US news
2003 indoor

Armory Holiday Classic

December 27, 2002 at the New York Armory

Results


Team Scores Girls

1.Largo- 28

2.Shenedehowe- 25

3.Clinton Township- 15

3. Jackson- 15

5. Highland- 13 1/3

6. Woodrow Wilson- 12

Boys and Girls- 12

Bellport- 12

Team Scores Boys

1. Cardinal O’Hara- 24

2. Shenedehowe- 21

3. Winslow Township- 20

4. Essex Catholic- 18

5. North Port- 16

6. Thomas Jefferson- 15

Girls 4x800
1.Shenendehowa- 10:31.76-
Jenn Rybak, Laura Hickey, Jakie Gniewek, Megan Doweny
2. Ridley- 11:00.12
3. Molloy- 11:01.12
4. North Port- 11:01.54
5.Senendehowa B- 11:08.93
6. Pope John- 11:08.92

Freshman Boys 4x800
1.Cardinal O’Hara- 8:51.98. * New Meet Record
Greg Thomas, Matt Willard, Ryan Nrwland, Matt Berrodin
2. Christian Brothers Acd- 8:53.66
3. Tom River north- 9:13.03
4. Warwick- 9:28.4
5. Farrell: 9:33.07
6. Shenendehowa- 9:35.58


Sophomore Boys 4x800
1.Christian Brothers Academy- 8:56.89
Brian Keating. Conner Camplanlla, Peter Visceglia, John Zoltowski
2. Farrell-8:57.46
3. Old Bridge- 9:02.13
4. Warwick- 9:02.15
5. Metuchen- 9:10.98
6. St. Peters- 9:15.43

Sophomore Girls 4x800
1.Shenendehowa- 10:06-
Jamie Schulte, Libby Babcock, Brittaney Rosemarin, Sarah Rogers
2. West Windsor Plains - 10:27.96
3. Easton- 10:43.38
4. Boys and Girls- 10:53.61
5. Northport- 10:57.73
6. Dewitt Clinton- 10: 57.98

Girls Shuttle Hurdle Relay
1. Jackson Twp- 35.9-
Nichole Montegary, Katie Chin, Bryanna Johnson, Jessica Fortune
2. Newburgh- 37.1
3. Toms River North- 37.2
4. Sayville- 38.2
5. North Rockland- 38.7
6. Winslow TWP- 39.0


Boys Shuttle Hurdles
1.Jackson H.S- 31.4
Videen, Brandan Howard, Oray Carew, Eric Duframe
2. Winslow Twp- 31.4
3. Arch Bishop Curley- 31.8
4. Old Bridge and Toms River North 32.2
6. Timber Creek- 32.9

Girls Long jump
1. Largo- 32’3 ¼-
Angelique Henderson, Michaylin Golcaday
2. Westbury- 31’7 ½
3. South Shore- 31’6 1/3
4. Pope John 23- 30’7 ¼
5. Shenedehowa – 30’ 4 ¾
6. Jackson Memorial- 29’9 ¼

Boys Long Jump
1.North Port- 40’10 ¾ -
Jerry Ross, Elvis Ramos
2.Jackson- 40’7
3.Bethleham- 40’2
4.Winslow-39’10 ½
5.Bishop Francis- 38’7 ½
6.North Babylon- 37’10

Frosh Girls 4x200
1. Largo- 1:52.42- *New Meet Record
Ehinomen Olumese, Kamilah Bussett, Cailyal Cage,Tashae Croxton
2. Dewitt Clinton- 1:53.10
3. Woodrow Wilson- 1:55.77
4. Garden City- 1:55.99
5. Molloy- 1:59.21
6. Garden City- 2:00.62

Frosh boys 4x200
1. Essex Catholic- 1:42.23
2. Holy Cross- 1:45.23
3. Jefferson- 1:45.36
4. Half Hollows Hills- 1:47.61
5. Christian Brothers Academy.- 1:47.89
6. Manhasset- 1:48.03

Girls Shot Put
1. Jackson 66’2 ½”-V. Michel, A. Strokes
2. Clinton 61’11 ½”
3. North Rockland 60’11”
4. Westbury 60’5 ½”
5. Holmdel 59’0
6. Bethlehem 57’7”

Girls Triple Jump
1. Newburgh- 69’8 ¾- *New meet record
Cassiopia Williams, Nia Cooper
2. Central Islip- 66’5
3. Highland- 63’5 3/4'
4. Shenedahowa A 63’4
5. South Shore- 61’0 ¾
6. Bay Port- 60’10

Girls 4x200 Finals
1. Largo- 1.42.8-
2. Eastern- 1.45.94
3. Hempstead- 1:46.3
4. Jackson Memorial- 1:48.11
5. Shenendehowa- -1:48.47
6. Newburgh- 1:51.61

Boys 4x200 Finals
1. Jefferson- 1:30.37*new meet record
Anthony Powell, Ryan Hurst, Delion Buernolk, Dixley Simms
2. Newburgh – 1:31.43
3. Westbury- 1:31.93
4. Prospect Heights- 1:32.38
5. Amityville- 1:32.52
6. Largo- 1:33.34


Boys High Jump
1. Manchester and Pinelands- 12’2,
3. Eastern-11’10
4. Winslow- 11’8
5. Essex- 11’4
6. Jefferson- 11’2
6. Warwick- 11’2
6. Jackson-11’2

Girls high Jump
1. Thomas River South, Highland and Irving- 10’2* New meet record
4. South Brunswick, Frank Cary and Amityville- 9’10

Boys Pole Vault
1. Shenenedehowa- 27’0-Simth, O’Conner
2. Shenenedehowa- 26’0
3. Toms River- 25’6
4. Archbishop Curley- 25’0
5. Hunterdon Central- 24’6
5. Matawan- 24’6

Girls DMR Championship
1. Bellport- 12:32.66
2. Hopewell Junction- 12:39.71
3. Northport- 12:59.68
4. Hunterdon Central- 13:06.24
5. Archbishop Prendergast- 13:15.84
6. Curtis- 13:42.14

Girls DMR
1. Bayport- 12:51.06-
Katie Anderson, Hayley Cosack, Danielle Amero, Lancy White
2. Shenendehowa.- 12:53.09
3. Bethlehem- 13:00.07
4. Ward Melville- 13:11.77
5. Harrison- 13.13.3
6. Connetiqut- 13:15.41


Frosh Girls 4x400
1. Largo- 4:20.36-* New meet record
Jashae Croxton, Kailyn Cage, Kamilah Bassett, Ehinomen Olumese
2. Boys and Girls- 4:22.50
3. Clinton- 4:23.66
4. Bellport- 4:30.92
5. Woodrow Wilson- 4:32.64
6. Shenendehowa- 4:48.56

Boys Championship DMR
1.North Port- 10:20.19* New Meet Record
2.Hunterdon- 10:29.14
3.Warwick- 10:30.24
4.Eastern- 10:36.00
5.Arlington 10:39.4
6.Cardinal O’Hara- 10:40.43

Boys DMR
1. Toms River- 10:43.52
2. Chamimade- 10:51.24
3. Old Bridge- 10:57.95
4. Shenendehowa- 11:00.08
5. Northport- 11:02.2
6. Shenendehowa- 11:03.59

Soph Girls 4x200
1. Bergtrum- 1:51.08-
Jessica Clarke, Ashley Pringle, Moricia Sylvester, Mrlissa Suthernland
2. Woodrow Wilson- 1:53.90
3. South Shore- 1:54.99
4. Massapequa- 1:57.70
5. Jackson Memorial- 1:57.90
6. Newburg- 1:58.10

Soph Boys 4x200
1. Trenton Central- 1:39.30
2. Largo- 1:40.30
3. Newburg- 1:40.47
4. Shenendehowa- 1:41.63
5. South Brunswick- 1:42.11
6. Grady- 1:43.03


Boys 4x800
1. Cardinal O’Hara- 8:10
2. Loughlin- 8:16.31
3. Shenendehowa- 8:17.16
4. Commack- 8:18.
5. St. Johns Prep- 8.19.31
6.St. Joes By the Sea- 8:20.15

Boys Shot Put
1.O’Hara- 93’3 ½,
A. Lynch, B. McDade
2.Shenendehowa A- 91’8 ½
3.Shenendehowa B- 87’1 ½
4. Toms River North- 86’11 ½
5. Essex- 85’1
6. Thomas Jefferson- 84’9

Girls SMR
1.Connetquot- 4:17.50-
Colleen Gribbin, Laurez Brickford, Amanda Cenerelli, Jenna Ellnic
2. Predergast- 4:19.01
3. Wilber Cross- 4:28.84
4. Bellport- 4:31.13
5. Bridgeport- 4:31.28
6. Eastern-4:32.47

Boys SMR
1.Winslow- 3:38.64

Dante Freeman, Shann Green, Reuben Mc Coy, Duran Freeman

2. North Port-3:40.03

3. Curtis- 3:41.59

4. Wilber Cross- 3:42.3

5. Old Bridge- 3:42.61

6. Eastern- 3:43.97

Girls 4x400

1.Melville- 4:09.01

Courtney Collins, Sam Paul, Ashley Huffman, Megan Collin

2.Clinton- 4:09.37

3.Bay Port- 4:10.04

4.Largo- 4:10.27

5.St. Joes Sea- 4:10.29

6.Winslow- 4:10.59

Boys Triple Jump
Amityville- 83’11
Joseph Douglas, Danny Desrabins

2. WestBury- 82’9

3. Central Islip- 82’7 ½

St. Anthonys- 79’4
Comscwgu- 78’7
Curtis- 77’11 ¼

Boys 4 X 400

1. Thomas Jefferson 3:24.80

2. Winslow township 3:24.92

3. Westbury 3:31.63

4. Clinton 3:32.16

5. Shenedehowa 3:36.05

 

Armory Holiday Classic

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003