The Internet Home of Track & Field

OHSAA Ohio State Championships

Jesse Owens Memorial Stadium, The Ohio State University, Columbus OH

June 5-6, 2009

Complete, from baumspage.com - Div I - Div II - Div III

Relays power Reynoldsburg girls, Heriot leads Lincoln boys
US#3 4x2, US#5 4x4 for Reynoldsburg girls; Blake Heriot doubles 200/400
DJ Duke US#5 68-08.25 SP, Danny Neff, Stephanie Morgan distance doubles
Chesna Sykes (Div II), Candace Longino-Thomas (Div III) lead teams to titles
Team Champs:
  • Div I - Lincoln boys 48 over Glenville 45; Reynoldsburg girls 82  over Withrow 35
  • Div II - Pemberville Eastwood boys 47 over Cortland Lakeview 38; Bishop Hartley girls and Christian Academy girls tied at 55, Warrensville Heights third with 40
  • Div III - Garfield Hts. Trinity boys 45 over Pandora-Gilboa 38; Gilmour Academy girls 73 over Versailles 62

Division I Highlights
  • Division I featured blazing sprint relays, highlighted by Reynoldsburg girls US#3 1:37.02 state record in the 4x200 and US#5 3:43.83 state record in the 4x200. Reynoldsburg was also a 46.78 runner-up to Withrow's 46.53 winner in the 4x100.
  • Trotwood-Madison boys 4x400, featuring an all-underclassman lineup, ripped a US#4 3:13.32 state record to win that event.
  • Other fast boys relay marks included Glenville's 1:26.38 4x200 win over Warren G. Harding's 1:26.98, and Central's 41.83 4x100 victory over Dunbar's 41.89/
  • Magnificat girls 4x800 burned 9:09.42 to hold back Stow-Munroe Falls 9:11.71, while the Glenville boys 4x800 ripped a 7:42.58 to lead 3 other teams under 7:45 (Reynoldsburg 7:43.69, North Canton Hoover 7:44.52, Canton Glen Oak  7:44.92)
  • Medina sophomore leaper Taylor Burke matched the stadium record with a 5-09.00 win in the HJ, defeating 5-08.00 jumpers Kalpana Beach (Westlake soph) and Abena Acheampong (Pickerington Central sr), who tied for second.
  • Vandalia Butler senior Danny Neff had a stellar double, running a 4:10.57 1600 to beat Josh Tormasi's 4:11.65, and 1:51.36 800 to turn back Devon Snack (Brunswick jr) at 1:51.45 and Willie Brown (John Adams sr) at 1:51.91.
  • More strong distance marks came from Mason soph Zach Wills (9:02.90 3200), Reynoldsburg soph Taneisha Cordell (2:10.79 800), Madeline Chambers (Magnificat jr) 4:49.18 1600, and Hannah Neczypor (North Royalton  soph) 10:39.92 3200
  • Blake Heriot (Lincoln jr) doubled 21.47 and 47.16 in the 200 and 400, and turned in a runner-up 10.98 100 to Deaver Williamson's  (Warren G. Harding jr) 10.90 winner.
  • Great hurdling, with a US#6 42.12 300H by Howland senior Nicole Pachol and a 37.56 by Hilliard Darby sr Jordan Rispress
  • Canfield jr Dustin Brode led a battle at 62-feet among shot putters, with his 62-11.25, enough to beat Corey Linsley (Youngstown Boardman sr) at 62-09.00 and Cody Riffle (Toledo St. John's jr) 62-00.50.
  • Other big field marks were put up by Rogers senior Erik Kynard (7-01.00 HJ), Olmsted Falls senior Katie Nageotte 12-08.00 PV, and Boardman senior Corey Linsley (191-02 DT, Cody Riffle 2nd at 191-01)
Division II Highlights
  • Junior Chesna Sykes led her Bishop Hartley girls to a share of the team title (tied with Christian Academy at 55 pts) with wins in the 100 (12.05  -1.8), 200 (24.53  -1.1) and a leg on the state record-setting 4x100 (47.09).
  • Warrensville Heights girls 4x400 also ripped a state record 3:50.08 for the win, beating their own mark from 2008.
  • Zach Lathrop  (Caledonia River Valley sr) ran a US Top-10 mark of 1:51.44 to win the 800
  • Pemberville  jr Justin Welch reached a US Top-10 mark of 196-01 for a big win in the DT.
  • Ben Moody (Cortland Lakeview sr) doubled up on the straightaway, winning the 100 in 10.97 (-1.0) and the 110H in 14.19 (-1.1), after turning a 14.10 (+0.5) in prelims.
  • Creston Norwayne senior Cody Miller burned a 47.48 400 win over Delta senior Korbin Smith (47.97)
  • Strong distance marks came from Jarrod Eick (Alliance Marlington sr) 4:16.43 1600, Mallory Kreider (Ashtabula Edgewood jr) 10:57.73 3200, and Brad Liston (Circleville jr) 9:18.30 3200
  • Other big field event marks included Sandusky Perkins jr Matthew Hoty 61-03.25 SP, Mansfield Ontario jr Kelly Barnhill 42-11.00 SP, and Gnadenhutten sr Kayla Caldwell 12-00.00 PV,

Division III Highlights
  • Barnesville senior Stephanie Morgan doubled 4:50.93 for 1600 and a state record 2:09.77 for 800
  • D.J. Duke (Hannibal River sr) launched a US#5 68-08.25 to win the SP by 10 feet
  • Candace Longino-Thomas had a huge day in leading her Gilmour Academy girls to the team title.  She won the 100 in 12.05 (+0.6) after hitting 11.86 in the prelims, took the 200 in 24.42 (+1.0), and ran legs on the state record-setting 4x100 (48.70) and 4x200 (1:41.31, with Catholic Central 2nd at 1:42.07) relays.  Gilmour Academy also won the 4x400 in 3:57.19.
  • Elmore Woodmore senior Erin Pendleton defended her state discus title with a throw of 160-00.
  • Liberty-Benton junior Seth Butler hit 1:52.86 to win the 800
  • Katherine Jamieson (Ottawa Hills jr) blazed a state record 43.18 for the 300H win
  • Other strong field marks came from Jakob Leon (Crestview sr) 6-10.00 HJ, Laura Gehret (Anna sr) 5-07.00 HJ, and Christine Borchers (Versailles sr) 44-00.50 SP

Midwest Region Index