TX District 15-4A Lancaster
Ashley Starks US#3 42.09 300H, Tenaya Jones US#4 13.66 100H (nwi)
April 10 & 11, 2007 at Lancaster HS, TX
report by John Sullivan, South region editor
FAT, no wind readings
Girls Results - Boys Results - Highlights - Dyestat Elite -
Three US top 6 marks and 14 Dyestat Elite! This 7-team District in the Dallas area boasts some of the best athletes in the nation, particularly in the sprints, hurdles and relays.
Highlights:
- US#3 42.09 300 hurdles clocking by Lancaster jr Ashley Starks
- US#4 13.66 (nwi) 100 hurdles for Lancaster sr Tenaya Jones, the defending state 4A champ and US#6 returnee
- US#6 46.64 4x100 by the Lancaster girls relay squad
- 1:39.01 4x200 by the current US#2 Lancaster girls
- 3:48.82 4x400 by the current US#3 Lancaster girls
- Great 14.10/38.29 hurdle double for Lancaster sr Billy Walker
- Comfortable wins for Lancaster girls with 303 points (Seguin 90) and Lancaster boys with 185 (Waxahachie 121)
Dyestat Elite (14 total): G-400 Miller, Tiara, 11, Lancaster, 56.00q
G-100H Jones, Tenaya, 12, Lancaster, 13.66q
G-300H Starks, Ashley, 11, Lancaster, 42.09 Hill, Danielle, 9, Lancaster, 43.99
G-4x100 Lancaster, 46.64
G-4x200 Lancaster, 1:39.01
G-4x400 Lancaster, 3:48.82
B-100 Robinson, Aldrick, 12, Waxahachie, 10.55
B-110H Walker, Billy, 12, Lancaster, 14.10
B-300H Walker, Billy, 12, Lancaster, 38.29
B-4x100 Waxahachie, 41.45 Corsicana, 42.00
B-4x200 Lancaster, 1:27.66
B-4x400 Lancaster, 3:18.62
Results Tiger Stadium - Site License Hy-Tek's MEET MANAGER 12:58 PM 4/14/2007 Page 1 UIL District 15-4A Track & Field Championship - 4/10/2007 to 4/11/2007 Lancaster High School Lancaster, TX Results
Women 100 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Evans, Tanell Lancaster 11.60 12.10q 1 2 Solomon, Brittney Red Oak 12.06 12.16q 2 3 Craddock, Jerwaun Lancaster 11.88 12.18q 2 4 Smith, Whitney Corsicana 12.49 12.55q 2 5 Vance, Kia Lancaster 12.45 12.67q 1 6 Wilson, Yitora Red Oak 12.31 12.71q 1 7 Barrett, Caycie Waxahachie 13.20 13.45q 1 8 Collins, Bridgett Waxahachie 13.40 13.87q 2 9 Glenn, Valesia Arlington Seguin 14.00q 1 10 Donalson, Kamesha Waxahachie 13.40 14.97 1
Women 100 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Craddock, Jerwaun Lancaster 12.18 12.06 10 2 Evans, Tanell Lancaster 12.10 12.15 8 3 Solomon, Brittney Red Oak 12.16 12.24 6 4 Smith, Whitney Corsicana 12.55 12.49 4 5 Vance, Kia Lancaster 12.67 12.55 2 6 Wilson, Yitora Red Oak 12.71 12.72 1 7 Barrett, Caycie Waxahachie 13.45 13.61 8 Glenn, Valesia Arlington Seguin 14.00 14.13 9 Collins, Bridgett Waxahachie 13.87 14.30
Women 200 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Craddock, Jerwaun Lancaster 25.00 24.87q 2 2 Hill, Teegan Lancaster 24.67 24.92q 1 3 Solomon, Brittney Red Oak 25.34 25.34q 2 4 Gatson, Tyeesha Lancaster 25.06 25.96q 1 5 Owoyele, Beverly Arlington Seguin 26.65 26.86q 1 6 Skinner, Kaneesha Red Oak 26.60 26.98q 2 7 Bullock, Dee Arlington Seguin 27.99 27.32q 2 8 Powers, Sherita Arlington Seguin 28.77 27.35q 1 9 Barrett, Caycie Waxahachie 28.10 28.23q 2 10 Sargent, Bethany Waxahachie 28.80 28.70 2 11 Collins, Bridgett Waxahachie 29.10 30.01 1
Women 200 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Craddock, Jerwaun Lancaster 24.87 24.66 10 2 Hill, Teegan Lancaster 24.92 24.72 8 3 Solomon, Brittney Red Oak 25.34 25.38 6 4 Gatson, Tyeesha Lancaster 25.96 25.84 4 5 Owoyele, Beverly Arlington Seguin 26.86 26.67 2 6 Skinner, Kaneesha Red Oak 26.98 26.68 1 7 Barrett, Caycie Waxahachie 28.23 27.76 8 Bullock, Dee Arlington Seguin 27.32 27.82
Women 400 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Miller, Tiara Lancaster 56.00 56.00q 2 2 Sims, Tiara Lancaster 56.22 56.22q 1 3 Merguson, Jerneshia Lancaster 57.03 57.03q 2 4 Johnson, Emberly Red Oak 1:01.26 1:01.26q 2 5 Burks, Breanna Red Oak 1:01.52 1:01.52q 1 6 Lewis, Ashley Ennis 1:03.00 1:03.00q 1 7 Hambric, Chassidy Waxahachie 1:07.00 1:07.00q 2
Women 400 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Miller, Tiara Lancaster 56.00 56.01 10 2 Sims, Tiara Lancaster 56.22 56.46 8 3 Merguson, Jerneshia Lancaster 57.03 57.17 6 4 Johnson, Emberly Red Oak 1:01.26 1:04.03 4 5 Burks, Breanna Red Oak 1:01.52 1:05.00 2 6 Lewis, Ashley Ennis 1:03.00 1:06.26 1 7 Hambric, Chassidy Waxahachie 1:07.00 1:08.46
Women 800 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Miller, Tiara Lancaster 2:20.20 2:15.60 10 2 Aghedo, Erica Arlington Seguin 2:17.00 2:16.90 8 3 Bass, LeKendra Lancaster 2:20.00 2:18.67 6 4 Burchett, Danielle Arlington Seguin 2:17.00 2:22.55 4 5 Hicks, Chassity Lancaster 2:20.34 2:29.03 2 6 Chagnon, Rebecca Waxahachie 2:28.00 2:33.30 1 7 Mayben, Alyssa Midlothian 2:32.00 2:36.39 8 Rodriguez, Michelle Arlington Seguin 2:23.00 2:41.97 9 McCool, Callie Midlothian 2:34.00 2:42.16 -- Osborne, Kelly Red Oak 2:38.69 NT -- Conner, Jerica Waxahachie 2:35.00 NT
Women 1600 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Washington, Ameesha Lancaster 5:35.00 5:25.16 10 2 Oyeka, Michelle Arlington Seguin 5:25.03 5:28.39 8 3 Alcala, Amy Ennis 5:35.06 5:29.16 6 4 Henderson, Adrianna Lancaster 5:57.31 5:32.14 4 5 Henderson, Taneka Lancaster 6:05.00 5:43.80 2 6 Barnes, Emily Ennis 5:54.00 5:56.00 1 7 Smith, Teresa Ennis 6:00.00 5:57.46 8 Rodriguez, Michelle Arlington Seguin 6:00.00 6:10.99 9 Huerta, Vicky Midlothian 6:33.00 6:23.63 -- Burchett, Danielle Arlington Seguin 5:32.00 NT
Women 3200 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Aghedo, Erica Arlington Seguin 12:01.00 11:39.79 10 2 Rodriguez, Michelle Arlington Seguin 14:00.00 11:42.40 8 3 Alcala, Amy Ennis 11:55.07 11:43.09 6 4 Washington, Ameesha Lancaster 12:20.00 12:01.93 4 5 Barnes, Emily Ennis 12:12.34 12:38.30 2 6 Smith, Teresa Ennis 12:33.00 12:48.19 1 7 Henderson, Adrianna Lancaster 12:40.00 12:49.00 8 Mayben, Alyssa Midlothian 12:31.99 13:14.14 9 Jenkins, Jericka Lancaster 13:56.82 13:38.50
Women 100 Meter Hurdles Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Jones, Tenaya Lancaster 13.66 13.66q 2 2 Hill, Danielle Lancaster 15.44 15.44q 1 3 Norman, Leah Lancaster 15.56 15.56q 2 4 Anderson, Afritina Ennis 17.80 17.80q 2 5 Cornado, Natalie Midlothian 18.10 18.10q 2 6 Donahoo, Courtney Red Oak 18.30 18.30q 1 -- Glenn, Valesia Arlington Seguin DNF 1 -- Thompson, Desirea Ennis 17.77 DNF 1 -- Rapp, Austyn Midlothian 17.80 DNF 1 -- Ethley, Shameka Arlington Seguin 18.00 DNF 2
Women 100 Meter Hurdles Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Jones, Tenaya Lancaster 13.66 14.62 10 2 Norman, Leah Lancaster 15.56 15.35 8 3 Hill, Danielle Lancaster 15.44 15.45 6 4 Anderson, Afritina Ennis 17.80 16.07 4 5 Ethley, Shameka Arlington Seguin 17.39 2 6 Cornado, Natalie Midlothian 18.10 18.53 1 7 Donahoo, Courtney Red Oak 18.30 18.94
Women 300 Meter Hurdles Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Starks, Ashley Lancaster 43.30 42.67q 1 2 Hill, Danielle Lancaster 44.04 44.80q 1 3 Norman, Leah Lancaster 46.02 46.16q 1 4 McAdams, Shabrina Ennis 46.64 46.89q 2 5 Ethley, Shameka Arlington Seguin 52.00 49.05q 2 6 Anderson, Afritina Ennis 54.60 49.79q 1 7 Backus, Meredith Waxahachie 53.10 53.31q 2 8 Conner, Jerica Waxahachie 53.60 54.51q 1 9 Cornado, Natalie Midlothian 54.30 54.55q 2 10 Bryant, Melanie Waxahachie 57.20 55.49 2 11 Donahoo, Courtney Red Oak 58.20 57.18 1
Women 300 Meter Hurdles Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Starks, Ashley Lancaster 42.67 42.09 10 2 Hill, Danielle Lancaster 44.80 43.99 8 3 Norman, Leah Lancaster 46.16 45.27 6 4 McAdams, Shabrina Ennis 46.89 46.59 4 5 Ethley, Shameka Arlington Seguin 49.05 49.19 2 6 Anderson, Afritina Ennis 49.79 50.96 1 7 Backus, Meredith Waxahachie 53.31 52.71 8 Cornado, Natalie Midlothian 54.55 53.82
Women 4x100 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lancaster 'A' 46.60 46.64 20 1) Craddock, Jerwaun 2) Hill, Teegan 3) Evans, Tanell 4) Merguson, Jerneshia 2 Red Oak 'A' 49.01 49.77 16 1) Skinner, Kaneesha 2) Solomon, Brittney 3) Carter, Alexis 4) Wilson, Yitora 3 Corsicana 'A' 51.74 51.68 12 1) White, Brittany 2) Nolly, Latavea 3) Ballard, Miysha 4) Smith, Whitney 4 Arlington Seguin 'A' 52.45 8 1) Ethley, Shameka 2) 5 Midlothian 'A' 52.80 52.49 4 1) Rapp, Austyn 2) Fairbanks, Haley 3) Moreno, Christian 4) Yeager, April 6 Waxahachie 'A' 56.10 53.41 2 1) Jay, Anissia 2) Collins, Bridgett 3) Bush, Hannah 4) Sargent, Bethany
Women 4x200 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lancaster 'A' 1:38.90 1:39.01 20 1) Craddock, Jerwaun 2) Jones, Tenaya 3) Hill, Teegan 4) Starks, Ashley 2 Arlington Seguin 'A' 1:48.00 1:45.58 16 1) Owoyele, Beverly 2) Bullock, Dee 3) Burchett, Danielle 4) Powers, Sherita 3 Red Oak 'A' 1:48.32 1:47.05 12 1) Burks, Breanna 2) Carter, Alexis 3) Johnson, Emberly 4) Wilson, Yitora 4 Waxahachie 'A' 1:56.10 1:52.09 8 1) Sargent, Bethany 2) Davis, Shaquille 3) Bush, Hannah 4) Benford, Kelsey 5 Midlothian 'A' 1:53.20 1:52.97 4 1) Penn, Rebecca 2) Fairbanks, Haley 3) Moreno, Christian 4) Yeager, April 6 Corsicana 'A' 1:46.80 1:53.18 2 1) White, Brittany 2) Nolly, Latavea 3) Ballard, Miysha 4) Smith, Whitney
Women 4x400 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lancaster 'A' 4:04.34 3:48.82 20 1) Bass, LeKendra 2) Gatson, Ieesha 3) Edwards, Barbara 4) Baker, Vonkisha 2 Arlington Seguin 'A' 3:58.45 4:03.97 16 1) Owoyele, Beverly 2) Bullock, Dee 3) Burchett, Danielle 4) Aghedo, Erica 3 Red Oak 'A' 4:10.09 4:11.83 12 1) Carter, Alexis 2) Skinner, Kaneesha 3) Johnson, Emberly 4) Burks, Breanna 4 Waxahachie 'A' 4:19.20 4:19.86 8 1) Davis, Shaquille 2) Chagnon, Rebecca 3) Bush, Hannah 4) Benford, Kelsey 5 Ennis 'A' 4:23.00 4:25.95 4 1) Alcala, Amy 2) Lewis, Ashley 3) McAdams, Shabrina 4) Hodges, Lauren 6 Midlothian 'A' 4:31.00 4:30.06 2 1) Yeager, April 2) Fairbanks, Haley 3) McCool, Callie 4) Penn, Rebecca
Women High Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Benford, Kelsey Waxahachie 5-02.00 5-00.00 10 2 Anderson, Afritina Ennis 5-02.00 J5-00.00 8 3 Conner, Jerica Waxahachie 4-10.00 4-08.00 6 4 Lane, Quandacia Lancaster 4-06.00 4-06.00 3 4 Lewis, Ashley Ennis 4-10.00 4-06.00 3 6 Molengraaf, Shelby Waxahachie 4-08.00 J4-06.00 1 -- Penn, Rebecca Midlothian 4-06.00 NH -- McCuin, Ambra Lancaster 4-10.00 NH -- Jenkins, Jericka Lancaster 4-08.00 NH -- Phipps, Kierra Arlington Seguin 4-06.00 NH
Women Pole Vault Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Rapp, Austyn Midlothian 11-03.00 11-02.00 10 2 Hodges, Lauren Ennis 8-06.00 10-00.00 8 3 Hernandez, Kim Ennis 9-00.00 8-06.00 6 4 Emily, Schuster Red Oak 8-06.00 J8-06.00 4 5 Johnson, Anna Lancaster 7-00.00 8-00.00 2 6 Jenkins, Jericka Lancaster 7-00.00 J8-00.00 1 7 Thorton, Nikki Ennis 8-09.00 6-00.00 -- Lane, Quandacia Lancaster 6-06.00 NH
Women Long Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 McCuin, Ambra Lancaster 18-11.50 17-06.50 10 2 Bass, LeKendra Lancaster 16-05.00 16-10.25 8 3 Owoyele, Beverly Arlington Seguin 15-03.00 16-02.25 6 4 Hinds, Katie Waxahachie 16-08.00 16-00.75 4 5 Skinner, Kaneesha Red Oak 16-05.00 15-11.00 2 6 Curlin, Brittney Lancaster 15-05.00 15-07.75 1 7 Yeager, April Midlothian 15-09.00 15-04.00 8 Burns, K'Adrian Waxahachie 15-02.00 14-10.50 9 Burks, Breanna Red Oak 15-02.00 14-09.00 10 Jordan, P'Kandra Waxahachie 14-11.00 14-06.00 11 Moreno, Christian Midlothian 16-00.00 14-03.25 12 Curry, Kala Ennis 14-06.00 14-00.50 13 Powers, Sherita Arlington Seguin 3-03.50 14-00.25 14 Smith, Whitney Corsicana 15-10.00 13-06.75 -- Smith, Kristen Red Oak 13-06.00 DQ -- Nolly, Latavea Corsicana 15-09.00 DQ
Women Triple Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 McCuin, Ambra Lancaster 38-03.00 38-04.00 10 2 Hinds, Katie Waxahachie 35-09.00 36-01.00 8 3 Norman, Leah Lancaster 35-11.00 6 4 Curlin, Brittney Lancaster 32-07.00 35-02.50 4 5 Burns, K'Adrian Waxahachie 32-01.00 34-08.00 2 6 Yeager, April Midlothian 32-07.00 33-01.00 1 7 Jordan, P'Kandra Waxahachie 32-09.00 32-02.00 8 Moreno, Christian Midlothian 33-00.00 31-06.00 9 Curry, Kala Ennis 29-10.50 29-06.00 -- Powers, Sherita Arlington Seguin 3-03.50 ND -- Carter, Alexis Red Oak 31-04.00 ND -- Owoyele, Beverly Arlington Seguin 35-00.00 ND
Women Shot Put Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Thomas, Chasity Lancaster 38-00.00 37-01.50 10 2 Mimms, Chanelle Lancaster 34-08.00 J37-01.50 8 3 Mangan, Amanda Waxahachie 36-11.00 35-10.00 6 4 England, Lenita Lancaster 33-03.75 35-07.50 4 5 Cornado, Amy Midlothian 88-00.00 35-06.00 2 6 Roberts, Shirkydra Red Oak 33-04.00 34-11.00 1 7 Campbell, Caitie Waxahachie 30-00.00 31-03.00 8 Money, Katie Midlothian 30-11.00 9 Donahoo, Ashley Red Oak 27-11.00 29-04.50 10 Erica, Muhammad Red Oak 26-04.00 29-02.00 11 Overton, Katiesha Waxahachie 27-06.00 -- Smith, Ashlee Arlington Seguin ND -- Butcher, Crystal Corsicana ND -- Starks, Rarielle Corsicana ND -- Brown, Latoya Corsicana ND -- Manning, Patrice Arlington Seguin 51-00.00 ND
Women Discus Throw Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 England, Lenita Lancaster 114-08 117-10 10 2 Thomas, Chasity Lancaster 107-00 101-01 8 3 Mimms, Chanelle Lancaster 95-03 98-06 6 4 Roberts, Shirkydra Red Oak 01-05.50 91-08 4 5 Ponder, Rehea Midlothian 88-02 89-07 2 6 Butcher, Crystal Corsicana 88-07 1 7 Cornado, Amy Midlothian 30-00 80-08 7 Donahoo, Ashley Red Oak 78-05 80-08 9 Campbell, Caitie Waxahachie 80-00 80-07 10 Griffith, Amanda Waxahachie 88-00 70-02 11 Overton, Katiesha Waxahachie 92-00 63-08 12 Erica, Muhammad Red Oak 67-00 46-08 -- Smith, Ashlee Arlington Seguin ND -- Manning, Patrice Arlington Seguin 125-01 ND
Men 100 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Robinson, Aldrick Waxahachie 10.48 10.66q 3 2 Dean, De'ontre Lancaster 10.95 11.00q 1 3 Knight, Ross Midlothian 11.70 11.04q 3 4 Solomon, Micheal Corsicana 10.59 11.06q 1 5 Bohall, Garrett Waxahachie 10.70 11.13q 2 6 Robbins, Calvin Ennis 10.91 11.21q 1 7 Kelly, Freeman Lancaster 11.29q 3 8 Hobson, Kevin Arlington Seguin 10.86 11.39q 3 9 Malone, Victor Red Oak 11.06 11.49q 1 10 Boyd, Nic Red Oak 11.00 11.51 1 11 waters, ramodrick Waxahachie 10.71 11.52 3 12 McDade, Deonte Ennis 11.00 11.54 2 13 Edwards, Daniel Ennis 10.80 11.57 2 14 Coulter, Brandon Lancaster 11.08 11.58 2 15 Rushing, Seth Red Oak 11.20 11.66 2 16 Feilke, Drew Midlothian 11.60 11.71 1 17 Davis, Trey Arlington Seguin 11.98 1 18 Hines, JaVonti Corsicana 10.89 12.15 3 19 Bryant, Scotty Corsicana 10.71 12.26 3 20 McEachern, Caleb Midlothian 11.80 12.27 2
Men 100 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Robinson, Aldrick Waxahachie 10.66 10.55 10 2 Bohall, Garrett Waxahachie 11.13 11.05 8 3 Dean, De'ontre Lancaster 11.00 11.05 6 4 Hobson, Kevin Arlington Seguin 11.39 11.06 4 5 Kelly, Freeman Lancaster 11.29 11.20 2 6 Malone, Victor Red Oak 11.49 11.25 1 7 Knight, Ross Midlothian 11.04 12.24 8 Solomon, Micheal Corsicana 11.06 14.06 -- Robbins, Calvin Ennis 11.21 FS
Men 200 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Hobson, Kevin Arlington Seguin 22.25 22.24q 1 2 Fowler, James Corsicana 22.41 22.39q 2 3 Bohall, Garrett Waxahachie 22.20 22.56q 1 4 Graham, Lorenzo Lancaster 22.80 22.76q 1 5 Harris, Byron Lancaster 22.60 23.14q 3 6 Coulter, Brandon Lancaster 22.90 23.80q 1 7 Bolton, Matthew Ennis 21.78 23.82q 3 8 Mason, Greg Midlothian 23.70 24.28q 2 9 Davis, Trey Arlington Seguin 24.30q 2 10 Brown, Joseph Ennis 24.29 24.39 1 11 Chaney, David Corsicana 24.08 24.91 3 12 Knight, Ross Midlothian 23.80 25.24 2 13 Rickman, Derek Midlothian 24.10 26.48 2
Men 200 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Hobson, Kevin Arlington Seguin 22.24 22.03 10 2 Fowler, James Corsicana 22.39 22.09 8 3 Graham, Lorenzo Lancaster 22.76 22.29 6 4 Bohall, Garrett Waxahachie 22.56 22.29 4 5 Bolton, Matthew Ennis 23.82 23.00 2 6 Harris, Byron Lancaster 23.14 23.13 1 7 Coulter, Brandon Lancaster 23.80 23.31 8 Mason, Greg Midlothian 24.28 23.90 9 Davis, Trey Arlington Seguin 24.30 25.03
Men 400 Meter Dash Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Coleman, Colton Corsicana 49.97 49.43q 2 2 Hurst, Demontre Lancaster 49.80 50.49q 1 3 Chatman, Joshua Lancaster 50.28 51.25q 2 4 McMurry, Braxton Waxahachie 50.40 52.99q 2 5 Hughes, Barry Ennis 51.95 53.64q 2 6 Wilson, Dennis Red Oak 53.10 53.78q 2 7 Hayes, Darryl Lancaster 49.50 53.79q 1 8 Howard, Jordan Midlothian 55.00 54.96q 1 9 Hamton, Jaston Midlothian 54.80 55.74q 1 10 Rickman, Derek Midlothian 55.10 58.12 1 11 Barnes, Brandon Ennis 57.50 58.77 1
Men 400 Meter Dash Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Coleman, Colton Corsicana 49.43 49.03 10 2 Hurst, Demontre Lancaster 50.49 49.07 8 3 Chatman, Joshua Lancaster 51.25 49.82 6 4 McMurry, Braxton Waxahachie 52.99 50.61 4 5 Hayes, Darryl Lancaster 53.79 51.99 2 6 Hughes, Barry Ennis 53.64 52.06 1 7 Wilson, Dennis Red Oak 53.78 53.75 8 Howard, Jordan Midlothian 54.96 53.95 9 Hamton, Jaston Midlothian 55.74 54.94
Men 800 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Banks, Akeem Lancaster 2:02.10 2:04.32 10 2 Cooper, Victor Red Oak 2:02.12 2:04.82 8 3 Martin, Danny Lancaster 2:01.90 2:05.09 6 4 Adamcik, Brandon Red Oak 2:04.00 2:05.77 4 5 Frierson, Chris Lancaster 2:03.25 2:09.28 2 6 Bange, Jonathan Red Oak 2:08.00 2:10.36 1 7 Thomas, Andre Arlington Seguin 2:12.81 2:13.34 8 Emerson, Sam Midlothian 2:10.00 2:13.88 9 federwich, tyler Waxahachie 2:10.00 2:15.04 -- Claus, Alex Midlothian 2:12.00 NT -- Colby, Brooks Midlothian 2:17.00 NT -- Bodde, Chris Arlington Seguin NT -- Cook, Carlos Corsicana 2:07.15 NT -- volentine, justin Waxahachie 2:12.00 NT -- Buchanon, David Corsicana 2:17.80 NT
Men 1600 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lister, Kyle Midlothian 4:42.00 4:38.72 10 2 Warren, Micheal Ennis 4:44.58 4:40.08 8 3 Potter, Scott Midlothian 4:55.00 4:44.38 6 4 Cobbin, Antwone Lancaster 4:51.00 4:48.52 4 5 Gunter, Logan Midlothian 4:58.00 4:49.57 2 6 Romes, Marcus Lancaster 4:55.24 4:50.53 1 7 Bange, Jonathan Red Oak 5:02.00 4:54.67 8 federwich, tyler Waxahachie 5:05.00 5:01.55 -- Buchanon, David Corsicana 5:25.32 NT -- Cook, Carlos Corsicana 5:12.50 NT -- Graham, Morgan Ennis 5:06.00 NT -- Vega, Jose Red Oak 5:09.00 NT -- Thomas, Andre Arlington Seguin 5:08.05 NT -- Martinez, Gabriel Waxahachie 5:10.00 NT -- Hintz, Michael Red Oak 5:05.00 NT -- Bodde, Chris Arlington Seguin 5:20.26 NT -- Sanchez, Victor Corsicana 5:09.00 NT -- Fellers, Garrett Arlington Seguin 5:30.00 NT
Men 3200 Meter Run Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Warren, Micheal Ennis 10:45.83 10:06.76 10 2 Lister, Kyle Midlothian 10:35.00 10:08.10 8 3 Evans, Raylon Midlothian 10:24.00 10:11.22 6 4 Romes, Marcus Lancaster 10:25.00 10:27.47 4 5 Sprunk, Cameron Midlothian 10:45.00 10:40.76 2 6 Cobbin, Antwone Lancaster 10:40.00 10:47.02 1 7 Hintz, Michael Red Oak 11:00.00 10:51.68 8 Sanchez, Victor Corsicana 11:07.10 10:52.83 9 Graham, Morgan Ennis 11:08.60 11:07.08 -- Martinez, Gabriel Waxahachie 12:00.00 NT -- Dyer, Morgan Waxahachie 11:50.00 NT -- Fellers, Garrett Arlington Seguin 12:00.00 NT -- Vega, Jose Red Oak 11:05.00 NT
Men 110 Meter Hurdles Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Walker, Billy Lancaster 13.92 14.41q 1 2 Stevenson, Tyler Lancaster 14.89 15.40q 1 3 Edwards, Josh Arlington Seguin 16.30 15.53q 2 4 Reeves, Justin Arlington Seguin 15.27 15.53q 2 5 gagliano, samuel Waxahachie 14.81 15.61q 2 6 whitfield, malcolm Waxahachie 15.10 15.76q 2 7 McCuller, Taylor Red Oak 15.00 16.01q 1 8 Russell, Gage Midlothian 16.15 16.20q 1 9 De los Santos, Micheal Midlothian 16.10 16.75q 2 10 Jessie, Kendal Corsicana 16.16 17.02 2 11 Barnes, Sam Lancaster 15.80 17.52 1 12 simmons, alexander Waxahachie 16.00 18.25 1
Men 110 Meter Hurdles Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Walker, Billy Lancaster 14.41 14.10 10 2 Reeves, Justin Arlington Seguin 15.53 15.12 8 3 Stevenson, Tyler Lancaster 15.40 15.16 6 4 whitfield, malcolm Waxahachie 15.76 15.27 4 5 McCuller, Taylor Red Oak 16.01 15.29 2 6 Edwards, Josh Arlington Seguin 15.53 15.60 1 7 gagliano, samuel Waxahachie 15.61 15.68 8 Russell, Gage Midlothian 16.20 16.19 9 De los Santos, Micheal Midlothian 16.75 16.22
Men 300 Meter Hurdles Varsity ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Walker, Billy Lancaster 37.37 39.45q 1 2 whitfield, malcolm Waxahachie 40.05 40.49q 1 3 gagliano, samuel Waxahachie 39.80 40.65q 2 4 Rhodes, Brandon Lancaster 40.50 40.67q 2 5 Stevenson, Tyler Lancaster 43.00 40.87q 1 6 Davis, Preston Red Oak 41.20 41.28q 1 7 McCuller, Taylor Red Oak 41.20 41.63q 2 8 Russell, Gage Midlothian 44.20 42.79q 1 9 Edwards, Josh Arlington Seguin 43.35 43.30q 2 10 De los Santos, Micheal Midlothian 44.50 44.39 2 11 Reeves, Justin Arlington Seguin 45.65 45.04 2 12 simmons, alexander Waxahachie 43.00 45.35 1 13 Jessie, Kendal Corsicana 43.85 45.62 2
Men 300 Meter Hurdles Varsity ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Walker, Billy Lancaster 39.45 38.29 10 2 whitfield, malcolm Waxahachie 40.49 39.15 8 3 Rhodes, Brandon Lancaster 40.67 39.49 6 4 gagliano, samuel Waxahachie 40.65 40.14 4 5 McCuller, Taylor Red Oak 41.63 40.72 2 6 Davis, Preston Red Oak 41.28 40.89 1 7 Stevenson, Tyler Lancaster 40.87 41.30 8 Russell, Gage Midlothian 42.79 42.45 9 Edwards, Josh Arlington Seguin 43.30 43.43
Men 4x100 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Waxahachie 'A' 41.64 41.45 20 1) sterns, james 2) Easley, Sidney 3) Eldridge, Derrick 4) Robinson, Aldrick 2 Corsicana 'A' 41.50 42.00 16 1) Bryant, Scotty 2) Fowler, James 3) Solomon, Micheal 4) Coleman, Colton 3 Lancaster 'A' 42.40 42.09 12 1) Graham, Lorenzo 2) Dean, De'ontre 3) Harris, Byron 4) Fields, Joe 4 Red Oak 'A' 43.10 43.44 8 1) Lopez, Amondo 2) Rushing, Seth 3) Boyd, Nic 4) Malone, Victor 5 Ennis 'A' 43.00 43.76 4 1) Waites, Freddie 2) Robbins, Calvin 3) McDade, Deonte 4) Edwards, Daniel 6 Arlington Seguin 'A' 43.00 43.89 2 1) Brown, DeAundre 2) Hogg, Darian 3) Davis, Trey 4) Miller, Julian 7 Midlothian 'A' 48.20 46.27 1) Rechinau, Brandon 2) Knight, Ross 3) Feilke, Drew 4) Mason, Greg
Men 4x200 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lancaster 'A' 1:28.00 1:27.66 20 1) Graham, Lorenzo 2) Dean, De'ontre 3) Harris, Byron 4) Fields, Joe 2 Arlington Seguin 'A' 1:32.00 1:30.01 16 1) Hogg, Darian 2) Reeves, Justin 3) Miller, Julian 4) Hobson, Kevin 3 Waxahachie 'A' 1:26.94 1:30.83 12 1) sterns, james 2) Eldridge, Derrick 3) Easley, Sidney 4) Bohall, Garrett 4 Ennis 'A' 1:30.00 1:31.18 8 1) Bolton, Matthew 2) Edwards, Daniel 3) Hart, Blake 4) McDade, Deonte 5 Red Oak 'A' 1:31.50 1:32.83 4 1) Ijeh, Sam 2) Rushing, Seth 3) Lopez, Amondo 4) Wilson, Dennis 6 Midlothian 'A' 1:40.20 1:38.53 2 1) Rechinau, Brandon 2) McEachern, Caleb 3) Feilke, Drew 4) Mason, Greg
Men 4x400 Meter Relay Varsity ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lancaster 'A' 3:14.50 3:18.62 20 1) Walker, Billy 2) Hurst, Demontre 3) Chatman, Joshua 4) Fields, Joe 2 Waxahachie 'A' 3:20.30 3:25.68 16 1) Easley, Sidney 2) Eldridge, Derrick 3) McMurry, Braxton 4) waters, ramodrick 3 Corsicana 'A' 3:23.50 3:27.32 12 1) Gardner, Logan 2) Fowler, James 3) Coleman, Colton 4) Solomon, Micheal 4 Ennis 'A' 3:28.00 3:29.99 8 1) Robbins, Calvin 2) Waites, Freddie 3) Bolton, Matthew 4) Hughes, Barry 5 Red Oak 'A' 3:32.00 3:31.06 4 1) Adamcik, Brandon 2) Lopez, Amondo 3) Cooper, Victor 4) Wilson, Dennis 6 Midlothian 'A' 3:45.00 3:50.69 2 1) Flath, Brent 2) Howard, Jordan 3) De los Santos, Micheal 4) Rechinau, Brandon
Men High Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Mason, Gary Waxahachie 6-04.00 6-04.00 10 2 gagliano, samuel Waxahachie 5-10.00 6-02.00 8 3 Hart, Blake Ennis 6-04.00 J6-02.00 6 4 McCuller, Taylor Red Oak 5-08.00 5-10.00 4 5 whitfield, malcolm Waxahachie 6-02.00 J5-10.00 2 6 Chaney, David Corsicana 5-10.00 J5-10.00 1 7 Reeves, Justin Arlington Seguin 5-10.00 J5-10.00 -- Stevenson, Tyler Lancaster 5-06.00 NH -- Fowler, Dillon Midlothian 5-08.00 NH -- Hughes, Barry Ennis 5-08.00 NH -- Skinner, Daniel Lancaster 5-08.00 NH -- Barnes, Sam Lancaster 5-08.00 NH -- Hines, Omarius Corsicana 5-10.00 NH
Men Pole Vault Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Frawley, Vince Midlothian 15-00.00 14-09.00 10 2 Tuley, Joel Ennis 11-06.00 11-00.00 8 3 Spencer, Alex Ennis 11-00.00 10-06.00 6 4 rash, kelby Waxahachie 10-06.00 J10-06.00 4 -- bently, chris Waxahachie 11-06.00 NH
Men Long Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hines, Omarius Corsicana 21-04.00 21-09.50 10 2 Graham, Lorenzo Lancaster 21-00.00 20-06.50 8 3 Reeves, Justin Arlington Seguin 21-06.00 20-06.25 6 4 Kelly, Freeman Lancaster 21-03.00 J20-06.25 4 5 Walker, Billy Lancaster 21-00.00 20-05.75 2 6 gagliano, samuel Waxahachie 20-06.00 20-04.50 1 7 Brown, DeAundre Arlington Seguin 20-04.50 20-02.00 8 Hogg, Darian Arlington Seguin 20-00.00 19-09.25 9 Lopez, Amondo Red Oak 19-10.75 19-07.25 10 Waites, Freddie Ennis 20-07.25 19-07.00 11 Hughes, Jordan Ennis 22-02.75 19-06.75 12 Bohall, Garrett Waxahachie 20-09.00 19-04.50 13 Hines, JaVonti Corsicana 20-06.00 18-08.50 14 Gibson, Gary Corsicana 20-06.00 18-02.75 15 Knight, Ross Midlothian 18-02.00 18-01.00 16 Hayes, Rasheed Red Oak 19-05.00 17-10.75 17 Mason, Greg Midlothian 19-02.00 17-06.50 18 Rushing, Seth Red Oak 18-00.00 16-10.00 -- whitfield, malcolm Waxahachie 19-06.00 ND
Men Triple Jump Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hughes, Jordan Ennis 43-01.00 44-08.75 10 2 Rhodes, Brandon Lancaster 44-00.00 43-08.50 8 3 Lynch, Tre Lancaster 41-06.00 43-03.25 6 4 Jessie, Kendal Corsicana 41-00.00 42-07.25 4 5 Mason, Greg Midlothian 42-09.00 42-00.25 2 6 Hogg, Darian Arlington Seguin 42-03.75 41-11.50 1 7 Brown, DeAundre Arlington Seguin 41-09.50 41-10.75 -- Fowler, Dillon Midlothian 38-06.00 ND -- Gibson, Gary Corsicana 39-11.50 ND -- Eldridge, Derrick Waxahachie 39-06.00 ND -- gagliano, samuel Waxahachie 43-00.00 ND -- Harris, Byron Lancaster 43-05.00 ND -- Boyd, Nic Red Oak 40-02.00 ND -- McCuller, Taylor Red Oak 40-01.00 ND -- whitfield, malcolm Waxahachie 39-09.00 ND
Men Shot Put Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Tong, Quan Arlington Seguin 59-09.00 55-05.00 10 2 Carter, Michael Red Oak 55-11.00 52-02.50 8 3 Pace, Corwin Red Oak 51-05.00 51-11.00 6 4 Jackson, Randall Lancaster 47-10.00 49-09.50 4 5 white, ruben Waxahachie 48-00.00 49-05.00 2 6 Lewis, Brandon Lancaster 46-04.50 46-06.00 1 7 Morgan, Anthony Lancaster 44-00.00 45-05.50 8 Evans, Seth Red Oak 45-00.00 42-05.00 9 Mason, Gary Waxahachie 43-10.00 42-04.00 10 Mentzel, Clint Midlothian 41-06.00 41-07.00 11 Williams, LaQuardia Ennis 37-07.50 37-11.00 12 Sanches, Jose Ennis 35-11.50 36-07.50 13 Smitherman, Garrick Midlothian 39-10.00 36-07.00 -- Hernandez, Scott Arlington Seguin 40-02.00 ND -- Trieu, Chanora Arlington Seguin 40-06.00 ND -- Jones, Tasmond Waxahachie 38-06.00 ND
Men Discus Throw Varsity ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Pace, Corwin Red Oak 183-09 168-11 10 2 Tong, Quan Arlington Seguin 168-09 152-01 8 3 Lewis, Brandon Lancaster 149-05 150-08 6 4 white, ruben Waxahachie 145-00 139-00 4 5 Jackson, Randall Lancaster 141-05 138-11 2 6 Grigsby, Joe Lancaster 54-01.50 135-07 1 7 Carter, Michael Red Oak 160-10 133-05 8 Wallace, Joffery Red Oak 135-00 132-07 9 Clem, Ryan Waxahachie 133-04 123-01 10 Trieu, Chanora Arlington Seguin 121-05 117-10 11 Mahoney, Matt Midlothian 102-04 110-09 12 Mentzel, Clint Midlothian 112-02 106-03 13 Williams, LaQuardia Ennis 00-01.25 103-04 14 Northcut, Stephen Midlothian 110-01 94-00 15 Sanches, Jose Ennis 78-05 84-10 -- Hernandez, Scott Arlington Seguin 126-01 ND -- Manuel, Morio Ennis 130-09 ND
========================================================================================= Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored ========================================================================================= 1) Lancaster 303 2) Arlington Seguin 90 3) Red Oak 71 4) Waxahachie 56 5) Ennis 55 6) Midlothian 26 7) Corsicana 19
========================================================================================= Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored ========================================================================================= 1) Lancaster 185 2) Waxahachie 121 3) Ennis 71 4) Arlington Seguin 66 5) Red Oak 63 6) Corsicana 61 7) Midlothian 50
Texas Districts Summary page
|