| MHSAA Michigan State Championships
Michigan International Speedway, Brooklyn MI
Saturday, November 1, 2008
| | Boys Results From mhsaa.com and greatlakeschampionchip.com - Division I - Division II - Division III - Division IV Race Distance: 5K |
Div. I
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 TEAM RESULTS - D1 BOYS
1. 82 Ann Arbor Pioneer (15:47.5 78:57.1) ==================================================== 1 5 Nathan Karr 11 15:34.8 2 6 Dan Culbertson 12 15:35.8 3 16 Nick Kern 11 15:46.2 4 25 Adam Kern 11 15:55.3 5 30 David Wallington 12 16:05.0 6 ( 57) Andres Sanz-Guerrero 11 16:26.9 7 ( 65) Joe Frakes 11 16:30.6
2. 145 Saginaw Heritage (16:01.3 80:06.1) ==================================================== 1 10 Travis Borchard 12 15:40.1 2 17 Arthur Acevedo 12 15:47.0 3 31 Brandon Cushman 12 16:05.2 4 32 Nathaniel Ellsworth 11 16:07.5 5 55 Matt Popielarz 11 16:26.3 6 ( 89) Jack Mott 12 16:43.9 7 ( 98) Dane Baase 12 16:47.5
3. 185 Bay City Western (16:10.7 80:53.4) ==================================================== 1 14 Jon Hurrell 12 15:44.0 2 36 Pablo Ruiz 12 16:12.2 3 37 Alex Bladecki 12 16:12.3 4 48 Evan Toyzan 12 16:22.2 5 50 Matt Kabacinski 11 16:22.7 6 (114) Ryan Haag 10 16:55.1 7 (171) David Gould 10 17:45.5
4. 186 Lake Orion (16:03.1 80:15.5) ==================================================== 1 7 Sean Bone 11 15:37.8 2 8 Ryan Ziolko 12 15:38.8 3 9 Jeremiah Hargett 12 15:39.6 4 74 Jake Lauka 10 16:35.7 5 88 Nathan Ziolko 11 16:43.6 6 (135) Ian Prochaska 12 17:07.3 7 (138) Zach Prochaska 12 17:09.8
5. 228 Ann Arbor Huron (16:14.2 81:11.0) ==================================================== 1 3 Matt Vander Roest 12 15:31.1 2 39 Deion Pruitt 12 16:15.4 3 41 Caleb Kline 12 16:16.3 4 51 Kevin Egedy 11 16:22.7 5 94 Jack Lassaline 12 16:45.5 6 (109) Akshay Jetli 10 16:52.5
6. 243 Detroit Catholic Central (16:19.1 81:35.4) ==================================================== 1 22 Ricardo Galindo 11 15:52.8 2 44 Alex Toloff 12 16:19.1 3 45 Viktor Puskorius 11 16:20.6 4 60 Austin Zebrowski 10 16:28.0 5 72 John Paul Zebrowski 10 16:34.9 6 (102) Andrew Garcia-Garrison 10 16:49.6 7 (127) Scott Hoffman 12 17:02.2
7. 277 Rockford (16:25.6 82:07.7) ==================================================== 1 33 George Goad 12 16:10.0 2 46 Spencer Gerber 10 16:21.0 3 56 Grant Gunneson 11 16:26.7 4 61 Nick Shear 11 16:28.6 5 81 Drake Veitenheimer 11 16:41.4 6 ( 83) Rich Sholtis 12 16:42.4 7 ( 87) Steven Ek 10 16:43.1
8. 279 Pinckney (16:20.2 81:40.6) ==================================================== 1 4 Matt Wines 12 15:31.9 2 34 Tanner Pesonen 11 16:11.2 3 54 Chris Lotz 12 16:26.2 4 92 Marcus Rogers 11 16:44.5 5 95 Jake Magier 10 16:46.8 6 ( 96) Michael Lahner 11 16:46.8 7 (149) Cal Magier 10 17:18.7
9. 290 Saline (16:25.5 82:07.1) ==================================================== 1 26 Brian Conn 12 15:57.1 2 53 Andrew Harper 11 16:26.1 3 64 Kevin Hendrickson 12 16:30.5 4 67 Andrew Barnett 10 16:32.1 5 80 Nathan Martis 9 16:41.3 6 (107) Croix Jastrow 11 16:51.3 7 (145) David Hendrickson 10 17:15.5
10. 295 Monroe (16:25.3 82:06.2) ==================================================== 1 29 Austin Whitelaw 10 16:02.7 2 42 Nicholas Petro 12 16:17.9 3 43 Drew Sanseverino 11 16:18.0 4 69 Andrew Kalenkiewicz 12 16:33.1 5 112 Ian Zawacki 11 16:54.5 6 (122) Zachary Garman 11 16:59.1 7 (134) Brett Rossio 12 17:06.9
11. 297 Rochester Adams (16:23.3 81:56.1) ==================================================== 1 21 Mike Reimann 12 15:49.2 2 35 Alex Lindsay 12 16:11.6 3 49 Chris Griffin 11 16:22.4 4 79 Cameron Alcala 12 16:37.9 5 113 Mike Potoniec 10 16:55.0 6 (130) Tyler Garofalo 11 17:04.4 7 (178) Drew Raftopoulos 12 17:54.4
12. 333 Plymouth (16:28.9 82:24.3) ==================================================== 1 19 Elmar Engholm 12 15:48.8 2 70 Warren Buzzard 11 16:34.0 3 77 Matt Neumann 11 16:37.0 4 82 Derek Lax 12 16:42.0 5 85 Joe Porcari 10 16:42.5 6 (166) Derek Gielarowski 9 17:37.9 7 (183) Stephen Balaze 10 18:10.4
13. 349 Novi (16:29.2 82:25.9) ==================================================== 1 15 Michael Blaszczyk 11 15:45.1 2 62 Thomas Butler 12 16:29.3 3 68 Daniel Egner 11 16:32.9 4 100 Geoffrey Giese 11 16:48.2 5 104 Joseph Schubring 10 16:50.4 6 (115) Jacob Carless 12 16:55.9 7 (126) Alex Minghine 11 17:02.0
14. 363 Caledonia (16:32.8 82:43.7) ==================================================== 1 24 Anthony Sterzick 12 15:55.3 2 40 Ben Diefenbach 12 16:16.2 3 58 Kort Alexander 11 16:27.7 4 90 Dylan Anderson 12 16:44.1 5 151 Matt Lacina 12 17:20.4 6 (165) Evan Zych 10 17:35.5 7 (180) Jordan Johnson 12 17:56.1
15. 411 Rochester (16:34.4 82:52.0) ==================================================== 1 2 Kenny Laskowski 12 15:29.9 2 66 Daniel Ma 12 16:31.0 3 71 Anthony Rocco 12 16:34.4 4 131 Garrett Devoe 12 17:04.4 5 141 Brett Blakely 12 17:12.3 6 (146) Kyle Johnson 12 17:16.4 7 (188) Jared Kilpatrick 12 19:20.5
16. 417 Highland-Milford (16:36.3 83:01.4) ==================================================== 1 11 Nate Huff 11 15:43.3 2 73 Nick Burt 11 16:35.3 3 76 Shawn Shove 10 16:36.7 4 125 Dylan Danowski 10 17:01.1 5 132 Darryl Jessup 12 17:05.0 6 (133) Paul Ausum 9 17:05.7 7 (140) Nate Benton 10 17:11.9
17. 430 East Kentwood (16:35.6 82:57.7) ==================================================== 1 20 Fasika Aklilu 12 15:49.2 2 27 Isaac Cox 11 15:58.4 3 110 Connor Manion 9 16:52.7 4 136 John Vaneizenga 12 17:08.5 5 137 Mahamud Sharif 11 17:08.9 6 (147) Carter Delrosario 11 17:16.9 7 (182) Dhanoa Damon 11 18:03.5
18. 457 Grand Blanc (16:37.8 83:09.0) ==================================================== 1 12 Omar Kaddurah 10 15:43.3 2 13 Brett Burdick 12 15:43.5 3 124 Drake Carr 10 17:00.5 4 152 Jalen Payne 10 17:20.5 5 156 Nicholas Lefler 10 17:21.2 6 (157) Zachary Kughn 9 17:21.8 7 (181) Tyler Vogt 12 17:57.6
19. 458 Holland West Ottawa (16:43.0 83:34.9) ==================================================== 1 28 Stephen Rich 10 15:59.9 2 38 Brian Schreur 12 16:15.4 3 101 Kellen Mcelrath 12 16:48.3 4 143 Tyler Babinec 10 17:13.5 5 148 Jack Maher 11 17:17.8 6 (159) Alex Brock 11 17:26.4 7 (173) Mitch Spelde 12 17:49.4
20. 462 Warren DeLaSalle (16:42.2 83:30.8) ==================================================== 1 18 Ben Miller 12 15:48.2 2 84 Stephen Glinski 11 16:42.4 3 97 Killian Smith 12 16:46.9 4 119 Andrew Cusmano 10 16:58.6 5 144 Kyle Smith 11 17:14.7 6 (153) John Chase 12 17:20.7 7 (160) Patrick Vaughn 12 17:27.9
21. 473 Clarkston (16:45.5 83:47.3) ==================================================== 1 47 Jeff Kuhl 12 16:21.5 2 99 Adam Bruderick 9 16:47.9 3 105 Christian Bonzheim 10 16:50.7 4 106 Johann Britting 12 16:51.1 5 116 Forbes Dever 12 16:56.1 6 (154) Bratton Dennis 11 17:20.7 7 (167) Eric Nordquist 11 17:38.1
22. 484 Temperance Bedford (16:45.2 83:45.6) ==================================================== 1 23 Tommy Valade 11 15:54.2 2 59 Nick Kaiser 10 16:27.8 3 121 Jordan Call 12 16:59.0 4 139 Chad Machinski 11 17:11.2 5 142 Andrew Althaus 12 17:13.4 6 (150) Derek Hibbs 11 17:20.0 7 (162) Troy Tidwell 10 17:29.1
23. 512 Portage Northern (16:51.3 84:16.5) ==================================================== 1 63 Cody Osterhouse 11 16:29.9 2 78 Taylor Williams 12 16:37.5 3 93 Shaun Slater 12 16:45.4 4 120 Sean Ohman 12 16:58.7 5 158 David Linn 12 17:25.0 6 (161) Adrian Warga-Kane 11 17:28.5 7 (177) Elijah Smith 12 17:54.0
24. 529 White Lake Lakeland (16:52.6 84:23.0) ==================================================== 1 52 Stefan Morell 11 16:25.6 2 91 Brent Rolfe 11 16:44.4 3 108 Chris Sherlock 12 16:52.1 4 123 Garett Zuk 9 16:59.9 5 155 Parker Snavely 12 17:21.0 6 (164) Craig Dudley 9 17:33.5 7 (184) Brendan Clover 9 18:10.9
25. 579 Grosse Pointe South (16:56.8 84:43.8) ==================================================== 1 1 Edwin Gay 12 15:28.4 2 117 John Davies 12 16:56.2 3 128 Daniel Dickson 12 17:03.4 4 163 Holley Danforth 12 17:32.0 5 170 Michael Bellovich 12 17:43.8 6 (175) Colin Nugent 12 17:51.5 7 (187) Martin Fleszar 12 18:33.1
26. 593 Okemos (17:01.4 85:07.0) ==================================================== 1 75 Tyler Belyea 11 16:36.1 2 103 Umakanthan Kavin 11 16:50.1 3 118 Patrick Cruitt 11 16:57.1 4 129 Matt Tague 12 17:04.3 5 168 Daniel Douches 11 17:39.4 6 (174) Brad Hull 11 17:50.6 7 (176) Seph Dabrowski 9 17:51.9
27. 717 Grosse Pointe North (17:24.2 87:00.7) ==================================================== 1 86 Matt Vanegmond 12 16:42.7 2 111 Mark Balle 12 16:52.8 3 169 Mike Seago 11 17:42.2 4 172 Paul Joseph 12 17:47.5 5 179 Kyle Lacey 11 17:55.5 6 (185) Dave Padalino 11 18:16.8 7 (186) Andrew Charnesky 12 18:16.9
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 219 Stephen Walker Midland Dow 12 I 15:18.6 2 233 Mike Atchoo Troy 11 I 15:22.9 3 192 Michael Murphy Brother Rice 12 I 15:23.2 4 68 Edwin Gay Grosse Pointe South 12 T 15:28.4 5 138 Kenny Laskowski Rochester 12 T 15:29.9 6 7 Matt Vander Roest Ann Arbor Huron 12 T 15:31.1 7 119 Matt Wines Pinckney 12 T 15:31.9 8 10 Nathan Karr Ann Arbor Pioneer 11 T 15:34.8 9 8 Dan Culbertson Ann Arbor Pioneer 12 T 15:35.8 10 85 Sean Bone Lake Orion 11 T 15:37.8 11 91 Ryan Ziolko Lake Orion 12 T 15:38.8 12 86 Jeremiah Hargett Lake Orion 12 T 15:39.6 13 157 Travis Borchard Saginaw Heritage 12 T 15:40.1 14 75 Nate Huff Highland-Milford 11 T 15:43.3 15 52 Omar Kaddurah Grand Blanc 10 T 15:43.3 16 50 Brett Burdick Grand Blanc 12 T 15:43.5 17 18 Jon Hurrell Bay City Western 12 T 15:44.0 18 236 Kyle Roche Walled Lake Central 11 I 15:44.5 19 99 Michael Blaszczyk Novi 11 T 15:45.1 20 12 Nick Kern Ann Arbor Pioneer 11 T 15:46.2 21 155 Arthur Acevedo Saginaw Heritage 12 T 15:47.0 22 179 Ben Miller Warren DeLaSalle 12 T 15:48.2 23 122 Elmar Engholm Plymouth 12 T 15:48.8 24 43 Fasika Aklilu East Kentwood 12 T 15:49.2 25 147 Mike Reimann Rochester Adams 12 T 15:49.2 26 37 Ricardo Galindo Detroit Catholic Central 11 T 15:52.8 27 175 Tommy Valade Temperance Bedford 11 T 15:54.2 28 27 Anthony Sterzick Caledonia 12 T 15:55.3 29 11 Adam Kern Ann Arbor Pioneer 11 T 15:55.3 30 162 Brian Conn Saline 12 T 15:57.1 31 44 Isaac Cox East Kentwood 11 T 15:58.4 32 204 Brockton Feltman Grand Ledge 12 I 15:58.8 33 82 Stephen Rich Holland West Ottawa 10 T 15:59.9 34 203 Joe Duff Grand Haven 10 I 16:01.2 35 239 Alex Katona Waterford Kettering 11 I 16:02.0 36 97 Austin Whitelaw Monroe 10 T 16:02.7 37 14 David Wallington Ann Arbor Pioneer 12 T 16:05.0 38 158 Brandon Cushman Saginaw Heritage 12 T 16:05.2 39 159 Nathaniel Ellsworth Saginaw Heritage 11 T 16:07.5 40 230 Jeremy Dickie Swartz Creek 10 I 16:09.3 41 150 George Goad Rockford 12 T 16:10.0 42 207 Brenden Lagios Holly 12 I 16:10.4 43 117 Tanner Pesonen Pinckney 11 T 16:11.2 44 144 Alex Lindsay Rochester Adams 12 T 16:11.6 45 20 Pablo Ruiz Bay City Western 12 T 16:12.2 46 15 Alex Bladecki Bay City Western 12 T 16:12.3 47 241 James Malony Wyandotte Roosevelt 12 I 16:13.3 48 196 Duncan Spitz Canton 12 I 16:14.4 49 199 Qais Alkirsh Dearborn Fordson 12 I 16:14.7 50 205 Joe Graves Hartland 12 I 16:15.1 51 83 Brian Schreur Holland West Ottawa 12 T 16:15.4 52 5 Deion Pruitt Ann Arbor Huron 12 T 16:15.4 53 223 Frank Griffiths Northville 11 I 16:15.6 54 24 Ben Diefenbach Caledonia 12 T 16:16.2 55 3 Caleb Kline Ann Arbor Huron 12 T 16:16.3 56 94 Nicholas Petro Monroe 12 T 16:17.9 57 96 Drew Sanseverino Monroe 11 T 16:18.0 58 41 Alex Toloff Detroit Catholic Central 12 T 16:19.1 59 227 Matt Devey Salem 12 I 16:20.0 60 198 Adham Aljahmi Dearborn Fordson 12 I 16:20.6 61 40 Viktor Puskorius Detroit Catholic Central 11 T 16:20.6 62 149 Spencer Gerber Rockford 10 T 16:21.0 63 34 Jeff Kuhl Clarkston 12 T 16:21.5 64 206 Kevin Mahar Hartland 12 I 16:21.6 65 21 Evan Toyzan Bay City Western 12 T 16:22.2 66 202 Ryan Hladik Flushing 12 I 16:22.4 67 143 Chris Griffin Rochester Adams 11 T 16:22.4 68 19 Matt Kabacinski Bay City Western 11 T 16:22.7 69 1 Kevin Egedy Ann Arbor Huron 11 T 16:22.7 70 191 Josh Partridge Brighton 11 I 16:23.4 71 240 Scott Albaugh Waterford Mott 10 I 16:24.3 72 237 Samuel Parlette Walled Lake Northern 10 I 16:24.3 73 190 Tommy VanOosten Battle Creek Lakeview 12 I 16:25.5 74 185 Stefan Morell White Lake Lakeland 11 T 16:25.6 75 235 Chad Norton Walled Lake Central 11 I 16:25.6 76 163 Andrew Harper Saline 11 T 16:26.1 77 115 Chris Lotz Pinckney 12 T 16:26.2 78 161 Matt Popielarz Saginaw Heritage 11 T 16:26.3 79 151 Grant Gunneson Rockford 11 T 16:26.7 80 13 Andres Sanz-Guerrero Ann Arbor Pioneer 11 T 16:26.9 81 211 Joe Billian Kalamazo Loy Norrix 11 I 16:27.1 82 22 Kort Alexander Caledonia 11 T 16:27.7 83 200 David Funke Detroit U-D Jesuit 12 I 16:27.7 84 172 Nick Kaiser Temperance Bedford 10 T 16:27.8 85 42 Austin Zebrowski Detroit Catholic Central 10 T 16:28.0 86 209 Clay Woll Howell 11 I 16:28.4 87 152 Nick Shear Rockford 11 T 16:28.6 88 100 Thomas Butler Novi 12 T 16:29.3 89 129 Cody Osterhouse Portage Northern 11 T 16:29.9 90 234 James Yau Troy 11 I 16:30.3 91 165 Kevin Hendrickson Saline 12 T 16:30.5 92 9 Joe Frakes Ann Arbor Pioneer 11 T 16:30.6 93 139 Daniel Ma Rochester 12 T 16:31.0 94 167 Andrew Barnett Saline 10 T 16:32.1 95 228 Blake Yard South Lyon 10 I 16:32.4 96 102 Daniel Egner Novi 11 T 16:32.9 97 93 Andrew Kalenkiewicz Monroe 12 T 16:33.1 98 121 Warren Buzzard Plymouth 11 T 16:34.0 99 194 Kyle Clinton Canton 12 I 16:34.3 100 140 Anthony Rocco Rochester 12 T 16:34.4 101 36 John Paul Zebrowski Detroit Catholic Central 10 T 16:34.9 102 73 Nick Burt Highland-Milford 11 T 16:35.3 103 87 Jake Lauka Lake Orion 10 T 16:35.7 104 106 Tyler Belyea Okemos 11 T 16:36.1 105 77 Shawn Shove Highland-Milford 10 T 16:36.7 106 125 Matt Neumann Plymouth 11 T 16:37.0 107 133 Taylor Williams Portage Northern 12 T 16:37.5 108 141 Cameron Alcala Rochester Adams 12 T 16:37.9 109 193 Nick Perry Brownstown Woodhaven 11 I 16:39.0 110 220 Tim Woodcock Muskegon Mona Shores 10 I 16:39.1 111 208 Eric Spitz Holt 12 I 16:39.3 112 238 Kousei Yajima Walled Lake Western 11 I 16:39.6 113 225 Brad Vincent Romeo 12 I 16:41.0 114 168 Nathan Martis Saline 9 T 16:41.3 115 154 Drake Veitenheimer Rockford 11 T 16:41.4 116 210 Adrian Ottens Jenison 11 I 16:41.4 117 124 Derek Lax Plymouth 12 T 16:42.0 118 153 Rich Sholtis Rockford 12 T 16:42.4 119 178 Stephen Glinski Warren DeLaSalle 11 T 16:42.4 120 221 Edward Komph New Baltimore Anchor Bay 9 I 16:42.4 121 126 Joe Porcari Plymouth 10 T 16:42.5 122 63 Matt Vanegmond Grosse Pointe North 12 T 16:42.7 123 148 Steven Ek Rockford 10 T 16:43.1 124 90 Nathan Ziolko Lake Orion 11 T 16:43.6 125 160 Jack Mott Saginaw Heritage 12 T 16:43.9 126 23 Dylan Anderson Caledonia 12 T 16:44.1 127 186 Brent Rolfe White Lake Lakeland 11 T 16:44.4 128 118 Marcus Rogers Pinckney 11 T 16:44.5 129 130 Shaun Slater Portage Northern 12 T 16:45.4 130 4 Jack Lassaline Ann Arbor Huron 12 T 16:45.5 131 116 Jake Magier Pinckney 10 T 16:46.8 132 114 Michael Lahner Pinckney 11 T 16:46.8 133 180 Killian Smith Warren DeLaSalle 12 T 16:46.9 134 156 Dane Baase Saginaw Heritage 12 T 16:47.5 135 31 Adam Bruderick Clarkston 9 T 16:47.9 136 103 Geoffrey Giese Novi 11 T 16:48.2 137 81 Kellen Mcelrath Holland West Ottawa 12 T 16:48.3 138 213 Ryan Gilbert Lansing Eastern 11 I 16:49.4 139 38 Andrew Garcia-Garrison Detroit Catholic Central 10 T 16:49.6 140 111 Umakanthan Kavin Okemos 11 T 16:50.1 141 105 Joseph Schubring Novi 10 T 16:50.4 142 29 Christian Bonzheim Clarkston 10 T 16:50.7 143 30 Johann Britting Clarkston 12 T 16:51.1 144 166 Croix Jastrow Saline 11 T 16:51.3 145 187 Chris Sherlock White Lake Lakeland 12 T 16:52.1 146 2 Akshay Jetli Ann Arbor Huron 10 T 16:52.5 147 46 Connor Manion East Kentwood 9 T 16:52.7 148 57 Mark Balle Grosse Pointe North 12 T 16:52.8 149 98 Ian Zawacki Monroe 11 T 16:54.5 150 195 Miles Felton Canton 9 I 16:54.8 151 145 Mike Potoniec Rochester Adams 10 T 16:55.0 152 17 Ryan Haag Bay City Western 10 T 16:55.1 153 232 Alex Lance Traverse City Central 12 I 16:55.8 154 101 Jacob Carless Novi 12 T 16:55.9 155 33 Forbes Dever Clarkston 12 T 16:56.1 156 65 John Davies Grosse Pointe South 12 T 16:56.2 157 226 Theo Kempf Royal Oak 11 I 16:56.9 158 107 Patrick Cruitt Okemos 11 T 16:57.1 159 212 Jordan Henning Kalamazoo Central 10 I 16:57.2 160 177 Andrew Cusmano Warren DeLaSalle 10 T 16:58.6 161 128 Sean Ohman Portage Northern 12 T 16:58.7 162 170 Jordan Call Temperance Bedford 12 T 16:59.0 163 92 Zachary Garman Monroe 11 T 16:59.1 164 189 Garett Zuk White Lake Lakeland 9 T 16:59.9 165 51 Drake Carr Grand Blanc 10 T 17:00.5 166 74 Dylan Danowski Highland-Milford 10 T 17:01.1 167 215 Nick Culbertson Macomb Dakota 10 I 17:01.2 168 104 Alex Minghine Novi 11 T 17:02.0 169 39 Scott Hoffman Detroit Catholic Central 12 T 17:02.2 170 214 Phil Baldick Macomb Dakota 12 I 17:02.9 171 66 Daniel Dickson Grosse Pointe South 12 T 17:03.4 172 224 Alex Waldvogel Portage Central 10 I 17:03.7 173 112 Matt Tague Okemos 12 T 17:04.3 174 142 Tyler Garofalo Rochester Adams 11 T 17:04.4 175 135 Garrett Devoe Rochester 12 T 17:04.4 176 76 Darryl Jessup Highland-Milford 12 T 17:05.0 177 222 Jack Dalton Northville 12 I 17:05.3 178 71 Paul Ausum Highland-Milford 9 T 17:05.7 179 201 Mike Walther East Detroit 12 I 17:05.8 180 95 Brett Rossio Monroe 12 T 17:06.9 181 88 Ian Prochaska Lake Orion 12 T 17:07.3 182 49 John Vaneizenga East Kentwood 12 T 17:08.5 183 48 Mahamud Sharif East Kentwood 11 T 17:08.9 184 231 Tyler Gatlin Swartz Creek 12 I 17:09.6 185 89 Zach Prochaska Lake Orion 12 T 17:09.8 186 173 Chad Machinski Temperance Bedford 11 T 17:11.2 187 72 Nate Benton Highland-Milford 10 T 17:11.9 188 134 Brett Blakely Rochester 12 T 17:12.3 189 169 Andrew Althaus Temperance Bedford 12 T 17:13.4 190 78 Tyler Babinec Holland West Ottawa 10 T 17:13.5 191 181 Kyle Smith Warren DeLaSalle 11 T 17:14.7 192 164 David Hendrickson Saline 10 T 17:15.5 193 136 Kyle Johnson Rochester 12 T 17:16.4 194 45 Carter Delrosario East Kentwood 11 T 17:16.9 195 80 Jack Maher Holland West Ottawa 11 T 17:17.8 196 113 Cal Magier Pinckney 10 T 17:18.7 197 218 Jeff Warren Macomb L'Anse Creuse North 11 I 17:19.7 198 171 Derek Hibbs Temperance Bedford 11 T 17:20.0 199 26 Matt Lacina Caledonia 12 T 17:20.4 200 55 Jalen Payne Grand Blanc 10 T 17:20.5 201 176 John Chase Warren DeLaSalle 12 T 17:20.7 202 32 Bratton Dennis Clarkston 11 T 17:20.7 203 188 Parker Snavely White Lake Lakeland 12 T 17:21.0 204 54 Nicholas Lefler Grand Blanc 10 T 17:21.2 205 53 Zachary Kughn Grand Blanc 9 T 17:21.8 206 127 David Linn Portage Northern 12 T 17:25.0 207 79 Alex Brock Holland West Ottawa 11 T 17:26.4 208 182 Patrick Vaughn Warren DeLaSalle 12 T 17:27.9 209 132 Adrian Warga-Kane Portage Northern 11 T 17:28.5 210 174 Troy Tidwell Temperance Bedford 10 T 17:29.1 211 69 Holley Danforth Grosse Pointe South 12 T 17:32.0 212 216 Chris Carbary Macomb L'Anse Creuse North 12 I 17:33.4 213 184 Craig Dudley White Lake Lakeland 9 T 17:33.5 214 28 Evan Zych Caledonia 10 T 17:35.5 215 123 Derek Gielarowski Plymouth 9 T 17:37.9 216 35 Eric Nordquist Clarkston 11 T 17:38.1 217 109 Daniel Douches Okemos 11 T 17:39.4 218 62 Mike Seago Grosse Pointe North 11 T 17:42.2 219 229 Joey Burelle Sterling Heights Stevenson 12 I 17:43.3 220 64 Michael Bellovich Grosse Pointe South 12 T 17:43.8 221 16 David Gould Bay City Western 10 T 17:45.5 222 217 Colin Creagh Macomb L'Anse Creuse North 10 I 17:45.7 223 59 Paul Joseph Grosse Pointe North 12 T 17:47.5 224 84 Mitch Spelde Holland West Ottawa 12 T 17:49.4 225 110 Brad Hull Okemos 11 T 17:50.6 226 70 Colin Nugent Grosse Pointe South 12 T 17:51.5 227 108 Seph Dabrowski Okemos 9 T 17:51.9 228 131 Elijah Smith Portage Northern 12 T 17:54.0 229 146 Drew Raftopoulos Rochester Adams 12 T 17:54.4 230 61 Kyle Lacey Grosse Pointe North 11 T 17:55.5 231 25 Jordan Johnson Caledonia 12 T 17:56.1 232 56 Tyler Vogt Grand Blanc 12 T 17:57.6 233 47 Dhanoa Damon East Kentwood 11 T 18:03.5 234 120 Stephen Balaze Plymouth 10 T 18:10.4 235 183 Brendan Clover White Lake Lakeland 9 T 18:10.9 236 60 Dave Padalino Grosse Pointe North 11 T 18:16.8 237 58 Andrew Charnesky Grosse Pointe North 12 T 18:16.9 238 197 David Reddmann Clinton Township Chippewa Valley 12 I 18:20.2 239 67 Martin Fleszar Grosse Pointe South 12 T 18:33.1 240 137 Jared Kilpatrick Rochester 12 T 19:20.5
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Stephen Walker,I,12,4:54,5:06,4:49,15:19,Midland Dow Mike Atchoo,I,11,4:54,5:06,4:55,15:23,Troy Michael Murphy,I,12,4:56,5:07,4:53,15:24,Brother Rice Edwin Gay,T,12,4:58,5:05,4:58,15:29,Grosse Pointe South Kenny Laskowski,T,12,4:56,5:07,4:59,15:30,Rochester Matt Vander Roest,T,12,4:54,5:08,5:02,15:32,Ann Arbor Huron Matt Wines,T,12,4:57,5:05,4:58,15:32,Pinckney Nathan Karr,T,11,4:57,5:08,5:03,15:35,Ann Arbor Pioneer Dan Culbertson,T,12,4:56,5:06,5:03,15:36,Ann Arbor Pioneer Sean Bone,T,11,4:56,5:07,5:04,15:38,Lake Orion Ryan Ziolko,T,12,4:56,5:07,5:08,15:39,Lake Orion Jeremiah Hargett,T,12,4:57,5:09,5:06,15:40,Lake Orion Travis Borchard,T,12,5:01,5:07,5:01,15:41,Saginaw Heritage Jon Hurrell,T,12,4:57,5:12,5:07,15:44,Bay City Western Brett Burdick,T,12,4:59,5:13,5:05,15:44,Grand Blanc Omar Kaddurah,T,10,5:00,5:10,5:07,15:44,Grand Blanc Nate Huff,T,11,4:56,5:10,5:06,15:44,Highland-Milford Kyle Roche,I,11,4:59,5:12,5:06,15:45,Walled Lake Central Michael Blaszczyk,T,11,5:03,5:08,5:05,15:46,Novi Nick Kern,T,11,4:57,5:08,5:11,15:47,Ann Arbor Pioneer Arthur Acevedo,T,12,5:02,5:13,5:04,15:47,Saginaw Heritage Elmar Engholm,T,12,4:59,5:15,5:06,15:49,Plymouth Ben Miller,T,12,4:54,5:11,5:10,15:49,Warren DeLaSalle Fasika Aklilu,T,12,5:03,5:07,5:08,15:50,East Kentwood Mike Reimann,T,12,4:56,5:15,5:08,15:50,Rochester Adams Ricardo Galindo,T,11,4:56,5:13,5:11,15:53,Detroit Catholic Central Tommy Valade,T,11,4:55,5:12,5:10,15:55,Temperance Bedford Adam Kern,T,11,4:59,5:16,5:11,15:56,Ann Arbor Pioneer Anthony Sterzick,T,12,4:59,5:12,5:13,15:56,Caledonia Brian Conn,T,12,4:55,5:11,5:17,15:58,Saline Isaac Cox,T,11,5:02,5:10,5:14,15:59,East Kentwood Brockton Feltman,I,12,5:08,5:13,5:08,15:59,Grand Ledge Stephen Rich,T,10,5:01,5:21,5:12,16:00,Holland West Ottawa Joe Duff,I,10,4:58,5:21,5:13,16:02,Grand Haven Alex Katona,I,11,4:53,5:13,5:21,16:02,Waterford Kettering Austin Whitelaw,T,10,5:05,5:15,5:12,16:03,Monroe David Wallington,T,12,4:56,5:20,5:17,16:05,Ann Arbor Pioneer Brandon Cushman,T,12,5:09,5:20,5:07,16:06,Saginaw Heritage Nathaniel Ellsworth,T,11,5:07,5:23,5:12,16:08,Saginaw Heritage George Goad,T,12,5:06,5:12,5:19,16:10,Rockford Jeremy Dickie,I,10,4:57,5:17,5:23,16:10,Swartz Creek Brenden Lagios,I,12,5:02,5:24,5:16,16:11,Holly Tanner Pesonen,T,11,5:05,5:17,5:16,16:12,Pinckney Alex Lindsay,T,12,4:57,5:17,5:25,16:12,Rochester Adams Alex Bladecki,T,12,5:08,5:21,5:15,16:13,Bay City Western Pablo Ruiz,T,12,4:57,5:17,5:25,16:13,Bay City Western James Malony,I,12,5:02,5:21,5:21,16:14,Wyandotte Roosevelt Duncan Spitz,I,12,5:08,5:17,5:20,16:15,Canton Qais Alkirsh,I,12,5:12,5:21,5:13,16:15,Dearborn Fordson Deion Pruitt,T,12,5:01,5:26,5:21,16:16,Ann Arbor Huron Brian Schreur,T,12,5:05,5:24,5:15,16:16,Holland West Ottawa Joe Graves,I,12,5:02,5:24,5:18,16:16,Hartland Frank Griffiths,I,11,5:01,5:17,5:23,16:16,Northville Caleb Kline,T,12,5:02,5:25,5:20,16:17,Ann Arbor Huron Ben Diefenbach,T,12,5:04,5:25,5:13,16:17,Caledonia Nicholas Petro,T,12,5:06,5:30,5:16,16:18,Monroe Drew Sanseverino,T,11,5:04,5:25,5:20,16:18,Monroe Alex Toloff,T,12,4:58,5:17,5:29,16:20,Detroit Catholic Central Matt Devey,I,12,5:08,5:17,5:20,16:20,Salem Viktor Puskorius,T,11,5:01,5:24,5:23,16:21,Detroit Catholic Central Spencer Gerber,T,10,5:14,5:20,5:16,16:21,Rockford Adham Aljahmi,I,12,5:15,5:18,5:15,16:21,Dearborn Fordson Jeff Kuhl,T,12,5:00,5:22,5:08,16:22,Clarkston Kevin Mahar,I,12,5:01,5:26,5:24,16:22,Hartland Kevin Egedy,T,11,5:02,5:26,5:20,16:23,Ann Arbor Huron Matt Kabacinski,T,11,5:13,5:22,5:17,16:23,Bay City Western Evan Toyzan,T,12,5:13,5:20,5:17,16:23,Bay City Western Chris Griffin,T,11,4:58,5:27,5:24,16:23,Rochester Adams Ryan Hladik,I,12,5:01,5:30,5:25,16:23,Flushing Josh Partridge,I,11,5:11,5:14,5:25,16:24,Brighton Samuel Parlette,I,10,5:03,5:27,5:24,16:25,Walled Lake Northern Scott Albaugh,I,10,5:03,5:26,5:25,16:25,Waterford Mott Stefan Morell,T,11,5:05,5:20,5:29,16:26,White Lake Lakeland Tommy VanOosten,I,12,4:55,5:21,5:37,16:26,Battle Creek Lakeview Chad Norton,I,11,4:58,5:27,5:27,16:26,Walled Lake Central Andres Sanz-Guerrero,T,11,5:01,5:26,5:31,16:27,Ann Arbor Pioneer Chris Lotz,T,12,5:08,5:27,5:23,16:27,Pinckney Grant Gunneson,T,11,5:10,5:23,5:26,16:27,Rockford Matt Popielarz,T,11,5:08,5:27,5:22,16:27,Saginaw Heritage Andrew Harper,T,11,5:09,5:23,5:22,16:27,Saline Kort Alexander,T,11,5:02,5:23,5:30,16:28,Caledonia Austin Zebrowski,T,10,5:01,5:27,5:30,16:28,Detroit Catholic Central Nick Kaiser,T,10,5:06,5:31,5:22,16:28,Temperance Bedford David Funke,I,12,4:57,5:30,5:30,16:28,Detroit U-D Jesuit Joe Billian,I,11,5:09,5:26,5:21,16:28,Kalamazo Loy Norrix Nick Shear,T,11,5:09,5:24,5:26,16:29,Rockford Clay Woll,I,11,5:04,5:21,5:29,16:29,Howell Thomas Butler,T,12,5:11,5:26,5:23,16:30,Novi Cody Osterhouse,T,11,5:16,5:28,5:15,16:30,Portage Northern Joe Frakes,T,11,5:10,5:29,5:22,16:31,Ann Arbor Pioneer Daniel Ma,T,12,5:14,5:24,5:22,16:31,Rochester Kevin Hendrickson,T,12,5:08,5:26,5:26,16:31,Saline James Yau,I,11,5:00,5:19,5:37,16:31,Troy Daniel Egner,T,11,5:10,5:26,5:28,16:33,Novi Andrew Barnett,T,10,5:10,5:27,5:26,16:33,Saline Blake Yard,I,10,5:15,5:25,5:23,16:33,South Lyon Andrew Kalenkiewicz,T,12,5:00,5:25,5:37,16:34,Monroe Warren Buzzard,T,11,5:15,5:25,5:27,16:34,Plymouth John Paul Zebrowski,T,10,4:59,5:33,5:32,16:35,Detroit Catholic Central Anthony Rocco,T,12,5:09,5:28,5:24,16:35,Rochester Kyle Clinton,I,12,5:11,5:29,5:25,16:35,Canton Nick Burt,T,11,5:13,5:30,5:25,16:36,Highland-Milford Jake Lauka,T,10,5:17,5:28,5:20,16:36,Lake Orion Shawn Shove,T,10,5:13,5:30,5:25,16:37,Highland-Milford Tyler Belyea,T,11,5:16,5:27,5:25,16:37,Okemos Matt Neumann,T,11,5:16,5:27,5:22,16:37,Plymouth Taylor Williams,T,12,5:10,5:32,5:25,16:38,Portage Northern Cameron Alcala,T,12,5:12,5:30,5:26,16:38,Rochester Adams Nick Perry,I,11,4:58,5:25,5:37,16:39,Brownstown Woodhaven Eric Spitz,I,12,5:13,5:30,5:26,16:40,Holt Tim Woodcock,I,10,5:12,5:35,5:25,16:40,Muskegon Mona Shores Kousei Yajima,I,11,5:04,5:18,5:42,16:40,Walled Lake Western Brad Vincent,I,12,5:09,5:27,5:33,16:41,Romeo Derek Lax,T,12,5:11,5:26,5:31,16:42,Plymouth Drake Veitenheimer,T,11,5:14,5:20,5:37,16:42,Rockford Nathan Martis,T,9,5:08,5:30,5:33,16:42,Saline Adrian Ottens,I,11,5:10,5:33,5:30,16:42,Jenison Matt Vanegmond,T,12,5:14,5:33,5:28,16:43,Grosse Pointe North Joe Porcari,T,10,5:17,5:31,5:25,16:43,Plymouth Rich Sholtis,T,12,5:15,5:31,5:28,16:43,Rockford Stephen Glinski,T,11,5:18,5:28,5:25,16:43,Warren DeLaSalle Edward Komph,I,9,5:15,5:30,5:29,16:43,New Baltimore Anchor Bay Nathan Ziolko,T,11,5:03,5:30,5:37,16:44,Lake Orion Steven Ek,T,10,5:18,5:31,5:26,16:44,Rockford Jack Mott,T,12,5:12,5:28,5:32,16:44,Saginaw Heritage Dylan Anderson,T,12,5:09,5:34,5:30,16:45,Caledonia Marcus Rogers,T,11,5:03,5:25,5:44,16:45,Pinckney Brent Rolfe,T,11,5:21,5:31,5:24,16:45,White Lake Lakeland Jack Lassaline,T,12,5:13,5:32,5:31,16:46,Ann Arbor Huron Shaun Slater,T,12,5:03,5:30,5:37,16:46,Portage Northern Michael Lahner,T,11,5:12,5:27,5:33,16:47,Pinckney Jake Magier,T,10,5:11,5:30,5:34,16:47,Pinckney Killian Smith,T,12,5:16,5:30,5:32,16:47,Warren DeLaSalle Adam Bruderick,T,9,5:17,5:34,5:27,16:48,Clarkston Dane Baase,T,12,5:12,5:29,5:33,16:48,Saginaw Heritage Kellen Mcelrath,T,12,5:18,5:29,5:29,16:49,Holland West Ottawa Geoffrey Giese,T,11,5:13,5:25,5:36,16:49,Novi Andrew Garcia-Garrison,T,10,5:06,5:34,5:37,16:50,Detroit Catholic Central Ryan Gilbert,I,11,5:16,5:33,5:29,16:50,Lansing Eastern Christian Bonzheim,T,10,5:12,5:26,5:34,16:51,Clarkston Joseph Schubring,T,10,5:14,5:34,5:30,16:51,Novi Umakanthan Kavin,T,11,5:12,5:31,5:38,16:51,Okemos Johann Britting,T,12,5:07,5:30,5:39,16:52,Clarkston Croix Jastrow,T,11,5:15,5:26,5:36,16:52,Saline Akshay Jetli,T,10,5:12,5:37,5:32,16:53,Ann Arbor Huron Connor Manion,T,9,5:20,5:34,5:30,16:53,East Kentwood Mark Balle,T,12,5:03,5:33,5:40,16:53,Grosse Pointe North Chris Sherlock,T,12,5:20,5:36,5:26,16:53,White Lake Lakeland Ian Zawacki,T,11,5:20,5:35,5:29,16:55,Monroe Mike Potoniec,T,10,5:12,5:35,5:32,16:55,Rochester Adams Miles Felton,I,9,5:14,5:37,5:33,16:55,Canton Ryan Haag,T,10,5:18,5:30,5:36,16:56,Bay City Western Jacob Carless,T,12,5:16,5:37,5:31,16:56,Novi Alex Lance,I,12,5:05,5:35,5:42,16:56,Traverse City Central Forbes Dever,T,12,5:13,5:36,5:36,16:57,Clarkston John Davies,T,12,4:58,5:30,5:52,16:57,Grosse Pointe South Theo Kempf,I,11,5:03,5:38,5:40,16:57,Royal Oak Patrick Cruitt,T,11,5:16,5:41,5:30,16:58,Okemos Jordan Henning,I,10,5:11,5:43,5:31,16:58,Kalamazoo Central Sean Ohman,T,12,5:16,5:36,5:34,16:59,Portage Northern Jordan Call,T,12,5:18,5:36,5:35,16:59,Temperance Bedford Andrew Cusmano,T,10,5:23,5:34,5:33,16:59,Warren DeLaSalle Zachary Garman,T,11,5:19,5:36,5:30,17:00,Monroe Garett Zuk,T,9,5:21,5:36,5:29,17:00,White Lake Lakeland Drake Carr,T,10,5:16,5:35,5:36,17:01,Grand Blanc Dylan Danowski,T,10,5:17,5:36,5:36,17:02,Highland-Milford Alex Minghine,T,11,5:19,5:33,5:36,17:02,Novi Nick Culbertson,I,10,5:14,5:44,5:29,17:02,Macomb Dakota Scott Hoffman,T,12,5:15,5:40,5:36,17:03,Detroit Catholic Central Phil Baldick,I,12,5:12,5:41,5:37,17:03,Macomb Dakota Daniel Dickson,T,12,5:16,5:43,5:32,17:04,Grosse Pointe South Alex Waldvogel,I,10,5:15,5:39,5:36,17:04,Portage Central Darryl Jessup,T,12,5:13,5:40,5:39,17:05,Highland-Milford Matt Tague,T,12,5:16,5:45,5:34,17:05,Okemos Garrett Devoe,T,12,5:15,5:34,5:42,17:05,Rochester Tyler Garofalo,T,11,5:16,5:37,5:37,17:05,Rochester Adams Paul Ausum,T,9,5:17,5:42,5:35,17:06,Highland-Milford Mike Walther,I,12,4:57,5:41,5:51,17:06,East Detroit Jack Dalton,I,12,5:01,5:10,6:06,17:06,Northville Brett Rossio,T,12,5:20,5:41,5:36,17:07,Monroe Ian Prochaska,T,12,5:17,5:36,5:39,17:08,Lake Orion Mahamud Sharif,T,11,5:21,5:36,5:39,17:09,East Kentwood John Vaneizenga,T,12,5:22,5:38,5:37,17:09,East Kentwood Zach Prochaska,T,12,5:17,5:39,5:39,17:10,Lake Orion Tyler Gatlin,I,12,5:14,5:40,5:43,17:10,Swartz Creek Nate Benton,T,10,5:18,5:40,5:42,17:12,Highland-Milford Chad Machinski,T,11,5:12,5:43,5:44,17:12,Temperance Bedford Brett Blakely,T,12,5:17,5:43,5:36,17:13,Rochester Tyler Babinec,T,10,5:20,5:43,5:38,17:14,Holland West Ottawa Andrew Althaus,T,12,5:16,5:40,5:42,17:14,Temperance Bedford Kyle Smith,T,11,5:19,5:38,5:44,17:15,Warren DeLaSalle David Hendrickson,T,10,5:17,5:39,5:47,17:16,Saline Carter Delrosario,T,11,5:21,5:39,5:41,17:17,East Kentwood Kyle Johnson,T,12,5:23,5:44,5:38,17:17,Rochester Jack Maher,T,11,5:25,5:42,5:38,17:18,Holland West Ottawa Cal Magier,T,10,5:15,5:43,5:45,17:19,Pinckney Derek Hibbs,T,11,5:16,5:43,5:47,17:20,Temperance Bedford Jeff Warren,I,11,5:19,5:44,5:43,17:20,Macomb L'Anse Creuse North Matt Lacina,T,12,5:26,5:44,5:42,17:21,Caledonia Bratton Dennis,T,11,5:17,5:39,5:50,17:21,Clarkston Jalen Payne,T,10,5:22,5:47,5:35,17:21,Grand Blanc John Chase,T,12,5:23,5:40,5:46,17:21,Warren DeLaSalle Parker Snavely,T,12,5:13,5:39,5:41,17:21,White Lake Lakeland Zachary Kughn,T,9,5:23,5:47,5:41,17:22,Grand Blanc Nicholas Lefler,T,10,5:21,5:45,5:45,17:22,Grand Blanc David Linn,T,12,5:17,5:48,5:49,17:25,Portage Northern Alex Brock,T,11,5:21,5:46,5:47,17:27,Holland West Ottawa Patrick Vaughn,T,12,5:25,5:50,5:41,17:28,Warren DeLaSalle Adrian Warga-Kane,T,11,5:20,5:46,5:50,17:29,Portage Northern Troy Tidwell,T,10,5:19,5:49,5:50,17:30,Temperance Bedford Holley Danforth,T,12,5:10,5:50,6:03,17:32,Grosse Pointe South Craig Dudley,T,9,5:30,5:50,5:42,17:34,White Lake Lakeland Chris Carbary,I,12,5:20,5:52,5:46,17:34,Macomb L'Anse Creuse North Evan Zych,T,10,5:26,5:44,5:54,17:36,Caledonia Derek Gielarowski,T,9,5:33,5:54,5:37,17:38,Plymouth Eric Nordquist,T,11,5:15,5:46,5:58,17:39,Clarkston Daniel Douches,T,11,5:24,5:49,5:57,17:40,Okemos Mike Seago,T,11,5:24,5:41,5:59,17:43,Grosse Pointe North Michael Bellovich,T,12,5:20,6:02,5:50,17:44,Grosse Pointe South Joey Burelle,I,12,5:19,5:48,5:58,17:44,Sterling Heights Stevenson David Gould,T,10,5:33,5:56,5:44,17:46,Bay City Western Colin Creagh,I,10,5:32,5:50,5:50,17:46,Macomb L'Anse Creuse North Paul Joseph,T,12,5:28,5:54,5:52,17:48,Grosse Pointe North Mitch Spelde,T,12,5:31,5:54,5:54,17:50,Holland West Ottawa Brad Hull,T,11,5:20,5:55,6:00,17:51,Okemos Colin Nugent,T,12,5:25,5:59,5:59,17:52,Grosse Pointe South Seph Dabrowski,T,9,5:24,5:57,5:57,17:52,Okemos Elijah Smith,T,12,5:26,6:03,5:52,17:54,Portage Northern Drew Raftopoulos,T,12,5:28,5:54,5:58,17:55,Rochester Adams Kyle Lacey,T,11,5:26,5:59,5:55,17:56,Grosse Pointe North Jordan Johnson,T,12,5:29,5:59,5:54,17:57,Caledonia Tyler Vogt,T,12,5:34,6:00,5:54,17:58,Grand Blanc Dhanoa Damon,T,11,5:28,5:58,6:02,18:04,East Kentwood Stephen Balaze,T,10,5:35,6:09,5:55,18:11,Plymouth Brendan Clover,T,9,5:39,6:09,5:54,18:11,White Lake Lakeland Andrew Charnesky,T,12,5:29,6:02,6:15,18:17,Grosse Pointe North Dave Padalino,T,11,5:29,6:02,6:16,18:17,Grosse Pointe North David Reddmann,I,12,5:23,6:08,6:13,18:21,Clinton Township Chippewa Valley Martin Fleszar,T,12,5:34,6:18,6:06,18:34,Grosse Pointe South Jared Kilpatrick,T,12,5:43,6:29,6:29,19:21,Rochester
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
GRADE RESULTS - D1 BOYS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Nathan Martis Saline 9 16:41.3 2 Edward Komph New Baltimore Anchor Bay 9 16:42.4 3 Adam Bruderick Clarkston 9 16:47.9 4 Connor Manion East Kentwood 9 16:52.7 5 Miles Felton Canton 9 16:54.8 6 Garett Zuk White Lake Lakeland 9 16:59.9 7 Paul Ausum Highland-Milford 9 17:05.7 8 Zachary Kughn Grand Blanc 9 17:21.8 9 Craig Dudley White Lake Lakeland 9 17:33.5 10 Derek Gielarowski Plymouth 9 17:37.9 11 Seph Dabrowski Okemos 9 17:51.9 12 Brendan Clover White Lake Lakeland 9 18:10.9
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Omar Kaddurah Grand Blanc 10 15:43.3 2 Stephen Rich Holland West Ottawa 10 15:59.9 3 Joe Duff Grand Haven 10 16:01.2 4 Austin Whitelaw Monroe 10 16:02.7 5 Jeremy Dickie Swartz Creek 10 16:09.3 6 Spencer Gerber Rockford 10 16:21.0 7 Scott Albaugh Waterford Mott 10 16:24.3 8 Samuel Parlette Walled Lake Northern 10 16:24.3 9 Nick Kaiser Temperance Bedford 10 16:27.8 10 Austin Zebrowski Detroit Catholic Central 10 16:28.0 11 Andrew Barnett Saline 10 16:32.1 12 Blake Yard South Lyon 10 16:32.4 13 John Paul Zebrowski Detroit Catholic Central 10 16:34.9 14 Jake Lauka Lake Orion 10 16:35.7 15 Shawn Shove Highland-Milford 10 16:36.7 16 Tim Woodcock Muskegon Mona Shores 10 16:39.1 17 Joe Porcari Plymouth 10 16:42.5 18 Steven Ek Rockford 10 16:43.1 19 Jake Magier Pinckney 10 16:46.8 20 Andrew Garcia-Garrison Detroit Catholic Central 10 16:49.6 21 Joseph Schubring Novi 10 16:50.4 22 Christian Bonzheim Clarkston 10 16:50.7 23 Akshay Jetli Ann Arbor Huron 10 16:52.5 24 Mike Potoniec Rochester Adams 10 16:55.0 25 Ryan Haag Bay City Western 10 16:55.1 26 Jordan Henning Kalamazoo Central 10 16:57.2 27 Andrew Cusmano Warren DeLaSalle 10 16:58.6 28 Drake Carr Grand Blanc 10 17:00.5 29 Dylan Danowski Highland-Milford 10 17:01.1 30 Nick Culbertson Macomb Dakota 10 17:01.2 31 Alex Waldvogel Portage Central 10 17:03.7 32 Nate Benton Highland-Milford 10 17:11.9 33 Tyler Babinec Holland West Ottawa 10 17:13.5 34 David Hendrickson Saline 10 17:15.5 35 Cal Magier Pinckney 10 17:18.7 36 Jalen Payne Grand Blanc 10 17:20.5 37 Nicholas Lefler Grand Blanc 10 17:21.2 38 Troy Tidwell Temperance Bedford 10 17:29.1 39 Evan Zych Caledonia 10 17:35.5 40 David Gould Bay City Western 10 17:45.5 41 Colin Creagh Macomb L'Anse Creuse North 10 17:45.7 42 Stephen Balaze Plymouth 10 18:10.4
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Mike Atchoo Troy 11 15:22.9 2 Nathan Karr Ann Arbor Pioneer 11 15:34.8 3 Sean Bone Lake Orion 11 15:37.8 4 Nate Huff Highland-Milford 11 15:43.3 5 Kyle Roche Walled Lake Central 11 15:44.5 6 Michael Blaszczyk Novi 11 15:45.1 7 Nick Kern Ann Arbor Pioneer 11 15:46.2 8 Ricardo Galindo Detroit Catholic Central 11 15:52.8 9 Tommy Valade Temperance Bedford 11 15:54.2 10 Adam Kern Ann Arbor Pioneer 11 15:55.3 11 Isaac Cox East Kentwood 11 15:58.4 12 Alex Katona Waterford Kettering 11 16:02.0 13 Nathaniel Ellsworth Saginaw Heritage 11 16:07.5 14 Tanner Pesonen Pinckney 11 16:11.2 15 Frank Griffiths Northville 11 16:15.6 16 Drew Sanseverino Monroe 11 16:18.0 17 Viktor Puskorius Detroit Catholic Central 11 16:20.6 18 Chris Griffin Rochester Adams 11 16:22.4 19 Matt Kabacinski Bay City Western 11 16:22.7 20 Kevin Egedy Ann Arbor Huron 11 16:22.7 21 Josh Partridge Brighton 11 16:23.4 22 Stefan Morell White Lake Lakeland 11 16:25.6 23 Chad Norton Walled Lake Central 11 16:25.6 24 Andrew Harper Saline 11 16:26.1 25 Matt Popielarz Saginaw Heritage 11 16:26.3 26 Grant Gunneson Rockford 11 16:26.7 27 Andres Sanz-Guerrero Ann Arbor Pioneer 11 16:26.9 28 Joe Billian Kalamazo Loy Norrix 11 16:27.1 29 Kort Alexander Caledonia 11 16:27.7 30 Clay Woll Howell 11 16:28.4 31 Nick Shear Rockford 11 16:28.6 32 Cody Osterhouse Portage Northern 11 16:29.9 33 James Yau Troy 11 16:30.3 34 Joe Frakes Ann Arbor Pioneer 11 16:30.6 35 Daniel Egner Novi 11 16:32.9 36 Warren Buzzard Plymouth 11 16:34.0 37 Nick Burt Highland-Milford 11 16:35.3 38 Tyler Belyea Okemos 11 16:36.1 39 Matt Neumann Plymouth 11 16:37.0 40 Nick Perry Brownstown Woodhaven 11 16:39.0 41 Kousei Yajima Walled Lake Western 11 16:39.6 42 Drake Veitenheimer Rockford 11 16:41.4 43 Adrian Ottens Jenison 11 16:41.4 44 Stephen Glinski Warren DeLaSalle 11 16:42.4 45 Nathan Ziolko Lake Orion 11 16:43.6 46 Brent Rolfe White Lake Lakeland 11 16:44.4 47 Marcus Rogers Pinckney 11 16:44.5 48 Michael Lahner Pinckney 11 16:46.8 49 Geoffrey Giese Novi 11 16:48.2 50 Ryan Gilbert Lansing Eastern 11 16:49.4 51 Umakanthan Kavin Okemos 11 16:50.1 52 Croix Jastrow Saline 11 16:51.3 53 Ian Zawacki Monroe 11 16:54.5 54 Theo Kempf Royal Oak 11 16:56.9 55 Patrick Cruitt Okemos 11 16:57.1 56 Zachary Garman Monroe 11 16:59.1 57 Alex Minghine Novi 11 17:02.0 58 Tyler Garofalo Rochester Adams 11 17:04.4 59 Mahamud Sharif East Kentwood 11 17:08.9 60 Chad Machinski Temperance Bedford 11 17:11.2 61 Kyle Smith Warren DeLaSalle 11 17:14.7 62 Carter Delrosario East Kentwood 11 17:16.9 63 Jack Maher Holland West Ottawa 11 17:17.8 64 Jeff Warren Macomb L'Anse Creuse North 11 17:19.7 65 Derek Hibbs Temperance Bedford 11 17:20.0 66 Bratton Dennis Clarkston 11 17:20.7 67 Alex Brock Holland West Ottawa 11 17:26.4 68 Adrian Warga-Kane Portage Northern 11 17:28.5 69 Eric Nordquist Clarkston 11 17:38.1 70 Daniel Douches Okemos 11 17:39.4 71 Mike Seago Grosse Pointe North 11 17:42.2 72 Brad Hull Okemos 11 17:50.6 73 Kyle Lacey Grosse Pointe North 11 17:55.5 74 Dhanoa Damon East Kentwood 11 18:03.5 75 Dave Padalino Grosse Pointe North 11 18:16.8
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Stephen Walker Midland Dow 12 15:18.6 2 Michael Murphy Brother Rice 12 15:23.2 3 Edwin Gay Grosse Pointe South 12 15:28.4 4 Kenny Laskowski Rochester 12 15:29.9 5 Matt Vander Roest Ann Arbor Huron 12 15:31.1 6 Matt Wines Pinckney 12 15:31.9 7 Dan Culbertson Ann Arbor Pioneer 12 15:35.8 8 Ryan Ziolko Lake Orion 12 15:38.8 9 Jeremiah Hargett Lake Orion 12 15:39.6 10 Travis Borchard Saginaw Heritage 12 15:40.1 11 Brett Burdick Grand Blanc 12 15:43.5 12 Jon Hurrell Bay City Western 12 15:44.0 13 Arthur Acevedo Saginaw Heritage 12 15:47.0 14 Ben Miller Warren DeLaSalle 12 15:48.2 15 Elmar Engholm Plymouth 12 15:48.8 16 Fasika Aklilu East Kentwood 12 15:49.2 17 Mike Reimann Rochester Adams 12 15:49.2 18 Anthony Sterzick Caledonia 12 15:55.3 19 Brian Conn Saline 12 15:57.1 20 Brockton Feltman Grand Ledge 12 15:58.8 21 David Wallington Ann Arbor Pioneer 12 16:05.0 22 Brandon Cushman Saginaw Heritage 12 16:05.2 23 George Goad Rockford 12 16:10.0 24 Brenden Lagios Holly 12 16:10.4 25 Alex Lindsay Rochester Adams 12 16:11.6 26 Pablo Ruiz Bay City Western 12 16:12.2 27 Alex Bladecki Bay City Western 12 16:12.3 28 James Malony Wyandotte Roosevelt 12 16:13.3 29 Duncan Spitz Canton 12 16:14.4 30 Qais Alkirsh Dearborn Fordson 12 16:14.7 31 Joe Graves Hartland 12 16:15.1 32 Brian Schreur Holland West Ottawa 12 16:15.4 33 Deion Pruitt Ann Arbor Huron 12 16:15.4 34 Ben Diefenbach Caledonia 12 16:16.2 35 Caleb Kline Ann Arbor Huron 12 16:16.3 36 Nicholas Petro Monroe 12 16:17.9 37 Alex Toloff Detroit Catholic Central 12 16:19.1 38 Matt Devey Salem 12 16:20.0 39 Adham Aljahmi Dearborn Fordson 12 16:20.6 40 Jeff Kuhl Clarkston 12 16:21.5 41 Kevin Mahar Hartland 12 16:21.6 42 Evan Toyzan Bay City Western 12 16:22.2 43 Ryan Hladik Flushing 12 16:22.4 44 Tommy VanOosten Battle Creek Lakeview 12 16:25.5 45 Chris Lotz Pinckney 12 16:26.2 46 David Funke Detroit U-D Jesuit 12 16:27.7 47 Thomas Butler Novi 12 16:29.3 48 Kevin Hendrickson Saline 12 16:30.5 49 Daniel Ma Rochester 12 16:31.0 50 Andrew Kalenkiewicz Monroe 12 16:33.1 51 Kyle Clinton Canton 12 16:34.3 52 Anthony Rocco Rochester 12 16:34.4 53 Taylor Williams Portage Northern 12 16:37.5 54 Cameron Alcala Rochester Adams 12 16:37.9 55 Eric Spitz Holt 12 16:39.3 56 Brad Vincent Romeo 12 16:41.0 57 Derek Lax Plymouth 12 16:42.0 58 Rich Sholtis Rockford 12 16:42.4 59 Matt Vanegmond Grosse Pointe North 12 16:42.7 60 Jack Mott Saginaw Heritage 12 16:43.9 61 Dylan Anderson Caledonia 12 16:44.1 62 Shaun Slater Portage Northern 12 16:45.4 63 Jack Lassaline Ann Arbor Huron 12 16:45.5 64 Killian Smith Warren DeLaSalle 12 16:46.9 65 Dane Baase Saginaw Heritage 12 16:47.5 66 Kellen Mcelrath Holland West Ottawa 12 16:48.3 67 Johann Britting Clarkston 12 16:51.1 68 Chris Sherlock White Lake Lakeland 12 16:52.1 69 Mark Balle Grosse Pointe North 12 16:52.8 70 Alex Lance Traverse City Central 12 16:55.8 71 Jacob Carless Novi 12 16:55.9 72 Forbes Dever Clarkston 12 16:56.1 73 John Davies Grosse Pointe South 12 16:56.2 74 Sean Ohman Portage Northern 12 16:58.7 75 Jordan Call Temperance Bedford 12 16:59.0 76 Scott Hoffman Detroit Catholic Central 12 17:02.2 77 Phil Baldick Macomb Dakota 12 17:02.9 78 Daniel Dickson Grosse Pointe South 12 17:03.4 79 Matt Tague Okemos 12 17:04.3 80 Garrett Devoe Rochester 12 17:04.4 81 Darryl Jessup Highland-Milford 12 17:05.0 82 Jack Dalton Northville 12 17:05.3 83 Mike Walther East Detroit 12 17:05.8 84 Brett Rossio Monroe 12 17:06.9 85 Ian Prochaska Lake Orion 12 17:07.3 86 John Vaneizenga East Kentwood 12 17:08.5 87 Tyler Gatlin Swartz Creek 12 17:09.6 88 Zach Prochaska Lake Orion 12 17:09.8 89 Brett Blakely Rochester 12 17:12.3 90 Andrew Althaus Temperance Bedford 12 17:13.4 91 Kyle Johnson Rochester 12 17:16.4 92 Matt Lacina Caledonia 12 17:20.4 93 John Chase Warren DeLaSalle 12 17:20.7 94 Parker Snavely White Lake Lakeland 12 17:21.0 95 David Linn Portage Northern 12 17:25.0 96 Patrick Vaughn Warren DeLaSalle 12 17:27.9 97 Holley Danforth Grosse Pointe South 12 17:32.0 98 Chris Carbary Macomb L'Anse Creuse North 12 17:33.4 99 Joey Burelle Sterling Heights Stevenson 12 17:43.3 100 Michael Bellovich Grosse Pointe South 12 17:43.8 101 Paul Joseph Grosse Pointe North 12 17:47.5 102 Mitch Spelde Holland West Ottawa 12 17:49.4 103 Colin Nugent Grosse Pointe South 12 17:51.5 104 Elijah Smith Portage Northern 12 17:54.0 105 Drew Raftopoulos Rochester Adams 12 17:54.4 106 Jordan Johnson Caledonia 12 17:56.1 107 Tyler Vogt Grand Blanc 12 17:57.6 108 Andrew Charnesky Grosse Pointe North 12 18:16.9 109 David Reddmann Clinton Township Chippewa Valley 12 18:20.2 110 Martin Fleszar Grosse Pointe South 12 18:33.1 111 Jared Kilpatrick Rochester 12 19:20.5
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
Div. II
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 TEAM RESULTS - D2 BOYS
1. 59 Linden (15:57.3 79:46.4) ==================================================== 1 2 Jake Hord 11 15:42.9 2 3 Brad Ferrara 12 15:45.5 3 9 Brendan Sage 11 15:52.9 4 16 Kyle LeMieux 12 16:03.4 5 29 Dylan Ryan 11 16:21.7 6 ( 49) Mark Wright 10 16:40.2 7 ( 94) Garret Chappell 11 17:10.3
2. 174 Vicksburg (16:23.3 81:56.5) ==================================================== 1 10 Chris Ryan 12 15:57.0 2 13 Mark Beams 11 15:57.6 3 32 John Ryan 12 16:28.8 4 39 Ryan Bowman 10 16:32.4 5 80 Jake Andrews 11 17:00.7 6 (101) Daniel Schriemer 11 17:19.4 7 (108) John Stokes 9 17:28.5
3. 191 Otsego (16:28.3 82:21.5) ==================================================== 1 8 Tommy Brinn 12 15:52.0 2 31 Robert Underwood 10 16:27.3 3 45 Bryan Harvey 9 16:36.8 4 53 Matt Darnell 11 16:42.3 5 54 Trevor Brinn 10 16:43.1 6 (131) Chad Harvey 12 17:44.6 7 (138) Nate Dendel 12 17:52.0
4. 215 Chelsea (16:28.4 82:22.0) ==================================================== 1 5 August Pappas 10 15:49.1 2 20 Bryce Bradley 10 16:10.3 3 25 Peter Wilke 12 16:18.2 4 82 Dominic Conyheave 12 17:01.6 5 83 Nick Hewitt 12 17:02.8 6 ( 84) Geoff Smith-Woolams 11 17:03.2 7 (107) Mark Smith 12 17:27.0
5. 222 Grand Rapids Forest Hills Eastern (16:29.2 82:26.0) ==================================================== 1 4 Garrett Cullen 11 15:45.8 2 21 Spencer Ferris 10 16:12.7 3 24 Chad Scott 11 16:17.3 4 76 Jay Ferris 12 16:57.4 5 97 Alex Barber 12 17:12.8 6 (155) Colin Kammeraad 12 18:12.1 7 (168) Erik Bates 11 18:28.0
6. 225 Williamston (16:33.1 82:45.2) ==================================================== 1 15 John Risch 12 16:02.1 2 27 Spencer Pioszak 11 16:20.3 3 41 Alex Robitaille 12 16:34.3 4 69 Andrew Syrek 11 16:53.5 5 73 Brandon Heins 11 16:55.0 6 ( 77) Greg Lutzke 10 16:57.6 7 (105) Sam Sukovich 11 17:25.5
7. 266 Fremont (16:38.7 83:13.1) ==================================================== 1 12 Nick Butcher 10 15:57.6 2 51 Tommy Jewett 10 16:41.4 3 56 Charlie Fias 10 16:43.5 4 62 Max Morrison 12 16:47.3 5 85 Jake Featherstone 10 17:03.3 6 (104) Matt Carlson 12 17:24.8 7 (145) Sam Schuiteman 10 18:01.6
8. 281 Ionia (16:39.9 83:19.2) ==================================================== 1 7 Kyle Slaughter 12 15:49.6 2 43 Tyler Ellis 10 16:36.3 3 64 Connor Montgomery 9 16:49.2 4 74 Austin Alcala 11 16:55.5 5 93 Joe Bauer 12 17:08.6 6 (118) Don Blight 10 17:32.6 7 (130) Kevin O'Connor 12 17:44.0
9. 288 Fenton (16:44.0 83:39.7) ==================================================== 1 23 Evan Bancroft 12 16:16.8 2 36 Matthew Gilbert 9 16:31.4 3 52 Nicholas French 11 16:41.6 4 88 Kyle Maddock 11 17:04.1 5 89 Patrick Hennig 11 17:05.8 6 (113) Victor Matthews 12 17:30.6 7 (182) Joshua Csapo 11 18:48.7
10. 302 Flint Powers Catholic (16:43.6 83:37.7) ==================================================== 1 11 Joseph Maki 12 15:57.2 2 61 Dan Foley 11 16:47.3 3 68 Justin Waraniak 11 16:52.8 4 71 Kyle Hresko 11 16:53.8 5 91 Matthew Wallace 11 17:06.6 6 (116) Don Barger 12 17:31.2 7 (163) Michael Stratton 10 18:21.2
11. 313 St. Johns (16:49.4 84:06.9) ==================================================== 1 14 Alex Salemi 11 15:58.6 2 17 Morsi Rayyan 11 16:03.5 3 46 Garret Parsons 11 16:37.7 4 63 Nathan Schafer 12 16:48.5 5 173 Stephen Kay 11 18:38.6 6 (187) Jacob Frankmann 9 19:06.3 7 (188) Zack Dvorak 12 19:16.3
12. 339 Grand Rapids South Christian (16:53.6 84:28.0) ==================================================== 1 37 Michael DeMann 12 16:31.6 2 47 Ben Bosch 11 16:38.1 3 58 Brendan Baars 11 16:45.9 4 78 Steve Johnson 12 16:58.5 5 119 David Huizingh 12 17:33.9 6 (125) Nick Gesink 12 17:38.7 7 (126) Rob Docter 12 17:38.9
13. 340 Mattawan (16:47.7 83:58.3) ==================================================== 1 1 Jeff MacMillan 12 15:34.7 2 44 Alex Standiford 10 16:36.3 3 70 Matt Kuhn 12 16:53.8 4 98 Thomas Meeker 9 17:13.4 5 127 Cam Berry 12 17:40.1 6 (152) Gavin Fisher 11 18:10.5 7 (189) Chris Fish 12 19:22.3
14. 341 Grand Rapids Christian (16:54.1 84:30.1) ==================================================== 1 35 Kevin Peterson 12 16:30.1 2 38 Eric Doornbos 12 16:31.9 3 66 Gabe Gunnink 12 16:51.4 4 81 Grant Ludema 10 17:01.0 5 121 Casey Hannink 12 17:35.7 6 (136) Kai Koopman 12 17:51.0 7 (154) Jacob Kuyvenhoven 10 18:12.0
15. 346 Sturgis (16:55.8 84:39.0) ==================================================== 1 28 Jay Marshall 11 16:20.6 2 42 Kam Mills 11 16:35.8 3 55 Matt Huff 11 16:43.4 4 109 Josh Swett 11 17:28.9 5 112 Thom Griffith 11 17:30.3 6 (164) Neal Schlack 10 18:21.6 7 (170) Jacob Boyd 11 18:35.7
16. 355 Byron Center (16:55.9 84:39.2) ==================================================== 1 22 David VandeBunte 12 16:15.2 2 26 Jeff Sattler 10 16:19.5 3 65 Zac Bigelow 12 16:50.9 4 96 Michael Wolfe 12 17:11.8 5 146 Daniel VandeBunte 10 18:01.8 6 (174) Kyle Clifton 10 18:40.4 7 (178) Colin Ludema 10 18:45.0
17. 374 East Lansing (16:54.7 84:33.2) ==================================================== 1 6 Matt Hoshal 11 15:49.4 2 60 Will Kogut 12 16:46.8 3 75 Robbie Glew 10 16:55.5 4 92 Daniel Richardson 10 17:07.0 5 141 Eric Regalbutto 11 17:54.5 6 (144) Ted McGinn 10 18:00.8 7 (149) Banjor Musa 12 18:05.9
18. 424 Alma (17:05.2 85:25.7) ==================================================== 1 50 Corbin Lott 12 16:41.3 2 67 Ron Campbell 11 16:51.6 3 90 Nathaniel Holmes 11 17:06.0 4 95 Roger Uplegger 11 17:10.9 5 122 Derek Devine 11 17:35.9 6 (123) Alex Stahl 11 17:36.1 7 (162) Kegan Gibson 11 18:19.8
19. 447 St. Clair (17:13.1 86:05.3) ==================================================== 1 18 Derrick Laparl 11 16:08.9 2 34 Nick Brosky 11 16:30.0 3 110 Matt Heminger 12 17:29.6 4 134 Patrick Miller 10 17:46.9 5 151 Dave Wilemski 12 18:09.9 6 (184) Greg Gizowski 11 18:56.9 7 (185) Randy Gotler 9 18:57.0
20. 513 Sparta (17:24.7 87:03.4) ==================================================== 1 33 Nate Dahlgren 12 16:29.3 2 79 Alden Christafferson 10 16:58.7 3 99 Brandon George 9 17:17.3 4 143 Jake Gilman 10 18:00.3 5 159 Jake Versluys 10 18:17.8 6 (171) Dustin Reed 12 18:36.1 7 (172) Edward Mazurkiewicz 11 18:36.2
21. 517 Cadillac (17:21.4 86:46.8) ==================================================== 1 59 Evan Roycraft 12 16:46.5 2 86 Shawn Simon 12 17:03.6 3 111 Jake Stearns 12 17:29.8 4 128 Tyler Pullen 11 17:40.4 5 133 Chris Richerd 12 17:46.5 6 (140) Ryan Hearth 9 17:53.9 7 (176) Bryce Welsh 12 18:42.5
22. 540 Pontiac Notre Dame Prep (17:30.3 87:31.1) ==================================================== 1 40 Brad Lorant 11 16:33.9 2 57 Chris Burns 11 16:45.7 3 142 Logan Lawson 12 17:55.8 4 148 Matt Kurowski 12 18:04.1 5 153 Charles Hayden 9 18:11.6 6 (191) Brian McFawn 12 19:34.9 7 (192) Brett Kramer 10 19:55.8
23. 541 Ogemaw Heights (17:27.1 87:15.1) ==================================================== 1 30 Martin Nelkie 11 16:22.4 2 117 Brian Valley 11 17:31.5 3 120 Mike Lentz 12 17:34.8 4 124 Casey Taylor 11 17:38.3 5 150 Steven Wysocki 10 18:08.1 6 (181) Bob Brent 11 18:47.8 7 (183) George Farmer 11 18:52.1
24. 568 Tecumseh (17:34.1 87:50.1) ==================================================== 1 48 Leon Miller 10 16:38.6 2 102 Josh Short 11 17:21.5 3 114 Matt Roberts 12 17:31.0 4 139 Calvin Heim 12 17:53.2 5 165 Austin See 11 18:25.8 6 (166) Dan Robertson 11 18:26.2 7 (169) Joe Forest 9 18:29.4
25. 636 Lapeer East (17:43.2 88:35.9) ==================================================== 1 100 Cody Coulter 12 17:18.3 2 115 Zach Kirby 12 17:31.1 3 129 Jeff Baeckeroot 12 17:41.9 4 135 Joe Taylor 11 17:49.7 5 157 Bryan Bush 12 18:14.9 6 (158) Camden Maresh 12 18:17.4 7 (161) Kyle Griffin 11 18:19.1
26. 654 Carleton Airport (17:53.4 89:26.6) ==================================================== 1 19 Evan Krzyske 11 16:10.2 2 137 Bobby Sharron 12 17:51.6 3 156 Ken Domingue 11 18:14.6 4 167 Mike Manor 12 18:28.0 5 175 Kyle Long 10 18:42.2 6 (180) Mike Lancina 12 18:46.8 7 (190) Adam Uhl 10 19:33.8
27. 664 Trenton (17:52.3 89:21.4) ==================================================== 1 87 Aaron Horst 11 17:03.7 2 106 Jacob Sclater 10 17:26.7 3 132 Elias Swade 12 17:46.0 4 160 Michael Nowak 11 18:19.0 5 179 Kurtis Brushaber 9 18:46.0 6 (186) Matthew Streamer 9 19:00.2 7 (193) Adam Toska 9 20:01.8
28. 693 Richmond (18:13.2 91:05.8) ==================================================== 1 72 Emery Pitcel 12 16:54.9 2 103 Brett Burg 12 17:22.0 3 147 Dustin Pitcel 9 18:02.3 4 177 Grant Hafner 11 18:44.0 5 194 Michael Graham 9 20:02.6 6 (195) Tom Beindit 12 21:54.5
Page 1 MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 696 Reed Kamyszek Grand Rapids Kenowa Hills 11 I 15:32.2 2 593 Jeff MacMillan Mattawan 12 T 15:34.7 3 584 Jake Hord Linden 11 T 15:42.9 4 693 Mike Darnell Gibraltar Carlson 11 I 15:45.2 5 583 Brad Ferrara Linden 12 T 15:45.5 6 556 Garrett Cullen Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 15:45.8 7 515 August Pappas Chelsea 10 T 15:49.1 8 520 Matt Hoshal East Lansing 11 T 15:49.4 9 574 Kyle Slaughter Ionia 12 T 15:49.6 10 692 Jake Batch Fruitport 12 I 15:51.4 11 603 Tommy Brinn Otsego 12 T 15:52.0 12 587 Brendan Sage Linden 11 T 15:52.9 13 725 Xavier Manalo St. Clair Shores Lake Shore 12 I 15:53.9 14 690 Ben Carruthers Dexter 11 I 15:55.6 15 683 Daniel Suber Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 12 I 15:56.6 16 668 Chris Ryan Vicksburg 12 T 15:57.0 17 536 Joseph Maki Flint Powers Catholic 12 T 15:57.2 18 540 Nick Butcher Fremont 10 T 15:57.6 19 666 Mark Beams Vicksburg 11 T 15:57.6 20 700 Ian Hancke Haslett 11 I 15:58.1 21 642 Alex Salemi St. Johns 11 T 15:58.6 22 713 Robbie Pemberton Petoskey 12 I 16:01.3 23 675 John Risch Williamston 12 T 16:02.1 24 712 Brandon Hoffman Parma Western 12 I 16:03.0 25 585 Kyle LeMieux Linden 12 T 16:03.4 26 641 Morsi Rayyan St. Johns 11 T 16:03.5 27 707 Kyle Anderson Milan 12 I 16:04.5 28 695 Jimmy Mckeiver Grand Rapids Catholic Central 12 I 16:05.0 29 702 Kevin Barry Lansing Waverly 12 I 16:05.2 30 634 Derrick Laparl St. Clair 11 T 16:08.9 31 506 Evan Krzyske Carleton Airport 11 T 16:10.2 32 512 Bryce Bradley Chelsea 10 T 16:10.3 33 558 Spencer Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 16:12.7 34 496 David VandeBunte Byron Center 12 T 16:15.2 35 526 Evan Bancroft Fenton 12 T 16:16.8 36 560 Chad Scott Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 16:17.3 37 518 Peter Wilke Chelsea 12 T 16:18.2 38 494 Jeff Sattler Byron Center 10 T 16:19.5 39 674 Spencer Pioszak Williamston 11 T 16:20.3 40 647 Jay Marshall Sturgis 11 T 16:20.6 41 586 Dylan Ryan Linden 11 T 16:21.7 42 599 Martin Nelkie Ogemaw Heights 11 T 16:22.4 43 699 T.J. Flagg Haslett 12 I 16:22.8 44 710 Calhoun Mark Niles 11 I 16:23.1 45 727 Collin Ludwig St. Joseph 11 I 16:24.7 46 723 Blake Rottschafer Spring Lake 12 I 16:25.8 47 718 Taylor Compton Hamilton 10 I 16:26.1 48 609 Robert Underwood Otsego 10 T 16:27.3 49 669 John Ryan Vicksburg 12 T 16:28.8 50 624 Nate Dahlgren Sparta 12 T 16:29.3 51 630 Nick Brosky St. Clair 11 T 16:30.0 52 552 Kevin Peterson Grand Rapids Christian 12 T 16:30.1 53 529 Matthew Gilbert Fenton 9 T 16:31.4 54 563 Michael DeMann Grand Rapids South Christian 12 T 16:31.6 55 548 Eric Doornbos Grand Rapids Christian 12 T 16:31.9 56 726 Sam Felton St. Joseph 11 I 16:31.9 57 667 Ryan Bowman Vicksburg 10 T 16:32.4 58 708 John Webb Monroe Jefferson 10 I 16:32.8 59 701 Troy Dailey Hastings 11 I 16:33.0 60 733 James Fisher Yale 11 I 16:33.3 61 615 Brad Lorant Pontiac Notre Dame Prep 11 T 16:33.9 62 676 Alex Robitaille Williamston 12 T 16:34.3 63 697 Russ Werra Grand Rapids Kenowa Hills 9 I 16:34.5 64 648 Kam Mills Sturgis 11 T 16:35.8 65 571 Tyler Ellis Ionia 10 T 16:36.3 66 595 Alex Standiford Mattawan 10 T 16:36.3 67 607 Bryan Harvey Otsego 9 T 16:36.8 68 685 Ryan Chaney Cedar Springs 12 I 16:37.1 69 640 Garret Parsons St. Johns 11 T 16:37.7 70 562 Ben Bosch Grand Rapids South Christian 11 T 16:38.1 71 654 Leon Miller Tecumseh 10 T 16:38.6 72 684 Anthony Perrotta Bloomfield Hills Lahser 11 I 16:39.6 73 588 Mark Wright Linden 10 T 16:40.2 74 488 Corbin Lott Alma 12 T 16:41.3 75 544 Tommy Jewett Fremont 10 T 16:41.4 76 704 Adrian Martinez Ludington 11 I 16:41.5 77 528 Nicholas French Fenton 11 T 16:41.6 78 729 Jeff Tuesley Three Rivers 12 I 16:42.0 79 605 Matt Darnell Otsego 11 T 16:42.3 80 604 Trevor Brinn Otsego 10 T 16:43.1 81 646 Matt Huff Sturgis 11 T 16:43.4 82 543 Charlie Fias Fremont 10 T 16:43.5 83 706 Michael Stewart Mason 11 I 16:45.0 84 610 Chris Burns Pontiac Notre Dame Prep 11 T 16:45.7 85 561 Brendan Baars Grand Rapids South Christian 11 T 16:45.9 86 501 Evan Roycraft Cadillac 12 T 16:46.5 87 521 Will Kogut East Lansing 12 T 16:46.8 88 534 Dan Foley Flint Powers Catholic 11 T 16:47.3 89 545 Max Morrison Fremont 12 T 16:47.3 90 716 John Morrill Remus Chippewa Hills 12 I 16:47.6 91 714 Morgan Timiney Plainwell 11 I 16:48.0 92 643 Nathan Schafer St. Johns 12 T 16:48.5 93 705 Jarron Brewer Marysville 12 I 16:49.2 94 573 Connor Montgomery Ionia 9 T 16:49.2 95 735 Chris Schulist Zeeland West 11 I 16:50.3 96 694 Fiodor Kessler Goodrich 9 I 16:50.6 97 491 Zac Bigelow Byron Center 12 T 16:50.9 98 728 Travis Sealy Three Rivers 12 I 16:51.3 99 549 Gabe Gunnink Grand Rapids Christian 12 T 16:51.4 100 485 Ron Campbell Alma 11 T 16:51.6 101 539 Justin Waraniak Flint Powers Catholic 11 T 16:52.8 102 711 Kieran McClintock Owosso 10 I 16:52.8 103 678 Andrew Syrek Williamston 11 T 16:53.5 104 591 Matt Kuhn Mattawan 12 T 16:53.8 105 535 Kyle Hresko Flint Powers Catholic 11 T 16:53.8 106 622 Emery Pitcel Richmond 12 T 16:54.9 107 672 Brandon Heins Williamston 11 T 16:55.0 108 682 Jack Howard Birmingham Seaholm 9 I 16:55.0 109 568 Austin Alcala Ionia 11 T 16:55.5 110 519 Robbie Glew East Lansing 10 T 16:55.5 111 717 Cameron Hutchinson Richland Gull Lake 10 I 16:56.3 112 687 Taylor Kasper Croswell-Lexington 12 I 16:56.9 113 557 Jay Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 16:57.4 114 673 Greg Lutzke Williamston 10 T 16:57.6 115 567 Steve Johnson Grand Rapids South Christian 12 T 16:58.5 116 623 Alden Christafferson Sparta 10 T 16:58.7 117 715 Andrew Franklin Remus Chippewa Hills 12 I 16:59.5 118 719 Steve Seward Riverview 12 I 16:59.8 119 709 Adrian Rios Muskegon Orchard View 12 I 17:00.1 120 665 Jake Andrews Vicksburg 11 T 17:00.7 121 551 Grant Ludema Grand Rapids Christian 10 T 17:01.0 122 513 Dominic Conyheave Chelsea 12 T 17:01.6 123 514 Nick Hewitt Chelsea 12 T 17:02.8 124 517 Geoff Smith-Woolams Chelsea 11 T 17:03.2 125 542 Jake Featherstone Fremont 10 T 17:03.3 126 502 Shawn Simon Cadillac 12 T 17:03.6 127 659 Aaron Horst Trenton 11 T 17:03.7 128 531 Kyle Maddock Fenton 11 T 17:04.1 129 703 Scott Boller Lapeer West 12 I 17:04.3 130 688 Adam Martinelli Croswell-Lexington 11 I 17:05.7 131 530 Patrick Hennig Fenton 11 T 17:05.8 132 487 Nathaniel Holmes Alma 11 T 17:06.0 133 538 Matthew Wallace Flint Powers Catholic 11 T 17:06.6 134 525 Daniel Richardson East Lansing 10 T 17:07.0 135 569 Joe Bauer Ionia 12 T 17:08.6 136 582 Garret Chappell Linden 11 T 17:10.3 137 490 Roger Uplegger Alma 11 T 17:10.9 138 497 Michael Wolfe Byron Center 12 T 17:11.8 139 554 Alex Barber Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 17:12.8 140 594 Thomas Meeker Mattawan 9 T 17:13.4 141 625 Brandon George Sparta 9 T 17:17.3 142 577 Cody Coulter Lapeer East 12 T 17:18.3 143 722 Steven Kramer Spring Lake 12 I 17:18.8 144 689 Stephen Kerr Dearborn Divine Child 12 I 17:18.9 145 670 Daniel Schriemer Vicksburg 11 T 17:19.4 146 657 Josh Short Tecumseh 11 T 17:21.5 147 618 Brett Burg Richmond 12 T 17:22.0 148 731 Neal White Wayland 12 I 17:22.3 149 686 Mike Stokley Cedar Springs 11 I 17:23.0 150 732 Greg Madendorp Whitehall 10 I 17:24.3 151 541 Matt Carlson Fremont 12 T 17:24.8 152 677 Sam Sukovich Williamston 11 T 17:25.5 153 662 Jacob Sclater Trenton 10 T 17:26.7 154 516 Mark Smith Chelsea 12 T 17:27.0 155 681 Josh Rivard Algonac 11 I 17:27.9 156 671 John Stokes Vicksburg 9 T 17:28.5 157 691 Josh Clark Edwardsburg 9 I 17:28.6 158 650 Josh Swett Sturgis 11 T 17:28.9 159 633 Matt Heminger St. Clair 12 T 17:29.6 160 503 Jake Stearns Cadillac 12 T 17:29.8 161 645 Thom Griffith Sturgis 11 T 17:30.3 162 532 Victor Matthews Fenton 12 T 17:30.6 163 655 Matt Roberts Tecumseh 12 T 17:31.0 164 579 Zach Kirby Lapeer East 12 T 17:31.1 165 533 Don Barger Flint Powers Catholic 12 T 17:31.2 166 601 Brian Valley Ogemaw Heights 11 T 17:31.5 167 570 Don Blight Ionia 10 T 17:32.6 168 734 Brian Walker Ypsilanti 12 I 17:33.5 169 566 David Huizingh Grand Rapids South Christian 12 T 17:33.9 170 598 Mike Lentz Ogemaw Heights 12 T 17:34.8 171 547 Casey Hannink Grand Rapids Christian 12 T 17:35.7 172 484 Derek Devine Alma 11 T 17:35.9 173 489 Alex Stahl Alma 11 T 17:36.1 174 600 Casey Taylor Ogemaw Heights 11 T 17:38.3 175 565 Nick Gesink Grand Rapids South Christian 12 T 17:38.7 176 564 Rob Docter Grand Rapids South Christian 12 T 17:38.9 177 589 Cam Berry Mattawan 12 T 17:40.1 178 499 Tyler Pullen Cadillac 11 T 17:40.4 179 575 Jeff Baeckeroot Lapeer East 12 T 17:41.9 180 724 Alex Chizmadia St. Clair Shores Lake Shore 11 I 17:42.7 181 572 Kevin O'Connor Ionia 12 T 17:44.0 182 608 Chad Harvey Otsego 12 T 17:44.6 183 664 Elias Swade Trenton 12 T 17:46.0 184 500 Chris Richerd Cadillac 12 T 17:46.5 185 635 Patrick Miller St. Clair 10 T 17:46.9 186 720 David Hansen South Lyon East 11 I 17:48.2 187 679 Jacob Simmons Adrian 10 I 17:49.1 188 581 Joe Taylor Lapeer East 11 T 17:49.7 189 550 Kai Koopman Grand Rapids Christian 12 T 17:51.0 190 510 Bobby Sharron Carleton Airport 12 T 17:51.6 191 606 Nate Dendel Otsego 12 T 17:52.0 192 652 Calvin Heim Tecumseh 12 T 17:53.2 193 498 Ryan Hearth Cadillac 9 T 17:53.9 194 524 Eric Regalbutto East Lansing 11 T 17:54.5 195 614 Logan Lawson Pontiac Notre Dame Prep 12 T 17:55.8 196 730 Joe Sedlak Warren Lincoln 11 I 17:56.2 197 698 Michael Sitek Grosse Ile 12 I 17:58.6 198 626 Jake Gilman Sparta 10 T 18:00.3 199 522 Ted McGinn East Lansing 10 T 18:00.8 200 546 Sam Schuiteman Fremont 10 T 18:01.6 201 495 Daniel VandeBunte Byron Center 10 T 18:01.8 202 621 Dustin Pitcel Richmond 9 T 18:02.3 203 613 Matt Kurowski Pontiac Notre Dame Prep 12 T 18:04.1 204 523 Banjor Musa East Lansing 12 T 18:05.9 205 602 Steven Wysocki Ogemaw Heights 10 T 18:08.1 206 636 Dave Wilemski St. Clair 12 T 18:09.9 207 590 Gavin Fisher Mattawan 11 T 18:10.5 208 611 Charles Hayden Pontiac Notre Dame Prep 9 T 18:11.6 209 553 Jacob Kuyvenhoven Grand Rapids Christian 10 T 18:12.0 210 559 Colin Kammeraad Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 18:12.1 211 505 Ken Domingue Carleton Airport 11 T 18:14.6 212 680 Dominic Moscone Algonac 11 I 18:14.8 213 576 Bryan Bush Lapeer East 12 T 18:14.9 214 580 Camden Maresh Lapeer East 12 T 18:17.4 215 629 Jake Versluys Sparta 10 T 18:17.8 216 660 Michael Nowak Trenton 11 T 18:19.0 217 578 Kyle Griffin Lapeer East 11 T 18:19.1 218 486 Kegan Gibson Alma 11 T 18:19.8 219 537 Michael Stratton Flint Powers Catholic 10 T 18:21.2 220 649 Neal Schlack Sturgis 10 T 18:21.6 221 656 Austin See Tecumseh 11 T 18:25.8 222 653 Dan Robertson Tecumseh 11 T 18:26.2 223 509 Mike Manor Carleton Airport 12 T 18:28.0 224 555 Erik Bates Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 18:28.0 225 651 Joe Forest Tecumseh 9 T 18:29.4 226 644 Jacob Boyd Sturgis 11 T 18:35.7 227 628 Dustin Reed Sparta 12 T 18:36.1 228 627 Edward Mazurkiewicz Sparta 11 T 18:36.2 229 639 Stephen Kay St. Johns 11 T 18:38.6 230 492 Kyle Clifton Byron Center 10 T 18:40.4 231 508 Kyle Long Carleton Airport 10 T 18:42.2 232 504 Bryce Welsh Cadillac 12 T 18:42.5 233 620 Grant Hafner Richmond 11 T 18:44.0 234 493 Colin Ludema Byron Center 10 T 18:45.0 235 661 Kurtis Brushaber Trenton 9 T 18:46.0 236 507 Mike Lancina Carleton Airport 12 T 18:46.8 237 596 Bob Brent Ogemaw Heights 11 T 18:47.8 238 527 Joshua Csapo Fenton 11 T 18:48.7 239 597 George Farmer Ogemaw Heights 11 T 18:52.1 240 631 Greg Gizowski St. Clair 11 T 18:56.9 241 632 Randy Gotler St. Clair 9 T 18:57.0 242 663 Matthew Streamer Trenton 9 T 19:00.2 243 638 Jacob Frankmann St. Johns 9 T 19:06.3 244 637 Zack Dvorak St. Johns 12 T 19:16.3 245 592 Chris Fish Mattawan 12 T 19:22.3 246 511 Adam Uhl Carleton Airport 10 T 19:33.8 247 616 Brian McFawn Pontiac Notre Dame Prep 12 T 19:34.9 248 721 Spencer Layson South Lyon East 11 I 19:38.2 249 612 Brett Kramer Pontiac Notre Dame Prep 10 T 19:55.8 250 658 Adam Toska Trenton 9 T 20:01.8 251 619 Michael Graham Richmond 9 T 20:02.6 252 617 Tom Beindit Richmond 12 T 21:54.5
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Reed Kamyszek,I,11,4:52,5:05,5:02,15:33,Grand Rapids Kenowa Hills Jeff MacMillan,T,12,4:59,5:04,5:01,15:35,Mattawan Jake Hord,T,11,4:59,5:09,5:06,15:43,Linden Garrett Cullen,T,11,5:00,5:10,5:05,15:46,Grand Rapids Forest Hills Eastern Brad Ferrara,T,12,4:56,5:12,5:07,15:46,Linden Mike Darnell,I,11,4:57,5:13,5:05,15:46,Gibraltar Carlson August Pappas,T,10,5:02,5:11,5:05,15:50,Chelsea Matt Hoshal,T,11,5:03,5:12,5:05,15:50,East Lansing Kyle Slaughter,T,12,4:56,5:15,5:11,15:50,Ionia Tommy Brinn,T,12,5:05,5:12,5:06,15:52,Otsego Jake Batch,I,12,4:58,5:17,5:08,15:52,Fruitport Brendan Sage,T,11,5:04,5:15,5:05,15:53,Linden Xavier Manalo,I,12,5:01,5:17,5:07,15:54,St. Clair Shores Lake Shore Ben Carruthers,I,11,5:05,5:12,5:11,15:56,Dexter Chris Ryan,T,12,4:52,5:24,5:10,15:57,Vicksburg Daniel Suber,I,12,5:08,5:12,5:08,15:57,Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood Joseph Maki,T,12,5:01,5:16,5:11,15:58,Flint Powers Catholic Nick Butcher,T,10,4:59,5:15,5:14,15:58,Fremont Mark Beams,T,11,5:03,5:14,5:11,15:58,Vicksburg Alex Salemi,T,11,5:03,5:12,5:12,15:59,St. Johns Ian Hancke,I,11,4:59,5:19,5:07,15:59,Haslett Robbie Pemberton,I,12,4:59,5:19,5:13,16:02,Petoskey John Risch,T,12,5:09,5:09,5:15,16:03,Williamston Brandon Hoffman,I,12,5:03,5:16,5:13,16:03,Parma Western Kyle LeMieux,T,12,5:09,5:17,5:10,16:04,Linden Morsi Rayyan,T,11,5:06,5:18,5:12,16:04,St. Johns Jimmy Mckeiver,I,12,5:12,5:08,5:13,16:05,Grand Rapids Catholic Central Kyle Anderson,I,12,5:06,5:12,5:18,16:05,Milan Kevin Barry,I,12,5:04,5:23,5:10,16:06,Lansing Waverly Derrick Laparl,T,11,5:02,5:19,5:16,16:09,St. Clair Evan Krzyske,T,11,5:03,5:17,5:20,16:11,Carleton Airport Bryce Bradley,T,10,5:11,5:23,5:08,16:11,Chelsea Spencer Ferris,T,10,5:07,5:25,5:09,16:13,Grand Rapids Forest Hills Eastern David VandeBunte,T,12,4:59,5:16,5:23,16:16,Byron Center Evan Bancroft,T,12,5:04,5:32,5:15,16:17,Fenton Chad Scott,T,11,5:00,5:19,5:24,16:18,Grand Rapids Forest Hills Eastern Peter Wilke,T,12,5:10,5:23,5:18,16:19,Chelsea Jeff Sattler,T,10,5:09,5:24,5:16,16:20,Byron Center Jay Marshall,T,11,5:01,5:21,5:26,16:21,Sturgis Spencer Pioszak,T,11,5:11,5:22,5:17,16:21,Williamston Dylan Ryan,T,11,5:15,5:30,5:09,16:22,Linden Martin Nelkie,T,11,5:18,5:22,5:12,16:23,Ogemaw Heights T.J. Flagg,I,12,5:06,5:35,5:15,16:23,Haslett Calhoun Mark,I,11,5:01,5:21,5:25,16:24,Niles Collin Ludwig,I,11,5:05,5:26,5:23,16:25,St. Joseph Blake Rottschafer,I,12,5:09,5:27,5:22,16:26,Spring Lake Taylor Compton,I,10,5:08,5:24,5:23,16:27,Hamilton Robert Underwood,T,10,5:13,5:24,5:22,16:28,Otsego John Ryan,T,12,5:16,5:21,5:18,16:29,Vicksburg Nate Dahlgren,T,12,5:17,5:27,5:21,16:30,Sparta Nick Brosky,T,11,5:04,5:25,5:31,16:30,St. Clair Kevin Peterson,T,12,5:03,5:30,5:27,16:31,Grand Rapids Christian Matthew Gilbert,T,9,5:02,5:26,5:27,16:32,Fenton Eric Doornbos,T,12,5:11,5:27,5:26,16:32,Grand Rapids Christian Michael DeMann,T,12,5:11,5:27,5:22,16:32,Grand Rapids South Christian Sam Felton,I,11,5:05,5:24,5:31,16:32,St. Joseph Ryan Bowman,T,10,5:16,5:26,5:19,16:33,Vicksburg Troy Dailey,I,11,5:06,5:29,5:28,16:33,Hastings John Webb,I,10,5:06,5:27,5:30,16:33,Monroe Jefferson Brad Lorant,T,11,5:11,5:30,5:20,16:34,Pontiac Notre Dame Prep James Fisher,I,11,5:12,5:27,5:23,16:34,Yale Alex Robitaille,T,12,5:17,5:22,5:25,16:35,Williamston Russ Werra,I,9,5:15,5:29,5:19,16:35,Grand Rapids Kenowa Hills Kam Mills,T,11,5:23,5:22,5:22,16:36,Sturgis Tyler Ellis,T,10,5:07,5:30,5:27,16:37,Ionia Alex Standiford,T,10,5:11,5:31,5:23,16:37,Mattawan Bryan Harvey,T,9,5:15,5:33,5:16,16:37,Otsego Garret Parsons,T,11,5:13,5:36,5:20,16:38,St. Johns Ryan Chaney,I,12,5:18,5:27,5:23,16:38,Cedar Springs Ben Bosch,T,11,5:14,5:34,5:20,16:39,Grand Rapids South Christian Leon Miller,T,10,5:21,5:24,5:22,16:39,Tecumseh Anthony Perrotta,I,11,5:10,5:24,5:31,16:40,Bloomfield Hills Lahser Mark Wright,T,10,5:16,5:30,5:25,16:41,Linden Corbin Lott,T,12,5:16,5:24,5:28,16:42,Alma Nicholas French,T,11,5:10,5:32,5:28,16:42,Fenton Tommy Jewett,T,10,5:10,5:33,5:28,16:42,Fremont Adrian Martinez,I,11,5:05,5:34,5:30,16:42,Ludington Jeff Tuesley,I,12,5:20,5:24,5:26,16:42,Three Rivers Matt Darnell,T,11,5:14,5:32,5:28,16:43,Otsego Charlie Fias,T,10,5:07,5:34,5:30,16:44,Fremont Trevor Brinn,T,10,5:14,5:30,5:30,16:44,Otsego Matt Huff,T,11,5:22,5:27,5:23,16:44,Sturgis Michael Stewart,I,11,5:12,5:25,5:32,16:45,Mason Brendan Baars,T,11,5:15,5:38,5:24,16:46,Grand Rapids South Christian Chris Burns,T,11,5:12,5:32,5:32,16:46,Pontiac Notre Dame Prep Evan Roycraft,T,12,5:18,5:26,5:29,16:47,Cadillac Will Kogut,T,12,5:17,5:32,5:27,16:47,East Lansing Dan Foley,T,11,5:03,5:29,5:42,16:48,Flint Powers Catholic Max Morrison,T,12,5:13,5:34,5:28,16:48,Fremont Morgan Timiney,I,11,5:09,5:31,5:37,16:48,Plainwell John Morrill,I,12,5:11,5:35,5:27,16:48,Remus Chippewa Hills Nathan Schafer,T,12,5:17,5:32,5:29,16:49,St. Johns Connor Montgomery,T,9,5:18,5:32,5:28,16:50,Ionia Jarron Brewer,I,12,5:20,5:33,5:25,16:50,Marysville Zac Bigelow,T,12,5:05,5:32,5:41,16:51,Byron Center Fiodor Kessler,I,9,5:12,5:29,5:36,16:51,Goodrich Chris Schulist,I,11,5:14,5:40,5:26,16:51,Zeeland West Ron Campbell,T,11,5:22,5:32,5:27,16:52,Alma Gabe Gunnink,T,12,4:58,5:35,5:46,16:52,Grand Rapids Christian Travis Sealy,I,12,5:20,5:24,5:33,16:52,Three Rivers Justin Waraniak,T,11,5:13,5:31,5:36,16:53,Flint Powers Catholic Kieran McClintock,I,10,5:08,5:38,5:33,16:53,Owosso Kyle Hresko,T,11,5:23,5:33,5:26,16:54,Flint Powers Catholic Matt Kuhn,T,12,5:25,5:35,5:27,16:54,Mattawan Andrew Syrek,T,11,5:22,5:32,5:27,16:54,Williamston Emery Pitcel,T,12,5:06,5:18,5:53,16:55,Richmond Brandon Heins,T,11,5:18,5:33,5:34,16:55,Williamston Jack Howard,I,9,5:16,5:35,5:34,16:55,Birmingham Seaholm Robbie Glew,T,10,5:07,5:33,5:40,16:56,East Lansing Austin Alcala,T,11,5:14,5:39,5:30,16:56,Ionia Taylor Kasper,I,12,5:17,5:37,5:32,16:57,Croswell-Lexington Cameron Hutchinson,I,10,5:14,5:37,5:30,16:57,Richland Gull Lake Jay Ferris,T,12,5:05,5:45,5:35,16:58,Grand Rapids Forest Hills Eastern Greg Lutzke,T,10,5:26,5:31,5:29,16:58,Williamston Steve Johnson,T,12,5:18,5:35,5:34,16:59,Grand Rapids South Christian Alden Christafferson,T,10,5:23,5:34,5:30,16:59,Sparta Andrew Franklin,I,12,5:08,5:40,5:37,17:00,Remus Chippewa Hills Steve Seward,I,12,5:14,5:39,5:35,17:00,Riverview Grant Ludema,T,10,5:11,5:33,5:41,17:01,Grand Rapids Christian Jake Andrews,T,11,5:12,5:35,5:39,17:01,Vicksburg Adrian Rios,I,12,5:03,5:43,5:42,17:01,Muskegon Orchard View Dominic Conyheave,T,12,5:21,5:30,5:38,17:02,Chelsea Nick Hewitt,T,12,5:21,5:31,5:39,17:03,Chelsea Shawn Simon,T,12,5:03,5:39,5:44,17:04,Cadillac Geoff Smith-Woolams,T,11,5:23,5:40,5:30,17:04,Chelsea Jake Featherstone,T,10,5:12,5:35,5:40,17:04,Fremont Aaron Horst,T,11,5:13,5:44,5:36,17:04,Trenton Kyle Maddock,T,11,5:19,5:46,5:30,17:05,Fenton Scott Boller,I,12,5:18,5:37,5:38,17:05,Lapeer West Nathaniel Holmes,T,11,5:24,5:30,5:37,17:06,Alma Patrick Hennig,T,11,5:19,5:39,5:38,17:06,Fenton Adam Martinelli,I,11,5:13,5:37,5:39,17:06,Croswell-Lexington Daniel Richardson,T,10,5:27,5:29,5:36,17:07,East Lansing Matthew Wallace,T,11,5:19,5:37,5:37,17:07,Flint Powers Catholic Joe Bauer,T,12,5:12,5:43,5:41,17:09,Ionia Roger Uplegger,T,11,5:23,5:36,5:37,17:11,Alma Garret Chappell,T,11,5:28,5:37,5:35,17:11,Linden Michael Wolfe,T,12,5:21,5:41,5:37,17:12,Byron Center Alex Barber,T,12,5:24,5:38,5:36,17:13,Grand Rapids Forest Hills Eastern Thomas Meeker,T,9,5:26,5:37,5:36,17:14,Mattawan Brandon George,T,9,5:25,5:39,5:40,17:18,Sparta Cody Coulter,T,12,5:15,5:46,5:43,17:19,Lapeer East Stephen Kerr,I,12,5:25,5:39,5:42,17:19,Dearborn Divine Child Steven Kramer,I,12,5:08,5:36,5:56,17:19,Spring Lake Daniel Schriemer,T,11,5:21,5:39,5:44,17:20,Vicksburg Brett Burg,T,12,5:25,5:41,5:41,17:22,Richmond Josh Short,T,11,5:33,5:52,5:28,17:22,Tecumseh Mike Stokley,I,11,5:11,5:46,5:48,17:23,Cedar Springs Neal White,I,12,5:10,5:40,5:55,17:23,Wayland Matt Carlson,T,12,5:19,5:42,5:50,17:25,Fremont Greg Madendorp,I,10,5:17,5:48,5:48,17:25,Whitehall Sam Sukovich,T,11,5:27,5:39,5:49,17:26,Williamston Mark Smith,T,12,5:22,5:42,5:48,17:27,Chelsea Jacob Sclater,T,10,5:24,5:45,5:46,17:27,Trenton Josh Rivard,I,11,5:28,5:43,5:43,17:28,Algonac Josh Swett,T,11,5:29,5:48,5:40,17:29,Sturgis John Stokes,T,9,5:16,5:42,5:54,17:29,Vicksburg Josh Clark,I,9,5:28,5:51,5:40,17:29,Edwardsburg Jake Stearns,T,12,5:25,5:47,5:42,17:30,Cadillac Matt Heminger,T,12,5:27,5:44,5:47,17:30,St. Clair Victor Matthews,T,12,5:25,5:50,5:45,17:31,Fenton Thom Griffith,T,11,5:25,5:41,5:53,17:31,Sturgis Matt Roberts,T,12,5:23,5:47,5:46,17:31,Tecumseh Don Barger,T,12,5:32,5:46,5:41,17:32,Flint Powers Catholic Zach Kirby,T,12,5:27,5:52,5:47,17:32,Lapeer East Brian Valley,T,11,5:24,5:41,5:53,17:32,Ogemaw Heights Don Blight,T,10,5:19,5:49,5:53,17:33,Ionia David Huizingh,T,12,5:32,5:49,5:40,17:34,Grand Rapids South Christian Brian Walker,I,12,5:21,5:52,5:50,17:34,Ypsilanti Mike Lentz,T,12,5:38,5:48,5:39,17:35,Ogemaw Heights Derek Devine,T,11,5:28,5:43,5:54,17:36,Alma Casey Hannink,T,12,5:27,5:48,5:49,17:36,Grand Rapids Christian Alex Stahl,T,11,5:36,5:51,5:39,17:37,Alma Rob Docter,T,12,5:17,5:47,5:54,17:39,Grand Rapids South Christian Nick Gesink,T,12,5:32,5:49,5:46,17:39,Grand Rapids South Christian Casey Taylor,T,11,5:36,5:52,5:39,17:39,Ogemaw Heights Tyler Pullen,T,11,5:27,5:46,5:52,17:41,Cadillac Cam Berry,T,12,5:36,5:53,5:42,17:41,Mattawan Jeff Baeckeroot,T,12,5:31,5:44,5:51,17:42,Lapeer East Alex Chizmadia,I,11,5:24,5:52,5:53,17:43,St. Clair Shores Lake Shore Kevin O'Connor,T,12,5:26,5:55,5:53,17:44,Ionia Chad Harvey,T,12,5:28,5:57,5:49,17:45,Otsego Elias Swade,T,12,5:23,5:54,5:56,17:46,Trenton Chris Richerd,T,12,5:28,5:53,5:46,17:47,Cadillac Patrick Miller,T,10,5:17,5:54,5:59,17:47,St. Clair David Hansen,I,11,5:25,5:52,5:55,17:49,South Lyon East Joe Taylor,T,11,5:32,5:56,5:47,17:50,Lapeer East Jacob Simmons,I,10,5:26,6:04,5:45,17:50,Adrian Kai Koopman,T,12,5:10,5:51,6:08,17:51,Grand Rapids Christian Bobby Sharron,T,12,5:27,5:53,5:58,17:52,Carleton Airport Nate Dendel,T,12,5:22,5:58,5:51,17:52,Otsego Ryan Hearth,T,9,5:32,5:55,5:51,17:54,Cadillac Calvin Heim,T,12,5:25,6:02,5:53,17:54,Tecumseh Eric Regalbutto,T,11,5:34,5:59,5:53,17:55,East Lansing Logan Lawson,T,12,5:28,6:01,5:54,17:56,Pontiac Notre Dame Prep Joe Sedlak,I,11,5:41,5:52,5:49,17:57,Warren Lincoln Michael Sitek,I,12,5:28,5:54,5:59,17:59,Grosse Ile Ted McGinn,T,10,5:26,5:58,6:03,18:01,East Lansing Jake Gilman,T,10,5:40,5:59,5:52,18:01,Sparta Daniel VandeBunte,T,10,5:35,5:58,5:54,18:02,Byron Center Sam Schuiteman,T,10,5:37,5:57,5:54,18:02,Fremont Dustin Pitcel,T,9,5:35,5:55,5:57,18:03,Richmond Matt Kurowski,T,12,5:35,5:58,5:56,18:05,Pontiac Notre Dame Prep Banjor Musa,T,12,5:26,5:48,6:13,18:06,East Lansing Steven Wysocki,T,10,5:44,5:58,5:54,18:09,Ogemaw Heights Dave Wilemski,T,12,5:21,6:01,6:14,18:10,St. Clair Gavin Fisher,T,11,5:36,6:06,5:59,18:11,Mattawan Jacob Kuyvenhoven,T,10,5:23,6:01,6:10,18:12,Grand Rapids Christian Charles Hayden,T,9,5:39,6:02,5:57,18:12,Pontiac Notre Dame Prep Colin Kammeraad,T,12,5:28,5:48,6:11,18:13,Grand Rapids Forest Hills Eastern Ken Domingue,T,11,5:39,6:04,5:59,18:15,Carleton Airport Bryan Bush,T,12,5:29,5:55,6:12,18:15,Lapeer East Dominic Moscone,I,11,5:35,6:05,6:02,18:15,Algonac Camden Maresh,T,12,5:30,6:10,6:04,18:18,Lapeer East Jake Versluys,T,10,5:45,6:03,5:54,18:18,Sparta Michael Nowak,T,11,5:36,6:05,6:09,18:19,Trenton Kegan Gibson,T,11,5:39,6:02,6:06,18:20,Alma Kyle Griffin,T,11,5:39,6:02,6:05,18:20,Lapeer East Michael Stratton,T,10,5:22,5:59,6:21,18:22,Flint Powers Catholic Neal Schlack,T,10,5:38,6:07,6:03,18:22,Sturgis Austin See,T,11,5:30,6:13,6:07,18:26,Tecumseh Dan Robertson,T,11,5:38,6:11,6:06,18:27,Tecumseh Mike Manor,T,12,5:40,6:07,6:05,18:28,Carleton Airport Erik Bates,T,11,5:11,5:29,6:34,18:28,Grand Rapids Forest Hills Eastern Joe Forest,T,9,5:38,6:11,6:06,18:30,Tecumseh Jacob Boyd,T,11,5:34,6:09,6:17,18:36,Sturgis Edward Mazurkiewicz,T,11,5:51,6:16,5:58,18:37,Sparta Dustin Reed,T,12,5:51,6:15,5:59,18:37,Sparta Stephen Kay,T,11,5:36,6:16,6:09,18:39,St. Johns Kyle Clifton,T,10,5:42,6:13,6:09,18:41,Byron Center Bryce Welsh,T,12,5:40,6:16,6:11,18:43,Cadillac Kyle Long,T,10,5:53,6:18,6:00,18:43,Carleton Airport Grant Hafner,T,11,5:37,6:08,6:22,18:44,Richmond Colin Ludema,T,10,5:44,6:21,6:10,18:45,Byron Center Kurtis Brushaber,T,9,5:45,6:13,6:10,18:46,Trenton Mike Lancina,T,12,5:46,6:14,6:10,18:47,Carleton Airport Bob Brent,T,11,5:48,6:10,6:12,18:48,Ogemaw Heights Joshua Csapo,T,11,5:37,6:17,6:17,18:49,Fenton George Farmer,T,11,5:49,6:17,6:10,18:53,Ogemaw Heights Greg Gizowski,T,11,5:27,6:22,6:29,18:57,St. Clair Randy Gotler,T,9,5:39,6:39,6:08,18:57,St. Clair Matthew Streamer,T,9,6:01,6:27,6:01,19:01,Trenton Jacob Frankmann,T,9,5:56,6:23,6:15,19:07,St. Johns Zack Dvorak,T,12,5:54,6:25,6:18,19:17,St. Johns Chris Fish,T,12,5:49,6:34,6:21,19:23,Mattawan Adam Uhl,T,10,6:02,6:49,6:07,19:34,Carleton Airport Brian McFawn,T,12,5:52,6:48,6:22,19:35,Pontiac Notre Dame Prep Spencer Layson,I,11,5:26,6:33,6:57,19:39,South Lyon East Brett Kramer,T,10,5:58,6:45,6:35,19:56,Pontiac Notre Dame Prep Adam Toska,T,9,6:14,6:41,6:35,20:02,Trenton Michael Graham,T,9,5:59,6:51,6:41,20:03,Richmond Tom Beindit,T,12,6:27,7:14,7:29,21:55,Richmond
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
GRADE RESULTS - D2 BOYS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Matthew Gilbert Fenton 9 16:31.4 2 Russ Werra Grand Rapids Kenowa Hills 9 16:34.5 3 Bryan Harvey Otsego 9 16:36.8 4 Connor Montgomery Ionia 9 16:49.2 5 Fiodor Kessler Goodrich 9 16:50.6 6 Jack Howard Birmingham Seaholm 9 16:55.0 7 Thomas Meeker Mattawan 9 17:13.4 8 Brandon George Sparta 9 17:17.3 9 John Stokes Vicksburg 9 17:28.5 10 Josh Clark Edwardsburg 9 17:28.6 11 Ryan Hearth Cadillac 9 17:53.9 12 Dustin Pitcel Richmond 9 18:02.3 13 Charles Hayden Pontiac Notre Dame Prep 9 18:11.6 14 Joe Forest Tecumseh 9 18:29.4 15 Kurtis Brushaber Trenton 9 18:46.0 16 Randy Gotler St. Clair 9 18:57.0 17 Matthew Streamer Trenton 9 19:00.2 18 Jacob Frankmann St. Johns 9 19:06.3 19 Adam Toska Trenton 9 20:01.8 20 Michael Graham Richmond 9 20:02.6
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 August Pappas Chelsea 10 15:49.1 2 Nick Butcher Fremont 10 15:57.6 3 Bryce Bradley Chelsea 10 16:10.3 4 Spencer Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 16:12.7 5 Jeff Sattler Byron Center 10 16:19.5 6 Taylor Compton Hamilton 10 16:26.1 7 Robert Underwood Otsego 10 16:27.3 8 Ryan Bowman Vicksburg 10 16:32.4 9 John Webb Monroe Jefferson 10 16:32.8 10 Tyler Ellis Ionia 10 16:36.3 11 Alex Standiford Mattawan 10 16:36.3 12 Leon Miller Tecumseh 10 16:38.6 13 Mark Wright Linden 10 16:40.2 14 Tommy Jewett Fremont 10 16:41.4 15 Trevor Brinn Otsego 10 16:43.1 16 Charlie Fias Fremont 10 16:43.5 17 Kieran McClintock Owosso 10 16:52.8 18 Robbie Glew East Lansing 10 16:55.5 19 Cameron Hutchinson Richland Gull Lake 10 16:56.3 20 Greg Lutzke Williamston 10 16:57.6 21 Alden Christafferson Sparta 10 16:58.7 22 Grant Ludema Grand Rapids Christian 10 17:01.0 23 Jake Featherstone Fremont 10 17:03.3 24 Daniel Richardson East Lansing 10 17:07.0 25 Greg Madendorp Whitehall 10 17:24.3 26 Jacob Sclater Trenton 10 17:26.7 27 Don Blight Ionia 10 17:32.6 28 Patrick Miller St. Clair 10 17:46.9 29 Jacob Simmons Adrian 10 17:49.1 30 Jake Gilman Sparta 10 18:00.3 31 Ted McGinn East Lansing 10 18:00.8 32 Sam Schuiteman Fremont 10 18:01.6 33 Daniel VandeBunte Byron Center 10 18:01.8 34 Steven Wysocki Ogemaw Heights 10 18:08.1 35 Jacob Kuyvenhoven Grand Rapids Christian 10 18:12.0 36 Jake Versluys Sparta 10 18:17.8 37 Michael Stratton Flint Powers Catholic 10 18:21.2 38 Neal Schlack Sturgis 10 18:21.6 39 Kyle Clifton Byron Center 10 18:40.4 40 Kyle Long Carleton Airport 10 18:42.2 41 Colin Ludema Byron Center 10 18:45.0 42 Adam Uhl Carleton Airport 10 19:33.8 43 Brett Kramer Pontiac Notre Dame Prep 10 19:55.8
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Reed Kamyszek Grand Rapids Kenowa Hills 11 15:32.2 2 Jake Hord Linden 11 15:42.9 3 Mike Darnell Gibraltar Carlson 11 15:45.2 4 Garrett Cullen Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 15:45.8 5 Matt Hoshal East Lansing 11 15:49.4 6 Brendan Sage Linden 11 15:52.9 7 Ben Carruthers Dexter 11 15:55.6 8 Mark Beams Vicksburg 11 15:57.6 9 Ian Hancke Haslett 11 15:58.1 10 Alex Salemi St. Johns 11 15:58.6 11 Morsi Rayyan St. Johns 11 16:03.5 12 Derrick Laparl St. Clair 11 16:08.9 13 Evan Krzyske Carleton Airport 11 16:10.2 14 Chad Scott Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 16:17.3 15 Spencer Pioszak Williamston 11 16:20.3 16 Jay Marshall Sturgis 11 16:20.6 17 Dylan Ryan Linden 11 16:21.7 18 Martin Nelkie Ogemaw Heights 11 16:22.4 19 Calhoun Mark Niles 11 16:23.1 20 Collin Ludwig St. Joseph 11 16:24.7 21 Nick Brosky St. Clair 11 16:30.0 22 Sam Felton St. Joseph 11 16:31.9 23 Troy Dailey Hastings 11 16:33.0 24 James Fisher Yale 11 16:33.3 25 Brad Lorant Pontiac Notre Dame Prep 11 16:33.9 26 Kam Mills Sturgis 11 16:35.8 27 Garret Parsons St. Johns 11 16:37.7 28 Ben Bosch Grand Rapids South Christian 11 16:38.1 29 Anthony Perrotta Bloomfield Hills Lahser 11 16:39.6 30 Adrian Martinez Ludington 11 16:41.5 31 Nicholas French Fenton 11 16:41.6 32 Matt Darnell Otsego 11 16:42.3 33 Matt Huff Sturgis 11 16:43.4 34 Michael Stewart Mason 11 16:45.0 35 Chris Burns Pontiac Notre Dame Prep 11 16:45.7 36 Brendan Baars Grand Rapids South Christian 11 16:45.9 37 Dan Foley Flint Powers Catholic 11 16:47.3 38 Morgan Timiney Plainwell 11 16:48.0 39 Chris Schulist Zeeland West 11 16:50.3 40 Ron Campbell Alma 11 16:51.6 41 Justin Waraniak Flint Powers Catholic 11 16:52.8 42 Andrew Syrek Williamston 11 16:53.5 43 Kyle Hresko Flint Powers Catholic 11 16:53.8 44 Brandon Heins Williamston 11 16:55.0 45 Austin Alcala Ionia 11 16:55.5 46 Jake Andrews Vicksburg 11 17:00.7 47 Geoff Smith-Woolams Chelsea 11 17:03.2 48 Aaron Horst Trenton 11 17:03.7 49 Kyle Maddock Fenton 11 17:04.1 50 Adam Martinelli Croswell-Lexington 11 17:05.7 51 Patrick Hennig Fenton 11 17:05.8 52 Nathaniel Holmes Alma 11 17:06.0 53 Matthew Wallace Flint Powers Catholic 11 17:06.6 54 Garret Chappell Linden 11 17:10.3 55 Roger Uplegger Alma 11 17:10.9 56 Daniel Schriemer Vicksburg 11 17:19.4 57 Josh Short Tecumseh 11 17:21.5 58 Mike Stokley Cedar Springs 11 17:23.0 59 Sam Sukovich Williamston 11 17:25.5 60 Josh Rivard Algonac 11 17:27.9 61 Josh Swett Sturgis 11 17:28.9 62 Thom Griffith Sturgis 11 17:30.3 63 Brian Valley Ogemaw Heights 11 17:31.5 64 Derek Devine Alma 11 17:35.9 65 Alex Stahl Alma 11 17:36.1 66 Casey Taylor Ogemaw Heights 11 17:38.3 67 Tyler Pullen Cadillac 11 17:40.4 68 Alex Chizmadia St. Clair Shores Lake Shore 11 17:42.7 69 David Hansen South Lyon East 11 17:48.2 70 Joe Taylor Lapeer East 11 17:49.7 71 Eric Regalbutto East Lansing 11 17:54.5 72 Joe Sedlak Warren Lincoln 11 17:56.2 73 Gavin Fisher Mattawan 11 18:10.5 74 Ken Domingue Carleton Airport 11 18:14.6 75 Dominic Moscone Algonac 11 18:14.8 76 Michael Nowak Trenton 11 18:19.0 77 Kyle Griffin Lapeer East 11 18:19.1 78 Kegan Gibson Alma 11 18:19.8 79 Austin See Tecumseh 11 18:25.8 80 Dan Robertson Tecumseh 11 18:26.2 81 Erik Bates Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 18:28.0 82 Jacob Boyd Sturgis 11 18:35.7 83 Edward Mazurkiewicz Sparta 11 18:36.2 84 Stephen Kay St. Johns 11 18:38.6 85 Grant Hafner Richmond 11 18:44.0 86 Bob Brent Ogemaw Heights 11 18:47.8 87 Joshua Csapo Fenton 11 18:48.7 88 George Farmer Ogemaw Heights 11 18:52.1 89 Greg Gizowski St. Clair 11 18:56.9 90 Spencer Layson South Lyon East 11 19:38.2
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Jeff MacMillan Mattawan 12 15:34.7 2 Brad Ferrara Linden 12 15:45.5 3 Kyle Slaughter Ionia 12 15:49.6 4 Jake Batch Fruitport 12 15:51.4 5 Tommy Brinn Otsego 12 15:52.0 6 Xavier Manalo St. Clair Shores Lake Shore 12 15:53.9 7 Daniel Suber Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 12 15:56.6 8 Chris Ryan Vicksburg 12 15:57.0 9 Joseph Maki Flint Powers Catholic 12 15:57.2 10 Robbie Pemberton Petoskey 12 16:01.3 11 John Risch Williamston 12 16:02.1 12 Brandon Hoffman Parma Western 12 16:03.0 13 Kyle LeMieux Linden 12 16:03.4 14 Kyle Anderson Milan 12 16:04.5 15 Jimmy Mckeiver Grand Rapids Catholic Central 12 16:05.0 16 Kevin Barry Lansing Waverly 12 16:05.2 17 David VandeBunte Byron Center 12 16:15.2 18 Evan Bancroft Fenton 12 16:16.8 19 Peter Wilke Chelsea 12 16:18.2 20 T.J. Flagg Haslett 12 16:22.8 21 Blake Rottschafer Spring Lake 12 16:25.8 22 John Ryan Vicksburg 12 16:28.8 23 Nate Dahlgren Sparta 12 16:29.3 24 Kevin Peterson Grand Rapids Christian 12 16:30.1 25 Michael DeMann Grand Rapids South Christian 12 16:31.6 26 Eric Doornbos Grand Rapids Christian 12 16:31.9 27 Alex Robitaille Williamston 12 16:34.3 28 Ryan Chaney Cedar Springs 12 16:37.1 29 Corbin Lott Alma 12 16:41.3 30 Jeff Tuesley Three Rivers 12 16:42.0 31 Evan Roycraft Cadillac 12 16:46.5 32 Will Kogut East Lansing 12 16:46.8 33 Max Morrison Fremont 12 16:47.3 34 John Morrill Remus Chippewa Hills 12 16:47.6 35 Nathan Schafer St. Johns 12 16:48.5 36 Jarron Brewer Marysville 12 16:49.2 37 Zac Bigelow Byron Center 12 16:50.9 38 Travis Sealy Three Rivers 12 16:51.3 39 Gabe Gunnink Grand Rapids Christian 12 16:51.4 40 Matt Kuhn Mattawan 12 16:53.8 41 Emery Pitcel Richmond 12 16:54.9 42 Taylor Kasper Croswell-Lexington 12 16:56.9 43 Jay Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 16:57.4 44 Steve Johnson Grand Rapids South Christian 12 16:58.5 45 Andrew Franklin Remus Chippewa Hills 12 16:59.5 46 Steve Seward Riverview 12 16:59.8 47 Adrian Rios Muskegon Orchard View 12 17:00.1 48 Dominic Conyheave Chelsea 12 17:01.6 49 Nick Hewitt Chelsea 12 17:02.8 50 Shawn Simon Cadillac 12 17:03.6 51 Scott Boller Lapeer West 12 17:04.3 52 Joe Bauer Ionia 12 17:08.6 53 Michael Wolfe Byron Center 12 17:11.8 54 Alex Barber Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 17:12.8 55 Cody Coulter Lapeer East 12 17:18.3 56 Steven Kramer Spring Lake 12 17:18.8 57 Stephen Kerr Dearborn Divine Child 12 17:18.9 58 Brett Burg Richmond 12 17:22.0 59 Neal White Wayland 12 17:22.3 60 Matt Carlson Fremont 12 17:24.8 61 Mark Smith Chelsea 12 17:27.0 62 Matt Heminger St. Clair 12 17:29.6 63 Jake Stearns Cadillac 12 17:29.8 64 Victor Matthews Fenton 12 17:30.6 65 Matt Roberts Tecumseh 12 17:31.0 66 Zach Kirby Lapeer East 12 17:31.1 67 Don Barger Flint Powers Catholic 12 17:31.2 68 Brian Walker Ypsilanti 12 17:33.5 69 David Huizingh Grand Rapids South Christian 12 17:33.9 70 Mike Lentz Ogemaw Heights 12 17:34.8 71 Casey Hannink Grand Rapids Christian 12 17:35.7 72 Nick Gesink Grand Rapids South Christian 12 17:38.7 73 Rob Docter Grand Rapids South Christian 12 17:38.9 74 Cam Berry Mattawan 12 17:40.1 75 Jeff Baeckeroot Lapeer East 12 17:41.9 76 Kevin O'Connor Ionia 12 17:44.0 77 Chad Harvey Otsego 12 17:44.6 78 Elias Swade Trenton 12 17:46.0 79 Chris Richerd Cadillac 12 17:46.5 80 Kai Koopman Grand Rapids Christian 12 17:51.0 81 Bobby Sharron Carleton Airport 12 17:51.6 82 Nate Dendel Otsego 12 17:52.0 83 Calvin Heim Tecumseh 12 17:53.2 84 Logan Lawson Pontiac Notre Dame Prep 12 17:55.8 85 Michael Sitek Grosse Ile 12 17:58.6 86 Matt Kurowski Pontiac Notre Dame Prep 12 18:04.1 87 Banjor Musa East Lansing 12 18:05.9 88 Dave Wilemski St. Clair 12 18:09.9 89 Colin Kammeraad Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 18:12.1 90 Bryan Bush Lapeer East 12 18:14.9 91 Camden Maresh Lapeer East 12 18:17.4 92 Mike Manor Carleton Airport 12 18:28.0 93 Dustin Reed Sparta 12 18:36.1 94 Bryce Welsh Cadillac 12 18:42.5 95 Mike Lancina Carleton Airport 12 18:46.8 96 Zack Dvorak St. Johns 12 19:16.3 97 Chris Fish Mattawan 12 19:22.3 98 Brian McFawn Pontiac Notre Dame Prep 12 19:34.9 99 Tom Beindit Richmond 12 21:54.5
--------------------------------- Great Lakes ChampionChip www.greatlakeschampionchip.com
Div. III
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 TEAM RESULTS - D3 BOYS
1. 117 Shepherd (16:27.6 82:17.7) ==================================================== 1 9 Caleb Rhynard 10 16:09.8 2 24 David Silversmith 12 16:28.8 3 25 Josh Kyser 12 16:29.4 4 26 Tyler Noble 12 16:31.7 5 33 Jared Gilbert 12 16:38.0 6 ( 66) Kurtis Hall 9 17:00.7 7 ( 81) Lynn Jones 12 17:14.6
2. 121 Hillsdale (16:24.7 82:03.1) ==================================================== 1 4 Joe McAvoy 12 15:51.1 2 13 Lyle Kafer 11 16:16.1 3 32 Mike Borton 10 16:36.5 4 35 Sebastian Reisch 11 16:38.1 5 37 Elijah Batchelor 10 16:41.3 6 ( 62) Korey Caulkins 12 16:59.1 7 (141) Casey Allen 9 18:12.4
3. 157 Benzie Central (16:34.1 82:50.4) ==================================================== 1 14 William Patterson 12 16:17.9 2 16 Robert Kerby 11 16:20.3 3 19 Tom Smeltzer 11 16:23.4 4 52 David Rhodes 11 16:53.0 5 56 Talon Morris 11 16:55.8 6 ( 63) Nick Radionoff 10 16:59.6 7 ( 79) William Huddleston 9 17:13.3
4. 195 Freeland (16:37.6 83:08.0) ==================================================== 1 5 Anthony Miller 12 15:59.5 2 22 Kyle Henderson 11 16:25.4 3 45 Neil Noack 11 16:46.5 4 58 Nate Tate 10 16:56.4 5 65 Ryan Burdo 12 17:00.2 6 ( 80) Monte Scott 10 17:13.8 7 (128) Jacob Card 10 18:03.0
5. 241 Grand Rapids West Catholic (16:38.7 83:13.5) ==================================================== 1 1 Tony Schafer 12 15:23.8 2 27 Zeke Timmer 10 16:31.7 3 60 Austin Jacobson 9 16:56.9 4 67 Caleb Teachout 10 17:01.4 5 86 Kevin Royce 12 17:19.7 6 ( 99) Brendon Miller 12 17:32.0 7 (109) Steve Sterkenburg 12 17:43.0
6. 250 Grandville Calvin Christian (16:49.6 84:08.0) ==================================================== 1 7 Edwin Wainaina 12 16:07.1 2 30 Kyle Vaneerden 12 16:36.2 3 36 Andrew Reidsma 11 16:38.8 4 77 Brian Clark 12 17:12.4 5 100 Joshua Kersjes 9 17:33.5 6 (105) Steven Haagsma 10 17:41.4 7 (166) Josiah Kuiper 11 19:00.9
7. 284 Mason County Central (16:56.6 84:42.8) ==================================================== 1 10 Jared Lauber 11 16:10.7 2 29 Nathan Briggs 12 16:34.9 3 53 Jake Hernandez 11 16:55.3 4 68 Sam Bayle 12 17:02.2 5 124 Elliott Ambrose 12 17:59.7 6 (151) Nick Allen 10 18:28.4 7 (161) Boris Radloff 9 18:53.8
8. 291 Jackson Lumen Christi (16:56.6 84:43.0) ==================================================== 1 20 Ryan Donahue 12 16:23.7 2 46 Spencer Pageau 10 16:46.8 3 59 Joel Medina 12 16:56.8 4 75 Robert Parrott 11 17:09.3 5 91 Seth Brunner 12 17:26.4 6 (126) Riley Schaff 12 18:00.4 7 (134) Chris Chaney 10 18:07.0
9. 294 Whitmore Lake (16:56.4 84:41.9) ==================================================== 1 6 Zach Carpenter 11 16:05.5 2 31 Drew Ward 10 16:36.5 3 71 Matt Regal 12 17:04.9 4 89 Ronnie Milbocker 9 17:24.4 5 97 Patrik Mainez 11 17:30.6 6 (104) Colton Judge 11 17:39.9 7 (143) John Munro 10 18:16.4
10. 294 Bangor (16:57.0 84:44.9) ==================================================== 1 17 Matthew Melvin 12 16:20.9 2 44 Lorenzo Martinez 12 16:46.1 3 61 Eric Thompson 11 16:57.6 4 74 William Hodge 12 17:08.9 5 98 Saul Saucedo 10 17:31.4 6 (113) David Watson 11 17:47.9 7 (115) Branden Graham 10 17:52.7
11. 322 Elk Rapids (17:03.8 85:18.9) ==================================================== 1 8 Jim Janisse 12 16:08.3 2 39 Ryan Sundberg 12 16:43.8 3 57 Matt Moss 9 16:56.2 4 101 Pat Janisse 11 17:36.3 5 117 Dylan Sundberg 10 17:54.3 6 (181) Skyler Flannery 11 19:36.7 7 (196) Ben Lalone 10 21:44.3
12. 332 Lansing Catholic (17:05.3 85:26.5) ==================================================== 1 23 Zach Harvey 12 16:27.2 2 48 Kevin Bergeron 12 16:48.8 3 50 Michael Castellani 12 16:49.3 4 103 Zach Zingsheim 9 17:39.2 5 108 Austin Winter 9 17:42.0 6 (123) Nick Lemmer 12 17:57.1 7 (133) Ben Flint 11 18:06.6
13. 349 Monroe St. Mary Catholic Central (17:06.4 85:31.9) ==================================================== 1 49 Jeff Grzywinski 11 16:49.3 2 51 Mike Berns 12 16:51.4 3 72 Nathaniel Theobald 10 17:06.0 4 85 Dan Harras 10 17:18.7 5 92 Alex Johnson 12 17:26.5 6 (140) Zach Robinson 10 18:11.0 7 (150) Norman Morris 11 18:27.6
14. 382 Charleviox (17:13.8 86:09.0) ==================================================== 1 18 Alex Buday 12 16:21.1 2 42 Eric Buday 10 16:45.1 3 88 Kirk Acharya 9 17:22.8 4 95 Andrew Plude 9 17:29.4 5 139 Vinny Von lau 9 18:10.6 6 (142) Neil Salsibury 11 18:15.9 7 (157) Alex Gooch 9 18:45.6
15. 426 Cass City (17:25.3 87:06.2) ==================================================== 1 38 Lukas Varney 12 16:42.4 2 41 Dewey Mabe 12 16:44.7 3 54 Ty Burk 12 16:55.6 4 145 Clark Walsh 12 18:18.2 5 148 Alex Varney 10 18:25.3 6 (165) Thomas LeValley 10 18:59.0 7 (189) Travis Modzden 12 20:18.1
16. 439 Albion (17:22.4 86:51.9) ==================================================== 1 3 Paul Lewis 11 15:41.2 2 15 Kenny Harris 10 16:18.8 3 120 Brian Pearl 12 17:56.1 4 149 Jalen Weaver 10 18:26.1 5 152 Patrick Dewalt 12 18:29.7 6 (175) Abdul Al-Saadi 11 19:15.1 7 (182) Austin Lelle 11 19:41.3
17. 444 Macomb Lutheran North (17:24.9 87:04.4) ==================================================== 1 11 Andreas Koerner 12 16:13.3 2 69 John Stathakis 12 17:02.9 3 102 Nathan Schilling 12 17:38.0 4 125 Tim Pfund 9 17:59.8 5 137 Robby Devroy 12 18:10.4 6 (138) Caleb Tweten 11 18:10.4 7 (153) Coleson Wrege 10 18:29.8
18. 454 Kent City (17:20.6 86:42.6) ==================================================== 1 2 Alex Wilson 11 15:30.9 2 82 Jake Holovka 10 17:16.1 3 119 Jake Devoogd 12 17:55.8 4 122 Darryl Sluka 12 17:56.5 5 129 Jon Thebo 11 18:03.3 6 (135) Dakota Presler 12 18:08.0 7 (144) Brad Erbes 9 18:17.7
19. 465 Ann Arbor Gabriel Richard (17:28.9 87:24.4) ==================================================== 1 12 Mike Falvey 11 16:14.7 2 84 Joe Bauters 12 17:18.3 3 111 Mark Grum 11 17:45.8 4 127 Kevin Swastek 12 18:02.0 5 131 Matt Zakerski 10 18:03.6 6 (170) Pat Theisen 12 19:07.5 7 (173) Josh Fons 9 19:11.1
20. 482 Kalamazoo Hackett (17:37.3 88:06.2) ==================================================== 1 40 Brendan Molony 11 16:44.2 2 83 Peter Herzog 10 17:16.8 3 93 Brandon Krinock 12 17:27.0 4 94 Peter Robinson 12 17:28.4 5 172 Ryan Mattingly 9 19:09.8 6 (176) Tom Ankenbauer 12 19:15.5 7 (183) Alex Hess 10 19:44.5
21. 500 Sanford-Meridian (17:41.0 88:24.7) ==================================================== 1 34 Michael Kilbreath 12 16:38.0 2 78 Joe Trapp 12 17:12.7 3 90 Ken Burns 9 17:25.8 4 130 Will Mapes 11 18:03.5 5 168 David Haskin 11 19:04.7 6 (178) Sean Bremer 9 19:21.8 7 (191) Dakota Talbot 11 20:36.2
22. 504 Armada (17:37.5 88:07.4) ==================================================== 1 55 Gary Ezzo 11 16:55.7 2 70 Danny Finn 10 17:03.6 3 107 Andy Sutter 11 17:41.8 4 118 Robbie Okray 10 17:55.4 5 154 Shelby Engle 12 18:30.9 6 (160) Ryan Thoe 10 18:53.0 7 (167) Don Goulette 11 19:02.2
23. 527 Laingsburg (17:53.3 89:26.1) ==================================================== 1 28 Paul Crum 12 16:31.8 2 87 Mark List 11 17:21.1 3 110 Ryan Hasselbach 12 17:43.4 4 116 Adam Stewart 10 17:53.0 5 186 Zachary Little 9 19:56.8 6 (187) Rob Rusz 12 19:57.6 7 (190) Corey Worrall 12 20:31.4
24. 529 Detroit Communication Media Arts (17:40.9 88:24.3) ==================================================== 1 64 Deonte Pope 12 17:00.1 2 76 Brian Banks 12 17:09.8 3 96 Joshua Harris 11 17:30.0 4 146 LeAvery Wycoff 12 18:22.0 5 147 Travis Hornbuckle 12 18:22.4 6 (169) Joshua McDade 10 19:06.4 7 (171) Mitchell Small 11 19:09.4
25. 589 Schoolcraft (17:55.9 89:39.1) ==================================================== 1 73 Jacob Barnes 12 17:06.5 2 106 Charlton Craig 12 17:41.5 3 112 Jeremiah Barnes 10 17:46.8 4 136 Brandon Osterhouse 12 18:09.4 5 162 Michael Wise 10 18:54.9 6 (174) James VanOrman 10 19:12.4 7 (180) Chris Wise 12 19:32.1
26. 604 Frankenmuth (18:03.8 90:18.7) ==================================================== 1 47 Ben Sievert 10 16:48.6 2 114 Eric Edmond 9 17:48.1 3 121 Andrew Haubenstricker 11 17:56.1 4 158 Brandon Knoll 10 18:47.4 5 164 Justin French 11 18:58.5 6 (177) Matt Knieling 11 19:19.5 7 (179) Charlie Wenzel 11 19:27.0
27. 652 Caro (18:14.0 91:09.9) ==================================================== 1 43 Tommy Matuszak 11 16:45.5 2 132 Mike Daniel 11 18:04.5 3 155 Rico Fierros 9 18:34.7 4 159 Matt Strasz 9 18:48.9 5 163 Cody Harper 12 18:56.3 6 (185) Nick Bauerschmidt 9 19:47.7 7 (192) Steve Bourdow 9 20:47.4
28. 742 Saginaw Nouvel (19:10.0 95:49.8) ==================================================== 1 21 Mike Restifo 12 16:24.1 2 156 Kyle Babinski 12 18:41.8 3 184 Henry Sieggreen 10 19:45.4 4 188 Andrew Carlisle 9 20:03.5 5 193 Brandon Himmelein 12 20:55.0 6 (194) Ben Schuller 12 21:11.1 7 (195) Mike Arellano 12 21:19.6
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 1076 Tony Schafer Grand Rapids West Catholic 12 T 15:23.8 2 1209 Blake Allison Harrison 11 I 15:28.4 3 1114 Alex Wilson Kent City 11 T 15:30.9 4 993 Paul Lewis Albion 11 T 15:41.2 5 1205 David Madrigal Durand 11 I 15:48.2 6 1092 Joe McAvoy Hillsdale 12 T 15:51.1 7 1192 Justin Bateson Blissfield 11 I 15:55.3 8 1069 Anthony Miller Freeland 12 T 15:59.5 9 1178 Zach Carpenter Whitmore Lake 11 T 16:05.5 10 1086 Edwin Wainaina Grandville Calvin Christian 12 T 16:07.1 11 1053 Jim Janisse Elk Rapids 12 T 16:08.3 12 1213 Stephen Tennis Hudson 11 I 16:09.4 13 1176 Caleb Rhynard Shepherd 10 T 16:09.8 14 1218 Gareth Gose Leslie 12 I 16:09.8 15 1141 Jared Lauber Mason County Central 11 T 16:10.7 16 1130 Andreas Koerner Macomb Lutheran North 12 T 16:13.3 17 1186 Josh Moskalewski Allendale 12 I 16:14.3 18 1198 Trevor Denton Chesaning 10 I 16:14.4 19 997 Mike Falvey Ann Arbor Gabriel Richard 11 T 16:14.7 20 1091 Lyle Kafer Hillsdale 11 T 16:16.1 21 1234 James Rogers Saginaw Valley Lutheran 11 I 16:17.3 22 1207 Taylor Heath Hanover-Horton 11 I 16:17.4 23 1020 William Patterson Benzie Central 12 T 16:17.9 24 991 Kenny Harris Albion 10 T 16:18.8 25 1217 Brett Smith Lake Fenton 12 I 16:19.2 26 1018 Robert Kerby Benzie Central 11 T 16:20.3 27 1013 Matthew Melvin Bangor 12 T 16:20.9 28 1039 Alex Buday Charleviox 12 T 16:21.1 29 1226 Justin Krauss Perry 10 I 16:22.0 30 1023 Tom Smeltzer Benzie Central 11 T 16:23.4 31 1096 Ryan Donahue Jackson Lumen Christi 12 T 16:23.7 32 1154 Mike Restifo Saginaw Nouvel 12 T 16:24.1 33 1068 Kyle Henderson Freeland 11 T 16:25.4 34 1125 Zach Harvey Lansing Catholic 12 T 16:27.2 35 1223 Zack Potgeter Muskegon Oakridge 11 I 16:28.8 36 1177 David Silversmith Shepherd 12 T 16:28.8 37 1175 Josh Kyser Shepherd 12 T 16:29.4 38 1216 Craig Kommel Ithaca 11 I 16:31.2 39 1171 Tyler Noble Shepherd 12 T 16:31.7 40 1079 Zeke Timmer Grand Rapids West Catholic 10 T 16:31.7 41 1116 Paul Crum Laingsburg 12 T 16:31.8 42 1139 Nathan Briggs Mason County Central 12 T 16:34.9 43 1085 Kyle Vaneerden Grandville Calvin Christian 12 T 16:36.2 44 1184 Drew Ward Whitmore Lake 10 T 16:36.5 45 1089 Mike Borton Hillsdale 10 T 16:36.5 46 1188 Don Tobias Almont 12 I 16:37.5 47 1215 Nick Smith Ida 11 I 16:37.6 48 1210 Michael Ledford Harrison 12 I 16:37.7 49 1172 Jared Gilbert Shepherd 12 T 16:38.0 50 1160 Michael Kilbreath Sanford-Meridian 12 T 16:38.0 51 1093 Sebastian Reisch Hillsdale 11 T 16:38.1 52 1084 Andrew Reidsma Grandville Calvin Christian 11 T 16:38.8 53 1236 Ryan Pickvet Standish-Sterling 12 I 16:39.1 54 1206 Andy Raymond Erie Mason 11 I 16:39.5 55 1088 Elijah Batchelor Hillsdale 10 T 16:41.3 56 1235 Grant Goodspeed St. Louis 12 I 16:41.8 57 1036 Lukas Varney Cass City 12 T 16:42.4 58 1058 Ryan Sundberg Elk Rapids 12 T 16:43.8 59 1106 Brendan Molony Kalamazoo Hackett 11 T 16:44.2 60 1033 Dewey Mabe Cass City 12 T 16:44.7 61 1040 Eric Buday Charleviox 10 T 16:45.1 62 1208 Cyle Rogotzke Hanover-Horton 12 I 16:45.2 63 1029 Tommy Matuszak Caro 11 T 16:45.5 64 1012 Lorenzo Martinez Bangor 12 T 16:46.1 65 1070 Neil Noack Freeland 11 T 16:46.5 66 1098 Spencer Pageau Jackson Lumen Christi 10 T 16:46.8 67 1187 Alex Shepherd Allendale 12 I 16:47.9 68 1225 Jacob Fortman Perry 11 I 16:48.3 69 1064 Ben Sievert Frankenmuth 10 T 16:48.6 70 1122 Kevin Bergeron Lansing Catholic 12 T 16:48.8 71 1145 Jeff Grzywinski Monroe St. Mary Catholic Central 11 T 16:49.3 72 1123 Michael Castellani Lansing Catholic 12 T 16:49.3 73 1224 Stuart Crowell Parchment 10 I 16:49.6 74 1220 Ryan Decker Midland Bullock Creek 11 I 16:50.6 75 1143 Mike Berns Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 16:51.4 76 1022 David Rhodes Benzie Central 11 T 16:53.0 77 1227 Tony Rasch Perry 12 I 16:54.0 78 1140 Jake Hernandez Mason County Central 11 T 16:55.3 79 1031 Ty Burk Cass City 12 T 16:55.6 80 1004 Gary Ezzo Armada 11 T 16:55.7 81 1019 Talon Morris Benzie Central 11 T 16:55.8 82 1056 Matt Moss Elk Rapids 9 T 16:56.2 83 1072 Nate Tate Freeland 10 T 16:56.4 84 1097 Joel Medina Jackson Lumen Christi 12 T 16:56.8 85 1073 Austin Jacobson Grand Rapids West Catholic 9 T 16:56.9 86 1015 Eric Thompson Bangor 11 T 16:57.6 87 1231 Nick Albertson Riverview Gabriel Richard 11 I 16:58.5 88 1190 Nicholas Pawlowski Bad Axe 11 I 16:58.8 89 1090 Korey Caulkins Hillsdale 12 T 16:59.1 90 1193 Joe Sapp Bloomingdale 11 I 16:59.3 91 1021 Nick Radionoff Benzie Central 10 T 16:59.6 92 1049 Deonte Pope Detroit Communication Media Arts 12 T 17:00.1 93 1066 Ryan Burdo Freeland 12 T 17:00.2 94 1197 Brandon Bishop Chesaning 11 I 17:00.6 95 1173 Kurtis Hall Shepherd 9 T 17:00.7 96 1078 Caleb Teachout Grand Rapids West Catholic 10 T 17:01.4 97 1138 Sam Bayle Mason County Central 12 T 17:02.2 98 1133 John Stathakis Macomb Lutheran North 12 T 17:02.9 99 1005 Danny Finn Armada 10 T 17:03.6 100 1183 Matt Regal Whitmore Lake 12 T 17:04.9 101 1149 Nathaniel Theobald Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 17:06.0 102 1164 Jacob Barnes Schoolcraft 12 T 17:06.5 103 1011 William Hodge Bangor 12 T 17:08.9 104 1099 Robert Parrott Jackson Lumen Christi 11 T 17:09.3 105 1228 Isaac Veysey-White Quincy 12 I 17:09.4 106 1045 Brian Banks Detroit Communication Media Arts 12 T 17:09.8 107 1080 Brian Clark Grandville Calvin Christian 12 T 17:12.4 108 1163 Joe Trapp Sanford-Meridian 12 T 17:12.7 109 1017 William Huddleston Benzie Central 9 T 17:13.3 110 1071 Monte Scott Freeland 10 T 17:13.8 111 1174 Lynn Jones Shepherd 12 T 17:14.6 112 1110 Jake Holovka Kent City 10 T 17:16.1 113 1102 Peter Herzog Kalamazoo Hackett 10 T 17:16.8 114 1199 Andrey Kloka Clawson 12 I 17:18.0 115 996 Joe Bauters Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 17:18.3 116 1146 Dan Harras Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 17:18.7 117 1202 Brandon Humphreys Delton Kellogg 11 I 17:19.5 118 1075 Kevin Royce Grand Rapids West Catholic 12 T 17:19.7 119 1195 Rick Jones Capac 11 I 17:20.0 120 1118 Mark List Laingsburg 11 T 17:21.1 121 1194 Mitch Klingler Bronson 11 I 17:21.4 122 1038 Kirk Acharya Charleviox 9 T 17:22.8 123 1185 Stephan Biggs Addison 9 I 17:23.3 124 1181 Ronnie Milbocker Whitmore Lake 9 T 17:24.4 125 1232 Chris Serement Riverview Gabriel Richard 12 I 17:25.0 126 1158 Ken Burns Sanford-Meridian 9 T 17:25.8 127 1094 Seth Brunner Jackson Lumen Christi 12 T 17:26.4 128 1147 Alex Johnson Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 17:26.5 129 1104 Brandon Krinock Kalamazoo Hackett 12 T 17:27.0 130 1107 Peter Robinson Kalamazoo Hackett 12 T 17:28.4 131 1200 Vince Burke Coloma 12 I 17:29.1 132 1042 Andrew Plude Charleviox 9 T 17:29.4 133 1046 Joshua Harris Detroit Communication Media Arts 11 T 17:30.0 134 1221 Adam Terwillegar Midland Bullock Creek 9 I 17:30.3 135 1180 Patrik Mainez Whitmore Lake 11 T 17:30.6 136 1014 Saul Saucedo Bangor 10 T 17:31.4 137 1074 Brendon Miller Grand Rapids West Catholic 12 T 17:32.0 138 1212 Kyle Follebout Hemlock 12 I 17:33.2 139 1082 Joshua Kersjes Grandville Calvin Christian 9 T 17:33.5 140 1054 Pat Janisse Elk Rapids 11 T 17:36.3 141 1211 Jonathon Studer Hart 11 I 17:37.2 142 1132 Nathan Schilling Macomb Lutheran North 12 T 17:38.0 143 1128 Zach Zingsheim Lansing Catholic 9 T 17:39.2 144 1179 Colton Judge Whitmore Lake 11 T 17:39.9 145 1081 Steven Haagsma Grandville Calvin Christian 10 T 17:41.4 146 1166 Charlton Craig Schoolcraft 12 T 17:41.5 147 1219 Robert Fingerle Marlette 10 I 17:41.7 148 1008 Andy Sutter Armada 11 T 17:41.8 149 1127 Austin Winter Lansing Catholic 9 T 17:42.0 150 1077 Steve Sterkenburg Grand Rapids West Catholic 12 T 17:43.0 151 1117 Ryan Hasselbach Laingsburg 12 T 17:43.4 152 1201 Devan Frederick Constantine 12 I 17:44.4 153 1204 Alex Aguilar Detroit Cesar Chavez Academy 9 I 17:45.3 154 999 Mark Grum Ann Arbor Gabriel Richard 11 T 17:45.8 155 1191 Ryan Moreau Birch Run 12 I 17:46.5 156 1165 Jeremiah Barnes Schoolcraft 10 T 17:46.8 157 1016 David Watson Bangor 11 T 17:47.9 158 1059 Eric Edmond Frankenmuth 9 T 17:48.1 159 1189 Jeremy Pawlowski Bad Axe 9 I 17:52.1 160 1010 Branden Graham Bangor 10 T 17:52.7 161 1121 Adam Stewart Laingsburg 10 T 17:53.0 162 1230 Greg Westerman Reese 12 I 17:53.8 163 1057 Dylan Sundberg Elk Rapids 10 T 17:54.3 164 1007 Robbie Okray Armada 10 T 17:55.4 165 1108 Jake Devoogd Kent City 12 T 17:55.8 166 994 Brian Pearl Albion 12 T 17:56.1 167 1061 Andrew Haubenstricker Frankenmuth 11 T 17:56.1 168 1112 Darryl Sluka Kent City 12 T 17:56.5 169 1126 Nick Lemmer Lansing Catholic 12 T 17:57.1 170 1137 Elliott Ambrose Mason County Central 12 T 17:59.7 171 1131 Tim Pfund Macomb Lutheran North 9 T 17:59.8 172 1203 Nick Rendon Delton Kellogg 11 I 18:00.2 173 1100 Riley Schaff Jackson Lumen Christi 12 T 18:00.4 174 1000 Kevin Swastek Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 18:02.0 175 1214 Nick Brubaker Ida 11 I 18:03.0 176 1067 Jacob Card Freeland 10 T 18:03.0 177 1113 Jon Thebo Kent City 11 T 18:03.3 178 1161 Will Mapes Sanford-Meridian 11 T 18:03.5 179 1002 Matt Zakerski Ann Arbor Gabriel Richard 10 T 18:03.6 180 1026 Mike Daniel Caro 11 T 18:04.5 181 1124 Ben Flint Lansing Catholic 11 T 18:06.6 182 1095 Chris Chaney Jackson Lumen Christi 10 T 18:07.0 183 1111 Dakota Presler Kent City 12 T 18:08.0 184 1167 Brandon Osterhouse Schoolcraft 12 T 18:09.4 185 1129 Robby Devroy Macomb Lutheran North 12 T 18:10.4 186 1134 Caleb Tweten Macomb Lutheran North 11 T 18:10.4 187 1044 Vinny Von lau Charleviox 9 T 18:10.6 188 1148 Zach Robinson Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 18:11.0 189 1222 David Leos Montrose 11 I 18:11.7 190 1087 Casey Allen Hillsdale 9 T 18:12.4 191 1043 Neil Salsibury Charleviox 11 T 18:15.9 192 1182 John Munro Whitmore Lake 10 T 18:16.4 193 1109 Brad Erbes Kent City 9 T 18:17.7 194 1037 Clark Walsh Cass City 12 T 18:18.2 195 1051 LeAvery Wycoff Detroit Communication Media Arts 12 T 18:22.0 196 1047 Travis Hornbuckle Detroit Communication Media Arts 12 T 18:22.4 197 1035 Alex Varney Cass City 10 T 18:25.3 198 995 Jalen Weaver Albion 10 T 18:26.1 199 1144 Norman Morris Monroe St. Mary Catholic Central 11 T 18:27.6 200 1136 Nick Allen Mason County Central 10 T 18:28.4 201 990 Patrick Dewalt Albion 12 T 18:29.7 202 1135 Coleson Wrege Macomb Lutheran North 10 T 18:29.8 203 1003 Shelby Engle Armada 12 T 18:30.9 204 1027 Rico Fierros Caro 9 T 18:34.7 205 1196 Chris Paluch Capac 11 I 18:41.0 206 1151 Kyle Babinski Saginaw Nouvel 12 T 18:41.8 207 1041 Alex Gooch Charleviox 9 T 18:45.6 208 1063 Brandon Knoll Frankenmuth 10 T 18:47.4 209 1030 Matt Strasz Caro 9 T 18:48.9 210 1009 Ryan Thoe Armada 10 T 18:53.0 211 1142 Boris Radloff Mason County Central 9 T 18:53.8 212 1170 Michael Wise Schoolcraft 10 T 18:54.9 213 1028 Cody Harper Caro 12 T 18:56.3 214 1229 Jared Cartwight Reese 11 I 18:57.4 215 1060 Justin French Frankenmuth 11 T 18:58.5 216 1032 Thomas LeValley Cass City 10 T 18:59.0 217 1083 Josiah Kuiper Grandville Calvin Christian 11 T 19:00.9 218 1006 Don Goulette Armada 11 T 19:02.2 219 1159 David Haskin Sanford-Meridian 11 T 19:04.7 220 1048 Joshua McDade Detroit Communication Media Arts 10 T 19:06.4 221 1001 Pat Theisen Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 19:07.5 222 1050 Mitchell Small Detroit Communication Media Arts 11 T 19:09.4 223 1105 Ryan Mattingly Kalamazoo Hackett 9 T 19:09.8 224 998 Josh Fons Ann Arbor Gabriel Richard 9 T 19:11.1 225 1168 James VanOrman Schoolcraft 10 T 19:12.4 226 989 Abdul Al-Saadi Albion 11 T 19:15.1 227 1101 Tom Ankenbauer Kalamazoo Hackett 12 T 19:15.5 228 1062 Matt Knieling Frankenmuth 11 T 19:19.5 229 1157 Sean Bremer Sanford-Meridian 9 T 19:21.8 230 1065 Charlie Wenzel Frankenmuth 11 T 19:27.0 231 1169 Chris Wise Schoolcraft 12 T 19:32.1 232 1233 Dan Robinson Saginaw Swan Valley 12 I 19:32.6 233 1052 Skyler Flannery Elk Rapids 11 T 19:36.7 234 992 Austin Lelle Albion 11 T 19:41.3 235 1103 Alex Hess Kalamazoo Hackett 10 T 19:44.5 236 1156 Henry Sieggreen Saginaw Nouvel 10 T 19:45.4 237 1024 Nick Bauerschmidt Caro 9 T 19:47.7 238 1119 Zachary Little Laingsburg 9 T 19:56.8 239 1120 Rob Rusz Laingsburg 12 T 19:57.6 240 1152 Andrew Carlisle Saginaw Nouvel 9 T 20:03.5 241 1034 Travis Modzden Cass City 12 T 20:18.1 242 1115 Corey Worrall Laingsburg 12 T 20:31.4 243 1162 Dakota Talbot Sanford-Meridian 11 T 20:36.2 244 1025 Steve Bourdow Caro 9 T 20:47.4 245 1153 Brandon Himmelein Saginaw Nouvel 12 T 20:55.0 246 1155 Ben Schuller Saginaw Nouvel 12 T 21:11.1 247 1150 Mike Arellano Saginaw Nouvel 12 T 21:19.6 248 1055 Ben Lalone Elk Rapids 10 T 21:44.3
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Tony Schafer,T,12,4:57,5:03,4:52,15:24,Grand Rapids West Catholic Blake Allison,I,11,4:56,5:04,4:56,15:29,Harrison Alex Wilson,T,11,4:58,5:03,4:58,15:31,Kent City Paul Lewis,T,11,4:57,5:03,5:06,15:42,Albion David Madrigal,I,11,4:57,5:07,5:13,15:49,Durand Joe McAvoy,T,12,4:57,5:08,5:16,15:52,Hillsdale Justin Bateson,I,11,4:57,5:07,5:18,15:56,Blissfield Anthony Miller,T,12,5:00,5:13,5:16,16:00,Freeland Zach Carpenter,T,11,4:58,5:20,5:14,16:06,Whitmore Lake Edwin Wainaina,T,12,5:02,5:17,5:14,16:08,Grandville Calvin Christian Jim Janisse,T,12,5:20,5:07,5:11,16:09,Elk Rapids Caleb Rhynard,T,10,5:10,5:19,5:11,16:10,Shepherd Stephen Tennis,I,11,5:06,5:21,5:11,16:10,Hudson Gareth Gose,I,12,5:05,5:24,5:12,16:10,Leslie Jared Lauber,T,11,5:06,5:24,5:08,16:11,Mason County Central Andreas Koerner,T,12,5:07,5:24,5:12,16:14,Macomb Lutheran North Mike Falvey,T,11,5:08,5:20,5:17,16:15,Ann Arbor Gabriel Richard Josh Moskalewski,I,12,5:07,5:20,5:16,16:15,Allendale Trevor Denton,I,10,5:07,5:22,5:15,16:15,Chesaning Lyle Kafer,T,11,5:07,5:21,5:18,16:17,Hillsdale William Patterson,T,12,5:06,5:25,5:15,16:18,Benzie Central Taylor Heath,I,11,5:10,5:20,5:15,16:18,Hanover-Horton James Rogers,I,11,5:12,5:20,5:13,16:18,Saginaw Valley Lutheran Kenny Harris,T,10,5:05,5:26,5:15,16:19,Albion Brett Smith,I,12,5:11,5:21,5:16,16:20,Lake Fenton Matthew Melvin,T,12,5:08,5:23,5:18,16:21,Bangor Robert Kerby,T,11,5:10,5:26,5:16,16:21,Benzie Central Alex Buday,T,12,5:22,5:08,5:18,16:22,Charleviox Justin Krauss,I,10,5:16,5:28,5:10,16:22,Perry Tom Smeltzer,T,11,5:11,5:25,5:17,16:24,Benzie Central Ryan Donahue,T,12,5:22,5:22,5:12,16:24,Jackson Lumen Christi Mike Restifo,T,12,5:02,5:30,5:21,16:25,Saginaw Nouvel Kyle Henderson,T,11,5:15,5:25,5:15,16:26,Freeland Zach Harvey,T,12,5:09,5:25,5:20,16:28,Lansing Catholic David Silversmith,T,12,5:11,5:25,5:21,16:29,Shepherd Zack Potgeter,I,11,5:15,5:31,5:13,16:29,Muskegon Oakridge Josh Kyser,T,12,5:10,5:22,5:24,16:30,Shepherd Zeke Timmer,T,10,5:15,5:23,5:21,16:32,Grand Rapids West Catholic Paul Crum,T,12,5:09,5:26,5:17,16:32,Laingsburg Tyler Noble,T,12,5:19,5:29,5:13,16:32,Shepherd Craig Kommel,I,11,5:14,5:28,5:19,16:32,Ithaca Nathan Briggs,T,12,5:14,5:28,5:21,16:35,Mason County Central Kyle Vaneerden,T,12,5:18,5:24,5:21,16:37,Grandville Calvin Christian Mike Borton,T,10,5:13,5:32,5:20,16:37,Hillsdale Drew Ward,T,10,5:09,5:26,5:27,16:37,Whitmore Lake Michael Kilbreath,T,12,5:22,5:29,5:20,16:38,Sanford-Meridian Jared Gilbert,T,12,5:15,5:31,5:23,16:38,Shepherd Don Tobias,I,12,5:15,5:27,5:21,16:38,Almont Michael Ledford,I,12,5:13,5:27,5:24,16:38,Harrison Nick Smith,I,11,4:57,5:10,5:45,16:38,Ida Andrew Reidsma,T,11,5:18,5:24,5:23,16:39,Grandville Calvin Christian Sebastian Reisch,T,11,5:17,5:28,5:20,16:39,Hillsdale Andy Raymond,I,11,5:10,5:27,5:31,16:40,Erie Mason Ryan Pickvet,I,12,5:09,5:29,5:30,16:40,Standish-Sterling Elijah Batchelor,T,10,5:17,5:30,5:24,16:42,Hillsdale Grant Goodspeed,I,12,5:12,5:28,5:28,16:42,St. Louis Lukas Varney,T,12,5:05,5:25,5:33,16:43,Cass City Ryan Sundberg,T,12,5:27,5:21,5:26,16:44,Elk Rapids Dewey Mabe,T,12,5:07,5:33,5:33,16:45,Cass City Brendan Molony,T,11,5:09,5:31,5:29,16:45,Kalamazoo Hackett Tommy Matuszak,T,11,5:12,5:30,5:29,16:46,Caro Eric Buday,T,10,5:27,5:27,5:24,16:46,Charleviox Cyle Rogotzke,I,12,5:11,5:30,5:30,16:46,Hanover-Horton Lorenzo Martinez,T,12,5:14,5:32,5:26,16:47,Bangor Neil Noack,T,11,5:18,5:30,5:26,16:47,Freeland Spencer Pageau,T,10,5:21,5:28,5:25,16:47,Jackson Lumen Christi Alex Shepherd,I,12,5:17,5:24,5:32,16:48,Allendale Ben Sievert,T,10,5:30,5:27,5:22,16:49,Frankenmuth Kevin Bergeron,T,12,5:20,5:31,5:30,16:49,Lansing Catholic Jacob Fortman,I,11,5:10,5:33,5:29,16:49,Perry Michael Castellani,T,12,5:20,5:32,5:26,16:50,Lansing Catholic Jeff Grzywinski,T,11,5:17,5:34,5:32,16:50,Monroe St. Mary Catholic Central Stuart Crowell,I,10,5:16,5:33,5:30,16:50,Parchment Ryan Decker,I,11,5:13,5:33,5:26,16:51,Midland Bullock Creek Mike Berns,T,12,5:20,5:32,5:32,16:52,Monroe St. Mary Catholic Central David Rhodes,T,11,5:15,5:33,5:34,16:53,Benzie Central Tony Rasch,I,12,5:14,5:33,5:32,16:54,Perry Gary Ezzo,T,11,5:26,5:31,5:25,16:56,Armada Talon Morris,T,11,5:14,5:38,5:32,16:56,Benzie Central Ty Burk,T,12,5:13,5:37,5:33,16:56,Cass City Jake Hernandez,T,11,5:17,5:39,5:28,16:56,Mason County Central Matt Moss,T,9,5:32,5:31,5:23,16:57,Elk Rapids Nate Tate,T,10,5:16,5:32,5:36,16:57,Freeland Austin Jacobson,T,9,5:25,5:32,5:29,16:57,Grand Rapids West Catholic Joel Medina,T,12,5:26,5:31,5:28,16:57,Jackson Lumen Christi Eric Thompson,T,11,5:08,5:35,5:37,16:58,Bangor Nicholas Pawlowski,I,11,5:17,5:36,5:33,16:59,Bad Axe Nick Albertson,I,11,5:13,5:40,5:32,16:59,Riverview Gabriel Richard Nick Radionoff,T,10,5:17,5:41,5:28,17:00,Benzie Central Korey Caulkins,T,12,5:18,5:38,5:31,17:00,Hillsdale Joe Sapp,I,11,5:00,5:39,5:42,17:00,Bloomingdale Deonte Pope,T,12,5:08,5:27,5:47,17:01,Detroit Communication Media Arts Ryan Burdo,T,12,5:18,5:37,5:35,17:01,Freeland Kurtis Hall,T,9,5:24,5:37,5:27,17:01,Shepherd Brandon Bishop,I,11,5:21,5:36,5:32,17:01,Chesaning Caleb Teachout,T,10,5:26,5:35,5:32,17:02,Grand Rapids West Catholic John Stathakis,T,12,5:16,5:43,5:36,17:03,Macomb Lutheran North Sam Bayle,T,12,5:14,5:38,5:36,17:03,Mason County Central Danny Finn,T,10,5:26,5:35,5:32,17:04,Armada Matt Regal,T,12,5:29,5:37,5:26,17:05,Whitmore Lake Nathaniel Theobald,T,10,5:18,5:42,5:36,17:06,Monroe St. Mary Catholic Central Jacob Barnes,T,12,5:26,5:29,5:39,17:07,Schoolcraft William Hodge,T,12,5:17,5:40,5:36,17:09,Bangor Brian Banks,T,12,5:24,5:43,5:34,17:10,Detroit Communication Media Arts Robert Parrott,T,11,5:33,5:40,5:25,17:10,Jackson Lumen Christi Isaac Veysey-White,I,12,5:22,5:36,5:37,17:10,Quincy Brian Clark,T,12,5:29,5:46,5:31,17:13,Grandville Calvin Christian Joe Trapp,T,12,5:24,5:46,5:34,17:13,Sanford-Meridian William Huddleston,T,9,5:22,5:42,5:39,17:14,Benzie Central Monte Scott,T,10,5:18,5:43,5:41,17:14,Freeland Lynn Jones,T,12,5:25,5:40,5:38,17:15,Shepherd Peter Herzog,T,10,5:23,5:44,5:39,17:17,Kalamazoo Hackett Jake Holovka,T,10,5:33,5:39,5:34,17:17,Kent City Andrey Kloka,I,12,5:19,5:48,5:40,17:18,Clawson Joe Bauters,T,12,5:22,5:40,5:41,17:19,Ann Arbor Gabriel Richard Dan Harras,T,10,5:30,5:40,5:36,17:19,Monroe St. Mary Catholic Central Kevin Royce,T,12,5:26,5:47,5:38,17:20,Grand Rapids West Catholic Rick Jones,I,11,5:19,5:48,5:37,17:20,Capac Brandon Humphreys,I,11,5:31,5:44,5:31,17:20,Delton Kellogg Mark List,T,11,5:27,5:44,5:36,17:22,Laingsburg Mitch Klingler,I,11,5:27,5:43,5:35,17:22,Bronson Kirk Acharya,T,9,5:29,5:43,5:39,17:23,Charleviox Stephan Biggs,I,9,5:23,5:46,5:41,17:24,Addison Ronnie Milbocker,T,9,5:24,5:45,5:41,17:25,Whitmore Lake Chris Serement,I,12,5:23,5:45,5:45,17:25,Riverview Gabriel Richard Ken Burns,T,9,5:24,5:46,5:42,17:26,Sanford-Meridian Seth Brunner,T,12,5:27,5:46,5:42,17:27,Jackson Lumen Christi Brandon Krinock,T,12,5:22,5:45,5:45,17:27,Kalamazoo Hackett Alex Johnson,T,12,5:23,5:46,5:48,17:27,Monroe St. Mary Catholic Central Peter Robinson,T,12,5:27,5:45,5:45,17:29,Kalamazoo Hackett Andrew Plude,T,9,5:29,5:45,5:42,17:30,Charleviox Joshua Harris,T,11,5:25,5:54,5:43,17:30,Detroit Communication Media Arts Vince Burke,I,12,5:28,5:49,5:38,17:30,Coloma Patrik Mainez,T,11,5:21,5:46,5:47,17:31,Whitmore Lake Adam Terwillegar,I,9,5:23,5:48,5:49,17:31,Midland Bullock Creek Saul Saucedo,T,10,5:28,5:49,5:44,17:32,Bangor Brendon Miller,T,12,5:34,5:49,5:39,17:32,Grand Rapids West Catholic Joshua Kersjes,T,9,5:39,5:44,5:37,17:34,Grandville Calvin Christian Kyle Follebout,I,12,5:38,5:59,5:27,17:34,Hemlock Pat Janisse,T,11,5:34,5:44,5:42,17:37,Elk Rapids Nathan Schilling,T,12,5:36,5:51,5:36,17:38,Macomb Lutheran North Jonathon Studer,I,11,5:29,5:45,5:48,17:38,Hart Zach Zingsheim,T,9,5:36,5:51,5:42,17:40,Lansing Catholic Colton Judge,T,11,5:24,5:53,5:47,17:40,Whitmore Lake Andy Sutter,T,11,5:33,5:54,5:41,17:42,Armada Steven Haagsma,T,10,5:39,5:45,5:47,17:42,Grandville Calvin Christian Austin Winter,T,9,5:33,5:45,5:51,17:42,Lansing Catholic Charlton Craig,T,12,5:51,5:53,5:28,17:42,Schoolcraft Robert Fingerle,I,10,5:23,5:54,5:52,17:42,Marlette Steve Sterkenburg,T,12,5:26,5:45,5:55,17:43,Grand Rapids West Catholic Ryan Hasselbach,T,12,5:30,5:59,5:42,17:44,Laingsburg Devan Frederick,I,12,5:32,5:56,5:43,17:45,Constantine Mark Grum,T,11,5:22,5:57,5:53,17:46,Ann Arbor Gabriel Richard Alex Aguilar,I,9,5:23,5:55,5:50,17:46,Detroit Cesar Chavez Academy Jeremiah Barnes,T,10,5:48,5:49,5:36,17:47,Schoolcraft Ryan Moreau,I,12,5:07,5:34,6:14,17:47,Birch Run David Watson,T,11,5:17,5:46,6:06,17:48,Bangor Eric Edmond,T,9,5:41,5:57,5:40,17:49,Frankenmuth Branden Graham,T,10,5:28,5:54,5:56,17:53,Bangor Adam Stewart,T,10,5:34,6:00,5:45,17:53,Laingsburg Jeremy Pawlowski,I,9,5:35,5:55,5:50,17:53,Bad Axe Greg Westerman,I,12,5:34,5:53,5:51,17:54,Reese Dylan Sundberg,T,10,5:35,5:51,5:54,17:55,Elk Rapids Robbie Okray,T,10,5:34,5:56,5:51,17:56,Armada Jake Devoogd,T,12,5:40,5:53,5:49,17:56,Kent City Brian Pearl,T,12,5:29,6:08,5:52,17:57,Albion Andrew Haubenstricker,T,11,5:44,5:57,5:44,17:57,Frankenmuth Darryl Sluka,T,12,5:33,5:51,5:52,17:57,Kent City Nick Lemmer,T,12,5:36,5:59,5:53,17:58,Lansing Catholic Tim Pfund,T,9,5:34,6:02,5:51,18:00,Macomb Lutheran North Elliott Ambrose,T,12,5:31,6:04,5:53,18:00,Mason County Central Riley Schaff,T,12,5:50,5:58,5:39,18:01,Jackson Lumen Christi Nick Rendon,I,11,5:30,5:54,6:02,18:01,Delton Kellogg Kevin Swastek,T,12,5:38,5:45,6:02,18:02,Ann Arbor Gabriel Richard Jacob Card,T,10,5:45,6:01,5:50,18:03,Freeland Nick Brubaker,I,11,5:36,6:02,5:48,18:03,Ida Matt Zakerski,T,10,5:38,5:57,5:55,18:04,Ann Arbor Gabriel Richard Jon Thebo,T,11,5:40,6:03,5:50,18:04,Kent City Will Mapes,T,11,5:43,5:59,5:43,18:04,Sanford-Meridian Mike Daniel,T,11,5:42,5:59,5:53,18:05,Caro Chris Chaney,T,10,5:50,5:59,5:46,18:07,Jackson Lumen Christi Ben Flint,T,11,5:35,6:00,5:58,18:07,Lansing Catholic Dakota Presler,T,12,5:44,6:05,5:45,18:08,Kent City Brandon Osterhouse,T,12,5:49,5:53,5:51,18:10,Schoolcraft Vinny Von lau,T,9,5:48,6:04,5:44,18:11,Charleviox Robby Devroy,T,12,5:39,6:04,5:56,18:11,Macomb Lutheran North Caleb Tweten,T,11,5:41,6:05,5:53,18:11,Macomb Lutheran North Zach Robinson,T,10,5:47,6:02,5:53,18:11,Monroe St. Mary Catholic Central David Leos,I,11,5:38,6:05,5:55,18:12,Montrose Casey Allen,T,9,5:43,5:57,5:57,18:13,Hillsdale Neil Salsibury,T,11,5:50,6:02,5:54,18:16,Charleviox John Munro,T,10,5:32,6:10,6:03,18:17,Whitmore Lake Brad Erbes,T,9,5:42,6:05,5:56,18:18,Kent City Clark Walsh,T,12,5:34,6:10,6:01,18:19,Cass City LeAvery Wycoff,T,12,5:49,6:11,5:51,18:22,Detroit Communication Media Arts Travis Hornbuckle,T,12,5:41,6:12,5:55,18:23,Detroit Communication Media Arts Alex Varney,T,10,5:38,6:10,6:03,18:26,Cass City Jalen Weaver,T,10,5:30,6:06,6:07,18:27,Albion Norman Morris,T,11,5:47,6:03,6:01,18:28,Monroe St. Mary Catholic Central Nick Allen,T,10,5:39,6:11,6:05,18:29,Mason County Central Patrick Dewalt,T,12,5:46,6:13,6:00,18:30,Albion Coleson Wrege,T,10,5:48,6:21,5:54,18:30,Macomb Lutheran North Shelby Engle,T,12,5:37,6:11,6:05,18:31,Armada Rico Fierros,T,9,5:46,6:02,6:09,18:35,Caro Chris Paluch,I,11,5:34,6:16,6:12,18:41,Capac Kyle Babinski,T,12,5:40,6:10,6:17,18:42,Saginaw Nouvel Alex Gooch,T,9,5:52,6:18,6:03,18:46,Charleviox Brandon Knoll,T,10,5:53,6:14,6:04,18:48,Frankenmuth Matt Strasz,T,9,6:04,6:11,5:58,18:49,Caro Ryan Thoe,T,10,5:57,6:20,6:02,18:53,Armada Boris Radloff,T,9,5:41,6:23,6:17,18:54,Mason County Central Michael Wise,T,10,6:08,6:16,5:59,18:55,Schoolcraft Cody Harper,T,12,6:03,6:25,5:56,18:57,Caro Jared Cartwight,I,11,5:56,6:19,6:05,18:58,Reese Thomas LeValley,T,10,6:02,6:19,6:05,18:59,Cass City Justin French,T,11,6:00,6:18,6:10,18:59,Frankenmuth Josiah Kuiper,T,11,5:57,6:20,6:11,19:01,Grandville Calvin Christian Don Goulette,T,11,5:45,6:25,6:15,19:03,Armada David Haskin,T,11,5:59,6:21,6:10,19:05,Sanford-Meridian Joshua McDade,T,10,5:52,6:16,6:19,19:07,Detroit Communication Media Arts Pat Theisen,T,12,6:04,6:22,6:07,19:08,Ann Arbor Gabriel Richard Mitchell Small,T,11,5:55,6:19,6:22,19:10,Detroit Communication Media Arts Ryan Mattingly,T,9,6:05,6:21,6:09,19:10,Kalamazoo Hackett Josh Fons,T,9,6:04,6:30,6:02,19:12,Ann Arbor Gabriel Richard James VanOrman,T,10,6:11,6:23,6:03,19:13,Schoolcraft Abdul Al-Saadi,T,11,5:47,6:31,6:20,19:16,Albion Tom Ankenbauer,T,12,6:05,6:22,6:14,19:16,Kalamazoo Hackett Matt Knieling,T,11,6:00,6:26,6:18,19:20,Frankenmuth Sean Bremer,T,9,5:59,6:22,6:20,19:22,Sanford-Meridian Charlie Wenzel,T,11,6:07,6:31,6:19,19:27,Frankenmuth Chris Wise,T,12,6:11,6:25,6:20,19:33,Schoolcraft Dan Robinson,I,12,5:45,6:32,6:37,19:33,Saginaw Swan Valley Skyler Flannery,T,11,6:09,6:31,6:22,19:37,Elk Rapids Austin Lelle,T,11,6:01,6:36,6:24,19:42,Albion Alex Hess,T,10,6:16,6:33,6:19,19:45,Kalamazoo Hackett Henry Sieggreen,T,10,6:00,6:31,6:37,19:46,Saginaw Nouvel Nick Bauerschmidt,T,9,6:05,6:37,6:26,19:48,Caro Zachary Little,T,9,6:07,6:42,6:31,19:57,Laingsburg Rob Rusz,T,12,6:08,6:43,6:26,19:58,Laingsburg Andrew Carlisle,T,9,6:18,6:40,6:29,20:04,Saginaw Nouvel Travis Modzden,T,12,6:17,6:50,6:33,20:19,Cass City Corey Worrall,T,12,6:19,6:51,6:37,20:32,Laingsburg Dakota Talbot,T,11,6:20,6:57,6:43,20:37,Sanford-Meridian Steve Bourdow,T,9,6:28,7:07,6:33,20:48,Caro Brandon Himmelein,T,12,6:13,7:00,7:03,20:55,Saginaw Nouvel Ben Schuller,T,12,6:27,7:23,6:42,21:12,Saginaw Nouvel Mike Arellano,T,12,6:27,7:14,6:57,21:20,Saginaw Nouvel Ben Lalone,T,10,6:29,7:22,7:09,21:45,Elk Rapids
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
GRADE RESULTS - D3 BOYS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Matt Moss Elk Rapids 9 16:56.2 2 Austin Jacobson Grand Rapids West Catholic 9 16:56.9 3 Kurtis Hall Shepherd 9 17:00.7 4 William Huddleston Benzie Central 9 17:13.3 5 Kirk Acharya Charleviox 9 17:22.8 6 Stephan Biggs Addison 9 17:23.3 7 Ronnie Milbocker Whitmore Lake 9 17:24.4 8 Ken Burns Sanford-Meridian 9 17:25.8 9 Andrew Plude Charleviox 9 17:29.4 10 Adam Terwillegar Midland Bullock Creek 9 17:30.3 11 Joshua Kersjes Grandville Calvin Christian 9 17:33.5 12 Zach Zingsheim Lansing Catholic 9 17:39.2 13 Austin Winter Lansing Catholic 9 17:42.0 14 Alex Aguilar Detroit Cesar Chavez Academy 9 17:45.3 15 Eric Edmond Frankenmuth 9 17:48.1 16 Jeremy Pawlowski Bad Axe 9 17:52.1 17 Tim Pfund Macomb Lutheran North 9 17:59.8 18 Vinny Von lau Charleviox 9 18:10.6 19 Casey Allen Hillsdale 9 18:12.4 20 Brad Erbes Kent City 9 18:17.7 21 Rico Fierros Caro 9 18:34.7 22 Alex Gooch Charleviox 9 18:45.6 23 Matt Strasz Caro 9 18:48.9 24 Boris Radloff Mason County Central 9 18:53.8 25 Ryan Mattingly Kalamazoo Hackett 9 19:09.8 26 Josh Fons Ann Arbor Gabriel Richard 9 19:11.1 27 Sean Bremer Sanford-Meridian 9 19:21.8 28 Nick Bauerschmidt Caro 9 19:47.7 29 Zachary Little Laingsburg 9 19:56.8 30 Andrew Carlisle Saginaw Nouvel 9 20:03.5 31 Steve Bourdow Caro 9 20:47.4
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Caleb Rhynard Shepherd 10 16:09.8 2 Trevor Denton Chesaning 10 16:14.4 3 Kenny Harris Albion 10 16:18.8 4 Justin Krauss Perry 10 16:22.0 5 Zeke Timmer Grand Rapids West Catholic 10 16:31.7 6 Drew Ward Whitmore Lake 10 16:36.5 7 Mike Borton Hillsdale 10 16:36.5 8 Elijah Batchelor Hillsdale 10 16:41.3 9 Eric Buday Charleviox 10 16:45.1 10 Spencer Pageau Jackson Lumen Christi 10 16:46.8 11 Ben Sievert Frankenmuth 10 16:48.6 12 Stuart Crowell Parchment 10 16:49.6 13 Nate Tate Freeland 10 16:56.4 14 Nick Radionoff Benzie Central 10 16:59.6 15 Caleb Teachout Grand Rapids West Catholic 10 17:01.4 16 Danny Finn Armada 10 17:03.6 17 Nathaniel Theobald Monroe St. Mary Catholic Central 10 17:06.0 18 Monte Scott Freeland 10 17:13.8 19 Jake Holovka Kent City 10 17:16.1 20 Peter Herzog Kalamazoo Hackett 10 17:16.8 21 Dan Harras Monroe St. Mary Catholic Central 10 17:18.7 22 Saul Saucedo Bangor 10 17:31.4 23 Steven Haagsma Grandville Calvin Christian 10 17:41.4 24 Robert Fingerle Marlette 10 17:41.7 25 Jeremiah Barnes Schoolcraft 10 17:46.8 26 Branden Graham Bangor 10 17:52.7 27 Adam Stewart Laingsburg 10 17:53.0 28 Dylan Sundberg Elk Rapids 10 17:54.3 29 Robbie Okray Armada 10 17:55.4 30 Jacob Card Freeland 10 18:03.0 31 Matt Zakerski Ann Arbor Gabriel Richard 10 18:03.6 32 Chris Chaney Jackson Lumen Christi 10 18:07.0 33 Zach Robinson Monroe St. Mary Catholic Central 10 18:11.0 34 John Munro Whitmore Lake 10 18:16.4 35 Alex Varney Cass City 10 18:25.3 36 Jalen Weaver Albion 10 18:26.1 37 Nick Allen Mason County Central 10 18:28.4 38 Coleson Wrege Macomb Lutheran North 10 18:29.8 39 Brandon Knoll Frankenmuth 10 18:47.4 40 Ryan Thoe Armada 10 18:53.0 41 Michael Wise Schoolcraft 10 18:54.9 42 Thomas LeValley Cass City 10 18:59.0 43 Joshua McDade Detroit Communication Media Arts 10 19:06.4 44 James VanOrman Schoolcraft 10 19:12.4 45 Alex Hess Kalamazoo Hackett 10 19:44.5 46 Henry Sieggreen Saginaw Nouvel 10 19:45.4 47 Ben Lalone Elk Rapids 10 21:44.3
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Blake Allison Harrison 11 15:28.4 2 Alex Wilson Kent City 11 15:30.9 3 Paul Lewis Albion 11 15:41.2 4 David Madrigal Durand 11 15:48.2 5 Justin Bateson Blissfield 11 15:55.3 6 Zach Carpenter Whitmore Lake 11 16:05.5 7 Stephen Tennis Hudson 11 16:09.4 8 Jared Lauber Mason County Central 11 16:10.7 9 Mike Falvey Ann Arbor Gabriel Richard 11 16:14.7 10 Lyle Kafer Hillsdale 11 16:16.1 11 James Rogers Saginaw Valley Lutheran 11 16:17.3 12 Taylor Heath Hanover-Horton 11 16:17.4 13 Robert Kerby Benzie Central 11 16:20.3 14 Tom Smeltzer Benzie Central 11 16:23.4 15 Kyle Henderson Freeland 11 16:25.4 16 Zack Potgeter Muskegon Oakridge 11 16:28.8 17 Craig Kommel Ithaca 11 16:31.2 18 Nick Smith Ida 11 16:37.6 19 Sebastian Reisch Hillsdale 11 16:38.1 20 Andrew Reidsma Grandville Calvin Christian 11 16:38.8 21 Andy Raymond Erie Mason 11 16:39.5 22 Brendan Molony Kalamazoo Hackett 11 16:44.2 23 Tommy Matuszak Caro 11 16:45.5 24 Neil Noack Freeland 11 16:46.5 25 Jacob Fortman Perry 11 16:48.3 26 Jeff Grzywinski Monroe St. Mary Catholic Central 11 16:49.3 27 Ryan Decker Midland Bullock Creek 11 16:50.6 28 David Rhodes Benzie Central 11 16:53.0 29 Jake Hernandez Mason County Central 11 16:55.3 30 Gary Ezzo Armada 11 16:55.7 31 Talon Morris Benzie Central 11 16:55.8 32 Eric Thompson Bangor 11 16:57.6 33 Nick Albertson Riverview Gabriel Richard 11 16:58.5 34 Nicholas Pawlowski Bad Axe 11 16:58.8 35 Joe Sapp Bloomingdale 11 16:59.3 36 Brandon Bishop Chesaning 11 17:00.6 37 Robert Parrott Jackson Lumen Christi 11 17:09.3 38 Brandon Humphreys Delton Kellogg 11 17:19.5 39 Rick Jones Capac 11 17:20.0 40 Mark List Laingsburg 11 17:21.1 41 Mitch Klingler Bronson 11 17:21.4 42 Joshua Harris Detroit Communication Media Arts 11 17:30.0 43 Patrik Mainez Whitmore Lake 11 17:30.6 44 Pat Janisse Elk Rapids 11 17:36.3 45 Jonathon Studer Hart 11 17:37.2 46 Colton Judge Whitmore Lake 11 17:39.9 47 Andy Sutter Armada 11 17:41.8 48 Mark Grum Ann Arbor Gabriel Richard 11 17:45.8 49 David Watson Bangor 11 17:47.9 50 Andrew Haubenstricker Frankenmuth 11 17:56.1 51 Nick Rendon Delton Kellogg 11 18:00.2 52 Nick Brubaker Ida 11 18:03.0 53 Jon Thebo Kent City 11 18:03.3 54 Will Mapes Sanford-Meridian 11 18:03.5 55 Mike Daniel Caro 11 18:04.5 56 Ben Flint Lansing Catholic 11 18:06.6 57 Caleb Tweten Macomb Lutheran North 11 18:10.4 58 David Leos Montrose 11 18:11.7 59 Neil Salsibury Charleviox 11 18:15.9 60 Norman Morris Monroe St. Mary Catholic Central 11 18:27.6 61 Chris Paluch Capac 11 18:41.0 62 Jared Cartwight Reese 11 18:57.4 63 Justin French Frankenmuth 11 18:58.5 64 Josiah Kuiper Grandville Calvin Christian 11 19:00.9 65 Don Goulette Armada 11 19:02.2 66 David Haskin Sanford-Meridian 11 19:04.7 67 Mitchell Small Detroit Communication Media Arts 11 19:09.4 68 Abdul Al-Saadi Albion 11 19:15.1 69 Matt Knieling Frankenmuth 11 19:19.5 70 Charlie Wenzel Frankenmuth 11 19:27.0 71 Skyler Flannery Elk Rapids 11 19:36.7 72 Austin Lelle Albion 11 19:41.3 73 Dakota Talbot Sanford-Meridian 11 20:36.2
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Tony Schafer Grand Rapids West Catholic 12 15:23.8 2 Joe McAvoy Hillsdale 12 15:51.1 3 Anthony Miller Freeland 12 15:59.5 4 Edwin Wainaina Grandville Calvin Christian 12 16:07.1 5 Jim Janisse Elk Rapids 12 16:08.3 6 Gareth Gose Leslie 12 16:09.8 7 Andreas Koerner Macomb Lutheran North 12 16:13.3 8 Josh Moskalewski Allendale 12 16:14.3 9 William Patterson Benzie Central 12 16:17.9 10 Brett Smith Lake Fenton 12 16:19.2 11 Matthew Melvin Bangor 12 16:20.9 12 Alex Buday Charleviox 12 16:21.1 13 Ryan Donahue Jackson Lumen Christi 12 16:23.7 14 Mike Restifo Saginaw Nouvel 12 16:24.1 15 Zach Harvey Lansing Catholic 12 16:27.2 16 David Silversmith Shepherd 12 16:28.8 17 Josh Kyser Shepherd 12 16:29.4 18 Tyler Noble Shepherd 12 16:31.7 19 Paul Crum Laingsburg 12 16:31.8 20 Nathan Briggs Mason County Central 12 16:34.9 21 Kyle Vaneerden Grandville Calvin Christian 12 16:36.2 22 Don Tobias Almont 12 16:37.5 23 Michael Ledford Harrison 12 16:37.7 24 Jared Gilbert Shepherd 12 16:38.0 25 Michael Kilbreath Sanford-Meridian 12 16:38.0 26 Ryan Pickvet Standish-Sterling 12 16:39.1 27 Grant Goodspeed St. Louis 12 16:41.8 28 Lukas Varney Cass City 12 16:42.4 29 Ryan Sundberg Elk Rapids 12 16:43.8 30 Dewey Mabe Cass City 12 16:44.7 31 Cyle Rogotzke Hanover-Horton 12 16:45.2 32 Lorenzo Martinez Bangor 12 16:46.1 33 Alex Shepherd Allendale 12 16:47.9 34 Kevin Bergeron Lansing Catholic 12 16:48.8 35 Michael Castellani Lansing Catholic 12 16:49.3 36 Mike Berns Monroe St. Mary Catholic Central 12 16:51.4 37 Tony Rasch Perry 12 16:54.0 38 Ty Burk Cass City 12 16:55.6 39 Joel Medina Jackson Lumen Christi 12 16:56.8 40 Korey Caulkins Hillsdale 12 16:59.1 41 Deonte Pope Detroit Communication Media Arts 12 17:00.1 42 Ryan Burdo Freeland 12 17:00.2 43 Sam Bayle Mason County Central 12 17:02.2 44 John Stathakis Macomb Lutheran North 12 17:02.9 45 Matt Regal Whitmore Lake 12 17:04.9 46 Jacob Barnes Schoolcraft 12 17:06.5 47 William Hodge Bangor 12 17:08.9 48 Isaac Veysey-White Quincy 12 17:09.4 49 Brian Banks Detroit Communication Media Arts 12 17:09.8 50 Brian Clark Grandville Calvin Christian 12 17:12.4 51 Joe Trapp Sanford-Meridian 12 17:12.7 52 Lynn Jones Shepherd 12 17:14.6 53 Andrey Kloka Clawson 12 17:18.0 54 Joe Bauters Ann Arbor Gabriel Richard 12 17:18.3 55 Kevin Royce Grand Rapids West Catholic 12 17:19.7 56 Chris Serement Riverview Gabriel Richard 12 17:25.0 57 Seth Brunner Jackson Lumen Christi 12 17:26.4 58 Alex Johnson Monroe St. Mary Catholic Central 12 17:26.5 59 Brandon Krinock Kalamazoo Hackett 12 17:27.0 60 Peter Robinson Kalamazoo Hackett 12 17:28.4 61 Vince Burke Coloma 12 17:29.1 62 Brendon Miller Grand Rapids West Catholic 12 17:32.0 63 Kyle Follebout Hemlock 12 17:33.2 64 Nathan Schilling Macomb Lutheran North 12 17:38.0 65 Charlton Craig Schoolcraft 12 17:41.5 66 Steve Sterkenburg Grand Rapids West Catholic 12 17:43.0 67 Ryan Hasselbach Laingsburg 12 17:43.4 68 Devan Frederick Constantine 12 17:44.4 69 Ryan Moreau Birch Run 12 17:46.5 70 Greg Westerman Reese 12 17:53.8 71 Jake Devoogd Kent City 12 17:55.8 72 Brian Pearl Albion 12 17:56.1 73 Darryl Sluka Kent City 12 17:56.5 74 Nick Lemmer Lansing Catholic 12 17:57.1 75 Elliott Ambrose Mason County Central 12 17:59.7 76 Riley Schaff Jackson Lumen Christi 12 18:00.4 77 Kevin Swastek Ann Arbor Gabriel Richard 12 18:02.0 78 Dakota Presler Kent City 12 18:08.0 79 Brandon Osterhouse Schoolcraft 12 18:09.4 80 Robby Devroy Macomb Lutheran North 12 18:10.4 81 Clark Walsh Cass City 12 18:18.2 82 LeAvery Wycoff Detroit Communication Media Arts 12 18:22.0 83 Travis Hornbuckle Detroit Communication Media Arts 12 18:22.4 84 Patrick Dewalt Albion 12 18:29.7 85 Shelby Engle Armada 12 18:30.9 86 Kyle Babinski Saginaw Nouvel 12 18:41.8 87 Cody Harper Caro 12 18:56.3 88 Pat Theisen Ann Arbor Gabriel Richard 12 19:07.5 89 Tom Ankenbauer Kalamazoo Hackett 12 19:15.5 90 Chris Wise Schoolcraft 12 19:32.1 91 Dan Robinson Saginaw Swan Valley 12 19:32.6 92 Rob Rusz Laingsburg 12 19:57.6 93 Travis Modzden Cass City 12 20:18.1 94 Corey Worrall Laingsburg 12 20:31.4 95 Brandon Himmelein Saginaw Nouvel 12 20:55.0 96 Ben Schuller Saginaw Nouvel 12 21:11.1 97 Mike Arellano Saginaw Nouvel 12 21:19.6
Div. IV
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 TEAM RESULTS - D4 BOYS
1. 129 Potterville (16:41.5 83:27.1) ==================================================== 1 5 Larry Julson 12 15:55.1 2 9 Nick Flietstra 11 16:14.9 3 13 Collin Ward 12 16:27.4 4 44 Tyler Carter 11 17:18.7 5 58 Andrew Dilernia 10 17:31.0 6 ( 62) Nathan Laduke 10 17:33.3 7 (127) Kyle Lamb 10 18:49.8
2. 131 Adrian Lenawee Christian (16:51.1 84:15.4) ==================================================== 1 11 Will Brown 12 16:25.5 2 22 Wade Perry 12 16:45.2 3 24 Chris Hudson 12 16:48.8 4 33 Daniel Becker 12 16:58.3 5 41 Isaac Becker 12 17:17.6 6 ( 59) Taylor Smelser 10 17:31.5 7 ( 92) Spencer Perry 11 18:04.2
3. 145 Harbor Springs (16:45.6 83:47.8) ==================================================== 1 1 Tec Adams 12 15:22.4 2 21 Allen McCarty 12 16:45.0 3 37 Jacob Brushaber 12 17:04.7 4 39 Mike Sydow 11 17:14.9 5 47 Ben Kloss 9 17:20.8 6 ( 61) Nate Schiefer 10 17:31.9 7 ( 64) Nick Cooper 10 17:38.0
4. 182 Hesperia (17:01.4 85:06.9) ==================================================== 1 14 Dakota Cooper 12 16:29.2 2 19 Matt Peacock 10 16:39.8 3 27 David Nadjkovic 11 16:49.6 4 56 Jeff Cherry 9 17:30.1 5 66 Jordan Bates 10 17:38.2 6 ( 82) Andrew Aslakson 12 17:51.4 7 (107) Kyle Walch 12 18:19.1
5. 190 Saugatuck (16:45.0 83:45.0) ==================================================== 1 2 Christian Birky 12 15:29.5 2 6 Tyler Slentz 12 16:00.4 3 18 Ethan Lievense 11 16:32.8 4 81 John Gibbons 12 17:50.0 5 83 Evan Knudsen 12 17:52.3 6 ( 93) Colin Hutchins 12 18:05.0 7 (121) Greg Wicks 12 18:38.1
6. 195 Concord (16:52.3 84:21.3) ==================================================== 1 3 Kyle Stacks 11 15:31.0 2 10 Spencer Nousain 9 16:22.3 3 28 Joseph Brubaker 11 16:50.7 4 60 Ian Miller 10 17:31.6 5 94 Kyle Grimes 11 18:05.7 6 (116) Kevin Casey 12 18:29.0 7 (134) Nicholas Brigham 12 18:57.8
7. 250 Bridgman (17:17.3 86:26.1) ==================================================== 1 23 Cameron Magro 10 16:47.5 2 30 Evan Krettek 12 16:54.2 3 31 Conner Magro 10 16:56.1 4 69 Mark Haukereid 11 17:40.0 5 97 Beau Rathgeb 9 18:08.3 6 (110) Jarret Anderson 9 18:21.2 7 (161) Parker Mojsiejenko 11 19:49.6
8. 255 Ann Arbor Greenhills (17:20.2 86:41.0) ==================================================== 1 20 Brian Desmond 12 16:43.8 2 34 Jeffrey Bord 10 16:58.9 3 54 Rob Delof 11 17:28.1 4 57 Ian Anderson 12 17:30.5 5 90 James Chamness 11 17:59.7 6 (120) Michael Bak 11 18:36.0 7 (137) Trevor Brooks 12 19:07.4
9. 268 Bear Lake/Onekama (17:19.2 86:36.0) ==================================================== 1 15 Chuck Schoedel 11 16:29.5 2 29 Jaron Llewellyn 12 16:53.1 3 73 Cody Graf 9 17:43.3 4 74 Tyler Groenwald 9 17:44.1 5 77 Ryan Pienta 10 17:46.0 6 ( 84) Josh Goins 9 17:53.6 7 (123) Lewis Bartlett 10 18:41.3
10. 280 Saranac (17:27.0 87:14.8) ==================================================== 1 32 James Vance 11 16:56.6 2 50 Tony Knop 10 17:23.9 3 55 Tyler Rose 11 17:29.8 4 71 Aaron Vance 11 17:41.9 5 72 Jared Keough 12 17:42.6 6 (162) Alex Talcott 11 19:51.6 7 (172) Tyler Demski 9 20:23.6
11. 330 Mendon (17:37.3 88:06.3) ==================================================== 1 35 Spencer Batten 12 16:59.8 2 46 Mike Brueck 12 17:20.6 3 49 Michael Terry 10 17:21.8 4 95 Taylor Medbery 9 18:06.9 5 105 Dustin Steinberger 10 18:17.2 6 (108) Gary Hiatt 10 18:20.5 7 (169) Tim Grimm 10 20:09.8
12. 341 Wolverine (17:30.6 87:32.9) ==================================================== 1 8 Luke Operhall 12 16:10.2 2 17 Jeremy Egas 11 16:31.6 3 87 Eric Purgiel 12 17:57.2 4 114 Tim Ward 12 18:25.3 5 115 Aaron Jaroche 12 18:28.6 6 (149) Charlie Ogden 11 19:17.1 7 (177) Tylor McCauley 9 20:46.5
13. 370 Hillsdale Academy (17:44.7 88:43.3) ==================================================== 1 36 Tom Lundberg 12 17:02.8 2 51 Ethan Smith 12 17:24.8 3 63 Joel Calvert 9 17:33.4 4 109 Andrew Alvarez 10 18:20.7 5 111 Ethan Gehrke 11 18:21.6 6 (117) Rich Pewe 12 18:31.7 7 (138) James Jordan 11 19:07.4
14. 372 Fowler (17:44.5 88:42.5) ==================================================== 1 12 Marcus Feldpausch 12 16:27.2 2 16 Craig Simmon 12 16:30.7 3 76 Bob Bodarko 11 17:44.5 4 128 Josh Klein 10 18:51.6 5 140 Jarrid Thelen 12 19:08.5 6 (175) Jamison Fedewa 12 20:33.8 7 (183) Jeff Martin 10 21:29.2
15. 376 North Muskegon (17:49.5 89:07.1) ==================================================== 1 40 Ryan O'Keefe 10 17:16.5 2 42 Joseph Potter 10 17:18.2 3 89 Thayer Lowe 9 17:59.6 4 102 Dominic Naffie 12 18:16.1 5 103 Mathias Waterstradt 9 18:16.7 6 (139) Adam Huisingh 12 19:08.1 7 (143) Alex Benham 10 19:10.4
16. 387 Suttons Bay (17:40.4 88:21.6) ==================================================== 1 4 Ben Wynsma 11 15:48.2 2 65 Chase Palmer 11 17:38.0 3 99 Thomas Pritz 12 18:12.5 4 106 Mark Jasinski 11 18:17.9 5 113 Travis Smith 10 18:25.0 6 (148) Sawyer Lawler 11 19:14.3 7 (158) Nick Collins 10 19:41.8
17. 460 Onaway (18:06.0 90:29.9) ==================================================== 1 26 Lain Veihl 11 16:49.3 2 70 Andy St. Clair 12 17:41.7 3 100 Beau March 11 18:12.9 4 118 Anthony Lane 10 18:32.3 5 146 Evan Moreau 12 19:13.7 6 (180) Newt Chapman 11 21:01.1
18. 463 Lawrence (18:08.5 90:42.4) ==================================================== 1 38 Quin Saule 11 17:13.0 2 68 Adan Linares 11 17:40.0 3 91 Trevor Stermer 12 17:59.8 4 122 Josh Burnett 12 18:38.6 5 144 Cory Playford 12 19:11.0 6 (157) Salvador Cruz 10 19:39.0 7 (160) Nick Beam 11 19:47.7
19. 474 Traverse City St. Francis (18:10.3 90:51.1) ==================================================== 1 53 Ricky Woods 11 17:25.2 2 78 Alex Grieve 12 17:47.7 3 98 Kevin Kane 12 18:12.3 4 104 Alex Primeau 11 18:17.2 5 141 Sam LaSusa 10 19:08.7 6 (152) James Alpers 11 19:23.5 7 (153) Zach Tenbusch 11 19:24.6
20. 481 Royal Oak Shrine (18:16.0 91:19.9) ==================================================== 1 43 Nick Carlin 12 17:18.6 2 52 Kyle Mack 12 17:25.1 3 125 C. J. Dagher 10 18:48.3 4 126 Matthew Sutton 9 18:48.3 5 135 Robert Joseph 10 18:59.6 6 (154) Mike Schelske 12 19:27.8 7 (182) Danny Myckowiak 11 21:27.4
21. 503 Southfield Christian (18:14.0 91:09.7) ==================================================== 1 7 Victor Allen 10 16:06.4 2 85 Seth Wilson 12 17:55.2 3 124 Owen Bame 11 18:47.6 4 142 Andrew Bigos 12 19:09.3 5 145 Luke Thorne 12 19:11.2 6 (147) Jeremy Culver 9 19:14.2 7 (164) Luke Slater 12 19:53.6
22. 518 Bellevue (18:21.3 91:46.4) ==================================================== 1 67 Ryon Bartha 11 17:39.5 2 75 Alec Bolthouse 11 17:44.2 3 96 Robert Addis 12 18:07.6 4 129 Tony Fuller 9 18:51.7 5 151 Brandon Waterbury 11 19:23.4 6 (159) Sterling Shute 10 19:46.8 7 (174) Mikki O'Dell 12 20:30.3
23. 539 Sand Creek (18:22.8 91:53.8) ==================================================== 1 79 Aj Constable 11 17:48.7 2 86 Dylan Russell 9 17:55.4 3 112 Adam Bauer 11 18:22.1 4 130 Matt Marine 9 18:51.8 5 132 Nick Netter 10 18:55.8 6 (166) Nick Howard 9 20:02.8 7 (179) Dan Kelly 12 20:55.6
24. 564 Ubly (18:33.3 92:46.1) ==================================================== 1 45 John Creguer 10 17:20.3 2 119 Cory Booms 10 18:33.5 3 131 Zac Taylor 11 18:52.1 4 133 Jaime Vogel 12 18:56.1 5 136 Brandon Glaza 10 19:04.1 6 (178) Nathan Sorenson 10 20:53.0 7 (181) Alex Osentoski 12 21:06.2
25. 653 Saginaw Michigan Lutheran Seminary (19:32.6 97:42.7) ==================================================== 1 48 Micah Ehlers 11 17:21.6 2 80 Noah Willitz 11 17:49.0 3 168 Nate Plocher 10 20:09.3 4 173 Isaac Pappenfuss 9 20:27.2 5 184 Ethan Miller 11 21:55.6
26. 665 Unionville-Sebewaing (19:02.1 95:10.1) ==================================================== 1 88 Seth Squires 10 17:57.8 2 101 Warren Dillon 11 18:15.3 3 155 Logan Walz 11 19:28.6 4 156 Cameron Vermeersch 11 19:34.6 5 165 Lary Houthoofd 12 19:53.8 6 (167) Jordan Vollmar 12 20:07.8 7 (170) Heath Schmidt 12 20:11.3
27. 685 Detroit Weston Prep (19:24.8 97:04.0) ==================================================== 1 25 Zachheaus Widner 12 16:49.3 2 150 Emile Tankersley 11 19:18.5 3 163 Javiar Robins 9 19:53.2 4 171 Terrance Banks 11 20:20.0 5 176 Michael Crawford 12 20:43.0 6 (185) Mike Jones 11 23:18.3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008 INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS
Place No. Name School Gr R Time ===== ===== ====================== ===================================== == = ======= 1 1528 Tec Adams Harbor Springs 12 T 15:22.4 2 1691 Kevin Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 12 I 15:25.7 3 1595 Christian Birky Saugatuck 12 T 15:29.5 4 1520 Kyle Stacks Concord 11 T 15:31.0 5 1615 Ben Wynsma Suttons Bay 11 T 15:48.2 6 1705 Larry Julson Potterville 12 T 15:55.1 7 1657 Ashton Fisher Ellsworth 12 I 16:00.3 8 1600 Tyler Slentz Saugatuck 12 T 16:00.4 9 1602 Victor Allen Southfield Christian 10 T 16:06.4 10 1641 Luke Operhall Wolverine 12 T 16:10.2 11 1696 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 I 16:12.4 12 1701 Nick Flietstra Potterville 11 T 16:14.9 13 1692 Michael Schulte Mt. Pleasant Sacred Heart 12 I 16:16.9 14 1519 Spencer Nousain Concord 9 T 16:22.3 15 1646 Mitchell Dale Auburn Hills Oakland Christian 11 I 16:25.5 16 1482 Will Brown Adrian Lenawee Christian 12 T 16:25.5 17 1661 Marcus Feldpausch Fowler 12 T 16:27.2 18 1702 Collin Ward Potterville 12 T 16:27.4 19 1715 Bryson Grove Springport 10 I 16:28.4 20 1676 Frank Deaton St. Joseph Lake Michigan Catholic 12 I 16:28.6 21 1716 Blake Fix Waldron 11 I 16:28.8 22 1650 Matt Proctor Brown City 10 I 16:28.9 23 1538 Dakota Cooper Hesperia 12 T 16:29.2 24 1679 Spencer Lyle Lutheran HS Westland 12 I 16:29.4 25 1500 Chuck Schoedel Bear Lake/Onekama 11 T 16:29.5 26 1698 Brent Smith Pittsford 10 I 16:30.3 27 1664 Craig Simmon Fowler 12 T 16:30.7 28 1673 Noah Haverdink Hudsonville Freedom Baptist 10 I 16:30.8 29 1637 Jeremy Egas Wolverine 11 T 16:31.6 30 1669 Blake Deboer Grand Rapids Covenant Christian 12 I 16:31.9 31 1599 Ethan Lievense Saugatuck 11 T 16:32.8 32 1540 Matt Peacock Hesperia 10 T 16:39.8 33 1690 Zachary Phillips Morenci 12 I 16:41.1 34 1491 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 T 16:43.8 35 1532 Allen McCarty Harbor Springs 12 T 16:45.0 36 1485 Wade Perry Adrian Lenawee Christian 12 T 16:45.2 37 1510 Cameron Magro Bridgman 10 T 16:47.5 38 1483 Chris Hudson Adrian Lenawee Christian 12 T 16:48.8 39 1527 Zachheaus Widner Detroit Weston Prep 12 T 16:49.3 40 1575 Lain Veihl Onaway 11 T 16:49.3 41 1539 David Nadjkovic Hesperia 11 T 16:49.6 42 1515 Joseph Brubaker Concord 11 T 16:50.7 43 1667 Michael Topp Gaylord St. Mary 12 I 16:51.6 44 1498 Jaron Llewellyn Bear Lake/Onekama 12 T 16:53.1 45 1509 Evan Krettek Bridgman 12 T 16:54.2 46 1511 Conner Magro Bridgman 10 T 16:56.1 47 1714 James Vance Saranac 11 T 16:56.6 48 1645 Andrew Baker Au Gres-Sims 12 I 16:58.0 49 1480 Daniel Becker Adrian Lenawee Christian 12 T 16:58.3 50 1488 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 T 16:58.9 51 1556 Spencer Batten Mendon 12 T 16:59.8 52 1546 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 T 17:02.8 53 1529 Jacob Brushaber Harbor Springs 12 T 17:04.7 54 1688 Brandon Westmaas McBain 11 I 17:05.4 55 1706 Damien Davenport Reading 10 I 17:10.5 56 1670 Joey Hausler Grand Rapids NorthPointe Christian 10 I 17:10.7 57 1960 Scott McKenna Bath 12 I 17:11.4 58 1648 Ethan Vandeperre Blanchard Montabella 11 I 17:12.2 59 1554 Quin Saule Lawrence 11 T 17:13.0 60 1534 Mike Sydow Harbor Springs 11 T 17:14.9 61 1567 Ryan O'Keefe North Muskegon 10 T 17:16.5 62 1694 Ethan Mcbee Newport Lutheran South 12 I 17:17.5 63 1481 Isaac Becker Adrian Lenawee Christian 12 T 17:17.6 64 1568 Joseph Potter North Muskegon 10 T 17:18.2 65 1576 Nick Carlin Royal Oak Shrine 12 T 17:18.6 66 1699 Tyler Carter Potterville 11 T 17:18.7 67 1624 John Creguer Ubly 10 T 17:20.3 68 1557 Mike Brueck Mendon 12 T 17:20.6 69 1531 Ben Kloss Harbor Springs 9 T 17:20.8 70 1583 Micah Ehlers Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 17:21.6 71 1562 Michael Terry Mendon 10 T 17:21.8 72 1655 Jacob Behmlander Coleman 11 I 17:22.9 73 1710 Tony Knop Saranac 10 T 17:23.9 74 1548 Ethan Smith Hillsdale Academy 12 T 17:24.8 75 1579 Kyle Mack Royal Oak Shrine 12 T 17:25.1 76 1622 Ricky Woods Traverse City St. Francis 11 T 17:25.2 77 1681 Kyle Sosenko Manton 10 I 17:27.8 78 1654 Nate Hufstedler Centreville 12 I 17:28.0 79 1492 Rob Delof Ann Arbor Greenhills 11 T 17:28.1 80 1697 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 I 17:28.6 81 1711 Tyler Rose Saranac 11 T 17:29.8 82 1537 Jeff Cherry Hesperia 9 T 17:30.1 83 1493 Ian Anderson Ann Arbor Greenhills 12 T 17:30.5 84 1700 Andrew Dilernia Potterville 10 T 17:31.0 85 1486 Taylor Smelser Adrian Lenawee Christian 10 T 17:31.5 86 1518 Ian Miller Concord 10 T 17:31.6 87 1533 Nate Schiefer Harbor Springs 10 T 17:31.9 88 1683 Jacob Argersinger Marion 10 I 17:33.1 89 1703 Nathan Laduke Potterville 10 T 17:33.3 90 1543 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 T 17:33.4 91 1677 Nathan Carango Lawton 10 I 17:35.2 92 1653 Trevor Adams Carsonville-Port-Sanilac 9 I 17:35.7 93 1672 Jordan Parks Howardsville Christian 12 I 17:36.3 94 1652 Andrew Fox Buckley 12 I 17:37.4 95 1530 Nick Cooper Harbor Springs 10 T 17:38.0 96 1612 Chase Palmer Suttons Bay 11 T 17:38.0 97 1536 Jordan Bates Hesperia 10 T 17:38.2 98 1502 Ryon Bartha Bellevue 11 T 17:39.5 99 1552 Adan Linares Lawrence 11 T 17:40.0 100 1508 Mark Haukereid Bridgman 11 T 17:40.0 101 1680 Brandyn Clemens Mackinaw City 12 I 17:41.5 102 1574 Andy St. Clair Onaway 12 T 17:41.7 103 1713 Aaron Vance Saranac 11 T 17:41.9 104 1709 Jared Keough Saranac 12 T 17:42.6 105 1695 Jake Berry Ottawa Lake Whiteford 11 I 17:43.0 106 1496 Cody Graf Bear Lake/Onekama 9 T 17:43.3 107 1497 Tyler Groenwald Bear Lake/Onekama 9 T 17:44.1 108 1503 Alec Bolthouse Bellevue 11 T 17:44.2 109 1659 Bob Bodarko Fowler 11 T 17:44.5 110 1656 Anthony Campbell Colon 10 I 17:45.6 111 1499 Ryan Pienta Bear Lake/Onekama 10 T 17:46.0 112 1685 Hayden Garlick Mayville 10 I 17:46.9 113 1617 Alex Grieve Traverse City St. Francis 12 T 17:47.7 114 1589 Aj Constable Sand Creek 11 T 17:48.7 115 1587 Noah Willitz Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 17:49.0 116 1596 John Gibbons Saugatuck 12 T 17:50.0 117 1675 Andrew Barrett Jonesville 12 I 17:51.0 118 1535 Andrew Aslakson Hesperia 12 T 17:51.4 119 1598 Evan Knudsen Saugatuck 12 T 17:52.3 120 1674 Gary Binkowski Jackson Christian 12 I 17:53.2 121 1495 Josh Goins Bear Lake/Onekama 9 T 17:53.6 122 1658 Jordan Muma Ellsworth 10 I 17:54.3 123 1666 Jeff Page Fulton-Middleton 12 I 17:54.8 124 1608 Seth Wilson Southfield Christian 12 T 17:55.2 125 1594 Dylan Russell Sand Creek 9 T 17:55.4 126 1642 Eric Purgiel Wolverine 12 T 17:57.2 127 1633 Seth Squires Unionville-Sebewaing 10 T 17:57.8 128 1644 Erik Gonzalez Athens 11 I 17:59.1 129 1565 Thayer Lowe North Muskegon 9 T 17:59.6 130 1490 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 T 17:59.7 131 1555 Trevor Stermer Lawrence 12 T 17:59.8 132 1668 Aaron Buchler Genesee 10 I 18:02.2 133 1484 Spencer Perry Adrian Lenawee Christian 11 T 18:04.2 134 1678 Alden Phillips Lawton 12 I 18:04.3 135 1597 Colin Hutchins Saugatuck 12 T 18:05.0 136 1517 Kyle Grimes Concord 11 T 18:05.7 137 1560 Taylor Medbery Mendon 9 T 18:06.9 138 1501 Robert Addis Bellevue 12 T 18:07.6 139 1649 Matt DeSchutter Brown City 12 I 18:07.8 140 1717 Gage Hooley White Pigeon 11 I 18:08.1 141 1513 Beau Rathgeb Bridgman 9 T 18:08.3 142 1686 Brian McNinch Mayville 11 I 18:10.3 143 1618 Kevin Kane Traverse City St. Francis 12 T 18:12.3 144 1613 Thomas Pritz Suttons Bay 12 T 18:12.5 145 1572 Beau March Onaway 11 T 18:12.9 146 1630 Warren Dillon Unionville-Sebewaing 11 T 18:15.3 147 1566 Dominic Naffie North Muskegon 12 T 18:16.1 148 1569 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 T 18:16.7 149 1620 Alex Primeau Traverse City St. Francis 11 T 18:17.2 150 1561 Dustin Steinberger Mendon 10 T 18:17.2 151 1610 Mark Jasinski Suttons Bay 11 T 18:17.9 152 1541 Kyle Walch Hesperia 12 T 18:19.1 153 1559 Gary Hiatt Mendon 10 T 18:20.5 154 1542 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 T 18:20.7 155 1507 Jarret Anderson Bridgman 9 T 18:21.2 156 1544 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 T 18:21.6 157 1588 Adam Bauer Sand Creek 11 T 18:22.1 158 1647 Jacob Andrews Battle Creek St. Philip 9 I 18:24.3 159 1687 Matthew Sabo McBain 10 I 18:24.9 160 1614 Travis Smith Suttons Bay 10 T 18:25.0 161 1643 Tim Ward Wolverine 12 T 18:25.3 162 1682 Ryan Mullally Marine City Cardinal Mooney 11 I 18:27.4 163 1671 Randy Moore Howardsville Christian 10 I 18:27.5 164 1638 Aaron Jaroche Wolverine 12 T 18:28.6 165 1693 Dakota Allen New Lothrop 12 I 18:28.8 166 1516 Kevin Casey Concord 12 T 18:29.0 167 1547 Rich Pewe Hillsdale Academy 12 T 18:31.7 168 1571 Anthony Lane Onaway 10 T 18:32.3 169 1623 Cory Booms Ubly 10 T 18:33.5 170 1487 Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 T 18:36.0 171 1689 Dominque Ford Michigan Collegiate 11 I 18:37.1 172 1601 Greg Wicks Saugatuck 12 T 18:38.1 173 1550 Josh Burnett Lawrence 12 T 18:38.6 174 1651 Andrew Tidrick Brown City 12 I 18:41.1 175 1494 Lewis Bartlett Bear Lake/Onekama 10 T 18:41.3 176 1603 Owen Bame Southfield Christian 11 T 18:47.6 177 1577 C. J. Dagher Royal Oak Shrine 10 T 18:48.3 178 1582 Matthew Sutton Royal Oak Shrine 9 T 18:48.3 179 1704 Kyle Lamb Potterville 10 T 18:49.8 180 1662 Josh Klein Fowler 10 T 18:51.6 181 1504 Tony Fuller Bellevue 9 T 18:51.7 182 1592 Matt Marine Sand Creek 9 T 18:51.8 183 1628 Zac Taylor Ubly 11 T 18:52.1 184 1593 Nick Netter Sand Creek 10 T 18:55.8 185 1629 Jaime Vogel Ubly 12 T 18:56.1 186 1707 Nathan Stolzenfeld Rochester Hills Lutheran Northwest 10 I 18:57.4 187 1514 Nicholas Brigham Concord 12 T 18:57.8 188 1578 Robert Joseph Royal Oak Shrine 10 T 18:59.6 189 1625 Brandon Glaza Ubly 10 T 19:04.1 190 1489 Trevor Brooks Ann Arbor Greenhills 12 T 19:07.4 191 1545 James Jordan Hillsdale Academy 11 T 19:07.4 192 1564 Adam Huisingh North Muskegon 12 T 19:08.1 193 1665 Jarrid Thelen Fowler 12 T 19:08.5 194 1619 Sam LaSusa Traverse City St. Francis 10 T 19:08.7 195 1604 Andrew Bigos Southfield Christian 12 T 19:09.3 196 1563 Alex Benham North Muskegon 10 T 19:10.4 197 1553 Cory Playford Lawrence 12 T 19:11.0 198 1607 Luke Thorne Southfield Christian 12 T 19:11.2 199 1573 Evan Moreau Onaway 12 T 19:13.7 200 1605 Jeremy Culver Southfield Christian 9 T 19:14.2 201 1611 Sawyer Lawler Suttons Bay 11 T 19:14.3 202 1640 Charlie Ogden Wolverine 11 T 19:17.1 203 1526 Emile Tankersley Detroit Weston Prep 11 T 19:18.5 204 1506 Brandon Waterbury Bellevue 11 T 19:23.4 205 1616 James Alpers Traverse City St. Francis 11 T 19:23.5 206 1621 Zach Tenbusch Traverse City St. Francis 11 T 19:24.6 207 1581 Mike Schelske Royal Oak Shrine 12 T 19:27.8 208 1636 Logan Walz Unionville-Sebewaing 11 T 19:28.6 209 1634 Cameron Vermeersch Unionville-Sebewaing 11 T 19:34.6 210 1551 Salvador Cruz Lawrence 10 T 19:39.0 211 1609 Nick Collins Suttons Bay 10 T 19:41.8 212 1505 Sterling Shute Bellevue 10 T 19:46.8 213 1549 Nick Beam Lawrence 11 T 19:47.7 214 1512 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 T 19:49.6 215 1712 Alex Talcott Saranac 11 T 19:51.6 216 1524 Javiar Robins Detroit Weston Prep 9 T 19:53.2 217 1606 Luke Slater Southfield Christian 12 T 19:53.6 218 1631 Lary Houthoofd Unionville-Sebewaing 12 T 19:53.8 219 1590 Nick Howard Sand Creek 9 T 20:02.8 220 1635 Jordan Vollmar Unionville-Sebewaing 12 T 20:07.8 221 1586 Nate Plocher Saginaw Michigan Lutheran Seminary 10 T 20:09.3 222 1558 Tim Grimm Mendon 10 T 20:09.8 223 1632 Heath Schmidt Unionville-Sebewaing 12 T 20:11.3 224 1521 Terrance Banks Detroit Weston Prep 11 T 20:20.0 225 1708 Tyler Demski Saranac 9 T 20:23.6 226 1585 Isaac Pappenfuss Saginaw Michigan Lutheran Seminary 9 T 20:27.2 227 1969 Mikki O'Dell Bellevue 12 T 20:30.3 228 1660 Jamison Fedewa Fowler 12 T 20:33.8 229 1522 Michael Crawford Detroit Weston Prep 12 T 20:43.0 230 1639 Tylor McCauley Wolverine 9 T 20:46.5 231 1627 Nathan Sorenson Ubly 10 T 20:53.0 232 1591 Dan Kelly Sand Creek 12 T 20:55.6 233 1570 Newt Chapman Onaway 11 T 21:01.1 234 1626 Alex Osentoski Ubly 12 T 21:06.2 235 1580 Danny Myckowiak Royal Oak Shrine 11 T 21:27.4 236 1663 Jeff Martin Fowler 10 T 21:29.2 237 1584 Ethan Miller Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 21:55.6 238 1523 Mike Jones Detroit Weston Prep 11 T 23:18.3
NAME ,Race,Grade,1 Mile,2 Mile,3 Mile,TIME,School Tec Adams,T,12,4:52,5:03,4:57,15:23,Harbor Springs Kevin Oblinger,I,12,4:54,5:08,4:55,15:26,Mt. Pleasant Sacred Heart Christian Birky,T,12,4:59,5:07,4:55,15:30,Saugatuck Kyle Stacks,T,11,4:59,5:08,4:54,15:31,Concord Ben Wynsma,T,11,4:59,5:07,5:10,15:49,Suttons Bay Larry Julson,T,12,5:05,5:10,5:10,15:56,Potterville Tyler Slentz,T,12,5:02,5:17,5:11,16:01,Saugatuck Ashton Fisher,I,12,5:00,5:21,5:08,16:01,Ellsworth Victor Allen,T,10,5:09,5:16,5:11,16:07,Southfield Christian Luke Operhall,T,12,5:00,5:21,5:18,16:11,Wolverine Ryan Pohl,I,12,5:06,5:15,5:18,16:13,Pewamo-Westphalia Nick Flietstra,T,11,5:13,5:18,5:14,16:15,Potterville Michael Schulte,I,12,5:14,5:14,5:16,16:17,Mt. Pleasant Sacred Heart Spencer Nousain,T,9,5:12,5:23,5:15,16:23,Concord Will Brown,T,12,5:02,5:28,5:24,16:26,Adrian Lenawee Christian Mitchell Dale,I,11,5:04,5:28,5:25,16:26,Auburn Hills Oakland Christian Marcus Feldpausch,T,12,5:07,5:22,5:24,16:28,Fowler Collin Ward,T,12,5:19,5:21,5:18,16:28,Potterville Matt Proctor,I,10,5:10,5:30,5:20,16:29,Brown City Frank Deaton,I,12,5:08,5:30,5:20,16:29,St. Joseph Lake Michigan Catholic Bryson Grove,I,10,5:11,5:30,5:19,16:29,Springport Blake Fix,I,11,5:08,5:31,5:21,16:29,Waldron Chuck Schoedel,T,11,5:22,5:24,5:12,16:30,Bear Lake/onekama Dakota Cooper,T,12,5:22,5:24,5:15,16:30,Hesperia Spencer Lyle,I,12,5:01,5:33,5:24,16:30,Lutheran Hs Westland Craig Simmon,T,12,5:09,5:30,5:19,16:31,Fowler Noah Haverdink,I,10,5:16,5:29,5:15,16:31,Hudsonville Freedom Baptist Brent Smith,I,10,5:15,5:29,5:16,16:31,Pittsford Jeremy Egas,T,11,5:04,5:28,5:27,16:32,Wolverine Blake Deboer,I,12,5:11,5:30,5:24,16:32,Grand Rapids Covenant Christian Ethan Lievense,T,11,5:15,5:27,5:19,16:33,Saugatuck Matt Peacock,T,10,5:19,5:23,5:21,16:40,Hesperia Zachary Phillips,I,12,5:14,5:29,5:24,16:42,Morenci Brian Desmond,T,12,5:14,5:28,5:28,16:44,Ann Arbor Greenhills Allen McCarty,T,12,5:10,5:37,5:27,16:45,Harbor Springs Wade Perry,T,12,5:07,5:34,5:32,16:46,Adrian Lenawee Christian Cameron Magro,T,10,5:14,5:31,5:30,16:48,Bridgman Chris Hudson,T,12,5:18,5:34,5:28,16:49,Adrian Lenawee Christian Zachheaus Widner,T,12,5:13,5:39,5:28,16:50,Detroit Weston Prep David Nadjkovic,T,11,5:18,5:33,5:27,16:50,Hesperia Lain Veihl,T,11,5:14,5:39,5:24,16:50,Onaway Joseph Brubaker,T,11,5:21,5:31,5:26,16:51,Concord Michael Topp,I,12,5:19,5:33,5:31,16:52,Gaylord St. Mary Jaron Llewellyn,T,12,5:03,5:36,5:41,16:54,Bear Lake/onekama Evan Krettek,T,12,5:19,5:29,5:30,16:55,Bridgman Conner Magro,T,10,5:15,5:35,5:35,16:57,Bridgman James Vance,T,11,5:20,5:36,5:30,16:57,Saranac Andrew Baker,I,12,5:15,5:40,5:32,16:58,Au Gres-Sims Daniel Becker,T,12,5:18,5:36,5:33,16:59,Adrian Lenawee Christian Jeffrey Bord,T,10,5:22,5:34,5:29,16:59,Ann Arbor Greenhills Spencer Batten,T,12,5:09,5:37,5:42,17:00,Mendon Tom Lundberg,T,12,5:16,5:36,5:36,17:03,Hillsdale Academy Jacob Brushaber,T,12,5:15,5:37,5:38,17:05,Harbor Springs Brandon Westmaas,I,11,5:27,5:34,5:35,17:06,McBain Joey Hausler,I,10,5:24,5:42,5:35,17:11,Grand Rapids Northpointe Christian Damien Davenport,I,10,5:15,5:41,5:40,17:11,Reading Scott McKenna,I,12,5:21,5:42,5:36,17:12,Bath Quin Saule,T,11,5:28,5:37,5:34,17:13,Lawrence Ethan Vandeperre,I,11,5:09,5:39,5:50,17:13,Blanchard Montabella Mike Sydow,T,11,5:19,5:44,5:38,17:15,Harbor Springs Ryan O'Keefe,T,10,5:35,5:28,5:39,17:17,North Muskegon Isaac Becker,T,12,5:21,5:47,5:36,17:18,Adrian Lenawee Christian Ethan Mcbee,I,12,5:19,5:46,5:41,17:18,Newport Lutheran South Joseph Potter,T,10,5:35,5:40,5:33,17:19,North Muskegon Nick Carlin,T,12,5:19,5:41,5:44,17:19,Royal Oak Shrine Tyler Carter,T,11,5:35,5:39,5:32,17:19,Potterville Ben Kloss,T,9,5:23,5:50,5:36,17:21,Harbor Springs Mike Brueck,T,12,5:29,5:50,5:35,17:21,Mendon John Creguer,T,10,5:32,5:45,5:31,17:21,Ubly Michael Terry,T,10,5:20,5:44,5:44,17:22,Mendon Micah Ehlers,T,11,5:30,5:45,5:36,17:22,Saginaw Michigan Lutheran Seminary Jacob Behmlander,I,11,5:30,5:46,5:38,17:23,Coleman Tony Knop,T,10,5:28,5:46,5:38,17:24,Saranac Ethan Smith,T,12,5:21,5:53,5:41,17:25,Hillsdale Academy Kyle Mack,T,12,5:22,5:42,5:46,17:26,Royal Oak Shrine Ricky Woods,T,11,5:23,5:46,5:45,17:26,Traverse City St. Francis Nate Hufstedler,I,12,5:29,5:46,5:39,17:28,Centreville Kyle Sosenko,I,10,5:24,5:52,5:40,17:28,Manton Rob Delof,T,11,5:29,5:45,5:41,17:29,Ann Arbor Greenhills Nick Wohlfert,I,12,5:22,5:48,5:44,17:29,Pewamo-Westphalia Tyler Rose,T,11,5:32,5:44,5:40,17:30,Saranac Ian Anderson,T,12,5:30,5:50,5:40,17:31,Ann Arbor Greenhills Jeff Cherry,T,9,5:28,5:48,5:42,17:31,Hesperia Andrew Dilernia,T,10,5:36,5:37,5:43,17:31,Potterville Taylor Smelser,T,10,5:35,5:48,5:37,17:32,Adrian Lenawee Christian Ian Miller,T,10,5:22,5:51,5:46,17:32,Concord Nate Schiefer,T,10,5:23,5:52,5:45,17:32,Harbor Springs Joel Calvert,T,9,5:24,5:51,5:47,17:34,Hillsdale Academy Jacob Argersinger,I,10,5:27,5:54,5:39,17:34,Marion Nathan Laduke,T,10,5:40,5:44,5:38,17:34,Potterville Trevor Adams,I,9,5:26,5:52,5:43,17:36,Carsonville-Port-Sanilac Nathan Carango,I,10,5:34,5:53,5:37,17:36,Lawton Jordan Parks,I,12,5:31,5:52,5:43,17:37,Howardsville Christian Nick Cooper,T,10,5:22,5:51,5:51,17:38,Harbor Springs Chase Palmer,T,11,5:40,5:51,5:37,17:38,Suttons Bay Andrew Fox,I,12,5:31,5:51,5:45,17:38,Buckley Jordan Bates,T,10,5:29,5:47,5:46,17:39,Hesperia Ryon Bartha,T,11,5:35,5:49,5:42,17:40,Bellevue Mark Haukereid,T,11,5:42,5:50,5:39,17:40,Bridgman Adan Linares,T,11,5:30,5:51,5:44,17:40,Lawrence Andy St. Clair,T,12,5:21,6:03,5:44,17:42,Onaway Brandyn Clemens,I,12,5:31,5:57,5:42,17:42,Mackinaw City Aaron Vance,T,11,5:45,5:46,5:37,17:42,Saranac Jake Berry,I,11,5:33,5:50,5:48,17:43,Ottawa Lake Whiteford Jared Keough,T,12,5:32,5:49,5:48,17:43,Saranac Cody Graf,T,9,5:39,5:50,5:43,17:44,Bear Lake/onekama Tyler Groenwald,T,9,5:37,5:55,5:42,17:45,Bear Lake/onekama Alec Bolthouse,T,11,5:35,5:50,5:45,17:45,Bellevue Bob Bodarko,T,11,5:34,5:53,5:45,17:45,Fowler Ryan Pienta,T,10,5:31,5:56,5:46,17:46,Bear Lake/onekama Anthony Campbell,I,10,5:33,5:54,5:49,17:46,Colon Hayden Garlick,I,10,5:38,5:53,5:46,17:47,Mayville Alex Grieve,T,12,5:28,5:55,5:51,17:48,Traverse City St. Francis Noah Willitz,T,11,5:30,5:53,5:52,17:49,Saginaw Michigan Lutheran Seminary Aj Constable,T,11,5:31,5:55,5:49,17:49,Sand Creek John Gibbons,T,12,5:28,5:49,5:56,17:50,Saugatuck Andrew Barrett,I,12,5:26,5:51,5:58,17:51,Jonesville Andrew Aslakson,T,12,5:34,5:51,5:50,17:52,Hesperia Evan Knudsen,T,12,5:30,5:55,5:52,17:53,Saugatuck Josh Goins,T,9,5:39,5:53,5:47,17:54,Bear Lake/onekama Gary Binkowski,I,12,5:29,5:59,5:49,17:54,Jackson Christian Jordan Muma,I,10,5:27,5:59,5:52,17:55,Ellsworth Jeff Page,I,12,5:31,6:01,5:47,17:55,Fulton-Middleton Dylan Russell,T,9,5:32,5:57,5:51,17:56,Sand Creek Seth Wilson,T,12,5:44,5:59,5:40,17:56,Southfield Christian Seth Squires,T,10,5:32,5:55,6:00,17:58,Unionville-Sebewaing Eric Purgiel,T,12,5:35,6:00,5:51,17:58,Wolverine James Chamness,T,11,5:42,5:58,5:46,18:00,Ann Arbor Greenhills Trevor Stermer,T,12,5:31,5:53,5:58,18:00,Lawrence Thayer Lowe,T,9,5:44,5:55,5:48,18:00,North Muskegon Erik Gonzalez,I,11,5:36,6:01,5:45,18:00,Athens Aaron Buchler,I,10,5:31,5:57,5:57,18:03,Genesee Spencer Perry,T,11,5:37,5:58,5:56,18:05,Adrian Lenawee Christian Colin Hutchins,T,12,5:36,5:57,5:58,18:05,Saugatuck Alden Phillips,I,12,5:36,6:06,5:51,18:05,Lawton Kyle Grimes,T,11,5:34,5:58,5:58,18:06,Concord Taylor Medbery,T,9,5:33,5:58,5:58,18:07,Mendon Robert Addis,T,12,5:52,6:07,5:32,18:08,Bellevue Matt DeSchutter,I,12,5:44,6:01,5:52,18:08,Brown City Beau Rathgeb,T,9,5:48,6:02,5:46,18:09,Bridgman Gage Hooley,I,11,5:38,6:04,5:51,18:09,White Pigeon Brian McNinch,I,11,5:55,6:01,5:44,18:11,Mayville Beau March,T,11,5:35,6:11,5:55,18:13,Onaway Thomas Pritz,T,12,5:50,6:00,5:49,18:13,Suttons Bay Kevin Kane,T,12,5:39,6:02,6:00,18:13,Traverse City St. Francis Warren Dillon,T,11,5:42,6:04,5:57,18:16,Unionville-Sebewaing Dominic Naffie,T,12,5:37,6:09,5:57,18:17,North Muskegon Mathias Waterstradt,T,9,5:55,5:59,5:48,18:17,North Muskegon Dustin Steinberger,T,10,5:37,6:07,5:57,18:18,Mendon Mark Jasinski,T,11,5:51,6:06,5:43,18:18,Suttons Bay Alex Primeau,T,11,5:42,5:55,6:04,18:18,Traverse City St. Francis Kyle Walch,T,12,5:39,6:05,5:59,18:20,Hesperia Andrew Alvarez,T,10,5:37,6:06,6:05,18:21,Hillsdale Academy Gary Hiatt,T,10,5:42,6:04,6:03,18:21,Mendon Jarret Anderson,T,9,5:53,5:58,5:56,18:22,Bridgman Ethan Gehrke,T,11,5:22,6:22,5:58,18:22,Hillsdale Academy Adam Bauer,T,11,5:39,6:06,5:59,18:23,Sand Creek Travis Smith,T,10,5:52,6:09,5:51,18:25,Suttons Bay Jacob Andrews,I,9,5:36,6:09,6:05,18:25,Battle Creek St. Philip Matthew Sabo,I,10,5:43,6:05,5:59,18:25,McBain Tim Ward,T,12,5:43,6:07,6:04,18:26,Wolverine Randy Moore,I,10,5:35,6:09,6:13,18:28,Howardsville Christian Ryan Mullally,I,11,5:41,6:10,6:06,18:28,Marine City Cardinal Mooney Kevin Casey,T,12,5:53,6:09,5:55,18:29,Concord Aaron Jaroche,T,12,5:44,6:10,6:03,18:29,Wolverine Dakota Allen,I,12,5:35,6:11,6:13,18:29,New Lothrop Rich Pewe,T,12,5:40,6:17,6:03,18:32,Hillsdale Academy Anthony Lane,T,10,5:42,6:13,6:01,18:33,Onaway Cory Booms,T,10,5:43,6:08,6:09,18:34,Ubly Michael Bak,T,11,5:43,6:10,6:10,18:36,Ann Arbor Greenhills Dominque Ford,I,11,5:39,6:11,6:11,18:38,Michigan Collegiate Josh Burnett,T,12,5:38,6:17,6:06,18:39,Lawrence Greg Wicks,T,12,5:37,6:13,6:14,18:39,Saugatuck Lewis Bartlett,T,10,5:49,6:11,6:08,18:42,Bear Lake/onekama Andrew Tidrick,I,12,5:38,6:17,6:15,18:42,Brown City Owen Bame,T,11,6:04,6:11,6:01,18:48,Southfield Christian C. J. Dagher,T,10,6:00,6:18,5:59,18:49,Royal Oak Shrine Matthew Sutton,T,9,5:48,6:08,6:19,18:49,Royal Oak Shrine Kyle Lamb,T,10,5:50,6:09,6:13,18:50,Potterville Tony Fuller,T,9,6:06,6:09,6:05,18:52,Bellevue Matt Marine,T,9,5:53,6:20,6:04,18:52,Sand Creek Josh Klein,T,10,5:35,6:15,6:26,18:52,Fowler Zac Taylor,T,11,5:56,6:18,6:07,18:53,Ubly Nick Netter,T,10,5:53,6:20,6:08,18:56,Sand Creek Jaime Vogel,T,12,5:45,6:21,6:14,18:57,Ubly Nicholas Brigham,T,12,5:53,6:17,6:12,18:58,Concord Nathan Stolzenfeld,I,10,5:57,6:19,6:06,18:58,Rochester Hills Lutheran Northwest Robert Joseph,T,10,6:00,6:18,6:09,19:00,Royal Oak Shrine Brandon Glaza,T,10,5:50,6:13,6:20,19:05,Ubly Trevor Brooks,T,12,6:01,6:19,6:15,19:08,Ann Arbor Greenhills James Jordan,T,11,5:46,6:19,6:22,19:08,Hillsdale Academy Adam Huisingh,T,12,5:59,6:22,6:12,19:09,North Muskegon Sam LaSusa,T,10,5:53,6:25,6:18,19:09,Traverse City St. Francis Jarrid Thelen,T,12,5:58,6:26,6:08,19:09,Fowler Andrew Bigos,T,12,6:10,6:25,6:05,19:10,Southfield Christian Cory Playford,T,12,5:51,6:24,6:23,19:11,Lawrence Alex Benham,T,10,6:01,6:20,6:13,19:11,North Muskegon Luke Thorne,T,12,6:16,6:21,6:03,19:12,Southfield Christian Evan Moreau,T,12,6:04,6:18,6:19,19:14,Onaway Jeremy Culver,T,9,6:15,6:22,6:05,19:15,Southfield Christian Sawyer Lawler,T,11,5:58,6:28,6:15,19:15,Suttons Bay Charlie Ogden,T,11,5:51,6:17,6:34,19:18,Wolverine Emile Tankersley,T,11,6:06,6:34,6:11,19:19,Detroit Weston Prep Brandon Waterbury,T,11,6:10,6:29,6:14,19:24,Bellevue James Alpers,T,11,5:32,6:49,6:27,19:24,Traverse City St. Francis Zach Tenbusch,T,11,5:56,6:35,6:19,19:25,Traverse City St. Francis Mike Schelske,T,12,5:54,6:24,6:29,19:28,Royal Oak Shrine Logan Walz,T,11,6:00,6:24,6:27,19:29,Unionville-Sebewaing Cameron Vermeersch,T,11,5:57,6:30,6:29,19:35,Unionville-Sebewaing Salvador Cruz,T,10,5:51,6:25,6:45,19:39,Lawrence Nick Collins,T,10,6:15,6:36,6:20,19:42,Suttons Bay Sterling Shute,T,10,6:11,6:34,6:26,19:47,Bellevue Nick Beam,T,11,6:02,6:37,6:32,19:48,Lawrence Parker Mojsiejenko,T,11,6:01,6:35,6:34,19:50,Bridgman Alex Talcott,T,11,6:10,6:37,6:30,19:52,Saranac Javiar Robins,T,9,6:10,6:57,6:09,19:54,Detroit Weston Prep Luke Slater,T,12,6:16,6:34,6:30,19:54,Southfield Christian Lary Houthoofd,T,12,6:19,6:32,6:21,19:54,Unionville-Sebewaing Nick Howard,T,9,6:07,6:41,6:32,20:03,Sand Creek Jordan Vollmar,T,12,6:00,6:48,6:41,20:08,Unionville-Sebewaing Tim Grimm,T,10,6:00,6:50,6:46,20:10,Mendon Nate Plocher,T,10,6:12,6:41,6:41,20:10,Saginaw Michigan Lutheran Seminary Heath Schmidt,T,12,6:05,6:42,6:45,20:12,Unionville-Sebewaing Terrance Banks,T,11,6:17,7:00,6:25,20:20,Detroit Weston Prep Tyler Demski,T,9,6:26,6:42,6:36,20:24,Saranac Isaac Pappenfuss,T,9,6:24,6:46,6:40,20:28,Saginaw Michigan Lutheran Seminary Mikki O'Dell,T,12,6:36,6:55,6:24,20:31,Bellevue Jamison Fedewa,T,12,6:18,7:13,6:30,20:34,Fowler Michael Crawford,T,12,6:27,6:49,6:52,20:43,Detroit Weston Prep Tylor McCauley,T,9,6:34,6:56,6:43,20:47,Wolverine Nathan Sorenson,T,10,6:21,7:01,6:53,20:53,Ubly Dan Kelly,T,12,6:22,7:00,6:55,20:56,Sand Creek Newt Chapman,T,11,6:13,7:05,7:05,21:02,Onaway Alex Osentoski,T,12,6:23,6:59,7:04,21:07,Ubly Danny Myckowiak,T,11,6:36,7:28,6:47,21:28,Royal Oak Shrine Jeff Martin,T,10,6:32,7:07,7:05,21:30,Fowler Ethan Miller,T,11,6:46,7:25,6:59,21:56,Saginaw Michigan Lutheran Seminary Mike Jones,T,11,7:11,7:52,7:47,23:19,Detroit Weston Prep
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
GRADE RESULTS - D4 BOYS
Freshman Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Spencer Nousain Concord 9 16:22.3 2 Ben Kloss Harbor Springs 9 17:20.8 3 Jeff Cherry Hesperia 9 17:30.1 4 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 17:33.4 5 Trevor Adams Carsonville-Port-Sanilac 9 17:35.7 6 Cody Graf Bear Lake/Onekama 9 17:43.3 7 Tyler Groenwald Bear Lake/Onekama 9 17:44.1 8 Josh Goins Bear Lake/Onekama 9 17:53.6 9 Dylan Russell Sand Creek 9 17:55.4 10 Thayer Lowe North Muskegon 9 17:59.6 11 Taylor Medbery Mendon 9 18:06.9 12 Beau Rathgeb Bridgman 9 18:08.3 13 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 18:16.7 14 Jarret Anderson Bridgman 9 18:21.2 15 Jacob Andrews Battle Creek St. Philip 9 18:24.3 16 Matthew Sutton Royal Oak Shrine 9 18:48.3 17 Tony Fuller Bellevue 9 18:51.7 18 Matt Marine Sand Creek 9 18:51.8 19 Jeremy Culver Southfield Christian 9 19:14.2 20 Javiar Robins Detroit Weston Prep 9 19:53.2 21 Nick Howard Sand Creek 9 20:02.8 22 Tyler Demski Saranac 9 20:23.6 23 Isaac Pappenfuss Saginaw Michigan Lutheran Seminary 9 20:27.2 24 Tylor McCauley Wolverine 9 20:46.5
Sophomore Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Victor Allen Southfield Christian 10 16:06.4 2 Bryson Grove Springport 10 16:28.4 3 Matt Proctor Brown City 10 16:28.9 4 Brent Smith Pittsford 10 16:30.3 5 Noah Haverdink Hudsonville Freedom Baptist 10 16:30.8 6 Matt Peacock Hesperia 10 16:39.8 7 Cameron Magro Bridgman 10 16:47.5 8 Conner Magro Bridgman 10 16:56.1 9 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 16:58.9 10 Damien Davenport Reading 10 17:10.5 11 Joey Hausler Grand Rapids NorthPointe Christian 10 17:10.7 12 Ryan O'Keefe North Muskegon 10 17:16.5 13 Joseph Potter North Muskegon 10 17:18.2 14 John Creguer Ubly 10 17:20.3 15 Michael Terry Mendon 10 17:21.8 16 Tony Knop Saranac 10 17:23.9 17 Kyle Sosenko Manton 10 17:27.8 18 Andrew Dilernia Potterville 10 17:31.0 19 Taylor Smelser Adrian Lenawee Christian 10 17:31.5 20 Ian Miller Concord 10 17:31.6 21 Nate Schiefer Harbor Springs 10 17:31.9 22 Jacob Argersinger Marion 10 17:33.1 23 Nathan Laduke Potterville 10 17:33.3 24 Nathan Carango Lawton 10 17:35.2 25 Nick Cooper Harbor Springs 10 17:38.0 26 Jordan Bates Hesperia 10 17:38.2 27 Anthony Campbell Colon 10 17:45.6 28 Ryan Pienta Bear Lake/Onekama 10 17:46.0 29 Hayden Garlick Mayville 10 17:46.9 30 Jordan Muma Ellsworth 10 17:54.3 31 Seth Squires Unionville-Sebewaing 10 17:57.8 32 Aaron Buchler Genesee 10 18:02.2 33 Dustin Steinberger Mendon 10 18:17.2 34 Gary Hiatt Mendon 10 18:20.5 35 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 18:20.7 36 Matthew Sabo McBain 10 18:24.9 37 Travis Smith Suttons Bay 10 18:25.0 38 Randy Moore Howardsville Christian 10 18:27.5 39 Anthony Lane Onaway 10 18:32.3 40 Cory Booms Ubly 10 18:33.5 41 Lewis Bartlett Bear Lake/Onekama 10 18:41.3 42 C. J. Dagher Royal Oak Shrine 10 18:48.3 43 Kyle Lamb Potterville 10 18:49.8 44 Josh Klein Fowler 10 18:51.6 45 Nick Netter Sand Creek 10 18:55.8 46 Nathan Stolzenfeld Rochester Hills Lutheran Northwest 10 18:57.4 47 Robert Joseph Royal Oak Shrine 10 18:59.6 48 Brandon Glaza Ubly 10 19:04.1 49 Sam LaSusa Traverse City St. Francis 10 19:08.7 50 Alex Benham North Muskegon 10 19:10.4 51 Salvador Cruz Lawrence 10 19:39.0 52 Nick Collins Suttons Bay 10 19:41.8 53 Sterling Shute Bellevue 10 19:46.8 54 Nate Plocher Saginaw Michigan Lutheran Seminary 10 20:09.3 55 Tim Grimm Mendon 10 20:09.8 56 Nathan Sorenson Ubly 10 20:53.0 57 Jeff Martin Fowler 10 21:29.2
Junior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Kyle Stacks Concord 11 15:31.0 2 Ben Wynsma Suttons Bay 11 15:48.2 3 Nick Flietstra Potterville 11 16:14.9 4 Mitchell Dale Auburn Hills Oakland Christian 11 16:25.5 5 Blake Fix Waldron 11 16:28.8 6 Chuck Schoedel Bear Lake/Onekama 11 16:29.5 7 Jeremy Egas Wolverine 11 16:31.6 8 Ethan Lievense Saugatuck 11 16:32.8 9 Lain Veihl Onaway 11 16:49.3 10 David Nadjkovic Hesperia 11 16:49.6 11 Joseph Brubaker Concord 11 16:50.7 12 James Vance Saranac 11 16:56.6 13 Brandon Westmaas McBain 11 17:05.4 14 Ethan Vandeperre Blanchard Montabella 11 17:12.2 15 Quin Saule Lawrence 11 17:13.0 16 Mike Sydow Harbor Springs 11 17:14.9 17 Tyler Carter Potterville 11 17:18.7 18 Micah Ehlers Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 17:21.6 19 Jacob Behmlander Coleman 11 17:22.9 20 Ricky Woods Traverse City St. Francis 11 17:25.2 21 Rob Delof Ann Arbor Greenhills 11 17:28.1 22 Tyler Rose Saranac 11 17:29.8 23 Chase Palmer Suttons Bay 11 17:38.0 24 Ryon Bartha Bellevue 11 17:39.5 25 Adan Linares Lawrence 11 17:40.0 26 Mark Haukereid Bridgman 11 17:40.0 27 Aaron Vance Saranac 11 17:41.9 28 Jake Berry Ottawa Lake Whiteford 11 17:43.0 29 Alec Bolthouse Bellevue 11 17:44.2 30 Bob Bodarko Fowler 11 17:44.5 31 Aj Constable Sand Creek 11 17:48.7 32 Noah Willitz Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 17:49.0 33 Erik Gonzalez Athens 11 17:59.1 34 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 17:59.7 35 Spencer Perry Adrian Lenawee Christian 11 18:04.2 36 Kyle Grimes Concord 11 18:05.7 37 Gage Hooley White Pigeon 11 18:08.1 38 Brian McNinch Mayville 11 18:10.3 39 Beau March Onaway 11 18:12.9 40 Warren Dillon Unionville-Sebewaing 11 18:15.3 41 Alex Primeau Traverse City St. Francis 11 18:17.2 42 Mark Jasinski Suttons Bay 11 18:17.9 43 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 18:21.6 44 Adam Bauer Sand Creek 11 18:22.1 45 Ryan Mullally Marine City Cardinal Mooney 11 18:27.4 46 Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 18:36.0 47 Dominque Ford Michigan Collegiate 11 18:37.1 48 Owen Bame Southfield Christian 11 18:47.6 49 Zac Taylor Ubly 11 18:52.1 50 James Jordan Hillsdale Academy 11 19:07.4 51 Sawyer Lawler Suttons Bay 11 19:14.3 52 Charlie Ogden Wolverine 11 19:17.1 53 Emile Tankersley Detroit Weston Prep 11 19:18.5 54 Brandon Waterbury Bellevue 11 19:23.4 55 James Alpers Traverse City St. Francis 11 19:23.5 56 Zach Tenbusch Traverse City St. Francis 11 19:24.6 57 Logan Walz Unionville-Sebewaing 11 19:28.6 58 Cameron Vermeersch Unionville-Sebewaing 11 19:34.6 59 Nick Beam Lawrence 11 19:47.7 60 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 19:49.6 61 Alex Talcott Saranac 11 19:51.6 62 Terrance Banks Detroit Weston Prep 11 20:20.0 63 Newt Chapman Onaway 11 21:01.1 64 Danny Myckowiak Royal Oak Shrine 11 21:27.4 65 Ethan Miller Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 21:55.6 66 Mike Jones Detroit Weston Prep 11 23:18.3
Senior Athletes
GPl. Name School Gr Time ===== ====================== ===================================== == ======= 1 Tec Adams Harbor Springs 12 15:22.4 2 Kevin Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 12 15:25.7 3 Christian Birky Saugatuck 12 15:29.5 4 Larry Julson Potterville 12 15:55.1 5 Ashton Fisher Ellsworth 12 16:00.3 6 Tyler Slentz Saugatuck 12 16:00.4 7 Luke Operhall Wolverine 12 16:10.2 8 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 16:12.4 9 Michael Schulte Mt. Pleasant Sacred Heart 12 16:16.9 10 Will Brown Adrian Lenawee Christian 12 16:25.5 11 Marcus Feldpausch Fowler 12 16:27.2 12 Collin Ward Potterville 12 16:27.4 13 Frank Deaton St. Joseph Lake Michigan Catholic 12 16:28.6 14 Dakota Cooper Hesperia 12 16:29.2 15 Spencer Lyle Lutheran HS Westland 12 16:29.4 16 Craig Simmon Fowler 12 16:30.7 17 Blake Deboer Grand Rapids Covenant Christian 12 16:31.9 18 Zachary Phillips Morenci 12 16:41.1 19 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 16:43.8 20 Allen McCarty Harbor Springs 12 16:45.0 21 Wade Perry Adrian Lenawee Christian 12 16:45.2 22 Chris Hudson Adrian Lenawee Christian 12 16:48.8 23 Zachheaus Widner Detroit Weston Prep 12 16:49.3 24 Michael Topp Gaylord St. Mary 12 16:51.6 25 Jaron Llewellyn Bear Lake/Onekama 12 16:53.1 26 Evan Krettek Bridgman 12 16:54.2 27 Andrew Baker Au Gres-Sims 12 16:58.0 28 Daniel Becker Adrian Lenawee Christian 12 16:58.3 29 Spencer Batten Mendon 12 16:59.8 30 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 17:02.8 31 Jacob Brushaber Harbor Springs 12 17:04.7 32 Scott McKenna Bath 12 17:11.4 33 Ethan Mcbee Newport Lutheran South 12 17:17.5 34 Isaac Becker Adrian Lenawee Christian 12 17:17.6 35 Nick Carlin Royal Oak Shrine 12 17:18.6 36 Mike Brueck Mendon 12 17:20.6 37 Ethan Smith Hillsdale Academy 12 17:24.8 38 Kyle Mack Royal Oak Shrine 12 17:25.1 39 Nate Hufstedler Centreville 12 17:28.0 40 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 17:28.6 41 Ian Anderson Ann Arbor Greenhills 12 17:30.5 42 Jordan Parks Howardsville Christian 12 17:36.3 43 Andrew Fox Buckley 12 17:37.4 44 Brandyn Clemens Mackinaw City 12 17:41.5 45 Andy St. Clair Onaway 12 17:41.7 46 Jared Keough Saranac 12 17:42.6 47 Alex Grieve Traverse City St. Francis 12 17:47.7 48 John Gibbons Saugatuck 12 17:50.0 49 Andrew Barrett Jonesville 12 17:51.0 50 Andrew Aslakson Hesperia 12 17:51.4 51 Evan Knudsen Saugatuck 12 17:52.3 52 Gary Binkowski Jackson Christian 12 17:53.2 53 Jeff Page Fulton-Middleton 12 17:54.8 54 Seth Wilson Southfield Christian 12 17:55.2 55 Eric Purgiel Wolverine 12 17:57.2 56 Trevor Stermer Lawrence 12 17:59.8 57 Alden Phillips Lawton 12 18:04.3 58 Colin Hutchins Saugatuck 12 18:05.0 59 Robert Addis Bellevue 12 18:07.6 60 Matt DeSchutter Brown City 12 18:07.8 61 Kevin Kane Traverse City St. Francis 12 18:12.3 62 Thomas Pritz Suttons Bay 12 18:12.5 63 Dominic Naffie North Muskegon 12 18:16.1 64 Kyle Walch Hesperia 12 18:19.1 65 Tim Ward Wolverine 12 18:25.3 66 Aaron Jaroche Wolverine 12 18:28.6 67 Dakota Allen New Lothrop 12 18:28.8 68 Kevin Casey Concord 12 18:29.0 69 Rich Pewe Hillsdale Academy 12 18:31.7 70 Greg Wicks Saugatuck 12 18:38.1 71 Josh Burnett Lawrence 12 18:38.6 72 Andrew Tidrick Brown City 12 18:41.1 73 Jaime Vogel Ubly 12 18:56.1 74 Nicholas Brigham Concord 12 18:57.8 75 Trevor Brooks Ann Arbor Greenhills 12 19:07.4 76 Adam Huisingh North Muskegon 12 19:08.1 77 Jarrid Thelen Fowler 12 19:08.5 78 Andrew Bigos Southfield Christian 12 19:09.3 79 Cory Playford Lawrence 12 19:11.0 80 Luke Thorne Southfield Christian 12 19:11.2 81 Evan Moreau Onaway 12 19:13.7 82 Mike Schelske Royal Oak Shrine 12 19:27.8 83 Luke Slater Southfield Christian 12 19:53.6 84 Lary Houthoofd Unionville-Sebewaing 12 19:53.8 85 Jordan Vollmar Unionville-Sebewaing 12 20:07.8 86 Heath Schmidt Unionville-Sebewaing 12 20:11.3 87 Mikki O'Dell Bellevue 12 20:30.3 88 Jamison Fedewa Fowler 12 20:33.8 89 Michael Crawford Detroit Weston Prep 12 20:43.0 90 Dan Kelly Sand Creek 12 20:55.6 91 Alex Osentoski Ubly 12 21:06.2
Michigan State Meet home |