| 11th Annual Portage Invitational
Portage Central HS, Portage MI - Saturday, October 4, 2008
DyeStat onsite with SteveU and Pat Davey
|
Division 4 Results - Boys - Girls
Boys
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - MENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 4484 Kyle Stacks Concord 11 5:01 5:08 15:42.5 2 4684 Christian Birky Saugatuck 12 5:02 5:09 15:48.2 3 4672 Larry Julson Potterville 12 5:00 5:13 15:57.4 4 4483 Spencer Nousain Concord 9 5:17 5:23 16:28.8 5 4669 Nick Flietstra Potterville 11 5:22 5:29 16:35.4 6 4519 Noah Haverdink Freedom Baptist 10 5:17 5:33 16:46.6 7 4691 Tyler Slentz Saugatuck 12 5:09 5:36 16:48.7 8 4436 Kyle Tait Big Rapids Crossroad 10 5:13 5:37 16:51.0 9 4639 Ethan Vandeperre Montabella 11 5:08 5:35 16:52.1 10 4372 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 5:09 5:33 16:54.8 11 4536 Dakota Cooper Hesperia 12 5:31 5:35 16:58.6 12 4682 Collin Ward Potterville 12 5:23 5:34 17:00.1 13 4439 Evan Krettek Bridgeman 12 5:18 5:42 17:03.8 14 4440 Cameron Magro Bridgeman 10 5:17 5:42 17:04.7 15 4441 Conner Magro Bridgeman 10 5:20 5:43 17:05.6 16 4412 Jaron Llewellyn Bear Lake 12 5:13 5:51 17:06.8 17 4424 Chuck Schoedel Bear Lake 11 5:30 5:37 17:09.3 18 4601 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 5:25 5:45 17:14.8 19 4689 Ethan Lievense Saugatuck 11 5:11 5:44 17:15.5 20 4374 Rob Dolot Ann Arbor Greenhills 11 5:16 5:46 17:18.6 21 4544 Matt Peacock Hesperia 10 5:32 5:37 17:18.9 22 4695 James Alpers Tc St. Francis 11 5:31 5:42 17:18.9 23 4659 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 5:08 5:48 17:21.0 24 4481 Ian Miller Concord 10 5:25 5:45 17:25.7 25 4578 Andrew Barrett Jonesville 12 5:24 5:48 17:30.2 26 4560 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 5:21 5:52 17:33.3 27 4369 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 5:24 5:47 17:33.8 28 4704 Brandon Glaza Ubly 10 5:32 5:49 17:34.0 29 4530 Jordan Bates Hesperia 10 5:31 5:47 17:35.3 30 4665 Tyler Carter Potterville 11 5:33 5:46 17:35.8 31 4699 Alex Primeau Tc St. Francis 11 5:31 5:46 17:37.3 32 4449 Nate Hufstedler Centreville 12 5:34 5:46 17:37.6 33 4621 Trevor Stermer Lawrence 12 5:27 5:52 17:38.6 34 4452 Kyle Luck Centreville 10 5:36 5:46 17:40.1 35 4619 Quin Saule Lawrence 11 5:33 5:46 17:42.4 36 4630 Derrick Bartlett Montabella 12 5:31 5:54 17:43.0 37 4575 Randy Moore Howardsville Christi 10 5:32 5:59 17:45.5 38 4477 Joesph Brubaker Concord 11 5:30 5:55 17:46.0 39 4651 Joey Hausler North Pointe Christi 10 5:42 5:53 17:47.0 40 4409 Tyler Groenwald Bear Lake 9 5:34 5:57 17:47.7 41 4668 Andrew Dilernia Potterville 10 5:47 5:46 17:50.1 42 4701 Ricky Woods Tc St. Francis 11 5:36 5:53 17:52.6 43 4696 Alex Grieve Tc St. Francis 12 5:37 5:58 17:53.5 44 4663 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 5:32 5:57 17:55.0 45 4541 David Nadjkovic Hesperia 11 5:37 5:57 17:57.1 46 4675 Nathan Laduke Potterville 10 5:47 5:49 17:57.9 47 4438 Mark Haukereid Bridgeman 11 5:37 5:55 17:58.0 48 4646 Joe Potter North Muskegon 10 5:44 5:56 17:59.1 49 4643 Thayer Lowe North Muskegon 9 5:42 5:58 18:01.2 50 4688 Evan Knudsen Saugatuck 12 5:32 6:05 18:01.7 51 4676 Kyle Lamb Potterville 10 5:47 5:54 18:03.1 52 4553 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 5:35 5:59 18:03.2 53 4385 Jacob Andrews Battle Creek St. Phi 9 5:34 6:07 18:03.9 54 4555 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 5:35 5:59 18:04.5 55 4647 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 5:49 6:00 18:10.5 56 4470 Kaleb Powell Colon 10 5:41 6:08 18:10.7 57 4540 Mike Hamilton Hesperia 12 5:54 6:06 18:11.6 58 4522 John Wierenga Freedom Baptist 10 5:53 6:03 18:12.4 59 4407 Cody Graf Bear Lake 9 5:41 6:06 18:14.6 60 4479 Kyle Grimes Concord 11 5:43 5:59 18:15.8 61 4645 Matt Plyler North Muskegon 10 5:48 6:01 18:15.8 62 4420 Ryan Pienta Bear Lake 10 5:38 6:06 18:16.6 63 4703 John Creguer Ubly 10 5:42 6:03 18:17.2 64 4615 Adan Linares Lawrence 11 5:37 6:09 18:21.5 65 4557 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 5:24 6:15 18:22.8 66 4576 Jordan Parks Howardsville Christi 12 5:39 6:11 18:24.2 67 4457 Anthony Campbell Colon 10 5:40 6:11 18:24.9 68 4534 Jeff Cherry Hesperia 9 5:44 6:11 18:25.4 69 4697 Kevin Kane Tc St. Francis 12 5:42 6:06 18:25.5 70 4411 Evans John Bear Lake 12 5:39 6:12 18:29.1 71 4685 John Gibbons Saugatuck 12 5:38 6:07 18:30.1 72 4547 Kyle Walch Hesperia 12 5:54 6:10 18:30.6 73 4687 Colin Hutchins Saugatuck 12 5:37 6:08 18:30.9 74 4406 Josh Goins Bear Lake 9 5:43 6:13 18:31.1 75 4710 Brandon Sinner W. Michigan Lutheran 10 5:59 6:10 18:31.5 76 4371 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 6:02 6:05 18:31.9 77 4591 Joel Sutton Jonesville 11 5:38 6:12 18:33.5 78 4443 Beaur Rathgeb Bridgeman 9 5:59 6:09 18:37.0 79 4376 Andrew Garton Ann Arbor Greenhills 10 5:49 6:12 18:37.4 80 4636 Dima Lavender Montabella 11 5:37 6:15 18:38.0 81 4437 Jarret Anderson Bridgeman 9 5:59 6:08 18:38.7 82 4389 Todd Lassen Battle Creek St. Phi 11 5:41 6:20 18:39.8 83 4607 Josh Burnett Lawrence 12 5:43 6:18 18:40.7 84 4580 Charlie Briner Jonesville 10 6:01 6:10 18:47.0 85 4458 Daniel Campbell Colon 11 5:49 6:17 18:47.3 86 4654 Jake Pasikowski North Pointe Christi 11 5:42 6:18 18:49.4 87 4390 Tyler Searls Battle Creek St. Phi 9 5:48 6:17 18:51.1 88 4528 Matt McCartney Gobles 11 5:43 6:14 18:51.8 89 4585 Kyle McDowell Jonesville 10 5:50 6:14 18:54.1 90 4694 Greg Wicks Saugatuck 12 5:38 6:14 18:54.9 91 4558 James Jordan Hillsdale Academy 11 5:47 6:21 19:01.6 92 4379 Eddie Kelley Ann Arbor Greenhills 9 6:01 6:09 19:02.3 93 4658 Elliot Platte Pewamo-Westphalia 9 5:45 6:16 19:04.2 94 4644 Dominic Naffie North Muskegon 12 5:43 6:19 19:10.4 95 4708 Jaime Vogel Ubly 12 5:46 6:20 19:11.9 96 4368 Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 5:54 6:17 19:14.4 97 4603 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 5:59 6:24 19:16.1 98 4702 Cory Booms Ubly 10 5:49 6:24 19:17.8 99 4478 Kevin Casey Concord 12 5:56 6:34 19:18.5 100 4641 Adam Huisingh North Muskegon 12 5:57 6:26 19:18.7 101 4632 Evan Ellis Montabella 12 5:54 6:24 19:21.4 102 4713 Nate Vanderwall Zion Christian 10 6:04 6:24 19:22.0 103 4729 Sam Lasusa Tc St. Francis 10 6:00 6:25 19:22.9 104 4392 Ben Tanoff Battle Creek St. Phi 11 5:59 6:35 19:25.0 105 4640 Alex Benham North Muskegon 9 6:04 6:26 19:25.6 106 4657 Klein Mathew Pewamo-Westphalia 11 6:00 6:28 19:26.2 107 4451 Darian Kirby Centreville 10 6:11 6:26 19:26.9 108 4466 Travis Kuhlmann Colon 12 5:51 6:41 19:30.3 109 4469 Brandon Poortenga Colon 9 5:58 6:35 19:31.8 110 4490 Ben Colburn Creative Tech 11 6:03 6:31 19:32.5 111 4595 Dan Lyle Kalamazoo Cougars 12 5:54 6:39 19:34.4 112 4504 James Jackson Eau Claire 11 6:10 6:34 19:43.8 113 4579 Brad Briner Jonesville 9 6:25 6:34 19:44.5 114 4582 Travis Haas Jonesville 11 6:24 6:34 19:47.4 115 4626 Spencer Utter Marcellus 11 5:58 6:41 19:48.2 116 4506 Chase Krugh Eau Claire 11 6:09 6:34 19:49.6 117 4592 Andrew Bult Kalamazoo Cougars 9 6:11 6:38 19:51.6 118 4653 Josh Parker North Pointe Christi 9 6:21 6:30 19:53.7 119 4634 Caleb Garner Montabella 10 6:07 6:39 19:56.6 120 4391 Aaron Smith Battle Creek St. Phi 11 6:07 6:47 19:58.0 121 4388 Ned Ingalls Battle Creek St. Phi 9 6:20 6:38 19:58.2 122 4471 Devin Rounds Colon 12 6:15 6:39 20:00.9 123 4566 Nick Weigle Hillsdale Academy 9 6:15 6:47 20:01.5 124 4527 Ben Lee Gobles 11 6:02 6:40 20:04.3 125 4707 Zac Taylor Ubly 11 6:14 6:39 20:04.8 126 4617 Corey Playford Lawrence 12 6:09 6:43 20:06.3 127 4706 Nathan Sorenson Ubly 10 6:17 6:38 20:10.0 128 4526 John Hunt Gobles 10 6:02 6:52 20:10.5 129 4631 Brandon Crawford Montabella 10 6:16 6:51 20:12.2 130 4505 Scott Knapper Eau Claire 10 6:16 6:47 20:17.6 131 4568 Tyler Bishop Howardsville Christi 11 6:05 6:51 20:20.2 132 4487 Alex Woodward Concord 12 6:21 6:47 20:24.8 133 4606 Nick Beam Lawrence 11 6:14 6:51 20:26.1 134 4655 Tim Pruiett North Pointe Christi 11 6:23 6:53 20:30.7 135 4624 Zack Baker Marcellus 11 6:18 6:50 20:31.1 136 4662 Kevin Wohlfert Pewamo-Westphalia 10 6:03 6:52 20:31.3 137 4698 Danny Nolan-Bliss Tc St. Francis 10 6:23 7:05 20:37.3 138 4518 Geoff Field Freedom Baptist 10 6:29 6:53 20:38.3 139 4514 Tommy Brown Freedom Baptist 9 6:16 6:51 20:39.0 140 4523 Matt Dekker Gobles 10 6:29 6:54 20:45.4 141 4442 Parker Mojsiejenko Bridgeman 11 6:26 6:55 20:50.2 142 4712 Paul Freswick Zion Christian 10 6:38 6:54 20:50.8 143 4614 Markus Houser Lawrence 11 6:28 7:01 20:51.6 144 4434 Travis Blake Big Rapids Crossroad 10 6:36 6:49 20:54.4 145 4567 Michael Belson Howardsville Christi 11 6:10 7:02 21:00.1 146 4638 Thomas Ranney Montabella 9 6:19 6:55 21:02.1 147 4625 Peter Steinkraus Marcellus 11 5:53 7:12 21:04.6 148 4623 Jimmy Baker Marcellus 12 6:23 7:01 21:11.0 149 4515 Tom Buiter Freedom Baptist 9 6:55 6:57 21:12.8 150 4660 Scott Simon Pewamo-Westphalia 12 6:10 6:55 21:13.4 151 4450 Mike Keeley Centreville 10 6:30 7:05 21:14.8 152 4525 Quinn Doyle Gobles 10 6:29 7:10 21:21.6 153 4556 Joe Craig Hillsdale Academy 11 6:15 6:52 21:25.1 154 4602 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 6:16 7:18 21:28.2 155 4454 Josh Mieras Centreville 10 6:45 7:11 21:28.8 156 4705 Alex Osentoski Ubly 12 6:34 7:09 21:31.5 157 4584 Andrew Kellenberger Jonesville 11 6:44 7:21 21:34.9 158 4453 Adam Mejeur Centreville 11 6:54 7:12 21:36.4 159 4593 Luke Dalton Kalamazoo Cougars 10 6:27 7:22 21:39.8 160 4599 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 6:46 7:22 21:41.9 161 4489 Cj Bouck Creative Tech 11 6:45 7:20 21:47.3 162 4501 Tyler Danneffel Eau Claire 11 6:35 7:25 21:48.9 163 4488 Kyle Biddlecome Creative Tech 10 6:29 7:13 21:50.2 164 4463 Cody Hostetler Colon 11 6:22 7:25 21:51.9 165 4433 Nate Bell Big Rapids Crossroad 12 6:48 7:24 21:57.7 166 4512 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 6:33 7:20 21:59.7 167 4596 Ben Post Kalamazoo Cougars 9 6:53 7:17 22:00.2 168 4520 Robert Rockwell Freedom Baptist 9 6:56 7:24 22:21.7 169 4496 Brinan Winters Creative Tech 12 6:39 7:31 22:21.8 170 4517 Lance Dejonge Freedom Baptist 12 6:31 7:43 22:38.9 171 4652 Dan Mulder North Pointe Christi 10 6:48 7:43 22:41.8 172 4569 Jacob Dekoning Howardsville Christi 10 6:43 7:44 22:49.3 173 4386 Thomas Beuschel Battle Creek St. Phi 11 7:03 7:32 22:55.5 174 4495 Steve Vanenk Creative Tech 9 7:07 7:32 23:01.7 175 4598 Casey Thayer Kalamazoo Cougars 12 6:38 7:52 23:05.6 176 4594 Chris Jennings Kalamazoo Cougars 10 7:08 7:43 23:13.0 177 4494 Chris Quandt Creative Tech 12 6:56 7:54 23:24.3 178 4628 Justin Walter Marcellus 11 6:51 8:04 23:30.8 179 4648 Matt Belk North Pointe Christi 12 7:18 7:48 23:52.3 180 4498 Tyler Burbach Eau Claire 10 7:11 8:09 24:23.0 181 4605 Dan Wainright Lake Michigan Cathol 11 7:39 8:23 24:26.6 182 4455 Jon Recod Centreville 9 7:37 8:19 24:39.3 183 4629 Chris Wilds Marcellus 11 7:38 8:20 24:51.4 184 4571 Ben Johnson Howardsville Christi 9 7:35 8:27 25:16.4 185 4570 Keegan Hurt Howardsville Christi 11 6:06 7:14 25:34.8 186 4627 Travis Utter Marcellus 9 8:11 8:53 26:35.8 187 4597 Josh Stevens Kalamazoo Cougars 9 8:19 9:00 26:57.0
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
TEAM RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - MENS
1. 88 POTTERVILLE ( 17:01 1:25:02) =================================== 1 3 Larry Julson Potterville 12 15:58 2 5 Nick Flietstra Potterville 11 16:36 3 11 Collin Ward Potterville 12 17:01 4 29 Tyler Carter Potterville 11 17:36 5 40 Andrew Dilernia Potterville 10 17:51 6 ( 45) Nathan Laduke Potterville 10 17:58 7 ( 50) Kyle Lamb Potterville 10 18:04
2. 125 CONCORD ( 17:08 1:25:40) =================================== 1 1 Kyle Stacks Concord 11 15:43 2 4 Spencer Nousain Concord 9 16:29 3 23 Ian Miller Concord 10 17:26 4 37 Joesph Brubaker Concord 11 17:46 5 60 Kyle Grimes Concord 11 18:16 6 ( 97) Kevin Casey Concord 12 19:19 7 (129) Alex Woodward Concord 12 20:25
3. 146 SAUGATUCK ( 17:18 1:26:27) =================================== 1 2 Christian Birky Saugatuck 12 15:49 2 7 Tyler Slentz Saugatuck 12 16:49 3 18 Ethan Lievense Saugatuck 11 17:16 4 49 Evan Knudsen Saugatuck 12 18:02 5 70 John Gibbons Saugatuck 12 18:31 6 ( 72) Colin Hutchins Saugatuck 12 18:31 7 ( 88) Greg Wicks Saugatuck 12 18:55
4. 158 HESPERIA ( 17:37 1:28:04) =================================== 1 10 Dakota Cooper Hesperia 12 16:59 2 20 Matt Peacock Hesperia 10 17:19 3 28 Jordan Bates Hesperia 10 17:36 4 44 David Nadjkovic Hesperia 11 17:58 5 56 Mike Hamilton Hesperia 12 18:12 6 ( 67) Jeff Cherry Hesperia 9 18:26 7 ( 71) Kyle Walch Hesperia 12 18:31
5. 161 BRIDGEMAN ( 17:34 1:27:50) =================================== 1 12 Evan Krettek Bridgeman 12 17:04 2 13 Cameron Magro Bridgeman 10 17:05 3 14 Conner Magro Bridgeman 10 17:06 4 46 Mark Haukereid Bridgeman 11 17:58 5 76 Beaur Rathgeb Bridgeman 9 18:37 6 ( 79) Jarret Anderson Bridgeman 9 18:39 7 (138) Parker Mojsiejenko Bridgeman 11 20:51
6. 189 BEAR LAKE ( 17:44 1:28:37) =================================== 1 15 Jaron Llewellyn Bear Lake 12 17:07 2 16 Chuck Schoedel Bear Lake 11 17:10 3 39 Tyler Groenwald Bear Lake 9 17:48 4 58 Cody Graf Bear Lake 9 18:15 5 61 Ryan Pienta Bear Lake 10 18:17 6 ( 69) Evans John Bear Lake 12 18:30 7 ( 73) Josh Goins Bear Lake 9 18:32
7. 202 TC ST. FRANCIS ( 17:50 1:29:10) =================================== 1 21 James Alpers Tc St. Francis 11 17:19 2 30 Alex Primeau Tc St. Francis 11 17:38 3 41 Ricky Woods Tc St. Francis 11 17:53 4 42 Alex Grieve Tc St. Francis 12 17:54 5 68 Kevin Kane Tc St. Francis 12 18:26 6 (100) Sam Lasusa Tc St. Francis 10 19:23 7 (134) Danny Nolan-Bliss Tc St. Francis 10 20:38
8. 205 ANN ARBOR GREENHILLS ( 17:48 1:28:58) =================================== 1 9 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 16:55 2 19 Rob Dolot Ann Arbor Greenhills 11 17:19 3 26 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 17:34 4 74 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 18:32 5 77 Andrew Garton Ann Arbor Greenhills 10 18:38 6 ( 90) Eddie Kelley Ann Arbor Greenhills 9 19:03 7 ( 94) Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 19:15
9. 282 HILLSDALE ACADEMY ( 18:14 1:31:08) =================================== 1 25 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 17:34 2 51 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 18:04 3 53 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 18:05 4 64 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 18:23 5 89 James Jordan Hillsdale Academy 11 19:02 6 (120) Nick Weigle Hillsdale Academy 9 20:02 7 (148) Joe Craig Hillsdale Academy 11 21:26
10. 300 NORTH MUSKEGON ( 18:20 1:31:40) =================================== 1 47 Joe Potter North Muskegon 10 18:00 2 48 Thayer Lowe North Muskegon 9 18:02 3 54 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 18:11 4 59 Matt Plyler North Muskegon 10 18:16 5 92 Dominic Naffie North Muskegon 12 19:11 6 ( 98) Adam Huisingh North Muskegon 12 19:19 7 (102) Alex Benham North Muskegon 9 19:26
11. 333 LAWRENCE ( 18:31 1:32:32) =================================== 1 32 Trevor Stermer Lawrence 12 17:39 2 34 Quin Saule Lawrence 11 17:43 3 63 Adan Linares Lawrence 11 18:22 4 81 Josh Burnett Lawrence 12 18:41 5 123 Corey Playford Lawrence 12 20:07 6 (130) Nick Beam Lawrence 11 20:27 7 (139) Markus Houser Lawrence 11 20:52
12. 336 MONTABELLA ( 18:31 1:32:33) =================================== 1 8 Ethan Vandeperre Montabella 11 16:53 2 35 Derrick Bartlett Montabella 12 17:43 3 78 Dima Lavender Montabella 11 18:38 4 99 Evan Ellis Montabella 12 19:22 5 116 Caleb Garner Montabella 10 19:57 6 (126) Brandon Crawford Montabella 10 20:13 7 (141) Thomas Ranney Montabella 9 21:03
13. 378 JONESVILLE ( 18:43 1:33:32) =================================== 1 24 Andrew Barrett Jonesville 12 17:31 2 75 Joel Sutton Jonesville 11 18:34 3 82 Charlie Briner Jonesville 10 18:47 4 87 Kyle McDowell Jonesville 10 18:55 5 110 Brad Briner Jonesville 9 19:45 6 (111) Travis Haas Jonesville 11 19:48 7 (152) Andrew Kellenberger Jonesville 11 21:35
14. 392 PEWAMO-WESTPHALIA ( 18:52 1:34:20) =================================== 1 22 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 17:21 2 43 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 17:55 3 91 Elliot Platte Pewamo-Westphalia 9 19:05 4 103 Klein Mathew Pewamo-Westphalia 11 19:27 5 133 Kevin Wohlfert Pewamo-Westphalia 10 20:32 6 (145) Scott Simon Pewamo-Westphalia 12 21:14
15. 400 UBLY ( 18:54 1:34:27) =================================== 1 27 Brandon Glaza Ubly 10 17:34 2 62 John Creguer Ubly 10 18:18 3 93 Jaime Vogel Ubly 12 19:12 4 96 Cory Booms Ubly 10 19:18 5 122 Zac Taylor Ubly 11 20:05 6 (124) Nathan Sorenson Ubly 10 20:10 7 (151) Alex Osentoski Ubly 12 21:32
16. 415 COLON ( 18:54 1:34:27) =================================== 1 55 Kaleb Powell Colon 10 18:11 2 66 Anthony Campbell Colon 10 18:25 3 83 Daniel Campbell Colon 11 18:48 4 105 Travis Kuhlmann Colon 12 19:31 5 106 Brandon Poortenga Colon 9 19:32 6 (119) Devin Rounds Colon 12 20:01 7 (159) Cody Hostetler Colon 11 21:52
17. 435 BATTLE CREEK ST. PHI ( 19:00 1:34:59) =================================== 1 52 Jacob Andrews Battle Creek St. Phi 9 18:04 2 80 Todd Lassen Battle Creek St. Phi 11 18:40 3 85 Tyler Searls Battle Creek St. Phi 9 18:52 4 101 Ben Tanoff Battle Creek St. Phi 11 19:25 5 117 Aaron Smith Battle Creek St. Phi 11 19:58 6 (118) Ned Ingalls Battle Creek St. Phi 9 19:59 7 (167) Thomas Beuschel Battle Creek St. Phi 11 22:56
18. 464 CENTREVILLE ( 19:30 1:37:30) =================================== 1 31 Nate Hufstedler Centreville 12 17:38 2 33 Kyle Luck Centreville 10 17:41 3 104 Darian Kirby Centreville 10 19:27 4 146 Mike Keeley Centreville 10 21:15 5 150 Josh Mieras Centreville 10 21:29 6 (153) Adam Mejeur Centreville 11 21:37 7 (176) Jon Recod Centreville 9 24:40
19. 478 FREEDOM BAPTIST ( 19:31 1:37:31) =================================== 1 6 Noah Haverdink Freedom Baptist 10 16:47 2 57 John Wierenga Freedom Baptist 10 18:13 3 135 Geoff Field Freedom Baptist 10 20:39 4 136 Tommy Brown Freedom Baptist 9 20:39 5 144 Tom Buiter Freedom Baptist 9 21:13 6 (162) Robert Rockwell Freedom Baptist 9 22:22 7 (164) Lance Dejonge Freedom Baptist 12 22:39
20. 533 NORTH POINTE CHRISTI ( 19:57 1:39:44) =================================== 1 38 Joey Hausler North Pointe Christi 10 17:47 2 84 Jake Pasikowski North Pointe Christi 11 18:50 3 115 Josh Parker North Pointe Christi 9 19:54 4 131 Tim Pruiett North Pointe Christi 11 20:31 5 165 Dan Mulder North Pointe Christi 10 22:42 6 (173) Matt Belk North Pointe Christi 12 23:53
21. 535 HOWARDSVILLE CHRISTI ( 20:05 1:40:23) =================================== 1 36 Randy Moore Howardsville Christi 10 17:46 2 65 Jordan Parks Howardsville Christi 12 18:25 3 128 Tyler Bishop Howardsville Christi 11 20:21 4 140 Michael Belson Howardsville Christi 11 21:01 5 166 Jacob Dekoning Howardsville Christi 10 22:50 6 (178) Ben Johnson Howardsville Christi 9 25:17 7 (179) Keegan Hurt Howardsville Christi 11 25:35
22. 591 LAKE MICHIGAN CATHOL ( 20:50 1:44:10) =================================== 1 17 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 17:15 2 95 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 19:17 3 149 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 21:29 4 155 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 21:42 5 175 Dan Wainright Lake Michigan Cathol 11 24:27
23. 616 GOBLES ( 20:16 1:41:16) =================================== 1 86 Matt McCartney Gobles 11 18:52 2 121 Ben Lee Gobles 11 20:05 3 125 John Hunt Gobles 10 20:11 4 137 Matt Dekker Gobles 10 20:46 5 147 Quinn Doyle Gobles 10 21:22
24. 666 EAU CLAIRE ( 20:45 1:43:41) =================================== 1 109 James Jackson Eau Claire 11 19:44 2 113 Chase Krugh Eau Claire 11 19:50 3 127 Scott Knapper Eau Claire 10 20:18 4 157 Tyler Danneffel Eau Claire 11 21:49 5 160 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 22:00 6 (174) Tyler Burbach Eau Claire 10 24:23
25. 701 MARCELLUS ( 21:14 1:46:08) =================================== 1 112 Spencer Utter Marcellus 11 19:49 2 132 Zack Baker Marcellus 11 20:32 3 142 Peter Steinkraus Marcellus 11 21:05 4 143 Jimmy Baker Marcellus 12 21:11 5 172 Justin Walter Marcellus 11 23:31 6 (177) Chris Wilds Marcellus 11 24:52 7 (180) Travis Utter Marcellus 9 26:36
26. 706 KALAMAZOO COUGARS ( 21:15 1:46:14) =================================== 1 108 Dan Lyle Kalamazoo Cougars 12 19:35 2 114 Andrew Bult Kalamazoo Cougars 9 19:52 3 154 Luke Dalton Kalamazoo Cougars 10 21:40 4 161 Ben Post Kalamazoo Cougars 9 22:01 5 169 Casey Thayer Kalamazoo Cougars 12 23:06 6 (170) Chris Jennings Kalamazoo Cougars 10 23:13 7 (181) Josh Stevens Kalamazoo Cougars 9 26:57
27. 752 CREATIVE TECH ( 21:44 1:48:36) =================================== 1 107 Ben Colburn Creative Tech 11 19:33 2 156 Cj Bouck Creative Tech 11 21:48 3 158 Kyle Biddlecome Creative Tech 10 21:51 4 163 Brinan Winters Creative Tech 12 22:22 5 168 Steve Vanenk Creative Tech 9 23:02 6 (171) Chris Quandt Creative Tech 12 23:25
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
GRADE RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - MENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 4 Spencer Nousain Concord 9 16:29 5:19 2 40 Tyler Groenwald Bear Lake 9 17:48 5:44 3 49 Thayer Lowe North Muskegon 9 18:02 5:48 4 53 Jacob Andrews Battle Creek St. Phi 9 18:04 5:49 5 54 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 18:05 5:50 6 55 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 18:11 5:51 7 59 Cody Graf Bear Lake 9 18:15 5:53 8 68 Jeff Cherry Hesperia 9 18:26 5:56 9 74 Josh Goins Bear Lake 9 18:32 5:58 10 78 Beaur Rathgeb Bridgeman 9 18:37 6:00 11 81 Jarret Anderson Bridgeman 9 18:39 6:01 12 87 Tyler Searls Battle Creek St. Phi 9 18:52 6:05 13 92 Eddie Kelley Ann Arbor Greenhills 9 19:03 6:08 14 93 Elliot Platte Pewamo-Westphalia 9 19:05 6:09 15 97 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 19:17 6:13 16 105 Alex Benham North Muskegon 9 19:26 6:16 17 109 Brandon Poortenga Colon 9 19:32 6:18 18 113 Brad Briner Jonesville 9 19:45 6:22 19 117 Andrew Bult Kalamazoo Cougars 9 19:52 6:24 20 118 Josh Parker North Pointe Christi 9 19:54 6:25 21 121 Ned Ingalls Battle Creek St. Phi 9 19:59 6:26 22 123 Nick Weigle Hillsdale Academy 9 20:02 6:27 23 139 Tommy Brown Freedom Baptist 9 20:39 6:39 24 146 Thomas Ranney Montabella 9 21:03 6:47 25 149 Tom Buiter Freedom Baptist 9 21:13 6:50 26 160 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 21:42 7:00 27 167 Ben Post Kalamazoo Cougars 9 22:01 7:05 28 168 Robert Rockwell Freedom Baptist 9 22:22 7:12 29 174 Steve Vanenk Creative Tech 9 23:02 7:25 30 182 Jon Recod Centreville 9 24:40 7:57 31 184 Ben Johnson Howardsville Christi 9 25:17 8:09 32 186 Travis Utter Marcellus 9 26:36 8:34 33 187 Josh Stevens Kalamazoo Cougars 9 26:57 8:41
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 6 Noah Haverdink Freedom Baptist 10 16:47 5:24 2 8 Kyle Tait Big Rapids Crossroad 10 16:51 5:26 3 14 Cameron Magro Bridgeman 10 17:05 5:30 4 15 Conner Magro Bridgeman 10 17:06 5:31 5 21 Matt Peacock Hesperia 10 17:19 5:35 6 24 Ian Miller Concord 10 17:26 5:37 7 27 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 17:34 5:40 8 28 Brandon Glaza Ubly 10 17:34 5:40 9 29 Jordan Bates Hesperia 10 17:36 5:40 10 34 Kyle Luck Centreville 10 17:41 5:42 11 37 Randy Moore Howardsville Christi 10 17:46 5:43 12 39 Joey Hausler North Pointe Christi 10 17:47 5:44 13 41 Andrew Dilernia Potterville 10 17:51 5:45 14 46 Nathan Laduke Potterville 10 17:58 5:47 15 48 Joe Potter North Muskegon 10 18:00 5:48 16 51 Kyle Lamb Potterville 10 18:04 5:49 17 52 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 18:04 5:49 18 56 Kaleb Powell Colon 10 18:11 5:52 19 58 John Wierenga Freedom Baptist 10 18:13 5:52 20 60 Matt Plyler North Muskegon 10 18:16 5:53 21 62 Ryan Pienta Bear Lake 10 18:17 5:53 22 63 John Creguer Ubly 10 18:18 5:54 23 67 Anthony Campbell Colon 10 18:25 5:56 24 75 Brandon Sinner W. Michigan Lutheran 10 18:32 5:58 25 79 Andrew Garton Ann Arbor Greenhills 10 18:38 6:00 26 84 Charlie Briner Jonesville 10 18:47 6:03 27 89 Kyle McDowell Jonesville 10 18:55 6:06 28 98 Cory Booms Ubly 10 19:18 6:13 29 102 Nate Vanderwall Zion Christian 10 19:22 6:14 30 103 Sam Lasusa Tc St. Francis 10 19:23 6:15 31 107 Darian Kirby Centreville 10 19:27 6:16 32 119 Caleb Garner Montabella 10 19:57 6:26 33 127 Nathan Sorenson Ubly 10 20:10 6:30 34 128 John Hunt Gobles 10 20:11 6:30 35 129 Brandon Crawford Montabella 10 20:13 6:31 36 130 Scott Knapper Eau Claire 10 20:18 6:32 37 136 Kevin Wohlfert Pewamo-Westphalia 10 20:32 6:37 38 137 Danny Nolan-Bliss Tc St. Francis 10 20:38 6:39 39 138 Geoff Field Freedom Baptist 10 20:39 6:39 40 140 Matt Dekker Gobles 10 20:46 6:41 41 142 Paul Freswick Zion Christian 10 20:51 6:43 42 144 Travis Blake Big Rapids Crossroad 10 20:55 6:44 43 151 Mike Keeley Centreville 10 21:15 6:51 44 152 Quinn Doyle Gobles 10 21:22 6:53 45 155 Josh Mieras Centreville 10 21:29 6:55 46 159 Luke Dalton Kalamazoo Cougars 10 21:40 6:59 47 163 Kyle Biddlecome Creative Tech 10 21:51 7:02 48 166 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 22:00 7:05 49 171 Dan Mulder North Pointe Christi 10 22:42 7:19 50 172 Jacob Dekoning Howardsville Christi 10 22:50 7:21 51 176 Chris Jennings Kalamazoo Cougars 10 23:13 7:29 52 180 Tyler Burbach Eau Claire 10 24:23 7:51
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 Kyle Stacks Concord 11 15:43 5:04 2 5 Nick Flietstra Potterville 11 16:36 5:21 3 9 Ethan Vandeperre Montabella 11 16:53 5:26 4 17 Chuck Schoedel Bear Lake 11 17:10 5:32 5 19 Ethan Lievense Saugatuck 11 17:16 5:34 6 20 Rob Dolot Ann Arbor Greenhills 11 17:19 5:35 7 22 James Alpers Tc St. Francis 11 17:19 5:35 8 30 Tyler Carter Potterville 11 17:36 5:40 9 31 Alex Primeau Tc St. Francis 11 17:38 5:41 10 35 Quin Saule Lawrence 11 17:43 5:42 11 38 Joesph Brubaker Concord 11 17:46 5:44 12 42 Ricky Woods Tc St. Francis 11 17:53 5:46 13 45 David Nadjkovic Hesperia 11 17:58 5:47 14 47 Mark Haukereid Bridgeman 11 17:58 5:47 15 61 Kyle Grimes Concord 11 18:16 5:53 16 64 Adan Linares Lawrence 11 18:22 5:55 17 65 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 18:23 5:55 18 76 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 18:32 5:58 19 77 Joel Sutton Jonesville 11 18:34 5:59 20 80 Dima Lavender Montabella 11 18:38 6:00 21 82 Todd Lassen Battle Creek St. Phi 11 18:40 6:01 22 85 Daniel Campbell Colon 11 18:48 6:03 23 86 Jake Pasikowski North Pointe Christi 11 18:50 6:04 24 88 Matt McCartney Gobles 11 18:52 6:05 25 91 James Jordan Hillsdale Academy 11 19:02 6:08 26 96 Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 19:15 6:12 27 104 Ben Tanoff Battle Creek St. Phi 11 19:25 6:15 28 106 Klein Mathew Pewamo-Westphalia 11 19:27 6:16 29 110 Ben Colburn Creative Tech 11 19:33 6:18 30 112 James Jackson Eau Claire 11 19:44 6:21 31 114 Travis Haas Jonesville 11 19:48 6:23 32 115 Spencer Utter Marcellus 11 19:49 6:23 33 116 Chase Krugh Eau Claire 11 19:50 6:23 34 120 Aaron Smith Battle Creek St. Phi 11 19:58 6:26 35 124 Ben Lee Gobles 11 20:05 6:28 36 125 Zac Taylor Ubly 11 20:05 6:28 37 131 Tyler Bishop Howardsville Christi 11 20:21 6:33 38 133 Nick Beam Lawrence 11 20:27 6:35 39 134 Tim Pruiett North Pointe Christi 11 20:31 6:37 40 135 Zack Baker Marcellus 11 20:32 6:37 41 141 Parker Mojsiejenko Bridgeman 11 20:51 6:43 42 143 Markus Houser Lawrence 11 20:52 6:43 43 145 Michael Belson Howardsville Christi 11 21:01 6:46 44 147 Peter Steinkraus Marcellus 11 21:05 6:48 45 153 Joe Craig Hillsdale Academy 11 21:26 6:54 46 154 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 21:29 6:55 47 157 Andrew Kellenberger Jonesville 11 21:35 6:57 48 158 Adam Mejeur Centreville 11 21:37 6:58 49 161 Cj Bouck Creative Tech 11 21:48 7:01 50 162 Tyler Danneffel Eau Claire 11 21:49 7:02 51 164 Cody Hostetler Colon 11 21:52 7:03 52 173 Thomas Beuschel Battle Creek St. Phi 11 22:56 7:23 53 178 Justin Walter Marcellus 11 23:31 7:35 54 181 Dan Wainright Lake Michigan Cathol 11 24:27 7:53 55 183 Chris Wilds Marcellus 11 24:52 8:01 56 185 Keegan Hurt Howardsville Christi 11 25:35 8:14
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 2 Christian Birky Saugatuck 12 15:49 5:06 2 3 Larry Julson Potterville 12 15:58 5:09 3 7 Tyler Slentz Saugatuck 12 16:49 5:25 4 10 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 16:55 5:27 5 11 Dakota Cooper Hesperia 12 16:59 5:28 6 12 Collin Ward Potterville 12 17:01 5:29 7 13 Evan Krettek Bridgeman 12 17:04 5:30 8 16 Jaron Llewellyn Bear Lake 12 17:07 5:31 9 18 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 17:15 5:34 10 23 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 17:21 5:36 11 25 Andrew Barrett Jonesville 12 17:31 5:39 12 26 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 17:34 5:40 13 32 Nate Hufstedler Centreville 12 17:38 5:41 14 33 Trevor Stermer Lawrence 12 17:39 5:41 15 36 Derrick Bartlett Montabella 12 17:43 5:43 16 43 Alex Grieve Tc St. Francis 12 17:54 5:46 17 44 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 17:55 5:46 18 50 Evan Knudsen Saugatuck 12 18:02 5:49 19 57 Mike Hamilton Hesperia 12 18:12 5:52 20 66 Jordan Parks Howardsville Christi 12 18:25 5:56 21 69 Kevin Kane Tc St. Francis 12 18:26 5:56 22 70 Evans John Bear Lake 12 18:30 5:57 23 71 John Gibbons Saugatuck 12 18:31 5:58 24 72 Kyle Walch Hesperia 12 18:31 5:58 25 73 Colin Hutchins Saugatuck 12 18:31 5:58 26 83 Josh Burnett Lawrence 12 18:41 6:01 27 90 Greg Wicks Saugatuck 12 18:55 6:06 28 94 Dominic Naffie North Muskegon 12 19:11 6:11 29 95 Jaime Vogel Ubly 12 19:12 6:11 30 99 Kevin Casey Concord 12 19:19 6:13 31 100 Adam Huisingh North Muskegon 12 19:19 6:13 32 101 Evan Ellis Montabella 12 19:22 6:14 33 108 Travis Kuhlmann Colon 12 19:31 6:17 34 111 Dan Lyle Kalamazoo Cougars 12 19:35 6:18 35 122 Devin Rounds Colon 12 20:01 6:27 36 126 Corey Playford Lawrence 12 20:07 6:29 37 132 Alex Woodward Concord 12 20:25 6:35 38 148 Jimmy Baker Marcellus 12 21:11 6:50 39 150 Scott Simon Pewamo-Westphalia 12 21:14 6:50 40 156 Alex Osentoski Ubly 12 21:32 6:56 41 165 Nate Bell Big Rapids Crossroad 12 21:58 7:05 42 169 Brinan Winters Creative Tech 12 22:22 7:12 43 170 Lance Dejonge Freedom Baptist 12 22:39 7:18 44 175 Casey Thayer Kalamazoo Cougars 12 23:06 7:26 45 177 Chris Quandt Creative Tech 12 23:25 7:32 46 179 Matt Belk North Pointe Christi 12 23:53 7:41
Girls
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - WOMENS
Place No. Name School Gr Mile1 Mile2 Time ===== ===== ====================== ==================== == ======= ======= ======= 1 4312 Lindsay Neal North Muskegon 10 5:57 6:18 19:10.2 2 4316 Grace Campbell North Pointe Christi 11 6:02 6:29 19:28.3 3 4233 Gabrielle Bates Hesperia 9 6:10 6:28 19:31.8 4 4241 Alexa Rumsey Hesperia 9 6:09 6:29 19:33.2 5 4240 Felicia Peacock Hesperia 12 6:10 6:28 19:33.9 6 4364 Jennifer Messing Ubly 12 6:04 6:45 20:02.1 7 4266 Allison Varney Jonesville 10 6:08 6:38 20:03.5 8 4253 Elyse Lisznyai Hillsdale Academy 9 6:08 6:53 20:27.4 9 4319 Anna Duckworth North Pointe Christi 11 6:12 6:49 20:28.6 10 4146 Jaylee Brown Bear Lake 9 6:19 6:52 20:38.2 11 4273 Katy Freudenburg Kalamazoo Cougars 10 6:21 6:55 20:40.7 12 4339 Kelsey Letson Potterville 12 6:25 6:50 20:41.7 13 4196 Courtney Clark Concord 9 6:36 6:49 20:44.4 14 4247 Jacklyn Yates Hesperia 9 6:29 6:56 20:50.2 15 4137 Patricia Morel Battle Creek St. Phi 10 6:24 6:59 20:53.6 16 4248 Shaley Albaugh Hillsdale Academy 9 6:23 6:53 20:54.4 17 4348 Katrina Phillips Saugatuck 11 6:35 7:01 20:58.3 18 4274 Mindy Gissal Kalamazoo Cougars 12 6:23 7:03 21:02.9 19 4357 Morgan McCardel Tc St. Francis 12 6:14 7:10 21:10.4 20 4217 Abbie Chanski Freedom Baptist 11 6:17 7:07 21:14.3 21 4226 Robbi Dobbins Gobles 11 6:33 7:04 21:20.0 22 4155 Tobi Schoedel Bear Lake 10 6:40 7:07 21:20.3 23 4356 Kallie Klumpp Tc St. Francis 9 6:42 7:11 21:24.4 24 4245 Haley Wisman Hesperia 9 6:53 7:04 21:26.2 25 4135 Anna Greenman Battle Creek St. Phi 11 6:38 7:15 21:30.9 26 4328 Monica Klein Pewamo-Westphalia 10 6:43 7:14 21:32.5 27 4326 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 11 6:45 7:12 21:32.8 28 4269 Kristen Chopp Kalamazoo Cougars 12 6:36 7:19 21:33.9 29 4234 Petra Coronado Hesperia 12 6:41 7:11 21:34.3 30 4323 Amanda Roels North Pointe Christi 12 6:33 7:16 21:34.4 31 4350 Heather Price Saugatuck 9 6:44 7:15 21:35.0 32 4270 Olivia Cordes Kalamazoo Cougars 11 6:34 7:17 21:35.0 33 4331 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 11 6:44 7:13 21:38.2 34 4354 Jane Wiley Saugatuck 9 6:49 7:15 21:38.9 35 4321 Erin Kole North Pointe Christi 12 6:36 7:14 21:40.7 36 4195 Kelsey Brigham Concord 10 6:39 7:10 21:42.1 37 4134 Colette Curtis Battle Creek St. Phi 11 6:31 7:23 21:43.7 38 4284 Copi Sarah Lake Michigan Cathol 12 6:43 7:15 21:44.8 39 4128 Zoey Kudla Ann Arbor Greenhills 12 6:48 7:11 21:48.9 40 4218 Danae Dracht Freedom Baptist 11 6:44 7:15 21:52.5 41 4347 Madeline Peterson Saugatuck 11 6:39 7:21 21:53.0 42 4231 Sannie Anderson Hesperia 12 6:45 7:17 21:55.6 43 4360 Katy Olsen Tc St. Francis 12 6:39 7:19 21:58.2 44 4201 Dana Johnson Concord 11 6:46 7:22 21:59.2 45 4223 Savannah Wierenga Freedom Baptist 9 6:58 7:16 22:00.4 46 4277 Gretchan Rambadt Kalamazoo Cougars 10 6:38 7:30 22:02.5 47 4306 Emily Malina Montabella 9 6:40 7:29 22:04.2 48 4175 Jackie Diekman Centreville 12 6:47 7:27 22:05.7 49 4322 Maddie McIlhargey North Pointe Christi 10 6:54 7:26 22:07.8 50 4324 Kristie Sikma North Pointe Christi 11 6:54 7:25 22:13.8 51 4343 Frances Gawlak Saugatuck 12 6:43 7:24 22:18.0 52 4200 Molly Jagelka Concord 11 7:11 7:24 22:20.5 53 4332 Ashley Simon Pewamo-Westphalia 12 6:48 7:23 22:21.7 54 4251 Erin Gieseke Hillsdale Academy 10 6:47 7:37 22:24.5 55 4725 Jessie Michelin Tc St. Francis 9 7:05 7:25 22:25.6 56 4346 Hannah Peterson Saugatuck 10 6:50 7:41 22:32.8 57 4157 Sidor Shelby Bear Lake 12 7:05 7:28 22:33.5 58 4340 Morgan West Potterville 9 6:52 7:33 22:36.5 59 4283 Brunner Rachel Lake Michigan Cathol 11 6:48 7:37 22:37.5 60 4159 Anna Veverica Bear Lake 12 6:53 7:36 22:42.2 61 4198 Katelyn Hawkins Concord 11 7:09 7:27 22:46.2 62 4176 Jessica Ganger Centreville 12 7:00 7:34 22:46.2 63 4153 Elizabeth Schoedel Bear Lake 11 7:08 7:36 22:46.8 64 4126 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 11 7:07 7:36 22:52.1 65 4355 Leah Coggan Tc St. Francis 12 7:04 7:43 22:53.9 66 4320 Abby Kaplan North Pointe Christi 11 6:48 7:41 22:54.5 67 4255 Amy Barrington Jonesville 12 6:54 7:39 22:54.6 68 4181 Mary Miller Centreville 12 7:16 7:36 23:03.3 69 4141 Katie Alkire Bear Lake 11 7:14 7:42 23:08.9 70 4287 Micaela Burnett Lawrence 11 7:04 7:46 23:12.1 71 4199 Megan Highlen Concord 10 7:26 7:44 23:15.5 72 4361 Kelly Zelinski Tc St. Francis 10 6:55 7:37 23:17.6 73 4345 Allison Jenkins Saugatuck 9 7:13 7:54 23:17.7 74 4227 Promise Howell Gobles 9 6:56 7:52 23:17.7 75 4329 Dawn Kramer Pewamo-Westphalia 11 7:02 7:51 23:21.2 76 4184 Amber Stevens Centreville 9 7:15 7:46 23:22.9 77 4139 Kelly Sweeney Battle Creek St. Phi 12 7:18 7:47 23:23.7 78 4292 Lyn Ralicki Lawrence 10 7:17 8:05 23:24.8 79 4138 Valerie Morel Battle Creek St. Phi 10 7:06 7:57 23:30.4 80 4224 Lauren Brindley Gobles 10 6:52 8:17 23:32.5 81 4338 Samantha Julson Potterville 9 6:59 7:55 23:36.8 82 4288 Rebekah Burnett Lawrence 9 7:10 8:05 23:37.7 83 4358 Addey Meachum Tc St. Francis 9 6:44 7:33 23:39.0 84 4173 Taylor Tuszynski Bridgeman 10 7:24 7:56 23:39.7 85 4164 Lena Albanelli Bridgeman 10 7:24 7:55 23:41.4 86 4125 Lauren Duclos Ann Arbor Greenhills 12 7:19 7:55 23:42.0 87 4225 Jessica Deridder Gobles 10 7:29 7:55 23:48.6 88 4308 Rachel White Montabella 11 7:17 8:00 23:50.1 89 4147 Taylor Hagen Bear Lake 10 7:17 8:01 23:53.6 90 4183 Jaqualyn Soper Centreville 9 7:43 7:58 24:18.4 91 4170 Abby Newell Bridgeman 11 7:27 8:06 24:20.8 92 4166 Kelly Ferguson Bridgeman 9 7:06 7:39 24:25.7 93 4258 Krystal Larder Jonesville 11 7:12 8:13 24:32.2 94 4180 Shaina McClain Centreville 9 7:45 8:15 24:38.7 95 4182 Jessica Neff Centreville 12 7:44 8:15 24:39.9 96 4215 Sarah Axe Freedom Baptist 9 7:45 8:16 24:42.4 97 4291 Emily Pleadwell Lawrence 9 7:30 7:59 24:46.5 98 4205 Stina Brandt Creative Tech 12 7:50 8:26 24:51.0 99 4334 Hope Booden Potterville 10 7:44 8:10 24:51.5 100 4311 Alex Neal North Muskegon 11 7:31 8:25 24:53.7 101 4256 Ciera Brown Jonesville 11 7:36 8:22 24:54.6 102 4333 Emily Smith Pewamo-Westphalia 12 7:28 8:26 24:59.2 103 4314 Morgan Woodbury North Muskegon 11 7:35 8:28 25:00.0 104 4303 Sarah Belson Montabella 9 7:44 8:23 25:02.0 105 4276 Laura Mejeur Kalamazoo Cougars 12 7:44 8:28 25:02.4 106 4302 Morgan Bandfield Montabella 11 7:44 8:19 25:05.1 107 4296 Brianna Davis Marcellus 11 7:41 8:32 25:08.8 108 4193 Alyssa Stoll Colon 11 7:35 8:37 25:10.6 109 4133 Marjorie Totten Ann Arbor Greenhills 9 7:57 8:18 25:18.2 110 4171 Grace Roeder Bridgeman 11 7:49 8:36 25:29.2 111 4216 Jessie Buiter Freedom Baptist 12 7:55 8:35 25:33.2 112 4221 Stephanie Nelson Freedom Baptist 11 7:59 8:33 25:34.9 113 4307 Kaelyn McCarthy Montabella 9 8:00 8:34 25:38.4 114 4293 Hope Thomas Lawrence 12 7:45 8:42 25:43.4 115 4362 Jordan Hieber Ubly 11 7:51 8:32 25:46.1 116 4262 Holly Taylor Jonesville 11 7:56 8:44 25:53.2 117 4172 Rachel Shirley Bridgeman 9 7:43 8:50 25:53.9 118 4263 Autumn Trombley Jonesville 11 7:48 8:37 25:58.0 119 4190 Alisha Leitzke Colon 10 7:47 8:49 25:58.9 120 4222 Morgan Westra Freedom Baptist 11 7:49 8:46 26:16.5 121 4282 Bria Osborn Lake Michigan Cathol 9 8:04 8:52 26:28.0 122 4336 MacKenzi Frei Potterville 9 8:06 8:52 26:31.8 123 4363 Carley Holdwick Ubly 12 8:08 8:55 26:33.3 124 4249 Elizabeth Brady Hillsdale Academy 11 8:04 9:16 26:34.8 125 4228 Jennifer Lechman Gobles 10 8:00 8:59 26:36.6 126 4295 Kasey Castelucci Marcellus 12 8:13 8:45 26:43.6 127 4294 Jasmine Armstrong Marcellus 12 8:12 8:48 26:44.4 128 4189 Rachel Hostetler Colon 10 8:03 9:12 26:58.6 129 4281 Polaskey Katherine Lake Michigan Cathol 11 8:08 9:17 27:07.2 130 4140 Michelle Terry Battle Creek St. Phi 10 8:07 9:10 27:09.8 131 4290 Katie Oconnell Lawrence 12 8:22 9:08 27:18.5 132 4187 Aleesha Bruce Colon 9 8:21 9:13 27:27.7 133 4204 Taylor Vincent Concord 9 8:09 9:16 27:34.7 134 4265 Sherisa Vansickle Jonesville 10 8:10 9:12 27:40.3 135 4286 Retta Bileth Lawrence 10 8:24 9:16 27:43.8 136 4272 Bethany Doorlag Kalamazoo Cougars 12 8:29 9:16 27:51.9 137 4124 Chandler Dorris Ann Arbor Greenhills 9 8:28 9:19 28:15.5 138 4309 Linnea Bonin North Muskegon 11 8:35 9:42 28:39.5 139 4301 Allison Zentmyer Marcellus 12 8:57 9:30 28:47.3 140 4335 Larissa Eagle Potterville 11 8:34 9:55 29:10.2 141 4297 Morgan Henry Marcellus 11 9:22 10:18 30:44.0 142 4212 Sandra Romero Eau Claire 12 8:56 10:45 31:01.9 143 4298 Jesica Mitchell Marcellus 11 9:11 10:39 31:04.5 144 4229 Madison Mizikar Gobles 12 9:16 11:02 31:54.3 145 4165 Stephanie Burkhard Bridgeman 10 7:43 8:48 32:21.7
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
TEAM RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - WOMENS
1. 40 HESPERIA ( 20:12 1:40:58) =================================== 1 2 Gabrielle Bates Hesperia 9 19:32 2 3 Alexa Rumsey Hesperia 9 19:34 3 4 Felicia Peacock Hesperia 12 19:34 4 11 Jacklyn Yates Hesperia 9 20:51 5 20 Haley Wisman Hesperia 9 21:27 6 ( 25) Petra Coronado Hesperia 12 21:35 7 ( 37) Sannie Anderson Hesperia 12 21:56
2. 108 NORTH POINTE CHRISTI ( 21:05 1:45:22) =================================== 1 1 Grace Campbell North Pointe Christi 11 19:29 2 6 Anna Duckworth North Pointe Christi 11 20:29 3 26 Amanda Roels North Pointe Christi 12 21:35 4 31 Erin Kole North Pointe Christi 12 21:41 5 44 Maddie McIlhargey North Pointe Christi 10 22:08 6 ( 45) Kristie Sikma North Pointe Christi 11 22:14 7 ( 59) Abby Kaplan North Pointe Christi 11 22:55
3. 114 KALAMAZOO COUGARS ( 21:24 1:46:56) =================================== 1 8 Katy Freudenburg Kalamazoo Cougars 10 20:41 2 14 Mindy Gissal Kalamazoo Cougars 12 21:03 3 24 Kristen Chopp Kalamazoo Cougars 12 21:34 4 27 Olivia Cordes Kalamazoo Cougars 11 21:35 5 41 Gretchan Rambadt Kalamazoo Cougars 10 22:03 6 ( 95) Laura Mejeur Kalamazoo Cougars 12 25:03 7 (117) Bethany Doorlag Kalamazoo Cougars 12 27:52
4. 153 SAUGATUCK ( 21:41 1:48:24) =================================== 1 13 Katrina Phillips Saugatuck 11 20:59 2 28 Heather Price Saugatuck 9 21:35 3 30 Jane Wiley Saugatuck 9 21:39 4 36 Madeline Peterson Saugatuck 11 21:53 5 46 Frances Gawlak Saugatuck 12 22:18 6 ( 50) Hannah Peterson Saugatuck 10 22:33 7 ( 66) Allison Jenkins Saugatuck 9 23:18
5. 179 TC ST. FRANCIS ( 21:59 1:49:55) =================================== 1 15 Morgan McCardel Tc St. Francis 12 21:11 2 19 Kallie Klumpp Tc St. Francis 9 21:25 3 38 Katy Olsen Tc St. Francis 12 21:59 4 49 Jessie Michelin Tc St. Francis 9 22:26 5 58 Leah Coggan Tc St. Francis 12 22:54 6 ( 65) Kelly Zelinski Tc St. Francis 10 23:18 7 ( 76) Addey Meachum Tc St. Francis 9 23:39
6. 183 CONCORD ( 21:56 1:49:36) =================================== 1 10 Courtney Clark Concord 9 20:45 2 32 Kelsey Brigham Concord 10 21:43 3 39 Dana Johnson Concord 11 22:00 4 47 Molly Jagelka Concord 11 22:21 5 55 Katelyn Hawkins Concord 11 22:47 6 ( 64) Megan Highlen Concord 10 23:16 7 (114) Taylor Vincent Concord 9 27:35
7. 185 BEAR LAKE ( 22:01 1:50:04) =================================== 1 7 Jaylee Brown Bear Lake 9 20:39 2 18 Tobi Schoedel Bear Lake 10 21:21 3 51 Sidor Shelby Bear Lake 12 22:34 4 53 Anna Veverica Bear Lake 12 22:43 5 56 Elizabeth Schoedel Bear Lake 11 22:47 6 ( 62) Katie Alkire Bear Lake 11 23:09 7 ( 82) Taylor Hagen Bear Lake 10 23:54
8. 190 PEWAMO-WESTPHALIA ( 22:06 1:50:29) =================================== 1 22 Monica Klein Pewamo-Westphalia 10 21:33 2 23 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 11 21:33 3 29 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 11 21:39 4 48 Ashley Simon Pewamo-Westphalia 12 22:22 5 68 Dawn Kramer Pewamo-Westphalia 11 23:22 6 ( 93) Emily Smith Pewamo-Westphalia 12 25:00
9. 208 BATTLE CREEK ST. PHI ( 22:13 1:51:04) =================================== 1 12 Patricia Morel Battle Creek St. Phi 10 20:54 2 21 Anna Greenman Battle Creek St. Phi 11 21:31 3 33 Colette Curtis Battle Creek St. Phi 11 21:44 4 70 Kelly Sweeney Battle Creek St. Phi 12 23:24 5 72 Valerie Morel Battle Creek St. Phi 10 23:31 6 (112) Michelle Terry Battle Creek St. Phi 10 27:10
10. 280 FREEDOM BAPTIST ( 23:06 1:55:26) =================================== 1 16 Abbie Chanski Freedom Baptist 11 21:15 2 35 Danae Dracht Freedom Baptist 11 21:53 3 40 Savannah Wierenga Freedom Baptist 9 22:01 4 89 Sarah Axe Freedom Baptist 9 24:43 5 100 Jessie Buiter Freedom Baptist 12 25:34 6 (101) Stephanie Nelson Freedom Baptist 11 25:35 7 (107) Morgan Westra Freedom Baptist 11 26:17
11. 310 CENTREVILLE ( 23:08 1:55:39) =================================== 1 43 Jackie Diekman Centreville 12 22:06 2 54 Jessica Ganger Centreville 12 22:47 3 61 Mary Miller Centreville 12 23:04 4 69 Amber Stevens Centreville 9 23:23 5 83 Jaqualyn Soper Centreville 9 24:19 6 ( 87) Shaina McClain Centreville 9 24:39 7 ( 88) Jessica Neff Centreville 12 24:40
12. 334 POTTERVILLE ( 23:40 1:58:20) =================================== 1 9 Kelsey Letson Potterville 12 20:42 2 52 Morgan West Potterville 9 22:37 3 74 Samantha Julson Potterville 9 23:37 4 91 Hope Booden Potterville 10 24:52 5 108 MacKenzi Frei Potterville 9 26:32 6 (120) Larissa Eagle Potterville 11 29:11
13. 346 GOBLES ( 23:44 1:58:37) =================================== 1 17 Robbi Dobbins Gobles 11 21:20 2 67 Promise Howell Gobles 9 23:18 3 73 Lauren Brindley Gobles 10 23:33 4 80 Jessica Deridder Gobles 10 23:49 5 109 Jennifer Lechman Gobles 10 26:37 6 (123) Madison Mizikar Gobles 12 31:55
14. 347 JONESVILLE ( 23:41 1:58:21) =================================== 1 5 Allison Varney Jonesville 10 20:04 2 60 Amy Barrington Jonesville 12 22:55 3 86 Krystal Larder Jonesville 11 24:33 4 92 Ciera Brown Jonesville 11 24:55 5 104 Holly Taylor Jonesville 11 25:54 6 (106) Autumn Trombley Jonesville 11 25:58 7 (115) Sherisa Vansickle Jonesville 10 27:41
15. 386 ANN ARBOR GREENHILLS ( 24:24 2:01:59) =================================== 1 34 Zoey Kudla Ann Arbor Greenhills 12 21:49 2 57 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 11 22:53 3 79 Lauren Duclos Ann Arbor Greenhills 12 23:42 4 98 Marjorie Totten Ann Arbor Greenhills 9 25:19 5 118 Chandler Dorris Ann Arbor Greenhills 9 28:16
16. 402 LAWRENCE ( 24:10 2:00:47) =================================== 1 63 Micaela Burnett Lawrence 11 23:13 2 71 Lyn Ralicki Lawrence 10 23:25 3 75 Rebekah Burnett Lawrence 9 23:38 4 90 Emily Pleadwell Lawrence 9 24:47 5 103 Hope Thomas Lawrence 12 25:44 6 (113) Katie Oconnell Lawrence 12 27:19 7 (116) Retta Bileth Lawrence 10 27:44
17. 415 MONTABELLA ( 24:21 2:01:43) =================================== 1 42 Emily Malina Montabella 9 22:05 2 81 Rachel White Montabella 11 23:51 3 94 Sarah Belson Montabella 9 25:02 4 96 Morgan Bandfield Montabella 11 25:06 5 102 Kaelyn McCarthy Montabella 9 25:39
18. 423 BRIDGEMAN ( 24:20 2:01:39) =================================== 1 77 Taylor Tuszynski Bridgeman 10 23:40 2 78 Lena Albanelli Bridgeman 10 23:42 3 84 Abby Newell Bridgeman 11 24:21 4 85 Kelly Ferguson Bridgeman 9 24:26 5 99 Grace Roeder Bridgeman 11 25:30 6 (105) Rachel Shirley Bridgeman 9 25:54 7 (124) Stephanie Burkhard Bridgeman 10 32:22
19. 558 MARCELLUS ( 27:38 2:18:10) =================================== 1 97 Brianna Davis Marcellus 11 25:09 2 110 Kasey Castelucci Marcellus 12 26:44 3 111 Jasmine Armstrong Marcellus 12 26:45 4 119 Allison Zentmyer Marcellus 12 28:48 5 121 Morgan Henry Marcellus 11 30:44 6 (122) Jesica Mitchell Marcellus 11 31:05
2008 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
GRADE RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - WOMENS
FRESHMEN ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 3 Gabrielle Bates Hesperia 9 19:32 6:18 2 4 Alexa Rumsey Hesperia 9 19:34 6:18 3 8 Elyse Lisznyai Hillsdale Academy 9 20:28 6:36 4 10 Jaylee Brown Bear Lake 9 20:39 6:39 5 13 Courtney Clark Concord 9 20:45 6:41 6 14 Jacklyn Yates Hesperia 9 20:51 6:43 7 16 Shaley Albaugh Hillsdale Academy 9 20:55 6:44 8 23 Kallie Klumpp Tc St. Francis 9 21:25 6:54 9 24 Haley Wisman Hesperia 9 21:27 6:54 10 32 Heather Price Saugatuck 9 21:35 6:57 11 34 Jane Wiley Saugatuck 9 21:39 6:59 12 45 Savannah Wierenga Freedom Baptist 9 22:01 7:05 13 47 Emily Malina Montabella 9 22:05 7:07 14 55 Jessie Michelin Tc St. Francis 9 22:26 7:14 15 58 Morgan West Potterville 9 22:37 7:17 16 73 Allison Jenkins Saugatuck 9 23:18 7:30 17 74 Promise Howell Gobles 9 23:18 7:30 18 76 Amber Stevens Centreville 9 23:23 7:32 19 81 Samantha Julson Potterville 9 23:37 7:36 20 82 Rebekah Burnett Lawrence 9 23:38 7:37 21 83 Addey Meachum Tc St. Francis 9 23:39 7:37 22 90 Jaqualyn Soper Centreville 9 24:19 7:50 23 92 Kelly Ferguson Bridgeman 9 24:26 7:52 24 94 Shaina McClain Centreville 9 24:39 7:56 25 96 Sarah Axe Freedom Baptist 9 24:43 7:58 26 97 Emily Pleadwell Lawrence 9 24:47 7:59 27 104 Sarah Belson Montabella 9 25:02 8:04 28 109 Marjorie Totten Ann Arbor Greenhills 9 25:19 8:09 29 113 Kaelyn McCarthy Montabella 9 25:39 8:16 30 117 Rachel Shirley Bridgeman 9 25:54 8:21 31 121 Bria Osborn Lake Michigan Cathol 9 26:28 8:32 32 122 MacKenzi Frei Potterville 9 26:32 8:33 33 132 Aleesha Bruce Colon 9 27:28 8:51 34 133 Taylor Vincent Concord 9 27:35 8:53 35 137 Chandler Dorris Ann Arbor Greenhills 9 28:16 9:06
SOPHOMORES ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 1 Lindsay Neal North Muskegon 10 19:11 6:11 2 7 Allison Varney Jonesville 10 20:04 6:28 3 11 Katy Freudenburg Kalamazoo Cougars 10 20:41 6:40 4 15 Patricia Morel Battle Creek St. Phi 10 20:54 6:44 5 22 Tobi Schoedel Bear Lake 10 21:21 6:53 6 26 Monica Klein Pewamo-Westphalia 10 21:33 6:57 7 36 Kelsey Brigham Concord 10 21:43 7:00 8 46 Gretchan Rambadt Kalamazoo Cougars 10 22:03 7:06 9 49 Maddie McIlhargey North Pointe Christi 10 22:08 7:08 10 54 Erin Gieseke Hillsdale Academy 10 22:25 7:13 11 56 Hannah Peterson Saugatuck 10 22:33 7:16 12 71 Megan Highlen Concord 10 23:16 7:30 13 72 Kelly Zelinski Tc St. Francis 10 23:18 7:30 14 78 Lyn Ralicki Lawrence 10 23:25 7:33 15 79 Valerie Morel Battle Creek St. Phi 10 23:31 7:34 16 80 Lauren Brindley Gobles 10 23:33 7:35 17 84 Taylor Tuszynski Bridgeman 10 23:40 7:37 18 85 Lena Albanelli Bridgeman 10 23:42 7:38 19 87 Jessica Deridder Gobles 10 23:49 7:40 20 89 Taylor Hagen Bear Lake 10 23:54 7:42 21 99 Hope Booden Potterville 10 24:52 8:01 22 119 Alisha Leitzke Colon 10 25:59 8:22 23 125 Jennifer Lechman Gobles 10 26:37 8:34 24 128 Rachel Hostetler Colon 10 26:59 8:41 25 130 Michelle Terry Battle Creek St. Phi 10 27:10 8:45 26 134 Sherisa Vansickle Jonesville 10 27:41 8:55 27 135 Retta Bileth Lawrence 10 27:44 8:56 28 145 Stephanie Burkhard Bridgeman 10 32:22 10:25
JUNIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 2 Grace Campbell North Pointe Christi 11 19:29 6:17 2 9 Anna Duckworth North Pointe Christi 11 20:29 6:36 3 17 Katrina Phillips Saugatuck 11 20:59 6:45 4 20 Abbie Chanski Freedom Baptist 11 21:15 6:51 5 21 Robbi Dobbins Gobles 11 21:20 6:52 6 25 Anna Greenman Battle Creek St. Phi 11 21:31 6:56 7 27 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 11 21:33 6:57 8 31 Olivia Cordes Kalamazoo Cougars 11 21:35 6:57 9 33 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 11 21:39 6:58 10 37 Colette Curtis Battle Creek St. Phi 11 21:44 7:00 11 40 Danae Dracht Freedom Baptist 11 21:53 7:03 12 41 Madeline Peterson Saugatuck 11 21:53 7:03 13 44 Dana Johnson Concord 11 22:00 7:05 14 50 Kristie Sikma North Pointe Christi 11 22:14 7:10 15 52 Molly Jagelka Concord 11 22:21 7:12 16 59 Brunner Rachel Lake Michigan Cathol 11 22:38 7:17 17 62 Katelyn Hawkins Concord 11 22:47 7:20 18 63 Elizabeth Schoedel Bear Lake 11 22:47 7:20 19 64 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 11 22:53 7:22 20 66 Abby Kaplan North Pointe Christi 11 22:55 7:23 21 69 Katie Alkire Bear Lake 11 23:09 7:28 22 70 Micaela Burnett Lawrence 11 23:13 7:29 23 75 Dawn Kramer Pewamo-Westphalia 11 23:22 7:31 24 88 Rachel White Montabella 11 23:51 7:41 25 91 Abby Newell Bridgeman 11 24:21 7:51 26 93 Krystal Larder Jonesville 11 24:33 7:54 27 100 Alex Neal North Muskegon 11 24:54 8:01 28 101 Ciera Brown Jonesville 11 24:55 8:02 29 103 Morgan Woodbury North Muskegon 11 25:00 8:03 30 106 Morgan Bandfield Montabella 11 25:06 8:05 31 107 Brianna Davis Marcellus 11 25:09 8:06 32 108 Alyssa Stoll Colon 11 25:11 8:07 33 110 Grace Roeder Bridgeman 11 25:30 8:13 34 112 Stephanie Nelson Freedom Baptist 11 25:35 8:15 35 115 Jordan Hieber Ubly 11 25:47 8:18 36 116 Holly Taylor Jonesville 11 25:54 8:20 37 118 Autumn Trombley Jonesville 11 25:58 8:22 38 120 Morgan Westra Freedom Baptist 11 26:17 8:28 39 124 Elizabeth Brady Hillsdale Academy 11 26:35 8:34 40 129 Polaskey Katherine Lake Michigan Cathol 11 27:08 8:44 41 138 Linnea Bonin North Muskegon 11 28:40 9:14 42 140 Larissa Eagle Potterville 11 29:11 9:24 43 141 Morgan Henry Marcellus 11 30:44 9:54 44 143 Jesica Mitchell Marcellus 11 31:05 10:01
SENIORS ATHLETES
Place O'All Name School Gr Time Pace ===== ===== ====================== ==================== == ======= ===== 1 5 Felicia Peacock Hesperia 12 19:34 6:18 2 6 Jennifer Messing Ubly 12 20:03 6:27 3 12 Kelsey Letson Potterville 12 20:42 6:40 4 18 Mindy Gissal Kalamazoo Cougars 12 21:03 6:47 5 19 Morgan McCardel Tc St. Francis 12 21:11 6:49 6 28 Kristen Chopp Kalamazoo Cougars 12 21:34 6:57 7 29 Petra Coronado Hesperia 12 21:35 6:57 8 30 Amanda Roels North Pointe Christi 12 21:35 6:57 9 35 Erin Kole North Pointe Christi 12 21:41 6:59 10 38 Copi Sarah Lake Michigan Cathol 12 21:45 7:00 11 39 Zoey Kudla Ann Arbor Greenhills 12 21:49 7:02 12 42 Sannie Anderson Hesperia 12 21:56 7:04 13 43 Katy Olsen Tc St. Francis 12 21:59 7:05 14 48 Jackie Diekman Centreville 12 22:06 7:07 15 51 Frances Gawlak Saugatuck 12 22:18 7:11 16 53 Ashley Simon Pewamo-Westphalia 12 22:22 7:12 17 57 Sidor Shelby Bear Lake 12 22:34 7:16 18 60 Anna Veverica Bear Lake 12 22:43 7:19 19 61 Jessica Ganger Centreville 12 22:47 7:20 20 65 Leah Coggan Tc St. Francis 12 22:54 7:23 21 67 Amy Barrington Jonesville 12 22:55 7:23 22 68 Mary Miller Centreville 12 23:04 7:26 23 77 Kelly Sweeney Battle Creek St. Phi 12 23:24 7:32 24 86 Lauren Duclos Ann Arbor Greenhills 12 23:42 7:38 25 95 Jessica Neff Centreville 12 24:40 7:57 26 98 Stina Brandt Creative Tech 12 24:51 8:00 27 102 Emily Smith Pewamo-Westphalia 12 25:00 8:03 28 105 Laura Mejeur Kalamazoo Cougars 12 25:03 8:04 29 111 Jessie Buiter Freedom Baptist 12 25:34 8:14 30 114 Hope Thomas Lawrence 12 25:44 8:17 31 123 Carley Holdwick Ubly 12 26:34 8:33 32 126 Kasey Castelucci Marcellus 12 26:44 8:37 33 127 Jasmine Armstrong Marcellus 12 26:45 8:37 34 131 Katie Oconnell Lawrence 12 27:19 8:48 35 136 Bethany Doorlag Kalamazoo Cougars 12 27:52 8:59 36 139 Allison Zentmyer Marcellus 12 28:48 9:16 37 142 Sandra Romero Eau Claire 12 31:02 10:00 38 144 Madison Mizikar Gobles 12 31:55 10:17
Portage home |