THE 2009 OHSL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS CATO-MERIDIAN HIGH SCHOOL - OCTOBER 24 BOYS JV RACE - 3.1 MILES
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- GRADE CLASS PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE PLACE -------------------------------------------------------------------------------- 1 1 Mike Epp JR 1 Marcellus 19:19.6 6:14 B 1 2 2 Greg Massara SR 1 Marcellus 19:49.5 6:23 B 2 3 3 Michael Moon FR 1 East Syracuse-Minoa 19:56.1 6:25 A 1 4 Peter Lynch FR 2 Grimes-Ludden 20:03.3 6:28 B 3 5 4 Derrick Cheney JR 2 Jordan-Elbridge 20:05.2 6:28 C 1 6 5 Matt Tompkins JR 3 Marcellus 20:06.9 6:29 B 4 7 6 Zach Zgardzinski FR 3 Tully 20:07.5 6:29 C 2 8 7 John Bell SO 1 Marcellus 20:14.3 6:31 B 5 9 8 Dan Eichorn SO 2 Tully 20:18.0 6:33 C 3 10 9 Justin Garn FR 4 Marcellus 20:40.2 6:40 B 6 11 10 Brandon Miller FR 5 East Syracuse-Minoa 20:47.6 6:42 A 2 12 11 Eric Morris JR 4 Marcellus 20:50.4 6:43 B 7 13 Billy Blasland FR 6 Grimes-Ludden 20:51.6 6:43 B 8 14 12 Connor Garris JR 5 East Syracuse-Minoa 20:53.2 6:44 A 3 15 13 Kyle Kemp SO 3 Fulton 21:01.5 6:47 A 4 16 14 Adam Pirro SO 4 Marcellus 21:07.8 6:49 B 9 17 15 Richard Delong SO 5 Mexico 21:09.0 6:49 B 10 18 16 Will Downs SO 6 Westhill 21:10.3 6:49 B 11 19 17 Devan Ramachadran SR 2 Jamesville-Dewitt 21:14.7 6:51 A 5 20 18 Josh Hutchinson JR 6 Mexico 21:23.0 6:53 B 12 21 19 Jake Elter SR 3 Fabius-Pompey 21:25.4 6:54 D 1 22 CJ Haight SO 7 LaFayette 21:31.0 6:56 D 2 23 20 Sam Fragola FR 7 Fabius-Pompey 21:31.3 6:56 D 3 24 21 Colin Webster FR 8 Marcellus 21:31.6 6:56 B 13 25 Dan Hughes JR 7 LaFayette 21:34.4 6:57 D 4 26 22 Jim Ireland JR 8 Fulton 21:35.0 6:57 A 6 27 23 Ryan Brennan SR 4 Westhill 21:35.3 6:57 B 14 28 24 Steven Young SO 8 Fabius-Pompey 21:36.6 6:58 D 5 29 25 Dan LaForce SO 9 Tully 21:37.3 6:58 C 4 30 26 James Garcia FR 9 Marcellus 21:41.0 6:59 B 15 31 27 Colin Burke SO 10 Westhill 21:44.5 7:00 B 16 32 28 Nolan Garris FR 10 East Syracuse-Minoa 21:53.8 7:03 A 7 33 29 Tommy Schneible FR 11 East Syracuse-Minoa 21:54.6 7:04 A 8 34 30 Conor Kissane FR 12 Jamesville-Dewitt 21:58.3 7:05 A 9 35 31 David Potocki FR 13 Jamesville-Dewitt 21:59.9 7:05 A 10 36 32 Lucas Rogers FR 14 Chittenango 22:00.9 7:06 B 17 37 33 Austin Moore FR 15 Mexico 22:02.9 7:06 B 18 38 34 Noah Paccia FR 16 Tully 22:04.8 7:07 C 5 39 35 Sam Malone SR 5 Hannibal 22:06.0 7:07 C 6 40 Aaron Foran FR 17 Grimes-Ludden 22:07.3 7:08 B 19 41 Scott Hoxie SO 11 LaFayette 22:07.6 7:08 D 6 42 36 Greg Foster JR 9 Chittenango 22:13.3 7:10 B 20 43 37 Nick Stogsdill JR 10 Marcellus 22:14.9 7:10 B 21 44 38 Chad Goyer SR 6 East Syracuse-Minoa 22:15.3 7:10 A 11 45 39 Jared Bard FR 18 Jordan-Elbridge 22:16.7 7:11 C 7 46 40 Steve Episcopo SR 7 East Syracuse-Minoa 22:20.1 7:12 A 12 47 41 Andrew Scibilia FR 19 Jamesville-Dewitt 22:25.5 7:14 A 13 48 42 Tylor Hubert SO 12 Tully 22:26.6 7:14 C 8 49 43 Calvin Decarlo SR 8 Tully 22:32.5 7:16 C 9 50 Anderson Fish JR 11 East Syracuse-Minoa 22:34.5 7:16 A 14 51 44 Nick Harron FR 20 Jamesville-Dewitt 22:35.9 7:17 A 15 52 45 Thomas Hsaio FR 21 Jamesville-Dewitt 22:36.5 7:17 A 16 53 46 Ben Sims JR 12 Fabius-Pompey 22:37.1 7:17 D 7 54 47 Tim Raner FR 22 Mexico 22:40.8 7:18 B 22 55 48 Rob Patterson SO 13 Jordan-Elbridge 22:41.1 7:19 C 10 56 49 Brett Muench SO 14 Fabius-Pompey 22:47.3 7:21 D 8 57 50 Kevin Schafer SR 9 Jamesville-Dewitt 22:51.0 7:22 A 17 58 51 Mickey Noble FR 23 Fulton 22:52.0 7:22 A 18 59 52 Andrew Orzell SO 15 Westhill 22:52.7 7:22 B 23 60 53 Mike Hogen FR 24 Marcellus 22:53.2 7:22 B 24 61 54 Blaise Knapp SR 10 Tully 22:53.4 7:23 C 11 62 55 Owen Sheppard JR 13 Skaneateles 22:57.3 7:24 C 12 63 56 David Graf SO 16 Westhill 23:00.0 7:25 B 25 64 57 Ryan Ekund JR 14 Chittenango 23:01.2 7:25 B 26 65 58 Nick Munoff JR 15 Chittenango 23:04.2 7:26 B 27 66 Brendan McNamara SO 17 Jamesville-Dewitt 23:05.4 7:26 A 19 67 59 Bill Direnzo FR 25 Jordan-Elbridge 23:09.3 7:28 C 13 68 Drew Steiger SO 18 Tully 23:16.5 7:30 C 14 69 Rodney Tilkins FR 26 Pulaski 23:17.3 7:30 D 9 70 Chris Beaudet JR 16 East Syracuse-Minoa 23:20.0 7:31 A 20 71 Edward Loftus FR 27 East Syracuse-Minoa 23:21.7 7:32 A 21 72 60 Michael Danaher FR 28 Skaneateles 23:26.4 7:33 C 15 73 Tom Kotapka SO 19 LaFayette 23:29.6 7:34 D 10 74 61 Matt Nichols FR 29 Hannibal 23:33.6 7:35 C 16 75 62 Nate Schwab JR 17 Skaneateles 23:52.1 7:41 C 17 76 63 Jon Leubner JR 18 Skaneateles 23:52.4 7:42 C 18 77 64 Nick Hanggi SR 11 Chittenango 23:57.2 7:43 B 28 78 65 Brandon Meyers FR 30 Chittenango 24:02.0 7:45 B 29 79 66 Joe Giarrusso FR 31 Westhill 24:03.3 7:45 B 30 80 67 Jack Gugel 8 1 Jordan-Elbridge 24:07.3 7:46 C 19 81 68 Nick Hullihen SO 20 Marcellus 24:12.2 7:48 B 31 82 69 Jacob Teeter FR 32 Chittenango 24:31.1 7:54 B 32 83 Sam Wormuth SO 21 Jamesville-Dewitt 24:38.2 7:56 A 22 84 70 Joel Kinville SR 12 Hannibal 24:49.2 8:00 C 20 85 71 Alan Cronk FR 33 Fulton 24:52.6 8:01 A 23 86 72 Ryan Carpenter JR 19 Fabius-Pompey 24:59.9 8:03 D 11 87 Declan Edwardson SO 22 Chittenango 25:09.9 8:06 B 33 88 73 Jared Downing JR 20 Hannibal 25:32.0 8:14 C 21 89 74 Will Dougherty FR 34 Skaneateles 25:46.5 8:18 C 22 90 75 Dustin Barbara SR 13 Hannibal 26:11.4 8:26 C 23 91 Phil Lipski SO 23 Tully 26:41.4 8:36 C 24 92 76 Tyler Windhausen SO 24 Fabius-Pompey 26:47.8 8:38 D 12 93 77 Joe Dugan JR 21 Skaneateles 26:48.1 8:38 C 25 94 Don Chrysler SR 14 Fabius-Pompey 27:40.7 8:55 D 13 95 78 Kaleb Zedack FR 35 Mexico 27:52.3 8:59 B 34 96 Brandon Chrysler SO 25 Fabius-Pompey 27:57.6 9:00 D 14 97 79 Douglas Draughn SR 15 Fulton 29:06.4 9:23 A 24 98 Brian O'Conner FR 36 Chittenango 29:19.6 9:27 B 35 99 Mike Alfieris SO 26 Jamesville-Dewitt 30:55.1 9:58 A 25 100 Zach Gretsky FR 37 LaFayette 42:01.9 13:32 D 15 101 John Sagor FR 38 Chittenango 44:08.3 14:13 B 36
------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 24 Marcellus (20:02.1 100:10.5) ================================================= 1 1 Mike Epp JR 19:19.6 2 2 Greg Massara SR 19:49.5 3 5 Matt Tompkins JR 20:06.9 4 7 John Bell SO 20:14.3 5 9 Justin Garn FR 20:40.2 6 ( 11) Eric Morris JR 20:50.4 7 ( 14) Adam Pirro SO 21:07.8
2. 82 East Syracuse-Minoa (21:05.1 105:25.3) ================================================= 1 3 Michael Moon FR 19:56.1 2 10 Brandon Miller FR 20:47.6 3 12 Connor Garris JR 20:53.2 4 28 Nolan Garris FR 21:53.8 5 29 Tommy Schneible FR 21:54.6 6 ( 38) Chad Goyer SR 22:15.3 7 ( 40) Steve Episcopo SR 22:20.1
3. 115 Tully (21:18.9 106:34.2) ================================================= 1 6 Zach Zgardzinski FR 20:07.5 2 8 Dan Eichorn SO 20:18.0 3 25 Dan LaForce SO 21:37.3 4 34 Noah Paccia FR 22:04.8 5 42 Tylor Hubert SO 22:26.6 6 ( 43) Calvin Decarlo SR 22:32.5 7 ( 54) Blaise Knapp SR 22:53.4
4. 158 Fabius-Pompey (21:59.6 109:57.7) ================================================= 1 19 Jake Elter SR 21:25.4 2 20 Sam Fragola FR 21:31.3 3 24 Steven Young SO 21:36.6 4 46 Ben Sims JR 22:37.1 5 49 Brett Muench SO 22:47.3 6 ( 72) Ryan Carpenter JR 24:59.9 7 ( 76) Tyler Windhausen SO 26:47.8
5. 163 Jamesville-Dewitt (22:02.9 110:14.3) ================================================= 1 17 Devan Ramachadran SR 21:14.7 2 30 Conor Kissane FR 21:58.3 3 31 David Potocki FR 21:59.9 4 41 Andrew Scibilia FR 22:25.5 5 44 Nick Harron FR 22:35.9 6 ( 45) Thomas Hsaio FR 22:36.5 7 ( 50) Kevin Schafer SR 22:51.0
6. 174 Westhill (22:04.6 110:22.8) ================================================= 1 16 Will Downs SO 21:10.3 2 23 Ryan Brennan SR 21:35.3 3 27 Colin Burke SO 21:44.5 4 52 Andrew Orzell SO 22:52.7 5 56 David Graf SO 23:00.0 6 ( 66) Joe Giarrusso FR 24:03.3
7. 191 Mexico (23:01.6 115:08.0) ================================================= 1 15 Richard Delong SO 21:09.0 2 18 Josh Hutchinson JR 21:23.0 3 33 Austin Moore FR 22:02.9 4 47 Tim Raner FR 22:40.8 5 78 Kaleb Zedack FR 27:52.3
8. 205 Marcellus (2) (22:30.6 112:32.9) ================================================= 1 21 Colin Webster FR 21:31.6 2 26 James Garcia FR 21:41.0 3 37 Nick Stogsdill JR 22:14.9 4 53 Mike Hogen FR 22:53.2 5 68 Nick Hullihen SO 24:12.2
9. 217 Jordan-Elbridge (22:28.0 112:19.6) ================================================= 1 4 Derrick Cheney JR 20:05.2 2 39 Jared Bard FR 22:16.7 3 48 Rob Patterson SO 22:41.1 4 59 Bill Direnzo FR 23:09.3 5 67 Jack Gugel 8 24:07.3
10. 236 Fulton (23:53.5 119:27.5) ================================================= 1 13 Kyle Kemp SO 21:01.5 2 22 Jim Ireland JR 21:35.0 3 51 Mickey Noble FR 22:52.0 4 71 Alan Cronk FR 24:52.6 5 79 Douglas Draughn SR 29:06.4
11. 247 Chittenango (22:51.4 114:16.8) ================================================= 1 32 Lucas Rogers FR 22:00.9 2 36 Greg Foster JR 22:13.3 3 57 Ryan Ekund JR 23:01.2 4 58 Nick Munoff JR 23:04.2 5 64 Nick Hanggi SR 23:57.2 6 ( 65) Brandon Meyers FR 24:02.0 7 ( 69) Jacob Teeter FR 24:31.1
12. 314 Skaneateles (23:59.0 119:54.7) ================================================= 1 55 Owen Sheppard JR 22:57.3 2 60 Michael Danaher FR 23:26.4 3 62 Nate Schwab JR 23:52.1 4 63 Jon Leubner JR 23:52.4 5 74 Will Dougherty FR 25:46.5 6 ( 77) Joe Dugan JR 26:48.1
13. 314 Hannibal (24:26.5 122:12.2) ================================================= 1 35 Sam Malone SR 22:06.0 2 61 Matt Nichols FR 23:33.6 3 70 Joel Kinville SR 24:49.2 4 73 Jared Downing JR 25:32.0 5 75 Dustin Barbara SR 26:11.4
Incomplete Teams:
Grimes-Ludden Peter Lynch FR , Billy Blasland FR , Aaron Foran FR
LaFayette CJ Haight SO , Dan Hughes JR , Scott Hoxie SO , Tom Kotapka SO
Pulaski Rodney Tilkins FR
Girls
THE 2009 OHSL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS CATO-MERIDIAN HIGH SCHOOL - OCTOBER 24 GIRLS JV RACE - 3.1 MILES
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- GRADE CLASS PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE PLACE -------------------------------------------------------------------------------- 1 Taillear Denick JR 1 Tully 23:16.0 7:30 C 1 2 Caroline Edinger JR 2 Tully 23:40.9 7:38 C 2 3 1 Rebecca Doss JR 3 Jamesville-Dewitt 23:56.0 7:43 A 1 4 2 Amber Blom SO 1 Jamesville-Dewitt 23:58.0 7:43 A 2 5 3 Hannah Cadwell FR 1 Jamesville-Dewitt 23:58.7 7:44 A 3 6 4 Michelle Karker SO 2 Cazenovia 24:10.8 7:47 C 3 7 5 Maddie Balman SO 3 Marcellus 24:50.3 8:00 B 1 8 6 Megan Clark JR 4 Jamesville-Dewitt 24:50.6 8:00 A 4 9 7 Briana Newman SR 1 Westhill 25:15.1 8:08 B 2 10 8 Sarah Fellows SR 2 Cazenovia 25:18.1 8:09 C 4 11 9 Hayley Knox JR 5 Marcellus 25:20.1 8:10 B 3 12 Mindy Farnham SR 3 Tully 25:22.5 8:11 C 5 13 10 Margaret Wolsey FR 2 Cazenovia 25:24.0 8:11 C 6 14 11 Shelby Weinstein SO 4 Jamesville-Dewitt 25:27.4 8:12 A 5 15 12 Liz Sheridan SR 4 Westhill 25:32.1 8:14 B 4 16 13 Hannah Redmond SR 5 Jamesville-Dewitt 25:35.8 8:15 A 6 17 Caroline Gasparini SO 5 Fabius-Pompey 25:36.4 8:15 D 1 18 Alex Acosta SR 6 Tully 25:42.4 8:17 C 7 19 14 Maeve McClusky FR 3 Pulaski 25:45.4 8:18 D 2 20 15 Giselle Haynes SO 6 Jamesville-Dewitt 26:04.0 8:24 A 7 21 16 Sarah Francesconi SO 7 Marcellus 26:06.0 8:25 B 5 22 Samantha Grabowski FR 4 Fabius-Pompey 26:08.3 8:25 D 3 23 17 Carolyn Mooney SO 8 Jamesville-Dewitt 26:21.1 8:29 A 8 24 18 Cassie Regan SR 7 Chittenango 26:28.4 8:32 B 6 25 19 Emma Wolsey SO 9 Cazenovia 26:42.2 8:36 C 8 26 20 Holly Deng FR 5 Jamesville-Dewitt 26:49.3 8:38 A 9 27 21 Shelby Rohadfax SO 10 Jamesville-Dewitt 26:54.9 8:40 A 10 28 22 Irene Hartnett JR 6 Westhill 26:55.7 8:41 B 7 29 23 Evie Davis FR 6 Jamesville-Dewitt 27:03.3 8:43 A 11 30 24 Sarah Simons FR 7 Pulaski 27:12.2 8:46 D 4 31 25 Katie Woodworth SR 8 Cazenovia 27:16.1 8:47 C 9 32 Emily Cosbar JR 7 Skaneateles 27:19.9 8:48 C 10 33 26 Emily McClusky JR 8 Pulaski 27:20.4 8:48 D 5 34 27 Alyssa Giarrosso SR 9 Chittenango 27:24.6 8:50 B 8 35 Soutar Breanna FR 8 Weedsport 27:25.5 8:50 D 6 36 Amy Barkauskas SR 10 East Syracuse-Minoa 27:39.6 8:55 A 12 37 28 Kaitlyn Murphy JR 9 Jamesville-Dewitt 27:40.3 8:55 A 13 38 Sarah Knapp FR 9 Jordan-Elbridge 27:42.7 8:56 C 11 39 Meghan Dwyer FR 10 Skaneateles 27:46.5 8:57 C 12 40 29 Ulyana Nikolayeva SO 11 Pulaski 28:05.7 9:03 D 7 41 30 Leda Brittenham SO 12 Marcellus 28:11.3 9:05 B 9 42 31 Emily Russo JR 10 Westhill 28:18.8 9:07 B 10 43 Bocian Amber FR 11 Weedsport 28:23.7 9:09 D 8 44 Dana Mazza SR 11 Fabius-Pompey 28:31.1 9:11 D 9 45 32 Allison Moran FR 12 Marcellus 28:31.6 9:11 B 11 46 33 Katie Stogsdill FR 13 Marcellus 28:34.1 9:12 B 12 47 34 Shelby Vecchio SR 12 Chittenango 28:45.0 9:16 B 13 48 35 Mary Turk SO 13 Chittenango 29:01.1 9:21 B 14 49 36 Kaitlyn Colle SR 13 Marcellus 29:43.8 9:35 B 15 50 37 Erica Reale SO 14 Chittenango 29:47.2 9:36 B 16 51 38 Gwen Anderson SO 15 Chittenango 29:48.8 9:36 B 17 52 Gilfus Natalie FR 14 Weedsport 29:50.1 9:37 D 10 53 39 Lilly Rizzo JR 11 Jamesville-Dewitt 30:01.4 9:40 A 14 54 40 Hannah LaFlamme SO 16 Pulaski 30:10.4 9:43 D 11 55 Morgan Fisher JR 12 Skaneateles 30:27.6 9:49 C 13 56 41 Tea Hyde SO 17 Chittenango 31:10.2 10:02 B 18 57 42 Maggie Simizon SO 18 Jamesville-Dewitt 31:20.5 10:06 A 15 58 Rachel Gullotta SO 19 Fabius-Pompey 31:25.1 10:07 D 12 59 43 Taylor Brosnan SR 14 Pulaski 31:27.0 10:08 D 13 60 Katie Bard SR 15 Jordan-Elbridge 31:44.8 10:14 C 14 61 Thompson Cassidy JR 13 Weedsport 32:37.2 10:30 D 14 62 Christie Smith SO 20 Jordan-Elbridge 32:47.3 10:34 C 15 63 44 Heather West FR 15 Westhill 34:06.0 10:59 B 19 64 45 Tarissa Atkinson SO 21 Pulaski 35:14.9 11:21 D 15
------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 23 Jamesville-Dewitt (24:26.2 122:10.7) ================================================= 1 1 Rebecca Doss JR 23:56.0 2 2 Amber Blom SO 23:58.0 3 3 Hannah Cadwell FR 23:58.7 4 6 Megan Clark JR 24:50.6 5 11 Shelby Weinstein SO 25:27.4 6 ( 13) Hannah Redmond SR 25:35.8 7 ( 15) Giselle Haynes SO 26:04.0
2. 66 Cazenovia (25:46.3 128:51.2) ================================================= 1 4 Michelle Karker SO 24:10.8 2 8 Sarah Fellows SR 25:18.1 3 10 Margaret Wolsey FR 25:24.0 4 19 Emma Wolsey SO 26:42.2 5 25 Katie Woodworth SR 27:16.1
3. 92 Marcellus (26:35.9 132:59.3) ================================================= 1 5 Maddie Balman SO 24:50.3 2 9 Hayley Knox JR 25:20.1 3 16 Sarah Francesconi SO 26:06.0 4 30 Leda Brittenham SO 28:11.3 5 32 Allison Moran FR 28:31.6 6 ( 33) Katie Stogsdill FR 28:34.1 7 ( 36) Kaitlyn Colle SR 29:43.8
4. 109 Jamesville-Dewitt (2) (26:57.8 134:48.9) ================================================= 1 17 Carolyn Mooney SO 26:21.1 2 20 Holly Deng FR 26:49.3 3 21 Shelby Rohadfax SO 26:54.9 4 23 Evie Davis FR 27:03.3 5 28 Kaitlyn Murphy JR 27:40.3 6 ( 39) Lilly Rizzo JR 30:01.4 7 ( 42) Maggie Simizon SO 31:20.5
5. 116 Westhill (28:01.6 140:07.7) ================================================= 1 7 Briana Newman SR 25:15.1 2 12 Liz Sheridan SR 25:32.1 3 22 Irene Hartnett JR 26:55.7 4 31 Emily Russo JR 28:18.8 5 44 Heather West FR 34:06.0
6. 133 Pulaski (27:42.9 138:34.1) ================================================= 1 14 Maeve McClusky FR 25:45.4 2 24 Sarah Simons FR 27:12.2 3 26 Emily McClusky JR 27:20.4 4 29 Ulyana Nikolayeva SO 28:05.7 5 40 Hannah LaFlamme SO 30:10.4 6 ( 43) Taylor Brosnan SR 31:27.0 7 ( 45) Tarissa Atkinson SO 35:14.9
7. 151 Chittenango (28:17.3 141:26.3) ================================================= 1 18 Cassie Regan SR 26:28.4 2 27 Alyssa Giarrosso SR 27:24.6 3 34 Shelby Vecchio SR 28:45.0 4 35 Mary Turk SO 29:01.1 5 37 Erica Reale SO 29:47.2 6 ( 38) Gwen Anderson SO 29:48.8 7 ( 41) Tea Hyde SO 31:10.2
Incomplete Teams:
Tully Taillear Denick JR , Caroline Edinger JR , Mindy Farnham SR , Alex Acosta SR
Fabius-Pompey Caroline Gasparini SO , Samantha Grabowski FR , Dana Mazza SR , Rachel Gullotta SO
Skaneateles Emily Cosbar JR , Meghan Dwyer FR , Morgan Fisher JR