|
|
|
|
|
|
|
Grout Invitational
New York #1 rolls out full squad for first time and romps
Saturday, October 4, 2008 - Central Park, Schenectady, NY
Results - Boys Division I Division II Division III - Girls Division I Division II Division III courtesy of Edward Menis Race distance 2.7 miles
Highlights
- New York boys # 1 Shenendehowa for the first time in 2008 rolls out its full squad and rolls to easy win taking 5 of the top 6 places beating #5 ranked Queensbury 18 - 68.
- Recent transfer Alex Leuchanka just misses course record by 2 seconds, but does earn a meet division record for his 13;17 2.7 mile effort.
- Winslow sisters, Danielle and Brittany, go 1-2 and lead state #5 Queensbury to an easy 21-68 win over Shaker to record top team of the day average. Danielle Winslow also claims top honors with her 15:10 win
Results
| Boys Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 13 Boys 2.7 Mile Run CC Division 1 ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Leuchanka, Alex Shenendehowa 4:55.5 13:17.67 1 2 Harris, Dan Shenendehowa 5:02.1 13:35.48 2 3 Petramale, Steven Lake George 5:03.8 13:40.23 4 Gallagher, Brian Queensbury 5:03.9 13:40.46 3 5 Danaher, Mike Shenendehowa 5:05.9 13:45.93 4 6 Trainor, Brian Shenendehowa 5:06.7 13:48.11 5 7 Glover, Jamie Shenendehowa 5:07.9 13:51.13 6 8 Groves, Max Ballston Spa 5:10.1 13:57.03 7 9 Tobias, Alney Lansingburgh 5:11.3 14:00.29 8 10 Miller, Isiah Middletown HS 5:11.6 14:01.12 9 11 Taylor, Chris Queensbury 5:11.7 14:01.38 10 12 Mastraccio, Frank Rome Free Academy 5:13.6 14:06.63 11 13 Doran, James La Salle 5:14.4 14:08.72 12 14 Zaid, Yosef Bethlehem 5:15.5 14:11.81 13 15 Denis, Dan Bayport-Blue HS 5:16.9 14:15.54 14 16 Underwood, Willie Lake George 5:17.2 14:16.30 17 Pavlick, Brent Shenendehowa 5:18.3 14:19.24 15 18 Carroll, Pat Queensbury 5:18.6 14:20.19 16 19 Hurley, Denis La Salle 5:18.7 14:20.40 17 20 flint, Jon Queensbury 5:19.5 14:22.56 18 21 Kimmey, Sam Shenendehowa 5:20.2 14:24.39 19 22 Goodspeed, Andrew Broadalbin-Perth 5:20.4 14:25.05 20 23 Williams, Jon Queensbury 5:20.9 14:26.31 21 24 Ferguson, Justin Broadalbin-Perth 5:22.2 14:29.75 22 25 Sousis, CJ Lansingburgh 5:24.4 14:35.75 23 26 Newell, Aaron Queensbury 5:26.7 14:42.02 24 27 Chen, Kevin Queensbury 5:27.2 14:43.26 25 28 Buscemi, Mario Bayport-Blue HS 5:28.9 14:47.94 26 29 Butters, Tyler Rome Free Academy 5:30.6 14:52.51 27 30 Badger, Mike Mohonasen 5:31.7 14:55.40 28 31 Bogden, Andrew Broadalbin-Perth 5:32.8 14:58.49 29 32 Coughlin, Eamonn La Salle 5:34.2 15:02.23 30 33 Kryphunich, Brandon Middletown HS 5:35.5 15:05.85 31 34 Rasefske, Adam Broadalbin-Perth 5:36.0 15:07.20 32 35 Morris, Jeff Bayport-Blue HS 5:36.5 15:08.53 33 36 Haun, Evan Bayport-Blue HS 5:37.5 15:11.16 34 37 Cure, Chris Guilderland 5:38.9 15:14.98 35 38 Collier, chris Bethlehem 5:39.2 15:15.62 36 39 Marcantonio, Nick Glens Falls 5:39.3 15:15.99 37 40 Hanusch, Greg Bayport-Blue HS 5:39.8 15:17.22 38 41 Stewart, Jeremy La Salle 5:40.2 15:18.37 39 42 Butters, Connor Rome Free Academy 5:41.8 15:22.88 40 43 Ray, Joe Bayport-Blue HS 5:43.1 15:26.17 41 44 Stevens, Randy Bayport-Blue HS 5:43.5 15:27.38 42 45 Custer, Adam Ballston Spa 5:43.9 15:28.43 43 46 Constantine, Shane Ballston Spa 5:44.2 15:29.33 44 47 Reakes, RJ Broadalbin-Perth 5:45.0 15:31.44 45 48 Wujciak, Ryan Ballston Spa 5:45.2 15:31.88 46 49 Lee Dan, Mahoney Guilderland 5:47.0 15:36.75 47 50 King, Rinchen Hendrick Hudson 5:47.2 15:37.26 48 51 Reakes, Austin Broadalbin-Perth 5:47.3 15:37.61 49 52 Demand, Dalijah Lansingburgh 5:47.5 15:38.04 50 53 McCarey, Mark Middletown HS 5:48.2 15:39.95 51 54 Becker, Austin Broadalbin-Perth 5:48.6 15:41.20 52 55 Palmerino, Dan Amsterdam 5:48.9 15:41.82 53 56 Lee, Colin Glens Falls 5:49.8 15:44.30 54 57 Reger, Dylan Mohonasen 5:52.3 15:51.02 55 58 Thane, Ian Amsterdam 5:52.4 15:51.27 56 59 Lee, Dan Bethlehem 5:53.5 15:54.36 57 60 Joseph, Davonne Middletown HS 5:54.0 15:55.63 58 61 Davis, Matt Glens Falls 5:54.1 15:55.87 59 62 Grant-Knight, Connor Ballston Spa 5:55.6 15:59.97 60 63 Carson, Devon Middletown HS 5:56.6 16:02.70 61 64 Frieder, Steven Hendrick Hudson 5:57.0 16:03.82 62 65 Scardera, Albert Lansingburgh 5:57.8 16:05.92 63 66 Davis, Mike Glens Falls 5:58.1 16:06.73 64 67 Martin, Lucas Bethlehem 5:59.6 16:10.78 65 68 Field, Nick La Salle 6:00.7 16:13.66 66 69 Ash, Ryan Glens Falls 6:01.0 16:14.55 67 70 Mitchell, Joe Mohonasen 6:02.3 16:18.01 68 71 Donohue, Eddie Middletown HS 6:02.5 16:18.72 69 72 Mastraccio, Joseph Rome Free Academy 6:02.8 16:19.34 70 73 Friere, Zack Glens Falls 6:03.0 16:19.93 71 74 DeNeuville, Cameron Amsterdam 6:04.3 16:23.51 72 75 Thiem, Walter Ballston Spa 6:05.5 16:26.63 73 76 Simeone, Matthew Bethlehem 6:06.3 16:28.83 74 77 O'Brien, Gavin La Salle 6:07.0 16:30.84 75 78 Donahue, Justin Guilderland 6:07.5 16:32.22 76 79 Whalen, Chris Guilderland 6:07.8 16:33.05 77 80 Dewey, Kagen Rome Free Academy 6:09.6 16:37.82 78 81 Wukitsch, Erik Bethlehem 6:09.8 16:38.30 79 82 Lanzi, Giuseppe Amsterdam 6:10.0 16:38.80 80 83 Lennon, DJ Lansingburgh 6:10.2 16:39.35 81 84 Stoll, Charlie Hendrick Hudson 6:10.7 16:40.70 82 85 Applegate, Jason Mohonasen 6:11.9 16:43.90 83 86 Trautner, Brandon Rome Free Academy 6:12.8 16:46.54 84 87 Genender, David Middletown HS 6:13.9 16:49.31 85 88 Dyer, Bryan Guilderland 6:15.4 16:53.47 86 89 Platt, Billy Amsterdam 6:16.0 16:54.98 87 90 Morrone, Pete Amsterdam 6:17.9 17:00.31 88 91 Barnes, Jason Lake George 6:18.1 17:00.85 92 White, Jeff Hendrick Hudson 6:19.0 17:03.15 89 93 Gymburch, thomas Rome Free Academy 6:20.0 17:05.84 90 94 DuFresne, Rick Amsterdam 6:20.7 17:07.70 91 95 Masto, Matt Guilderland 6:21.8 17:10.62 92 96 Graziani, Greg Hendrick Hudson 6:23.2 17:14.60 93 97 Sheehan, Kyle Mohonasen 6:24.7 17:18.58 94 98 Gaspar, Chris Hendrick Hudson 6:26.0 17:22.07 95 99 Monk, Brian Hendrick Hudson 6:30.8 17:34.92 96 100 Schnapp, Austin Lansingburgh 6:33.4 17:42.02 97 101 Dooris, Chris Lansingburgh 6:34.2 17:44.36 98 102 Benson, Tom Guilderland 6:38.6 17:56.09 99 103 Jelley, Richard Lake George 6:39.9 17:59.64 104 Rappazzo, Garrett La Salle 6:42.0 18:05.40 100 105 Dean, CJ Mohonasen 7:22.7 19:55.06 101 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Shenendehowa 18 1 2 4 5 6 15 19 Total Time: 1:08:18.32 Average: 13:39.67 2 Queensbury High School 68 3 10 16 18 21 24 25 Total Time: 1:10:50.90 Average: 14:10.18 3 Bayport-Blue HS 145 14 26 33 34 38 41 42 Total Time: 1:14:40.39 Average: 14:56.08 4 Broadalbin-Perth 148 20 22 29 32 45 49 52 Total Time: 1:14:31.93 Average: 14:54.39 5 La Salle 164 12 17 30 39 66 75 100 Total Time: 1:15:03.38 Average: 15:00.68 6 Ballston Spa 200 7 43 44 46 60 73 Total Time: 1:16:26.64 Average: 15:17.33 7 Middletown HS 210 9 31 51 58 61 69 85 Total Time: 1:16:45.25 Average: 15:21.05 8 Lansingburgh 225 8 23 50 63 81 97 98 Total Time: 1:16:59.35 Average: 15:23.87 9 Rome Free Academy 226 11 27 40 70 78 84 90 Total Time: 1:17:19.18 Average: 15:27.84 10 Bethlehem 245 13 36 57 65 74 79 Total Time: 1:18:01.40 Average: 15:36.28 11 Glens Falls 281 37 54 59 64 67 71 Total Time: 1:19:17.44 Average: 15:51.49 12 Guilderland 321 35 47 76 77 86 92 99 Total Time: 1:20:50.47 Average: 16:10.10 13 Mohonasen 328 28 55 68 83 94 101 Total Time: 1:21:06.91 Average: 16:13.39 14 Amsterdam 348 53 56 72 80 87 88 91 Total Time: 1:21:30.38 Average: 16:18.08 15 Hendrick Hudson 374 48 62 82 89 93 95 96 Total Time: 1:22:39.53 Average: 16:31.91
Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 14 Boys 2.7 Mile Run CC Division 2 ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Kumar, Manu Yorktown 5:04.0 13:40.77 1 2 Hehir, Martin Washingtonville 5:05.8 13:45.45 2 3 Pereira, Mike Suffern 5:08.5 13:52.79 3 4 Pagano, Marshall Niskayuna 5:12.0 14:02.26 4 5 McKenna, Kevin Suffern 5:12.8 14:04.50 5 6 Murtha, Tyler Connetquot 5:13.0 14:04.93 6 7 Frigge, Tyler Suffern 5:13.2 14:05.63 7 8 Young, Eric Shaker 5:15.1 14:10.74 8 9 Moloney, Eddie Washingtonville 5:15.6 14:12.09 9 10 DiSalvo, Vinny Washingtonville 5:15.8 14:12.59 10 11 Mitchell, Johnny Suffern 5:16.2 14:13.75 11 12 Egan, Ryan Shaker 5:17.5 14:17.12 12 13 Gutbrodt, Kyle Averill Park 5:17.9 14:18.15 13 14 Galasso, Terence Suffern 5:18.3 14:19.19 14 15 McNeilly, Jack Washingtonville 5:19.1 14:21.49 15 16 Galasso, Aiden Suffern 5:21.8 14:28.67 16 17 Peterson, Patrick Gloversville 5:25.8 14:39.48 17 18 Libruk, Mike Shaker 5:26.6 14:41.67 18 19 D'Souza, Ethan Niskayuna 5:27.3 14:43.55 19 20 Krause, Zach Connetquot 5:28.0 14:45.36 20 21 Barbera, Rich Suffern 5:28.5 14:46.89 21 22 Humphrey, Carter Yorktown 5:28.6 14:47.19 22 23 Collins, Harry Averill Park 5:30.3 14:51.67 23 24 Foster, Kyle Shaker 5:30.5 14:52.22 24 25 Lombardi, Mike Connetquot 5:30.6 14:52.58 25 26 Morais, Nick Washingtonville 5:31.0 14:53.70 26 27 Dosch, Stefan Niskayuna 5:31.1 14:53.98 27 28 Recchila, Ryan Shaker 5:32.4 14:57.33 28 29 McTague, Ryan Niskayuna 5:33.5 15:00.31 29 30 Gilgore, Alex Scotia-Glenville 5:34.1 15:02.01 30 31 Kraines, Ben Scotia-Glenville 5:34.3 15:02.39 31 32 Kiley-Bergen, Peter Averill Park 5:34.4 15:02.86 32 33 Reilly, Brendan Columbia 5:34.5 15:03.13 33 34 Davis, Ashanti Columbia 5:35.9 15:06.72 34 35 Grenci, Andrew Yorktown 5:36.5 15:08.44 35 36 Hollinger, Rob Averill Park 5:37.4 15:10.83 36 37 Carey, Matt Columbia 5:38.3 15:13.36 37 38 Casper, Andrew Cohoes 5:39.6 15:16.93 38 39 McFadden, Sam Averill Park 5:40.3 15:18.57 39 40 Sgroi, Anthony Connetquot 5:40.4 15:18.93 40 41 Moore, Alex Yorktown 5:40.5 15:19.16 41 42 Notar, Anthony Schalmont 5:41.0 15:20.64 42 43 Serafini, Louis Niskayuna 5:41.5 15:22.05 43 44 Mayhew, Cooper Columbia 5:41.6 15:22.27 44 45 Elenterio, Mike Connetquot 5:43.2 15:26.49 45 46 DiCaprio, Nick Schenectady 5:45.1 15:31.63 47 Kennedy, Nick Schenectady 5:46.8 15:36.35 48 O'Connor, Brian Shaker 5:48.5 15:40.79 46 49 McConkey, Brian Shaker 5:49.0 15:42.24 47 50 Adamo, Matt Yorktown 5:49.4 15:43.39 48 51 Costanzo, Dom Connetquot 5:49.6 15:43.71 49 52 Naumann, Alexei Yorktown 5:50.3 15:45.79 50 53 Rumfelt, Charlie Scotia-Glenville 5:50.5 15:46.32 51 54 Zabin, Jon Scotia-Glenville 5:50.7 15:46.84 52 55 Policastro, Anthony Connetquot 5:51.3 15:48.46 53 56 Berna, Mike Columbia 5:52.6 15:52.04 54 57 Wicks, Corey Scotia-Glenville 5:53.4 15:54.08 55 58 DiCaprio, Kyle Schenectady 5:56.3 16:02.01 59 Billings, Paul Cohoes 5:56.8 16:03.18 56 60 Holz, Nick South Glens Falls 5:57.1 16:03.93 57 61 Naumann, Roland Yorktown 5:57.4 16:04.81 58 62 Bielli, James Gloversville 5:57.6 16:05.33 59 63 Norton, Tyler Albany 5:58.0 16:06.50 60 64 Feeney, Zach Cohoes 5:58.2 16:06.98 61 65 Silveira, Don Gloversville 5:58.4 16:07.51 62 66 Lyons, Patrick South Glens Falls 6:01.1 16:14.97 63 67 Ryan, Matthew Albany 6:01.6 16:16.28 64 68 DeWald, Robbie Niskayuna 6:03.9 16:22.34 65 69 Baggetta, Xavier Schalmont 6:06.9 16:30.54 66 70 Erby, Matt Columbia 6:08.6 16:35.16 67 71 Pasanen, Jacob Averill Park 6:10.1 16:39.21 68 72 Batease, Matt Schenectady 6:10.2 16:39.51 73 Stone, Ethan South Glens Falls 6:10.3 16:39.80 69 74 Pettit, John Albany 6:11.2 16:42.26 70 75 Morse, Brendan Albany 6:11.5 16:42.96 71 76 Cummings, Rick C B A 6:14.1 16:49.84 72 77 Staats, Ethan Columbia 6:15.5 16:53.61 73 78 Albrecht, Matt Gloversville 6:16.4 16:56.10 74 79 Conboy, Thomas Albany 6:19.0 17:03.14 75 80 Friedman, Harry Albany 6:22.2 17:11.89 76 81 Urbanski, Tom Schalmont 6:23.0 17:13.92 77 82 Pinkerton, Darryl Gloversville 6:24.7 17:18.61 78 83 Castiglia, Cody Schalmont 6:28.0 17:27.45 79 84 Lounello, Mark C B A 6:29.3 17:31.01 80 85 Blais, Tim Cohoes 6:37.7 17:53.81 81 86 Kranick, Anthony Schalmont 6:39.8 17:59.22 82 87 Zabin, Tom Scotia-Glenville 6:40.0 17:59.86 83 88 Cass, David South Glens Falls 6:42.5 18:06.64 84 89 Ramsey, Cory C B A 6:45.2 18:14.01 85 90 Popa, Matt Schalmont 6:49.3 18:25.06 86 91 Naughter, John C B A 6:49.8 18:26.36 87 92 McMillan, Vince Cohoes 6:50.5 18:28.22 88 93 Emijh, Tyler Schalmont 6:53.8 18:37.02 89 94 Cohen, Declan C B A 6:56.5 18:44.39 90 95 Madelone, Jake South Glens Falls 7:14.8 19:33.81 91 96 Crofut, Jared South Glens Falls 7:58.2 21:30.95 92 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Suffern 40 3 5 7 11 14 16 21 Total Time: 1:10:35.86 Average: 14:07.18 2 Washingtonville 62 2 9 10 15 26 Total Time: 1:11:25.32 Average: 14:17.07 3 Shaker 90 8 12 18 24 28 46 47 Total Time: 1:12:59.08 Average: 14:35.82 4 Niskayuna 122 4 19 27 29 43 65 Total Time: 1:14:02.15 Average: 14:48.43 5 Connetquot 136 6 20 25 40 45 49 53 Total Time: 1:14:28.29 Average: 14:53.66 6 Averill Park 143 13 23 32 36 39 68 Total Time: 1:14:42.08 Average: 14:56.42 7 Yorktown 147 1 22 35 41 48 50 58 Total Time: 1:14:38.95 Average: 14:55.79 8 Columbia 202 33 34 37 44 54 67 73 Total Time: 1:16:37.52 Average: 15:19.51 9 Scotia-Glenville 219 30 31 51 52 55 83 Total Time: 1:17:31.64 Average: 15:30.33 10 Gloversville 290 17 59 62 74 78 Total Time: 1:21:07.03 Average: 16:13.41 11 Cohoes 324 38 56 61 81 88 Total Time: 1:23:49.12 Average: 16:45.83 12 Albany 340 60 64 70 71 75 76 Total Time: 1:22:51.14 Average: 16:34.23 13 Schalmont 346 42 66 77 79 82 86 89 Total Time: 1:24:31.77 Average: 16:54.36 14 South Glens Falls 364 57 63 69 84 91 92 Total Time: 1:26:39.15 Average: 17:19.83 15 C B A 414 72 80 85 87 90 Total Time: 1:29:45.61 Average: 17:57.13
Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 10 Boys 2.7 Mile Run CC Division C ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Sturges, Gabe Catskill 5.2 14.05 1 2 Gilbert, Casey Berlin Central 5.3 14.18 2 3 Nowik, Dylan Rhinebeck 5:23.0 14:32.00 3 4 Wills, Zak Rhinebeck 5:27.1 14:43.00 4 5 Godfrey, Zak Fonda-Fultonville 5:31.5 14:55.00 5 6 Zygla, Johannes Hawthorne Valley 5:33.7 15:01.00 6 7 Oelhaf, Tomas Hawthorne Valley 5:35.2 15:05.00 7 8 Degeyter, Matthew Hawthorne Valley 5:37.8 15:12.00 8 9 Gagliatri, Guerin Mechanicville 5:39.7 15:17.00 10 McNamara, Jesse Mayfield 5:41.9 15:23.00 9 11 Blain, Cody Berlin Central 5:46.7 15:36.00 10 12 Kinney, Jeremy Tri Valley 5:47.4 15:38.00 11 13 Bootheroyd, Paul Hawthorne Valley 5:48.2 15:40.00 12 14 Buzerak, Kolin Berlin Central 5:50.0 15:45.00 13 15 Clements, Nate Mechanicville 5:51.2 15:48.00 16 Hebert, R.J. Berlin Central 5:51.5 15:49.00 14 17 Gonzalez, Christian Rhinebeck 5:53.4 15:54.00 15 18 Freeman, Mike Tri Valley 5:53.7 15:55.00 16 19 Riordan, Tom Tri Valley 5:53.7 15:55.00 17 20 Ocean, Max Hawthorne Valley 5:54.1 15:56.00 18 21 Lavender, Damian Rhinebeck 5:54.5 15:57.00 19 22 Brady, Connor Schoharie Centra 5:54.9 15:58.00 20 23 Russell, Cody Fonda-Fultonville 5:54.9 15:58.00 21 24 DeGermain, Leon Hawthorne Valley 5:57.1 16:04.00 22 25 Gonzalez, Alirio Rhinebeck 5:57.4 16:05.00 23 26 Cruz, Angel Catskill 5:57.8 16:06.00 24 27 Doury, Westin Catskill 5:57.8 16:06.00 25 28 Scott, Michael Fonda-Fultonville 5:58.2 16:07.00 26 29 French, Alex Berlin Central 5:58.9 16:09.00 27 30 Krutz, Dave Mayfield 5:59.3 16:10.00 28 31 Murphy, Ryan Duanesburg 6:00.4 16:13.00 29 32 Bernstein, Jim Tri Valley 6:00.8 16:14.00 30 33 Siegel, Sebastian Rhinebeck 6:04.5 16:24.00 31 34 Cooper, Cody Fonda-Fultonville 6:04.5 16:24.00 32 35 Wills, Casey Rhinebeck 6:07.1 16:31.00 33 36 Brown, Doug Mayfield 6:09.3 16:37.00 34 37 Palmer, Llew Berlin Central 6:09.3 16:37.00 35 38 Norman, Josh Mayfield 6:10.0 16:39.00 36 39 Whipple, Chris Tri Valley 6:10.0 16:39.00 37 40 McNamara, Jamie Mayfield 6:11.5 16:43.00 38 41 Kenyon, Jack Duanesburg 6:12.3 16:45.00 39 42 Hoyt, Connor Berlin Central 6:13.4 16:48.00 40 43 Scofield, Tyler Schoharie Centra 6:16.7 16:57.00 41 44 Bubb, Keith Duanesburg 6:19.3 17:04.00 42 45 Jones, Sam Mayfield 6:23.4 17:15.00 43 46 Simons, Matt Catskill 6:26.3 17:23.00 44 47 Bowersox, Cooper Schoharie Centra 6:26.3 17:23.00 45 48 Therrien, Jordan Fonda-Fultonville 6:27.8 17:27.00 46 49 Perham, Bob Mayfield 6:30.4 17:34.00 47 50 Matula, Paul Stillwater 6:30.8 17:35.00 48 51 Test, Ryan Mechanicville 6:30.8 17:35.00 52 Gilgallon, Tyler Stillwater 6:32.3 17:39.00 49 53 Fish, Geoff Duanesburg 6:37.8 17:54.00 50 54 Guart, Jidda Catskill 6:39.7 17:59.00 51 55 Coughlin, Dan Catskill 6:41.9 18:05.00 52 56 Kelley, Chris Schoharie Centra 6:44.1 18:11.00 53 57 Kranick, Joe Stillwater 6:50.8 18:29.00 54 58 Dudla, Austin Stillwater 6:51.2 18:30.00 55 59 Quandt, Peter Schoharie Centra 6:52.6 18:34.00 56 60 Lynch, Ben Duanesburg 6:56.0 18:43.00 57 61 McInerney, Steve Tri Valley 6:56.7 18:45.00 58 62 Murphy, Tom Catskill 6:59.7 18:53.00 59 63 Schultz, Andrew Schoharie Centra 7:08.9 19:18.00 60 64 Desmond, Mackenzie Schoharie Centra 7:08.9 19:18.00 61 65 Zigich, Nick Stillwater 7:26.7 20:06.00 62 66 Pierce, Colin Duanesburg 7:59.7 21:35.00 63 67 Gibbons, Brendan Stillwater 8:13.7 22:13.00 64 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Hawthorne Valley 51 6 7 8 12 18 22 Total Time: 1:16:54.00 Average: 15:22.80 2 Rhinebeck 64 3 4 15 19 23 31 33 Total Time: 1:17:11.00 Average: 15:26.20 3 Berlin Central 66 2 10 13 14 27 35 40 Total Time: 1:03:33.18 Average: 12:42.64 4 Tri Valley 111 11 16 17 30 37 58 Total Time: 1:20:21.00 Average: 16:04.20 5 Fonda-Fultonville 130 5 21 26 32 46 Total Time: 1:20:51.00 Average: 16:10.20 6 Mayfield 145 9 28 34 36 38 43 47 Total Time: 1:21:32.00 Average: 16:18.40 7 Catskill 145 1 24 25 44 51 52 59 Total Time: 1:07:48.05 Average: 13:33.61 8 Schoharie Central School 215 20 41 45 53 56 60 61 Total Time: 1:27:03.00 Average: 17:24.60 9 Duanesburg 217 29 39 42 50 57 63 Total Time: 1:26:39.00 Average: 17:19.80 10 Stillwater 268 48 49 54 55 62 64 Total Time: 1:32:19.00 Average: 18:27.80
| Girls Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 11 Girls 2.7 Mile Run CC Division 1 ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Trant, Chelsea Niskayuna 6:00.8 16:14.15 1 2 Kuhn, Ekeka Glens Falls 6:06.5 16:29.44 3 Camardo, Kelly Guilderland 6:09.4 16:37.36 2 4 MacBeth, Erin Schenectady 6:16.2 16:55.54 3 5 Fish, Michelle Guilderland 6:23.1 17:14.26 4 6 Pickett, Anna Guilderland 6:23.6 17:15.62 5 7 Mossop, Erin Guilderland 6:23.8 17:16.10 6 8 Karutis, Cecilia Amsterdam 6:25.1 17:19.79 7 9 DiMura, allie Guilderland 6:27.0 17:24.83 8 10 DeStefano, Victoria Kingston HS 6:27.2 17:25.29 9 11 Balan, Nima Niskayuna 6:27.4 17:25.85 10 12 tucci, Emily Averill Park 6:27.9 17:27.19 11 13 willsey, Jackie Averill Park 6:28.4 17:28.64 12 14 Hollinger, Emma Averill Park 6:32.2 17:38.77 13 15 Buonagurio, Amanda Yorktown 6:35.3 17:47.11 14 16 Allen, Kim Middletown HS 6:37.9 17:54.34 15 17 Decunzo, Caroline Glens Falls 6:42.0 18:05.33 18 Scott, Hannah Guilderland 6:43.4 18:09.11 16 19 Ryan, Kelsey Niskayuna 6:43.8 18:10.18 17 20 Houshower, Cate Lansingburgh 6:51.6 18:31.14 18 21 Smullen, Ariel Amsterdam 6:52.0 18:32.17 19 22 Slyer, Amanda Averill Park 6:52.5 18:33.55 20 23 Meeson, Blair Lansingburgh 6:54.2 18:38.24 21 24 Trant, Shannon Niskayuna 6:54.6 18:39.44 22 25 Ottati, Morganne Amsterdam 6:56.1 18:43.41 23 26 Mason, Kayla Lansingburgh 6:58.3 18:49.20 24 27 Welch, Erin Amsterdam 7:01.6 18:58.18 25 28 Sheehan, Meghan Guilderland 7:02.0 18:59.28 26 29 Teta, Alex Lansingburgh 7:02.5 19:00.58 27 30 Barker, Micaela Lansingburgh 7:03.6 19:03.56 28 31 Schroeder, Danielle Amsterdam 7:04.6 19:06.37 29 32 Benincasa, Alyssa Kingston HS 7:06.0 19:10.00 30 33 Leonardo, Cynthia Hendrick Hudson 7:08.3 19:16.28 34 Buono, Amy Kingston HS 7:08.6 19:17.16 31 35 Ehmann, Catherine Kingston HS 7:08.7 19:17.43 32 36 Collins, Caitlyn Mohonasen 7:10.6 19:22.55 37 Rhodes, Victoria Amsterdam 7:11.2 19:24.19 33 38 Diebold, Laura Niskayuna 7:11.8 19:25.73 34 39 Nowack, Alicia Middletown HS 7:15.1 19:34.68 35 40 Nechamen, Sarah Schenectady 7:17.0 19:39.76 36 41 Pompey, Gilly Cohoes 7:18.7 19:44.29 37 42 Nicastro, Vivian Hendrick Hudson 7:20.0 19:48.01 43 Sullivan, Melissa Mohonasen 7:20.9 19:50.19 44 Lederman, Addie Yorktown 7:21.6 19:52.16 38 45 Naumann, Bea Yorktown 7:24.7 20:00.56 39 46 Montrello, Erin Niskayuna 7:29.1 20:12.44 40 47 Ayotti, Jessica Cohoes 7:34.2 20:26.33 41 48 Badalato, Lauren Kingston HS 7:38.7 20:38.26 42 49 Valentine, Diane Kingston HS 7:39.3 20:40.01 43 50 Nageli, Laura Kingston HS 7:42.5 20:48.56 44 51 Reichenbach, Louisa Schenectady 7:43.9 20:52.34 45 52 Tighe, Demi Averill Park 7:44.3 20:53.48 46 53 Canty, Bianca Lansingburgh 7:44.5 20:54.11 47 54 Round, Katie Glens Falls 7:46.9 21:00.41 55 Hernandez, Kirsty Middletown HS 7:48.8 21:05.71 48 56 Ryan, Elizabeth Cohoes 7:49.9 21:08.74 49 57 Cheung, Jinny Schenectady 7:51.2 21:12.17 50 58 Pernicano, Diana Yorktown 7:52.4 21:15.36 51 59 Galacia, Evilisa Middletown HS 7:53.1 21:17.29 52 60 August, Millie Mohonasen 7:54.2 21:20.10 61 Nechamen, Jennifer Schenectady 7:55.4 21:23.53 53 62 Reiner, Sunhwa Hendrick Hudson 8:01.2 21:39.12 63 Callagy, Nora Hendrick Hudson 8:02.5 21:42.76 64 Rodriguez, Jessica Middletown HS 8:03.9 21:46.54 54 65 McDonough, Alicia Averill Park 8:04.3 21:47.51 55 66 Phoa, Jessica Yorktown 8:04.9 21:49.13 56 67 Hosier, Brittany Cohoes 8:09.2 22:00.81 57 68 Parmenter, Rebecca Cohoes 8:19.3 22:27.89 58 69 Coyle, Marisa Yorktown 8:21.1 22:32.78 59 70 Weisse, Alexandra Schenectady 8:37.3 23:16.65 60 71 Levinn, Carrie Averill Park 8:38.1 23:18.76 61 72 Butz, Lily Glens Falls 8:51.3 23:54.36 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Guilderland 25 2 4 5 6 8 16 26 Total Time: 1:25:48.17 Average: 17:09.64 2 Niskayuna 84 1 10 17 22 34 40 Total Time: 1:29:55.35 Average: 17:59.07 3 Averill Park 102 11 12 13 20 46 55 61 Total Time: 1:32:01.63 Average: 18:24.33 4 Amsterdam 103 7 19 23 25 29 33 Total Time: 1:32:39.92 Average: 18:31.99 5 Lansingburgh 118 18 21 24 27 28 47 Total Time: 1:34:02.72 Average: 18:48.55 6 Kingston HS 144 9 30 31 32 42 43 44 Total Time: 1:35:48.15 Average: 19:09.63 7 Schenectady 187 3 36 45 50 53 60 Total Time: 1:40:03.34 Average: 20:00.67 8 Yorktown 198 14 38 39 51 56 59 Total Time: 1:40:44.32 Average: 20:08.87 9 Middletown HS 204 15 35 48 52 54 Total Time: 1:41:38.56 Average: 20:19.72 10 Cohoes 242 37 41 49 57 58 Total Time: 1:45:48.06 Average: 21:09.62
Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 12 Girls 2.7 Mile Run CC Division 2 ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 winslow, Danielle Queensbury 5:37.1 15:10.19 1 2 Winslow, Brittany Queensbury 5:50.1 15:45.12 2 3 Mueller, Morgan Queensbury 5:55.4 15:59.45 3 4 Hehir, Lauren Washingtonville 5:58.3 16:07.32 4 5 Risler, Emma Shaker 5:59.6 16:10.78 5 6 Cristaldi, Gina Broadalbin-Perth 6:00.7 16:13.76 6 7 Wynn, Carly Queensbury 6:01.0 16:14.61 7 8 Messina, Katie Queensbury 6:07.6 16:32.50 8 9 Schermerhorn, Amanda Scotia-Glenville 6:08.7 16:35.38 10 Wojtusik, Morgan Shaker 6:08.9 16:35.96 9 11 Martin, Becky Ballston Spa 6:12.4 16:45.47 10 12 Bogden, Opal Broadalbin-Perth 6:14.2 16:50.18 11 13 Dunn, Zosia Shaker 6:16.8 16:57.21 12 14 connors, Kerry Washingtonville 6:22.0 17:11.41 13 15 Boughtwood, Anna Columbia 6:24.1 17:16.86 14 16 Baker, Emily Broadalbin-Perth 6:25.7 17:21.21 15 17 Beetle-Moorcraft, Fern Albany 6:26.9 17:24.40 18 McKallen, Ciara Washingtonville 6:27.9 17:27.23 16 19 Myers, Molly Ballston Spa 6:28.9 17:29.87 17 20 Fortman, Andrea Schalmont 6:29.0 17:30.28 18 21 Martel, Kate Shaker 6:29.2 17:30.63 19 22 Lajoie, Kirsten Queensbury 6:30.7 17:34.77 20 23 Richburg, Jessica Columbia 6:31.3 17:36.31 21 24 Mannix, Katie Queensbury 6:31.4 17:36.80 22 25 Nephew, Molly Shaker 6:32.5 17:39.66 23 26 Vassilatos, Roselyn St. Francis Prep 6:33.0 17:40.98 24 27 Finocchio, Alexandra Ballston Spa 6:33.8 17:43.06 25 28 Sheridan, Melissa Shaker 6:35.0 17:46.52 26 29 DePalma, Sarah Broadalbin-Perth 6:35.8 17:48.42 27 30 Burke, Blair Shaker 6:36.2 17:49.51 28 31 Morgan, Erin Guilderland 6:36.9 17:51.46 32 Bofinger, Ashley Bayport-Blue HS 6:37.2 17:52.30 29 33 Wu, Alyssa Washingtonville 6:38.8 17:56.71 30 34 Arza, Rachel Connetquot 6:39.1 17:57.39 31 35 Bromm, Kelly Washingtonville 6:39.6 17:58.86 32 36 Evans, Rosemary Washingtonville 6:40.8 18:02.16 33 37 Comstock, Callie South Glens Falls 6:51.8 18:31.69 34 38 Vainauskas, Nicole Broadalbin-Perth 6:53.4 18:36.16 35 39 Chueng, Amy Connetquot 6:54.9 18:40.14 36 40 O'Connor, Eliza Columbia 6:55.7 18:42.36 37 41 Biernat, Bethany Schalmont 6:56.1 18:43.27 38 42 Sheehan, Katie Bayport-Blue HS 6:57.5 18:47.09 39 43 Rosenberg, Carleigh Ballston Spa 7:00.7 18:55.82 40 44 Frazier, Mindy South Glens Falls 7:02.0 18:59.29 41 45 Loveless, Bonnie Broadalbin-Perth 7:02.5 19:00.61 42 46 Bonesteel, Lindsey Connetquot 7:03.2 19:02.59 43 47 Simo, Emily Bayport-Blue HS 7:04.6 19:06.25 44 48 Boyle, Hayle Connetquot 7:04.7 19:06.59 45 49 DeLisle, Olesya Columbia 7:04.9 19:06.99 46 50 Alexa, Alyssa Schalmont 7:05.9 19:09.76 47 51 Demalderis, Sara Connetquot 7:06.2 19:10.70 48 52 Hilton, Brittany South Glens Falls 7:08.3 19:16.28 49 53 Boullianne, Chelsea Bayport-Blue HS 7:09.9 19:20.74 50 54 Bundick, Rebecca Washingtonville 7:12.1 19:26.54 51 55 Burford, Micaela Bayport-Blue HS 7:12.3 19:27.22 52 56 Giroux, Katlyn South Glens Falls 7:18.0 19:42.46 53 57 Ferrandino, Camille Connetquot 7:20.0 19:48.01 54 58 Coyle, Allison Bayport-Blue HS 7:20.9 19:50.24 55 59 Parish, Abbie South Glens Falls 7:22.3 19:54.02 56 60 Schmidt, Katie Columbia 7:25.6 20:03.08 57 61 Morrice, Melissa St. Francis Prep 7:25.8 20:03.62 58 62 Walsh, Sheila Ballston Spa 7:29.1 20:12.53 59 63 Manikas, Kim Schalmont 7:31.5 20:19.01 60 64 Styczynski, Kelly South Glens Falls 7:32.4 20:21.35 61 65 Cusano, Cristina Schalmont 7:36.5 20:32.46 62 66 Manjak, Molly Albany 7:38.0 20:36.51 67 Vazquez, Nevica St. Francis Prep 7:38.7 20:38.32 63 68 Krause, Nicole Connetquot 7:43.2 20:50.41 64 69 Quinn, Caitlin Schalmont 7:44.7 20:54.58 65 70 Chambers, Julia Bayport-Blue HS 7:52.1 21:14.49 66 71 Kurumusis, Stavroula St. Francis Prep 7:57.5 21:29.17 67 72 Piotrowski, Kelly Schalmont 8:02.2 21:41.83 68 73 List, Ali Broadalbin-Perth 8:19.2 22:27.78 69 74 Winch, Moriah South Glens Falls 8:26.5 22:47.39 70 75 Andrade, Cristina St. Francis Prep 8:51.0 23:53.70 71 76 Walsh, Jackie Scotia-Glenville 9:02.5 24:24.76 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Queensbury High School 21 1 2 3 7 8 20 22 Total Time: 1:19:41.87 Average: 15:56.38 2 Shaker 68 5 9 12 19 23 26 28 Total Time: 1:24:54.24 Average: 16:58.85 3 Broadalbin-Perth 94 6 11 15 27 35 42 69 Total Time: 1:26:49.73 Average: 17:21.95 4 Washingtonville 95 4 13 16 30 32 33 51 Total Time: 1:26:41.53 Average: 17:20.31 5 Ballston Spa 151 10 17 25 40 59 Total Time: 1:31:06.75 Average: 18:13.35 6 Columbia 175 14 21 37 46 57 Total Time: 1:32:45.60 Average: 18:33.12 7 Connetquot 203 31 36 43 45 48 54 64 Total Time: 1:33:57.41 Average: 18:47.49 8 Bayport-Blue HS 214 29 39 44 50 52 55 66 Total Time: 1:34:33.60 Average: 18:54.72 9 Schalmont 225 18 38 47 60 62 65 68 Total Time: 1:36:14.78 Average: 19:14.96 10 South Glens Falls 233 34 41 49 53 56 61 70 Total Time: 1:36:23.74 Average: 19:16.75 11 St. Francis Prep 283 24 58 63 67 71 Total Time: 1:43:45.79 Average: 20:45.16
Schenectady High School HY-TEK's Meet Manager E. T. Grout Cross Country Inviational - 10/4/2008 70th Annual Central Park Schenectady NY Last Completed Event Event 9 Girls 2.7 Mile Run CC Division C ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Henningson, Roxanne Greenwich Centra 5:49.4 15:43.29 1 2 Clarke, Annabel Rhinebeck 5:55.3 15:59.19 2 3 Marvin, Elizabeth Rhinebeck 6:00.0 16:11.98 3 4 Clark, Anna Rhinebeck 6:07.1 16:31.11 4 5 Lane, Brittney Greenwich Centra 6:16.4 16:56.25 5 6 Edinger, Betsy Greenwich Centra 6:19.0 17:03.09 6 7 Sanborn, Rachel Tri Valley 6:20.1 17:06.28 7 8 Henderson, Britney Greenwich Centra 6:27.4 17:25.91 8 9 Auffant, Schae Catskill 6:28.1 17:27.84 10 Bertholf, Caroline Tri Valley 6:31.1 17:35.90 9 11 McGarry, Lauren Duanesburg 6:31.8 17:37.68 10 12 Alvarez, Martha Rhinebeck 6:34.3 17:44.63 11 13 O'Brien, Kacey Lake George 6:35.5 17:47.84 14 Montague, Madeline Greenwich Centra 6:36.0 17:49.17 12 15 Geniti, Kimberly Fonda-Fultonville 6:37.5 17:53.11 16 Clarke, Catherine Rhinebeck 6:40.1 18:00.28 13 17 Demick, Kelsey Berlin Central 6:47.5 18:20.08 14 18 McKeever, Meagan Stillwater 6:47.6 18:20.48 15 19 Haskell, Candace Greenwich Centra 6:51.5 18:30.94 16 20 Weintraub, Ashley Tri Valley 6:52.1 18:32.65 17 21 Heikkennin, Sarah Tri Valley 6:52.8 18:34.44 18 22 Niedziela, Sheila Fonda-Fultonville 6:55.1 18:40.59 23 Weise, Naomi Tri Valley 6:57.1 18:46.01 19 24 Rokjer, Ashley Berlin Central 6:59.5 18:52.44 20 25 Degeyter, Emily Hawthorne Valley 7:00.3 18:54.68 26 Bradt, Tasha Duanesburg 7:04.4 19:05.71 21 27 McGarry, Ashlynn Duanesburg 7:05.0 19:07.50 22 28 Coughlin, Caitlin Catskill 7:05.5 19:08.72 29 Glode, Jessica Mayfield 7:13.9 19:31.37 23 30 Griffiths, Samantha Stillwater 7:19.7 19:47.06 24 31 Oxenholm, Marli Rhinebeck 7:26.7 20:05.86 25 32 Teal, Katrina Stillwater 7:29.2 20:12.79 26 33 Rehm, Olivia Tri Valley 7:31.8 20:19.87 27 34 Loret, Sarah Duanesburg 7:36.3 20:31.97 28 35 Griffin, Brooklyn Schoharie Centra 7:39.2 20:39.80 36 Longhi, Angie Berlin Central 7:40.1 20:42.26 29 37 Fisher, Montana Duanesburg 7:41.6 20:46.29 30 38 Morse, Michelle Stillwater 7:45.5 20:56.65 31 39 Haynes, Jena Schoharie Centra 7:47.9 21:03.15 40 Dugan, Kathleen Mayfield 7:48.7 21:05.30 32 41 Aulita, Sky Schoharie Centra 7:52.0 21:14.39 42 Wiederhold, Briann Greenwich Centra 7:56.9 21:27.53 33 43 McNamara, Kelly Tri Valley 7:57.4 21:28.92 34 44 Haas, Angelica Catskill 7:57.7 21:29.79 45 James, Lacy Duanesburg 7:58.0 21:30.47 35 46 VanNostrand, Cassandra Mayfield 8:03.0 21:44.09 36 47 Louie, Cryslynn Hartford 8:08.8 21:59.65 37 48 Matrodomenico, Courtney Lake George 8:10.0 22:02.81 49 Kanarkiewicz, Nora Duanesburg 8:14.0 22:13.76 38 50 O'Brien, Jen Catskill 8:17.7 22:23.79 51 Tylock, Angie Mechanicville 8:18.0 22:24.39 52 Girard, Jessica Hartford 8:25.6 22:45.03 39 53 Wilson, Maureen Hartford 8:26.0 22:46.17 40 54 Scrom, Tiffani Stillwater 8:31.6 23:01.12 41 55 Homkey, Rebecca Mayfield 8:52.3 23:57.03 42 56 Green, Tiaira Berlin Central 8:52.6 23:57.96 43 57 Rhodes, Aimee Schoharie Centra 9:24.7 25:24.50 58 French, Karley Berlin Central 9:56.3 26:49.78 44 59 Monroe, Kate Hartford 10:10.8 27:29.02 45 60 Flander, Danielle Fonda-Fultonville 10:22.3 27:59.98 61 Drumm, Meaghan Mayfield 11:28.9 31:00.02 46 62 Chadwick, Teresa Hartford 12:12.1 32:56.46 47 63 Huehn, Caitlin Mechanicville 12:12.1 32:56.46 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Greenwich Central School 32 1 5 6 8 12 16 33 Total Time: 1:24:57.71 Average: 16:59.55 2 Rhinebeck 33 2 3 4 11 13 25 Total Time: 1:24:27.19 Average: 16:53.44 3 Tri Valley 70 7 9 17 18 19 27 34 Total Time: 1:30:35.28 Average: 18:07.06 4 Duanesburg 111 10 21 22 28 30 35 38 Total Time: 1:37:09.15 Average: 19:25.83 5 Stillwater 137 15 24 26 31 41 Total Time: 1:42:18.10 Average: 20:27.62 6 Berlin Central 150 14 20 29 43 44 Total Time: 1:48:42.53 Average: 21:44.51 7 Mayfield 179 23 32 36 42 46 Total Time: 1:57:17.81 Average: 23:27.57 8 Hartford 208 37 39 40 45 47 Total Time: 2:07:56.33 Average: 25:35.27
|
Northeast Region Index |
|
|
|
|
|
|
|