- Girls: 3200 meters
- Boys: 5000 meters
- 73 degrees, fair skies, 28% humidity
- HIGHLIGHTS - RESULTS: Boys 5A - Girls 5A - Boys 4A - Girls 4A - Boys 3A - Girls 3A - Andrea Lewis 12:11, fastest of the day
photo courtesy Robin Lewis
HIGHLIGHTS: 5A
- Broken Arrow sr Ryan Farrar, the state #7 returnee, nipped Tulsa Union OK jr Steven Baker, the state #1 returnee, by 1 second, 16:14 to 16:15. Sapulpa sr Cordell Baker, 3rd at the OSU Cowboy Jamboree, finished 3rd in 16:39, ahead of Broken Arrow sr Mitch Johnson, the state #3 returnee, in 16:48.
- SO#9 Tulsa Union boys beat Broken Arrow, its main in-state challenger all season, by a score of 49-62, with Jenks rounding out the top 3 with 66.
- Tulsa Union sr Sara Vaughn, the defending state champ, cruised home in 12:13 for individual honors. Enid fr Whitney Warfield was her closest pursuer, nabbing silver in 12:22.
- Tulsa Union girls struck team gold with 58 points and a 12:56 average, followed by defending state champ Jenks with 61 and Enid with 107.
4A
- Skiatook sr Brent Nuttall, 6th in the state in 2006, broke the tape in 17:08, with Bishop Kelley sr Jake Heinrich earning silver in 17:35.
- Bishop Kelley boys, the 2006 state runner-up, captured the team title with 46 points and an 18:20 average, while Shawnee took 2nd with 64.
- Bishop Kelley jr Andrea Lewis, the OSU Cowboy 4A champ, posted the fastest time of the day, clocking 12:11. Edison sr Hayden Greenawalt finished 2nd in 12:48.
- Shawnee girls scored 52 points with a 13:29 average for team gold, followed by Bishop Kelley with 64 for silver.
3A
- Sante Fe South jr Ramiro Becerra led the field in 17:15, ahead of Kellyville’s Austin Christian in 17:34.
- Sante Fe South boys, last year’s state bronze medalist, claimed the team title with 44 points, followed by Jay with 53.
- Jay’s Talisa Budder motored home in 12:21 for gold, ahead of Piedmont’s Jori Davis in 12:34.
- Seminole girls tallied 40 points for team honors, with Poteau 2nd with 70.
RESULTS: 5A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m INDIVIDUAL MALE RESULTS Place TmPl Name School Time6 Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Ryan Farrar BROKEN ARROW 16:14 3:15 2 2 Steven Baker UNION 16:15 3:15 3 3 Cordell Baker SAPULPA 16:39 3:20 4 4 Mitch Johnson BROKEN ARROW 16:48 3:22 5 5 Max Miller STILLWATER 16:48 3:22 6 6 Dylan Moon JENKS 16:50 3:22 7 7 David Jones UNION 16:55 3:23 8 8 Nathan Ellis SAPULPA 17:04 3:25 9 9 Reese Jackson JENKS 17:08 3:26 10 10 Ryan Fischer JENKS 17:18 3:28 11 11 Colin Whitsett UNION 17:27 3:30 12 12 Adam Johnson BROKEN ARROW 17:31 3:31 13 13 Josh Frees PONCA CITY 17:35 3:31 14 14 Taylor Monaghan UNION 17:40 3:32 15 15 Alex Baker UNION 17:40 3:32 16 16 Kyle Atekwanna STILLWATER 17:46 3:34 17 17 Taylor Gulley BROKEN ARROW 17:46 3:34 18 18 Daniel Rock JENKS 17:47 3:34 19 19 Ethan Ward TAHLEQUAH 17:48 3:34 20 20 Griffin Mason UNION 17:51 3:34 21 21 May Johnson STILLWATER 17:51 3:35 22 22 Caleb Clark BARTLESVILLE 17:54 3:35 23 23 Nick Blackwell JENKS 17:55 3:35 24 24 Frank Adelman YUKON 17:57 3:36 25 25 Matt Wilson OWASSO 17:58 3:36 26 26 Hunter Henrie OWASSO 18:02 3:37 27 27 Kale McCoy STILLWATER 18:04 3:37 28 28 Will McIntosh BROKEN ARROW 18:06 3:38 29 29 Jordan Gullic UNION 18:07 3:38 30 30 Andrew Krush ENID 18:14 3:39 31 31 Rusty Fowler TAHLEQUAH 18:19 3:40 32 32 Doug Broach YUKON 18:20 3:40 33 33 Ryan Jackson JENKS 18:22 3:41 34 34 Tyler McClellan BROKEN ARROW 18:23 3:41 35 35 Logan Smith OWASSO 18:26 3:42 36 36 Max Harris TULSA MEMORIAL 18:27 3:42 37 37 Joel Salazar YUKON 18:27 3:42 38 38 Ray Salmon TAHLEQUAH 18:28 3:42 39 39 Dustin Lousch SAPULPA 18:32 3:43 40 40 Trevor Feathers PONCA CITY 18:33 3:43 41 41 Trevor Bay BARTLESVILLE 18:35 3:43 42 42 Alston Benton PONCA CITY 18:35 3:43 43 43 Patrick Seward CLAREMORE 18:37 3:44 44 44 Kurt Kleinholz STILLWATER 18:37 3:44 45 45 Alex Andrews ENID 18:38 3:44 46 46 Eaphy Mao PONCA CITY 18:38 3:44 47 47 Justin Swake BROKEN ARROW 18:39 3:44 48 48 Travis Wagner ENID 18:40 3:44 49 49 Rob Redwine JENKS 18:51 3:47 50 50 Clarence Steward PUTNAM CITY WEST 18:53 3:47 51 51 Aaron Watts YUKON 18:54 3:47 52 52 Tyler Perry TAHLEQUAH 18:55 3:47 53 53 Jordan Denton PONCA CITY 18:56 3:48 54 54 Victor Others PONCA CITY 18:57 3:48 55 55 Chandler Smith OWASSO 18:59 3:48 56 56 Mitch Haun YUKON 19:03 3:49 57 57 Thomas Tower STILLWATER 19:06 3:50 58 58 Ben Foster ENID 19:11 3:51 59 Lewayne Riley MUSKOGEE 19:14 3:51 60 59 Daniel Dew TAHLEQUAH 19:17 3:52 61 60 Christian Hooper TAHLEQUAH 19:19 3:52 62 61 Cole Stratman OWASSO 19:19 3:52 63 62 Thomas Keller YUKON 19:23 3:53 64 63 Matt Majors ENID 19:30 3:54 65 64 Devon Matussak CLAREMORE 19:31 3:55 66 65 Andrew Pletan OWASSO 19:34 3:55 67 66 Brett Bone BARTLESVILLE 19:40 3:56 68 67 Riley Mitchell BARTLESVILLE 19:43 3:57 69 68 Carson West PUTNAM CITY WEST 19:43 3:57 70 69 Taylor Tannehill TAHLEQUAH 19:45 3:57 71 70 Michael Taitano PUTNAM CITY WEST 19:46 3:58 72 71 Kevin Rolfs BARTLESVILLE 19:47 3:58 73 72 Seth Havenstrite CLAREMORE 19:47 3:58 74 73 Koree Hanneman PUTNAM CITY WEST 19:49 3:58 75 74 Evan Halton OWASSO 19:51 3:59 76 75 Jakob Williams BARTLESVILLE 19:52 3:59 77 76 Brady Henderson SAPULPA 19:56 4:00 78 77 Charles Kenna STILLWATER 19:57 4:00 79 78 Kasey Wilcox PUTNAM CITY WEST 19:57 4:00 80 79 Keagan Reeves ENID 20:04 4:01 81 80 Chris Sherman SAPULPA 20:18 4:04 82 81 Andrew Vetters PONCA CITY 20:22 4:05 83 82 Colton Eckert ENID 20:28 4:06 84 83 John Smith CLAREMORE 20:28 4:06 85 84 Tyler Stolhand CLAREMORE 20:46 4:10 86 85 Kyle Corriveau PUTNAM CITY WEST 20:57 4:12 87 86 Tyler Ramsey YUKON 20:59 4:12 88 87 Thomas Byus PUTNAM CITY WEST 21:01 4:13 89 88 Adam Harmon SAND SPRINGS 21:12 4:15 90 89 Spence Courtney BARTLESVILLE 21:14 4:15 91 90 James McCartney SAND SPRINGS 21:17 4:16 92 91 Tyler Thresher SAND SPRINGS 21:38 4:20 93 92 Ryan Cane TULSA MEMORIAL 21:39 4:20 94 93 Cameron Belcher TULSA MEMORIAL 21:43 4:21 95 94 Nick Turner TULSA MEMORIAL 21:54 4:23 96 95 Tylor McKay SAND SPRINGS 22:08 4:26 97 96 Andrew McFarland TULSA MEMORIAL 22:14 4:27 98 97 Jorge Gonzalaz TULSA MEMORIAL 22:34 4:31 99 98 Chris Halcomb SAPULPA 22:38 4:32 100 99 Joey Mason CLAREMORE 23:01 4:37 101 100 Joe Ben Wilson CLAREMORE 23:07 4:38 102 101 Zane Bridges SAND SPRINGS 23:11 4:39
5A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m MALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 49 UNION ( 17:12 1:25:57) ============================================ 1 2 Steven Baker 16:15 2 7 David Jones 16:55 3 11 Colin Whitsett 17:27 4 14 Taylor Monaghan 17:40 5 15 Alex Baker 17:40 6 ( 20) Griffin Mason 17:51 7 ( 29) Jordan Gullic 18:07
2. 62 BROKEN ARROW ( 17:17 1:26:25) ============================================ 1 1 Ryan Farrar 16:14 2 4 Mitch Johnson 16:48 3 12 Adam Johnson 17:31 4 17 Taylor Gulley 17:46 5 28 Will McIntosh 18:06 6 ( 34) Tyler McClellan 18:23 7 ( 47) Justin Swake 18:39
3. 66 JENKS ( 17:24 1:26:58) ============================================ 1 6 Dylan Moon 16:50 2 9 Reese Jackson 17:08 3 10 Ryan Fischer 17:18 4 18 Daniel Rock 17:47 5 23 Nick Blackwell 17:55 6 ( 33) Ryan Jackson 18:22 7 ( 49) Rob Redwine 18:51
4. 113 STILLWATER ( 17:50 1:29:06) ============================================ 1 5 Max Miller 16:48 2 16 Kyle Atekwanna 17:46 3 21 May Johnson 17:51 4 27 Kale McCoy 18:04 5 44 Kurt Kleinholz 18:37 6 ( 57) Thomas Tower 19:06 7 ( 77) Charles Kenna 19:57
5. 194 PONCA CITY ( 18:28 1:32:17) ============================================ 1 13 Josh Frees 17:35 2 40 Trevor Feathers 18:33 3 42 Alston Benton 18:35 4 46 Eaphy Mao 18:38 5 53 Jordan Denton 18:56 6 ( 54) Victor Others 18:57 7 ( 81) Andrew Vetters 20:22
6. 199 TAHLEQUAH ( 18:34 1:32:47) ============================================ 1 19 Ethan Ward 17:48 2 31 Rusty Fowler 18:19 3 38 Ray Salmon 18:28 4 52 Tyler Perry 18:55 5 59 Daniel Dew 19:17 6 ( 60) Christian Hooper 19:19 7 ( 69) Taylor Tannehill 19:45
7. 200 YUKON ( 18:33 1:32:41) ============================================ 1 24 Frank Adelman 17:57 2 32 Doug Broach 18:20 3 37 Joel Salazar 18:27 4 51 Aaron Watts 18:54 5 56 Mitch Haun 19:03 6 ( 62) Thomas Keller 19:23 7 ( 86) Tyler Ramsey 20:59
8. 202 OWASSO ( 18:33 1:32:44) ============================================ 1 25 Matt Wilson 17:58 2 26 Hunter Henrie 18:02 3 35 Logan Smith 18:26 4 55 Chandler Smith 18:59 5 61 Cole Stratman 19:19 6 ( 65) Andrew Pletan 19:34 7 ( 74) Evan Halton 19:51
9. 206 SAPULPA ( 18:30 1:32:29) ============================================ 1 3 Cordell Baker 16:39 2 8 Nathan Ellis 17:04 3 39 Dustin Lousch 18:32 4 76 Brady Henderson 19:56 5 80 Chris Sherman 20:18 6 ( 98) Chris Halcomb 22:38
10. 244 ENID ( 18:51 1:34:13) ============================================ 1 30 Andrew Krush 18:14 2 45 Alex Andrews 18:38 3 48 Travis Wagner 18:40 4 58 Ben Foster 19:11 5 63 Matt Majors 19:30 6 ( 79) Keagan Reeves 20:04 7 ( 82) Colton Eckert 20:28
11. 267 BARTLESVILLE ( 19:08 1:35:39) ============================================ 1 22 Caleb Clark 17:54 2 41 Trevor Bay 18:35 3 66 Brett Bone 19:40 4 67 Riley Mitchell 19:43 5 71 Kevin Rolfs 19:47 6 ( 75) Jakob Williams 19:52 7 ( 89) Spence Courtney 21:14
12. 339 PUTNAM CITY WEST ( 19:38 1:38:08) ============================================ 1 50 Clarence Steward 18:53 2 68 Carson West 19:43 3 70 Michael Taitano 19:46 4 73 Koree Hanneman 19:49 5 78 Kasey Wilcox 19:57 6 ( 85) Kyle Corriveau 20:57 7 ( 87) Thomas Byus 21:01
13. 346 CLAREMORE ( 19:50 1:39:09) ============================================ 1 43 Patrick Seward 18:37 2 64 Devon Matussak 19:31 3 72 Seth Havenstrite 19:47 4 83 John Smith 20:28 5 84 Tyler Stolhand 20:46 6 ( 99) Joey Mason 23:01 7 (100) Joe Ben Wilson 23:07
14. 411 TULSA MEMORIAL ( 21:12 1:45:57) ============================================ 1 36 Max Harris 18:27 2 92 Ryan Cane 21:39 3 93 Cameron Belcher 21:43 4 94 Nick Turner 21:54 5 96 Andrew McFarland 22:14 6 ( 97) Jorge Gonzalaz 22:34
15. 465 SAND SPRINGS ( 21:54 1:49:26) ============================================ 1 88 Adam Harmon 21:12 2 90 James McCartney 21:17 3 91 Tyler Thresher 21:38 4 95 Tylor McKay 22:08 5 101 Zane Bridges 23:11
5A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m INDIVIDUAL FEMALE RESULTS Place TmPl Name School Time5 Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Sara Vaughn UNION 12:13 6:07 2 2 Whitney Warfield ENID 12:22 6:11 3 3 Stephanie Fleig BROKEN ARROW 12:24 6:12 4 4 Rani Melvin ENID 12:35 6:18 5 5 Sarah Hix TAHLEQUAH 12:39 6:20 6 6 Cindy Cary BARTLESVILLE 12:42 6:21 7 7 Sarah Daggett UNION 12:43 6:22 8 8 Amy McCarthy JENKS 12:51 6:26 9 9 Lauren Wienecke JENKS 12:57 6:29 10 10 Celeste St. Gemme OWASSO 12:58 6:29 11 11 Jacquelynn Skocik JENKS 13:00 6:30 12 12 Alyssa Smith UNION 13:02 6:31 13 13 Alex Lewis TAHLEQUAH 13:02 6:31 14 14 Riley Buckley ENID 13:05 6:33 15 15 Sarah Stark JENKS 13:12 6:36 16 16 Melissa Banks YUKON 13:13 6:37 17 17 Lauren Guidry UNION 13:15 6:38 18 18 Rachel Feist JENKS 13:18 6:39 19 19 Cheris Colbly OWASSO 13:18 6:39 20 20 Cecilia Burley PONCA CITY 13:23 6:42 21 21 Julianne Dickie UNION 13:25 6:43 22 22 Caylie St. Gemme OWASSO 13:26 6:43 23 23 Lisa Lake SAPULPA 13:27 6:44 24 24 Erica Rackley STILLWATER 13:29 6:45 25 25 Angel Vick BROKEN ARROW 13:30 6:45 26 26 Miranda Zoller JENKS 13:31 6:46 27 27 Kaley Denegar BROKEN ARROW 13:32 6:46 28 28 Dima Taquali UNION 13:33 6:47 29 Mireya Mendez PUTNAM CITY WEST 13:34 6:47 30 29 Patty Murphy YUKON 13:36 6:48 31 30 Jordan Hendrickson OWASSO 13:37 6:49 32 31 Dalia Taquali UNION 13:37 6:49 33 32 Kendal Emerson BROKEN ARROW 13:39 6:50 34 33 Cassy Kendrick PONCA CITY 13:39 6:50 35 34 Tori Carrasca BROKEN ARROW 13:40 6:50 36 35 Sarah Massey YUKON 13:41 6:51 37 36 Carol Southard PONCA CITY 14:00 7:00 38 37 Courtney Cleveland OWASSO 14:04 7:02 39 38 Heather Capozzella ENID 14:04 7:02 40 39 Megan Wilkerson YUKON 14:05 7:03 41 40 Kisty Baze STILLWATER 14:06 7:03 42 41 Britney McDonald CLAREMORE 14:10 7:05 43 Kiera Hines SAND SPRINGS 14:11 7:06 44 42 Katilyn Norton YUKON 14:12 7:06 45 43 Miriam Poole BARTLESVILLE 14:13 7:07 46 44 Kaelyn Grant TAHLEQUAH 14:13 7:07 47 45 Hayley Jennings BROKEN ARROW 14:21 7:11 48 46 Jenna Taylor BARTLESVILLE 14:22 7:11 49 47 Gracie Hale YUKON 14:23 7:12 50 48 Kourtney McCombs OWASSO 14:23 7:12 51 49 Katilyn Belisle ENID 14:25 7:13 52 50 Sarah Gibbs SAPULPA 14:27 7:14 53 Alyssa Osberghaus TULSA MEMORIAL 14:27 7:14 54 51 Amanda Wood TAHLEQUAH 14:30 7:15 55 52 Tricity Andrew ENID 14:32 7:16 56 53 Sallie Aman ENID 14:33 7:17 57 54 Melanie Paris TAHLEQUAH 14:35 7:18 58 Morgan Skaggs SAND SPRINGS 14:43 7:22 59 55 Whitney Mulholland TAHLEQUAH 14:44 7:22 60 56 Kristen Branstetter PONCA CITY 14:49 7:25 61 57 Christian St. Gemme OWASSO 14:56 7:28 62 58 Katelyn Little STILLWATER 14:59 7:30 63 59 Ashley Johnson BROKEN ARROW 15:04 7:32 64 60 Britney Barnhart BARTLESVILLE 15:07 7:34 65 61 Hena Kuru MUSKOGEE 15:11 7:36 66 62 Kathryn Radcliff CLAREMORE 15:11 7:36 67 63 Ashton Hix TAHLEQUAH 15:18 7:39 68 64 Leeha Crawford MUSKOGEE 15:23 7:42 69 65 Gaby Fernandez SAPULPA 15:23 7:42 70 66 Tara Garrett CLAREMORE 15:30 7:45 71 67 Alexandra Skousen STILLWATER 15:31 7:46 72 68 Cara Cox YUKON 15:34 7:47 73 Lindsay Pliler TULSA MEMORIAL 15:37 7:49 74 69 Taryn Powell BARTLESVILLE 15:37 7:49 75 70 Demi Mullin CLAREMORE 15:41 7:51 76 71 Emma Gade STILLWATER 15:42 7:51 77 72 Kira Davis SAPULPA 15:44 7:52 78 73 Stephanie Housley SAPULPA 15:49 7:55 79 74 Brianna Bulard STILLWATER 15:58 7:59 80 Nerise Gwanyama PUTNAM CITY WEST 15:59 8:00 81 75 Kalee Krajicek SAPULPA 16:00 8:00 82 Brianna Harris TULSA MEMORIAL 16:01 8:01 83 76 Courtney Crown BARTLESVILLE 16:14 8:07 84 77 Kodie Jonas CLAREMORE 16:36 8:18 85 78 Janaya Wofford MUSKOGEE 16:39 8:20 86 79 Dominque Bridges MUSKOGEE 16:42 8:21 87 80 Amber Robbins STILLWATER 17:02 8:31 88 81 Ashley Williamson CLAREMORE 17:11 8:36 89 82 Eelycia Onebear MUSKOGEE 17:15 8:38 90 Jessica Hi lgendorf SAND SPRINGS 17:19 8:40 91 Lori Voyles PUTNAM CITY WEST 17:35 8:48 92 83 Hannah Hanley CLAREMORE 17:37 8:49 93 Cathy Eng SAND SPRINGS 17:59 9:00 94 84 Melissa Bell PONCA CITY 18:23 9:12 95 Alyssa Staat TULSA MEMORIAL 18:48 9:24 96 85 Koryn Howey PONCA CITY 19:00 9:30
5A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m FEMALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 58 UNION ( 12:56 1:04:38) ============================================ 1 1 Sara Vaughn 12:13 2 7 Sarah Daggett 12:43 3 12 Alyssa Smith 13:02 4 17 Lauren Guidry 13:15 5 21 Julianne Dickie 13:25 6 ( 28) Dima Taquali 13:33 7 ( 31) Dalia Taquali 13:37
2. 61 JENKS ( 13:04 1:05:18) ============================================ 1 8 Amy McCarthy 12:51 2 9 Lauren Wienecke 12:57 3 11 Jacquelynn Skocik 13:00 4 15 Sarah Stark 13:12 5 18 Rachel Feist 13:18 6 ( 26) Miranda Zoller 13:31
3. 107 ENID ( 13:19 1:06:31) ============================================ 1 2 Whitney Warfield 12:22 2 4 Rani Melvin 12:35 3 14 Riley Buckley 13:05 4 38 Heather Capozzella 14:04 5 49 Katilyn Belisle 14:25 6 ( 52) Tricity Andrew 14:32 7 ( 53) Sallie Aman 14:33
4. 118 OWASSO ( 13:29 1:07:23) ============================================ 1 10 Celeste St. Gemme 12:58 2 19 Cheris Colbly 13:18 3 22 Caylie St. Gemme 13:26 4 30 Jordan Hendrickson 13:37 5 37 Courtney Cleveland 14:04 6 ( 48) Kourtney McCombs 14:23 7 ( 57) Christian St. Gemme 14:56
5. 121 BROKEN ARROW ( 13:21 1:06:45) ============================================ 1 3 Stephanie Fleig 12:24 2 25 Angel Vick 13:30 3 27 Kaley Denegar 13:32 4 32 Kendal Emerson 13:39 5 34 Tori Carrasca 13:40 6 ( 45) Hayley Jennings 14:21 7 ( 59) Ashley Johnson 15:04
6. 161 YUKON ( 13:46 1:08:47) ============================================ 1 16 Melissa Banks 13:13 2 29 Patty Murphy 13:36 3 35 Sarah Massey 13:41 4 39 Megan Wilkerson 14:05 5 42 Katilyn Norton 14:12 6 ( 47) Gracie Hale 14:23 7 ( 68) Cara Cox 15:34
7. 167 TAHLEQUAH ( 13:48 1:08:59) ============================================ 1 5 Sarah Hix 12:39 2 13 Alex Lewis 13:02 3 44 Kaelyn Grant 14:13 4 51 Amanda Wood 14:30 5 54 Melanie Paris 14:35 6 ( 55) Whitney Mulholland 14:44 7 ( 63) Ashton Hix 15:18
8. 224 BARTLESVILLE ( 14:25 1:12:01) ============================================ 1 6 Cindy Cary 12:42 2 43 Miriam Poole 14:13 3 46 Jenna Taylor 14:22 4 60 Britney Barnhart 15:07 5 69 Taryn Powell 15:37 6 ( 76) Courtney Crown 16:14
9. 229 PONCA CITY ( 14:51 1:14:14) ============================================ 1 20 Cecilia Burley 13:23 2 33 Cassy Kendrick 13:39 3 36 Carol Southard 14:00 4 56 Kristen Branstetter 14:49 5 84 Melissa Bell 18:23 6 ( 85) Koryn Howey 19:00
10. 260 STILLWATER ( 14:46 1:13:47) ============================================ 1 24 Erica Rackley 13:29 2 40 Kisty Baze 14:06 3 58 Katelyn Little 14:59 4 67 Alexandra Skousen 15:31 5 71 Emma Gade 15:42 6 ( 74) Brianna Bulard 15:58 7 ( 80) Amber Robbins 17:02
11. 283 SAPULPA ( 14:58 1:14:50) ============================================ 1 23 Lisa Lake 13:27 2 50 Sarah Gibbs 14:27 3 65 Gaby Fernandez 15:23 4 72 Kira Davis 15:44 5 73 Stephanie Housley 15:49 6 ( 75) Kalee Krajicek 16:00
12. 316 CLAREMORE ( 15:26 1:17:08) ============================================ 1 41 Britney McDonald 14:10 2 62 Kathryn Radcliff 15:11 3 66 Tara Garrett 15:30 4 70 Demi Mullin 15:41 5 77 Kodie Jonas 16:36 6 ( 81) Ashley Williamson 17:11 7 ( 83) Hannah Hanley 17:37
13. 364 MUSKOGEE ( 16:14 1:21:10) ============================================ 1 61 Hena Kuru 15:11 2 64 Leeha Crawford 15:23 3 78 Janaya Wofford 16:39 4 79 Dominque Bridges 16:42 5 82 Eelycia Onebear 17:15
4A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m INDIVIDUAL MALE RESULTS Place TmPl Name School Time4 Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Brent Nuttall SKIATOOK 17:08 3:26 2 2 Jake Heinrich BISHOP KELLEY 17:35 3:31 3 3 Jonathan Reames SHAWNEE 17:50 3:34 4 4 Tyler Enoch SHAWNEE 18:07 3:38 5 5 Matt White BISHOP KELLEY 18:15 3:39 6 6 Tyler Oliphant BIXBY 18:16 3:40 7 7 Russell Saunders SHAWNEE 18:17 3:40 8 8 Ryan Yarnell BISHOP KELLEY 18:19 3:40 9 9 Miguel Ramos CAPITOL HILL 18:25 3:41 10 10 Luis Nevarez CAPITOL HILL 18:26 3:42 11 11 Zach Harper COWETA 18:28 3:42 12 12 Jacob Moore EDISON 18:32 3:43 13 13 Clinton Fulton COWETA 18:34 3:43 14 14 Mike Usrey COWETA 18:37 3:44 15 Justin Falley GROVE 18:38 3:44 16 15 Rob Phillips BISHOP KELLEY 18:40 3:44 17 16 Aaron Petrikin BISHOP KELLEY 18:48 3:46 18 17 Jose Bonilla EAST CENTRAL 18:49 3:46 19 18 David Annett WASHINGTON 18:51 3:47 20 19 Josiah Saop WASHINGTON 18:55 3:47 21 20 Ted Dockery SHAWNEE 19:03 3:49 22 21 Justin Gregory GLENPOOL 19:06 3:50 23 22 Charles Spears WASHINGTON 19:07 3:50 24 23 Alex Demand BISHOP KELLEY 19:13 3:51 25 24 Jordan Raper GLENPOOL 19:14 3:51 26 25 Marvin Escalante EAST CENTRAL 19:16 3:52 27 26 Abel Quintana CAPITOL HILL 19:28 3:54 28 27 Ian Bell BIXBY 19:29 3:54 29 28 Luis Rios CAPITOL HILL 19:30 3:54 30 29 Ivan Herrera GLENPOOL 19:32 3:55 31 30 Chaz Partin SHAWNEE 19:35 3:55 32 Dustin Baker GROVE 19:39 3:56 33 31 Leonel Herrera CAPITOL HILL 19:42 3:57 34 32 Jordan Haffener BIXBY 19:47 3:58 35 33 Ryan Jones BIXBY 19:53 3:59 36 34 Brandon Bonk BISHOP KELLEY 19:56 4:00 37 35 Andrew McElroy WASHINGTON 19:57 4:00 38 36 Cristian Merino CAPITOL HILL 19:57 4:00 39 37 Devin Martin SKIATOOK 20:01 4:01 40 38 Jackson Connolly WASHINGTON 20:07 4:02 41 39 Connor Ketchum EDISON 20:10 4:02 42 Dominic Wick STILWELL 20:12 4:03 43 40 Alex Smith EDISON 20:12 4:03 44 41 Adam Thornbrugh EDISON 20:13 4:03 45 Roman Bass MIAMI 20:16 4:04 46 42 Matt Rosson PRYOR 20:19 4:04 47 43 Cameron Storm COLLINSVILLE 20:21 4:05 48 44 Joseph Shaddox BIXBY 20:21 4:05 49 45 James Sherrill PRYOR 20:28 4:06 50 46 Don Brown MCALESTER 20:29 4:06 51 47 Matt Yarletts GLENPOOL 20:31 4:07 52 48 Todd Aduddell EDISON 20:32 4:07 53 49 Hollis Houser SKIATOOK 20:32 4:07 54 Evan Robinson GROVE 20:35 4:07 55 50 Jacob Campbell COLLINSVILLE 20:36 4:08 56 51 Trent Van Huss BIXBY 20:42 4:09 57 Levi Pittinger CATOOSA 20:45 4:09 58 52 B. J. Buckner COWETA 20:46 4:10 59 53 Patrick Ramsey MCALESTER 20:48 4:10 60 54 Ben Jacuk COWETA 20:49 4:10 61 55 Gary Newton EAST CENTRAL 20:52 4:11 62 56 D. J. Neighbors COLLINSVILLE 20:54 4:11 63 57 Giovani Lovera MCALESTER 20:55 4:11 64 58 Jordan Christy COWETA 20:56 4:12 65 59 Evan White EDISON 20:57 4:12 66 60 James Varbraugh PRYOR 20:59 4:12 67 61 Zathan Simpson MCALESTER 21:03 4:13 68 62 Daniel Tejeda EAST CENTRAL 21:05 4:13 69 63 Marty Williams PRYOR 21:05 4:13 70 64 Austin Donelson EDISON 21:06 4:13 71 65 Jared Satterfield COWETA 21:06 4:14 72 66 Sam Miller WASHINGTON 21:06 4:14 73 67 Kyle Wise MCALESTER 21:09 4:14 74 68 Sean Webster PRYOR 21:10 4:14 75 69 Robert Toledo GLENPOOL 21:21 4:17 76 Ivan Wong MIAMI 21:22 4:17 77 70 Russell Bair PRYOR 21:27 4:18 78 71 Connor Whitham EAST CENTRAL 21:30 4:18 79 72 Efrain Pina CAPITOL HILL 21:38 4:20 80 73 Jorge Gonzales EAST CENTRAL 21:40 4:20 81 74 Brendon Ford BIXBY 21:44 4:21 82 75 Byron Fabian SKIATOOK 21:46 4:22 83 76 Xavier Clark EAST CENTRAL 22:11 4:27 84 77 Gamaliel Ruiz CENTRAL 22:30 4:30 85 78 Diego Huerta CENTRAL 22:31 4:31 86 79 Samuel Lac WASHINGTON 22:31 4:31 87 80 Rene Saldivar CENTRAL 22:35 4:31 88 Matthew Barr CATOOSA 22:47 4:34 89 81 Michael Yingst COLLINSVILLE 23:03 4:37 90 82 Bryce Fulten COLLINSVILLE 23:05 4:37 91 83 Jake Williams SKIATOOK 23:06 4:38 92 84 Chris Williams PRYOR 23:22 4:41 93 85 Lude Huerta CENTRAL 23:23 4:41 94 86 Jon Dodson GLENPOOL 23:30 4:42 95 87 Trevor Bond SKIATOOK 23:40 4:44 96 Michal Richards STILWELL 23:44 4:45 97 88 Carl Crawford SKIATOOK 23:45 4:45 98 89 Jake Wood MCALESTER 23:49 4:46 99 Trey Roberts MIAMI 24:09 4:50 100 90 Larry Thompson COLLINSVILLE 24:24 4:53 101 91 Arturo Martinez CENTRAL 24:50 4:58 102 Kyle Pittinger CATOOSA 24:56 5:00 103 92 Reeves Murray MCALESTER 25:06 5:02 104 Dakota Thurman CATOOSA 25:11 5:03
4A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m MALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 46 BISHOP KELLEY ( 18:20 1:31:37) ============================================ 1 2 Jake Heinrich 17:35 2 5 Matt White 18:15 3 8 Ryan Yarnell 18:19 4 15 Rob Phillips 18:40 5 16 Aaron Petrikin 18:48 6 ( 23) Alex Demand 19:13 7 ( 34) Brandon Bonk 19:56
2. 64 SHAWNEE ( 18:35 1:32:52) ============================================ 1 3 Jonathan Reames 17:50 2 4 Tyler Enoch 18:07 3 7 Russell Saunders 18:17 4 20 Ted Dockery 19:03 5 30 Chaz Partin 19:35
3. 104 CAPITOL HILL ( 19:07 1:35:31) ============================================ 1 9 Miguel Ramos 18:25 2 10 Luis Nevarez 18:26 3 26 Abel Quintana 19:28 4 28 Luis Rios 19:30 5 31 Leonel Herrera 19:42 6 ( 36) Cristian Merino 19:57 7 ( 72) Efrain Pina 21:38
4. 132 WASHINGTON ( 19:24 1:36:57) ============================================ 1 18 David Annett 18:51 2 19 Josiah Saop 18:55 3 22 Charles Spears 19:07 4 35 Andrew McElroy 19:57 5 38 Jackson Connolly 20:07 6 ( 66) Sam Miller 21:06 7 ( 79) Samuel Lac 22:31
5. 142 BIXBY ( 19:34 1:37:46) ============================================ 1 6 Tyler Oliphant 18:16 2 27 Ian Bell 19:29 3 32 Jordan Haffener 19:47 4 33 Ryan Jones 19:53 5 44 Joseph Shaddox 20:21 6 ( 51) Trent Van Huss 20:42 7 ( 74) Brendon Ford 21:44
6. 144 COWETA ( 19:27 1:37:14) ============================================ 1 11 Zach Harper 18:28 2 13 Clinton Fulton 18:34 3 14 Mike Usrey 18:37 4 52 B. J. Buckner 20:46 5 54 Ben Jacuk 20:49 6 ( 58) Jordan Christy 20:56 7 ( 65) Jared Satterfield 21:06
7. 180 EDISON ( 19:56 1:39:39) ============================================ 1 12 Jacob Moore 18:32 2 39 Connor Ketchum 20:10 3 40 Alex Smith 20:12 4 41 Adam Thornbrugh 20:13 5 48 Todd Aduddell 20:32 6 ( 59) Evan White 20:57 7 ( 64) Austin Donelson 21:06
8. 190 GLENPOOL ( 19:57 1:39:44) ============================================ 1 21 Justin Gregory 19:06 2 24 Jordan Raper 19:14 3 29 Ivan Herrera 19:32 4 47 Matt Yarletts 20:31 5 69 Robert Toledo 21:21 6 ( 86) Jon Dodson 23:30
9. 230 EAST CENTRAL ( 20:19 1:41:32) ============================================ 1 17 Jose Bonilla 18:49 2 25 Marvin Escalante 19:16 3 55 Gary Newton 20:52 4 62 Daniel Tejeda 21:05 5 71 Connor Whitham 21:30 6 ( 73) Jorge Gonzales 21:40 7 ( 76) Xavier Clark 22:11
10. 245 SKIATOOK ( 20:31 1:42:33) ============================================ 1 1 Brent Nuttall 17:08 2 37 Devin Martin 20:01 3 49 Hollis Houser 20:32 4 75 Byron Fabian 21:46 5 83 Jake Williams 23:06 6 ( 87) Trevor Bond 23:40 7 ( 88) Carl Crawford 23:45
11. 278 PRYOR ( 20:49 1:44:01) ============================================ 1 42 Matt Rosson 20:19 2 45 James Sherrill 20:28 3 60 James Varbraugh 20:59 4 63 Marty Williams 21:05 5 68 Sean Webster 21:10 6 ( 70) Russell Bair 21:27 7 ( 84) Chris Williams 23:22
12. 284 MCALESTER ( 20:53 1:44:24) ============================================ 1 46 Don Brown 20:29 2 53 Patrick Ramsey 20:48 3 57 Giovani Lovera 20:55 4 61 Zathan Simpson 21:03 5 67 Kyle Wise 21:09 6 ( 89) Jake Wood 23:49 7 ( 92) Reeves Murray 25:06
13. 312 COLLINSVILLE ( 21:36 1:47:59) ============================================ 1 43 Cameron Storm 20:21 2 50 Jacob Campbell 20:36 3 56 D. J. Neighbors 20:54 4 81 Michael Yingst 23:03 5 82 Bryce Fulten 23:05 6 ( 90) Larry Thompson 24:24
14. 411 CENTRAL ( 23:10 1:55:49) ============================================ 1 77 Gamaliel Ruiz 22:30 2 78 Diego Huerta 22:31 3 80 Rene Saldivar 22:35 4 85 Lude Huerta 23:23 5 91 Arturo Martinez 24:50
4A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m INDIVIDUAL FEMALE RESULTS Place TmPl Name School Time3 Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Andrea Lewis BISHOP KELLEY 12:11 3:49 2 2 Hayden Greenawalt EDISON 12:48 4:00 3 3 Katie Kerns PRYOR 12:52 4:02 4 4 Emily Headrick BISHOP KELLEY 12:57 4:03 5 5 Alexis Taylor SHAWNEE 13:06 4:06 6 6 Robin Ray MCALESTER 13:07 4:06 7 7 Jordan Schultz PRYOR 13:23 4:11 8 8 Stephanie Enoch SHAWNEE 13:25 4:12 9 9 Carissa Cantos SHAWNEE 13:26 4:12 10 10 Abby Lewis BISHOP KELLEY 13:27 4:13 11 11 Mary Tiger SHAWNEE 13:31 4:14 12 12 Chelsie Davis STILWELL 13:38 4:16 13 13 Alex Atkinton COLLINSVILLE 13:40 4:17 14 14 Bethan Zapata GLENPOOL 13:43 4:18 15 15 Anna Musselman WASHINGTON 13:45 4:18 16 16 Courtney Stevens PRYOR 13:48 4:19 17 17 Stephanie Carson STILWELL 13:52 4:20 18 18 Page Lovoi EDISON 13:52 4:20 19 Blair Thomas GROVE 13:55 4:21 20 19 Andrea Kellogg SHAWNEE 13:56 4:22 21 20 Claire Walker WASHINGTON 13:57 4:22 22 21 Sara Lamareaux WASHINGTON 13:59 4:23 23 Sarah Rhodes MIAMI 14:00 4:23 24 22 Anne Ziegler BISHOP KELLEY 14:00 4:23 25 23 Heather Means STILWELL 14:01 4:23 26 24 Sarita Jenkins SHAWNEE 14:02 4:24 27 25 Jenny Dyer COLLINSVILLE 14:04 4:24 28 26 Eliza Drew WASHINGTON 14:07 4:25 29 27 Sarah Colpitts BISHOP KELLEY 14:08 4:25 30 28 Kelsey Holeman COLLINSVILLE 14:10 4:26 31 29 Ashley Cox PRYOR 14:12 4:27 32 30 Candace Polson SKIATOOK 14:15 4:28 33 31 Jennifer Moss PRYOR 14:15 4:28 34 32 Brittan7 Thomas WASHINGTON 14:16 4:28 35 33 Jessica Dyer COLLINSVILLE 14:22 4:30 36 34 Jordyn Bass MCALESTER 14:22 4:30 37 35 Kaitlyn O'Sullivan WASHINGTON 14:24 4:30 38 36 Lauren Fassino MCALESTER 14:26 4:31 39 37 Stephanie Romero BISHOP KELLEY 14:32 4:33 40 38 Christina McKinney BISHOP KELLEY 14:33 4:33 41 39 Grace Durbin EDISON 14:34 4:34 42 Laine Lotspeich BIXBY 14:35 4:34 43 40 Sammi Prichard STILWELL 14:35 4:34 44 41 Myranda Murphy COLLINSVILLE 14:37 4:35 45 42 Heather Burr GLENPOOL 14:41 4:36 46 43 Haley Higgs EDISON 14:46 4:37 47 44 Kassie Kerns PRYOR 14:51 4:39 48 45 Zendra Allen GLENPOOL 14:56 4:40 49 46 Riesha Kincaid STILWELL 15:00 4:42 50 47 Ashley St. Clair SKIATOOK 15:01 4:42 51 48 Katie Martin-Beal EDISON 15:06 4:44 52 49 Stephanie Wills MCALESTER 15:10 4:45 53 Paige Winnett CATOOSA 15:19 4:48 54 50 Andrea Gudbergsson EDISON 15:25 4:50 55 51 Lilly Johnson WASHINGTON 15:31 4:51 56 52 Hannah Jelley EDISON 15:35 4:53 57 53 Allison Toezek GLENPOOL 15:38 4:54 58 54 Hannah Frantz SHAWNEE 15:48 4:57 59 55 Courtney Pell COWETA 15:50 4:57 60 56 Karla Torres CAPITOL HILL 15:55 4:59 61 57 Dawn Burdette SKIATOOK 15:56 4:59 62 58 Berenice Chavez CAPITOL HILL 15:59 5:00 63 59 Courtney Malott EAST CENTRAL 16:04 5:02 64 60 Neysa Ellis STILWELL 16:07 5:03 65 61 Lindsey Edmonson COWETA 16:07 5:03 66 62 Bayleigh Miller STILWELL 16:15 5:05 67 63 Deanna Code COWETA 16:29 5:10 68 64 Daniela Valdez EAST CENTRAL 16:39 5:13 69 65 Natalie Hall COWETA 16:40 5:13 70 66 Deah Woods MCALESTER 16:42 5:14 71 Amy Hughes CATOOSA 16:45 5:15 72 67 Jessica Williams SKIATOOK 16:47 5:15 73 68 Jamie Suneagle SKIATOOK 16:47 5:15 74 69 Demi Jackson SKIATOOK 16:48 5:15 75 70 Jessica Begley SKIATOOK 16:52 5:17 76 71 Jenny Henley COLLINSVILLE 17:00 5:19 77 72 Brittany Vierheller GLENPOOL 17:21 5:26 78 73 Karen Perales CAPITOL HILL 17:50 5:35 79 74 Jen Escobar EAST CENTRAL 18:02 5:39 80 Brittany Holden CATOOSA 18:11 5:41 81 Brittnea Henry CATOOSA 18:22 5:45 82 75 Kaitlin Kirby MCALESTER 18:27 5:46 83 Tiera Graham GROVE 19:04 5:58 84 76 Laura Zaldivar CAPITOL HILL 19:20 6:03 85 77 Norma Chavez CAPITOL HILL 19:41 6:10 86 78 Carolina Hernandez CENTRAL 19:45 6:11 87 79 Jessica Floyd EAST CENTRAL 19:49 6:12 88 80 Brooke Luke EAST CENTRAL 19:54 6:14 89 Emily Whitman BIXBY 19:58 6:15 90 81 Cecilia Rodriguez CAPITOL HILL 20:20 6:22 91 82 Leah Mott COWETA 20:34 6:26 92 83 Ashley Lett COWETA 22:24 7:00 93 84 Shandel Lett COWETA 22:31 7:03 94 85 Teresa Vidales CENTRAL 23:09 7:15 95 86 Rosa Estrada CENTRAL 25:23 7:56 96 87 Elizabeth Alvarez CENTRAL 26:12 8:12 97 88 Blanca Aguero CENTRAL 28:14 8:50
4A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m FEMALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 52 SHAWNEE ( 13:29 1:07:24) ============================================ 1 5 Alexis Taylor 13:06 2 8 Stephanie Enoch 13:25 3 9 Carissa Cantos 13:26 4 11 Mary Tiger 13:31 5 19 Andrea Kellogg 13:56 6 ( 24) Sarita Jenkins 14:02 7 ( 54) Hannah Frantz 15:48
2. 64 BISHOP KELLEY ( 13:21 1:06:43) ============================================ 1 1 Andrea Lewis 12:11 2 4 Emily Headrick 12:57 3 10 Abby Lewis 13:27 4 22 Anne Ziegler 14:00 5 27 Sarah Colpitts 14:08 6 ( 37) Stephanie Romero 14:32 7 ( 38) Christina McKinney 14:33
3. 86 PRYOR ( 13:42 1:08:30) ============================================ 1 3 Katie Kerns 12:52 2 7 Jordan Schultz 13:23 3 16 Courtney Stevens 13:48 4 29 Ashley Cox 14:12 5 31 Jennifer Moss 14:15 6 ( 44) Kassie Kerns 14:51
4. 114 WASHINGTON ( 14:01 1:10:04) ============================================ 1 15 Anna Musselman 13:45 2 20 Claire Walker 13:57 3 21 Sara Lamareaux 13:59 4 26 Eliza Drew 14:07 5 32 Brittan7 Thomas 14:16 6 ( 35) Kaitlyn O'Sullivan 14:24 7 ( 51) Lilly Johnson 15:31
5. 138 STILWELL ( 14:14 1:11:06) ============================================ 1 12 Chelsie Davis 13:38 2 17 Stephanie Carson 13:52 3 23 Heather Means 14:01 4 40 Sammi Prichard 14:35 5 46 Riesha Kincaid 15:00 6 ( 60) Neysa Ellis 16:07 7 ( 62) Bayleigh Miller 16:15
6. 140 COLLINSVILLE ( 14:11 1:10:53) ============================================ 1 13 Alex Atkinton 13:40 2 25 Jenny Dyer 14:04 3 28 Kelsey Holeman 14:10 4 33 Jessica Dyer 14:22 5 41 Myranda Murphy 14:37 6 ( 71) Jenny Henley 17:00
7. 150 EDISON ( 14:14 1:11:06) ============================================ 1 2 Hayden Greenawalt 12:48 2 18 Page Lovoi 13:52 3 39 Grace Durbin 14:34 4 43 Haley Higgs 14:46 5 48 Katie Martin-Beal 15:06 6 ( 50) Andrea Gudbergsson 15:25 7 ( 52) Hannah Jelley 15:35
8. 191 MCALESTER ( 14:46 1:13:47) ============================================ 1 6 Robin Ray 13:07 2 34 Jordyn Bass 14:22 3 36 Lauren Fassino 14:26 4 49 Stephanie Wills 15:10 5 66 Deah Woods 16:42 6 ( 75) Kaitlin Kirby 18:27
9. 226 GLENPOOL ( 15:16 1:16:19) ============================================ 1 14 Bethan Zapata 13:43 2 42 Heather Burr 14:41 3 45 Zendra Allen 14:56 4 53 Allison Toezek 15:38 5 72 Brittany Vierheller 17:21
10. 269 SKIATOOK ( 15:46 1:18:46) ============================================ 1 30 Candace Polson 14:15 2 47 Ashley St. Clair 15:01 3 57 Dawn Burdette 15:56 4 67 Jessica Williams 16:47 5 68 Jamie Suneagle 16:47 6 ( 69) Demi Jackson 16:48 7 ( 70) Jessica Begley 16:52
11. 326 COWETA ( 17:08 1:25:40) ============================================ 1 55 Courtney Pell 15:50 2 61 Lindsey Edmonson 16:07 3 63 Deanna Code 16:29 4 65 Natalie Hall 16:40 5 82 Leah Mott 20:34 6 ( 83) Ashley Lett 22:24 7 ( 84) Shandel Lett 22:31
12. 340 CAPITOL HILL ( 17:45 1:28:45) ============================================ 1 56 Karla Torres 15:55 2 58 Berenice Chavez 15:59 3 73 Karen Perales 17:50 4 76 Laura Zaldivar 19:20 5 77 Norma Chavez 19:41 6 ( 81) Cecilia Rodriguez 20:20
13. 356 EAST CENTRAL ( 18:06 1:30:28) ============================================ 1 59 Courtney Malott 16:04 2 64 Daniela Valdez 16:39 3 74 Jen Escobar 18:02 4 79 Jessica Floyd 19:49 5 80 Brooke Luke 19:54
14. 424 CENTRAL ( 24:33 2:02:43) ============================================ 1 78 Carolina Hernandez 19:45 2 85 Teresa Vidales 23:09 3 86 Rosa Estrada 25:23 4 87 Elizabeth Alvarez 26:12 5 88 Blanca Aguero 28:14
3A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m INDIVIDUAL MALE RESULTS Place TmPl Name School Time2 Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Ramiro Becerra SANTA FE SOUTH 17:15 3:27 2 2 Austin Christian KELLYVILLE 17:34 3:31 3 3 Robert Menchaca JAY 17:40 3:32 4 Cody Johnson SALLISAW 17:46 3:34 5 4 Ulises Zamora SANTA FE SOUTH 17:50 3:34 6 5 Michael Rosson BYNG 18:18 3:40 7 6 Scotty Brasher BYNG 18:22 3:41 8 7 Ernesto Castillo SANTA FE SOUTH 18:22 3:41 9 Andrew Robbins PIEDMONT 18:24 3:41 10 Ryan Poulos VINITA 18:27 3:42 11 8 Jerad Schroeder BRISTOW 18:27 3:42 12 9 R. J. McClain JAY 18:29 3:42 13 10 Indy Jones JAY 18:32 3:43 14 11 Anthony Maldonado INOLA 18:33 3:43 15 12 Josh Howard BYNG 18:35 3:43 16 13 Shawn Chronister BERRYHILL 18:36 3:44 17 14 Michael Martinez SANTA FE SOUTH 18:37 3:44 18 Martin Calderon BLACKWELL 18:41 3:45 19 15 Tyler Payton JAY 18:47 3:46 20 16 Jesse Scott JAY 18:48 3:46 21 17 Scott Lasson BERRYHILL 18:49 3:46 22 18 Leo Rengal SANTA FE SOUTH 18:50 3:46 23 19 Jose Garcia SANTA FE SOUTH 18:58 3:48 24 20 Cedrick Grass JAY 19:05 3:49 25 21 Bruce McCloskey BERRYHILL 19:10 3:50 26 Jorge Perez WEBSTER 19:11 3:51 27 22 Mitch Fahrenkrog CASCIA HALL 19:11 3:51 28 23 Ryan Combs INOLA 19:12 3:51 29 24 Kody Davis KELLYVILLE 19:13 3:51 30 25 Fernando Hernandez SANTA FE SOUTH 19:14 3:51 31 26 Jacob Ward CASCIA HALL 19:16 3:52 32 27 Caleb Mills BERRYHILL 19:23 3:53 33 Tyler White PIEDMONT 19:27 3:54 34 28 Wesley Distal BRISTOW 19:33 3:55 35 29 Josh Funderbuck BERRYHILL 19:36 3:56 36 30 Kyle Torrelson CASCIA HALL 19:46 3:58 37 Andrew Kirk PIEDMONT 19:47 3:58 38 31 Nick Flowers BYNG 19:47 3:58 39 32 Jonathan Orr JAY 20:03 4:01 40 33 Derick Greene INOLA 20:13 4:03 41 34 James Mesmer CASCIA HALL 20:22 4:05 42 35 Bryan Volozanin CASCIA HALL 20:28 4:06 43 36 Nick Murphy INOLA 20:41 4:09 44 37 Marcos Souza BYNG 20:43 4:09 45 38 Kodee Varnell BERRYHILL 20:48 4:10 46 Keene Robinson OKMULGEE 20:55 4:11 47 Chris Davis PIEDMONT 20:57 4:12 48 39 Brian Vandever BRISTOW 20:58 4:12 49 40 Christian Bradford BRISTOW 21:00 4:12 50 41 Harley Corning KELLYVILLE 21:01 4:13 51 42 Nathan Davila POTEAU 21:04 4:13 52 43 Josh Vires BYNG 21:05 4:13 53 44 David Burris MANNFORD 21:05 4:13 54 45 Jeremy Ridge BRISTOW 21:06 4:14 55 46 Shane Tiger KELLYVILLE 21:07 4:14 56 47 Brennan Vance MANNFORD 21:18 4:16 57 48 Garrett Thompson BYNG 21:28 4:18 58 49 Cole Biby CASCIA HALL 21:33 4:19 59 50 Hayden Payne CLEVELAND 21:37 4:20 60 51 Jake Carson FORT GIBSON 21:38 4:20 61 52 Layne Peterson INOLA 21:40 4:20 62 53 Alex Wozencraft MANNFORD 21:50 4:22 63 54 Hunter Johnson INOLA 22:01 4:25 64 55 Brandon Aycock MANNFORD 22:04 4:25 65 56 T. J. Hathcock CLEVELAND 22:06 4:26 66 57 Johnny Croney MANNFORD 22:07 4:26 67 58 Ryan Chase INOLA 22:17 4:28 68 59 Jeremy Gore KELLYVILLE 22:31 4:31 69 60 Garrett Lawrence BRISTOW 22:40 4:32 70 61 Nick Morrison MANNFORD 22:41 4:33 71 62 Philippe Singer POTEAU 22:46 4:34 72 63 Michael Butler FORT GIBSON 22:48 4:34 73 64 Chris Orr FORT GIBSON 23:06 4:38 74 Hank Pippin VINITA 23:10 4:38 75 65 Ryan Tankersley BRISTOW 23:15 4:39 76 Caleb Edwards VICTORY CHRISTIAN 23:20 4:40 77 66 Dustin Potts CLEVELAND 23:24 4:41 78 67 Robert Platt POTEAU 23:31 4:43 79 68 Jerrod Badders POTEAU 24:01 4:49 80 69 Casey West FORT GIBSON 24:26 4:54 81 70 Tony Braden CLEVELAND 24:48 4:58 82 Jared Brown OKMULGEE 25:18 5:04 83 Kevin Holmes SALLISAW 25:32 5:07 84 71 Michael Ball CLEVELAND 25:54 5:11 85 72 Jake Reynolds CLEVELAND 26:02 5:13 86 73 Josh Huggins FORT GIBSON 26:10 5:14 87 74 Trenton Thompson POTEAU 26:11 5:15 88 Matthew McAfee VICTORY CHRISTIAN 27:43 5:33
3A BOYS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 5000 m MALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 44 SANTA FE SOUTH ( 18:11 1:30:54) ============================================ 1 1 Ramiro Becerra 17:15 2 4 Ulises Zamora 17:50 3 7 Ernesto Castillo 18:22 4 14 Michael Martinez 18:37 5 18 Leo Rengal 18:50 6 ( 19) Jose Garcia 18:58 7 ( 25) Fernando Hernandez 19:14
2. 53 JAY ( 18:28 1:32:16) ============================================ 1 3 Robert Menchaca 17:40 2 9 R. J. McClain 18:29 3 10 Indy Jones 18:32 4 15 Tyler Payton 18:47 5 16 Jesse Scott 18:48 6 ( 20) Cedrick Grass 19:05 7 ( 32) Jonathan Orr 20:03
3. 91 BYNG ( 19:09 1:35:45) ============================================ 1 5 Michael Rosson 18:18 2 6 Scotty Brasher 18:22 3 12 Josh Howard 18:35 4 31 Nick Flowers 19:47 5 37 Marcos Souza 20:43 6 ( 43) Josh Vires 21:05 7 ( 48) Garrett Thompson 21:28
4. 107 BERRYHILL ( 19:07 1:35:34) ============================================ 1 13 Shawn Chronister 18:36 2 17 Scott Lasson 18:49 3 21 Bruce McCloskey 19:10 4 27 Caleb Mills 19:23 5 29 Josh Funderbuck 19:36 6 ( 38) Kodee Varnell 20:48
5. 147 CASCIA HALL ( 19:49 1:39:03) ============================================ 1 22 Mitch Fahrenkrog 19:11 2 26 Jacob Ward 19:16 3 30 Kyle Torrelson 19:46 4 34 James Mesmer 20:22 5 35 Bryan Volozanin 20:28 6 ( 49) Cole Biby 21:33
6. 155 INOLA ( 20:04 1:40:19) ============================================ 1 11 Anthony Maldonado 18:33 2 23 Ryan Combs 19:12 3 33 Derick Greene 20:13 4 36 Nick Murphy 20:41 5 52 Layne Peterson 21:40 6 ( 54) Hunter Johnson 22:01 7 ( 58) Ryan Chase 22:17
7. 160 BRISTOW ( 20:13 1:41:04) ============================================ 1 8 Jerad Schroeder 18:27 2 28 Wesley Distal 19:33 3 39 Brian Vandever 20:58 4 40 Christian Bradford 21:00 5 45 Jeremy Ridge 21:06 6 ( 60) Garrett Lawrence 22:40 7 ( 65) Ryan Tankersley 23:15
8. 172 KELLYVILLE ( 20:18 1:41:26) ============================================ 1 2 Austin Christian 17:34 2 24 Kody Davis 19:13 3 41 Harley Corning 21:01 4 46 Shane Tiger 21:07 5 59 Jeremy Gore 22:31
9. 256 MANNFORD ( 21:41 1:48:24) ============================================ 1 44 David Burris 21:05 2 47 Brennan Vance 21:18 3 53 Alex Wozencraft 21:50 4 55 Brandon Aycock 22:04 5 57 Johnny Croney 22:07 6 ( 61) Nick Morrison 22:41
10. 313 CLEVELAND ( 23:34 1:57:49) ============================================ 1 50 Hayden Payne 21:37 2 56 T. J. Hathcock 22:06 3 66 Dustin Potts 23:24 4 70 Tony Braden 24:48 5 71 Michael Ball 25:54 6 ( 72) Jake Reynolds 26:02
11. 313 POTEAU ( 23:31 1:57:33) ============================================ 1 42 Nathan Davila 21:04 2 62 Philippe Singer 22:46 3 67 Robert Platt 23:31 4 68 Jerrod Badders 24:01 5 74 Trenton Thompson 26:11
12. 320 FORT GIBSON ( 23:38 1:58:08) ============================================ 1 51 Jake Carson 21:38 2 63 Michael Butler 22:48 3 64 Chris Orr 23:06 4 69 Casey West 24:26 5 73 Josh Huggins 26:10
3A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m INDIVIDUAL FEMALE RESULTS Place TmPl Name School Time Pace ===== ==== =================== ============================= ===== ===== 1 1 Talisa Budder JAY 12:21 6:11 2 Jori Davis PIEDMONT 12:34 6:17 3 2 Whitney Brannan VICTORY CHRISTIAN 12:36 6:18 4 3 Casady Ashcraft SEMINOLE 12:55 6:28 5 4 Brenda Felipe POTEAU 13:04 6:32 6 Jerika Davis PIEDMONT 13:10 6:35 7 5 Amy Boren VINITA 13:11 6:36 8 6 Lauren Wilson JAY 13:16 6:38 9 7 Jessica Downey SEMINOLE 13:18 6:39 10 8 Corryn Hall POTEAU 13:20 6:40 11 Kenzie Henderson BERRYHILL 13:25 6:43 12 9 Kendall Mills SEMINOLE 13:28 6:44 13 10 Katie Grandstaff SEMINOLE 13:30 6:45 14 11 Magan Marshall SEMINOLE 13:39 6:50 15 12 Zoraya Hightower BYNG 13:39 6:50 16 13 Angel Klontz POTEAU 13:40 6:50 17 14 Mandy Simek KELLYVILLE 13:41 6:51 18 15 Jen Roberts POTEAU 13:42 6:51 19 16 Hailey Haynes SEQUOYAH CLAREMORE 13:51 6:56 20 Tabitha Enix INOLA 13:59 7:00 21 17 Sidney Blackfox JAY 14:00 7:00 22 18 Ivy Headricks SEQUOYAH CLAREMORE 14:01 7:01 23 Daisy Argot SANTA FE SOUTH 14:01 7:01 24 19 Hannah Pinter VICTORY CHRISTIAN 14:04 7:02 25 20 Bailey Moorhead VINITA 14:11 7:06 26 21 Jordan Tankersly KELLYVILLE 14:12 7:06 27 22 Turney Stinhoff VINITA 14:28 7:14 28 23 Mattie Callahan VINITA 14:28 7:14 29 Kayla Bell FORT GIBSON 14:30 7:15 30 24 Miranda Claxton BYNG 14:30 7:15 31 25 Chelsea Gillum JAY 14:34 7:17 32 26 Rose Hendricks SEQUOYAH CLAREMORE 14:35 7:18 33 27 Trish Wittmer VICTORY CHRISTIAN 14:36 7:18 34 28 Sarah Drush BYNG 14:38 7:19 35 29 Kayla Randler OKMULGEE 14:42 7:21 36 30 Beth Smith POTEAU 14:43 7:22 37 31 Jessica Hoodenpyle VINITA 14:44 7:22 38 Lauren Bean BRISTOW 14:47 7:24 39 32 Brittany Kelley KELLYVILLE 14:53 7:27 40 33 Aniesha West VINITA 15:00 7:30 41 Colby Ezell FORT GIBSON 15:01 7:31 42 Katharina Hasenbach BRISTOW 15:01 7:31 43 34 Korey Powell SEMINOLE 15:02 7:31 44 35 Dana Downing VINITA 15:03 7:32 45 36 Ashley Swake JAY 15:06 7:33 46 37 Lauren Melbouse SEQUOYAH CLAREMORE 15:09 7:35 47 38 Allex Tiger SEQUOYAH CLAREMORE 15:10 7:35 48 39 Diana Sandecerft VICTORY CHRISTIAN 15:11 7:36 49 Nidia Ramirez SANTA FE SOUTH 15:14 7:37 50 40 Kelsey O'Grady BYNG 15:18 7:39 51 41 Morgan Brown KELLYVILLE 15:20 7:40 52 42 Jessalyn Lanoy MANNFORD 15:23 7:42 53 43 Ashleigh Enderson SEMINOLE 15:30 7:45 54 44 Jenny O'Grady BYNG 15:31 7:46 55 45 Shanna Coffey POTEAU 15:34 7:47 56 46 Carley Riley POTEAU 15:40 7:50 57 47 Whitley Hughes SEQUOYAH CLAREMORE 15:41 7:51 58 Katie Fielding CLEVELAND 15:42 7:51 59 48 April Self MANNFORD 15:43 7:52 60 49 Jessica Hall SEQUOYAH CLAREMORE 15:49 7:55 61 50 Corrie Robinson JAY 16:03 8:02 62 51 Tashina Gaise KELLYVILLE 16:13 8:07 63 52 Christian Key VICTORY CHRISTIAN 16:27 8:14 64 53 Imani Tucker MANNFORD 16:40 8:20 65 54 Laura Tanner JAY 16:42 8:21 66 Stephanie Castor FORT GIBSON 17:02 8:31 67 Chelsea Hagar CASCIA HALL 17:03 8:32 68 55 Cathrine Lutz MANNFORD 17:16 8:38 69 Caitlan Carter PIEDMONT 17:16 8:38 70 56 Kelli Pettus BYNG 17:19 8:40 71 57 Snaysha Russell MANNFORD 17:24 8:42 72 58 Sandy Ludlow BYNG 17:41 8:51 73 59 Hannah Garrison KELLYVILLE 17:42 8:51 74 Bailey Brown FORT GIBSON 18:02 9:01 75 60 Courtney Peyketewa KELLYVILLE 18:03 9:02 76 Kristina Roselle CASCIA HALL 18:18 9:09 77 61 Brionna Hammon OKMULGEE 18:26 9:13 78 Kandice Reed PIEDMONT 18:41 9:21 79 Elizabeth Baldara SANTA FE SOUTH 18:58 9:29 80 62 Jasma Williams OKMULGEE 20:08 10:04 81 63 Devin Carter OKMULGEE 20:20 10:10 82 64 Rachel Locust OKMULGEE 21:11 10:36 83 65 Alex Young OKMULGEE 21:45 10:53 84 66 Sharah Miller OKMULGEE 22:13 11:07
3A GIRLS * KELLYVILLE XC REGIONAL Kellyville, Okla. * October 18, 2007 * 3200 m FEMALE TEAM RESULTS SCHOOL PLACE * TOTAL POINTS * SCHOOL NAME * SCHOOL AVERAGE TIME & TOTAL TIME INDIVIDUAL TM PLACE * INDIVIDUAL OPEN PLACE * INDIVIDUAL NAME * INDIVIDUAL TIME
1. 40 SEMINOLE ( 13:22 1:06:50) ============================================ 1 3 Casady Ashcraft 12:55 2 7 Jessica Downey 13:18 3 9 Kendall Mills 13:28 4 10 Katie Grandstaff 13:30 5 11 Magan Marshall 13:39 6 ( 34) Korey Powell 15:02 7 ( 43) Ashleigh Enderson 15:30
2. 70 POTEAU ( 13:42 1:08:29) ============================================ 1 4 Brenda Felipe 13:04 2 8 Corryn Hall 13:20 3 13 Angel Klontz 13:40 4 15 Jen Roberts 13:42 5 30 Beth Smith 14:43 6 ( 45) Shanna Coffey 15:34 7 ( 46) Carley Riley 15:40
3. 85 JAY ( 13:52 1:09:17) ============================================ 1 1 Talisa Budder 12:21 2 6 Lauren Wilson 13:16 3 17 Sidney Blackfox 14:00 4 25 Chelsea Gillum 14:34 5 36 Ashley Swake 15:06 6 ( 50) Corrie Robinson 16:03 7 ( 54) Laura Tanner 16:42
4. 101 VINITA ( 14:13 1:11:02) ============================================ 1 5 Amy Boren 13:11 2 20 Bailey Moorhead 14:11 3 22 Turney Stinhoff 14:28 4 23 Mattie Callahan 14:28 5 31 Jessica Hoodenpyle 14:44 6 ( 33) Aniesha West 15:00 7 ( 35) Dana Downing 15:03
5. 135 SEQUOYAH CLAREMORE ( 14:34 1:12:46) ============================================ 1 16 Hailey Haynes 13:51 2 18 Ivy Headricks 14:01 3 26 Rose Hendricks 14:35 4 37 Lauren Melbouse 15:09 5 38 Allex Tiger 15:10 6 ( 47) Whitley Hughes 15:41 7 ( 49) Jessica Hall 15:49
6. 139 VICTORY CHRISTIAN ( 14:35 1:12:54) ============================================ 1 2 Whitney Brannan 12:36 2 19 Hannah Pinter 14:04 3 27 Trish Wittmer 14:36 4 39 Diana Sandecerft 15:11 5 52 Christian Key 16:27
7. 148 BYNG ( 14:44 1:13:36) ============================================ 1 12 Zoraya Hightower 13:39 2 24 Miranda Claxton 14:30 3 28 Sarah Drush 14:38 4 40 Kelsey O'Grady 15:18 5 44 Jenny O'Grady 15:31 6 ( 56) Kelli Pettus 17:19 7 ( 58) Sandy Ludlow 17:41
8. 159 KELLYVILLE ( 14:52 1:14:19) ============================================ 1 14 Mandy Simek 13:41 2 21 Jordan Tankersly 14:12 3 32 Brittany Kelley 14:53 4 41 Morgan Brown 15:20 5 51 Tashina Gaise 16:13 6 ( 59) Hannah Garrison 17:42 7 ( 60) Courtney Peyketewa 18:03
9. 255 MANNFORD ( 16:30 1:22:26) ============================================ 1 42 Jessalyn Lanoy 15:23 2 48 April Self 15:43 3 53 Imani Tucker 16:40 4 55 Cathrine Lutz 17:16 5 57 Snaysha Russell 17:24
10. 279 OKMULGEE ( 18:58 1:34:47) ============================================ 1 29 Kayla Randler 14:42 2 61 Brionna Hammon 18:26 3 62 Jasma Williams 20:08 4 63 Devin Carter 20:20 5 64 Rachel Locust 21:11 6 ( 65) Alex Young 21:45 7 ( 66) Sharah Miller 22:13
SOUTH REGION homepage |