HOME US News States
US news 2003 outdoor

Bulldog Classic
Apr 19 at Louisville KY

 


Girls 4x800 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 EURE Eureka (MO) 10:15.13
2 GREE Greenwood (KY) 10:18.52
3 DUPO Dupont Manual (KY) 10:27.97
4 SCOT Scott High (KY) 10:28.59
5 PADU Paducah Tilghman (KY) 11:09.70

Boys 4x800 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 STRV Strongsville (OH) 8:01.50 New Record
2 WHS Wayne (OH) 8:13.68
3 CENT Centerville (OH) 8:20.09
4 KCD KY Country Day (KY) 8:36.89
5 WILL Williamson (AL) 8:47.73

Girls 100 Meter High Hurdles

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Ashley Davis Suncoast (FL) 14.33 New Record
2 Chrustin Gutierrez Southeast (IL) 14.86
3 Alondra Cooper Suncoast (FL) 15.87
4 Jo Ellyn Graham 11 Christian Acad.-Lvlle(KY) 16.19
5 Nicole Peterson Iroquois (KY) 16.20
6 Michelle Nixon South Oldham (KY) 17.00
7 Beth Gibbs* KY Country Day (KY) 17.10
8 Laura Colbert Greenwood (KY) 18.11
9 Ehi Akojie Paducah Tilghman (KY) 18.19

Boys 110 Meter High Hurdles

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Ricky Pickney Suncoast (FL) 14.30
2 Chad Jordan* Cabell Midland (WV) 15.48
3 Robbie Mickens* Wayne (OH) 15.54
4 Terrance Lester Lvill Male (KY) 16.27
5 Chacoby Anderson Southeast (IL) 17.91

Girls 100 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Traci Ann Henry* Evanston Township (IL) 12.39
2 Kyra Sullivan Gateway (MO) 12.40
3 Ashley Davis Suncoast (FL) 12.56
4 Lesa Boyd Lafayette (KY) 12.97
5 Dominique Dawson Southeast (IL) 13.04
6 Ashley Nicks Gateway (MO) 13.05
6 Danielle Burrage Paducah Tilghman (KY) 13.05
- LaQuisha Wharton Iroquois (KY) FS

Boys 100 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Jason Craig Wayne (OH) 11.04
2 Arthur Davis Williamson (AL) 11.13
3 Demario Bishop Toledo Rogers (OH) 11.15
4 Willie Logan Southeast (IL) 11.17
5 Jarrell Johnson 11 Gateway (MO) 11.52
6 Barrett Sanders Benjamin (FL) 11.60
7 Thomas Williams Williamson (AL) 11.69
8 Charles Hardin 11 Gateway (MO) 11.72
9 Kevin Williams Suncoast (FL) 11.84
10 Jason Robinson Strongsville (OH) 11.93
11 Tashawn McBroom Trinity (KY) 12.16

Girls 4x200 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 EVAN Evanston Township (IL) 1:38.10 New Record
2 GIT Gateway (MO) 1:43.71
3 WHS Wayne (OH) 1:47.28
4 ASSU Lvlle Assumption (KY) 1:47.82
5 LAFA Lafayette (KY) 1:50.20
6 FTX Fort Knox (KY) 1:50.46
7 SOUT Southeast (IL) 1:55.09

Boys 4x200 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 SUNC Suncoast (FL) 1:29.27
2 SOUT Southeast (IL) 1:30.01
3 MARI Marion Franklin (OH) 1:30.61
4 WILL Williamson (AL) 1:30.83
5 GIT Gateway (MO) 1:31.49
6 MALE Lvill Male (KY) 1:31.71
7 WHS Wayne (OH) 1:37.05

Girls 1,600 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Maddie Schueler 11 Lville Sacred Heart (KY) 5:06.04 New Record
2 Carman Mims Mercy Academy (KY) 5:10.98
3 Kasey Kimball Eureka (MO) 5:16.12
4 Nicole Jaggers Edmonson Co. (KY) 5:16.86
5 Holly Geers South Oldham (KY) 5:17.77
6 Renee Smith* Scott High (KY) 5:40.17
7 Lauren Cook Scott High (KY) 5:45.64

Boys 1,600 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Andrej Puskar South Oldham (KY) 4:25.31
2 Jonathan Thomas Western Hills (KY) 4:26.05
3 Zach Hiltner Wadsworth (OH) 4:33.30
4 Zack Tuttle Butler (KY) 4:35.98
5 Kellen Alexander Strongsville (OH) 4:42.36
6 Danny Stultz Southeast (IL) 4:47.00
7 Alex Brey* KY Country Day (KY) 4:50.76
8 Jacob Bradosky Centerville (OH) 4:50.99
9 Collin Clark Centerville (OH) 4:52.30
10 Kyle Faerber Strongsville (OH) 5:01.99

Girls 4x100 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 EVAN Evanston Township (IL) 47.37 New Record
2 GIT Gateway (MO) 49.81
3 WHS Wayne (OH) 50.69
4 SOUT Southeast (IL) 51.49
5 FTX Fort Knox (KY) 51.66
6 PADU Paducah Tilghman (KY) 51.92
7 LAFA Lafayette (KY) 52.14
8 IRO Iroquois (KY) 54.40

Boys 4x100 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 WHS Wayne (OH) 42.89
2 SOUT Southeast (IL) 43.22
3 STRV Strongsville (OH) 43.27
4 GIT Gateway (MO) 43.85
5 MARI Marion Franklin (OH) 43.88
6 NHHS North Hardin (KY) 44.00
7 ROGE Toledo Rogers (OH) 44.25
8 WILL Williamson (AL) 44.53
9 MALE Lvill Male (KY) 45.47

Girls 400 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Jackie Gordon Frankfort (KY) 57.41 New Record
2 DeAngela McDougald 9 Jeffersontown (KY) 59.07
3 Tiffiny Street Southeast (IL) 1:02.10
4 Heather Hammond* Rockcastle Co. (KY) 1:02.56
5 Nina Baxter Southeast (IL) 1:05.98

Boys 400 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Arthur Davis Williamson (AL) 46.46 New Record
2 Ricardo Chamber W.T. Dwyer (FL) 46.77
3 Demario Bishop Toledo Rogers (OH) 49.28
4 Jon Ross Wadsworth (OH) 50.10
5 Aerisum Macon Southeast (IL) 50.61
6 Scott Chillinsky Centerville (OH) 50.81

Girls 300 Meter Intermediate Hurdles

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Leah Kincaid Southeast (IL) 44.41 New Record
2 Chrustin Gutierrez Southeast (IL) 44.79
3 Angel Jennings Lvlle Assumption (KY) 45.59
4 Jamila Smith* Evanston Township (IL) 47.47
5 Ehi Akojie Paducah Tilghman (KY) 48.92
6 Nicole Peterson Iroquois (KY) 49.08
7 Jo Ellyn Graham 11 Christian Acad.-Lvlle(KY) 49.69
8 Heather Hammond* Rockcastle Co. (KY) 54.05

Boys 300 Meter Intermediate Low Hurdles

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Brian Buernan Strongsville (OH) 41.63
2 Isaac Croudep* Lvill Male (KY) 42.30
3 Chacoby Anderson Southeast (IL) 42.52
4 Ryan Fraction* Gateway (MO) 42.61
5 Frank Pasco Centerville (OH) 42.83
6 Gerald Brooks* Gateway (MO) 42.93
7 Mike Goodson Williamson (AL) 43.68
8 Desmond Grant Marion Franklin (OH) 46.97

Girls 800 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Alondra Cooper Suncoast (FL) 2:17.48
2 Juanita Coleman Gateway (MO) 2:17.91
3 Leah Ryan 9 Lville Sacred Heart (KY) 2:20.11
4 Holly Geers South Oldham (KY) 2:21.34
5 Stephanie Mills Greenwood (KY) 2:32.97
6 Jackie Gordon Frankfort (KY) 2:33.05
7 Claire Kaultonbach Paducah Tilghman (KY) 2:34.59

Boys 800 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Bobby Curtis Lvlle St. Xavier (KY) 1:52.89 New Record
2 Chris Kollar Strongsville (OH) 1:57.17
3 Patrick Starkey Wadsworth (OH) 1:57.40
4 Nick Smith Wayne (OH) 1:58.92
5 Ian Sisson Greenwood (KY) 1:59.22
6 Chris Hall Meade County (KY) 2:01.61
7 Gary Hughes Toledo Rogers (OH) 2:03.56
8 Demetrius Davis* Williamson (AL) 2:04.05
9 Terry Nicholas Centerville (OH) 2:04.46
10 Matt Endy KY Country Day (KY) 2:04.63
11 John Devito Centerville (OH) 2:05.59
12 Bobby Stumbo Marion Franklin (OH) 2:06.24
13 Demarcus Jackson Williamson (AL) 2:06.31
14 Marcus Hale Southeast (IL) 2:09.30
15 Roy Fraction* Gateway (MO) 2:10.95

Girls 200 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Kyra Sullivan Gateway (MO) 25.38 New Record
2 Shalina Clark Evanston Township (IL) 25.53
3 DeAngela McDougald 9 Jeffersontown (KY) 25.91
4 Ashley Davis Suncoast (FL) 26.22
5 Lesa Boyd Lafayette (KY) 26.71
6 Lucy Clark Lafayette (KY) 26.74
7 Kathy Coleman Gateway (MO) 28.01

Boys 200 Meter Dash

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME
1 Jason Craig Wayne (OH) 21.54 New Record
2 Arthur Davis Williamson (AL) 21.68
3 Tremain Taylor Southeast (IL) 22.41
4 Jarvaun Lindsay Lvill Male (KY) 22.45
5 Ricardo Chamber W.T. Dwyer (FL) 22.60
6 Thomas Williams Williamson (AL) 23.07
7 Jarrell Johnson Gateway (MO) 23.15
8 Kevin Williams Suncoast (FL) 23.25
9 Joseph McPherson* Gateway (MO) 23.92
- Tashawn McBroom Trinity (KY) DQ

Girls 3,200 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Melissa Massey* Dupont Manual (KY) 11:12.20 New Record
2 Natalie Leeper Greenwood (KY) 11:53.11
3 Eileen Schilling Lville Sacred Heart (KY) 12:00.83
4 Christina Hamm 10 Dupont Manual (KY) 12:20.03
5 Kortni Dukes* Scott High (KY) 12:47.87
6 Lauren Cook Scott High (KY) 12:52.59
7 Keela Osborne Greenwood (KY) 13:32.51

Boys 3,200 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME
1 Jacob Buckman Butler (KY) 9:32.45
2 Zach Wilder Woodford County (KY) 9:39.08
3 Michael Eaton Greenwood (KY) 9:43.91
4 Kal Clark South Oldham (KY) 9:47.26
5 Tim Presto Wadsworth (OH) 9:49.06
6 Eric Contreras Centerville (OH) 9:49.11
7 Caleb Lafond 10 Seneca (KY) 10:08.05
8 Eric Cooper Cabell Midland (WV) 10:09.36
9 Dave Niemira Strongsville (OH) 10:23.60
10 Mike Connolly Strongsville (OH) 10:32.66

Girls 4x400 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 EVAN Evanston Township (IL) 3:54.39 New Record
2 SOUT Southeast (IL) 4:04.41
3 WHS Wayne (OH) 4:06.18
4 ASSU Lvlle Assumption (KY) 4:13.77
5 LAFA Lafayette (KY) 4:23.49
6 GREE Greenwood (KY) 4:25.80

Boys 4x400 Meter Relay

PLACE RELAY SCHOOL TIME
1 WILL Williamson (AL) 3:22.76
2 ROGE Toledo Rogers (OH) 3:23.90
3 WHS Wayne (OH) 3:24.14
4 CENT Centerville (OH) 3:24.91
5 MARI Marion Franklin (OH) 3:25.06
6 STRV Strongsville (OH) 3:25.72
7 MALE Lvill Male (KY) 3:26.71
8 SOUT Southeast (IL) 3:36.88

Girls High Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Chrustin Gutierrez Southeast (IL) 5'04.00"
2 Heather Hammond* Rockcastle Co. (KY) 5'02.00"
3 Aseer Itiavkase Paducah Tilghman (K 5'02.00"
4 Deborah Stoner South Oldham (KY) 5'00.00"
- Sarah Knabel* Lvill Male (KY) NH

Boys High Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Brian Gifford* Warren East (KY) 6'06.00" New Record
2 Brandon Murphy Strongsville (OH) 6'02.00"
3 Nate Jacks Southeast (IL) 6'00.00"
4 Thomas Moore Toledo Rogers (OH) 6'00.00"

Girls Pole Vault

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Chelsea Roundtree South Oldham (KY) 9'06.00"
2 Kati Ryan Lville Sacred Heart 8'06.00"
3 Erin Mitchell Eureka (MO) 8'00.00"
4 Stephanie Traud* Lville Sacred Heart 7'06.00"

Boys Pole Vault

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Chip Heuser Lvlle St. Xavier (K 16'06.00" New Record
2 Brendan McKenzie Trinity (KY) 13'06.00"
2 Caleb Dodson* Scott High (KY) 13'06.00"
4 Tyler Main Centerville (OH) 12'06.00"
5 Sean Hopper Trinity (KY) 12'00.00"

Girls Long Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Leah Kincaid Southeast (IL) 18'03.50" New Record
2 Alondra Cooper Suncoast (FL) 18'01.25"
3 Ashley Davis Suncoast (FL) 18'00.25"
4 Kathy Coleman Gateway (MO) 17'00.50"
5 Dominique Dawson Southeast (IL) 17'00.00"
6 Shalina Clark Evanston Township ( 16'05.00"
7 Michelle Esterle* Lvlle Assumption (K 16'03.00"
8 Heather Hammond* Rockcastle Co. (KY) 16'01.50"
9 Michelle Nixon South Oldham (KY) 15'04.50"
- Demeca Hill* Evanston Township ( FOUL )

Boys Long Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Kiwan Lawson Marion Franklin (OH 22'02.00"
2 Barrett Sanders Benjamin (FL) 21'05.75"
3 Tremain Taylor Southeast (IL) 21'03.00"
4 Cochise Pettaway Williamson (AL) 20'10.50"
5 Terrell Majors Williamson (AL) 20'03.00"
6 Thomas Moore Toledo Rogers (OH) 20'00.50"
7 Ryan Speakes Centerville (OH) 19'10.50"
8 Kevin Williams Suncoast (FL) 19'09.00"
9 Ricky Pickney Suncoast (FL) 19'07.00"
10 Elijah Baker* Lvill Male (KY) 19'00.00"
11 Chris Gomez Greenwood (KY) 18'05.50"

Girls Triple Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Aseer Itiavkase Paducah Tilghman (K 35'06.00"
2 Jamila Smith* Evanston Township ( 35'03.00"
3 Michelle Nixon South Oldham (KY) 34'02.75"
4 Nina Baxter Southeast (IL) 33'09.25"

Boys Triple Jump

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Terrell Majors Williamson (AL) 44'01.50"
2 Barrett Sanders Benjamin (FL) 43'06.00"
3 Cochise Pettaway Williamson (AL) 41'06.50"
4 Ricky Pickney Suncoast (FL) 41'01.00"
5 Mike Hughes Lvill Male (KY) 40'07.50"
6 Alphonso Jones 12 Gateway (MO) 40'07.50"
7 Chris Gomez Greenwood (KY) 40'07.00"

Girls Shot Put

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Pam Bell Paducah Tilghman (K 40'00.00"
2 Tomisha Banks Southeast (IL) 35'11.00"
3 Alex Oder Frankfort (KY) 28'05.50"

Boys Shot Put

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Andy Fryman Mason County (KY) 62'01.50" New Record
2 Dan Pribula Strongsville (OH) 55'10.50"
3 Greg Brown Centerville (OH) 52'10.50"
4 Zak Morrison Cabell Midland (WV) 51'02.75"
5 Edwin Walker Toledo Rogers (OH) 47'10.75"
6 Marcus Freeman Wayne (OH) 46'01.25"
7 Barry Green Gateway (MO) 45'04.00"
8 Glenn Neblett Trinity (KY) 42'05.00"

Girls Discus Throw

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Pam Bell Paducah Tilghman (K 124'00.00"
2 Linda Fields Southeast (IL) 106'02.00"
3 Alex Oder Frankfort (KY) 104'04.00"

Boys Discus Throw

PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK
1 Andy Fryman Mason County (KY) 162'00.00"
2 Ross Cohen KY Country Day (KY) 160'07.00"
3 Zak Morrison Cabell Midland (WV) 156'09.00"
4 Rick Jobe Marion Franklin (OH 145'10.00"
5 Ronald Robinson Centerville (OH) 143'03.00"
6 Marcus Freeman Wayne (OH) 140'01.00"
7 Dan Henderson Marion Franklin (OH 131'10.00"
8 Vincent Weaver Lvill Male (KY) 129'09.00"
9 Greg Brown Centerville (OH) 129'01.00"
10 Barry Green Gateway (MO) 127'00.00"
11 Paul Sanders Lvill Male (KY) 120'03.00"
12 Glenn Neblett Trinity (KY) 120'01.00"
13 Edwin Walker Toledo Rogers (OH) 112'03.00"

 

DyeStat US

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004