The Internet Home of Track & Field

GHSA Georgia State Meets

Boys (Georgia Olympics): May 7-9, 2009 @ Jefferson HS, Jefferson

Girls: May 14-16, 2009 @ Hugh Mills Stadium, Albany GA
Results - From ghsa.net
BOYS - (complete) Class AAAAA - Class AAAA - Class AAA - Class AA - Class A
GIRLS - (complete) Class AAAAA - Class AAAA - Class AAA - Class AA - Class A

Winslow, Goodman conclude great careers
Also: Kia Jackson leads SW Dekalb in 4A; Westlake takes 5A; Porter, Seward tie for top points honors

Walter Pinion photos - Day 1 - Finals

Top overall national highlights
  • Collins Hill sr Amanda Winslow had a great 2-day distance double in 5A with a US#1 and state record 4:44.97 1600 Friday and a 10:42.70 3200 Thursday
  • Newnan sr and six-time Nike indoor and outdoor champion Chalonda Goodman completed a four-year sweep of the 100 and 200 in 5A with 11.54 and 23.91 clockings (both nwi), the best of the meet
  • Towers sr Brittany Porter nearly scored an unlikely triple Friday in 3A, winning the long jump (3A meet record 19-07.50), triple jump (38-11, both nwi), and getting 2nd in the shot put (40-11), same distance as winner J'quyia Moncur-Blue (Eastside) but losing on 2nd mark).  Towers wound up 2nd in 3A with Porter sharing high points honors with 30 (also leg on 4x100 )
  • Westlake capped off its victory in 5A with a US#8 3:46.11 4x400.  They also took the 4x100 in 46.77 and got three big individual wins: Aubrielle Wright in the 800 (2:13.09), Zahra Thomas in the 400 (55.34), and Shani Chandler in the 300H (43.33)
  • Kia Jackson powered SW Dekalb to the 4A title with 100 and 200 wins of 11.63 and 24.86 (both nwi) and anchoring the meet record-setting US#10 46.66 4x100.  The winners also got a 110H victory from Morgan Snow (14.40) and other high placings
  • Westminster's Miray Seward had the only triple of the meet, taking the 100H (14.73), 300H (45.89), and HJ (5-06) in 2A, to tie with Porter for high scorer.
  • Kell sr Lauren Chambers, the US leader and #2 all-time in the hammer, hit a big shot PR of 47-03 to set a meet record in 5A.  Alpharetta's Breanna Radford was 2nd at 45-08

Team Champs:
  • Class 5A - Westlake girls 65 over Collins Hill 48
  • Class 4A - Southwest Dekalb girls 61 over Starr's Mill 54
  • Class 3A - Monroe girls 51 over Towers 46
  • Class 2A - Greater Atlanta Christian girls 49 over Jordan 46 and Decatur 46
  • Class 1A - Wesleyan girls 83 over Darlington 51

More Class 5A Highlights
  • Campbell's Jasmine Edgerson took the 100H in 14.12
  • North Cobb's Lauren Hutchinson scored a 5A record 11-07 in the PV
  • Redan's Tamala Daley edged Greenbrier's Jasmin Walker in the LJ, 18-08 to 18-07 (nwi), and nipped Norcross's Tiffany Clark in the TJ (38-03 to 38-02.50).

More Class 4A Highlights
  • NW Whitfield's Morgan Williams took the 400 (57.17) and 800 (2:18.09)
  • Villa Rica's Patrice Gates ruled the 4A shot with 42-11
  • Miller Grove's Sonni Austin dominated the 300H in 43.53 and was 2nd by .01 in the 100H (14.41)
  • Tucker blasted a 3:51.75 to win the 4x400
  • Lakeside Dekalb's Meghan Wetterhall won two memorable duels with Lakeside Evans' Anna Bowles, taking the 1600 (5:07.54-5:07.94) and the 3200 (11:07.16-11:09.64), with the rest of the field far in arrears.

More Class 3A Highlights
  • Monroe took the team title on the strength of a 4x100 win, LaKeisha Jackson's 100H (14.45), and Mimieux Land's HJ (5-07)
  • Riverwood's Bret McDaniel swept the 1600 (5:00.81) and 3200 (11:04.96)
  • Eastside's J'quyia Mocur-Blue edged Porter in the SP, both throwing 40-11, and won the DT in 126-05
  • Columbia's Takeia Pickney won the 100 in 11.78 (nwi)
  • West Forsyth's Sloan Bunting dominated the PV with 11-03

More Class 2A Highlights
  • Greater Atlanta Christian won a tight 3-way battle for the team title, scoring 49 to 46 for Jordan and Decatur.  GAC got 18 points from Lauren Kester (3200 win, 1600 2nd), 17 from Jessica Tuggle (1st TJ, 5th 100H, 6th LJ), and a PV win from Claire Goodson
  • Gordon Central's Sarah Talley took down the 2A shot record with 42-08.75 and won the discus with 127-00
  • Early County's Antiqunita Reed topped the fields in the LJ (18-05.50, nwi), 400 (57.42) and was 3rd in the 200
  • Decatur dominated the 4x400 field with a strong 3:55.21
  • Decatur's Queen Alford outdueled North Oconee's Rebecca Greenwell, 2:16.65-2:17.43, to win the 800.  Greenwall also won the 1600

More Class 1A Highlights
  • Wesleyan rolled to the team title with the highest point total of any winner.  They won the 4x400 (and were 2nd in the 4x100), and got individual wins from Holli Wilkins (38-01 SP), Erika Ramsey (5:22.09), and Anne Marie Armstrong (5-4 HJ).
  • Our Lady of Mercy's Megan Malasarte had a great double, routing the field in the 400 (55.76) and 800 (2:18.13)
  • Warren County's Candice Warthan dominated the LJ with an 18-06.25 nwi
  • Jenkins County's Kim Johnson won the 200 in 25.49 and was 2nd by .01 in the 100 (12.25), both nwi

Boys: Saturday - Gilstrap, Hill and Carter shine in 4A
Ken Gilstrap, Stephen Hill lead Miller Grove to crown with 6 individual and relay wins between them;
Andre Carter 46.85 400 win, 2nd to Gilstrap in 200; amazing jumpers highlight field action

Walter Pinion photos - Day 1 - Day 2 - Day 3

Top national highlights
  • Ken Gilstrap and Stephen Hill combined for 60 of 4A champion Miller Grove's 71 points in individual or relay events.  Gilstrap set a state record 10.37 100 (all marks nwi) and ran 21.17 200 in Friday's prelims, then ran 10.44 and 21.23 in the finals Saturday
  • Hill, after setting a 4A state record with his US#1 (NWI) 25-08.25 LJ Thursday, won the 300H in 37.91 Saturday
  • Gilstrap and Hill were each part of Miller Grove's US#2 40.64 4x100 prelim Friday.  Saturday, they won the final in 40.95 and the 4x400 in 3:19.55
  • Alexander's Andre Carter dominated the 4A 400 with a US#6 46.85, and was 2nd to Gilstrap in the 200 at 21.33, and 3rd in the LJ
  • Henry County's Jamal Patterson beat the 300H 2A state record Friday with US#6 36.82, then won the final in 36.96 Saturday, taking the 110H (14.40) along with it
  • Thursday's amazing jumpfest saw 7 over 24 feet in the LJ, and four over 7 feet in the HJ in all classes combined.  The best of all was 1A's Athens Christian's Raymond Higgs who soared US#4 7-02.25 in the HJ, 24-04 in the LJ, and 48-01 in the TJ for the only triple win of the day.  The LJ and HJ were 1A state records
  • Among the other great long jumps, M.L. King sr and NIN runner-up Damar Forbes edged Mundy's Mill's Tyler Mickens, 24-06.50 to 24-04.50 for a record in 5A, with Parkview's Taron Squires 3rd with 23-11.25 (see more in class highlights).
  • After Higgs, David Smith (Lovejoy) went US#5 7-02 in 5A, followed by Braylon Williams 7-00, and Cameron Zeman (North Forsyth) 6-10.  Riverwood's Darius King won 3A with 7-00.

Team Champs:
  • Class 5A - Parkview boys 80 over Mill Creek 39
  • Class 4A - Miller Grove boys 71 over Alexander 59
  • Class 3A - Monroe boys 57 over Elbert County 45
  • Class 2A - Westminster boys 62 over Mitchell County 46
  • Class 1A - Warren County boys 70.5 over Athens Christian 59
Class 5A Highlights
  • Parkview dominated, team-wise, almost doubling up on Mill Creek, 80-39
  • Ethan Kasson led the way for the winners with a 47.43 400 win, taking 5th in the 200, and running legs on Parkview's winning 4x400 (3:16.98) and runner-up 4x100 (42.25) teams.  Julian Vann and Taron Squires were also on both relays, with Vann adding a  triple jump win with 47-01.25 and Squires scoring 10 in the HJ and LJ.  Brian Detweiler scored 16 with runner-up finishes in the 1600 and 3200
  • Third-place Grayson got a throws double from Nabil Mubarak (162-01 DT,60-03.50 SP) and a 1600 win by Kirubel Erassa (4:17.36)
  • Kell's Eric Harris doubled the 100 (10.70) and 200 (21.18)
  • Duluth's Aleec Harris and Redan's Justin Sims traded wins in hurdle battles, with Harris taking the 110s (13.93-14.34), and Sims the 300s (37.95-38.37)
  • After rolling to a 41.25 prelim, Stephenson won the 4x100 final with 41.46
Class 4A Highlights
  • Along with Carter's sprinting/jumping, Alexander's runner-up finish was fueled by a pair of hurdle runner-up finishes by Brian Holmes, and a 1st and 4th in the 3200/1600 by Cameron Reed
  • Davis Fraker's throws double (61-05.75 SP, 181-01 DT) and Vince Brown's 800 win (best of all classes 1:53.20) and 1600 runner-up gave McIntosh 3rd place
  • Clarke Central's Marcus Maxey won the 110H (13.98), was 3rd in the 300H, and scored on 2nd- and 4th-place relays.
Class 3A Highlights
  • In its winning 57-point effort, Monroe got a hurdles double from Sir Paul Jones (14.37 110H, 38.11 300H), who was also 3rd in the HJ.
  • Flowery Branch's Daniel Drummond swept the SP (57-06.50) and DT (169-06).
  • Burke County's Damian Johnson had the best TJ of all classes, 49-05.75, and nipped Malcom Chinn (Columbus Carver) in the LJ, 24-01.50 to 24-00.75 
  • Even without big gun K'low Smith, Cedar Grove took the 4x400 in 3:15.87
  • Washington won a deep, fast 4x100 in 41.47
  • The best PV also came from 3A as Gainesville's Paul Malquist went 15-06
Class 2A Highlights
  • In rolling to the title with 62 points, Westminster got wins from Maalik Reynolds (6-11 HJ) and LB Joel (177-09 DT), and Stephon Shelton scored 21 with runner-up finishes in both hurdles and a 4th in the LJ
  • The sprint duo of Kyran Stewart (1st 100 10.66, 3rd 200 21.85) and Justin Scott (2nd 100 10.64, 1st 200 21.66) paced runner-up Mitchell County, both individually and in a 42.57 4x100 win
  • Cornelius Roberts paced 3rd-place Screven County with a LJ (23-05.75) / TJ (46-08,50) double; he also finished 2nd in the HJ
Class 1A Highlights
  • Warren County's victory, with 70.5 points, was fueled by the 100/200 double from Coby ReynoldsAntonio Benton added 20 points with a 2nd and two 3rds, and both were on the winning 4x100.
  • Ray Higgs' three jumps victories (above) propelled Athens Christian to 2nd
  • The Lethbridge brothers almost singlehandedly ran Our Lady of Mercy to 3rd.  Jake and Matt went 1-2 in the 1600 Thursday, then Matt was 2nd in the 3200 Friday.  Jake dominated the 800 (1:56.07) Saturday, then both were on the winning 4x400.
  • Landmark Christian's Marlon Bryan won the 110H and 300H
  • Holy Innocents' O'Neal Wanliss won the 400 by well over a second in 48.05


Southeast Index