|
|
|
|
|
|
|
Buchanan Distance Classic
Central Section distance-fest starts the season
Friday, February 27th, 2009 Clovis
Home of the 2009 California State Meet June 5-6 Past Coverage | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 2009 Meet Information
DyeStatCal 'on-site' 2009 for bigger and better coverage with Doug Speck
Meet Videos: Chelsea Janzen (Buchanan) G1600 winner | Justin Vilahuer (Redwood) B1600 winner John Mcanelly (Woodland) B800 winner | Katie Fry (Exeter) G800 winner | Macy Bricks (Buchanan) G3200 winner Jonathan Sanchez (Buchanan) B3200 winner
Meet Pictures: Link to Album of Meet Images
Full Results
photos by Doug Speck Central Section stars Jonathan Sanchez (Buchanan) and Justin Vilhauer (Redwood) lead the way!
Doug Speck - Editor DyeStatCal - Clovis, CA On what broke as a beautiful day 37 distance teams from around the state as far away as the Central Coast and Sac Joaquin Sections came to the site of the 2009 State Meet, Buchanan HS in Clovis in the Central Section, for the 2009 Buchanan Distance Classic. Some great racing took place on the day in an affair that fits the needs of all athletes. A couple sections are raced in those events that merit them, with each group pretty evenly matched in ability. Some athletes who will show up at the top end of any event statewide this spring looked very strong already, a few folks are pleasingly on the comeback trail, and there were those some multi-lappers who showed special improvement since last year and look ready to join the elite end of the sport.
Soph Justin Vilhauer (Redwood, Visalia) had the action going early, easing away from a good 1600 meter field on the way to a sharp 4:24.5 win there, with one of the nation’s top frosh athletes from last year showing he can be a factor closer to the front end of the top Varsity events this coming season. The host school’s Chelsea Janzen (Buchanan) took the Girls 1600 at 5:15.8, with Clovis star Meghan Marvin back out on the running track, 5:21.2 in second, but showing she will be back out among the top end of spring distance fields statewide. John McAnelly, a junior at Woodland, took the 800 with a big finish at 1:59.6, with the 1:57.61 soph star from last year showing potential to compete with some of the best this year. Central Section small school star Katie Fry, came off a good Fall Cross Country season to race 2:22.9 over 800 meters here, with the 2:18.58 Sierra Sequoia Champ over the distance winning here over 800m then later showing up with a good effort over 3200, a decision later in the spring on what distance to focus on. Buchanan’s 9:10.38 3200 star Jonathan Sanchez, fresh off a signing with Duke University, one of the day’s top performances, a 9:33.8 eight lapper where he controlled the pace the entire way. Justin Vilhauer was 9:35.6 in second for a super double, with Roosevelt’s Johnny Sanchez 9:39.7 in third. Jonathan Sanchez returned to anchor the winning Buchanan relay squad in exciting ‘come from behind’ manner, showing more speed than we thought he had on the 3:36.1 winning squad. Macy Bricks (Buchanan) took the Girls 3200 in the same dominating manner as Sanchez on the Boys’ side.
A great blend of competitive equity for a ton of athletes early on with a beautiful day and great facility as a backdrop, the 2009 Buchanan Distance Classic was another one fitting its title as a start for the Golden State’s spring track and field season.
Clovis CA
Girls 800m Section I 1 Katie Fry 10 Exeter 2:22.9 2 Saylan Barserian 11 Clovis 2:23.8 3 Emma Ussat 11 SLV 2:27.2 4 Lindsie Etheran 11 Bullard 2:27.9 5 Alyssa Monteverde 10 CW 2:28.8 6 Kelly Duff 10 CW 2:29.4 7 Dana Schmalzel 10 Buchanan 2:29.6 8 Kelsey Smith 12 Buchanan 2:30.5 9 Heather Barigian 11 Saint Francis 2:32.7 10 Teresa Mallory 10 Golden Valley 2:34.1 11 Saran Pope 9 CW 2:38.7 12 Catlin Juarez 10 CW 2:39.2 13 Shelley Williams 11 SLV 2:39.5 14 Dasiy Martinez 11 Atwater 2:40.1 15 Marisa Juarez 9 Buhach Colony 2:44.7 16 Dallas Butterfield 11 Antioch 2:45.3 17 Caitlin Taylor 11 SLV 2:45.6 18 Akaysha Dhaliwal 10 Madera South 2:45.9 19 Katie Moore 11 Watsonville 2:46.5 20 Alana Alexander 12 Centennial 2:50.5 21 Beatriz Penilla 12 Watsonville 2:51.8 22 Rebecca Wilson 10 CN 2:53.9 23 Taevionna Wilson 10 Antioch 2:54.1 24 Gianna Lucido 10 Antioch 2:54.4
Girls 800m Section II Corina Garcia 10 McFarland 2:36.8 Linda Ramos 10 Firebaugh 2:38.1 Morgan Renshan 9 Pitman 2:39.8 Kathy Torres 9 McFarland 2:42.6 Gabby Quentero 11 Livingston 2:45.1 Aman Hwdel 10 Pitman 2:48.2 Karli Matter 10 Pitman 2:48.6 Houa Vue 11 McLane 2:50.2 Gloria Huerta 11 Madera South 2:50.8 Ashley Lair 11 Pitman 2:51.7 Amber Bruno 10 Madera South 2:52.0 Adela Ramos 9 Livingston 2:52.5 Neyda Florez 12 Firebaugh 2:53.0 Salina Flores 9 Pitman 2:55.4 Mackenzie Dixon 9 Pitman 2:58.5 Alexis Diaz 12 Central 2:58.9 Cinthya Mendez 10 Central 2:59.4 Limairy Castillo 9 Madera South 3:01.8 Marissa Figueroa 9 Fowler 3:03.2 Taylor Hassleft 9 Pitman 3:04.2 Misty Wagner 10 Buhach Colony 3:05.1 Olivia Casados 10 Golden Valley 3:06.1 Cristina Garcia 9 Pitman 3:07.2 Natalie Hurtado 11 Antioh 3:07.4 Jeanette Garcia 12 Atwater 3:08.5 Kyonna Anderson 10 Antioh 3:09.1 Harvir Dadraha 11 Madera 3:09.1 Brenda Jurado 11 Madera South 3:11.4 Rebeca Ramirez 9 AHS 3:16.2 Melissa Holmes 11 Antioh 3:20.7 Kaura Crabtree 12 Antioch 3:27.1 Rosa Juarez 10 Tranquility 3:55.9 Brenda Estrada 10 Tranquility 4:04.5 Alajandra Garcia 10 Tranquility 5:20.8 Girls 800m Section III Jackie Meza 10 Mendota 2:51.4 Olivia Ayon 9 McFarland 2:55.0 Jessica Cevantes 12 Roosevelt 2:55.3 Carla Garcia 10 Mendota 2:56.4 Katie Staack 12 Pitman 2:58.2 Paticia Vasquez 10 McLane 2:59.6 Jessica Gonzalez 9 Pitman 3:00.6 Alexis Brown 10 Pitman 3:01.5 Nineva Alvers 11 GV 3:02.2 Kyndel Fletcher 10 Pitman 3:04.8 Shawntee Whitford 11 Carthers 3:06.0 Erica Vasqyez 11 Carthers 3:06.3 Jennifer Guerrero 12 Livingston 3:08.2 Jasmine Roberson 9 Pitman 3:09.5 Marixa Lopez Firebaugh 3:14.2 Hurora Martinez 10 Hilmar 3:14.4 Anmal Dhillon 10 Pitman 3:15.7 Alexis Habiger 10 Antioch 3:16.0 Daniela Silva Firebaugh 3:18.3 Silvia Valdez 11 Hilmar 3:18.3 Paola Jimenez 11 Hilmar 3:19.2 Shaianne Garrett 9 Central 3:19.6 Kristen Pope 9 Pitman 3:21.7 Helen Correas 10 Firebaugh 3:22.4 Seka Gimlin 9 Pitman 3:22.8 Lauren Nelson 9 Antioch 3:25.2 Larresha Gentry 12 Antioch 3:34.2 Cori Scheidt 11 Central 3:34.4 Rachel Williams 10 Antioch 3:40.3 Kyshina Hall 10 Central 4:02.2 Mai Yang 10 McLane 4:13.4 Gisela Agala 11 Central 4:22.0 Maria Sandoval 10 McLane 4:45.5 Girls 1600m Section I Chelsea Janzen 11 Buchanan 5:15.8 Megan Marvin 11 Clovis 5:21.2 Lindsey Etherton 10 Bullard 5:22.3 Carina Mendoza 11 Madera 5:23.1 Shelby Sutton 11 Exeter 5:34.0 Ashley Katchadourian 12 CE 5:34.7 Whittney Russell 12 Buchanan 5:38.9 Katie Kas 9 CW 5:42.3 Lauren Shawood 9 CW 5:42.8 Taylor Votaw 12 Bullard 5:43.6 Catlin Taylor 11 5:44.6 Emma Mchatten 11 Buchanan 5:46.3 Emily Hamilton 12 CE 5:47.9 Elisha Mora 10 Buchanan 5:49.4 Kelsey Gallegos 9 Livingston 5:51.5 Courtney Sharar 9 CE 5:52.3 Crystal Reimar 9 Madera 6:02.9 Elizabeth Reimer 9 CE 6:03.2 Sara Mikesell 12 Bret harte 6:04.5 Cinthya Medez 10 Central 6:09.9 Monique Zamudio 11 CE 6:14.0 Dallas Butterfield 11 Antioch 6:14.9 Talia Lamanuzzi 9 CW 6:15.1 Araysha Dhaliwal 10 Madera South 6:17.8 Sarah Tomanichel 11 CE 6:27.3
Girls 1600m Section II 1 Christi Gonzalez 12 CW 5:46.6 2 Haylie Hansen 12 Buchanan 6:03.2 3 Emely Cortez 11 Buhach Colony 6:10.7 4 Abigial Maximo 10 Roosevelt 6:11.3 5 Patrica Martinez 10 Firebaugh 6:12.4 6 Nia Gaeta 9 Bullard 6:14.7 7 Samantha Perez 9 CW 6:15.6 8 Jorey Braughton 11 Centennial 6:16.9 9 Florencia Velez 10 GV 6:17.3 10 Kristen Hanrahan 9 CW 6:17.6 11 Blanca Hernandez 9 Firebaugh 6:18.0 12 Raehim Vasquez 10 Fowler 6:19.9 13 Margret Goden 10 CE 6:21.3 14 Amanda Dwyer 11 Antioch 6:22.6 15 Margaret Martinez 11 Centennial 6:23.1 16 Adela Ramos 9 Livingston 6:25.6 17 Kalissa Crawford 11 Buhach Colony 6:27.1 18 Alexis Daiz 12 Central 6:28.1 19 Cassandra Gonzalez 10 Pitman 6:28.7 20 Rocio Rodriquez 11 Atwater 6:29.0 21 L. Castillo 9 Madera South 6:32.0 22 Ashley Slaughter 11 Buchanan 6:33.4 23 Katelyn Gilstrap 9 Pitman 6:35.9 24 Candice Figueroa 12 6:36.6 25 Sandara Fraaman 9 Antioch 6:41.2 26 Melissa Holmes 11 Antioch 6:41.8 27 Rebecha VU 11 Fresno 6:42.4 28 Alexis Tiscareno 11 Buchanan 6:42.4 29 Naria Gutienez 12 Livingston 6:42.8 30 Natalie Hurtado 11 Livingston 6:43.9 31 Haneen Murched 10 CE 6:46.3 32 Andrea Patty 10 Buchanan 6:46.9 33 Brenda Juardo 11 Madera South 6:48.2 34 Ashleigh Lewis 11 Buchanan 6:52.6 35 Carmelita Aguilar 10 GV 6:57.3 36 Marlen Eguino 9 7:11.0 37 Bertha 12 Atwater 7:11.4
Girls 1600m Section III Jackie Meza 10 Mendota 6:23 Jackie Cleveland 9 CW 6:33 Gwen Lozano 9 CW 6:34 Houa Vue 11 McLane 6:35 Patica Olino 9 CW 6:41 Patriaia Vasquez 10 McLane 6:43 Shawnter Witford 11 Caruthers 6:44 Erika Vasquez 11 Caruthers 6:45.3 Nicoel Kent 11 Pitman 6:45.9 Karen Jimenez 11 Roosevelt 6:48.4 Jasmine Baeza Firebaugh 6:48.9 Jamie Hsin 10 Pitman 6:49.0 Aurrora Martinez 10 Hilmar 6:58 Diana Vian 10 Buhach Colony 7:07 Laura Crabtree 12 Antioch 7:14 Paola Jimenez 11 Hilmar 7:17 Maribel Ortez 11 Fowler 7:18.7 Devany Gutierrez 10 Antioch 7:18.9 Yasmine Mendoza 11 Madera South 7:20 Carmen Arriaga 11 Madera 7:24 Silvia Valladez 11 Hilmar 7:25 Rachel Wilhelm 10 Fresno Christian 7:27 Shaianne Garrett 9 Central 7:28 Alexis Robles 10 Pitman 7:42 Alana Reyna 9 Buhach Colony 7:45 Kayla Riego 9 Pitman 7:47 Veronica Almendarez 11 Fowler 7:49 Coral Guerrero 11 Madera South 7:50 Cori Scheidt 11 Central 8:04 Larresha Gentry 12 Antioch 8:05.3 Amanda Ford 10 Buchanan 8:05.9 Teresa Santana 11 8:12 Krystian Hale 10 Central 8:44 Mai Nhia Yang 10 McLane 9:13 Gisela Ayala 11 Central 9:18 Marisa Sandoval 10 McLane 10:22 Courtney Huisey 12 Fresno 11:31 Girls 3200m 1 Macy Bricks 10 Buchanan 11:38.5 2 Shelby Little 12 Clovis 12:12 3 Sarah 9 CN 12:18 4 Katie Fry 10 Exeter 12:25 5 Brittney Mearns 10 Buchanan 12:27 6 Lindsay Gray 9 Clovis 12:37 7 Kelsey Gallegos 9 Livingston 12:50 8 Alexandra Young 9 Saint Francis 12:52 9 Kaylie Ogle 9 Clovis 12:57 10 Jenna Fonles 9 Pitman 12:58 11 Marissa Figueroa 9 Fowler 13:39 12 Nia Gaeta 9 Bullard 13:40 13 Crystal Renteria 12 Madera 13:50.3 14 Jasmine Baeza Firebaugh 13:51.0 15 Karina Roach GV 13:51 16 Jorey Braughton 11 Centennial 13:57 17 Jasmin Rahal 12 14:12 18 Marisol Cardenas 10 Roosevelt 14:13 19 Amanda Dwyer 11 Antioch 14:15 20 Desiree Olais 11 Fowler 14:56 21 Sandra Freeman Antioch 14:56 22 Morgan Cornell 12 Bullard 15:06 23 Rebecca Vu 11 Fresno 15:11 24 Devany Gutierrez 10 Antioch 16:34 25 Maribel Ortiz 11 Fowler 16:39 26 Rachel Wiljlm 10 Fresno Christian 17:29 27 Cortney Hulsey 12 Frenso 27:33
Girls 1600m Relay Buhanch Colony 4:29 Atwater 4:32 Buchanan 4:38 CW 4:40 4:47 Antioch 4:52 GV 4:53 Liberty MR 4:54
Boys 800m Section I 1 John McAnelly 11 Woodland 1:59.6 2 Jesse Arellano 12 Madera 2:00.3 3 Bryce VanBoxtel 12 Shandon 2:00.7 4 Jim Diller 11 Centennial 2:01.6 5 Alxander Clayton Bakersfield 2:02.6 6 John Guerrero 11 Atwater 2:02.9 7 Taylor Gillis 12 Buchanan 2:03.2 8 Alejandro Torres 11 SLV 2:03.5 9 Carson Keller 12 Buchanan 2:04.7 10 Dimitri Kecskes 10 Buchanan 2:06.1 11 Christin Gonzalez 10 Exeter 2:07.0 12 Chris Whitaker 12 Centennial 2:07.9 13 Danny Suvanto 11 Buchanan 2:08.2 14 Ty Heiter 10 Centennial 2:08.7 15 Juan Sgundo 12 Livingston 2:09.0 16 Michael Steward 12 Reedwood 2:09.3 17 Buffer 12 Atwater 2:10.5 18 Arshpreet Sidhu 11 Livingston 2:11.1 19 Mason Cabral 12 Pitman 2:11.4 20 Gerado Alcala 12 McFarland 2:12.5 21 Jacob Weideman 11 Central 2:12.9 22 Michael Staab 11 Madera 2:13.6 23 Daniel Anderson 12 Central 2:13.6 24 Roamn Ayala 12 Buhach Colony 2:15.0 25 Homobono Alcocer 12 Tranquillity 2:17.7 Boys 800m Section II 1 Adam Delton 12 Buchanan 2:04.7 2 Chris Brown 12 Madera South 2:05.1 3 CJ Albertson 9 Buchanan 2:05.5 4 David Knight 10 Watsonville 2:09.3 5 Isaial Lorenzo 10 Madera South 2:09.8 6 Arando Hernandez 11 Watsonville 2:10.5 7 Jose Perez 12 Parlier 2:11.2 8 Pedro Sanchez 11 McFarland 2:12.2 9 Fransico Nava 10 McFarland 2:12.4 10 Mike Sian 11 Bullard 2:12.4 11 Marvin Ortiz 12 CE 2:13.0 12 Nathan Ewy 12 Buchanan 2:13.3 13 Brian Knight 11 Watsonville 2:14.4 14 Robert Leija 9 Parlier 2:14.9 15 Jason Reyes 10 Parlier 2:15.1 16 Leo Perez 10 McFarland 2:15.7 17 James Ridge 10 Madera South 2:16.4 18 Eduardo Jacobo 12 Exeter 2:16.9 19 Angel Flores 10 Madera South 2:16.9 20 Marco Camargo 11 McFarland 2:17.3 21 Kyser Anderson 9 Frenso Christian 2:20.1 22 Jacob Martinez 12 Atwater 2:20.5 23 Adrian Najera 12 Firebaugh 2:21.1 24 Evan Grima 11 Antioch 2:25.7 25 Tevin Ames 12 Antioch 2:26.1
Boys 800m Section III Evan Crayton 10 Bullard 2:04.9 James Mendoa 12 Atwater 2:11.0 Austin S 2:11.3 Clay Celum 9 CE 2:11.8 Ben Swan 11 SLV 2:12.3 Manuel Cisros 10 Atwater 2:13.5 Michael Rodriquez 11 Centennial 2:14.6 Raul Abundiz 11 Roosevelt 2:16.7 Sonny Gonzalez 12 Pitman 2:17.7 Mike Merd 10 Bullard 2:18.2 Mathew Jian 11 Bullard 2:18.5 Johnny Martinez 10 Saint Francis 2:19.2 Joseph Rosales 11 Centennial 2:19.5 Joseph Rosales 11 CE 2:19.5 Jonathan Meauson 2:19.8 Myren Moore 11 Centennial 2:20.4 Carlos Vasquez 12 Madera South 2:20.7 Rahmon Mahood 12 CE 2:21.2 Jacob Hehar 12 Shandon 2:21.5 Madison Weaver 12 Bullard 2:26.2 Tony Williams 12 Madera South 2:28.0 Luiz Chavez 10 GV 2:28.2 Francisco Godoy 9 Firebaugh 2:28.5 Zach Hansen 9 Buchanan 2:29.4 Nathan Rosales 12 Central 2:29.9 Martin Maldonado 9 McLane 2:31.1 Miguel Reyes 11 McFarland 2:31.9 Erick Saauedra 11 McLane 2:32.7 Tito 11 Firebaugh 2:33.6 Nolan Hutchings 11 Madera 2:33.8 Marcel Vega 10 Pitman 2:36.9 Boys 800m Section IV 1 Josias Escobedo 10 CE 2:15.4 2 Luis Cortez 12 Madera South 2:16.1 3 Alex Rinkert 10 SLV 2:17.3 4 Kenny Brown 12 Pitman 2:18.7 5 Chris Miller 11 Bakersfield 2:20.6 6 Brandon Lowe 11 CE 2:20.8 7 Matt Barton 11 SLV 2:21.9 8 Jose Herandez 12 Atwater 2:22.7 9 Nick Hester 12 Pitman 2:23.0 10 Emilo Zapata 9 Central 2:23.5 11 Jesus Mora Madera South 2:24.7 12 Thomas Wubeye 11 Bullard 2:25.8 13 Daniel Smith 10 CE 2:28.1 14 Brandon Kaida 10 Antioch 2:28.4 15 Jared Cornelis 10 Antioch 2:28.7 16 Marllon Zavala 10 Atwater 2:30.7 17 Shamawn Wright 10 Antioch 2:31.0 18 Matt Peterson 12 Central 2:32.5 19 Harwinder Sandu 11 Livingston 2:32.5 20 Ben Benavidez 9 Watsonville 2:33.9 21 Ildegar Mora 12 Madera South 2:36.6 22 Updeep Dhaliwal 10 Livingston 2:38.4 23 Felix Garcia 10 Livingston 2:38.8 24 Baltazar Mendez 9 Firebaugh 2:41.0 25 Josh Alaker 10 Antioch 2:41.3 26 Edgar Serrano Firebaugh 2:45.8 27 Jorge Ribio 10 Firebaugh 2:47.4
Boys 800m Section V Andrew Kass 11 CW 2:16.6 Jose Galgado 12 GV 2:18.3 Robby P 2:19.2 Marquint Davis 12 Madera South 2:20.8 Daniel Washington 11 Pitman 2:21.9 Jason Balfour 9 Madera South 2:22.2 Adam M 2:23.0 Ramiro Uribe 12 Atwater 2:23.4 Nick Cruz 12 GV 2:24.0 Niko Budworth 12 Pitman 2:24.6 Jose Gonzalez 11 Mendota 2:26.0 Aaron Mederios 11 Hilmar 2:26.7 Oscar Martinez 10 Tranquility 2:27.1 Eduardo Valdez 10 Hilmar 2:27.3 Adrian P 2:28.2 Joshua Chaplain 11 CE 2:28.5 Alfredo Pinentel 11 Madera south 2:28.9 Jose Zopien 11 Pitman 2:29.1 Travis Price 10 Hilmar 2:29.5 John Bunch 9 Bullard 2:31.2 Fermin Reyon 12 Mendota 2:32.4 Nicholas Gambel 11 Atwater 2:35.6 Jordan Ruiz 11 CE 2:35.6 Dylan Gibney 12 Antioch 2:38.4 Ryan Bittle 10 Antioch 2:42.6 Jeremy Havey 10 Antioch 2:43.4 Andrew Covin 12 Antioch 2:44.8 Coner Donnelly 9 CE 2:44.6 Sam Silvera 12 Hilmar 2:46.2 Nathan Perez 9 CW 2:48.3 Tanner Gibney 11 Antioch 2:50.9
Boys 800m Section VI 1 Alejandro 2:24.0 2 Joey Davis 2:27.4 3 Matt Barker 10 Pitman 2:28.5 4 Michael Becerra 9 Pitman 2:32.1 5 Armando 2:35.5 6 Joshn Mesia 10 Fowler 2:34.5 7 Lusi Asellano 10 McLane 2:55.0 8 Seth Harvey 9 Pitman 2:37.3 9 Donald Jones 10 Caruthers 2:38.1 10 Sharil Collins 9 Pitman 2:38.7 11 Destin Cierra 10 Pitman 2:39.4 12 Slaven Huerta 9 Cruthers 2:39.7 13 Richie Lucero 12 Madera South 2:40.0 14 Andres Carvanter 9 Caruthers 2:40.3 15 Jesus Gonzalez 11 Mendota 2:41.1 16 Jared Ureso 10 Pitman 2:41.9 17 Jose Zararias 10 Caruthers 2:42.7 18 Giberto Naranjo 9 Caruthers 2:45.1 19 Ronald Castillo 12 Mendota 2:47.1 20 Jose Garcia 10 Caruthers 2:47.9 21 Rashpinder Mundi 9 Caruthers 2:49.1 22 Luis Castillo 10 Mendota 2:49.5 23 Anthany Luna 12 McLane 2:50.5 24 Andrew Tristan 9 McLane 2:51.7 25 Bryan Ortiz 12 McLane 2:52.0 26 Therone Evans 10 McLane 2:55.0 27 Jesus Morquecho 10 Tranquality 2:56.2 28 Juan Harnandez 10 Caruthers 3:00.8 29 Adam Landall 12 Pitman 3:02.4 30 Yevgeniy Mor 10 CN 3:08.5 31 Emmanwel Mira 9 Tranquality 3:24.1 32 Jessye Powell 10 Antioch 3:30 33 Pao Yang 10 McLane 3:31.1
Boys 1600m Section I 1 Justin Vilauer 10 Reedwood 4:24.5 2 Danny Vartanian 12 Buchanan 4:32.1 3 Allan Hetke 11 SLV 4:34.25 4 Tony Rodrigues 12 5 Jason Freeman 12 CE 4:36.9 6 Max Martinez 10 Buchanan 4:37.5 7 Joseph Pace 11 CW 4:39.6 8 Chris Brown 12 Madera South 4:40.3 9 Juan Sequndo 12 Livingston 4:40.5 10 Gerardo Alcala 9 McFarland 4:40.8 11 William Suarwood 12 CW 4:41.1 12 Marcel Bustos 10 Buchanan 4:41.3 13 Noe Cruz 12 CE 4:41.7 14 Kevin Poythress 11 Madera 4:44.0 15 Isaiah Lorenzo 10 Madera South 4:46.3 16 Daniel Anderson 12 Central 4:46.6 17 Carlos Huerta 12 Caruthers 4:48.2 18 Jessie Collins 12 SLV 4:48.4 19 Eddie Garcia 12 McFarland 4:48.8 20 Angel Flores 10 Madera South 4:49 21 Jose perez 12 Parlier 4:50.0 22 Luis Gamica 11 Madera 4:52.1 23 Derek Guthrey 11 Buchanan 4:52.3 24 Alfonso Cisneros 11 McFarland 4:55.0 25 Robert Leija 9 Parlier 4:56.1 26 Matt Melton 12 Buchanan 4:56.5 27 Michael Goertzen 11 Buchanan 4:57.4 28 James Ridge 10 Madera South 4:58.0 29 Jason Reyes 10 Parlier 5:00.6 30 Edwardo Bustista McFarland 5:00.8 31 Luis Cortez 12 Madera South 5:07.55 32 Carlos Vasquez 12 Madera South 5:08.9 33 Jesus Mora 10 Madera South 5:11 34 Alfredo Pimental 11 Madera South 5:16
Boys 1600m Section II Zach Hory Bakersfield 4:49.3 Derek Avrit 11 Bret Heart 4:50 Zachary Siq 12 CE 4:51 John Knepper 11 Clovis 4:52 Bryce Blackham 11 Exeter 4:56.1 Andrew Sanchez 12 Atwater 4:57.0 Bryan Caluo 11 4:57.8 Pedrp Sanchez 11 McFarland 4:58.3 Josh Orosco 9 Buchanan 4:58.6 Dereck Nelson 10 CE 5;00.0 Quinn Rogers 11 SLV 5:00.6 Landis MacMillan 9 SLV 5:00.8 Raul Abudiz 11 Roosevelt 5:01.0 Cameron Morales 9 Buchanan 5:01.5 Pedro Osornio 11 Atwater 5:03.1 Edger Garcia 9 Watsonville 5:03.4 Leo Perez 10 McFarland 5:05.1 Gavin Magoon 9 CW 5:06.1 Mark Machado 9 Buhach Colony 5:06.6 Karsten Jensen 10 Buchanan 5:08.2 Daniel 11 Fresno Christian 5:09.7 Blake Billinger 10 Bullard 5:11.7 Freddy Hernandez 11 Roosevelt 5:12.1 Chris Slatten 11 Antioch 5:12.1 Mario Ma 11 Roosevelt 5:12.9 Nick Cruz 12 GV 5:14.1 Jose Salgado 12 GV 5:15.1 Madison Weaver 12 Bullard 5:16.36 Jose Rivas 12 Atwater 5:18.8 Paul Ortiz 11 Atwater 5:21.2 Bryan Dyer 11 Antioch 5:21.8 Angel Gaytan 9 Buhach Colony 5:22.1 Leo Baranda 11 Buchanan 5:22.5 Danny Scheidt 11 Firebaugh 5:22.9 David Richards 11 Buchanan 5:25.7 Jared Cornelius 10 Antioch 5:54.4 Edgar Maya 11 Roosevelt 6:03.1 Alex Lopez 10 Livingston 6:05.14 Boys 1600m Section III 1 Frank Finch 10 Pitman 4:57 2 Jose Bernabe 12 GV 5:00 3 Estaban Morones 10 CE 5:07 4 Dillon Tennison 9 Pitman 5:10 5 Estevan Beltran 10 Clovis 5:12 6 Reggie Chriss 10 Antioch 5:14.5 7 Jose Monrrreal 9 McFarland 5:14.9 8 Michael Eiskamp 11 Saint Francis 5:15.3 9 Kahatra 12 Buhach Colony 5:15.8 10 Eduardo Valadez 10 Hilmar 5:16.5 11 David Escobedo 12 CE 5:16.8 12 Robby Baber 10 5:17.5 13 Brandon Ballard 10 Centennial 5:17.8 14 Saul Serrano 11 Antioch 5:18.4 15 Josh Dei 9 CE 5:18.7 16 Andrew Muncheian 11 GV 5:19.9 17 Manjiader Dhaliwal 12 Livingston 5:21.3 18 David Gamino 11 GV 5:21.6 19 Migual Lastra 9 McFarland 5:22 20 Seth Alson 12 Bullard 5:23 21 George Pelch 9 CE 5:24 22 Benjamin Hernandez 10 GV 5:25.2 23 Ben Benavidez 9 Watsonville 5:25.5 24 Caleb Wittstruck 10 Pitman 5:26 25 Tyler Allen 10 Buhach Colony 5:27.2 26 Adam Rios 9 GV 5:27.5 27 Gurchetan Dhillon 10 Buchanan 5:27.8 28 Josue Solorio 10 Pitman 5:28 29 Francisco Urrutia 12 Parlier 5:29.1 30 Misael Pelayo 11 Centennial 5:30 31 Matt Renfro 12 CW 5:32 32 Nathan Rosales Central 5:25.1 33 Juan Zacarias 11 Caruthers 5:35.6 34 Bernado Garcia 9 McFarland 5:35 35 Ismael Bautista 9 McFarland 5:36.8 36 Morgan Boltz 12 CE 5:38.5 37 Erick Saavedra 11 McLane 5:39.1 38 Dylan Grady 12 Antioch 5:39.4 39 Austin Stanphill 9 Bullard 5:48 40 Juventino Torres 12 Parlier 5:50 41 Juan Hernandez 10 Livingston 5:52.3 42 Andrew Calvin 12 5:52.6 43 Kyle Dawson 10 Golden Valley 5:53.0 44 Gonzalo McFarland 6:00 45 GV 6:02 46 Josh Alsaker 10 Antioch 6:11 47 Ben Cabrera McLane 6:29
Boys 1600m Section IV Robby Harris 12 Bakersfield 5:15.1 Pedro Vargus 12 Atwater 5:14.7 Aaron Theurer 9 Buhach Colony 5:27.0 Zach Oshare 11 Pitman 5:29.2 Aaron Mederios 11 Hilmar 5:29.4 Michael Regan 10 CE 5:29.7 Bernardo Iribe 12 Mendota 5:31.3 Martin Malonado 9 McLane 5:32.2 Andres Garcia 12 Atwater 5:37.8 Kevin Singh 11 Pitman 5:37.5 Nolan Hutchings 11 Madera 5:38.5 Joshua Mejia 10 Fowler 5:39.4 Idegar Mora 12 Madera South 5:39.8 Alejandro Vital 9 5:40.1 David Rangel 9 Firebaugh 5:40.3 Saul CAStillo 10 Buhach Colony 5:41.6 Jorge Lopez 12 Atwater 5:45.1 Luis Artllmo 10 McLane 5:46.6 Nathan Perez 9 CW 5:47.2 Richard Kester 9 Pitman 5:47.8 Homero Radillo 10 Buhach Colony 5:50.5 Andrew 9 McLane 5:51.2 Orlando Mercado Frenso 5:52.0 Richie Lucero 12 Madera South 5:52.2 Dara Real 10 Central 5:52.7 aaron Bomen 10 Pitman 5:53.1 Steven Huerta 9 Caruthers 5:53.4 Andy Moreno 12 Parlier 5:53.9 Chance Wilverding 9 Pitman 5:54.2 Andres Cerrantes 9 Caruthers 5:55.2 Bobby McKuin 10 Pitman 5;55.6 Aaron Cloninger 11 Pitman 5:56.6 jose Zacarias 10 Caruthers 5:57.4 Fermine Reyon 12 Mendota 5:57.9 Frank Daniel 10 Fresno Christian 5:58.3 Ryan Erickson 9 Pitman 5:58.7 Hayden Raney 10 Centennial 5:59.0 Javier Sanchez 10 5:59.7 Juan Basturto 12 Parlier 5:59.9 Lorenzo Luna 9 CE 6:00.6 Anthony Luna 12 McLane 6:00.8 Juses Gonzalez 11 Mendota 6;01.1 Nathan Bowen 9 Buhach Colony 6:02.7 Nathan Hinejosa 12 Frenso Christian 6:02.9 Gilberto Navarnjo 9 Caruthers 6:03.4 Jose Pulido 11 Madera 6:04.7 Rashpinder 9 Caruthers 6:12.6 Erik Gonzalez 11 Roosevelt 6:14.7 Ryan Reeves 10 Pitman 6:14.9 Gabriel Ceruantes 9 Hilmar 6:17.8 Luis Robellero 9 Buhach Colony 6:19.1 Aneil Pahal 9 Pitman 6:20.0 Jose Garcia 10 Caruthers 6:22.1 Steven Vega 11 Pitman 6:24.5 Bryan Ortiz 12 McLane 6:25.6 Therone Evans 10 McLane 6:27.4 Samuel Silviera 12 Hilmar 6:33.5 Ronald Catillo 12 Mendota 6:33.9 Damon Newsom 11 6:34.7 Robert Silviera 10 Hilmar 6:46.2 Randy Rangel 10 Central 6:48.6 Chris Reyes 12 6:50.4 Juan Herandez 10 Caruthers 7:15.2 Gerado Soria 10 GV 8:12.0 Pao Yang 10 McLane 8:14.1
Boys 3200m 1 Jonathan Sanchez 12 Buchanan 9:33.8 2 Justin Vilhauer 10 Reedwood 9:33 3 Johnny Sanchez 11 Roosevelt 9:39 4 Michael Young 11 Saint Francis 10:09 5 Alfonso Crireris 12 McFarland 10:11 6 Iasiah Lorenzo 10 Madera South 10:18 7 Anthoiny Villareal 12 Roosevelt 10:25 8 Matt Murphy 10 Woodland 10:26 9 Andrew Ariey Bakersfield 10:28 10 Eddie Garcia 12 McFarland 10:31 11 Zach Holy 12 Bakersfield 10:34.1 12 Kanwar Dhaliwal 12 Pitman 10:34.9 13 Rene Siqueiros 10 Watsonville 10:36.6 14 Brian Knight 11 Watsonville 10:37.6 15 Pedro Osornio 11 Atwater 10:38.8 16 Jeffery Sousa 11 Hilmar 10:41.3 17 Ed Bautista 11 McFarland 10:41.9 18 Gernrdo Alcala 12 McFarland 10:42.8 19 Jose Bernabe 12 GV 10:44 20 Jose Perez 12 Parlier 10:50 21 Pablo Diaz 11 Woodland 11:05 22 Stephen Sanuo 10 Bullard 11:09 23 Robert Leija 9 Parlier 11:12 24 Bryan Calupo 11:14 25 Blake Billinger 10 Bullard 11:19 26 Andrew Sanchez 12 Atwater 11:23 27 Fresno Christian 11:37 28 Paul Ortiz 11 Atwater 11:38 29 Bryce 11 Exeter 11:39 30 Angel Gaytan 9 Buhach Colony 11:40 31 Mark Machado 9 Buhach Colony 11:42 32 Zach Spitulsti 12 Pitman 11:48 33 Tyler Allen 10 Buhach Colony 11:48 34 Chris Slatten 11 Antioch 11:51 35 David Gamino 11 GV 11:59 36 Zachary Beard 11 Atwater 12:07 37 Sukhdeep Khatra Buhach Colony 12:10 38 Saul 11 Antioch 12:21 39 Brgan Dwger 11 Antioch 12:23 40 Palwinder Singh 11 Livingstone 12:28 41 Man 11 Livingstone 12:35 42 Andy Moreno 12 Parlier 13:07 43 Frank Daniel 10 Fresno Christian 13:37 44 Nathan Hinajosa 12 Fresno Christian 14:13
Frosh.Soph Boys 3200 Scott Rentfrow 10 Buchanan 10:04.4 Angel Flores 10 Madera 10:15 Daniel Llamas Roosevelt 10:16 Kevin Barnard 10 Buchanan 10:25 Josh Orosco 9 Buchanan 10:29 Jose Mannreal 9 McFarland 10:39 Ryan Phillips 9 Clovis 10:57 Zach Phillips 9 CN 10:59 Rudy Lopez Roosevelt 11:00.4 Esteban Menidzbal 9 CN 11:01.0 Alex Lopez 10 Livingston 11:12 Ben Hernandez 10 GV 11:14.6 Orlando Mercado 11:15 Jared Cornelius 10 Antioch 11:16 Brenden Tockey 9 CN 11:21 Adam Rios 9 GV 11:24 Albert Rodriguez 9 Central 11:25 AJ Blais 9 Atwater 11:26.4 Brandon Ballard 10 Centennial 11:26.6 Felix Garcia 10 Livingston 11:27 Giovani Espinosa 10 Atwater 11:44 Guadalupe Vargas 10 Atwater 11:40 Jose Vargas 10 Atwater 11:50 Ismael Bautista 9 McFarland 11:51.6 Kenny Ratliff 9 Madera South 11:52.0 James Bray 9 Atwater 11:54.1 Ben Cabreara 9 McLane 11:54.3 Bernardo Garcia 9 McFarland 11:57.7 Felicians Garcia 9 GV 12:07.8 Austin Stanphill 9 Bullard 12:08 Devin Ashcroff 9 Clovis 12:08 Genzalo 9 McFarland 12:09 Travis Price 10 Hilmar 12:20 Gerardo Soria 10 GV 12:33 Josh Alsaker 10 Antioch 12:39 Jose Moreno 10 Fowler 12:45 Rayon Delgado 10 Fowler 12:48 Luis Castillo 10 Mendota 12:49 Ben Hooker 10 Bullard 13:50 Boys 1600m Relay Section I Buchanan 3:36.1 Atwater 3:36.3 Centennial 3:36.7 Liberty MR 3:37.0 Atwater 3:34 Madera 3:44 Woodland 3:45.1 CE 3:46.0 Madera South 3:41.2 |
|
|
|
|
|
|