|
|
|
|
|
|
|
Texas Regions
SO#3 Woodlands boys 30, tops #2 Cedar Park 81, #1 Georgetown 91 -- SO#3 Kingwood girls 62 over #1 Cinco Ranch 76
Saturday, Nov. 3, 2007 at 4 sites around Texas
Meet Reports (full results, photos, highlights and more): -- Region I -- Region II - Region III - Region IV --
Summary:
Region I - Lubbock
State qualifiers 5ABOYS 1. Southlake Carroll 57 2. Coppell 82 3. Marcus 114 Colby Lowe 14:25.96 (course record), Craig Lutz 14:57
GIRLS 1. Keller 60 2. Southlake Carroll 70 3. Odessa 166 Ashley Flores 11:21, Tara Upshaw 11:22
4A BOYS 1. Big Spring 72 2. Clint Horizon 98 3. El Paso Chapin 102 Anthony Pequeno, Amarillo Caprock, 15:11.66
GIRLS 1. Hereford 42 2. El Paso Chapin 106 3. Ft Worth Boswell 111 Ashley Mason, Hereford, 11:22.98
3A BOYS 1. Canyon 47 2. Argyle 52 3. Decatur 123 Blake Woolums, Argyle, 15:24.18
GIRLS 1. Canyon 48 2. Decatur 110 3. Sanger 132 Kristie Krueger, Argyle, 11:16.87
2A BOYS 1. Wall 53 2. Kermit 58 3. Slaton 141 Derek Brest, Wall, 16:20.29
GIRLS 1. Wall 52 2. Spearman 72 3. Slaton 104 Coleen Adams, Wall, 12:01.99
1A BOYS 1. Boys Ranch 55 (6th man 22) 2. Sundown 55 (6th man 34) 3. Hart 98 Anthony Chavez, Boys Ranch, 16:29.80
GIRLS 1. Sundown 101 2. Sunray 114 3. Hart 115 Allie Reyna, Ralls, 11:56.46 | | Region II - Arlington
State qualifiers 5A
BOYS 1. The Woodlands 30 2. Cedar Park 81 3. Georgetown 91 Carl Stones 14:53, Reed Connor 14:54.4
GIRLS 1. College Park 64 2. The Woodlands 74 3. A&M Consolidated 75 Jenny Swan 11:08.85, Sarah Andrews 11:12.40
4A BOYS 1. Mesquite Poteet 49 2. Midlothian 75 3. Frisco Centennial 86 Pinya Issa, Dallas Pinkston, 15:26.15
GIRLS 1. Highland Park 51 2. Forney 68 3. Frisco 97 Stephanie Ganter, McKinney North, 11:17.10
3A BOYS 1. Wills Point 50 2. Eustace 98 3. Frisco Wakeland 114 Will Barry, Texarkana Pleasant Grove, 15:47.05
GIRLS 1. Eustace 97 2. Wills Point 109 3. Kaufman 118 Catherine Loden, White Oak, 11:27.10
2A BOYS 1. Krum 101 2. Bruceville-Eddy 117 3. Paradise 132 Cody Hughes, Anna, 15:28.40
GIRLS 1. Crawford 89 2. Gunter 120 3. Hamilton 125 Amber Weems, Hamilton, 11:55.95
1A BOYS 1. Winters 38 2. Clyde Eula 119 3. Electra 136 Clint Longley, Santo, 16:50.55
GIRLS 1. Seymour 53 2. Guthrie 95 3. Hamlin 98 Julia Holub, Seymour, 11:47.10 | | | | Region III - Houston
State qualifiers 5A
BOYS 1. Strake Jesuit 90 2. Mayde Creek 92 3. Kingwood 111 Zac Flowers 15:14, Marcus Rodriguez 15:42
GIRLS 1. Kingwood 62 2. Cinco Ranch 76 3. Clear Lake 81 Lauren Smith 10:51, Brittainy Robertson 11:07
4A BOYS 1. Seven Lakes 34 2. Friendswood 38 3. Brenham 88 Jimmy Welin, Seven Lakes, 15:39.00
GIRLS 1. Seven Lakes 39 2. Richmond Foster 99 3. Barbers Hill 108 Jackie Alnes, Seven Lakes, 11:33.99
3A BOYS 1. Lufkin Hudson 51 2. Bridge City 114 3. Lorena 137 Jose Leos, Lufkin Hudson, 16:36.15
GIRLS 1. Kingwood Park 69 2. Cameron Yoe 91 3. Giddings 110 Bree Schrader, Kingwood Park, 11:34.94
2A BOYS 1. Chapel Hill 91 2. Tatum 93 3. Winona 147 Colton Dieterich, Riesel, 16:46.53
GIRLS 1. Chapel Hill 68 2. Hughes Springs 73 3. Woden 104 Randi Wymer, Arp, 12:10.06
1A BOYS 1. Poolville 56 2. Zavala 99 3. North Hopkins 110 Jose Cadena, North Hopkins, 16:50.97
GIRLS 1. Lindsay 30 2. Zavala 78 3. Martins Mill 98 Chelsea Hermes, Lindsay, 12:08.12
| | Region IV - San Antonio
State qualifiers 5A
BOYS 1. Corpus Christi Carroll 83 2. Del Rio 120 3. Laredo Alexander 128 Nathan Pineda, 15:48.8, Paul Snyder, 15:54.1
GIRLS 1. PSJA 91 2. SA Reagan 118 3. Sharyland 135 Julie Amthor, 11:30.2, Tricia Terry, 11:37.4
4A BOYS 1. Lockhart 57 2. Boerne 85 3. Calhoun 137 Rory Tunningley, Lockhart, 15:27.1
GIRLS 1. Vista Ridge 70 2. Gregory-Portland 86 3. Boerne 103 Ashley Isham, Vista Ridge, 11:30.4
3A BOYS 1. Luling 87 2. La Vernia 89 3. Progreso 97 Jorge Jaime, Gonzales, 16:22.3
GIRLS 1. Llano 43 2. Gonzales 65 3. La Vernia 109 Alycia Fowler, Llano, 12:09.7
2A BOYS 1. Wallis Brazos 74 2. Yes College Prep 82 3. Poth 136 Xavier Rodriguez, Poth, 16:32.5
GIRLS 1. Wallis Brazos 60 2. Little River 81 3. Salado 83 Haleigh Pustka, Wallis Brazos, 12:15.0
1A BOYS 1. Big Sandy 88 2. Axtell 109 3. Knippa 136 Jason Hamilton, Big Sandy, 16:32.0
GIRLS 1. Thorndale 102 2. Fayetteville 124 3. Brackett 135 Kayla Pratt, Comstock, 12:21.4
|
South Region homepage |
|
|
|
|
|
|