The Internet Home of Track & Field

FHSAA Florida State Championships

Showalter Field, Winter Park
May 1-2 (Class 1A, 2A) and May 8-9 (Class 3A, 4A), 2009

DyeStat onsite with Ricky Quintana
From fhsaa.org and halfmiletiming.com - Class 1A - Class 2A - Class 3A - Class 4A

Sat.: Powerful doubles for Locke, Eutsey
20.70w 200 (+2.4) and US#2 10.32 100 (+0.9) finals follow US#1 20.58 (+0.9) prelim for Dentarius Locke;
Ebony Eutsey 52.68 400/24.06 200; Neamen Wise 36.49 300H; Miami NW 3:13.17 4x4; Deerfield Beach 40.64 4x1

Dentarius Locke blazes a US#1 20.58 200 in the 4A 200 prelims
Videos by Flotrack.org
Ebony Eutsey burns a 52.68 in the finals of the 4A Girls 400

Fri. 3A: Frosh Robin Reynolds 1st to win 4 in big schools; Riggs blasts under 37 in 300H

Ricky Quintana Previews - Class 1A - Class 2A - Class 3A - Class 4A

Saturday Class 4A Lead Highlights

  • Chamberlain sr Dentarius Locke started in the prelims by ripping a 10.41 100 (+1.4), then an even-better US#1 20.58 200 (+0.9).  In the finals, he went legal US#2 10.32 (+0.9) and 20.70w (+2.4)
  • Winning by nearly 3 seconds, Miami Southridge jr Ebony Eutsey ran 52.68 400, the third best time of her career and faster than anyone but her has run this year, then followed with 24.06 200 (+1.6).  She also ran a leg on 2nd-place 3:46.56 4x400
  • Lake Brantley jr Neamen Wise ripped a US#3 36.49 300H, following a 23-08.25 (-1.6) LJ win and 3rd in 110H.
  • Deerfield Beach boys took the US#2 spot in the 4x100 with a blazing 40.64 final
  • Both 4x400s were red-hot with Miami Northwestern boys upseting Flagler Palm Coast with a US#3 3:13.17 and Boyd Anderson girls running US#4 3:44.85
  • Flagler Palm Coast, in fact, was surprised in both the 4x400 and 4x800 (losing to Sickles, 7:46.87-7:47.03), where they were top seeds, but still won the team title.  Miami Northwestern completely dominated on the girls side
  • Edgewater sr Quincy McDuffie, already US#2 at 46.02, took the 400 final in 46.39

Team Champs
  • Class 3A - Miami Jackson girls 60 over Pine Forest 52.33 ; St. Thomas Aquinas boys 62 over Oakland Park Northeast 35
  • Class 4A - Miami Northwestern girls 98 over Boyd Anderson 53 ; Flagler Palm Coast boys over Miami Columbus 34

 Robin Reynolds interview from Flotrack.org
Class 3A Highlights 
  • Miami Jackson frosh Robin Reynolds scored a historic quadruple, with US #17 19-04.75 LJ (NWI), then cranked out a US#4 11.56 100 (1.4), US#17 54.95 400m, US #3 23.67 200 (0.7).
  • Jr Cody Riggs(St.Thomas Aquinas, Fort Lauderdale dips under 37 in a big time way with a US #3 36.60 to win the 300mH over Sr Junior Cadet(Dwyer,West Palm Beach), 37.02(US#6)
  • Sr Suhai Abdulhaleem(Terry Parker,Jacksonville)defends her title winning with a US #6 leap of 5-10.00
  • Sr Mark Vani(Merritt Island) set a state meet record of 16-08.00(US #5) to win his first state meet title
  • Northeast(Oakland Park) speeds to a US #5 3:14.73 to win the 4 x 400m.
  • Sr Marissa McEleveen(Blake, Tampa) gets sweet redemption with a  US #15 mark of 39-09.00(1.4) in the girls TJ. McEleveen had fouled on three consecutive jumps, failing to qualify in the LJ, where she was a favorite.  
  • Pine Forest(Pensacola) turned back a challenge from Satellite(Satellite Beach) to win the 4 x 800m in 9:21.70(US#16)
  • Sr Ashley Shiver(Satellite,Satellite Beach) won her second consecutive title in the 1600m in 4:56.91(US #18)mark
  • Pine Forest(Pensacola) won the 4 x 100m in 46.96(US#20)
  • Jr Amani Bryant(Wharton, Tampa) bounces back from a second place in the 100m, 14.73(1.6)to win the 300mH in 42.80(US #13)
  • Jr Sharif Hudson(Washington,Pensacola) leapt 6-10.00(US #15 to in the HJ
  • Sr Kamran Joyer(Wesley Chapel) launched the SP 59.07.50 to win his first state title
  • Sr John Litte(Eastside, Gainesville) turned back a competitive field to claim his first state title in the 100m in a 10.53(0.6),a US #15 mark
  • Jr Matt Mizereck(Leon, Tallahassee) used a 59 second last 400m to win the boys 1600m in 4:17.71.
  • Oak Ridge sped to a US #18 mark of 41.54 for the win in the 4 x 100m
  • So Will Stanford(Leon, Tallahassee) who was sick all week, wins his first title in the 3200m in 9:28.38 over teammate and two time 3A State Cross Country Champion Matt Mizereck, 9:30.44.

Class 1A-2A: Hopkins leads Monsignor Pace
Sat. 2A: Derrick Hopkins 100/200 double, leg on US#1 40.54 4x1; Brianna Frazier paces Raines to girls title
Friday 1A: Kayla Hale wins girls 1600/3200; Kayla Parker sweeps 100H/100/200

Team Champs
  • Class 2A - Monsignor Pace boys 82 over Tampa Jesuit 47; Raines girls 84 over Naples Golden Gate 45
  • Class 1A - Mount Dora Bible boys 50 over Maclay 38; P.K. Yonge girls 73 over Port St. Joe 70.50
Class 2A Highlights - PHOTOS by Steven Wallace
  • Monsignor Pace boys take the US lead in the 4x100 with a meet record 40.54
  • Monsignor Pace sr Derrick Hopkins 10.64 100 (-2.4w)/ 21.39 200 (-2.1w), leg on 4x100
  • Raines jr Brianna Frazier US#3 53.92 400 (also 2nd 200, 2nd TJ, relays)
  • Suncoast sr Tony McQuay US#5 46.84 400, 2nd 200
  • Tampa Jesuit boys US#6 7:47.87 4x800
  • Raines sr Sonnisha Williams 5-06 HJ / 19-00.75w (+2.9) LJ double
  • Lake Wales soph Octavious Freeman 11.95 100 (-0.9w) / 24.22 200 (-2.4w) double
  • Immokalee sr Joane Pierre 4:56.36 1600 / 2:14.10 800 double
  • Cocoa jr Darion Williams 24-05.75 LJ (+0.7)
Class 1A Highlights
  • Port St. Joe sr Kayla Parker again sweeps the 100H (14.46, -3.0w), 100 (12.15, -1.3w), and 200 (24.77, -1.5w), and is 2nd by an inch in the LJ (18-01) to Trinity Prep's Amanda Powell 18-02 nwi
  • Holy Trinity sr Kayla Hale wins second consecutive 1600m title(5:02.58), then comes back to win 3200m(10:41.25), her fourth since 7th grade, to earn six individual state titles in her career
  • Mt. Dora Bible jr Bryan Kilts jumps triple: 6-06 HJ, 22-04 LJ, 46-00 TJ
  • Community School of Naples goes 9:29.75 to beat PK Yonge 9:34.90 in the 4x800
  • 8th grader Stefanie Kurgate( Maclay, Tallahassee) knocks 3 seconds offer her PB to win the 800m in 2:14.93 and turn back fellow 8th grader Mallory Bane ( St John’s Country Day), 2:16.04
  • Taylor Peliska(St John Neuman) powers to a 4:21.59 win in 1600m
  • Whitney Strickland (North Florida Christian, Tallahassee) outlasts Bill Naylor(Wewahitchka) to win 800m, 1:55.67 -1:57.17
  • Soph Patrick Swain (Maclay, Tallahassee) adds 3200m title to last fall’s cross country title running 9:37.91 PB
Class 1A Summary - by Ricky Quintana

Winter Park, FL- A young PK Yonge (Gainesville, FL) claimed it’s second title in school history(2005) on strength of young team; Katie Jackson(Frosh, 14 points), Adanna Thompson(8th grade, 12 points), Kylee Skidmore(Soph, 15 points), Kandice Dixon(Soph, 6 points).  The final came down to the 4 x 400m, Port St. Joe(65.5) and PK Yonge(65), where the Blue Wave placed second to secure the win, 73-70.50. Port St. Joe was favored to win, but the PKY was able to get points from all their athletes and take two seconds in the 4 x 800m and 4x 400m to turn back the Sharks. 

On the boys side, Mt. Dora Bible claimed their second title in school history. Last title won by Fred Finke. Jr Bryan Kilts produced a jump triple; 6-06 HJ, 22-04 LJ, 46-00 TJ. He was the first athlete in state history (all classifications) to win those three events and 4th athlete in state history to claim 3 field event titles in one year. The 6’ 2” Kilts scored 30 of his team’s 50 points to give the Bulldogs a 12 point margin over Maclay (Tallahassee).

Southeast Index