Track Bests by Foot Locker finalists
by Jim Spier, National Scholastic Sports Foundation
Boys - Girls
Boys
800 METERS
1:52.25 11 BRIAN RHODES-DAVEY, GUILDERLAND NY ( 4:18.05M)
1500 METERS
3:53.77 12 KENNY KLOTZ, CENTRAL CATHOLIC, PORTLAND OR
( 1:54.39 8:21.24 3K)
3:55.97 12 ISAAC STOUTENBURGH, CRATER, CENTRAL POINT OR ( 8:30.74 3K)
ONE MILE
4:09.73+ 12 JACK BOLAS, CHAPEL HILL NC
4:10.13 12 A.J. ACOSTA, EL CAMINO, OCEANSIDE CA ( 1:53.27 9:02.01M)
4:10.95+ 12 DANIEL ROBERTS, VICKSBURG MI ( 9:24.82)
4:11.50+ 12 AYALEW TAYE, CUSHING ACADEMY, ASHBURNHAM MA ( 1:56.27)
4:12.46+ 11 DUNCAN PHILLIPS, A&M CONSOLIDATED, COLLEGE STATION TX
( 1:55.57 9:18.7M)
4:12.61+ 12 MICHAEL COE, CABRILLO, LOMPOC CA ( 1:54.88)
4:14.57+ 12 ROB SORRELL, BOLTON, ARLINGTON TN ( 1:55.40 9:11.67M)
4:16.21+ 11 DANNY MERCADO, WEST COVINA CA ( 9:15.93M)
4:16.95+ 12 JEREMY STEVENS, WINNEBAGO IL
4:19.51+ 12 BRAD SIRAGUSA, CHANTILLY VA ( 9:17.21M)
4:19.59 12 STEVEN FINLEY, PALATINE IL ( 9:28.46+)
4:20.05+ 11 BEN HUBERS, MC EACHERN, POWDER SPRINGS GA ( 1:58.33 9:21.21M)
4:20.53+ 12 TRADELLE WARD, GRISWOLD, JEWETT CITY CT ( 1:57.92)
4:21.63+ 12 MICHAEL EATON, GREENWOOD, BOWLING GREEN KY
2 MILES
8:59.23 12 SANDY ROBERTS, BROUGHTON, RALEIGH NC ( 4:11.44M)
9:05.68+ 10 SINTAYEHU TAYE, CUSHING ACADEMY, ASHBURNHAM MA ( 4:09.69M)
9:07.54+ 12 MOHAMUD IGE, SOUTH, DENVER CO ( 1:53.24 4:21.88mA)
9:08.84+ 12 DIEGO MERCADO, WEST COVINA CA ( 4:14.79M)
9:08.93+ 11 MATT TEBO, ELDORADO, ALBUQUERQUE NM
9:14.26 12 JUSTIN HARBOR, FLAGLER-PALM COAST, BUNNELL FL ( 4:11.83M)
9:14.36+ 12 DANIEL GERBER, THE WOODLANDS TX ( 1:55.86 4:17.51M)
9:14.47M 12 BEN SITLER, St. Francis, MOUNTAIN VIEW CA ( 4:19.45M)
9:15.08+ 12 JEFF HELMER, JACKSON, MILL CREEK WA ( 4:18.61+)
9:19.18+ 12 JAY KOLOSEUS, GUILFORD CT
9:19.20+ 12 KEITH CAPECCI, COUNCIL ROCK NORTH, NEWTOWN PA
9:22.06+ 12 LANDON PEACOCK, CEDAR SPRINGS MI
9:23.32+ 11 EVAN JAGER, JACOBS, ALGONQUIN IL
9:23.76+ 12 RYAN CRAVEN, PROSPECT, MT. PROSPECT IL
9:24.12+ 12 JEFFREY PERRELLA, WESTFIELD NJ
9:27.32+ 11 DE'SEAN TURNER, WARREN CENTRAL, INDIANAPOLIS IN ( 4:17.23M)
9:31.46+ 12 BROCK HAGERMAN, PENDLETON HEIGHTS, PENDLETON IN
3000 METER STEEPLECHASE
9:27.88 12 GREG KELSEY, SARATOGA NY
9:29.71 12 NOEL BATEMAN, AQUINAS, ROCHESTER NY
Girls
800 METERS
2:11.21 10 KAUREN TARVER, SERRANO, PHELAN CA ( 4:54.33M)
2:12.30 12 LIZ COSTELLO, CONESTOGA , BERWYN PA
2:18.96 12 CASSIE RICKS, FREMONT, PLAIN CITY UT ( 11:17.78M)
1500 METERS
4:27.16 11 NICHOLE JONES, WESTFIELD, HOUSTON TX
( 2:11.33 10:36.67 4:49.99M 9:53.82)
4:32.06 10 EMILY REESE, CHAMBLEE GA
( 7:14.99 SC 10:39.74M 4:56.24y 9:52.52)
ONE MILE
4:43.07 11 DANIELLE TAURO, SOUTHERN REGIONAL, MANAHAWKIN NJ
( 10:43.01M 2:10.81)
4:47.18+ 12 BRIDGET FRANEK, CRESTWOOD, MANTUA OH ( 2:11.70)
4:48.32 11 MARIE LAWRENCE, RENO NV ( 2:12.25 4:34.66 10:34.82 9:44.85)
4:50.76+ 11 ALEX KOSINSKI, OAK RIDGE, EL DORADO HILLS CA
( 2:11.80 10:35.68M)
4:50.82 12 ANNIE ST. GEME, CORONA DEL MAR, NEWPORT BEACH CA
( 2:12.20 4:37.8 11:01.74M)
4:54.6+ 12 BROOKE UPSHAW, CARROLL, SOUTHLAKE TX ( 10:01.5 3K 10:50.33M)
4:55.93 11 CATHERINE WHITE, NORTHSIDE, ROANOKE VA ( 2:16.17 10:41.66M)
4:57.64 10 LINDSAY ANDERSON, LEEDS ND ( 2:16.77 10:46.27M)
3000 METERS
9:24.03 12 NICOLE BLOOD, SARATOGA NY ( 9:24.03 2:11.76 4:26.34)
9:37.09 10 CAITLIN LANE, SARATOGA NY ( 4:27.84)
9:37.24 09 JORDAN HASAY, MISSION PREP, SAN LUIS OBISPO CA ( 4:49.79M)
9:39.5 12 AISLINN RYAN, WARWICK VALLEY, WARWICK NY
( 4:28.99 4:49.22 MILE 10:20.02)
9:45.32 10 AURORA SCOTT, OAKTREE ACADEMY, CHESAPEAKE VA
( 10:50.83M 4:54.08 4:32.10)
9:50.0 09 BRIANA JACKUCEWICZ, COLTS NECK NJ
9:55.7 12 MIRANDA WALKER, CARROLL, SOUTHLAKE TX ( 4:54.91M 10:46.7M)
9:57.73 12 MEREDITH SNOW, EUREKA MO ( 4:52.9 2:15.50)
2 MILES
10:15.73 12 ELIZABETH YETZER, LAKEVILLE NORTH, LAKEVILLE MN
( 2:12.04 4:43.12)
10:22.74 12 KELLY PARRISH, VANGUARD, OCALA FL ( 4:51.64 2:17.71)
10:30.77 11 ALLISON ECKERT, ROOSEVELT, SIOUX FALLS SD ( 4:53.81M)
10:31.91 12 KEARA SAMMONS, SMOKY HILL, AURORA CO
10:38.28 12 KATE NIEHAUS, SPRING VALLEY, COLUMBIA SC ( 5:03.46)
10:38.46 12 MEGAN O'REILLY, MT. SPOKANE, SPOKANE WA ( 4:57.59M)
10:40.89 11 CHRISTY ADAMYK, GLENDORA CA ( 5:07.65M 17:41.33)
10:45.79 12 KARI HARDT, QUEEN CREEK H.S.., QUEEN CREEK AZ
( 5:01.07 2:16.40 4:42.42M)
10:47.67 12 HANNAH GRINAKER, DETROIT LAKES MN ( 4:59.42M)
10:49.59 11 BETSY BIES, YANKTON SD ( 4:59.25M)
10:52.33 12 CRYSTAL REED, FOUNTAIN VALLEY CA ( 5:00.71M 17:44.95)
10:54.91 12 BONA JONES, ESTERO FL
10:55.28 12 BRIA WETSCH, HOLY FAMILY CATHOLIC, VICTORIA MN( 4:57.5M)
11:05.60 10 ALEXANDRA BANFICH, CULVER MILITARY ACADEMY, CULVER IN
2000 METER STEEPLECHASE
6:39.60 12 LINDSAY FERGUSON, SARATOGA NY ( 9:53.59 4:39.9 2:14.08)
6:48.64 10 HANNAH DAVIDSON, SARATOGA NY ( 9:56.46 4:42.69)
6:55.64 11 LIZ DEIR, HONEOYE FALLS-LIMA, HONEOYE FALLS NY ()
6:56.2 09 SHELBY GREANY, SUFFERN NY ( 10:07.8)
Foot Locker Finals index page
|