1500 meters
Scott MacPherson TX 4:03.22, Kari Hardt AZ 4:42.42
Boys - Girls - photos by John Dye
Girls
Kari Hardt AZ and Aeriel Emig NM ran 1-2 most of the way and Hardt held her lead down the stretch.
Queen Creek AZ jr Kari Hardt (2) and Aeriel Emig of Albuquerque (4) were never more than a stride apart, but Hardt never relinquished the lead, winning 4:42.42 to 4:42.75. Later, Hardt came back to double in the 3200, where she enjoyed a 3-second margin.
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
Sponsor: 1st Liberty Bancard - Joe Gust
Gr Southwest: + 4:31.54 1994 Rosie Gardner, Salt Lake, UT
HS National: * 4:16.60 1982 Kim Gallagher, Ft. Washington, PA
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hardt, Kari Queen Creek, AZ 4:48.00 4:42.42
2 Emig, Aeriel Albuquerque, NM 4:51.00 4:42.75
3 Schulz, Morgan Centennial, CO 4:48.00 4:56.06
4 Erdmann, Tara Tucson, AZ 4:53.00 4:57.83
5 Hearn, Kathryn Laredo, TX 4:51.00 4:58.40
6 Meyer, Alexis Plain City, UT 5:11.00 5:00.18
7 Anderson, Renee Tulsa, OK 4:58.00 5:02.70
8 Fernandez, Kelly Hendersn, NV 5:06.40 5:06.10
9 Quintana, Ashley Pecos, NM 5:05.00 5:07.96
10 Edsall, Brooke Lomega, OK 4:55.00 5:10.52
11 Checotah, Cie Ann Deer Creek, OK 5:05.00 5:12.27
12 Hearn, Frances Laredo, TX 4:44.00 5:16.62
13 Bennett, Lindsey Jenks, OK 4:57.00 5:18.25
14 Edwards, Sarah North Salt Lake, UT 5:23.00 5:26.17
15 Hutton, Tiffany Las Vegas, NV 5:09.00 5:40.23
�
|
Boys
Scott MacPherson took the lead at the outset and was never threatened. |
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
Sponsor: Harrison Homes - Chip Smith
Gr Southwest: + 3:50.24 1988 Ian Alsen, Northridge, CA
HS National: * 3:38.26 2001 Alan Webb, Reston, VA
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McPherson, Scott Plano, TX 4:14.00 4:03.22
2 Thornton, Tolan Flagstaff, AZ 4:04.40 4:06.28
3 Griffith, Todd Longmont, CO 4:20.20 4:06.55
4 Killian, John Chino Valley, AZ 4:03.20 4:07.02
5 Bible, Mitch Albuquerque, NM 4:22.70 4:07.11
6 McNiff, Ryan Los Alamos, NM 4:24.10 4:08.14
7 Swift-Kraemer, Matthew Phoenix, AZ 4:05.30 4:08.57
8 Rassmussen, Tyler CO, CO 4:17.33
9 Fletcher, Ben Santa Fe, NM 4:10.00 4:20.13
10 West, Christopher Austin, TX 4:20.00 4:22.70
11 Brewer, Austin South Jordan, UT 4:28.30 4:25.57
12 McNally, Kevin Albuquerque, NM 4:26.00 4:28.61
13 Everett, Matthew Albuquerque, NM 4:24.00 4:32.60
14 Hancock, Christopher South Jordan, UT 4:38.00 4:33.83
15 Larkin, Mason Austin, TX 4:28.00 4:35.76
16 Helsop, Jon Plain City, UT 4:27.10 4:42.54
GSW index page
|