| MHSAA Michigan State Championships Upper Peninsula Sat., Oct. 24, 2009 - Ludington Park, Escanaba MI Lower Peninsula Sat., Nov. 7, 2009 - MIS Speedway, Brooklyn MI
| | L.P. Girls Results From mhsaa.com - Div. 1 - Div. 2 - Div. 3 - Div. 4 | Back to main page Race Distance: 5K |
Div. 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 TEAM RESULTS - D1 GIRLS
1. 141 Saline (19:16.1 96:20.4) ==================================================== 1 5 Alex Leptich 12 18:19.1 2 10 Kate Carter 12 18:39.9 3 31 Alyssa Cummings 9 19:33.3 4 41 Emily Reyst 9 19:45.2 5 54 Katie Colosimo 10 20:02.9 6 (108) Amy Creutz 10 20:48.4 7 (136) Chelsea Noble 12 21:15.8
2. 192 Rockford (19:38.3 98:11.5) ==================================================== 1 16 Jane Hawks 10 18:58.8 2 25 Katie Carlson 12 19:29.0 3 44 Taylor Manett 10 19:47.3 4 48 Catie Rietsema 11 19:50.5 5 59 Sawyer Rocheleau 10 20:05.9 6 ( 76) Sam Anderson 10 20:17.0 7 (120) Allison Hazy 11 20:58.9
3. 212 Grosse Pointe South (19:28.7 97:23.2) ==================================================== 1 4 Hannah Meier 9 18:17.1 2 8 Haley Meier 9 18:35.0 3 28 Chirstina Firl 9 19:31.1 4 61 Katherine Steen 12 20:06.5 5 111 Margaret Levasseur 11 20:53.5 6 (127) Natalie Gay 11 21:02.9 7 (163) Kelly Langton 10 21:49.9
4. 218 Traverse City Central (19:44.4 98:41.8) ==================================================== 1 17 Julia Otwell 12 19:06.3 2 32 Samantha Ehle 11 19:33.6 3 39 Katie Perkins 12 19:42.7 4 63 Maren Bahra 12 20:08.7 5 67 Hannah DeBortoli 12 20:10.5 6 ( 68) Jessica Krantz 11 20:10.6 7 ( 80) Maria Lyons 11 20:18.8
5. 253 Pinckney (19:52.7 99:23.3) ==================================================== 1 33 Andrea Cerullo 11 19:34.2 2 34 Callie Clark 11 19:37.1 3 38 Kayla Boyes 12 19:41.7 4 69 Jessica WInes 11 20:11.5 5 79 Natalie Nelson 11 20:18.8 6 ( 97) Rachel Clark 11 20:33.9 7 (143) Mirunda Haas 10 21:21.1
6. 257 Troy (19:44.8 98:43.6) ==================================================== 1 6 Michelle Moriset 12 18:23.8 2 47 Sammy Johnson 12 19:48.9 3 50 Julia Dinverno 11 19:52.0 4 60 Madison Pines 12 20:06.2 5 94 Haley Burns 9 20:32.7 6 (141) Lindsey Miller 11 21:19.2
7. 294 Grandville (19:59.0 99:54.8) ==================================================== 1 21 Rachael Steil 12 19:14.7 2 22 Sammy Mondry 9 19:15.6 3 53 Natalie Allardyce 12 19:59.0 4 56 Raychel Figurski 10 20:04.7 5 142 Carlie Snoap 9 21:20.8 6 (174) Molly Taylor 11 22:21.4 7 (180) Madie Fisher 9 22:36.9
8. 317 Salem (20:06.4 100:31.8) ==================================================== 1 24 Victoria Tripp 11 19:24.8 2 52 Jordyn Moore 12 19:58.1 3 55 Shannon Flynn 9 20:03.6 4 82 Kara Booms 11 20:20.7 5 104 Ade Jepperson 9 20:44.6 6 (109) Autumn Burin 10 20:50.8 7 (125) Kelly Kerwin 10 21:00.3
9. 325 Birmingham Seaholm (20:02.1 100:10.4) ==================================================== 1 18 Tess Wilberding 9 19:07.8 2 20 Mallory Wilberding 9 19:11.6 3 42 Alex Mathews 12 19:45.8 4 100 Dara Holliday 12 20:42.1 5 145 Maryann Laboe 11 21:23.1 6 (160) Selena Wallace 9 21:46.1 7 (162) Maggie O'reilly Treter 12 21:48.3
10. 332 Ann Arbor Pioneer (20:02.3 100:11.2) ==================================================== 1 14 Elizaveta Boudreau 12 18:50.9 2 37 Tara Jibson 12 19:41.7 3 49 Katherine Hoevet 10 19:51.3 4 85 Laura Knight 12 20:22.4 5 147 Miriam Holzman 12 21:24.9 6 (149) Elise Huerta 12 21:28.1 7 (170) Christine Lim 11 22:01.1
11. 334 Livonia Churchill (19:58.0 99:49.9) ==================================================== 1 3 Sara Kroll 12 18:10.7 2 65 Katie Rash 11 20:10.1 3 72 Amanda Southwell 12 20:13.9 4 93 Bethany Pilat 10 20:32.5 5 101 Sydney Anderson 9 20:42.7 6 (132) Alexis Hickson 11 21:10.6 7 (138) Kerigan Riley 9 21:16.9
12. 341 Grand Haven (20:09.0 100:44.9) ==================================================== 1 29 Laura Addison 11 19:31.4 2 64 Catherine Keegin 10 20:09.8 3 77 Julia Stock 10 20:17.2 4 84 Natalie Myers 11 20:22.3 5 87 Karen Lomeo 11 20:24.2 6 ( 89) Cristina Perez 11 20:27.5 7 (150) Kirsti King 10 21:30.4
13. 347 East Kentwood (19:55.3 99:36.2) ==================================================== 1 9 Alissa Williams 11 18:35.1 2 11 Krista Parks 12 18:41.5 3 23 Leah Shepherd 11 19:17.1 4 148 Casey Westveer 10 21:25.2 5 156 Alina Prusko 10 21:37.3 6 (173) Erica Hippe 11 22:18.1 7 (181) Jessica Dippel 12 22:37.3
14. 375 Grand Ledge (20:16.3 101:21.5) ==================================================== 1 40 Christy Snelgrove 9 19:43.9 2 74 Jaclyn Magness 11 20:15.2 3 78 Chelsea Farquhar 12 20:17.9 4 91 Amanda Pitchford 10 20:32.2 5 92 Allison Dible 9 20:32.3 6 (121) Jennifer Snelgrove 12 20:59.2 7 (171) Amanda Schultz 9 22:03.2
15. 375 Hartland (20:06.2 100:30.8) ==================================================== 1 2 Avery Evenson 9 18:10.3 2 62 Anna Pasternak 11 20:07.3 3 90 Dani Martin 11 20:32.2 4 98 Kaitlin Halonen 9 20:41.5 5 123 Alyssa Pumford 9 20:59.5 6 (140) Allison McGinn 10 21:17.7 7 (144) Megan Skinner 10 21:22.5
16. 396 Waterford Mott (20:12.4 101:01.7) ==================================================== 1 7 Shannon Osika 11 18:30.7 2 66 Lauren Gagnon 12 20:10.4 3 83 Hannah Rhoades 10 20:21.2 4 88 Katelynn Carver 10 20:27.1 5 152 Maylani Siemasz 12 21:32.3 6 (183) Amanda Schoonover 11 22:42.4 7 (191) Rachel Mendoza 11 23:14.8
17. 400 Rochester (19:55.5 99:37.5) ==================================================== 1 1 Megan Goethals 12 16:54.8 2 12 Brook Handler 11 18:45.7 3 105 Jessica Smith 9 20:44.6 4 106 Lauren Secord 12 20:45.0 5 176 Nivi Nagaraj 10 22:27.4 6 (189) Celene Mo 11 23:06.1 7 (190) Erica Munyan 9 23:08.4
18. 409 Highland Milford (20:20.8 101:43.7) ==================================================== 1 19 Lauren Kettle 11 19:10.6 2 73 Rachel Hofsess 12 20:14.6 3 86 Mikaela Jaklic 9 20:22.9 4 115 Brittany Greenleaf 10 20:57.5 5 116 Jennie Feigley 10 20:58.1 6 (134) Alana Noone 10 21:13.2 7 (161) Shayna Joyner 9 21:47.5
19. 417 Alpena (20:17.4 101:26.8) ==================================================== 1 13 Taylor Stepanski 10 18:46.4 2 36 Samara Donajkowski 11 19:37.6 3 118 Xavier Donajkowski 10 20:58.6 4 119 Abby MacArthur 9 20:58.9 5 131 Kelsey Lewis 9 21:05.3 6 (172) Racheal McDonald 9 22:04.4 7 (185) Kaitlin Thomas 12 22:44.7
20. 422 Romeo (20:25.4 102:06.8) ==================================================== 1 27 Shelby Jackson 10 19:30.7 2 35 Shannon Boyce 9 19:37.2 3 99 Rosemary Propst 10 20:41.8 4 126 Jenna Thomas 10 21:01.8 5 135 Maria Quas 10 21:15.3 6 (146) Danielle Peyerk 10 21:24.6 7 (184) Cassidy Pawlitz 11 22:42.4
21. 435 Northville (20:28.2 102:21.0) ==================================================== 1 43 Gina McNamara 10 19:46.8 2 46 Katie Vandervoort 9 19:47.9 3 95 Alexandra Draybuck 9 20:33.1 4 112 Erin Dunne 9 20:56.1 5 139 Claire Courtney 9 21:17.1 6 (158) Emily Sklar 11 21:41.6 7 (164) Alex Rodriguez 9 21:49.9
22. 438 Sterling Heights Stevenson (20:30.7 102:33.5) ==================================================== 1 26 Melanie Brender 12 19:30.4 2 51 Alex Wood 9 19:54.5 3 71 Abbey Schudlich 11 20:12.9 4 122 Noelle Savage 11 20:59.5 5 168 Lisa Cocco 12 21:56.2 6 (182) Nicole Elkhoury 10 22:41.0 7 (193) Stephanie Tarczynski 12 23:53.3
23. 501 Brighton (20:39.9 103:19.3) ==================================================== 1 75 Cassidy Benedict 10 20:16.1 2 81 Brandi Corkins 12 20:20.2 3 107 Paige McGahan 11 20:47.8 4 110 Amanda Curtis 11 20:51.9 5 128 Corkins Taylor 9 21:03.3 6 (129) Elizabeth Kingshott 10 21:04.1 7 (151) Samantha Brish 12 21:31.7
24. 517 Midland (20:44.8 103:43.9) ==================================================== 1 57 Courtney Rouse 11 20:04.9 2 70 Katy Pekala 10 20:12.7 3 103 Megen Rapp 11 20:43.5 4 130 Stephanie Mendyk 9 21:04.8 5 157 Liz Waters 11 21:38.0 6 (187) Emily Monville 9 23:04.9 7 (194) Maggie Smith 12 24:02.0
25. 543 Monroe (20:52.4 104:21.9) ==================================================== 1 30 Marina Aguilera 10 19:33.0 2 58 Ashley Nichols 9 20:05.7 3 133 Jenna Stumpmier 12 21:12.3 4 155 Jessica Miller 12 21:36.3 5 167 Jessica Sexton 11 21:54.6 6 (177) Laura Sartisohn 12 22:30.5 7 (195) Natalie Johnson 11 24:04.0
26. 549 Midland Dow (21:03.9 105:19.2) ==================================================== 1 15 Allison White 12 18:55.7 2 45 Kellie Mussell 11 19:47.4 3 124 Brooke Wagner 11 21:00.1 4 179 Emily Wilson 11 22:35.9 5 186 Alyssa Woo 10 23:00.1 6 (188) Kaitlyn Mitchell 11 23:04.9 7 (192) Katie Clark 11 23:44.7
27. 630 Rochester Hills Stoney Creek (21:07.8 105:39.0) ==================================================== 1 96 Sara Szatkowski 11 20:33.8 2 102 Kelsie Pittel 11 20:43.4 3 114 Cassie Hoffman 9 20:57.1 4 153 Samantha Boyle 11 21:33.5 5 165 Mary Santi 9 21:51.2 6 (166) Laura Johnston 9 21:53.1 7 (175) Natalie Bick 10 22:23.9
28. 680 Temperance Bedford (21:18.2 106:31.0) ==================================================== 1 113 Amanda Zittleman 11 20:56.9 2 117 Kourtney Osentoski 10 20:58.3 3 137 Megan Sloan 11 21:16.4 4 154 Lauren Bules 9 21:35.9 5 159 Heather Felkey 12 21:43.5 6 (169) Rachel Mayer 11 21:58.9 7 (178) Anne Redd 10 22:33.3
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 314 Megan Goethals Rochester 12 T 16:54.8 2 1774 Avery Evenson Hartland 9 T 18:10.3 3 275 Sara Kroll Livonia Churchill 12 T 18:10.7 4 271 Hannah Meier Grosse Pointe South 9 T 18:17.1 5 353 Alex Leptich Saline 12 T 18:19.1 6 381 Michelle Moriset Troy 12 T 18:23.8 7 1791 Shannon Osika Waterford Mott 11 T 18:30.7 8 270 Haley Meier Grosse Pointe South 9 T 18:35.0 9 244 Alissa Williams East Kentwood 11 T 18:35.1 10 349 Kate Carter Saline 12 T 18:39.9 11 240 Krista Parks East Kentwood 12 T 18:41.5 12 407 Jackie Mullins Novi 9 I 18:42.2 13 315 Brook Handler Rochester 11 T 18:45.7 14 215 Taylor Stepanski Alpena 10 T 18:46.4 15 217 Elizaveta Boudreau Ann Arbor Pioneer 12 T 18:50.9 16 291 Allison White Midland Dow 12 T 18:55.7 17 1966 Jamie Morrissey Rochester Adams 9 I 18:57.2 18 330 Jane Hawks Rockford 10 T 18:58.8 19 409 Brooke Kovacic Oxford 9 I 18:59.2 20 418 Julia Valencia Walled Lake Western 10 I 19:00.8 21 376 Julia Otwell Traverse City Central 12 T 19:06.3 22 230 Tess Wilberding Birmingham Seaholm 9 T 19:07.8 23 385 Karyn Rapundalo Ann Arbor Huron 11 I 19:09.3 24 1786 Lauren Kettle Highland Milford 11 T 19:10.6 25 229 Mallory Wilberding Birmingham Seaholm 9 T 19:11.6 26 264 Rachael Steil Grandville 12 T 19:14.7 27 262 Sammy Mondry Grandville 9 T 19:15.6 28 417 Lindsay Clark Walled Lake Western 11 I 19:16.4 29 242 Leah Shepherd East Kentwood 11 T 19:17.1 30 384 Annie-norah Beveridge Ann Arbor Huron 11 I 19:18.8 31 348 Victoria Tripp Salem 11 T 19:24.8 32 329 Katie Carlson Rockford 12 T 19:29.0 33 1798 Sarah Johnson Rochester Adams 10 I 19:29.6 34 356 Melanie Brender Sterling Heights Stevenson 12 T 19:30.4 35 393 Bianca Kubicki Canton 11 I 19:30.7 36 336 Shelby Jackson Romeo 10 T 19:30.7 37 266 Chirstina Firl Grosse Pointe South 9 T 19:31.1 38 245 Laura Addison Grand Haven 11 T 19:31.4 39 294 Marina Aguilera Monroe 10 T 19:33.0 40 352 Alyssa Cummings Saline 9 T 19:33.3 41 372 Samantha Ehle Traverse City Central 11 T 19:33.6 42 309 Andrea Cerullo Pinckney 11 T 19:34.2 43 310 Callie Clark Pinckney 11 T 19:37.1 44 335 Shannon Boyce Romeo 9 T 19:37.2 45 210 Samara Donajkowski Alpena 11 T 19:37.6 46 221 Tara Jibson Ann Arbor Pioneer 12 T 19:41.7 47 308 Kayla Boyes Pinckney 12 T 19:41.7 48 375 Katie Perkins Traverse City Central 12 T 19:42.7 49 257 Christy Snelgrove Grand Ledge 9 T 19:43.9 50 354 Emily Reyst Saline 9 T 19:45.2 51 226 Alex Mathews Birmingham Seaholm 12 T 19:45.8 52 304 Gina McNamara Northville 10 T 19:46.8 53 332 Taylor Manett Rockford 10 T 19:47.3 54 289 Kellie Mussell Midland Dow 11 T 19:47.4 55 307 Katie Vandervoort Northville 9 T 19:47.9 56 379 Sammy Johnson Troy 12 T 19:48.9 57 1799 Caroline Miller Rochester Adams 12 I 19:49.4 58 333 Catie Rietsema Rockford 11 T 19:50.5 59 218 Katherine Hoevet Ann Arbor Pioneer 10 T 19:51.3 60 1801 Morgan Bridgewater White Lake Lakeland 10 I 19:51.5
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 61 402 Allison VanPatten Grand Rapids Kenowa Hills 10 I 19:51.9 62 378 Julia Dinverno Troy 11 T 19:52.0 63 386 Nicole Krajewski Battle Creek Lakeview 12 I 19:53.8 64 362 Alex Wood Sterling Heights Stevenson 9 T 19:54.5 65 347 Jordyn Moore Salem 12 T 19:58.1 66 401 Lauren Kersjes Grand Rapids Forest Hills Central 12 I 19:58.3 67 259 Natalie Allardyce Grandville 12 T 19:59.0 68 397 Gabby Deflorio Farmington 10 I 20:02.8 69 350 Katie Colosimo Saline 10 T 20:02.9 70 344 Shannon Flynn Salem 9 T 20:03.6 71 260 Raychel Figurski Grandville 10 T 20:04.7 72 388 Nicole Yates Bay City Western 11 I 20:04.8 73 284 Courtney Rouse Midland 11 T 20:04.9 74 297 Ashley Nichols Monroe 9 T 20:05.7 75 334 Sawyer Rocheleau Rockford 10 T 20:05.9 76 382 Madison Pines Troy 12 T 20:06.2 77 272 Katherine Steen Grosse Pointe South 12 T 20:06.5 78 1778 Anna Pasternak Hartland 11 T 20:07.3 79 370 Maren Bahra Traverse City Central 12 T 20:08.7 80 394 Jessica Saunders Carman-Ainsworth 12 I 20:09.2 81 246 Catherine Keegin Grand Haven 10 T 20:09.8 82 277 Katie Rash Livonia Churchill 11 T 20:10.1 83 1789 Lauren Gagnon Waterford Mott 12 T 20:10.4 84 371 Hannah DeBortoli Traverse City Central 12 T 20:10.5 85 373 Jessica Krantz Traverse City Central 11 T 20:10.6 86 313 Jessica WInes Pinckney 11 T 20:11.5 87 282 Katy Pekala Midland 10 T 20:12.7 88 360 Abbey Schudlich Sterling Heights Stevenson 11 T 20:12.9 89 279 Amanda Southwell Livonia Churchill 12 T 20:13.9 90 1783 Rachel Hofsess Highland Milford 12 T 20:14.6 91 254 Jaclyn Magness Grand Ledge 11 T 20:15.2 92 231 Cassidy Benedict Brighton 10 T 20:16.1 93 328 Sam Anderson Rockford 10 T 20:17.0 94 251 Julia Stock Grand Haven 10 T 20:17.2 95 420 Cara Smock Wyandotte Roosevelt 11 I 20:17.8 96 253 Chelsea Farquhar Grand Ledge 12 T 20:17.9 97 312 Natalie Nelson Pinckney 11 T 20:18.8 98 374 Maria Lyons Traverse City Central 11 T 20:18.8 99 1802 Reighan Fisher White Lake Lakeland 9 I 20:19.7 100 233 Brandi Corkins Brighton 12 T 20:20.2 101 342 Kara Booms Salem 11 T 20:20.7 102 1792 Hannah Rhoades Waterford Mott 10 T 20:21.2 103 404 Taylor Roach Holt 12 I 20:21.4 104 249 Natalie Myers Grand Haven 11 T 20:22.3 105 222 Laura Knight Ann Arbor Pioneer 12 T 20:22.4 106 1784 Mikaela Jaklic Highland Milford 9 T 20:22.9 107 248 Karen Lomeo Grand Haven 11 T 20:24.2 108 405 Megan Sanchez Hudsonville 9 I 20:24.4 109 1788 Katelynn Carver Waterford Mott 10 T 20:27.1 110 250 Cristina Perez Grand Haven 11 T 20:27.5 111 413 Marcy Marek Traverse City West 10 I 20:29.3 112 412 Rachael Favela Traverse City West 10 I 20:29.5 113 396 Sara Stassen Dearborn 11 I 20:30.6 114 387 Courtney Volstromer Battle Creek Lakeview 11 I 20:31.6 115 1776 Dani Martin Hartland 11 T 20:32.2 116 255 Amanda Pitchford Grand Ledge 10 T 20:32.2 117 252 Allison Dible Grand Ledge 9 T 20:32.3 118 276 Bethany Pilat Livonia Churchill 10 T 20:32.5 119 377 Haley Burns Troy 9 T 20:32.7 120 302 Alexandra Draybuck Northville 9 T 20:33.1
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 121 327 Sara Szatkowski Rochester Hills Stoney Creek 11 T 20:33.8 122 1964 Rachel Clark Pinckney 11 T 20:33.9 123 392 Lisa Schultz Caledonia 11 I 20:34.1 124 1796 Taylor Thorpe Fenton 10 I 20:38.5 125 419 Kelsey Young Walled Lake Western 12 I 20:41.3 126 1775 Kaitlin Halonen Hartland 9 T 20:41.5 127 339 Rosemary Propst Romeo 10 T 20:41.8 128 224 Dara Holliday Birmingham Seaholm 12 T 20:42.1 129 273 Sydney Anderson Livonia Churchill 9 T 20:42.7 130 325 Kelsie Pittel Rochester Hills Stoney Creek 11 T 20:43.4 131 283 Megen Rapp Midland 11 T 20:43.5 132 1797 Christine Goodwin North Farmington 9 I 20:44.2 133 345 Ade Jepperson Salem 9 T 20:44.6 134 320 Jessica Smith Rochester 9 T 20:44.6 135 319 Lauren Secord Rochester 12 T 20:45.0 136 237 Paige McGahan Brighton 11 T 20:47.8 137 351 Amy Creutz Saline 10 T 20:48.4 138 416 Jessica Walmsley Utica Eisenhower 11 I 20:49.7 139 399 Lauren Foote Flint Carman-Ainsworth 11 I 20:50.3 140 343 Autumn Burin Salem 10 T 20:50.8 141 234 Amanda Curtis Brighton 11 T 20:51.9 142 269 Margaret Levasseur Grosse Pointe South 11 T 20:53.5 143 403 Kailey Sickmiller Grosse Pointe North 11 I 20:54.4 144 400 Shivani Kaushal Grand Blanc 11 I 20:55.2 145 415 Jessica DeWitte Utica Eisenhower 10 I 20:55.5 146 303 Erin Dunne Northville 9 T 20:56.1 147 421 Megan Weschler Wyandotte Roosevelt 12 I 20:56.3 148 369 Amanda Zittleman Temperance Bedford 11 T 20:56.9 149 323 Cassie Hoffman Rochester Hills Stoney Creek 9 T 20:57.1 150 1782 Brittany Greenleaf Highland Milford 10 T 20:57.5 151 1781 Jennie Feigley Highland Milford 10 T 20:58.1 152 365 Kourtney Osentoski Temperance Bedford 10 T 20:58.3 153 211 Xavier Donajkowski Alpena 10 T 20:58.6 154 213 Abby MacArthur Alpena 9 T 20:58.9 155 331 Allison Hazy Rockford 11 T 20:58.9 156 258 Jennifer Snelgrove Grand Ledge 12 T 20:59.2 157 359 Noelle Savage Sterling Heights Stevenson 11 T 20:59.5 158 1779 Alyssa Pumford Hartland 9 T 20:59.5 159 389 Keara Campbell-Fox Berkley 11 I 20:59.7 160 290 Brooke Wagner Midland Dow 11 T 21:00.1 161 346 Kelly Kerwin Salem 10 T 21:00.3 162 341 Jenna Thomas Romeo 10 T 21:01.8 163 267 Natalie Gay Grosse Pointe South 11 T 21:02.9 164 235 Corkins Taylor Brighton 9 T 21:03.3 165 390 Brooke Austin Brownstown Woodhaven 11 I 21:03.8 166 236 Elizabeth Kingshott Brighton 10 T 21:04.1 167 408 Ashley Burr Oxford 9 I 21:04.5 168 280 Stephanie Mendyk Midland 9 T 21:04.8 169 212 Kelsey Lewis Alpena 9 T 21:05.3 170 274 Alexis Hickson Livonia Churchill 11 T 21:10.6 171 300 Jenna Stumpmier Monroe 12 T 21:12.3 172 1787 Alana Noone Highland Milford 10 T 21:13.2 173 340 Maria Quas Romeo 10 T 21:15.3 174 355 Chelsea Noble Saline 12 T 21:15.8 175 368 Megan Sloan Temperance Bedford 11 T 21:16.4 176 278 Kerigan Riley Livonia Churchill 9 T 21:16.9 177 301 Claire Courtney Northville 9 T 21:17.1 178 1777 Allison McGinn Hartland 10 T 21:17.7 179 380 Lindsey Miller Troy 11 T 21:19.2 180 263 Carlie Snoap Grandville 9 T 21:20.8
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 181 311 Mirunda Haas Pinckney 10 T 21:21.1 182 1780 Megan Skinner Hartland 10 T 21:22.5 183 225 Maryann Laboe Birmingham Seaholm 11 T 21:23.1 184 338 Danielle Peyerk Romeo 10 T 21:24.6 185 219 Miriam Holzman Ann Arbor Pioneer 12 T 21:24.9 186 243 Casey Westveer East Kentwood 10 T 21:25.2 187 220 Elise Huerta Ann Arbor Pioneer 12 T 21:28.1 188 247 Kirsti King Grand Haven 10 T 21:30.4 189 410 Deja Wallace Saginaw Heritage 10 I 21:31.0 190 411 Katrina Bean Swartz Creek 12 I 21:31.4 191 232 Samantha Brish Brighton 12 T 21:31.7 192 1794 Maylani Siemasz Waterford Mott 12 T 21:32.3 193 322 Samantha Boyle Rochester Hills Stoney Creek 11 T 21:33.5 194 398 Olivia Salinas Farmington 10 I 21:35.0 195 367 Lauren Bules Temperance Bedford 9 T 21:35.9 196 296 Jessica Miller Monroe 12 T 21:36.3 197 241 Alina Prusko East Kentwood 10 T 21:37.3 198 286 Liz Waters Midland 11 T 21:38.0 199 306 Emily Sklar Northville 11 T 21:41.6 200 391 Ashley Dingess Brownstown Woodhaven 12 I 21:42.4 201 363 Heather Felkey Temperance Bedford 12 T 21:43.5 202 228 Selena Wallace Birmingham Seaholm 9 T 21:46.1 203 414 Kate Dickerson Troy Athens 10 I 21:46.9 204 1785 Shayna Joyner Highland Milford 9 T 21:47.5 205 395 Siknah Chehab Dearborn 11 I 21:48.1 206 227 Maggie O'reilly Treter Birmingham Seaholm 12 T 21:48.3 207 268 Kelly Langton Grosse Pointe South 10 T 21:49.9 208 305 Alex Rodriguez Northville 9 T 21:49.9 209 326 Mary Santi Rochester Hills Stoney Creek 9 T 21:51.2 210 324 Laura Johnston Rochester Hills Stoney Creek 9 T 21:53.1 211 299 Jessica Sexton Monroe 11 T 21:54.6 212 357 Lisa Cocco Sterling Heights Stevenson 12 T 21:56.2 213 364 Rachel Mayer Temperance Bedford 11 T 21:58.9 214 223 Christine Lim Ann Arbor Pioneer 11 T 22:01.1 215 256 Amanda Schultz Grand Ledge 9 T 22:03.2 216 214 Racheal McDonald Alpena 9 T 22:04.4 217 239 Erica Hippe East Kentwood 11 T 22:18.1 218 265 Molly Taylor Grandville 11 T 22:21.4 219 321 Natalie Bick Rochester Hills Stoney Creek 10 T 22:23.9 220 318 Nivi Nagaraj Rochester 10 T 22:27.4 221 298 Laura Sartisohn Monroe 12 T 22:30.5 222 366 Anne Redd Temperance Bedford 10 T 22:33.3 223 292 Emily Wilson Midland Dow 11 T 22:35.9 224 261 Madie Fisher Grandville 9 T 22:36.9 225 238 Jessica Dippel East Kentwood 12 T 22:37.3 226 358 Nicole Elkhoury Sterling Heights Stevenson 10 T 22:41.0 227 1793 Amanda Schoonover Waterford Mott 11 T 22:42.4 228 337 Cassidy Pawlitz Romeo 11 T 22:42.4 229 216 Kaitlin Thomas Alpena 12 T 22:44.7 230 293 Alyssa Woo Midland Dow 10 T 23:00.1 231 281 Emily Monville Midland 9 T 23:04.9 232 288 Kaitlyn Mitchell Midland Dow 11 T 23:04.9 233 317 Celene Mo Rochester 11 T 23:06.1 234 316 Erica Munyan Rochester 9 T 23:08.4 235 1790 Rachel Mendoza Waterford Mott 11 T 23:14.8 236 287 Katie Clark Midland Dow 11 T 23:44.7 237 361 Stephanie Tarczynski Sterling Heights Stevenson 12 T 23:53.3 238 285 Maggie Smith Midland 12 T 24:02.0 239 295 Natalie Johnson Monroe 11 T 24:04.0
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Megan Goethals,T,12,5:27,5:26,5:30,16:55,Rochester Sara Kroll,T,12,5:34,5:47,6:07,18:11,Livonia Churchill Avery Evenson,T,9,5:38,5:54,6:02,18:11,Hartland Hannah Meier,T,9,5:43,6:01,6:03,18:18,Grosse Pointe South Alex Leptich,T,12,5:37,5:57,6:07,18:20,Saline Michelle Moriset,T,12,5:42,5:54,6:09,18:24,Troy Shannon Osika,T,11,5:37,6:00,6:12,18:31,Waterford Mott Haley Meier,T,9,5:49,6:08,6:06,18:35,Grosse Pointe South Alissa Williams,T,11,5:46,6:00,6:11,18:36,East Kentwood Kate Carter,T,12,5:43,6:09,6:10,18:40,Saline Krista Parks,T,12,5:46,5:59,6:13,18:42,East Kentwood Jackie Mullins,I,9,5:46,6:03,6:15,18:43,Novi Brook Handler,T,11,5:52,6:03,6:13,18:46,Rochester Taylor Stepanski,T,10,5:52,6:08,6:08,18:47,Alpena Elizaveta Boudreau,T,12,5:51,6:11,6:11,18:51,Ann Arbor Pioneer Allison White,T,12,5:51,6:08,6:16,18:56,Midland Dow Jamie Morrissey,I,9,5:54,6:13,6:14,18:58,Rochester Adams Jane Hawks,T,10,5:46,6:11,6:21,18:59,Rockford Brooke Kovacic,I,9,6:07,5:56,6:08,19:00,Oxford Julia Valencia,I,10,6:00,5:59,6:21,19:01,Walled Lake Western Julia Otwell,T,12,5:55,6:14,6:19,19:07,Traverse City Central Tess Wilberding,T,9,6:05,6:18,6:08,19:08,Birmingham Seaholm Karyn Rapundalo,I,11,6:03,6:09,6:17,19:10,Ann Arbor Huron Lauren Kettle,T,11,5:56,6:15,6:18,19:11,Highland Milford Mallory Wilberding,T,9,6:00,6:16,6:14,19:12,Birmingham Seaholm Rachael Steil,T,12,6:01,6:09,6:21,19:15,Grandville Sammy Mondry,T,9,6:01,6:09,6:21,19:16,Grandville Lindsay Clark,I,11,6:00,6:00,6:31,19:17,Walled Lake Western Leah Shepherd,T,11,6:00,6:22,6:17,19:18,East Kentwood Annie-norah Beveridge,I,11,5:58,6:13,6:28,19:19,Ann Arbor Huron Victoria Tripp,T,11,6:14,6:11,6:26,19:25,Salem Katie Carlson,T,12,6:03,6:23,6:28,19:29,Rockford Sarah Johnson,I,10,6:02,6:22,6:25,19:30,Rochester Adams Shelby Jackson,T,10,6:09,6:19,6:25,19:31,Romeo Melanie Brender,T,12,6:09,6:15,6:27,19:31,Sterling Heights Stevenson Bianca Kubicki,I,11,6:14,6:23,6:15,19:31,Canton Laura Addison,T,11,5:59,6:26,6:30,19:32,Grand Haven Chirstina Firl,T,9,5:52,6:17,6:36,19:32,Grosse Pointe South Marina Aguilera,T,10,6:07,6:29,6:23,19:33,Monroe Alyssa Cummings,T,9,6:02,6:32,6:24,19:34,Saline Samantha Ehle,T,11,6:11,6:22,6:20,19:34,Traverse City Central Andrea Cerullo,T,11,6:05,6:24,6:29,19:35,Pinckney Samara Donajkowski,T,11,6:05,6:33,6:23,19:38,Alpena Callie Clark,T,11,6:04,6:25,6:31,19:38,Pinckney Shannon Boyce,T,9,6:10,6:25,6:26,19:38,Romeo Tara Jibson,T,12,6:05,6:25,6:27,19:42,Ann Arbor Pioneer Kayla Boyes,T,12,6:06,6:23,6:33,19:42,Pinckney Katie Perkins,T,12,6:02,6:26,6:33,19:43,Traverse City Central Christy Snelgrove,T,9,6:08,6:27,6:28,19:44,Grand Ledge Alex Mathews,T,12,6:02,6:27,6:40,19:46,Birmingham Seaholm Emily Reyst,T,9,6:08,6:33,6:28,19:46,Saline Gina McNamara,T,10,5:53,6:32,6:44,19:47,Northville Kellie Mussell,T,11,6:14,6:32,6:21,19:48,Midland Dow Katie Vandervoort,T,9,6:04,6:29,6:37,19:48,Northville Taylor Manett,T,10,5:51,6:23,6:51,19:48,Rockford Sammy Johnson,T,12,6:07,6:31,6:37,19:49,Troy Caroline Miller,I,12,6:03,6:29,6:30,19:50,Rochester Adams Catie Rietsema,T,11,6:00,6:31,6:43,19:51,Rockford Katherine Hoevet,T,10,6:03,6:26,6:45,19:52,Ann Arbor Pioneer Julia Dinverno,T,11,6:04,6:34,6:36,19:52,Troy Allison VanPatten,I,10,6:04,6:31,6:37,19:52,Grand Rapids Kenowa Hills Morgan Bridgewater,I,10,5:58,6:30,6:43,19:52,White Lake Lakeland Nicole Krajewski,I,12,6:02,6:34,6:36,19:54,Battle Creek Lakeview Alex Wood,T,9,6:12,6:27,6:35,19:55,Sterling Heights Stevenson Natalie Allardyce,T,12,6:17,6:33,6:32,19:59,Grandville Jordyn Moore,T,12,6:18,6:29,6:34,19:59,Salem Lauren Kersjes,I,12,6:06,6:28,6:42,19:59,Grand Rapids Forest Hills Central Katie Colosimo,T,10,6:08,6:34,6:42,20:03,Saline Gabby Deflorio,I,10,6:04,6:27,6:47,20:03,Farmington Shannon Flynn,T,9,6:18,6:34,6:35,20:04,Salem Raychel Figurski,T,10,6:16,6:30,6:38,20:05,Grandville Courtney Rouse,T,11,6:14,6:30,6:38,20:05,Midland Nicole Yates,I,11,6:15,6:38,6:36,20:05,Bay City Western Ashley Nichols,T,9,6:09,6:33,6:46,20:06,Monroe Sawyer Rocheleau,T,10,6:16,6:39,6:37,20:06,Rockford Katherine Steen,T,12,6:04,6:42,6:47,20:07,Grosse Pointe South Madison Pines,T,12,6:15,6:30,6:40,20:07,Troy Anna Pasternak,T,11,6:03,6:31,6:50,20:08,Hartland Maren Bahra,T,12,6:27,6:29,6:35,20:09,Traverse City Central Catherine Keegin,T,10,6:02,6:38,6:51,20:10,Grand Haven Jessica Saunders,I,12,6:16,6:40,6:36,20:10,Carman-Ainsworth Katie Rash,T,11,6:11,6:44,6:39,20:11,Livonia Churchill Hannah DeBortoli,T,12,6:20,6:33,6:39,20:11,Traverse City Central Jessica Krantz,T,11,6:20,6:35,6:37,20:11,Traverse City Central Lauren Gagnon,T,12,6:13,6:27,6:48,20:11,Waterford Mott Jessica WInes,T,11,6:06,6:37,6:45,20:12,Pinckney Katy Pekala,T,10,6:10,6:43,6:44,20:13,Midland Abbey Schudlich,T,11,6:15,6:46,6:32,20:13,Sterling Heights Stevenson Amanda Southwell,T,12,6:05,6:33,6:54,20:14,Livonia Churchill Rachel Hofsess,T,12,6:19,6:36,6:40,20:15,Highland Milford Jaclyn Magness,T,11,6:17,6:35,6:43,20:16,Grand Ledge Cassidy Benedict,T,10,6:12,6:37,6:47,20:17,Brighton Sam Anderson,T,10,6:09,6:38,6:47,20:17,Rockford Julia Stock,T,10,6:14,6:33,6:48,20:18,Grand Haven Chelsea Farquhar,T,12,6:19,6:38,6:47,20:18,Grand Ledge Cara Smock,I,11,6:03,6:45,6:47,20:18,Wyandotte Roosevelt Natalie Nelson,T,11,6:06,6:38,6:53,20:19,Pinckney Maria Lyons,T,11,6:20,6:47,6:34,20:19,Traverse City Central Reighan Fisher,I,9,6:13,6:43,6:46,20:20,White Lake Lakeland Brandi Corkins,T,12,6:07,6:42,6:48,20:21,Brighton Kara Booms,T,11,6:19,6:35,6:46,20:21,Salem Taylor Roach,I,12,6:14,6:41,6:48,20:22,Holt Hannah Rhoades,T,10,6:22,6:38,6:44,20:22,Waterford Mott Laura Knight,T,12,6:04,6:43,6:56,20:23,Ann Arbor Pioneer Natalie Myers,T,11,6:06,6:41,6:50,20:23,Grand Haven Mikaela Jaklic,T,9,6:18,6:36,6:43,20:23,Highland Milford Karen Lomeo,T,11,6:14,6:40,6:49,20:25,Grand Haven Megan Sanchez,I,9,6:18,6:38,6:48,20:25,Hudsonville Cristina Perez,T,11,5:59,6:40,7:09,20:28,Grand Haven Katelynn Carver,T,10,6:23,6:38,6:45,20:28,Waterford Mott Rachael Favela,I,10,6:20,6:39,6:50,20:30,Traverse City West Marcy Marek,I,10,6:19,6:39,6:51,20:30,Traverse City West Sara Stassen,I,11,6:04,6:38,7:01,20:31,Dearborn Courtney Volstromer,I,11,6:12,6:46,6:57,20:32,Battle Creek Lakeview Allison Dible,T,9,6:21,6:43,6:50,20:33,Grand Ledge Amanda Pitchford,T,10,6:19,6:45,6:50,20:33,Grand Ledge Bethany Pilat,T,10,6:13,6:49,6:52,20:33,Livonia Churchill Haley Burns,T,9,6:24,6:38,6:50,20:33,Troy Dani Martin,T,11,6:24,6:41,6:50,20:33,Hartland Alexandra Draybuck,T,9,6:16,6:44,6:51,20:34,Northville Sara Szatkowski,T,11,6:17,6:50,6:47,20:34,Rochester Hills Stoney Creek Rachel Clark,T,11,6:04,6:26,7:18,20:34,Pinckney Lisa Schultz,I,11,6:19,6:48,6:48,20:35,Caledonia Taylor Thorpe,I,10,6:17,6:34,7:07,20:39,Fenton Rosemary Propst,T,10,6:22,6:45,6:54,20:42,Romeo Kelsey Young,I,12,6:23,6:45,6:55,20:42,Walled Lake Western Kaitlin Halonen,T,9,6:24,6:48,6:52,20:42,Hartland Dara Holliday,T,12,6:22,6:43,6:51,20:43,Birmingham Seaholm Sydney Anderson,T,9,6:14,6:49,6:57,20:43,Livonia Churchill Megen Rapp,T,11,6:12,6:45,7:04,20:44,Midland Kelsie Pittel,T,11,6:22,6:47,6:51,20:44,Rochester Hills Stoney Creek Lauren Secord,T,12,6:23,6:45,6:58,20:45,Rochester Jessica Smith,T,9,6:23,6:46,6:55,20:45,Rochester Ade Jepperson,T,9,6:23,6:48,6:53,20:45,Salem Christine Goodwin,I,9,6:22,6:48,6:55,20:45,North Farmington Paige McGahan,T,11,6:13,6:50,7:00,20:48,Brighton Amy Creutz,T,10,6:10,6:48,7:08,20:49,Saline Jessica Walmsley,I,11,6:27,6:57,6:48,20:50,Utica Eisenhower Autumn Burin,T,10,6:34,6:49,6:48,20:51,Salem Lauren Foote,I,11,6:15,6:55,7:00,20:51,Flint Carman-Ainsworth Amanda Curtis,T,11,6:24,6:56,6:56,20:52,Brighton Margaret Levasseur,T,11,6:22,6:48,7:02,20:54,Grosse Pointe South Kailey Sickmiller,I,11,6:21,6:53,6:58,20:55,Grosse Pointe North Shivani Kaushal,I,11,6:21,6:52,7:01,20:56,Grand Blanc Jessica DeWitte,I,10,6:27,6:58,6:50,20:56,Utica Eisenhower Erin Dunne,T,9,6:17,6:51,7:05,20:57,Northville Amanda Zittleman,T,11,6:26,6:58,7:00,20:57,Temperance Bedford Megan Weschler,I,12,6:05,6:57,7:10,20:57,Wyandotte Roosevelt Cassie Hoffman,T,9,6:23,6:51,7:04,20:58,Rochester Hills Stoney Creek Brittany Greenleaf,T,10,6:26,6:51,7:00,20:58,Highland Milford Xavier Donajkowski,T,10,6:25,6:56,6:55,20:59,Alpena Abby MacArthur,T,9,6:33,6:58,6:42,20:59,Alpena Allison Hazy,T,11,6:23,6:56,6:59,20:59,Rockford Kourtney Osentoski,T,10,6:32,6:58,6:51,20:59,Temperance Bedford Jennie Feigley,T,10,6:24,6:53,7:01,20:59,Highland Milford Jennifer Snelgrove,T,12,6:08,7:04,7:07,21:00,Grand Ledge Noelle Savage,T,11,6:30,6:55,6:54,21:00,Sterling Heights Stevenson Keara Campbell-Fox,I,11,6:13,6:57,7:06,21:00,Berkley Alyssa Pumford,T,9,6:25,6:52,7:00,21:00,Hartland Brooke Wagner,T,11,6:23,6:55,7:04,21:01,Midland Dow Kelly Kerwin,T,10,6:22,6:42,7:06,21:01,Salem Jenna Thomas,T,10,6:32,6:51,6:56,21:02,Romeo Natalie Gay,T,11,6:28,6:56,6:57,21:03,Grosse Pointe South Corkins Taylor,T,9,6:22,6:56,7:02,21:04,Brighton Brooke Austin,I,11,6:16,7:03,7:05,21:04,Brownstown Woodhaven Elizabeth Kingshott,T,10,5:59,6:49,7:27,21:05,Brighton Stephanie Mendyk,T,9,6:24,6:53,7:04,21:05,Midland Ashley Burr,I,9,6:41,6:46,6:54,21:05,Oxford Kelsey Lewis,T,9,6:30,6:56,6:57,21:06,Alpena Alexis Hickson,T,11,6:40,6:52,6:56,21:11,Livonia Churchill Jenna Stumpmier,T,12,6:28,7:01,7:01,21:13,Monroe Alana Noone,T,10,6:25,6:59,7:07,21:14,Highland Milford Maria Quas,T,10,6:34,7:05,6:52,21:16,Romeo Chelsea Noble,T,12,6:13,7:01,7:16,21:16,Saline Kerigan Riley,T,9,6:18,6:58,7:19,21:17,Livonia Churchill Megan Sloan,T,11,6:33,7:01,7:02,21:17,Temperance Bedford Claire Courtney,T,9,6:24,7:02,7:05,21:18,Northville Allison McGinn,T,10,6:25,6:58,7:14,21:18,Hartland Lindsey Miller,T,11,,,7:28,21:20,Troy Carlie Snoap,T,9,6:24,7:06,7:10,21:21,Grandville Mirunda Haas,T,10,6:19,7:02,7:15,21:22,Pinckney Megan Skinner,T,10,6:26,6:58,7:14,21:23,Hartland Maryann Laboe,T,11,6:29,6:47,7:24,21:24,Birmingham Seaholm Miriam Holzman,T,12,6:23,6:57,7:24,21:25,Ann Arbor Pioneer Danielle Peyerk,T,10,6:31,7:03,7:06,21:25,Romeo Casey Westveer,T,10,6:30,6:58,7:13,21:26,East Kentwood Elise Huerta,T,12,6:39,7:05,7:01,21:29,Ann Arbor Pioneer Kirsti King,T,10,6:21,7:01,7:19,21:31,Grand Haven Deja Wallace,I,10,6:26,7:10,7:15,21:31,Saginaw Heritage Samantha Brish,T,12,6:12,7:13,7:29,21:32,Brighton Katrina Bean,I,12,6:33,7:01,7:18,21:32,Swartz Creek Maylani Siemasz,T,12,6:37,7:05,7:07,21:33,Waterford Mott Samantha Boyle,T,11,6:21,7:05,7:24,21:34,Rochester Hills Stoney Creek Olivia Salinas,I,10,6:14,7:11,7:20,21:35,Farmington Lauren Bules,T,9,6:32,7:00,7:19,21:36,Temperance Bedford Jessica Miller,T,12,6:38,7:06,7:11,21:37,Monroe Alina Prusko,T,10,6:36,7:02,7:18,21:38,East Kentwood Liz Waters,T,11,6:38,7:03,7:16,21:38,Midland Emily Sklar,T,11,6:25,7:10,7:23,21:42,Northville Ashley Dingess,I,12,6:17,7:13,7:25,21:43,Brownstown Woodhaven Heather Felkey,T,12,6:32,7:05,7:21,21:44,Temperance Bedford Selena Wallace,T,9,6:37,7:07,7:23,21:47,Birmingham Seaholm Kate Dickerson,I,10,6:18,7:21,7:25,21:47,Troy Athens Shayna Joyner,T,9,6:25,7:13,7:29,21:48,Highland Milford Maggie O'reilly Treter,T,12,6:34,7:02,7:26,21:49,Birmingham Seaholm Siknah Chehab,I,11,6:20,7:30,7:17,21:49,Dearborn Kelly Langton,T,10,6:29,7:10,7:32,21:50,Grosse Pointe South Alex Rodriguez,T,9,6:25,7:18,7:31,21:50,Northville Mary Santi,T,9,6:34,7:09,7:26,21:52,Rochester Hills Stoney Creek Laura Johnston,T,9,6:31,7:11,7:28,21:54,Rochester Hills Stoney Creek Jessica Sexton,T,11,6:35,7:18,7:16,21:55,Monroe Lisa Cocco,T,12,6:40,7:12,7:21,21:57,Sterling Heights Stevenson Rachel Mayer,T,11,6:50,7:14,7:14,21:59,Temperance Bedford Christine Lim,T,11,6:11,7:22,7:41,22:02,Ann Arbor Pioneer Amanda Schultz,T,9,6:26,7:17,7:34,22:04,Grand Ledge Racheal McDonald,T,9,6:45,7:18,7:18,22:05,Alpena Erica Hippe,T,11,6:37,7:09,7:45,22:19,East Kentwood Molly Taylor,T,11,6:37,7:21,7:38,22:22,Grandville Natalie Bick,T,10,6:47,7:14,7:37,22:24,Rochester Hills Stoney Creek Nivi Nagaraj,T,10,6:30,7:14,7:51,22:28,Rochester Laura Sartisohn,T,12,6:46,7:25,7:40,22:31,Monroe Anne Redd,T,10,6:36,7:33,7:41,22:34,Temperance Bedford Emily Wilson,T,11,6:38,7:40,7:37,22:36,Midland Dow Madie Fisher,T,9,6:55,7:24,7:37,22:37,Grandville Jessica Dippel,T,12,6:38,7:16,7:53,22:38,East Kentwood Nicole Elkhoury,T,10,6:32,7:27,7:50,22:41,Sterling Heights Stevenson Cassidy Pawlitz,T,11,6:57,7:22,7:40,22:43,Romeo Amanda Schoonover,T,11,6:54,7:30,7:34,22:43,Waterford Mott Kaitlin Thomas,T,12,7:01,7:32,7:31,22:45,Alpena Alyssa Woo,T,10,6:56,7:36,7:46,23:01,Midland Dow Emily Monville,T,9,6:57,7:29,7:51,23:05,Midland Kaitlyn Mitchell,T,11,7:00,7:46,7:37,23:05,Midland Dow Celene Mo,T,11,7:10,7:34,7:36,23:07,Rochester Erica Munyan,T,9,6:48,7:41,7:53,23:09,Rochester Rachel Mendoza,T,11,7:14,7:44,7:35,23:15,Waterford Mott Katie Clark,T,11,6:59,7:53,8:02,23:45,Midland Dow Stephanie Tarczynski,T,12,7:17,8:03,7:48,23:54,Sterling Heights Stevenson Maggie Smith,T,12,7:19,7:56,8:01,24:02,Midland Natalie Johnson,T,11,7:20,7:55,8:01,24:04,Monroe
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009
GRADE RESULTS - D1 GIRLS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Avery Evenson Hartland 9 18:10.3 2 Hannah Meier Grosse Pointe South 9 18:17.1 3 Haley Meier Grosse Pointe South 9 18:35.0 4 Jackie Mullins Novi 9 18:42.2 5 Jamie Morrissey Rochester Adams 9 18:57.2 6 Brooke Kovacic Oxford 9 18:59.2 7 Tess Wilberding Birmingham Seaholm 9 19:07.8 8 Mallory Wilberding Birmingham Seaholm 9 19:11.6 9 Sammy Mondry Grandville 9 19:15.6 10 Chirstina Firl Grosse Pointe South 9 19:31.1 11 Alyssa Cummings Saline 9 19:33.3 12 Shannon Boyce Romeo 9 19:37.2 13 Christy Snelgrove Grand Ledge 9 19:43.9 14 Emily Reyst Saline 9 19:45.2 15 Katie Vandervoort Northville 9 19:47.9 16 Alex Wood Sterling Heights Stevenson 9 19:54.5 17 Shannon Flynn Salem 9 20:03.6 18 Ashley Nichols Monroe 9 20:05.7 19 Reighan Fisher White Lake Lakeland 9 20:19.7 20 Mikaela Jaklic Highland Milford 9 20:22.9 21 Megan Sanchez Hudsonville 9 20:24.4 22 Allison Dible Grand Ledge 9 20:32.3 23 Haley Burns Troy 9 20:32.7 24 Alexandra Draybuck Northville 9 20:33.1 25 Kaitlin Halonen Hartland 9 20:41.5 26 Sydney Anderson Livonia Churchill 9 20:42.7 27 Christine Goodwin North Farmington 9 20:44.2 28 Ade Jepperson Salem 9 20:44.6 29 Jessica Smith Rochester 9 20:44.6 30 Erin Dunne Northville 9 20:56.1 31 Cassie Hoffman Rochester Hills Stoney Creek 9 20:57.1 32 Abby MacArthur Alpena 9 20:58.9 33 Alyssa Pumford Hartland 9 20:59.5 34 Corkins Taylor Brighton 9 21:03.3 35 Ashley Burr Oxford 9 21:04.5 36 Stephanie Mendyk Midland 9 21:04.8 37 Kelsey Lewis Alpena 9 21:05.3 38 Kerigan Riley Livonia Churchill 9 21:16.9 39 Claire Courtney Northville 9 21:17.1 40 Carlie Snoap Grandville 9 21:20.8 41 Lauren Bules Temperance Bedford 9 21:35.9 42 Selena Wallace Birmingham Seaholm 9 21:46.1 43 Shayna Joyner Highland Milford 9 21:47.5 44 Alex Rodriguez Northville 9 21:49.9 45 Mary Santi Rochester Hills Stoney Creek 9 21:51.2 46 Laura Johnston Rochester Hills Stoney Creek 9 21:53.1 47 Amanda Schultz Grand Ledge 9 22:03.2 48 Racheal McDonald Alpena 9 22:04.4 49 Madie Fisher Grandville 9 22:36.9 50 Emily Monville Midland 9 23:04.9 51 Erica Munyan Rochester 9 23:08.4
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Taylor Stepanski Alpena 10 18:46.4 2 Jane Hawks Rockford 10 18:58.8 3 Julia Valencia Walled Lake Western 10 19:00.8 4 Sarah Johnson Rochester Adams 10 19:29.6 5 Shelby Jackson Romeo 10 19:30.7 6 Marina Aguilera Monroe 10 19:33.0 7 Gina McNamara Northville 10 19:46.8 8 Taylor Manett Rockford 10 19:47.3 9 Katherine Hoevet Ann Arbor Pioneer 10 19:51.3 10 Morgan Bridgewater White Lake Lakeland 10 19:51.5 11 Allison VanPatten Grand Rapids Kenowa Hills 10 19:51.9 12 Gabby Deflorio Farmington 10 20:02.8 13 Katie Colosimo Saline 10 20:02.9 14 Raychel Figurski Grandville 10 20:04.7 15 Sawyer Rocheleau Rockford 10 20:05.9 16 Catherine Keegin Grand Haven 10 20:09.8 17 Katy Pekala Midland 10 20:12.7 18 Cassidy Benedict Brighton 10 20:16.1 19 Sam Anderson Rockford 10 20:17.0 20 Julia Stock Grand Haven 10 20:17.2 21 Hannah Rhoades Waterford Mott 10 20:21.2 22 Katelynn Carver Waterford Mott 10 20:27.1 23 Marcy Marek Traverse City West 10 20:29.3 24 Rachael Favela Traverse City West 10 20:29.5 25 Amanda Pitchford Grand Ledge 10 20:32.2 26 Bethany Pilat Livonia Churchill 10 20:32.5 27 Taylor Thorpe Fenton 10 20:38.5 28 Rosemary Propst Romeo 10 20:41.8 29 Amy Creutz Saline 10 20:48.4 30 Autumn Burin Salem 10 20:50.8 31 Jessica DeWitte Utica Eisenhower 10 20:55.5 32 Brittany Greenleaf Highland Milford 10 20:57.5 33 Jennie Feigley Highland Milford 10 20:58.1 34 Kourtney Osentoski Temperance Bedford 10 20:58.3 35 Xavier Donajkowski Alpena 10 20:58.6 36 Kelly Kerwin Salem 10 21:00.3 37 Jenna Thomas Romeo 10 21:01.8 38 Elizabeth Kingshott Brighton 10 21:04.1 39 Alana Noone Highland Milford 10 21:13.2 40 Maria Quas Romeo 10 21:15.3 41 Allison McGinn Hartland 10 21:17.7 42 Mirunda Haas Pinckney 10 21:21.1 43 Megan Skinner Hartland 10 21:22.5 44 Danielle Peyerk Romeo 10 21:24.6 45 Casey Westveer East Kentwood 10 21:25.2 46 Kirsti King Grand Haven 10 21:30.4 47 Deja Wallace Saginaw Heritage 10 21:31.0 48 Olivia Salinas Farmington 10 21:35.0 49 Alina Prusko East Kentwood 10 21:37.3 50 Kate Dickerson Troy Athens 10 21:46.9 51 Kelly Langton Grosse Pointe South 10 21:49.9 52 Natalie Bick Rochester Hills Stoney Creek 10 22:23.9 53 Nivi Nagaraj Rochester 10 22:27.4 54 Anne Redd Temperance Bedford 10 22:33.3 55 Nicole Elkhoury Sterling Heights Stevenson 10 22:41.0 56 Alyssa Woo Midland Dow 10 23:00.1
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Shannon Osika Waterford Mott 11 18:30.7 2 Alissa Williams East Kentwood 11 18:35.1 3 Brook Handler Rochester 11 18:45.7 4 Karyn Rapundalo Ann Arbor Huron 11 19:09.3 5 Lauren Kettle Highland Milford 11 19:10.6 6 Lindsay Clark Walled Lake Western 11 19:16.4 7 Leah Shepherd East Kentwood 11 19:17.1 8 Annie-norah Beveridge Ann Arbor Huron 11 19:18.8 9 Victoria Tripp Salem 11 19:24.8 10 Bianca Kubicki Canton 11 19:30.7 11 Laura Addison Grand Haven 11 19:31.4 12 Samantha Ehle Traverse City Central 11 19:33.6 13 Andrea Cerullo Pinckney 11 19:34.2 14 Callie Clark Pinckney 11 19:37.1 15 Samara Donajkowski Alpena 11 19:37.6 16 Kellie Mussell Midland Dow 11 19:47.4 17 Catie Rietsema Rockford 11 19:50.5 18 Julia Dinverno Troy 11 19:52.0 19 Nicole Yates Bay City Western 11 20:04.8 20 Courtney Rouse Midland 11 20:04.9 21 Anna Pasternak Hartland 11 20:07.3 22 Katie Rash Livonia Churchill 11 20:10.1 23 Jessica Krantz Traverse City Central 11 20:10.6 24 Jessica WInes Pinckney 11 20:11.5 25 Abbey Schudlich Sterling Heights Stevenson 11 20:12.9 26 Jaclyn Magness Grand Ledge 11 20:15.2 27 Cara Smock Wyandotte Roosevelt 11 20:17.8 28 Natalie Nelson Pinckney 11 20:18.8 29 Maria Lyons Traverse City Central 11 20:18.8 30 Kara Booms Salem 11 20:20.7 31 Natalie Myers Grand Haven 11 20:22.3 32 Karen Lomeo Grand Haven 11 20:24.2 33 Cristina Perez Grand Haven 11 20:27.5 34 Sara Stassen Dearborn 11 20:30.6 35 Courtney Volstromer Battle Creek Lakeview 11 20:31.6 36 Dani Martin Hartland 11 20:32.2 37 Sara Szatkowski Rochester Hills Stoney Creek 11 20:33.8 38 Rachel Clark Pinckney 11 20:33.9 39 Lisa Schultz Caledonia 11 20:34.1 40 Kelsie Pittel Rochester Hills Stoney Creek 11 20:43.4 41 Megen Rapp Midland 11 20:43.5 42 Paige McGahan Brighton 11 20:47.8 43 Jessica Walmsley Utica Eisenhower 11 20:49.7 44 Lauren Foote Flint Carman-Ainsworth 11 20:50.3 45 Amanda Curtis Brighton 11 20:51.9 46 Margaret Levasseur Grosse Pointe South 11 20:53.5 47 Kailey Sickmiller Grosse Pointe North 11 20:54.4 48 Shivani Kaushal Grand Blanc 11 20:55.2 49 Amanda Zittleman Temperance Bedford 11 20:56.9 50 Allison Hazy Rockford 11 20:58.9 51 Noelle Savage Sterling Heights Stevenson 11 20:59.5 52 Keara Campbell-Fox Berkley 11 20:59.7 53 Brooke Wagner Midland Dow 11 21:00.1 54 Natalie Gay Grosse Pointe South 11 21:02.9 55 Brooke Austin Brownstown Woodhaven 11 21:03.8 56 Alexis Hickson Livonia Churchill 11 21:10.6 57 Megan Sloan Temperance Bedford 11 21:16.4 58 Lindsey Miller Troy 11 21:19.2 59 Maryann Laboe Birmingham Seaholm 11 21:23.1 60 Samantha Boyle Rochester Hills Stoney Creek 11 21:33.5 61 Liz Waters Midland 11 21:38.0 62 Emily Sklar Northville 11 21:41.6 63 Siknah Chehab Dearborn 11 21:48.1 64 Jessica Sexton Monroe 11 21:54.6 65 Rachel Mayer Temperance Bedford 11 21:58.9 66 Christine Lim Ann Arbor Pioneer 11 22:01.1 67 Erica Hippe East Kentwood 11 22:18.1 68 Molly Taylor Grandville 11 22:21.4 69 Emily Wilson Midland Dow 11 22:35.9 70 Amanda Schoonover Waterford Mott 11 22:42.4 71 Cassidy Pawlitz Romeo 11 22:42.4 72 Kaitlyn Mitchell Midland Dow 11 23:04.9 73 Celene Mo Rochester 11 23:06.1 74 Rachel Mendoza Waterford Mott 11 23:14.8 75 Katie Clark Midland Dow 11 23:44.7 76 Natalie Johnson Monroe 11 24:04.0
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Megan Goethals Rochester 12 16:54.8 2 Sara Kroll Livonia Churchill 12 18:10.7 3 Alex Leptich Saline 12 18:19.1 4 Michelle Moriset Troy 12 18:23.8 5 Kate Carter Saline 12 18:39.9 6 Krista Parks East Kentwood 12 18:41.5 7 Elizaveta Boudreau Ann Arbor Pioneer 12 18:50.9 8 Allison White Midland Dow 12 18:55.7 9 Julia Otwell Traverse City Central 12 19:06.3 10 Rachael Steil Grandville 12 19:14.7 11 Katie Carlson Rockford 12 19:29.0 12 Melanie Brender Sterling Heights Stevenson 12 19:30.4 13 Tara Jibson Ann Arbor Pioneer 12 19:41.7 14 Kayla Boyes Pinckney 12 19:41.7 15 Katie Perkins Traverse City Central 12 19:42.7 16 Alex Mathews Birmingham Seaholm 12 19:45.8 17 Sammy Johnson Troy 12 19:48.9 18 Caroline Miller Rochester Adams 12 19:49.4 19 Nicole Krajewski Battle Creek Lakeview 12 19:53.8 20 Jordyn Moore Salem 12 19:58.1 21 Lauren Kersjes Grand Rapids Forest Hills Central 12 19:58.3 22 Natalie Allardyce Grandville 12 19:59.0 23 Madison Pines Troy 12 20:06.2 24 Katherine Steen Grosse Pointe South 12 20:06.5 25 Maren Bahra Traverse City Central 12 20:08.7 26 Jessica Saunders Carman-Ainsworth 12 20:09.2 27 Lauren Gagnon Waterford Mott 12 20:10.4 28 Hannah DeBortoli Traverse City Central 12 20:10.5 29 Amanda Southwell Livonia Churchill 12 20:13.9 30 Rachel Hofsess Highland Milford 12 20:14.6 31 Chelsea Farquhar Grand Ledge 12 20:17.9 32 Brandi Corkins Brighton 12 20:20.2 33 Taylor Roach Holt 12 20:21.4 34 Laura Knight Ann Arbor Pioneer 12 20:22.4 35 Kelsey Young Walled Lake Western 12 20:41.3 36 Dara Holliday Birmingham Seaholm 12 20:42.1 37 Lauren Secord Rochester 12 20:45.0 38 Megan Weschler Wyandotte Roosevelt 12 20:56.3 39 Jennifer Snelgrove Grand Ledge 12 20:59.2 40 Jenna Stumpmier Monroe 12 21:12.3 41 Chelsea Noble Saline 12 21:15.8 42 Miriam Holzman Ann Arbor Pioneer 12 21:24.9 43 Elise Huerta Ann Arbor Pioneer 12 21:28.1 44 Katrina Bean Swartz Creek 12 21:31.4 45 Samantha Brish Brighton 12 21:31.7 46 Maylani Siemasz Waterford Mott 12 21:32.3 47 Jessica Miller Monroe 12 21:36.3 48 Ashley Dingess Brownstown Woodhaven 12 21:42.4 49 Heather Felkey Temperance Bedford 12 21:43.5 50 Maggie O'reilly Treter Birmingham Seaholm 12 21:48.3 51 Lisa Cocco Sterling Heights Stevenson 12 21:56.2 52 Laura Sartisohn Monroe 12 22:30.5 53 Jessica Dippel East Kentwood 12 22:37.3 54 Kaitlin Thomas Alpena 12 22:44.7 55 Stephanie Tarczynski Sterling Heights Stevenson 12 23:53.3 56 Maggie Smith Midland 12 24:02.0
Div. 2 MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 TEAM RESULTS - D2 GIRLS
1. 96 East Grand Rapids (19:24.9 97:04.3) ==================================================== 1 1 Lauren Grunewald 12 18:18.7 2 6 Jessie Baloga 10 19:01.7 3 21 Kassidy Clark 10 19:34.6 4 31 Kathleen Stubbs 12 19:57.3 5 37 Breezy Clifford 12 20:12.0 6 ( 73) Katie Samuelson 12 20:57.1 7 ( 74) Jill McLain 11 20:57.9
2. 108 Hamilton (19:34.0 97:49.7) ==================================================== 1 11 Molly Oren 9 19:08.8 2 18 Emily Oren 10 19:23.3 3 19 Cathy Coryell 9 19:26.6 4 22 Sarah Oren 12 19:37.9 5 38 Anna Sall 12 20:13.1 6 ( 41) Alyssa Slayton 12 20:17.2 7 ( 53) Jacquelynn Overbeek 11 20:31.6
3. 146 Grand Rapids Christian (19:52.1 99:20.1) ==================================================== 1 14 Julia Bos 9 19:15.7 2 24 Kimby Penning 11 19:45.5 3 30 Dana Veen 11 19:55.9 4 33 Erika Overbeck 11 20:02.4 5 45 Angelle Kettlewell 12 20:20.6 6 ( 46) Liza Gunnink 11 20:21.0 7 ( 50) Sarah Fox 12 20:30.1
4. 153 Williamston (19:42.7 98:33.3) ==================================================== 1 4 Lauren Halm 12 18:55.2 2 5 Emma Drenth 12 19:00.7 3 9 Hannah Grischke 10 19:03.8 4 39 Erica Halm 10 20:14.5 5 96 Andrea Krantz 11 21:19.1 6 (157) Katie Bollman 10 22:32.1
5. 199 East Lansing (20:03.9 100:19.5) ==================================================== 1 13 Alex Trecha So 19:11.3 2 20 Carla Jones 9 19:30.7 3 29 Margaret Lindman 12 19:54.5 4 61 Jackie Lane So 20:44.4 5 76 Natalie Rose Brogan So 20:58.6 6 ( 81) Patty Fahey 11 21:04.4 7 (150) Elizabeth Endres 12 22:23.3
6. 225 Otsego (20:06.3 100:31.3) ==================================================== 1 2 Taylor Smith 11 18:32.9 2 25 Kayla David 9 19:49.9 3 27 Schuyler Mattern 12 19:51.6 4 79 Jessie Glessnor 9 21:03.4 5 92 Paige Koshar 9 21:13.5 6 (129) Celeste Webber 10 21:55.0 7 (137) Mina Hirzel 12 22:03.9
7. 282 Ada Forest Hills Eastern (20:25.9 102:09.3) ==================================================== 1 8 Alyssa Dyer 11 19:03.3 2 28 Clara Cullen 9 19:54.5 3 52 Ellen Junewick 11 20:31.5 4 93 Margo Dixon 11 21:14.1 5 101 Angela Ottenwess 9 21:25.9 6 (102) Ann Kennedy 12 21:26.3 7 (144) Kailene Schabes 12 22:11.3
8. 287 Dexter (20:27.4 102:17.0) ==================================================== 1 3 Kristen Yarows 12 18:47.4 2 40 Caci Dishman 11 20:16.8 3 72 Katie Taylor 10 20:57.0 4 83 Emily Tarnaski 10 21:05.0 5 89 Emily Pap 10 21:10.8 6 ( 99) Lauren LaFontaine 10 21:19.7 7 (130) Mara Bottomley 9 21:55.3
9. 291 Cedar Springs (20:24.7 102:03.3) ==================================================== 1 12 Breeann Ovokaitys 12 19:09.4 2 16 Katie Wieler 9 19:21.1 3 71 Balczak Amanda 9 20:56.1 4 88 Sommer Vandyke 9 21:08.7 5 104 Jessica Titus 11 21:28.0 6 (151) Madi Phelps 9 22:24.6 7 (152) Rieley Hondulas 10 22:26.9
10. 300 Jackson Northwest (20:38.3 103:11.4) ==================================================== 1 32 Jessica Delaney 9 19:59.6 2 54 Jesse Maske 9 20:33.2 3 62 Kaitlyn Arnold 9 20:44.8 4 67 Mary Lehman 11 20:47.7 5 85 Katelyne VanMourik 10 21:06.1 6 (181) Pennie Winters 10 24:05.4 7 (182) Haley Stadnikia 11 24:10.8
11. 347 Spring Lake (20:44.5 103:42.1) ==================================================== 1 10 India Peek Jensen 12 19:07.3 2 58 Rosie Seitz 11 20:39.4 3 65 Halle Billinghurst 10 20:46.5 4 68 Hannah Nyboer 12 20:51.2 5 146 Emma Gilbertson 12 22:17.7 6 (170) Marissa Hintz 12 23:05.5 7 (178) Georgiana Klem 10 23:31.3
12. 350 DeWitt (20:49.6 104:08.0) ==================================================== 1 36 Kayla Hanses 10 20:08.5 2 44 Sarah Murdoch 11 20:20.4 3 56 Rachel McFarland 10 20:35.1 4 105 Alicia Patterson 12 21:29.3 5 109 Jessica D'Haene 10 21:34.7 6 (110) Lauren Rademacher 10 21:37.5 7 (122) Hillary Womboldt 11 21:46.4
13. 367 Bloomfield Hills Lahser (20:55.5 104:37.5) ==================================================== 1 47 Kayla Gawlik 12 20:25.6 2 60 Joylisa Davis 11 20:43.9 3 75 Ana Lucia Fernandez 10 20:58.3 4 90 Andrea Gerard 12 21:11.5 5 95 Nicole Pentis 12 21:18.2 6 ( 97) Isabel Fontana 10 21:19.5 7 (112) Abby May 9 21:37.8
14. 367 Sturgis (20:52.2 104:21.0) ==================================================== 1 23 Alex Keyser 12 19:39.3 2 55 Ann Marie Arseneau 11 20:34.7 3 57 Mary Boyd 11 20:36.2 4 69 Kelsey Keyser 10 20:53.3 5 163 Abbie Scheske 10 22:37.5 6 (176) Katie Meek 11 23:14.4 7 (184) Lauren Raiford 9 24:41.8
15. 396 Dearborn Divine Child (20:52.6 104:23.0) ==================================================== 1 15 Erica Crane 12 19:17.2 2 26 Michelle Kerr 10 19:51.6 3 80 Brittany Hayden 11 21:04.3 4 135 Angelica Arriola 10 22:02.4 5 140 Anne Okonowski 10 22:07.5 6 (147) Arianna Leonardi 11 22:18.5
16. 410 Sparta (21:04.4 105:21.6) ==================================================== 1 35 Katelyn Cnossen 12 20:07.9 2 49 Andrea Kober 12 20:29.3 3 106 Alyson Reed 9 21:31.3 4 107 Kelsey Thome 10 21:34.2 5 113 Rachel Thome 9 21:38.9 6 (139) Alyson Ramirez 9 22:06.8 7 (143) Karley Cnossen 9 22:09.5
17. 424 Gaylord (21:08.1 105:40.5) ==================================================== 1 59 Kassuba Anna 11 20:40.8 2 64 Megan Borgeson 10 20:46.0 3 82 Amanda Olds 11 21:04.8 4 103 Geena Duff 9 21:26.8 5 116 Katelynn Dreyer 9 21:42.1 6 (118) Dawn Pagels 10 21:43.0 7 (128) Maria Warren 9 21:54.7
18. 455 Mt. Pleasant (21:06.6 105:32.8) ==================================================== 1 7 Ashley Montgomery 9 19:01.9 2 86 Briana Green 12 21:06.2 3 98 Heidi Pearson 11 21:19.6 4 111 Brittany Salter 11 21:37.7 5 153 Micheala Bundy 10 22:27.4 6 (164) Kylie Aultman 12 22:44.7 7 (180) Alex Hinck 12 23:57.2
19. 472 St. Clair (21:18.3 106:31.2) ==================================================== 1 34 Kayla Smade 11 20:07.1 2 70 Kirsten Bray 12 20:54.1 3 84 Kayla Balfour 10 21:06.1 4 123 Lauren Zens 10 21:47.3 5 161 Kathleen Duemling 12 22:36.6 6 (177) Samantha Jebrael 11 23:16.7 7 (186) Haley Rock 10 25:36.3
20. 481 Marine City (21:13.9 106:09.5) ==================================================== 1 17 Ericka Snyder 11 19:22.0 2 43 Emily Ward 11 20:17.8 3 125 MacKenzie Govier 9 21:50.4 4 142 Kelly Copley 12 22:08.9 5 154 Hannah Bedford 10 22:30.4 6 (160) Jessica Fisher 11 22:36.6 7 (179) Lauren Formiller 10 23:48.2
21. 485 Flint Powers Catholic (21:20.4 106:41.9) ==================================================== 1 63 McKenzie Mora 11 20:45.7 2 66 Kaylie Milne 9 20:46.9 3 91 Sarah Waraniak 9 21:11.5 4 124 Jessica Adams 10 21:50.2 5 141 Marianne Lusty 12 22:07.6 6 (145) Taylor Hartley 10 22:11.8 7 (159) Lindsay Hall 9 22:36.0
22. 525 Bloomfield Hills Marian (21:29.8 107:28.8) ==================================================== 1 51 Elizabeth Lelli 11 20:30.5 2 87 Kimberly Crockett 11 21:08.6 3 100 Ashley Wile 11 21:22.1 4 131 Amelia Zelenak 11 21:56.1 5 156 Colleen Ross 12 22:31.5 6 (158) Stefanie Hapalla 10 22:34.3 7 (166) Stephanie Pieper 11 22:53.1
23. 554 Grosse Ile (21:39.9 108:19.1) ==================================================== 1 48 Julia Erickson 10 20:28.3 2 78 Heather Dietrick 10 21:02.3 3 127 Laurel Galecki 9 21:54.2 4 136 Shannon Dusute 12 22:03.3 5 165 Elle O'Hara 10 22:51.0 6 (167) Brittney Marek 9 22:54.0 7 (173) Kelsey Dietrick 10 23:13.5
24. 601 Linden (21:47.3 108:56.4) ==================================================== 1 94 Mayce Varacalli 11 21:16.5 2 115 Kanielle Starrs 11 21:41.3 3 117 Heidi Sack 11 21:42.6 4 126 Sayre Jedele 12 21:53.2 5 149 Celene Howard 11 22:22.8 6 (172) Haley Green 9 23:10.0 7 (174) Karrah Varner 9 23:14.3
25. 603 Yale (21:45.2 108:45.8) ==================================================== 1 77 Sara Taylor 11 20:59.6 2 121 Lauren Lauwers 12 21:44.8 3 133 Amanda Roberts 10 21:57.3 4 134 Nicloe Macker 9 21:59.3 5 138 Kristen McDowell 12 22:04.8 6 (171) Taylor Stawecki 10 23:06.5
26. 622 Trenton (21:56.8 109:43.7) ==================================================== 1 42 Natalie Dumais 11 20:17.4 2 108 Alli Cradit 10 21:34.3 3 148 Rachel LeDuc 12 22:21.7 4 155 Barbara Czarnecki 9 22:30.4 5 169 Kelly Quinn 10 22:59.9 6 (183) Lindsey Whaling 12 24:20.7 7 (185) Emily Partch 12 25:15.6
27. 647 Lapeer East (21:56.2 109:40.7) ==================================================== 1 114 Ari Donahue 11 21:39.6 2 119 Jamie Caminiti 12 21:43.4 3 120 Hillary Davlin 11 21:44.2 4 132 Alexis Whatcott 9 21:56.4 5 162 Jenni Putz 9 22:37.1 6 (168) Dayna McIntyre 10 22:57.5 7 (175) Allyssa Mazur-Batistoni 10 23:14.3
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 1858 Taylor Pougue Goodrich 12 I 18:11.0 2 681 Lauren Grunewald East Grand Rapids 12 T 18:18.7 3 760 Taylor Smith Otsego 11 T 18:32.9 4 864 Rachele Schulist Zeeland West 10 I 18:36.2 5 677 Kristen Yarows Dexter 12 T 18:47.4 6 801 Lauren Halm Williamston 12 T 18:55.2 7 843 Allyson Winchester Middleville Thornapple-Kellogg 11 I 18:58.7 8 797 Emma Drenth Williamston 12 T 19:00.7 9 678 Jessie Baloga East Grand Rapids 10 T 19:01.7 10 751 Ashley Montgomery Mt. Pleasant 9 T 19:01.9 11 645 Alyssa Dyer Ada Forest Hills Eastern 11 T 19:03.3 12 799 Hannah Grischke Williamston 10 T 19:03.8 13 773 India Peek Jensen Spring Lake 12 T 19:07.3 14 722 Molly Oren Hamilton 9 T 19:08.8 15 652 Breeann Ovokaitys Cedar Springs 12 T 19:09.4 16 830 Crysta Paganelli Grand Rapids Northview 10 I 19:10.5 17 691 Alex Trecha East Lansing So T 19:11.3 18 706 Julia Bos Grand Rapids Christian 9 T 19:15.7 19 659 Erica Crane Dearborn Divine Child 12 T 19:17.2 20 861 Louisa Coppola Warren Woods Tower 12 I 19:18.1 21 656 Katie Wieler Cedar Springs 9 T 19:21.1 22 850 Chloe Gilbert Owosso 11 I 19:21.4 23 746 Ericka Snyder Marine City 11 T 19:22.0 24 721 Emily Oren Hamilton 10 T 19:23.3 25 720 Cathy Coryell Hamilton 9 T 19:26.6 26 687 Carla Jones East Lansing 9 T 19:30.7 27 679 Kassidy Clark East Grand Rapids 10 T 19:34.6 28 723 Sarah Oren Hamilton 12 T 19:37.9 29 784 Alex Keyser Sturgis 12 T 19:39.3 30 860 Morgan Stuut Three Rivers 11 I 19:41.9 31 814 Madison Mayleben Ann Arbor Skyline 10 I 19:42.0 32 711 Kimby Penning Grand Rapids Christian 11 T 19:45.5 33 755 Kayla David Otsego 9 T 19:49.9 34 818 Cassie Peterson Byron Center 11 I 19:50.1 35 837 Brianna Kalisz Marshall 9 I 19:51.6 36 661 Michelle Kerr Dearborn Divine Child 10 T 19:51.6 37 759 Schuyler Mattern Otsego 12 T 19:51.6 38 858 Becca Peacock St. Johns 11 I 19:52.2 39 838 Jenae Curley Marysville 12 I 19:53.0 40 842 Casey Lawson Middleville Thornapple-Kellogg 9 I 19:53.4 41 643 Clara Cullen Ada Forest Hills Eastern 9 T 19:54.5 42 689 Margaret Lindman East Lansing 12 T 19:54.5 43 828 Keira Jack Grand Rapids Forest Hills Northern 11 I 19:55.5 44 712 Dana Veen Grand Rapids Christian 11 T 19:55.9 45 813 Lauren Halpern Ann Arbor Skyline 9 I 19:56.2 46 849 Madie Rodts Niles 12 I 19:56.6 47 684 Kathleen Stubbs East Grand Rapids 12 T 19:57.3 48 824 Marissa Schneider Corunna 11 I 19:58.8 49 728 Jessica Delaney Jackson Northwest 9 T 19:59.6 50 815 Amanda Weidner Battle Creek Harper Creek 12 I 20:02.3 51 710 Erika Overbeck Grand Rapids Christian 11 T 20:02.4 52 817 Julie Oosterhouse Byron Center 11 I 20:05.0 53 823 Meredith Busman Coopersville 12 I 20:06.4 54 848 Carley Woolcott New Boston Huron 10 I 20:06.9 55 780 Kayla Smade St. Clair 11 T 20:07.1 56 822 Becca Schott Coldwater 9 I 20:07.3 57 763 Katelyn Cnossen Sparta 12 T 20:07.9 58 665 Kayla Hanses DeWitt 10 T 20:08.5 59 852 Paige Sutcliffe Paw Paw 10 I 20:10.2 60 680 Breezy Clifford East Grand Rapids 12 T 20:12.0
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 61 725 Anna Sall Hamilton 12 T 20:13.1 62 800 Erica Halm Williamston 10 T 20:14.5 63 851 Claire Gilbert Owosso 9 I 20:14.9 64 672 Caci Dishman Dexter 11 T 20:16.8 65 726 Alyssa Slayton Hamilton 12 T 20:17.2 66 791 Natalie Dumais Trenton 11 T 20:17.4 67 747 Emily Ward Marine City 11 T 20:17.8 68 854 Morgan Wixson Remus Chippewa Hills 11 I 20:18.4 69 829 Claudia Vredeveld Grand Rapids Forest Hills Northern 9 I 20:19.5 70 667 Sarah Murdoch DeWitt 11 T 20:20.4 71 709 Angelle Kettlewell Grand Rapids Christian 12 T 20:20.6 72 708 Liza Gunnink Grand Rapids Christian 11 T 20:21.0 73 810 Aziza Ahmadi Allegan 11 I 20:24.7 74 1835 Kayla Gawlik Bloomfield Hills Lahser 12 T 20:25.6 75 716 Julia Erickson Grosse Ile 10 T 20:28.3 76 764 Andrea Kober Sparta 12 T 20:29.3 77 707 Sarah Fox Grand Rapids Christian 12 T 20:30.1 78 1841 Elizabeth Lelli Bloomfield Hills Marian 11 T 20:30.5 79 646 Ellen Junewick Ada Forest Hills Eastern 11 T 20:31.5 80 724 Jacquelynn Overbeek Hamilton 11 T 20:31.6 81 1853 Lise Devits Bloomfield Hills Andover 10 I 20:32.1 82 832 Julia Kessler Ionia 11 I 20:33.0 83 855 Liz Klein Richland Gull Lake 11 I 20:33.1 84 730 Jesse Maske Jackson Northwest 9 T 20:33.2 85 782 Ann Marie Arseneau Sturgis 11 T 20:34.7 86 833 Tori Peet Lapeer West 11 I 20:35.1 87 666 Rachel McFarland DeWitt 10 T 20:35.1 88 819 Britta Patterson Cadillac 10 I 20:35.6 89 827 Brianna Pekel Fruitport 9 I 20:36.1 90 783 Mary Boyd Sturgis 11 T 20:36.2 91 835 Meredith Houska Livonia Ladywood 12 I 20:36.4 92 1855 Jemma Howlett Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 9 I 20:36.9 93 774 Rosie Seitz Spring Lake 11 T 20:39.4 94 699 Kassuba Anna Gaylord 11 T 20:40.8 95 816 Rachel Joseph Big Rapids 10 I 20:41.0 96 825 Leah O'Connor Croswell-Lexington 12 I 20:43.3 97 1832 Joylisa Davis Bloomfield Hills Lahser 11 T 20:43.9 98 688 Jackie Lane East Lansing So T 20:44.4 99 727 Kaitlyn Arnold Jackson Northwest 9 T 20:44.8 100 697 McKenzie Mora Flint Powers Catholic 11 T 20:45.7 101 700 Megan Borgeson Gaylord 10 T 20:46.0 102 769 Halle Billinghurst Spring Lake 10 T 20:46.5 103 695 Kaylie Milne Flint Powers Catholic 9 T 20:46.9 104 729 Mary Lehman Jackson Northwest 11 T 20:47.7 105 811 Sami Humphrey Alma 9 I 20:48.0 106 821 Lindsay Taylor Clio 11 I 20:49.1 107 863 Anna Kluitenberg Ypsilanti 11 I 20:49.7 108 772 Hannah Nyboer Spring Lake 12 T 20:51.2 109 1854 Alexis Sinclair Bloomfield Hills Andover 10 I 20:52.4 110 785 Kelsey Keyser Sturgis 10 T 20:53.3 111 776 Kirsten Bray St. Clair 12 T 20:54.1 112 856 Paige Hoag Richmond 12 I 20:54.4 113 650 Balczak Amanda Cedar Springs 9 T 20:56.1 114 1856 Monica Babcock Detroit Country Day 9 I 20:56.4 115 820 Tori Overton Cheboygan 11 I 20:56.5 116 676 Katie Taylor Dexter 10 T 20:57.0 117 683 Katie Samuelson East Grand Rapids 12 T 20:57.1 118 682 Jill McLain East Grand Rapids 11 T 20:57.9 119 1833 Ana Lucia Fernandez Bloomfield Hills Lahser 10 T 20:58.3 120 690 Natalie Rose Brogan East Lansing So T 20:58.6
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 121 808 Sara Taylor Yale 11 T 20:59.6 122 857 Kayla Gagnon Riverview 12 I 21:00.1 123 1857 English Haught Goodrich 10 I 21:00.2 124 826 Riley Duffy Flint Kearsley 9 I 21:00.3 125 713 Heather Dietrick Grosse Ile 10 T 21:02.3 126 834 Hayley Schroeder Lapeer West 11 I 21:03.0 127 756 Jessie Glessnor Otsego 9 T 21:03.4 128 660 Brittany Hayden Dearborn Divine Child 11 T 21:04.3 129 686 Patty Fahey East Lansing 11 T 21:04.4 130 703 Amanda Olds Gaylord 11 T 21:04.8 131 675 Emily Tarnaski Dexter 10 T 21:05.0 132 775 Kayla Balfour St. Clair 10 T 21:06.1 133 732 Katelyne VanMourik Jackson Northwest 10 T 21:06.1 134 750 Briana Green Mt. Pleasant 12 T 21:06.2 135 1839 Kimberly Crockett Bloomfield Hills Marian 11 T 21:08.6 136 655 Sommer Vandyke Cedar Springs 9 T 21:08.7 137 674 Emily Pap Dexter 10 T 21:10.8 138 1836 Andrea Gerard Bloomfield Hills Lahser 12 T 21:11.5 139 698 Sarah Waraniak Flint Powers Catholic 9 T 21:11.5 140 847 Brooke Johnson New Boston Huron 10 I 21:13.0 141 758 Paige Koshar Otsego 9 T 21:13.5 142 644 Margo Dixon Ada Forest Hills Eastern 11 T 21:14.1 143 1851 Mayce Varacalli Linden 11 T 21:16.5 144 1838 Nicole Pentis Bloomfield Hills Lahser 12 T 21:18.2 145 859 Libby Salemi St. Johns 11 I 21:18.3 146 802 Andrea Krantz Williamston 11 T 21:19.1 147 1834 Isabel Fontana Bloomfield Hills Lahser 10 T 21:19.5 148 752 Heidi Pearson Mt. Pleasant 11 T 21:19.6 149 673 Lauren LaFontaine Dexter 10 T 21:19.7 150 845 Erin Bachler Monroe Jefferson 10 I 21:21.7 151 1844 Ashley Wile Bloomfield Hills Marian 11 T 21:22.1 152 648 Angela Ottenwess Ada Forest Hills Eastern 9 T 21:25.9 153 647 Ann Kennedy Ada Forest Hills Eastern 12 T 21:26.3 154 702 Geena Duff Gaylord 9 T 21:26.8 155 862 Susie Klimowicz Whitehall 12 I 21:27.7 156 654 Jessica Titus Cedar Springs 11 T 21:28.0 157 841 Cassidy Hass Mason 9 I 21:28.8 158 668 Alicia Patterson DeWitt 12 T 21:29.3 159 766 Alyson Reed Sparta 9 T 21:31.3 160 846 Victoria Volway Mt Morris 12 I 21:31.8 161 1859 Sara Barron Pontiac Notre Dame Prep 10 I 21:33.0 162 767 Kelsey Thome Sparta 10 T 21:34.2 163 789 Alli Cradit Trenton 10 T 21:34.3 164 664 Jessica D'Haene DeWitt 10 T 21:34.7 165 840 Kelly Warsinske Marysville 12 I 21:36.0 166 669 Lauren Rademacher DeWitt 10 T 21:37.5 167 754 Brittany Salter Mt. Pleasant 11 T 21:37.7 168 1837 Abby May Bloomfield Hills Lahser 9 T 21:37.8 169 768 Rachel Thome Sparta 9 T 21:38.9 170 736 Ari Donahue Lapeer East 11 T 21:39.6 171 1850 Kanielle Starrs Linden 11 T 21:41.3 172 701 Katelynn Dreyer Gaylord 9 T 21:42.1 173 1849 Heidi Sack Linden 11 T 21:42.6 174 704 Dawn Pagels Gaylord 10 T 21:43.0 175 734 Jamie Caminiti Lapeer East 12 T 21:43.4 176 735 Hillary Davlin Lapeer East 11 T 21:44.2 177 803 Lauren Lauwers Yale 12 T 21:44.8 178 670 Hillary Womboldt DeWitt 11 T 21:46.4 179 781 Lauren Zens St. Clair 10 T 21:47.3 180 692 Jessica Adams Flint Powers Catholic 10 T 21:50.2
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 181 745 MacKenzie Govier Marine City 9 T 21:50.4 182 1848 Sayre Jedele Linden 12 T 21:53.2 183 717 Laurel Galecki Grosse Ile 9 T 21:54.2 184 705 Maria Warren Gaylord 9 T 21:54.7 185 761 Celeste Webber Otsego 10 T 21:55.0 186 671 Mara Bottomley Dexter 9 T 21:55.3 187 1845 Amelia Zelenak Bloomfield Hills Marian 11 T 21:56.1 188 740 Alexis Whatcott Lapeer East 9 T 21:56.4 189 812 Tori Humphrey Alma 9 I 21:56.6 190 806 Amanda Roberts Yale 10 T 21:57.3 191 804 Nicloe Macker Yale 9 T 21:59.3 192 657 Angelica Arriola Dearborn Divine Child 10 T 22:02.4 193 715 Shannon Dusute Grosse Ile 12 T 22:03.3 194 757 Mina Hirzel Otsego 12 T 22:03.9 195 805 Kristen McDowell Yale 12 T 22:04.8 196 765 Alyson Ramirez Sparta 9 T 22:06.8 197 662 Anne Okonowski Dearborn Divine Child 10 T 22:07.5 198 696 Marianne Lusty Flint Powers Catholic 12 T 22:07.6 199 742 Kelly Copley Marine City 12 T 22:08.9 200 762 Karley Cnossen Sparta 9 T 22:09.5 201 649 Kailene Schabes Ada Forest Hills Eastern 12 T 22:11.3 202 694 Taylor Hartley Flint Powers Catholic 10 T 22:11.8 203 770 Emma Gilbertson Spring Lake 12 T 22:17.7 204 663 Arianna Leonardi Dearborn Divine Child 11 T 22:18.5 205 792 Rachel LeDuc Trenton 12 T 22:21.7 206 1847 Celene Howard Linden 11 T 22:22.8 207 685 Elizabeth Endres East Lansing 12 T 22:23.3 208 653 Madi Phelps Cedar Springs 9 T 22:24.6 209 651 Rieley Hondulas Cedar Springs 10 T 22:26.9 210 749 Micheala Bundy Mt. Pleasant 10 T 22:27.4 211 741 Hannah Bedford Marine City 10 T 22:30.4 212 790 Barbara Czarnecki Trenton 9 T 22:30.4 213 1843 Colleen Ross Bloomfield Hills Marian 12 T 22:31.5 214 796 Katie Bollman Williamston 10 T 22:32.1 215 844 Angela Swain Milan 12 I 22:33.2 216 1840 Stefanie Hapalla Bloomfield Hills Marian 10 T 22:34.3 217 693 Lindsay Hall Flint Powers Catholic 9 T 22:36.0 218 743 Jessica Fisher Marine City 11 T 22:36.6 219 777 Kathleen Duemling St. Clair 12 T 22:36.6 220 739 Jenni Putz Lapeer East 9 T 22:37.1 221 788 Abbie Scheske Sturgis 10 T 22:37.5 222 748 Kylie Aultman Mt. Pleasant 12 T 22:44.7 223 719 Elle O'Hara Grosse Ile 10 T 22:51.0 224 1842 Stephanie Pieper Bloomfield Hills Marian 11 T 22:53.1 225 718 Brittney Marek Grosse Ile 9 T 22:54.0 226 839 Shelby Petersen Marysville 9 I 22:54.5 227 738 Dayna McIntyre Lapeer East 10 T 22:57.5 228 794 Kelly Quinn Trenton 10 T 22:59.9 229 1744 Marissa Hintz Spring Lake 12 T 23:05.5 230 807 Taylor Stawecki Yale 10 T 23:06.5 231 1846 Haley Green Linden 9 T 23:10.0 232 714 Kelsey Dietrick Grosse Ile 10 T 23:13.5 233 1852 Karrah Varner Linden 9 T 23:14.3 234 737 Allyssa Mazur-Batiston Lapeer East 10 T 23:14.3 235 786 Katie Meek Sturgis 11 T 23:14.4 236 778 Samantha Jebrael St. Clair 11 T 23:16.7 237 771 Georgiana Klem Spring Lake 10 T 23:31.3 238 744 Lauren Formiller Marine City 10 T 23:48.2 239 753 Alex Hinck Mt. Pleasant 12 T 23:57.2 240 733 Pennie Winters Jackson Northwest 10 T 24:05.4
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 241 731 Haley Stadnikia Jackson Northwest 11 T 24:10.8 242 795 Lindsey Whaling Trenton 12 T 24:20.7 243 787 Lauren Raiford Sturgis 9 T 24:41.8 244 793 Emily Partch Trenton 12 T 25:15.6 245 779 Haley Rock St. Clair 10 T 25:36.3
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Taylor Pougue,I,12,5:38,5:51,6:06,18:11,Goodrich Lauren Grunewald,T,12,5:50,5:51,5:52,18:19,East Grand Rapids Taylor Smith,T,11,5:50,6:01,6:09,18:33,Otsego Rachele Schulist,I,10,5:53,6:03,6:04,18:37,Zeeland West Kristen Yarows,T,12,5:52,6:04,6:14,18:48,Dexter Lauren Halm,T,12,6:00,6:06,6:12,18:56,Williamston Allyson Winchester,I,11,5:51,6:05,6:22,18:59,Middleville Thornapple-Kellogg Emma Drenth,T,12,5:54,6:12,6:16,19:01,Williamston Jessie Baloga,T,10,5:55,6:13,6:21,19:02,East Grand Rapids Ashley Montgomery,T,9,5:53,6:11,6:18,19:02,Mt. Pleasant Alyssa Dyer,T,11,6:00,6:06,6:23,19:04,Ada Forest Hills Eastern Hannah Grischke,T,10,6:00,6:08,6:18,19:04,Williamston India Peek Jensen,T,12,6:02,6:21,6:03,19:08,Spring Lake Molly Oren,T,9,5:59,6:11,6:22,19:09,Hamilton Breeann Ovokaitys,T,12,5:57,6:09,6:24,19:10,Cedar Springs Crysta Paganelli,I,10,5:55,6:22,6:18,19:11,Grand Rapids Northview Alex Trecha,T,So,6:03,6:25,6:06,19:12,East Lansing Julia Bos,T,9,6:17,6:10,6:10,19:16,Grand Rapids Christian Erica Crane,T,12,5:54,6:07,6:28,19:18,Dearborn Divine Child Louisa Coppola,I,12,5:56,6:14,6:27,19:19,Warren Woods Tower Katie Wieler,T,9,6:10,6:12,6:25,19:22,Cedar Springs Ericka Snyder,T,11,6:01,6:18,6:25,19:22,Marine City Chloe Gilbert,I,11,6:08,6:17,6:20,19:22,Owosso Emily Oren,T,10,6:01,6:21,6:24,19:24,Hamilton Cathy Coryell,T,9,6:01,6:23,6:23,19:27,Hamilton Carla Jones,T,9,6:05,6:23,6:23,19:31,East Lansing Kassidy Clark,T,10,6:04,6:19,6:33,19:35,East Grand Rapids Sarah Oren,T,12,6:05,6:19,6:34,19:38,Hamilton Alex Keyser,T,12,6:07,6:32,6:23,19:40,Sturgis Madison Mayleben,I,10,6:05,6:17,6:28,19:42,Ann Arbor Skyline Morgan Stuut,I,11,6:02,6:28,6:29,19:42,Three Rivers Kimby Penning,T,11,6:09,6:20,6:34,19:46,Grand Rapids Christian Kayla David,T,9,6:11,6:36,6:34,19:50,Otsego Cassie Peterson,I,11,5:59,6:27,6:48,19:51,Byron Center Michelle Kerr,T,10,6:13,6:34,6:34,19:52,Dearborn Divine Child Schuyler Mattern,T,12,6:11,6:26,6:37,19:52,Otsego Brianna Kalisz,I,9,6:03,6:26,6:44,19:52,Marshall Jenae Curley,I,12,6:05,6:27,6:39,19:53,Marysville Becca Peacock,I,11,6:23,6:25,6:26,19:53,St. Johns Casey Lawson,I,9,6:11,6:32,6:32,19:54,Middleville Thornapple-Kellogg Clara Cullen,T,9,6:18,6:28,6:32,19:55,Ada Forest Hills Eastern Margaret Lindman,T,12,6:03,6:32,6:42,19:55,East Lansing Dana Veen,T,11,6:18,6:25,6:38,19:56,Grand Rapids Christian Keira Jack,I,11,6:07,6:33,6:32,19:56,Grand Rapids Forest Hills Northern Lauren Halpern,I,9,6:05,6:18,6:55,19:57,Ann Arbor Skyline Madie Rodts,I,12,6:06,6:30,6:39,19:57,Niles Kathleen Stubbs,T,12,6:04,6:31,6:41,19:58,East Grand Rapids Marissa Schneider,I,11,6:17,6:27,6:39,19:59,Corunna Jessica Delaney,T,9,6:19,6:32,6:31,20:00,Jackson Northwest Erika Overbeck,T,11,6:17,6:34,6:38,20:03,Grand Rapids Christian Amanda Weidner,I,12,6:06,6:36,6:39,20:03,Battle Creek Harper Creek Julie Oosterhouse,I,11,6:07,6:39,6:42,20:05,Byron Center Meredith Busman,I,12,6:10,6:35,6:46,20:07,Coopersville Carley Woolcott,I,10,6:09,6:35,6:43,20:07,New Boston Huron Katelyn Cnossen,T,12,6:04,6:39,6:40,20:08,Sparta Kayla Smade,T,11,6:24,6:35,6:27,20:08,St. Clair Becca Schott,I,9,6:14,6:39,6:35,20:08,Coldwater Kayla Hanses,T,10,6:23,6:32,6:34,20:09,Dewitt Paige Sutcliffe,I,10,6:22,6:31,6:37,20:11,Paw Paw Breezy Clifford,T,12,6:04,6:34,6:49,20:12,East Grand Rapids Anna Sall,T,12,6:10,6:36,6:46,20:14,Hamilton Erica Halm,T,10,6:19,6:36,6:44,20:15,Williamston Claire Gilbert,I,9,6:19,6:42,6:38,20:15,Owosso Caci Dishman,T,11,6:04,6:33,6:57,20:17,Dexter Alyssa Slayton,T,12,6:15,6:43,6:43,20:18,Hamilton Emily Ward,T,11,6:06,6:35,6:53,20:18,Marine City Natalie Dumais,T,11,6:10,6:38,6:48,20:18,Trenton Morgan Wixson,I,11,6:08,6:44,6:49,20:19,Remus Chippewa Hills Claudia Vredeveld,I,9,6:19,6:40,6:41,20:20,Grand Rapids Forest Hills Northern Sarah Murdoch,T,11,6:20,6:38,6:47,20:21,Dewitt Liza Gunnink,T,11,6:17,6:36,6:48,20:21,Grand Rapids Christian Angelle Kettlewell,T,12,6:25,6:36,6:41,20:21,Grand Rapids Christian Aziza Ahmadi,I,11,6:11,6:40,6:49,20:25,Allegan Kayla Gawlik,T,12,6:21,6:44,6:42,20:26,Bloomfield Hills Lahser Julia Erickson,T,10,6:28,6:37,6:45,20:29,Grosse Ile Andrea Kober,T,12,6:18,6:44,6:47,20:30,Sparta Sarah Fox,T,12,6:18,6:34,6:53,20:31,Grand Rapids Christian Elizabeth Lelli,T,11,6:20,6:47,6:43,20:31,Bloomfield Hills Marian Ellen Junewick,T,11,6:09,6:42,7:02,20:32,Ada Forest Hills Eastern Jacquelynn Overbeek,T,11,6:26,6:39,6:45,20:32,Hamilton Julia Kessler,I,11,6:21,6:41,6:49,20:33,Ionia Lise Devits,I,10,6:21,6:41,6:47,20:33,Bloomfield Hills Andover Jesse Maske,T,9,6:19,6:44,6:49,20:34,Jackson Northwest Liz Klein,I,11,6:19,6:42,6:51,20:34,Richland Gull Lake Ann Marie Arseneau,T,11,6:12,6:40,6:58,20:35,Sturgis Rachel McFarland,T,10,6:22,6:43,6:49,20:36,Dewitt Britta Patterson,I,10,6:28,6:50,6:38,20:36,Cadillac Tori Peet,I,11,6:17,6:43,6:52,20:36,Lapeer West Mary Boyd,T,11,6:13,6:38,6:53,20:37,Sturgis Brianna Pekel,I,9,6:17,6:45,7:01,20:37,Fruitport Meredith Houska,I,12,6:20,6:43,6:52,20:37,Livonia Ladywood Jemma Howlett,I,9,6:27,6:44,6:46,20:37,Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood Rosie Seitz,T,11,6:24,6:50,6:50,20:40,Spring Lake Kassuba Anna,T,11,6:38,6:38,6:47,20:41,Gaylord Rachel Joseph,I,10,6:15,6:48,6:57,20:41,Big Rapids Leah O'Connor,I,12,5:53,6:11,7:49,20:44,Croswell-Lexington Joylisa Davis,T,11,6:21,6:44,7:01,20:44,Bloomfield Hills Lahser Jackie Lane,T,So,6:22,6:52,6:49,20:45,East Lansing Kaitlyn Arnold,T,9,6:27,6:49,6:49,20:45,Jackson Northwest McKenzie Mora,T,11,6:25,6:40,7:03,20:46,Flint Powers Catholic Megan Borgeson,T,10,6:26,6:48,6:53,20:46,Gaylord Kaylie Milne,T,9,6:25,6:45,6:58,20:47,Flint Powers Catholic Halle Billinghurst,T,10,6:24,6:50,6:52,20:47,Spring Lake Mary Lehman,T,11,6:30,6:48,6:48,20:48,Jackson Northwest Sami Humphrey,I,9,6:10,6:42,6:50,20:48,Alma Lindsay Taylor,I,11,6:24,6:55,6:53,20:50,Clio Anna Kluitenberg,I,11,6:39,6:44,6:46,20:50,Ypsilanti Hannah Nyboer,T,12,6:24,6:50,6:56,20:52,Spring Lake Alexis Sinclair,I,10,6:12,6:50,7:05,20:53,Bloomfield Hills Andover Kelsey Keyser,T,10,6:13,6:21,6:33,20:54,Sturgis Kirsten Bray,T,12,6:26,6:49,6:56,20:55,St. Clair Paige Hoag,I,12,6:26,6:47,7:01,20:55,Richmond Balczak Amanda,T,9,6:23,6:55,6:58,20:57,Cedar Springs Katie Taylor,T,10,6:23,6:53,7:00,20:57,Dexter Tori Overton,I,11,6:15,6:58,7:06,20:57,Cheboygan Monica Babcock,I,9,6:17,6:55,7:02,20:57,Detroit Country Day Jill McLain,T,11,6:21,6:53,6:59,20:58,East Grand Rapids Katie Samuelson,T,12,6:03,6:46,7:24,20:58,East Grand Rapids Natalie Rose Brogan,T,So,6:25,6:46,7:05,20:59,East Lansing Ana Lucia Fernandez,T,10,6:33,6:47,6:54,20:59,Bloomfield Hills Lahser Sara Taylor,T,11,6:27,6:48,7:01,21:00,Yale Riley Duffy,I,9,6:24,6:51,7:05,21:01,Flint Kearsley Kayla Gagnon,I,12,6:25,6:52,7:05,21:01,Riverview English Haught,I,10,6:27,6:47,7:02,21:01,Goodrich Heather Dietrick,T,10,6:30,6:55,6:56,21:03,Grosse Ile Hayley Schroeder,I,11,6:27,6:50,7:04,21:03,Lapeer West Jessie Glessnor,T,9,6:38,6:52,6:57,21:04,Otsego Brittany Hayden,T,11,6:24,7:04,7:01,21:05,Dearborn Divine Child Emily Tarnaski,T,10,6:27,6:55,7:06,21:05,Dexter Patty Fahey,T,11,6:25,6:56,7:08,21:05,East Lansing Amanda Olds,T,11,6:26,6:53,7:07,21:05,Gaylord Katelyne VanMourik,T,10,6:30,6:50,7:01,21:07,Jackson Northwest Briana Green,T,12,6:31,7:00,6:53,21:07,Mt. Pleasant Kayla Balfour,T,10,6:26,6:49,7:05,21:07,St. Clair Sommer Vandyke,T,9,6:22,6:57,7:05,21:09,Cedar Springs Kimberly Crockett,T,11,6:34,6:59,6:55,21:09,Bloomfield Hills Marian Emily Pap,T,10,6:19,6:57,7:13,21:11,Dexter Sarah Waraniak,T,9,6:24,6:53,7:12,21:12,Flint Powers Catholic Andrea Gerard,T,12,6:34,6:59,6:59,21:12,Bloomfield Hills Lahser Brooke Johnson,I,10,6:14,7:07,7:06,21:13,New Boston Huron Paige Koshar,T,9,6:34,6:56,7:03,21:14,Otsego Margo Dixon,T,11,6:23,6:58,7:09,21:15,Ada Forest Hills Eastern Mayce Varacalli,T,11,6:28,6:49,7:13,21:17,Linden Libby Salemi,I,11,6:25,6:56,7:12,21:19,St. Johns Nicole Pentis,T,12,6:33,6:58,7:05,21:19,Bloomfield Hills Lahser Lauren LaFontaine,T,10,6:27,6:55,7:15,21:20,Dexter Heidi Pearson,T,11,6:40,6:54,7:05,21:20,Mt. Pleasant Andrea Krantz,T,11,6:30,6:50,7:05,21:20,Williamston Isabel Fontana,T,10,6:34,6:58,7:09,21:20,Bloomfield Hills Lahser Erin Bachler,I,10,6:38,6:58,7:04,21:22,Monroe Jefferson Ashley Wile,T,11,6:26,7:04,7:06,21:23,Bloomfield Hills Marian Angela Ottenwess,T,9,6:41,6:56,7:09,21:26,Ada Forest Hills Eastern Ann Kennedy,T,12,6:41,6:59,7:11,21:27,Ada Forest Hills Eastern Geena Duff,T,9,6:45,6:55,7:07,21:27,Gaylord Jessica Titus,T,11,6:23,7:01,7:23,21:28,Cedar Springs Susie Klimowicz,I,12,6:28,6:59,7:18,21:28,Whitehall Cassidy Hass,I,9,6:35,7:00,7:11,21:29,Mason Alicia Patterson,T,12,6:24,6:50,7:11,21:30,Dewitt Alyson Reed,T,9,6:31,7:03,7:17,21:32,Sparta Victoria Volway,I,12,6:27,7:11,7:12,21:32,Mt Morris Sara Barron,I,10,6:18,7:13,7:16,21:33,Pontiac Notre Dame Prep Jessica D'Haene,T,10,6:46,6:57,7:12,21:35,Dewitt Kelsey Thome,T,10,6:23,7:05,7:23,21:35,Sparta Alli Cradit,T,10,6:30,7:09,7:15,21:35,Trenton Kelly Warsinske,I,12,6:26,7:02,7:26,21:36,Marysville Lauren Rademacher,T,10,6:46,6:58,7:09,21:38,Dewitt Brittany Salter,T,11,6:41,7:04,7:12,21:38,Mt. Pleasant Abby May,T,9,6:35,7:00,7:18,21:38,Bloomfield Hills Lahser Rachel Thome,T,9,6:31,7:02,7:21,21:39,Sparta Ari Donahue,T,11,6:40,7:10,7:09,21:40,Lapeer East Kanielle Starrs,T,11,6:43,7:07,7:09,21:42,Linden Katelynn Dreyer,T,9,6:41,7:13,7:10,21:43,Gaylord Dawn Pagels,T,10,6:51,7:05,7:08,21:43,Gaylord Heidi Sack,T,11,6:32,7:11,7:21,21:43,Linden Jamie Caminiti,T,12,6:42,7:04,7:14,21:44,Lapeer East Hillary Davlin,T,11,6:39,7:05,7:16,21:45,Lapeer East Lauren Lauwers,T,12,6:40,7:11,7:13,21:45,Yale Hillary Womboldt,T,11,6:45,6:59,7:15,21:47,Dewitt Lauren Zens,T,10,6:42,7:06,7:16,21:48,St. Clair Jessica Adams,T,10,6:26,7:18,7:25,21:51,Flint Powers Catholic MacKenzie Govier,T,9,6:38,7:10,7:18,21:51,Marine City Sayre Jedele,T,12,6:41,7:11,7:19,21:54,Linden Maria Warren,T,9,6:51,7:05,7:15,21:55,Gaylord Laurel Galecki,T,9,6:43,7:10,7:17,21:55,Grosse Ile Celeste Webber,T,10,6:39,7:10,7:24,21:55,Otsego Mara Bottomley,T,9,6:35,7:10,7:24,21:56,Dexter Alexis Whatcott,T,9,6:41,7:16,7:21,21:57,Lapeer East Tori Humphrey,I,9,6:40,7:18,7:16,21:57,Alma Amelia Zelenak,T,11,6:38,7:12,7:19,21:57,Bloomfield Hills Marian Amanda Roberts,T,10,6:44,7:18,7:15,21:58,Yale Nicloe Macker,T,9,6:41,7:12,7:27,22:00,Yale Angelica Arriola,T,10,6:28,7:06,7:19,22:03,Dearborn Divine Child Shannon Dusute,T,12,6:53,7:14,7:12,22:04,Grosse Ile Mina Hirzel,T,12,6:49,7:19,7:14,22:04,Otsego Kristen McDowell,T,12,6:40,7:12,7:29,22:05,Yale Alyson Ramirez,T,9,6:37,7:17,7:33,22:07,Sparta Anne Okonowski,T,10,6:32,7:28,7:24,22:08,Dearborn Divine Child Marianne Lusty,T,12,7:00,7:13,7:15,22:08,Flint Powers Catholic Kelly Copley,T,12,6:43,7:18,7:27,22:09,Marine City Karley Cnossen,T,9,6:32,7:25,7:30,22:10,Sparta Kailene Schabes,T,12,6:50,7:18,7:22,22:12,Ada Forest Hills Eastern Taylor Hartley,T,10,6:40,7:26,7:22,22:12,Flint Powers Catholic Emma Gilbertson,T,12,6:44,7:21,7:26,22:18,Spring Lake Arianna Leonardi,T,11,6:37,7:28,7:36,22:19,Dearborn Divine Child Rachel LeDuc,T,12,6:33,7:21,7:39,22:22,Trenton Celene Howard,T,11,6:50,7:21,7:26,22:23,Linden Elizabeth Endres,T,12,6:39,7:27,7:35,22:24,East Lansing Madi Phelps,T,9,6:48,7:22,7:31,22:25,Cedar Springs Rieley Hondulas,T,10,6:51,7:34,7:24,22:27,Cedar Springs Micheala Bundy,T,10,6:47,7:23,7:36,22:28,Mt. Pleasant Hannah Bedford,T,10,6:49,7:38,7:23,22:31,Marine City Barbara Czarnecki,T,9,6:48,7:23,7:41,22:31,Trenton Colleen Ross,T,12,6:41,7:34,7:36,22:32,Bloomfield Hills Marian Katie Bollman,T,10,6:28,6:46,8:21,22:33,Williamston Angela Swain,I,12,6:00,6:42,8:59,22:34,Milan Stefanie Hapalla,T,10,6:49,7:30,7:35,22:35,Bloomfield Hills Marian Lindsay Hall,T,9,6:54,7:16,7:38,22:36,Flint Powers Catholic Jessica Fisher,T,11,6:45,7:29,7:41,22:37,Marine City Kathleen Duemling,T,12,6:46,7:22,7:42,22:37,St. Clair Jenni Putz,T,9,6:55,7:32,7:27,22:38,Lapeer East Abbie Scheske,T,10,6:49,7:26,7:41,22:38,Sturgis Kylie Aultman,T,12,7:02,7:31,7:29,22:45,Mt. Pleasant Elle O'Hara,T,10,6:55,7:32,7:43,22:51,Grosse Ile Brittney Marek,T,9,7:10,7:34,7:31,22:54,Grosse Ile Stephanie Pieper,T,11,6:46,7:36,7:51,22:54,Bloomfield Hills Marian Shelby Petersen,I,9,6:46,7:32,7:51,22:55,Marysville Dayna McIntyre,T,10,6:53,7:30,7:48,22:58,Lapeer East Kelly Quinn,T,10,7:08,7:33,7:38,23:00,Trenton Marissa Hintz,T,12,6:51,7:37,7:49,23:06,Spring Lake Taylor Stawecki,T,10,6:52,7:38,7:44,23:07,Yale Haley Green,T,9,7:05,7:50,7:28,23:10,Linden Kelsey Dietrick,T,10,7:03,7:45,7:48,23:14,Grosse Ile Allyssa Mazur-Batistoni,T,10,6:56,7:44,7:44,23:15,Lapeer East Katie Meek,T,11,6:55,7:41,7:51,23:15,Sturgis Karrah Varner,T,9,7:05,7:40,7:47,23:15,Linden Samantha Jebrael,T,11,6:52,7:42,7:59,23:17,St. Clair Georgiana Klem,T,10,7:05,7:50,7:49,23:32,Spring Lake Lauren Formiller,T,10,6:57,7:47,8:13,23:49,Marine City Alex Hinck,T,12,7:08,7:58,8:09,23:58,Mt. Pleasant Pennie Winters,T,10,7:15,7:57,8:09,24:06,Jackson Northwest Haley Stadnikia,T,11,7:19,8:05,8:03,24:11,Jackson Northwest Lindsey Whaling,T,12,7:27,7:58,8:09,24:21,Trenton Lauren Raiford,T,9,7:11,8:20,8:21,24:42,Sturgis Emily Partch,T,12,7:32,8:15,8:37,25:16,Trenton Haley Rock,T,10,7:35,8:22,8:45,25:37,St. Clair
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009
GRADE RESULTS - D2 GIRLS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Ashley Montgomery Mt. Pleasant 9 19:01.9 2 Molly Oren Hamilton 9 19:08.8 3 Julia Bos Grand Rapids Christian 9 19:15.7 4 Katie Wieler Cedar Springs 9 19:21.1 5 Cathy Coryell Hamilton 9 19:26.6 6 Carla Jones East Lansing 9 19:30.7 7 Kayla David Otsego 9 19:49.9 8 Brianna Kalisz Marshall 9 19:51.6 9 Casey Lawson Middleville Thornapple-Kellogg 9 19:53.4 10 Clara Cullen Ada Forest Hills Eastern 9 19:54.5 11 Lauren Halpern Ann Arbor Skyline 9 19:56.2 12 Jessica Delaney Jackson Northwest 9 19:59.6 13 Becca Schott Coldwater 9 20:07.3 14 Claire Gilbert Owosso 9 20:14.9 15 Claudia Vredeveld Grand Rapids Forest Hills Northern 9 20:19.5 16 Jesse Maske Jackson Northwest 9 20:33.2 17 Brianna Pekel Fruitport 9 20:36.1 18 Jemma Howlett Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 9 20:36.9 19 Kaitlyn Arnold Jackson Northwest 9 20:44.8 20 Kaylie Milne Flint Powers Catholic 9 20:46.9 21 Sami Humphrey Alma 9 20:48.0 22 Balczak Amanda Cedar Springs 9 20:56.1 23 Monica Babcock Detroit Country Day 9 20:56.4 24 Riley Duffy Flint Kearsley 9 21:00.3 25 Jessie Glessnor Otsego 9 21:03.4 26 Sommer Vandyke Cedar Springs 9 21:08.7 27 Sarah Waraniak Flint Powers Catholic 9 21:11.5 28 Paige Koshar Otsego 9 21:13.5 29 Angela Ottenwess Ada Forest Hills Eastern 9 21:25.9 30 Geena Duff Gaylord 9 21:26.8 31 Cassidy Hass Mason 9 21:28.8 32 Alyson Reed Sparta 9 21:31.3 33 Abby May Bloomfield Hills Lahser 9 21:37.8 34 Rachel Thome Sparta 9 21:38.9 35 Katelynn Dreyer Gaylord 9 21:42.1 36 MacKenzie Govier Marine City 9 21:50.4 37 Laurel Galecki Grosse Ile 9 21:54.2 38 Maria Warren Gaylord 9 21:54.7 39 Mara Bottomley Dexter 9 21:55.3 40 Alexis Whatcott Lapeer East 9 21:56.4 41 Tori Humphrey Alma 9 21:56.6 42 Nicloe Macker Yale 9 21:59.3 43 Alyson Ramirez Sparta 9 22:06.8 44 Karley Cnossen Sparta 9 22:09.5 45 Madi Phelps Cedar Springs 9 22:24.6 46 Barbara Czarnecki Trenton 9 22:30.4 47 Lindsay Hall Flint Powers Catholic 9 22:36.0 48 Jenni Putz Lapeer East 9 22:37.1 49 Brittney Marek Grosse Ile 9 22:54.0 50 Shelby Petersen Marysville 9 22:54.5 51 Haley Green Linden 9 23:10.0 52 Karrah Varner Linden 9 23:14.3 53 Lauren Raiford Sturgis 9 24:41.8
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Rachele Schulist Zeeland West 10 18:36.2 2 Jessie Baloga East Grand Rapids 10 19:01.7 3 Hannah Grischke Williamston 10 19:03.8 4 Crysta Paganelli Grand Rapids Northview 10 19:10.5 5 Emily Oren Hamilton 10 19:23.3 6 Kassidy Clark East Grand Rapids 10 19:34.6 7 Madison Mayleben Ann Arbor Skyline 10 19:42.0 8 Michelle Kerr Dearborn Divine Child 10 19:51.6 9 Carley Woolcott New Boston Huron 10 20:06.9 10 Kayla Hanses DeWitt 10 20:08.5 11 Paige Sutcliffe Paw Paw 10 20:10.2 12 Erica Halm Williamston 10 20:14.5 13 Julia Erickson Grosse Ile 10 20:28.3 14 Lise Devits Bloomfield Hills Andover 10 20:32.1 15 Rachel McFarland DeWitt 10 20:35.1 16 Britta Patterson Cadillac 10 20:35.6 17 Rachel Joseph Big Rapids 10 20:41.0 18 Megan Borgeson Gaylord 10 20:46.0 19 Halle Billinghurst Spring Lake 10 20:46.5 20 Alexis Sinclair Bloomfield Hills Andover 10 20:52.4 21 Kelsey Keyser Sturgis 10 20:53.3 22 Katie Taylor Dexter 10 20:57.0 23 Ana Lucia Fernandez Bloomfield Hills Lahser 10 20:58.3 24 English Haught Goodrich 10 21:00.2 25 Heather Dietrick Grosse Ile 10 21:02.3 26 Emily Tarnaski Dexter 10 21:05.0 27 Kayla Balfour St. Clair 10 21:06.1 28 Katelyne VanMourik Jackson Northwest 10 21:06.1 29 Emily Pap Dexter 10 21:10.8 30 Brooke Johnson New Boston Huron 10 21:13.0 31 Isabel Fontana Bloomfield Hills Lahser 10 21:19.5 32 Lauren LaFontaine Dexter 10 21:19.7 33 Erin Bachler Monroe Jefferson 10 21:21.7 34 Sara Barron Pontiac Notre Dame Prep 10 21:33.0 35 Kelsey Thome Sparta 10 21:34.2 36 Alli Cradit Trenton 10 21:34.3 37 Jessica D'Haene DeWitt 10 21:34.7 38 Lauren Rademacher DeWitt 10 21:37.5 39 Dawn Pagels Gaylord 10 21:43.0 40 Lauren Zens St. Clair 10 21:47.3 41 Jessica Adams Flint Powers Catholic 10 21:50.2 42 Celeste Webber Otsego 10 21:55.0 43 Amanda Roberts Yale 10 21:57.3 44 Angelica Arriola Dearborn Divine Child 10 22:02.4 45 Anne Okonowski Dearborn Divine Child 10 22:07.5 46 Taylor Hartley Flint Powers Catholic 10 22:11.8 47 Rieley Hondulas Cedar Springs 10 22:26.9 48 Micheala Bundy Mt. Pleasant 10 22:27.4 49 Hannah Bedford Marine City 10 22:30.4 50 Katie Bollman Williamston 10 22:32.1 51 Stefanie Hapalla Bloomfield Hills Marian 10 22:34.3 52 Abbie Scheske Sturgis 10 22:37.5 53 Elle O'Hara Grosse Ile 10 22:51.0 54 Dayna McIntyre Lapeer East 10 22:57.5 55 Kelly Quinn Trenton 10 22:59.9 56 Taylor Stawecki Yale 10 23:06.5 57 Kelsey Dietrick Grosse Ile 10 23:13.5 58 Allyssa Mazur-Batiston Lapeer East 10 23:14.3 59 Georgiana Klem Spring Lake 10 23:31.3 60 Lauren Formiller Marine City 10 23:48.2 61 Pennie Winters Jackson Northwest 10 24:05.4 62 Haley Rock St. Clair 10 25:36.3
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Taylor Smith Otsego 11 18:32.9 2 Allyson Winchester Middleville Thornapple-Kellogg 11 18:58.7 3 Alyssa Dyer Ada Forest Hills Eastern 11 19:03.3 4 Chloe Gilbert Owosso 11 19:21.4 5 Ericka Snyder Marine City 11 19:22.0 6 Morgan Stuut Three Rivers 11 19:41.9 7 Kimby Penning Grand Rapids Christian 11 19:45.5 8 Cassie Peterson Byron Center 11 19:50.1 9 Becca Peacock St. Johns 11 19:52.2 10 Keira Jack Grand Rapids Forest Hills Northern 11 19:55.5 11 Dana Veen Grand Rapids Christian 11 19:55.9 12 Marissa Schneider Corunna 11 19:58.8 13 Erika Overbeck Grand Rapids Christian 11 20:02.4 14 Julie Oosterhouse Byron Center 11 20:05.0 15 Kayla Smade St. Clair 11 20:07.1 16 Caci Dishman Dexter 11 20:16.8 17 Natalie Dumais Trenton 11 20:17.4 18 Emily Ward Marine City 11 20:17.8 19 Morgan Wixson Remus Chippewa Hills 11 20:18.4 20 Sarah Murdoch DeWitt 11 20:20.4 21 Liza Gunnink Grand Rapids Christian 11 20:21.0 22 Aziza Ahmadi Allegan 11 20:24.7 23 Elizabeth Lelli Bloomfield Hills Marian 11 20:30.5 24 Ellen Junewick Ada Forest Hills Eastern 11 20:31.5 25 Jacquelynn Overbeek Hamilton 11 20:31.6 26 Julia Kessler Ionia 11 20:33.0 27 Liz Klein Richland Gull Lake 11 20:33.1 28 Ann Marie Arseneau Sturgis 11 20:34.7 29 Tori Peet Lapeer West 11 20:35.1 30 Mary Boyd Sturgis 11 20:36.2 31 Rosie Seitz Spring Lake 11 20:39.4 32 Kassuba Anna Gaylord 11 20:40.8 33 Joylisa Davis Bloomfield Hills Lahser 11 20:43.9 34 McKenzie Mora Flint Powers Catholic 11 20:45.7 35 Mary Lehman Jackson Northwest 11 20:47.7 36 Lindsay Taylor Clio 11 20:49.1 37 Anna Kluitenberg Ypsilanti 11 20:49.7 38 Tori Overton Cheboygan 11 20:56.5 39 Jill McLain East Grand Rapids 11 20:57.9 40 Sara Taylor Yale 11 20:59.6 41 Hayley Schroeder Lapeer West 11 21:03.0 42 Brittany Hayden Dearborn Divine Child 11 21:04.3 43 Patty Fahey East Lansing 11 21:04.4 44 Amanda Olds Gaylord 11 21:04.8 45 Kimberly Crockett Bloomfield Hills Marian 11 21:08.6 46 Margo Dixon Ada Forest Hills Eastern 11 21:14.1 47 Mayce Varacalli Linden 11 21:16.5 48 Libby Salemi St. Johns 11 21:18.3 49 Andrea Krantz Williamston 11 21:19.1 50 Heidi Pearson Mt. Pleasant 11 21:19.6 51 Ashley Wile Bloomfield Hills Marian 11 21:22.1 52 Jessica Titus Cedar Springs 11 21:28.0 53 Brittany Salter Mt. Pleasant 11 21:37.7 54 Ari Donahue Lapeer East 11 21:39.6 55 Kanielle Starrs Linden 11 21:41.3 56 Heidi Sack Linden 11 21:42.6 57 Hillary Davlin Lapeer East 11 21:44.2 58 Hillary Womboldt DeWitt 11 21:46.4 59 Amelia Zelenak Bloomfield Hills Marian 11 21:56.1 60 Arianna Leonardi Dearborn Divine Child 11 22:18.5 61 Celene Howard Linden 11 22:22.8 62 Jessica Fisher Marine City 11 22:36.6 63 Stephanie Pieper Bloomfield Hills Marian 11 22:53.1 64 Katie Meek Sturgis 11 23:14.4 65 Samantha Jebrael St. Clair 11 23:16.7 66 Haley Stadnikia Jackson Northwest 11 24:10.8
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Taylor Pougue Goodrich 12 18:11.0 2 Lauren Grunewald East Grand Rapids 12 18:18.7 3 Kristen Yarows Dexter 12 18:47.4 4 Lauren Halm Williamston 12 18:55.2 5 Emma Drenth Williamston 12 19:00.7 6 India Peek Jensen Spring Lake 12 19:07.3 7 Breeann Ovokaitys Cedar Springs 12 19:09.4 8 Erica Crane Dearborn Divine Child 12 19:17.2 9 Louisa Coppola Warren Woods Tower 12 19:18.1 10 Sarah Oren Hamilton 12 19:37.9 11 Alex Keyser Sturgis 12 19:39.3 12 Schuyler Mattern Otsego 12 19:51.6 13 Jenae Curley Marysville 12 19:53.0 14 Margaret Lindman East Lansing 12 19:54.5 15 Madie Rodts Niles 12 19:56.6 16 Kathleen Stubbs East Grand Rapids 12 19:57.3 17 Amanda Weidner Battle Creek Harper Creek 12 20:02.3 18 Meredith Busman Coopersville 12 20:06.4 19 Katelyn Cnossen Sparta 12 20:07.9 20 Breezy Clifford East Grand Rapids 12 20:12.0 21 Anna Sall Hamilton 12 20:13.1 22 Alyssa Slayton Hamilton 12 20:17.2 23 Angelle Kettlewell Grand Rapids Christian 12 20:20.6 24 Kayla Gawlik Bloomfield Hills Lahser 12 20:25.6 25 Andrea Kober Sparta 12 20:29.3 26 Sarah Fox Grand Rapids Christian 12 20:30.1 27 Meredith Houska Livonia Ladywood 12 20:36.4 28 Leah O'Connor Croswell-Lexington 12 20:43.3 29 Hannah Nyboer Spring Lake 12 20:51.2 30 Kirsten Bray St. Clair 12 20:54.1 31 Paige Hoag Richmond 12 20:54.4 32 Katie Samuelson East Grand Rapids 12 20:57.1 33 Kayla Gagnon Riverview 12 21:00.1 34 Briana Green Mt. Pleasant 12 21:06.2 35 Andrea Gerard Bloomfield Hills Lahser 12 21:11.5 36 Nicole Pentis Bloomfield Hills Lahser 12 21:18.2 37 Ann Kennedy Ada Forest Hills Eastern 12 21:26.3 38 Susie Klimowicz Whitehall 12 21:27.7 39 Alicia Patterson DeWitt 12 21:29.3 40 Victoria Volway Mt Morris 12 21:31.8 41 Kelly Warsinske Marysville 12 21:36.0 42 Jamie Caminiti Lapeer East 12 21:43.4 43 Lauren Lauwers Yale 12 21:44.8 44 Sayre Jedele Linden 12 21:53.2 45 Shannon Dusute Grosse Ile 12 22:03.3 46 Mina Hirzel Otsego 12 22:03.9 47 Kristen McDowell Yale 12 22:04.8 48 Marianne Lusty Flint Powers Catholic 12 22:07.6 49 Kelly Copley Marine City 12 22:08.9 50 Kailene Schabes Ada Forest Hills Eastern 12 22:11.3 51 Emma Gilbertson Spring Lake 12 22:17.7 52 Rachel LeDuc Trenton 12 22:21.7 53 Elizabeth Endres East Lansing 12 22:23.3 54 Colleen Ross Bloomfield Hills Marian 12 22:31.5 55 Angela Swain Milan 12 22:33.2 56 Kathleen Duemling St. Clair 12 22:36.6 57 Kylie Aultman Mt. Pleasant 12 22:44.7 58 Marissa Hintz Spring Lake 12 23:05.5 59 Alex Hinck Mt. Pleasant 12 23:57.2 60 Lindsey Whaling Trenton 12 24:20.7 61 Emily Partch Trenton 12 25:15.6
Div. 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 TEAM RESULTS - D3 GIRLS
1. 63 Hanover-Horton (19:42.4 98:31.6) ==================================================== 1 6 Megan Hubbard 9 19:27.3 2 8 Lindsey Burdette 10 19:29.9 3 14 Emily Wrozek 11 19:46.2 4 16 Sharon Morgan 11 19:49.4 5 19 Lindsey Chinavare 10 19:58.8 6 ( 23) Kelly Morgan 11 20:08.1 7 ( 72) Sierra Melling 10 21:25.0
2. 74 Allendale (19:34.5 97:52.4) ==================================================== 1 1 Devan John 12 18:30.6 2 3 Ali Wiersma 10 19:08.3 3 9 Camille Borst 12 19:31.1 4 22 Brittany Andres 12 20:04.1 5 39 Anna Solorsano 12 20:38.3 6 ( 73) Taylor Mattson 12 21:25.6 7 (185) Holly DeVries 9 25:13.2
3. 110 Benzie Central (20:00.3 100:01.3) ==================================================== 1 4 Michaela Carnegie 11 19:10.8 2 5 Taylor Nye 11 19:20.4 3 28 Jill Louisignau 12 20:21.4 4 35 Marika Grabowski 11 20:31.3 5 38 Amber Peabody 10 20:37.4 6 ( 45) Theresa Warsecke 10 20:53.3 7 ( 53) Miranda Besey 9 20:59.9
4. 120 Leslie (20:10.6 100:52.7) ==================================================== 1 7 Audrey Tremaine 10 19:28.2 2 20 Ashley Steers 12 20:00.6 3 24 Brooke Prieskorn 10 20:14.0 4 26 Sydney Tremaine 11 20:17.5 5 43 Kayla Smith 11 20:52.4 6 ( 82) Sarah Subject 9 21:39.7 7 (172) Hailey Willett 10 24:13.8
5. 199 Jackson Lumen Christi (20:40.5 103:22.3) ==================================================== 1 27 Mickey Ludlow 10 20:19.0 2 36 Jill McEldowney 11 20:31.9 3 40 Jessica Anater 11 20:39.3 4 44 Bekah Stanton 11 20:53.0 5 52 Tiffany Trapp 11 20:59.1 6 ( 69) Leanne Leuthard 9 21:21.1 7 ( 74) Anna Berkemeier 9 21:25.6
6. 210 Kent City (20:38.6 103:12.6) ==================================================== 1 13 Kaylee Carew 11 19:45.4 2 21 Sadie Ringer 10 20:04.0 3 47 Kaytlynne Kerwin 10 20:55.6 4 54 Taylor Nowicki 9 21:00.5 5 75 Dani Nowicki 11 21:27.1 6 ( 81) Jeanne Wilson 10 21:37.4 7 ( 98) Leah Busse 11 22:13.8
7. 232 Macomb Lutheran North (20:47.8 103:59.0) ==================================================== 1 18 Rachel Stathakis 11 19:55.6 2 29 Hannah Schilling 10 20:22.2 3 34 Karen Murawski 12 20:31.1 4 57 Kayla Pfund 12 21:04.0 5 94 Olivia Munoz 11 22:06.1 6 (114) Hannah Girard 12 22:35.2 7 (174) Katie Siegle 12 24:16.1
8. 275 Lansing Catholic (20:55.6 104:37.9) ==================================================== 1 2 Megan Heeder 11 19:05.3 2 42 Emma Frost 9 20:44.1 3 55 Adrienne Powell 11 21:02.5 4 70 Catherine Swiderski 10 21:21.5 5 106 Allie Brown 10 22:24.5 6 (133) Annie Fata 9 22:57.5 7 (141) Angelina Minitti 9 23:08.4
9. 283 Caro (20:57.1 104:45.4) ==================================================== 1 17 Erika Roe 10 19:53.5 2 61 Paige TerBush 12 21:06.2 3 62 Abby Thorp 9 21:06.6 4 64 Lexi Roe 12 21:07.4 5 79 Megan Ewald 10 21:31.7 6 (104) Billie Fierros 12 22:22.2 7 (143) Aubrey Putman 11 23:10.2
10. 285 Schoolcraft (21:03.1 105:15.4) ==================================================== 1 12 Krista Broekema 11 19:43.3 2 37 Katilee Bensley 11 20:34.9 3 56 Madeline Hartlieb 10 21:02.5 4 84 Monica Lawrence 12 21:43.3 5 96 Sarah Hartlieb 10 22:11.4 6 (103) Jessica Polum 9 22:21.3 7 (153) Megan Lawrence 9 23:27.9
11. 386 Grand Rapids NorthPointe Christian (21:28.6 107:23.0) ==================================================== 1 11 Grace Campbell 12 19:39.7 2 59 Bettie Soper 9 21:05.7 3 63 Anna Duckworth 12 21:06.9 4 126 Kristie Sikma 12 22:45.2 5 127 Melissa Vanderziel 10 22:45.5 6 (179) Silvey Hanna 10 24:46.8 7 (188) Hannah Vanderberg 9 25:48.4
12. 395 Freeland (21:39.0 108:14.7) ==================================================== 1 32 Amanda Slezsak 12 20:30.1 2 78 Morgan Scott 9 21:30.6 3 86 Jessica Chernich 11 21:47.0 4 88 Molly Woodman 10 21:53.7 5 111 Kaleigh Theriault 11 22:33.3 6 (121) Theresa Shibilski 12 22:40.8 7 (123) Nikkia Lopshire 9 22:41.6
13. 400 Portland (21:42.0 108:29.8) ==================================================== 1 41 Alyson Johnson 11 20:41.6 2 58 Victoria Sochor 11 21:04.8 3 92 Ellee Eldridge 11 22:00.1 4 102 Anna Krausz 12 22:18.1 5 107 Nicole Fawley 11 22:25.2 6 (108) Sarah White 11 22:29.1 7 (135) Meagan Manzini 10 23:01.1
14. 431 Essexville Garber (21:49.9 109:09.1) ==================================================== 1 15 Amanda Himmel 11 19:48.1 2 89 Megan Keen 9 21:55.5 3 100 Whitney Piotrowski 12 22:15.8 4 110 Tiffany McIntosh 9 22:32.3 5 117 Mary Whiteside 12 22:37.4 6 (139) Ann Wittbrodt 11 23:05.1 7 (146) Emily Tamez 12 23:15.1
15. 441 Ida (21:53.8 109:29.0) ==================================================== 1 48 Jaclyn Sawasky 11 20:56.4 2 50 Katelyn Boulton 12 20:58.1 3 95 Tabatha Lajiness 10 22:07.4 4 118 Courtney Woodfill 10 22:37.8 5 130 Melanie Iacoangeli 11 22:49.3 6 (150) Alison Smith 12 23:22.5 7 (170) Carrie Kloster 12 24:01.7
16. 452 Leroy Pine River (21:54.2 109:31.0) ==================================================== 1 10 Brittany Anderson 12 19:35.2 2 93 Amanda Nicholson 12 22:00.6 3 105 Andi Bogert 12 22:23.9 4 112 Kelsey Cosgrove 12 22:34.6 5 132 Jessica Woodman 12 22:56.7 6 (137) Katrina Wert 12 23:01.7 7 (166) Erica Loop 9 23:50.7
17. 459 Berrien Springs (21:53.9 109:29.3) ==================================================== 1 30 Jessica Nave 9 20:24.3 2 68 Mandy Piedt 12 21:19.7 3 77 Kelsey Lewis 12 21:29.0 4 125 Amber Van Luvanee 11 22:43.5 5 159 Mandy Bromilow 12 23:32.8 6 (161) Bekah Sherburn 9 23:39.4 7 (173) Koby Gillespie 11 24:15.3
18. 479 Hillsdale (22:02.0 110:09.7) ==================================================== 1 25 Hilary Kast 11 20:16.5 2 83 Kasey Caulkins 9 21:40.3 3 97 Courtney Hinkley 9 22:11.4 4 129 Sarah VanOrman 10 22:49.1 5 145 Mackenzie Hill 11 23:12.4 6 (151) Cassandra Hastings 12 23:23.5 7 (194) Katie Shalosky 11 28:38.3
19. 489 Manchester (22:14.7 111:13.1) ==================================================== 1 51 Jackie Timoszyk 10 20:58.4 2 60 Liz Timoszyk 12 21:05.9 3 76 Jenna Chandler 10 21:28.4 4 120 Christy Weidmayer 9 22:39.9 5 182 Evelyn Dority 11 25:00.5 6 (186) Jenny Kempher 11 25:16.0 7 (190) Alex Mazur 10 26:46.4
20. 519 Kingsley (22:13.8 111:09.0) ==================================================== 1 33 Kirstin Volkening 11 20:30.2 2 80 Samantha Krause 11 21:36.6 3 119 Alex Mcnair 11 22:39.0 4 131 Alexis Keena 9 22:54.0 5 156 Britney Simerson 10 23:29.2 6 (158) Marayna Regenold 11 23:32.1 7 (167) Katie Bembeneck 11 23:52.0
21. 531 Blissfield (22:18.7 111:33.2) ==================================================== 1 67 Lauren Yates 11 21:17.5 2 91 Amanda Dheel 12 21:57.0 3 101 Brittany Holdridge 11 22:17.8 4 124 Meaghan Gunner 9 22:42.7 5 148 Courtney Eisenmann 12 23:18.2 6 (155) Haley Neri 12 23:29.0 7 (181) Jennifer Tagsold 12 24:56.9
22. 536 Bad Axe (22:20.7 111:43.5) ==================================================== 1 71 Cassandra Hanson 11 21:24.7 2 87 Breann Schramski 12 21:51.3 3 115 Hailey Richards 9 22:35.3 4 116 Heather Smith 10 22:35.5 5 147 Crystal Schaible 10 23:16.7 6 (154) Mary Ellen Yaklic 9 23:28.4
23. 540 Sanford-Meridian (22:30.7 112:33.3) ==================================================== 1 49 Amanda Decker 9 20:57.5 2 66 Jessica Reeves 11 21:11.3 3 85 Holly Trapp 12 21:46.1 4 157 Carissa Onifer 11 23:31.2 5 183 Sara Lee 12 25:07.2 6 (192) Eden Drier 11 26:59.2 7 (193) Ashley Alexander 11 27:40.1
24. 555 Bangor (22:27.8 112:18.7) ==================================================== 1 31 Aisha Hodge 12 20:28.6 2 90 Montana Hescott 10 21:55.8 3 113 Lorena Sanchez 9 22:35.2 4 152 Alicia Oviedo 10 23:25.5 5 169 Adriana Bustos 12 23:53.6 6 (175) Jenna Welsh 11 24:20.6 7 (177) Yaritza Rodriguez 11 24:37.0
25. 596 Almont (22:37.0 113:04.8) ==================================================== 1 65 Lauren Deneweth 12 21:09.7 2 99 Carlie Lawrence 10 22:14.1 3 128 Alyssa Leach 9 22:46.7 4 136 Kayla Johnson 9 23:01.3 5 168 Madison Lewis 9 23:53.0 6 (171) Kaylin Deppe 11 24:10.4 7 (178) Brooke Corbin 10 24:39.7
26. 649 Whitmore Lake (22:58.3 114:51.4) ==================================================== 1 46 Keralyn Totten 12 20:54.4 2 134 Anna Leonard 12 22:57.7 3 144 Nicolle Smid 12 23:11.9 4 149 Kathyrn Loveless 9 23:19.9 5 176 Abbey Flores 12 24:27.5 6 (180) Samantha Blount 11 24:46.8
27. 729 Durand (23:15.3 116:16.3) ==================================================== 1 122 Madi Atkinson 9 22:41.0 2 138 Jennifer Declerg 11 23:03.1 3 142 Jamie Madrigal 9 23:08.4 4 163 Jasmine Wildmo 10 23:40.8 5 164 Emily Fiebernitz 10 23:43.0 6 (165) Taylor Fagan 11 23:44.6 7 (187) Cecily Burton 12 25:27.4
28. 755 Lake Fenton (23:36.1 118:00.3) ==================================================== 1 109 Linda Marchlewski 11 22:30.7 2 140 Andrea Roe 10 23:05.3 3 160 Marta Watters 10 23:35.8 4 162 Anna Macherkevich 11 23:39.8 5 184 Meredith Herman 9 25:08.7 6 (189) Becky Fernelius 9 26:33.7 7 (191) Jennifer Hess 11 26:48.1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 1096 Devan John Allendale 12 T 18:30.6 2 1215 Megan Heeder Lansing Catholic 11 T 19:05.3 3 1099 Ali Wiersma Allendale 10 T 19:08.3 4 1122 Michaela Carnegie Benzie Central 11 T 19:10.8 5 1310 Raquel Serna St. Louis 9 I 19:14.9 6 1125 Taylor Nye Benzie Central 11 T 19:20.4 7 1172 Megan Hubbard Hanover-Horton 9 T 19:27.3 8 1230 Audrey Tremaine Leslie 10 T 19:28.2 9 1170 Lindsey Burdette Hanover-Horton 10 T 19:29.9 10 1094 Camille Borst Allendale 12 T 19:31.1 11 1291 Colleen Grassley Monroe St. Mary's Catholic Central 11 I 19:32.4 12 1290 Amanda Valliere Midland Bullock Creek 9 I 19:35.1 13 1219 Brittany Anderson Leroy Pine River 12 T 19:35.2 14 1277 Brittany Slinker Dundee 10 I 19:35.8 15 1284 Amaya Ayers Laingsburg 12 I 19:35.9 16 1163 Grace Campbell Grand Rapids NorthPointe Christian 12 T 19:39.7 17 1265 Rachel Durbin Armada 9 I 19:43.0 18 1255 Krista Broekema Schoolcraft 11 T 19:43.3 19 1314 Emily Short Tawas City 11 I 19:44.4 20 1199 Kaylee Carew Kent City 11 T 19:45.4 21 1176 Emily Wrozek Hanover-Horton 11 T 19:46.2 22 1149 Amanda Himmel Essexville Garber 11 T 19:48.1 23 1262 Tre Washington Albion 12 I 19:48.7 24 1175 Sharon Morgan Hanover-Horton 11 T 19:49.4 25 1311 CallyAnne Wyma St. Louis 11 I 19:52.7 26 1145 Erika Roe Caro 10 T 19:53.5 27 1897 Rachel Stathakis Macomb Lutheran North 11 T 19:55.6 28 1171 Lindsey Chinavare Hanover-Horton 10 T 19:58.8 29 1285 Kelly Schubert Manistee 10 I 20:00.0 30 1228 Ashley Steers Leslie 12 T 20:00.6 31 1309 Teha Ames Shepherd 11 I 20:03.6 32 1203 Sadie Ringer Kent City 10 T 20:04.0 33 1093 Brittany Andres Allendale 12 T 20:04.1 34 1280 Nina Cahill Grand Rapids Central 11 I 20:05.9 35 1174 Kelly Morgan Hanover-Horton 11 T 20:08.1 36 1276 Brianna Russell Delton-Kellogg 9 I 20:11.0 37 1226 Brooke Prieskorn Leslie 10 T 20:14.0 38 1181 Hilary Kast Hillsdale 11 T 20:16.5 39 1231 Sydney Tremaine Leslie 11 T 20:17.5 40 1194 Mickey Ludlow Jackson Lumen Christi 10 T 20:19.0 41 1124 Jill Louisignau Benzie Central 12 T 20:21.4 42 1895 Hannah Schilling Macomb Lutheran North 10 T 20:22.2 43 1131 Jessica Nave Berrien Springs 9 T 20:24.3 44 1116 Aisha Hodge Bangor 12 T 20:28.6 45 1160 Amanda Slezsak Freeland 12 T 20:30.1 46 1211 Kirstin Volkening Kingsley 11 T 20:30.2 47 1893 Karen Murawski Macomb Lutheran North 12 T 20:31.1 48 1123 Marika Grabowski Benzie Central 11 T 20:31.3 49 1195 Jill McEldowney Jackson Lumen Christi 11 T 20:31.9 50 1254 Katilee Bensley Schoolcraft 11 T 20:34.9 51 1271 Chantelle Fondren Chesaning 11 I 20:35.5 52 1126 Amber Peabody Benzie Central 10 T 20:37.4 53 1098 Anna Solorsano Allendale 12 T 20:38.3 54 1313 Kellie Rizzolo Stockbridge 10 I 20:39.0 55 1192 Jessica Anater Jackson Lumen Christi 11 T 20:39.3 56 1298 Jordan Krauss Perry 9 I 20:40.1 57 1243 Alyson Johnson Portland 11 T 20:41.6 58 1301 Kristin Forman Reed City 11 I 20:42.3 59 1295 Morgan Olson Onsted 11 I 20:42.4 60 1267 Torrie Eger Buchanan 12 I 20:43.2
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 61 1214 Emma Frost Lansing Catholic 9 T 20:44.1 62 1273 Tess Oldenburg Clare 11 I 20:45.3 63 1307 Aryn Cowley Sandusky 10 I 20:46.2 64 1282 Rachel Ross Grandville Calvin Christian 9 I 20:47.1 65 1278 Laura Bailey Elk Rapids 12 I 20:49.1 66 1294 Katy Barkley Olivet 11 I 20:49.3 67 1281 Jessica Disselkoen Grandville Calvin Christian 10 I 20:51.9 68 1227 Kayla Smith Leslie 11 T 20:52.4 69 1196 Bekah Stanton Jackson Lumen Christi 11 T 20:53.0 70 1127 Theresa Warsecke Benzie Central 10 T 20:53.3 71 1904 Keralyn Totten Whitmore Lake 12 T 20:54.4 72 1263 Madelyn Rokas Allen Park Cabrini 9 I 20:55.0 73 1200 Kaytlynne Kerwin Kent City 10 T 20:55.6 74 1188 Jaclyn Sawasky Ida 11 T 20:56.4 75 1248 Amanda Decker Sanford-Meridian 9 T 20:57.5 76 1266 Dudley Lauren Bronson 12 I 20:57.9 77 1184 Katelyn Boulton Ida 12 T 20:58.1 78 1237 Jackie Timoszyk Manchester 10 T 20:58.4 79 1197 Tiffany Trapp Jackson Lumen Christi 11 T 20:59.1 80 1296 Heidi Wobrock Onsted 10 I 20:59.5 81 1121 Miranda Besey Benzie Central 9 T 20:59.9 82 1202 Taylor Nowicki Kent City 9 T 21:00.5 83 1217 Adrienne Powell Lansing Catholic 11 T 21:02.5 84 1256 Madeline Hartlieb Schoolcraft 10 T 21:02.5 85 1894 Kayla Pfund Macomb Lutheran North 12 T 21:04.0 86 1245 Victoria Sochor Portland 11 T 21:04.8 87 1167 Bettie Soper Grand Rapids NorthPointe Christian 9 T 21:05.7 88 1238 Liz Timoszyk Manchester 12 T 21:05.9 89 1147 Paige TerBush Caro 12 T 21:06.2 90 1148 Abby Thorp Caro 9 T 21:06.6 91 1164 Anna Duckworth Grand Rapids NorthPointe Christian 12 T 21:06.9 92 1146 Lexi Roe Caro 12 T 21:07.4 93 1312 Storm Boyer Stockbridge 11 I 21:08.1 94 1292 Samantha Zimmer Muskegon Oakridge 12 I 21:09.4 95 1101 Lauren Deneweth Almont 12 T 21:09.7 96 1283 Rachel Mayhew Jonesville 9 I 21:10.0 97 1299 Kylie Parker Perry 11 I 21:10.6 98 1252 Jessica Reeves Sanford-Meridian 11 T 21:11.3 99 1270 Molly Jeakle Charleviox 10 I 21:12.1 100 1289 Breanna Taylor Michigan Center 10 I 21:12.4 101 1275 Jolene Drum Delton-Kellogg 10 I 21:14.7 102 1141 Lauren Yates Blissfield 11 T 21:17.5 103 1132 Mandy Piedt Berrien Springs 12 T 21:19.7 104 1193 Leanne Leuthard Jackson Lumen Christi 9 T 21:21.1 105 1218 Catherine Swiderski Lansing Catholic 10 T 21:21.5 106 1303 Kassie Resio Saginaw Swan Valley 11 I 21:23.7 107 1107 Cassandra Hanson Bad Axe 11 T 21:24.7 108 1173 Sierra Melling Hanover-Horton 10 T 21:25.0 109 1097 Taylor Mattson Allendale 12 T 21:25.6 110 1191 Anna Berkemeier Jackson Lumen Christi 9 T 21:25.6 111 1269 Ashley Potts Cass City 10 I 21:25.9 112 1305 Abbie Greenwell Saginaw Valley Lutheran 11 I 21:26.0 113 1306 Mary Greenwell Saginaw Valley Lutheran 9 I 21:27.0 114 1201 Dani Nowicki Kent City 11 T 21:27.1 115 1288 Alex Johnson Mason County Central 11 I 21:28.0 116 1233 Jenna Chandler Manchester 10 T 21:28.4 117 1130 Kelsey Lewis Berrien Springs 12 T 21:29.0 118 1158 Morgan Scott Freeland 9 T 21:30.6 119 1300 Emily Podgorniak Pinconning 12 I 21:31.0 120 1142 Megan Ewald Caro 10 T 21:31.7
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 121 1297 Laura Nordquist Parchment 10 I 21:33.2 122 1279 Robbie Dobbins Gobles 12 I 21:36.2 123 1207 Samantha Krause Kingsley 11 T 21:36.6 124 1204 Jeanne Wilson Kent City 10 T 21:37.4 125 1229 Sarah Subject Leslie 9 T 21:39.7 126 1177 Kasey Caulkins Hillsdale 9 T 21:40.3 127 1261 Abby Carpenter Adrian Madison 10 I 21:41.9 128 1905 Karli Dooling Byron 9 I 21:42.3 129 1259 Monica Lawrence Schoolcraft 12 T 21:43.3 130 1253 Holly Trapp Sanford-Meridian 12 T 21:46.1 131 1156 Jessica Chernich Freeland 11 T 21:47.0 132 1111 Breann Schramski Bad Axe 12 T 21:51.3 133 1272 Lindsay Kriebel Clare 11 I 21:53.6 134 1162 Molly Woodman Freeland 10 T 21:53.7 135 1150 Megan Keen Essexville Garber 9 T 21:55.5 136 1115 Montana Hescott Bangor 10 T 21:55.8 137 1135 Amanda Dheel Blissfield 12 T 21:57.0 138 1241 Ellee Eldridge Portland 11 T 22:00.1 139 1222 Amanda Nicholson Leroy Pine River 12 T 22:00.6 140 1892 Olivia Munoz Macomb Lutheran North 11 T 22:06.1 141 1302 Kellie Humpert Reese 10 I 22:06.7 142 1286 Sarah Smith Marlette 11 I 22:07.0 143 1187 Tabatha Lajiness Ida 10 T 22:07.4 144 1293 Brittany Williams Newaygo 9 I 22:09.7 145 1268 Stephanie Reith Buchanan 11 I 22:10.1 146 1257 Sarah Hartlieb Schoolcraft 10 T 22:11.4 147 1180 Courtney Hinkley Hillsdale 9 T 22:11.4 148 1198 Leah Busse Kent City 11 T 22:13.8 149 1104 Carlie Lawrence Almont 10 T 22:14.1 150 1152 Whitney Piotrowski Essexville Garber 12 T 22:15.8 151 1304 Malinda Smith Saginaw Swan Valley 12 I 22:17.1 152 1138 Brittany Holdridge Blissfield 11 T 22:17.8 153 1244 Anna Krausz Portland 12 T 22:18.1 154 1260 Jessica Polum Schoolcraft 9 T 22:21.3 155 1143 Billie Fierros Caro 12 T 22:22.2 156 1220 Andi Bogert Leroy Pine River 12 T 22:23.9 157 1212 Allie Brown Lansing Catholic 10 T 22:24.5 158 1242 Nicole Fawley Portland 11 T 22:25.2 159 1274 Monica Harris Coloma 12 I 22:26.4 160 1246 Sarah White Portland 11 T 22:29.1 161 1907 Linda Marchlewski Lake Fenton 11 T 22:30.7 162 1151 Tiffany McIntosh Essexville Garber 9 T 22:32.3 163 1161 Kaleigh Theriault Freeland 11 T 22:33.3 164 1221 Kelsey Cosgrove Leroy Pine River 12 T 22:34.6 165 1119 Lorena Sanchez Bangor 9 T 22:35.2 166 1891 Hannah Girard Macomb Lutheran North 12 T 22:35.2 167 1109 Hailey Richards Bad Axe 9 T 22:35.3 168 1112 Heather Smith Bad Axe 10 T 22:35.5 169 1154 Mary Whiteside Essexville Garber 12 T 22:37.4 170 1190 Courtney Woodfill Ida 10 T 22:37.8 171 1208 Alex Mcnair Kingsley 11 T 22:39.0 172 1239 Christy Weidmayer Manchester 9 T 22:39.9 173 1159 Theresa Shibilski Freeland 12 T 22:40.8 174 1884 Madi Atkinson Durand 9 T 22:41.0 175 1157 Nikkia Lopshire Freeland 9 T 22:41.6 176 1906 Kelsey Evans Byron 11 I 22:41.9 177 1137 Meaghan Gunner Blissfield 9 T 22:42.7 178 1134 Amber Van Luvanee Berrien Springs 11 T 22:43.5 179 1166 Kristie Sikma Grand Rapids NorthPointe Christian 12 T 22:45.2 180 1169 Melissa Vanderziel Grand Rapids NorthPointe Christian 10 T 22:45.5
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 181 1105 Alyssa Leach Almont 9 T 22:46.7 182 1183 Sarah VanOrman Hillsdale 10 T 22:49.1 183 1185 Melanie Iacoangeli Ida 11 T 22:49.3 184 1206 Alexis Keena Kingsley 9 T 22:54.0 185 1225 Jessica Woodman Leroy Pine River 12 T 22:56.7 186 1213 Annie Fata Lansing Catholic 9 T 22:57.5 187 1901 Anna Leonard Whitmore Lake 12 T 22:57.7 188 1240 Meagan Manzini Portland 10 T 23:01.1 189 1103 Kayla Johnson Almont 9 T 23:01.3 190 1224 Katrina Wert Leroy Pine River 12 T 23:01.7 191 1886 Jennifer Declerg Durand 11 T 23:03.1 192 1315 Jamie Palmer Vassar 12 I 23:03.5 193 1155 Ann Wittbrodt Essexville Garber 11 T 23:05.1 194 1908 Andrea Roe Lake Fenton 10 T 23:05.3 195 1216 Angelina Minitti Lansing Catholic 9 T 23:08.4 196 1889 Jamie Madrigal Durand 9 T 23:08.4 197 1144 Aubrey Putman Caro 11 T 23:10.2 198 1903 Nicolle Smid Whitmore Lake 12 T 23:11.9 199 1179 Mackenzie Hill Hillsdale 11 T 23:12.4 200 1153 Emily Tamez Essexville Garber 12 T 23:15.1 201 1110 Crystal Schaible Bad Axe 10 T 23:16.7 202 1136 Courtney Eisenmann Blissfield 12 T 23:18.2 203 1902 Kathyrn Loveless Whitmore Lake 9 T 23:19.9 204 1189 Alison Smith Ida 12 T 23:22.5 205 1287 Rebecca Spinks Marlette 11 I 23:23.3 206 1178 Cassandra Hastings Hillsdale 12 T 23:23.5 207 1117 Alicia Oviedo Bangor 10 T 23:25.5 208 1258 Megan Lawrence Schoolcraft 9 T 23:27.9 209 1113 Mary Ellen Yaklic Bad Axe 9 T 23:28.4 210 1139 Haley Neri Blissfield 12 T 23:29.0 211 1210 Britney Simerson Kingsley 10 T 23:29.2 212 1308 Nicole Brown Shelby 11 I 23:29.4 213 1251 Carissa Onifer Sanford-Meridian 11 T 23:31.2 214 1209 Marayna Regenold Kingsley 11 T 23:32.1 215 1128 Mandy Bromilow Berrien Springs 12 T 23:32.8 216 1909 Marta Watters Lake Fenton 10 T 23:35.8 217 1133 Bekah Sherburn Berrien Springs 9 T 23:39.4 218 1961 Anna Macherkevich Lake Fenton 11 T 23:39.8 219 1890 Jasmine Wildmo Durand 10 T 23:40.8 220 1888 Emily Fiebernitz Durand 10 T 23:43.0 221 1887 Taylor Fagan Durand 11 T 23:44.6 222 1223 Erica Loop Leroy Pine River 9 T 23:50.7 223 1205 Katie Bembeneck Kingsley 11 T 23:52.0 224 1106 Madison Lewis Almont 9 T 23:53.0 225 1114 Adriana Bustos Bangor 12 T 23:53.6 226 1186 Carrie Kloster Ida 12 T 24:01.7 227 1102 Kaylin Deppe Almont 11 T 24:10.4 228 1232 Hailey Willett Leslie 10 T 24:13.8 229 1129 Koby Gillespie Berrien Springs 11 T 24:15.3 230 1896 Katie Siegle Macomb Lutheran North 12 T 24:16.1 231 1120 Jenna Welsh Bangor 11 T 24:20.6 232 1900 Abbey Flores Whitmore Lake 12 T 24:27.5 233 1118 Yaritza Rodriguez Bangor 11 T 24:37.0 234 1100 Brooke Corbin Almont 10 T 24:39.7 235 1165 Silvey Hanna Grand Rapids NorthPointe Christian 10 T 24:46.8 236 1898 Samantha Blount Whitmore Lake 11 T 24:46.8 237 1140 Jennifer Tagsold Blissfield 12 T 24:56.9 238 1234 Evelyn Dority Manchester 11 T 25:00.5 239 1250 Sara Lee Sanford-Meridian 12 T 25:07.2 240 1959 Meredith Herman Lake Fenton 9 T 25:08.7
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 241 1095 Holly DeVries Allendale 9 T 25:13.2 242 1235 Jenny Kempher Manchester 11 T 25:16.0 243 1885 Cecily Burton Durand 12 T 25:27.4 244 1168 Hannah Vanderberg Grand Rapids NorthPointe Christian 9 T 25:48.4 245 1958 Becky Fernelius Lake Fenton 9 T 26:33.7 246 1236 Alex Mazur Manchester 10 T 26:46.4 247 1960 Jennifer Hess Lake Fenton 11 T 26:48.1 248 1249 Eden Drier Sanford-Meridian 11 T 26:59.2 249 1247 Ashley Alexander Sanford-Meridian 11 T 27:40.1 250 1182 Katie Shalosky Hillsdale 11 T 28:38.3
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
NAME ,Race,GRADE,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,SCHOOL Devan John,T,12,6:00,5:59,5:56,18:31,Allendale Megan Heeder,T,11,6:01,6:06,6:20,19:06,Lansing Catholic Ali Wiersma,T,10,6:02,6:05,6:20,19:09,Allendale Michaela Carnegie,T,11,6:02,6:09,6:21,19:11,Benzie Central Raquel Serna,I,9,6:01,6:09,6:26,19:15,St. Louis Taylor Nye,T,11,6:02,6:10,6:26,19:21,Benzie Central Megan Hubbard,T,9,6:09,6:19,6:21,19:28,Hanover-Horton Audrey Tremaine,T,10,6:03,6:21,6:25,19:29,Leslie Lindsey Burdette,T,10,6:01,6:17,6:30,19:30,Hanover-Horton Camille Borst,T,12,6:25,6:06,6:23,19:32,Allendale Colleen Grassley,I,11,6:11,6:17,6:24,19:33,Monroe St. Mary's Catholic Central Brittany Anderson,T,12,6:02,6:11,6:37,19:36,Leroy Pine River Brittany Slinker,I,10,6:09,6:20,6:30,19:36,Dundee Amaya Ayers,I,12,6:03,6:20,6:35,19:36,Laingsburg Amanda Valliere,I,9,6:08,6:28,6:23,19:36,Midland Bullock Creek Grace Campbell,T,12,6:10,6:20,6:29,19:40,Grand Rapids Northpointe Christian Rachel Durbin,I,9,6:15,6:20,6:31,19:43,Armada Krista Broekema,T,11,6:25,6:15,6:27,19:44,Schoolcraft Emily Short,I,11,6:17,6:21,6:30,19:45,Tawas City Kaylee Carew,T,11,6:13,6:21,6:33,19:46,Kent City Emily Wrozek,T,11,6:21,6:26,6:24,19:47,Hanover-Horton Amanda Himmel,T,11,6:08,6:30,6:34,19:49,Essexville Garber Tre Washington,I,12,6:13,6:28,6:31,19:49,Albion Sharon Morgan,T,11,6:17,6:25,6:31,19:50,Hanover-Horton CallyAnne Wyma,I,11,6:24,6:24,6:27,19:53,St. Louis Erika Roe,T,10,6:15,6:25,6:35,19:54,Caro Rachel Stathakis,T,11,6:13,6:25,6:38,19:56,Macomb Lutheran North Lindsey Chinavare,T,10,6:22,6:27,6:36,19:59,Hanover-Horton Kelly Schubert,I,10,6:02,6:30,6:46,20:00,Manistee Ashley Steers,T,12,6:18,6:32,6:29,20:01,Leslie Sadie Ringer,T,10,6:10,6:24,6:48,20:04,Kent City Teha Ames,I,11,6:18,6:38,6:30,20:04,Shepherd Brittany Andres,T,12,6:33,6:20,6:34,20:05,Allendale Nina Cahill,I,11,6:22,6:21,6:41,20:06,Grand Rapids Central Kelly Morgan,T,11,6:21,6:27,6:41,20:09,Hanover-Horton Brianna Russell,I,9,6:48,6:21,6:17,20:11,Delton-Kellogg Brooke Prieskorn,T,10,6:09,6:20,6:28,20:14,Leslie Hilary Kast,T,11,6:23,6:36,6:38,20:17,Hillsdale Sydney Tremaine,T,11,6:19,6:39,6:41,20:18,Leslie Mickey Ludlow,T,10,6:33,6:24,6:40,20:19,Jackson Lumen Christi Jill Louisignau,T,12,6:20,6:36,6:41,20:22,Benzie Central Hannah Schilling,T,10,6:17,6:27,6:54,20:23,Macomb Lutheran North Jessica Nave,T,9,6:23,6:44,6:36,20:25,Berrien Springs Aisha Hodge,T,12,6:17,6:42,6:48,20:29,Bangor Amanda Slezsak,T,12,6:23,6:39,6:43,20:31,Freeland Kirstin Volkening,T,11,6:20,6:38,6:53,20:31,Kingsley Marika Grabowski,T,11,6:22,6:41,6:55,20:32,Benzie Central Jill McEldowney,T,11,6:33,6:30,6:45,20:32,Jackson Lumen Christi Karen Murawski,T,12,6:23,6:42,6:47,20:32,Macomb Lutheran North Katilee Bensley,T,11,6:46,6:42,6:31,20:35,Schoolcraft Chantelle Fondren,I,11,6:22,6:36,6:53,20:36,Chesaning Amber Peabody,T,10,6:27,6:41,6:48,20:38,Benzie Central Anna Solorsano,T,12,6:38,6:36,6:43,20:39,Allendale Kellie Rizzolo,I,10,6:27,6:42,6:48,20:39,Stockbridge Jessica Anater,T,11,6:34,6:39,6:48,20:40,Jackson Lumen Christi Jordan Krauss,I,9,6:28,6:46,6:44,20:41,Perry Alyson Johnson,T,11,6:22,6:46,6:52,20:42,Portland Morgan Olson,I,11,6:27,6:42,6:55,20:43,Onsted Kristin Forman,I,11,6:26,6:44,6:52,20:43,Reed City Torrie Eger,I,12,6:26,6:40,6:54,20:44,Buchanan Emma Frost,T,9,6:27,6:37,6:58,20:45,Lansing Catholic Tess Oldenburg,I,11,6:26,6:55,6:45,20:46,Clare Aryn Cowley,I,10,6:29,6:43,6:52,20:47,Sandusky Rachel Ross,I,9,6:36,6:44,6:50,20:48,Grandville Calvin Christian Laura Bailey,I,12,6:25,6:47,7:04,20:50,Elk Rapids Katy Barkley,I,11,6:37,6:37,6:52,20:50,Olivet Jessica Disselkoen,I,10,6:35,6:44,6:50,20:52,Grandville Calvin Christian Bekah Stanton,T,11,6:34,6:41,6:53,20:53,Jackson Lumen Christi Kayla Smith,T,11,6:21,6:57,6:58,20:53,Leslie Theresa Warsecke,T,10,6:32,6:37,7:01,20:54,Benzie Central Madelyn Rokas,I,9,6:34,6:50,6:52,20:55,Allen Park Cabrini Keralyn Totten,T,12,6:35,6:49,6:53,20:55,Whitmore Lake Kaytlynne Kerwin,T,10,6:41,6:45,6:50,20:56,Kent City Jaclyn Sawasky,T,11,6:26,6:51,7:01,20:57,Ida Amanda Decker,T,9,6:32,6:47,6:59,20:58,Sanford-Meridian Dudley Lauren,I,12,6:28,6:43,7:06,20:58,Bronson Katelyn Boulton,T,12,6:27,6:49,7:01,20:59,Ida Jackie Timoszyk,T,10,6:24,6:46,7:07,20:59,Manchester Miranda Besey,T,9,6:28,6:47,7:07,21:00,Benzie Central Tiffany Trapp,T,11,6:36,6:51,6:48,21:00,Jackson Lumen Christi Heidi Wobrock,I,10,6:26,6:46,7:02,21:00,Onsted Taylor Nowicki,T,9,6:41,6:50,6:51,21:01,Kent City Adrienne Powell,T,11,6:35,6:58,6:57,21:03,Lansing Catholic Madeline Hartlieb,T,10,6:56,6:45,6:48,21:03,Schoolcraft Kayla Pfund,T,12,6:21,6:49,7:12,21:04,Macomb Lutheran North Victoria Sochor,T,11,6:31,6:55,7:00,21:05,Portland Bettie Soper,T,9,6:26,6:53,7:04,21:06,Grand Rapids Northpointe Christian Liz Timoszyk,T,12,6:29,6:52,7:05,21:06,Manchester Paige TerBush,T,12,6:34,6:55,6:56,21:07,Caro Abby Thorp,T,9,6:37,6:57,6:55,21:07,Caro Anna Duckworth,T,12,6:34,6:51,7:00,21:07,Grand Rapids Northpointe Christian Lexi Roe,T,12,6:34,6:55,6:58,21:08,Caro Storm Boyer,I,11,6:27,6:56,7:04,21:09,Stockbridge Lauren Deneweth,T,12,6:22,7:01,7:06,21:10,Almont Rachel Mayhew,I,9,6:40,6:52,7:00,21:10,Jonesville Samantha Zimmer,I,12,6:13,6:32,7:38,21:10,Muskegon Oakridge Kylie Parker,I,11,6:33,6:56,6:58,21:11,Perry Jessica Reeves,T,11,6:36,6:54,7:00,21:12,Sanford-Meridian Molly Jeakle,I,10,6:37,6:57,6:56,21:13,Charleviox Breanna Taylor,I,10,6:40,6:58,6:53,21:13,Michigan Center Jolene Drum,I,10,6:52,6:55,6:49,21:15,Delton-Kellogg Lauren Yates,T,11,6:36,6:53,7:03,21:18,Blissfield Mandy Piedt,T,12,6:35,7:00,7:06,21:20,Berrien Springs Leanne Leuthard,T,9,6:49,7:00,6:52,21:22,Jackson Lumen Christi Catherine Swiderski,T,10,6:32,6:59,7:15,21:22,Lansing Catholic Kassie Resio,I,11,6:35,7:04,7:07,21:24,Saginaw Swan Valley Cassandra Hanson,T,11,6:37,7:03,7:04,21:25,Bad Axe Sierra Melling,T,10,6:36,7:04,7:04,21:25,Hanover-Horton Taylor Mattson,T,12,6:35,6:55,7:12,21:26,Allendale Anna Berkemeier,T,9,6:49,6:59,6:59,21:26,Jackson Lumen Christi Ashley Potts,I,10,6:37,6:58,7:09,21:26,Cass City Abbie Greenwell,I,11,6:34,7:06,7:07,21:26,Saginaw Valley Lutheran Mary Greenwell,I,9,6:37,7:03,7:08,21:27,Saginaw Valley Lutheran Dani Nowicki,T,11,6:50,7:06,6:54,21:28,Kent City Alex Johnson,I,11,6:32,7:04,7:08,21:28,Mason County Central Kelsey Lewis,T,12,6:46,6:58,7:05,21:29,Berrien Springs Jenna Chandler,T,10,6:45,6:53,7:07,21:29,Manchester Morgan Scott,T,9,6:36,7:01,7:10,21:31,Freeland Emily Podgorniak,I,12,6:38,6:57,7:13,21:31,Pinconning Megan Ewald,T,10,6:41,7:09,7:00,21:32,Caro Laura Nordquist,I,10,7:01,6:56,6:55,21:34,Parchment Samantha Krause,T,11,6:35,7:03,7:13,21:37,Kingsley Robbie Dobbins,I,12,6:42,6:59,7:09,21:37,Gobles Jeanne Wilson,T,10,6:54,7:02,6:59,21:38,Kent City Sarah Subject,T,9,6:43,7:00,7:17,21:40,Leslie Kasey Caulkins,T,9,6:49,7:05,7:05,21:41,Hillsdale Abby Carpenter,I,10,6:40,7:08,7:13,21:42,Adrian Madison Karli Dooling,I,9,6:46,7:01,7:11,21:43,Byron Monica Lawrence,T,12,7:07,7:00,6:57,21:44,Schoolcraft Jessica Chernich,T,11,6:36,7:08,7:18,21:47,Freeland Holly Trapp,T,12,6:44,7:07,7:16,21:47,Sanford-Meridian Breann Schramski,T,12,6:49,7:05,7:15,21:52,Bad Axe Molly Woodman,T,10,6:47,7:20,7:11,21:54,Freeland Lindsay Kriebel,I,11,6:37,7:13,7:26,21:54,Clare Montana Hescott,T,10,6:43,7:07,7:26,21:56,Bangor Megan Keen,T,9,6:43,7:09,7:22,21:56,Essexville Garber Amanda Dheel,T,12,6:39,7:09,7:24,21:57,Blissfield Amanda Nicholson,T,12,6:49,7:05,7:23,22:01,Leroy Pine River Ellee Eldridge,T,11,6:38,7:17,7:24,22:01,Portland Sarah Smith,I,11,6:47,7:19,7:20,22:07,Marlette Kellie Humpert,I,10,7:00,7:19,7:09,22:07,Reese Olivia Munoz,T,11,6:59,7:15,7:14,22:07,Macomb Lutheran North Tabatha Lajiness,T,10,6:48,7:23,7:18,22:08,Ida Brittany Williams,I,9,6:50,7:27,7:14,22:10,Newaygo Stephanie Reith,I,11,7:04,7:14,7:11,22:11,Buchanan Courtney Hinkley,T,9,6:49,7:19,7:21,22:12,Hillsdale Sarah Hartlieb,T,10,7:09,7:15,7:08,22:12,Schoolcraft Leah Busse,T,11,6:54,7:10,7:26,22:14,Kent City Carlie Lawrence,T,10,6:46,7:20,7:24,22:15,Almont Whitney Piotrowski,T,12,6:51,7:16,7:26,22:16,Essexville Garber Brittany Holdridge,T,11,6:50,7:22,7:22,22:18,Blissfield Malinda Smith,I,12,6:49,7:22,7:23,22:18,Saginaw Swan Valley Anna Krausz,T,12,6:47,7:20,7:27,22:19,Portland Jessica Polum,T,9,7:11,7:22,7:10,22:22,Schoolcraft Billie Fierros,T,12,6:43,7:23,7:31,22:23,Caro Andi Bogert,T,12,7:03,7:22,7:17,22:24,Leroy Pine River Allie Brown,T,10,6:51,7:32,7:18,22:25,Lansing Catholic Nicole Fawley,T,11,6:48,7:26,7:33,22:26,Portland Monica Harris,I,12,6:42,7:16,7:42,22:27,Coloma Sarah White,T,11,6:47,7:26,7:34,22:30,Portland Linda Marchlewski,T,11,7:09,7:13,7:26,22:31,Lake Fenton Tiffany McIntosh,T,9,7:07,7:19,7:20,22:33,Essexville Garber Kaleigh Theriault,T,11,7:09,7:24,7:19,22:34,Freeland Kelsey Cosgrove,T,12,7:04,7:22,7:23,22:35,Leroy Pine River Hailey Richards,T,9,7:06,7:29,7:21,22:36,Bad Axe Heather Smith,T,10,6:56,7:30,7:30,22:36,Bad Axe Lorena Sanchez,T,9,6:52,7:28,7:29,22:36,Bangor Hannah Girard,T,12,6:58,7:24,7:32,22:36,Macomb Lutheran North Mary Whiteside,T,12,6:55,7:28,7:32,22:38,Essexville Garber Courtney Woodfill,T,10,7:00,7:31,7:22,22:38,Ida Alex Mcnair,T,11,7:02,7:23,7:32,22:39,Kingsley Christy Weidmayer,T,9,7:03,7:23,7:31,22:40,Manchester Theresa Shibilski,T,12,6:58,7:27,7:29,22:41,Freeland Madi Atkinson,T,9,7:03,7:36,7:21,22:41,Durand Nikkia Lopshire,T,9,7:09,7:17,7:29,22:42,Freeland Kelsey Evans,I,11,7:01,7:32,7:22,22:42,Byron Meaghan Gunner,T,9,7:08,7:26,7:27,22:43,Blissfield Amber Van Luvanee,T,11,7:12,7:25,7:23,22:44,Berrien Springs Kristie Sikma,T,12,7:08,7:26,7:28,22:46,Grand Rapids Northpointe Christian Melissa Vanderziel,T,10,7:12,7:29,7:26,22:46,Grand Rapids Northpointe Christian Alyssa Leach,T,9,7:10,7:32,7:25,22:47,Almont Sarah VanOrman,T,10,7:06,7:22,7:37,22:50,Hillsdale Melanie Iacoangeli,T,11,6:50,7:42,7:39,22:50,Ida Alexis Keena,T,9,6:57,7:36,7:39,22:54,Kingsley Jessica Woodman,T,12,7:05,7:35,7:39,22:57,Leroy Pine River Annie Fata,T,9,6:51,7:43,7:46,22:58,Lansing Catholic Anna Leonard,T,12,6:48,7:36,7:45,22:58,Whitmore Lake Kayla Johnson,T,9,7:12,7:40,7:29,23:02,Almont Katrina Wert,T,12,7:05,7:37,7:38,23:02,Leroy Pine River Meagan Manzini,T,10,7:03,7:33,7:39,23:02,Portland Jamie Palmer,I,12,7:11,7:31,7:41,23:04,Vassar Jennifer Declerg,T,11,7:04,7:42,7:32,23:04,Durand Ann Wittbrodt,T,11,7:02,7:45,7:36,23:06,Essexville Garber Andrea Roe,T,10,7:25,7:40,7:20,23:06,Lake Fenton Angelina Minitti,T,9,6:51,7:36,7:55,23:09,Lansing Catholic Jamie Madrigal,T,9,7:10,7:37,7:38,23:09,Durand Aubrey Putman,T,11,7:10,7:39,7:34,23:11,Caro Nicolle Smid,T,12,7:02,7:39,7:43,23:12,Whitmore Lake Mackenzie Hill,T,11,7:11,7:40,7:42,23:13,Hillsdale Emily Tamez,T,12,7:22,7:29,7:35,23:16,Essexville Garber Crystal Schaible,T,10,7:09,7:36,7:48,23:17,Bad Axe Courtney Eisenmann,T,12,7:08,7:30,7:53,23:19,Blissfield Kathyrn Loveless,T,9,7:07,7:50,7:40,23:20,Whitmore Lake Alison Smith,T,12,7:15,7:46,7:38,23:23,Ida Cassandra Hastings,T,12,7:14,7:35,7:49,23:24,Hillsdale Rebecca Spinks,I,11,7:08,7:39,7:44,23:24,Marlette Alicia Oviedo,T,10,7:07,7:53,7:40,23:26,Bangor Megan Lawrence,T,9,7:33,7:41,7:34,23:28,Schoolcraft Mary Ellen Yaklic,T,9,7:21,7:50,7:35,23:29,Bad Axe Haley Neri,T,12,7:13,7:43,7:48,23:29,Blissfield Britney Simerson,T,10,7:07,7:45,7:54,23:30,Kingsley Nicole Brown,I,11,6:43,7:47,8:11,23:30,Shelby Carissa Onifer,T,11,7:18,7:38,7:49,23:32,Sanford-Meridian Mandy Bromilow,T,12,7:21,7:44,7:43,23:33,Berrien Springs Marayna Regenold,T,11,7:09,7:43,7:50,23:33,Kingsley Marta Watters,T,10,7:17,7:41,7:54,23:36,Lake Fenton Bekah Sherburn,T,9,7:30,7:39,7:47,23:40,Berrien Springs Anna Macherkevich,T,11,7:20,7:53,7:49,23:40,Lake Fenton Jasmine Wildmo,T,10,7:12,7:57,7:47,23:41,Durand Emily Fiebernitz,T,10,7:15,7:50,7:52,23:43,Durand Taylor Fagan,T,11,7:15,7:56,7:46,23:45,Durand Erica Loop,T,9,7:13,7:53,7:59,23:51,Leroy Pine River Katie Bembeneck,T,11,7:03,7:53,8:07,23:52,Kingsley Madison Lewis,T,9,7:24,7:46,8:00,23:53,Almont Adriana Bustos,T,12,7:19,7:57,7:57,23:54,Bangor Carrie Kloster,T,12,7:14,7:55,8:07,24:02,Ida Kaylin Deppe,T,11,7:06,8:04,8:12,24:11,Almont Hailey Willett,T,10,7:34,7:55,7:57,24:14,Leslie Koby Gillespie,T,11,7:30,7:54,8:08,24:16,Berrien Springs Katie Siegle,T,12,7:11,7:51,8:22,24:17,Macomb Lutheran North Jenna Welsh,T,11,7:33,8:08,7:53,24:21,Bangor Abbey Flores,T,12,7:37,7:59,7:58,24:28,Whitmore Lake Yaritza Rodriguez,T,11,7:18,8:19,8:12,24:37,Bangor Brooke Corbin,T,10,7:36,8:03,8:11,24:40,Almont Silvey Hanna,T,10,7:53,8:15,7:59,24:47,Grand Rapids Northpointe Christian Samantha Blount,T,11,7:48,8:18,8:03,24:47,Whitmore Lake Jennifer Tagsold,T,12,7:28,8:24,8:20,24:57,Blissfield Evelyn Dority,T,11,7:42,8:20,8:21,25:01,Manchester Sara Lee,T,12,7:31,8:25,8:23,25:08,Sanford-Meridian Meredith Herman,T,9,7:57,8:07,8:19,25:09,Lake Fenton Holly DeVries,T,9,7:38,8:22,8:28,25:14,Allendale Jenny Kempher,T,11,7:42,8:20,8:25,25:16,Manchester Cecily Burton,T,12,7:34,8:23,8:36,25:28,Durand Hannah Vanderberg,T,9,8:07,8:33,8:24,25:49,Grand Rapids Northpointe Christian Becky Fernelius,T,9,8:00,8:17,9:28,26:34,Lake Fenton Alex Mazur,T,10,8:23,8:44,8:54,26:47,Manchester Jennifer Hess,T,11,8:14,8:57,8:53,26:49,Lake Fenton Eden Drier,T,11,8:22,8:52,8:49,27:00,Sanford-Meridian Ashley Alexander,T,11,8:18,9:10,9:21,27:41,Sanford-Meridian Katie Shalosky,T,11,8:28,9:31,9:42,28:39,Hillsdale
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009
GRADE RESULTS - D3 GIRLS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Raquel Serna St. Louis 9 19:14.9 2 Megan Hubbard Hanover-Horton 9 19:27.3 3 Amanda Valliere Midland Bullock Creek 9 19:35.1 4 Rachel Durbin Armada 9 19:43.0 5 Brianna Russell Delton-Kellogg 9 20:11.0 6 Jessica Nave Berrien Springs 9 20:24.3 7 Jordan Krauss Perry 9 20:40.1 8 Emma Frost Lansing Catholic 9 20:44.1 9 Rachel Ross Grandville Calvin Christian 9 20:47.1 10 Madelyn Rokas Allen Park Cabrini 9 20:55.0 11 Amanda Decker Sanford-Meridian 9 20:57.5 12 Miranda Besey Benzie Central 9 20:59.9 13 Taylor Nowicki Kent City 9 21:00.5 14 Bettie Soper Grand Rapids NorthPointe Christian 9 21:05.7 15 Abby Thorp Caro 9 21:06.6 16 Rachel Mayhew Jonesville 9 21:10.0 17 Leanne Leuthard Jackson Lumen Christi 9 21:21.1 18 Anna Berkemeier Jackson Lumen Christi 9 21:25.6 19 Mary Greenwell Saginaw Valley Lutheran 9 21:27.0 20 Morgan Scott Freeland 9 21:30.6 21 Sarah Subject Leslie 9 21:39.7 22 Kasey Caulkins Hillsdale 9 21:40.3 23 Karli Dooling Byron 9 21:42.3 24 Megan Keen Essexville Garber 9 21:55.5 25 Brittany Williams Newaygo 9 22:09.7 26 Courtney Hinkley Hillsdale 9 22:11.4 27 Jessica Polum Schoolcraft 9 22:21.3 28 Tiffany McIntosh Essexville Garber 9 22:32.3 29 Lorena Sanchez Bangor 9 22:35.2 30 Hailey Richards Bad Axe 9 22:35.3 31 Christy Weidmayer Manchester 9 22:39.9 32 Madi Atkinson Durand 9 22:41.0 33 Nikkia Lopshire Freeland 9 22:41.6 34 Meaghan Gunner Blissfield 9 22:42.7 35 Alyssa Leach Almont 9 22:46.7 36 Alexis Keena Kingsley 9 22:54.0 37 Annie Fata Lansing Catholic 9 22:57.5 38 Kayla Johnson Almont 9 23:01.3 39 Angelina Minitti Lansing Catholic 9 23:08.4 40 Jamie Madrigal Durand 9 23:08.4 41 Kathyrn Loveless Whitmore Lake 9 23:19.9 42 Megan Lawrence Schoolcraft 9 23:27.9 43 Mary Ellen Yaklic Bad Axe 9 23:28.4 44 Bekah Sherburn Berrien Springs 9 23:39.4 45 Erica Loop Leroy Pine River 9 23:50.7 46 Madison Lewis Almont 9 23:53.0 47 Meredith Herman Lake Fenton 9 25:08.7 48 Holly DeVries Allendale 9 25:13.2 49 Hannah Vanderberg Grand Rapids NorthPointe Christian 9 25:48.4 50 Becky Fernelius Lake Fenton 9 26:33.7
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Ali Wiersma Allendale 10 19:08.3 2 Audrey Tremaine Leslie 10 19:28.2 3 Lindsey Burdette Hanover-Horton 10 19:29.9 4 Brittany Slinker Dundee 10 19:35.8 5 Erika Roe Caro 10 19:53.5 6 Lindsey Chinavare Hanover-Horton 10 19:58.8 7 Kelly Schubert Manistee 10 20:00.0 8 Sadie Ringer Kent City 10 20:04.0 9 Brooke Prieskorn Leslie 10 20:14.0 10 Mickey Ludlow Jackson Lumen Christi 10 20:19.0 11 Hannah Schilling Macomb Lutheran North 10 20:22.2 12 Amber Peabody Benzie Central 10 20:37.4 13 Kellie Rizzolo Stockbridge 10 20:39.0 14 Aryn Cowley Sandusky 10 20:46.2 15 Jessica Disselkoen Grandville Calvin Christian 10 20:51.9 16 Theresa Warsecke Benzie Central 10 20:53.3 17 Kaytlynne Kerwin Kent City 10 20:55.6 18 Jackie Timoszyk Manchester 10 20:58.4 19 Heidi Wobrock Onsted 10 20:59.5 20 Madeline Hartlieb Schoolcraft 10 21:02.5 21 Molly Jeakle Charleviox 10 21:12.1 22 Breanna Taylor Michigan Center 10 21:12.4 23 Jolene Drum Delton-Kellogg 10 21:14.7 24 Catherine Swiderski Lansing Catholic 10 21:21.5 25 Sierra Melling Hanover-Horton 10 21:25.0 26 Ashley Potts Cass City 10 21:25.9 27 Jenna Chandler Manchester 10 21:28.4 28 Megan Ewald Caro 10 21:31.7 29 Laura Nordquist Parchment 10 21:33.2 30 Jeanne Wilson Kent City 10 21:37.4 31 Abby Carpenter Adrian Madison 10 21:41.9 32 Molly Woodman Freeland 10 21:53.7 33 Montana Hescott Bangor 10 21:55.8 34 Kellie Humpert Reese 10 22:06.7 35 Tabatha Lajiness Ida 10 22:07.4 36 Sarah Hartlieb Schoolcraft 10 22:11.4 37 Carlie Lawrence Almont 10 22:14.1 38 Allie Brown Lansing Catholic 10 22:24.5 39 Heather Smith Bad Axe 10 22:35.5 40 Courtney Woodfill Ida 10 22:37.8 41 Melissa Vanderziel Grand Rapids NorthPointe Christian 10 22:45.5 42 Sarah VanOrman Hillsdale 10 22:49.1 43 Meagan Manzini Portland 10 23:01.1 44 Andrea Roe Lake Fenton 10 23:05.3 45 Crystal Schaible Bad Axe 10 23:16.7 46 Alicia Oviedo Bangor 10 23:25.5 47 Britney Simerson Kingsley 10 23:29.2 48 Marta Watters Lake Fenton 10 23:35.8 49 Jasmine Wildmo Durand 10 23:40.8 50 Emily Fiebernitz Durand 10 23:43.0 51 Hailey Willett Leslie 10 24:13.8 52 Brooke Corbin Almont 10 24:39.7 53 Silvey Hanna Grand Rapids NorthPointe Christian 10 24:46.8 54 Alex Mazur Manchester 10 26:46.4
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Megan Heeder Lansing Catholic 11 19:05.3 2 Michaela Carnegie Benzie Central 11 19:10.8 3 Taylor Nye Benzie Central 11 19:20.4 4 Colleen Grassley Monroe St. Mary's Catholic Central 11 19:32.4 5 Krista Broekema Schoolcraft 11 19:43.3 6 Emily Short Tawas City 11 19:44.4 7 Kaylee Carew Kent City 11 19:45.4 8 Emily Wrozek Hanover-Horton 11 19:46.2 9 Amanda Himmel Essexville Garber 11 19:48.1 10 Sharon Morgan Hanover-Horton 11 19:49.4 11 CallyAnne Wyma St. Louis 11 19:52.7 12 Rachel Stathakis Macomb Lutheran North 11 19:55.6 13 Teha Ames Shepherd 11 20:03.6 14 Nina Cahill Grand Rapids Central 11 20:05.9 15 Kelly Morgan Hanover-Horton 11 20:08.1 16 Hilary Kast Hillsdale 11 20:16.5 17 Sydney Tremaine Leslie 11 20:17.5 18 Kirstin Volkening Kingsley 11 20:30.2 19 Marika Grabowski Benzie Central 11 20:31.3 20 Jill McEldowney Jackson Lumen Christi 11 20:31.9 21 Katilee Bensley Schoolcraft 11 20:34.9 22 Chantelle Fondren Chesaning 11 20:35.5 23 Jessica Anater Jackson Lumen Christi 11 20:39.3 24 Alyson Johnson Portland 11 20:41.6 25 Kristin Forman Reed City 11 20:42.3 26 Morgan Olson Onsted 11 20:42.4 27 Tess Oldenburg Clare 11 20:45.3 28 Katy Barkley Olivet 11 20:49.3 29 Kayla Smith Leslie 11 20:52.4 30 Bekah Stanton Jackson Lumen Christi 11 20:53.0 31 Jaclyn Sawasky Ida 11 20:56.4 32 Tiffany Trapp Jackson Lumen Christi 11 20:59.1 33 Adrienne Powell Lansing Catholic 11 21:02.5 34 Victoria Sochor Portland 11 21:04.8 35 Storm Boyer Stockbridge 11 21:08.1 36 Kylie Parker Perry 11 21:10.6 37 Jessica Reeves Sanford-Meridian 11 21:11.3 38 Lauren Yates Blissfield 11 21:17.5 39 Kassie Resio Saginaw Swan Valley 11 21:23.7 40 Cassandra Hanson Bad Axe 11 21:24.7 41 Abbie Greenwell Saginaw Valley Lutheran 11 21:26.0 42 Dani Nowicki Kent City 11 21:27.1 43 Alex Johnson Mason County Central 11 21:28.0 44 Samantha Krause Kingsley 11 21:36.6 45 Jessica Chernich Freeland 11 21:47.0 46 Lindsay Kriebel Clare 11 21:53.6 47 Ellee Eldridge Portland 11 22:00.1 48 Olivia Munoz Macomb Lutheran North 11 22:06.1 49 Sarah Smith Marlette 11 22:07.0 50 Stephanie Reith Buchanan 11 22:10.1 51 Leah Busse Kent City 11 22:13.8 52 Brittany Holdridge Blissfield 11 22:17.8 53 Nicole Fawley Portland 11 22:25.2 54 Sarah White Portland 11 22:29.1 55 Linda Marchlewski Lake Fenton 11 22:30.7 56 Kaleigh Theriault Freeland 11 22:33.3 57 Alex Mcnair Kingsley 11 22:39.0 58 Kelsey Evans Byron 11 22:41.9 59 Amber Van Luvanee Berrien Springs 11 22:43.5 60 Melanie Iacoangeli Ida 11 22:49.3 61 Jennifer Declerg Durand 11 23:03.1 62 Ann Wittbrodt Essexville Garber 11 23:05.1 63 Aubrey Putman Caro 11 23:10.2 64 Mackenzie Hill Hillsdale 11 23:12.4 65 Rebecca Spinks Marlette 11 23:23.3 66 Nicole Brown Shelby 11 23:29.4 67 Carissa Onifer Sanford-Meridian 11 23:31.2 68 Marayna Regenold Kingsley 11 23:32.1 69 Anna Macherkevich Lake Fenton 11 23:39.8 70 Taylor Fagan Durand 11 23:44.6 71 Katie Bembeneck Kingsley 11 23:52.0 72 Kaylin Deppe Almont 11 24:10.4 73 Koby Gillespie Berrien Springs 11 24:15.3 74 Jenna Welsh Bangor 11 24:20.6 75 Yaritza Rodriguez Bangor 11 24:37.0 76 Samantha Blount Whitmore Lake 11 24:46.8 77 Evelyn Dority Manchester 11 25:00.5 78 Jenny Kempher Manchester 11 25:16.0 79 Jennifer Hess Lake Fenton 11 26:48.1 80 Eden Drier Sanford-Meridian 11 26:59.2 81 Ashley Alexander Sanford-Meridian 11 27:40.1 82 Katie Shalosky Hillsdale 11 28:38.3
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Devan John Allendale 12 18:30.6 2 Camille Borst Allendale 12 19:31.1 3 Brittany Anderson Leroy Pine River 12 19:35.2 4 Amaya Ayers Laingsburg 12 19:35.9 5 Grace Campbell Grand Rapids NorthPointe Christian 12 19:39.7 6 Tre Washington Albion 12 19:48.7 7 Ashley Steers Leslie 12 20:00.6 8 Brittany Andres Allendale 12 20:04.1 9 Jill Louisignau Benzie Central 12 20:21.4 10 Aisha Hodge Bangor 12 20:28.6 11 Amanda Slezsak Freeland 12 20:30.1 12 Karen Murawski Macomb Lutheran North 12 20:31.1 13 Anna Solorsano Allendale 12 20:38.3 14 Torrie Eger Buchanan 12 20:43.2 15 Laura Bailey Elk Rapids 12 20:49.1 16 Keralyn Totten Whitmore Lake 12 20:54.4 17 Dudley Lauren Bronson 12 20:57.9 18 Katelyn Boulton Ida 12 20:58.1 19 Kayla Pfund Macomb Lutheran North 12 21:04.0 20 Liz Timoszyk Manchester 12 21:05.9 21 Paige TerBush Caro 12 21:06.2 22 Anna Duckworth Grand Rapids NorthPointe Christian 12 21:06.9 23 Lexi Roe Caro 12 21:07.4 24 Samantha Zimmer Muskegon Oakridge 12 21:09.4 25 Lauren Deneweth Almont 12 21:09.7 26 Mandy Piedt Berrien Springs 12 21:19.7 27 Taylor Mattson Allendale 12 21:25.6 28 Kelsey Lewis Berrien Springs 12 21:29.0 29 Emily Podgorniak Pinconning 12 21:31.0 30 Robbie Dobbins Gobles 12 21:36.2 31 Monica Lawrence Schoolcraft 12 21:43.3 32 Holly Trapp Sanford-Meridian 12 21:46.1 33 Breann Schramski Bad Axe 12 21:51.3 34 Amanda Dheel Blissfield 12 21:57.0 35 Amanda Nicholson Leroy Pine River 12 22:00.6 36 Whitney Piotrowski Essexville Garber 12 22:15.8 37 Malinda Smith Saginaw Swan Valley 12 22:17.1 38 Anna Krausz Portland 12 22:18.1 39 Billie Fierros Caro 12 22:22.2 40 Andi Bogert Leroy Pine River 12 22:23.9 41 Monica Harris Coloma 12 22:26.4 42 Kelsey Cosgrove Leroy Pine River 12 22:34.6 43 Hannah Girard Macomb Lutheran North 12 22:35.2 44 Mary Whiteside Essexville Garber 12 22:37.4 45 Theresa Shibilski Freeland 12 22:40.8 46 Kristie Sikma Grand Rapids NorthPointe Christian 12 22:45.2 47 Jessica Woodman Leroy Pine River 12 22:56.7 48 Anna Leonard Whitmore Lake 12 22:57.7 49 Katrina Wert Leroy Pine River 12 23:01.7 50 Jamie Palmer Vassar 12 23:03.5 51 Nicolle Smid Whitmore Lake 12 23:11.9 52 Emily Tamez Essexville Garber 12 23:15.1 53 Courtney Eisenmann Blissfield 12 23:18.2 54 Alison Smith Ida 12 23:22.5 55 Cassandra Hastings Hillsdale 12 23:23.5 56 Haley Neri Blissfield 12 23:29.0 57 Mandy Bromilow Berrien Springs 12 23:32.8 58 Adriana Bustos Bangor 12 23:53.6 59 Carrie Kloster Ida 12 24:01.7 60 Katie Siegle Macomb Lutheran North 12 24:16.1 61 Abbey Flores Whitmore Lake 12 24:27.5 62 Jennifer Tagsold Blissfield 12 24:56.9 63 Sara Lee Sanford-Meridian 12 25:07.2 64 Cecily Burton Durand 12 25:27.4
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
Div. 4 MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 TEAM RESULTS - D4 GIRLS
1. 66 Harbor Springs (20:24.6 102:02.9) ==================================================== 1 4 Rhi Cullip 9 19:49.1 2 5 Maddie Buntin 10 19:58.1 3 16 Grace Carbeck 10 20:37.3 4 17 Kendal McCarthy 11 20:37.7 5 24 Jessica Hall 12 21:00.7 6 ( 30) Kaitlyn Alessi 9 21:19.8 7 (124) Katie Hoffman 11 24:07.0
2. 96 Manton (20:45.2 103:45.7) ==================================================== 1 7 Stephanie Ingraham 11 20:07.9 2 13 Katie Raymer 11 20:26.4 3 20 Sonny Jenkins 11 20:43.5 4 25 Courtney Roth 11 21:06.4 5 31 Liz Baller 12 21:21.5 6 ( 56) Giselle Gomez 11 22:01.6 7 (130) Rachel Lovell 9 24:21.9
3. 188 Saugatuck (21:24.9 107:04.2) ==================================================== 1 11 Heather Price 10 20:20.7 2 22 Allison Jenkins 10 20:59.2 3 39 Jade Murzyn 9 21:35.2 4 53 Jane Wiley 10 21:56.1 5 63 Madeline Peterson 12 22:13.0 6 ( 66) Katrina Phillips 12 22:21.6 7 ( 97) Hannah Peterson 11 23:01.5
4. 188 Mt. Pleasant Sacred Heart (21:09.4 105:46.8) ==================================================== 1 1 Bridget Bennett 12 18:35.9 2 28 Katelyn Maylee 11 21:13.9 3 42 Krista Holtgreive 9 21:41.2 4 48 Elizabeth English 12 21:50.4 5 69 Kaylee Fermoyle 9 22:25.4 6 ( 93) Kathleen Guytingco 9 22:54.0 7 (133) Maggie Oblinger 9 24:36.7
5. 213 Traverse City Grand Traverse Academy (21:35.5 107:57.2) ==================================================== 1 12 Sophie Schuetze 9 20:21.0 2 36 Stephanie Horning 11 21:29.2 3 43 Alysia Campos 9 21:45.4 4 52 Rowan Estenick 9 21:53.3 5 70 Joanna Tarbell 11 22:28.3 6 ( 74) Lindsey White 9 22:34.5 7 (128) Rachel Zeppa 12 24:15.7
6. 219 Royal Oak Shrine (21:37.0 108:05.0) ==================================================== 1 18 Anna Goike 11 20:38.9 2 29 Shannon Mischle 12 21:17.3 3 32 Morgan Button 9 21:23.2 4 54 Matti Baltrusaitis 11 21:56.5 5 86 Sarah Obudzinski 12 22:49.1 6 ( 95) Caitlin Snyder 10 22:58.4 7 ( 96) Lexi Cavanaugh 9 23:00.1
7. 248 Hesperia (21:46.6 108:52.8) ==================================================== 1 10 Alexa Rumsey 20:16.0 2 44 Jacklyn Yates 21:46.1 3 55 Megan Lavin 21:58.7 4 64 Haley Wiseman 22:16.9 5 75 Donna Aslakson 22:35.1 6 ( 85) Gabbie Bates 22:47.5 7 ( 91) Mary Farber 22:52.6
8. 248 Beal City (21:33.2 107:45.8) ==================================================== 1 6 Megan Crandall 12 20:05.3 2 8 Maggie Kolb 9 20:10.2 3 21 Logan Schafer 10 20:57.5 4 103 Kersten Smith 10 23:08.8 5 110 Breanna Block 11 23:24.0 6 (136) Larissa Schwerin 9 24:46.1 7 (143) Diana Crandall 11 25:03.9
9. 262 Boyne Falls (21:45.1 108:45.5) ==================================================== 1 14 Kaylee Wilson 9 20:26.5 2 15 Erica Westbrook 9 20:32.0 3 51 Jennelle Roberts 8 21:53.2 4 68 Kathryn Miller 8 22:23.2 5 114 Natalie Aikens 8 23:30.6 6 (150) Ali Bearss 11 25:20.3 7 (162) Katie Fraser 12 26:11.1
10. 278 Saranac (21:48.7 109:03.3) ==================================================== 1 3 Melinda Palinkas 12 19:42.8 2 40 Ali Chipman 12 21:36.4 3 59 Jenna Klynstra 9 22:05.0 4 82 Anna Smith 11 22:45.0 5 94 Andrea Day 12 22:54.1 6 (126) Makala Mitchell 11 24:09.6 7 (155) Ashley Antles 9 25:43.2
11. 297 Pewamo-Westphalia (22:09.8 110:48.6) ==================================================== 1 33 Aubrey Schafer 12 21:26.8 2 50 Monica Klein 11 21:51.8 3 65 Joanna Klein 9 22:20.9 4 73 Allison Fedewa 12 22:33.4 5 76 Dawn Kramer 12 22:35.7 6 (140) Rachel Nurenberg 12 24:56.8
12. 334 Battle Creek St. Philip (22:18.9 111:34.1) ==================================================== 1 19 Charlotte Long 10 20:40.2 2 41 Anna Greenman 12 21:38.9 3 62 Patricia Morel 11 22:10.4 4 83 Collette Curtis 12 22:46.6 5 129 Madeline Sweeney 10 24:18.0 6 (146) Valerie Morel 11 25:12.5
13. 339 North Muskegon (22:00.2 110:00.9) ==================================================== 1 2 Lindsay Neal 11 19:18.2 2 35 Ginny Hoch 9 21:28.0 3 98 Aya Johnson 9 23:02.4 4 100 Katie Korndorfer 12 23:03.2 5 104 Brielle Johnson 9 23:09.1 6 (135) Hannah Meier 9 24:43.7 7 (157) Emily Golz 12 25:47.9
14. 364 Bath (22:28.0 112:19.6) ==================================================== 1 49 Anna Kessler 11 21:51.0 2 57 Tonisty Dugan 10 22:03.3 3 71 Tayler Brown 9 22:28.9 4 81 Mara Waters 12 22:42.7 5 106 Maggie Hammond 10 23:13.7 6 (131) Grace Perry 12 24:26.0 7 (138) Alyssa Abendroth 9 24:54.4
15. 397 Concord (22:41.3 113:26.1) ==================================================== 1 37 Courtney Clark 10 21:32.9 2 45 Dana Johnson 12 21:47.9 3 79 Katelyn Hawkins 12 22:38.2 4 115 Kelsey Brigham 11 23:31.8 5 121 Molly Jagelka 12 23:55.3 6 (122) Sarah Payne 10 23:56.9 7 (127) Amber Taylor 10 24:12.9
16. 405 Lutheran HS Westland (22:48.9 114:04.4) ==================================================== 1 26 Sarah Maynard 11 21:11.6 2 47 Erin Lyle 10 21:49.7 3 80 Jessica Drife 9 22:38.7 4 113 Brittany Maynard 12 23:30.0 5 139 Ashley Pniewski 12 24:54.4 6 (158) Carly Girolamo 12 25:51.6
17. 428 Wolverine (22:47.0 113:55.0) ==================================================== 1 27 Bobbee Papi 10 21:12.5 2 72 Ajae Whittaker 12 22:32.0 3 101 Heather Rogers 10 23:05.9 4 109 Becky Papi 10 23:20.9 5 119 Jordan LaMothe 11 23:43.7 6 (123) Brandi Whittaker 9 24:02.6 7 (169) Samantha Miller 12 27:31.9
18. 448 Kalamazoo Christian (23:15.4 116:16.7) ==================================================== 1 38 Courtney Mulder 12 21:34.3 2 46 Rachel Foster 11 21:48.4 3 61 Samantha Ipema 10 22:08.0 4 151 Emma Cramer 10 25:21.8 5 152 Erin Tanis 10 25:24.2 6 (163) Adalynn Brouwer 10 26:11.6
19. 460 Sand Creek (23:10.3 115:51.2) ==================================================== 1 9 Melanie Glinski 12 20:15.3 2 60 Hallie Roof 10 22:06.6 3 99 Olivia Jewett 12 23:03.1 4 145 Dakota Rourke 9 25:11.9 5 147 Ellie Lovell 11 25:14.3 6 (159) Kathryn Boring 11 25:52.1 7 (161) Shelby Roof 9 26:05.1
20. 469 St. Joseph Lake Michigan Catholic (23:09.7 115:48.4) ==================================================== 1 58 Rachel Brunner 12 22:03.7 2 67 Taylor Juza 11 22:22.0 3 89 Ella Deaton 9 22:51.8 4 118 Janine Golob 11 23:39.3 5 137 Meghan Landeck 10 24:51.6
21. 516 Mayville (23:27.6 117:17.8) ==================================================== 1 78 Miranda Strasburg 12 22:37.4 2 87 Amy Elenbaum 12 22:50.5 3 90 Kelli Pape 10 22:52.5 4 107 Christina Sword 11 23:17.0 5 154 Ruthie Squires 9 25:40.4 6 (170) Megan Geralds 10 27:46.7
22. 526 Ann Arbor Greenhills (23:19.8 116:39.0) ==================================================== 1 88 Maddy Kelley 12 22:50.8 2 92 Anna Schwartz 9 22:52.8 3 105 Marita Inglehart 12 23:12.6 4 116 Madison Vorva 9 23:34.1 5 125 Marjorie Totten 10 24:08.7 6 (148) Maddie Csere 10 25:17.5 7 (156) Anna Forringer 10 25:44.0
23. 532 Traverse City St. Francis (23:48.4 119:02.0) ==================================================== 1 34 Sarah Arthur 11 21:27.5 2 102 Jessie Michelin 10 23:06.9 3 111 Kelly Zelinski 11 23:25.1 4 117 Addey Meachum 10 23:36.7 5 168 Katy Jenkins 12 27:25.8 6 (172) Anna Shrift 12 29:12.0
24. 583 Auburn Hills Oakland Christian (24:21.0 121:44.8) ==================================================== 1 23 Rachel Termarsch 10 21:00.6 2 108 Alexis Nelson 10 23:19.4 3 132 Kalena Shaw 11 24:35.5 4 153 Carlee Cottrell 10 25:34.6 5 167 Shelby Webb 10 27:14.7
25. 615 Lutheran Northwest (24:22.6 121:52.7) ==================================================== 1 84 Drue Tyler 12 22:47.0 2 112 Sarah Zielinski 12 23:29.1 3 120 Shannon Cook 12 23:51.1 4 134 Laura Blohm 11 24:37.8 5 165 Annelise McAuliffe 12 27:07.7 6 (166) Gracen Myers 12 27:09.7 7 (171) Kristina Sienkiewicz 10 27:52.0
26. 653 Centreville (24:37.4 123:06.8) ==================================================== 1 77 Shaina McLain 10 22:36.5 2 141 Amber Stevens 10 25:00.9 3 142 Autumn Odom 10 25:02.0 4 144 Bethany Riess 10 25:07.3 5 149 McKenzie Decker 11 25:20.1 6 (160) Heidi Cornett 10 26:02.6 7 (164) Kendall Stuckey 12 26:14.1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 1625 Bridget Bennett Mt. Pleasant Sacred Heart 12 T 18:35.9 2 1638 Lindsay Neal North Muskegon 11 T 19:18.2 3 1719 Nicole Wurster Homer 12 I 19:28.7 4 1657 Melinda Palinkas Saranac 12 T 19:42.8 5 1695 Emily Kwekel Bellaire 11 I 19:44.8 6 1582 Rhi Cullip Harbor Springs 9 T 19:49.1 7 1716 Alexandrea Wessels Harbor Beach 12 I 19:51.8 8 1580 Maddie Buntin Harbor Springs 10 T 19:58.1 9 1726 Lauren Cody Lawton 10 I 19:58.2 10 1553 Megan Crandall Beal City 12 T 20:05.3 11 1614 Stephanie Ingraham Manton 11 T 20:07.9 12 1554 Maggie Kolb Beal City 9 T 20:10.2 13 1692 Natalie Perry Adrian Lenawee Christian 9 I 20:11.7 14 1646 Melanie Glinski Sand Creek 12 T 20:15.3 15 1590 Alexa Rumsey Hesperia T 20:16.0 16 1664 Heather Price Saugatuck 10 T 20:20.7 17 1674 Sophie Schuetze Traverse City Grand Traverse Academy 9 T 20:21.0 18 1698 Amanda Smith Bellevue 11 I 20:24.7 19 1617 Katie Raymer Manton 11 T 20:26.4 20 1564 Kaylee Wilson Boyne Falls 9 T 20:26.5 21 1710 Brianne Feldpausch Fowler 11 I 20:29.4 22 1699 Nicole Zeinstra Black River 10 I 20:30.2 23 1563 Erica Westbrook Boyne Falls 9 T 20:32.0 24 1693 Jaylee Brown Bear Lake/Onekama 10 I 20:34.8 25 1581 Grace Carbeck Harbor Springs 10 T 20:37.3 26 1585 Kendal McCarthy Harbor Springs 11 T 20:37.7 27 1951 Anna Goike Royal Oak Shrine 11 T 20:38.9 28 1547 Charlotte Long Battle Creek St. Philip 10 T 20:40.2 29 1615 Sonny Jenkins Manton 11 T 20:43.5 30 1709 Kieren Becker Fowler 9 I 20:44.9 31 1722 Hannah Passino Indian River-Inland Lakes 9 I 20:46.4 32 1696 Dana Dadow Bellevue 12 I 20:49.0 33 1729 Winonah Krug Newport Lutheran South 12 I 20:49.6 34 1708 Olivia Certa Ellsworth 9 I 20:56.2 35 1555 Logan Schafer Beal City 10 T 20:57.5 36 1659 Allison Jenkins Saugatuck 10 T 20:59.2 37 1946 Rachel Termarsch Auburn Hills Oakland Christian 10 T 21:00.6 38 1583 Jessica Hall Harbor Springs 12 T 21:00.7 39 1618 Courtney Roth Manton 11 T 21:06.4 40 1694 Tobi Schoedel Bear Lake/Onekama 11 I 21:07.5 41 1697 Lane Duckworth Bellevue 11 I 21:11.1 42 1608 Sarah Maynard Lutheran HS Westland 11 T 21:11.6 43 1687 Bobbee Papi Wolverine 10 T 21:12.5 44 1720 Abbie Chanski Hudsonville Freedom Baptist 12 I 21:12.8 45 1630 Katelyn Maylee Mt. Pleasant Sacred Heart 11 T 21:13.9 46 1723 Meridith DeLuca Johannesburg-Lewiston 10 I 21:15.0 47 1952 Shannon Mischle Royal Oak Shrine 12 T 21:17.3 48 1732 Caity Bateson Pentwater 11 I 21:17.3 49 1579 Kaitlyn Alessi Harbor Springs 9 T 21:19.8 50 1712 Renae Koole Grand Rapids Covenant Christian 12 I 21:20.3 51 1738 Victoria Newcomb Tekonsha 12 I 21:20.6 52 1739 Emily Ritsema Traverse City Christian 11 I 21:20.9 53 1612 Liz Baller Manton 12 T 21:21.5 54 1737 Greta Grambau Rogers City 12 I 21:22.3 55 1715 Alicia Erdman Harbor Beach 12 I 21:22.5 56 1949 Morgan Button Royal Oak Shrine 9 T 21:23.2 57 1736 Emily Allen Ravenna 11 I 21:25.2 58 1644 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 12 T 21:26.8 59 1678 Sarah Arthur Traverse City St. Francis 11 T 21:27.5 60 1633 Ginny Hoch North Muskegon 9 T 21:28.0
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 61 1673 Stephanie Horning Traverse City Grand Traverse Academy 11 T 21:29.2 62 1733 Morgan McFaul Pittsford 11 I 21:29.4 63 1573 Courtney Clark Concord 10 T 21:32.9 64 1727 Monica Randall McBain 12 I 21:33.7 65 1603 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 12 T 21:34.3 66 1735 Morgan West Potterville 10 I 21:34.6 67 1660 Jade Murzyn Saugatuck 9 T 21:35.2 68 1653 Ali Chipman Saranac 12 T 21:36.4 69 1728 Chelsea Mohney Mendon 12 I 21:37.7 70 1546 Anna Greenman Battle Creek St. Philip 12 T 21:38.9 71 1629 Krista Holtgreive Mt. Pleasant Sacred Heart 9 T 21:41.2 72 1671 Alysia Campos Traverse City Grand Traverse Academy 9 T 21:45.4 73 1592 Jacklyn Yates Hesperia T 21:46.1 74 1724 Miriah Hagy Lansing Christian 10 I 21:46.8 75 1576 Dana Johnson Concord 12 T 21:47.9 76 1601 Rachel Foster Kalamazoo Christian 11 T 21:48.4 77 1742 Michelle Merritt White Pigeon 11 I 21:49.0 78 1606 Erin Lyle Lutheran HS Westland 10 T 21:49.7 79 1705 Haley Morairty Buckley 10 I 21:50.3 80 1626 Elizabeth English Mt. Pleasant Sacred Heart 12 T 21:50.4 81 1542 Anna Kessler Bath 11 T 21:51.0 82 1641 Monica Klein Pewamo-Westphalia 11 T 21:51.8 83 1562 Jennelle Roberts Boyne Falls 8 T 21:53.2 84 1672 Rowan Estenick Traverse City Grand Traverse Academy 9 T 21:53.3 85 1665 Jane Wiley Saugatuck 10 T 21:56.1 86 1948 Matti Baltrusaitis Royal Oak Shrine 11 T 21:56.5 87 1730 Sarah Dick Northern Michigan Christian 11 I 21:58.6 88 1589 Megan Lavin Hesperia T 21:58.7 89 1713 Lauren Brown Hale 9 I 22:00.6 90 1613 Giselle Gomez Manton 11 T 22:01.6 91 1540 Tonisty Dugan Bath 10 T 22:03.3 92 1666 Rachel Brunner St. Joseph Lake Michigan Catholic 12 T 22:03.7 93 1655 Jenna Klynstra Saranac 9 T 22:05.0 94 1649 Hallie Roof Sand Creek 10 T 22:06.6 95 1602 Samantha Ipema Kalamazoo Christian 10 T 22:08.0 96 1548 Patricia Morel Battle Creek St. Philip 11 T 22:10.4 97 1721 Savanna Wierenga Hudsonville Freedom Baptist 10 I 22:11.5 98 1662 Madeline Peterson Saugatuck 12 T 22:13.0 99 1591 Haley Wiseman Hesperia T 22:16.9 100 1718 Johnica March Homer 9 I 22:18.4 101 1640 Joanna Klein Pewamo-Westphalia 9 T 22:20.9 102 1663 Katrina Phillips Saugatuck 12 T 22:21.6 103 1669 Taylor Juza St. Joseph Lake Michigan Catholic 11 T 22:22.0 104 1701 Kelly Ferguson Bridgman 10 I 22:22.5 105 1561 Kathryn Miller Boyne Falls 8 T 22:23.2 106 1704 Lily Brewster Brown City 9 I 22:23.5 107 1711 Laken Hammon Genesee 9 I 22:24.9 108 1627 Kaylee Fermoyle Mt. Pleasant Sacred Heart 9 T 22:25.4 109 1702 Kelsey Stevenson Bridgman 11 I 22:26.1 110 1675 Joanna Tarbell Traverse City Grand Traverse Academy 11 T 22:28.3 111 1539 Tayler Brown Bath 9 T 22:28.9 112 1734 Elainee Poling Pittsford 12 I 22:30.8 113 1689 Ajae Whittaker Wolverine 12 T 22:32.0 114 1639 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 12 T 22:33.4 115 1676 Lindsey White Traverse City Grand Traverse Academy 9 T 22:34.5 116 1586 Donna Aslakson Hesperia T 22:35.1 117 1642 Dawn Kramer Pewamo-Westphalia 12 T 22:35.7 118 1567 Shaina McLain Centreville 10 T 22:36.5 119 1623 Miranda Strasburg Mayville 12 T 22:37.4 120 1574 Katelyn Hawkins Concord 12 T 22:38.2
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 121 1605 Jessica Drife Lutheran HS Westland 9 T 22:38.7 122 1706 Elizabeth Ritchie Decatur 9 I 22:39.8 123 1544 Mara Waters Bath 12 T 22:42.7 124 1658 Anna Smith Saranac 11 T 22:45.0 125 1545 Collette Curtis Battle Creek St. Philip 12 T 22:46.6 126 1940 Drue Tyler Lutheran Northwest 12 T 22:47.0 127 1587 Gabbie Bates Hesperia T 22:47.5 128 1953 Sarah Obudzinski Royal Oak Shrine 12 T 22:49.1 129 1619 Amy Elenbaum Mayville 12 T 22:50.5 130 1534 Maddy Kelley Ann Arbor Greenhills 12 T 22:50.8 131 1741 Taylor Price Waldron 10 I 22:51.1 132 1667 Ella Deaton St. Joseph Lake Michigan Catholic 9 T 22:51.8 133 1621 Kelli Pape Mayville 10 T 22:52.5 134 1588 Mary Farber Hesperia T 22:52.6 135 1535 Anna Schwartz Ann Arbor Greenhills 9 T 22:52.8 136 1628 Kathleen Guytingco Mt. Pleasant Sacred Heart 9 T 22:54.0 137 1654 Andrea Day Saranac 12 T 22:54.1 138 1934 Caitlin Snyder Royal Oak Shrine 10 T 22:58.4 139 1950 Lexi Cavanaugh Royal Oak Shrine 9 T 23:00.1 140 1717 Mandy Wallstead Holton 10 I 23:00.6 141 1700 Emily Malina Blanchard Montabella 10 I 23:00.9 142 1661 Hannah Peterson Saugatuck 11 T 23:01.5 143 1634 Aya Johnson North Muskegon 9 T 23:02.4 144 1740 Jennifer Doriot Waldron 12 I 23:03.0 145 1647 Olivia Jewett Sand Creek 12 T 23:03.1 146 1636 Katie Korndorfer North Muskegon 12 T 23:03.2 147 1595 Emily Brady Hillsdale Academy 10 T 23:05.2 148 1688 Heather Rogers Wolverine 10 T 23:05.9 149 1682 Jessie Michelin Traverse City St. Francis 10 T 23:06.9 150 1731 Ashley Daniels Ottawa Lake Whiteford 9 I 23:07.7 151 1557 Kersten Smith Beal City 10 T 23:08.8 152 1635 Brielle Johnson North Muskegon 9 T 23:09.1 153 1714 Kelsey Scott Hale 11 I 23:11.3 154 1533 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 12 T 23:12.6 155 1541 Maggie Hammond Bath 10 T 23:13.7 156 1624 Christina Sword Mayville 11 T 23:17.0 157 1943 Alexis Nelson Auburn Hills Oakland Christian 10 T 23:19.4 158 1686 Becky Papi Wolverine 10 T 23:20.9 159 1551 Breanna Block Beal City 11 T 23:24.0 160 1683 Kelly Zelinski Traverse City St. Francis 11 T 23:25.1 161 1941 Sarah Zielinski Lutheran Northwest 12 T 23:29.1 162 1607 Brittany Maynard Lutheran HS Westland 12 T 23:30.0 163 1956 India Sanders Roseville Michigan Collegiate 12 I 23:30.1 164 1558 Natalie Aikens Boyne Falls 8 T 23:30.6 165 1572 Kelsey Brigham Concord 11 T 23:31.8 166 1537 Madison Vorva Ann Arbor Greenhills 9 T 23:34.1 167 1681 Addey Meachum Traverse City St. Francis 10 T 23:36.7 168 1668 Janine Golob St. Joseph Lake Michigan Catholic 11 T 23:39.3 169 1684 Jordan LaMothe Wolverine 11 T 23:43.7 170 1936 Shannon Cook Lutheran Northwest 12 T 23:51.1 171 1575 Molly Jagelka Concord 12 T 23:55.3 172 1577 Sarah Payne Concord 10 T 23:56.9 173 1690 Brandi Whittaker Wolverine 9 T 24:02.6 174 1598 Erin Gieseke Hillsdale Academy 11 T 24:04.6 175 1584 Katie Hoffman Harbor Springs 11 T 24:07.0 176 1536 Marjorie Totten Ann Arbor Greenhills 10 T 24:08.7 177 1656 Makala Mitchell Saranac 11 T 24:09.6 178 1691 Chelsea Durham Adrian Lenawee Christian 11 I 24:10.3 179 1578 Amber Taylor Concord 10 T 24:12.9 180 1677 Rachel Zeppa Traverse City Grand Traverse Academy 12 T 24:15.7
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009 INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 181 1550 Madeline Sweeney Battle Creek St. Philip 10 T 24:18.0 182 1703 Paige Goll Britton-Macon 11 I 24:20.9 183 1616 Rachel Lovell Manton 9 T 24:21.9 184 1543 Grace Perry Bath 12 T 24:26.0 185 1945 Kalena Shaw Auburn Hills Oakland Christian 11 T 24:35.5 186 1631 Maggie Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 9 T 24:36.7 187 1935 Laura Blohm Lutheran Northwest 11 T 24:37.8 188 1707 Amber Harmon Eau Claire 11 I 24:41.9 189 1637 Hannah Meier North Muskegon 9 T 24:43.7 190 1556 Larissa Schwerin Beal City 9 T 24:46.1 191 1670 Meghan Landeck St. Joseph Lake Michigan Catholic 10 T 24:51.6 192 1538 Alyssa Abendroth Bath 9 T 24:54.4 193 1610 Ashley Pniewski Lutheran HS Westland 12 T 24:54.4 194 1643 Rachel Nurenberg Pewamo-Westphalia 12 T 24:56.8 195 1570 Amber Stevens Centreville 10 T 25:00.9 196 1568 Autumn Odom Centreville 10 T 25:02.0 197 1552 Diana Crandall Beal City 11 T 25:03.9 198 1954 Jackie Carroza Bloomfield Hills Roeper 11 I 25:04.5 199 1957 Corinne Wiggins Southfield Christian 10 I 25:05.3 200 1569 Bethany Riess Centreville 10 T 25:07.3 201 1651 Dakota Rourke Sand Creek 9 T 25:11.9 202 1549 Valerie Morel Battle Creek St. Philip 11 T 25:12.5 203 1648 Ellie Lovell Sand Creek 11 T 25:14.3 204 1531 Maddie Csere Ann Arbor Greenhills 10 T 25:17.5 205 1566 McKenzie Decker Centreville 11 T 25:20.1 206 1559 Ali Bearss Boyne Falls 11 T 25:20.3 207 1600 Emma Cramer Kalamazoo Christian 10 T 25:21.8 208 1604 Erin Tanis Kalamazoo Christian 10 T 25:24.2 209 1942 Carlee Cottrell Auburn Hills Oakland Christian 10 T 25:34.6 210 1622 Ruthie Squires Mayville 9 T 25:40.4 211 1652 Ashley Antles Saranac 9 T 25:43.2 212 1532 Anna Forringer Ann Arbor Greenhills 10 T 25:44.0 213 1632 Emily Golz North Muskegon 12 T 25:47.9 214 1611 Carly Girolamo Lutheran HS Westland 12 T 25:51.6 215 1645 Kathryn Boring Sand Creek 11 T 25:52.1 216 1565 Heidi Cornett Centreville 10 T 26:02.6 217 1650 Shelby Roof Sand Creek 9 T 26:05.1 218 1560 Katie Fraser Boyne Falls 12 T 26:11.1 219 1599 Adalynn Brouwer Kalamazoo Christian 10 T 26:11.6 220 1571 Kendall Stuckey Centreville 12 T 26:14.1 221 1937 Annelise McAuliffe Lutheran Northwest 12 T 27:07.7 222 1938 Gracen Myers Lutheran Northwest 12 T 27:09.7 223 1947 Shelby Webb Auburn Hills Oakland Christian 10 T 27:14.7 224 1680 Katy Jenkins Traverse City St. Francis 12 T 27:25.8 225 1685 Samantha Miller Wolverine 12 T 27:31.9 226 1597 Amanda Gehrke Hillsdale Academy 10 T 27:46.6 227 1620 Megan Geralds Mayville 10 T 27:46.7 228 1939 Kristina Sienkiewicz Lutheran Northwest 10 T 27:52.0 229 1962 Anna Shrift Traverse City St. Francis 12 T 29:12.0 230 1593 Elizabeth Whalen Hillsdale Academy 11 T 32:16.0
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
NOTE: Due to timing issues, D3 splits not available for this race.
NAME ,Race,GRADE,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,SCHOOL Bridget Bennett,T,12,5:55,5:51,,18:36,Mt. Pleasant Sacred Heart Lindsay Neal,T,11,6:02,6:06,,19:19,North Muskegon Nicole Wurster,I,12,6:02,6:20,,19:29,Homer Melinda Palinkas,T,12,5:54,6:15,,19:43,Saranac Emily Kwekel,I,11,6:06,6:25,,19:45,Bellaire Rhi Cullip,T,9,6:12,6:25,,19:50,Harbor Springs Alexandrea Wessels,I,12,6:11,6:24,,19:52,Harbor Beach Maddie Buntin,T,10,6:12,6:28,,19:59,Harbor Springs Lauren Cody,I,10,6:24,6:28,,19:59,Lawton Megan Crandall,T,12,6:18,6:29,,20:06,Beal City Stephanie Ingraham,T,11,6:10,6:29,,20:08,Manton Maggie Kolb,T,9,6:25,6:24,,20:11,Beal City Natalie Perry,I,9,6:18,6:36,,20:12,Adrian Lenawee Christian Alexa Rumsey,T,,6:20,6:32,,20:16,Hesperia Melanie Glinski,T,12,6:19,6:31,,20:16,Sand Creek Heather Price,T,10,6:24,6:36,,20:21,Saugatuck Sophie Schuetze,T,9,6:20,6:37,,20:21,Traverse City Grand Traverse Academy Amanda Smith,I,11,6:27,6:38,,20:25,Bellevue Kaylee Wilson,T,9,6:26,6:36,,20:27,Boyne Falls Katie Raymer,T,11,6:32,6:30,,20:27,Manton Brianne Feldpausch,I,11,6:11,6:30,,20:30,Fowler Nicole Zeinstra,I,10,6:13,6:44,,20:31,Black River Erica Westbrook,T,9,6:33,6:30,,20:32,Boyne Falls Jaylee Brown,I,10,6:19,6:36,,20:35,Bear Lake/onekama Grace Carbeck,T,10,6:26,6:41,,20:38,Harbor Springs Kendal McCarthy,T,11,6:24,6:39,,20:38,Harbor Springs Anna Goike,T,11,6:33,6:34,,20:39,Royal Oak Shrine Charlotte Long,T,10,6:19,6:37,,20:41,Battle Creek St. Philip Sonny Jenkins,T,11,6:24,6:42,,20:44,Manton Kieren Becker,I,9,6:27,6:31,,20:45,Fowler Hannah Passino,I,9,6:25,6:38,,20:47,Indian River-Inland Lakes Dana Dadow,I,12,6:25,6:41,,20:49,Bellevue Winonah Krug,I,12,6:11,6:25,,20:50,Newport Lutheran South Olivia Certa,I,9,6:29,6:47,,20:57,Ellsworth Logan Schafer,T,10,6:31,6:48,,20:58,Beal City Allison Jenkins,T,10,6:26,6:47,,21:00,Saugatuck Jessica Hall,T,12,6:26,6:51,,21:01,Harbor Springs Rachel Termarsch,T,10,6:34,6:49,,21:01,Auburn Hills Oakland Christian Courtney Roth,T,11,6:39,6:44,,21:07,Manton Tobi Schoedel,I,11,6:41,6:57,,21:08,Bear Lake/onekama Sarah Maynard,T,11,6:35,6:55,,21:12,Lutheran Hs Westland Lane Duckworth,I,11,6:34,6:59,,21:12,Bellevue Bobbee Papi,T,10,6:28,6:59,,21:13,Wolverine Abbie Chanski,I,12,6:29,6:43,,21:13,Hudsonville Freedom Baptist Katelyn Maylee,T,11,6:30,6:38,,21:14,Mt. Pleasant Sacred Heart Meridith DeLuca,I,10,6:38,6:59,,21:15,Johannesburg-Lewiston Caity Bateson,I,11,6:54,6:43,,21:18,Pentwater Shannon Mischle,T,12,6:33,6:53,,21:18,Royal Oak Shrine Kaitlyn Alessi,T,9,6:44,6:54,,21:20,Harbor Springs Renae Koole,I,12,6:46,6:52,,21:21,Grand Rapids Covenant Christian Victoria Newcomb,I,12,6:32,7:00,,21:21,Tekonsha Emily Ritsema,I,11,6:27,6:47,,21:21,Traverse City Christian Liz Baller,T,12,6:45,6:56,,21:22,Manton Alicia Erdman,I,12,6:34,6:58,,21:23,Harbor Beach Greta Grambau,I,12,6:31,7:02,,21:23,Rogers City Morgan Button,T,9,6:51,6:58,,21:24,Royal Oak Shrine Emily Allen,I,11,6:43,6:53,,21:26,Ravenna Aubrey Schafer,T,12,6:44,6:56,,21:27,Pewamo-Westphalia Ginny Hoch,T,9,6:44,7:00,,21:28,North Muskegon Sarah Arthur,T,11,6:33,7:04,,21:28,Traverse City St. Francis Stephanie Horning,T,11,6:29,7:07,,21:30,Traverse City Grand Traverse Academy Morgan McFaul,I,11,6:32,7:01,,21:30,Pittsford Courtney Clark,T,10,6:36,7:01,,21:33,Concord Monica Randall,I,12,6:34,7:07,,21:34,McBain Courtney Mulder,T,12,6:46,6:55,,21:35,Kalamazoo Christian Morgan West,I,10,6:49,7:02,,21:35,Potterville Jade Murzyn,T,9,6:42,7:01,,21:36,Saugatuck Ali Chipman,T,12,6:47,7:00,,21:37,Saranac Chelsea Mohney,I,12,6:40,7:06,,21:38,Mendon Anna Greenman,T,12,6:51,7:05,,21:39,Battle Creek St. Philip Krista Holtgreive,T,9,6:51,7:00,,21:42,Mt. Pleasant Sacred Heart Alysia Campos,T,9,6:47,7:04,,21:46,Traverse City Grand Traverse Academy Jacklyn Yates,T,,6:42,7:02,,21:47,Hesperia Miriah Hagy,I,10,6:37,7:09,,21:47,Lansing Christian Dana Johnson,T,12,6:47,7:08,,21:48,Concord Rachel Foster,T,11,6:47,7:06,,21:49,Kalamazoo Christian Michelle Merritt,I,11,6:35,7:04,,21:49,White Pigeon Erin Lyle,T,10,6:51,7:06,,21:50,Lutheran Hs Westland Anna Kessler,T,11,6:39,7:11,,21:51,Bath Elizabeth English,T,12,6:46,7:07,,21:51,Mt. Pleasant Sacred Heart Haley Morairty,I,10,6:28,7:04,,21:51,Buckley Monica Klein,T,11,6:43,7:01,,21:52,Pewamo-Westphalia Jennelle Roberts,T,8,6:51,7:00,,21:54,Boyne Falls Rowan Estenick,T,9,6:41,7:11,,21:54,Traverse City Grand Traverse Academy Jane Wiley,T,10,6:34,7:11,,21:57,Saugatuck Matti Baltrusaitis,T,11,6:51,7:10,,21:57,Royal Oak Shrine Megan Lavin,T,,6:45,7:07,,21:59,Hesperia Sarah Dick,I,11,6:47,7:04,,21:59,Northern Michigan Christian Lauren Brown,I,9,6:42,7:13,,22:01,Hale Giselle Gomez,T,11,6:44,7:10,,22:02,Manton Tonisty Dugan,T,10,6:53,7:13,,22:04,Bath Rachel Brunner,T,12,6:50,7:12,,22:04,St. Joseph Lake Michigan Catholic Jenna Klynstra,T,9,7:08,6:59,,22:05,Saranac Hallie Roof,T,10,6:48,7:15,,22:07,Sand Creek Samantha Ipema,T,10,7:01,7:12,,22:08,Kalamazoo Christian Patricia Morel,T,11,6:39,7:11,,22:11,Battle Creek St. Philip Savanna Wierenga,I,10,6:46,6:54,,22:12,Hudsonville Freedom Baptist Madeline Peterson,T,12,6:36,7:22,,22:13,Saugatuck Haley Wiseman,T,,6:59,7:15,,22:17,Hesperia Johnica March,I,9,6:52,7:12,,22:19,Homer Joanna Klein,T,9,6:50,7:24,,22:21,Pewamo-Westphalia Katrina Phillips,T,12,6:51,7:24,,22:22,Saugatuck Taylor Juza,T,11,6:59,7:22,,22:22,St. Joseph Lake Michigan Catholic Kelly Ferguson,I,10,6:55,7:21,,22:23,Bridgman Kathryn Miller,T,8,6:55,7:15,,22:24,Boyne Falls Lily Brewster,I,9,7:01,7:14,,22:24,Brown City Laken Hammon,I,9,7:15,7:21,,22:25,Genesee Kaylee Fermoyle,T,9,7:02,7:17,,22:26,Mt. Pleasant Sacred Heart Kelsey Stevenson,I,11,6:54,7:22,,22:27,Bridgman Tayler Brown,T,9,7:05,7:23,,22:29,Bath Joanna Tarbell,T,11,6:58,7:23,,22:29,Traverse City Grand Traverse Academy Elainee Poling,I,12,6:33,7:27,,22:31,Pittsford Ajae Whittaker,T,12,6:54,7:25,,22:32,Wolverine Allison Fedewa,T,12,7:00,7:24,,22:34,Pewamo-Westphalia Lindsey White,T,9,7:00,7:31,,22:35,Traverse City Grand Traverse Academy Donna Aslakson,T,,7:03,7:25,,22:36,Hesperia Dawn Kramer,T,12,6:50,7:25,,22:36,Pewamo-Westphalia Shaina McLain,T,10,7:10,7:25,,22:37,Centreville Miranda Strasburg,T,12,7:02,7:30,,22:38,Mayville Katelyn Hawkins,T,12,7:00,7:26,,22:39,Concord Jessica Drife,T,9,7:09,7:25,,22:39,Lutheran Hs Westland Elizabeth Ritchie,I,9,7:05,7:27,,22:40,Decatur Mara Waters,T,12,6:59,7:29,,22:43,Bath Anna Smith,T,11,7:19,7:26,,22:45,Saranac Collette Curtis,T,12,6:52,7:31,,22:47,Battle Creek St. Philip Drue Tyler,T,12,6:49,7:32,,22:47,Lutheran Northwest Gabbie Bates,T,,6:40,7:21,,22:48,Hesperia Sarah Obudzinski,T,12,6:53,7:21,,22:50,Royal Oak Shrine Maddy Kelley,T,12,6:58,7:29,,22:51,Ann Arbor Greenhills Amy Elenbaum,T,12,7:02,7:35,,22:51,Mayville Ella Deaton,T,9,7:18,7:27,,22:52,St. Joseph Lake Michigan Catholic Taylor Price,I,10,7:05,7:36,,22:52,Waldron Anna Schwartz,T,9,6:57,7:29,,22:53,Ann Arbor Greenhills Mary Farber,T,,7:08,7:20,,22:53,Hesperia Kelli Pape,T,10,7:11,7:28,,22:53,Mayville Kathleen Guytingco,T,9,7:16,7:25,,22:54,Mt. Pleasant Sacred Heart Andrea Day,T,12,7:17,7:28,,22:55,Saranac Caitlin Snyder,T,10,7:12,7:33,,22:59,Royal Oak Shrine Emily Malina,I,10,7:11,7:29,,23:01,Blanchard Montabella Mandy Wallstead,I,10,7:09,7:29,,23:01,Holton Lexi Cavanaugh,T,9,7:12,7:34,,23:01,Royal Oak Shrine Hannah Peterson,T,11,6:50,7:34,,23:02,Saugatuck Aya Johnson,T,9,7:05,7:38,,23:03,North Muskegon Jennifer Doriot,I,12,7:03,7:39,,23:03,Waldron Katie Korndorfer,T,12,7:29,7:29,,23:04,North Muskegon Olivia Jewett,T,12,6:56,7:46,,23:04,Sand Creek Emily Brady,T,10,7:08,7:38,,23:06,Hillsdale Academy Heather Rogers,T,10,7:10,7:27,,23:06,Wolverine Jessie Michelin,T,10,7:11,7:36,,23:07,Traverse City St. Francis Ashley Daniels,I,9,7:11,7:30,,23:08,Ottawa Lake Whiteford Kersten Smith,T,10,7:06,7:36,,23:09,Beal City Brielle Johnson,T,9,7:14,7:31,,23:10,North Muskegon Kelsey Scott,I,11,6:58,7:44,,23:12,Hale Marita Inglehart,T,12,7:09,7:29,,23:13,Ann Arbor Greenhills Maggie Hammond,T,10,7:10,7:40,,23:14,Bath Christina Sword,T,11,7:07,7:32,,23:17,Mayville Alexis Nelson,T,10,7:18,7:41,,23:20,Auburn Hills Oakland Christian Becky Papi,T,10,7:03,7:36,,23:21,Wolverine Breanna Block,T,11,7:09,7:45,,23:24,Beal City Kelly Zelinski,T,11,7:10,7:34,,23:26,Traverse City St. Francis Brittany Maynard,T,12,7:09,7:47,,23:30,Lutheran Hs Westland Sarah Zielinski,T,12,6:57,7:42,,23:30,Lutheran Northwest Natalie Aikens,T,8,7:11,7:36,,23:31,Boyne Falls India Sanders,I,12,7:14,7:46,,23:31,Roseville Michigan Collegiate Kelsey Brigham,T,11,7:11,7:47,,23:32,Concord Madison Vorva,T,9,7:11,7:36,,23:35,Ann Arbor Greenhills Addey Meachum,T,10,6:57,7:38,,23:37,Traverse City St. Francis Janine Golob,T,11,7:32,7:40,,23:40,St. Joseph Lake Michigan Catholic Jordan LaMothe,T,11,7:15,7:48,,23:44,Wolverine Shannon Cook,T,12,7:13,7:48,,23:52,Lutheran Northwest Molly Jagelka,T,12,7:12,7:47,,23:56,Concord Sarah Payne,T,10,7:12,7:53,,23:57,Concord Brandi Whittaker,T,9,7:27,7:56,,24:03,Wolverine Erin Gieseke,T,11,7:11,7:57,,24:05,Hillsdale Academy Katie Hoffman,T,11,6:35,7:00,,24:07,Harbor Springs Marjorie Totten,T,10,7:28,8:00,,24:09,Ann Arbor Greenhills Makala Mitchell,T,11,7:22,7:57,,24:10,Saranac Chelsea Durham,I,11,7:10,8:01,,24:11,Adrian Lenawee Christian Amber Taylor,T,10,7:36,7:49,,24:13,Concord Rachel Zeppa,T,12,7:19,8:01,,24:16,Traverse City Grand Traverse Academy Madeline Sweeney,T,10,7:23,8:02,,24:18,Battle Creek St. Philip Paige Goll,I,11,7:28,7:53,,24:21,Britton-Macon Rachel Lovell,T,9,7:15,7:53,,24:22,Manton Grace Perry,T,12,7:17,8:05,,24:26,Bath Kalena Shaw,T,11,7:37,8:09,,24:36,Auburn Hills Oakland Christian Maggie Oblinger,T,9,7:46,8:07,,24:37,Mt. Pleasant Sacred Heart Laura Blohm,T,11,7:25,8:10,,24:38,Lutheran Northwest Amber Harmon,I,11,7:24,8:21,,24:42,Eau Claire Hannah Meier,T,9,7:38,8:12,,24:44,North Muskegon Larissa Schwerin,T,9,7:08,7:30,,24:47,Beal City Meghan Landeck,T,10,7:41,8:11,,24:52,St. Joseph Lake Michigan Catholic Alyssa Abendroth,T,9,7:16,7:59,,24:55,Bath Ashley Pniewski,T,12,7:39,8:19,,24:55,Lutheran Hs Westland Rachel Nurenberg,T,12,7:49,8:12,,24:57,Pewamo-Westphalia Amber Stevens,T,10,7:27,8:21,,25:01,Centreville Autumn Odom,T,10,7:39,8:16,,25:02,Centreville Diana Crandall,T,11,7:45,8:13,,25:04,Beal City Jackie Carroza,I,11,7:28,8:16,,25:05,Bloomfield Hills Roeper Corinne Wiggins,I,10,7:43,8:15,,25:06,Southfield Christian Bethany Riess,T,10,8:09,8:11,,25:08,Centreville Dakota Rourke,T,9,7:42,8:22,,25:12,Sand Creek Valerie Morel,T,11,7:09,8:05,,25:13,Battle Creek St. Philip Ellie Lovell,T,11,7:44,8:20,,25:15,Sand Creek Maddie Csere,T,10,7:41,8:19,,25:18,Ann Arbor Greenhills Ali Bearss,T,11,7:34,8:14,,25:21,Boyne Falls McKenzie Decker,T,11,8:10,8:16,,25:21,Centreville Emma Cramer,T,10,8:06,8:17,,25:22,Kalamazoo Christian Erin Tanis,T,10,8:07,8:16,,25:25,Kalamazoo Christian Carlee Cottrell,T,10,7:48,8:29,,25:35,Auburn Hills Oakland Christian Ruthie Squires,T,9,7:49,8:37,,25:41,Mayville Anna Forringer,T,10,7:55,8:20,,25:44,Ann Arbor Greenhills Ashley Antles,T,9,8:14,8:33,,25:44,Saranac Emily Golz,T,12,8:02,8:34,,25:48,North Muskegon Carly Girolamo,T,12,7:44,8:48,,25:52,Lutheran Hs Westland Kathryn Boring,T,11,8:12,8:34,,25:53,Sand Creek Heidi Cornett,T,10,7:51,8:30,,26:03,Centreville Shelby Roof,T,9,8:12,8:32,,26:06,Sand Creek Katie Fraser,T,12,8:10,8:42,,26:12,Boyne Falls Adalynn Brouwer,T,10,8:02,8:33,,26:12,Kalamazoo Christian Kendall Stuckey,T,12,8:19,8:28,,26:15,Centreville Annelise McAuliffe,T,12,8:09,8:44,,27:08,Lutheran Northwest Gracen Myers,T,12,8:16,9:14,,27:10,Lutheran Northwest Shelby Webb,T,10,8:29,8:54,,27:15,Auburn Hills Oakland Christian Katy Jenkins,T,12,8:08,9:21,,27:26,Traverse City St. Francis Samantha Miller,T,12,8:02,9:38,,27:32,Wolverine Amanda Gehrke,T,10,8:29,9:27,,27:47,Hillsdale Academy Megan Geralds,T,10,7:54,9:09,,27:47,Mayville Kristina Sienkiewicz,T,10,8:12,9:31,,27:52,Lutheran Northwest Anna Shrift,T,12,8:34,9:48,,29:12,Traverse City St. Francis Elizabeth Whalen,T,11,9:56,10:44,,32:16,Hillsdale Academy
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 7, 2009
GRADE RESULTS - D4 GIRLS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Rhi Cullip Harbor Springs 9 19:49.1 2 Maggie Kolb Beal City 9 20:10.2 3 Natalie Perry Adrian Lenawee Christian 9 20:11.7 4 Sophie Schuetze Traverse City Grand Traverse Academy 9 20:21.0 5 Kaylee Wilson Boyne Falls 9 20:26.5 6 Erica Westbrook Boyne Falls 9 20:32.0 7 Kieren Becker Fowler 9 20:44.9 8 Hannah Passino Indian River-Inland Lakes 9 20:46.4 9 Olivia Certa Ellsworth 9 20:56.2 10 Kaitlyn Alessi Harbor Springs 9 21:19.8 11 Morgan Button Royal Oak Shrine 9 21:23.2 12 Ginny Hoch North Muskegon 9 21:28.0 13 Jade Murzyn Saugatuck 9 21:35.2 14 Krista Holtgreive Mt. Pleasant Sacred Heart 9 21:41.2 15 Alysia Campos Traverse City Grand Traverse Academy 9 21:45.4 16 Rowan Estenick Traverse City Grand Traverse Academy 9 21:53.3 17 Lauren Brown Hale 9 22:00.6 18 Jenna Klynstra Saranac 9 22:05.0 19 Johnica March Homer 9 22:18.4 20 Joanna Klein Pewamo-Westphalia 9 22:20.9 21 Lily Brewster Brown City 9 22:23.5 22 Laken Hammon Genesee 9 22:24.9 23 Kaylee Fermoyle Mt. Pleasant Sacred Heart 9 22:25.4 24 Tayler Brown Bath 9 22:28.9 25 Lindsey White Traverse City Grand Traverse Academy 9 22:34.5 26 Jessica Drife Lutheran HS Westland 9 22:38.7 27 Elizabeth Ritchie Decatur 9 22:39.8 28 Ella Deaton St. Joseph Lake Michigan Catholic 9 22:51.8 29 Anna Schwartz Ann Arbor Greenhills 9 22:52.8 30 Kathleen Guytingco Mt. Pleasant Sacred Heart 9 22:54.0 31 Lexi Cavanaugh Royal Oak Shrine 9 23:00.1 32 Aya Johnson North Muskegon 9 23:02.4 33 Ashley Daniels Ottawa Lake Whiteford 9 23:07.7 34 Brielle Johnson North Muskegon 9 23:09.1 35 Madison Vorva Ann Arbor Greenhills 9 23:34.1 36 Brandi Whittaker Wolverine 9 24:02.6 37 Rachel Lovell Manton 9 24:21.9 38 Maggie Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 9 24:36.7 39 Hannah Meier North Muskegon 9 24:43.7 40 Larissa Schwerin Beal City 9 24:46.1 41 Alyssa Abendroth Bath 9 24:54.4 42 Dakota Rourke Sand Creek 9 25:11.9 43 Ruthie Squires Mayville 9 25:40.4 44 Ashley Antles Saranac 9 25:43.2 45 Shelby Roof Sand Creek 9 26:05.1
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Maddie Buntin Harbor Springs 10 19:58.1 2 Lauren Cody Lawton 10 19:58.2 3 Heather Price Saugatuck 10 20:20.7 4 Nicole Zeinstra Black River 10 20:30.2 5 Jaylee Brown Bear Lake/Onekama 10 20:34.8 6 Grace Carbeck Harbor Springs 10 20:37.3 7 Charlotte Long Battle Creek St. Philip 10 20:40.2 8 Logan Schafer Beal City 10 20:57.5 9 Allison Jenkins Saugatuck 10 20:59.2 10 Rachel Termarsch Auburn Hills Oakland Christian 10 21:00.6 11 Bobbee Papi Wolverine 10 21:12.5 12 Meridith DeLuca Johannesburg-Lewiston 10 21:15.0 13 Courtney Clark Concord 10 21:32.9 14 Morgan West Potterville 10 21:34.6 15 Miriah Hagy Lansing Christian 10 21:46.8 16 Erin Lyle Lutheran HS Westland 10 21:49.7 17 Haley Morairty Buckley 10 21:50.3 18 Jane Wiley Saugatuck 10 21:56.1 19 Tonisty Dugan Bath 10 22:03.3 20 Hallie Roof Sand Creek 10 22:06.6 21 Samantha Ipema Kalamazoo Christian 10 22:08.0 22 Savanna Wierenga Hudsonville Freedom Baptist 10 22:11.5 23 Kelly Ferguson Bridgman 10 22:22.5 24 Shaina McLain Centreville 10 22:36.5 25 Taylor Price Waldron 10 22:51.1 26 Kelli Pape Mayville 10 22:52.5 27 Caitlin Snyder Royal Oak Shrine 10 22:58.4 28 Mandy Wallstead Holton 10 23:00.6 29 Emily Malina Blanchard Montabella 10 23:00.9 30 Emily Brady Hillsdale Academy 10 23:05.2 31 Heather Rogers Wolverine 10 23:05.9 32 Jessie Michelin Traverse City St. Francis 10 23:06.9 33 Kersten Smith Beal City 10 23:08.8 34 Maggie Hammond Bath 10 23:13.7 35 Alexis Nelson Auburn Hills Oakland Christian 10 23:19.4 36 Becky Papi Wolverine 10 23:20.9 37 Addey Meachum Traverse City St. Francis 10 23:36.7 38 Sarah Payne Concord 10 23:56.9 39 Marjorie Totten Ann Arbor Greenhills 10 24:08.7 40 Amber Taylor Concord 10 24:12.9 41 Madeline Sweeney Battle Creek St. Philip 10 24:18.0 42 Meghan Landeck St. Joseph Lake Michigan Catholic 10 24:51.6 43 Amber Stevens Centreville 10 25:00.9 44 Autumn Odom Centreville 10 25:02.0 45 Corinne Wiggins Southfield Christian 10 25:05.3 46 Bethany Riess Centreville 10 25:07.3 47 Maddie Csere Ann Arbor Greenhills 10 25:17.5 48 Emma Cramer Kalamazoo Christian 10 25:21.8 49 Erin Tanis Kalamazoo Christian 10 25:24.2 50 Carlee Cottrell Auburn Hills Oakland Christian 10 25:34.6 51 Anna Forringer Ann Arbor Greenhills 10 25:44.0 52 Heidi Cornett Centreville 10 26:02.6 53 Adalynn Brouwer Kalamazoo Christian 10 26:11.6 54 Shelby Webb Auburn Hills Oakland Christian 10 27:14.7 55 Amanda Gehrke Hillsdale Academy 10 27:46.6 56 Megan Geralds Mayville 10 27:46.7 57 Kristina Sienkiewicz Lutheran Northwest 10 27:52.0
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Lindsay Neal North Muskegon 11 19:18.2 2 Emily Kwekel Bellaire 11 19:44.8 3 Stephanie Ingraham Manton 11 20:07.9 4 Amanda Smith Bellevue 11 20:24.7 5 Katie Raymer Manton 11 20:26.4 6 Brianne Feldpausch Fowler 11 20:29.4 7 Kendal McCarthy Harbor Springs 11 20:37.7 8 Anna Goike Royal Oak Shrine 11 20:38.9 9 Sonny Jenkins Manton 11 20:43.5 10 Courtney Roth Manton 11 21:06.4 11 Tobi Schoedel Bear Lake/Onekama 11 21:07.5 12 Lane Duckworth Bellevue 11 21:11.1 13 Sarah Maynard Lutheran HS Westland 11 21:11.6 14 Katelyn Maylee Mt. Pleasant Sacred Heart 11 21:13.9 15 Caity Bateson Pentwater 11 21:17.3 16 Emily Ritsema Traverse City Christian 11 21:20.9 17 Emily Allen Ravenna 11 21:25.2 18 Sarah Arthur Traverse City St. Francis 11 21:27.5 19 Stephanie Horning Traverse City Grand Traverse Academy 11 21:29.2 20 Morgan McFaul Pittsford 11 21:29.4 21 Rachel Foster Kalamazoo Christian 11 21:48.4 22 Michelle Merritt White Pigeon 11 21:49.0 23 Anna Kessler Bath 11 21:51.0 24 Monica Klein Pewamo-Westphalia 11 21:51.8 25 Matti Baltrusaitis Royal Oak Shrine 11 21:56.5 26 Sarah Dick Northern Michigan Christian 11 21:58.6 27 Giselle Gomez Manton 11 22:01.6 28 Patricia Morel Battle Creek St. Philip 11 22:10.4 29 Taylor Juza St. Joseph Lake Michigan Catholic 11 22:22.0 30 Kelsey Stevenson Bridgman 11 22:26.1 31 Joanna Tarbell Traverse City Grand Traverse Academy 11 22:28.3 32 Anna Smith Saranac 11 22:45.0 33 Hannah Peterson Saugatuck 11 23:01.5 34 Kelsey Scott Hale 11 23:11.3 35 Christina Sword Mayville 11 23:17.0 36 Breanna Block Beal City 11 23:24.0 37 Kelly Zelinski Traverse City St. Francis 11 23:25.1 38 Kelsey Brigham Concord 11 23:31.8 39 Janine Golob St. Joseph Lake Michigan Catholic 11 23:39.3 40 Jordan LaMothe Wolverine 11 23:43.7 41 Erin Gieseke Hillsdale Academy 11 24:04.6 42 Katie Hoffman Harbor Springs 11 24:07.0 43 Makala Mitchell Saranac 11 24:09.6 44 Chelsea Durham Adrian Lenawee Christian 11 24:10.3 45 Paige Goll Britton-Macon 11 24:20.9 46 Kalena Shaw Auburn Hills Oakland Christian 11 24:35.5 47 Laura Blohm Lutheran Northwest 11 24:37.8 48 Amber Harmon Eau Claire 11 24:41.9 49 Diana Crandall Beal City 11 25:03.9 50 Jackie Carroza Bloomfield Hills Roeper 11 25:04.5 51 Valerie Morel Battle Creek St. Philip 11 25:12.5 52 Ellie Lovell Sand Creek 11 25:14.3 53 McKenzie Decker Centreville 11 25:20.1 54 Ali Bearss Boyne Falls 11 25:20.3 55 Kathryn Boring Sand Creek 11 25:52.1 56 Elizabeth Whalen Hillsdale Academy 11 32:16.0
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Bridget Bennett Mt. Pleasant Sacred Heart 12 18:35.9 2 Nicole Wurster Homer 12 19:28.7 3 Melinda Palinkas Saranac 12 19:42.8 4 Alexandrea Wessels Harbor Beach 12 19:51.8 5 Megan Crandall Beal City 12 20:05.3 6 Melanie Glinski Sand Creek 12 20:15.3 7 Dana Dadow Bellevue 12 20:49.0 8 Winonah Krug Newport Lutheran South 12 20:49.6 9 Jessica Hall Harbor Springs 12 21:00.7 10 Abbie Chanski Hudsonville Freedom Baptist 12 21:12.8 11 Shannon Mischle Royal Oak Shrine 12 21:17.3 12 Renae Koole Grand Rapids Covenant Christian 12 21:20.3 13 Victoria Newcomb Tekonsha 12 21:20.6 14 Liz Baller Manton 12 21:21.5 15 Greta Grambau Rogers City 12 21:22.3 16 Alicia Erdman Harbor Beach 12 21:22.5 17 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 12 21:26.8 18 Monica Randall McBain 12 21:33.7 19 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 12 21:34.3 20 Ali Chipman Saranac 12 21:36.4 21 Chelsea Mohney Mendon 12 21:37.7 22 Anna Greenman Battle Creek St. Philip 12 21:38.9 23 Dana Johnson Concord 12 21:47.9 24 Elizabeth English Mt. Pleasant Sacred Heart 12 21:50.4 25 Rachel Brunner St. Joseph Lake Michigan Catholic 12 22:03.7 26 Madeline Peterson Saugatuck 12 22:13.0 27 Katrina Phillips Saugatuck 12 22:21.6 28 Elainee Poling Pittsford 12 22:30.8 29 Ajae Whittaker Wolverine 12 22:32.0 30 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 12 22:33.4 31 Dawn Kramer Pewamo-Westphalia 12 22:35.7 32 Miranda Strasburg Mayville 12 22:37.4 33 Katelyn Hawkins Concord 12 22:38.2 34 Mara Waters Bath 12 22:42.7 35 Collette Curtis Battle Creek St. Philip 12 22:46.6 36 Drue Tyler Lutheran Northwest 12 22:47.0 37 Sarah Obudzinski Royal Oak Shrine 12 22:49.1 38 Amy Elenbaum Mayville 12 22:50.5 39 Maddy Kelley Ann Arbor Greenhills 12 22:50.8 40 Andrea Day Saranac 12 22:54.1 41 Jennifer Doriot Waldron 12 23:03.0 42 Olivia Jewett Sand Creek 12 23:03.1 43 Katie Korndorfer North Muskegon 12 23:03.2 44 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 12 23:12.6 45 Sarah Zielinski Lutheran Northwest 12 23:29.1 46 Brittany Maynard Lutheran HS Westland 12 23:30.0 47 India Sanders Roseville Michigan Collegiate 12 23:30.1 48 Shannon Cook Lutheran Northwest 12 23:51.1 49 Molly Jagelka Concord 12 23:55.3 50 Rachel Zeppa Traverse City Grand Traverse Academy 12 24:15.7 51 Grace Perry Bath 12 24:26.0 52 Ashley Pniewski Lutheran HS Westland 12 24:54.4 53 Rachel Nurenberg Pewamo-Westphalia 12 24:56.8 54 Emily Golz North Muskegon 12 25:47.9 55 Carly Girolamo Lutheran HS Westland 12 25:51.6 56 Katie Fraser Boyne Falls 12 26:11.1 57 Kendall Stuckey Centreville 12 26:14.1 58 Annelise McAuliffe Lutheran Northwest 12 27:07.7 59 Gracen Myers Lutheran Northwest 12 27:09.7 60 Katy Jenkins Traverse City St. Francis 12 27:25.8 61 Samantha Miller Wolverine 12 27:31.9 62 Anna Shrift Traverse City St. Francis 12 29:12.0
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
. |