Nikki Bohnsack
(right)
edges Maggie Infeld in stretch of 1600m
photos by Matthew Yacoub
Minster
OH jr Sunni Olding wins 3200
|
|
DyeStat
Elite performances - 37 marks qualifying for DyeStat Elite
top 100 national ranking
Event Mark By Pos
B-110H 13.84 Ginn, Theodore, 2004, Glenville Cleve OH 1
B-300H 37.82 Ginn, Theodore, 2004, Glenville Cleve OH 1
B-300H 38.09 Graham, Edmund, 2003, Central Flint MI 2
B-PV 15' 0 Kuhner, Jake, 2003, Pickerington OH 1
B-SP 64' 5.5 Kellermeyer, Adam, 2003, Pickerington OH 1
B-4x200 1:26.28 Boys Relay, , Glenville Cleve OH 1
B-4x200 1:28.63 Boys Relay, , Mumford Det MI 2
B-4x400 3:18.92 Boys Relay, , Glenville Cleve OH 1
B-SMR 3:30.63 Boys Relay, , Middletown OH 1
B-SMR 3:34.73 Boys Relay, , Mumford Det MI 2
B-DMR 10:34.89 Boys Relay, , LaSalle Cinci OH 1
B-DMR 10:34.96 Boys Relay, , St. Xavier OH 2
G-100 11.75 Anderson, Alexandria, 2005, Morgan Park IL 1
G-100 11.78 Madison, Tianna, 2003, Elyria OH 2
G-100 11.95 Armstrong, Tiara, 2004, Meadowdale OH 3
G-200 24.35 Anderson, Alexandria, 2005, Morgan Park IL 1
G-200 24.52 Henry, Traci Ann, 2004, Evanston IL 2
G-Mile 4:58.34 c Bohnsack, Nikki, 2004, Rockford MI 1
G-Mile 4:58.5 c Infeld, Maggie, 2004, Beaumont CleveHts OH 2
G-Mile 5:03.57 c Thompson, Emily, 2006, Taylor Cinci OH 3
G-Mile 5:03.88 c Randall, Corey, 2003, Cincinnati OH 4
G-2Mile 10:36.55 c Olding, Sunni, 2004, Minster OH 1
G-100H 14.24 Johnson, Courtney, 2003, Brookhaven OH 1
G-100H 14.38 Sistrunk, LeAuna, 2004, Mason OH 2
G-100H 14.42 Griggs, Tenisha, 2004, LATH MI 3
G-100H 14.45 Agha, Maryan, , CW 4
G-100H 14.52 Achter, Kate, , Clay OH 5
G-300H 44.27 p Clarke, Shalina, , Evanston IL 2
G-LJ 18' 11 Madison, Tianna, 2003, Elyria OH 1
G-PV 11' 3 Roslonic, Janine, , Rockford MI 1
G-4x100 47.62 Girls Relay, , Evanston IL 1
G-4x400 3:55.91 Girls Relay, , Cleveland Hts OH 1
G-4x800 9:21.92 Girls Relay, , Beaumont Cleve Hts OH 1
G-SMR 4:10.3 Girls Relay, , Renaissance Det MI 1
G-DMR 12:19.53 Girls Relay, , Turpin Cin OH 1
G-DMR 12:31.42 Girls Relay, , Beaumont Cleve Hts OH 2
G-DMR 12:33.8 Girls Relay, , Rockford MI 3
Results
Boys -
Girls
Licensed to DyeStat - Statistics ONLY Hy-Tek's Meet Manager 5/6/2003 05:59 AM
Don Mitchell Roosevelt Memorial - 5/2/2003 to 5/3/2003
Dayton, OH
Boys
Men - Team Rankings - 24 Events Scored
===============================================================================
1) Mumford 82 2) Glenville 74
3) St Xavier 60.50 4) Dunbar 47
5) Whitmer 43 6) LaSalle 37.20
7) Shaker Heights 34 7) Pickerington 34
7) Reynoldsburg 34 10) Moeller 33.50
11) Middletown 33 12) Mansfield 31
13) Trotwood 29 14) West Side 27
15) Elyria 25 16) Rogers 24.20
17) Flint Central 22 17) Milford 22
19) Southfield 19.70 20) Sycamore 18
21) Lakewood 16 21) Colonel White 16
23) Cleveland Hts 13 24) Rockford 11
25) North Olmstead 10 25) St Ignatius 10
25) Davidson 10 28) Kings 9
28) Perkins 9 30) Wayne (OH) 8
30) Grand Blanc 8 30) Watkins Memorial 8
33) Brunswick 7 34) Central Catholic 6.20
35) Oregon Clay 6 36) Eaton 5
36) Oak Ridge 5 38) Licking Valley 4.50
39) Coffman 4 39) Danbury 4
39) Roger Bacon 4 39) St Vincent St Marys 4
43) Start 3 43) Detroit Central 3
43) Van Wert 3 43) Chaminade Julienne 3
43) Jefferson 3 43) Lew Wallace 3
49) Yellow Springs 2 49) Northmont 2
49) Springfield South 2 49) Stryker 2
53) Wayne (IN) 1 54) Princeton 0.20
Boys 100 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 10.30 1982 Kevin McGroom, Columbus Wehrle
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 O' Neal, Jamario MANS 10.88q NWI 2
2 Woods, Alfred GWS 11.03q NWI 9
3 Woodson, Mark SKHT 11.04q NWI 5
4 Johnson, Marc MIDD 11.05q NWI 1
5 Webber, Ken ELYR 11.06q NWI 9
6 Watkins, Chris WHIT 11.08q NWI 8
6 Harrison, Brandon CJ 11.08q NWI 5
8 Dykstra, Brent ROCK 11.10q NWI 1
9 Thigpen, Marcus MUMF 11.13 NWI 2
10 Bishop, DeMarco ROGR 11.16 NWI 10
11 Robertson, Ryan PICK 11.17 NWI 11
12 Shannon, Gary ELYR 11.24 NWI 1
13 Quinn, Roland STAR 11.32 NWI 6
14 Bell, Donald TROT 11.38 NWI 11
15 Bullock, Melvin DENB 11.39 NWI 11
16 Dukes, John SKHT 11.40 NWI 7
17 Clay, Chris WHIT 11.44 NWI 10
17 Taylor, Jonah JEFF 11.44 NWI 8
19 Glenn, Aaron DENB 11.49 NWI 6
20 Franklin, Jordy STAR 11.50 NWI 1
20 Kennedy, Greg Alter 11.50 NWI 5
22 Brown, Vincent MUMF 11.53 NWI 10
23 Williams, Martez MOEL 11.57 NWI 5
24 Chambers, Anthony Alter 11.60 NWI 7
25 Johnson, Andrew WW 11.61 NWI 4
26 Toran, Vincent WW 11.62 NWI 3
27 Liggins, Ullysses FCEN 11.64 NWI 6
28 Daniels, Derrick BELM 11.66 NWI 7
28 Howard, Freddie MANS 11.66 NWI 10
30 Sharp, Ben MOEL 11.67 NWI 2
31 Clark, Marcus SPRS 11.71 NWI 3
32 Grayson, Marcus FTWW 11.72 NWI 8
33 Harper, Brandon CW 11.74 NWI 2
34 Williams, Prince CHTS 11.76 NWI 4
35 Parks, Kenneth DCEN 11.79 NWI 6
36 Garrison, Lyle CARR 11.80 NWI 9
37 Dumas, Prince DUNB 11.81 NWI 10
38 Spotts, Matt STXR 11.85 NWI 9
38 Fisher, Brexston JEFF 11.85 NWI 5
40 Thornhill, Anthony DCEN 11.86 NWI 8
41 Blakely, Armani LEWW 11.91 NWI 9
42 Slifko, Warren BRUN 11.95 NWI 1
43 Wood, Darren VANW 11.96 NWI 4
44 Yancey, Cary CHTS 12.00 NWI 5
45 Gaines, Jerrid SPRS 12.03 NWI 8
46 Edwards, Shakir DMLK 12.06 NWI 8
47 Hudgens, Marvin LATH 12.08 NWI 4
48 Applin, Marquis MEAD 12.11 NWI 7
49 Conley, Dee MIDD 12.16 NWI 5
50 Hon, Dave BRUN 12.19 NWI 3
51 Finnell, Eric PRIN 12.24 NWI 3
52 Tye, Jonathan PRIN 12.30 NWI 6
53 King, Darren MEAD 12.44 NWI 10
54 Denlinger, Garrett BKVL 12.49 NWI 7
55 Robinson, Stephen TROT 12.57 NWI 1
56 Erdmann, Brian SFCN 12.76 NWI 7
57 Pitts, Frank BELM 12.79 NWI 2
58 Sarrane, Julian SOLD 12.84 NWI 10
59 Monger, Brandon DMLK 12.86 NWI 3
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: # 10.30 1982 Kevin McGroom, Columbus Wehrle
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 O' Neal, Jamario MANS 10.74 NWI 10
2 Johnson, Marc MIDD 10.83 NWI 8
3 Woods, Alfred GWS 10.87 NWI 6
4 Watkins, Chris WHIT 10.91 NWI 5
5 Woodson, Mark SKHT 10.95 NWI 4
6 Harrison, Brandon CJ 10.96 NWI 3
7 Webber, Ken ELYR 10.97 NWI 2
8 Dykstra, Brent ROCK 11.00 NWI 1
Boys 200 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 20.90 1993 Jonathan Burrell, Cleveland John Marshall
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Craig, Jason WAYN 22.08q NWI 9
2 O' Neal, Jamario MANS 22.26q NWI 8
3 Watkins, Chris WHIT 22.37q NWI 10
4 Logan, Zach TROT 22.41q NWI 5
5 Woods, Alfred GWS 22.44q NWI 6
6 Conyers, Tymaree DUNB 22.51q NWI 1
7 Howell, Chris SFLD 22.64q NWI 11
8 Conway, Justin PERK 22.76q NWI 5
9 Staley, Joe ROCK 22.78 NWI 9
9 Lenix, Freddie GLEN 22.78 NWI 7
11 Bannister, Aaron PRIN 22.85 NWI 1
12 Harrison, Brandon CJ 22.87 NWI 3
13 Meadows, Anthony DCEN 23.00 NWI 1
14 Walton, Calvin WW 23.01 NWI 3
15 Robertson, Ryan PICK 23.11 NWI 9
15 Flournoy, Anthony LEWW 23.11 NWI 1
17 O' Bryan, Pat CARR 23.12 NWI 5
18 Glenn, Aaron DENB 23.19 NWI 11
19 Sweet, Roland GLEN 23.20 NWI 7
20 Bullock, Melvin DENB 23.36 NWI 2
21 Franklin, Jordy STAR 23.45 NWI 8
22 Williams, Martez MOEL 23.50 NWI 2
23 Chambers, Anthony Alter 23.58 NWI 5
24 Franks, Jarelle BELM 23.60 NWI 7
25 Payne, Leon SPRS 23.63 NWI 3
26 Vanleer, Jalal CHTS 23.64 NWI 7
27 Yancey, Cary CHTS 23.69 NWI 2
27 Woodruff, Lee CW 23.69 NWI 3
29 Spotts, Matt STXR 23.70 NWI 9
30 Sharp, Ben MOEL 23.71 NWI 4
30 Orton, Greg WAYN 23.71 NWI 3
32 Mazzei, Matt BRUN 23.73 NWI 6
33 Gause, Adam WW 23.79 NWI 1
34 Harris, Greg ROGR 23.80 NWI 8
35 Harper, Brandon CW 23.81 NWI 8
36 Haythorne, Javon STAR 23.92 NWI 7
37 Favers, Terrance MANS 23.98 NWI 6
38 Jackson, Kevin MUMF 24.01 NWI 6
39 Clay, Chris WHIT 24.02 NWI 2
40 Baker, Alex STXR 24.09 NWI 11
41 Kimbrough, Cheven LATH 24.21 NWI 1
42 Taylor, Earl SPRS 24.27 NWI 6
43 Bailey, Jermaine CJ 24.39 NWI 5
44 Kinsmen, Justin SFLD 24.43 NWI 9
45 Watson, Marcus VANW 24.49 NWI 9
46 Dixon, Darius DCEN 24.56 NWI 7
47 Stephen, Deshan FCEN 24.59 NWI 4
48 Nagle, Casey SFCN 24.84 NWI 6
49 Pierce, David MEAD 24.90 NWI 6
50 Randolph, Edwin LEWW 25.12 NWI 7
51 Denlinger, Garrett BKVL 25.17 NWI 2
52 Herman, Willie FTWW 25.52 NWI 2
53 Sarrane, Julian SOLD 26.50 NWI 2
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: # 20.90 1993 Jonathan Burrell, Cleveland John Marshall
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Watkins, Chris WHIT 22.03 NWI 10
2 Conyers, Tymaree DUNB 22.09 NWI 8
3 Woods, Alfred GWS 22.39 NWI 6
4 Logan, Zach TROT 22.45 NWI 5
5 O' Neal, Jamario MANS 22.55 NWI 4
6 Conway, Justin PERK 22.77 NWI 3
7 Howell, Chris SFLD 23.00 NWI 2
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet Record: # 46.76 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Logan, Zach TROT 48.63 10 10
2 Craig, Jason WAYN 49.07 10 8
3 Bishop, DeMarco ROGR 49.46 10 6
4 Corgiat, Chris STXR 49.76 9 4.5
4 Weaver, Ross SFLD 49.76 8 4.5
6 Flournoy, Anthony LEWW 49.77 10 3
7 D'Arcy, John NTMT 50.33 10 2
8 Sweet, Roland GLEN 51.27 10 1
9 Bizzel, Antonio DCEN 51.33 9
9 Meadows, Anthony DCEN 51.33 8
11 Dawson, Andre GWS 51.57 8
12 Brown, Darryl ROGR 51.81 7
13 Mayhew, Larry GWS 51.88 7
14 Kennedy, Greg Alter 52.00 8
15 Overton, Alan FCEN 52.18 6
16 Johnson, Ronnie CJ 52.74 5
17 Lynch, Dekoven MUMF 52.82 10
18 Lucking, Gregory CJ 52.91 7
19 McClefky, Kevin MEAD 53.13 8
20 Fisher, Todd MANS 53.39 7
21 Nixon, Rashid FCEN 53.68 6
22 Diniosred, Dave STXR 53.69 7
23 Piecuch, Mike BRUN 53.94 2
24 Franklin, Jordy STAR 54.11 1
25 Hunter, Derrick SFLD 54.26 6
26 Mims, Dwayne LATH 54.61 6
27 Chinn, Daryl TROT 54.69 6
28 Warren, Deandre CHTS 54.70 5
29 Kruger, Brandon SPRS 54.73 3
30 Cappel, John LASL 54.98 6
31 Durell, Tony MOEL 55.04 4
32 Reid, David BELM 55.20 2
33 Nagle, Casey SFCN 55.25 4
34 Cheeks, Kevin CHTS 55.59 5
35 Walcott, Dusty SOLD 55.64 2
36 Shell, Tony MIDD 55.99 8
37 Haythorne, Javon STAR 56.11 1
38 Sheperd, Alphonso BELM 56.31 1
39 Williams, Elijah WW 56.34 3
40 Flag, Adam MOEL 56.35 3
41 Busbee, Ben FTWW 57.28 2
42 Powell, Jerry MANS 57.59 3
43 Myrick, John DUNB 57.65 2
44 Johnson, Kevelen RGBN 57.76 7
45 Geter, Jeff CW 57.77 5
46 Miller, Aaron SOLD 57.79 1
47 Neptune, Jerrell BRUN 58.16 3
48 Bush, William DUNB 58.27 4
48 Washington, Derrick FTWW 58.27 2
50 Wilburn, Faith JEFF 58.54 5
51 Scott, Tony MEAD 1:01.14 6
52 Davis, Darnell JEFF 1:01.39 4
53 Alexander, Luke SPRS 1:02.21 4
-- Printup, Frank CW NT 9
-- Killebrew, Emanuel MUMF NT 9
-- Orton, Greg WAYN NT 9
-- Amos, Andre MIDD NT 9
-- Rouse, Maurice RHOD NT 9
-- Mink, Dan LASL NT 9
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 1:50.82 2001 Marc Sylvester, Cleveland St Ignastius
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thompson, Terrell SKHT 1:57.81 10
2 Marshall, Isaiah MUMF 1:58.36 8
3 Jones, Jimmie MUMF 1:59.01 6
4 King, Rickey STXR 2:01.44 5
5 Stone, Howard GLEN 2:01.66 4
6 Summers, Tedd LAKE 2:01.78 3
7 Weatherspoon, Winson SKHT 2:02.71 2
8 Mink, Dan LASL 2:02.77 1
9 Hollis, Julius LEWW 2:03.28
10 Aramayo, Ed OAKR 2:03.35
11 Williams, Warren TROT 2:03.71
12 Osborne, David LATH 2:03.88
13 Wright, Christopher CASS 2:03.90
14 Monge, Joe FCEN 2:04.38
15 Weingardt, Matt SOLD 2:07.99
16 Merritt, Shephard DENB 2:08.39
17 Ackerman, Cody KING 2:09.46
18 Winebar, Matt KING 2:11.41
19 Zuchowski, Brandon BRUN 2:11.83
20 Moore, Will CASS 2:13.31
-- Syphrit, Craig VANW NT
-- Wowerton, Reed VANW NT
-- DeRusha, Dan MILF NT
-- Harris, Kyle MILF NT
-- Hook, Matt MOEL NT
-- Bullock, Brad WW NT
-- Pierce, Vance MEAD NT
-- Mercer, Trevor WW NT
-- Simpson, Clyde MEAD NT
-- Hespath, Corey CW NT
-- Sliney, Kent MANS NT
-- Campbell, D'Mario CW NT
-- Nance, Michael CHTS NT
-- Harrison, John CHTS NT
-- Bordes, Ducasse PRIN NT
-- Trammell, Damon PRIN NT
-- Huff, Jon BRUN NT
-- Buchan, Colin OAKR NT
-- Moore, Allen TROT NT
-- Pickett, DuJuan DMLK NT
-- Neumann, Brad SYCA NT
-- Smith, Nick WAYN NT
-- Adams, Darnell DMLK NT
-- Frost, Danny MOEL NT
-- Dugan, Brian SOLD NT
-- Beck, Jason LASL NT
-- Brownlee, Scott REYN NT
-- Gunn, Robert DCEN NT
-- Choice, Jermaine RHOD NT
-- Oliver, Jon JEFF NT
-- Click, Chris MDCN NT
-- Purter, Derrick DUNB NT
-- Tesler, Robert FCEN NT
-- Bruce, Brian RHOD NT
-- Williams, JaylaQuan DUNB NT
-- Click, Chris PICK NT
-- Smith, John SYSV NT
-- Kastle, Kenny PICK NT
-- Brown, Nate PICK NT
-- Armstrong, Ray ELYR NT
-- Henley, Teddy STAR NT
-- Vermilya, Chris SYSV NT
-- Collins, Clarence GLEN NT
-- Lopez, Angel BELM NT
-- Burkes, Phillip SFLD NT
-- Johnson, Lavaughn GWS NT
-- Clay, Davon BELM NT
-- Veatch, Michael MIDD NT
-- Hughes, Gary ROGR NT
-- William, Brandon SFLD NT
-- See, Jeff MIDD NT
-- Mbagwe, John SPRS NT
-- Craig, Isaiah FTWW NT
-- Rahman, Hesheem LEWW NT
-- Clark, Chris SPRS NT
-- Busdrecker, Adam WHIT NT
-- Berry, Anwar GWS NT
-- Ichrist, Jon WHIT NT
-- Marks, Quinton FTWW NT
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 4:02.78 2001 Nathan Brennan, Cambridge Preston (Can)
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 See, Jeff MIDD 4:17.35 10
2 Catton, Chris GB 4:21.56 8
3 Neumann, Brad SYCA 4:23.45 6
4 Ealy, John REYN 4:23.59 5
5 Mayhaus, Eric LASL 4:23.76 4
6 Kowalski, Kyle STXR 4:23.85 3
7 Balmat, Tom STXR 4:27.33 2
8 Weisheimer, Ricky LAKE 4:27.62 1
9 Beuerlein, Luke MOEL 4:29.02
10 Buzek, Matt STVM 4:31.85
11 Everhart, Josh PICK 4:32.25
12 Richardson, Mike PICK 4:33.21
13 Mathews, Tony KING 4:34.74
14 Puskar, Ondrej SOLD 4:35.23
15 Dragan, Kyle LASL 4:35.30
16 King, Jason LAKE 4:35.51
17 Harbaugh, Mac MANS 4:35.84
18 Owens, Luke ROCK 4:36.17
19 Veatch, Michael MIDD 4:37.35
20 Michalik, Ian PERK 4:39.58
21 Leon, Craig VANW 4:40.28
22 Schaefer, Andy PRIN 4:41.30
23 Bullock, Brad WW 4:42.62
24 Hutchins, Luke SFCN 4:43.29
25 Folz, Alex RGBN 4:44.67
26 Rover, Will KING 4:44.78
27 Stuart, Matt SYSV 4:46.51
28 Mayer, Bob BRUN 4:47.83
29 Witte, Pat MOEL 4:48.55
30 Dewald, Jon MANS 4:56.71
31 Biddle, Chris SPRS 5:06.94
32 Eckert, Graham CHTS 5:09.81
33 Boykins, Dantrell FTWW 5:13.65
-- Taylor, Matt SYSV NT
-- Click, Chris STVM NT
-- Wilson, Robert DMLK NT
-- Henley, Teddy STAR NT
-- Rundle, Mark SFCN NT
-- Gunn, Robert DCEN NT
-- Collins, Clarence GLEN NT
-- Davis, Devin DMLK NT
-- Click, Chris MDCN NT
-- Hudson, Matt OAKR NT
-- Reminder, John BRUN NT
-- Middleton, Tom CARR NT
-- Ichrist, Jon WHIT NT
-- Aramayo, Ed OAKR NT
-- Dugan, Brian SOLD NT
-- Trammell, Damon PRIN NT
-- Bailey, Jonathan GLEN NT
-- Smith, Jared TROT NT
-- Wilson, Elijah TROT NT
-- Bennett, Brandon BELM NT
-- Purter, Derrick DUNB NT
-- Saunders, Adam BELM NT
-- Canady, Charles RHOD NT
-- Caldwell, Anthony RHOD NT
-- Schirack, Anthony CJ NT
-- Tesler, Robert FCEN NT
-- Strouder, Micheal SPRS NT
-- Talley, Rod DUNB NT
-- Johnson, Charles GWS NT
-- Cross, Izes GWS NT
-- Marks, Quinton FTWW NT
-- Pierce, Vance MEAD NT
-- Baring, John CW NT
-- Simpson, Clyde MEAD NT
-- Barnnet, Julis DCEN NT
-- Holliday, Kyle VANW NT
-- Cellauder, Cezar CW NT
-- Figgins, Blake MUMF NT
-- Alexander, Dan RGBN NT
-- Gailliard, Ivan MUMF NT
-- Mercer, Trevor WW NT
-- Lewis, Dwayne DCEN NT
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 8:41.10 2000 Dathan Ritzenhein, Rockford (MI)
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Arlinghaus, Arron North Olmstead 9:15.63 10
2 Ealy, John REYN 9:19.35 8
3 Johnston Peck, Aaron LAKE 9:19.37 6
4 Neumann, Brad SYCA 9:23.37 5
5 Buzek, Matt STVM 9:23.50 4
6 Mayhaus, Eric LASL 9:23.82 3
7 Martinez, Braden STRK 9:31.10 2
8 Beuerlein, Luke MOEL 9:34.60 1
9 Harbaugh, Mac MANS 9:45.23
-- Mulner, Daniel SOLD NT
-- Schaefer, Andy PRIN NT
-- Clark, Kal SOLD NT
-- Eckert, Graham CHTS NT
-- Redd, Tremaine PRIN NT
-- Witte, Pat MOEL NT
-- Daniels, Mark SYCA NT
-- Bird, Dan STXR NT
-- Dragan, Kyle LASL NT
-- Walters, Josh STXR NT
-- Danis, Matt CARR NT
-- Hollvoight, Tony CARR NT
-- Lester, Ryan NTMT NT
-- Michalik, Ian PERK NT
-- Krebs, Paul Alter NT
-- English, Paul Rocking River NT
-- Hoteling, Rory YS NT
-- Bridgeman, Eric TROT NT
-- Marshall, Andy BRUN NT
-- Gay, James TROT NT
-- Ivey, Lance OAKR NT
-- Musgrave, Matt OAKR NT
-- Wichie, Andy BRUN NT
-- Parker, Joe REYN NT
-- Talley, Rod DUNB NT
-- Rundle, Mark SFCN NT
-- Gruber, Joanna MINS NT
-- Johnson, Charles GWS NT
-- Saunders, Adam BELM NT
-- Sorq, Taylor FTWW NT
-- Bailey, Jonathan GLEN NT
-- Phillips, Chris GLEN NT
-- Pakora, Mark PICK NT
-- Nicholas, Hunter PICK NT
-- Teeple, Jamie SYSV NT
-- Hutchins, Luke SFCN NT
-- Crufford, Kyle TAYL NT
-- Farmer, Langston CW NT
-- Leon, Craig VANW NT
-- Dewald, Jon MANS NT
-- Bullock, Brad WW NT
-- Andersen, Mike MILF NT
-- Stover, Kyle Alter NT
-- Thibodean, Seth MILF NT
-- Tipton, Malcolm MIDD NT
-- Dehart, Evan MIDD NT
-- Catton, Chris GB NT
-- Gailliard, Ivan MUMF NT
-- Anderson, Nicholas MUMF NT
-- Cornay, Darreaus DENB NT
Boys 110 Meter Hurdles
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 13.60 1982 Thomas Wilcher, Detroit Central
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ginn, Jr, Theodore GLEN 14.09q NWI 7
2 Graham, Edmund FCEN 14.56q NWI 6
3 Davis, Fred ROGR 14.65q NWI 3
4 Van Buren, Dane MANS 14.72q NWI 7
5 White, Quinn DUNB 14.96q NWI 1
6 Molden, Antwaun GLEN 15.12q NWI 5
7 Kellon, Evan CHTS 15.13q NWI 2
8 Wells, Joe SPRS 15.17q NWI 4
9 Okuley, Neil VANW 15.26 NWI 6
9 Edwards, Quincy MIDD 15.26 NWI 6
9 Gentry, Tyson PERK 15.26 NWI 2
12 Sims, TyJuan MUMF 15.33 NWI 5
13 Ross, Mike EATN 15.45 NWI 3
14 Warner, Matt CLAY 15.48 NWI 3
15 Mickens, Mike WAYN 15.52 NWI 1
16 Smith, Dominic PRIN 15.56 NWI 4
16 Jones, Rashad MANS 15.56 NWI 2
18 Eastman, Rayshawn PRIN 15.58 NWI 1
19 Clemons, Chad DAN 15.91 NWI 3
20 Hollenbeck, Jimmy MOEL 15.94 NWI 1
21 Mack, Julian ROGR 16.26 NWI 6
22 Washington, Derrick FTWW 16.53 NWI 3
23 Allen, Jason SPRS 16.57 NWI 1
24 Waters, Rod FTWW 16.66 NWI 4
25 Mitchell, LaTarro STXR 16.69 NWI 6
26 Richardson, Herbert DUNB 16.77 NWI 1
27 Linz, Scott STXR 17.04 NWI 2
28 Millum, Quade CW 17.13 NWI 4
29 Nickson, Earnest GWS 17.16 NWI 5
30 Sofranko, Matt BRUN 17.49 NWI 2
31 Lynch, Dekoven MUMF 17.80 NWI 3
32 Marruquir, Humberto WHIT 17.83 NWI 6
33 Houtkaus, Brian LASL 18.11 NWI 5
34 Capehart, Steve MOEL 19.01 NWI 6
35 McClendon, Jovani TROT 19.03 NWI 4
36 Pollard, Edward CHTS 19.88 NWI 2
-- Bates, Mike RHOD DNF NWI 4
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
Meet Record: # 13.60 1982 Thomas Wilcher, Detroit Central
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ginn, Jr, Theodore GLEN 13.84 NWI 10
2 Graham, Edmund FCEN 14.35 NWI 8
3 Davis, Fred ROGR 14.42 NWI 6
4 White, Quinn DUNB 14.59 NWI 5
5 Van Buren, Dane MANS 14.74 NWI 4
6 Kellon, Evan CHTS 14.84 NWI 3
7 Wells, Joe SPRS 15.21 NWI 2
8 Molden, Antwaun GLEN 15.24 NWI 1
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 36.40 1982 Thomas Wilcher, Detroit Central
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ginn, Jr, Theodore GLEN 39.61q 2
2 Molden, Antwaun GLEN 39.63q 6
3 Graham, Edmund FCEN 39.95q 4
4 Davis, Fred ROGR 40.15q 1
5 Nickson, Earnest GWS 40.37q 3
6 Clements, Norm SFLD 40.45q 6
7 Ross, Mike EATN 40.47q 4
8 Fuerst, Mark VANW 40.57q 5
9 Van Buren, Dane MANS 40.62 7
10 Sims, TyJuan MUMF 40.72 9
11 Clemons, Chad DAN 41.27 5
12 Little, Anthony SKHT 41.31 1
13 Whitely, Matt ELYR 41.33 9
14 Kellon, Evan CHTS 41.43 5
15 Harmsen, Dan ROCK 41.55 4
16 Gentry, Tyson PERK 41.72 7
17 Shaw, Mike ROGR 41.77 6
18 Peters, Deonte CHTS 41.97 8
19 Breckenridge, Kevin RGBN 42.19 3
20 Murray, Derico MOEL 42.21 8
21 Mickens, Mike WAYN 42.23 1
22 Mitchell, LaTarro STXR 42.25 2
23 Okuley, Neil VANW 42.30 3
24 Epps, Antonio DUNB 42.70 9
25 Wells, Joe SPRS 42.89 9
26 Mahoney, Bobby STXR 42.92 7
27 Gaines, Jerrid SPRS 42.93 2
28 Eastman, Rayshawn PRIN 43.15 6
29 Aziz, Farhad MIDD 43.26 8
30 Warner, Matt CLAY 43.28 3
31 Sims, Blake DMLK 43.52 2
32 Jennings, David CARR 43.58 9
33 Sofranko, Matt BRUN 43.73 2
34 Capehart, Steve MOEL 43.86 5
35 Parks, Justin BELM 44.20 9
36 McKinney, Markese TROT 44.35 1
37 Waters, Rod FTWW 44.66 7
38 London, Keith FTWW 44.92 1
39 Conner, Marvell DUNB 44.99 6
40 Thorton, Rayn CASS 45.56 1
41 Fleming, Robert PRIN 45.70 3
42 Lynch, Dekoven MUMF 45.75 7
43 Pressley, Chris BRUN 46.13 7
44 Williams, Terrence LEWW 46.23 6
45 Holmes, Derrick DENB 47.02 8
46 Swartzentruba, Phillip SOLD 47.61 6
47 Brown, Jairus TROT 47.76 6
48 Edwards, Quincy MIDD 48.24 4
49 Williams, Michael MANS 50.27 1
50 Clay, Davon BELM 51.02 9
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet Record: # 36.40 1982 Thomas Wilcher, Detroit Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ginn, Jr, Theodore GLEN 37.82 10
2 Graham, Edmund FCEN 38.09 8
3 Molden, Antwaun GLEN 39.82 6
4 Ross, Mike EATN 39.89 5
5 Nickson, Earnest GWS 40.38 4
6 Fuerst, Mark VANW 40.70 3
7 Davis, Fred ROGR 41.33 2
8 Clements, Norm SFLD 42.54 1
Boys 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Meet Record: # 6:16.53 2001 Andy Wietmarschen, St Xavier
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Keckeis, Bill LASL 6:24.92 10
2 Kowalski, Kyle STXR 6:27.97 8
3 Winebar, Matt KING 6:30.22 6
4 Balmat, Tom STXR 6:32.09 5
5 Ivey, Lance OAKR 6:36.01 4
6 Sage, Conner SYCA 6:45.03 3
7 Bittner, Andy LASL 6:50.27 2
8 Babiak, Brad MOEL 6:58.57 1
9 Wilson, Elijah TROT 6:58.58
10 Hitchcock, Matt SYCA 7:05.17
11 McWilliams, Matt MOEL 7:09.93
12 Gormley, Tony BRUN 7:21.61
13 Eckert, Graham CHTS 7:22.53
14 Hudson, Matt OAKR 7:22.58
15 Walcott, Dusty SOLD 7:24.82
16 Tesler, Robert FCEN 7:30.53
17 Oliver, Jon JEFF 7:56.88
18 Culver, Jon SOLD 7:59.85
19 Colyer, Derrick PRIN 8:11.65
20 Smith, Jared TROT 8:16.59
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 41.50 2002 Middletown
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mumford 42.85 6 10
2 Shaker Heights 42.95 6 8
3 Glenville 42.98 6 6
4 Elyria 43.32 4 5
5 Middletown 43.35 6 4
6 Mansfield 43.36 6 3
7 Whitmer 43.52 5 2
8 Perkins 43.58 5 1
9 Winton Woods 43.59 5
10 Rogers 43.61 5
11 Rockford 43.73 4
12 Start 44.02 5
13 Jefferson 44.31 2
14 Denby 44.74 3
15 Princeton 44.79 2
16 Detroit Central 44.92 3
17 Trotwood 45.02 4
18 Moeller 45.03 2
19 Cleveland Hts 45.06 6
20 West Side 45.15 5
21 Brunswick 45.31 2
22 Carroll 45.59 3
23 Colonel White 45.67 2
24 Lew Wallace 45.90 3
25 Van Wert 45.98 1
26 Belmont 46.12 4
27 Wayne (In) 46.72 3
28 Oak Ridge 46.83 3
29 Stivers 47.64 1
30 South Oldham 49.49 1
31 Meadowdale 51.21 4
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 1:26.70 2002 Middletown
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Glenville 1:26.28# 5 10
2 Mumford 1:28.63 5 8
3 Southfield 1:30.66 5 6
4 Perkins 1:31.37 4 5
5 Rockford 1:31.77 3 4
6 Detroit Central 1:32.16 5 3
7 Whitmer 1:32.86 4 2
8 St Xavier 1:33.06 3 1
9 Winton Woods 1:33.51 2
10 Cleveland Hts 1:33.62 4
11 Mansfield 1:33.71 3
12 Southfield Lathrup 1:33.98 2
13 Start 1:34.01 5
14 Trotwood 1:34.88 2
15 Rhodes 1:35.10 5
16 Brunswick 1:35.16 2
17 Belmont 1:35.17 2
18 Middletown 1:38.93 2
19 Princeton 1:39.50 2
20 Meadowdale 1:41.09 3
21 Stivers 1:43.52 1
22 South Oldham 1:43.86 1
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 3:12.70 1982 Detroit Central
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Glenville 3:18.92 6 10
2 Mumford 3:20.60 6 8
3 Shaker Heights 3:22.86 6 6
4 Rogers 3:27.42 6 5
5 Trotwood 3:27.71 5 4
6 St Xavier 3:27.98 5 3
7 West Side 3:28.33 6 2
8 Rockford 3:32.73 5 1
9 Cleveland Hts 3:36.08 3
10 Brunswick 3:36.44 4
11 Lew Wallace 3:36.75 3
12 LaSalle 3:38.71 3
13 Wayne (In) 3:40.22 3
14 Stivers 3:48.19 2
15 Belmont 3:51.19 1
-- Princeton NT 2
-- Denby NT 4
-- Winton Woods NT 1
-- Milford NT 5
-- Martin L King NT 4
-- Wayne (Oh) NT 6
-- Carroll NT 5
-- Dunbar NT 6
-- Meadowdale NT 2
-- Middletown NT 5
-- South Oldham NT 1
-- Oak Ridge NT 2
-- Start NT 4
-- Detroit Central NT 3
-- Flint Central NT 5
-- Pickerington NT 4
-- Roger Bacon NT 3
-- Springfield South NT 2
-- Southfield Lathrup NT 3
-- Colonel White NT 3
-- Perkins NT 4
-- Chaminade Julienne NT 2
-- Moeller NT 4
-- Rhodes NT 6
-- Mansfield NT 4
-- Reynoldsburg NT 5
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: # 7:42.51 2000 Toronto Birchmount Park
School Finals Points
=======================================================================
1 St Ignatius 7:59.37 10
2 Milford 8:00.59 8
3 Mumford 8:01.27 6
4 St Xavier 8:04.79 5
5 Coffman 8:12.44 4
6 Central Catholic 8:18.11 3
7 Pickerington 8:19.10 2
8 Middletown 8:22.35 1
9 Van Wert 8:27.84
10 Moeller 8:28.97
11 Yellow Springs 8:31.98
12 Carroll 8:32.43
13 Sycamore 8:33.50
14 Flint Central 8:34.45
15 Oak Ridge 8:39.83
16 South Oldham 8:42.17
17 West Side 8:45.71
18 Princeton 8:46.96
19 Colonel White 8:54.82
20 Martin L King 10:11.82
-- Belmont DNF
-- Dunbar DNF
Boys 4x1600 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: # 17:58.28 2000 Rockford (MI)
School Finals Points
=======================================================================
1 Davidson 17:52.72# 10
2 Milford 17:56.12# 8
3 Lakewood 18:24.71 6
4 St Xavier 18:41.16 5
5 LaSalle 18:56.67 4
6 Central Catholic 19:04.49 3
7 Kings 19:05.42 2
8 Sycamore 19:18.96 1
9 Brunswick 19:49.67
10 Oak Ridge 20:49.59
-- Trotwood DNF
-- Mumford DNF
-- Rockford DNF
-- Glenville DNF
-- Belmont DNF
-- Winton Woods DNF
-- Moeller DNF
-- Middletown DNF
-- Dunbar DNF
Boys 800 Sprint Medley
==========================================================================
Meet Record: # 1:31.37 2001 Cleveland St Ignatius
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Elyria 1:33.02 4 10
2 Trotwood 1:33.12 5 8
3 Glenville 1:34.63 5 6
4 Rockford 1:35.57 5 5
5 Mumford 1:36.00 5 4
6 Start 1:36.34 4 3
7 Southfield 1:36.57 1 2
8 Mansfield 1:36.60 4 1
9 Rhodes 1:36.71 5
10 Jefferson 1:37.75 3
11 Perkins 1:38.16 1
12 Winton Woods 1:39.15 1
13 Princeton 1:39.55 3
14 Denby 1:39.67 5
15 Brunswick 1:39.73 3
16 Van Wert 1:41.15 2
17 Detroit Central 1:41.24 4
18 LaSalle 1:41.65 2
19 Martin L King 1:42.84 4
20 St Xavier 1:43.07 4
21 Oak Ridge 1:43.17 2
22 Middletown 1:44.15 2
23 Stivers 1:45.19 2
24 Belmont 1:45.46 2
25 Dunbar 1:46.55 5
26 Meadowdale 1:53.64 2
27 South Oldham 1:58.65 2
-- Cleveland Hts DQ 1
Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
Meet Record: # 3:31.10 1992 Toronto Birchmount Park
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Middletown 3:30.63# 5 10
2 Mumford 3:34.73 5 8
3 Glenville 3:39.72 4 6
4 St Xavier 3:41.38 4 5
5 Southfield 3:41.93 2 4
6 Flint Central 3:42.63 5 3
7 Rogers 3:42.93 5 2
8 Whitmer 3:43.49 5 1
9 Trotwood 3:44.42 4
10 Southfield Lathrup 3:44.64 5
11 LaSalle 3:50.12 3
12 Cleveland Hts 3:52.86 2
13 Colonel White 3:53.23 2
14 Brunswick 3:55.82 3
15 Stivers 3:58.15 3
16 Mansfield 3:59.44 3
17 Belmont 4:11.17 2
18 South Oldham 4:23.43 2
19 Denby 4:26.54 4
Boys Distance Medley
=======================================================================
Meet Record: # 10:08.10 2000 Toronto Birchmount Park
School Finals Points
=======================================================================
1 LaSalle 10:34.89 10
2 St Xavier 10:34.96 8
3 Milford 10:53.03 6
4 Mumford 11:15.44 5
5 Roger Bacon 11:17.32 4
6 Glenville 11:17.36 3
7 Yellow Springs 11:24.40 2
8 Kings 11:27.45 1
9 Princeton 11:35.73
10 Oak Ridge 11:46.93
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
Meet Record: # 57.50 1994 Dayton Colonel White
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cleveland Hts 1:00.56 5 10
2 Dunbar 1:02.28 5 8
3 Whitmer 1:03.53 4 6
4 Mansfield 1:04.92 4 5
5 St Xavier 1:05.15 3 4
6 Colonel White 1:05.92 2 3
7 Brunswick 1:08.19 2 2
8 Wayne (In) 1:08.35 4 1
9 Trotwood 1:09.22 2
-- Rogers NT 3
-- Mumford NT 3
-- Springfield South NT 5
-- Middletown NT 4
-- Wayne (Oh) NT 5
-- Oak Ridge NT 1
-- Winton Woods NT 1
-- LaSalle NT 2
-- Meadowdale NT 1
-- Princeton NT 3
Boys High Jump
=======================================================================
Meet Record: # 7-00 1982 Jay Bailey, Columbus Wehrle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Millum, Quade CW 6-04.00 10
2 Randolph, Darnell WHIT J6-02.00 8
3 Warner, Matt CLAY J6-04.00 6
4 Bell, David GWS J6-02.00 5
5 Clemons, Chad DAN J6-02.00 4
6 Rhodes, Devon SYCA J6-02.00 3
7 Hennelly, Brendan PICK 6-00.00 2
8 Young, Will SFLD 5-10.00 0.2
8 Strayhorn, Brian PRIN 5-10.00 0.2
8 Moore, Thomas ROGR 5-10.00 0.2
8 Reucher, Rick TCC 5-10.00 0.2
8 Mansoor, Darreen LASL 5-10.00 0.2
9 Orr, Justin LASL J5-10.00
10 Craig, Angelo GLEN J5-10.00
-- Calvin, Ryan MOEL NH
-- Klebowski, Jim BRUN NH
-- Hill, Garry TROT NH
-- Gibson, Andre DMLK NH
-- Long, John PRIN NH
-- Mitchell, Justin MOEL NH
-- Page, Anthony TROT NH
-- Webb, Jamie MIDD NH
-- Marruquir, Humberto WHIT NH
-- Sutton, Jarmel MANS NH
-- Erdmann, Brian SFCN NH
-- Bolden, Chris FCEN NH
-- Celini, Anthony MILF NH
-- Sander, Justin CW NH
-- Lechleiter, Mike STXR NH
-- Cunningham, Maria WW NH
-- Glover, Wesley WW NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Meet Record: # 15-07 2001 C. Smith & B. Walter, Cin Princeton & Moelle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kuhner, Jake PICK 15-00.00 10
2 Burns, Kyle WATK 14-06.00 8
3 Espinoza, Josh WHIT 13-06.00 6
4 Sadowski, Brandon LICK J13-06.00 4.5
4 Hlovhiec, DJ MOEL J13-06.00 4.5
6 Dowling, Mike MOEL 13-00.00 3
7 Schnier, Keller LASL J13-00.00 2
8 Polfus, Ben OAKR J13-00.00 1
9 Duncan, Tim TCC 12-06.00
9 Zath, Chris BRUN 12-06.00
9 Pressley, Chris BRUN 12-06.00
9 Basel, Chris MIDD 12-06.00
9 White, J.T. WHIT 12-06.00
14 Johnson, Joe PRIN 12-00.00
15 Bass, Nick OAKR 11-06.00
16 Keyes, Eric PRIN 11-00.00
16 Bell, Jeremy CHTS 11-00.00
-- Skaggs, Chris PERK NH
-- Chia, Mike LASL NH
Boys Long Jump
============================================================================
Meet Record: # 24-08 1976 Todd Bell, Middletown
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 White, Quinn DUNB 22-03.75 NWI 10
2 Pride, Brandon ELYR 21-09.25 NWI 8
3 Lee, Nathaniel MUMF 21-06.00 NWI 6
4 Klebowski, Jim BRUN 21-00.50 NWI 5
5 Woodson, Mark SKHT 20-10.00 NWI 4
6 Taylor, Jonah JEFF 20-04.00 NWI 3
7 Linz, Scott STXR 20-03.00 NWI 2
8 Wright, Nicholas GLEN 20-02.50 NWI 1
9 Robertson, Ryan PICK 19-11.50 NWI
10 Fuerst, Mark VANW 19-08.25 NWI
11 Kellon, Evan CHTS 19-04.00 NWI
12 Richardson, Aaron PERK 19-02.50 NWI
13 Hood, Edwin WHIT 19-01.50 NWI
14 Shelby, Ian DUNB 19-00.50 NWI
15 Walton, Calvin WW 18-11.75 NWI
15 Fisher, Raymond GLEN 18-11.75 NWI
17 Bolden, Chris FCEN 18-11.00 NWI
17 Jones, Lamont FCEN 18-11.00 NWI
19 Long, John PRIN 18-10.50 NWI
20 Hill, Garry TROT 18-10.00 NWI
21 Mueller, Brian STXR 18-08.50 NWI
22 Grayson, Marcus FTWW 18-06.00 NWI
23 Sander, Justin CW 18-05.00 NWI
24 Murray, Derico MOEL 18-04.00 NWI
24 Wright, Chris MIDD 18-04.00 NWI
26 Hewlett, Keith MUMF 18-02.50 NWI
27 Fisher, Brexston JEFF 18-00.00 NWI
-- Kennedy, Greg Alter ND NWI
-- Rasheed, Sharif SYCA ND NWI
-- Reynolds, Chris CARR ND NWI
-- Key, Jesse SYCA ND NWI
-- Belcher, Jamal MEAD ND NWI
-- Dunn, David WAYN ND NWI
-- Moss, Terry WAYN ND NWI
-- Mims, Thomas OAKR ND NWI
-- Wood, Darren VANW ND NWI
-- Gordon, Mathias SOLD ND NWI
-- Kennedy, Matt SOLD ND NWI
-- Calvin, Ryan MOEL ND NWI
-- Williams, Prince CHTS ND NWI
-- McKinney, Markese TROT ND NWI
-- Molls, Josh BRUN ND NWI
-- Hines, Joseph DMLK ND NWI
-- Booker, Corey OAKR ND NWI
-- Tinsley, Amil DMLK ND NWI
-- Flynn, Colin LASL ND NWI
-- Thatcher, Adam LASL ND NWI
-- Alexander, DeAndre FTWW ND NWI
-- Andrews, Mark WHIT ND NWI
-- Alexander, Luke SPRS ND NWI
-- Wells, Joe SPRS ND NWI
-- Mayhew, Larry GWS ND NWI
-- Pitts, Frank BELM ND NWI
-- Dawson, Andre GWS ND NWI
-- Walker, Andre REYN ND NWI
-- Ross, Joe STIV ND NWI
-- Malone, Steve SKHT ND NWI
-- Capito, Vincent DCEN ND NWI
-- Jackson, Kenny LEWW ND NWI
-- Williams, Terrence LEWW ND NWI
-- Ivery, Isaac STIV ND NWI
-- Akbar, Jamal WW ND NWI
-- Habeeb-Ullah, Dal MANS ND NWI
-- Moore, Thomas ROGR ND NWI
-- Morris, Wade ROGR ND NWI
-- Green, Leroy CW ND NWI
-- Applin, Jeremaiah MEAD ND NWI
-- Favers, Terrance MANS ND NWI
-- Robinson, Rion CJ ND NWI
-- Young, Will SFLD ND NWI
-- Franks, Jarelle BELM ND NWI
-- Goff, Justin CJ ND NWI
-- Lewis, Andre MIDD ND NWI
-- Bateman, Steve DENB ND NWI
-- Weaver, Ross SFLD ND NWI
Boys Triple Jump
============================================================================
Meet Record: # 48-05.75 1996 Bernard Francis, Toronto Central Tech
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 White, Quinn DUNB 45-01.00 NWI 10
2 Lee, Nathaniel MUMF 43-01.75 NWI 8
3 Moss, Derrick DUNB 42-11.00 NWI 6
4 Hewlett, Keith MUMF 41-00.25 NWI 5
5 Habeeb-Ullah, Dal MANS 40-11.00 NWI 4
6 Sander, Justin CW 39-10.75 NWI 3
7 Hill, Garry TROT 39-07.50 NWI 2
8 Curry, Steve WHIT 39-00.00 NWI 1
9 Mueller, Brian STXR 36-02.50 NWI
10 Pressley, Chris BRUN 35-09.50 NWI
11 Lewis, Andre MIDD 35-08.50 NWI
12 Davidson, David OAKR 34-06.25 NWI
13 Francescangeli, Mike BRUN 33-10.50 NWI
-- Williams, Clark CJ FOUL NWI
Boys Shot Put
=======================================================================
Meet Record: # 64-07.25 1998 TJ Duckett, Kalamazoo Loy Norrix
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kellermeyer, Adam PICK 64-05.50 10
2 Smith, Zach MOEL 54-11.00 8
3 Kershaw, Justin REYN 52-00.00 6
4 McGrath, Ben MOEL 51-03.00 5
5 McGrady, Carleton REYN 51-00.00 4
6 Bryant, Lauren FCEN 50-00.00 3
7 Walker, Ed ROGR 49-01.00 2
8 Celek, Brent LASL 47-02.00 1
9 Crummey, Andrew VANW 45-05.50
10 Davis, Louis DUNB 45-00.00
-- McKeaons, Matt SYCA ND
-- Visser, John ROCK ND
-- Mueller, Andy SYCA ND
-- Jones, Steve DMLK ND
-- Brown, Wendel DMLK ND
-- Butler, Evan STXR ND
-- Gregory, Devin MEAD ND
-- Guy-Watford, Jo-Quentin MEAD ND
-- Jackson, Taylor MANS ND
-- Freeman, Marcus WAYN ND
-- Padilla, Korey MILF ND
-- Bland, Brandon TROT ND
-- Grinsteak, Jeff SOLD ND
-- Miller, Chris PRIN ND
-- Setser, Jeremy BRUN ND
-- Skoczen, Nick BRUN ND
-- Ingraham, James CHTS ND
-- Lucas, Daryl CHTS ND
-- Wells, Brian PRIN ND
-- Wood, Ryan TROT ND
-- Burton, Marc OAKR ND
-- Stevens, Mike LASL ND
-- Lucas, Geoff MDCN ND
-- Pullian, Nathan SOLD ND
-- Stevens, Jared OAKR ND
-- Cousin, Calvin DCEN ND
-- Stargell, Jimi JEFF ND
-- Lucas, Geoff TCC ND
-- Tillman, Luke ELYR ND
-- Colter, Jason DUNB ND
-- Williams, Donte LEWW ND
-- Lopez, Carlos JEFF ND
-- Springer, Tim LATH ND
-- Reid, Stuart PICK ND
-- Browning, Robert GLEN ND
-- Fryman, Andy MSCT ND
-- Davis-Dewey, Nick RGBN ND
-- Mars, Aaron TCC ND
-- Robertson, Kayvin TCC ND
-- Smith, Curtis GLEN ND
-- Simmons, James DENB ND
-- Glover, James ROGR ND
-- Lawver, Zach MIDD ND
-- Fletcher, Justin MIDD ND
-- Humbert, Zack WW ND
-- Julius, Troy WW ND
-- Clark, Jesse MUMF ND
-- Thomas, Joshua BELM ND
-- Thompson, Michael CJ ND
-- Kirkland, Anthony GWS ND
-- Grooms, Justin BELM ND
-- Weaver, Isaiah CMA ND
-- Gersham, Gerald SFLD ND
-- Grote, Raynaldo CJ ND
Boys Discus Throw
=======================================================================
Meet Record: # 173-08 1999 Jeff Petrulius, Cleveland St Ignatius
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kellermeyer, Adam PICK 162-04 10
2 Kershaw, Justin REYN 161-08.25 8
3 Harper, John MOEL 159-03 6
4 McGrath, Ben MOEL 155-11.50 5
5 Kirkland, Anthony GWS 155-02 4
6 McGrady, Carleton REYN 145-03 3
7 Randolph, Darnell WHIT 144-10 2
8 Walker, Ed ROGR 143-06 1
9 Crummey, Andrew VANW 137-07
10 Housh, Chris MIDD 135-07
11 Bryant, Lauren FCEN 133-06
12 Thompson, Michael CJ 130-02.50
13 Weaver, Isaiah CMA 128-01.50
14 Nunes, Kirtsze STXR 128-01
15 Browning, Robert GLEN 125-02.50
16 Setser, Jeremy BRUN 125-01.50
17 Gersham, Gerald SFLD 122-00.50
18 Ramsey, Lucius MIDD 121-05
18 Celek, Brent LASL 121-05
20 Stanchek, Ryan LASL 120-10.50
-- Lucas, Geoff GLEN ND
-- Barney, Kevin STXR ND
-- Reid, Stuart PICK ND
-- Davis-Dewey, Nick RGBN ND
-- Smith, Curtis GLEN ND
-- Freeman, Marcus WAYN ND
-- Padilla, Korey MILF ND
-- McNeal, Parish DCEN ND
-- Mahoney, RJ SYCA ND
-- Eades, Ryan SYCA ND
-- Grinsteak, Jeff SOLD ND
-- Skoczen, Nick BRUN ND
-- Fryman, Andy MSCT ND
-- Thomas, Templeton TROT ND
-- Montierth, Eric OAKR ND
-- Lucas, Geoff MDCN ND
-- Stevens, Jared OAKR ND
-- Wells, Brian PRIN ND
-- Summerlin, Derrick PRIN ND
-- Pullian, Nathan SOLD ND
-- Lucas, Daryl CHTS ND
-- Wood, Ryan TROT ND
-- Ingraham, James CHTS ND
-- Thomas, Joshua BELM ND
-- Grote, Raynaldo CJ ND
-- Grooms, Justin BELM ND
-- Sherrod, John LATH ND
-- Springer, Tim LATH ND
-- Davis, Louis DUNB ND
-- McAfee, Adam SPRS ND
-- Stiglich, Tony FTWW ND
-- Morgan, Chris SPRS ND
-- Williams, Donte LEWW ND
-- Colter, Jason DUNB ND
-- Zuher, Adam FTWW ND
-- Humbert, Zack WW ND
-- Julius, Troy WW ND
-- Owens, Cornell MUMF ND
-- Gregory, Devin MEAD ND
-- Jefferies, Jeff MEAD ND
-- Famble, Reggie MANS ND
-- Lopez, Carlos JEFF ND
-- Stargell, Jimi JEFF ND
-- Bennett, Jerome SFLD ND
-- Clark, Jesse MUMF ND
-- Cousin, Calvin DCEN ND
Girls
Women - Team Rankings - 23 Events Scored
===============================================================================
1) Rockford 78 2) Beaumont 70
3) Cleveland Hts 60 4) Morgan Park 55.50
5) Evanston 55 6) Brunswick 38
7) Elyria 37 8) Turpin 36
9) Minster 26.50 10) Mason 24
11) Renaissance 23 12) Oak Ridge 21
13) Trotwood 20 14) Lakewood 19
14) Rogers 19 14) Mumford 19
17) Ballard 18 18) St Ursula 16
18) Denby 16 20) Southfield Lathrup 14
21) Middletown 13.50 22) Colonel White 13
22) Meadowdale 13 22) Davidson 13
22) Winton Woods 13 22) Taylor 13
27) Sycamore 12 28) Mt Notre Dame 11
29) Brookhaven 10 29) Walnut Hills 10
31) Eastmoor 8 31) Mansfield 8
33) Chaminade Julienne 7 34) Coffman 6
34) Southfield 6 34) Martin L King 6
34) Reynoldsburg 6 34) Milford 6
39) Oregon Clay 5 39) Southview 5
41) West Side 4.50 42) Kings 4
42) Concordia Lutheran 4 44) Dublin Scioto 3
44) Roger Bacon 3 46) South Oldham 2
46) Springfield South 2 46) Belmont 2
49) Flint Central 1
Girls 100 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 11.53 1999 Lauren Williams, Rochester (PA)
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Madison, Tianna ELYR 11.93q NWI 8
2 Henry, Traciann EVAN 12.14q NWI 2
3 Armstrong, Tiara MEAD 12.23q NWI 10
4 Anderson, Alexandria MNPK 12.24q NWI 1
5 Clarke, Shalina EVAN 12.28q NWI 6
6 Groves, Christina MIDD 12.29q NWI 11
7 Mondy, Denasha BALL 12.38q NWI 9
8 Ogletree, Ashley WW 12.42q NWI 6
9 Seals, Ariss CASS 12.49 NWI 4
10 Klaehn, Alissa BRUN 12.62 NWI 1
11 Jones, Markita DUNB 12.64 NWI 6
12 Pickens, Ruby Beaumont 12.75 NWI 8
13 Stutts, Jeanetta MUMF 12.77 NWI 1
14 Chambers, Darunee ROCK 12.81 NWI 5
15 Dees, Kathy WW 12.85 NWI 3
16 Porter, Stephanie MUMF 12.89 NWI 8
17 Wells, Eboni DMLK 12.92 NWI 10
18 Amos, Tiffany CHTS 12.94 NWI 3
19 Behrendt, Nancy TURP 12.95 NWI 8
20 Harmon, Chanelle TURP 13.00 NWI 3
21 Zech, Morgan Alter 13.03 NWI 4
22 Lindsay, Kristen PRIN 13.12 NWI 5
22 Lotters, Tanisha CHTS 13.12 NWI 4
24 Jones, Amber MALE 13.17 NWI 7
25 Rollins, Christina GWS 13.27 NWI 9
26 Wright, Chanel SFLD 13.29 NWI 9
27 Hill, Stephanie BELM 13.33 NWI 7
27 Traylor, Danielle WAYN 13.33 NWI 6
29 Gilliam, Kenzel WLHL 13.35 NWI 6
29 Fairbanks, Fharris RGBN 13.35 NWI 10
31 Jones, Shayla DUNB 13.48 NWI 4
32 Jelks, Tiffany GWS 13.50 NWI 2
33 Young, LaToya TROT 13.52 NWI 4
34 Short, Tyisha SPRS 13.62 NWI 3
35 Robbins, Jamaya SOLD 13.64 NWI 7
36 Brissett, Lisa CODY 13.68 NWI 3
37 Allen, Regina MANS 13.71 NWI 6
38 Davis, Madison TROT 13.81 NWI 1
38 Thompson, Carrie SFLD 13.81 NWI 3
38 Busby, Danielle LATH 13.81 NWI 10
41 Wilson, Kikia CW 13.85 NWI 10
42 Rajagupal, Karelia STUR 13.90 NWI 2
43 Mitchell, Bianca RENA 13.95 NWI 2
44 Dixon, Tia JEFF 13.98 NWI 6
45 Aills, Nikki BKVL 14.07 NWI 1
46 Nescola, Amber BRUN 14.12 NWI 5
47 Fisher-Robinson, Bressik JEFF 14.13 NWI 4
48 Brock, Micailah RGBN 14.39 NWI 5
49 Pickett, LaShonda DCEN 14.81 NWI 2
50 Rogers, Kate STUR 15.43 NWI 8
51 Williams, Darshell CODY 15.72 NWI 9
52 Flicker, Kaitlya SOLD 16.71 NWI 5
-- Moore, Danielle OAKR DNF NWI 11
-- Jones, Cortney Beaumont DNF NWI 11
-- Davis, Morgan STIV DNF NWI 11
-- Achter, Kate CLAY DNF NWI 11
-- Radford, Marrina DENB DNF NWI 11
-- Warren, Dominque DMLK DNF NWI 11
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: # 11.53 1999 Lauren Williams, Rochester (PA)
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Anderson, Alexandria MNPK 11.75 NWI 10
2 Madison, Tianna ELYR 11.78 NWI 8
3 Armstrong, Tiara MEAD 11.95 NWI 6
4 Henry, Traciann EVAN 12.02 NWI 5
5 Clarke, Shalina EVAN 12.10 NWI 4
6 Groves, Christina MIDD 12.12 NWI 3
7 Mondy, Denasha BALL 12.34 NWI 2
8 Ogletree, Ashley WW 12.58 NWI 1
Girls 200 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 24.00 2001 Lauren Williams, Rochester (PA)
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anderson, Alexandria MNPK 24.48q NWI 6
2 Henry, Traciann EVAN 24.97q NWI 4
3 Groves, Christina MIDD 25.02q NWI 12
4 Griggs, Tenisha LATH 25.63q NWI 10
5 Jones, Jessica RENA 25.90q NWI 11
6 Edwards, Mya EVAN 25.95q NWI 5
7 Floyd, Najah DENB 25.99q NWI 10
8 Ogletree, Ashley WW 26.20q NWI 6
9 Loving, Sheena FCEN 26.23 NWI 2
10 Miles, Tamika ROGR 26.24 NWI 5
10 Jones, Dionne CHTS 26.24 NWI 3
12 Klaehn, Alissa BRUN 26.30 NWI 9
13 Jones, Dominique CHTS 26.46 NWI 7
13 Nelson, Camilla RENA 26.46 NWI 3
13 Carson, Shante WLHL 26.46 NWI 7
16 Zech, Morgan Alter 26.47 NWI 7
17 McGowan, Dominque CW 26.61 NWI 10
18 Harvin, Elizabeth LATH 26.86 NWI 10
18 Vargo, Ryann ELYR 26.86 NWI 9
20 Davis, Heather ELYR 26.95 NWI 2
21 Black, Faren PORT 26.99 NWI 11
22 Rollins, Christina GWS 27.00 NWI 5
23 Goldsmith, Antionette MEAD 27.03 NWI 1
24 Dawkins, Christina REYN 27.04 NWI 4
25 Gregory, Megan ROCK 27.19 NWI 3
25 Hill, Dana MUMF 27.19 NWI 4
27 Johnson, Rochanda LEWW 27.25 NWI 8
28 Bush, Jillian FCEN 27.37 NWI 11
29 Farr, Ashley DMLK 27.73 NWI 9
30 Smith, Chemika MEAD 27.74 NWI 2
31 Beavers, Jada BELM 27.77 NWI 2
32 White, Whitney DMLK 27.80 NWI 1
33 Williams, Christian TROT 27.83 NWI 3
34 Mohler, Mallory REYN 27.92 NWI 11
35 Allen, Regina MANS 27.93 NWI 2
36 Crosby, Courtney MUMF 28.13 NWI 3
37 Sherman, Angela SFCN 28.15 NWI 1
38 Jelks, Tiffany GWS 28.22 NWI 8
39 Evers, Sheimia DCEN 28.29 NWI 8
40 Dillard, Mikia LEWW 28.89 NWI 10
41 Lewis, Brittani SPRS 29.07 NWI 7
42 Carpenter, Amirah BKHN 29.20 NWI 6
43 Riva, Teresa STUR 29.45 NWI 11
44 Bedford, Angela SFLD 29.64 NWI 4
45 Patman, Krishanna DCEN 29.73 NWI 2
46 Aills, Nikki BKVL 29.74 NWI 7
47 Gillespie, Courtney BRUN 30.23 NWI 2
48 Davis, Madison TROT 30.24 NWI 7
49 Freyer, Stephanie BALL 30.34 NWI 10
50 Bryant, Rasheda MANS 30.36 NWI 1
51 Washburn, Candice SYCA 37.04 NWI 10
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: # 24.00 2001 Lauren Williams, Rochester (PA)
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Anderson, Alexandria MNPK 24.35 NWI 10
2 Henry, Traciann EVAN 24.52 NWI 8
3 Groves, Christina MIDD 24.57 NWI 6
4 Griggs, Tenisha LATH 24.65 NWI 5
5 Floyd, Najah DENB 25.96 NWI 4
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet Record: # 54.90 1999 Mousha Robinson, Columbus Brookhaven
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jones, Dionne CHTS 57.92 11 10
2 Favours, Ayrizanna EAST 57.98 11 8
3 Cunningham, Alex RENA 58.80 11 6
4 Krueger, Lisa ROCK 59.66 8 5
5 Adigun, Seun EVAN 59.77 6 4
6 Gladstone, Carrie Beaumont 59.80 11 3
7 Jones, Dominique CHTS 1:00.05 11 2
8 Loving, Sheena FCEN 1:00.09 11 1
9 Grace, Sharda MUMF 1:00.65 10
10 Clark, Heather TURP 1:00.71 5
11 Forester, Liz REYN 1:00.82 9
12 Johnson, Nola BALL 1:01.11 10
13 Vargo, Ryann ELYR 1:01.15 9
14 McDougald, DeAngela JEFT 1:01.18 11
15 James, LaQuicia DMLK 1:01.58 11
16 Alexander, Morgan MNPK 1:01.63 9
17 Miller, Meg REYN 1:01.82 9
18 Davis, Kimleeta MUMF 1:02.45 8
19 Freyling, Kylie ROCK 1:02.55 8
20 Strong, Tanesha SFLD 1:03.01 7
21 Sims, Shayla DUNB 1:03.07 6
22 Rudler, Paige STUR 1:03.10 6
23 Johnson, Ariel CJ 1:03.68 7
24 Post, Megan RGBN 1:03.76 7
25 Davis, Alison LATH 1:04.58 2
26 Mangin, Heather TAYL 1:04.79 5
27 Caldwell, Calia ROGR 1:05.06 4
28 Wade, Ameria SPRS 1:05.37 1
29 Robinson, Kristin BALL 1:06.16 3
30 Golson, Marissa FCEN 1:06.18 9
31 Caldwell, Danielle TROT 1:06.36 4
32 French, Ebony BKHN 1:06.79 8
33 Smalley, Lauren WW 1:07.92 4
34 Jackson, Amanda SPRS 1:08.15 1
35 Campbell, Julia SOLD 1:08.99 3
36 Evans, Kandace SFLD 1:09.21 6
37 Lockett, Jameca LEWW 1:09.52 10
38 Young, LaToya TROT 1:09.94 3
39 Loretts, Sharrell MEAD 1:10.17 5
40 Overcash, Holly SOLD 1:10.25 2
41 Seaton-Wright, Katrina DENB 1:10.29 8
42 Miller, Kim BRUN 1:11.01 3
43 Ellis, Ebony CODY 1:11.70 2
44 Ratliff, Sarah MDCN 1:18.99 2
45 Razor, Kiesha MEAD 1:19.18 1
46 Perkins, Katie MDCN 1:19.36 2
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 2:12.46 1998 Aimee Tetersis, Toronto Birchmount Park
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Edwards, Jenaie DENB 2:14.86 10
2 Infeld, Maggie Beaumont 2:17.30 8
3 Zubricky, Rachel LAKE 2:19.70 6
4 Price, Melanie TURP 2:20.08 5
5 Menick, Ashley BRUN 2:21.67 4
6 Powers, Kristie ROCK 2:23.09 3
7 Geers, Holly SOLD 2:23.71 2
8 Randall, Corey TURP 2:24.76 1
9 Allen, Valerie SFCN 2:32.21
10 Via, Megan BKVL 2:34.34
11 Crufford, Carrie TAYL 2:35.30
12 Turner, Kaitlin MIDD 2:40.98
13 Chandler, Crystal DMLK 2:41.27
14 Smialek, Ashley MALE 2:42.72
15 Yonts, Julie BALL 2:46.20
16 Wright, Teko ROGR 2:46.61
17 Price, Brittany CJ 2:50.50
18 Ghazi, Roxanne BALL 2:50.70
19 Bussell, Molley MIDD 2:55.44
20 Krill, Amber MANS 2:59.91
21 McCutcheon, Amy MDCN 4:04.54
-- Warren, Amy STUR NT
-- Parsons, Tonya MANS NT
-- Moss, Ester MUMF NT
-- Duffy, Relman MUMF NT
-- Jeffers, Felicia GWS NT
-- Mallory, Kristen STUR NT
-- Dennis, Edwina GWS NT
-- Sandin, Jessica BRUN NT
-- Demonia, Jamie OAKR NT
-- Sams, Aquila TROT NT
-- Bilal, Emerald TROT NT
-- Thomas, Johnell CASS NT
-- McAbee, Nikilala CODY NT
-- Anderson, Jessica OAKR NT
-- John, Linsey ROCK NT
-- Nance, Porsche PRIN NT
-- Traughber, Anna MALE NT
-- Hawley, Robyne WAYN NT
-- Turner, Kristal CHTS NT
-- DeGuire, Audrey CHTS NT
-- Salatowski, Nikki PRIN NT
-- Holmes, Nicole FCEN NT
-- Chaney, Charda FCEN NT
-- Jones, Jill BKVL NT
-- Dooley, Jennifer MASN NT
-- Williams, Jamika DUNB NT
-- Sennett, Nora Beaumont NT
-- Wray, Shannon SPRS NT
-- Cole, Deohna DUNB NT
-- Reid, Chanae BELM NT
-- Wiley, Muecia BELM NT
-- Chaney, Maggie KING NT
-- Benford, Ashilie MOEL NT
-- Joerger, Jenny RGBN NT
-- Lange, Kilby TAYL NT
-- Faller, Sara RGBN NT
-- Totty, Arielle SFLD NT
-- Jenkins, Jaimi SFLD NT
-- Thompson, Monique RENA NT
-- Hampton, Kahaila DMLK NT
-- Chamber, Carlesha BKHN NT
-- Barringer, Alesia BKHN NT
-- Massey, Patricia DENB NT
-- Brown, Lateasha ROGR NT
-- Stevenson, Jennifer CW NT
-- Farmer, Kiersten STIV NT
-- Heath, Jordan MNPK NT
-- Carter, Myesha MEAD NT
-- Lewis, Lacy MEAD NT
-- Lawson, Shinaka CW NT
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 4:55.15 2002 Nikki Bohnsack, Rockford (MI)
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bohnsack, Nikki ROCK 4:56.64 10
2 Infeld, Maggie Beaumont 4:56.80 8
3 Thompson, Emily TAYL 5:01.87 6
4 Randall, Corey TURP 5:02.18 5
5 McKaig, Alissa FTWC 5:03.34 4
6 Sampson, Kelly RENA 5:03.60 3
7 Sikes, Michele LAKE 5:05.24 2
8 Rauen, Carolyn TURP 5:07.85 1
9 Allen, Valerie SFCN 5:30.25
10 Reyes, Jessica WLHL 5:30.54
11 Scherer, Katharine STUR 5:33.93
12 O'Conner, Liz STUR 5:34.90
13 McDaniel, Kim BRUN 5:42.29
14 Tiller, Tiana MUMF 5:42.45
15 Ferraro, Julie BRUN 5:49.63
16 Zuhr, Erica OAKR 5:49.76
17 Bussell, Molley MIDD 5:50.11
18 Rensi, Kate SFCN 5:52.76
19 Markley, Stephanie MANS 5:52.81
20 DeGuire, Audrey CHTS 5:58.23
21 Thomas, Amber RENA 5:58.34
22 Scalf, Kristen SOLD 6:00.48
23 Kracirik, Tiffany CJ 6:06.96
24 Taylor, Dominique GWS 6:07.37
25 Varner, Cherrita EAST 6:10.70
26 Weiss, Jaryl BALL 6:10.77
27 Scott, Shelanna FCEN 6:12.74
28 Bedford, Anna SFLD 6:25.10
29 Osborne, Erica PRIN 6:30.08
30 Springs, Maggie MIDD 6:38.25
31 Brown, India TROT 6:42.30
32 Merritt, Kathy BELM 6:48.74
33 Kresge, Amy MDCN 6:48.85
34 Stucki, Amanda MALE 7:16.32
-- Tittle, Megan SYSV NT
-- Lowery, Aileen CHTS NT
-- Tittle, Alison SYSV NT
-- Mitchen, Adele FTWC NT
-- Braun, Ashley CARR NT
-- Chaney, Maggie KING NT
-- Demonia, Jamie OAKR NT
-- Hawley, Robyne WAYN NT
-- Bizzarri, Angela MASN NT
-- Via, Megan BKVL NT
-- Dobrowski, Aimee Beaumont NT
-- Flaherty, Kelsey MASN NT
-- Stebbins, Lindsey ROCK NT
-- Geers, Holly SOLD NT
-- Yonts, Julie BALL NT
-- Crufford, Carrie TAYL NT
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: # 10:32.00 1996 Nicole LaSelle, Dayton ChaminadeJulienne
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Olding, Sunni MINS 10:32.75 10
2 Bizzarri, Angela MASN 11:01.34 8
3 Sikes, Michele LAKE 11:03.36 6
4 Tittle, Alison SYSV 11:03.53 5
5 Chaney, Maggie KING 11:31.42 4
6 Yonts, Julie BALL 11:45.11 3
7 Gruber, Joanna MINS 11:46.51 1.5
7 Springs, Maggie MIDD 11:46.51 1.5
9 Stebbins, Lindsey ROCK 11:48.79
10 Tittle, Megan SYSV 12:06.55
10 Lowery, Aileen CHTS 12:06.55
12 Tucker, Amanda DS 12:09.32
12 Reyes, Jessica WLHL 12:09.32
14 Carrillo, Alina BALL 12:12.95
15 Mott, Rachel DS 12:13.30
16 Ferraro, Julie BRUN 12:24.06
17 Demonia, Jamie OAKR 12:30.02
-- Peters, Tina YS DNF
-- Gilliam, Mary GWS DNF
-- Brown, India TROT DNF
-- Fisher, Autumn SOLD DNF
-- Deboer, Mary CHTS DNF
-- Scott, Shelanna FCEN DNF
-- Tucker, Sandi PORT DNF
-- Russell, Shetoya MNPK DNF
-- Rensi, Kate SFCN DNF
-- Varner, Cherrita EAST DNF
-- Verner, Carleigh SFCN DNF
-- Tiller, Tiana MUMF DNF
-- Peoples, Kristen BKHN DNF
-- Markley, Stephanie MANS DNF
-- Johnson, Lanita ROGR DNF
-- Lesko, Bethany CJ DNF
Girls 100 Meter Hurdles
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 13.80 1996 Donnica Merriman, Trotwood
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Courtney BKHN 14.33q NWI 7
2 Griggs, Tenisha LATH 14.75q NWI 3
3 Agha, Maryan CW 14.91q NWI 7
4 Sistrunk, LeAuna MASN 14.95q NWI 6
5 Chaplin, Etienne MNPK 15.06q NWI 4
6 Blackley, Kirby STUR 15.24q NWI 9
6 Achter, Kate CLAY 15.24q NWI 2
8 Kellon, Erin CHTS 15.32q NWI 9
9 Seals, Ariss CASS 15.37 NWI 1
10 Protho, Jerae GWS 15.58 NWI 8
11 Sheldon, Whitney EAST 15.61 NWI 4
12 Smith, Jamila EVAN 15.64 NWI 3
13 Madison, Christina ELYR 15.72 NWI 6
14 Exum, Emelia GWS 15.95 NWI 5
15 Burns, Ashlee WAYN 15.97 NWI 3
16 Bakker, Ashley ROCK 16.21 NWI 5
17 Townsend, Cassandra CHTS 16.30 NWI 5
17 Johnson, Calicia SFLD 16.30 NWI 1
19 Brinda, Marielle ELYR 16.50 NWI 8
20 Mathews, Chantee CJ 16.60 NWI 9
21 Patton, Stephanie RENA 16.78 NWI 1
22 Haizdil, Amanda BRUN 16.95 NWI 3
23 Shumake, Elaine BALL 17.08 NWI 2
24 Simmons, Shani MIDD 17.39 NWI 7
25 Farmer, Jenn TURP 17.46 NWI 8
26 Mathis, Kenetra WW 17.53 NWI 8
27 Sirk, Kelly RGBN 17.81 NWI 3
28 Coleman, Sheena ROGR 17.82 NWI 2
29 Burks, Lukina DMLK 17.86 NWI 1
30 Garapic, Amy BRUN 18.40 NWI 6
31 Woodruff, Megan MANS 18.74 NWI 2
32 Cochran, Ronie DUNB 19.51 NWI 5
33 Taggart, Alecia DENB 19.71 NWI 8
34 Sholtes, Meaghan TURP 19.98 NWI 9
35 Jacobs, Shantel TROT 20.00 NWI 4
36 Zanders, Dominique MUMF 20.22 NWI 8
37 Jones, Nakena BELM 20.54 NWI 6
38 Reid, Chanae BELM 21.35 NWI 5
39 Shabazz, Sareasa DMLK 24.17 NWI 7
40 Knight, Shaude TROT 26.64 NWI 9
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Meet Record: # 13.80 1996 Donnica Merriman, Trotwood
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Johnson, Courtney BKHN 14.24 NWI 10
2 Sistrunk, LeAuna MASN 14.38 NWI 8
3 Griggs, Tenisha LATH 14.42 NWI 6
4 Agha, Maryan CW 14.45 NWI 5
5 Achter, Kate CLAY 14.52 NWI 4
6 Blackley, Kirby STUR 14.71 NWI 3
7 Chaplin, Etienne MNPK 14.94 NWI 2
8 Kellon, Erin CHTS 15.12 NWI 1
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 42.57 1998 Camee Williams, Springfield South
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Clarke, Shalina EVAN 44.27q 1
2 Chaplin, Etienne MNPK 45.36q 8
3 Kellon, Erin CHTS 45.82q 5
4 Klaehn, Alissa BRUN 46.30q 6
5 Johnson, Courtney BKHN 46.47q 2
6 Blackley, Kirby STUR 46.65q 6
7 Jones, Markita DUNB 46.67q 4
8 Sistrunk, LeAuna MASN 46.79q 7
9 Carr, Cori WLHL 46.84 8
10 Townsend, Cassandra CHTS 47.18 6
11 Smith, Kate ROCK 47.60 1
12 Mathews, Chantee CJ 47.89 2
13 Roberson, Barb Beaumont 48.26 2
14 Smith, Jamila EVAN 48.33 1
15 Shumake, Elaine BALL 49.12 4
16 Harvey, Ranay GWS 49.32 5
17 Bess, Myra MIDD 49.55 7
18 Lemay, Kelsey SFLD 50.58 4
19 Weaver, Ryanne WAYN 51.06 5
20 Mathews, Misty MEAD 51.22 1
21 Sholtes, Meaghan TURP 51.81 1
22 Burns, Ashlee WAYN 52.17 7
23 Simmons, Shani MIDD 52.27 5
24 Farmer, Jenn TURP 52.47 2
25 McDonald, Leslie ROGR 52.82 4
26 Mathis, Kenetra WW 53.08 1
27 Jacobs, Shantel TROT 53.19 5
28 Coleman, Sheena ROGR 53.37 2
29 Patton, Stephanie RENA 53.40 8
30 Styles, Ciara BALL 53.42 8
31 Farrell, Carly BRUN 54.10 7
32 Woodruff, Megan MANS 54.46 6
33 Sheldon, Whitney EAST 54.70 6
34 Shabazz, Sareasa DMLK 54.89 2
35 Stewart, Rakeasha SPRS 55.24 6
36 Holley, Amanda SOLD 55.43 8
37 Young, Ashlee WW 55.44 8
38 Logan, Janella MANS 56.19 2
39 Hill, Omeka SFLD 56.93 8
40 McAbee, Nikilala CODY 57.17 1
41 Jones, Nakena BELM 59.19 5
42 Washburn, Rachel SYCA 1:00.04 1
43 Reid, Chanae BELM 1:01.25 7
-- Mitchell, Emily OAKR DNF 4
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet Record: # 42.57 1998 Camee Williams, Springfield South
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chaplin, Etienne MNPK 44.79 10
2 Clarke, Shalina EVAN 45.53 8
3 Klaehn, Alissa BRUN 46.91 6
4 Kellon, Erin CHTS 46.95 5
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 47.30 1999 Columbus Brookhaven
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Evanston 47.62 5 10
2 Elyria 48.34 5 8
3 Morgan Park 48.86 5 6
4 Meadowdale 49.09 4 5
5 Winton Woods 49.81 4 4
6 Rockford 50.09 4 3
7 Cleveland Hts 50.19 5 2
8 Southfield 50.85 3 1
9 West Side 50.88 4
10 Princeton 51.40 3
11 Roger Bacon 51.93 3
12 Ballard 52.12 3
13 Oak Ridge 52.63 1
14 Belmont 53.03 2
15 Sycamore 53.28 3
16 Brunswick 53.35 1
17 Trotwood 53.50 2
18 Martin L King 53.72 5
19 Southfield Lathrup 53.80 2
19 Jefferson 53.80 2
21 Lew Wallace 53.85 3
22 Dunbar 53.89 4
23 St Ursula 53.99 1
24 Springfield South 54.26 1
25 Denby 54.28 1
-- Mansfield DNF 2
-- Walnut Hills DQ 2
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 1:39.57 1999 Chicago Morgan Park
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cleveland Hts 1:43.81 5 10
2 Elyria 1:44.25 5 8
3 Reynoldsburg 1:44.49 4 6
4 Mumford 1:44.70 5 5
5 Beaumont 1:44.85 5 4
6 Southfield Lathrup 1:46.39 4 3
7 Martin L King 1:47.36 4 2
8 Meadowdale 1:47.41 5 1
9 Rockford 1:47.87 4
10 Walnut Hills 1:48.01 5
11 Southfield 1:48.16 4
12 Flint Central 1:48.94 3
13 Mason 1:49.13 4
14 Winton Woods 1:49.64 3
15 Stivers 1:50.12 1
16 Oak Ridge 1:51.01 3
17 Mt Notre Dame 1:51.26 1
18 Trotwood 1:51.53 2
19 Dublin Scioto 1:51.72 2
20 Belmont 1:52.38 2
21 Princeton 1:54.54 4
22 Sycamore 1:55.24 2
23 Ballard 1:57.37 2
24 Brunswick 2:01.12 1
25 Mansfield 2:01.21 2
26 Turpin 2:01.97 3
27 Middletown 2:04.86 2
28 South Oldham 2:06.96 1
-- Dunbar DQ 3
-- St Ursula DQ 3
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: # 3:50.45 2002 Cleveland Heights
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cleveland Hts 3:55.91 6 10
2 Evanston 4:00.28 6 8
3 Beaumont 4:06.38 6 6
4 Mumford 4:06.43 5 5
5 Morgan Park 4:10.10 6 4
6 Brunswick 4:11.22 5 3
7 Turpin 4:12.64 4 2
8 West Side 4:14.31 5 1
9 Rogers 4:19.96 3
10 Roger Bacon 4:25.22 4
11 Trotwood 4:38.52 3
-- Walnut Hills NT 5
-- Meadowdale NT 6
-- Colonel White NT 2
-- Ballard NT 3
-- Taylor NT 4
-- Stivers NT 2
-- Sycamore NT 1
-- Renaissance NT 6
-- Carroll NT 2
-- South Oldham NT 3
-- St Ursula NT 4
-- Rockford NT 5
-- Middletown NT 5
-- Brookhaven NT 4
-- Elyria NT 5
-- Flint Central NT 2
-- Dunbar NT 3
-- Jefferson NT 2
-- Detroit Central NT 1
-- Eastmoor NT 4
-- Belmont NT 2
-- Springfield South NT 1
-- Southfield Lathrup NT 4
-- Denby NT 6
-- Chaminade Julienne NT 4
-- Southfield NT 2
-- Winton Woods NT 3
-- Oak Ridge NT 3
-- Princeton NT 3
-- Reynoldsburg NT 5
-- Martin L King NT 6
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: # 9:07.07 2000 Rockford (MI)
School Finals Points
=======================================================================
1 Beaumont 9:21.92 10
2 Rockford 9:32.67 8
3 Coffman 9:43.96 6
4 Taylor 9:48.05 5
5 Mason 9:49.78 4
6 Mt Notre Dame 9:50.35 3
7 St Ursula 9:51.88 2
8 Turpin 9:52.08 1
-- Southfield DNF
-- Meadowdale DNF
-- Colonel White DNF
-- West Side DNF
-- Morgan Park DNF
-- Renaissance DNF
-- South Oldham DNF
-- Ballard DNF
-- Mumford DNF
-- Middletown DNF
-- Rogers DNF
-- Trotwood DNF
-- Dunbar DNF
-- Princeton DNF
-- Flint Central DNF
-- Springfield South DNF
-- Belmont DNF
-- Cleveland Hts DNF
-- Brunswick DNF
-- Brookville DNF
-- Chaminade Julienne DNF
-- Oak Ridge DNF
-- Mansfield DNF
-- Martin L King DNF
Girls 4x1600 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: # 20:14.89 2001 Rockford (MI)
School Finals Points
=======================================================================
1 Turpin 20:44.22 10
2 Davidson 21:30.73 8
3 Rockford 21:35.82 6
4 Lakewood 21:58.26 5
5 St Ursula 23:06.79 4
6 Dublin Scioto 23:17.55 3
7 Sycamore 23:30.45 2
8 Beaumont 24:07.62 1
Girls 800 Sprint Medley
==========================================================================
Meet Record: # 1:43.05 1999 Columbus Brookhaven
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cleveland Hts 1:47.18 5 10
2 Walnut Hills 1:50.13 5 8
3 Beaumont 1:50.15 5 6
4 Mumford 1:50.19 5 5
5 Rockford 1:51.23 3 4
6 Morgan Park 1:51.35 4 3
7 Rogers 1:52.11 3 2
8 Meadowdale 1:52.64 1 1
9 Winton Woods 1:53.16 5
10 West Side 1:53.36 1
11 Stivers 1:54.30 4
12 Dunbar 1:55.22 4
13 Mansfield 1:56.99 3
14 Sycamore 1:57.68 1
15 Princeton 1:58.00 1
16 Turpin 1:58.07 2
17 Mason 1:58.68 4
18 Dublin Scioto 1:59.11 3
19 Mt Notre Dame 2:00.05 2
20 Southfield Lathrup 2:00.13 4
21 Martin L King 2:02.19 3
22 Belmont 2:02.71 3
23 Oak Ridge 2:03.26 3
24 Southfield 2:05.32 4
25 Denby 2:08.00 2
26 Trotwood 2:08.91 2
27 South Oldham 2:19.42 1
28 St Ursula 2:19.49 2
Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
Meet Record: # 4:05.70 1996 Detroit Cass Tech
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Renaissance 4:10.30 5 10
2 Brunswick 4:17.07 5 8
3 Beaumont 4:20.36 5 6
4 Rockford 4:24.60 4 5
5 Martin L King 4:25.58 5 4
6 Roger Bacon 4:26.88 5 3
7 Denby 4:27.51 5 2
8 St Ursula 4:28.65 4 1
9 Walnut Hills 4:28.90 4
10 Mt Notre Dame 4:29.57 3
11 Southfield 4:32.32 3
12 Cleveland Hts 4:34.90 4
13 Turpin 4:35.02 4
14 Flint Central 4:35.69 3
15 Southfield Christian 4:38.24 2
16 Springfield South 4:40.09 1
17 Morgan Park 4:41.57 3
18 Dublin Scioto 4:43.59 4
19 Rogers 4:45.13 2
20 Colonel White 4:47.63 1
21 Middletown 4:55.77 2
22 Mumford 5:05.57 4
23 Trotwood 5:12.09 2
24 Sycamore 5:16.60 1
25 Dunbar 5:16.89 3
26 Ballard 5:18.81 2
27 South Oldham 5:23.17 4
28 Belmont 5:24.02 3
Girls Distance Medley
=======================================================================
Meet Record: # 12:10.22 2000 Rockford (MI)
School Finals Points
=======================================================================
1 Turpin 12:19.53 10
2 Beaumont 12:31.42 8
3 Rockford 12:33.80 6
4 Davidson 12:48.88 5
5 Mason 13:00.54 4
1) Dooley, Jennifer 2) Bizzarri, Angela
3) Flaherty, Kelsey 4) Sistrunk, LeAuna
6 St Ursula 13:08.74 3
7 Taylor 13:10.31 2
8 Brunswick 13:34.50 1
9 Cleveland Hts 13:41.51
10 Dublin Scioto 13:58.62
11 Mumford 14:05.40
12 Southfield Christian 14:16.69
13 Mansfield 14:17.78
14 Middletown 14:47.19
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
Meet Record: # 1:01.60 2001 Cleveland Heights
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cleveland Hts 1:07.53 5 10
2 Brunswick 1:13.75 4 8
3 Rogers 1:14.15 3 6
4 Ballard 1:19.87 2 5
5 Trotwood 1:20.00 1 4
-- Meadowdale NT 4
-- Colonel White NT 1
-- West Side NT 2
-- Mumford NT 3
-- Sycamore NT 1
-- Middletown NT 5
-- Martin L King NT 5
-- Princeton NT 4
-- Belmont NT 5
-- Dunbar NT 3
-- Winton Woods NT 4
-- Turpin NT 2
-- Oak Ridge NT 2
-- Southfield NT 3
Girls High Jump
=======================================================================
Meet Record: # 5-07 1986 Gloria Peele, Columbus Eastmoor
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kremer, Amy MINS 5-06.00 10
2 Glover, Alisha WW 5-04.00 8
3 Sweeney, Megan SYCA 5-02.00 6
4 Rowland, Hannah OAKR J5-02.00 5
5 Hendricks, Rachel ROCK 5-00.00 4
6 Smith, Jamila EVAN J5-00.00 3
7 Caldwell, Danielle TROT J5-00.00 2
8 Groce, Tiffany CJ J5-00.00 1
9 Pohl, Melina PRIN J5-00.00
10 Townsend, Cassandra CHTS 4-10.00
10 Alexander, Sharonda RENA 4-10.00
10 Robinson, Monica GWS 4-10.00
10 Ryan, Shanae LATH 4-10.00
14 Toatley, Alescia SFLD 4-08.00
14 Young, Lydia MUMF 4-08.00
14 Davis, Kimleeta MUMF 4-08.00
-- Banks, Selina LATH NH
-- Johnston, Selina ROCK NH
-- Fitzpatrick, Kayla BALL NH
-- Orr, Leshea JEFF NH
-- Stallings, Charen PRIN NH
-- Toothman, Meaghan TURP NH
-- Boeing, Becky STUR NH
-- Cruse, Ashley TURP NH
-- Fuelling, Whitney MILF NH
-- Knabel, Sarah MALE NH
-- Morris, Caitlin OAKR NH
-- Jones, Nakena BELM NH
-- Jones, Anna SFCN NH
-- Merritt, Kathy BELM NH
-- Lannelongue, Ariane SYCA NH
-- Albrecht, Kim PORT NH
-- Hines, Stephanie TROT NH
-- Turner, Kristal CHTS NH
-- Stoicoiv, Mindy BRUN NH
-- Albrecht, Stephanie PORT NH
-- Arnold, Rachel CJ NH
-- West, Sarah Beaumont NH
-- Thompson, Melissa MNPK NH
-- Mitsoff, Jenny MIDD NH
-- McInstry, Keymarie SFLD NH
-- Milum, Kella CW NH
-- Lewis, Dujuan MEAD NH
-- Tinsley, Belondia CW NH
-- Burks, Lukina DMLK NH
-- Lyons, Shanlee ROGR NH
-- Logan, Janella MANS NH
-- Rollins, Christina GWS NH
-- Hamer, Tracee WW NH
-- Fenring, Alex STUR NH
-- Wade, Ameria SPRS NH
-- Ray, Robyn Beaumont NH
-- Mayweather, April MIDD NH
-- Albaitis, Kate ELYR NH
-- Jackson, Amanda SPRS NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Meet Record: # 10-10 2002 Randi Stephens, Hilliard Davidson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roslonic, Janine ROCK 11-03.00# 10
2 Garapic, Amy BRUN 10-09.00 8
3 Amell, Jena MILF 10-00.00 6
4 Winner, Brittany MINS J10-00.00 5
5 Terilli, Christina SYCA J10-00.00 4
6 Brinda, Marielle ELYR 9-00.00 3
7 Fenring, Alex STUR J9-00.00 2
8 Price, Lauren TURP 8-00.00 1
9 Fuller, Alisha MANS J8-00.00
10 Ferraro, Christie BRUN J8-00.00
11 Edwards, Katie OAKR J8-00.00
12 Kirkham, Beth TURP J8-00.00
13 Knox, Joyce CHTS 7-06.00
13 Higgins, Blair SYCA 7-06.00
15 Mitsoff, Jenny MIDD 7-00.00
-- Rogers, Dominique CHTS NH
-- Butterini, Ashley OAKR NH
-- Horrington, Nicolet SFLD NH
-- Morton, Kim ROGR NH
-- Boeing, Becky STUR NH
-- Phillips, Stepanie PORT NH
-- Bender, Charlett PORT NH
-- Pohl, Melina PRIN NH
-- Johnson, Kathleen PRIN NH
-- Hecksel, Bethany ROCK NH
-- Roundtree, Chelsea SOLD NH
Girls Long Jump
============================================================================
Meet Record: # 20-04 2002 Tianna Madison, Elyria
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Madison, Tianna ELYR 18-11.00 NWI 10
2 McCullough, Ashley CW 18-03.00 NWI 8
3 Mitchell, Emily OAKR 17-05.25 NWI 6
4 Clarke, Shalina EVAN 17-01.00 NWI 5
5 Robinson, Monica GWS 17-00.50 NWI 3.5
5 Anderson, Alexandria MNPK 17-00.50 NWI 3.5
7 Martin, Morgan WLHL 16-11.50 NWI 2
8 Achter, Kate CLAY 16-03.75 NWI 1
9 Blackley, Kirby STUR 16-03.00 NWI
10 Leavy, Lakecia MNPK 16-01.75 NWI
11 Pickens, Ruby Beaumont 16-01.00 NWI
12 Roberson, Barb Beaumont 16-00.00 NWI
13 Lotters, Tanisha CHTS 15-05.00 NWI
14 Hotchkiss, Andrea BRUN 15-04.00 NWI
15 Gregory, Megan ROCK 15-01.25 NWI
16 Farmer, Jenn TURP 15-01.00 NWI
17 Fairbanks, Fharris RGBN 14-11.00 NWI
18 Wallace, Yaizmen EAST 14-10.75 NWI
19 Deans, Danna TURP 14-10.50 NWI
20 Amos, Tiffany CHTS 14-09.50 NWI
20 Alexander, Sharonda RENA 14-09.50 NWI
22 Johnson, Joy MUMF 14-09.00 NWI
22 Riva, Teresa STUR 14-09.00 NWI
24 Warren, Dominque DMLK 14-07.50 NWI
24 Blatz, Carissa WLHL 14-07.50 NWI
26 Morton, Kim ROGR 14-06.00 NWI
27 Childs, Gina PRIN 14-03.00 NWI
28 Groce, Tiffany CJ 13-10.25 NWI
29 Davis, Kimleeta MUMF 13-10.00 NWI
30 Aills, Nikki BKVL 13-09.00 NWI
31 Allen, Serma CJ 13-07.00 NWI
31 Walker, Ashley PRIN 13-07.00 NWI
-- Love, Latasha CW ND NWI
-- Johnson, Loreen SOLD DNF NWI
-- Coleman, Brya PORT DNF NWI
-- Tunstall, Shane'e JEFF DNF NWI
-- Carter, Michelle PORT DNF NWI
-- Wright, Bonnie SFCN DNF NWI
-- Freyer, Stephanie BALL DNF NWI
-- Everette, Jakeria BALL DNF NWI
-- Dower, Samara BRUN DNF NWI
-- Hill, Demeca EVAN DNF NWI
-- Jones, Nakena BELM DNF NWI
-- King, Alexandra SYCA DNF NWI
-- Sweeney, Megan SYCA DNF NWI
-- Stewart, Loveyah BELM DNF NWI
-- Scott, Teresa EAST DNF NWI
-- McGhee, Natali TROT DNF NWI
-- Ponder, LaShawnda TROT DNF NWI
-- Lewis, Brittani SPRS DNF NWI
-- Morrell, Channon SFLD DNF NWI
-- Cochran, Ronie DUNB DNF NWI
-- Coffey, Natasha DENB DNF NWI
-- Mack, Brittany MIDD DNF NWI
-- Crowder, Rachel STIV DNF NWI
-- Echols, Kalia STIV DNF NWI
-- Lyons, Shanlee ROGR DNF NWI
-- Lewis, Dujuan MEAD DNF NWI
-- Benson, Jessica MEAD DNF NWI
-- Cote, Sara MANS DNF NWI
-- Exum, Emelia GWS DNF NWI
-- Brown, Dai WW DNF NWI
-- James, Tumeka JEFF DNF NWI
-- Vargo, Ryann ELYR DNF NWI
-- Mayweather, April MIDD DNF NWI
-- Turner, Candace DENB DNF NWI
-- Glover, Alisha WW DNF NWI
-- Short, Tyisha SPRS DNF NWI
Girls Triple Jump
============================================================================
Meet Record: # 38-02.50 1998 Sheriese Lucas, Eastdale (CAN)
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Ray, Robyn Beaumont 35-10.00 NWI 10
2 Mondy, Denasha BALL 35-05.00 NWI 8
3 Chaplin, Etienne MNPK 34-06.50 NWI 6
4 Johnson, Calicia SFLD 33-07.00 NWI 5
5 Johnson, Joy MUMF 32-08.75 NWI 4
6 Mitchell, Emily OAKR 32-05.50 NWI 3
7 Weaver, Annice OAKR 32-01.00 NWI 2
8 Owens, Robyn MNPK 31-07.75 NWI 1
9 Hill, Omeka SFLD 30-08.00 NWI
10 Hotchkiss, Andrea BRUN 30-02.00 NWI
11 Walker, Ashley PRIN 29-08.75 NWI
12 Morton, Kim ROGR 29-05.50 NWI
13 Childs, Gina PRIN 28-11.00 NWI
14 Blatz, Carissa WLHL 28-07.00 NWI
15 Tucker, Franceska CHTS 27-01.00 NWI
-- Cote, Sara MANS FOUL NWI
Girls Shot Put
=======================================================================
Meet Record: # 42-05.50 1998 Kelli Plummer, Huber Hts Wayne
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wise, Salathiel TROT 39-02.00 10
2 Jones, Michelle MTND 35-08.00 8
3 Fox, Emily ROCK 34-10.00 6
4 Cheatham, Tatiana MANS 34-08.00 5
5 Scott, Tiffany RENA 33-08.00 4
6 Page, Leigh MANS 32-07.00 3
7 Cooper, Saseyta BELM 32-05.00 2
8 Meyer, Katie STUR 32-02.00 1
9 Allen, Danielle CHTS 32-01.00
9 Limke, Sarah STUR 32-01.00
11 Nelson, Charlene RENA 31-07.00
12 Griswold, Olivia ROGR 31-03.00
13 O'Bradovic, Leah MDCN 31-02.00
14 Griswold, Octavia ROGR 30-10.00
15 Campbell, April COFF 30-07.00
16 Kendricks, Brittany TROT 29-05.00
17 Barnes, Angela WW 29-04.00
17 Bennett, Jessica BRUN 29-04.00
19 Cheairs, Ashley GWS 29-02.00
20 Smith, Ashley MEAD 29-01.00
21 Skudon, Brittany BRUN 28-08.00
22 Suarez, Danielle MTND 28-07.00
23 Griffith, Latorria WLHL 28-06.00
24 Brown, Dai WW 28-04.00
25 Mosley, Nicole GWS 27-11.00
26 Johnson, Latoya MIDD 27-08.00
27 Compton, Yamiah MEAD 27-07.00
28 McFadden, Jane TURP 27-04.00
29 Mattern, Kristen SOLD 27-02.00
30 Burk, Adrian MIDD 27-00.00
31 Love, Sporsha MNPK 26-08.00
32 Allen, Jeanna DUNB 26-04.00
33 Strauss, Jessica TURP 25-04.00
34 Mehl, Kari RGBN 25-02.00
34 Johnson, Zuri STIV 25-02.00
34 Mijatovic, Trena Beaumont 25-02.00
37 McGill, Jamie SYCA 25-00.00
38 Morehead, Tyra SFLD 24-09.00
38 Shabazz, Sareasa DMLK 24-09.00
40 Bowers, Fianna SFLD 23-07.00
41 Benson, Shauinte STIV 23-04.00
42 Gordon, Stephanie WLHL 23-01.00
43 Lanier, Yvette DENB 22-09.00
44 Stewart, Loveyah BELM 22-02.00
45 Thomas, Shannon JEFF 21-03.00
46 Corbett, Nora MDCN 20-04.00
Girls Discus Throw
=======================================================================
Meet Record: # 142-05 1996 Mikaba Batten, Detroit Renaissance
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Griswold, Olivia ROGR 117-01 10
2 Fox, Emily ROCK 113-00 8
3 Marrinan, Elaine CJ 111-10 6
4 Handley, Anna OAKR 111-09 5
5 Wise, Salathiel TROT 108-02 4
6 Peck, Sheena MIDD 106-10 3
7 Turner, Shalicia SPRS 104-06 2
8 Griswold, Octavia ROGR 102-04 1
9 Johnson, Latoya MIDD 101-09
10 Cooper, Saseyta BELM 96-03
11 Nelson, Charlene RENA 92-06
12 Skudon, Brittany BRUN 90-09
13 McFadden, Jane TURP 90-02
14 Mosley, Nicole GWS 90-01
15 Scott, Tiffany RENA 89-11
16 O'Bradovic, Leah MDCN 89-09
17 Prewitt, Dana CHTS 89-08
18 Bennett, Jessica BRUN 89-02
19 Hines, Shelley TROT 87-11
20 Birdsong, Jasmine STIV 86-00
21 Meyer, Katie STUR 85-08
22 Jones, Danielle STUR 83-08
23 Allen, Danielle CHTS 82-04
24 Barnes, Angela WW 80-08
25 Mehl, Kari RGBN 79-00
26 Weber, Amy TURP 78-04
27 Gates, Ashley GWS 75-11
28 Mattern, Kristen SOLD 74-05
29 Jackson, Lissa JEFF 74-02
30 Blythe, Nicole STIV 72-07
31 Compton, Yamiah MEAD 70-07
32 Oliver, Aloneta SFLD 67-07
33 Clay, Sharae MEAD 65-07
34 Chapman, Jennifer BALL 65-00
35 Corbett, Nora MDCN 64-07
36 Allen, Jeanna DUNB 63-01
37 Staley, Megan CJ 63-00
38 Owens, Danielle SFLD 59-07
39 Wilson, Dominque LEWW 57-06
40 Luetzow, Ericka BALL 54-06.75
41 Cheatham, Tatiana MANS 53-07
42 Stewart, Loveyah BELM 47-01
-- McAninch, Jacqueline SYCA ND
-- Gordy, Christine CASS ND
-- Duncan, Danielle PRIN ND
-- Vanic, Catherine SOLD ND
-- Witte, Jennifer SYCA ND
-- Mask, Abby OAKR ND
-- Griffith, Latorria WLHL ND
-- Smith, Mia MNPK ND
-- Hinton, Jennifer BKHN ND
-- Gordon, Stephanie WLHL ND
-- Davis, Takisha FCEN ND
-- Thomas, Shannon JEFF ND
-- Lattimore, Danny DUNB ND
-- Scott, Erica SPRS ND
-- Lett, Darnise MUMF ND
-- Taylor, Crystal MUMF ND
-- Page, Leigh MANS ND
-- Davis, Alexis WW ND
-- Redd, Shavonne DENB ND
-- Albert, Charrell BKHN ND
-- Lanier, Yvette DENB ND
Preview
Number of teams: 70 boys teams 64 girls teams over 2,000 athletes
Ohio, Michigan, Indiana, Illinios, Kentucky, Tennessee
Top Boys Teams
Cleveland Glenville
Detroit Mumford
Huber Hts (OH) Wayne
Dayton Dunbar
Pickerington
Cincinnati LaSalle
Highland Milford
Top Girls Teams
Cleveland Heights
Cleve Hts Beaumont
Chicago Morgan Park
Evanston (IL)
Rockford (MI)
Detroit Renaissance
The top boys athletes:
Theadore Ginn, Jr Cleveland Glenville
Mark Jelks Gary West Side
Jason Craig Huber Hts Wayne
Zach Logan Trotwood-Madison
Jimmie Jones Detroit Mumford
Jeff See Middletown (OH)
Cris Catton Grand Blanc (MI)
Aaron Arlinghaus North Olmsted
Adam Kellenmeyer Pickerington
Andy Fryman Mason County (KY)
Top girls athletes:
Tianna Madison Elyria
Alexandria Anderson Morgan Park
Traciann Henry Evanston
Maggie Infeld Beaumont
Nikki Bohnsack Rockford
Alissa McKaig Ft Wayne Concordia
Shalina Clarke Evanston
Denasha Mondy Louisville Ballard
Jessica Jones Detroit Renaissance
Courtney Johnson Columbus Brookhaven
DyeStat US
|