DyeStat


The Internet Home of Track & Field




Section 7 State Qualifier

Champagne and and Hartung sweep distance races

Saturday, June 6, 2009 - Ausable HS, Clintonville, NY

Results - Boys - Girls
courtesy of plattsburgh Press Republican
Results

Boys
3,200 relay -- 1, Beekmantown (Trombley, Tallon, Waite, Courneene), 8:21.7. 2, Peru, 8:25.5. 3, PHS, 9:53.5.

110 hurdles -- 1, Du. Scott (Ti), 15.5. 2, Dunham (PHS), 15.9. 3, Hendrix (P), 17.2.

100 -- 1, Williams (Sar), 10.7. 2, Tavano (P), 11.5. 3, Prentiss (AV), J11.5.

1,600 -- 1, Champagne (SC), 4:30.6. 2, Berube (Ti), 4:46. 3, DeWitt (SC), 4:46.3.

400 relay -- 1, Peru (Turgeon, Duvall, Tavano, Leta), 44.8. 2, Beekmantown, 45.1. 3, Ticonderoga, 45.8.

400 -- 1, Davis (AV), 51.3. 2, Ziemer (SC), 53.2. 3, Leta (P), 54.

400 hurdles -- 1, Pageau (Sar), 56.2. 2, Garren (Beek), 58.8. 3, Ashline (AV), 1:02.4.

800 -- 1, Courneene (Beek), 2:02. 2, Crockett (PHS), 2:03.4. 3, Dawson (SL), 2:04.2.

200 -- 1, Williams (Sar), 21.9. 2, Tavano (P), 23.3. 3, Prentiss (AV), 23.8.

3,200 -- 1, Champagne (SC), 10:02.1. 2, Barcomb (NCCS), 10:29.6. 3, Cook (Ti), 10:38.8.

1,600 relay -- 1, Saranac (Pageau, Martindale, Turcotte, Williams), 3:28.4. 2, Seton Catholic, 3:36.4. 3, Beekmantown, 3:38.2.

Long Jump -- 1, Jo. Granger (Ti), 19-111„2. 2, Garren (Beek), 19-41„2. 3, Eom (SC), 19-21„2.

Triple Jump -- 1, De. Scott (Ti), 39-63„4. 2, Spear (Sar), 11„2.

Shot put -- 1, Clark (Ti), 46-81„4. 2, Marlow (PHS), 43-7. 3, Contarino (Ti), 39- 1„2.

Discus -- 1, Anderson (Beek), 144-51„2. 2, Favro (PHS), 115-81„2. 3, Clark (Ti), 109-9.

High Jump -- 1, Du. Scott (Ti), 6-4. 2, Brown (Sar), 5-8. 3, De. Scott (Ti), 5-6.

Pentathlon -- 1, Depo (Sar), 3,154. 2, Adas (Beek), 1,527. 3, LeBlanc (SL), 1,940
Girls
3200 relay- 1, Plattsburgh High (Deshaises, Arvisais-Anhalt, Miller, Leclerc), 10:08.9. 2, Beekmantown (Clookey, Peterson, Sapp, Weightman), 10:21.5. 3, Saranac (L. Raudenbush, Kelly, Rush, B. Raudebush), 11:32.2. 100 hurdles- 1, Honan (NCCS), 16.6. 2- Foster (NCCS), 18.2. 3- Crawford (Sar), 10.3.

100- 1, Reale (Ti), 12.6. 2, Danis (Peru), 12.8. 3, Helms (Sar).

1,500- 1, Hartung (SC), 4:42.9. 2, Rabideau (SC), 5:07.3. 3, Lajti (Peru), 5:24.5.

400 relay- 1, Ticonderoga (MacApline, Reale, Moser, Shawer), 51.4. 2, Beekmantown (Constanty, Stay, Gonyea, Landry), 51.6. 3, Peru (Dennie, Danis, Lemza, Black), 52.3.

400- 1, Lussi (LP), 60.2. 2, LeBarge (EKMW), 60.4. 3, MacAlpine (Ti), 66.5.

400 hurdles- 1, Cummings (Beek), 1:07.4. 2, Honan (NCCS), 1:11.8. 3, Bouvier (NCCS), 1:12.2. 800- 1, Roush (NCCS), 2:18.6. 2, Deshaies (PHS), 2:26.9. 3, Knapp (AV), 2:42.4.

200- 1, Reale (Ti), 26.8. 2, Constanty (Beek), 26.8. 3, Dawis (Peru), 27.4.

3,000- 1, Hartung (SC), 10:44.3. 2, Leonidas (SL), 11:58.9. 3, Rush (Sar), 12:20.8.

1,600 relay- 1, Saranac (Facteau, McIntosh, Seguin, Helms), 4:18.3. 2, Beekmantown, 4:20.1. 3, Peru, 4:27.2.

Long jump- 1, Flint (AV), 16-7. 2, Black (Peru), 15-81„2. 3, Harrington (PHS), 151„2.

Triple jump- 1, Flint (AV), 35-3. 2, Harrington (PHS), 34-2. 3, Stay (Beek), 32-1.

Shot put- 1, Helms (Sar), 30-10. 2, Sill (PHS), 29-71„2. 3, Smith (SL), 29-43„4.

Discus- 1, Daniels (PHS), 96-101„2. 2, Plumley (Sar), 87-11. 3, Bowen (Sar), 87-2.

High jump- 1, McIntosh (Sar), 4-10. 2, Gonyea (Beek), 4-6. 3 (tie), Baumbach (LP) & Mazzela (Peru), 4-4.

Pentathlon- 1, Trudeau (SL), 2408. 2, Bailey (Sar), 2300. 3, Farrington (Sar), 2189.


DyeStat Metro

DyeStat