HOME US News States
US news 2003 cross country
Foot Locker 2003

National Finals
Dec 13, 2003 at Balboa Park, San Diego CA


the qualifiers

The top eight runners from four regions -- 32 boys and 32 girls -- make up the elite national finals fields. Here they are, listed by regional times. Beware of comparisons -- it is impossible to literally compare regional times without adjustments for course difficulty and weather. Even then there is no substitute for face to face competition, which is exactly what we have at Balboa Park December 13.

Boys - Girls

Stats from the DyeStat database

Boys

Time Runner, graduation year, school, state Regional Finish College Choice
14:46 Sullivan, Brian 2004, Woodlands TX 1 @ FL South seeded
14:48 Stanley, Erik 2004, Klein TX 2 @ FL South seeded Texas
14:51 Strang, James 2004, Baylor Sig Mtn TN 3 @ FL South seeded
14:54 Withrow, Matt 2004, Andrew TP IL 1 @ FL Midwest seeded
14:56 MacPherson, Scott 2005, Plano TX 4 @ FL South seeded
14:58 Bumbalough, Andrew 2005, Brentwood Acad TN 5 @ FL South seeded
14:59 Mack, Eric 2004, N. Forsyth NC 6 @ FL South seeded
15:02 Hutchins, Nick 2004, Millbrook Ral NC 7 @ FL South seeded
15:02 Miller, Kyle 2004, Cinco Ranch Katy TX 8 @ FL South seeded
15:14 Deak, Ryan 2004, Smoky Hill CO 2 @ FL Midwest seeded Colorado
15:15 Heath, Garrett 2004, Winona MN 3 @ FL Midwest seeded Stanford
15:19 Harkrader, Bradley 2004, Thornton CO 4 @ FL Midwest seeded Colorado
15:23 Naughton, Neal 2004, Walled Lake Western MI 5 @ FL Midwest seeded Eastern Michigan
15:23 True, Ben 2004, Greely ME 1 @ FL Northeast seeded
15:25 Gras, Victor 2004, Belmont MA 2 @ FL Northeast seeded
15:26 Gasper, Ryan 2005, Fort Atkinson WI 7 @ FL Midwest seeded
15:26 Wagner, Christian 2004, Columbus N. IN 6 @ FL Midwest seeded Wisconsin
15:26 Switzer, Justin 2005, Waterford Kettering MI 8 @ FL Midwest seeded
15:28 Coombs, Gavin 2004, Griswold CT 3 @ FL Northeast seeded North Carolina State
15:29 McDougal, Joshua 2004, Peru NY 4 @ FL Northeast seeded Liberty
15:30 Lomong, Lopez 2004, Tully Central NY 6 @ FL Northeast seeded
15:30 Thorne, Cory 2005, Portsmouth NH 5 @ FL Northeast seeded
15:31 Haji, Ahmed 2004, Conard CT 8 @ FL Northeast seeded Providence
15:31 Anderson, Jon 2004, Cinnaminson NJ 7 @ FL Northeast seeded
15:32 Kiptoo, Shadrack 2004, La Cueva Albuquerque NM 1 @ FL West seeded New Mexico
15:35 Trafeh, Mohamed 2004, Duarte CA 2 @ FL West seeded Arizona
15:37 Rupp, Galen 2004, Central Cath OR 3 @ FL West seeded
15:38 Eagon, Stuart 2004, Beaverton OR 4 @ FL West seeded
15:42 Garber, Evan 2004, Mead WA 5 @ FL West seeded
15:44 Matusak, Mark 2005, Loyola CA 6 @ FL West seeded
15:45 Dunn, Alex 2004, San Lorenzo Val CA 7 @ FL West seeded Cal Poly San Luis Obispo
15:46 Wyatt, Tom 2004, Wright Acad WA 8 @ FL West seeded

Girls

Time Runner, graduation year, school, state Regional Finish College Choice
17:27 Barringer, Jennifer 2005, Oviedo FL 1 @ FL South seeded
17:29 Kaltenbach, Katelyn 2005, Smoky Hill CO 1 @ FL Midwest seeded
17:34 Kavan, Ramsey 2005, Yankton SD 2 @ FL Midwest seeded
17:35 Olding, Sunni 2004, Minster OH 3 @ FL Midwest seeded Notre Dame
17:42 Blackmon, Angelina 2004, Northwestern SC 2 @ FL South seeded
17:43 Marchand, Racheal 2004, Valparaiso IN 4 @ FL Midwest seeded Colorado
17:45 Blood, Nicole 2006, Saratoga Sprgs NY 1 @ FL Northeast seeded
17:47 Bedell, Erin 2005, Plano West TX 3 @ FL South seeded
17:49 Niehaus, Kate 2006, Spring Valley SC 4 @ FL South seeded
17:50 Schueler, Madonna 2004, Sacred Heart KY 5 @ FL South seeded
17:50 Forish, Rachael 2004, Arlington Lamar TX 6 @ FL South seeded Southern Methodist
17:51 Schulz, Morgan 2005, Smoky Hill CO 5 @ FL Midwest seeded
17:51 Harrington, Katie 2004, Carmel IN 6 @ FL Midwest seeded Stanford
17:52 McKaig, Alissa 2004, Concordia FtWayne IN 7 @ FL Midwest seeded
17:53 Bowerman, Laura 2004, King Tampa FL 7 @ FL South seeded
17:53 Warren, Amber 2005, St. Charles MO 8 @ FL Midwest seeded
17:54 Fahey, Beth 2004, Forest Park Wood VA 8 @ FL South seeded
18:07 Nelson, Zoe 2005, Flathead MT 1 @ FL West seeded
18:09 Flacks, Lindsay 2004, Alhambra CA 2 @ FL West seeded
18:17 Sedberry, Brittany 2006, Ocean City NJ 2 @ FL Northeast seeded
18:18 Lawrence, Collier 2004, Reno NV 3 @ FL West seeded Washington State
18:19 Grelli, Melissa 2004, Presentation CA 5 @ FL West seeded Georgetown
18:19 Lawrence, Marie 2007, Reno NV 4 @ FL West seeded
18:21 Ryan, Aislin 2006, Warwick Valley NY 3 @ FL Northeast seeded
18:24 Ferguson, Lindsay 2006, Saratoga NY 4 @ FL Northeast seeded
18:24 Pasciuto, Liza 2004, Murrieta Valley CA 6 @ FL West seeded Colorado
18:25 Koons, Frances 2004, Cen Cath Allentown PA 5 @ FL Northeast seeded
18:26 Clausen, Jennifer 2006, Jackson Mem NJ 7 @ FL Northeast seeded
18:26 Donaldson, Lindsay 2004, Lincoln-Sudbury MA 6 @ FL Northeast seeded
18:27 Kieffer, Allison 2005, W. Islip NY 8 @ FL Northeast seeded
18:27 Rethmeier, Claire 2004, San Pasqual CA 7 @ FL West seeded UCLA
18:29 Bryan, Rachel 2004, Laguna Creek CA 8 @ FL West seeded Tulane

Foot Locker finals

 

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004