|
|
|
|
|
|
|
SMAC Championships
Smith 6.27 55; Benton scores a jumps triple
Saturday, January 24, 2009 - PG Sportsplex, Landover MD
Results - Boys - Girls - Team courtesy of tristaterunnur.com
Highlights
- Westlake sr Devon Smith, already US#1 at 55 (6.21), rolled through 3 rounds of that dash in 6.46, 6.27 and 6.30 in the final
- North Point sr Tristan Benton soared to 6-09 to dominate the HJ, and also took the horizontals with 22-10.75 (LJ) and 43-10.50 (TJ)
- Patuxent jr Amina Smith went 5-06 in the high jump
- Henry Lackey sr Jennell Wade won the 500 (1:19.99) and was 2nd by .02 in the 300 to jr teammate Shanice Brown. Both helped their team take the 4x200 in 1:45.84 and 4x400 in 4:17.85
- Northern-Cal sr Andrew Cerrito dominated the 1600 in 4:25.97 and 3200 in 10:06.00
- Westlake sr DeAndre Robinson swept the 500 (1:07.28) and 800 (2:06.05)
- Westlake boys took the 4x200 in 1:31.30 to North Point's 1:31.34
- North Point sr Geranda Williams swept the LJ (16-10.25) and TJ (38-06.50)
- Northern-Cal sr Karina Coelho doubled to win the 800 (2:27.92) and 1600 (5:31.50)
- Team titles went to North Point boys and girls
Results
Licensed to North Point High School HY-TEK's Meet Manager 1/24/2009 SMAC INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS - 1/24/2009 Hosted by: St. Mary County Results
| Boys
Boys 55 Meter Dash ============================================================================ SMAC Record: # 6.32 1/26/2008 Devon Smith, Westlake Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Devon Smith 12 Westlake 6.21 6.46Q 5 2 Arlando Scott 11 North Point 6.36 6.65Q 4 2 Tristan Julian 12 North Point 6.64 6.65Q 1 2 Julian Blair 11 Westlake 6.58 6.65Q 3 5 Robert Sampson 11 La Plata 6.74 6.75Q 2 6 Jonathan Harper 12 Westlake 6.68 6.71Q 1 7 Aaron Chatmon 12 North Point 6.84 6.78Q 3 8 Jerrel Jordan 12 Henry E. Lackey 6.58 6.79Q 2 9 Brandyn Taylor 11 Patuxent 6.95 6.93Q 4 10 Colin Pichon 12 Patuxent 6.93 6.99Q 5 11 Jaenteo Edwards 11 Calvert 7.10 6.91q 1 12 Pierre Hawkins 12 Calvert 7.94 6.93q 2 13 Andrew Nowak 12 Huntingtown 7.14 6.99q 3 14 TJ Richardson 11 Thomas Stone 7.00 7.02q 2 15 DeVonte Perry 10 La Plata 7.74 7.10q 1 16 Damian Hicks 11 McDonough 6.96 7.12q 3 17 Igor Laray 12 Leonardtown 7.31 7.13 5 18 Corey Beatty 10 McDonough 7.01 7.14 1 19 Matt Neal 12 McDonough 7.14 7.20 2 20 Renard Johnson 09 Great Mills 7.22 7.26 4 21 Brennan James 12 Huntingtown 7.37 7.28 4 22 Eugene Pok 12 Leonardtown 7.37 7.36 3 23 Sean Moore 11 Chopticon 7.42 4 24 Eric Whitall 12 Patuxent 7.51 7.45 2 25 Torez Cooke 11 Calvert 7.44 7.47 5 26 Tyler Faunce 12 Chopticon 7.55 7.51 1 27 Eli Neal 10 Northern-Cal 9.06 7.65 2 28 Dalonta Mackall 09 Great Mills 7.71 5 29 Jordan Barton 09 Huntingtown 7.87 1 Boys 55 Meter Dash ============================================================================ SMAC Record: # 6.32 1/26/2008 Devon Smith, Westlake Name Year School Prelims Semis H# ============================================================================ Semi-Finals 1 Devon Smith 12 Westlake 6.46 # 6.27Q 2 2 Tristan Julian 12 North Point 6.65 6.59Q 1 3 Arlando Scott 11 North Point 6.65 6.60Q 2 4 Julian Blair 11 Westlake 6.65 6.64Q 1 5 Robert Sampson 11 La Plata 6.75 6.63Q 2 6 Jonathan Harper 12 Westlake 6.71 6.66Q 1 7 Aaron Chatmon 12 North Point 6.78 6.72Q 1 8 Jerrel Jordan 12 Henry E. Lackey 6.79 6.81Q 2 9 Pierre Hawkins 12 Calvert 6.93 6.93 2 10 Jaenteo Edwards 11 Calvert 6.91 6.95 1 11 Brandyn Taylor 11 Patuxent 6.93 6.96 2 12 TJ Richardson 11 Thomas Stone 7.02 6.98 1 13 Colin Pichon 12 Patuxent 6.99 6.99 1 14 Damian Hicks 11 McDonough 7.12 7.09 2 15 Andrew Nowak 12 Huntingtown 6.99 7.10 2 16 DeVonte Perry 10 La Plata 7.10 7.18 1 Boys 55 Meter Dash ================================================================================ SMAC Record: # 6.32 1/26/2008 Devon Smith, Westlake Name Year School Semis Finals Points ================================================================================ Finals 1 Devon Smith 12 Westlake 6.27 6.30# 10 2 Tristan Julian 12 North Point 6.59 6.53 8 3 Arlando Scott 11 North Point 6.60 6.55 6 4 Robert Sampson 11 La Plata 6.63 6.60 4 5 Aaron Chatmon 12 North Point 6.72 6.70 2 6 Jonathan Harper 12 Westlake 6.66 6.72 1 7 Julian Blair 11 Westlake 6.64 6.75 8 Jerrel Jordan 12 Henry E. Lackey 6.81 6.78 Boys 300 Meter Dash =================================================================================== SMAC Record: # 34.47 1/27/2007 Corryl Boyd, Westlake Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Arlando Scott 11 North Point 36.57 36.21 7 10 2 Julian Blair 11 Westlake 36.66 36.55 7 8 3 Lonnell Wilson 11 McDonough 36.34 36.96 7 6 4 Aaron Chatmon 12 North Point 37.42 37.17 7 4 5 TJ Richardson 11 Thomas Stone 37.98 37.27 6 2 6 Courtney Jarvis 11 Westlake 36.85 37.35 7 1 7 Jerrel Jordan 12 Henry E. Lackey 37.73 37.82 6 8 Pierre Hawkins 12 Calvert 42.89 37.91 3 9 Champ Page 09 Henry E. Lackey 38.10 37.93 6 10 Stuart Rose 10 Westlake 37.98 2 11 Chris Jones 11 Leonardtown 38.00 38.38 6 12 Kevin Foley 12 Patuxent 38.99 38.43 5 13 Donte Moten 10 North Point 38.84 38.62 6 14 Renard Johnson 09 Great Mills 39.96 38.92 5 15 Torez Cooke 11 Calvert 40.10 38.94 4 16 Justin Ryans 11 McDonough 40.20 39.29 4 17 Brian Bishop 11 McDonough 39.77 39.31 5 18 Todd Barreca 12 Leonardtown 38.83 39.42 6 19 Thomas Gailey 10 Chopticon 39.70 2 20 DeVonte Perry 10 La Plata 39.65 39.74 5 21 Antwan Farrow 12 Thomas Stone 40.08 39.85 4 22 Michael Szyjka 12 Northern-Cal 41.97 39.89 3 23 Shaun O'Connor 11 Northern-Cal 40.79 40.18 4 24 Eric Whitall 12 Patuxent 40.96 40.39 3 25 Delante Fooks 12 Thomas Stone 40.23 41.11 4 26 Christopher Hall 10 Chopticon 42.39 42.08 3 27 Stephen Bowlan 09 Calvert 43.10 1 28 Jordan Timmons 09 Great Mills 47.32 43.33 2 29 James Fagan 10 Northern-Cal 43.54 1 30 Dalonta Mackall 09 Great Mills 44.68 44.46 2 31 Carl Ball 12 Huntingtown 45.34 1 32 Jordan Barton 09 Huntingtown 45.64 1 33 David Burns 09 Huntingtown 45.79 1 34 Andrew Smith 09 Patuxent 44.08 46.32 3 Boys 500 Meter Dash =================================================================================== SMAC Record: # 1:07.84 2002 Brent Boyle, McDonough Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 DeAndre Robinson 12 Westlake 1:07.34 1:07.28# 6 10 2 Tristan Julian 12 North Point 1:09.49 1:07.47# 6 8 3 Stefon Gill 12 North Point 1:11.24 1:09.43 6 6 4 Champ Page 09 Henry E. Lackey 1:11.73 1:11.18 6 4 5 Kendall Jefferson 11 Westlake 1:11.66 1:12.34 6 2 6 Brian Bishop 11 McDonough 1:14.50 1:13.08 5 1 7 Conor O'Brien 11 Huntingtown 1:13.59 1:13.30 5 8 Kevin Deminne 12 Thomas Stone 1:14.81 1:14.03 5 9 Travis Mattingly 12 Leonardtown 1:13.80 1:14.13 5 10 Dennis Steiger 12 Leonardtown 1:15.90 1:14.62 4 11 Delante Fooks 12 Thomas Stone 1:16.90 1:14.94 4 12 Deandre Fooks 12 Thomas Stone 1:14.82 1:15.41 5 13 Shaun Carroll 12 Patuxent 1:18.60 1:15.61 4 14 Jonathan Burns 12 Huntingtown 1:21.23 1:15.76 3 15 Deion Baker 11 North Point 1:16.74 1:15.99 4 16 Frederick McPhatter 12 Westlake 1:18.64 1:16.85 4 17 Josh Morgan 09 La Plata 1:19.20 1:16.94 3 18 Boris Diago 10 McDonough 1:21.30 1:17.13 3 19 Phillip Gray 10 Henry E. Lackey 1:21.70 1:19.47 3 20 Joshua Smith 11 Henry E. Lackey 1:22.00 1:20.02 2 21 Stephen Kayser 11 Great Mills 1:25.37 1:20.67 2 22 Joesph Cox 10 Patuxent 1:25.00 1:21.76 2 23 Kyle Flanagan 09 Chopticon 1:21.98 1:21.96 2 24 Chase Collins 10 La Plata 1:21.30 1:22.34 3 25 John Edelen 09 Chopticon 1:23.28 1:22.54 2 26 Matthew Paesch 10 La Plata 1:23.48 1:23.45 2 27 Devan Simmons 09 Great Mills 1:25.42 1:23.66 1 28 Bryan Letto 10 McDonough 1:31.50 1:26.59 1 29 John Ryder 09 Northern-Cal 1:28.64 1 Boys 800 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 2:01.74 2004 Ryan Murphy, Northern Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 DeAndre Robinson 12 Westlake 2:03.84 2:06.05 10 2 Ryan O'Connor 10 Northern-Cal 2:09.24 2:07.30 8 3 Andrew Cerrito 12 Northern-Cal 2:03.50 2:08.00 6 4 Nathan Blankenship 11 Calvert 2:09.20 2:08.95 4 5 Patrick O'Clair 12 La Plata 2:09.40 2:09.91 2 6 Matt Oechsel 12 Leonardtown 2:09.00 2:10.64 1 7 Kevin Deminne 12 Thomas Stone 2:09.60 2:11.49 8 Brian Oechsel 10 Leonardtown 2:14.90 2:15.41 9 Nathan Dawes 11 Huntingtown 2:16.39 10 Mark Sweet Jr 10 Leonardtown 2:14.90 2:17.67 11 Kevin Farley 11 La Plata 2:15.00 2:18.73 12 Stefon Gill 12 North Point 2:10.42 2:18.75 13 Paul Romero 10 Westlake 2:19.90 2:19.24 14 Dylan O'Brien 12 North Point 2:11.50 2:19.55 15 Lorenzo High 10 Henry E. Lackey 2:25.94 2:19.84 16 Peter Offenbacher 10 Great Mills 2:16.67 2:20.99 17 Rai Page 10 Thomas Stone 2:25.80 2:21.18 18 James Simmons 11 North Point 2:10.80 2:21.73 19 Joseph Chandlee 09 Huntingtown 2:29.00 2:23.91 20 Dominick Cucina 11 Patuxent 2:25.00 2:24.67 21 Adam Chandlee 09 Huntingtown 2:35.00 2:25.69 22 Beau Marquez 12 Chopticon 2:15.31 2:27.06 23 Donny Harmon 09 Calvert 2:36.45 2:27.44 24 John Edelen 09 Chopticon 2:23.74 2:29.86 25 Jacob Stansfield 10 Great Mills 2:40.90 2:30.78 26 Joesph Cox 10 Patuxent 2:27.00 2:39.50 27 Victor Dang 09 Calvert 2:46.20 2:41.76 28 Eric Vogt 10 Northern-Cal 2:54.39 Boys 1600 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 4:29.14 2004 Ryan Murphy, Northern Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Andrew Cerrito 12 Northern-Cal 4:31.22 4:25.97# 10 2 Jamie Thorne 12 Chopticon 4:46.20 4:42.48 8 3 Logan Wright 12 Leonardtown 4:55.00 4:43.84 6 4 Andrew McLean 12 Huntingtown 4:50.38 4:44.18 4 5 Matt Hollenback 11 Patuxent 4:45.00 4:45.23 2 6 Nathan Blankenship 11 Calvert 4:51.78 4:45.82 1 7 Randall McKissack 12 North Point 4:55.35 4:57.26 8 Nick Boyd 12 Leonardtown 4:53.90 4:57.56 9 Steven Francisco 12 Calvert 5:03.85 4:58.11 10 Joseph Greoger 12 Chopticon 4:56.60 4:58.62 11 Tyler Ostrowski 11 Chopticon 4:57.13 5:00.55 12 Nathan Dawes 11 Huntingtown 4:59.76 5:01.21 13 Peter Offenbacher 10 Great Mills 5:01.36 5:01.59 14 Timothy Wieroniey 10 Northern-Cal 5:00.01 5:02.60 15 Alex Carlson 11 North Point 5:00.46 5:02.76 16 Dylan O'Brien 12 North Point 4:57.79 5:03.37 17 Jeff Gay 12 Patuxent 5:11.00 5:10.62 18 Kevin Farley 11 La Plata 5:12.00 5:13.95 19 Alex Barton 11 Patuxent 5:27.00 5:23.94 20 James Hancock 11 La Plata 5:27.83 21 Kevin Kayser 10 Great Mills 5:36.60 5:28.54 22 James Fagan 10 Northern-Cal 5:35.04 23 Nathaniel Kruder 09 Calvert 5:52.10 5:48.83 24 Bryan Letto 10 McDonough 5:46.90 5:50.25 25 Zach Jiroun 09 Huntingtown 5:45.00 5:51.30 26 Ian Vitanovec 10 Thomas Stone 5:50.30 5:55.36 27 Delonte Brooks 11 Henry E. Lackey 6:20.20 Boys 3200 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 9:43.24 2001 William Christian, Great Mills Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Andrew Cerrito 12 Northern-Cal 10:19.38 10:06.00 10 2 Michael Hageman 12 Leonardtown 10:14.70 10:09.30 8 3 Matt Hollenback 11 Patuxent 10:31.00 10:18.95 6 4 Andrew McLean 12 Huntingtown 10:19.70 10:23.68 4 5 Logan Wright 12 Leonardtown 10:22.00 10:24.67 2 6 Jamie Thorne 12 Chopticon 10:17.00 10:35.04 1 7 Tyler Ostrowski 11 Chopticon 10:33.10 10:40.76 8 Randall McKissack 12 North Point 10:48.60 10:41.20 9 Tyler Miluski 12 Leonardtown 11:03.00 10:52.98 10 Beau Marquez 12 Chopticon 11:02.80 11 Logan Race 11 Huntingtown 11:20.58 11:04.74 12 William Allen 11 Huntingtown 10:26.65 11:11.96 13 Timothy Wieroniey 10 Northern-Cal 10:51.00 11:21.38 14 Jeff Gay 12 Patuxent 11:27.00 11:27.11 15 David Francisco 10 Calvert 11:20.40 11:34.60 16 John Ryder 09 Northern-Cal 11:33.80 11:35.55 17 Kevin Herold 12 North Point 11:01.60 11:37.53 18 Richard Huber 12 La Plata 11:31.40 11:53.74 19 Ryan Whitesell 11 Patuxent 12:02.00 11:54.53 20 Alex Carlson 11 North Point 11:55.12 21 Kevin Kayser 10 Great Mills 11:13.89 12:11.78 22 John Sackman 10 La Plata 12:53.20 13:03.50 23 Ian Vitanovec 10 Thomas Stone 12:13.20 13:10.76 Boys 55 Meter Hurdles ============================================================================ SMAC Record: # 7.62 1/26/2008 Zach Ray, Huntingtown Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Trae Proctor 12 Thomas Stone 7.78 7.70Q 3 2 Steven Solis 12 North Point 8.34 8.00Q 2 3 Julian Thornton 12 Great Mills 8.20 8.20Q 1 4 Delonte Wallace 12 Patuxent 8.30 7.90q 3 5 Terrence Griffin 12 McDonough 8.11 8.10q 2 6 Jaron Neal 12 North Point 8.33 8.20q 3 7 Aaron Jenkins 11 Huntingtown 8.31 8.30q 2 7 Bradley Hardos 12 McDonough 8.64 8.30q 1 9 Jacob Robison 12 Huntingtown 8.86 8.60 1 10 Adrian Harding 12 Huntingtown 9.04 8.90 3 11 Thomas Gailey 10 Chopticon 9.64 9.20 1 12 Malcom Cheaves 12 North Point 9.54 9.30 1 13 DeVonte Perry 10 La Plata 9.59 9.50 1 14 Tamaran Smith 11 Chopticon 9.43 9.70 2 15 Christian Erk 12 Leonardtown 9.50 9.90 2 16 Michael Szyjka 12 Northern-Cal 10.30 2 16 Anthony Holland 12 McDonough 9.54 10.30 3 Boys 55 Meter Hurdles ================================================================================ SMAC Record: # 7.62 1/26/2008 Zach Ray, Huntingtown Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Trae Proctor 12 Thomas Stone 7.70 7.65 10 2 Steven Solis 12 North Point 8.00 8.00 8 3 Delonte Wallace 12 Patuxent 7.90 8.07 6 4 Aaron Jenkins 11 Huntingtown 8.30 8.24 4 5 Jaron Neal 12 North Point 8.20 8.25 2 6 Terrence Griffin 12 McDonough 8.10 8.31 1 7 Bradley Hardos 12 McDonough 8.30 8.44 8 Julian Thornton 12 Great Mills 8.20 8.50 Boys 4x200 Meter Relay =================================================================================== SMAC Record: # 1:31.43 1/26/2008 Westlake, Westlake D Smith, C Jarvis, K Harris, J Mitchell School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Westlake 'A' 1:30.10 1:31.30# 2 10 2 North Point 'A' 1:31.81 1:31.34# 2 8 3 McDonough 'A' 1:36.30 1:35.85 2 6 4 Huntingtown 'A' 1:36.50 1:37.05 2 4 5 Patuxent 'A' 1:37.95 1:37.13 1 2 6 Leonardtown 'A' 1:37.70 J1:37.13 1 1 7 Thomas Stone 'A' 1:37.60 1:38.05 2 8 Calvert 'A' 1:38.50 1:38.72 1 9 Northern-Cal 'A' 1:43.00 1:40.80 1 10 Great Mills 'A' 1:43.55 1:42.13 1 11 Chopticon 'A' 1:52.74 1:48.81 1 Boys 4x400 Meter Relay =================================================================================== SMAC Record: # 3:31.64 2001 , Westlake School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Westlake 'A' 3:29.78 3:36.58 2 10 2 North Point 'A' 3:37.58 3:39.79 2 8 3 Huntingtown 'A' 3:39.50 3:43.62 2 6 4 McDonough 'A' 3:50.10 3:43.77 2 4 5 Thomas Stone 'A' 3:50.14 3:46.36 1 2 6 Leonardtown 'A' 3:44.70 3:48.06 2 1 7 Patuxent 'A' 3:54.00 3:48.34 1 8 Northern-Cal 'A' 3:51.20 3:50.98 1 9 Chopticon 'A' 4:04.54 4:01.53 1 10 La Plata 'A' 3:50.00 4:09.85 2 11 Great Mills 'A' 4:16.13 4:27.85 1 Boys 4x800 Meter Relay ================================================================================ SMAC Record: # 8:25.84 2004 , La Plata School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Northern-Cal 'A' 8:32.80 8:26.86 10 2 Huntingtown 'A' 8:41.90 8:27.60 8 3 Leonardtown 'A' 8:42.00 8:39.49 6 4 North Point 'A' 9:06.90 8:46.50 4 5 Chopticon 'A' 9:01.64 8:54.79 2 6 Patuxent 'A' 9:15.00 9:02.61 1 7 La Plata 'A' 9:11.00 9:26.46 8 Thomas Stone 'A' 9:34.30 9:28.76 Boys High Jump ================================================================================ SMAC Record: # 6-02 1/26/2008 Tristan Benton, North Point Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Tristan Benton 12 North Point 6-10.00 6-09.00# 10 2 Jonathan Harper 12 Westlake 6-04.00 6-02.00# 8 3 Matthew Snively 12 Leonardtown 5-10.00 5-10.00 6 4 Delonte Wallace 12 Patuxent 5-10.00 J5-10.00 4 -- Jordan Timmons 09 Great Mills 5-04.00 NH -- Brett Hawkins 11 Great Mills 5-00.00 NH -- Michael Sumpter 12 Thomas Stone 5-06.00 DQ Boys Long Jump ================================================================================ SMAC Record: # 22-01.50 1/26/2008 Zach Ray, Huntingtown Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Tristan Benton 12 North Point 22-01.00 22-01.75# 10 2 Marcus Smoot 12 La Plata 21-07.00 21-07.25 8 3 Jesse Holmes 12 North Point 20-09.25 21-01.50 6 4 Pierre Hawkins 12 Calvert 20-02.00 4 5 Charles Junghans 12 Northern-Cal 22-00.75 20-01.75 2 6 Sean Cooper 12 North Point 19-10.00 J20-01.75 1 7 Cody Jarboe 11 Chopticon 17-04.00 18-11.00 8 Aaron Jenkins 11 Huntingtown 20-04.00 18-08.75 9 Robert White 12 Thomas Stone 19-02.50 18-04.50 10 James Urdahl 11 Northern-Cal 17-07.00 18-01.00 11 Matthew Snively 12 Leonardtown 19-01.00 18-00.50 12 Travin Johnson 12 Huntingtown 17-05.00 17-10.00 13 Julian Thornton 12 Great Mills 18-07.50 17-09.00 14 Jacob Robison 12 Huntingtown 17-11.00 17-02.75 15 Thomas Gailey 10 Chopticon 17-04.50 17-02.25 16 Brandyn Taylor 11 Patuxent 15-09.00 16-07.00 17 Jordan Timmons 09 Great Mills 16-03.50 18 Nathaniel Jenifer 12 Patuxent 16-01.00 16-00.50 19 Michael Szyjka 12 Northern-Cal 17-04.75 15-10.25 20 Deandre Fooks 12 Thomas Stone 16-02.50 15-06.50 20 Andrew Smith 09 Patuxent 14-00.00 15-06.50 22 Stephen Kayser 11 Great Mills 13-08.00 15-01.50 23 Nathaniel Little 12 Henry E. Lackey 14-02.50 15-01.25 24 Tyler Howe 09 Calvert 13-09.50 25 Wesley Harris 12 La Plata 15-04.00 13-05.75 Boys Triple Jump ================================================================================ SMAC Record: # 46-01.25 1/26/2008 Marcus Smoot, La Plata Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Tristan Benton 12 North Point 43-10.00 43-10.50 10 2 Marcus Smoot 12 La Plata 44-06.50 42-10.00 8 3 Charles Junghans 12 Northern-Cal 42-08.00 41-09.00 6 4 Trae Proctor 12 Thomas Stone 43-04.50 41-06.00 4 5 Travis Mattingly 12 Leonardtown 38-02.00 39-09.00 2 6 Joel Butts 10 Great Mills 35-09.50 39-05.50 1 7 Travin Johnson 12 Huntingtown 36-10.00 38-11.00 8 Jesse Holmes 12 North Point 41-02.00 38-06.00 9 Nathaniel Jenifer 12 Patuxent 38-04.00 38-04.00 10 Robert White 12 Thomas Stone 40-00.50 38-02.50 11 Sean Cooper 12 North Point 40-10.00 37-05.50 12 Jacob Robison 12 Huntingtown 34-01.00 36-07.50 13 Tamaran Smith 11 Chopticon 37-00.00 36-00.00 14 Brennan James 12 Huntingtown 36-08.00 35-04.50 15 Nick Fernald 09 Chopticon 30-03.00 30-03.00 Boys Shot Put ================================================================================ SMAC Record: # 55-09.50 2002 Roy Bassford, Thomas Stone Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Andre Dupree 12 North Point 48-01.25 47-04.50 10 2 Derrick Petett 11 Great Mills 44-05.75 43-05.00 8 3 Muraad Pope 12 Huntingtown 43-10.00 43-04.00 6 4 Connor Crowell 10 North Point 43-04.25 43-01.75 4 5 Brian Mackall 12 Northern-Cal 43-00.25 43-01.00 2 6 Trevonne Jones 12 North Point 40-03.00 40-10.25 1 7 DeLonte Sewell 11 Northern-Cal 38-00.50 38-02.50 8 Christian Kernisan 12 Leonardtown 39-05.75 37-06.00 9 Cliff Hall 12 Huntingtown 35-07.75 37-02.00 9 Joesph Sebacher 11 Great Mills 35-11.00 37-02.00 11 Rusty Barrett 12 Huntingtown 35-10.00 36-02.50 12 Michael Szyjka 12 Northern-Cal 35-06.00 34-09.50 13 Joseph Yates 12 Chopticon 34-11.00 33-07.75 14 Tyler Faunce 12 Chopticon 32-05.75 33-06.50 15 David Flower 12 Leonardtown 30-08.00 31-05.00
| Girls
Girls 55 Meter Dash ============================================================================ SMAC Record: # 7.14 2006 Aunye Boone, Calvert Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Mercedes Jackson 10 Huntingtown 7.36 7.34Q 3 2 DaQuanya Byrd-West 10 Westlake 7.30 7.38Q 5 3 Jasmine Benbow 12 Henry E. Lackey 7.33 7.41Q 4 4 Shaniece Brown 11 Henry E. Lackey 7.59 7.53Q 1 5 Brianna Simpkins 11 La Plata 7.58 7.61Q 2 6 Brieana Harrison 12 North Point 7.64 7.59Q 4 7 Blendia Ball 12 North Point 7.87 7.72Q 3 8 Kianna Kimpson 12 Westlake 7.91 7.86Q 2 9 Ryshell Butler 12 Great Mills 7.84 7.99Q 5 9 Candice Tawiah 10 Great Mills 7.58 7.99Q 1 11 Ashley Gillsion 10 Westlake 7.74 7.87q 4 12 Jasmine Smith 10 Patuxent 7.64 8.00q 3 12 Sierra Rogers 11 McDonough 7.59 8.00q 2 14 LaShay Sampson 12 La Plata 8.02 8.01q 1 15 Teresa Paz 11 Leonardtown 8.19 8.07q 3 16 Lauren Donovan 10 Leonardtown 8.21 8.12q 4 17 Jasmine Holland 12 Calvert 8.44 8.26 3 18 Suriely Morales 09 Thomas Stone 8.25 8.31 5 19 Kellie O'Dell 09 Leonardtown 8.33 8.33 5 20 Ji Yung Wakiara 10 McDonough 8.00 8.40 1 21 Shea Franklin 11 Thomas Stone 8.64 8.42 1 22 Amaryllis Rodriguez-Dona 12 Huntingtown 8.45 4 23 Tamika Roberts 12 Calvert 8.54 8.48 2 24 Erica Elliot 09 Great Mills 8.10 8.60 2 25 Kayla Ryan 11 La Plata 8.41 8.61 4 26 Shaquira Matos-Viera 10 McDonough 8.88 8.69 3 27 Marche Hines 12 Thomas Stone 8.93 8.72 3 28 Jasmine Brown 12 Calvert 8.76 4 29 Jessica Werth 09 Chopticon 8.71 8.96 1 30 Hanna Woell 09 Chopticon 8.97 5 Girls 55 Meter Dash ============================================================================ SMAC Record: # 7.14 2006 Aunye Boone, Calvert Name Year School Prelims Semis H# ============================================================================ Semi-Finals 1 Mercedes Jackson 10 Huntingtown 7.34 7.28Q 2 2 DaQuanya Byrd-West 10 Westlake 7.38 7.30Q 1 3 Jasmine Benbow 12 Henry E. Lackey 7.41 7.42Q 1 4 Shaniece Brown 11 Henry E. Lackey 7.53 7.46Q 2 5 Brieana Harrison 12 North Point 7.59 7.57Q 1 6 Brianna Simpkins 11 La Plata 7.61 7.60Q 2 7 Kianna Kimpson 12 Westlake 7.86 7.84Q 2 8 Blendia Ball 12 North Point 7.72 7.91Q 1 9 Ashley Gillsion 10 Westlake 7.87 7.91 1 10 LaShay Sampson 12 La Plata 8.01 7.97 1 10 Candice Tawiah 10 Great Mills 7.99 7.97 2 12 Ryshell Butler 12 Great Mills 7.99 8.03 1 13 Sierra Rogers 11 McDonough 8.00 8.09 2 13 Jasmine Smith 10 Patuxent 8.00 8.09 2 15 Lauren Donovan 10 Leonardtown 8.12 8.13 2 16 Teresa Paz 11 Leonardtown 8.07 8.17 1 Girls 55 Meter Dash ================================================================================ SMAC Record: # 7.14 2006 Aunye Boone, Calvert Name Year School Semis Finals Points ================================================================================ Finals 1 Mercedes Jackson 10 Huntingtown 7.28 7.24 10 2 DaQuanya Byrd-West 10 Westlake 7.30 7.27 8 3 Jasmine Benbow 12 Henry E. Lackey 7.42 7.31 6 4 Shaniece Brown 11 Henry E. Lackey 7.46 7.49 4 5 Brieana Harrison 12 North Point 7.57 7.55 2 6 Brianna Simpkins 11 La Plata 7.60 7.64 1 7 Kianna Kimpson 12 Westlake 7.84 7.83 8 Blendia Ball 12 North Point 7.91 8.07 Girls 300 Meter Dash =================================================================================== SMAC Record: # 40.37 1/26/2008 Aunye Boone, Calvert Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Shaniece Brown 11 Henry E. Lackey 42.09 41.94 7 10 2 Jennell Wade 12 Henry E. Lackey 42.67 41.96 7 8 3 Tyonna Anthony 10 Westlake 42.00 42.30 7 6 4 Mercedes Jackson 10 Huntingtown 42.84 42.51 7 4 5 Brieana Harrison 12 North Point 43.32 42.58 6 2 6 Shavon Briscoe 11 North Point 42.03 42.68 7 1 7 Cynthia Snyder 12 Huntingtown 43.12 42.84 7 8 Brianna Simpkins 11 La Plata 44.96 43.36 6 9 Kelli Wilson 12 Westlake 45.42 44.38 6 10 Jasmine Benbow 12 Henry E. Lackey 43.74 44.77 6 11 Kianna Kimpson 12 Westlake 45.95 45.02 5 12 Chanel Allen 10 McDonough 45.64 45.59 6 13 Candice Tawiah 10 Great Mills 45.89 45.64 5 14 Lindsay Egbert 10 Leonardtown 46.00 46.42 5 15 Sierra Rogers 11 McDonough 46.65 46.61 5 16 Lauren Snyder 09 Leonardtown 46.35 46.98 5 17 Diarra Butler 09 Huntingtown 50.43 47.16 3 18 Ally Miller 12 Patuxent 50.30 48.29 4 19 Kim Callison 10 Patuxent 49.75 48.73 4 20 Shea Franklin 11 Thomas Stone 50.33 48.86 4 21 Angelique Rocque 10 Northern-Cal 50.15 49.03 4 22 Apryl Wilson 09 La Plata 52.78 49.13 3 23 Shannon Irbey 09 Calvert 50.90 49.92 3 24 Linzy Martin 11 Chopticon 52.48 51.11 3 25 Kelsey Stasch 09 Chopticon 54.63 52.03 2 25 Ambar Ortiz 11 Thomas Stone 52.03 1 27 Jasmine Brown 12 Calvert 53.80 52.59 2 28 Courtney Yates 09 Calvert 53.00 53.58 2 29 Kellie O'Dell 09 Leonardtown 46.60 54.24 5 30 Carly Miller 10 Patuxent 1:03.10 54.63 1 31 Hanna Woell 09 Chopticon 55.34 54.72 1 32 Donyelle Pinkney 11 Thomas Stone 54.94 56.00 2 Girls 500 Meter Dash =================================================================================== SMAC Record: # 1:21.27 1/27/2007 Alex Evitts, Leonardtown Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Jennell Wade 12 Henry E. Lackey 1:21.72 1:19.99# 5 10 2 Karina Coelho 12 Northern-Cal 1:21.76 1:22.23 5 8 3 Jessica Laidley 10 La Plata 1:24.80 1:22.51 4 6 4 Anna Reithmaier Spro 12 Leonardtown 1:24.40 1:22.98 5 4 5 Tara Kovacs 11 Northern-Cal 1:22.33 1:25.00 5 2 6 Cara McLaughlin 10 Leonardtown 1:23.00 1:25.12 5 1 7 Jaimie Greene 10 North Point 1:27.84 1:25.21 4 8 Chanel Allen 10 McDonough 1:28.30 1:25.83 4 9 Shavon Briscoe 11 North Point 1:23.44 1:26.48 5 10 Ariana Wiley 12 North Point 1:27.90 1:28.32 4 11 Jasmine Blanchard 10 Northern-Cal 1:29.90 1 12 Ena Fonville 10 Thomas Stone 1:31.50 1:31.11 3 13 Gabriela Meneses 10 McDonough 1:29.80 1:31.34 4 14 Ginger Williams 11 Huntingtown 1:33.92 1:34.82 3 15 Katelyn Chan 09 Great Mills 1:35.94 1 16 Abigail Green 09 La Plata 1:39.60 1:36.99 3 17 Ruby Surgent 11 Huntingtown 1:37.00 1:37.07 3 18 Linzy Martin 11 Chopticon 1:35.84 1:38.20 3 19 Kelsey Stasch 09 Chopticon 1:45.64 1:41.00 1 20 Jasmine Thomas 10 Thomas Stone 1:42.50 1:43.18 2 21 Hanna Woell 09 Chopticon 1:45.94 1:51.76 2 Girls 800 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 2:19.04 2006 Keely Murphy, Northern Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Karina Coelho 12 Northern-Cal 2:26.00 2:27.92 10 2 Melissa Messer 12 Chopticon 2:32.40 2:30.36 8 3 Davi Clark 12 Leonardtown 2:33.50 2:32.67 6 4 Tara Kovacs 11 Northern-Cal 2:32.00 2:32.96 4 5 Shannon Hall-McClary 11 North Point 2:30.40 2:37.41 2 6 Emma Bahneman 11 La Plata 2:41.60 2:37.55 1 7 Ashley Weston 10 Leonardtown 2:41.00 2:39.87 8 Ariana Wiley 12 North Point 2:37.01 2:41.78 9 Nikia Miller 12 North Point 2:38.00 2:42.33 10 Jacquelyn Parsons 12 Chopticon 2:47.40 2:43.70 11 Vania Stottlemeyer 10 Huntingtown 2:44.12 12 Kristin Hay 12 Huntingtown 2:50.20 2:45.48 13 Jasmine Blanchard 10 Northern-Cal 2:46.54 14 Shannon Bonnel 12 Leonardtown 2:46.50 2:46.65 15 Ena Fonville 10 Thomas Stone 2:49.20 2:46.83 16 Sophia Dent 12 La Plata 2:52.12 17 Cindy Yeatman 09 Calvert 2:59.39 18 Jasmine Thomas 10 Thomas Stone 2:59.48 19 Jessica Erler 11 La Plata 3:09.80 3:02.35 20 Catherine Denny 09 Patuxent 3:09.00 3:03.99 21 Claire Weber 09 Great Mills 3:05.22 3:06.30 22 Amanda Roberson 09 Calvert 3:13.20 3:08.83 23 Shealyn Tucker 09 Thomas Stone 2:51.50 3:10.15 24 Megan Keesee 10 McDonough 3:09.10 3:14.14 Girls 1600 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 5:09.24 2006 Keely Murphy, Northern Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Karina Coelho 12 Northern-Cal 5:47.63 5:31.50 10 2 Caroline Parris 10 Calvert 5:39.89 5:38.44 8 3 Emma Bahneman 11 La Plata 6:01.00 5:49.10 6 4 Ashley Weston 10 Leonardtown 5:52.30 5:50.40 4 5 Cali Copsey 11 Leonardtown 6:06.70 5:52.70 2 6 Verkia Smith 09 North Point 6:03.41 5:55.70 1 7 Danica Konyk 12 Chopticon 5:53.25 5:57.50 8 Katie Huber 10 La Plata 5:57.50 6:03.40 9 Sydney Morgan 11 Patuxent 6:20.00 6:05.47 10 Elaina Malone 11 Huntingtown 5:50.88 6:07.10 11 Shannon Bonnel 12 Leonardtown 6:17.90 6:07.18 12 Shannon Hall-McClary 11 North Point 5:56.11 6:11.20 13 Vania Stottlemeyer 10 Huntingtown 6:08.61 6:11.60 14 Ashley Armiger 09 Calvert 6:21.30 6:20.13 15 Shealyn Tucker 09 Thomas Stone 6:27.67 6:27.33 16 Victoria Jacobsen 11 Huntingtown 6:23.10 6:28.65 17 Alyssa Albro 10 North Point 6:22.93 6:36.86 18 Jessica Erler 11 La Plata 6:48.09 19 Catherine Denny 09 Patuxent 6:53.00 6:48.27 20 Susan Yeatman 10 Calvert 6:41.90 6:48.31 21 Mary Reed 10 Chopticon 7:03.30 6:56.65 22 Megan Keesee 10 McDonough 7:25.60 7:15.15 23 Claire Weber 09 Great Mills 7:01.10 7:23.42 Girls 3200 Meter Run ================================================================================ SMAC Record: # 11:29.34 2006 Katie Ogden, Northern Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Jessica Gass 11 Leonardtown 12:12.00 12:12.60 10 2 Caroline Parris 10 Calvert 12:25.30 12:23.18 8 3 Sophia Dent 12 La Plata 12:42.70 12:41.36 6 4 Megan Ogden 11 Northern-Cal 13:07.56 12:57.90 4 5 Danica Konyk 12 Chopticon 12:49.56 13:08.30 2 6 Ashley Duvall 10 Leonardtown 13:27.00 13:17.65 1 7 Sydney Morgan 11 Patuxent 13:32.00 13:44.15 8 Victoria Jacobsen 11 Huntingtown 13:39.90 13:51.32 9 Verkia Smith 09 North Point 15:38.12 14:27.19 10 Mary Reed 10 Chopticon 15:20.36 11 Kat Yeatman 11 Calvert 15:37.97 12 Emily Williams 10 Northern-Cal 17:00.00 16:38.39 Girls 55 Meter Hurdles ============================================================================ SMAC Record: # 8.34 1/26/2008 Christina Manning, Westlake Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Shavon Briscoe 11 North Point 8.47 # 8.30Q 3 2 Geranda Williams 12 North Point 8.73 8.40Q 2 3 Cynthia Snyder 12 Huntingtown 9.05 9.30Q 1 4 Stephanie Newman 12 La Plata 9.89 9.60q 2 5 Michelle Denny 11 Patuxent 10.27 9.80q 1 5 Roxana Rodriguez Donato 11 Huntingtown 9.83 9.80q 2 5 Ellie Frazier 10 Huntingtown 10.48 9.80q 3 8 Emily Brooks 11 Great Mills 9.97 10.00q 3 9 Shavonda Hughes 12 North Point 10.61 10.10 1 9 Alexandra Greissinger 11 Leonardtown 10.30 10.10 1 11 Alexandra Tribino 12 Leonardtown 10.33 10.20 3 12 Terrisha Madison 12 La Plata 9.97 10.30 3 12 Courtney Yates 09 Calvert 11.89 10.30 3 14 Nicole Lourette 12 Chopticon 11.26 10.40 3 15 Allyson Shaffier 12 Patuxent 10.26 10.70 2 16 Olivia McQuilkin 11 Chopticon 10.89 10.80 1 16 Aimee Sutherland 12 Leonardtown 10.30 10.80 2 18 Stephanie Greene 10 Great Mills 12.40 11.20 2 19 Shannon Irbey 09 Calvert 11.40 1 20 Shaquira Matos-Viera 10 McDonough 12.24 11.70 1 21 Cheyenne Faunce 09 Chopticon 11.84 12.80 2 Girls 55 Meter Hurdles ================================================================================ SMAC Record: # 8.34 1/26/2008 Christina Manning, Westlake Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Shavon Briscoe 11 North Point 8.30 8.37 10 2 Geranda Williams 12 North Point 8.40 8.58 8 3 Cynthia Snyder 12 Huntingtown 9.30 9.25 6 4 Emily Brooks 11 Great Mills 10.00 9.62 4 5 Roxana Rodriguez Donato 11 Huntingtown 9.80 9.83 2 6 Stephanie Newman 12 La Plata 9.60 9.90 1 7 Ellie Frazier 10 Huntingtown 9.80 9.97 8 Michelle Denny 11 Patuxent 9.80 10.08 Girls 4x200 Meter Relay =================================================================================== SMAC Record: # 1:47.66 1/26/2008 Henry E. Lackey, Lackey J Benbow, S Brown, J Wade, L Yelder School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Henry E. Lackey 'A' 1:45.02 1:45.84# 2 10 2 Westlake 'A' 1:46.57 1:47.33# 2 8 3 North Point 'A' 1:54.14 1:50.01 2 6 4 Leonardtown 'A' 1:53.90 1:54.19 2 4 5 La Plata 'A' 1:52.96 1:55.31 2 2 6 Patuxent 'A' 1:56.00 1:56.51 2 1 7 Great Mills 'A' 1:57.40 1:59.88 1 8 Thomas Stone 'A' 2:07.11 2:07.65 1 9 Chopticon 'A' 2:01.44 2:08.16 1 10 Northern-Cal 'A' 2:07.00 2:13.24 1 -- Huntingtown 'A' 2:03.80 DQ 1 Girls 4x400 Meter Relay =================================================================================== SMAC Record: # 4:17.84 2003 , Westlake School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Henry E. Lackey 'A' 4:19.84 4:17.85 2 10 2 Huntingtown 'A' 4:27.20 4:23.46 2 8 3 North Point 'A' 4:15.70 4:25.57 2 6 4 Westlake 'A' 4:30.67 4:26.42 2 4 5 Leonardtown 'A' 4:27.50 4:26.53 2 2 6 La Plata 'A' 4:36.10 4:34.93 1 1 7 Patuxent 'A' 4:35.00 4:42.51 1 8 Chopticon 'A' 4:36.44 4:52.89 1 9 Thomas Stone 'A' 5:05.30 4:54.94 1 Girls 4x800 Meter Relay ================================================================================ SMAC Record: # 10:12.04 2002 , Westlake School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Leonardtown 'A' 10:12.81 10:09.06# 10 2 Chopticon 'A' 10:40.74 10:35.01 8 3 North Point 'A' 10:34.96 10:35.23 6 4 Huntingtown 'A' 10:53.30 10:37.98 4 5 Northern-Cal 'A' 10:21.80 10:37.99 2 6 La Plata 'A' 10:46.60 10:49.12 1 7 Patuxent 'A' 11:36.00 11:47.42 Girls High Jump ================================================================================ SMAC Record: # 5-04 2001 Aajah Showell, McDonough Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Amina Smith 11 Patuxent 5-08.00 5-06.00# 10 2 Jessica Cooke 12 Leonardtown 5-00.00 4-10.00 8 3 Diarra Butler 09 Huntingtown 4-06.00 4-06.00 6 4 Veronica Goldring 11 La Plata 5-00.00 J4-06.00 4 5 Ebony Holloway 11 Huntingtown 4-08.00 J4-06.00 2 6 Christina Newman 09 La Plata 4-06.00 J4-06.00 1 7 Stephanie Taylor 12 Huntingtown 4-08.00 4-04.00 -- Stephanie Greene 10 Great Mills NH -- Shadonna Green 12 La Plata NH -- Courtney Yates 09 Calvert NH -- Samantha Diehl 09 Leonardtown 4-00.00 NH -- Ashleigh Norris 11 Leonardtown 4-04.00 NH Girls Long Jump ================================================================================ SMAC Record: # 18-09.50 1/26/2008 Christina Manning, Westlake Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Geranda Williams 12 North Point 17-00.00 16-10.25 10 2 Amina Smith 11 Patuxent 15-10.00 16-00.00 8 3 Cynthia Snyder 12 Huntingtown 15-08.25 15-09.00 6 4 Jessica Cooke 12 Leonardtown 16-03.00 15-08.00 4 5 Sierra Rogers 11 McDonough 15-11.00 15-06.25 2 6 Kristina Howard 11 Chopticon 15-02.75 14-06.50 1 7 Ashleigh Norris 11 Leonardtown 14-06.50 14-05.50 8 Christina Newman 09 La Plata 16-01.00 14-04.75 9 Candice Tawiah 10 Great Mills 15-03.75 14-04.50 10 Shavonda Hughes 12 North Point 14-08.00 14-00.25 11 Nicole Lourette 12 Chopticon 14-01.50 13-09.75 12 Jasmine Holland 12 Calvert 13-09.00 13 Angelique Rocque 10 Northern-Cal 13-09.00 13-08.75 14 Blendia Ball 12 North Point 14-05.50 13-08.50 15 Stephanie Taylor 12 Huntingtown 13-09.00 13-07.75 16 Alyssa Hamil 10 La Plata 13-05.00 13-04.25 17 Nikki Goddard 10 Leonardtown 13-05.75 13-02.50 18 Roxana Rodriguez Donato 11 Huntingtown 14-00.00 13-00.00 19 Abigail Green 09 La Plata 12-06.00 12-08.50 20 Cheyenne Faunce 09 Chopticon 12-08.00 12-07.00 21 Katelyn Chan 09 Great Mills 12-09.00 12-06.75 22 Tamika Roberts 12 Calvert 10-09.50 Girls Triple Jump ================================================================================ SMAC Record: # 37-00 2006 Danielle Brock, Westlake Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Geranda Williams 12 North Point 37-04.00 38-06.50# 10 2 Amina Smith 11 Patuxent 36-01.00 36-11.50 8 3 Sierra Rogers 11 McDonough 33-11.00 34-04.50 6 4 Ashleigh Norris 11 Leonardtown 32-02.00 33-02.50 4 5 Nicole Lourette 12 Chopticon 31-04.00 32-00.00 2 6 Kristina Howard 11 Chopticon 31-00.50 31-11.50 1 7 Jasmine Holland 12 Calvert 31-06.50 8 Roxana Rodriguez Donato 11 Huntingtown 30-10.00 30-11.50 9 Shavonda Hughes 12 North Point 32-00.00 30-07.00 9 Stephanie Taylor 12 Huntingtown 31-05.50 30-07.00 11 Christina Newman 09 La Plata 30-03.75 29-10.00 12 Stacey Tilghman 12 Leonardtown 29-00.00 29-07.00 13 Linsey Aley 10 Huntingtown 28-03.00 28-10.00 14 Alyssa Hamil 10 La Plata 28-01.50 28-01.50 15 Nikki Goddard 10 Leonardtown 28-06.75 27-10.50 16 Casey House 11 Great Mills 26-10.50 26-02.50 17 Kaitlyn Fernald 11 Chopticon 26-04.00 24-05.50 Girls Shot Put ================================================================================ SMAC Record: # 40-07 2001 Candice Swann, Westlake Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Abigail Monaghan 12 La Plata 37-05.00 36-10.25 10 2 Lauren Gross 12 North Point 35-06.00 34-09.00 8 3 Jamila Holt 12 Huntingtown 33-11.00 34-03.00 6 4 Sidne Warner 12 Henry E. Lackey 30-03.00 31-04.00 4 5 Kim Creech 12 North Point 30-05.00 29-08.75 2 6 Jessica Warner 11 Huntingtown 26-11.50 29-03.50 1 7 Anna Reithmaier Spro 12 Leonardtown 28-11.00 8 Rachel Bilbra 11 La Plata 29-06.75 27-03.00 9 Brittany Brisco 11 Great Mills 25-09.00 26-02.00 9 Rachel Phares 11 Leonardtown 28-09.00 26-02.00 11 Jasmine Hairston 12 McDonough 25-06.25 25-08.00 12 Ashley Neal 12 McDonough 27-07.00 25-05.00 12 Denechia Miller 12 North Point 24-06.75 25-05.00 14 Rachelle Booker 11 Westlake 22-01.75 25-03.00 15 Katie Connell 10 Northern-Cal 22-06.00 24-05.00 16 Sarah Thompson 11 La Plata 25-08.50 23-11.00 17 Jennifer Lyons 10 Great Mills 19-08.00 22-03.00 18 Cheyenne Faunce 09 Chopticon 21-01.75 20-08.50 19 Ashley Lowe 10 Huntingtown 18-04.00 19-07.00 20 Kallie Jahn 10 Great Mills 19-00.75 17-05.00
Team
Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) North Point 74 2) Henry E. Lackey 62 3) Leonardtown 60 4) Huntingtown 55 5) La Plata 40 5) Northern-Cal 40 7) Patuxent 27 8) Westlake 26 9) Chopticon 22 10) Calvert 16 11) McDonough 8 12) Great Mills 4 Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) North Point 126 2) Westlake 70 3) Northern-Cal 54 4) Huntingtown 36 5) Leonardtown 33 6) La Plata 22 7) Patuxent 21 8) Thomas Stone 18 8) McDonough 18 10) Chopticon 11 11) Great Mills 9 11) Calvert 9 13) Henry E. Lackey 4
|
Southeast Region Index |
|
|
|
|
|
|