West Region Dec 4 , 2004 at Mt. SAC, Walnut CA
|
Kenny who? Arizona champion Kenny Cormier improves 79 seconds over 2003 to win West regional. Conquering Mt. SAC was easy as sipping a smoothie for Marie Lawrence, Zoe Nelson and Alma Escobar. Twelve California runners qualify. Erik Boal's story
Marie Lawrence NV and Ken Cormier AZ
|
The fabled hills of Mt. SAC -- Switchbacks, Poop Out, Reservoir -- challenge the West region runners.
Favorites - DyeStat picks the top contenders in the West region.
BOYS - It's the Wild, Wild West as only one 2003 qualifier returns.
GIRLS - Marie Lawrence and Zoe Nelson head the list
Schedule
Time |
Race |
7:25 a.m. |
7th and 8th Grade Boys |
|
7:35 a.m. |
7th and 8th Grade Girls |
|
7:50 a.m. |
Coach/Parent/Supporter Race |
|
8:05 a.m. |
Junior Girls |
|
8:20 a.m. |
Junior Girls |
|
8:35 a.m. |
Senior Girls |
|
8:50 a.m. |
Senior Girls |
|
9:05 a.m. |
Senior Boys |
|
9:20 a.m. |
Senior Boys |
|
9:35 a.m. |
Senior Boys |
|
10:15 a.m |
Girls Seeded |
|
10:55 a.m |
Boys Seeded |
|
11:30 a.m |
Junior Boys |
|
11:45 a.m |
Junior Boys |
|
12:00 p.m. |
Junior Boys |
|
12:15 p.m |
Sophomore Girls |
|
12:30 p.m |
Sophomore Girls |
|
12:45 p.m |
Sophomore Boys |
|
1:00 p.m. |
Sophomore Boys |
|
1:15 p.m. |
Sophomore Boys |
|
1:30 p.m. |
Freshman Girls (A - L) |
|
1:45 p.m. |
Freshman Girls (M - Z) |
|
2:00 p.m* |
Freshman Boys |
|
2:15 p.m. |
Freshman Boys |
Top Returnees - (undergrads in last year's top 50)
BOYS |
GIRLS |
6 Matusak, Mark 11 Torrance, CA 15:44 5:04
11 Melena, Jose 11 Lancaster, CA 15:59 5:09
13 Ghebray, Yosef 11 San Leandro, CA 16:02 5:10
16 Smyth, Patrick 11 Salt Lake City, UT 16:14 5:14
18 Bethke, Brandon 11 Lake Forest, CA 16:18 5:15
21 Coe, Michael 10 Lompoc , CA 16:19 5:15
22 Figueiredo, John 11 Arcata, CA 16:19 5:15
28 Helmer, Jeffrey 10 Snohomish, WA 16:23 5:16
32 Huerta, Nathan 11 Prunedale, CA 16:28 5:18
36 Ahlbeck, Sam 11 Renton, WA 16:33 5:20
37 Trupiano, Stephe 11 Rancho Cucamonga, 16:33 5:20
39 Parker, Joseph 10 S parks, NV 16:34 5:20
42 Maletis, John 11 Portland, OR 16:38 5:21
44 Cherry, Jesse 11 Eagle River, AK 16:39 5:22
47 Mercado, Diego 10 West Covina, CA 16:41 5:22
48 Barnes, Laef 11 Nine Mile Falls, WA 16:41 5:22
49 Tesfa, Fitsum 11 Chino, CA 16:42 5:23
|
1 Nelson, Zoe 11 Kalispell, MT 18:07 5:50
4 Lawrence, Marie 9 Reno, NV 18:19 5:54
12 Balfour, Sarah 11 Casper, WY 18:40 6:01
13 Follmar, Alicia 11 Saratoga, CA 18:41 6:01
16 La Beaud, Natash 11 Folsom, CA 18:50 6:04
19 Felnagle, Brie 11 Tacoma, WA 18:58 6:06
22 Tyler, Tori 11 Los Altos, CA 19:04 6:08
24 Gempler, Karleig 9 Boise , ID 19:05 6:09
25 Anderson, Whitn 11 Seward, AK 19:05 6:09
28 Moreno, Amanda 10 Stockton, CA 19:12 6:11
30 Morreale, Brittan 10 Rancho Palos Verdes 19:17 6:13
33 Wilson, Whitney 11 Missoula, MT 19:22 6:14
34 Varela, Danielle 10 Hesperia, CA 19:22 6:14
35 Donatelli, Kimbe 10 Ventura, CA 19:23 6:14
36 Saylor, Lauren 9 Clovis, CA 19:23 6:14
37 Michael, Claire 9 Clackamas, AK 19:23 6:14
40 Zeigle, Kit 11 South Jordan, UT 19:33 6:18
43 Peters, Bevin 11 Seattle, WA 19:38 6:19
46 Gaffney, Samanth 10 Sandy, UT 19:38 6:19
48 Brown, Carly 11 Kalispell, MT 19:39 6:20
49 Lademan, Brook 11 Rolling Hills, CA 19:40 6:20
50 Meyer, Alexis 10 Plain City, UT 19:41 6:20 |
Prior Years on DyeStat
|
1st place |
8th place |
|
Fastest |
Slowest |
Fastest |
Slowest |
BOYS |
15:21 |
15:37 |
15:36 |
16:03 |
GIRLS |
17:14 |
18:07 |
18:21 |
18:36 |
2003 - Zoe Nelson repeats - Shadrack Kiptoo wins boys
BOYS |
GIRLS |
1 Kiptoo, Shadrack 12 Albuquerque, NM 15:32 5:00
2 Trafeh, Mohame 12 Duarte, CA 15:35 5:01
3 Rupp, Galen 12 Portland, OR 15:37 5:02
4 Eagon, Stuart 12 Portland, OR 15:38 5:02
5 Garber, Evan 12 Spokane, WA 15:42 5:03
6 Matusak, Mark 11 Torrance, CA 15:44 5:04
7 Dunn, Alex 12 Santa Cruz, CA 15:45 5:04
8 Wyatt, Tom 12 Tacoma, WA 15:46 5:05
9 Strickland, Steve 12 Orem, UT 15:49 5:06
10 Hampton, Charle 12 Scottsdale, AZ 15:56 5:08 |
1 Nelson, Zoe 11 Kalispell, MT 18:07 5:50
2 Flacks, Lindsay 12 Calabasas, CA 18:09 5:51
3 Lawrence, Collie 12 Reno, NV 18:18 5:54
4 Lawrence, Marie 9 Reno, NV 18:19 5:54
5 Grelli, Melissa 12 Cupertino, CA 18:19 5:54
6 Pasciuto, Liza 12 Murrieta, CA 18:24 5:55
7 Rethmeier, Clair 12 Escondido, CA 18:27 5:56
8 Bry an, Rachel 12 Elk Grove, CA 18:29 5:57
9 Allen, Lindsay 12 Martinez, CA 18:36 5:59
10 Magill, Heidi 12 Orem, UT 18:38 6:00 |
2002 - Zoe (the Zephyr) Nelson comes down from the mountains. Mike Poe wins on local course.
BOYS |
GIRLS |
15:34 Poe, Mike 2003, Etiwanda CA
15:38 Shepherd, Steven 2003, Weber Ogden UT 2
15:39 Jones, Andrew 2003, Campbell County WY 3
15:39 Nelson, Tim 2003, Liberty Christian CA 4
15:40 Jespersen, Lauren 2003, Klamath Union OR 5
15:41 Rupp, Galen 2004, Central Cath OR 6
15:43 Wall, Alec 2003, Grant OR 7
15:49 Trafeh, Mohamed 2004, Duarte CA 8
15:52 Wagnew, Babey 2004, Helix CA 10
15:52 Jiminez, Antonio 2003, Rubidoux CA 9
|
18:02 Nelson, Zoe 2005, Flathead MT 1
18:15 Magill, Heidi 2004, Mtn View UT 2
18:17 Bryan, Rachel 2004, Laguna Creek CA 3
18:20 Chock, Caitlin 2004, Granite Bay CA 4
18:22 Graham, Ruth 2003, Gunn CA 5
18:24 Wood, Heather 2004, Los Alamos NM 6
18:30 Harper, Amber 2003, Orem UT 7
18:38 Geissler, Jamie 2003, Mead WA 8
18:49 Smith, Kristina 2003, Anchorage West AK 9
18:49 Shaw, Susannah 2003, Sehome WA 10
|
2001 - Nurani Sheikh surprises. Amber Trotter in a rout.
BOYS |
GIRLS |
1 Sheikh, Nurani 12 Salt Lake City UT 15:25
2 Fayant, Jesse 12 Spokane WA 15:32
3 Nelson, William 12 Bakersfield CA 15:32
4 Leal, Yong-Sung 11 San Leandro CA 15:33
5 Jespersen, Lauren 11 Klamath Falls OR 15:35
6 Nelson, Tim 11 Palo Cedro CA 15:35
7 Dambkowski, Carl 12 Livermore CA 15:36
8 Kelley, Shaun 12 Brigham City UT 15:36
9 Hagenbuch, Henry 12 Carpinteria CA 15:43
10 Michels, Kurt 12 Kalispell MT 15:48 |
1 Trotter, Amber 12 Redwood Valley CA 17:14
2 Guliford, Felicia 12 Gallup NM 17:57
3 Allen, Julie 12 Corona Del Mar CA 18:15
4 Zeigle, Jacqueline 12 South Jordan UT 18:19
5 Harper, Amber 11 Orem UT 18:20
6 Lane, Heidi 12 Great Falls MT 18:21
7 Nelson, Zoe 9 Kalispell MT 18:22
8 Meyerhoff, Sally 12 Tempe AZ 18:24
9 Graham, Ruth 11 Palo Alto CA 18:38
10 Magill, Heidi 10 Orem UT 18:39 |
2000 - Seth Watkins and Alicia Craig lead mountain states domination
BOYS |
GIRLS |
1 2822 WATKINS, SETH 12 Kalispell MT 15:21
2 984 GOODWIN, CHANDLER 12 Pleasant Grove UT 15:27
3 2779 VIDAL, DAVID 12 Kalispell MT 15:27
4 1080 HALL, RYAN 12 Big Bear Lake CA 15:30
5 3207 HEIMONEM, ERIK 12 EUGENE OR 15:32
6 1448 KITER, MICHAEL 12 SPOKANE WA 15:36
7 2115 PILKINGTON, SETH 12 ROY UT 15:38
8 990 GOTCHER, BRETT 11 Watsonville CA 15:39
9 725 DUKE, JJ 12 Clovis CA 15:43
10 963 GOMEZ, JACOB 11 KLAMATH FALLS OR 15:44
|
1 590 CRAIG, ALICIA 12 GILLETTE WY 17:36
2 2385 SARAKI, ANITA 12 GLENDALE CA 17:51
3 196 BEI, SARA 12 Santa Rosa CA 17:56
4 2977 ZEIGLE, LAURA 11 SOUTH JORDAN UT 18:07
5 2698 TROTTER, AMBER 11 REDWOOD VALLEY CA 18:08
6 2041 PASCIUTO, LIZA 9 Murrieta CA 18:12
7 1261 HOROWITZ, CLARA 11 BERKLEY CA 18:12
8 2552 STEIN, NATALIE 12 North Hollywood CA 18:21
9 3196 KILMER, LORETTA 12 1 ZZ 18:24
10 2548 STEEN, AMBER 12 Newport Beach CA 18:29
|
1999 - Josh Rohatinsky repeats. Alicia Craig wins as Felicia Guliford falls and Sara Bei fades.
BOYS |
GIRLS |
1. Josh Rohatinsky, 12, Provo UT, 15:37
2. Ian Dobson, 12, Klamath Falls OR, 15:45
3. Golden Harper, 12, Orem UT 15:59
4. Augie Escobar, 12, Orange CA, 16:01
5. Daniel Mejia, 12, Anaheim CA, 16:02
6. Travis Laird, 12, Escondido CA, 16:02
7. Eric Logsdon, 12, Canby OR, 16:02
8. Jesse McLeod, 12, Susanville CA 16:03
9. Brett Holts, 12, Bend OR 16:15
10. Erik Heinonen, 11, Eugene OR 16:17
|
1. Alicia Craig, 11, Gillette WY, 18:07
2. Felicia Guliford, 10, Gallup NM, 18:13
3. Victoria Chang, 12, Honolulu HI, 18:14
4. Laura Zeigle, 10, South Jordan UT, 18:16
5. Valerie Flores, 12, San Pedro CA, 18:21
6. Alejandra Barrientos, 11, Felton CA, 18:21
7. Anita Siraki, 11, Glendale CA, 18:23
8. Abby Miller, 12, Henderson NV, 18:24
9. Phebe Ko, 11, Salt Lake City UT, 18:51
10. Sara Bei, 11, Santa Rosa CA, 18:53
|
Foot Locker Championship index page
|