974 Cody Briscoe HOWELL 11 5:24 5:57 17:47.3 99 70 Zach Brooks ANN ARBOR HURON 12 5:17 5:55 17:49.2 100 132 andy sanz-guerrero ANN ARBOR PIONEER 10 5:23 5:56 17:49.2 101 1237 Lou Faino MUSKEGON REETHS PUFF 12 5:24 5:57 17:50.2 102 1221 Wesley Long MONROE 12 5:27 5:56 17:51.4 103 809 Kevin Mahar HARTLAND 11 5:08 5:57 17:53.5 104 468 Matt Shepherd EAST KENTWOOD 12 5:21 5:49 17:53.9 105 1054 Bryan Walenta HUDSONVILLE 12 5:35 5:56 17:55.3 106 1742 Matt LaFramboise WOODHAVEN 12 5:43 5:46 17:56.0 107 1514 Drake Veitenheimer ROCKFORD 10 5:43 5:53 17:57.0 108 1541 Oliver Cooper SYLVANIA NORTHVIEW 12 5:21 5:50 17:58.3 109 1039 Zach Jenkins HUDSONVILLE 12 5:33 5:57 17:58.3 110 78 Jack Lassaline ANN ARBOR HURON 11 5:26 6:00 17:59.4 111 1481 Spencer Gerber ROCKFORD 9 5:45 5:53 18:00.0 112 1605 Reece Karbowski TRAVERSE CITY CENTRA 11 5:31 5:56 18:00.8 113 947 Devan Reed HOLT 12 5:26 5:55 18:01.1 114 1614 Dustin Sabins TRAVERSE CITY CENTRA 12 5:29 5:53 18:01.2 115 506 Ryan Hladik FLUSHING 11 5:24 6:19 18:03.2 116 1112 Kyle Esper JENISON 11 5:25 5:52 18:03.6 117 1621 Aaron Trippe TRAVERSE CITY CENTRA 12 5:31 5:58 18:04.4 118 131 juan sanchez ANN ARBOR PIONEER B 10 5:34 6:04 18:04.7 119 1741 Paul Kolonich WOODHAVEN 11 5:42 5:58 18:04.9 120 981 Stephen Harvey HOWELL 11 5:35 6:01 18:05.1 121 1548 Chris Rousos SYLVANIA NORTHVIEW 12 5:28 6:03 18:05.4 122 822 John Siira HARTLAND 12 5:18 5:54 18:06.4 123 119 neil keicher ANN ARBOR PIONEER B 11 5:32 6:03 18:06.5 124 234 aaron horne BEDFORD 12 5:28 6:03 18:06.5 125 760 Zach Sepanik GRANDVILLE 12 5:39 6:07 18:07.2 126 1508 Rich Sholtis ROCKFORD 11 5:45 5:56 18:08.7 127 412 Cy Rybecki DE LASALLE 12 5:21 5:58 18:10.1 128 228 andrew althaus BEDFORD 11 5:25 6:04 18:11.0 129 797 Brian Forhan HARTLAND 11 5:21 6:06 18:11.1 130 1507 Nick Shear ROCKFORD 10 5:43 5:50 18:11.8 131 803 Jacob Johnson HARTLAND 10 5:30 6:02 18:12.5 132 1113 Monte Krukowski JENISON 11 5:35 6:06 18:13.9 133 461 Stephan Huizing EAST KENTWOOD 10 5:37 6:05 18:14.9 134 1226 Austin Whitelaw MONROE 9 5:31 6:02 18:15.2 135 1083 Michael Dulworth JACKSON 12 5:44 5:52 18:16.2 136 415 Killian Smith DE LASALLE 11 5:33 6:08 18:18.1 137 1391 Matt Jones PORTAGE CENTRAL 10 5:47 6:12 18:18.3 138 1130 Jordan Henning KALAMAZOO CENTRAL 9 5:22 6:03 18:20.1 139 1294 Patrick Cruitt OKEMOS 10 5:36 6:04 18:21.0 140 689 Zack Medici GRAND LEDGE 10 5:37 5:58 18:21.1 141 1084 Patrick Lannen JACKSON 10 5:45 6:00 18:21.5 142 1134 Mitchell Matuz KALAMAZOO CENTRAL 10 5:34 6:05 18:21.6 143 287 Washington Curtis BRIGHTON 12 5:23 6:12 18:23.1 144 1612 James Padden TRAVERSE CITY CENTRA 10 5:31 6:11 18:23.6 145 1401 Ryan Schmidt PORTAGE CENTRAL 12 5:37 6:01 18:24.3 146 458 Carter Del Rosario EAST KENTWOOD 10 5:40 6:04 18:25.0 147 740 Jesse Cole GRANDVILLE 10 5:32 6:07 18:25.8 148 1743 Kyle Lanigan WOODHAVEN 12 5:45 6:01 18:26.4 149 1051 Taylor Smith HUDSONVILLE 12 5:38 6:11 18:26.9 150 469 John Van Eizenga EAST KENTWOOD 11 5:39 6:06 18:27.9 151 186 Ryan Haag BAY CITY WESTERN 9 5:50 6:14 18:28.8 152 293 Childers John BRIGHTON 11 5:23 6:12 18:28.9 153 1236 Brandon Bonebrake MUSKEGON REETHS PUFF 11 5:38 6:09 18:29.7 154 1738 Mohammed Kakli WOODHAVEN 11 5:51 6:09 18:30.4 155 1203 Alex Ehrnstrom LOY NORRIX 12 5:41 6:09 18:30.7 156 697 Alex Thelen GRAND LEDGE 12 5:44 6:07 18:30.9 157 897 Jorge Padron HOLLAND 11 5:34 6:13 18:32.1 158 1080 Drew Bundy JACKSON 10 5:45 6:00 18:32.5 159 986 Connor LaRowe HOWELL 10 5:30 6:06 18:33.2 160 1200 Joe Billian LOY NORRIX 10 5:40 6:09 18:33.3 161 229 ben bodi BEDFORD 12 5:36 6:20 18:33.3 162 1110 Max Dekorne JENISON 11 5:40 6:16 18:33.7 163 616 Mitch Gillissie GRAND HAVEN 11 5:33 6:18 18:33.8 164 1546 Sean Oconnell SYLVANIA NORTHVIEW 10 5:30 6:19 18:34.0 165 128 kinshuk rajan ANN ARBOR PIONEER B 12 5:32 6:10 18:34.5 166 1707 Jon Hevron UNIV. OF DETROIT JES 11 5:40 6:09 18:34.7 167 1217 Chris Ash MONROE 12 5:25 6:13 18:35.8 168 391 Aaron Wagner DAVISON 11 5:30 6:04 18:36.2 169 1206 Cameron Lozeau LOY NORRIX 12 5:44 6:09 18:36.7 170 512 Danny Pratt FLUSHING 12 5:18 6:13 18:37.0 171 1543 Nick Homan SYLVANIA NORTHVIEW 10 5:37 6:03 18:38.0 172 87 Michael Pidgeon ANN ARBOR HURON 12 5:26 6:01 18:38.2 173 1295 Daniel Douches OKEMOS 10 5:31 6:12 18:39.2 174 1678 Matt Laylin TRAVERSE CITY WEST 10 5:36 6:16 18:40.3 175 1299 Bradley Hull OKEMOS 10 5:45 6:14 18:43.8 176 739 Ethan Chrusciel GRANDVILLE 10 5:40 6:17 18:46.2 177 1403 Alex Waldvogel PORTAGE CENTRAL 9 5:46 6:14 18:46.7 178 747 Alex Hahn GRANDVILLE 11 5:50 6:08 18:46.9 179 1109 Danny Cole JENISON 11 5:39 6:08 18:47.4 180 281 Kleinschmit Andrew BRIGHTON 12 5:48 6:11 18:47.8 181 386 Anthony Ruscitto DAVISON 12 5:26 6:21 18:48.0 182 1138 Kyler Stanley KALAMAZOO CENTRAL 9 5:47 6:23 18:49.0 183 300 Smith Neil BRIGHTON 11 5:36 6:21 18:50.6 184 189 Matt Kabacinski BAY CITY WESTERN 10 5:54 6:16 18:51.0 185 1121 Kelsey Goode KALAMAZOO CENTRAL 10 5:54 6:23 18:51.5 186 130 niko rombes ANN ARBOR PIONEER B 10 5:32 6:17 18:51.6 187 751 Bernie Kolesar GRANDVILLE 11 5:44 6:17 18:52.5 188 1431 David Linn PORTAGE NORTHERN 11 5:42 6:15 18:55.7 189 1676 Ray Innis TRAVERSE CITY WEST 10 5:44 6:23 18:57.2 190 699 Josh Vaillancourt GRAND LEDGE 9 5:47 6:23 18:58.5 191 1290 Tyler Belyea OKEMOS 10 5:41 6:14 18:58.6 192 895 Justin Olson HOLLAND 11 5:47 6:24 19:00.5 193 1227 Ian Zawacki MONROE 10 5:35 6:07 19:00.6 194 379 Matt Heasty DAVISON 9 5:51 6:21 19:01.6 195 678 Brian Eavey GRAND LEDGE 9 5:54 6:19 19:02.2 196 1133 Philip Matteson KALAMAZOO CENTRAL 10 5:46 6:23 19:03.4 197 989 Zach Murphy HOWELL 11 5:42 6:28 19:04.1 198 894 Ben Kamphuis HOLLAND 12 5:50 6:23 19:04.5 199 240 alex mcbride BEDFORD 9 5:44 6:25 19:07.7 200 1656 Heath Bristol TRAVERSE CITY WEST 11 5:46 6:23 19:08.4 201 1429 Austin Huyser PORTAGE NORTHERN 9 5:52 6:16 19:09.3 202 624 Kyle Kelley GRAND HAVEN 9 5:45 6:29 19:10.3 203 304 Washburn Tyler BRIGHTON 9 5:48 6:14 19:11.9 204 1388 Thomas Afton PORTAGE CENTRAL 12 5:52 6:17 19:13.4 205 1399 John Rose PORTAGE CENTRAL 9 5:46 6:26 19:16.2 206 898 Issac Reimer HOLLAND 12 5:39 6:28 19:17.1 207 692 Jason Robeson GRAND LEDGE 11 5:55 6:23 19:18.5 208 750 Ryan Kamerman GRANDVILLE 12 5:40 6:32 19:19.5 209 181 Jon Behmlander BAY CITY WESTERN 12 5:53 6:24 19:20.0 210 559 Wil Robbins FOREST HILLS CENTRAL 12 5:50 6:22 19:21.5 211 1115 Mike Malvar JENISON 10 5:42 6:27 19:29.5 212 1161 Brian Fenech LIVONIA STEVENSON 11 5:53 6:41 19:29.8 213 470 Chad Weesies EAST KENTWOOD 10 5:43 6:21 19:31.6 214 1183 Joe Urso LIVONIA STEVENSON 9 6:10 6:38 19:32.5 215 1239 Dan Mercer MUSKEGON REETHS PUFF 10 5:46 6:24 19:33.1 216 934 Philip Batterson HOLT 10 5:53 6:23 19:35.3 217 561 Luke Sullivan FOREST HILLS CENTRAL 12 6:01 6:28 19:39.2 218 675 Pat Clark GRAND LEDGE 11 5:51 6:35 19:40.6 219 1238 Ryan Lubbers MUSKEGON REETHS PUFF 12 5:47 6:34 19:41.7 220 644 David Wix GRAND HAVEN 11 5:44 6:34 19:42.2 221 1111 Andrew Emaus JENISON 11 5:48 6:35 19:43.1 222 185 David Gould BAY CITY WESTERN 9 6:09 6:40 19:43.9 223 1708 Robert Lisiecki UNIV. OF DETROIT JES 11 5:52 6:43 19:45.2 224 507 Matt Kapraun FLUSHING 11 6:00 6:40 19:48.2 225 551 Dan Hart FOREST HILLS CENTRAL 11 5:52 6:47 19:51.4 226 233 derek hibbs BEDFORD 10 5:44 6:38 19:52.3 227 380 Jeff Holt DAVISON 10 5:56 6:48 19:56.3 228 563 Matt Wolschleger FOREST HILLS CENTRAL 11 6:08 6:43 19:58.0 229 893 Matt Horn HOLLAND 12 5:57 6:53 19:58.3 230 114 chris fortson ANN ARBOR PIONEER B 12 5:27 6:54 20:02.1 231 1163 Travis Gosselin LIVONIA STEVENSON 10 6:01 6:41 20:02.5 232 1404 Zach Warner PORTAGE CENTRAL 9 5:46 6:52 20:03.4 233 1132 Cary Krug KALAMAZOO CENTRAL 10 5:51 6:50 20:09.1 234 105 kevin chaperon ANN ARBOR PIONEER B 10 5:59 6:47 20:12.1 235 1108 Joey Campbell JENISON 11 5:49 6:48 20:13.7 236 952 Ryan Thumser HOLT 11 5:49 6:44 20:13.9 237 382 Ethan Koester DAVISON 11 5:54 6:41 20:15.8 238 1184 Jeff Wrenbeck LIVONIA STEVENSON 11 6:10 6:47 20:30.7 239 554 Nick Lambert FOREST HILLS CENTRAL 12 6:08 7:04 20:35.0 240 505 Sean Gray FLUSHING 9 6:10 6:48 20:38.4 241 633 Jake Montgomery GRAND HAVEN 11 6:00 7:04 20:38.9 242 1087 Aaron Wilson JACKSON 12 6:26 6:48 20:43.8 243 1088 Coleson Wrege JACKSON 9 6:20 6:59 20:46.5 244 1204 Phillip Johnson LOY NORRIX 11 6:01 7:00 20:50.4 245 541 Brett Armstrong FOREST HILLS CENTRAL 10 6:02 7:00 20:52.5 246 501 Steve Dewolley FLUSHING 12 6:09 6:59 21:02.2 247 1241 Scott Spira MUSKEGON REETHS PUFF 10 6:05 7:05 21:10.6 248 1079 John Brzozowski JACKSON 10 6:24 7:04 21:14.5 249 1157 Ethan Collins LIVONIA STEVENSON 10 6:16 7:19 21:16.9 250 900 Eliott Tucker HOLLAND 12 5:57 7:02 21:18.8 251 1172 Andrew Longhi LIVONIA STEVENSON 9 6:10 7:28 21:28.2 252 890 Keith Adams HOLLAND 10 6:24 7:29 21:33.0 253 1160 John Falkowski LIVONIA STEVENSON 9 6:48 7:19 21:51.4 254 1082 James Coffit JACKSON 11 6:44 7:17 22:00.0 255 154 Miller Anthony BATTLE CREEK CENTRAL 9 6:47 7:21 22:22.2 256 1167 Jeff Kaman LIVONIA STEVENSON 9 6:58 7:23 22:32.0 257 1174 Harkaran Nehal LIVONIA STEVENSON 12 6:16 7:32 22:33.9 258 1178 Alex Schmelling LIVONIA STEVENSON 12 6:38 7:53 23:13.2 259 1207 Trenton Rath LOY NORRIX 9 6:45 8:04 23:18.6 260 463 Jon Manby EAST KENTWOOD 12 5:01 5:38 261 1538 Travis Littlejohn SALINE 11 5:13 5:48 262 1240 Scott Nelson MUSKEGON REETHS PUFF 12 5:28 5:56 263 682 Andy Jones GRAND LEDGE 10 5:37 6:02 264 1309 Matt Tague OKEMOS 11 5:25 6:02 265 1402 Kevin Steinbach PORTAGE CENTRAL 12 5:38 6:12 266 1714 Gavin Stuart UNIV. OF DETROIT JES 12 5:42 6:52 267 1545 Ian McNair SYLVANIA NORTHVIEW 9 5:06 268 392 Nathan Wells DAVISON 10 5:31 269 158 Phil Roach BATTLE CREEK CENTRAL 12 6:38 270 155 Garcia Antonio BATTLE CREEK CENTRAL 10 7:02
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
TEAM RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - MENS
1. 93 PINCKNEY ( 16:30 1:22:28) =================================== 1 4 Brian Hankins PINCKNEY 12 16:00 2 16 Mike Katsefaras PINCKNEY 12 16:28 3 18 Matt Wines PINCKNEY 11 16:30 4 20 Jake Hohl PINCKNEY 12 16:34 5 35 Matt Brunner PINCKNEY 12 16:56 6 ( 43) Chris Lotz PINCKNEY 11 17:06 7 ( 89) Tanner Pesonen PINCKNEY 10 17:40
2. 108 SALINE ( 16:34 1:22:50) =================================== 1 2 Blake Johnson SALINE 12 15:53 2 10 Brian Conn SALINE 11 16:17 3 24 Tommy Hunt SALINE 11 16:42 4 31 Joe Lipa SALINE 10 16:55 5 41 Andrew Harper SALINE 10 17:03 6 ( 57) Brian Hernandez SALINE 12 17:14
3. 128 ANN ARBOR PIONEER ( 16:43 1:23:31) =================================== 1 12 nick kern ANN ARBOR PIONEER 10 16:22 2 13 charlile cavell ANN ARBOR PIONEER 12 16:23 3 26 nathan karr ANN ARBOR PIONEER 10 16:45 4 38 jonathan henrichs ANN ARBOR PIONEER 12 17:00 5 39 talyor deluca ANN ARBOR PIONEER 12 17:01 6 ( 46) david cogswell ANN ARBOR PIONEER 12 17:08 7 (100) andy sanz-guerrero ANN ARBOR PIONEER 10 17:50
4. 214 ANN ARBOR HURON ( 16:55 1:24:35) =================================== 1 7 Tom Bisbee ANN ARBOR HURON 12 16:13 2 9 Matt VanderRoest ANN ARBOR HURON 11 16:15 3 33 Caleb Kline ANN ARBOR HURON 11 16:55 4 66 Josh Orton ANN ARBOR HURON 10 17:22 5 99 Zach Brooks ANN ARBOR HURON 12 17:50 6 (110) Jack Lassaline ANN ARBOR HURON 11 18:00 7 (172) Michael Pidgeon ANN ARBOR HURON 12 18:39
5. 260 DE LASALLE ( 17:04 1:25:17) =================================== 1 3 Ben Miller DE LASALLE 11 15:58 2 29 Jordan Eccleston DE LASALLE 12 16:49 3 53 Josh Eccleston DE LASALLE 12 17:12 4 87 Greg Baade DE LASALLE 12 17:38 5 88 Kyle Smith DE LASALLE 10 17:40 6 (127) Cy Rybecki DE LASALLE 12 18:11 7 (136) Killian Smith DE LASALLE 11 18:19
6. 266 HILLIARD DAVIDSON ( 17:10 1:25:46) =================================== 1 22 scott knapik HILLIARD DAVIDSON 11 16:37 2 56 yoshi shimizu HILLIARD DAVIDSON 11 17:13 3 61 josh brown HILLIARD DAVIDSON 11 17:17 4 62 kenta shimizu HILLIARD DAVIDSON 10 17:18 5 65 nate winters HILLIARD DAVIDSON 12 17:21 6 ( 68) alex moore HILLIARD DAVIDSON 12 17:24 7 ( 92) kyle kramer HILLIARD DAVIDSON 12 17:45
7. 312 HOWELL ( 17:15 1:26:14) =================================== 1 5 Steven Marcinkowski HOWELL 12 16:09 2 42 Chris Parent HOWELL 11 17:03 3 47 Clayton Woll HOWELL 10 17:08 4 98 Cody Briscoe HOWELL 11 17:48 5 120 Stephen Harvey HOWELL 11 18:06 6 (159) Connor LaRowe HOWELL 10 18:34 7 (197) Zach Murphy HOWELL 11 19:05
8. 322 UNIV. OF DETROIT JES ( 17:15 1:26:12) =================================== 1 11 James Pearson UNIV. OF DETROIT JES 12 16:18 2 23 Phil Clark UNIV. OF DETROIT JES 12 16:40 3 48 Dave Funke UNIV. OF DETROIT JES 11 17:08 4 74 Phil Fattore UNIV. OF DETROIT JES 12 17:31 5 166 Jon Hevron UNIV. OF DETROIT JES 11 18:35 6 (223) Robert Lisiecki UNIV. OF DETROIT JES 11 19:46
9. 345 PORTAGE NORTHERN ( 17:25 1:27:02) =================================== 1 36 Shaun Slater PORTAGE NORTHERN 11 16:59 2 52 Taylor Williams PORTAGE NORTHERN 10 17:10 3 77 Sean Ohman PORTAGE NORTHERN 11 17:31 4 84 Lucas Adlam PORTAGE NORTHERN 12 17:36 5 96 Josh Symes PORTAGE NORTHERN 12 17:46 6 (188) David Linn PORTAGE NORTHERN 11 18:56 7 (201) Austin Huyser PORTAGE NORTHERN 9 19:10
10. 359 WOODHAVEN ( 17:23 1:26:53) =================================== 1 6 Gary Brownell WOODHAVEN 12 16:12 2 49 Perry Nick WOODHAVEN 10 17:08 3 79 Grant Truskowski WOODHAVEN 10 17:32 4 106 Matt LaFramboise WOODHAVEN 12 17:56 5 119 Paul Kolonich WOODHAVEN 11 18:05 6 (148) Kyle Lanigan WOODHAVEN 12 18:27 7 (154) Mohammed Kakli WOODHAVEN 11 18:31
11. 373 ROCKFORD ( 17:30 1:27:29) =================================== 1 34 Chris Paas ROCKFORD 12 16:56 2 40 George Goad ROCKFORD 11 17:02 3 81 Grant Gunneson ROCKFORD 10 17:34 4 107 Drake Veitenheimer ROCKFORD 10 17:57 5 111 Spencer Gerber ROCKFORD 9 18:00 6 (126) Rich Sholtis ROCKFORD 11 18:09 7 (130) Nick Shear ROCKFORD 10 18:12
12. 373 HARTLAND ( 17:30 1:27:30) =================================== 1 30 Josh Siira HARTLAND 12 16:53 2 45 Scott Osdras HARTLAND 12 17:07 3 73 Joe Graves HARTLAND 11 17:29 4 103 Kevin Mahar HARTLAND 11 17:54 5 122 John Siira HARTLAND 12 18:07 6 (129) Brian Forhan HARTLAND 11 18:12 7 (131) Jacob Johnson HARTLAND 10 18:13
13. 393 TRAVERSE CITY WEST ( 17:30 1:27:30) =================================== 1 28 Erik Wilson TRAVERSE CITY WEST 11 16:47 2 50 Geoff Burns TRAVERSE CITY WEST 12 17:09 3 69 Mitch Snider TRAVERSE CITY WEST 10 17:24 4 72 Dan Riggins TRAVERSE CITY WEST 12 17:29 5 174 Matt Laylin TRAVERSE CITY WEST 10 18:41 6 (189) Ray Innis TRAVERSE CITY WEST 10 18:58 7 (200) Heath Bristol TRAVERSE CITY WEST 11 19:09
14. 404 MONROE ( 17:25 1:27:05) =================================== 1 1 Justin Heck MONROE 12 15:43 2 76 Drew Sanseverino MONROE 10 17:31 3 91 Andrew Kalenkiewicz MONROE 11 17:43 4 102 Wesley Long MONROE 12 17:52 5 134 Austin Whitelaw MONROE 9 18:16 6 (167) Chris Ash MONROE 12 18:36 7 (193) Ian Zawacki MONROE 10 19:01
15. 407 HUDSONVILLE ( 17:36 1:27:58) =================================== 1 51 Keith Heyboer HUDSONVILLE 12 17:10 2 75 Jared Koopman HUDSONVILLE 12 17:31 3 82 Kraig Koreleski HUDSONVILLE 12 17:35 4 94 Fred Holwerda HUDSONVILLE 11 17:46 5 105 Bryan Walenta HUDSONVILLE 12 17:56 6 (109) Zach Jenkins HUDSONVILLE 12 17:59 7 (149) Taylor Smith HUDSONVILLE 12 18:27
16. 420 TRAVERSE CITY CENTRA ( 17:37 1:28:01) =================================== 1 25 Jacob Secor TRAVERSE CITY CENTRA 12 16:45 2 83 Evan Dancer TRAVERSE CITY CENTRA 11 17:36 3 86 Alex Lance TRAVERSE CITY CENTRA 11 17:37 4 112 Reece Karbowski TRAVERSE CITY CENTRA 11 18:01 5 114 Dustin Sabins TRAVERSE CITY CENTRA 12 18:02 6 (117) Aaron Trippe TRAVERSE CITY CENTRA 12 18:05 7 (144) James Padden TRAVERSE CITY CENTRA 10 18:24
17. 444 SYLVANIA NORTHVIEW ( 17:37 1:28:01) =================================== 1 14 Nick Esbin SYLVANIA NORTHVIEW 12 16:23 2 37 Jacob Barnes SYLVANIA NORTHVIEW 10 16:59 3 108 Oliver Cooper SYLVANIA NORTHVIEW 12 17:59 4 121 Chris Rousos SYLVANIA NORTHVIEW 12 18:06 5 164 Sean Oconnell SYLVANIA NORTHVIEW 10 18:34 6 (171) Nick Homan SYLVANIA NORTHVIEW 10 18:38
18. 459 HOLT ( 17:44 1:28:36) =================================== 1 64 Joseph Hemingway HOLT 11 17:19 2 90 Kyle Hanton HOLT 11 17:42 3 95 Eric Spitz HOLT 11 17:46 4 97 Chase Everett HOLT 12 17:47 5 113 Devan Reed HOLT 12 18:02 6 (216) Philip Batterson HOLT 10 19:36 7 (236) Ryan Thumser HOLT 11 20:14
19. 474 BAY CITY WESTERN ( 17:42 1:28:28) =================================== 1 17 Pablo Ruiz BAY CITY WESTERN 11 16:29 2 44 Alex Bladecki BAY CITY WESTERN 11 17:07 3 78 Evan Toyzan BAY CITY WESTERN 11 17:32 4 151 Ryan Haag BAY CITY WESTERN 9 18:29 5 184 Matt Kabacinski BAY CITY WESTERN 10 18:51 6 (209) Jon Behmlander BAY CITY WESTERN 12 19:20 7 (222) David Gould BAY CITY WESTERN 9 19:44
20. 501 BEDFORD ( 17:46 1:28:49) =================================== 1 19 tom valade BEDFORD 10 16:32 2 70 nick kaiser BEDFORD 9 17:25 3 124 aaron horne BEDFORD 12 18:07 4 128 andrew althaus BEDFORD 11 18:11 5 160 ben bodi BEDFORD 12 18:34 6 (199) alex mcbride BEDFORD 9 19:08 7 (226) derek hibbs BEDFORD 10 19:53
21. 523 BRIGHTON ( 17:49 1:29:02) =================================== 1 21 Neely Matthew BRIGHTON 12 16:36 2 27 Partridge Joshua BRIGHTON 10 16:45 3 143 Washington Curtis BRIGHTON 12 18:24 4 152 Childers John BRIGHTON 11 18:29 5 180 Kleinschmit Andrew BRIGHTON 12 18:48 6 (183) Smith Neil BRIGHTON 11 18:51 7 (203) Washburn Tyler BRIGHTON 9 19:12
22. 532 FLUSHING ( 17:50 1:29:09) =================================== 1 8 Kenny Wall FLUSHING 12 16:14 2 15 Pat Cassady FLUSHING 12 16:25 3 115 Ryan Hladik FLUSHING 11 18:04 4 170 Danny Pratt FLUSHING 12 18:37 5 224 Matt Kapraun FLUSHING 11 19:49 6 (240) Sean Gray FLUSHING 9 20:39 7 (246) Steve Dewolley FLUSHING 12 21:03
23. 565 EAST KENTWOOD ( 18:00 1:29:57) =================================== 1 32 Fasika Aklilu EAST KENTWOOD 11 16:55 2 104 Matt Shepherd EAST KENTWOOD 12 17:54 3 133 Stephan Huizing EAST KENTWOOD 10 18:15 4 146 Carter Del Rosario EAST KENTWOOD 10 18:25 5 150 John Van Eizenga EAST KENTWOOD 11 18:28 6 (213) Chad Weesies EAST KENTWOOD 10 19:32
24. 589 GRAND HAVEN ( 18:03 1:30:13) =================================== 1 60 Joe Duff GRAND HAVEN 10 17:15 2 71 Will Hewitt GRAND HAVEN 11 17:28 3 93 Mike Swain GRAND HAVEN 11 17:45 4 163 Mitch Gillissie GRAND HAVEN 11 18:34 5 202 Kyle Kelley GRAND HAVEN 9 19:11 6 (220) David Wix GRAND HAVEN 11 19:43 7 (241) Jake Montgomery GRAND HAVEN 11 20:39
25. 617 OKEMOS ( 18:06 1:30:26) =================================== 1 63 Tyler Hull OKEMOS 12 17:18 2 67 Michael Quiroga OKEMOS 12 17:23 3 139 Patrick Cruitt OKEMOS 10 18:21 4 173 Daniel Douches OKEMOS 10 18:40 5 175 Bradley Hull OKEMOS 10 18:44 6 (191) Tyler Belyea OKEMOS 10 18:59
26. 672 ANN ARBOR PIONEER B ( 18:15 1:31:12) =================================== 1 80 adam kern ANN ARBOR PIONEER B 10 17:33 2 118 juan sanchez ANN ARBOR PIONEER B 10 18:05 3 123 neil keicher ANN ARBOR PIONEER B 11 18:07 4 165 kinshuk rajan ANN ARBOR PIONEER B 12 18:35 5 186 niko rombes ANN ARBOR PIONEER B 10 18:52 6 (230) chris fortson ANN ARBOR PIONEER B 12 20:03 7 (234) kevin chaperon ANN ARBOR PIONEER B 10 20:13
27. 684 GRANDVILLE ( 18:17 1:31:22) =================================== 1 58 Richard Grover GRANDVILLE 12 17:14 2 125 Zach Sepanik GRANDVILLE 12 18:08 3 147 Jesse Cole GRANDVILLE 10 18:26 4 176 Ethan Chrusciel GRANDVILLE 10 18:47 5 178 Alex Hahn GRANDVILLE 11 18:47 6 (187) Bernie Kolesar GRANDVILLE 11 18:53 7 (208) Ryan Kamerman GRANDVILLE 12 19:20
28. 702 KALAMAZOO CENTRAL ( 18:20 1:31:37) =================================== 1 55 Brian Ritzer KALAMAZOO CENTRAL 12 17:13 2 138 Jordan Henning KALAMAZOO CENTRAL 9 18:21 3 142 Mitchell Matuz KALAMAZOO CENTRAL 10 18:22 4 182 Kyler Stanley KALAMAZOO CENTRAL 9 18:49 5 185 Kelsey Goode KALAMAZOO CENTRAL 10 18:52 6 (196) Philip Matteson KALAMAZOO CENTRAL 10 19:04 7 (233) Cary Krug KALAMAZOO CENTRAL 10 20:10
29. 742 MUSKEGON REETHS PUFF ( 18:34 1:32:50) =================================== 1 54 Aaron Stenberg MUSKEGON REETHS PUFF 12 17:13 2 101 Lou Faino MUSKEGON REETHS PUFF 12 17:51 3 153 Brandon Bonebrake MUSKEGON REETHS PUFF 11 18:30 4 215 Dan Mercer MUSKEGON REETHS PUFF 10 19:34 5 219 Ryan Lubbers MUSKEGON REETHS PUFF 12 19:42 6 (247) Scott Spira MUSKEGON REETHS PUFF 10 21:11
30. 800 JENISON ( 18:38 1:33:10) =================================== 1 116 Kyle Esper JENISON 11 18:04 2 132 Monte Krukowski JENISON 11 18:14 3 162 Max Dekorne JENISON 11 18:34 4 179 Danny Cole JENISON 11 18:48 5 211 Mike Malvar JENISON 10 19:30 6 (221) Andrew Emaus JENISON 11 19:44 7 (235) Joey Campbell JENISON 11 20:14
31. 868 PORTAGE CENTRAL ( 18:49 1:34:02) =================================== 1 137 Matt Jones PORTAGE CENTRAL 10 18:19 2 145 Ryan Schmidt PORTAGE CENTRAL 12 18:25 3 177 Alex Waldvogel PORTAGE CENTRAL 9 18:47 4 204 Thomas Afton PORTAGE CENTRAL 12 19:14 5 205 John Rose PORTAGE CENTRAL 9 19:17 6 (232) Zach Warner PORTAGE CENTRAL 9 20:04
32. 888 GRAND LEDGE ( 18:51 1:34:14) =================================== 1 140 Zack Medici GRAND LEDGE 10 18:22 2 156 Alex Thelen GRAND LEDGE 12 18:31 3 190 Josh Vaillancourt GRAND LEDGE 9 18:59 4 195 Brian Eavey GRAND LEDGE 9 19:03 5 207 Jason Robeson GRAND LEDGE 11 19:19 6 (218) Pat Clark GRAND LEDGE 11 19:41
33. 919 JACKSON ( 19:21 1:36:43) =================================== 1 135 Michael Dulworth JACKSON 12 18:17 2 141 Patrick Lannen JACKSON 10 18:22 3 158 Drew Bundy JACKSON 10 18:33 4 242 Aaron Wilson JACKSON 12 20:44 5 243 Coleson Wrege JACKSON 9 20:47 6 (248) John Brzozowski JACKSON 10 21:15 7 (253) James Coffit JACKSON 11 22:00
34. 954 LIVONIA STEVENSON ( 19:23 1:36:51) =================================== 1 59 Shawn Howse LIVONIA STEVENSON 11 17:14 2 212 Brian Fenech LIVONIA STEVENSON 11 19:30 3 214 Joe Urso LIVONIA STEVENSON 9 19:33 4 231 Travis Gosselin LIVONIA STEVENSON 10 20:03 5 238 Jeff Wrenbeck LIVONIA STEVENSON 11 20:31 6 (249) Ethan Collins LIVONIA STEVENSON 10 21:17 7 (251) Andrew Longhi LIVONIA STEVENSON 9 21:29
35. 965 FOREST HILLS CENTRAL ( 19:18 1:36:29) =================================== 1 85 Matthew Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 12 17:37 2 210 Wil Robbins FOREST HILLS CENTRAL 12 19:22 3 217 Luke Sullivan FOREST HILLS CENTRAL 12 19:40 4 225 Dan Hart FOREST HILLS CENTRAL 11 19:52 5 228 Matt Wolschleger FOREST HILLS CENTRAL 11 19:58 6 (239) Nick Lambert FOREST HILLS CENTRAL 12 20:35 7 (245) Brett Armstrong FOREST HILLS CENTRAL 10 20:53
36. 982 HOLLAND ( 19:12 1:35:56) =================================== 1 157 Jorge Padron HOLLAND 11 18:33 2 192 Justin Olson HOLLAND 11 19:01 3 198 Ben Kamphuis HOLLAND 12 19:05 4 206 Issac Reimer HOLLAND 12 19:18 5 229 Matt Horn HOLLAND 12 19:59 6 (250) Eliott Tucker HOLLAND 12 21:19 7 (252) Keith Adams HOLLAND 10 21:33
37. 983 LOY NORRIX ( 19:59 1:39:52) =================================== 1 155 Alex Ehrnstrom LOY NORRIX 12 18:31 2 161 Joe Billian LOY NORRIX 10 18:34 3 169 Cameron Lozeau LOY NORRIX 12 18:37 4 244 Phillip Johnson LOY NORRIX 11 20:51 5 254 Trenton Rath LOY NORRIX 9 23:19
38. 1007 DAVISON ( 19:20 1:36:40) =================================== 1 168 Aaron Wagner DAVISON 11 18:37 2 181 Anthony Ruscitto DAVISON 12 18:48 3 194 Matt Heasty DAVISON 9 19:02 4 227 Jeff Holt DAVISON 10 19:57 5 237 Ethan Koester DAVISON 11 20:16
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
GRADE RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - MENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 70 nick kaiser BEDFORD 9 17:25 5:37 2 111 Spencer Gerber ROCKFORD 9 18:00 5:48 3 134 Austin Whitelaw MONROE 9 18:16 5:53 4 138 Jordan Henning KALAMAZOO CENTRAL 9 18:21 5:55 5 151 Ryan Haag BAY CITY WESTERN 9 18:29 5:57 6 177 Alex Waldvogel PORTAGE CENTRAL 9 18:47 6:03 7 182 Kyler Stanley KALAMAZOO CENTRAL 9 18:49 6:04 8 190 Josh Vaillancourt GRAND LEDGE 9 18:59 6:07 9 194 Matt Heasty DAVISON 9 19:02 6:08 10 195 Brian Eavey GRAND LEDGE 9 19:03 6:08 11 199 alex mcbride BEDFORD 9 19:08 6:10 12 201 Austin Huyser PORTAGE NORTHERN 9 19:10 6:10 13 202 Kyle Kelley GRAND HAVEN 9 19:11 6:11 14 203 Washburn Tyler BRIGHTON 9 19:12 6:11 15 205 John Rose PORTAGE CENTRAL 9 19:17 6:13 16 214 Joe Urso LIVONIA STEVENSON 9 19:33 6:18 17 222 David Gould BAY CITY WESTERN 9 19:44 6:22 18 232 Zach Warner PORTAGE CENTRAL 9 20:04 6:28 19 240 Sean Gray FLUSHING 9 20:39 6:39 20 243 Coleson Wrege JACKSON 9 20:47 6:42 21 251 Andrew Longhi LIVONIA STEVENSON 9 21:29 6:55 22 253 John Falkowski LIVONIA STEVENSON 9 21:52 7:03 23 255 Miller Anthony BATTLE CREEK CENTRAL 9 22:23 7:12 24 256 Jeff Kaman LIVONIA STEVENSON 9 22:32 7:16 25 259 Trenton Rath LOY NORRIX 9 23:19 7:31
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 12 nick kern ANN ARBOR PIONEER 10 16:22 5:16 2 19 tom valade BEDFORD 10 16:32 5:20 3 26 nathan karr ANN ARBOR PIONEER 10 16:45 5:24 4 27 Partridge Joshua BRIGHTON 10 16:45 5:24 5 31 Joe Lipa SALINE 10 16:55 5:27 6 37 Jacob Barnes SYLVANIA NORTHVIEW 10 16:59 5:28 7 41 Andrew Harper SALINE 10 17:03 5:29 8 47 Clayton Woll HOWELL 10 17:08 5:31 9 49 Perry Nick WOODHAVEN 10 17:08 5:31 10 52 Taylor Williams PORTAGE NORTHERN 10 17:10 5:32 11 60 Joe Duff GRAND HAVEN 10 17:15 5:33 12 62 kenta shimizu HILLIARD DAVIDSON 10 17:18 5:34 13 66 Josh Orton ANN ARBOR HURON 10 17:22 5:36 14 69 Mitch Snider TRAVERSE CITY WEST 10 17:24 5:36 15 76 Drew Sanseverino MONROE 10 17:31 5:39 16 79 Grant Truskowski WOODHAVEN 10 17:32 5:39 17 80 adam kern ANN ARBOR PIONEER B 10 17:33 5:39 18 81 Grant Gunneson ROCKFORD 10 17:34 5:40 19 88 Kyle Smith DE LASALLE 10 17:40 5:41 20 89 Tanner Pesonen PINCKNEY 10 17:40 5:42 21 100 andy sanz-guerrero ANN ARBOR PIONEER 10 17:50 5:45 22 107 Drake Veitenheimer ROCKFORD 10 17:57 5:47 23 118 juan sanchez ANN ARBOR PIONEER B 10 18:05 5:50 24 130 Nick Shear ROCKFORD 10 18:12 5:52 25 131 Jacob Johnson HARTLAND 10 18:13 5:52 26 133 Stephan Huizing EAST KENTWOOD 10 18:15 5:53 27 137 Matt Jones PORTAGE CENTRAL 10 18:19 5:54 28 139 Patrick Cruitt OKEMOS 10 18:21 5:55 29 140 Zack Medici GRAND LEDGE 10 18:22 5:55 30 141 Patrick Lannen JACKSON 10 18:22 5:55 31 142 Mitchell Matuz KALAMAZOO CENTRAL 10 18:22 5:55 32 144 James Padden TRAVERSE CITY CENTRA 10 18:24 5:56 33 146 Carter Del Rosario EAST KENTWOOD 10 18:25 5:56 34 147 Jesse Cole GRANDVILLE 10 18:26 5:56 35 158 Drew Bundy JACKSON 10 18:33 5:59 36 159 Connor LaRowe HOWELL 10 18:34 5:59 37 161 Joe Billian LOY NORRIX 10 18:34 5:59 38 164 Sean Oconnell SYLVANIA NORTHVIEW 10 18:34 5:59 39 171 Nick Homan SYLVANIA NORTHVIEW 10 18:38 6:00 40 173 Daniel Douches OKEMOS 10 18:40 6:01 41 174 Matt Laylin TRAVERSE CITY WEST 10 18:41 6:01 42 175 Bradley Hull OKEMOS 10 18:44 6:02 43 176 Ethan Chrusciel GRANDVILLE 10 18:47 6:03 44 184 Matt Kabacinski BAY CITY WESTERN 10 18:51 6:05 45 185 Kelsey Goode KALAMAZOO CENTRAL 10 18:52 6:05 46 186 niko rombes ANN ARBOR PIONEER B 10 18:52 6:05 47 189 Ray Innis TRAVERSE CITY WEST 10 18:58 6:06 48 191 Tyler Belyea OKEMOS 10 18:59 6:07 49 193 Ian Zawacki MONROE 10 19:01 6:08 50 196 Philip Matteson KALAMAZOO CENTRAL 10 19:04 6:08 51 211 Mike Malvar JENISON 10 19:30 6:17 52 213 Chad Weesies EAST KENTWOOD 10 19:32 6:18 53 215 Dan Mercer MUSKEGON REETHS PUFF 10 19:34 6:18 54 216 Philip Batterson HOLT 10 19:36 6:19 55 226 derek hibbs BEDFORD 10 19:53 6:24 56 227 Jeff Holt DAVISON 10 19:57 6:26 57 231 Travis Gosselin LIVONIA STEVENSON 10 20:03 6:28 58 233 Cary Krug KALAMAZOO CENTRAL 10 20:10 6:30 59 234 kevin chaperon ANN ARBOR PIONEER B 10 20:13 6:31 60 245 Brett Armstrong FOREST HILLS CENTRAL 10 20:53 6:44 61 247 Scott Spira MUSKEGON REETHS PUFF 10 21:11 6:49 62 248 John Brzozowski JACKSON 10 21:15 6:51 63 249 Ethan Collins LIVONIA STEVENSON 10 21:17 6:51 64 252 Keith Adams HOLLAND 10 21:33 6:57
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 3 Ben Miller DE LASALLE 11 15:58 5:09 2 9 Matt VanderRoest ANN ARBOR HURON 11 16:15 5:14 3 10 Brian Conn SALINE 11 16:17 5:15 4 17 Pablo Ruiz BAY CITY WESTERN 11 16:29 5:19 5 18 Matt Wines PINCKNEY 11 16:30 5:19 6 22 scott knapik HILLIARD DAVIDSON 11 16:37 5:21 7 24 Tommy Hunt SALINE 11 16:42 5:23 8 28 Erik Wilson TRAVERSE CITY WEST 11 16:47 5:25 9 32 Fasika Aklilu EAST KENTWOOD 11 16:55 5:27 10 33 Caleb Kline ANN ARBOR HURON 11 16:55 5:27 11 36 Shaun Slater PORTAGE NORTHERN 11 16:59 5:28 12 40 George Goad ROCKFORD 11 17:02 5:29 13 42 Chris Parent HOWELL 11 17:03 5:30 14 43 Chris Lotz PINCKNEY 11 17:06 5:31 15 44 Alex Bladecki BAY CITY WESTERN 11 17:07 5:31 16 48 Dave Funke UNIV. OF DETROIT JES 11 17:08 5:31 17 56 yoshi shimizu HILLIARD DAVIDSON 11 17:13 5:33 18 59 Shawn Howse LIVONIA STEVENSON 11 17:14 5:33 19 61 josh brown HILLIARD DAVIDSON 11 17:17 5:34 20 64 Joseph Hemingway HOLT 11 17:19 5:35 21 71 Will Hewitt GRAND HAVEN 11 17:28 5:38 22 73 Joe Graves HARTLAND 11 17:29 5:38 23 77 Sean Ohman PORTAGE NORTHERN 11 17:31 5:39 24 78 Evan Toyzan BAY CITY WESTERN 11 17:32 5:39 25 83 Evan Dancer TRAVERSE CITY CENTRA 11 17:36 5:40 26 86 Alex Lance TRAVERSE CITY CENTRA 11 17:37 5:41 27 90 Kyle Hanton HOLT 11 17:42 5:42 28 91 Andrew Kalenkiewicz MONROE 11 17:43 5:43 29 93 Mike Swain GRAND HAVEN 11 17:45 5:43 30 94 Fred Holwerda HUDSONVILLE 11 17:46 5:43 31 95 Eric Spitz HOLT 11 17:46 5:43 32 98 Cody Briscoe HOWELL 11 17:48 5:44 33 103 Kevin Mahar HARTLAND 11 17:54 5:46 34 110 Jack Lassaline ANN ARBOR HURON 11 18:00 5:48 35 112 Reece Karbowski TRAVERSE CITY CENTRA 11 18:01 5:48 36 115 Ryan Hladik FLUSHING 11 18:04 5:49 37 116 Kyle Esper JENISON 11 18:04 5:49 38 119 Paul Kolonich WOODHAVEN 11 18:05 5:50 39 120 Stephen Harvey HOWELL 11 18:06 5:50 40 123 neil keicher ANN ARBOR PIONEER B 11 18:07 5:50 41 126 Rich Sholtis ROCKFORD 11 18:09 5:51 42 128 andrew althaus BEDFORD 11 18:11 5:52 43 129 Brian Forhan HARTLAND 11 18:12 5:52 44 132 Monte Krukowski JENISON 11 18:14 5:53 45 136 Killian Smith DE LASALLE 11 18:19 5:54 46 150 John Van Eizenga EAST KENTWOOD 11 18:28 5:57 47 152 Childers John BRIGHTON 11 18:29 5:57 48 153 Brandon Bonebrake MUSKEGON REETHS PUFF 11 18:30 5:58 49 154 Mohammed Kakli WOODHAVEN 11 18:31 5:58 50 157 Jorge Padron HOLLAND 11 18:33 5:58 51 162 Max Dekorne JENISON 11 18:34 5:59 52 163 Mitch Gillissie GRAND HAVEN 11 18:34 5:59 53 166 Jon Hevron UNIV. OF DETROIT JES 11 18:35 5:59 54 168 Aaron Wagner DAVISON 11 18:37 6:00 55 178 Alex Hahn GRANDVILLE 11 18:47 6:03 56 179 Danny Cole JENISON 11 18:48 6:03 57 183 Smith Neil BRIGHTON 11 18:51 6:04 58 187 Bernie Kolesar GRANDVILLE 11 18:53 6:05 59 188 David Linn PORTAGE NORTHERN 11 18:56 6:06 60 192 Justin Olson HOLLAND 11 19:01 6:08 61 197 Zach Murphy HOWELL 11 19:05 6:09 62 200 Heath Bristol TRAVERSE CITY WEST 11 19:09 6:10 63 207 Jason Robeson GRAND LEDGE 11 19:19 6:13 64 212 Brian Fenech LIVONIA STEVENSON 11 19:30 6:17 65 218 Pat Clark GRAND LEDGE 11 19:41 6:20 66 220 David Wix GRAND HAVEN 11 19:43 6:21 67 221 Andrew Emaus JENISON 11 19:44 6:21 68 223 Robert Lisiecki UNIV. OF DETROIT JES 11 19:46 6:22 69 224 Matt Kapraun FLUSHING 11 19:49 6:23 70 225 Dan Hart FOREST HILLS CENTRAL 11 19:52 6:24 71 228 Matt Wolschleger FOREST HILLS CENTRAL 11 19:58 6:26 72 235 Joey Campbell JENISON 11 20:14 6:31 73 236 Ryan Thumser HOLT 11 20:14 6:31 74 237 Ethan Koester DAVISON 11 20:16 6:32 75 238 Jeff Wrenbeck LIVONIA STEVENSON 11 20:31 6:37 76 241 Jake Montgomery GRAND HAVEN 11 20:39 6:39 77 244 Phillip Johnson LOY NORRIX 11 20:51 6:43 78 254 James Coffit JACKSON 11 22:00 7:05
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 Justin Heck MONROE 12 15:43 5:04 2 2 Blake Johnson SALINE 12 15:53 5:07 3 4 Brian Hankins PINCKNEY 12 16:00 5:09 4 5 Steven Marcinkowski HOWELL 12 16:09 5:12 5 6 Gary Brownell WOODHAVEN 12 16:12 5:13 6 7 Tom Bisbee ANN ARBOR HURON 12 16:13 5:14 7 8 Kenny Wall FLUSHING 12 16:14 5:14 8 11 James Pearson UNIV. OF DETROIT JES 12 16:18 5:15 9 13 charlile cavell ANN ARBOR PIONEER 12 16:23 5:17 10 14 Nick Esbin SYLVANIA NORTHVIEW 12 16:23 5:17 11 15 Pat Cassady FLUSHING 12 16:25 5:17 12 16 Mike Katsefaras PINCKNEY 12 16:28 5:18 13 20 Jake Hohl PINCKNEY 12 16:34 5:20 14 21 Neely Matthew BRIGHTON 12 16:36 5:21 15 23 Phil Clark UNIV. OF DETROIT JES 12 16:40 5:22 16 25 Jacob Secor TRAVERSE CITY CENTRA 12 16:45 5:24 17 29 Jordan Eccleston DE LASALLE 12 16:49 5:25 18 30 Josh Siira HARTLAND 12 16:53 5:26 19 34 Chris Paas ROCKFORD 12 16:56 5:27 20 35 Matt Brunner PINCKNEY 12 16:56 5:27 21 38 jonathan henrichs ANN ARBOR PIONEER 12 17:00 5:29 22 39 talyor deluca ANN ARBOR PIONEER 12 17:01 5:29 23 45 Scott Osdras HARTLAND 12 17:07 5:31 24 46 david cogswell ANN ARBOR PIONEER 12 17:08 5:31 25 50 Geoff Burns TRAVERSE CITY WEST 12 17:09 5:32 26 51 Keith Heyboer HUDSONVILLE 12 17:10 5:32 27 53 Josh Eccleston DE LASALLE 12 17:12 5:33 28 54 Aaron Stenberg MUSKEGON REETHS PUFF 12 17:13 5:33 29 55 Brian Ritzer KALAMAZOO CENTRAL 12 17:13 5:33 30 57 Brian Hernandez SALINE 12 17:14 5:33 31 58 Richard Grover GRANDVILLE 12 17:14 5:33 32 63 Tyler Hull OKEMOS 12 17:18 5:35 33 65 nate winters HILLIARD DAVIDSON 12 17:21 5:35 34 67 Michael Quiroga OKEMOS 12 17:23 5:36 35 68 alex moore HILLIARD DAVIDSON 12 17:24 5:36 36 72 Dan Riggins TRAVERSE CITY WEST 12 17:29 5:38 37 74 Phil Fattore UNIV. OF DETROIT JES 12 17:31 5:38 38 75 Jared Koopman HUDSONVILLE 12 17:31 5:38 39 82 Kraig Koreleski HUDSONVILLE 12 17:35 5:40 40 84 Lucas Adlam PORTAGE NORTHERN 12 17:36 5:40 41 85 Matthew Ritsema FOREST HILLS CENTRAL 12 17:37 5:40 42 87 Greg Baade DE LASALLE 12 17:38 5:41 43 92 kyle kramer HILLIARD DAVIDSON 12 17:45 5:43 44 96 Josh Symes PORTAGE NORTHERN 12 17:46 5:44 45 97 Chase Everett HOLT 12 17:47 5:44 46 99 Zach Brooks ANN ARBOR HURON 12 17:50 5:45 47 101 Lou Faino MUSKEGON REETHS PUFF 12 17:51 5:45 48 102 Wesley Long MONROE 12 17:52 5:45 49 104 Matt Shepherd EAST KENTWOOD 12 17:54 5:46 50 105 Bryan Walenta HUDSONVILLE 12 17:56 5:47 51 106 Matt LaFramboise WOODHAVEN 12 17:56 5:47 52 108 Oliver Cooper SYLVANIA NORTHVIEW 12 17:59 5:48 53 109 Zach Jenkins HUDSONVILLE 12 17:59 5:48 54 113 Devan Reed HOLT 12 18:02 5:48 55 114 Dustin Sabins TRAVERSE CITY CENTRA 12 18:02 5:48 56 117 Aaron Trippe TRAVERSE CITY CENTRA 12 18:05 5:50 57 121 Chris Rousos SYLVANIA NORTHVIEW 12 18:06 5:50 58 122 John Siira HARTLAND 12 18:07 5:50 59 124 aaron horne BEDFORD 12 18:07 5:50 60 125 Zach Sepanik GRANDVILLE 12 18:08 5:50 61 127 Cy Rybecki DE LASALLE 12 18:11 5:51 62 135 Michael Dulworth JACKSON 12 18:17 5:53 63 143 Washington Curtis BRIGHTON 12 18:24 5:56 64 145 Ryan Schmidt PORTAGE CENTRAL 12 18:25 5:56 65 148 Kyle Lanigan WOODHAVEN 12 18:27 5:57 66 149 Taylor Smith HUDSONVILLE 12 18:27 5:57 67 155 Alex Ehrnstrom LOY NORRIX 12 18:31 5:58 68 156 Alex Thelen GRAND LEDGE 12 18:31 5:58 69 160 ben bodi BEDFORD 12 18:34 5:59 70 165 kinshuk rajan ANN ARBOR PIONEER B 12 18:35 5:59 71 167 Chris Ash MONROE 12 18:36 6:00 72 169 Cameron Lozeau LOY NORRIX 12 18:37 6:00 73 170 Danny Pratt FLUSHING 12 18:37 6:00 74 172 Michael Pidgeon ANN ARBOR HURON 12 18:39 6:00 75 180 Kleinschmit Andrew BRIGHTON 12 18:48 6:03 76 181 Anthony Ruscitto DAVISON 12 18:48 6:04 77 198 Ben Kamphuis HOLLAND 12 19:05 6:09 78 204 Thomas Afton PORTAGE CENTRAL 12 19:14 6:12 79 206 Issac Reimer HOLLAND 12 19:18 6:13 80 208 Ryan Kamerman GRANDVILLE 12 19:20 6:14 81 209 Jon Behmlander BAY CITY WESTERN 12 19:20 6:14 82 210 Wil Robbins FOREST HILLS CENTRAL 12 19:22 6:14 83 217 Luke Sullivan FOREST HILLS CENTRAL 12 19:40 6:20 84 219 Ryan Lubbers MUSKEGON REETHS PUFF 12 19:42 6:21 85 229 Matt Horn HOLLAND 12 19:59 6:26 86 230 chris fortson ANN ARBOR PIONEER B 12 20:03 6:27 87 239 Nick Lambert FOREST HILLS CENTRAL 12 20:35 6:38 88 242 Aaron Wilson JACKSON 12 20:44 6:41 89 246 Steve Dewolley FLUSHING 12 21:03 6:47 90 250 Eliott Tucker HOLLAND 12 21:19 6:52 91 257 Harkaran Nehal LIVONIA STEVENSON 12 22:34 7:16 92 258 Alex Schmelling LIVONIA STEVENSON 12 23:14 7:29
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - MENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 2236 James Lanciaux FREMONT 12 4:52 5:04 15:24.8 2 2069 Jason Bishop DEXTER 11 4:52 5:03 15:35.4 3 2065 Bobby Aprill DEXTER 12 4:51 5:05 15:41.3 4 2976 Addis Habtewold ST. CLAIR 12 4:49 5:08 15:48.5 5 2092 Ben Steavenson DEXTER 12 4:52 5:18 15:59.1 6 3127 Nathan Martin THREE RIVERS 12 4:52 5:15 16:03.5 7 2245 Erik Westbrook FREMONT 12 4:53 5:18 16:06.5 8 2795 Jeff MacMillan MATTAWAN 11 5:03 5:23 16:23.1 9 1866 Luke Taylor CALEDONIA 12 5:02 5:24 16:26.0 10 4550 Alex Bergquist FOREST HILLS EASTERN 12 5:03 5:24 16:27.1 11 2832 Isaiah Stone MUSKEGON ORCHARD VIE 12 5:00 5:33 16:28.2 12 2238 Mike Morgan FREMONT 12 4:51 5:33 16:31.9 13 2681 Kyle Slaughter IONIA 11 5:01 5:33 16:42.0 14 1811 David Vande Bunte BYRON CENTER 11 5:02 5:34 16:45.5 15 1892 Tony Rote CARLETON AIRPORT 9 5:04 5:40 16:46.2 16 350 Alejandro Arroyo CULVER 10 5:00 5:35 16:48.4 17 3158 Chris Ryan VICKSBURG 11 5:03 5:39 16:53.0 18 2237 Davis Lindsay FREMONT 12 5:07 5:36 16:53.0 19 3022 James Kirschner ST. JOSEPH 11 5:04 5:37 16:54.2 20 1887 Evan Krzyske CARLETON AIRPORT 10 5:04 5:40 16:57.0 21 2398 Will VandenHeuvel GR CHRISTIAN 12 5:12 5:34 16:58.0 22 2829 Adrian Rios MUSKEGON ORCHARD VIE 11 5:05 5:40 16:58.8 23 1781 Tommy VanOosten BATTLE CREEK LAKEVIE 11 5:08 5:42 16:59.5 24 2229 Nick Butcher FREMONT 9 5:21 5:37 16:59.9 25 2290 Jimmy McKeiver GR CATHOLIC CENTRAL 11 5:10 5:47 17:00.4 26 2367 Luke DeJong GR CHRISTIAN 12 5:27 5:31 17:01.0 27 2399 Lucas VanderLinden GR CHRISTIAN 12 5:20 5:40 17:01.9 28 2568 Ryan Bosma HASTINGS 12 5:07 5:39 17:02.0 29 2752 Jason Sniegowski LUDINGTON 12 5:09 5:46 17:02.3 30 2850 Mark Calhoun NILES 10 5:02 5:44 17:03.4 31 2205 Adam Leenheer FOREST HILLS EASTERN 12 5:26 5:39 17:07.8 32 1974 Gerrardo Torres COLDWATER 12 5:05 5:47 17:08.4 33 2214 Chad Scott FOREST HILLS EASTERN 10 5:26 5:37 17:09.1 34 3016 Sam Felton ST. JOSEPH 10 5:15 5:36 17:09.5 35 1909 Mitch Williams CELINA 11 5:29 5:38 17:13.3 36 2906 Brandon Hoffman PARMA WESTERN 11 5:15 5:45 17:13.7 37 2261 Andrew Olds GAYLORD 11 5:14 5:47 17:13.8 38 1926 august pappas CHELSEA 9 5:20 5:45 17:15.0 39 2082 Ken Metz DEXTER 11 5:18 5:47 17:16.8 40 1931 peter wilke CHELSEA 11 5:27 5:45 17:17.2 41 1843 Dylan Anderson CALEDONIA 11 5:16 5:51 17:18.1 42 2926 Mike Peterson SOUTH HAVEN 12 5:21 5:54 17:18.5 43 1916 teddy eyster CHELSEA 12 5:30 5:46 17:18.5 44 2441 Michael DeMann GR SOUTH CHRISTIAN 11 5:22 5:42 17:19.2 45 2198 Garrett Cullen FOREST HILLS EASTERN 10 5:24 5:42 17:20.6 46 3149 Mark Beams VICKSBURG 10 5:17 5:47 17:20.8 47 2977 Kyle Jones ST. CLAIR 12 5:08 5:45 17:22.1 48 3023 Collin Ludwig ST. JOSEPH 10 5:15 5:51 17:23.2 49 1865 Anthony Sterzick CALEDONIA 11 5:10 5:47 17:23.8 50 1847 Ben Diefenbach CALEDONIA 11 5:17 5:50 17:24.2 51 2402 David VanDyken GR CHRISTIAN 12 5:27 5:40 17:25.4 52 2442 Rob Docter GR SOUTH CHRISTIAN 11 5:24 5:36 17:26.0 53 4535 Lucas VanHof HOLLAND CHRISTIAN 12 5:32 5:46 17:27.1 54 1954 John Morrill CHIPPEWA HILLS 11 5:18 5:51 17:27.6 55 2439 Ben Bosch GR SOUTH CHRISTIAN 10 5:33 5:49 17:27.7 56 2979 Derrick Laparl ST. CLAIR 10 5:17 5:52 17:28.1 57 2385 Kevin Peterson GR CHRISTIAN 11 5:28 5:46 17:28.8 58 2923 Ben Lewis SOUTH HAVEN 12 5:25 5:41 17:29.2 59 1903 Andrew Goodwin CELINA 10 5:17 5:43 17:29.8 60 2085 Ian Nystrom DEXTER 11 5:19 5:55 17:30.1 61 2192 Louis Albertini FOREST HILLS EASTERN 12 5:22 5:37 17:31.7 62 2736 Dan Schasser LAKEWOOD 12 5:06 5:48 17:33.2 63 2868 Tommy Brinn OTSEGO 11 5:17 5:51 17:33.4 64 2947 Bobby Chapman SPRING LAKE 11 5:19 5:56 17:35.7 65 1842 Kort Alexander CALEDONIA 10 5:16 5:50 17:36.1 66 1922 nick hewitt CHELSEA 11 5:27 5:50 17:36.1 67 2672 Don Blight IONIA 9 5:21 5:55 17:37.2 68 361 Coleman Zimmerman CULVER 10 5:00 5:59 17:38.4 69 2956 Blake Rottschaffer SPRING LAKE 11 5:25 5:52 17:39.0 70 3132 Travis Sealy THREE RIVERS 11 5:22 5:53 17:40.2 71 2201 Spencer Ferris FOREST HILLS EASTERN 9 5:33 5:54 17:40.3 72 1970 Sean Guzy COLDWATER 12 5:11 6:00 17:42.1 73 3035 Dan Kozicki ST. VIATOR 12 5:24 5:54 17:42.8 74 1905 Isaac Niekamp CELINA 12 5:30 5:48 17:44.4 75 2443 P.J. Faber GR SOUTH CHRISTIAN 11 5:36 5:47 17:46.8 76 1867 Alex Tenelshof CALEDONIA 12 5:15 5:53 17:48.5 77 2793 Matt Kuhn MATTAWAN 11 5:33 5:55 17:48.5 78 2673 Tyler Ellis IONIA 9 5:34 5:48 17:49.0 79 2070 Nick Butler DEXTER 12 5:23 5:54 17:49.9 80 2753 Barrett Walquist LUDINGTON 12 5:37 5:55 17:50.7 81 3154 Kyle Kearns VICKSBURG 12 5:24 5:59 17:51.3 82 3125 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 5:28 5:57 17:52.4 83 2368 Eric Doornbos GR CHRISTIAN 11 5:27 6:03 17:52.6 84 2928 Max Taylor SOUTH HAVEN 11 5:23 6:04 17:52.6 85 1952 Andrew Franklin CHIPPEWA HILLS 11 5:35 5:55 17:52.9 86 3069 Matt Felkey TECUMSEH 12 5:27 6:09 17:53.9 87 3133 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 5:39 5:52 17:56.0 88 2233 Charlie Fias FREMONT 9 5:23 6:02 17:56.5 89 3033 Nick Fiore ST. VIATOR 9 5:25 5:59 17:57.6 90 2855 Brett Ortiz NILES 12 5:34 6:01 17:58.9 91 3150 Ryan Bowman VICKSBURG 9 5:34 6:00 18:01.0 92 2643 Michael Perez HOLLAND CHRISTIAN 12 5:27 5:52 18:02.1 93 3115 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 5:30 6:01 18:02.2 94 1801 Zac Bigelow BYRON CENTER 11 5:15 6:06 18:02.5 95 2678 Ryan Reister IONIA 12 5:31 5:59 18:03.4 96 2872 Matt Darnell OTSEGO 10 5:34 6:04 18:03.6 97 2371 Gabe Gunnink GR CHRISTIAN 11 5:28 5:52 18:05.8 98 2881 Robert Underwood OTSEGO 9 5:32 6:02 18:06.0 99 1951 Zach Fox CHIPPEWA HILLS 10 5:36 6:00 18:06.2 100 1908 Peter Starnes CELINA 11 5:37 5:54 18:06.6 101 3013 Ben Damschroder ST. JOSEPH 12 5:34 5:58 18:07.3 102 2683 Cody Stebbins IONIA 12 5:32 6:07 18:08.3 103 356 Trace Ostergren CULVER 10 5:43 5:57 18:08.7 104 2974 Andrew Gizowski ST. CLAIR 12 5:21 5:56 18:09.7 105 2436 Brendan Baaars GR SOUTH CHRISTIAN 10 5:28 6:01 18:10.4 106 2264 Zach Vaporis GAYLORD 10 5:43 6:03 18:11.0 107 2200 Jay Ferris FOREST HILLS EASTERN 11 5:35 6:01 18:11.3 108 2569 Troy Dailey HASTINGS 10 5:25 6:06 18:12.4 109 2957 Makoto Taketani SPRING LAKE 12 5:27 6:04 18:12.8 110 3011 David Burkard ST. JOSEPH 10 5:40 6:05 18:12.9 111 2675 Cody Kasper IONIA 9 5:42 6:05 18:13.6 112 2727 Blake Blocher LAKEWOOD 12 5:21 6:00 18:14.6 113 1855 Matt Lacina CALEDONIA 11 5:41 6:07 18:15.1 114 3153 Jared Hambright VICKSBURG 12 5:30 6:04 18:15.6 115 1929 mark smith CHELSEA 11 5:33 6:04 18:15.7 116 2671 Joe Bauer IONIA 11 5:29 6:01 18:16.0 117 2257 Jayden Hesselink GAYLORD 10 5:46 6:02 18:16.3 118 2749 Ethan Fulton LUDINGTON 11 5:33 6:12 18:16.3 119 2451 Steve Johnson GR SOUTH CHRISTIAN 11 5:43 5:58 18:17.8 120 1972 Kyle Raymond COLDWATER 12 5:31 6:06 18:19.0 121 3075 Spencer Marr TECUMSEH 11 5:23 6:03 18:20.2 122 2869 Trevor Brinn OTSEGO 9 5:28 6:12 18:21.7 123 2735 Billy Quint LAKEWOOD 11 5:26 6:09 18:22.3 124 2576 Dane Schils HASTINGS 11 5:26 6:06 18:23.8 125 3014 Kyle Denny ST. JOSEPH 11 5:38 5:59 18:25.1 126 3159 John Ryan VICKSBURG 11 5:24 6:20 18:25.7 127 1902 Luke Bonvillian CELINA 11 5:43 6:12 18:28.1 128 1914 dominic conybeare CHELSEA 11 5:36 6:04 18:28.5 129 1930 geoff smith-woolams CHELSEA 10 5:34 6:10 18:28.5 130 3114 Chad Creager THREE RIVERS 12 5:33 6:15 18:29.0 131 3200 Kyle Woodyard YPSILANTI 10 5:39 6:14 18:30.4 132 1900 Eric Ballinger CELINA 11 5:44 6:01 18:30.5 133 3077 Leon Miller TECUMSEH 9 5:43 6:04 18:32.3 134 2520 Tim Simon GULL LAKE 9 5:51 6:01 18:32.5 135 2699 Ian Armstrong LAKESHORE 10 5:46 6:02 18:32.6 136 1893 Bobby Sharron CARLETON AIRPORT 11 5:30 6:16 18:33.0 137 2884 Steven Yankoviak OTSEGO 12 5:37 6:13 18:33.5 138 2142 Alec Trierweiler EAST GRAND RAPIDS 12 5:35 6:11 18:34.4 139 2973 Bryan Cote ST. CLAIR 12 5:46 6:08 18:34.8 140 2981 Dave Wilemski ST. CLAIR 11 5:45 6:01 18:35.9 141 3010 Phil Brown ST. JOSEPH 12 5:47 6:08 18:36.3 142 1971 Josh Holicki COLDWATER 12 5:40 6:10 18:36.3 143 2798 Andrew Schoenfeld MATTAWAN 11 5:33 6:09 18:36.8 144 3148 Jake Andrews VICKSBURG 10 5:37 6:13 18:36.9 145 1891 Mike Manor CARLETON AIRPORT 11 5:35 6:15 18:37.6 146 2750 Tomas Lopez LUDINGTON 12 5:35 6:10 18:38.4 147 2265 Geoff Albaugh GR CATHOLIC CENTRAL 10 5:29 6:13 18:39.3 148 3067 Taylor Docking TECUMSEH 10 5:44 6:16 18:40.4 149 2751 Adrian Martinez LUDINGTON 10 5:40 6:06 18:40.7 150 2835 Jesse Ward MUSKEGON ORCHARD VIE 11 5:13 6:12 18:41.6 151 1904 Nate Gunter CELINA 10 5:55 6:09 18:41.9 152 1959 Tyler Sackett CHIPPEWA HILLS 9 5:48 6:09 18:43.4 153 1955 Russell Rebain CHIPPEWA HILLS 10 5:39 6:17 18:43.7 154 2448 Tyler Grimm GR SOUTH CHRISTIAN 12 5:26 6:17 18:45.1 155 2003 Mike Olvitt COMSTOCK 12 5:45 6:14 18:46.2 156 2657 Craig Wynia HOLLAND CHRISTIAN 10 5:53 6:09 18:46.2 157 2952 Steve Kramer SPRING LAKE 11 5:35 6:14 18:46.8 158 2521 Keegan Willis GULL LAKE 10 5:59 6:10 18:47.1 159 1807 Jeff Sattler BYRON CENTER 9 5:48 6:15 18:47.1 160 2655 Austin Werley HOLLAND CHRISTIAN 9 5:53 6:17 18:48.9 161 3080 Matt Roberts TECUMSEH 11 5:36 6:06 18:50.7 162 355 Alex Kazer CULVER 11 5:45 6:06 18:51.6 163 2496 Greg Bergland GULL LAKE 11 5:53 6:09 18:52.0 164 2495 Brett Anderson GULL LAKE 11 5:59 6:13 18:53.4 165 2748 John Dalton LUDINGTON 11 5:42 6:19 18:53.4 166 1810 Daniel Vande Bunte BYRON CENTER 9 5:51 6:16 18:53.9 167 2712 Chris Simpson LAKESHORE 11 5:39 6:23 18:55.6 168 3194 Taylor Sylvester YPSILANTI 11 5:36 6:12 18:56.0 169 2801 Alex Standiford MATTAWAN 9 5:52 6:18 18:57.2 170 3112 Korey Blasius THREE RIVERS 12 5:38 6:23 18:57.2 171 2626 Joshua Bareman HOLLAND CHRISTIAN 10 5:48 6:14 18:57.8 172 360 Austin Welch CULVER 9 5:46 6:16 19:01.2 173 2828 Josh Rhines MUSKEGON ORCHARD VIE 12 5:26 6:16 19:04.1 174 2519 Adam Simon GULL LAKE 12 5:58 6:13 19:05.3 175 3192 Cameron Simmons YPSILANTI 12 5:37 6:27 19:05.6 176 2645 Nathan Scripps HOLLAND CHRISTIAN 11 5:38 6:13 19:06.5 177 2629 Jacob Bruns HOLLAND CHRISTIAN 9 5:54 6:15 19:07.0 178 2001 Zach Newhouse COMSTOCK 12 5:45 6:24 19:08.2 179 1888 Mike Lancina CARLETON AIRPORT 11 5:38 6:23 19:10.4 180 2737 Tucker Seese LAKEWOOD 10 5:48 6:19 19:11.3 181 2902 Tyler Fenton PARMA WESTERN 12 5:56 6:25 19:11.5 182 3036 Eric Loy ST. VIATOR 9 5:43 6:24 19:13.8 183 3037 Steve Peche ST. VIATOR 9 5:53 6:18 19:14.7 184 359 Chris Trennepohl CULVER 10 5:29 6:27 19:15.9 185 2124 john Congdon EAST GRAND RAPIDS 12 5:48 6:23 19:16.2 186 2924 Tim Lewis SOUTH HAVEN 10 5:44 6:24 19:18.7 187 2734 Richie Noyce LAKEWOOD 11 5:38 6:31 19:19.4 188 2272 Kevin Brainard GR CATHOLIC CENTRAL 12 5:40 6:17 19:22.5 189 2879 Justin Schwartz OTSEGO 9 5:56 6:26 19:24.5 190 3076 Patrick McAran TECUMSEH 9 5:48 6:26 19:25.8 191 2573 Travis Moore HASTINGS 12 6:00 6:16 19:27.6 192 2292 Norm Pelak GR CATHOLIC CENTRAL 11 5:44 6:41 19:27.8 193 2954 Zach Morrison SPRING LAKE 11 6:03 6:32 19:28.6 194 2502 Troy Elliott GULL LAKE 10 5:59 6:28 19:28.9 195 2128 Peter Horton EAST GRAND RAPIDS 12 5:37 6:29 19:29.4 196 2564 Kevin Armstrong HASTINGS 12 5:57 6:23 19:31.5 197 2510 Ryan Kolb GULL LAKE 11 6:01 6:27 19:35.2 198 3027 Brett Biondi ST. VIATOR 11 5:52 6:32 19:35.3 199 3185 Jibran Fateh YPSILANTI 12 5:53 6:32 19:37.0 200 2958 Tyler Tidswell SPRING LAKE 12 5:43 6:34 19:39.5 201 2702 Mike Engen LAKESHORE 11 5:32 6:38 19:40.1 202 3039 Frank Urbanus ST. VIATOR 12 5:45 6:28 19:40.8 203 3034 Rich Hutyra ST. VIATOR 10 5:57 6:27 19:41.9 204 1885 Fleming Bieber CARLETON AIRPORT 12 5:47 6:52 19:43.2 205 2873 Nate Dendel OTSEGO 11 5:15 6:35 19:44.7 206 1969 Sam Foster COLDWATER 10 5:56 6:32 19:45.0 207 1966 Logan Clark COLDWATER 12 5:48 6:34 19:46.7 208 3184 Torren Burns YPSILANTI 12 5:50 6:36 19:46.8 209 2733 Miguel Martinez LAKEWOOD 12 5:49 6:24 19:48.0 210 1949 Brock Crystal CHIPPEWA HILLS 9 5:54 6:36 19:48.7 211 2953 Mitch MacLeod SPRING LAKE 12 5:51 6:35 19:49.7 212 2262 Dan Sharrard GAYLORD 11 6:00 6:40 19:50.8 213 2305 Jacob Thomas-Gullick GR CATHOLIC CENTRAL 11 5:58 6:36 19:52.6 214 2908 Keith Huss PARMA WESTERN 11 5:56 6:30 19:54.1 215 2256 Jake Armstrong GAYLORD 11 6:03 6:38 19:54.9 216 2853 Justin Kronewitter NILES 12 5:55 6:46 19:55.6 217 2792 Gavin Fisher MATTAWAN 10 5:54 6:41 19:58.5 218 3070 Calvin Heim TECUMSEH 11 5:57 6:43 19:59.9 219 2296 Michael Prins GR CATHOLIC CENTRAL 9 5:53 6:41 20:01.5 220 1995 Sam Hummel COMSTOCK 11 6:04 6:38 20:02.6 221 2156 Ryan Bringedahl EDWARDSBURG 12 5:46 6:36 20:03.4 222 2791 Chris Fish MATTAWAN 11 5:54 6:29 20:06.0 223 1993 Scott Forslund COMSTOCK 11 6:07 6:34 20:08.9 224 1886 Ken Domingue CARLETON AIRPORT 10 5:50 6:49 20:11.1 225 2738 Tyrel Seese LAKEWOOD 12 6:01 6:54 20:12.1 226 2851 Shawn Calhoun NILES 11 6:00 6:47 20:18.2 227 2747 Steven Allard LUDINGTON 11 6:11 6:47 20:24.3 228 2907 Nathan Hoffman PARMA WESTERN 12 5:57 6:54 20:26.1 229 3188 Danny McClure YPSILANTI 11 6:02 6:50 20:30.2 230 351 Ramsey Bradke CULVER 10 5:47 6:44 20:33.9 231 2120 Alex Axtell EAST GRAND RAPIDS 12 5:46 6:51 20:35.4 232 1812 Michael Wolfe BYRON CENTER 11 5:50 6:47 20:35.6 233 2159 Zak Eggleston EDWARDSBURG 10 6:01 6:58 20:37.7 234 2122 Isaac Berkowitz EAST GRAND RAPIDS 9 5:58 6:51 20:37.8 235 2140 jacob Styburski EAST GRAND RAPIDS 11 6:00 6:51 20:38.4 236 2565 Dustin Bateson HASTINGS 11 6:10 6:57 20:39.1 237 2703 Alex Farrington LAKESHORE 9 6:05 6:58 20:42.2 238 1806 Levi Middlemiss BYRON CENTER 11 6:10 6:49 20:47.4 239 1778 Cody Newman BATTLE CREEK LAKEVIE 10 6:11 6:52 20:49.6 240 2786 Bob Cavanaugh MATTAWAN 10 6:16 7:07 20:54.8 241 2905 Mike Grodi PARMA WESTERN 12 5:52 7:05 21:00.2 242 1805 Colin Ludema BYRON CENTER 9 6:15 7:06 21:03.6 243 2260 Wade McMillion GAYLORD 9 6:21 7:06 21:06.8 244 2258 Kory Larson GAYLORD 12 6:21 7:05 21:12.6 245 2577 Mitch Singleterry HASTINGS 9 6:08 7:12 21:22.0 246 1997 Jonathan Koss COMSTOCK 12 6:19 7:04 21:29.0 247 3193 Ryan Stevens YPSILANTI 12 6:17 7:17 21:34.4 248 2852 Anthony Horvath NILES 10 6:23 7:22 21:35.4 249 2134 Charlie Rhodes EAST GRAND RAPIDS 12 6:03 7:10 21:37.7 250 2710 Jon Rennhack LAKESHORE 12 6:15 7:12 21:58.0 251 1968 Mike Dunworth COLDWATER 9 6:36 7:24 21:59.4 252 1960 Derick Shumway CHIPPEWA HILLS 9 6:09 7:26 21:59.9 253 2158 Daniel Crowell EDWARDSBURG 11 6:22 7:37 22:04.1 254 2705 Eric Knapp LAKESHORE 9 6:06 7:11 22:10.6 255 1994 Eddie Hodges COMSTOCK 9 6:39 7:33 22:11.7 256 2831 Jeff Smart MUSKEGON ORCHARD VIE 9 6:22 7:38 22:33.6 257 2162 Pat Reck EDWARDSBURG 11 6:30 7:46 22:56.9 258 1774 Billy Demarest BATTLE CREEK LAKEVIE 11 6:13 8:35 23:05.8 259 2823 Kody Hesselink MUSKEGON ORCHARD VIE 9 6:38 7:52 23:08.6 260 2160 Ben Fahey EDWARDSBURG 12 6:36 7:49 23:20.3 261 1772 Matt Busch BATTLE CREEK LAKEVIE 10 6:44 7:45 23:37.3 262 2854 Paul Mooney NILES 11 6:43 7:53 23:45.7 263 2826 Talmage Parker MUSKEGON ORCHARD VIE 9 6:23 7:51 23:57.2 264 2004 Nick Wheeler COMSTOCK 12 7:03 7:53 24:43.6 265 2849 Caleb Bliss NILES 9 6:58 8:01 25:02.3 266 1773 Matt Crumback BATTLE CREEK LAKEVIE 10 5:25 5:45 267 2076 Alex Hess DEXTER 12 5:16 5:45 268 2230 Matt Carlson FREMONT 11 5:18 5:49 269 2972 Nick Brosky ST. CLAIR 10 5:17 5:54 270 2284 Patrick Kneibel GR CATHOLIC CENTRAL 10 5:40 6:17 271 2709 Jake Range LAKESHORE 9 5:59 6:39 272 1779 Brendan Oboyle BATTLE CREEK LAKEVIE 10 6:24 7:21 273 2910 DJ Radtke PARMA WESTERN 10 5:55 274 1775 Josh Eldridge BATTLE CREEK LAKEVIE 9 6:10 275 1514 Drake Veitenheimer ROCKFORD 10 8:21
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
TEAM RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - MENS
1. 61 FREMONT ( 16:24 1:21:57) =================================== 1 1 James Lanciaux FREMONT 12 15:25 2 7 Erik Westbrook FREMONT 12 16:07 3 12 Mike Morgan FREMONT 12 16:32 4 18 Davis Lindsay FREMONT 12 16:53 5 23 Nick Butcher FREMONT 9 17:00 6 ( 84) Charlie Fias FREMONT 9 17:57
2. 105 DEXTER ( 16:26 1:22:06) =================================== 1 2 Jason Bishop DEXTER 11 15:36 2 3 Bobby Aprill DEXTER 12 15:42 3 5 Ben Steavenson DEXTER 12 16:00 4 38 Ken Metz DEXTER 11 17:17 5 57 Ian Nystrom DEXTER 11 17:31 6 ( 76) Nick Butler DEXTER 12 17:50
3. 173 FOREST HILLS EASTERN ( 17:08 1:25:39) =================================== 1 10 Alex Bergquist FOREST HILLS EASTERN 12 16:28 2 30 Adam Leenheer FOREST HILLS EASTERN 12 17:08 3 32 Chad Scott FOREST HILLS EASTERN 10 17:10 4 43 Garrett Cullen FOREST HILLS EASTERN 10 17:21 5 58 Louis Albertini FOREST HILLS EASTERN 12 17:32 6 ( 68) Spencer Ferris FOREST HILLS EASTERN 9 17:41 7 (103) Jay Ferris FOREST HILLS EASTERN 11 18:12
4. 176 GR CHRISTIAN ( 17:12 1:25:56) =================================== 1 21 Will VandenHeuvel GR CHRISTIAN 12 16:58 2 25 Luke DeJong GR CHRISTIAN 12 17:01 3 26 Lucas VanderLinden GR CHRISTIAN 12 17:02 4 49 David VanDyken GR CHRISTIAN 12 17:26 5 55 Kevin Peterson GR CHRISTIAN 11 17:29 6 ( 80) Eric Doornbos GR CHRISTIAN 11 17:53 7 ( 93) Gabe Gunnink GR CHRISTIAN 11 18:06
5. 207 CALEDONIA ( 17:15 1:26:11) =================================== 1 9 Luke Taylor CALEDONIA 12 16:26 2 40 Dylan Anderson CALEDONIA 11 17:19 3 47 Anthony Sterzick CALEDONIA 11 17:24 4 48 Ben Diefenbach CALEDONIA 11 17:25 5 63 Kort Alexander CALEDONIA 10 17:37 6 ( 73) Alex Tenelshof CALEDONIA 12 17:49 7 (109) Matt Lacina CALEDONIA 11 18:16
6. 290 CHELSEA ( 17:33 1:27:45) =================================== 1 37 august pappas CHELSEA 9 17:15 2 39 peter wilke CHELSEA 11 17:18 3 41 teddy eyster CHELSEA 12 17:19 4 62 nick hewitt CHELSEA 11 17:37 5 111 mark smith CHELSEA 11 18:16 6 (124) geoff smith-woolams CHELSEA 10 18:29 7 (125) dominic conybeare CHELSEA 11 18:29
7. 301 ST. JOSEPH ( 17:34 1:27:50) =================================== 1 19 James Kirschner ST. JOSEPH 11 16:55 2 33 Sam Felton ST. JOSEPH 10 17:10 3 46 Collin Ludwig ST. JOSEPH 10 17:24 4 97 Ben Damschroder ST. JOSEPH 12 18:08 5 106 David Burkard ST. JOSEPH 10 18:13 6 (121) Kyle Denny ST. JOSEPH 11 18:26 7 (137) Phil Brown ST. JOSEPH 12 18:37
8. 318 GR SOUTH CHRISTIAN ( 17:39 1:28:12) =================================== 1 42 Michael DeMann GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:20 2 50 Rob Docter GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:26 3 53 Ben Bosch GR SOUTH CHRISTIAN 10 17:28 4 72 P.J. Faber GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:47 5 101 Brendan Baaars GR SOUTH CHRISTIAN 10 18:11 6 (115) Steve Johnson GR SOUTH CHRISTIAN 11 18:18 7 (150) Tyler Grimm GR SOUTH CHRISTIAN 12 18:46
9. 324 THREE RIVERS ( 17:32 1:27:37) =================================== 1 6 Nathan Martin THREE RIVERS 12 16:04 2 67 Travis Sealy THREE RIVERS 11 17:41 3 79 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 17:53 4 83 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 17:56 5 89 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 18:03 6 (126) Chad Creager THREE RIVERS 12 18:29 7 (166) Korey Blasius THREE RIVERS 12 18:58
10. 336 VICKSBURG ( 17:41 1:28:23) =================================== 1 17 Chris Ryan VICKSBURG 11 16:53 2 44 Mark Beams VICKSBURG 10 17:21 3 78 Kyle Kearns VICKSBURG 12 17:52 4 87 Ryan Bowman VICKSBURG 9 18:01 5 110 Jared Hambright VICKSBURG 12 18:16 6 (122) John Ryan VICKSBURG 11 18:26 7 (140) Jake Andrews VICKSBURG 10 18:37
11. 338 ST. CLAIR ( 17:30 1:27:26) =================================== 1 4 Addis Habtewold ST. CLAIR 12 15:49 2 45 Kyle Jones ST. CLAIR 12 17:23 3 54 Derrick Laparl ST. CLAIR 10 17:29 4 100 Andrew Gizowski ST. CLAIR 12 18:10 5 135 Bryan Cote ST. CLAIR 12 18:35 6 (136) Dave Wilemski ST. CLAIR 11 18:36
12. 341 IONIA ( 17:41 1:28:22) =================================== 1 13 Kyle Slaughter IONIA 11 16:42 2 64 Don Blight IONIA 9 17:38 3 75 Tyler Ellis IONIA 9 17:49 4 91 Ryan Reister IONIA 12 18:04 5 98 Cody Stebbins IONIA 12 18:09 6 (107) Cody Kasper IONIA 9 18:14 7 (112) Joe Bauer IONIA 11 18:16
13. 380 CELINA ( 17:49 1:29:05) =================================== 1 34 Mitch Williams CELINA 11 17:14 2 56 Andrew Goodwin CELINA 10 17:30 3 71 Isaac Niekamp CELINA 12 17:45 4 96 Peter Starnes CELINA 11 18:07 5 123 Luke Bonvillian CELINA 11 18:29 6 (128) Eric Ballinger CELINA 11 18:31 7 (147) Nate Gunter CELINA 10 18:42
14. 483 CARLETON AIRPORT ( 18:02 1:30:06) =================================== 1 15 Tony Rote CARLETON AIRPORT 9 16:47 2 20 Evan Krzyske CARLETON AIRPORT 10 16:57 3 132 Bobby Sharron CARLETON AIRPORT 11 18:33 4 141 Mike Manor CARLETON AIRPORT 11 18:38 5 175 Mike Lancina CARLETON AIRPORT 11 19:11 6 (199) Fleming Bieber CARLETON AIRPORT 12 19:44 7 (219) Ken Domingue CARLETON AIRPORT 10 20:12
15. 497 OTSEGO ( 18:08 1:30:40) =================================== 1 60 Tommy Brinn OTSEGO 11 17:34 2 92 Matt Darnell OTSEGO 10 18:04 3 94 Robert Underwood OTSEGO 9 18:06 4 118 Trevor Brinn OTSEGO 9 18:22 5 133 Steven Yankoviak OTSEGO 12 18:34 6 (184) Justin Schwartz OTSEGO 9 19:25 7 (200) Nate Dendel OTSEGO 11 19:45
16. 505 LUDINGTON ( 18:07 1:30:31) =================================== 1 28 Jason Sniegowski LUDINGTON 12 17:03 2 77 Barrett Walquist LUDINGTON 12 17:51 3 113 Ethan Fulton LUDINGTON 11 18:17 4 142 Tomas Lopez LUDINGTON 12 18:39 5 145 Adrian Martinez LUDINGTON 10 18:41 6 (160) John Dalton LUDINGTON 11 18:54 7 (222) Steven Allard LUDINGTON 11 20:25
17. 506 CULVER ( 18:07 1:30:31) =================================== 1 16 Alejandro Arroyo CULVER 10 16:49 2 65 Coleman Zimmerman CULVER 10 17:39 3 99 Trace Ostergren CULVER 10 18:09 4 158 Alex Kazer CULVER 11 18:52 5 168 Austin Welch CULVER 9 19:02 6 (180) Chris Trennepohl CULVER 10 19:16 7 (225) Ramsey Bradke CULVER 10 20:34
18. 525 CHIPPEWA HILLS ( 18:12 1:30:56) =================================== 1 52 John Morrill CHIPPEWA HILLS 11 17:28 2 81 Andrew Franklin CHIPPEWA HILLS 11 17:53 3 95 Zach Fox CHIPPEWA HILLS 10 18:07 4 148 Tyler Sackett CHIPPEWA HILLS 9 18:44 5 149 Russell Rebain CHIPPEWA HILLS 10 18:44 6 (205) Brock Crystal CHIPPEWA HILLS 9 19:49 7 (246) Derick Shumway CHIPPEWA HILLS 9 22:00
19. 555 COLDWATER ( 18:19 1:31:33) =================================== 1 31 Gerrardo Torres COLDWATER 12 17:09 2 69 Sean Guzy COLDWATER 12 17:43 3 116 Kyle Raymond COLDWATER 12 18:19 4 138 Josh Holicki COLDWATER 12 18:37 5 201 Sam Foster COLDWATER 10 19:45 6 (202) Logan Clark COLDWATER 12 19:47 7 (245) Mike Dunworth COLDWATER 9 22:00
20. 573 SPRING LAKE ( 18:21 1:31:44) =================================== 1 61 Bobby Chapman SPRING LAKE 11 17:36 2 66 Blake Rottschaffer SPRING LAKE 11 17:39 3 105 Makoto Taketani SPRING LAKE 12 18:13 4 153 Steve Kramer SPRING LAKE 11 18:47 5 188 Zach Morrison SPRING LAKE 11 19:29 6 (195) Tyler Tidswell SPRING LAKE 12 19:40 7 (206) Mitch MacLeod SPRING LAKE 12 19:50
21. 598 MATTAWAN ( 18:22 1:31:47) =================================== 1 8 Jeff MacMillan MATTAWAN 11 16:24 2 74 Matt Kuhn MATTAWAN 11 17:49 3 139 Andrew Schoenfeld MATTAWAN 11 18:37 4 165 Alex Standiford MATTAWAN 9 18:58 5 212 Gavin Fisher MATTAWAN 10 19:59 6 (217) Chris Fish MATTAWAN 11 20:06 7 (234) Bob Cavanaugh MATTAWAN 10 20:55
22. 598 MUSKEGON ORCHARD VIE ( 18:46 1:33:49) =================================== 1 11 Isaiah Stone MUSKEGON ORCHARD VIE 12 16:29 2 22 Adrian Rios MUSKEGON ORCHARD VIE 11 16:59 3 146 Jesse Ward MUSKEGON ORCHARD VIE 11 18:42 4 169 Josh Rhines MUSKEGON ORCHARD VIE 12 19:05 5 250 Jeff Smart MUSKEGON ORCHARD VIE 9 22:34 6 (252) Kody Hesselink MUSKEGON ORCHARD VIE 9 23:09 7 (255) Talmage Parker MUSKEGON ORCHARD VIE 9 23:58
23. 614 HOLLAND CHRISTIAN ( 18:25 1:32:05) =================================== 1 51 Lucas VanHof HOLLAND CHRISTIAN 12 17:28 2 88 Michael Perez HOLLAND CHRISTIAN 12 18:03 3 152 Craig Wynia HOLLAND CHRISTIAN 10 18:47 4 156 Austin Werley HOLLAND CHRISTIAN 9 18:49 5 167 Joshua Bareman HOLLAND CHRISTIAN 10 18:58 6 (172) Nathan Scripps HOLLAND CHRISTIAN 11 19:07 7 (173) Jacob Bruns HOLLAND CHRISTIAN 9 19:07
24. 628 HASTINGS ( 18:32 1:32:39) =================================== 1 27 Ryan Bosma HASTINGS 12 17:02 2 104 Troy Dailey HASTINGS 10 18:13 3 120 Dane Schils HASTINGS 11 18:24 4 186 Travis Moore HASTINGS 12 19:28 5 191 Kevin Armstrong HASTINGS 12 19:32 6 (231) Dustin Bateson HASTINGS 11 20:40 7 (239) Mitch Singleterry HASTINGS 9 21:22
25. 629 TECUMSEH ( 18:28 1:32:20) =================================== 1 82 Matt Felkey TECUMSEH 12 17:54 2 117 Spencer Marr TECUMSEH 11 18:21 3 129 Leon Miller TECUMSEH 9 18:33 4 144 Taylor Docking TECUMSEH 10 18:41 5 157 Matt Roberts TECUMSEH 11 18:51 6 (185) Patrick McAran TECUMSEH 9 19:26 7 (213) Calvin Heim TECUMSEH 11 20:00
26. 644 LAKEWOOD ( 18:33 1:32:44) =================================== 1 59 Dan Schasser LAKEWOOD 12 17:34 2 108 Blake Blocher LAKEWOOD 12 18:15 3 119 Billy Quint LAKEWOOD 11 18:23 4 176 Tucker Seese LAKEWOOD 10 19:12 5 182 Richie Noyce LAKEWOOD 11 19:20 6 (204) Miguel Martinez LAKEWOOD 12 19:48 7 (220) Tyrel Seese LAKEWOOD 12 20:13
27. 648 BYRON CENTER ( 18:38 1:33:07) =================================== 1 14 David Vande Bunte BYRON CENTER 11 16:46 2 90 Zac Bigelow BYRON CENTER 11 18:03 3 155 Jeff Sattler BYRON CENTER 9 18:48 4 162 Daniel Vande Bunte BYRON CENTER 9 18:54 5 227 Michael Wolfe BYRON CENTER 11 20:36 6 (233) Levi Middlemiss BYRON CENTER 11 20:48 7 (236) Colin Ludema BYRON CENTER 9 21:04
28. 669 GAYLORD ( 18:42 1:33:28) =================================== 1 36 Andrew Olds GAYLORD 11 17:14 2 102 Zach Vaporis GAYLORD 10 18:11 3 114 Jayden Hesselink GAYLORD 10 18:17 4 207 Dan Sharrard GAYLORD 11 19:51 5 210 Jake Armstrong GAYLORD 11 19:55 6 (237) Wade McMillion GAYLORD 9 21:07 7 (238) Kory Larson GAYLORD 12 21:13
29. 705 ST. VIATOR ( 18:46 1:33:46) =================================== 1 70 Dan Kozicki ST. VIATOR 12 17:43 2 85 Nick Fiore ST. VIATOR 9 17:58 3 178 Eric Loy ST. VIATOR 9 19:14 4 179 Steve Peche ST. VIATOR 9 19:15 5 193 Brett Biondi ST. VIATOR 11 19:36 6 (197) Frank Urbanus ST. VIATOR 12 19:41 7 (198) Rich Hutyra ST. VIATOR 10 19:42
30. 745 GR CATHOLIC CENTRAL ( 18:53 1:34:25) =================================== 1 24 Jimmy McKeiver GR CATHOLIC CENTRAL 11 17:01 2 143 Geoff Albaugh GR CATHOLIC CENTRAL 10 18:40 3 183 Kevin Brainard GR CATHOLIC CENTRAL 12 19:23 4 187 Norm Pelak GR CATHOLIC CENTRAL 11 19:28 5 208 Jacob Thomas-Gullick GR CATHOLIC CENTRAL 11 19:53 6 (214) Michael Prins GR CATHOLIC CENTRAL 9 20:02
31. 774 GULL LAKE ( 18:51 1:34:13) =================================== 1 130 Tim Simon GULL LAKE 9 18:33 2 154 Keegan Willis GULL LAKE 10 18:48 3 159 Greg Bergland GULL LAKE 11 18:52 4 161 Brett Anderson GULL LAKE 11 18:54 5 170 Adam Simon GULL LAKE 12 19:06 6 (189) Troy Elliott GULL LAKE 10 19:29 7 (192) Ryan Kolb GULL LAKE 11 19:36
32. 789 NILES ( 19:23 1:36:54) =================================== 1 29 Mark Calhoun NILES 10 17:04 2 86 Brett Ortiz NILES 12 17:59 3 211 Justin Kronewitter NILES 12 19:56 4 221 Shawn Calhoun NILES 11 20:19 5 242 Anthony Horvath NILES 10 21:36 6 (254) Paul Mooney NILES 11 23:46 7 (257) Caleb Bliss NILES 9 25:03
33. 859 YPSILANTI ( 19:12 1:35:57) =================================== 1 127 Kyle Woodyard YPSILANTI 10 18:31 2 164 Taylor Sylvester YPSILANTI 11 18:56 3 171 Cameron Simmons YPSILANTI 12 19:06 4 194 Jibran Fateh YPSILANTI 12 19:37 5 203 Torren Burns YPSILANTI 12 19:47 6 (224) Danny McClure YPSILANTI 11 20:31 7 (241) Ryan Stevens YPSILANTI 12 21:35
34. 879 PARMA WESTERN ( 19:34 1:37:49) =================================== 1 35 Brandon Hoffman PARMA WESTERN 11 17:14 2 177 Tyler Fenton PARMA WESTERN 12 19:12 3 209 Keith Huss PARMA WESTERN 11 19:55 4 223 Nathan Hoffman PARMA WESTERN 12 20:27 5 235 Mike Grodi PARMA WESTERN 12 21:01
35. 960 EAST GRAND RAPIDS ( 19:44 1:38:36) =================================== 1 134 Alec Trierweiler EAST GRAND RAPIDS 12 18:35 2 181 john Congdon EAST GRAND RAPIDS 12 19:17 3 190 Peter Horton EAST GRAND RAPIDS 12 19:30 4 226 Alex Axtell EAST GRAND RAPIDS 12 20:36 5 229 Isaac Berkowitz EAST GRAND RAPIDS 9 20:38 6 (230) jacob Styburski EAST GRAND RAPIDS 11 20:39 7 (243) Charlie Rhodes EAST GRAND RAPIDS 12 21:38
36. 966 LAKESHORE ( 19:59 1:39:51) =================================== 1 131 Ian Armstrong LAKESHORE 10 18:33 2 163 Chris Simpson LAKESHORE 11 18:56 3 196 Mike Engen LAKESHORE 11 19:41 4 232 Alex Farrington LAKESHORE 9 20:43 5 244 Jon Rennhack LAKESHORE 12 21:58 6 (248) Eric Knapp LAKESHORE 9 22:11
37. 998 COMSTOCK ( 19:56 1:39:37) =================================== 1 151 Mike Olvitt COMSTOCK 12 18:47 2 174 Zach Newhouse COMSTOCK 12 19:09 3 215 Sam Hummel COMSTOCK 11 20:03 4 218 Scott Forslund COMSTOCK 11 20:09 5 240 Jonathan Koss COMSTOCK 12 21:29 6 (249) Eddie Hodges COMSTOCK 9 22:12 7 (256) Nick Wheeler COMSTOCK 12 24:44
38. 1195 EDWARDSBURG ( 21:49 1:49:05) =================================== 1 216 Ryan Bringedahl EDWARDSBURG 12 20:04 2 228 Zak Eggleston EDWARDSBURG 10 20:38 3 247 Daniel Crowell EDWARDSBURG 11 22:05 4 251 Pat Reck EDWARDSBURG 11 22:57 5 253 Ben Fahey EDWARDSBURG 12 23:21
2007 PORTAGE INVITATIONAL (10th Anniversary) PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 6, 2007
GRADE RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - MENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 15 Tony Rote CARLETON AIRPORT 9 16:47 5:24 2 24 Nick Butcher FREMONT 9 17:00 5:29 3 38 august pappas CHELSEA 9 17:15 5:34 4 67 Don Blight IONIA 9 17:38 5:41 5 71 Spencer Ferris FOREST HILLS EASTERN 9 17:41 5:42 6 78 Tyler Ellis IONIA 9 17:49 5:45 7 88 Charlie Fias FREMONT 9 17:57 5:47 8 89 Nick Fiore ST. VIATOR 9 17:58 5:47 9 91 Ryan Bowman VICKSBURG 9 18:01 5:48 10 98 Robert Underwood OTSEGO 9 18:06 5:50 11 111 Cody Kasper IONIA 9 18:14 5:52 12 122 Trevor Brinn OTSEGO 9 18:22 5:55 13 133 Leon Miller TECUMSEH 9 18:33 5:58 14 134 Tim Simon GULL LAKE 9 18:33 5:59 15 152 Tyler Sackett CHIPPEWA HILLS 9 18:44 6:02 16 159 Jeff Sattler BYRON CENTER 9 18:48 6:03 17 160 Austin Werley HOLLAND CHRISTIAN 9 18:49 6:04 18 166 Daniel Vande Bunte BYRON CENTER 9 18:54 6:05 19 169 Alex Standiford MATTAWAN 9 18:58 6:07 20 172 Austin Welch CULVER 9 19:02 6:08 21 177 Jacob Bruns HOLLAND CHRISTIAN 9 19:07 6:10 22 182 Eric Loy ST. VIATOR 9 19:14 6:12 23 183 Steve Peche ST. VIATOR 9 19:15 6:12 24 189 Justin Schwartz OTSEGO 9 19:25 6:15 25 190 Patrick McAran TECUMSEH 9 19:26 6:16 26 210 Brock Crystal CHIPPEWA HILLS 9 19:49 6:23 27 219 Michael Prins GR CATHOLIC CENTRAL 9 20:02 6:27 28 234 Isaac Berkowitz EAST GRAND RAPIDS 9 20:38 6:39 29 237 Alex Farrington LAKESHORE 9 20:43 6:40 30 242 Colin Ludema BYRON CENTER 9 21:04 6:47 31 243 Wade McMillion GAYLORD 9 21:07 6:48 32 245 Mitch Singleterry HASTINGS 9 21:22 6:53 33 251 Mike Dunworth COLDWATER 9 22:00 7:05 34 252 Derick Shumway CHIPPEWA HILLS 9 22:00 7:05 35 254 Eric Knapp LAKESHORE 9 22:11 7:09 36 255 Eddie Hodges COMSTOCK 9 22:12 7:09 37 256 Jeff Smart MUSKEGON ORCHARD VIE 9 22:34 7:16 38 259 Kody Hesselink MUSKEGON ORCHARD VIE 9 23:09 7:27 39 263 Talmage Parker MUSKEGON ORCHARD VIE 9 23:58 7:43 40 265 Caleb Bliss NILES 9 25:03 8:04
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 16 Alejandro Arroyo CULVER 10 16:49 5:25 2 20 Evan Krzyske CARLETON AIRPORT 10 16:57 5:28 3 30 Mark Calhoun NILES 10 17:04 5:30 4 33 Chad Scott FOREST HILLS EASTERN 10 17:10 5:32 5 34 Sam Felton ST. JOSEPH 10 17:10 5:32 6 45 Garrett Cullen FOREST HILLS EASTERN 10 17:21 5:35 7 46 Mark Beams VICKSBURG 10 17:21 5:35 8 48 Collin Ludwig ST. JOSEPH 10 17:24 5:36 9 55 Ben Bosch GR SOUTH CHRISTIAN 10 17:28 5:38 10 56 Derrick Laparl ST. CLAIR 10 17:29 5:38 11 59 Andrew Goodwin CELINA 10 17:30 5:38 12 66 Kort Alexander CALEDONIA 10 17:37 5:40 13 68 Coleman Zimmerman CULVER 10 17:39 5:41 14 96 Matt Darnell OTSEGO 10 18:04 5:49 15 99 Zach Fox CHIPPEWA HILLS 10 18:07 5:50 16 103 Trace Ostergren CULVER 10 18:09 5:51 17 105 Brendan Baaars GR SOUTH CHRISTIAN 10 18:11 5:51 18 106 Zach Vaporis GAYLORD 10 18:11 5:52 19 108 Troy Dailey HASTINGS 10 18:13 5:52 20 110 David Burkard ST. JOSEPH 10 18:13 5:52 21 118 Jayden Hesselink GAYLORD 10 18:17 5:53 22 128 geoff smith-woolams CHELSEA 10 18:29 5:57 23 131 Kyle Woodyard YPSILANTI 10 18:31 5:58 24 135 Ian Armstrong LAKESHORE 10 18:33 5:59 25 144 Jake Andrews VICKSBURG 10 18:37 6:00 26 147 Geoff Albaugh GR CATHOLIC CENTRAL 10 18:40 6:01 27 148 Taylor Docking TECUMSEH 10 18:41 6:01 28 149 Adrian Martinez LUDINGTON 10 18:41 6:01 29 151 Nate Gunter CELINA 10 18:42 6:02 30 153 Russell Rebain CHIPPEWA HILLS 10 18:44 6:02 31 156 Craig Wynia HOLLAND CHRISTIAN 10 18:47 6:03 32 158 Keegan Willis GULL LAKE 10 18:48 6:03 33 171 Joshua Bareman HOLLAND CHRISTIAN 10 18:58 6:07 34 180 Tucker Seese LAKEWOOD 10 19:12 6:11 35 184 Chris Trennepohl CULVER 10 19:16 6:13 36 186 Tim Lewis SOUTH HAVEN 10 19:19 6:13 37 194 Troy Elliott GULL LAKE 10 19:29 6:17 38 203 Rich Hutyra ST. VIATOR 10 19:42 6:21 39 206 Sam Foster COLDWATER 10 19:45 6:22 40 217 Gavin Fisher MATTAWAN 10 19:59 6:26 41 224 Ken Domingue CARLETON AIRPORT 10 20:12 6:30 42 230 Ramsey Bradke CULVER 10 20:34 6:38 43 233 Zak Eggleston EDWARDSBURG 10 20:38 6:39 44 239 Cody Newman BATTLE CREEK LAKEVIE 10 20:50 6:43 45 240 Bob Cavanaugh MATTAWAN 10 20:55 6:44 46 248 Anthony Horvath NILES 10 21:36 6:57 47 261 Matt Busch BATTLE CREEK LAKEVIE 10 23:38 7:37
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 2 Jason Bishop DEXTER 11 15:36 5:02 2 8 Jeff MacMillan MATTAWAN 11 16:24 5:17 3 13 Kyle Slaughter IONIA 11 16:42 5:23 4 14 David Vande Bunte BYRON CENTER 11 16:46 5:24 5 17 Chris Ryan VICKSBURG 11 16:53 5:27 6 19 James Kirschner ST. JOSEPH 11 16:55 5:27 7 22 Adrian Rios MUSKEGON ORCHARD VIE 11 16:59 5:28 8 23 Tommy VanOosten BATTLE CREEK LAKEVIE 11 17:00 5:29 9 25 Jimmy McKeiver GR CATHOLIC CENTRAL 11 17:01 5:29 10 35 Mitch Williams CELINA 11 17:14 5:33 11 36 Brandon Hoffman PARMA WESTERN 11 17:14 5:33 12 37 Andrew Olds GAYLORD 11 17:14 5:33 13 39 Ken Metz DEXTER 11 17:17 5:34 14 40 peter wilke CHELSEA 11 17:18 5:34 15 41 Dylan Anderson CALEDONIA 11 17:19 5:35 16 44 Michael DeMann GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:20 5:35 17 49 Anthony Sterzick CALEDONIA 11 17:24 5:36 18 50 Ben Diefenbach CALEDONIA 11 17:25 5:37 19 52 Rob Docter GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:26 5:37 20 54 John Morrill CHIPPEWA HILLS 11 17:28 5:38 21 57 Kevin Peterson GR CHRISTIAN 11 17:29 5:38 22 60 Ian Nystrom DEXTER 11 17:31 5:38 23 63 Tommy Brinn OTSEGO 11 17:34 5:40 24 64 Bobby Chapman SPRING LAKE 11 17:36 5:40 25 65 nick hewitt CHELSEA 11 17:37 5:40 26 69 Blake Rottschaffer SPRING LAKE 11 17:39 5:41 27 70 Travis Sealy THREE RIVERS 11 17:41 5:42 28 75 P.J. Faber GR SOUTH CHRISTIAN 11 17:47 5:44 29 77 Matt Kuhn MATTAWAN 11 17:49 5:44 30 83 Eric Doornbos GR CHRISTIAN 11 17:53 5:46 31 84 Max Taylor SOUTH HAVEN 11 17:53 5:46 32 85 Andrew Franklin CHIPPEWA HILLS 11 17:53 5:46 33 87 Jeff Tuesley THREE RIVERS 11 17:56 5:47 34 94 Zac Bigelow BYRON CENTER 11 18:03 5:49 35 97 Gabe Gunnink GR CHRISTIAN 11 18:06 5:50 36 100 Peter Starnes CELINA 11 18:07 5:50 37 107 Jay Ferris FOREST HILLS EASTERN 11 18:12 5:52 38 113 Matt Lacina CALEDONIA 11 18:16 5:53 39 115 mark smith CHELSEA 11 18:16 5:53 40 116 Joe Bauer IONIA 11 18:16 5:53 41 117 Ethan Fulton LUDINGTON 11 18:17 5:53 42 119 Steve Johnson GR SOUTH CHRISTIAN 11 18:18 5:54 43 121 Spencer Marr TECUMSEH 11 18:21 5:55 44 123 Billy Quint LAKEWOOD 11 18:23 5:55 45 124 Dane Schils HASTINGS 11 18:24 5:56 46 125 Kyle Denny ST. JOSEPH 11 18:26 5:56 47 126 John Ryan VICKSBURG 11 18:26 5:56 48 127 Luke Bonvillian CELINA 11 18:29 5:57 49 129 dominic conybeare CHELSEA 11 18:29 5:57 50 132 Eric Ballinger CELINA 11 18:31 5:58 51 136 Bobby Sharron CARLETON AIRPORT 11 18:33 5:59 52 140 Dave Wilemski ST. CLAIR 11 18:36 6:00 53 143 Andrew Schoenfeld MATTAWAN 11 18:37 6:00 54 145 Mike Manor CARLETON AIRPORT 11 18:38 6:00 55 150 Jesse Ward MUSKEGON ORCHARD VIE 11 18:42 6:01 56 157 Steve Kramer SPRING LAKE 11 18:47 6:03 57 161 Matt Roberts TECUMSEH 11 18:51 6:04 58 162 Alex Kazer CULVER 11 18:52 6:05 59 163 Greg Bergland GULL LAKE 11 18:52 6:05 60 164 John Dalton LUDINGTON 11 18:54 6:05 61 165 Brett Anderson GULL LAKE 11 18:54 6:05 62 167 Chris Simpson LAKESHORE 11 18:56 6:06 63 168 Taylor Sylvester YPSILANTI 11 18:56 6:06 64 176 Nathan Scripps HOLLAND CHRISTIAN 11 19:07 6:10 65 179 Mike Lancina CARLETON AIRPORT 11 19:11 6:11 66 187 Richie Noyce LAKEWOOD 11 19:20 6:14 67 192 Norm Pelak GR CATHOLIC CENTRAL 11 19:28 6:16 68 193 Zach Morrison SPRING LAKE 11 19:29 6:17 69 197 Ryan Kolb GULL LAKE 11 19:36 6:19 70 198 Brett Biondi ST. VIATOR 11 19:36 6:19 71 201 Mike Engen LAKESHORE 11 19:41 6:20 72 205 Nate Dendel OTSEGO 11 19:45 6:22 73 212 Dan Sharrard GAYLORD 11 19:51 6:24 74 213 Jacob Thomas-Gullick GR CATHOLIC CENTRAL 11 19:53 6:24 75 214 Keith Huss PARMA WESTERN 11 19:55 6:25 76 215 Jake Armstrong GAYLORD 11 19:55 6:25 77 218 Calvin Heim TECUMSEH 11 20:00 6:27 78 220 Sam Hummel COMSTOCK 11 20:03 6:28 79 222 Chris Fish MATTAWAN 11 20:06 6:29 80 223 Scott Forslund COMSTOCK 11 20:09 6:30 81 226 Shawn Calhoun NILES 11 20:19 6:33 82 227 Steven Allard LUDINGTON 11 20:25 6:35 83 229 Danny McClure YPSILANTI 11 20:31 6:36 84 232 Michael Wolfe BYRON CENTER 11 20:36 6:38 85 235 jacob Styburski EAST GRAND RAPIDS 11 20:39 6:39 86 236 Dustin Bateson HASTINGS 11 20:40 6:39 87 238 Levi Middlemiss BYRON CENTER 11 20:48 6:42 88 253 Daniel Crowell EDWARDSBURG 11 22:05 7:07 89 257 Pat Reck EDWARDSBURG 11 22:57 7:24 90 258 Billy Demarest BATTLE CREEK LAKEVIE 11 23:06 7:27 91 262 Paul Mooney NILES 11 23:46 7:39
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 James Lanciaux FREMONT 12 15:25 4:58 2 3 Bobby Aprill DEXTER 12 15:42 5:03 3 4 Addis Habtewold ST. CLAIR 12 15:49 5:06 4 5 Ben Steavenson DEXTER 12 16:00 5:09 5 6 Nathan Martin THREE RIVERS 12 16:04 5:11 6 7 Erik Westbrook FREMONT 12 16:07 5:12 7 9 Luke Taylor CALEDONIA 12 16:26 5:18 8 10 Alex Bergquist FOREST HILLS EASTERN 12 16:28 5:18 9 11 Isaiah Stone MUSKEGON ORCHARD VIE 12 16:29 5:19 10 12 Mike Morgan FREMONT 12 16:32 5:20 11 18 Davis Lindsay FREMONT 12 16:53 5:27 12 21 Will VandenHeuvel GR CHRISTIAN 12 16:58 5:28 13 26 Luke DeJong GR CHRISTIAN 12 17:01 5:29 14 27 Lucas VanderLinden GR CHRISTIAN 12 17:02 5:29 15 28 Ryan Bosma HASTINGS 12 17:02 5:29 16 29 Jason Sniegowski LUDINGTON 12 17:03 5:30 17 31 Adam Leenheer FOREST HILLS EASTERN 12 17:08 5:31 18 32 Gerrardo Torres COLDWATER 12 17:09 5:31 19 42 Mike Peterson SOUTH HAVEN 12 17:19 5:35 20 43 teddy eyster CHELSEA 12 17:19 5:35 21 47 Kyle Jones ST. CLAIR 12 17:23 5:36 22 51 David VanDyken GR CHRISTIAN 12 17:26 5:37 23 53 Lucas VanHof HOLLAND CHRISTIAN 12 17:28 5:37 24 58 Ben Lewis SOUTH HAVEN 12 17:30 5:38 25 61 Louis Albertini FOREST HILLS EASTERN 12 17:32 5:39 26 62 Dan Schasser LAKEWOOD 12 17:34 5:39 27 72 Sean Guzy COLDWATER 12 17:43 5:42 28 73 Dan Kozicki ST. VIATOR 12 17:43 5:43 29 74 Isaac Niekamp CELINA 12 17:45 5:43 30 76 Alex Tenelshof CALEDONIA 12 17:49 5:44 31 79 Nick Butler DEXTER 12 17:50 5:45 32 80 Barrett Walquist LUDINGTON 12 17:51 5:45 33 81 Kyle Kearns VICKSBURG 12 17:52 5:45 34 82 Ben Jacobs THREE RIVERS 12 17:53 5:46 35 86 Matt Felkey TECUMSEH 12 17:54 5:46 36 90 Brett Ortiz NILES 12 17:59 5:48 37 92 Michael Perez HOLLAND CHRISTIAN 12 18:03 5:49 38 93 RyanJ DeNeau THREE RIVERS 12 18:03 5:49 39 95 Ryan Reister IONIA 12 18:04 5:49 40 101 Ben Damschroder ST. JOSEPH 12 18:08 5:50 41 102 Cody Stebbins IONIA 12 18:09 5:51 42 104 Andrew Gizowski ST. CLAIR 12 18:10 5:51 43 109 Makoto Taketani SPRING LAKE 12 18:13 5:52 44 112 Blake Blocher LAKEWOOD 12 18:15 5:53 45 114 Jared Hambright VICKSBURG 12 18:16 5:53 46 120 Kyle Raymond COLDWATER 12 18:19 5:54 47 130 Chad Creager THREE RIVERS 12 18:29 5:57 48 137 Steven Yankoviak OTSEGO 12 18:34 5:59 49 138 Alec Trierweiler EAST GRAND RAPIDS 12 18:35 5:59 50 139 Bryan Cote ST. CLAIR 12 18:35 5:59 51 141 Phil Brown ST. JOSEPH 12 18:37 6:00 52 142 Josh Holicki COLDWATER 12 18:37 6:00 53 146 Tomas Lopez LUDINGTON 12 18:39 6:00 54 154 Tyler Grimm GR SOUTH CHRISTIAN 12 18:46 6:03 55 155 Mike Olvitt COMSTOCK 12 18:47 6:03 56 170 Korey Blasius THREE RIVERS 12 18:58 6:07 57 173 Josh Rhines MUSKEGON ORCHARD VIE 12 19:05 6:09 58 174 Adam Simon GULL LAKE 12 19:06 6:09 59 175 Cameron Simmons YPSILANTI 12 19:06 6:09 60 178 Zach Newhouse COMSTOCK 12 19:09 6:10 61 181 Tyler Fenton PARMA WESTERN 12 19:12 6:11 62 185 john Congdon EAST GRAND RAPIDS 12 19:17 6:13 63 188 Kevin Brainard GR CATHOLIC CENTRAL 12 19:23 6:15 64 191 Travis Moore HASTINGS 12 19:28 6:16 65 195 Peter Horton EAST GRAND RAPIDS 12 19:30 6:17 66 196 Kevin Armstrong HASTINGS 12 19:32 6:18 67 199 Jibran Fateh YPSILANTI 12 19:37 6:19 68 200 Tyler Tidswell SPRING LAKE 12 19:40 6:20 69 202 Frank Urbanus ST. VIATOR 12 19:41 6:21 70 204 Fleming Bieber CARLETON AIRPORT 12 19:44 6:21 71 207 Logan Clark COLDWATER 12 19:47 6:22 72 208 Torren Burns YPSILANTI 12 19:47 6:22 73 209 Miguel Martinez LAKEWOOD 12 19:48 6:23 74 211 Mitch MacLeod SPRING LAKE 12 19:50 6:23 75 216 Justin Kronewitter NILES 12 19:56 6:25 76 221 Ryan Bringedahl EDWARDSBURG 12 20:04 6:28 77 225 Tyrel Seese LAKEWOOD 12 20:13 6:31 78 228 Nathan Hoffman PARMA WESTERN 12 20:27 6:35 79 231 Alex Axtell EAST GRAND RAPIDS 12 20:36 6:38 80 241 Mike Grodi PARMA WESTERN 12 21:01 6:46 81 244 Kory Larson GAYLORD 12 21:13 6:50 82 246 Jonathan Koss COMSTOCK 12 21:29 6:55 83 247 Ryan Stevens YPSILANTI 12 21:35 6:57 84 249 Charlie Rhodes EAST GRAND RAPIDS 12 21:38 6:58 85 250 Jon Rennhack LAKESHORE 12 21:58 7:05 86 260 Ben Fahey EDWARDSBURG 12 23:21 7:31 87 264 Nick Wheeler COMSTOCK 12 24:44 7:58
Main Meet Page |