HIGHLIGHTS - Sean Pohorence (Morris Hills, NJ) cracks Bowdoin Park all time list (#35) to take boy’s Championship race.
- CBA(NJ) knocks off some big scalps as they take down NY #1 Shenendehowa and Northeast #2 Morris Hills in taking the Championships team title
- Defending New Jersey state champion Lanie Thompson (Voorhees) is the top girl of the day as New York #5 Shenendehowa beats Northeast #1 and #2 Lincoln Sudbury(Ma) and Emmaus(Pa).
Championship race winners Lanie Thompson (Voorhees, NJ) and Sean Pohorence (Morris Hills, NJ) - photos courtesy of Ken Kraft - meet director RESULTS Boys - Championship Varsity Non Championship Jr Varsity A Jr Varsity B Varsity Merge Girls - Championship Varsity Non Championship Jr Varsity A Jr Varsity B Varsity Merge Preview
Race Assignments
Course length; 5000 meters Course Records: CHARLES MILLIOEN ST. ANTHONY’S 15:39.7 2000 NICOLE BLOOD SARATOGA 17:27.3 2004
RESULTS
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS CHAMPIONSHIP RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Sean Pohorence Morris Hills, NJ 16:06.0 5:11 2 2 Mark Leininger Colts Neck, NJ 16:21.0 5:16 3 3 Joe Brancale Mc Kee Tech 16:29.0 5:19 4 Sean Curry Bishop Ludden 16:29.0 5:19 5 4 Gus McKenzie Germantown Friends, P 16:34.0 5:20 6 5 DAN HARRIS Shenendehowa 16:38.0 5:22 7 6 Mike O'Dowd Colts Neck, NJ 16:41.0 5:23 8 7 Tom Luff Emmaus, PA 16:42.0 5:23 9 8 Geoff Engel Miller Place 16:45.0 5:24 10 9 mike mazzaccaro Christian Brothers Ac 16:47.0 5:25 11 10 KLAUS SCHMIDT Red Hook, NY 16:49.0 5:25 12 11 BRIAN TRAINOR Shenendehowa 16:56.0 5:28 13 12 Michael Nicoletti Kellenberg 16:57.0 5:28 14 13 Liam Tansey Morris Hills, NJ 17:00.0 5:29 15 14 Thomas Waterman Germantown Friends, P 17:02.0 5:29 16 15 dan mykityshyn Christian Brothers Ac 17:03.0 5:30 17 16 dan bailey Christian Brothers Ac 17:05.0 5:30 18 17 denis smith Christian Brothers Ac 17:06.0 5:31 19 18 Bobby McGann Red Bank 17:07.0 5:31 20 19 JAMIE GLOVER Shenendehowa 17:11.0 5:32 21 20 Evan Caldwell Germantown Friends, P 17:14.0 5:33 22 21 Michael Cook Kellenberg 17:14.0 5:33 23 22 Tyler Hendrickson Morris Hills, NJ 17:14.0 5:33 24 23 brendan swan Christian Brothers Ac 17:15.0 5:34 25 24 Henry Koster Horace Greeley 17:15.0 5:34 26 25 Brett Mandeville South County, VA 17:16.0 5:34 27 26 Tom Keefe South County, VA 17:23.0 5:36 28 27 Alex Orlando Monsignor Farrell 17:28.0 5:38 29 28 Rich Henry Monsignor Farrell 17:28.0 5:38 30 29 BOB ARNOLD Shenendehowa 17:29.0 5:38 31 30 BRENT PAVLICK Shenendehowa 17:32.0 5:39 32 31 Vincent Chiusano Morris Hills, NJ 17:33.0 5:39 33 Nicholas Barletta Bishop Ludden 17:33.0 5:39 34 32 Mike Caputo Mc Kee Tech 17:35.0 5:40 35 33 William Posch Kellenberg 17:35.0 5:40 36 34 Rob Mastrangelo Monsignor Farrell 17:35.0 5:40 37 35 Kevin Byrne Red Bank 17:36.0 5:40 38 36 Fenn Hoffman Germantown Friends, P 17:38.0 5:41 39 37 Joe Carlin Mc Kee Tech 17:41.0 5:42 40 38 Lucas Clyne Morris Hills, NJ 17:45.0 5:43 41 39 Matt Karwel South County, VA 17:45.0 5:43 42 40 Brendan Vurckio Monsignor Farrell 17:45.0 5:43 43 41 Scott Rizzo Mc Kee Tech 17:46.0 5:44 44 42 Mark Bernardo Monsignor Farrell 17:46.0 5:44 45 43 mark lee Christian Brothers Ac 17:47.0 5:44 46 44 ANDREW DWYER Red Hook, NY 17:47.0 5:44 47 45 Jordan Fried Horace Greeley 17:48.0 5:44 48 46 Kyle Clonan Red Bank 17:48.0 5:44 49 47 David Schmidt South County, VA 17:48.0 5:44 50 48 David Golub Commack 17:49.0 5:45 51 49 Dylan Morgan South County, VA 17:52.0 5:46 52 50 Justin Tampillini Commack 17:53.0 5:46 53 51 MITCH TODOROV Shenendehowa 17:56.0 5:47 54 52 Kyle Eager Horace Greeley 18:01.0 5:48 55 53 David Waterman Germantown Friends, P 18:02.0 5:49 56 54 chris lamorte Christian Brothers Ac 18:02.0 5:49 57 55 SAM KIMMEY Shenendehowa 18:03.0 5:49 58 56 Chris Macomb Emmaus, PA 18:03.0 5:49 59 57 Joseph Barraro Morris Hills, NJ 18:07.0 5:50 60 58 Joe Dodd-o Emmaus, PA 18:09.0 5:51 61 59 Alex Sciacca South County, VA 18:12.0 5:52 62 60 Steven Anderson Middler Country 18:15.0 5:53 63 61 JONATHAN BYRNE Red Hook, NY 18:16.0 5:53 64 62 ADAM SNYDER Red Hook, NY 18:16.0 5:53 65 63 Sam Cesaril Red Bank 18:17.0 5:54 66 64 Jimmy Cassidy Mc Kee Tech 18:18.0 5:54 67 65 Zhewen Zhang Germantown Friends, P 18:20.0 5:55 68 66 Patrick Burke Kellenberg 18:21.0 5:55 69 67 James Galatola Red Bank 18:21.0 5:55 70 68 Pat Fannon West Islip 18:21.0 5:55 71 69 Guy Murolo Kellenberg 18:22.0 5:55 72 70 Mike Quinn Red Bank 18:22.0 5:55 73 71 Chris Higgins Red Bank 18:22.0 5:55 74 72 Frank Blancero Monsignor Farrell 18:25.0 5:56 75 73 Rich Lubrano Commack 18:25.0 5:56 76 74 Corey Rubin Colts Neck, NJ 18:30.0 5:58 77 75 Nick Destefano Middler Country 18:32.0 5:58 78 76 Criag Fried Commack 18:32.0 5:58 79 77 Nick Mattera West Islip 18:34.0 5:59 80 78 Mike Pecorino Monsignor Farrell 18:36.0 6:00 81 79 Chris McSorley Mc Kee Tech 18:39.0 6:01 82 80 Aaren Beaty Colts Neck, NJ 18:43.0 6:02 83 81 Jason Graybill Emmaus, PA 18:45.0 6:03 84 82 Fumi Asaga Horace Greeley 18:49.0 6:04 85 83 Kevin O'Dowd Colts Neck, NJ 18:50.0 6:04 86 84 Mat Lodulce Commack 18:57.0 6:06 87 85 Matthew Migliore Commack 19:00.0 6:07 88 86 Alex Bernstein Horace Greeley 19:03.0 6:08 89 87 Matt Rubin Horace Greeley 19:08.0 6:10 90 88 Chris Bongo Morris Hills, NJ 19:09.0 6:10 91 89 Steven Galvao Middler Country 19:10.0 6:11 92 90 Kenny Gaudio Miller Place 19:10.0 6:11 93 91 Will Mantell Horace Greeley 19:12.0 6:11 94 92 James Sullivan Kellenberg 19:15.0 6:12 95 93 Kevin Seitz Kellenberg 19:18.0 6:13 96 94 Nick Juliano Miller Place 19:19.0 6:14 97 95 Andrew Monteleone Emmaus, PA 19:19.0 6:14 98 96 joe tilleli Commack 19:21.0 6:14 99 97 Jones Marcus South County, VA 19:22.0 6:15 100 98 Matt Romonoski Miller Place 19:22.0 6:15 101 99 Michael Phillips Pleasantville 19:24.0 6:15 102 100 Corry O Farrell Red Hook, NY 19:24.0 6:15 103 101 Michael Bonanni Middler Country 19:26.0 6:16 104 102 Ryan Tantone West Islip 19:31.0 6:17 105 103 Sean Pickett Colts Neck, NJ 19:33.0 6:18 106 104 John DelGuidice Miller Place 19:38.0 6:20 107 105 Mike Blaskovich Colts Neck, NJ 19:46.0 6:22 108 106 TREVOR KENT Red Hook, NY 19:54.0 6:25 109 107 Garek Berard Pleasantville 19:56.0 6:25 110 108 CHRISTIAN PERFAS Red Hook, NY 20:03.0 6:28 111 109 Max Espinoza Miller Place 20:08.0 6:29 112 110 Steven Hetterich West Islip 20:08.0 6:29 113 111 Michael Sanduski Pleasantville 20:17.0 6:32 114 112 Colin Christopoulos Emmaus, PA 20:18.0 6:33 115 113 Daniel Badolato West Islip 20:35.0 6:38 116 114 Eddward Reilingh Pleasantville 20:48.0 6:42 117 115 Steve Foppiano West Islip 20:49.0 6:43 118 116 Glen Vogeli Middler Country 20:58.0 6:45 119 117 Mike Kachalov Mc Kee Tech 21:00.0 6:46 120 118 Skyler Cange Middler Country 21:02.0 6:47 121 119 Nicholas Romero Middler Country 21:38.0 6:58 122 120 Ben Wolf Pleasantville 22:08.0 7:08 123 121 Robert Cutrone West Islip 22:09.0 7:08 124 122 Joseph Marinello Pleasantville 22:10.0 7:09 125 123 Owen Gilroy Pleasantville 23:06.0 7:27
TEAM SCORES
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS CHAMPIONSHIP RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 80 Christian Brothers Academ (17:03.2 85:16.0) ======================================== 1 9 mike mazzaccaro 16:47.0 2 15 dan mykityshyn 17:03.0 3 16 dan bailey 17:05.0 4 17 denis smith 17:06.0 5 23 brendan swan 17:15.0 6 ( 43) mark lee 17:47.0 7 ( 54) chris lamorte 18:02.0
2. 94 Shenendehowa (17:09.2 85:46.0) ======================================== 1 5 DAN HARRIS 16:38.0 2 11 BRIAN TRAINOR 16:56.0 3 19 JAMIE GLOVER 17:11.0 4 29 BOB ARNOLD 17:29.0 5 30 BRENT PAVLICK 17:32.0 6 ( 51) MITCH TODOROV 17:56.0 7 ( 55) SAM KIMMEY 18:03.0
3. 105 Morris Hills, NJ (17:07.6 85:38.0) ======================================== 1 1 Sean Pohorence 16:06.0 2 13 Liam Tansey 17:00.0 3 22 Tyler Hendrickson 17:14.0 4 31 Vincent Chiusano 17:33.0 5 38 Lucas Clyne 17:45.0 6 ( 57) Joseph Barraro 18:07.0 7 ( 88) Chris Bongo 19:09.0
4. 127 Germantown Friends, PA (17:18.0 86:30.0) ======================================== 1 4 Gus McKenzie 16:34.0 2 14 Thomas Waterman 17:02.0 3 20 Evan Caldwell 17:14.0 4 36 Fenn Hoffman 17:38.0 5 53 David Waterman 18:02.0 6 ( 65) Zhewen Zhang 18:20.0
5. 171 Monsignor Farrell (17:36.4 88:02.0) ======================================== 1 27 Alex Orlando 17:28.0 2 28 Rich Henry 17:28.0 3 34 Rob Mastrangelo 17:35.0 4 40 Brendan Vurckio 17:45.0 5 42 Mark Bernardo 17:46.0 6 ( 72) Frank Blancero 18:25.0 7 ( 78) Mike Pecorino 18:36.0
6. 177 Mc Kee Tech (17:33.8 87:49.0) ======================================== 1 3 Joe Brancale 16:29.0 2 32 Mike Caputo 17:35.0 3 37 Joe Carlin 17:41.0 4 41 Scott Rizzo 17:46.0 5 64 Jimmy Cassidy 18:18.0 6 ( 79) Chris McSorley 18:39.0 7 (117) Mike Kachalov 21:00.0
7. 186 South County, VA (17:36.8 88:04.0) ======================================== 1 25 Brett Mandeville 17:16.0 2 26 Tom Keefe 17:23.0 3 39 Matt Karwel 17:45.0 4 47 David Schmidt 17:48.0 5 49 Dylan Morgan 17:52.0 6 ( 59) Alex Sciacca 18:12.0 7 ( 97) Jones Marcus 19:22.0
8. 201 Kellenberg (17:41.8 88:29.0) ======================================== 1 12 Michael Nicoletti 16:57.0 2 21 Michael Cook 17:14.0 3 33 William Posch 17:35.0 4 66 Patrick Burke 18:21.0 5 69 Guy Murolo 18:22.0 6 ( 92) James Sullivan 19:15.0 7 ( 93) Kevin Seitz 19:18.0
9. 229 Red Bank (17:49.8 89:09.0) ======================================== 1 18 Bobby McGann 17:07.0 2 35 Kevin Byrne 17:36.0 3 46 Kyle Clonan 17:48.0 4 63 Sam Cesaril 18:17.0 5 67 James Galatola 18:21.0 6 ( 70) Mike Quinn 18:22.0 7 ( 71) Chris Higgins 18:22.0
10. 245 Colts Neck, NJ (17:49.0 89:05.0) ======================================== 1 2 Mark Leininger 16:21.0 2 6 Mike O'Dowd 16:41.0 3 74 Corey Rubin 18:30.0 4 80 Aaren Beaty 18:43.0 5 83 Kevin O'Dowd 18:50.0 6 (103) Sean Pickett 19:33.0 7 (105) Mike Blaskovich 19:46.0
11. 277 Red Hook, NY (18:06.4 90:32.0) ======================================== 1 10 KLAUS SCHMIDT 16:49.0 2 44 ANDREW DWYER 17:47.0 3 61 JONATHAN BYRNE 18:16.0 4 62 ADAM SNYDER 18:16.0 5 100 Corry O Farrell 19:24.0 6 (106) TREVOR KENT 19:54.0 7 (108) CHRISTIAN PERFAS 20:03.0
12. 289 Horace Greeley (18:11.2 90:56.0) ======================================== 1 24 Henry Koster 17:15.0 2 45 Jordan Fried 17:48.0 3 52 Kyle Eager 18:01.0 4 82 Fumi Asaga 18:49.0 5 86 Alex Bernstein 19:03.0 6 ( 87) Matt Rubin 19:08.0 7 ( 91) Will Mantell 19:12.0
13. 297 Emmaus, PA (18:11.6 90:58.0) ======================================== 1 7 Tom Luff 16:42.0 2 56 Chris Macomb 18:03.0 3 58 Joe Dodd-o 18:09.0 4 81 Jason Graybill 18:45.0 5 95 Andrew Monteleone 19:19.0 6 (112) Colin Christopoulos 20:18.0
14. 331 Commack (18:19.2 91:36.0) ======================================== 1 48 David Golub 17:49.0 2 50 Justin Tampillini 17:53.0 3 73 Rich Lubrano 18:25.0 4 76 Criag Fried 18:32.0 5 84 Mat Lodulce 18:57.0 6 ( 85) Matthew Migliore 19:00.0 7 ( 96) joe tilleli 19:21.0
15. 394 Miller Place (18:50.8 94:14.0) ======================================== 1 8 Geoff Engel 16:45.0 2 90 Kenny Gaudio 19:10.0 3 94 Nick Juliano 19:19.0 4 98 Matt Romonoski 19:22.0 5 104 John DelGuidice 19:38.0 6 (109) Max Espinoza 20:08.0
16. 441 Middler Country (19:16.2 96:21.0) ======================================== 1 60 Steven Anderson 18:15.0 2 75 Nick Destefano 18:32.0 3 89 Steven Galvao 19:10.0 4 101 Michael Bonanni 19:26.0 5 116 Glen Vogeli 20:58.0 6 (118) Skyler Cange 21:02.0 7 (119) Nicholas Romero 21:38.0
17. 470 West Islip (19:25.8 97:09.0) ======================================== 1 68 Pat Fannon 18:21.0 2 77 Nick Mattera 18:34.0 3 102 Ryan Tantone 19:31.0 4 110 Steven Hetterich 20:08.0 5 113 Daniel Badolato 20:35.0 6 (115) Steve Foppiano 20:49.0 7 (121) Robert Cutrone 22:09.0
18. 551 Pleasantville (20:30.6 102:33.0) ======================================== 1 99 Michael Phillips 19:24.0 2 107 Garek Berard 19:56.0 3 111 Michael Sanduski 20:17.0 4 114 Eddward Reilingh 20:48.0 5 120 Ben Wolf 22:08.0 6 (122) Joseph Marinello 22:10.0 7 (123) Owen Gilroy 23:06.0
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS VARSITY RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Sean Halpin Iona Prep 17:06.9 5:31 2 2 Graham Shorr Poly Prep 17:18.3 5:35 3 3 Patrick Wortner Dobbs Ferry 17:19.8 5:35 4 4 Ryan Gomba John Jay East Fishkil 17:22.9 5:36 5 5 Cord Sgaglio Fox Lane 17:28.5 5:38 6 6 Lucas Maher Carmel 17:35.1 5:40 7 7 Kyle Shepard Iona Prep 17:42.7 5:43 8 8 JASON STAPLETON Curtis 17:46.7 5:44 9 9 Charlie Carr Brewster 17:47.0 5:44 10 10 JONATHAN ETIENNE Curtis 17:48.3 5:44 11 11 Thomas Fitzpatrick Carmel 17:49.6 5:45 12 12 Jamie Mitchell Fox Lane 17:52.9 5:46 13 13 shawn gannon Roy C Ketchum 17:54.1 5:46 14 14 Brendan Wortner Dobbs Ferry 17:56.5 5:47 15 15 Ernie Lustenring Holy Trinity 17:58.0 5:47 16 16 Cory Alvarado Onteora 17:58.4 5:48 17 17 Neeraj Suryanarayan Brewster 17:58.7 5:48 18 18 Nate DeBoever Onteora 17:59.6 5:48 19 19 Matthew Schwartz Fox Lane 18:00.7 5:48 20 20 Matthew O'Keefe Holy Trinity 18:04.3 5:49 21 21 Dan Cohn Fox Lane 18:06.3 5:50 22 22 Gianni Vissat Guilderland 18:07.6 5:51 23 23 Derrick VanDyck Poly Prep 18:08.4 5:51 24 24 Tim Yu Pawling 18:09.0 5:51 25 25 John Scheff Holy Trinity 18:10.3 5:51 26 26 Christopher Sacks Fox Lane 18:10.7 5:52 27 27 Mario Ferone Plainview JFK 18:11.0 5:52 28 28 Brian Hannigan St. John The Baptist 18:11.5 5:52 29 29 Sean Keheller Schuylerville 18:17.8 5:54 30 30 Patrick Slutter Harborfields 18:19.8 5:54 31 31 Stephen LaRosa Plainview JFK 18:21.3 5:55 32 32 Viktor Mashalov Dobbs Ferry 18:25.0 5:56 33 33 Matt Zampariello St. John The Baptist 18:26.0 5:56 34 34 Dan Lee Guilderland 18:27.2 5:57 35 35 Caleb Doak Guilderland 18:29.1 5:57 36 36 Douglass Chiapperin Carmel 18:29.5 5:58 37 37 Bruce Hotaling John Jay East Fishkil 18:29.8 5:58 38 38 Chris Cure Guilderland 18:30.4 5:58 39 39 Russell Brown Holy Trinity 18:31.5 5:58 40 40 Rob Hollinger Averill Park 18:34.0 5:59 41 41 Joe Micheels St. John The Baptist 18:34.5 5:59 42 42 Tim Flaherty Guilderland 18:34.9 5:59 43 43 JONATHAN OREA Curtis 18:35.7 6:00 44 44 Patrick Newman Dobbs Ferry 18:36.0 6:00 45 45 Domenick Ferrera St. John The Baptist 18:38.3 6:00 46 46 Adam McIe Brewster 18:41.2 6:01 47 47 John Blackler St. John The Baptist 18:42.7 6:02 48 48 Pat Callan Pawling 18:44.1 6:02 49 49 Kyle Darcy Brewster 18:44.7 6:02 50 50 KYLE HANNAFIN Curtis 18:45.2 6:03 51 51 Mike Thomas Brewster 18:45.5 6:03 52 52 Sterling Hardaway Iona Prep 18:45.9 6:03 53 53 Trevor Dunigan St. John The Baptist 18:46.4 6:03 54 54 Tyler Bennett John Jay East Fishkil 18:46.9 6:03 55 55 Nick Gecsedi Guilderland 18:47.4 6:03 56 56 Eric de la Haba Herricks 18:48.2 6:04 57 57 Evan Fallor Dobbs Ferry 18:50.3 6:04 58 58 Peter Kiley-Bergen Averill Park 18:51.1 6:05 59 59 TOZAR ROBERTS Curtis 18:55.0 6:06 60 60 Tim Scudds Averill Park 18:55.4 6:06 61 61 Nick Athanasidy Iona Prep 18:56.0 6:06 62 62 Vince Fellegara Iona Prep 18:57.4 6:07 63 63 Chris Weber New Paltz 18:57.8 6:07 64 64 Alex Boccard Harborfields 19:00.3 6:08 65 65 Nick Parenty Holy Trinity 19:02.0 6:08 66 66 Daniel Foley Carmel 19:02.3 6:08 67 67 Sam McFadden Averill Park 19:04.0 6:09 68 68 Hunter Bartlett New Paltz 19:05.8 6:09 69 69 Nick Joseph John Jay East Fishkil 19:06.7 6:10 70 70 Dave Mayette Pawling 19:07.9 6:10 71 71 Dallis Mahoney Guilderland 19:12.0 6:11 72 72 MIGUEL OREA Curtis 19:15.2 6:12 73 73 JAMES BOWEN Curtis 19:18.0 6:13 74 74 Vergil Parson Poly Prep 19:18.8 6:13 75 75 Nick Foy Brewster 19:23.0 6:15 76 76 Dylan Squeo Brewster 19:24.0 6:15 77 77 Rivera Justin St. John The Baptist 19:25.0 6:15 78 78 Ayo Bajulaiye Iona Prep 19:25.4 6:16 79 79 Tony Peterle New Paltz 19:26.5 6:16 80 80 Ben Nagasing Pawling 19:28.0 6:16 81 81 Alex Maruzzella Pawling 19:30.3 6:17 82 82 Matt McNamee Pawling 19:30.8 6:17 83 83 Austin Mituniewicz Holy Trinity 19:33.8 6:18 84 84 Alex Blackman John Jay East Fishkil 19:34.2 6:18 85 85 Thomas Jennings Carmel 19:35.8 6:19 86 86 John Russo John Jay East Fishkil 19:36.7 6:19 87 87 Sam Spiegel Poly Prep 19:37.0 6:19 88 88 Chris Carey Pawling 19:38.1 6:20 89 89 Kristopher Pieper Schuylerville 19:38.5 6:20 90 90 Tucker Hampson Schuylerville 19:38.7 6:20 91 91 Matthew Botta Plainview JFK 19:47.0 6:23 92 92 Ryan Malpass Dobbs Ferry 19:50.2 6:24 93 93 Christian Parlato Carmel 19:52.4 6:24 94 94 Ryan Wang Fox Lane 19:55.2 6:25 95 95 Patrick Ryan Harborfields 19:59.8 6:27 96 96 George Epstein Dobbs Ferry 20:00.2 6:27 97 97 Nick Beccarino Harborfields 20:05.9 6:29 98 98 Andrew Boylan Harborfields 20:06.4 6:29 99 99 Matthew Dunn Herricks 20:11.0 6:30 100 100 Eddie Byrd Liberty 20:13.0 6:31 101 101 Brendan Tully Carmel 20:14.8 6:31 102 102 james mayott Roy C Ketchum 20:15.4 6:32 103 103 Andrew Ren Plainview JFK 20:16.3 6:32 104 104 Nate MacLaughlin Harborfields 20:17.4 6:32 105 105 Nick Dimatteo Harborfields 20:22.7 6:34 106 106 Steven Lubrano Plainview JFK 20:23.0 6:34 107 107 Jake Lehmann Herricks 20:29.3 6:36 108 108 Ronald Taylor Holy Trinity 20:31.8 6:37 109 109 Tom Laurendi Poly Prep 20:32.6 6:37 110 110 David Wittlin Plainview JFK 20:40.7 6:40 111 111 Joe Vanacore Onteora 20:45.8 6:41 112 112 Malcolm Strother Liberty 20:46.6 6:42 113 113 Jacob Pasanen Averill Park 20:58.4 6:46 114 114 TJ Scanlan John Jay East Fishkil 21:00.7 6:46 115 115 Michael Onah Poly Prep 21:02.2 6:47 116 116 Jeremiah VanBaren Onteora 21:10.0 6:49 117 117 Herman Drayton Liberty 21:13.7 6:50 118 118 Alex Strzelecki Herricks 21:14.2 6:51 119 119 Brian Majestic New Paltz 21:15.1 6:51 120 120 Andrew Descovich Plainview JFK 21:23.6 6:54 121 121 Ben Tarhan Poly Prep 21:24.4 6:54 122 122 kevin ly Roy C Ketchum 21:24.7 6:54 123 123 Justin McLoughlin Onteora 21:44.5 7:00 124 124 brian trabucco Roy C Ketchum 21:52.5 7:03 125 125 Shaun Ruhle Schuylerville 22:04.0 7:07 126 126 Jake Weissman Onteora 22:11.0 7:09 127 127 Kerry Shaw New Paltz 22:13.4 7:10 128 128 ryan tancin Roy C Ketchum 22:16.4 7:11 129 129 Jake Vanacore Onteora 22:19.7 7:12 130 130 Esa Jessop Schuylerville 22:34.1 7:16 131 131 Andrew Tsang Herricks 22:34.4 7:16 132 132 Jason Kelly Averill Park 22:38.2 7:18 133 133 Scott Kaplan Liberty 22:48.2 7:21 134 134 Peter Renner New Paltz 22:50.6 7:22 135 135 Brendan Froehlich Liberty 23:03.2 7:26 136 136 Matt Fortin Liberty 23:03.9 7:26 137 137 Matthew Chuchul Herricks 23:11.1 7:28 138 138 yunus hussain Roy C Ketchum 23:23.4 7:32 139 139 Asher Sells New Paltz 23:38.1 7:37 140 140 Bryan Scheren Schuylerville 23:47.6 7:40 141 141 Dontrea McLauren Liberty 23:54.4 7:42 142 142 Jacob Johnson Roy C Ketchum 24:50.0 8:00
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS VARSITY RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 83 Fox Lane (17:55.9 89:39.1) ======================================== 1 5 Cord Sgaglio 17:28.5 2 12 Jamie Mitchell 17:52.9 3 19 Matthew Schwartz 18:00.7 4 21 Dan Cohn 18:06.3 5 26 Christopher Sacks 18:10.7 6 ( 94) Ryan Wang 19:55.2
2. 150 Dobbs Ferry (18:13.6 91:07.6) ======================================== 1 3 Patrick Wortner 17:19.8 2 14 Brendan Wortner 17:56.5 3 32 Viktor Mashalov 18:25.0 4 44 Patrick Newman 18:36.0 5 57 Evan Fallor 18:50.3 6 ( 92) Ryan Malpass 19:50.2 7 ( 96) George Epstein 20:00.2
3. 164 Holy Trinity (18:21.3 91:46.1) ======================================== 1 15 Ernie Lustenring 17:58.0 2 20 Matthew O'Keefe 18:04.3 3 25 John Scheff 18:10.3 4 39 Russell Brown 18:31.5 5 65 Nick Parenty 19:02.0 6 ( 83) Austin Mituniewicz 19:33.8 7 (108) Ronald Taylor 20:31.8
4. 170 Curtis (18:22.2 91:50.9) ======================================== 1 8 JASON STAPLETON 17:46.7 2 10 JONATHAN ETIENNE 17:48.3 3 43 JONATHAN OREA 18:35.7 4 50 KYLE HANNAFIN 18:45.2 5 59 TOZAR ROBERTS 18:55.0 6 ( 72) MIGUEL OREA 19:15.2 7 ( 73) JAMES BOWEN 19:18.0
5. 171 Guilderland (18:25.9 92:09.2) ======================================== 1 22 Gianni Vissat 18:07.6 2 34 Dan Lee 18:27.2 3 35 Caleb Doak 18:29.1 4 38 Chris Cure 18:30.4 5 42 Tim Flaherty 18:34.9 6 ( 55) Nick Gecsedi 18:47.4 7 ( 71) Dallis Mahoney 19:12.0
6. 172 Brewster (18:23.5 91:57.1) ======================================== 1 9 Charlie Carr 17:47.0 2 17 Neeraj Suryanarayanan 17:58.7 3 46 Adam McIe 18:41.2 4 49 Kyle Darcy 18:44.7 5 51 Mike Thomas 18:45.5 6 ( 75) Nick Foy 19:23.0 7 ( 76) Dylan Squeo 19:24.0
7. 183 Iona Prep (18:17.8 91:28.9) ======================================== 1 1 Sean Halpin 17:06.9 2 7 Kyle Shepard 17:42.7 3 52 Sterling Hardaway 18:45.9 4 61 Nick Athanasidy 18:56.0 5 62 Vince Fellegara 18:57.4 6 ( 78) Ayo Bajulaiye 19:25.4
8. 194 St. John The Baptist (18:30.6 92:33.0) ======================================== 1 28 Brian Hannigan 18:11.5 2 33 Matt Zampariello 18:26.0 3 41 Joe Micheels 18:34.5 4 45 Domenick Ferrera 18:38.3 5 47 John Blackler 18:42.7 6 ( 53) Trevor Dunigan 18:46.4 7 ( 77) Rivera Justin 19:25.0
9. 204 Carmel (18:30.5 92:32.3) ======================================== 1 6 Lucas Maher 17:35.1 2 11 Thomas Fitzpatrick 17:49.6 3 36 Douglass Chiapperino 18:29.5 4 66 Daniel Foley 19:02.3 5 85 Thomas Jennings 19:35.8 6 ( 93) Christian Parlato 19:52.4 7 (101) Brendan Tully 20:14.8
10. 248 John Jay East Fishkill (18:40.1 93:20.5) ======================================== 1 4 Ryan Gomba 17:22.9 2 37 Bruce Hotaling 18:29.8 3 54 Tyler Bennett 18:46.9 4 69 Nick Joseph 19:06.7 5 84 Alex Blackman 19:34.2 6 ( 86) John Russo 19:36.7 7 (114) TJ Scanlan 21:00.7
11. 295 Poly Prep (18:59.1 94:55.1) ======================================== 1 2 Graham Shorr 17:18.3 2 23 Derrick VanDyck 18:08.4 3 74 Vergil Parson 19:18.8 4 87 Sam Spiegel 19:37.0 5 109 Tom Laurendi 20:32.6 6 (115) Michael Onah 21:02.2 7 (121) Ben Tarhan 21:24.4
12. 303 Pawling (18:59.9 94:59.3) ======================================== 1 24 Tim Yu 18:09.0 2 48 Pat Callan 18:44.1 3 70 Dave Mayette 19:07.9 4 80 Ben Nagasing 19:28.0 5 81 Alex Maruzzella 19:30.3 6 ( 82) Matt McNamee 19:30.8 7 ( 88) Chris Carey 19:38.1
13. 338 Averill Park (19:16.6 96:22.9) ======================================== 1 40 Rob Hollinger 18:34.0 2 58 Peter Kiley-Bergen 18:51.1 3 60 Tim Scudds 18:55.4 4 67 Sam McFadden 19:04.0 5 113 Jacob Pasanen 20:58.4 6 (132) Jason Kelly 22:38.2
14. 358 Plainview JFK (19:23.8 96:58.6) ======================================== 1 27 Mario Ferone 18:11.0 2 31 Stephen LaRosa 18:21.3 3 91 Matthew Botta 19:47.0 4 103 Andrew Ren 20:16.3 5 106 Steven Lubrano 20:23.0 6 (110) David Wittlin 20:40.7 7 (120) Andrew Descovich 21:23.6
15. 384 Harborfields (19:30.5 97:32.2) ======================================== 1 30 Patrick Slutter 18:19.8 2 64 Alex Boccard 19:00.3 3 95 Patrick Ryan 19:59.8 4 97 Nick Beccarino 20:05.9 5 98 Andrew Boylan 20:06.4 6 (104) Nate MacLaughlin 20:17.4 7 (105) Nick Dimatteo 20:22.7
16. 384 Onteora (19:55.7 99:38.3) ======================================== 1 16 Cory Alvarado 17:58.4 2 18 Nate DeBoever 17:59.6 3 111 Joe Vanacore 20:45.8 4 116 Jeremiah VanBaren 21:10.0 5 123 Justin McLoughlin 21:44.5 6 (126) Jake Weissman 22:11.0 7 (129) Jake Vanacore 22:19.7
17. 456 New Paltz (20:11.8 100:58.6) ======================================== 1 63 Chris Weber 18:57.8 2 68 Hunter Bartlett 19:05.8 3 79 Tony Peterle 19:26.5 4 119 Brian Majestic 21:15.1 5 127 Kerry Shaw 22:13.4 6 (134) Peter Renner 22:50.6 7 (139) Asher Sells 23:38.1
18. 463 Schuylerville (20:26.7 102:13.1) ======================================== 1 29 Sean Keheller 18:17.8 2 89 Kristopher Pieper 19:38.5 3 90 Tucker Hampson 19:38.7 4 125 Shaun Ruhle 22:04.0 5 130 Esa Jessop 22:34.1 6 (140) Bryan Scheren 23:47.6
19. 489 Roy C Ketchum (20:44.7 103:43.1) ======================================== 1 13 shawn gannon 17:54.1 2 102 james mayott 20:15.4 3 122 kevin ly 21:24.7 4 124 brian trabucco 21:52.5 5 128 ryan tancin 22:16.4 6 (138) yunus hussain 23:23.4 7 (142) Jacob Johnson 24:50.0
20. 511 Herricks (20:39.5 103:17.1) ======================================== 1 56 Eric de la Haba 18:48.2 2 99 Matthew Dunn 20:11.0 3 107 Jake Lehmann 20:29.3 4 118 Alex Strzelecki 21:14.2 5 131 Andrew Tsang 22:34.4 6 (137) Matthew Chuchul 23:11.1
21. 597 Liberty (21:37.0 108:04.7) ======================================== 1 100 Eddie Byrd 20:13.0 2 112 Malcolm Strother 20:46.6 3 117 Herman Drayton 21:13.7 4 133 Scott Kaplan 22:48.2 5 135 Brendan Froehlich 23:03.2 6 (136) Matt Fortin 23:03.9 7 (141) Dontrea McLauren 23:54.4
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS JV A RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 CHRIS SHARTRAND Shenendehowa 17:43.7 5:43 2 2 colin johnson Christian Brothers Ac 17:50.7 5:45 3 3 MIKE FERRARO Shenendehowa 17:54.6 5:46 4 4 peter costa Christian Brothers Ac 17:59.4 5:48 5 5 rich bohny Christian Brothers Ac 18:05.0 5:50 6 6 IAN DORSET Shenendehowa 18:07.7 5:51 7 7 will villa Christian Brothers Ac 18:09.0 5:51 8 8 david hines Christian Brothers Ac 18:17.2 5:54 9 9 SAM PREDMORE Shenendehowa 18:33.4 5:59 10 10 KEVIN LIANG Shenendehowa 18:34.8 5:59 11 11 James Hall St. John The Baptist 18:41.8 6:02 12 12 MATT KLOMPAS Shenendehowa 18:45.2 6:03 13 13 LUJE DIXON Shenendehowa 18:55.9 6:06 14 14 Tyler Eckel Mc Kee Tech 18:56.8 6:06 15 15 joe pellegrino Commack 18:58.3 6:07 16 16 Brendan Camenzuli St. John The Baptist 19:03.6 6:09 17 JOHN GAMINO Shenendehowa 19:04.1 6:09 18 17 james mitchell Christian Brothers Ac 19:05.1 6:09 19 18 Daniel Brennan Kellenberg 19:05.7 6:09 20 19 alex solmon Commack 19:07.9 6:10 21 20 Chris Rooney St. John The Baptist 19:08.8 6:10 22 SAM HALPERN Shenendehowa 19:09.2 6:10 23 21 josh gittleman Commack 19:11.1 6:11 24 22 Christian Rojas St. John The Baptist 19:12.2 6:11 25 GARY SOELLER Shenendehowa 19:15.9 6:13 26 23 joe martin Christian Brothers Ac 19:20.5 6:14 27 24 Andrew Pappas Kellenberg 19:21.9 6:14 28 MARK UNTER Shenendehowa 19:22.2 6:15 29 25 Bartley Paul St. John The Baptist 19:22.6 6:15 30 26 Jasdev Singh South County, VA 19:23.5 6:15 31 mark demaio Christian Brothers Ac 19:23.9 6:15 32 27 josh wessman Commack 19:24.3 6:15 33 28 Lap Nguyen Morris Hills, NJ 19:24.8 6:15 34 29 John Cosgrove Kellenberg 19:26.0 6:16 35 RYAN KORZINSKI Shenendehowa 19:27.0 6:16 36 KYLE ARNOLD Shenendehowa 19:27.5 6:16 37 30 David Seigel South County, VA 19:28.3 6:17 38 31 max ganz Commack 19:30.5 6:17 39 32 Dan Sanbeg Mc Kee Tech 19:32.9 6:18 40 33 Mike O'Brien St. John The Baptist 19:35.6 6:19 41 34 Mike Fortounas Miller Place 19:39.0 6:20 42 DAN ANNIS Shenendehowa 19:39.9 6:20 43 35 Joseph Gautier South County, VA 19:40.3 6:20 44 36 Jameel Mohammad South County, VA 19:41.5 6:21 45 37 Paul Mezzacappa St. John The Baptist 19:46.3 6:22 46 Jeff Laudenschlager St. John The Baptist 19:47.3 6:23 47 38 conner gray Commack 19:48.6 6:23 48 39 dan paulson Commack 19:49.2 6:23 49 40 Kevin Murphy South County, VA 19:50.4 6:24 50 41 Chris Porcelli West Islip 19:54.5 6:25 51 42 Keith Orchard Morris Hills, NJ 19:55.0 6:25 52 43 Clark Smith Miller Place 19:58.0 6:26 53 BRIAN HARRIS Shenendehowa 19:58.8 6:26 54 44 Victor Bushlyar Mc Kee Tech 19:59.7 6:27 55 Jordan Dorney St. John The Baptist 20:00.4 6:27 56 connor flynn Christian Brothers Ac 20:01.2 6:27 57 45 Chak Li Mc Kee Tech 20:02.9 6:28 58 BRIAN MACHINA Shenendehowa 20:06.9 6:29 59 xavier marinaro Commack 20:07.6 6:29 60 46 Eric Prebor Morris Hills, NJ 20:08.8 6:30 61 47 Mitchell White Morris Hills, NJ 20:12.6 6:31 62 48 Nick Taillon South County, VA 20:13.5 6:31 63 49 Michael Paturas Kellenberg 20:15.6 6:32 64 50 Matthew Figalora Kellenberg 20:17.2 6:32 65 51 Ed Pfundstein South County, VA 20:17.8 6:32 66 ZACH TOCCO Shenendehowa 20:19.4 6:33 67 joe melero Commack 20:20.3 6:33 68 52 Nicholas Fineo Kellenberg 20:21.4 6:34 69 CHRIS ZELENSKY Shenendehowa 20:24.0 6:34 70 Patrick Owen South County, VA 20:24.6 6:35 71 53 Aakaash Pillalamarr Herricks 20:29.3 6:36 72 matthew fischette Commack 20:32.2 6:37 73 Liam MacDonald South County, VA 20:33.1 6:37 74 54 Rafael Irula Morris Hills, NJ 20:33.5 6:37 75 zach basmajian Commack 20:34.3 6:38 76 Tim Ryan South County, VA 20:35.2 6:38 77 brian fitzpatrick Christian Brothers Ac 20:37.5 6:39 78 55 Daniel Heffernan Kellenberg 20:41.2 6:40 79 56 Sean Currao Holy Trinity 20:42.5 6:40 80 Taylor O'Loughlin Kellenberg 20:49.9 6:43 81 57 Stanley Sinto Holy Trinity 20:52.7 6:44 82 58 Jake Engel Miller Place 20:53.6 6:44 83 59 Brian Graney Holy Trinity 20:54.2 6:44 84 60 James Sarjeant Mc Kee Tech 20:54.7 6:44 85 61 James Loeffler Holy Trinity 20:56.1 6:45 86 62 Joseph Kuchinskas Holy Trinity 20:57.1 6:45 87 Vin Audinot Commack 21:00.8 6:46 88 james mcnally Commack 21:01.2 6:46 89 63 Jason Bensaull Mc Kee Tech 21:02.6 6:47 90 64 Peter Vitale Mc Kee Tech 21:04.3 6:47 91 65 Thomas Suarez West Islip 21:05.5 6:48 92 Tim Higgins South County, VA 21:06.6 6:48 93 Daniel O'Boyle Kellenberg 21:07.9 6:49 94 66 Skylar Ellison West Islip 21:08.5 6:49 95 67 James Mauldin Holy Trinity 21:08.8 6:49 96 68 Evan Nicholas Miller Place 21:09.3 6:49 97 69 Ankit Patel Morris Hills, NJ 21:12.6 6:50 98 Marc Belevan Kellenberg 21:13.1 6:50 99 70 James Criscuolo West Islip 21:13.4 6:50 100 71 Mike Spinelli Poly Prep 21:14.0 6:51 101 mike coleman Commack 21:14.5 6:51 102 eric mauser Commack 21:23.2 6:54 103 72 Charles Gilreath Holy Trinity 21:27.6 6:55 104 Stephen Alexander Kellenberg 21:37.5 6:58 105 garrett osborn Commack 21:38.2 6:58 106 73 Daniel Frodell West Islip 21:39.1 6:59 107 74 Connor Doyle Morris Hills, NJ 21:41.4 6:59 108 dan schlomen Commack 21:42.5 7:00 109 75 Cory Gallagher West Islip 21:43.3 7:00 110 76 Alex Doyle Poly Prep 21:43.9 7:00 111 77 Willem Hume Poly Prep 21:46.2 7:01 112 78 Jake Gach Poly Prep 21:50.6 7:02 113 Frank Walsh Commack 21:52.9 7:03 114 david miller Commack 21:55.8 7:04 115 79 Louis Dietchweiler Plainview JFK 21:57.9 7:05 116 80 Ian Clayman Poly Prep 22:02.6 7:06 117 Ashkan Katirai South County, VA 22:03.1 7:06 118 mike tampellini Commack 22:07.0 7:08 119 81 Brett Malamud Plainview JFK 22:09.2 7:08 120 82 Joe Pinto West Islip 22:12.0 7:09 121 Michael Milteer Kellenberg 22:17.3 7:11 122 83 Anthony Orioles Miller Place 22:22.3 7:13 123 84 Johnny Mannix Poly Prep 22:24.2 7:13 124 85 William Descovich Plainview JFK 22:30.9 7:15 125 Alex DaSilva West Islip 22:37.5 7:17 126 86 Jack McGuire Herricks 22:44.8 7:20 127 87 James Huchthausen Middler Country 22:45.3 7:20 128 88 Yuki Tsubo Herricks 22:48.6 7:21 129 89 Dai Oka Herricks 22:58.6 7:24 130 90 Sudheer Nuggehalli Herricks 23:06.4 7:27 131 91 Andrew Spera Plainview JFK 23:06.8 7:27 132 92 Anders Larson Miller Place 23:07.2 7:27 133 Brett Patterson Schuylerville 23:08.5 7:27 134 Evan Blake South County, VA 23:12.3 7:29 135 93 Justin Andrews Middler Country 23:14.5 7:29 136 Brent Kaplan Liberty 23:17.3 7:30 137 94 Andy Su Plainview JFK 23:20.7 7:31 138 95 Jimmy Lambert Poly Prep 23:21.0 7:31 139 96 Michael Dolan Herricks 23:23.5 7:32 140 97 Corey Rockower Plainview JFK 23:29.2 7:34 141 98 Brett Lamel Plainview JFK 23:32.0 7:35 142 99 Michael Stern Middler Country 23:58.1 7:43 143 Ben Ehrlich Plainview JFK 23:59.9 7:44 144 Jonathan Anderson Poly Prep 24:00.7 7:44 145 100 Michael Cocozza Middler Country 24:10.9 7:47 146 101 Dave Wilson Middler Country 24:15.5 7:49 147 Travis Bloeker Plainview JFK 24:26.5 7:52 148 Jonathan Mass Plainview JFK 24:27.2 7:53 149 Matthew Kaufman Plainview JFK 25:07.4 8:06 150 Shane Wagner Schuylerville 25:37.3 8:15 151 robert schuman Commack 25:46.5 8:18 152 102 Robert Butera Middler Country 25:51.9 8:20 153 Sam Dietchweiler Plainview JFK 25:52.2 8:20 154 Andrew Becker Poly Prep 26:30.3 8:32 155 Jason Brenner Plainview JFK 26:38.2 8:35 156 Stotis Vasilis Plainview JFK 27:00.6 8:42 157 Andrew You Plainview JFK 27:06.9 8:44 158 David Saxman Plainview JFK 27:14.9 8:47 159 Louis Buckman Plainview JFK 27:15.7 8:47 160 Daniel Borko Plainview JFK 28:50.7 9:18 161 Matt Hersch Liberty 28:51.0 9:18 162 Will Hodgson Schuylerville 29:36.6 9:32 163 Tyler DiStefano Plainview JFK 29:39.8 9:33 164 Tom Campbell Liberty 30:05.3 9:42 165 Zachary Goldberg Plainview JFK 30:27.2 9:49
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS JV A RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 26 Christian Brothers Academ (18:04.3 90:21.3) ======================================== 1 2 colin johnson 17:50.7 2 4 peter costa 17:59.4 3 5 rich bohny 18:05.0 4 7 will villa 18:09.0 5 8 david hines 18:17.2 6 ( 17) james mitchell 19:05.1 7 ( 23) joe martin 19:20.5
2. 29 Shenendehowa (18:10.9 90:54.2) ======================================== 1 1 CHRIS SHARTRAND 17:43.7 2 3 MIKE FERRARO 17:54.6 3 6 IAN DORSET 18:07.7 4 9 SAM PREDMORE 18:33.4 5 10 KEVIN LIANG 18:34.8 6 ( 12) MATT KLOMPAS 18:45.2 7 ( 13) LUJE DIXON 18:55.9
3. 94 St. John The Baptist (19:05.8 95:29.0) ======================================== 1 11 James Hall 18:41.8 2 16 Brendan Camenzuli 19:03.6 3 20 Chris Rooney 19:08.8 4 22 Christian Rojas 19:12.2 5 25 Bartley Paul 19:22.6 6 ( 33) Mike O'Brien 19:35.6 7 ( 37) Paul Mezzacappa 19:46.3
4. 113 Commack (19:14.5 96:12.1) ======================================== 1 15 joe pellegrino 18:58.3 2 19 alex solmon 19:07.9 3 21 josh gittleman 19:11.1 4 27 josh wessman 19:24.3 5 31 max ganz 19:30.5 6 ( 38) conner gray 19:48.6 7 ( 39) dan paulson 19:49.2
5. 167 South County, VA (19:36.8 98:04.0) ======================================== 1 26 Jasdev Singh 19:23.5 2 30 David Seigel 19:28.3 3 35 Joseph Gautier 19:40.3 4 36 Jameel Mohammad 19:41.5 5 40 Kevin Murphy 19:50.4 6 ( 48) Nick Taillon 20:13.5 7 ( 51) Ed Pfundstein 20:17.8
6. 170 Kellenberg (19:41.3 98:26.4) ======================================== 1 18 Daniel Brennan 19:05.7 2 24 Andrew Pappas 19:21.9 3 29 John Cosgrove 19:26.0 4 49 Michael Paturas 20:15.6 5 50 Matthew Figalora 20:17.2 6 ( 52) Nicholas Fineo 20:21.4 7 ( 55) Daniel Heffernan 20:41.2
7. 195 Mc Kee Tech (19:53.4 99:27.0) ======================================== 1 14 Tyler Eckel 18:56.8 2 32 Dan Sanbeg 19:32.9 3 44 Victor Bushlyar 19:59.7 4 45 Chak Li 20:02.9 5 60 James Sarjeant 20:54.7 6 ( 63) Jason Bensaull 21:02.6 7 ( 64) Peter Vitale 21:04.3
8. 217 Morris Hills, NJ (20:03.0 100:14.7) ======================================== 1 28 Lap Nguyen 19:24.8 2 42 Keith Orchard 19:55.0 3 46 Eric Prebor 20:08.8 4 47 Mitchell White 20:12.6 5 54 Rafael Irula 20:33.5 6 ( 69) Ankit Patel 21:12.6 7 ( 74) Connor Doyle 21:41.4
9. 286 Miller Place (20:48.5 104:02.2) ======================================== 1 34 Mike Fortounas 19:39.0 2 43 Clark Smith 19:58.0 3 58 Jake Engel 20:53.6 4 68 Evan Nicholas 21:09.3 5 83 Anthony Orioles 22:22.3 6 ( 92) Anders Larson 23:07.2
10. 295 Holy Trinity (20:52.6 104:22.6) ======================================== 1 56 Sean Currao 20:42.5 2 57 Stanley Sinto 20:52.7 3 59 Brian Graney 20:54.2 4 61 James Loeffler 20:56.1 5 62 Joseph Kuchinskas 20:57.1 6 ( 67) James Mauldin 21:08.8 7 ( 72) Charles Gilreath 21:27.6
11. 315 West Islip (21:00.2 105:01.0) ======================================== 1 41 Chris Porcelli 19:54.5 2 65 Thomas Suarez 21:05.5 3 66 Skylar Ellison 21:08.5 4 70 James Criscuolo 21:13.4 5 73 Daniel Frodell 21:39.1 6 ( 75) Cory Gallagher 21:43.3 7 ( 82) Joe Pinto 22:12.0
12. 382 Poly Prep (21:43.5 108:37.3) ======================================== 1 71 Mike Spinelli 21:14.0 2 76 Alex Doyle 21:43.9 3 77 Willem Hume 21:46.2 4 78 Jake Gach 21:50.6 5 80 Ian Clayman 22:02.6 6 ( 84) Johnny Mannix 22:24.2 7 ( 95) Jimmy Lambert 23:21.0
13. 406 Herricks (22:25.6 112:07.7) ======================================== 1 53 Aakaash Pillalamarri 20:29.3 2 86 Jack McGuire 22:44.8 3 88 Yuki Tsubo 22:48.6 4 89 Dai Oka 22:58.6 5 90 Sudheer Nuggehalli 23:06.4 6 ( 96) Michael Dolan 23:23.5
14. 430 Plainview JFK (22:37.1 113:05.5) ======================================== 1 79 Louis Dietchweiler 21:57.9 2 81 Brett Malamud 22:09.2 3 85 William Descovich 22:30.9 4 91 Andrew Spera 23:06.8 5 94 Andy Su 23:20.7 6 ( 97) Corey Rockower 23:29.2 7 ( 98) Brett Lamel 23:32.0
15. 480 Middler Country (23:40.9 118:24.3) ======================================== 1 87 James Huchthausen 22:45.3 2 93 Justin Andrews 23:14.5 3 99 Michael Stern 23:58.1 4 100 Michael Cocozza 24:10.9 5 101 Dave Wilson 24:15.5 6 (102) Robert Butera 25:51.9
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS JV B RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Anthony Liota Monsignor Farrell 18:01.0 5:48 2 2 Steve Gugliucci Monsignor Farrell 18:09.0 5:51 3 3 Tom Mc Cauley Monsignor Farrell 18:18.0 5:54 4 4 James Buckley Monsignor Farrell 18:38.0 6:00 5 5 Sean Richards Monsignor Farrell 18:38.0 6:00 6 6 Matt Buell Monsignor Farrell 18:39.0 6:01 7 7 John Hood Monsignor Farrell 18:47.0 6:03 8 Tom Sykes Monsignor Farrell 18:49.0 6:04 9 Tim Brandt Monsignor Farrell 18:51.0 6:05 10 8 Matt Jorgensen Pawling 19:07.0 6:10 11 Donnie Tadonni Monsignor Farrell 19:08.0 6:10 12 9 MICHAEL GALE Curtis 19:18.0 6:13 13 10 Keon Wan Park Guilderland 19:24.0 6:15 14 11 Bryan Dyer Guilderland 19:30.0 6:17 15 12 Shawn McDonnell Brewster 19:33.0 6:18 16 13 Brendan Gallagher Guilderland 19:44.0 6:22 17 14 Nick Arena Brewster 19:45.0 6:22 18 15 Keir Alexander Fox Lane 19:46.0 6:22 19 16 Alex Chepigin Horace Greeley 19:54.0 6:25 20 17 Peter Ohara Horace Greeley 20:02.0 6:27 21 18 Chris Whalen Guilderland 20:03.0 6:28 22 19 Takamasa Masuda Dobbs Ferry 20:03.0 6:28 23 Matt Chirico Monsignor Farrell 20:07.0 6:29 24 Mike Maccarriello Monsignor Farrell 20:07.0 6:29 25 Craig Besignano Monsignor Farrell 20:11.0 6:30 26 20 Michael McGarrah Fox Lane 20:12.0 6:31 27 21 Brady McGee Pawling 20:14.0 6:31 28 22 BREANDAN MURTHA Curtis 20:15.0 6:32 29 23 James Cranston Horace Greeley 20:16.0 6:32 30 24 Justin Krim Horace Greeley 20:21.0 6:33 31 Tom Donegan Monsignor Farrell 20:22.0 6:34 32 25 Jeff Rizza New Paltz 20:24.0 6:34 33 26 Chris Coscio John Jay East Fishkil 20:29.0 6:36 34 27 C.J. Higgins Guilderland 20:36.0 6:38 35 28 Ethan O'Connor Pawling 20:38.0 6:39 36 29 Tom Birmingham John Jay East Fishkil 20:40.0 6:40 37 30 Jake Burns Guilderland 20:47.0 6:42 38 31 JACOB SCHMIDT Curtis 20:49.0 6:43 39 32 Kevin Cross Horace Greeley 20:52.0 6:43 40 33 Matthew Marano Horace Greeley 20:53.0 6:44 41 34 Jimmy Duncan Brewster 20:56.0 6:45 42 35 Eric Berlinghoff John Jay East Fishkil 20:56.0 6:45 43 36 Boris Opacic Dobbs Ferry 20:59.0 6:46 44 37 Joe Mosca John Jay East Fishkil 21:00.0 6:46 45 38 Jack Cadmus Onteora 21:02.0 6:47 46 39 Max Gugliade John Jay East Fishkil 21:02.0 6:47 47 40 Nick Barbara Brewster 21:12.0 6:50 48 41 Robert Pile Horace Greeley 21:13.0 6:50 49 Scott Hurwitz Horace Greeley 21:14.0 6:51 50 42 Alejandro Garcia Fox Lane 21:16.0 6:51 51 43 James Dennis Pawling 21:17.0 6:52 52 Alec Krosser Horace Greeley 21:17.0 6:52 53 44 John Cordero Pawling 21:19.0 6:52 54 Greg Potter Monsignor Farrell 21:20.0 6:52 55 Anthony Maddaluno Monsignor Farrell 21:24.0 6:54 56 Brett Deutsch Horace Greeley 21:27.0 6:55 57 Michael Levine Horace Greeley 21:32.0 6:56 58 45 Joe Torquato New Paltz 21:35.0 6:57 59 46 NASIR DODIC Curtis 21:37.0 6:58 60 47 TREVOR HENDRICKSON Red Hook, NY 21:39.0 6:59 61 48 DAMON ALLEN Red Hook, NY 21:43.0 7:00 62 49 James Courte Brewster 21:45.0 7:01 63 50 Winfield Greene Brewster 21:47.0 7:01 64 51 John O'rourke Carmel 21:51.0 7:02 65 Ross Widom Horace Greeley 21:52.0 7:03 66 52 Yonatan Benyamini Herricks 21:55.0 7:04 67 53 Sam Goichman New Paltz 21:55.0 7:04 68 Kolbe Jendzejec Horace Greeley 21:56.0 7:04 69 Brian Kownacki Horace Greeley 21:57.0 7:04 70 54 Steve McNamara Brewster 22:01.0 7:06 71 55 Paul Lamarche New Paltz 22:02.0 7:06 72 Richie Taylor Brewster 22:04.0 7:07 73 56 Brendan Comiskey Carmel 22:05.0 7:07 74 57 PATRICK REILLY Red Hook, NY 22:06.0 7:07 75 58 Brian Moy John Jay East Fishkil 22:07.0 7:08 76 Matt Senna Monsignor Farrell 22:07.0 7:08 77 Patrick Hastings Monsignor Farrell 22:09.0 7:08 78 59 Reilly Hayes Onteora 22:10.0 7:09 79 Troy Danilo Monsignor Farrell 22:13.0 7:10 80 60 JONAS KEMP Red Hook, NY 22:16.0 7:11 81 61 Ryan Kanuch Onteora 22:18.0 7:11 82 Frank DiNardo Brewster 22:19.0 7:11 83 62 NICHOLAS ABUGEL Curtis 22:20.0 7:12 84 Ed Dougherty Brewster 22:25.0 7:13 85 63 Wesley Cotter Fox Lane 22:26.0 7:14 86 64 Alex DiBiase Fox Lane 22:32.0 7:16 87 65 Tyler Renus New Paltz 22:33.0 7:16 88 66 Bob Swick Pawling 22:34.0 7:16 89 67 Eric Selzo Onteora 22:35.0 7:17 90 68 NAM SU KIM Red Hook, NY 22:43.0 7:19 91 69 Terrance Jennings Carmel 22:44.0 7:20 92 Austin Blumenfeld Horace Greeley 22:49.0 7:21 93 Steve Cottone Monsignor Farrell 23:04.0 7:26 94 Steve Di Pietro Monsignor Farrell 23:06.0 7:27 95 Rishab Guha Horace Greeley 23:07.0 7:27 96 Nick Cortina Brewster 23:08.0 7:27 97 Max Paukner Brewster 23:09.0 7:28 98 70 Matt Hasbrouck New Paltz 23:23.0 7:32 99 71 Kairat Francis John Jay East Fishkil 23:27.0 7:33 100 John Rollman Pleasantville 23:28.0 7:34 101 David Duhamel Horace Greeley 23:30.0 7:34 102 Thige Mbugua John Jay East Fishkil 23:31.0 7:35 103 72 CONNOR SILVERNAIL Red Hook, NY 23:34.0 7:36 104 73 Yusuf Kapadia Dobbs Ferry 23:43.0 7:39 105 74 Austin Reiss Onteora 23:43.0 7:39 106 James Wu Horace Greeley 23:46.0 7:39 107 75 Kyle Morgan Carmel 23:49.0 7:40 108 76 Steve Montana Carmel 23:52.0 7:41 109 77 Mike Geisel Carmel 23:58.0 7:43 110 Trevor Roberts Pleasantville 24:03.0 7:45 111 Ryan Albiez Horace Greeley 24:05.0 7:46 112 Vincent Nabavi Monsignor Farrell 24:10.0 7:47 113 78 JONATHAN FLEMING Red Hook, NY 24:30.0 7:54 114 79 Matthew Kahn Herricks 24:38.0 7:56 115 Alex Beak John Jay East Fishkil 24:38.0 7:56 116 80 Charlton Tsai New Paltz 24:38.0 7:56 117 81 Joseph Taliercio Herricks 24:39.0 7:57 118 Ryan Sherwood John Jay East Fishkil 24:49.0 8:00 119 82 Stephen Ilardi Carmel 24:57.0 8:02 120 A.J. Fazio Monsignor Farrell 25:03.0 8:04 121 83 Quinn Wright Dobbs Ferry 25:09.0 8:06 122 84 JONATHAN ROMERO Curtis 25:13.0 8:07 123 CONNOR SWANSON Red Hook, NY 25:14.0 8:08 124 Sam Sullivan Pleasantville 25:16.0 8:08 125 Adam Krebs Horace Greeley 25:17.0 8:09 126 Brendan Cavanagh Brewster 25:20.0 8:10 127 TAYLOR BURNS Red Hook, NY 25:23.0 8:11 128 85 Christopher Corona Herricks 25:27.0 8:12 129 Andrew Angowitz Horace Greeley 25:28.0 8:12 130 86 Brandon Fiegoli Fox Lane 25:43.0 8:17 131 Noah Shaw Horace Greeley 25:50.0 8:19 132 Kyle McCormanck John Jay East Fishkil 25:51.0 8:20 133 Anthony Canete Monsignor Farrell 25:56.0 8:21 134 Connor Heanue Brewster 26:05.0 8:24 135 Dylan Miyoshi John Jay East Fishkil 26:06.0 8:25 136 MICHAEL ROSE Red Hook, NY 26:10.0 8:26 137 87 David Meltzer Herricks 26:16.0 8:28 138 88 jerry choi Herricks 26:25.0 8:31 139 Alessandro Marino Pleasantville 26:26.0 8:31 140 DEREK PINCHBECK Red Hook, NY 26:29.0 8:32 141 Luke Haskell Brewster 26:42.0 8:36 142 89 ARJUN RAMANI Herricks 27:25.0 8:50 143 Ryan Perry John Jay East Fishkil 27:51.0 8:58 144 Shane Magnetti Carmel 27:53.0 8:59 145 Evan Landa Carmel 27:59.0 9:01 146 Eric Martin Horace Greeley 28:08.0 9:04 147 Adam Campione Monsignor Farrell 28:24.0 9:09 148 David Sheinfeld Horace Greeley 28:47.0 9:16 149 Perry Stein Herricks 28:50.0 9:17 150 Charlie Bloom Horace Greeley 29:17.0 9:26 151 ANTHONY STANCZYK Red Hook, NY 29:31.0 9:31 152 TIM KIRTLAND Red Hook, NY 29:44.0 9:35 153 Yada Zhai Herricks 30:12.0 9:44 154 Michael Bernstein Horace Greeley 30:38.0 9:52 155 Christopher Soldano Herricks 31:11.0 10:03 156 90 Keith Hickey Dobbs Ferry 31:18.0 10:05 157 Matt Mcardle John Jay East Fishkil 31:22.0 10:06
2ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS JV B RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 15 Monsignor Farrell (18:20.8 91:44.0) ======================================== 1 1 Anthony Liota 18:01.0 2 2 Steve Gugliucci 18:09.0 3 3 Tom Mc Cauley 18:18.0 4 4 James Buckley 18:38.0 5 5 Sean Richards 18:38.0 6 ( 6) Matt Buell 18:39.0 7 ( 7) John Hood 18:47.0
2. 79 Guilderland (19:51.4 99:17.0) ======================================== 1 10 Keon Wan Park 19:24.0 2 11 Bryan Dyer 19:30.0 3 13 Brendan Gallagher 19:44.0 4 18 Chris Whalen 20:03.0 5 27 C.J. Higgins 20:36.0 6 ( 30) Jake Burns 20:47.0
3. 112 Horace Greeley (20:17.0 101:25.0) ======================================== 1 16 Alex Chepigin 19:54.0 2 17 Peter Ohara 20:02.0 3 23 James Cranston 20:16.0 4 24 Justin Krim 20:21.0 5 32 Kevin Cross 20:52.0 6 ( 33) Matthew Marano 20:53.0 7 ( 41) Robert Pile 21:13.0
4. 144 Pawling (20:31.0 102:35.0) ======================================== 1 8 Matt Jorgensen 19:07.0 2 21 Brady McGee 20:14.0 3 28 Ethan O'Connor 20:38.0 4 43 James Dennis 21:17.0 5 44 John Cordero 21:19.0 6 ( 66) Bob Swick 22:34.0
5. 149 Brewster (20:38.2 103:11.0) ======================================== 1 12 Shawn McDonnell 19:33.0 2 14 Nick Arena 19:45.0 3 34 Jimmy Duncan 20:56.0 4 40 Nick Barbara 21:12.0 5 49 James Courte 21:45.0 6 ( 50) Winfield Greene 21:47.0 7 ( 54) Steve McNamara 22:01.0
6. 166 John Jay East Fishkill (20:49.4 104:07.0) ======================================== 1 26 Chris Coscio 20:29.0 2 29 Tom Birmingham 20:40.0 3 35 Eric Berlinghoff 20:56.0 4 37 Joe Mosca 21:00.0 5 39 Max Gugliade 21:02.0 6 ( 58) Brian Moy 22:07.0 7 ( 71) Kairat Francis 23:27.0
7. 170 Curtis (20:51.8 104:19.0) ======================================== 1 9 MICHAEL GALE 19:18.0 2 22 BREANDAN MURTHA 20:15.0 3 31 JACOB SCHMIDT 20:49.0 4 46 NASIR DODIC 21:37.0 5 62 NICHOLAS ABUGEL 22:20.0 6 ( 84) JONATHAN ROMERO 25:13.0
8. 204 Fox Lane (21:14.4 106:12.0) ======================================== 1 15 Keir Alexander 19:46.0 2 20 Michael McGarrah 20:12.0 3 42 Alejandro Garcia 21:16.0 4 63 Wesley Cotter 22:26.0 5 64 Alex DiBiase 22:32.0 6 ( 86) Brandon Fiegoli 25:43.0
9. 243 New Paltz (21:41.8 108:29.0) ======================================== 1 25 Jeff Rizza 20:24.0 2 45 Joe Torquato 21:35.0 3 53 Sam Goichman 21:55.0 4 55 Paul Lamarche 22:02.0 5 65 Tyler Renus 22:33.0 6 ( 70) Matt Hasbrouck 23:23.0 7 ( 80) Charlton Tsai 24:38.0
10. 280 Red Hook, NY (22:05.4 110:27.0) ======================================== 1 47 TREVOR HENDRICKSON 21:39.0 2 48 DAMON ALLEN 21:43.0 3 57 PATRICK REILLY 22:06.0 4 60 JONAS KEMP 22:16.0 5 68 NAM SU KIM 22:43.0 6 ( 72) CONNOR SILVERNAIL 23:34.0 7 ( 78) JONATHAN FLEMING 24:30.0
11. 299 Onteora (22:21.6 111:48.0) ======================================== 1 38 Jack Cadmus 21:02.0 2 59 Reilly Hayes 22:10.0 3 61 Ryan Kanuch 22:18.0 4 67 Eric Selzo 22:35.0 5 74 Austin Reiss 23:43.0
12. 301 Dobbs Ferry (24:14.4 121:12.0) ======================================== 1 19 Takamasa Masuda 20:03.0 2 36 Boris Opacic 20:59.0 3 73 Yusuf Kapadia 23:43.0 4 83 Quinn Wright 25:09.0 5 90 Keith Hickey 31:18.0
13. 327 Carmel (22:52.2 114:21.0) ======================================== 1 51 John O'rourke 21:51.0 2 56 Brendan Comiskey 22:05.0 3 69 Terrance Jennings 22:44.0 4 75 Kyle Morgan 23:49.0 5 76 Steve Montana 23:52.0 6 ( 77) Mike Geisel 23:58.0 7 ( 82) Stephen Ilardi 24:57.0
14. 384 Herricks (24:35.0 122:55.0) ======================================== 1 52 Yonatan Benyamini 21:55.0 2 79 Matthew Kahn 24:38.0 3 81 Joseph Taliercio 24:39.0 4 85 Christopher Corona 25:27.0 5 87 David Meltzer 26:16.0 6 ( 88) jerry choi 26:25.0 7 ( 89) ARJUN RAMANI 27:25.0
BOYS VARSITY MERGE
2'ND INAUGURAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS MERGE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 81 Christian Brothers Academ (17:03.2 85:16.0) ======================================== 1 9 mike mazzaccaro 16:47.0 2 15 dan mykityshyn 17:03.0 3 16 dan bailey 17:05.0 4 17 denis smith 17:06.0 5 24 brendan swan 17:15.0 6 ( 52) mark lee 17:47.0 7 ( 61) colin johnson 17:50.7
2. 105 Shenendehowa (17:09.2 85:46.0) ======================================== 1 5 DAN HARRIS 16:38.0 2 11 BRIAN TRAINOR 16:56.0 3 20 JAMIE GLOVER 17:11.0 4 34 BOB ARNOLD 17:29.0 5 35 BRENT PAVLICK 17:32.0 6 ( 45) CHRIS SHARTRAND 17:43.7 7 ( 66) MIKE FERRARO 17:54.6
3. 119 Morris Hills, NJ (17:07.6 85:38.0) ======================================== 1 1 Sean Pohorence 16:06.0 2 13 Liam Tansey 17:00.0 3 23 Tyler Hendrickson 17:14.0 4 36 Vincent Chiusano 17:33.0 5 46 Lucas Clyne 17:45.0 6 ( 79) Joseph Barraro 18:07.0 7 (163) Chris Bongo 19:09.0
4. 156 Germantown Friends, PA (17:18.0 86:30.0) ======================================== 1 4 Gus McKenzie 16:34.0 2 14 Thomas Waterman 17:02.0 3 21 Evan Caldwell 17:14.0 4 42 Fenn Hoffman 17:38.0 5 75 David Waterman 18:02.0 6 ( 97) Zhewen Zhang 18:20.0
5. 200 Monsignor Farrell (17:36.4 88:02.0) ======================================== 1 31 Alex Orlando 17:28.0 2 32 Rich Henry 17:28.0 3 39 Rob Mastrangelo 17:35.0 4 48 Brendan Vurckio 17:45.0 5 50 Mark Bernardo 17:46.0 6 ( 74) Anthony Liota 18:01.0 7 ( 84) Steve Gugliucci 18:09.0
6. 222 South County, VA (17:36.8 88:04.0) ======================================== 1 26 Brett Mandeville 17:16.0 2 30 Tom Keefe 17:23.0 3 47 Matt Karwel 17:45.0 4 57 David Schmidt 17:48.0 5 62 Dylan Morgan 17:52.0 6 ( 89) Alex Sciacca 18:12.0 7 (174) Jones Marcus 19:22.0
7. 227 Mc Kee Tech (17:33.8 87:49.0) ======================================== 1 3 Joe Brancale 16:29.0 2 37 Mike Caputo 17:35.0 3 43 Joe Carlin 17:41.0 4 49 Scott Rizzo 17:46.0 5 95 Jimmy Cassidy 18:18.0 6 (124) Chris McSorley 18:39.0 7 (146) Tyler Eckel 18:56.8
8. 272 Kellenberg (17:41.8 88:29.0) ======================================== 1 12 Michael Nicoletti 16:57.0 2 22 Michael Cook 17:14.0 3 38 William Posch 17:35.0 4 98 Patrick Burke 18:21.0 5 102 Guy Murolo 18:22.0 6 (157) Daniel Brennan 19:05.7 7 (168) James Sullivan 19:15.0
9. 308 Red Bank (17:49.8 89:09.0) ======================================== 1 19 Bobby McGann 17:07.0 2 41 Kevin Byrne 17:36.0 3 56 Kyle Clonan 17:48.0 4 93 Sam Cesaril 18:17.0 5 99 James Galatola 18:21.0 6 (103) Mike Quinn 18:22.0 7 (104) Chris Higgins 18:22.0
10. 332 Fox Lane (17:55.9 89:39.1) ======================================== 1 33 Cord Sgaglio 17:28.5 2 63 Jamie Mitchell 17:52.9 3 72 Matthew Schwartz 18:00.7 4 78 Dan Cohn 18:06.3 5 86 Christopher Sacks 18:10.7 6 (198) Keir Alexander 19:46.0 7 (204) Ryan Wang 19:55.2
11. 388 Colts Neck, NJ (17:49.0 89:05.0) ======================================== 1 2 Mark Leininger 16:21.0 2 6 Mike O'Dowd 16:41.0 3 112 Corey Rubin 18:30.0 4 128 Aaren Beaty 18:43.0 5 140 Kevin O'Dowd 18:50.0 6 (187) Sean Pickett 19:33.0 7 (197) Mike Blaskovich 19:46.0
12. 425 Red Hook, NY (18:06.4 90:32.0) ======================================== 1 10 KLAUS SCHMIDT 16:49.0 2 53 ANDREW DWYER 17:47.0 3 91 JONATHAN BYRNE 18:16.0 4 92 ADAM SNYDER 18:16.0 5 179 Corry O Farrell 19:24.0 6 (202) TREVOR KENT 19:54.0 7 (209) CHRISTIAN PERFAS 20:03.0
13. 447 Horace Greeley (18:11.2 90:56.0) ======================================== 1 25 Henry Koster 17:15.0 2 55 Jordan Fried 17:48.0 3 73 Kyle Eager 18:01.0 4 139 Fumi Asaga 18:49.0 5 155 Alex Bernstein 19:03.0 6 (162) Matt Rubin 19:08.0 7 (166) Will Mantell 19:12.0
14. 463 Dobbs Ferry (18:13.6 91:07.6) ======================================== 1 28 Patrick Wortner 17:19.8 2 67 Brendan Wortner 17:56.5 3 105 Viktor Mashalov 18:25.0 4 122 Patrick Newman 18:36.0 5 141 Evan Fallor 18:50.3 6 (200) Ryan Malpass 19:50.2 7 (208) George Epstein 20:00.2
15. 470 Emmaus, PA (18:11.6 90:58.0) ======================================== 1 7 Tom Luff 16:42.0 2 76 Chris Macomb 18:03.0 3 83 Joe Dodd-o 18:09.0 4 131 Jason Graybill 18:45.0 5 173 Andrew Monteleone 19:19.0 6 (220) Colin Christopoulos 20:18.0
16. 489 Iona Prep (18:17.8 91:28.9) ======================================== 1 18 Sean Halpin 17:06.9 2 44 Kyle Shepard 17:42.7 3 134 Sterling Hardaway 18:45.9 4 145 Nick Athanasidy 18:56.0 5 148 Vince Fellegara 18:57.4 6 (180) Ayo Bajulaiye 19:25.4
17. 492 Commack (18:19.2 91:36.0) ======================================== 1 59 David Golub 17:49.0 2 64 Justin Tampillini 17:53.0 3 106 Rich Lubrano 18:25.0 4 116 Criag Fried 18:32.0 5 147 Mat Lodulce 18:57.0 6 (150) joe pellegrino 18:58.3 7 (151) Matthew Migliore 19:00.0
18. 497 Holy Trinity (18:21.3 91:46.1) ======================================== 1 68 Ernie Lustenring 17:58.0 2 77 Matthew O'Keefe 18:04.3 3 85 John Scheff 18:10.3 4 114 Russell Brown 18:31.5 5 153 Nick Parenty 19:02.0 6 (188) Austin Mituniewicz 19:33.8 7 (227) Ronald Taylor 20:31.8
19. 505 Curtis (18:22.2 91:50.9) ======================================== 1 51 JASON STAPLETON 17:46.7 2 58 JONATHAN ETIENNE 17:48.3 3 121 JONATHAN OREA 18:35.7 4 132 KYLE HANNAFIN 18:45.2 5 143 TOZAR ROBERTS 18:55.0 6 (169) MIGUEL OREA 19:15.2 7 (170) JAMES BOWEN 19:18.0
20. 512 Brewster (18:23.5 91:57.1) ======================================== 1 54 Charlie Carr 17:47.0 2 70 Neeraj Suryanarayanan 17:58.7 3 125 Adam McIe 18:41.2 4 130 Kyle Darcy 18:44.7 5 133 Mike Thomas 18:45.5 6 (176) Nick Foy 19:23.0 7 (177) Dylan Squeo 19:24.0
21. 530 Guilderland (18:25.9 92:09.2) ======================================== 1 80 Gianni Vissat 18:07.6 2 108 Dan Lee 18:27.2 3 109 Caleb Doak 18:29.1 4 113 Chris Cure 18:30.4 5 120 Tim Flaherty 18:34.9 6 (137) Nick Gecsedi 18:47.4 7 (167) Dallis Mahoney 19:12.0
22. 554 Carmel (18:30.5 92:32.3) ======================================== 1 40 Lucas Maher 17:35.1 2 60 Thomas Fitzpatrick 17:49.6 3 110 Douglass Chiapperino 18:29.5 4 154 Daniel Foley 19:02.3 5 190 Thomas Jennings 19:35.8 6 (201) Christian Parlato 19:52.4 7 (215) Brendan Tully 20:14.8
23. 563 St. John The Baptist (18:30.5 92:32.1) ======================================== 1 88 Brian Hannigan 18:11.5 2 107 Matt Zampariello 18:26.0 3 119 Joe Micheels 18:34.5 4 123 Domenick Ferrera 18:38.3 5 126 James Hall 18:41.8 6 (127) John Blackler 18:42.7 7 (135) Trevor Dunigan 18:46.4
24. 624 John Jay East Fishkill (18:40.1 93:20.5) ======================================== 1 29 Ryan Gomba 17:22.9 2 111 Bruce Hotaling 18:29.8 3 136 Tyler Bennett 18:46.9 4 159 Nick Joseph 19:06.7 5 189 Alex Blackman 19:34.2 6 (191) John Russo 19:36.7 7 (224) Chris Coscio 20:29.0
25. 699 Poly Prep (18:59.1 94:55.1) ======================================== 1 27 Graham Shorr 17:18.3 2 81 Derrick VanDyck 18:08.4 3 171 Vergil Parson 19:18.8 4 192 Sam Spiegel 19:37.0 5 228 Tom Laurendi 20:32.6 6 (239) Michael Onah 21:02.2 7 (242) Mike Spinelli 21:14.0
26. 713 Miller Place (18:50.8 94:14.0) ======================================== 1 8 Geoff Engel 16:45.0 2 165 Kenny Gaudio 19:10.0 3 172 Nick Juliano 19:19.0 4 175 Matt Romonoski 19:22.0 5 193 John DelGuidice 19:38.0 6 (196) Mike Fortounas 19:39.0 7 (206) Clark Smith 19:58.0
27. 715 Pawling (18:55.2 94:36.0) ======================================== 1 82 Tim Yu 18:09.0 2 129 Pat Callan 18:44.1 3 160 Matt Jorgensen 19:07.0 4 161 Dave Mayette 19:07.9 5 183 Ben Nagasing 19:28.0 6 (184) Alex Maruzzella 19:30.3 7 (185) Matt McNamee 19:30.8
28. 785 Middler Country (19:16.2 96:21.0) ======================================== 1 90 Steven Anderson 18:15.0 2 115 Nick Destefano 18:32.0 3 164 Steven Galvao 19:10.0 4 181 Michael Bonanni 19:26.0 5 235 Glen Vogeli 20:58.0 6 (237) Skyler Cange 21:02.0 7 (248) Nicholas Romero 21:38.0
29. 795 Averill Park (19:16.6 96:22.9) ======================================== 1 117 Rob Hollinger 18:34.0 2 142 Peter Kiley-Bergen 18:51.1 3 144 Tim Scudds 18:55.4 4 156 Sam McFadden 19:04.0 5 236 Jacob Pasanen 20:58.4 6 (260) Jason Kelly 22:38.2
30. 819 West Islip (19:17.7 96:28.5) ======================================== 1 100 Pat Fannon 18:21.0 2 118 Nick Mattera 18:34.0 3 186 Ryan Tantone 19:31.0 4 203 Chris Porcelli 19:54.5 5 212 Steven Hetterich 20:08.0 6 (229) Daniel Badolato 20:35.0 7 (234) Steve Foppiano 20:49.0
31. 826 Plainview JFK (19:23.8 96:58.6) ======================================== 1 87 Mario Ferone 18:11.0 2 101 Stephen LaRosa 18:21.3 3 199 Matthew Botta 19:47.0 4 217 Andrew Ren 20:16.3 5 222 Steven Lubrano 20:23.0 6 (230) David Wittlin 20:40.7 7 (245) Andrew Descovich 21:23.6
32. 849 Onteora (19:47.2 98:55.8) ======================================== 1 69 Cory Alvarado 17:58.4 2 71 Nate DeBoever 17:59.6 3 231 Joe Vanacore 20:45.8 4 238 Jack Cadmus 21:02.0 5 240 Jeremiah VanBaren 21:10.0 6 (249) Justin McLoughlin 21:44.5 7 (256) Reilly Hayes 22:10.0
33. 876 Harborfields (19:30.5 97:32.2) ======================================== 1 96 Patrick Slutter 18:19.8 2 152 Alex Boccard 19:00.3 3 207 Patrick Ryan 19:59.8 4 210 Nick Beccarino 20:05.9 5 211 Andrew Boylan 20:06.4 6 (219) Nate MacLaughlin 20:17.4 7 (221) Nick Dimatteo 20:22.7
34. 956 New Paltz (19:49.9 99:09.2) ======================================== 1 149 Chris Weber 18:57.8 2 158 Hunter Bartlett 19:05.8 3 182 Tony Peterle 19:26.5 4 223 Jeff Rizza 20:24.0 5 244 Brian Majestic 21:15.1 6 (247) Joe Torquato 21:35.0 7 (252) Sam Goichman 21:55.0
35. 994 Schuylerville (20:26.7 102:13.1) ======================================== 1 94 Sean Keheller 18:17.8 2 194 Kristopher Pieper 19:38.5 3 195 Tucker Hampson 19:38.7 4 253 Shaun Ruhle 22:04.0 5 258 Esa Jessop 22:34.1 6 (265) Brett Patterson 23:08.5 7 (268) Bryan Scheren 23:47.6
36. 1034 Roy C Ketchum (20:44.7 103:43.1) ======================================== 1 65 shawn gannon 17:54.1 2 216 james mayott 20:15.4 3 246 kevin ly 21:24.7 4 250 brian trabucco 21:52.5 5 257 ryan tancin 22:16.4 6 (267) yunus hussain 23:23.4 7 (269) Jacob Johnson 24:50.0
37. 1045 Herricks (20:14.4 101:12.0) ======================================== 1 138 Eric de la Haba 18:48.2 2 213 Matthew Dunn 20:11.0 3 225 Jake Lehmann 20:29.3 4 226 Aakaash Pillalamarri 20:29.3 5 243 Alex Strzelecki 21:14.2 6 (251) Yonatan Benyamini 21:55.0 7 (259) Andrew Tsang 22:34.4
38. 1088 Pleasantville (20:30.6 102:33.0) ======================================== 1 178 Michael Phillips 19:24.0 2 205 Garek Berard 19:56.0 3 218 Michael Sanduski 20:17.0 4 233 Eddward Reilingh 20:48.0 5 254 Ben Wolf 22:08.0 6 (255) Joseph Marinello 22:10.0 7 (264) Owen Gilroy 23:06.0
39. 1210 Liberty (21:37.0 108:04.7) ======================================== 1 214 Eddie Byrd 20:13.0 2 232 Malcolm Strother 20:46.6 3 241 Herman Drayton 21:13.7 4 261 Scott Kaplan 22:48.2 5 262 Brendan Froehlich 23:03.2 6 (263) Matt Fortin 23:03.9 7 (266) Brent Kaplan 23:17.3
Girls
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
GIRLS CHAMPIONSHIP RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Lanie Thompson Voorhees, NJ 18:23.5 5:56 2 2 Lizzie Predmore Shenendehowa 18:27.8 5:57 3 3 Colette Whitney Voorhees, NJ 19:04.8 6:09 4 4 Andrea Keklak Lincoln-Sudbury, MA 19:05.6 6:09 5 5 Sarah Pagano Immaculate Heart Acad 19:06.6 6:10 6 6 Lindsey Graybill Emmaus, PA 19:10.5 6:11 7 7 Cara Janeczko Shenendehowa 19:19.1 6:14 8 8 Michelle Capozzi Red Bank 19:35.1 6:19 9 9 Ellie Hylton Lincoln-Sudbury, MA 19:38.0 6:20 10 10 Amanda Faust Emmaus, PA 19:42.9 6:21 11 11 Corey Stock Lincoln-Sudbury, MA 19:43.2 6:21 12 12 Nicole Irving Shenendehowa 19:48.2 6:23 13 13 Jen Gossells Lincoln-Sudbury, MA 19:50.4 6:24 14 14 Brianna Faust Emmaus, PA 19:53.4 6:25 15 15 Lianne Farber Northport 19:57.0 6:26 16 16 Gina Stalica Shenendehowa 20:01.9 6:27 17 17 Molly McNamara Red Bank 20:03.0 6:28 18 18 Jordan Westcott Shenendehowa 20:04.2 6:28 19 19 Sarah Zieve Northport 20:10.1 6:30 20 20 BRIDGET DALEY Guilderland 20:11.5 6:30 21 21 Christina Faust Emmaus, PA 20:13.6 6:31 22 22 Danika Simonson Shenendehowa 20:14.2 6:31 23 23 Claire Arthur Lincoln-Sudbury, MA 20:14.9 6:32 24 24 Mary Kaye Duff Immaculate Heart Acad 20:19.7 6:33 25 25 Anne Carey St. John The Baptist 20:22.2 6:34 26 26 Krystal Foster St. John The Baptist 20:24.2 6:35 27 27 Kerry Hamilton St. John The Baptist 20:24.5 6:35 28 28 Victoria Pontecorvo Tottenville 20:24.8 6:35 29 29 Melissa Meade Emmaus, PA 20:31.0 6:37 30 30 Katie Petruzzellis Voorhees, NJ 20:33.3 6:37 31 31 Lisa Pelligrino Commack 20:33.6 6:38 32 32 Gabbi Botticelli Commack 20:34.4 6:38 33 33 Samantha D'Amato Northport 20:38.2 6:39 34 34 Rachael Potter Lincoln-Sudbury, MA 20:38.9 6:39 35 35 Allison Stapleton Commack 20:40.3 6:40 36 36 Madeleine Willner South County, VA 20:42.6 6:40 37 37 Ali Foote West Islip 20:43.4 6:41 38 38 Michelle Savarese Red Bank 20:45.3 6:41 39 39 KELLY CAMARDO Guilderland 20:50.3 6:43 40 40 Patty Massa Shenendehowa 20:53.6 6:44 41 41 Erin Thompson Immaculate Heart Acad 20:54.1 6:44 42 42 Elizabeth Fierro Northport 20:54.5 6:44 43 43 Dashielle Schulte Marymount 20:59.3 6:46 44 44 Kelsey Coates Emmaus, PA 20:59.7 6:46 45 45 Taylor Fleming Northport 21:00.5 6:46 46 46 Kelly Dennis St. John Villa 21:02.5 6:47 47 47 Camille D'Amato Northport 21:03.9 6:47 48 48 Taylor Fredrickson Tottenville 21:04.6 6:48 49 49 Kari Shoolbraid Voorhees, NJ 21:08.6 6:49 50 50 Emily Rooney Red Bank 21:09.3 6:49 51 51 Holly Clarke Lincoln-Sudbury, MA 21:12.0 6:50 52 52 Alyssa Dorney St. John The Baptist 21:16.9 6:51 53 53 Katie Rochford Red Bank 21:18.0 6:52 54 54 LYNLEY JOYNT Guilderland 21:19.5 6:52 55 55 Kelly Abbate Northport 21:20.6 6:53 56 56 Marlaena LeMaitre West Islip 21:22.7 6:53 57 57 Carissa Citro Miller Place 21:23.9 6:54 58 58 Kelsey Allen West Islip 21:28.7 6:55 59 59 Julie Sinkovitz Immaculate Heart Acad 21:29.0 6:55 60 60 Erin O'Reilly St. John The Baptist 21:30.6 6:56 61 61 Dana Mannarino St. John Villa 21:31.2 6:56 62 62 LEA CURE Guilderland 21:34.8 6:57 63 63 Christine Connelly St. John Villa 21:38.1 6:58 64 64 Catherine Westby St. John The Baptist 21:39.4 6:59 65 65 ALLIE DIMURA Guilderland 21:40.4 6:59 66 66 Maggie Tighe St. John The Baptist 21:40.9 6:59 67 67 Robin Lynn Voorhees, NJ 21:45.4 7:01 68 68 MICHELLE FISH Guilderland 21:46.6 7:01 69 69 Rachel Lottermann Immaculate Heart Acad 21:48.6 7:02 70 70 Alyssa Campbell South County, VA 21:49.4 7:02 71 71 Jacqueline Dunbar South County, VA 21:49.8 7:02 72 72 Alexis Bivona St. John Villa 21:51.0 7:02 73 73 Saamantha Lauro St. John Villa 21:55.8 7:04 74 74 Meghan Murphy Half Hollow Hills 21:59.9 7:05 75 75 Keelie Eckberg Red Bank 22:10.8 7:09 76 76 Victoria Perrier Half Hollow Hills 22:15.5 7:10 77 77 Kayla Cobourn Immaculate Heart Acad 22:17.5 7:11 78 78 Gabrielle Improta St. John Villa 22:18.3 7:11 79 79 Emma York South County, VA 22:19.6 7:12 80 80 Tara Rutkowski Immaculate Heart Acad 22:21.7 7:12 81 81 Rachel Lichtenwalne Emmaus, PA 22:32.5 7:16 82 82 Jazmin Mogavero Tottenville 22:32.8 7:16 83 83 Jillian Biagini St. John Villa 22:33.8 7:16 84 84 Meaghan Dunigan Tottenville 22:34.3 7:16 85 85 Laura Soffer Mc Kee Tech 22:34.6 7:16 86 86 CASEY DOAK Guilderland 22:35.4 7:17 87 87 Pam Ernst Miller Place 22:45.4 7:20 88 88 Rachel Sobolev Mc Kee Tech 22:46.3 7:20 89 89 Kathryn Hahn Voorhees, NJ 22:48.5 7:21 90 90 Hannah Eckstein Red Bank 22:51.5 7:22 91 91 Krystyna Oszkinis West Islip 22:54.4 7:23 92 92 April Yoo Commack 22:55.7 7:23 93 93 Deanna Molinelli Miller Place 22:56.0 7:23 94 Diana Phethean Pleasantville 23:01.6 7:25 95 94 Renee Vogelle Miller Place 23:12.9 7:29 96 95 Katie Martin South County, VA 23:13.4 7:29 97 96 Erin Grosskurth Half Hollow Hills 23:14.0 7:29 98 97 Amanda Bense Middle Country 23:20.3 7:31 99 98 Amanda Yezarski Miller Place 23:26.1 7:33 100 99 Theresa LeMaitre West Islip 23:28.5 7:34 101 100 Nicole Lewis South County, VA 23:30.2 7:34 102 101 Jennifer Zahn West Islip 23:32.4 7:35 103 102 Dayna Eikeseth Tottenville 23:34.2 7:36 104 103 Nicole Gabriel Half Hollow Hills 23:39.5 7:37 105 104 Brielle Ryan Voorhees, NJ 23:45.3 7:39 106 105 Nicole Giambrone Mc Kee Tech 23:46.3 7:40 107 106 Sabrina Caminero Half Hollow Hills 23:51.0 7:41 108 Natasha Chapovalova Pleasantville 23:57.9 7:43 109 107 Nicole Smith Commack 24:03.6 7:45 110 108 Brittany Sheeran Tottenville 24:05.3 7:46 111 109 Villalba Isabel Marymount 24:10.3 7:47 112 110 Sania Ahmad South County, VA 24:16.1 7:49 113 111 Victoria Varriano Mc Kee Tech 24:16.3 7:49 114 112 Kristen Schiek Half Hollow Hills 24:19.0 7:50 115 113 Alyssa Strong Middle Country 24:23.5 7:52 116 114 Kristen Mortak Middle Country 24:25.9 7:52 117 115 Liane Conte Mc Kee Tech 24:28.3 7:53 118 116 Amelia Clark Mc Kee Tech 24:28.5 7:53 119 117 Krista Rivera Commack 24:42.8 7:58 120 118 Lauren Grieco Mc Kee Tech 24:58.8 8:03 121 119 Marchetti Julia Marymount 25:11.4 8:07 122 120 Kaity Reilly West Islip 25:30.6 8:13 123 121 Sarah Lambert Middle Country 25:32.5 8:14 124 122 Katherine Rimpel Half Hollow Hills 25:36.3 8:15 125 123 Jessica Balthazar Middle Country 25:36.7 8:15 126 124 Nancy Bello Tottenville 25:38.5 8:16 127 Elizabeth Proehl Pleasantville 26:00.4 8:23 128 125 Caitlin Ford Middle Country 28:10.7 9:05 129 126 Ashe-OToole Emma Marymount 28:36.4 9:13 130 127 Perrotta Jacqueline Marymount 29:11.3 9:24 131 128 Meaghan Ford Middle Country 29:14.6 9:25 132 Caitlin Doddy Pleasantville 29:48.4 9:36 133 129 Kelly Kerong Marymount 29:57.2 9:39 134 130 Danielle Citro Miller Place 30:01.7 9:40 135 131 Francesca Molinelli Miller Place 30:02.3 9:41
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
GIRLS CHAMPIONSHIP RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 55 Shenendehowa (19:32.3 97:41.2) ======================================== 1 2 Lizzie Predmore 18:27.8 2 7 Cara Janeczko 19:19.1 3 12 Nicole Irving 19:48.2 4 16 Gina Stalica 20:01.9 5 18 Jordan Westcott 20:04.2 6 ( 22) Danika Simonson 20:14.2 7 ( 40) Patty Massa 20:53.6
2. 60 Lincoln-Sudbury, MA (19:42.5 98:32.1) ======================================== 1 4 Andrea Keklak 19:05.6 2 9 Ellie Hylton 19:38.0 3 11 Corey Stock 19:43.2 4 13 Jen Gossells 19:50.4 5 23 Claire Arthur 20:14.9 6 ( 34) Rachael Potter 20:38.9 7 ( 51) Holly Clarke 21:12.0
3. 80 Emmaus, PA (19:54.3 99:31.4) ======================================== 1 6 Lindsey Graybill 19:10.5 2 10 Amanda Faust 19:42.9 3 14 Brianna Faust 19:53.4 4 21 Christina Faust 20:13.6 5 29 Melissa Meade 20:31.0 6 ( 44) Kelsey Coates 20:59.7 7 ( 81) Rachel Lichtenwalner 22:32.5
4. 150 Voorhees, NJ (20:11.2 100:55.6) ======================================== 1 1 Lanie Thompson 18:23.5 2 3 Colette Whitney 19:04.8 3 30 Katie Petruzzellis 20:33.3 4 49 Kari Shoolbraid 21:08.6 5 67 Robin Lynn 21:45.4 6 ( 89) Kathryn Hahn 22:48.5 7 (104) Brielle Ryan 23:45.3
5. 154 Northport (20:32.1 102:40.3) ======================================== 1 15 Lianne Farber 19:57.0 2 19 Sarah Zieve 20:10.1 3 33 Samantha D'Amato 20:38.2 4 42 Elizabeth Fierro 20:54.5 5 45 Taylor Fleming 21:00.5 6 ( 47) Camille D'Amato 21:03.9 7 ( 55) Kelly Abbate 21:20.6
6. 166 Red Bank (20:34.2 102:50.7) ======================================== 1 8 Michelle Capozzi 19:35.1 2 17 Molly McNamara 20:03.0 3 38 Michelle Savarese 20:45.3 4 50 Emily Rooney 21:09.3 5 53 Katie Rochford 21:18.0 6 ( 75) Keelie Eckberg 22:10.8 7 ( 90) Hannah Eckstein 22:51.5
7. 190 St. John The Baptist (20:47.7 103:58.4) ======================================== 1 25 Anne Carey 20:22.2 2 26 Krystal Foster 20:24.2 3 27 Kerry Hamilton 20:24.5 4 52 Alyssa Dorney 21:16.9 5 60 Erin O'Reilly 21:30.6 6 ( 64) Catherine Westby 21:39.4 7 ( 66) Maggie Tighe 21:40.9
8. 198 Immaculate Heart Academy, (20:43.6 103:38.0) ======================================== 1 5 Sarah Pagano 19:06.6 2 24 Mary Kaye Duff 20:19.7 3 41 Erin Thompson 20:54.1 4 59 Julie Sinkovitz 21:29.0 5 69 Rachel Lottermann 21:48.6 6 ( 77) Kayla Cobourn 22:17.5 7 ( 80) Tara Rutkowski 22:21.7
9. 240 Guilderland (21:07.3 105:36.5) ======================================== 1 20 BRIDGET DALEY 20:11.5 2 39 KELLY CAMARDO 20:50.3 3 54 LYNLEY JOYNT 21:19.5 4 62 LEA CURE 21:34.8 5 65 ALLIE DIMURA 21:40.4 6 ( 68) MICHELLE FISH 21:46.6 7 ( 86) CASEY DOAK 22:35.4
10. 297 Commack (21:45.6 108:47.6) ======================================== 1 31 Lisa Pelligrino 20:33.6 2 32 Gabbi Botticelli 20:34.4 3 35 Allison Stapleton 20:40.3 4 92 April Yoo 22:55.7 5 107 Nicole Smith 24:03.6 6 (117) Krista Rivera 24:42.8
11. 315 St. John Villa (21:35.8 107:58.6) ======================================== 1 46 Kelly Dennis 21:02.5 2 61 Dana Mannarino 21:31.2 3 63 Christine Connelly 21:38.1 4 72 Alexis Bivona 21:51.0 5 73 Saamantha Lauro 21:55.8 6 ( 78) Gabrielle Improta 22:18.3 7 ( 83) Jillian Biagini 22:33.8
12. 341 West Islip (21:59.6 109:57.7) ======================================== 1 37 Ali Foote 20:43.4 2 56 Marlaena LeMaitre 21:22.7 3 58 Kelsey Allen 21:28.7 4 91 Krystyna Oszkinis 22:54.4 5 99 Theresa LeMaitre 23:28.5 6 (101) Jennifer Zahn 23:32.4 7 (120) Kaity Reilly 25:30.6
13. 344 Tottenville (22:02.2 110:10.7) ======================================== 1 28 Victoria Pontecorvo 20:24.8 2 48 Taylor Fredrickson 21:04.6 3 82 Jazmin Mogavero 22:32.8 4 84 Meaghan Dunigan 22:34.3 5 102 Dayna Eikeseth 23:34.2 6 (108) Brittany Sheeran 24:05.3 7 (124) Nancy Bello 25:38.5
14. 351 South County, VA (21:59.0 109:54.8) ======================================== 1 36 Madeleine Willner 20:42.6 2 70 Alyssa Campbell 21:49.4 3 71 Jacqueline Dunbar 21:49.8 4 79 Emma York 22:19.6 5 95 Katie Martin 23:13.4 6 (100) Nicole Lewis 23:30.2 7 (110) Sania Ahmad 24:16.1
15. 429 Miller Place (22:44.9 113:44.3) ======================================== 1 57 Carissa Citro 21:23.9 2 87 Pam Ernst 22:45.4 3 93 Deanna Molinelli 22:56.0 4 94 Renee Vogelle 23:12.9 5 98 Amanda Yezarski 23:26.1 6 (130) Danielle Citro 30:01.7 7 (131) Francesca Molinelli 30:02.3
16. 455 Half Hollow Hills (23:00.0 114:59.9) ======================================== 1 74 Meghan Murphy 21:59.9 2 76 Victoria Perrier 22:15.5 3 96 Erin Grosskurth 23:14.0 4 103 Nicole Gabriel 23:39.5 5 106 Sabrina Caminero 23:51.0 6 (112) Kristen Schiek 24:19.0 7 (122) Katherine Rimpel 25:36.3
17. 504 Mc Kee Tech (23:34.4 117:51.8) ======================================== 1 85 Laura Soffer 22:34.6 2 88 Rachel Sobolev 22:46.3 3 105 Nicole Giambrone 23:46.3 4 111 Victoria Varriano 24:16.3 5 115 Liane Conte 24:28.3 6 (116) Amelia Clark 24:28.5 7 (118) Lauren Grieco 24:58.8
18. 524 Marymount (25:37.8 128:08.7) ======================================== 1 43 Dashielle Schulte 20:59.3 2 109 Villalba Isabel 24:10.3 3 119 Marchetti Julia 25:11.4 4 126 Ashe-OToole Emma 28:36.4 5 127 Perrotta Jacqueline 29:11.3 6 (129) Kelly Kerong 29:57.2
19. 568 Middle Country (24:39.8 123:18.9) ======================================== 1 97 Amanda Bense 23:20.3 2 113 Alyssa Strong 24:23.5 3 114 Kristen Mortak 24:25.9 4 121 Sarah Lambert 25:32.5 5 123 Jessica Balthazar 25:36.7 6 (125) Caitlin Ford 28:10.7 7 (128) Meaghan Ford 29:14.6
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER GIRLS VARSITY RACE 3.1 MILES RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Katie Sullivan 12 1 Ursuline 19:49.5 6:23 2 2 Watson Samantha 10 1 Schuylerville 19:57.0 6:26 3 3 Gabby Mancuso 10 2 New Paltz 20:05.6 6:29 4 4 Rachel Miura 12 2 John Jay East Fishkil 20:08.2 6:29 5 5 Julia McMahon 11 1 Poly Prep 20:09.8 6:30 6 6 Catherine Maloy 8 1 Holy Names 20:22.5 6:34 7 7 Laura Isabelle 11 2 Holy Names 20:25.6 6:35 8 8 Lauren Recchia 11 3 Holy Names 20:25.9 6:35 9 9 Mary Kate Anselmini 10 3 Ward Melville 20:43.1 6:41 10 10 Sami Reilly 10 4 Ward Melville 20:48.5 6:42 11 11 Wysocki Rachel 12 3 Schuylerville 20:52.5 6:44 12 12 Nayamka Roberts-Smi 12 4 Colonie 20:55.7 6:45 13 13 Andrea Tocci 12 5 Poly Prep 20:58.1 6:45 14 14 Ariana Bottalico 8 2 Brewster 20:59.5 6:46 15 15 Sophie Maher 9 1 Carmel 21:00.3 6:46 16 16 Emily Finnegan 12 6 Colonie 21:01.8 6:47 17 17 Mary O'Shea 9 2 Ursuline 21:02.7 6:47 18 18 Shannon Browne 12 7 Curtis 21:03.9 6:47 19 19 Rachel Morris 12 8 Colts Neck, NJ 21:04.6 6:48 20 20 Anna Jelinek 9 3 Pawling 21:10.8 6:50 21 21 Nicole Zazzero 11 4 Brewster 21:12.8 6:50 22 22 Jackie Willsey 8 3 Averill Park 21:15.4 6:51 23 23 Brianna Araneo 11 5 Ward Melville 21:17.5 6:52 24 24 Ohm Johanna 12 9 Holy Names 21:18.4 6:52 25 25 Mikala Anson 12 10 Colonie 21:24.3 6:54 26 26 Sarah King 9 4 Dobbs Ferry 21:29.8 6:56 27 27 Charisma Clerk 11 6 Curtis 21:32.4 6:56 28 28 Jessica Sherry 12 11 Colonie 21:33.3 6:57 29 29 Miriam Munn 11 7 Brewster 21:34.5 6:57 30 30 Kim Wiley 10 5 Onteora 21:38.9 6:59 31 31 Aly Wisekal 11 8 Ward Melville 21:41.2 6:59 32 32 Ashley O'Sullivan 11 9 Ursuline 21:42.5 7:00 33 33 Gabby Rodriguez 12 12 Colonie 21:46.8 7:01 34 34 Chanelle Santilli 12 13 John Jay East Fishkil 21:48.9 7:02 35 35 Zoe Nagasing 9 5 Pawling 21:50.5 7:02 36 36 Michelle Gaye 10 6 Harborfields 21:51.1 7:02 37 37 Jackie McCarthy 11 10 Ursuline 21:52.1 7:03 38 38 Emma Hollinger 8 4 Averill Park 21:53.8 7:03 39 39 Caitlin Jelinek 11 11 Pawling 21:54.5 7:04 40 40 Amanda Holt 12 14 Carmel 21:57.4 7:05 41 41 Katelyn Choiniere 12 15 Colonie 21:58.5 7:05 42 42 Carlie Brittan 10 7 Ursuline 21:59.2 7:05 43 43 Wendy Zhang 12 16 Ward Melville 22:01.2 7:06 44 44 Sam Waruch 10 8 Brewster 22:02.5 7:06 45 45 Shanel Golding 10 9 Ursuline 22:05.3 7:07 46 46 Ashley Maurer 12 17 Carmel 22:05.8 7:07 47 47 Gabrielle Robert 9 6 John Jay East Fishkil 22:06.8 7:08 48 48 Jordan Stern 11 12 New Paltz 22:07.4 7:08 49 49 Casey Corley 10 10 Colts Neck, NJ 22:12.0 7:09 50 50 Paige Kopp 10 11 Holy Names 22:12.3 7:09 51 51 Cara Ugolino 11 13 Onteora 22:13.2 7:10 52 52 Emily Tucci 10 12 Averill Park 22:14.0 7:10 53 53 Diana Gonzalez 12 18 Onteora 22:17.7 7:11 54 54 Jessica Abrams 12 19 Colonie 22:18.4 7:11 55 55 Elizabeth O'Brien 12 20 Horace Greeley 22:22.3 7:13 56 56 Doris Berman 11 14 Horace Greeley 22:29.2 7:15 57 57 Erica Beesmer 11 15 Onteora 22:32.5 7:16 58 58 Alex Ivanicki 10 13 Colts Neck, NJ 22:32.9 7:16 59 59 Brooke Biederman 11 16 Horace Greeley 22:33.0 7:16 60 60 Caroline Raue 12 21 Fox Lane 22:33.3 7:16 61 61 Caitlyn Kramon 10 14 Horace Greeley 22:38.4 7:18 62 62 Jasmin Viera 12 22 Curtis 22:42.2 7:19 63 63 Emily Riedy 10 15 Holy Names 22:45.3 7:20 64 64 Julia Mai 9 7 Averill Park 22:46.1 7:20 65 65 Kim Goodwin 12 23 Brewster 22:50.9 7:22 66 66 Isabella Natale 12 24 Dobbs Ferry 22:59.5 7:24 67 67 Kelley Gould 12 25 Carmel 23:11.6 7:28 68 68 Rebecca Wiersma 8 5 Dobbs Ferry 23:13.6 7:29 69 69 Clara Winder 8 6 Dobbs Ferry 23:16.3 7:30 70 70 Cloe Wang 8 7 Dobbs Ferry 23:16.6 7:30 71 71 Pathwahandi Silva 10 16 Curtis 23:17.9 7:30 72 72 Eva Holterman 10 17 Curtis 23:18.6 7:31 73 73 Winona Mold 11 17 Pawling 23:19.2 7:31 74 74 Ariella Schiff 12 26 Brewster 23:22.0 7:32 75 75 Amanda Slyer 11 18 Averill Park 23:26.7 7:33 76 76 Annie Gould 9 8 Carmel 23:27.4 7:33 77 77 Katerina Kariolis 12 27 Onteora 23:27.9 7:34 78 78 Jessica Mitchell 10 18 Colts Neck, NJ 23:30.4 7:34 79 79 Lorna Brundrett 9 9 Red Hook, NJ 23:35.2 7:36 80 80 Madie Federle 11 19 Ursuline 23:41.7 7:38 81 81 Camey Hess 11 20 Horace Greeley 23:42.8 7:38 82 82 Lucy Seery 11 21 Harborfields 23:57.9 7:43 83 83 Cassie Rollins 12 28 Brewster 24:00.2 7:44 84 84 Miriam Gleckman-Kru 11 22 Horace Greeley 24:02.8 7:45 85 85 Arielle Weiner 9 10 Colts Neck, NJ 24:07.2 7:46 86 86 Kelly Pascarella 11 23 John Jay East Fishkil 24:08.2 7:47 87 87 Diana Ferro 12 29 Harborfields 24:15.3 7:49 88 88 Catherine Bird 10 19 New Paltz 24:18.8 7:50 89 89 Tammy Glazer 12 30 Harborfields 24:19.2 7:50 90 90 Margot Aimetti 11 24 Fox Lane 24:21.0 7:51 91 91 Starla Castle 11 25 Pawling 24:22.7 7:51 92 92 Rolanda Evelyn 9 11 Poly Prep 24:23.6 7:52 93 93 Mairead Fogarty 11 26 New Paltz 24:34.7 7:55 94 94 Kelly Dawson 10 20 John Jay East Fishkil 24:34.9 7:55 95 95 Maggie Fleming 11 27 Carmel 24:36.1 7:56 96 96 Gianna Fenaroli 9 12 Red Hook, NJ 24:37.1 7:56 97 97 Sabrina Lincoln 10 21 Red Hook, NJ 24:41.9 7:57 98 98 Bridget Comiskey 12 31 Carmel 24:46.7 7:59 99 99 Alex Nichols 11 28 Onteora 24:48.0 7:59 100 100 Kari Shultis 12 32 Onteora 25:03.4 8:04 101 101 Zebrowski Mary Mc K 9 13 Schuylerville 25:14.1 8:08 102 102 Jessica Wohlfahrt 9 14 Red Hook, NJ 25:22.7 8:11 103 103 Naomi Iwamoto 9 15 Red Hook, NJ 25:27.7 8:12 104 104 Chloe Roldan 12 33 Harborfields 25:31.3 8:13 105 105 Suzanna Halatyn 9 16 Dobbs Ferry 25:35.8 8:15 106 106 Emily Shea 10 22 Harborfields 25:41.9 8:17 107 107 Sarah Reape 10 23 Schuylerville 25:47.0 8:18 108 108 Erin Bonthron 12 34 Pawling 25:48.6 8:19 109 109 Laura Santiago 12 35 John Jay East Fishkil 25:48.9 8:19 110 110 Morgan Mathiesen 10 24 Poly Prep 25:49.7 8:19 111 111 Bridgitte Sykes 10 25 Curtis 25:55.2 8:21 112 Angie Ramos 10 26 Liberty 25:55.7 8:21 113 112 Lauren Bastian 11 29 Harborfields 25:57.3 8:22 114 113 Rachel Eisman 9 17 Fox Lane 26:03.6 8:24 115 114 Kelsey Steele 12 36 John Jay East Fishkil 26:07.3 8:25 116 115 Catie Sabini 12 37 New Paltz 26:09.2 8:26 117 116 Demi Tighe 11 30 Averill Park 26:11.0 8:26 118 117 Sofia Maluf 9 18 Dobbs Ferry 26:16.9 8:28 119 118 Alexandra Omecinsky 11 31 Averill Park 26:30.1 8:32 120 119 Jessica Katz 12 38 New Paltz 27:09.3 8:45 121 Amber Wallgren 10 27 Liberty 27:43.6 8:56 122 120 Emma Sykes 10 28 Curtis 28:12.1 9:05 123 Lissandra Villalobo 11 32 Liberty 28:22.1 9:08 124 121 Wood Brittany 12 39 Schuylerville 28:37.6 9:13 125 122 Melissa Terlizzi 11 33 Fox Lane 28:37.9 9:13 126 123 Clara Kirkpatrick 11 34 Poly Prep 29:12.3 9:24 127 124 Justine Salerno 9 19 Roy C Ketchum 30:05.3 9:42 128 125 Christine Maroti 11 35 Fox Lane 30:10.8 9:43 129 126 Patrice Dozovado 10 29 Fox Lane 30:11.8 9:44 130 127 Katie Manz 12 40 Roy C Ketchum 30:22.2 9:47 131 Rosie Dominguez 10 30 Herricks 31:30.3 10:09 132 Pamela Lum 12 41 Herricks 31:30.9 10:09 133 128 Kristen Duke 11 36 Roy C Ketchum 31:48.9 10:15 134 129 Georgia Skeadas 12 42 Fox Lane 32:43.7 10:33 135 130 Liz Cregon 11 37 Roy C Ketchum 34:19.0 11:03 136 131 Sara Laperche 11 38 Roy C Ketchum 36:44.0 11:50 137 132 Alanna Curet 9 20 Roy C Ketchum 38:32.0 12:25 138 133 Kaitlyn Denbaum 9 21 Roy C Ketchum 38:33.0 12:25 GIRLS VARSITY RACE 3.1 MILES RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------ 1. 95 Holy Names (20:57.0 104:44.7) ============================================= 1 6 Catherine Maloy 8 20:22.5 2 7 Laura Isabelle 11 20:25.6 3 8 Lauren Recchia 11 20:25.9 4 24 Ohm Johanna 12 21:18.4 5 50 Paige Kopp 10 22:12.3 6 ( 63) Emily Riedy 10 22:45.3 2. 114 Colonie (21:20.4 106:41.9) ============================================= 1 12 Nayamka Roberts-Smith 12 20:55.7 2 16 Emily Finnegan 12 21:01.8 3 25 Mikala Anson 12 21:24.3 4 28 Jessica Sherry 12 21:33.3 5 33 Gabby Rodriguez 12 21:46.8 6 ( 41) Katelyn Choiniere 12 21:58.5 7 ( 54) Jessica Abrams 12 22:18.4 3. 116 Ward Melville (21:18.3 106:31.5) ============================================= 1 9 Mary Kate Anselmini 10 20:43.1 2 10 Sami Reilly 10 20:48.5 3 23 Brianna Araneo 11 21:17.5 4 31 Aly Wisekal 11 21:41.2 5 43 Wendy Zhang 12 22:01.2 4. 129 Ursuline (21:17.2 106:26.0) ============================================= 1 1 Katie Sullivan 12 19:49.5 2 17 Mary O'Shea 9 21:02.7 3 32 Ashley O'Sullivan 11 21:42.5 4 37 Jackie McCarthy 11 21:52.1 5 42 Carlie Brittan 10 21:59.2 6 ( 45) Shanel Golding 10 22:05.3 7 ( 80) Madie Federle 11 23:41.7 5. 173 Brewster (21:44.1 108:40.2) ============================================= 1 14 Ariana Bottalico 8 20:59.5 2 21 Nicole Zazzero 11 21:12.8 3 29 Miriam Munn 11 21:34.5 4 44 Sam Waruch 10 22:02.5 5 65 Kim Goodwin 12 22:50.9 6 ( 74) Ariella Schiff 12 23:22.0 7 ( 83) Cassie Rollins 12 24:00.2 6. 244 Carmel (22:20.5 111:42.5) ============================================= 1 15 Sophie Maher 9 21:00.3 2 40 Amanda Holt 12 21:57.4 3 46 Ashley Maurer 12 22:05.8 4 67 Kelley Gould 12 23:11.6 5 76 Annie Gould 9 23:27.4 6 ( 95) Maggie Fleming 11 24:36.1 7 ( 98) Bridget Comiskey 12 24:46.7 7. 250 Curtis (22:23.0 111:55.0) ============================================= 1 18 Shannon Browne 12 21:03.9 2 27 Charisma Clerk 11 21:32.4 3 62 Jasmin Viera 12 22:42.2 4 71 Pathwahandi Silva 10 23:17.9 5 72 Eva Holterman 10 23:18.6 6 (111) Bridgitte Sykes 10 25:55.2 7 (120) Emma Sykes 10 28:12.1 8. 251 Averill Park (22:19.2 111:36.0) ============================================= 1 22 Jackie Willsey 8 21:15.4 2 38 Emma Hollinger 8 21:53.8 3 52 Emily Tucci 10 22:14.0 4 64 Julia Mai 9 22:46.1 5 75 Amanda Slyer 11 23:26.7 6 (116) Demi Tighe 11 26:11.0 7 (118) Alexandra Omecinsky 11 26:30.1 9. 258 Pawling (22:31.6 112:37.7) ============================================= 1 20 Anna Jelinek 9 21:10.8 2 35 Zoe Nagasing 9 21:50.5 3 39 Caitlin Jelinek 11 21:54.5 4 73 Winona Mold 11 23:19.2 5 91 Starla Castle 11 24:22.7 6 (108) Erin Bonthron 12 25:48.6 10. 265 John Jay East Fishkill (22:33.4 112:47.0) ============================================= 1 4 Rachel Miura 12 20:08.2 2 34 Chanelle Santilli 12 21:48.9 3 47 Gabrielle Robert 9 22:06.8 4 86 Kelly Pascarella 11 24:08.2 5 94 Kelly Dawson 10 24:34.9 6 (109) Laura Santiago 12 25:48.9 7 (114) Kelsey Steele 12 26:07.3 11. 268 Onteora (22:26.1 112:10.2) ============================================= 1 30 Kim Wiley 10 21:38.9 2 51 Cara Ugolino 11 22:13.2 3 53 Diana Gonzalez 12 22:17.7 4 57 Erica Beesmer 11 22:32.5 5 77 Katerina Kariolis 12 23:27.9 6 ( 99) Alex Nichols 11 24:48.0 7 (100) Kari Shultis 12 25:03.4 12. 289 Colts Neck, NJ (22:41.5 113:27.1) ============================================= 1 19 Rachel Morris 12 21:04.6 2 49 Casey Corley 10 22:12.0 3 58 Alex Ivanicki 10 22:32.9 4 78 Jessica Mitchell 10 23:30.4 5 85 Arielle Weiner 9 24:07.2 13. 299 Dobbs Ferry (22:51.2 114:15.8) ============================================= 1 26 Sarah King 9 21:29.8 2 66 Isabella Natale 12 22:59.5 3 68 Rebecca Wiersma 8 23:13.6 4 69 Clara Winder 8 23:16.3 5 70 Cloe Wang 8 23:16.6 6 (105) Suzanna Halatyn 9 25:35.8 7 (117) Sofia Maluf 9 26:16.9 14. 312 Horace Greeley (22:45.2 113:45.7) ============================================= 1 55 Elizabeth O'Brien 12 22:22.3 2 56 Doris Berman 11 22:29.2 3 59 Brooke Biederman 11 22:33.0 4 61 Caitlyn Kramon 10 22:38.4 5 81 Camey Hess 11 23:42.8 6 ( 84) Miriam Gleckman-Krut 11 24:02.8 15. 342 Schuylerville (24:05.7 120:28.2) ============================================= 1 2 Watson Samantha 10 19:57.0 2 11 Wysocki Rachel 12 20:52.5 3 101 Zebrowski Mary Mc Kenzie 9 25:14.1 4 107 Sarah Reape 10 25:47.0 5 121 Wood Brittany 12 28:37.6 16. 343 Poly Prep (24:06.7 120:33.5) ============================================= 1 5 Julia McMahon 11 20:09.8 2 13 Andrea Tocci 12 20:58.1 3 92 Rolanda Evelyn 9 24:23.6 4 110 Morgan Mathiesen 10 25:49.7 5 123 Clara Kirkpatrick 11 29:12.3 17. 347 New Paltz (23:27.2 117:15.7) ============================================= 1 3 Gabby Mancuso 10 20:05.6 2 48 Jordan Stern 11 22:07.4 3 88 Catherine Bird 10 24:18.8 4 93 Mairead Fogarty 11 24:34.7 5 115 Catie Sabini 12 26:09.2 6 (119) Jessica Katz 12 27:09.3 18. 398 Harborfields (23:59.0 119:54.8) ============================================= 1 36 Michelle Gaye 10 21:51.1 2 82 Lucy Seery 11 23:57.9 3 87 Diana Ferro 12 24:15.3 4 89 Tammy Glazer 12 24:19.2 5 104 Chloe Roldan 12 25:31.3 6 (106) Emily Shea 10 25:41.9 7 (112) Lauren Bastian 11 25:57.3 19. 477 Red Hook, NJ (24:45.0 123:44.6) ============================================= 1 79 Lorna Brundrett 9 23:35.2 2 96 Gianna Fenaroli 9 24:37.1 3 97 Sabrina Lincoln 10 24:41.9 4 102 Jessica Wohlfahrt 9 25:22.7 5 103 Naomi Iwamoto 9 25:27.7 20. 510 Fox Lane (26:21.4 131:46.6) ============================================= 1 60 Caroline Raue 12 22:33.3 2 90 Margot Aimetti 11 24:21.0 3 113 Rachel Eisman 9 26:03.6 4 122 Melissa Terlizzi 11 28:37.9 5 125 Christine Maroti 11 30:10.8 6 (126) Patrice Dozovado 10 30:11.8 7 (129) Georgia Skeadas 12 32:43.7 21. 640 Roy C Ketchum (32:39.9 163:19.4) ============================================= 1 124 Justine Salerno 9 30:05.3 2 127 Katie Manz 12 30:22.2 3 128 Kristen Duke 11 31:48.9 4 130 Liz Cregon 11 34:19.0 5 131 Sara Laperche 11 36:44.0 6 (132) Alanna Curet 9 38:32.0 7 (133) Kaitlyn Denbaum 9 38:33.0
GIRLS VARSITY MERGE
2ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER GIRLS MERGE 3.1 MILES RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Lanie Thompson 12 1 Voorhees, NJ 18:23.5 5:56 2 2 Lizzie Predmore 9 1 Shenendehowa 18:27.8 5:57 3 3 Colette Whitney 11 1 Voorhees, NJ 19:04.8 6:09 4 4 Andrea Keklak 10 1 Lincoln-Sudbury, MA 19:05.6 6:09 5 5 Sarah Pagano 12 2 Immaculate Heart Acad 19:06.6 6:10 6 6 Lindsey Graybill 12 3 Emmaus, PA 19:10.5 6:11 7 7 Cara Janeczko 10 2 Shenendehowa 19:19.1 6:14 8 8 Michelle Capozzi 11 2 Red Bank 19:35.1 6:19 9 9 Ellie Hylton 12 4 Lincoln-Sudbury, MA 19:38.0 6:20 10 10 Amanda Faust 11 3 Emmaus, PA 19:42.9 6:21 11 11 Corey Stock 9 2 Lincoln-Sudbury, MA 19:43.2 6:21 12 12 Nicole Irving 11 4 Shenendehowa 19:48.2 6:23 13 13 Katie Sullivan 12 5 Ursuline 19:49.5 6:23 14 14 Jen Gossells 12 6 Lincoln-Sudbury, MA 19:50.4 6:24 15 15 Brianna Faust 11 5 Emmaus, PA 19:53.4 6:25 16 16 Lianne Farber 11 6 Northport 19:57.0 6:26 17 17 Watson Samantha 10 3 Schuylerville 19:57.0 6:26 18 18 Gina Stalica 9 3 Shenendehowa 20:01.9 6:27 19 19 Molly McNamara 10 4 Red Bank 20:03.0 6:28 20 20 Jordan Westcott 11 7 Shenendehowa 20:04.2 6:28 21 21 Gabby Mancuso 10 5 New Paltz 20:05.6 6:29 22 22 Rachel Miura 12 7 John Jay East Fishkil 20:08.2 6:29 23 23 Julia McMahon 11 8 Poly Prep 20:09.8 6:30 24 24 Sarah Zieve 8 1 Northport 20:10.1 6:30 25 25 Bridget Daley 12 8 Guilderland 20:11.5 6:30 26 26 Christina Faust 11 9 Emmaus, PA 20:13.6 6:31 27 27 Danika Simonson 11 10 Shenendehowa 20:14.2 6:31 28 28 Claire Arthur 11 11 Lincoln-Sudbury, MA 20:14.9 6:32 29 29 Mary Kaye Duff 12 9 Immaculate Heart Acad 20:19.7 6:33 30 30 Anne Carey 10 6 St. John The Baptist 20:22.2 6:34 31 31 Catherine Maloy 8 2 Holy Names 20:22.5 6:34 32 32 Krystal Foster 11 12 St. John The Baptist 20:24.2 6:35 33 33 Kerry Hamilton 12 10 St. John The Baptist 20:24.5 6:35 34 34 Victoria Pontecorvo 12 11 Tottenville 20:24.8 6:35 35 35 Laura Isabelle 11 13 Holy Names 20:25.6 6:35 36 36 Lauren Recchia 11 14 Holy Names 20:25.9 6:35 37 37 Melissa Meade 12 12 Emmaus, PA 20:31.0 6:37 38 38 Katie Petruzzellis 11 15 Voorhees, NJ 20:33.3 6:37 39 39 Lisa Pelligrino 11 16 Commack 20:33.6 6:38 40 40 Gabbi Botticelli 10 7 Commack 20:34.4 6:38 41 41 Samantha D'Amato 11 17 Northport 20:38.2 6:39 42 42 Rachael Potter 12 13 Lincoln-Sudbury, MA 20:38.9 6:39 43 43 Allison Stapleton 10 8 Commack 20:40.3 6:40 44 44 Madeleine Willner 12 14 South County, VA 20:42.6 6:40 45 45 Mary Kate Anselmini 10 9 Ward Melville 20:43.1 6:41 46 46 Ali Foote 10 10 West Islip 20:43.4 6:41 47 47 Michelle Savarese 12 15 Red Bank 20:45.3 6:41 48 48 Meredith Peabody 12 16 Shenendehowa 20:46.5 6:42 49 49 Sami Reilly 10 11 Ward Melville 20:48.5 6:42 50 50 Kelly Camardo 9 4 Guilderland 20:50.3 6:43 51 51 Wysocki Rachel 12 17 Schuylerville 20:52.5 6:44 52 Patty Massa 12 18 Shenendehowa 20:53.6 6:44 53 52 Erin Thompson 10 12 Immaculate Heart Acad 20:54.1 6:44 54 53 Elizabeth Fierro 10 13 Northport 20:54.5 6:44 55 54 Nayamka Roberts-Smi 12 19 Colonie 20:55.7 6:45 56 55 Andrea Tocci 12 20 Poly Prep 20:58.1 6:45 57 56 Dashielle Schulte 8 3 Marymount 20:59.3 6:46 58 57 Ariana Bottalico 8 4 Brewster 20:59.5 6:46 59 58 Kelsey Coates 11 18 Emmaus, PA 20:59.7 6:46 60 59 Sophie Maher 9 5 Carmel 21:00.3 6:46 61 60 Taylor Fleming 12 21 Northport 21:00.5 6:46 62 61 Emily Finnegan 12 22 Colonie 21:01.8 6:47 63 62 Kelly Dennis 12 23 St. John Villa 21:02.5 6:47 64 63 Mary O'Shea 9 6 Ursuline 21:02.7 6:47 65 64 Camille D'Amato 9 7 Northport 21:03.9 6:47 66 65 Shannon Browne 12 24 Curtis 21:03.9 6:47 67 66 Taylor Fredrickson 12 25 Tottenville 21:04.6 6:48 68 67 Rachel Morris 12 26 Colts Neck, NJ 21:04.6 6:48 69 68 Kari Shoolbraid 12 27 Voorhees, NJ 21:08.6 6:49 70 69 Emily Rooney 12 28 Red Bank 21:09.3 6:49 71 70 Anna Jelinek 9 8 Pawling 21:10.8 6:50 72 71 Holly Clarke 11 19 Lincoln-Sudbury, MA 21:12.0 6:50 73 72 Nicole Zazzero 11 20 Brewster 21:12.8 6:50 74 73 Jackie Willsey 8 5 Averill Park 21:15.4 6:51 75 74 Alyssa Dorney 10 14 St. John The Baptist 21:16.9 6:51 76 75 Brianna Araneo 11 21 Ward Melville 21:17.5 6:52 77 76 Katie Rochford 12 29 Red Bank 21:18.0 6:52 78 77 Ohm Johanna 12 30 Holy Names 21:18.4 6:52 79 78 Lynley Joynt 12 31 Guilderland 21:19.5 6:52 80 79 Kelly Abbate 11 22 Northport 21:20.6 6:53 81 80 Marlaena Lemaitre 10 15 West Islip 21:22.7 6:53 82 81 Carissa Citro 10 16 Miller Place 21:23.9 6:54 83 82 Mikala Anson 12 32 Colonie 21:24.3 6:54 84 Leah Potter 9 9 Lincoln-Sudbury, MA 21:24.9 6:54 85 83 Kelsey Allen 9 10 West Islip 21:28.7 6:55 86 84 Julie Sinkovitz 11 23 Immaculate Heart Acad 21:29.0 6:55 87 85 Sarah King 9 11 Dobbs Ferry 21:29.8 6:56 88 86 Erin O'Reilly 12 33 St. John The Baptist 21:30.6 6:56 89 87 Dana Mannarino 11 24 St. John Villa 21:31.2 6:56 90 88 Charisma Clerk 11 25 Curtis 21:32.4 6:56 91 89 Jessica Sherry 12 34 Colonie 21:33.3 6:57 92 90 Miriam Munn 11 26 Brewster 21:34.5 6:57 93 91 Lea Cure 9 12 Guilderland 21:34.8 6:57 94 Megan Griffin 9 13 Lincoln-Sudbury, MA 21:36.0 6:58 95 92 Christine Connelly 10 17 St. John Villa 21:38.1 6:58 96 93 Kim Wiley 10 18 Onteora 21:38.9 6:59 97 94 Catherine Westby 11 27 St. John The Baptist 21:39.4 6:59 98 95 Allie Dimura 12 35 Guilderland 21:40.4 6:59 99 96 Maggie Tighe 11 28 St. John The Baptist 21:40.9 6:59 100 97 Aly Wisekal 11 29 Ward Melville 21:41.2 6:59 101 98 Ashley O'Sullivan 11 30 Ursuline 21:42.5 7:00 102 99 Robin Lynn 11 31 Voorhees, NJ 21:45.4 7:01 103 100 Michelle Fish 8 6 Guilderland 21:46.6 7:01 104 101 Gabby Rodriguez 12 36 Colonie 21:46.8 7:01 105 102 Rachel Lottermann 9 14 Immaculate Heart Acad 21:48.6 7:02 106 103 Chanelle Santilli 12 37 John Jay East Fishkil 21:48.9 7:02 107 104 Alyssa Campbell 10 19 South County, VA 21:49.4 7:02 108 Corrie Kavanaugh 8 7 Northport 21:49.5 7:02 109 105 Jacqueline Dunbar 11 32 South County, VA 21:49.8 7:02 110 106 Zoe Nagasing 9 15 Pawling 21:50.5 7:02 111 107 Alexis Bivona 11 33 St. John Villa 21:51.0 7:02 112 108 Michelle Gaye 10 20 Harborfields 21:51.1 7:02 113 109 Jackie McCarthy 11 34 Ursuline 21:52.1 7:03 114 110 Moira Hilt 11 35 Colonie 21:52.5 7:03 115 111 Emma Hollinger 8 8 Averill Park 21:53.8 7:03 116 Lauren Wardwell 12 38 Shenendehowa 21:54.4 7:04 117 112 Caitlin Jelinek 11 36 Pawling 21:54.5 7:04 118 113 Saamantha Lauro 11 37 St. John Villa 21:55.8 7:04 119 Stefanie Fresenius 10 21 Shenendehowa 21:56.9 7:04 120 114 Amanda Holt 12 39 Carmel 21:57.4 7:05 121 115 Katelyn Choiniere 12 40 Colonie 21:58.5 7:05 122 116 Carlie Brittan 10 22 Ursuline 21:59.2 7:05 123 Anna Corrigan 9 16 Northport 21:59.3 7:05 124 117 Meghan Murphy 9 17 Half Hollow Hills 21:59.9 7:05 125 118 Wendy Zhang 12 41 Ward Melville 22:01.2 7:06 126 119 Sam Waruch 10 23 Brewster 22:02.5 7:06 127 120 Shanel Golding 10 24 Ursuline 22:05.3 7:07 128 121 Ashley Maurer 12 42 Carmel 22:05.8 7:07 129 122 Gabrielle Robert 9 18 John Jay East Fishkil 22:06.8 7:08 130 Rachel Keller 9 19 Colonie 22:06.9 7:08 131 123 Jordan Stern 11 38 New Paltz 22:07.4 7:08 132 Elizabeth Jerome 11 39 Northport 22:10.5 7:09 133 Claire Walling 12 43 Shenendehowa 22:10.7 7:09 134 124 Keelie Eckberg 12 44 Red Bank 22:10.8 7:09 135 125 Casey Corley 10 25 Colts Neck, NJ 22:12.0 7:09 136 126 Paige Kopp 10 26 Holy Names 22:12.3 7:09 137 127 Cara Ugolino 11 40 Onteora 22:13.2 7:10 138 128 Mallory Baio 11 41 St. John Villa 22:13.4 7:10 139 129 Emily Tucci 10 27 Averill Park 22:14.0 7:10 140 130 Victoria Perrier 11 42 Half Hollow Hills 22:15.5 7:10 141 Aislinn Rowan 11 43 St. John The Baptist 22:15.9 7:10 142 131 Kayla Cobourn 12 45 Immaculate Heart Acad 22:17.5 7:11 143 132 Diana Gonzalez 12 46 Onteora 22:17.7 7:11 144 133 Gabrielle Improta 11 44 St. John Villa 22:18.3 7:11 145 Jessica Abrams 12 47 Colonie 22:18.4 7:11 146 134 Emma York 12 48 South County, VA 22:19.6 7:12 147 135 Nicole Orzetti 10 28 Immaculate Heart Acad 22:19.9 7:12 148 136 Anna Pickett 9 20 Guilderland 22:21.1 7:12 149 Tara Rutkowski 11 45 Immaculate Heart Acad 22:21.7 7:12 150 137 Elizabeth O'Brien 12 49 Horace Greeley 22:22.3 7:13 151 Kathryn Coletti 10 29 Lincoln-Sudbury, MA 22:22.4 7:13 152 Anne Marie Zigrosse 10 30 St. John The Baptist 22:26.1 7:14 153 Victoria Folz 10 31 St. John The Baptist 22:26.9 7:14 154 138 Doris Berman 11 46 Horace Greeley 22:29.2 7:15 155 139 Rachel Lichtenwalne 12 50 Emmaus, PA 22:32.5 7:16 156 140 Erica Beesmer 11 47 Onteora 22:32.5 7:16 157 141 Jazmin Mogavero 12 51 Tottenville 22:32.8 7:16 158 142 Alex Ivanicki 10 32 Colts Neck, NJ 22:32.9 7:16 159 143 Brooke Biederman 11 48 Horace Greeley 22:33.0 7:16 160 144 Caroline Raue 12 52 Fox Lane 22:33.3 7:16 161 Jillian Biagini 10 33 St. John Villa 22:33.8 7:16 162 145 Meaghan Dunigan 11 49 Tottenville 22:34.3 7:16 163 146 Laura Soffer 11 50 Mc Kee Tech 22:34.6 7:16 164 Casey Doak 12 53 Guilderland 22:35.4 7:17 165 Jessica Crall 11 51 Shenendehowa 22:37.5 7:17 166 147 Caitlyn Kramon 10 34 Horace Greeley 22:38.4 7:18 167 148 Jasmin Viera 12 54 Curtis 22:42.2 7:19 168 149 Emily Riedy 10 35 Holy Names 22:45.3 7:20 169 150 Pam Ernst 12 55 Miller Place 22:45.4 7:20 170 151 Julia Mai 9 21 Averill Park 22:46.1 7:20 171 152 Rachel Sobolev 11 52 Mc Kee Tech 22:46.3 7:20 172 153 Kathryn Hahn 10 36 Voorhees, NJ 22:48.5 7:21 173 Marika Crowe 9 22 Lincoln-Sudbury, MA 22:49.8 7:21 174 Tasha Block 11 53 Lincoln-Sudbury, MA 22:50.5 7:22 175 154 Kim Goodwin 12 56 Brewster 22:50.9 7:22 176 Alexandra Cerussi 12 57 Northport 22:51.1 7:22 177 155 Hannah Eckstein 10 37 Red Bank 22:51.5 7:22 178 Stefanie Carapezza 10 38 Immaculate Heart Acad 22:51.6 7:22 179 156 Krystyna Oszkinis 11 54 West Islip 22:54.4 7:23 180 Tori Kohler 10 39 Lincoln-Sudbury, MA 22:55.3 7:23 181 157 April Yoo 12 58 Commack 22:55.7 7:23 182 158 Deanna Molinelli 10 40 Miller Place 22:56.0 7:23 183 Abby Drake 12 59 Lincoln-Sudbury, MA 22:59.1 7:24 184 159 Isabella Natale 12 60 Dobbs Ferry 22:59.5 7:24 185 Diana Phethean 11 55 Pleasantville 23:01.6 7:25 186 Jackie Lazzaro 12 61 St. John The Baptist 23:02.1 7:25 187 Amy Becker 9 23 Colonie 23:03.8 7:26 188 Erika Ozols 12 62 Shenendehowa 23:05.2 7:26 189 Katie Christoffel 12 63 Shenendehowa 23:09.4 7:28 190 160 Kelley Gould 12 64 Carmel 23:11.6 7:28 191 161 Jamie Hom 12 65 Pawling 23:11.9 7:28 192 162 Renee Vogelle 11 56 Miller Place 23:12.9 7:29 193 163 Katie Martin 11 57 South County, VA 23:13.4 7:29 194 164 Rebecca Wiersma 8 9 Dobbs Ferry 23:13.6 7:29 195 165 Erin Grosskurth 10 41 Half Hollow Hills 23:14.0 7:29 196 Lauren Masur 10 42 Immaculate Heart Acad 23:15.8 7:30 197 166 Clara Winder 8 10 Dobbs Ferry 23:16.3 7:30 198 167 Cloe Wang 8 11 Dobbs Ferry 23:16.6 7:30 199 168 Pathwahandi Silva 10 43 Curtis 23:17.9 7:30 200 169 Eva Holterman 10 44 Curtis 23:18.6 7:31 201 Meaghan McCormack 12 66 St. John The Baptist 23:19.2 7:31 202 170 Winona Mold 11 58 Pawling 23:19.2 7:31 203 171 Amanda Bense 11 59 Middle Country 23:20.3 7:31 204 Sarah Dentale 12 67 Northport 23:21.1 7:31 205 Maria Casile 11 60 Colonie 23:21.3 7:32 206 172 Sarah Cottone 9 24 Ward Melville 23:21.6 7:32 207 173 Ariella Schiff 12 68 Brewster 23:22.0 7:32 208 Kelsey Cobourn 11 61 Immaculate Heart Acad 23:22.6 7:32 209 174 Amanda Yezarski 10 45 Miller Place 23:26.1 7:33 210 175 Amanda Slyer 11 62 Averill Park 23:26.7 7:33 211 176 Katie Vaccaro 10 46 Mc Kee Tech 23:26.9 7:33 212 177 Annie Gould 9 25 Carmel 23:27.4 7:33 213 Meghan Sheehan 10 47 Guilderland 23:27.7 7:34 214 178 Katerina Kariolis 12 69 Onteora 23:27.9 7:34 215 179 Theresa Lemaitre 12 70 West Islip 23:28.5 7:34 216 180 Nicole Lewis 10 48 South County, VA 23:30.2 7:34 217 181 Jessica Mitchell 10 49 Colts Neck, NJ 23:30.4 7:34 218 182 Jennifer Zahn 10 50 West Islip 23:32.4 7:35 219 Emily Danaher 10 51 Shenendehowa 23:32.6 7:35 220 Barbara Macneill 12 71 Lincoln-Sudbury, MA 23:33.6 7:35 221 MacKenzie Malone 11 63 Colonie 23:34.0 7:36 222 Megan McCusker 12 72 St. John The Baptist 23:34.2 7:36 223 183 Dayna Eikeseth 11 64 Tottenville 23:34.2 7:36 224 Jennifer Brennan 12 73 Northport 23:34.6 7:36 225 184 Lorna Brundrett 9 26 Red Hook, NJ 23:35.2 7:36 226 185 Katherine Schafer 10 52 South County, VA 23:36.1 7:36 227 186 Kelsey McNally 9 27 West Islip 23:39.0 7:37 228 187 Nicole Gabriel 10 53 Half Hollow Hills 23:39.5 7:37 229 188 Madie Federle 11 65 Ursuline 23:41.7 7:38 230 Erin Frawley 12 74 St. John Villa 23:42.5 7:38 231 Bea Malsky 10 54 Guilderland 23:42.8 7:38 232 189 Camey Hess 11 66 Horace Greeley 23:42.8 7:38 233 Meghan Allen 12 75 St. John The Baptist 23:45.2 7:39 234 190 Brielle Ryan 12 76 Voorhees, NJ 23:45.3 7:39 235 191 Nicole Giambrone 12 77 Mc Kee Tech 23:46.3 7:40 236 192 Melina Basant 11 67 Commack 23:48.0 7:40 237 Brooke Muller 9 28 Northport 23:48.5 7:40 238 Abby Levy 10 55 Guilderland 23:49.3 7:41 239 Kelsey Klunder 10 56 South County, VA 23:50.8 7:41 240 193 Sabrina Caminero 11 68 Half Hollow Hills 23:51.0 7:41 241 Nicole Giglio 11 69 St. John Villa 23:52.1 7:41 242 194 Rachel Gallagher 9 29 Ward Melville 23:53.9 7:42 243 Jessica Cardin 11 70 Colonie 23:55.8 7:43 244 195 Lucy Seery 11 71 Harborfields 23:57.9 7:43 245 196 Haley Cohen 9 30 Commack 23:57.9 7:43 246 Natasha Chapovalova 12 78 Pleasantville 23:57.9 7:43 247 Samantha Rampulla 11 72 St. John Villa 23:58.4 7:43 248 197 Cassie Rollins 12 79 Brewster 24:00.2 7:44 249 198 Erin Sinnott 12 80 Commack 24:00.3 7:44 250 Kerry McNulty 12 81 Immaculate Heart Acad 24:00.9 7:44 251 Tara Kickel 11 73 West Islip 24:01.8 7:45 252 199 Miriam Gleckman-Kru 11 74 Horace Greeley 24:02.8 7:45 253 Kelly Harty 10 57 West Islip 24:02.9 7:45 254 Nicole Smith 11 75 Commack 24:03.6 7:45 255 Emily Reers 10 58 Immaculate Heart Acad 24:04.1 7:45 256 Meghan Hehir 12 82 Northport 24:04.5 7:45 257 200 Brittany Sheeran 11 76 Tottenville 24:05.3 7:46 258 201 Caitlyn Capalbo 11 77 Pawling 24:06.6 7:46 259 202 Arielle Weiner 9 31 Colts Neck, NJ 24:07.2 7:46 260 Tara Laudenschlager 9 32 West Islip 24:07.2 7:46 261 203 Kelly Pascarella 11 78 John Jay East Fishkil 24:08.2 7:47 262 204 Villalba Isabel 8 12 Marymount 24:10.3 7:47 263 Samantha Smith 12 83 Guilderland 24:10.5 7:47 264 Michelle Halsted 12 84 South County, VA 24:11.4 7:48 265 Madison Ferraro 12 85 Northport 24:11.7 7:48 266 Renee Lambert 11 79 Northport 24:13.0 7:48 267 Bridget Carey 10 59 St. John The Baptist 24:13.7 7:48 268 205 Diana Ferro 12 86 Harborfields 24:15.3 7:49 269 Kate Foley 10 60 Commack 24:16.0 7:49 270 Sania Ahmad 10 61 South County, VA 24:16.1 7:49 271 206 Victoria Varriano 10 62 Mc Kee Tech 24:16.3 7:49 272 Amanda Noulis 10 63 South County, VA 24:17.7 7:50 273 207 Catherine Bird 10 64 New Paltz 24:18.8 7:50 274 208 Kristen Schiek 11 80 Half Hollow Hills 24:19.0 7:50 275 209 Tammy Glazer 12 87 Harborfields 24:19.2 7:50 276 210 Caitlyn Moeller 11 81 Onteora 24:19.6 7:50 277 Eliza Brine 10 65 Northport 24:20.6 7:51 278 211 Margot Aimetti 11 82 Fox Lane 24:21.0 7:51 279 212 Starla Castle 11 83 Pawling 24:22.7 7:51 280 Mary-Kate Shelley 12 88 Lincoln-Sudbury, MA 24:22.9 7:51 281 213 Alyssa Strong 10 66 Middle Country 24:23.5 7:52 282 214 Rolanda Evelyn 9 33 Poly Prep 24:23.6 7:52 283 Derry Albert 11 84 Ward Melville 24:24.1 7:52 284 Emily Cure 12 89 Guilderland 24:25.9 7:52 285 215 Kristen Mortak 12 90 Middle Country 24:25.9 7:52 286 Emily Hartman 9 34 Ward Melville 24:27.1 7:53 287 Kaylyn Bacha 10 67 Immaculate Heart Acad 24:27.6 7:53 288 216 Liane Conte 11 85 Mc Kee Tech 24:28.3 7:53 289 Mary Kate McGrath 12 91 St. John The Baptist 24:28.4 7:53 290 217 Amelia Clark 11 86 Mc Kee Tech 24:28.5 7:53 291 218 Machele Clark 11 87 New Paltz 24:28.8 7:53 292 219 Alex Mobijohn 10 68 Onteora 24:30.7 7:54 293 Meghan Williams 10 69 West Islip 24:31.5 7:54 294 Brittany Papuzza 11 88 Colonie 24:32.8 7:55 295 220 Mairead Fogarty 11 89 New Paltz 24:34.7 7:55 296 221 Kelly Dawson 10 70 John Jay East Fishkil 24:34.9 7:55 297 Eryn Stillwagon 11 90 Northport 24:35.3 7:55 298 222 Maggie Fleming 11 91 Carmel 24:36.1 7:56 299 Jenn Augulis 12 92 St. John Villa 24:36.9 7:56 300 Natalie Bonthron 9 35 Pawling 24:37.0 7:56 301 223 Gianna Fenaroli 9 36 Red Hook, NJ 24:37.1 7:56 302 224 Yasmin Euton 11 92 Curtis 24:39.8 7:57 303 225 Sabrina Lincoln 10 71 Red Hook, NJ 24:41.9 7:57 304 Krista Rivera 9 37 Commack 24:42.8 7:58 305 226 Bridget Comiskey 12 93 Carmel 24:46.7 7:59 306 Hannah Scott 11 93 Guilderland 24:46.8 7:59 307 Alex Nichols 11 94 Onteora 24:48.0 7:59 308 Caroline Fogg 11 95 South County, VA 24:50.1 8:00 309 Casey Rowland 10 72 Colonie 24:50.2 8:00 310 Alexandra Martino 9 38 Commack 24:52.7 8:01 311 Rachel Kuhl 9 39 Commack 24:53.8 8:01 312 227 Eva Wimberley 11 96 Colts Neck, NJ 24:55.8 8:02 313 Taylor Metz 9 40 Commack 24:56.6 8:02 314 Lauren Grieco 12 94 Mc Kee Tech 24:58.8 8:03 315 Sophie Strand 9 41 Onteora 25:00.2 8:03 316 Kari Shultis 12 95 Onteora 25:03.4 8:04 317 Hannah Holden 11 97 Lincoln-Sudbury, MA 25:04.2 8:05 318 Nicole Muschio 11 98 Pawling 25:09.5 8:06 319 228 Marchetti Julia 10 73 Marymount 25:11.4 8:07 320 229 Tara Wirth 9 42 Half Hollow Hills 25:13.5 8:08 321 230 Zebrowski Mary Mc K 9 43 Schuylerville 25:14.1 8:08 322 Michelle Saint 12 96 Lincoln-Sudbury, MA 25:16.0 8:08 323 Sheyda Khodaei 9 44 South County, VA 25:18.6 8:09 324 231 Emily Ingledon 9 45 John Jay East Fishkil 25:19.3 8:09 325 Briana Mumford 9 46 South County, VA 25:21.5 8:10 326 232 Jessica Wohlfahrt 9 47 Red Hook, NJ 25:22.7 8:11 327 Julia Papell 9 48 Northport 25:24.9 8:11 328 Jess Divenuto 9 49 Brewster 25:25.6 8:12 329 233 Ariel Dasaro 10 74 Curtis 25:27.0 8:12 330 234 Naomi Iwamoto 9 50 Red Hook, NJ 25:27.7 8:12 331 235 Leah Bernstein 9 51 New Paltz 25:28.4 8:12 332 Nina Rampulla 11 99 St. John Villa 25:30.0 8:13 333 Kaity Reilly 12 97 West Islip 25:30.6 8:13 334 236 Chloe Roldan 12 98 Harborfields 25:31.3 8:13 335 237 Allison Hassell 9 52 Miller Place 25:32.1 8:14 336 238 Sarah Lambert 11100 Middle Country 25:32.5 8:14 337 Janna Nunziato 9 53 Northport 25:33.6 8:14 338 Melissa Esposito 10 75 St. John Villa 25:35.0 8:15 339 239 Suzanna Halatyn 9 54 Dobbs Ferry 25:35.8 8:15 340 Michelle Genovese 10 76 West Islip 25:36.0 8:15 341 Katherine Rimpel 11101 Half Hollow Hills 25:36.3 8:15 342 240 Jessica Balthazar 9 55 Middle Country 25:36.7 8:15 343 241 Nancy Bello 12 99 Tottenville 25:38.5 8:16 344 Shannon Haller 10 77 Commack 25:39.2 8:16 345 242 Emily Shea 10 78 Harborfields 25:41.9 8:17 346 Cortney Tiberia 9 56 Commack 25:42.1 8:17 347 Keira Magnetti 9 57 Carmel 25:44.2 8:18 348 243 Sarah Reape 10 79 Schuylerville 25:47.0 8:18 349 Erin Bonthron 12100 Pawling 25:48.6 8:19 350 Julia Medrano 12101 South County, VA 25:48.8 8:19 351 244 Laura Santiago 12102 John Jay East Fishkil 25:48.9 8:19 352 Suzy Farber 9 58 Northport 25:49.1 8:19 353 245 Morgan Mathiesen 10 80 Poly Prep 25:49.7 8:19 354 Kati Paeglow 11102 Colonie 25:50.5 8:20 355 Rebecca Navarria 12103 Mc Kee Tech 25:50.9 8:20 356 Jessica Gasparik 10 81 Northport 25:51.5 8:20 357 Gianna Castellanos 9 59 Half Hollow Hills 25:53.0 8:20 358 Bridgitte Sykes 10 82 Curtis 25:55.2 8:21 359 Angie Ramos 10 83 Liberty 25:55.7 8:21 360 246 Lauren Bastian 11103 Harborfields 25:57.3 8:22 361 Elizabeth Proehl 12104 Pleasantville 26:00.4 8:23 362 247 Rachel Eisman 9 60 Fox Lane 26:03.6 8:24 363 Brittany Byrne 9 61 Northport 26:05.3 8:24 364 Kelsey Steele 12105 John Jay East Fishkil 26:07.3 8:25 365 248 Catie Sabini 12106 New Paltz 26:09.2 8:26 366 Jillian Reilly 10 84 Ward Melville 26:10.5 8:26 367 249 Demi Tighe 11104 Averill Park 26:11.0 8:26 368 Alexa Basile 12107 Ward Melville 26:14.0 8:27 369 Emily Dalrymple 10 85 Ward Melville 26:14.3 8:27 370 250 Sofia Maluf 9 62 Dobbs Ferry 26:16.9 8:28 371 Genevieve Spuhler 9 63 Northport 26:18.0 8:28 372 Natasha Sixon 10 86 Curtis 26:21.1 8:29 373 Neftali Moore 10 87 Curtis 26:25.0 8:31 374 Emily Mottolese 11105 Colonie 26:25.0 8:31 375 Vienna Yee 11106 New Paltz 26:29.9 8:32 376 251 Alexandra Omecinsky 11107 Averill Park 26:30.1 8:32 377 Teresa Herrera 11108 Pawling 26:37.7 8:35 378 Rozy Smith 11109 Northport 26:38.1 8:35 379 Marlise Combe 11110 Onteora 26:41.4 8:36 380 252 Rachel Dean 10 88 Herricks 26:41.7 8:36 381 Emily Takacs 9 64 New Paltz 26:42.6 8:36 382 253 Ilana Lipowicz 9 65 Herricks 26:43.2 8:37 383 Kaylee Hemming 10 89 South County, VA 26:44.0 8:37 384 254 Yonatan Benyamini 9 66 Herricks 26:49.2 8:38 385 Valerie Vele 12108 John Jay East Fishkil 26:49.5 8:39 386 Erica Rausch 10 90 John Jay East Fishkil 26:50.2 8:39 387 Caroline Shea 10 91 South County, VA 26:53.3 8:40 388 255 Amanda Andrews 12109 Middle Country 26:54.0 8:40 389 Kelsey Colpitts 10 92 Lincoln-Sudbury, MA 26:54.4 8:40 390 Lindsey Dean 10 93 John Jay East Fishkil 26:58.9 8:42 391 Lauren Davis 10 94 Ward Melville 27:03.8 8:43 392 Meagan Smith 9 67 Carmel 27:05.7 8:44 393 Jessica Katz 12110 New Paltz 27:09.3 8:45 394 Jeane Magnetti 9 68 Carmel 27:09.5 8:45 395 256 Jennifer Taylor 9 69 Horace Greeley 27:13.9 8:46 396 Ashlyn Wiebalck 10 95 Commack 27:14.2 8:46 397 Nicole Seitter 10 96 Northport 27:15.2 8:47 398 Rebecca Swartz 10 97 Colonie 27:23.1 8:49 399 257 Michelle Paik 10 98 Herricks 27:24.6 8:50 400 Krysten Massa 9 70 Commack 27:40.7 8:55 401 Brittany Smith 9 71 Half Hollow Hills 27:40.9 8:55 402 Amber Wallgren 10 99 Liberty 27:43.6 8:56 403 258 Meghan Murphy 10100 Middle Country 27:45.0 8:56 404 Farath Raphael 12111 Half Hollow Hills 27:49.2 8:58 405 Nicole Morrissey 10101 New Paltz 27:53.7 8:59 406 Emily Corr 12112 Commack 27:57.9 9:01 407 Jackie Stocker 10102 Onteora 27:59.7 9:01 408 Shubha Sekar 9 72 Ward Melville 28:03.1 9:02 409 Allison Ryan 10103 West Islip 28:04.0 9:02 410 Benita Daniel 10104 Commack 28:09.3 9:04 411 Caitlin Ford 12113 Middle Country 28:10.7 9:05 412 Emma Sykes 10105 Curtis 28:12.1 9:05 413 259 Yvonne Cheng 10106 Herricks 28:14.6 9:06 414 Lissandra Villalobo 11111 Liberty 28:22.1 9:08 415 260 Christopher Corona 9 73 Herricks 28:25.6 9:09 416 Shannon McSherry 9 74 Carmel 28:26.1 9:10 417 261 Marlaina Sherman 10107 Miller Place 28:27.5 9:10 418 Claire Angell 12114 Commack 28:29.8 9:11 419 262 Ashe-Otoole Emma 9 75 Marymount 28:36.4 9:13 420 Mackensie Ford 8 13 Middle Country 28:36.5 9:13 421 263 Wood Brittany 12115 Schuylerville 28:37.6 9:13 422 264 Melissa Terlizzi 11112 Fox Lane 28:37.9 9:13 423 Justine Spitaleri 10108 Middle Country 28:53.8 9:19 424 265 Smanatha Ferguson 9 76 Red Hook, NJ 28:57.2 9:20 425 Megan Palko 11113 South County, VA 29:02.8 9:21 426 Katie Brush 12116 Middle Country 29:03.2 9:22 427 Tracie O'Shea 9 77 Ward Melville 29:03.9 9:22 428 Kimberly Anker 8 14 Dobbs Ferry 29:06.0 9:22 429 Miriam Korik 10109 Mc Kee Tech 29:09.4 9:24 430 266 Perrotta Jacqueline 10110 Marymount 29:11.3 9:24 431 267 Clara Kirkpatrick 11114 Poly Prep 29:12.3 9:24 432 Meaghan Ford 11115 Middle Country 29:14.6 9:25 433 Devin Benkov 9 78 Half Hollow Hills 29:16.6 9:26 434 268 Sabrina Eggink 10111 Red Hook, NJ 29:22.7 9:28 435 Sarah Beck 11116 Horace Greeley 29:39.2 9:33 436 Caitlin Doddy 10112 Pleasantville 29:48.4 9:36 437 269 Ashu Jaswal 10113 Herricks 29:55.5 9:38 438 270 Kelly Kerong 9 79 Marymount 29:57.2 9:39 439 Erin McGovern 11117 Red Hook, NJ 29:58.4 9:39 440 Peri Zarella 9 80 Red Hook, NJ 29:58.7 9:39 441 Danielle Citro 10114 Miller Place 30:01.7 9:40 442 Francesca Molinelli 9 81 Miller Place 30:02.3 9:41 443 271 Justine Salerno 9 82 Roy C Ketchum 30:05.3 9:42 444 272 Christine Maroti 11118 Fox Lane 30:10.8 9:43 445 273 Patrice Dozovado 10115 Fox Lane 30:11.8 9:44 446 Jackie Malave 12117 Commack 30:18.9 9:46 447 Julia Sukleski 10116 Curtis 30:20.9 9:47 448 274 Katie Manz 12118 Roy C Ketchum 30:22.2 9:47 449 Betsy Daniel 10117 Commack 30:43.1 9:54 450 Arielle Koppell 10118 Half Hollow Hills 31:01.1 10:00 451 Heather Schaeffer 11119 Miller Place 31:16.7 10:05 452 Katie Bear 10119 Miller Place 31:18.3 10:05 453 Jill Ferrell 12119 Miller Place 31:25.3 10:07 454 Viviana Vargas 9 83 Herricks 31:25.6 10:07 455 Rosie Dominguez 10120 Herricks 31:30.3 10:09 456 Pamela Lum 12120 Herricks 31:30.9 10:09 457 275 Kristen Duke 11120 Roy C Ketchum 31:48.9 10:15 458 Dayna Safferstein 12121 Horace Greeley 31:57.6 10:18 459 Melissa Mortak 10121 Middle Country 32:01.0 10:19 460 Stephanie Fortounas 12122 Miller Place 32:09.2 10:21 461 Michelle Mulligan 10122 Curtis 32:23.6 10:26 462 Fumi Asaga 11121 Horace Greeley 32:36.9 10:30 463 276 Georgia Skeadas 12123 Fox Lane 32:43.7 10:33 464 Chelsea Popkin 11122 Horace Greeley 33:20.4 10:44 465 Sarah Levy 9 84 Horace Greeley 33:23.3 10:45 466 Ashna Aggarwal 9 85 South County, VA 33:24.0 10:46 467 277 Liz Cregon 11123 Roy C Ketchum 34:19.0 11:03 468 Deborah Wesley 11124 Curtis 34:53.2 11:14 469 278 Sara Laperche 11125 Roy C Ketchum 36:44.0 11:50 470 279 Alanna Curet 9 86 Roy C Ketchum 38:32.0 12:25 471 280 Kaitlyn Denbaum 9 87 Roy C Ketchum 38:33.0 12:25 GIRLS MERGE 3.1 MILES RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------ 1. 59 Shenendehowa (19:32.3 97:41.2) ============================================= 1 2 Lizzie Predmore 9 18:27.8 2 7 Cara Janeczko 10 19:19.1 3 12 Nicole Irving 11 19:48.2 4 18 Gina Stalica 9 20:01.9 5 20 Jordan Westcott 11 20:04.2 6 ( 27) Danika Simonson 11 20:14.2 7 ( 48) Meredith Peabody 12 20:46.5 2. 66 Lincoln-Sudbury, MA (19:42.5 98:32.1) ============================================= 1 4 Andrea Keklak 10 19:05.6 2 9 Ellie Hylton 12 19:38.0 3 11 Corey Stock 9 19:43.2 4 14 Jen Gossells 12 19:50.4 5 28 Claire Arthur 11 20:14.9 6 ( 42) Rachael Potter 12 20:38.9 7 ( 71) Holly Clarke 11 21:12.0 3. 94 Emmaus, PA (19:54.3 99:31.4) ============================================= 1 6 Lindsey Graybill 12 19:10.5 2 10 Amanda Faust 11 19:42.9 3 15 Brianna Faust 11 19:53.4 4 26 Christina Faust 11 20:13.6 5 37 Melissa Meade 12 20:31.0 6 ( 58) Kelsey Coates 11 20:59.7 7 (139) Rachel Lichtenwalner 12 22:32.5 4. 194 Northport (20:32.1 102:40.3) ============================================= 1 16 Lianne Farber 11 19:57.0 2 24 Sarah Zieve 8 20:10.1 3 41 Samantha D'Amato 11 20:38.2 4 53 Elizabeth Fierro 10 20:54.5 5 60 Taylor Fleming 12 21:00.5 6 ( 64) Camille D'Amato 9 21:03.9 7 ( 79) Kelly Abbate 11 21:20.6 5. 209 Voorhees, NJ (20:11.2 100:55.6) ============================================= 1 1 Lanie Thompson 12 18:23.5 2 3 Colette Whitney 11 19:04.8 3 38 Katie Petruzzellis 11 20:33.3 4 68 Kari Shoolbraid 12 21:08.6 5 99 Robin Lynn 11 21:45.4 6 (153) Kathryn Hahn 10 22:48.5 7 (190) Brielle Ryan 12 23:45.3 6. 219 Red Bank (20:34.2 102:50.7) ============================================= 1 8 Michelle Capozzi 11 19:35.1 2 19 Molly McNamara 10 20:03.0 3 47 Michelle Savarese 12 20:45.3 4 69 Emily Rooney 12 21:09.3 5 76 Katie Rochford 12 21:18.0 6 (124) Keelie Eckberg 12 22:10.8 7 (155) Hannah Eckstein 10 22:51.5 7. 255 St. John The Baptist (20:47.7 103:58.4) ============================================= 1 30 Anne Carey 10 20:22.2 2 32 Krystal Foster 11 20:24.2 3 33 Kerry Hamilton 12 20:24.5 4 74 Alyssa Dorney 10 21:16.9 5 86 Erin O'Reilly 12 21:30.6 6 ( 94) Catherine Westby 11 21:39.4 7 ( 96) Maggie Tighe 11 21:40.9 8. 272 Immaculate Heart Academy, NJ (20:43.6 103:38.0) ============================================= 1 5 Sarah Pagano 12 19:06.6 2 29 Mary Kaye Duff 12 20:19.7 3 52 Erin Thompson 10 20:54.1 4 84 Julie Sinkovitz 11 21:29.0 5 102 Rachel Lottermann 9 21:48.6 6 (131) Kayla Cobourn 12 22:17.5 7 (135) Nicole Orzetti 10 22:19.9 9. 305 Holy Names (20:57.0 104:44.7) ============================================= 1 31 Catherine Maloy 8 20:22.5 2 35 Laura Isabelle 11 20:25.6 3 36 Lauren Recchia 11 20:25.9 4 77 Ohm Johanna 12 21:18.4 5 126 Paige Kopp 10 22:12.3 6 (149) Emily Riedy 10 22:45.3 10. 339 Guilderland (21:07.3 105:36.5) ============================================= 1 25 Bridget Daley 12 20:11.5 2 50 Kelly Camardo 9 20:50.3 3 78 Lynley Joynt 12 21:19.5 4 91 Lea Cure 9 21:34.8 5 95 Allie Dimura 12 21:40.4 6 (100) Michelle Fish 8 21:46.6 7 (136) Anna Pickett 9 22:21.1 11. 384 Ward Melville (21:18.3 106:31.5) ============================================= 1 45 Mary Kate Anselmini 10 20:43.1 2 49 Sami Reilly 10 20:48.5 3 75 Brianna Araneo 11 21:17.5 4 97 Aly Wisekal 11 21:41.2 5 118 Wendy Zhang 12 22:01.2 6 (172) Sarah Cottone 9 23:21.6 7 (194) Rachel Gallagher 9 23:53.9 12. 387 Colonie (21:20.4 106:41.9) ============================================= 1 54 Nayamka Roberts-Smith 12 20:55.7 2 61 Emily Finnegan 12 21:01.8 3 82 Mikala Anson 12 21:24.3 4 89 Jessica Sherry 12 21:33.3 5 101 Gabby Rodriguez 12 21:46.8 6 (110) Moira Hilt 11 21:52.5 7 (115) Katelyn Choiniere 12 21:58.5 13. 399 Ursuline (21:17.2 106:26.0) ============================================= 1 13 Katie Sullivan 12 19:49.5 2 63 Mary O'Shea 9 21:02.7 3 98 Ashley O'Sullivan 11 21:42.5 4 109 Jackie McCarthy 11 21:52.1 5 116 Carlie Brittan 10 21:59.2 6 (120) Shanel Golding 10 22:05.3 7 (188) Madie Federle 11 23:41.7 14. 461 St. John Villa (21:35.8 107:58.6) ============================================= 1 62 Kelly Dennis 12 21:02.5 2 87 Dana Mannarino 11 21:31.2 3 92 Christine Connelly 10 21:38.1 4 107 Alexis Bivona 11 21:51.0 5 113 Saamantha Lauro 11 21:55.8 6 (128) Mallory Baio 11 22:13.4 7 (133) Gabrielle Improta 11 22:18.3 15. 471 Commack (21:42.4 108:32.0) ============================================= 1 39 Lisa Pelligrino 11 20:33.6 2 40 Gabbi Botticelli 10 20:34.4 3 43 Allison Stapleton 10 20:40.3 4 157 April Yoo 12 22:55.7 5 192 Melina Basant 11 23:48.0 6 (196) Haley Cohen 9 23:57.9 7 (198) Erin Sinnott 12 24:00.3 16. 492 Brewster (21:44.1 108:40.2) ============================================= 1 57 Ariana Bottalico 8 20:59.5 2 72 Nicole Zazzero 11 21:12.8 3 90 Miriam Munn 11 21:34.5 4 119 Sam Waruch 10 22:02.5 5 154 Kim Goodwin 12 22:50.9 6 (173) Ariella Schiff 12 23:22.0 7 (197) Cassie Rollins 12 24:00.2 17. 544 West Islip (21:59.6 109:57.7) ============================================= 1 46 Ali Foote 10 20:43.4 2 80 Marlaena Lemaitre 10 21:22.7 3 83 Kelsey Allen 9 21:28.7 4 156 Krystyna Oszkinis 11 22:54.4 5 179 Theresa Lemaitre 12 23:28.5 6 (182) Jennifer Zahn 10 23:32.4 7 (186) Kelsey McNally 9 23:39.0 18. 550 South County, VA (21:59.0 109:54.8) ============================================= 1 44 Madeleine Willner 12 20:42.6 2 104 Alyssa Campbell 10 21:49.4 3 105 Jacqueline Dunbar 11 21:49.8 4 134 Emma York 12 22:19.6 5 163 Katie Martin 11 23:13.4 6 (180) Nicole Lewis 10 23:30.2 7 (185) Katherine Schafer 10 23:36.1 19. 569 Tottenville (22:02.2 110:10.7) ============================================= 1 34 Victoria Pontecorvo 12 20:24.8 2 66 Taylor Fredrickson 12 21:04.6 3 141 Jazmin Mogavero 12 22:32.8 4 145 Meaghan Dunigan 11 22:34.3 5 183 Dayna Eikeseth 11 23:34.2 6 (200) Brittany Sheeran 11 24:05.3 7 (241) Nancy Bello 12 25:38.5 20. 619 Pawling (22:17.4 111:26.9) ============================================= 1 70 Anna Jelinek 9 21:10.8 2 106 Zoe Nagasing 9 21:50.5 3 112 Caitlin Jelinek 11 21:54.5 4 161 Jamie Hom 12 23:11.9 5 170 Winona Mold 11 23:19.2 6 (201) Caitlyn Capalbo 11 24:06.6 7 (212) Starla Castle 11 24:22.7 21. 631 Carmel (22:20.5 111:42.5) ============================================= 1 59 Sophie Maher 9 21:00.3 2 114 Amanda Holt 12 21:57.4 3 121 Ashley Maurer 12 22:05.8 4 160 Kelley Gould 12 23:11.6 5 177 Annie Gould 9 23:27.4 6 (222) Maggie Fleming 11 24:36.1 7 (226) Bridget Comiskey 12 24:46.7 22. 638 Curtis (22:23.0 111:55.0) ============================================= 1 65 Shannon Browne 12 21:03.9 2 88 Charisma Clerk 11 21:32.4 3 148 Jasmin Viera 12 22:42.2 4 168 Pathwahandi Silva 10 23:17.9 5 169 Eva Holterman 10 23:18.6 6 (224) Yasmin Euton 11 24:39.8 7 (233) Ariel Dasaro 10 25:27.0 23. 639 Averill Park (22:19.2 111:36.0) ============================================= 1 73 Jackie Willsey 8 21:15.4 2 111 Emma Hollinger 8 21:53.8 3 129 Emily Tucci 10 22:14.0 4 151 Julia Mai 9 22:46.1 5 175 Amanda Slyer 11 23:26.7 6 (249) Demi Tighe 11 26:11.0 7 (251) Alexandra Omecinsky 11 26:30.1 24. 670 Onteora (22:26.1 112:10.2) ============================================= 1 93 Kim Wiley 10 21:38.9 2 127 Cara Ugolino 11 22:13.2 3 132 Diana Gonzalez 12 22:17.7 4 140 Erica Beesmer 11 22:32.5 5 178 Katerina Kariolis 12 23:27.9 6 (210) Caitlyn Moeller 11 24:19.6 7 (219) Alex Mobijohn 10 24:30.7 25. 671 John Jay East Fishkill (22:33.4 112:47.0) ============================================= 1 22 Rachel Miura 12 20:08.2 2 103 Chanelle Santilli 12 21:48.9 3 122 Gabrielle Robert 9 22:06.8 4 203 Kelly Pascarella 11 24:08.2 5 221 Kelly Dawson 10 24:34.9 6 (231) Emily Ingledon 9 25:19.3 7 (244) Laura Santiago 12 25:48.9 26. 717 Colts Neck, NJ (22:41.5 113:27.1) ============================================= 1 67 Rachel Morris 12 21:04.6 2 125 Casey Corley 10 22:12.0 3 142 Alex Ivanicki 10 22:32.9 4 181 Jessica Mitchell 10 23:30.4 5 202 Arielle Weiner 9 24:07.2 6 (227) Eva Wimberley 11 24:55.8 27. 725 Miller Place (22:44.9 113:44.3) ============================================= 1 81 Carissa Citro 10 21:23.9 2 150 Pam Ernst 12 22:45.4 3 158 Deanna Molinelli 10 22:56.0 4 162 Renee Vogelle 11 23:12.9 5 174 Amanda Yezarski 10 23:26.1 6 (237) Allison Hassell 9 25:32.1 7 (261) Marlaina Sherman 10 28:27.5 28. 741 Dobbs Ferry (22:51.2 114:15.8) ============================================= 1 85 Sarah King 9 21:29.8 2 159 Isabella Natale 12 22:59.5 3 164 Rebecca Wiersma 8 23:13.6 4 166 Clara Winder 8 23:16.3 5 167 Cloe Wang 8 23:16.6 6 (239) Suzanna Halatyn 9 25:35.8 7 (250) Sofia Maluf 9 26:16.9 29. 754 Horace Greeley (22:45.2 113:45.7) ============================================= 1 137 Elizabeth O'Brien 12 22:22.3 2 138 Doris Berman 11 22:29.2 3 143 Brooke Biederman 11 22:33.0 4 147 Caitlyn Kramon 10 22:38.4 5 189 Camey Hess 11 23:42.8 6 (199) Miriam Gleckman-Krut 11 24:02.8 7 (256) Jennifer Taylor 9 27:13.9 30. 789 New Paltz (23:07.1 115:35.3) ============================================= 1 21 Gabby Mancuso 10 20:05.6 2 123 Jordan Stern 11 22:07.4 3 207 Catherine Bird 10 24:18.8 4 218 Machele Clark 11 24:28.8 5 220 Mairead Fogarty 11 24:34.7 6 (235) Leah Bernstein 9 25:28.4 7 (248) Catie Sabini 12 26:09.2 31. 792 Half Hollow Hills (23:00.0 114:59.9) ============================================= 1 117 Meghan Murphy 9 21:59.9 2 130 Victoria Perrier 11 22:15.5 3 165 Erin Grosskurth 10 23:14.0 4 187 Nicole Gabriel 10 23:39.5 5 193 Sabrina Caminero 11 23:51.0 6 (208) Kristen Schiek 11 24:19.0 7 (229) Tara Wirth 9 25:13.5 32. 804 Schuylerville (24:05.7 120:28.2) ============================================= 1 17 Watson Samantha 10 19:57.0 2 51 Wysocki Rachel 12 20:52.5 3 230 Zebrowski Mary 9 25:14.1 4 243 Sarah Reape 10 25:47.0 5 263 Wood Brittany 12 28:37.6 33. 804 Poly Prep (24:06.7 120:33.5) ============================================= 1 23 Julia McMahon 11 20:09.8 2 55 Andrea Tocci 12 20:58.1 3 214 Rolanda Evelyn 9 24:23.6 4 245 Morgan Mathiesen 10 25:49.7 5 267 Clara Kirkpatrick 11 29:12.3 34. 871 Mc Kee Tech (23:22.1 116:50.4) ============================================= 1 146 Laura Soffer 11 22:34.6 2 152 Rachel Sobolev 11 22:46.3 3 176 Katie Vaccaro 10 23:26.9 4 191 Nicole Giambrone 12 23:46.3 5 206 Victoria Varriano 10 24:16.3 6 (216) Liane Conte 11 24:28.3 7 (217) Amelia Clark 11 24:28.5 35. 953 Harborfields (23:59.0 119:54.8) ============================================= 1 108 Michelle Gaye 10 21:51.1 2 195 Lucy Seery 11 23:57.9 3 205 Diana Ferro 12 24:15.3 4 209 Tammy Glazer 12 24:19.2 5 236 Chloe Roldan 12 25:31.3 6 (242) Emily Shea 10 25:41.9 7 (246) Lauren Bastian 11 25:57.3 36. 1016 Marymount (25:37.8 128:08.7) ============================================= 1 56 Dashielle Schulte 8 20:59.3 2 204 Villalba Isabel 8 24:10.3 3 228 Marchetti Julia 10 25:11.4 4 262 Ashe-Otoole Emma 9 28:36.4 5 266 Perrotta Jacqueline 10 29:11.3 6 (270) Kelly Kerong 9 29:57.2 37. 1077 Middle Country (24:39.8 123:18.9) ============================================= 1 171 Amanda Bense 11 23:20.3 2 213 Alyssa Strong 10 24:23.5 3 215 Kristen Mortak 12 24:25.9 4 238 Sarah Lambert 11 25:32.5 5 240 Jessica Balthazar 9 25:36.7 6 (255) Amanda Andrews 12 26:54.0 7 (258) Meghan Murphy 10 27:45.0 38. 1098 Red Hook, NJ (24:45.0 123:44.6) ============================================= 1 184 Lorna Brundrett 9 23:35.2 2 223 Gianna Fenaroli 9 24:37.1 3 225 Sabrina Lincoln 10 24:41.9 4 232 Jessica Wohlfahrt 9 25:22.7 5 234 Naomi Iwamoto 9 25:27.7 6 (265) Smanatha Ferguson 9 28:57.2 7 (268) Sabrina Eggink 10 29:22.7 39. 1138 Fox Lane (26:21.4 131:46.6) ============================================= 1 144 Caroline Raue 12 22:33.3 2 211 Margot Aimetti 11 24:21.0 3 247 Rachel Eisman 9 26:03.6 4 264 Melissa Terlizzi 11 28:37.9 5 272 Christine Maroti 11 30:10.8 6 (273) Patrice Dozovado 10 30:11.8 7 (276) Georgia Skeadas 12 32:43.7 40. 1275 Herricks (27:10.7 135:53.3) ============================================= 1 252 Rachel Dean 10 26:41.7 2 253 Ilana Lipowicz 9 26:43.2 3 254 Yonatan Benyamini 9 26:49.2 4 257 Michelle Paik 10 27:24.6 5 259 Yvonne Cheng 10 28:14.6 6 (260) Christopher Corona 9 28:25.6 7 (269) Ashu Jaswal 10 29:55.5 41. 1375 Roy C Ketchum (32:39.9 163:19.4) ============================================= 1 271 Justine Salerno 9 30:05.3 2 274 Katie Manz 12 30:22.2 3 275 Kristen Duke 11 31:48.9 4 277 Liz Cregon 11 34:19.0 5 278 Sara Laperche 11 36:44.0 6 (279) Alanna Curet 9 38:32.0 7 (280) Kaitlyn Denbaum 9 38:33.0
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
GIRLS JV A RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Meredith Peabody Shenendehowa 20:46.5 6:42 2 2 Leah Potter Lincoln-Sudbury, MA 21:24.9 6:54 3 3 Megan Griffin Lincoln-Sudbury, MA 21:36.0 6:58 4 4 Corrie Kavanaugh Northport 21:49.5 7:02 5 5 Lauren Wardwell Shenendehowa 21:54.4 7:04 6 6 Stefanie Fresenius Shenendehowa 21:56.9 7:04 7 7 Anna Corrigan Northport 21:59.3 7:05 8 8 Elizabeth Jerome Northport 22:10.5 7:09 9 9 Claire Walling Shenendehowa 22:10.7 7:09 10 10 Mallory Baio St. John Villa 22:13.4 7:10 11 11 Aislinn Rowan St. John The Baptist 22:15.9 7:10 12 12 Nicole Orzetti Immaculate Heart Academy, 22:19.9 7:12 13 13 ANNA PICKETT Guilderland 22:21.1 7:12 14 14 Kathryn Coletti Lincoln-Sudbury, MA 22:22.4 7:13 15 15 Anne Marie Zigrosse St. John The Baptist 22:26.1 7:14 16 16 Victoria Folz St. John The Baptist 22:26.9 7:14 17 17 Jessica Crall Shenendehowa 22:37.5 7:17 18 18 Marika Crowe Lincoln-Sudbury, MA 22:49.8 7:21 19 19 Tasha Block Lincoln-Sudbury, MA 22:50.5 7:22 20 20 Alexandra Cerussi Northport 22:51.1 7:22 21 21 Stefanie Carapezza Immaculate Heart Academy, 22:51.6 7:22 22 22 Tori Kohler Lincoln-Sudbury, MA 22:55.3 7:23 23 23 Abby Drake Lincoln-Sudbury, MA 22:59.1 7:24 24 24 Jackie Lazzaro St. John The Baptist 23:02.1 7:25 25 25 Erika Ozols Shenendehowa 23:05.2 7:26 26 26 Katie Christoffel Shenendehowa 23:09.4 7:28 27 27 Lauren Masur Immaculate Heart Academy, 23:15.8 7:30 28 28 Meaghan McCormack St. John The Baptist 23:19.2 7:31 29 29 Sarah Dentale Northport 23:21.1 7:31 30 30 Sarah Cottone Ward Melville 23:21.6 7:32 31 31 Kelsey Cobourn Immaculate Heart Academy, 23:22.6 7:32 32 Katie Vaccaro Mc Kee Tech 23:26.9 7:33 33 32 MEGHAN SHEEHAN Guilderland 23:27.7 7:34 34 Emily Danaher Shenendehowa 23:32.6 7:35 35 Barbara Macneill Lincoln-Sudbury, MA 23:33.6 7:35 36 33 Megan McCusker St. John The Baptist 23:34.2 7:36 37 34 Jennifer Brennan Northport 23:34.6 7:36 38 35 Katherine Schafer South County, VA 23:36.1 7:36 39 36 Kelsey McNally West Islip 23:39.0 7:37 40 37 Erin Frawley St. John Villa 23:42.5 7:38 41 38 Bea Malsky Guilderland 23:42.8 7:38 42 39 Meghan Allen St. John The Baptist 23:45.2 7:39 43 40 Brooke Muller Northport 23:48.5 7:40 44 41 ABBY LEVY Guilderland 23:49.3 7:41 45 42 Kelsey Klunder South County, VA 23:50.8 7:41 46 43 Nicole Giglio St. John Villa 23:52.1 7:41 47 44 Rachel Gallagher Ward Melville 23:53.9 7:42 48 45 Samantha Rampulla St. John Villa 23:58.4 7:43 49 46 Kerry McNulty Immaculate Heart Academy, 24:00.9 7:44 50 47 Tara Kickel West Islip 24:01.8 7:45 51 48 Kelly Harty West Islip 24:02.9 7:45 52 49 Emily Reers Immaculate Heart Academy, 24:04.1 7:45 53 Meghan Hehir Northport 24:04.5 7:45 54 50 Tara Laudenschlager West Islip 24:07.2 7:46 55 51 Samantha Smith Guilderland 24:10.5 7:47 56 52 Michelle Halsted South County, VA 24:11.4 7:48 57 Madison Ferraro Northport 24:11.7 7:48 58 Renee Lambert Northport 24:13.0 7:48 59 Bridget Carey St. John The Baptist 24:13.7 7:48 60 53 Amanda Noulis South County, VA 24:17.7 7:50 61 Eliza Brine Northport 24:20.6 7:51 62 Mary-Kate Shelley Lincoln-Sudbury, MA 24:22.9 7:51 63 54 Derry Albert Ward Melville 24:24.1 7:52 64 55 EMILY CURE Guilderland 24:25.9 7:52 65 56 Emily Hartman Ward Melville 24:27.1 7:53 66 57 Kaylyn Bacha Immaculate Heart Academy, 24:27.6 7:53 67 Mary Kate McGrath St. John The Baptist 24:28.4 7:53 68 58 Machele Clark New Paltz 24:28.8 7:53 69 59 Meghan Williams West Islip 24:31.5 7:54 70 Eryn Stillwagon Northport 24:35.3 7:55 71 60 Jenn Augulis St. John Villa 24:36.9 7:56 72 61 YASMIN EUTON Curtis 24:39.8 7:57 73 62 HANNAH SCOTT Guilderland 24:46.8 7:59 74 63 Caroline Fogg South County, VA 24:50.1 8:00 75 Eva Wimberley Colts Neck, NJ 24:55.8 8:02 76 Hannah Holden Lincoln-Sudbury, MA 25:04.2 8:05 77 64 Tara Wirth Half Hollow Hills 25:13.5 8:08 78 Michelle Saint Lincoln-Sudbury, MA 25:16.0 8:08 79 65 Sheyda Khodaei South County, VA 25:18.6 8:09 80 66 Briana Mumford South County, VA 25:21.5 8:10 81 Julia Papell Northport 25:24.9 8:11 82 67 ARIEL DASARO Curtis 25:27.0 8:12 83 68 Leah Bernstein New Paltz 25:28.4 8:12 84 69 Nina Rampulla St. John Villa 25:30.0 8:13 85 70 Allison Hassell Miller Place 25:32.1 8:14 86 Janna Nunziato Northport 25:33.6 8:14 87 71 Melissa Esposito St. John Villa 25:35.0 8:15 88 72 Michelle Genovese West Islip 25:36.0 8:15 89 Julia Medrano South County, VA 25:48.8 8:19 90 Suzy Farber Northport 25:49.1 8:19 91 Rebecca Navarria Mc Kee Tech 25:50.9 8:20 92 Jessica Gasparik Northport 25:51.5 8:20 93 73 Gianna Castellanos Half Hollow Hills 25:53.0 8:20 94 Brittany Byrne Northport 26:05.3 8:24 95 74 Jillian Reilly Ward Melville 26:10.5 8:26 96 75 Alexa Basile Ward Melville 26:14.0 8:27 97 76 Emily Dalrymple Ward Melville 26:14.3 8:27 98 Genevieve Spuhler Northport 26:18.0 8:28 99 77 NATASHA SIXON Curtis 26:21.1 8:29 100 78 NEFTALI MOORE Curtis 26:25.0 8:31 101 79 Vienna Yee New Paltz 26:29.9 8:32 102 Rozy Smith Northport 26:38.1 8:35 103 80 Rachel Dean Herricks 26:41.7 8:36 104 81 Emily Takacs New Paltz 26:42.6 8:36 105 82 Ilana Lipowicz Herricks 26:43.2 8:37 106 Kaylee Hemming South County, VA 26:44.0 8:37 107 Caroline Shea South County, VA 26:53.3 8:40 108 83 Amanda Andrews Middle Country 26:54.0 8:40 109 Kelsey Colpitts Lincoln-Sudbury, MA 26:54.4 8:40 110 Lauren Davis Ward Melville 27:03.8 8:43 111 Nicole Seitter Northport 27:15.2 8:47 112 84 Michelle Paik Herricks 27:24.6 8:50 113 85 Brittany Smith Half Hollow Hills 27:40.9 8:55 114 86 Meghan Murphy Middle Country 27:45.0 8:56 115 87 Farath Raphael Half Hollow Hills 27:49.2 8:58 116 88 Nicole Morrissey New Paltz 27:53.7 8:59 117 Shubha Sekar Ward Melville 28:03.1 9:02 118 89 Allison Ryan West Islip 28:04.0 9:02 119 90 Yvonne Cheng Herricks 28:14.6 9:06 120 91 Marlaina Sherman Miller Place 28:27.5 9:10 121 92 Mackensie Ford Middle Country 28:36.5 9:13 122 93 Justine Spitaleri Middle Country 28:53.8 9:19 123 Megan Palko South County, VA 29:02.8 9:21 124 94 Katie Brush Middle Country 29:03.2 9:22 125 Tracie O'Shea Ward Melville 29:03.9 9:22 126 Miriam Korik Mc Kee Tech 29:09.4 9:24 127 95 Devin Benkov Half Hollow Hills 29:16.6 9:26 128 96 ashu jaswal Herricks 29:55.5 9:38 129 97 JULIA SUKLESKI Curtis 30:20.9 9:47 130 98 Arielle Koppell Half Hollow Hills 31:01.1 10:00 131 99 Heather Schaeffer Miller Place 31:16.7 10:05 132 100 Katie Bear Miller Place 31:18.3 10:05 133 101 Jill Ferrell Miller Place 31:25.3 10:07 134 102 Melissa Mortak Middle Country 32:01.0 10:19 135 103 Stephanie Fortounas Miller Place 32:09.2 10:21 136 104 MICHELLE MULLIGAN Curtis 32:23.6 10:26 137 Ashna Aggarwal South County, VA 33:24.0 10:46 138 105 DEBORAH WESLEY Curtis 34:53.2 11:14
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
BOYS JV B RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 15 Monsignor Farrell (18:20.8 91:44.0) ======================================== 1 1 Anthony Liota 18:01.0 2 2 Steve Gugliucci 18:09.0 3 3 Tom Mc Cauley 18:18.0 4 4 James Buckley 18:38.0 5 5 Sean Richards 18:38.0 6 ( 6) Matt Buell 18:39.0 7 ( 7) John Hood 18:47.0
2. 79 Guilderland (19:51.4 99:17.0) ======================================== 1 10 Keon Wan Park 19:24.0 2 11 Bryan Dyer 19:30.0 3 13 Brendan Gallagher 19:44.0 4 18 Chris Whalen 20:03.0 5 27 C.J. Higgins 20:36.0 6 ( 30) Jake Burns 20:47.0
3. 112 Horace Greeley (20:17.0 101:25.0) ======================================== 1 16 Alex Chepigin 19:54.0 2 17 Peter Ohara 20:02.0 3 23 James Cranston 20:16.0 4 24 Justin Krim 20:21.0 5 32 Kevin Cross 20:52.0 6 ( 33) Matthew Marano 20:53.0 7 ( 41) Robert Pile 21:13.0
4. 144 Pawling (20:31.0 102:35.0) ======================================== 1 8 Matt Jorgensen 19:07.0 2 21 Brady McGee 20:14.0 3 28 Ethan O'Connor 20:38.0 4 43 James Dennis 21:17.0 5 44 John Cordero 21:19.0 6 ( 66) Bob Swick 22:34.0
5. 149 Brewster (20:38.2 103:11.0) ======================================== 1 12 Shawn McDonnell 19:33.0 2 14 Nick Arena 19:45.0 3 34 Jimmy Duncan 20:56.0 4 40 Nick Barbara 21:12.0 5 49 James Courte 21:45.0 6 ( 50) Winfield Greene 21:47.0 7 ( 54) Steve McNamara 22:01.0
6. 166 John Jay East Fishkill (20:49.4 104:07.0) ======================================== 1 26 Chris Coscio 20:29.0 2 29 Tom Birmingham 20:40.0 3 35 Eric Berlinghoff 20:56.0 4 37 Joe Mosca 21:00.0 5 39 Max Gugliade 21:02.0 6 ( 58) Brian Moy 22:07.0 7 ( 71) Kairat Francis 23:27.0
7. 170 Curtis (20:51.8 104:19.0) ======================================== 1 9 MICHAEL GALE 19:18.0 2 22 BREANDAN MURTHA 20:15.0 3 31 JACOB SCHMIDT 20:49.0 4 46 NASIR DODIC 21:37.0 5 62 NICHOLAS ABUGEL 22:20.0 6 ( 84) JONATHAN ROMERO 25:13.0
8. 204 Fox Lane (21:14.4 106:12.0) ======================================== 1 15 Keir Alexander 19:46.0 2 20 Michael McGarrah 20:12.0 3 42 Alejandro Garcia 21:16.0 4 63 Wesley Cotter 22:26.0 5 64 Alex DiBiase 22:32.0 6 ( 86) Brandon Fiegoli 25:43.0
9. 243 New Paltz (21:41.8 108:29.0) ======================================== 1 25 Jeff Rizza 20:24.0 2 45 Joe Torquato 21:35.0 3 53 Sam Goichman 21:55.0 4 55 Paul Lamarche 22:02.0 5 65 Tyler Renus 22:33.0 6 ( 70) Matt Hasbrouck 23:23.0 7 ( 80) Charlton Tsai 24:38.0
10. 280 Red Hook, NY (22:05.4 110:27.0) ======================================== 1 47 TREVOR HENDRICKSON 21:39.0 2 48 DAMON ALLEN 21:43.0 3 57 PATRICK REILLY 22:06.0 4 60 JONAS KEMP 22:16.0 5 68 NAM SU KIM 22:43.0 6 ( 72) CONNOR SILVERNAIL 23:34.0 7 ( 78) JONATHAN FLEMING 24:30.0
11. 299 Onteora (22:21.6 111:48.0) ======================================== 1 38 Jack Cadmus 21:02.0 2 59 Reilly Hayes 22:10.0 3 61 Ryan Kanuch 22:18.0 4 67 Eric Selzo 22:35.0 5 74 Austin Reiss 23:43.0
12. 301 Dobbs Ferry (24:14.4 121:12.0) ======================================== 1 19 Takamasa Masuda 20:03.0 2 36 Boris Opacic 20:59.0 3 73 Yusuf Kapadia 23:43.0 4 83 Quinn Wright 25:09.0 5 90 Keith Hickey 31:18.0
13. 327 Carmel (22:52.2 114:21.0) ======================================== 1 51 John O'rourke 21:51.0 2 56 Brendan Comiskey 22:05.0 3 69 Terrance Jennings 22:44.0 4 75 Kyle Morgan 23:49.0 5 76 Steve Montana 23:52.0 6 ( 77) Mike Geisel 23:58.0 7 ( 82) Stephen Ilardi 24:57.0
14. 384 Herricks (24:35.0 122:55.0) ======================================== 1 52 Yonatan Benyamini 21:55.0 2 79 Matthew Kahn 24:38.0 3 81 Joseph Taliercio 24:39.0 4 85 Christopher Corona 25:27.0 5 87 David Meltzer 26:16.0 6 ( 88) jerry choi 26:25.0 7 ( 89) ARJUN RAMANI 27:25.0
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
GIRLS JV B RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM --------------------------------------------------------------------------- GRADE PLACE PTS NAME PLACE SCHOOL TIME PACE --------------------------------------------------------------------------- 1 1 Moira Hilt Colonie 21:52.5 7:03 2 2 Rachel Keller Colonie 22:06.9 7:08 3 3 Amy Becker Colonie 23:03.8 7:26 4 4 Jamie Hom Pawling 23:11.9 7:28 5 5 Maria Casile Colonie 23:21.3 7:32 6 6 MacKenzie Malone Colonie 23:34.0 7:36 7 7 Melina Basant Commack 23:48.0 7:40 8 8 Jessica Cardin Colonie 23:55.8 7:43 9 9 Haley Cohen Commack 23:57.9 7:43 10 10 Erin Sinnott Commack 24:00.3 7:44 11 11 Caitlyn Capalbo Pawling 24:06.6 7:46 12 12 Kate Foley Commack 24:16.0 7:49 13 13 Caitlyn Moeller Onteora 24:19.6 7:50 14 14 Alex Mobijohn Onteora 24:30.7 7:54 15 15 Brittany Papuzza Colonie 24:32.8 7:55 16 16 Natalie Bonthron Pawling 24:37.0 7:56 17 Casey Rowland Colonie 24:50.2 8:00 18 17 Alexandra Martino Commack 24:52.7 8:01 19 18 Rachel Kuhl Commack 24:53.8 8:01 20 19 Taylor Metz Commack 24:56.6 8:02 21 20 Sophie Strand Onteora 25:00.2 8:03 22 21 Nicole Muschio Pawling 25:09.5 8:06 23 Emily Ingledon John Jay East Fishkil 25:19.3 8:09 24 Jess DiVenuto Brewster 25:25.6 8:12 25 Shannon Haller Commack 25:39.2 8:16 26 Cortney Tiberia Commack 25:42.1 8:17 27 Keira Magnetti Carmel 25:44.2 8:18 28 Kati Paeglow Colonie 25:50.5 8:20 29 Emily Mottolese Colonie 26:25.0 8:31 30 22 Teresa Herrera Pawling 26:37.7 8:35 31 23 Marlise Combe Onteora 26:41.4 8:36 32 Valerie Vele John Jay East Fishkil 26:49.5 8:39 33 Erica Rausch John Jay East Fishkil 26:50.2 8:39 34 Lindsey Dean John Jay East Fishkil 26:58.9 8:42 35 Meagan Smith Carmel 27:05.7 8:44 36 Jeane Magnetti Carmel 27:09.5 8:45 37 24 Jennifer Taylor Horace Greeley 27:13.9 8:46 38 Ashlyn Wiebalck Commack 27:14.2 8:46 39 Rebecca Swartz Colonie 27:23.1 8:49 40 Krysten Massa Commack 27:40.7 8:55 41 Emily Corr Commack 27:57.9 9:01 42 25 Jackie Stocker Onteora 27:59.7 9:01 43 Benita Daniel Commack 28:09.3 9:04 44 Shannon McSherry Carmel 28:26.1 9:10 45 Claire Angell Commack 28:29.8 9:11 46 SMANATHA FERGUSON Red Hook, NY 28:57.2 9:20 47 Kimberly Anker Dobbs Ferry 29:06.0 9:22 48 SABRINA EGGINK Red Hook, NY 29:22.7 9:28 49 26 Sarah Beck Horace Greeley 29:39.2 9:33 50 ERIN McGOVERN Red Hook, NY 29:58.4 9:39 51 PERI ZARELLA Red Hook, NY 29:58.7 9:39 52 Jackie Malave Commack 30:18.9 9:46 53 Betsy Daniel Commack 30:43.1 9:54 54 Viviana Vargas Herricks 31:25.6 10:07 55 27 Dayna Safferstein Horace Greeley 31:57.6 10:18 56 28 Fumi Asaga Horace Greeley 32:36.9 10:30 57 29 Chelsea Popkin Horace Greeley 33:20.4 10:44 58 30 Sarah Levy Horace Greeley 33:23.3 10:45
2'ND ANNUAL BOWDOIN PARK XC CLASSIC BOWDOIN PARK, POUGHKEPSIE, NY SATURDAY SEPTEMBER 20, 2008 SITE OF THE NYS FEDERATION XC CHAMPIONSHIPS & THE NIKE TEAM CHAMPIONSHIP REGIONAL QUALIFIER
GIRLS JV B RACE 3.1 MILES
RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING 518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM ------------------------------------------------------------------------------
1. 17 Colonie (22:47.7 113:58.5) ======================================== 1 1 Moira Hilt 21:52.5 2 2 Rachel Keller 22:06.9 3 3 Amy Becker 23:03.8 4 5 Maria Casile 23:21.3 5 6 MacKenzie Malone 23:34.0 6 ( 8) Jessica Cardin 23:55.8 7 ( 15) Brittany Papuzza 24:32.8
2. 55 Commack (24:11.0 120:54.9) ======================================== 1 7 Melina Basant 23:48.0 2 9 Haley Cohen 23:57.9 3 10 Erin Sinnott 24:00.3 4 12 Kate Foley 24:16.0 5 17 Alexandra Martino 24:52.7 6 ( 18) Rachel Kuhl 24:53.8 7 ( 19) Taylor Metz 24:56.6
3. 74 Pawling (24:44.6 123:42.7) ======================================== 1 4 Jamie Hom 23:11.9 2 11 Caitlyn Capalbo 24:06.6 3 16 Natalie Bonthron 24:37.0 4 21 Nicole Muschio 25:09.5 5 22 Teresa Herrera 26:37.7
4. 95 Onteora (25:42.4 128:31.6) ======================================== 1 13 Caitlyn Moeller 24:19.6 2 14 Alex Mobijohn 24:30.7 3 20 Sophie Strand 25:00.2 4 23 Marlise Combe 26:41.4 5 25 Jackie Stocker 27:59.7
5. 134 Horace Greeley (30:57.6 154:48.0) ======================================== 1 24 Jennifer Taylor 27:13.9 2 26 Sarah Beck 29:39.2 3 27 Dayna Safferstein 31:57.6 4 28 Fumi Asaga 32:36.9 5 29 Chelsea Popkin 33:20.4 6 ( 30) Sarah Levy 33:23.3
==================================
Preview When the Bowdoin Classic was started last year, it was set up to give teams from the Northeast a chance to run on the course used for the NTN Regional. A few teams took advantage of that opportunity; these 2008 edition of the meet looks to be loaded with New York and Northeast Regional contenders. In the Girl’s race: Emmaus(PA) - #3 Northeast Immaculate Heart Academy (NJ) - bubble Northeast Lincoln Sudbury (Ma) - #1 Northeast Northport - #10 New York Voorhees (NJ) - #4 Northeast Ward Melville - Bubble New York For the Boy’s: Christian Brothers Academy (NJ) - Bubble Northeast Colts Neck (NJ) - Bubble Northeast Morris Hills (NJ) - Northeast #2 Shenendehowa- New York #1 Monsignor Farrelll - Bubble New York McKee - Bubble New York
Race Assignments
| Varsity | Varsity | Champ | Champ | JV A | JV A | JV B | JV B | | Girls | Boys | Girls | Boys | Girls | Boys | Girls | Boys | Start Time | 11:00 AM | 11:30 AM | 12:00 PM | 12:30 PM | 1:00 AM | 1:30 AM | 2:00 AM | 2:30 AM | | Start Box | Start Box | Start Box | Start box | Start box | Start box | Start Box | Start Box | | | | | | | | | | Academy of the Holy Names NY | 17 | | | | 24 | | | | Averill Park HS NY | 9 | 22 | | | | | 19 | 15 | Bishop Ludden NY | | | | 26 | | | | | Brewster NY | 24 | 23 | | | | | 22 | 13 | Carmel NY | 21 | 19 | | | | | 18 | 10 | Christian Brothers Academy NJ | | | | 17 | | 26 | | | Colonie Central HS NY | 18 | | | | | | 11 | | Colts Neck NJ | 28 | | | 21 | | 14 s | | | Commack NY | | | | 11 | | 12 | | | Curtis HS NY | 27 | 21 | | | 19 | | | 23 | Dobbs Ferry NY | 25 | 28 | | | | | 12 | 12 | Emmaus High School PA | | | 13 | 22 | | | | | Fox Lane NY | 14 | 18 | | | | | 23 | 18 | Germantown Friends PA | | | | 9 | | 14 s | | | Guilderland NY | 8 | 27 | | | 14 | | | 22 | Half Hollow Hills NY | | | 19 | | 25 | | | | Harborfields NY | 6 | 9 | | | | | | | Herricks NY | 10 | 17 | | | 23 | 15 | | | Holy Trinity High Scool NY | 11 | 25 | | | | 13 | | | Horace Greeley NY | 30 | | | 12 | | | 13 | 16 | Immaculate Heart Academy NJ | | | 23 | | 17 | | | | Iona Prep School NY | | 14 | | | | | | | John Jay East Fishkill NY | 12 | 15 | | | | | 17 | 21 | Kellenberg Memorial NY | | | | 20 | | 27 | | | Liberty NY | 29 | 8 | | | | | | 11 | Lincoln Sudbury HS MA | | | 12 | | 27 | | | | | | | | | | | | | | Varsity | Varsity | Champ | Champ | JV A | JV A | JV B | JV B | | Girls | Boys | Girls | Boys | Girls | Boys | Girls | Boys | Start Time | 11:00 AM | 11:30 AM | 12:00 PM | 12:30 PM | 1:00 AM | 1:30 AM | 2:00 AM | 2:30 AM | | Start Box | Start Box | Start Box | Start box | Start box | Start box | Start Box | Start Box | Middle Country NY | | | 20 | 15 | 11 | 23 | | | Miller Place NY | | | 15 | 23 | 21 | 21 | | | Monsignor Farrell NY | | | | 25 | | | | 26 | McKee Staten Island Tech NY | | | 22 | 14 | 26 | 22 | | | Morris Hills NJ | | | | 10 | | 18 | | | New Paltz NY | 15 | 12 | | | | | 21 | 17 | Newton South MA | |
| not running | | | | | | Northport NY | | | 25 | | 9 | | | | Onteora NY | 22 | 11 | | | | | 26 | 25 | Pawling NY | 23 | 16 | | | | | 24 | 14 | Plainview JFK NY | | 24 | | | | 28 | | | Pleasantville NY | | | 8 | 8 | | | | 19 | Poly Prep Country Day School NY | 7 | 20 | | | 22 s | 25 | | | Red Bank Catholic NJ | | | 14 | 24 | | | | | Red Hook NY | 19 | | | 18 | | | 14 | 24 | R.C. Ketcham NY | 16 | 26 | | | | | 25 | 27 | Schuylerville NY | 20 | 13 | | | 22 s | 19 | | | Shenendehowa NY | | | 10 | 16 | 18 | 24 | | | St. John the Baptist NY | | 10 | 24 | | 12 | 17 | | | St. John Villa NY | | | 18 | | 18 | | | | South County Secondary VA | | | 16 | 13 | 10 | 20 | | | The Marymount School NY | | | 17 | | | | 10 | | Tottenville High School PSAL NY | | | 21 | | | | | | Ursuline School NY | 26 | | | | 22 s | | | | Voorhees High School NJ | | | 11 | | 22 s | | | | Ward Melville NY | 13 | | | | 28 | | | | West Islip NY | | | 9 | 19 | 13 | 16 | | |
|