April 4, 1998 at Austin TX
Texas Relays
Jim Autenreith pole vaults 17-2.
BOYS: 100 | 110H | 4X400 | DMR | 4X100 | 4X200 | PV | SP | TJ |
GIRLS: 100 | 100H
| 4X400 | DMR | 4X100 | 4X200 | DT
|
Finals EVENT 23 H.S. DIV. I GIRLS 100 METER HURDLES
(w:0.0): 1. Becky Collins, REFUGIO 15.18; 2. Kristal Walton, DALLAS CHRIS
15.29; 3. Capricia Majors, CAMERON YOE 15.69; 4. Kate Thompson, HAMILTON
16.41; 5. Rakel Thigpen, Hondo 16.59; 6. Kristen Henke, HYDE PARK BA 17.00;
7. Pam Richardson, CUERO 17.03.
Finals EVENT 24 H.S. DIV. II GIRLS 100 METER HURDLES
(w:2.5): 1. Loren Leaverton, NAAMAN FORES 14.01; 2. Dashika Banks, Killeen
Elli 14.40; 3. Kendra Reimer, NEW BRAUNFEL 14.42; 4. Emily Waiebel, JENKS,
OK 14.47; 5. Alisha Hooker, PLANO 14.49; 6. Tiffany Davis, THE COLONY 14.52;
7. Kerri Thomas, DAL SKYLINE 15.00; 8. Naomi Eckert, FREDERICKSBU 15.08; 9.
Zamyal Jackson, WACO MIDWAY 15.32.
Finals EVENT 25 H.S. DIV. I BOYS 110 METER HURDLES
(w:3.3): 1. Robin Hanna, MONAHANS 14.42; 2. Alex Flores, Carrizo Spri
14.56; 3. Tony Francis, GIDDINGS 14.94; 4. Bill McCurdy, Nueces Canyo 15.06; 5.
Barrett Havran, FT. WORTH CO 15.28; 6. Carl Johnson, La VERNIA 15.33; 7.
Vincent Woodson, ST. MARK'S 15.37; 8. Matt Trissel, TEAGUE 15.44; 9. Danny
Herrera, ABILENE WYL 16.54.
Finals EVENT 26 H.S. DIV. II BOYS 110 METER HURDLES
(w:2.2): 1. Jermaine Cooper, GIDDINGS 13.61; 2. Justin Hyde, DAL LINCOLN
13.84; 3. Laterance Dunbar, DALLAS SOC 13.92; 4. Eddie Jackson, RICHARDSON
14.13; 5. Jonas Lusk, DAL KIMBALL 14.18; 6. Derrick Armstrong, JASPER
14.41; 7. Khaleel Lott, Langham Cree 14.43; 8. Chris Jones, Killeen Elli 14.77; 9.
Adrian Mayes, HOUSTON FB 15.08.
Finals EVENT 29 H.S. DIV. I GIRLS 100 METER DASH
(w:0.9): 1. Teshai Bogar, Dallas Madis 11.96; 2. Mikessia Triplette,
Hitchcock 12.07; 3. Kim Pouncy, DALLAS BISHO 12.23; 4. Erika Preston, Mart
12.51; 5. Francis Hannah, CUERO 12.56; 6. Meoucha Davis, GIDDINGS 12.67; 7.
Camille Pouncy, DALLAS BISHO 12.76; 8. Shayaria Richardson, Dallas Madis
12.98; - Lameisa Thomas, GIDDINGS FS.
Finals EVENT 30 H.S. DIV. II GIRLS 100 METER DASH
(w:2.5): 1. Jemia Ellis, BAKER, LA 11.99; 2. Chaunte Baldwin, FW Southwest
12.01; 3. Adrian Albrow, HOUSTON WEST 12.03; 4. Stepahanie Durst, HOUSTON
WEST 12.16; 5. Krystal Cunningham, BAKER, LA 12.22; 6. Rachelle Evans, DAL
CARTER 12.24; 7. Tanya Cheatham, SAN MARCOS 12.31; 8. Elizabeth Wilson,
DUNCANVILLE 12.43; 9. LaTisha Burns, DAL SPRUCE 12.64.
Finals EVENT 31 H.S. DIV. I BOYS 100 METER DASH
(w:1.9): 1. Amar Johnson, FT. WORTH CO 10.43; 2. Jason Hodge, GIDDINGS
10.74;
3. Sean Clayton, ST. MARK'S 10.75; 4. Jerry Hargraves, Balch Spring 10.98;
5.
Jon Wyndham, MANOR 11.09; 6. Thomas Henderson, Clifton 11.24; - Lawrence
Dobbins, La GRANGE DNF; - Stephon King, HYDE PARK BA FS.
Finals EVENT 32 H.S. DIV. II BOYS 100 METER DASH
(w:0.4): 1. Montrell Flowers, DAL SKYLINE 10.53; 2. Demario Wesley, FT.
WORTH O. 10.60; 3. Tre Gardner, COPPELL 10.61; 4. Kevin Garrett, SWEENY HS 10.71;
5. Victor Ike, AUSTIN BOWIE 10.97; 6. Steve Davis, AUSTIN LANIE 10.97; 7.
Tomas Alexander, DAL LINCOLN 11.05.
Finals EVENT 35 H.S. DIV. I GIRLS 4X400 METER RELAY
1. Dallas Madis 3:59.34; 2. WOODSBORO 4:03.33; 3. YOAKUM 4:04.60; 4. Hondo
4:04.89; 5. GIDDINGS 4:08.79; 6. ACADEMY 4:09.33; 7. WHITESBORO 4:10.55; 8.
CUERO 4:10.59.
Finals EVENT 36 H.S. DIV. II GIRLS 4X400 METER RELAY
1. HOUSTON WEST 3:47.26; 2. NEW BRAUNFEL 3:47.78; 3. CLEAR BROOK 3:51.40;
4. DUNCANVILLE 3:56.05; 5. DAL KIMBALL 3:56.53; 6. FREDERICKSBU 3:57.01; 7.
SOUTH GRAND 3:57.50.
Finals EVENT 37 H.S. DIV. I BOYS 4X400 METER RELAY
1. New Boston 3:21.84; 2. BIG SANDY 3:27.06; 3. WOODSBORO 3:27.68; 4.
ABILENE WYL 3:27.89; 5. Gatesville 3:28.71; 6. Dallas Madis 3:35.51; - Dangerfield
DQ.
Finals EVENT 38 H.S. DIV. II BOYS 4X400 METER RELAY
1. SOUTH GRAND 3:15.58; 2. FT. WORTH O. 3:16.03; 3. La MARQUE 3:16.07; 4.
FT. WORTH DU 3:17.19; 5. Killeen Elli 3:20.78; 6. HOUSTON FB 3:21.82; 7. CLEAR
CREEK 3:23.18; 8. KLEIN FOREST 3:23.82.
Finals EVENT 50 HIGH SCHOOL GIRLS DISTANCE MEDLEY
1. MESQUITE 12:11.91; 2. WESTLAKE 12:29.23; 3. NEW BRAUNFEL 12:36.25; 4.
LOCKHART 12:41.73; 5. JENKS, OK 12:46.51; 6. GEORGETOWN 12:51.08; 7.
ROCKPORT-FUL 12:57.46; 8. TAYLOR 12:58.43; 9. ROUND ROCK M 12:58.48; 10.
HOUSTON WEST 13:07.51; 11. ROUND ROCK 13:08.10; 12. FM Marcus 13:08.48; 13.
LEANDER 13:14.21; 14. HOUSTON LAMA 13:16.15; 15. WEATHERFORD 13:19.49; 16.
SAN ANTONIO 13:22.79; 17. PLANO 13:27.56; 18. BRENHAM 13:28.65; 19.
TULOSO-MIDWA 13:28.76; 20. Mabank 13:31.31; 21. RICHLAND 13:37.85; 22. ST. AGNES AC
13:38.01; 23. SAN ANTONIO 13:47.34.
Finals EVENT 51 HIGH SCHOOL BOYS DISTANCE MEDLEY
1. THE WOODLAND 10:29.88; 2. GEORGETOWN 10:30.70; 3. Marcus 10:35.47; 4.
LOCKHART 10:41.42; 5. DAL JESUIT 10:45.47; 6. CONROE 10:46.07; 7. NEW
BRAUNFEL 10:51.60; 8. JENKS, OK 10:58.11; 9. Dallas Highl 10:58.68; 10. HOUSTON ST.
10:59.11; 11. CC MOODY 10:59.62; 12. SAN ANTONIO 11:01.81; 13. THE COLONY
11:04.62; 14. HOUSTON STRA 11:05.95; 15. TULOSO-MIDWA 11:06.35; 16.
ROBSTOWN 11:06.45; 17. DRIPPING SPR 11:09.67; 18. NEW BRAUNFEL 11:11.27; 19. Fossil
Ridge 11:12.01; 20. UVALDE 11:14.23; 21. PSJSN 11:15.40.
Finals EVENT 52 H.S. DIV. I GIRLS 4X100 METER RELAY
1. Dallas Madis 48.13; 2. DALLAS BISHO 48.75; 3. Mart 49.12; 4. GIDDINGS
49.13; 5. Hitchcock 50.30; 6. CUERO 51.30; 7. MANOR 51.57; - CAMERON YOE
DNF.
Finals EVENT 53 H.S. DIV. II GIRLS 4X100 METER RELAY
1. DAL SPRUCE 47.45; 2. DAL KIMBALL 47.87; 3. BAKER, LA 47.90; 4. HOUSTON
48.16; 5. AUSTIN REAGA 48.43; 6. SOUTH GRAND 48.68; 7. CROWLEY 49.40; -
HOUSTON WEST DNF.
Finals EVENT 54 H.S. DIV. I BOYS 4X100 METER RELAY
1. GIDDINGS 42.17; 2. MANOR 42.47; 3. ST. MARK'S 42.93; 4. HYDE PARK BA
43.60; 5. Dangerfield 43.60; 6. La VERNIA 44.35; 7. ABILENE WYL 44.40; -
FT. WORTH CO DQ.
Finals EVENT 55 H.S. DIV. II BOYS 4X100 METER RELAY
1. FT. WORTH O. 40.69; 2. FT. WORTH DU 41.16; 3. Killeen Elli 41.37; 4.
DAL CARTER 41.59; 5. LANCASTER 41.63; 6. La MARQUE 41.68; 7. DAL SKYLINE
41.77; - DUNCANVILLE DNF.
Finals EVENT 58 HIGH SCHOOL GIRLS 4X200 METER RELAY
1. HOUSTON WEST 1:37.45; 2. HOUSTON 1:39.86; 3. BAKER, LA 1:40.86; 4. DAL
SPRUCE 1:41.39; 5. DAL KIMBALL 1:41.45; 6. CLEAR BROOK 1:41.63; 7. ARLGTN
MARTN 1:42.49; 8. La PORTE 1:43.34; 9. RICHARDSON 1:44.23; 10. DAL SKYLINE
1:44.29; 11. DAL HILLCRST 1:44.41; 12. GARLAND 1:44.80; 13. FT. WORTH O.
1:45.20; - SOUTH GRAND DNF; - NEW BRAUNFEL DQ.
Finals EVENT 59 HIGH SCHOOL BOYS 4X200 METER RELAY
1. FT. WORTH O. 1:25.59; 2. DAL CARTER 1:26.68; 3. SOUTH GRAND 1:26.93; 4.
Killeen Elli 1:27.23; 5. GALVESTON BA 1:27.67; 6. CLEAR CREEK 1:27.78; 7.
HOUSTON FB 1:27.86; 8. BEAUMT CENTL 1:29.12; 9. HOUSTON WEST 1:30.51; 10.
THE WOODLAND 1:30.81; 11. WESTLAKE 1:31.16; 12. KATY 1:31.29; 13. DAL SKYLINE
1:33.49; - Fossil Ridge DNF; - DAL LINCOLN DQ.
Finals EVENT 87 HIGH SCHOOL GIRLS DISCUS THROW
1. Jennifer Foster, CROWLEY 139-03 (42.44m); 2. Cara Cooper, FLOUR BLUFF
136-02 (41.50m); 3. Moriah Johnson, MESQUITE POT 131-03 (40.01m); 4. Jenny
Webster, RICHLAND 129-10 (39.57m); 5. Bernie Villines, Killeen Elli 129-05
(39.45m); 6. Juanita Fultz, LOCKHART 129-02 (39.37m); 7. Rachal Roessler,
LORENA 126-09 (38.63m); 8. Paige Ellerbe, MISSION 121-05 (37.01m); 9. Kim
Kucera, CORPUS CHRIS 119-0 (36.27m); 10. Ibie Benibo, CC CALALLEN 117-06
(35.81m); 11. Tosha Ramos, Killeen Elli 117-01 (35.69m); 12. Tina Ellis,
LANCASTER 116-05 (35.48m); 13. Traci Hightower, MARBLE FALLS 115-09
(35.28m); 14. Kristie Klaerner, INGRAM MOORE 115-06 (35.20m); 15. Mindy Carter,
WOODSBORO 114-10 (35.00m); 16. Karen Honea, INGRAM MOORE 114-08 (34.95m);
17. Chioma Anyadike, DUNCANVILLE 114-0 (34.75m); 18. Tina Cullen, TEXAS CITY
113-04 (34.54m); 19. Trina Ervin, SAN ANTONIO 112-09 (34.37m); 20. Erica
Nunn, DEL VALLE 112-05 (34.26m); 21. April King, GIDDINGS 112-04 (34.24m); -
Janie Riojas, AUSTIN HIGH ND; - Jonet Fohn, UVALDE ND; - Terri Muehlstein, SHINER
ND; - Kadra Kalba, GARLAND ND; - Ti Johnson, DEL RIO ND; - Charsalymn
Mitchell, GALVESTON BA ND; - Kashocka Williams, HOUSTON WORT ND.
Finals EVENT 88 HIGH SCHOOL BOYS POLE VAULT
1. Jim Autenreith, HOUSTON MEMO 17-02 (5.23m); 2. Brent Callaway, ODESSA
HIGH 16-06 (5.03m); 3. Rocky Danners, Killeen Elli 16-06 (5.03m); 4. Eric
Eshbach, ORANGEFIELD 16-03 (4.95m); 5. Josh Dial, Duncan, OK 16-03 (4.95m); 6. Seth
Watson, CONROE 15-06 (4.72m); 7. Robin Hanna, MONAHANS 15-0 (4.57m); 8.
Johnathan Henley, ORANGEFIELD 15-0 (4.57m); 9. Charlely Donaldson, Cypress
Fall 15-0 (4.57m); 10. Adam Keul, TYLER JOHN T 15-0 (4.57m); 11. Kyle
Hardin, Gatesville 14-06 (4.42m); 12. Jeremy Sons, SANGER 14-06 (4.42m); - Brandon
Saxon, TROUP NH; - Justin Connell, WHITEHOUSE NH; - Thomas Henderson,
Clifton NH; - Charlie Coskey, NEW SUMMERFI NH; - Nick West, GREGORY PORT NH.
Finals EVENT 91 HIGH SCHOOL BOYS SHOT PUT
1. Taylor Whitley, SUDAN 63-01.50 (19.24m); 2. Reggie Griffith, DUNHAM,
BATO 60-05.50 (18.43m); 3. Derek Solis, Raymondville 60-00.25 (18.29m); 4. Byron
Dawson, EVANGEL CHRI 59-02 (18.03m); 5. Jerome Carrothers, LAKE HIGHLAN
58-09.25 (17.91m); 6. Nick Gray, WEATHERFORD 57-02 (17.42m); 7. Brian
Bruner, BAYTOWN STER 56-10.75 (17.34m); 8. Mike Williams, THE COLONY 56-04
(17.17m); 9. Tyrone Erick, PFLUGERVILLE 56-03 (17.15m); 10. Matt Trissel, TEAGUE
55-00.75 (16.78m); 11. Gary Rodriquez, san antonio 54-11.75 (16.76m); 12.
Mike Wolfshohl, SAN ANTONIO 54-06.25 (16.62m); 13. Michael Baysinger, CARTHAGE
54-04.75 (16.58m); 14. Cedric Hilliard, ARLGTN LAMAR 54-04.50 (16.57m); 15.
Ryan Curry, CLEAR CREEK 53-11.25 (16.44m); 16. Quint Melius, MONAHANS 53-04
(16.26m); - Marc Evans, DONNA HS FOUL; - Robert Lopez, MISSION ND; - Jeremy
Wiginton, NEW BRAUNFEL ND; - Anthony Oakley, HOUSTON WEST ND; - Nick Watts,
BRENHAM ND; - Devon Davis, AUSTIN MCCAL ND; - Billy Bisby, REFUGIO ND; -
Jason Garcia, Pleasanton ND; - Eric Heitman, KATY ND; - Antwan Kirk-Hughes,
WAXAHACHIE ND; - Matt McKinney, REFUGIO ND; - David Longoria, MISSION ND.
Finals EVENT 93 HIGH SCHOOL BOYS TRIPLE JUMP
1. Warrick McDowell, KLEIN OAK HS 47-07 w:0.0 (14.50m); 2. Randy Hyams,
Hitchcock 47-06 w:0.0 (14.48m); 3. Sean Clayton, ST. MARK'S 47-00.25 w:-1.1
(14.33m); 4. Hector Powell, BRENHAM 46-05 w:-1.4 (14.15m); 5. Richard
Smith, EVANGEL CHRI 45-10.25 w:-0.7 (13.98m); 6. LeJuan Simon, KLEIN FOREST 44-06
w:0.0 (13.56m); 7. Tommie Jemerson, DAL LINCOLN 44-03.25 w:0.0 (13.49m); -
Daniel Osteen, LOCKHART ND w:NWI; - Alex Flores, Carrizo Spri ND w:NWI; -
Ranard Adkison, GREENVILLE ND w:NWI; - Olan Mathis, DUNCANVILLE ND w:NWI; -
Rudy Robles, FREDERICKSBU ND w:NWI; - Derrick Harvey, CC MOODY ND w:NWI; -
Andre Edwards, HOUSTON WEST ND w:NWI; - Brian Cooper, Cypress Fall ND
w:NWI; - Devon Rogers, Hitchcock ND w:NWI; - Jeff White, FREDERICKSBU ND w:NWI.