HOME US News States
US news 2003 cross country
Foot Locker 2003

South Region
Nov 29, 2003 at McAlpine Park, Charlotte NC
AL, AR, FL, GA, KY, LA, MS, NC, OK, Puerto Rico, SC, TN, TX, Virgin Islands, VA, WV


| Results: Seeded Boys - Seeded Girls - Non-Seeded Boys - Non-Seeded Girls - Open and Masters
| Preview | Entries | Favorites | Top Returnees | Schedule | Prior Years | the meet's own web site
PhotoRun's South region photo album - 36 great shots from A to W

BOYS: Brian Sullivan TX 14:46
GIRLS: Jenny Barringer FL 17:27

Ricky Quintana's Quotes
Strange rise of James Strang - New kid from Tennessee comes back from anemia and cheer leads other runners in the stretch. Brian Sullivan runs third fastest time ever at McAlpine Park.
Jenny Barringer makes amends in girls race - "I'm very proud of what I did," says Barringer, healthy this year in contrast to last year when she was sick the whole week of regionals.

Foot Locker Release

Sullivan and Barringer Capture First Place Titles in 25th Anniversary
Foot Locker Cross Country Championships South Regional

Charlotte, N.C., November 29, 2003 -- Brian Sullivan of The Woodlands, Texas, and Jennifer Barringer of Oviedo, Fla., won the Foot Locker Cross Country Championships (FLCCC) South Regional at McAlpine Greenway Park in Charlotte, N.C., today.

Sullivan, a senior at The Woodlands High School and top FLCCC returnee, dominated the race from start to finish, setting a fast and furious pace and winning the Regional in 14:46, three seconds behind the course record of 14:43 set by Alan Webb (2000). Sullivan placed sixth in last year's Regional race. Erik Stanley of Spring, Texas, finished second in 14:48, with James Strang of Signal Mountain, Tenn., placing third in 14:51.

Barringer, a junior at Oviedo High School, took command of the race early on claiming a 30-yard lead at the 1.5-mile mark. She continued to widen the gap through the woods, never relinquishing her first-place spot, and went on to win the race in 17:27. Barringer placed 12th in last year's South Regional, just missing her chance to compete on the National team. Angelina Blackmon of Rockhill, S.C., finished second in 17:42, with Erin Bedell of Plano, Texas, following closely at her heels to place third in 17:47. Rachael Forish of Arlington, Texas was last year's South Regional winner and returned to place sixth in 17:50, earning her second chance to compete at the Nationals.

The runners enjoyed ideal racing conditions with sunny skies, brisk winds and temperatures in the low-40's.

Ricky Quintana's South region preview
Boys: Brian Sullivan TX is lone returning qualifier but he has plenty of competition
Girls: Jenny Barringer FL stands out

South Foot Locker Favorites - the runners we believe have the best chance of making it to San Diego.

Top Returnees
Undergrads with DyeStat Elite marks (16:05 and 19:05 or better) at last year's regional.
Lots of runners here from the easiest regional course.
BOYS GIRLS
3 Deak, Ryan 2004, Maclay FL 14:59 seeded
6 Sullivan, Brian 2004, Woodlands TX 15:03 seeded
14 Longoria, Robert 2004, South View NC 15:24 seeded
17 Herren, David 2004, Rome GA 15:26 seeded
20 Landry, Christo 2004, Jefferson Alex VA 15:33 seeded
21 Sherman, Logan 2004, Pearce Rich TX 15:34 seeded
26 Walters, Steven 2004, Green Run VA 15:38 seeded
28 Masterson, Jeff 2005, Mitchell FL 15:39 seeded
29 Miller, Kyle 2004, Cinco Ranch Katy TX 15:40 seeded
30 Mix, Hari 2004, Charlottesville VA 15:40 seeded
32 Puskar, Ondre 2004, South Oldham KY 15:41 seeded
34 Torres, Freddy 2004, Cardinal Gibbon NC 15:43 seeded
38 Miletich, Alex 2004, Chiles Talla FL 15:45 seeded
39 Olson, Brett 2004, Flower Mound TX 15:45 seeded
40 Hurtubise, Dane 2004, The Woodlands TX 15:46 seeded
42 Bumbalough, Andrew 2005, Brentwood TN 15:47 seeded
1 Sharkey, Bryan 2005, Gulliver FL 15:49 soph
1 Williams, Will 2004, Lexington VA 15:50 junior
45 Beesley, Trevor 2004, Greenwood SC 15:50 seeded
46 Dickhaus, Charlie 2004, Walton GA 15:50 seeded
48 Brigham, John 2004, Mobile AL 15:52 seeded
2 Cruz, Kris 2004, Herndon VA 15:57 junior
52 Cruz, Javier 2004, Belen Jesuit FL 15:57 seeded
53 Curran, Ryan 2005, Mount Tabor NC 15:58 seeded
2 Hoover, Coleman 2005, Winter Park FL 15:59 soph
3 Gemberling, Scott 2004, Grafton WV 15:59 junior
61 McCann, Andrew 2005, Lexington KY 16:01 seeded
64 Sunseri, Nick 2004, Cardinal Gibbons NC 16:02 seeded
3 McLeod, Timothy 2005, Trinity Prep FL 16:03 soph
66 Hanson, Michael 2004, Grapevine TX 16:03 seeded
70 Berquist, Brian 2004, Humble TX 16:04 seeded
72 Weirich, Brian 2004, Fredericksburg TX 16:04 seeded
73 Hipps, Matt 2004, New Bern NC 16:05 seeded
75 Biladeau, Andy 2005, Jesuit Tampa FL 16:05 seeded
1 Albright, Katie 2006, Wake Forest NC 17:52 Fr/So
1 Forish, Rachael 2004, Arlington Lamar TX 17:57 seeded
2 Picchetti, Natalie 2004, San Antonio TX 18:05 seeded
4 Lenn, Tara 2005, St. Paul's AL 18:07 seeded
5 Niehaus, Kate 2006, Spring Valley SC 18:07 seeded
6 Merrill, Katherine 2004, Jordan Durham NC 18:08 seeded
8 Schueler, Maddie 2004, Sacred Heart KY 18:09 seeded
9 Mims, Carmen 2005, Mercy Academy KY 18:14 seeded
11 Yonts, Julie 2004, Ballard Lville KY 18:16 seeded
12 Barringer, Jennifer 2005, Oviedo FL 18:17 seeded
13 Harrison, Emily 2004, Warren County VA 18:17 seeded
18 Fahey, Beth 2004, Forest Park Wood VA 18:28 seeded
2 Chase, Anna 2006, Martinsville VA 18:34 Fr/So
23 Ellis, Ginna 2005, Norfolk Academy VA 18:36 seeded
24 Phelan, Morgan 2004, Hayfield VA 18:37 seeded
3 Gruber, Tara 2005, Marcus FM TX 18:41 Fr/So
26 Cole, Sarah 2004, Somerset KY 18:41 seeded
27 Beury, Jennifer 2004, Hidden Vallley Roan VA 18:41 seeded
28 Burns, Brenna 2004, Weaverville NC 18:42 seeded
29 Almeida, Danielle 2004, Spanish River FL 18:42 seeded
4 Kruzel, Jacy 2005, Cooper City FL 18:44 Fr/So
30 Hilligoss, Elizabeth 2004, Houston TX 18:44 seeded
31 Fanning, Jessica 2004, Western Albemarle VA 18:47 seeded
32 Hostick, Cassie 2004, Cedar Park TX 18:50 seeded
33 Kotchman, Melissa 2006, Christian IndRocks FL 18:50 seeded
35 DeBenedet, Robyn 2004, Episcopal FL 18:54 seeded
37 Bowerman, Laura 2004, Tampa FL 18:55 seeded
38 Barr, Dacia 2004, Lake Travis Aus TX 18:56 seeded
39 Endres, Katie 2004, Sterling VA 18:58 seeded
1 Traudt, Lindsay 2004, Midlothian VA 18:59 Jr/Sr
44 Lara, Alana 2004, Willis TX 19:02 seeded
45 Barr, Taylor 2004, Carolina Day NC 19:02 seeded
46 Ryan, Leah 2006, Sacred Heart KY 19:03 seeded
2 Rodriguez, Valeria 2004, Miami FL 19:05 Jr/Sr
47 Taylor, Leigh Ann 2006, Monroe NC 19:05 seeded

Schedule

8:00 a.m.    Open/Masters Race
8:30 a.m.    Boys Freshman Race
9:00 a.m.    Boys Sophomore Race
9:30 a.m.    Girls Junior/Senior Race
10:00 a.m.    Girls Seeded Race
10:40 a.m.    Boys Seeded Race

11:10 a.m.    Girls Sophomore/Freshman Race
11:40 a.m.    Boys Senior Race
12:10 p.m.    Boys Junior Race
12:40 p.m.    Boys and Girls 10 & under
1:00 p.m.    11-12 Girls and 11-12 Boys
1:20 p.m.    13-14 Girls and 13-14 Boys
1:40 p.m.    Boys and Girls School Independent

Prior Years

  • 2002 - Bobby Curtis and Rachael Forish.

    photos by Mike Leary
  • .
  • 2001 - Bobby Lockhart and Laura Stanley win superfast races.

    photo by PhotoRun
  • .
    2000 - Mud doesn't slow Alan Webb (right, photo by Linda D'Amato) and Christa Benton
  • .
  • 1999 - Virginia sweeps with Alan Webb and Erin Swain.

 

Foot Locker Championships home page

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004