HOME US News States
US news 2004 indoor
Brown Invitational
Dec 29-30, 2003 at Providence RI

| Results |

Saratoga NY girls stalking DMR record

Day 1 -- With Nicole Blood concentrating on the relays in this meet, the Saratoga NY girls became the fifth fastest US DMR team ever with a winning time of 11:52.60, a 44-second margin over runner-up Westerly RI. Coach Art Kranick said Saratoga will gun for the national record at the Yale Invitational Jan 16. The current all-time leaders in Jack Shepard's HIGH SCHOOL TRACK 2004 are 2002 Red Bank NJ 11:49.34, 2002 Bronxville NY 11:49.61, 2003 Mountain View UT 11:49.68, and 2002 Boys & Girls NY 11:50.86. Saratoga's splits were: Ruby Solomon 3:39.7, Alysha McElroy 62.1, Lindsey Ferguson 2:14.8, and Nicole Blood 4:56.0.

Day 2 Highlights

Saratoga girls continued picking up blue ribbons by winning the 4x800 in US#1 time of 9:18.50 and going 1-3 in the mile, Lindsey Ferguson winning in 4:56.96 and Ruby Solomon 5:00.22 third, with Holy Cross CT soph Amie Schumacher second in 4:59.82.

Boys - Port Richmond sr Saidu Ezike 7.68 55H. Sean Lowe, St. John's Prep NY 1:07.85 500m. Adam Moitoso, Bishop Hendricken RI 8:58.60 3000m. Transit Tech NY 3:39.17 SMR. Christian Brothers Academy NJ 8:08.57 4x800. Andre Silva, Middle Country 4:25.32 mile. Zach Pollinger, Northern Highlands NJ 6:27.08 mile walk.
Girls - Samantha Gawrych and Westerly RI gave the home crowd something to cheer for by winning the sprint medley over Saratoga, 4:15.98 to 4:16.11. Dennis Yarmouth MA jr Kate Sherman 8.39 55H. Shantea Calhoun, Wilbur Cross CT 7.30 55D. Truman NY sr Dominique Blake won the 500 in 1:15.87 and led Truman 4:05.98 in the 4x400. Holy Trinity NY jr Katie DiCamillo 10:24.56 3000m. Maria Michta, Sachem NY 7:41.37 mile walk.

Results

Boys - Girls

Boys

Day 2

Event 21 Boys 55 Meter Hurdles
Meet Record: 7.50 @ 1984 Jeff Baker, Methuen - Mass
'02 Champion: 7.55 Saidu Ezihe, Port Richmond - NY
Name School Prelims H#

 

 

Preliminaries
1 Ezike, Saidu Port Richmond - NY 7.80 Q 2
2 Edmeade, Justin UNIONDALE-NY 8.05 Q 3
3 Mc Leod, Dan Christian Brothers-NJ 8.16 Q 1
4 O'Brien, Dan Bishop Hendricken 7.88 q 2
5 Ludwig, Max SOUTH PORTLAND-ME 8.19 q 2
6 Heckstall, Elijah XAVIER-CT 8.24 q 2
6 Branche, Matthew New Rochelle - NY 8.24 q 1
8 Juste, Jean UNIONDALE-NY 8.31 1
9 Gashi, Labinot Christ the King 8.37 1
10 Tassone, Dominic SHOREHAM WADING RIVER 8.43 3
11 Nadler, Kyle Colonie-NY 8.55 2
12 Fotinos, Elias Christian Brothers-NJ 8.59 2
13 Pilar, Jason Paul Robeson - NY 8.92 3
14 Romero, Keith Colonie-NY 9.29 3
15 Moorey, Tom Dennis Yarmouth - Mass 11.48 1

Event 21 Boys 55 Meter Hurdles
Meet Record: 7.50 @ 1984 Jeff Baker, Methuen - Mass
'02 Champion: 7.55 Saidu Ezihe, Port Richmond - NY
Name School Finals Points

Finals
1 Ezike, Saidu Port Richmond - NY 7.68
2 O'Brien, Dan Bishop Hendricken 7.77
3 Edmeade, Justin UNIONDALE-NY 7.95
4 Ludwig, Max SOUTH PORTLAND-ME 8.00
5 Mc Leod, Dan Christian Brothers-NJ 8.10
6 Heckstall, Elijah XAVIER-CT 8.24
7 Branche, Matthew New Rochelle - NY 8.40

Event 22 Boys 55 Meter Dash
Meet Record: 6.43 @ 1984 Leroy Poindexter, Bay Shore - NY
'02 Champion: 6.44 Kenneth Walker, Bloomfield - CT
Name School Prelims H#

Preliminaries
1 Okolie, Kevin Half Hallow Hills East-NY 6.61 Q 3
2 Devereaux, Mike KINGSTON-NY 6.67 Q 2
3 Deleston, Dahna East Catholic - Ct 6.68 Q 1
4 Sheppard, Collin Amity Regional - Ct 6.74 Q 2
5 Depasse, Ken ST JOHN-MA 6.72 q 1
6 Boyd, Lewitt Mt Vernon - NY 6.73 q 1
6 Middleton, Taylor XAVIER-CT 6.73 q 3
6 Sheets, Kory Bloomfield-Ct 6.73 q 3
9 Artwell, Jermain UNIONDALE-NY 6.74 1
10 Williams, Ronnie WARWICK VETS-RI 6.75 1
10 Stakley, Jon Ledyard - Ct 6.75 2
Preliminaries ... (Event 22 Boys 55 Meter Dash)
Name School Prelims H#

12 Irizarry, Frankie Christ the King 6.81 2
13 Garel, Brandon Kellenberg - NY 6.84 3
14 King, Jeison Lowell - Mass 6.92 2
15 Di Giovanni, Craig ST JOHN-MA 6.93 3
16 Zorokong, Claudius Lowell - Mass 7.00 3
17 Baswell, Oswald UNIONDALE-NY 7.02 2
18 Robinson, Miguel Dennis Yarmouth - Mass 7.03 3
19 Holder, William Fordham Prep - NY 7.04 2
20 Manson, Martin Bloomfield-Ct 7.13 1
21 Kolawole, Dami Colonie-NY 7.14 2
22 Gibson, Jason Paul Robeson - NY 7.17 1
23 Giwa, Adeola XAVIER-NY 7.18 1
24 Griner, Mike Colonie-NY 7.29 3

Event 22 Boys 55 Meter Dash
Meet Record: 6.43 @ 1984 Leroy Poindexter, Bay Shore - NY
'02 Champion: 6.44 Kenneth Walker, Bloomfield - CT
Name School Finals Points

Finals
1 Sheets, Kory Bloomfield-Ct 6.55
2 Okolie, Kevin Half Hallow Hills East-NY 6.57
3 Deleston, Dahna East Catholic - Ct 6.68
4 Sheppard, Collin Amity Regional - Ct 6.70
5 Devereaux, Mike KINGSTON-NY 6.72
6 Depasse, Ken ST JOHN-MA 6.76
7 Middleton, Taylor XAVIER-CT 6.77
--- Boyd, Lewitt Mt Vernon - NY FS

Event 23 Boys 800 Meter Run
Meet Record: 1:54.8h @ 1990 Dorian Fenner, Newark East Side - NJ
'02 Champion: 1:57.69 Jose Fernandez, Fordham Prep - NY
Name School Finals Points

1 Watrous, Brian ST JOHN-MA 1:59.71
2 Goffe, Sheldon ERAMUS HALL-NY 2:01.12
3 Serkes, Ryan MASSAPEQUA-NY 2:01.81
4 Anderson, Matt Manchester - Ct 2:02.23
5 Hill, Brandon SYOSSET-NY 2:04.81
6 Blanchard, Mike Ledyard - Ct 2:05.10
7 Surcre, Dwight TRANSIT TECH-NY 2:05.21
8 Whalen, Matt Manchester - Ct 2:05.27
9 Lowenthal, Matt Kellenberg - NY 2:05.71
10 Brown, Kirk TRANSIT TECH-NY 2:07.51
11 Thompson, Aaron Bay Shore-NY 2:07.81
12 Racanelli, Nick Iona Prep -NY 2:19.01

Event 24 Boys 500 Meter Run
Meet Record: 1:04.40 @ 1994 Jerome Young, A. I. Prince - NY
'02 Champion: 1:05.42 Conrad Dalton, Fordham Prep - NY
Name School Finals H# Points

1 Lowe, Sean ST JOHN PREP-NY 1:07.85 2
2 Pope, Kendon ERAMUS HALL-NY 1:08.06 1
3 Ville, Pierre Paul Robeson - NY 1:08.09 1
4 Lourenco, James Bishop Hendricken 1:08.33 2
5 Facey, Scott UNIONDALE-NY 1:08.55 1
6 Lamboy, Brendan WARWICK VETS-RI 1:08.69 1
7 Vuono, Chris Christian Brothers-NJ 1:08.91 1
8 Fotiades, Curtis Port Jefferson 1:08.99 2
9 Bristol, Brent Mt Vernon - NY 1:09.63 2
10 Francis, Jemelle Paul Robeson - NY 1:17.16 2
--- Turner, Chris Bay Shore-NY DNF 1

Event 25 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle
Meet Record: 31.18 @ 1987 , Uniondale - NY
'02 Champion: 32.81 , Fordham Prep - NY
Team Relay Finals H# Points

1 Christian Brothers-NJ 31.81 1
1) Mc Leod, Dan 2) Vuono, Chris 3) Fotinos, Elias 4) Caubet, Tim
2 Bishop Hendricken 32.88 1
3 XAVIER-NY 35.38 2
4 Colonie-NY 35.87 2
5 Ledyard - Ct 37.23 3
6 SYOSSET-NY 38.57 3
--- Port Jefferson DNF 3
--- UNIONDALE-NY DQ 1
--- Lincoln - RI DQ 2

Event 26 Boys 1 Mile Run
Meet Record: 4:15.60 @ 1998 Dylan Welsh, Saratoga Springs - NY
'02 Champion: 4:19.96 David Murphy, Bishop Hendricken - RI
Name School Finals Points

1 Silva, Andre MIDDLE COUNTRY-NY 4:25.32
2 Zamir, Ari RIDGEWOOD-NJ 4:27.15
3 Giddings, Eric SOUTH PORTLAND-ME 4:27.34
4 Ahern, Paul Londonderry - NH 4:27.90
5 Kolesus, Jay Guilford-Ct 4:28.99
6 Holliday, David Ledyard - Ct 4:34.30
7 Gagnon, Brian Lowell - Mass 4:35.23
8 Tully, Sean SYOSSET-NY 4:35.68
9 Cooper, Nick North Kingstown - RI 4:36.08
10 Gibney, Mike SHOREHAM WADING RIVER 4:38.44
11 Choiniere, Joe Colonie-NY 4:40.16
12 Miller, Ryan Manchester - Ct 4:44.20

Event 27 Boys 1600 Sprint Medley
Meet Record: 3:33.8h @ 1988 , Prospect Heights - NY
'02 Champion: 3:37.05 , Transit Tech - NY
Team Relay Finals H# Points

1 TRANSIT TECH-NY 3:39.17 1
1) Nelson, Rashard 2) Henry, Clemore 3) Thomas, Mikel 4) Webley, Michael
2 ST JOHN-MA 3:43.11 2
3 Mt St Michael - NY 3:43.53 1
4 XAVIER-CT 3:46.38 1
5 Ledyard - Ct 3:46.54 1
6 WESTERLY-RI 3:47.19 4
7 Mt Vernon - NY 3:49.76 2
8 Fordham Prep - NY 3:50.30 1
9 Iona Prep -NY 3:51.44 2
10 Port Jefferson 3:51.83 3
11 Midwood - NY 3:52.73 2
12 New Rochelle - NY 3:54.82 4
13 WILBUR CROSS-CT 3:55.17 1
14 ERAMUS HALL-NY 3:55.86 5
15 MASSAPEQUA-NY 3:56.00 2
16 La Salle - RI 3:56.28 4
17 Colonie-NY 3:56.56 3
18 Amity Regional - Ct 3:57.81 3
19 ST JOHN PREP-NY 3:58.01 3
20 Ponaganset - RI 3:58.02 4
21 UNIONDALE-NY 3:58.90 3
22 Christian Brothers-NJ 3:58.93 4
23 Guilford-Ct 3:58.94 6
24 BERGEN CATHOLIC -NJ 4:01.09 3
25 SYOSSET-NY 4:03.19 6
26 Hope - RI 4:04.52 6
27 Bloomfield-Ct 4:05.87 6
28 Lincoln - RI 4:06.51 7
29 Half Hallow Hills West - NY 4:06.72 5
30 SHEEPSHEAD BAY-NY 4:08.02 4
31 Kellenberg - NY 4:09.07 5
32 Bishop Ford - NY 4:10.60 5
33 SAMUEL TILDEN-NY 4:15.11 2
34 Cumberland-RI 4:18.04 5
35 La Salle - NY 4:21.22 7
36 Fairfield - Ct 4:26.74 7
37 XAVIER-NY 4:27.81 6
38 Pilgrim - RI 4:29.53 7
--- Port Richmond - NY DQ 7

Event 28 Boys 4x200 Meter Relay
Meet Record: 1:31.1h @ 1992 , Uniondale-NY
'02 Champion: 1:35.04 , Hope - RI
Team Relay Finals H# Points

1 TRANSIT TECH-NY 1:34.78 1
1) Edwards, Garrie 2) Thompson, Monier 3) Stephens, Paul 4) Henry, Clemore
2 HOLY TRINITY-NY 1:36.55 1
3 Amity Regional - Ct 1:36.79 4
4 WARWICK VETS-RI 1:36.94 2
5 WALLKILL-NY 1:37.13 2
6 Half Hallow Hills East-NY 1:37.46 3
7 SAMUEL TILDEN-NY 1:37.83 1
8 Midwood - NY 1:38.29 4
9 ST JOHN PREP-NY 1:38.44 2
10 La Salle - NY 1:38.91 3
11 Christ the King 1:39.22 2
12 ST JOHN-MA 1:39.42 3
13 Bay Shore-NY 1:39.56 1
14 Christian Brothers-NJ 1:39.60 4
15 Kellenberg - NY 1:39.98 1
16 Half Hallow Hills West - NY 1:40.03 3
17 Bishop Feehan - Mass 1:40.08 2
18 XAVIER-NY 1:40.25 3
19 Chariho - RI 1:40.69 4
20 Port Richmond - NY 1:41.14 3
21 WILBY 1:41.32 5
22 New Rochelle - NY 1:41.73 5
23 Colonie-NY 1:41.88 4
24 La Salle - RI 1:42.98 5
25 Ledyard - Ct 1:43.89 6
26 WESTERLY-RI 1:43.91 5
27 BERGEN CATHOLIC -NJ 1:45.20 5
28 Cumberland-RI 1:45.35 5
29 Fordham Prep - NY 1:46.03 6
30 Dennis Yarmouth - Mass 1:48.68 6
31 SYOSSET-NY 1:50.22 6
32 Fairfield Prep - CT 1:51.68 6
33 Port Jefferson 1:51.83 6
--- Hope - RI DNF 2
--- Bloomfield-Ct DQ 1

Event 29 Boys 4x800 Meter Relay
Meet Record: 8:04.46 @ 1991 , Chaminade - NY
'02 Champion: 8:12.48 , Christian Brothers - NJ
Team Relay Finals Points

1 Christian Brothers-NJ 8:08.57
1) Loach, Greg 2) Fiorvoianti, Brett 3) Melofchik, Will 4) Glackin, Pete
2 Ledyard - Ct 8:21.38
3 Kellenberg - NY 8:22.23
4 Manchester - Ct 8:23.23
(Event 29 Boys 4x800 Meter Relay)
Team Relay Finals Points

5 TRANSIT TECH-NY 8:28.76
6 MIDDLE COUNTRY-NY 8:28.84
7 Cumberland-RI 8:31.75
8 Brooklyn Tech - NY 8:33.42
9 Bishop Hendricken 8:37.08
10 WESTERLY-RI 8:40.64
11 Amity Regional - Ct 8:40.94
12 Chariho - RI 8:41.72
13 Midwood - NY 8:43.24
14 Half Hallow Hills East-NY 8:44.27
15 Christ the King 8:45.03
16 Fairfield - Ct 8:46.14
17 SYOSSET-NY 8:46.96
18 Mt St Michael - NY 8:49.56
19 ST JOHN-MA 8:50.80
20 Bishop Feehan - Mass 8:51.73
21 XAVIER-NY 8:59.62
22 North Kingstown - RI 9:00.47
23 Half Hallow Hills West - NY 9:00.65
24 Iona Prep -NY 9:04.90
25 BERGEN CATHOLIC -NJ 9:06.63
26 La Salle - NY 9:08.10
27 ST JOHN PREP-NY 9:08.95
28 XAVIER-CT 9:10.04
29 HOLY TRINITY-NY 9:11.08
30 Dennis Yarmouth - Mass 9:11.57
31 New Rochelle - NY 9:13.63
32 Fordham Prep - NY 9:16.07
33 Guilford-Ct 9:18.78
34 Bishop Ford - NY 9:19.42
35 Pilgrim - RI 9:22.27
36 ERAMUS HALL-NY 9:23.08
37 Port Richmond - NY 9:33.71
38 UNIONDALE-NY 9:59.61
--- Colonie-NY DQ

Event 30 Boys 3000 Meter Run
Meet Record: 8:43.8h @ 1991 Chris Gonzalez, Bishop Ford - NY
'02 Champion: 8:57.33 Rob Hofmann, Mepham - NY
Name School Finals Points

1 Moitoso, Adam Bishop Hendricken 8:58.60
2 Krause, David Amity Regional - Ct 9:00.21
3 Horel, Chris Christian Brothers-NJ 9:07.41
4 Engelken, Kyle RIDGEWOOD-NJ 9:07.91
5 Tieuli, Matt ST JOHN-MA 9:13.33
6 Zorski, Jake Christian Brothers-NJ 9:21.31
7 Sweet, Kyle Ledyard - Ct 9:24.01
8 Long, James Bishop Hendricken 9:26.91
9 Denby, Farrell SYOSSET-NY 9:28.61
(Event 30 Boys 3000 Meter Run)
Name School Finals Points

10 Brandon, Pat MASSAPEQUA-NY 9:32.50
11 Marak, Ted Guilford-Ct 9:35.91
12 Sabatini, Craig MASSAPEQUA-NY 9:39.21
13 Phelan, James Guilford-Ct 9:42.01

Event 31 Boys 4x400 Meter Relay
Meet Record: 3:23.96 @ 1989 , Paul Robeson - NY
'02 Champion: 3:26.46 , Fordham Prep - NY
Team Relay Finals H# Points

1 Mt St Michael - NY 3:29.01 1
1) Easton, Andre 2) Been, Shaquan 3) Smith, Brandon 4) Williams, James
2 TRANSIT TECH-NY 3:29.81 1
3 ERAMUS HALL-NY 3:30.11 1
4 SHEEPSHEAD BAY-NY 3:32.42 1
5 Bishop Hendricken 3:32.79 1
6 WALLKILL-NY 3:33.10 3
7 Mt Vernon - NY 3:34.72 3
8 SAMUEL TILDEN-NY 3:37.75 2
9 Midwood - NY 3:37.78 3
10 UNIONDALE-NY 3:37.89 2
11 ST JOHN-MA 3:38.77 2
12 XAVIER-CT 3:38.95 3
13 HOLY TRINITY-NY 3:39.02 2
14 Port Jefferson 3:39.33 2
15 Half Hallow Hills East-NY 3:40.72 4
16 New Rochelle - NY 3:41.74 4
17 La Salle - NY 3:42.18 4
18 Half Hallow Hills West - NY 3:42.46 4
19 Paul Robeson - NY 3:43.02 2
20 Iona Prep -NY 3:44.04 5
21 WESTERLY-RI 3:47.19 4
22 WILBY 3:47.53 4
23 Bregen Cathloic - NJ 3:47.97 6
24 Burnt Hills Ballston 3:48.43 5
25 Amity Regional - Ct 3:48.83 5
26 Bloomfield-Ct 3:52.77 5
27 Fordham Prep - NY 3:53.28 5
28 Ledyard - Ct 3:54.01 5
29 Bay Shore-NY 3:54.66 6
30 SYOSSET-NY 3:56.35 7
31 Colonie-NY 3:57.88 6
32 Fairfield Prep - CT 4:09.69 7
33 Guilford-Ct 4:11.13 6
34 Cumberland-RI 4:15.04 7
35 Bishop Ford - NY 4:16.70 7
36 Bishop Feehan - Mass 4:43.81 3
--- Hope - RI DQ 3
--- Port Richmond - NY DQ 7
--- Chariho - RI DQ 6
(Event 31 Boys 4x400 Meter Relay)
Team Relay Finals H# Points

--- WILBUR CROSS-CT DQ 1

Event 43 Boys 4x200 Meter Relay Championship
Meet Record: 1:31.17 @ 2000 , Brocton - Mass
'02 Champion: 1:34.65 , Mt St Michael - NY
Team Relay Finals H# Points

1 Mt St Michael - NY 1:33.48 2
1) Easton, Andre 2) Been, Shaquan 3) Smith, Brandon 4) Pettaway, Eric
2 Mt Vernon - NY 1:34.16 1
3 SHEEPSHEAD BAY-NY 1:34.18 2
4 UNIONDALE-NY 1:34.31 2
5 XAVIER-CT 1:35.98 1
6 Bishop Hendricken 1:35.99 1
7 Paul Robeson - NY 1:36.33 1
8 Lowell - Mass 1:37.24 2
9 ST RAPHAEL-RI 1:41.84 2

Event 48 Boys 1 Mile Race Walk
Meet Record: 6:44.60 @ 2001 Adam Statier, Mt Blue - Me
'02 Champion: 7:00.52 Joe Trepani, Centerreach - NY
Name School Finals Points

1 Pollinger, Zach NORTHERN HIGHLANDS-NJ 6:27.08 @
2 Clark, Troy LISBON-ME 7:24.95
3 Libby, Kyle LEAVITT-ME 7:54.62
4 Whitten, Aaron MT BLUE-ME 8:47.39
5 Gleason, Padric CONY-ME 8:47.61
6 Kazmierczak, Mike HOLY TRINITY-NY 9:25.76

Day 1

Event 1 Boys Weight Throw Relay
Meet Record: 194-06 @ 1992
'02 Champion: 166-05.50
Name School Finals

1 Relay, Field Hend 170-05.25
( Reid, Freeman, Lodge)
2 Relay, Field Class 157-04.75
3 Relay, Field WOON 140-05.25
4 Relay, Field TG 140-00.75
5 Relay, Field Cumb 134-08.75
6 Relay, Field WEST 132-09.75
7 Relay, Field SK 123-02.75
8 Relay, Field SANT 120-06.00
9 Relay, Field WW 115-03.75
10 Relay, Field LSNY 95-01.25

Event 2 Boys Shot Put Relay
Meet Record: 153-06.75 @ 1991
'02 Champion: 130-06.25
Name School Finals

1 Relay, Field MSMike 130-10.25
(Shea, Berisha, Evans)
2 Relay, Field SJOH 130-05.00
3 Relay, Field LSNY 124-03.75
4 Relay, Field MsFarr 123-04.00
5 Relay, Field CBA 121-09.50
6 Relay, Field Class 121-00.25
7 Relay, Field LS 120-04.75
8 Relay, Field Feehan 119-05.25
9 Relay, Field BERCAT 118-01.00
10 Relay, Field Hend 118-00.75
11 Relay, Field Cumb 117-03.00
12 Relay, Field Amity 116-10.75
13 Relay, Field TG 116-09.75
14 Relay, Field WEST 114-10.75
15 Relay, Field BayShore 114-01.00
16 Relay, Field FaPrep 109-00.50
17 Relay, Field PtJef 105-10.25
18 Relay, Field XANY 104-08.00
19 Relay, Field SK 98-03.75
20 Relay, Field Bloom 97-02.50
21 Relay, Field UNION 63-01.25

Event 4 Boys Long Jump Relay
Meet Record: 63-08.25 @ 1993
'02 Champion: 59-06.75
Name School Finals

1 Relay, Field Bloom 60-11.00
(Thornton, Woodham, Sheets)
2 Relay, Field BayShore 60-06.00
3 Relay, Field MVernon 58-00.00
4 Relay, Field TRAN 57-07.50
5 Relay, Field CBA 56-00.00
6 Relay, Field UNION 55-09.00
7 Relay, Field Feehan 55-06.50
8 Relay, Field Kellen 55-00.50
9 Relay, Field XANY 54-03.50
10 Relay, Field AIPrince 53-11.00
11 Relay, Field LSNY 53-06.50
12 Relay, Field Colonie 53-03.50
13 Relay, Field Lowell 52-10.50
14 Relay, Field Ponag 52-03.50
15 Relay, Field SFRAN 51-06.00
16 Relay, Field SWR 51-00.50
17 Relay, Field TRIN 50-09.00
18 Relay, Field SYOS 48-08.50
19 Relay, Field SJOH 47-05.00
20 Relay, Field SK 46-05.75
21 Relay, Field MASAP 46-00.50
22 Relay, Field Amity 38-07.50
23 Relay, Field BERCAT 34-01.00

Event 6 Boys Triple Jump
Meet Record: 49-01.25 @ 1992 Robert Howard
'02 Champion: 43-05.50 Johnson Oni
Name School Finals

1 Watson, Chris ECath 42-02.00
2 Huffman, Rahmel UNION 41-10.00
3 Earley, William Kellen 40-01.50
4 Furcht, Chris Kellen 38-11.50
5 Woodham, Emanuel Bloom 38-00.00
6 Williams, Marcel UNION 37-02.00

Event 9 Boys High Jump Relay
Meet Record: 19-04 @ 1995
'02 Champion: 17-03
Name School Finals

1 Relay, Field UNION 18-01.00
(Angus, Edmeade, Huffman)
2 Relay, Field CBA 17-06.00
3 Relay, Field LSNY 11-10.00
4 Relay, Field AIPrince 11-09.00
5 Relay, Field XANY 11-00.00
5 Relay, Field HHHW 11-00.00
7 Relay, Field BERCAT 5-09.00
8 Relay, Field Colonie 5-06.00

Event 10 Boys Pole Vault
Meet Record: 15-00 @ 1983 Rob Ward
'02 Champion: 14-06 Gavin Mc Mahon
Name School Finals

1 Hepworth, Tim Lond 13-06.00
2 Holtz, Bradley Barr 13-06.00
3 Knutson, Cage RIDG 13-00.00
4 Parker, David NISK 12-06.00
5 Ricciardi, Jake RIDG 11-00.00
5 Molesky, Paul LSNY 11-00.00
7 Cuthbert, Malcolm MSMike 11-00.00
7 De Ciutiis, Tom Iona 11-00.00
--- Furio, Steve SWR NH
--- Winters, Terrence ForPrep NH
--- Mc Greevey, Brian ForPrep NH
--- Blum, Joe Class NH

Event 11 Boys 1600 Sprint Medley Frosh/Soph
Meet Record: 3:43.3h @ 1988
'02 Champion: 3:50.55
Team Relay Finals

1 TRANSIT TECH-NY 3:55.16
1) Ferron, Darren 2) Gillipsi, Giovanni
3) Adeyinka, Muktar 4) Nelson, Rashard
2 Iona Prep -NY 3:57.58
3 AI.Prince-Ct 3:58.60
4 Colonie-NY 4:04.10
5 New Rochelle - NY 4:05.98
6 XAVIER-NY 4:06.74
7 SAMUEL TILDEN-NY 4:06.92
8 Midwood - NY 4:06.99
9 ERAMUS HALL-NY 4:07.75
10 Half Hallow Hills 4:11.61
11 Amity Regional - Ct 4:13.06
12 ST. FRANCIS PREP-NY 4:13.41
13 ST JOHN-MA 4:14.01
14 Paul Robeson - NY 4:16.88
15 Port Jefferson 4:17.66
16 Ledyard - Ct 4:17.82
17 Bishop Hendricken 4:18.89
18 BERGEN CATHOLIC -NJ 4:19.36
19 Fordham Prep - NY 4:19.40
20 SYOSSET-NY 4:20.42
21 Bay Shore-NY 4:21.69
22 XAVIER-CT 4:22.61
23 SOUTH KINGSTOWN-RI 4:23.92
24 Cumberland-RI 4:24.91
25 WESTERLY-RI 4:27.60
26 Bloomfield-Ct 4:27.81
27 Bishop Ford - NY 4:32.11
28 WASHINGTON IRVING 4:33.44
29 Hope - RI 4:33.96
30 WARWICK VETS-RI 4:35.50
31 Fairfield - Ct 4:37.03
32 TOLMAN-RI 4:46.77
33 SWR 4:58.67
34 ST JOHN PREP-NY 5:14.72

Event 13 Boys Distance Medley Frosh/Soph
Meet Record: 11:08.19 @ 1998
'02 Champion: 11:10.34
Team Relay Finals

1 Colonie-NY 11:33.32
1) De Vaney, John 2) Frederickson, Colin
3) Reilly, Mark 4) Treddway, Kevin
2 ST. FRANCIS PREP-NY 11:35.82
3 Midwood - NY 11:35.83
4 Fordham Prep - NY 11:42.11
5 SYOSSET-NY 11:47.48
6 Amity Regional - Ct 11:48.43
7 Bay Shore-NY 12:02.00
8 Burnt Hills Ballston 12:02.92
9 TOLL GATE-RI 12:08.02
10 Kellenberg - NY 12:10.58
11 Cumberland-RI 12:14.98
12 XAVIER-CT 12:18.25
13 La Salle - NY 12:32.44
14 ST JOHN-MA 12:32.79
15 Iona Prep -NY 12:33.68
16 ERAMUS HALL-NY 12:33.95
17 XAVIER-NY 12:42.62
18 ST JOHN PREP-NY 12:43.28
19 Chariho - RI 12:52.09
20 New Rochelle - NY 13:08.36
21 Fairfield - Ct 13:12.67
22 La Salle - RI 13:13.20
23 Methuen - Mass 13:23.09
24 Ledyard - Ct 13:24.53
25 Lincoln - RI 14:24.16
26 TOLMAN-RI 14:30.54

Event 15 Boys Distance Medley Championship
Meet Record: 10:28.0h @ 1991
'02 Champion: 10:34.12
Team Relay Finals

1 RIDGEWOOD-NJ 10:40.60
1) Nygaard, Erik 2) Williams, Byron
3) Maher, Dave 4) Zamir, Ari
2 Ledyard - Ct 10:49.60
3 Kellenberg - NY 10:57.45
4 SYOSSET-NY 11:00.83
5 Amity Regional - Ct 11:05.12
6 WESTERLY-RI 11:14.01
7 Colonie-NY 11:14.34
8 MASSAPEQUA-NY 11:31.44
9 SWR 12:28.76

Event 17 Boys 4x400 Meter Relay Frosh/Soph
Meet Record: 3:35.0h @ 1986
'02 Champion: 3:44.14
Team Relay Finals

1 Iona Prep -NY 3:44.92
1) Dandry, Rich 2) Boulat, ED
3) Costa, Nick 4) MACCARIELLO, Michael
2 Fordham Prep - NY 3:45.64
3 TRANSIT TECH-NY 3:50.94
4 Colonie-NY 3:52.52
5 Midwood - NY 3:54.58
6 Burnt Hills Ballston 3:54.88
7 La Salle - NY 3:59.88
8 AI.Prince-Ct 4:00.14
9 Amity Regional - Ct 4:00.26
10 XAVIER-CT 4:00.71
11 ST. FRANCIS PREP-NY 4:02.22
12 SAMUEL TILDEN-NY 4:04.33
13 New Rochelle - NY 4:05.52
(Event 17 Boys 4x400 Meter Relay Frosh/Soph)
Team Relay Finals

14 Ledyard - Ct 4:05.87
15 Paul Robeson - NY 4:08.55
16 WASHINGTON IRVING 4:08.67
17 Bregen Cathloic - NJ 4:09.64
18 SYOSSET-NY 4:11.51
19 ST JOHN-MA 4:13.88
20 ST JOHN PREP-NY 4:14.11
21 Cumberland-RI 4:14.57
22 East Catholic - Ct 4:14.91
23 Bloomfield-Ct 4:15.04
24 Bishop Ford - NY 4:20.53
25 Port Jefferson 4:21.47
26 TOLMAN-RI 4:27.80
27 Fairfield - Ct 4:57.11
--- Lincoln - RI DNF
--- XAVIER-NY DQ

Event 19 Boys Distance Medley
Meet Record: 10:30.9h @ 1982
'02 Champion: 11:04.77
Team Relay Finals

1 HOLY TRINITY-NY 10:50.51
1) Cooper, Kimathi 2) Copper, Rondell
3) Whalen, Tom 4) Twiname, Tom
2 TRANSIT TECH-NY 10:50.52
3 Bishop Hendricken 10:59.33
4 MIDDLE COUNTRY-NY 11:04.69
5 Christian Brothers-NJ 11:06.09
6 ERAMUS HALL-NY 11:10.17
7 Cumberland-RI 11:13.06
8 Christ the King 11:17.48
9 Midwood - NY 11:20.90
10 Mt St Michael - NY 11:21.29
11 Burnt Hills Ballston 11:26.16
12 Iona Prep -NY 11:28.95
13 ST. FRANCIS PREP-NY 11:29.88
14 ST JOHN PREP-NY 11:30.65
15 Chariho - RI 11:31.05
16 HHHE 11:34.49
17 Fordham Prep - NY 11:43.10
18 Pilgrim - RI 11:47.94
19 TOLL GATE-RI 11:50.79
20 La Salle - RI 11:56.76
21 Fairfield - Ct 11:56.86
22 SHEEPSHEAD BAY-NY 11:59.55
23 HHHW 12:00.82
24 New Rochelle - NY 12:01.12
25 Classical - RI 12:02.20
26 Bregen Cathloic - NJ 12:07.81
27 TOLMAN-RI 12:08.44
28 Bishop Ford - NY 12:11.32
29 Port Richmond - NY 12:22.50
30 East Catholic - Ct 12:40.59
31 Lincoln - RI 12:49.85
32 Port Jefferson 13:12.89
--- XAVIER-NY DQ

 

Girls

Day 2


Event 32 Girls 55 Meter Hurdles
Meet Record: 8.07 @ 2001 Shenae Dawkins
'02 Champion: 8.63 Tiana Riel
Name School Prelims

Preliminaries
1 Katie Sherman DenYar 8.46 Q
2 Angelica Reed APRand 8.69 Q
3 Trudi Thompson HTRU 9.10 Q
4 Summer Dennis MCTRY 8.87 Q
5 Tia Harewood HalHills 9.02 Q
6 Kate Beaman DenYar 9.13 Q
7 Marianne Rivard LS 9.14 q
8 Sasha Mathalier Kellen 9.31
9 Kim Porter BayShore 9.46
10 Zimatu Chukumerije NRoch 9.53
11 Carly Alvernaz WW 9.60
12 Sharlene Hills PRob 9.64
13 Camisha Mc Kenzie NRoch 9.69
14 Brittany Northrup SHAK 9.77
15 Regina Mesick SHAK 10.02
16 Sara Quigley BayView 10.12
17 Melissa Fleury UNION 11.75

Event 32 Girls 55 Meter Hurdles
Meet Record: 8.07 @ 2001 Shenae Dawkins
'02 Champion: 8.63 Tiana Riel
Name School Finals

Finals
1 Katie Sherman DenYar 8.39
2 Angelica Reed APRand 8.47
3 Summer Dennis MCTRY 8.88
4 Tia Harewood HalHills 8.92
5 Trudi Thompson HTRU 9.18
6 Marianne Rivard LS 9.20
7 Kate Beaman DenYar 9.22

Event 33 Girls 55 Meter Dash
Meet Record: 7.09 @ 1989 Zilla Higgs
'02 Champion: 7.21 Karen Robinson
Name School Prelims

Preliminaries
1 Lynne Layne NRoch 7.37 Q
1 Shanea Calhoun WCROS 7.37 Q
3 Chianne Ashman MCOL 7.40 Q
4 Nikeisha Williams UNION 7.44 Q
4 Shantea Calhoun WCROS 7.44 Q
6 Shavonne King NRoch 7.56 Q
7 Julieta Johnson WIRV 7.50 q
8 Taniesha Martin MVernon 7.53 q
9 Quanita Moore Linc 7.58
10 Katrina Lutkus Lowell 7.59
10 Deiddra Rogers MCOL 7.59
12 Latoya Wilmot Kellen 7.61
13 Cara Gibbons BayView 7.67
14 Precious Moore BayShore 7.72
15 Denise Eures Feehan 7.73
16 Lieselle Pascall PRob 7.75
17 Siatta Tucker Lowell 7.77
18 Cybil St Aude Kellen 7.80
19 Eryka Howard HalHills 7.96
20 Liz Tucker DenYar 8.06
21 Ashley Carbray Bloom 8.15
22 Janel Chaplin UNION 8.19
23 Brittany Spencer Bloom 8.20
24 Jamila Cheese PtRich 8.21
25 Chelsea Work DenYar 8.45

Event 33 Girls 55 Meter Dash
Meet Record: 7.09 @ 1989 Zilla Higgs
'02 Champion: 7.21 Karen Robinson
Name School Finals

Finals
1 Shantea Calhoun WCROS 7.30
2 Lynne Layne NRoch 7.31
3 Chianne Ashman MCOL 7.34
4 Shanea Calhoun WCROS 7.39
5 Nikeisha Williams UNION 7.40
6 Julieta Johnson WIRV 7.51
7 Taniesha Martin MVernon 7.56
8 Shavonne King NRoch 7.62

Event 34 Girls 800 Meter Run
Meet Record: 2:12.89 @ Neisha Bernard
'02 Champion: 2:17.16 Nana Hanson
Name School Finals

1 Lauren Hoblin RIV 2:24.56
2 Emily Lewek BurHills 2:24.63
3 Karyn Delay SSPR 2:24.69
4 Offeibea Hanson-Hall NRoch 2:25.48
5 Katrina Hines Colum 2:26.02
6 Michelle Tingo HalHills 2:26.03
7 Emily Hopkins TG 2:27.27
8 Shameka Witcher WCROS 2:29.48
9 Johnna Sullivan WCROS 2:34.54
10 Dannielle Mc Neilly APRand 2:37.74

Event 35 Girls 500 Meter Run
Meet Record: 1:14.29 @ 1989 Michelle Brown
'02 Champion: 1:16.19 Jeavon Benjamin
Name School Finals

1 Dominique Blake HTRU 1:15.87
2 Alison Fogarty LS 1:17.96
3 Stacy Gregory Colonie 1:20.98
4 Victoria Neff Fair 1:21.66
5 Efuru Ballantyne APRand 1:23.14
6 Margarita Landelius WCROS 1:23.47
7 Sandra Raphael HalHills 1:23.80
8 Stacie Ann Palmer PRob 1:24.88
9 Catherine Hummel SHAK 1:25.42
10 Steph Lefkin Guilfd 1:27.05
(Event 35 Girls 500 Meter Run)
Name School Finals

11 Kora Sawyer UNION 1:28.65
--- Tanise Francis WIRV DNF

Event 36 Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
Meet Record: 31.75 @ 1995
'02 Champion: 35.85
Team Relay Finals

1 DenYar 36.20
1) Kate Beaman 2) Katie Sherman
3) Kaycee Martinez 4) Holly Young
2 Bay Shore-NY 38.79
3 MIDDLE COUNTRY-NY 38.94
4 Ledyard - Ct 39.86
5 SACHEM NORTH-NY 41.07
6 SHAKER-NY 41.12
7 ST. FRANCIS PREP-NY 41.31
8 Columbia-NY 42.08
9 Cumberland-RI 42.25
10 ST. ANTHONY-NY 42.29
11 ST DOMINIC-NJ 43.51
12 URSULINE-NY 44.95
13 SWR 47.13
14 UNIONDALE-NY 47.97
--- Kellenberg - NY DQ
--- New Rochelle - NY DQ

Event 37 Girls 1 Mile Run
Meet Record: 4:57.40 @ 2002 Nicole Blood
'02 Champion: 4:57.40 Nicole Blood
Name School Finals

1 Lindsey Ferguson SSPR 4:56.96 @
2 Amie Schumacher HC 4:59.82
3 Ruby Solomon SSPR 5:00.22
4 Alexandra Brown KING 5:17.26
5 Kathleen Sanborn RUT 5:18.29
6 Maxine Davila ND 5:21.13
7 Kelsey Malmquist Kellen 5:29.10
8 Kayla Fleming TOLM 5:32.39
9 Heather Stanish Guilfd 5:33.34
10 Christine Capetola SDOM 5:35.20
11 Ashley Ferriero Colum 5:58.11

Event 38 Girls 1600 Sprint Medley
Meet Record: 4:07.3h @ 1988
'02 Champion: 4:16.23
Team Relay Finals

1 WESTERLY-RI 4:15.98
1) Alyssa Ebright 2) Samantha Gawrych
3) Tiffany Harris 4) Katie Lima
2 SARATOGA SPRINGS-N 4:16.11
3 HARRY TRUMAN-NY 4:23.29
4 WILBUR CROSS-CT 4:27.41
5 ST JOHN PREP-NY 4:30.62
6 Clara Barton - NY 4:31.05
7 Fairfield - Ct 4:37.73
8 Mt Vernon - NY 4:37.98
9 Paul Robeson - NY 4:38.84
10 Richmond Hill - NY 4:38.90
11 ST. ANTHONY-NY 4:41.30
12 Port Jefferson 4:41.41
13 Ledyard - Ct 4:42.03
14 Columbia-NY 4:42.47
15 SHAKER-NY 4:43.28
16 A.P.Randolph-NY 4:44.38
17 Colonie-NY 4:45.83
18 SWR 4:48.60
19 Mary Louis - NY 4:49.25
20 MIDDLE COLLEGE-NY 4:49.74
21 ST DOMINIC-NJ 4:51.22
22 SYOSSET-NY 4:55.09
23 Guilford-Ct 4:55.15
24 SACHEM NORTH-NY 4:56.38
25 ST. FRANCIS PREP-NY 5:02.06
26 Bay Shore-NY 5:04.19
27 La Salle - RI 5:07.58
28 Bloomfield-Ct 5:10.58
29 SAMUEL TILDEN-NY 5:13.56
30 Christ the King 5:19.84
31 URSULINE-NY 5:25.18
32 Half Hallow Hills 5:26.04
33 ERAMUS HALL-NY 5:36.97
34 MIDDLE COUNTRY-NY 5:43.46
--- Bishop Ford - NY DQ
--- UNIONDALE-NY DQ

Event 39 Girls 4x200 Meter Relay
Meet Record: 1:43.19 @ 1988
'02 Champion: 1:50.48
Team Relay Finals

1 Mt Vernon - NY 1:51.17
1) Taniesha Martin 2) Kenisha Salmon
3) Xiomara Sewell 4) Kendra Vaughn
2 La Salle - RI 1:51.18
3 MIDDLE COLLEGE-NY 1:51.42
4 Bay Shore-NY 1:53.04
5 Kellenberg - NY 1:53.71
6 HOLY TRINITY-NY 1:53.75
7 WALLKILL-NY 1:55.79
8 WESTERLY-RI 1:56.19
9 SACHEM NORTH-NY 1:57.24
10 MIDDLE COUNTRY-NY 1:57.25
11 Lowell - Mass 1:57.52
12 Bloomfield-Ct 1:58.10
13 Notre Dame - NY 1:58.20
14 ST. FRANCIS PREP-NY 1:58.23
15 Columbia-NY 1:58.46
16 WASHINGTON IRVING 1:58.94
17 WILBY 1:59.42
18 Bay View - RI 1:59.94
(Event 39 Girls 4x200 Meter Relay)
Team Relay Finals

19 SAMUEL TILDEN-NY 2:00.23
20 ST. ANTHONY-NY 2:00.31
21 Port Jefferson 2:00.67
22 URSULINE-NY 2:01.07
23 DenYar 2:02.08
24 Ledyard - Ct 2:02.70
25 Mary Louis - NY 2:09.58
26 Bishop Ford - NY 2:13.30
27 Christ the King 2:13.57
28 ST DOMINIC-NJ 2:14.15
29 ST JOHN PREP-NY 2:17.68
30 SWR 2:21.55

Event 40 Girls 4x800 Meter Relay
Meet Record: 9:23.7h @ 1989
'02 Champion: 9:41.46
Team Relay Finals

1 SARATOGA SPRINGS-N 9:18.50 @
1) Ruby Solomon 2) Lindsey Ferguson
3) Alysha Mc Elroy 4) Nicole Blood
2 Bishop Feehan - Mass 10:02.58
3 Bay Shore-NY 10:05.03
4 SHAKER-NY 10:10.13
5 New Rochelle - NY 10:23.14
6 Colonie-NY 10:24.65
7 A.P.Randolph-NY 10:26.57
8 ST DOMINIC-NJ 10:35.45
9 Half Hallow Hills 10:38.99
10 ST JOHN PREP-NY 10:40.69
11 WESTERLY-RI 10:42.27
12 SACHEM NORTH-NY 10:44.39
13 Burnt Hills Ballston 10:47.70
14 La Salle - RI 10:50.66
15 MIDDLE COUNTRY-NY 10:50.97
16 Fairfield - Ct 10:54.83
17 DenYar 11:07.03
18 ST. ANTHONY-NY 11:09.22
19 Ledyard - Ct 11:09.57
20 HOLY TRINITY-NY 11:12.48
21 Pilgrim - RI 11:17.85
22 URSULINE-NY 11:22.48
23 Port Richmond - NY 11:59.57
24 Bay View - RI 12:36.46
25 SWR 12:44.55

Event 41 Girls 3000 Meter Run
Meet Record: 9:46.64 @ 1993 Erin Davis
'02 Champion: 10:25.82 Toni-Lynn Saluccio
Name School Finals

1 Katie Di Camillo TRIN 10:24.56
2 Catherine Rossi SSPR 10:47.40
3 Kristina Pfeifer TRIN 10:48.57
4 Cameron Vahanian SSPR 10:49.90
5 Anna Jankowski Colonie 10:51.82
6 Beth Alizzi SYOS 11:10.90
7 Kayla Murphy BayView 11:16.92
8 Brina Seguine Colum 11:25.12
9 Kristin Demirjian Pilg 11:31.55
10 Mary Edwards SFRAN 11:46.65

Event 42 Girls 4x400 Meter Relay
Meet Record: 3:51.7h @ 1988
'02 Champion: 4:04.68
Team Relay Finals

1 HARRY TRUMAN-NY 4:05.98
1) Dominique Blake 2) Trudi Thompson
3) Camile Clarke 4) Kayleen Watson
2 Clara Barton - NY 4:10.51
3 A.P.Randolph-NY 4:12.07
4 WESTERLY-RI 4:12.28
5 New Rochelle - NY 4:12.49
6 Paul Robeson - NY 4:12.84
7 La Salle - RI 4:16.85
8 HOLY TRINITY-NY 4:16.98
9 WILBUR CROSS-CT 4:18.12
10 DenYar 4:18.51
11 Kellenberg - NY 4:21.24
12 UNIONDALE-NY 4:22.56
13 Burnt Hills Ballston 4:23.05
14 Mt Vernon - NY 4:25.31
15 Columbia-NY 4:25.75
16 ST. ANTHONY-NY 4:27.02
17 Port Richmond - NY 4:28.01
18 ST. FRANCIS PREP-NY 4:28.47
19 Fairfield - Ct 4:31.09
20 WALLKILL-NY 4:32.01
21 Lowell - Mass 4:32.61
22 WILBUR CROSS-CT B 4:34.23
23 Bishop Feehan - Mass 4:35.71
24 Colonie-NY 4:39.48
25 Bloomfield-Ct 4:39.82
26 SACHEM NORTH-NY 4:43.38
27 Ledyard - Ct 4:43.64
28 SARATOGA SPRINGS-N 4:44.29
29 Half Hallow Hills 4:44.84
30 MIDDLE COUNTRY-NY 4:46.80
31 ERAMUS HALL-NY 4:47.87
32 Notre Dame - NY 4:51.13
33 Bay Shore-NY 5:00.92
34 Bay View - RI 5:07.47
35 ST DOMINIC-NJ 5:08.24
36 Christ the King 5:12.78

Event 44 Girls 4x200 Meter Relay Championship
Meet Record: 1:42.08 @ 2000
'02 Champion: 1:47.17
Team Relay Finals

1 Clara Barton - NY 1:48.89
1) Tisha Hinds 2) Latoya Edwards
3) Tasheeka Hazel 4) Karla Joseph
2 New Rochelle - NY 1:49.14
3 Half Hallow Hills 1:49.97
4 Lincoln - RI 1:50.40
5 Paul Robeson - NY 1:51.98
6 UNIONDALE-NY 1:54.03
7 Bishop Feehan - Mass 1:55.19
8 Port Richmond - NY 2:02.55
--- HARRY TRUMAN-NY DQ

Event 47 Girls 1 Mile Race Walk
Meet Record: 7:34.17 @ 2002 Maria Michta
'02 Champion: 7:34.17 Maria Michta
Name School Finals

1 Maria Michta SACH 7:41.37
2 Emily Nyburg ElJhGly 7:46.78
3 Lauren Forgues BOOTH 8:06.05
4 Carly Lochola BLUE 8:16.43
5 Jessie Smith BLUE 8:19.85
6 Renee Fortin NYARM 8:22.27
7 Shani Brown NRoch 8:39.50
8 Tyeasha Savage NRoch 8:40.27
9 Christina Squillace SACH 8:52.13
10 Deborah William NRoch 9:09.26
11 Marisa Hessert CARIB 9:10.17
12 Ashley Lozito HalHills 9:12.92
13 Kate La Sorsa SACH 9:13.04

Day 1

Event 3 Girls Shot Put Relay
Meet Record: 108-00 @ 1994
'02 Champion: 101-01.75
Name School Finals

1 Relay, Field NQuin 94-05.50
(Pieno, Walkons, Morgan)
2 Relay, Field NRoch 93-07.75
3 Relay, Field SSPR 89-03.50
4 Relay, Field SMITH 86-05.75
5 Relay, Field Pilg 86-02.25
6 Relay, Field SANT 85-07.25
7 Relay, Field Lowell 85-03.00
8 Relay, Field Class 85-01.50
9 Relay, Field BayShore 82-09.50
10 Relay, Field Cumb 79-08.75
11 Relay, Field SACH 78-10.50
12 Relay, Field MCTRY 78-07.75
13 Relay, Field HalHills 77-06.25
14 Relay, Field SDOM 74-11.00
15 Relay, Field Colum 74-08.25
16 Relay, Field SK 74-03.50
17 Relay, Field UNION 73-02.50
18 Relay, Field STIL 72-09.75
19 Relay, Field Bloom 72-01.00
20 Relay, Field BayView 72-00.25
21 Relay, Field SWR 71-05.75
22 Relay, Field PtJef 68-11.00
23 Relay, Field Kellen 18-00.75

Event 5 Girls Long Jump Realy
Meet Record: 49-08.75 @ 1992
'02 Champion: 48-04
Name School Finals

1 Relay, Field PRob 46-02.75
(Waite, Hills, Nedd)
2 Relay, Field Kellen 43-08.00
3 Relay, Field NRoch 43-03.50
4 Relay, Field Bloom 43-00.50
5 Relay, Field SFRAN 42-07.00
6 Relay, Field SACH 41-04.00
7 Relay, Field HalHills 40-11.00
8 Relay, Field UNION 38-10.50
9 Relay, Field BayShore 36-08.50
10 Relay, Field SSPR 35-09.50
11 Relay, Field URS 34-08.50
12 Relay, Field SDOM 33-11.00
13 Relay, Field SWR 32-09.00
14 Relay, Field APRand 31-07.50
15 Relay, Field PtRich 26-11.00

Event 7 Girls Triple Jump
Meet Record: 40-00 @ 1999 Nicole Toney
'02 Champion: 36-03.50 Kerry-An Robinson
Name School Finals

1 Hinds, Tisha C Barton 36-00.50
2 Lima, Stacy Linc 35-00.00
3 Gomes, Amisha SHAK 34-08.25
4 Awosika, Yawande Class 34-06.00
5 Groene, Catherine Kellen 34-01.00
6 Cuttino, Quanice UNION 34-00.00
7 Lassiter, Latoyia Class 32-05.00
8 Duncan, Samantha Bloom 30-09.00
9 Jordan, Valin MaLou 30-07.00
10 De Sanno, Christine MCTRY 29-05.00

Event 8 Girls High Jump Relay
Meet Record: 15-06 @ 1997
'02 Champion: 14-02
Name School Finals

1 Relay, Field NRoch 15-00.00
(Knight, Hanson-Hall, Chonmerile)
2 Relay, Field SACH 14-00.00
3 Relay, Field LS 13-06.00
4 Relay, Field SWR 10-02.00
5 Relay, Field UNION 9-06.00
6 Relay, Field URS 5-02.00
7 Relay, Field BayShore 4-09.00
8 Relay, Field SDOM 4-06.00
8 Relay, Field PtJef 4-06.00
8 Relay, Field SSPR 4-06.00

Event 12 Girls 1600 Sprint Medley Frosh/Soph
Meet Record: 4:22.26 @ 2000
'02 Champion: 4:27.52
Team Relay Finals

1 Bishop Ford - NY 4:45.00
1) Gallagher, Elizabeth 2) Hoyte, Vanecia
3) Spivey, Tiffany 4) Geffraid, Gina
2 UNIONDALE-NY 4:45.13
3 WASHINGTON IRVING 4:46.03
4 East Catholic - Ct 4:46.22
5 Paul Robeson - NY 4:47.57
6 Kellenberg - NY 4:48.16
7 MIDDLE COUNTRY-NY 4:48.59
8 Colonie-NY 4:52.41
9 Columbia-NY 4:52.79
10 ST. ANTHONY-NY 4:53.27
11 SHAKER-NY 4:53.70
12 Cumberland-RI 4:53.99
13 Lincoln - RI 4:54.34
14 URSULINE-NY 4:54.91
15 New Rochelle - NY 4:57.71
16 RIVERHEAD-NY 4:59.19
17 Mary Louis - NY 5:02.12
18 SARATOGA SPRINGS-N 5:04.20
19 Chelmsford-Mass 5:05.13
20 SAMUEL TILDEN-NY 5:08.05
21 Half Hallow Hills 5:08.37
22 SACHEM NORTH-NY 5:17.28
23 Ledyard - Ct 5:17.64
24 Port Richmond - NY 5:19.08
25 La Salle - RI 5:19.32
26 Bay Shore-NY 5:19.37
(Event 12 Girls 1600 Sprint Medley Frosh/Soph)
Team Relay Finals

27 WESTERLY-RI 5:19.98
28 Port Jefferson 5:21.77
29 SWR 5:25.48
30 MIDDLE COLLEGE-NY 5:26.25
31 A.P.Randolph-NY 5:26.95
32 ST DOMINIC-NJ 5:32.74
33 Notre Dame - NY 5:32.80
34 Bloomfield-Ct 6:09.17
--- Clara Barton - NY DQ

Event 14 Girls Distance Medley Frosh/Soph
Meet Record: 13:05.99 @ 2001
'02 Champion: 13:12.04
Team Relay Finals

1 SARATOGA SPRINGS-N 13:24.82
1) Berenis, Alex 2) Ratigan, Kayla
3) Campbell, Ashley 4) Bellon, Jess
2 SHAKER-NY 13:53.89
3 Colonie-NY 13:55.71
4 WARWICK VETS-RI 13:59.49
5 ST DOMINIC-NJ 14:20.71
6 Bay Shore-NY 14:22.30
7 North Quincy - Mass 14:28.50
8 Burnt Hills Ballston 14:28.91
9 New Rochelle - NY 14:47.85
10 ST. FRANCIS PREP-NY 14:48.75
11 Notre Dame - NY 14:56.01
12 SMITHFIELD-RI 15:03.33
13 SWR 15:03.99
14 ST. ANTHONY-NY 15:09.28
15 URSULINE-NY 15:43.12
16 RIVERHEAD-NY 16:04.18
17 Port Richmond - NY 16:04.39
18 Half Hallow Hills 16:20.15
19 SACHEM NORTH-NY 16:20.15
20 MIDDLE COUNTRY-NY 16:40.00
--- Bishop Ford - NY DNF

Event 16 Girls Distance Medley Championship
Meet Record: 12:10.43 @ 1998
'02 Champion: 12:32.60
Team Relay Finals

1 SARATOGA SPRINGS-N 11:52.60 @
1) Solomon, Ruby 2) Mc Elroy, Alysha
3) Ferguson, Lindsey 4) Blood, Nicole
2 WESTERLY-RI 12:37.22
3 Colonie-NY 13:07.24
4 NISKAYUNA-NY 13:19.98
5 Columbia-NY 13:49.25

Event 18 Girls 4x400 Meter Relay Frosh/Soph
Meet Record: 4:11.03 @ 2000
'02 Champion: 4:28.25
Team Relay Finals

1 Chelmsford-Mass 4:27.71
1) Randolph, Jill 2) Forsyth, Kelly
3) Thatcher, Abby 4) Pisarik, Beth
2 New Rochelle - NY 4:29.28
3 SHAKER-NY 4:32.41
4 Kellenberg - NY 4:34.49
5 Paul Robeson - NY 4:40.76
6 SARATOGA SPRINGS-N 4:43.50
7 Bishop Ford - NY 4:46.49
8 SAMUEL TILDEN-NY 4:46.71
9 ST DOMINIC-NJ 4:46.91
10 Bay Shore-NY 4:48.21
11 ST. FRANCIS PREP-NY 4:48.24
12 URSULINE-NY 4:48.62
13 Burnt Hills Ballston 4:50.57
14 ST. ANTHONY-NY 4:50.87
15 MIDDLE COUNTRY-NY 4:52.25
16 WESTERLY-RI 4:52.75
17 Pilgrim - RI 4:54.22
18 SACHEM NORTH-NY 4:56.93
19 Columbia-NY 4:58.11
20 WASHINGTON IRVING 5:00.05
21 A.P.Randolph-NY 5:02.07
22 Ledyard - Ct 5:02.09
23 Notre Dame - NY 5:03.29
24 La Salle - RI 5:05.09
25 East Catholic - Ct 5:05.19
26 Port Jefferson 5:12.30
27 SWR 5:31.89
28 Bloomfield-Ct 5:40.61
29 Port Richmond - NY 5:41.81
30 ST RAPHAEL-RI 5:48.60
--- UNIONDALE-NY DQ
--- Half Hallow Hills DQ

Event 20 Girls Distance Medley
Meet Record: 12:24.3h @ 1987
'02 Champion: 12:41.68
Team Relay Finals

1 HOLY TRINITY-NY 12:52.90
1) Brady, Corinne 2) Di Camillo, Katie
3) Pfeifer, Kristina 4) Thetvil, Regine
2 Bay Shore-NY 13:00.94
3 SHAKER-NY 13:10.46
4 RIDGEWOOD-NJ 13:16.34
5 Half Hallow Hills 13:30.06
6 ST. ANTHONY-NY 13:38.03
7 ST DOMINIC-NJ 13:38.78
8 Burnt Hills Ballston 13:41.80
9 Port Jefferson 13:43.03
(Event 20 Girls Distance Medley)
Team Relay Finals

10 East Catholic - Ct 13:44.14
11 ST. FRANCIS PREP-NY 13:50.29
12 Fairfield Prep - CT 13:53.22
13 North Quincy - Mass 13:54.04
14 SYOSSET-NY 13:58.74
15 MIDDLE COUNTRY-NY 14:06.08
16 RIVERHEAD-NY 14:16.69
17 SACHEM NORTH-NY 14:17.07
18 ST JOHN PREP-NY 14:23.82
19 La Salle - RI 14:25.93
20 SOUTH KINGSTOWN-RI 14:30.43
21 Ledyard - Ct 14:32.65
22 Mt Vernon - NY 14:38.20
23 Mary Louis - NY 15:08.88
24 Bay View - RI 15:13.55
25 Christ the King 15:13.56
26 URSULINE-NY 15:17.27
27 Port Richmond - NY 15:40.93
28 SWR 16:09.01
--- New Rochelle - NY DQ
--- Pilgrim - RI DQ

Event 45 Girls Weight Throw Realy
Meet Record: 128-08.75 @ 2002
'02 Champion: 128-08.75
Name School Finals

1 Relay, Field Barr 118-00.50
(Iasiello, Horsman, Donnelly)
2 Relay, Field Pilg 108-07.75
3 Relay, Field Cumb 101-06.50
4 Relay, Field SK 93-07.00
5 Relay, Field SANT 88-07.25
6 Relay, Field LS 85-09.50
7 Relay, Field WOON 85-00.75
8 Relay, Field NQuin 73-00.25
9 Relay, Field SMITH 71-02.25
10 Relay, Field Class 69-10.00

Event 46 Girls Pole Vault
Meet Record: 12-09 @ 2001 Molly Lederman
'02 Champion: 11-06 Lindsey Rosales
Name School Finals

1 Bakanowski, Kristen Algonq 10-06.00
2 Van Beusichem, Casey Lond 10-00.00
3 Maguire, Keelan ROG 9-06.00
4 Atwell, Ashlee NISK 9-00.00
--- Britt, Elise SSPR NH
--- Buck, Joan NRoch NH

 

 

DyeStat US

 

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004