The Internet Home of Track & Field

DyeStat 2008 XC State Meet Page

Your one-stop index to all state championship action

Remaining schedule - Week of Nov. 29

Alphabetical List

State (Link for DyeStat pages that exist)
Association Site
2008 State
Meet Dat
(for meets that have taken place)
Alabama AHSAA Nov. 8
Sweeps for Mountain Brook, Scottsboro ... surprise win by Katie Huston over Madeline Morgan
ASAA Oct. 4
Tremendous threepeat victories by Trevor Dunbar and Leah Francis.
Nov. 8
Jessica Tonn, Brian Shrader fastest of the day; Sandra Day O'Connor wins combined team race.
Arkansas AAA Nov. 8
Rogers boys, Bentonville girls continue streaks in 7A; Cameron Efurd and Valerie Reina post best times.
California CIF
Nov. 29
CHSAA Oct. 25
SW#1 Fort Collins girls dominate 5A.  Classical Academy sweeps 3A.  Big individual winners are Allie McLaughlin and Joseph Manilafasha.
Classes | Open
CAS/CIAC Oct. 25 | Oct. 31
Tucker Schaefer leads NE#3 Danbury boys; 1-2-7-8 finish paces NE#3 Glastonbury girls at Open
DIAA Nov. 8
US#5 Tatnall girls hang a 15 on D2 field; Tatnall's Juliet Bottorff wins 3rd straight.
District of Columbia
Nov. 8
FHSAA Nov. 22
Ashley Brasovan, Kayla Hale 4-peat; Brian Atkinson 15:15; SE#5 Belen Jesuit boys, #7 Chiles girls win
GHSA Nov. 8
Amanda Winslow and Collins Hill girls completely dominate - 19 points and 18:01 for winner
HHSAA Oct. 31
Punahou girls make it 4 in a row, Bryce Jenkins 3-peats
Idaho IDHSAA Nov. 1
NW#10 Twin Falls boys, Mountain View girls take 5A titles, Barak Watson (4A), Liz Brandon (5A) day's fastest
- Girls
Nov. 8
US#3 Naperville North by 1 point over #5 York; US#4 Geneva girls roll; Jeff Thode suprises the favorites
- Girls
Nov. 1
Carmel teams send Coach Koeppen out a winner; Drew Shields turns tables on Futsum Zeinasellassie
Nov. 1
Ashlie Decker US#1 13:38 leads Dowling Catholic in 4A. Pleasant Valley overcomes Burlington 1-2 for 4A boys
Kansas KSHSAA Nov. 1
Lawrence boys end HL#10 Shawnee Mission NW's 16-year streak of titles.
Kentucky KHSAA Nov. 15
SE#4 Daviess County boys, Assumption girls win 3A; Ryan Eaton 15:56 and Kaitlin Snapp 18:26 lead the way
LHSAA Nov. 17-18
Malia Cali 16:51 leads St. Thomas Aquinas to 2A title.  Matthew Wolfe in 4A and Catholic BR in 5A best for boys
MaineMaine XC
Nov. 1
Scarborough sweeps Class A; Abbey Leonardi 18:03 and Alex Moser 16:05 are best of the day
Maryland MPSSAA
- Girls
Nov. 8
Solomon Haile breaks another course record, runs 15:43 to break Bazell's mark.
Divisions | All-state
MIAA Nov. 8 | Nov. 15
All-State: Newton South girls extend streak vs. Lincoln-Sudbury; Emily Jones' win is #6 a-t at Franklin Park
Boys - Girls
Nov. 1
(U.P., Oct. 18)
TC Central, Megan Goethals (record 17:11) live up to hype; AA Pioneer, Stephen Walker best of day for boys
- Girls
Nov. 1
HL#1 Wayzata boys, #3 Eden Prairie girls run away with AA titles; surprise victory for Lukas Gemar in boys AA
Mississippi MHSAA
Nov. 1
8 straight! Tupelo sweeps 5A titles again; Max Holman 15:51, Cory McGee 14:21 fastest of the day 
MW-ranked Lee's Summit West squads lead sweeps; Emily Sisson, Jacob Swearingen fastest of the day
Montana MHSA
Oct. 25
Heidi Turner, NW#5 Bozeman girls are winners as Bozeman sweeps all AA titles
Nebraska NSAA Oct. 24
Fastest of day are Jarren Heng 16:10 5k and Kelli Budd 14:58 4k.
Nevada NIAA Nov. 8
Wade Meddles, Kelsey Smith record fastest times; Centennial boys, Galena girls take 4A
New Hampshire
Classes | Meet of Champs
NHIAA Oct. 25 | Nov. 1
Bishop Guertin boys and Hanover girls sweep class and MOC honors.
New Jersey
Groups | Meet of Champs
NJSIAA Nov. 15 | Nov. 22
Tyler Udland, Lanie Thompson, WW-PN boys and Voorhees girls rule the day in MOC.
New Mexico
NMAA Nov. 8
SW#2 Cibola hits best score; SW#1 ABQ Acad. over Los Alamos in 4A. Bryce Palmer 15:07, Clara Milne 17:55.
New York
Public | Feds
NYSPHSAA Nov. 8 | Nov. 15
Emily Lipari repeats; Shen and Burnt Hills win team crowns (Fay-Man skips it).
North Carolina
Three-peats for Taylor Gilland, Kim Spano in 4A; Broughton boys repeat; Hayesville nearly sweeps 1A
North Dakota
NDHSAA Oct. 25
Sweep for Bismarck HL#1 boys and #7 girls in 'A'; Osoro wins again
OHSAA Nov. 1
Mason boys, MW #4 Magnificat girls win D1 titles; soph Zach Wills, sr Brooklyne Ridder fastest of the day
OSSAA Oct. 25 | Nov. 1
Tulsa Union boys, Westmoore girls win 1st 6A titles; Jori Davis and Steven Baker fastest of the day
Oregon OSAA Nov. 1
Jesuit justifies rankings, sweeps 6A - Maag takes girls indiv. title; unheralded Drew Jordan takes boys
Nov. 1
Big wins for NE#2 US#11 North Penn boys, NE#4 US#18 Emmaus girls
Rhode Island
Classes | All-State
Oct. 25 | Nov. 2
Bishop Hendricken boys, LaSalle girls take Class A titles; Andrew Springer rolls crushing CR 15:15 at All-State
South Carolina
SCHSL Nov. 8
Fort Mill fr Mark Blackmon 2 for 2; 3A champs: Tameka Jackson, Hilton Head girls, Wade Hampton boys
South Dakota SDHSAA
Oct. 25
HL#1 Sioux Falls Roosevelt girls, Yankton boys win AA titles in muddy conditions.
TSSAA Nov. 1
Kathy Kroeger wins AAA in near-record 17:09; Bill Matthews 15:39 fastest boy as Baylor sweeps Div II-AA 
Texas UIL Nov. 15
The Woodlands sweeps 5A team, individual titles with Reed Connor and Sarah Andrews winning
- Girls
Oct. 22
Frosh phenom Danielle Menlove flys to a 17:42. Davis girls, Alta boys grab titles in dominant fashion
Vermont VPA Oct. 25
Essex sweeps team titles; Hannah Rowe, David Sinclair post best times.
Virginia VHSL Nov. 8
CRs for Andrew Colley, Megan Marsico; #1 Jamestown boys win AA, but mixed results for other ranked powers
Washington WIAA
Nov. 8
US#1 North Central boys dominate; Upsets in both 4A team races, along with three all-time individual marks
West Virginia WVSSAC Nov. 1
Great times for sophs Letitia Propst (course record) and Cody Pelliccone (2nd sub-16 ever on course).
Wisconsin WIAA
Nov. 1
Stevens Point boys edge Madison West in D1; Whitefish Bay dominates girls D1; Derek Storkel blazes 15:26.
Wyoming WHSAA
Oct. 25
Campbell County, Cheyenne Central win 4A crowns;  Dominick Robinson wins again

Remaining Schedule

Week ending Nov. 29 State Meets
  • California - CIF -