US news
2003 indoor

5th Nike Indoor Championships

March 15-16, 2003 at Prince George's Sportsplex, Landover MD


Complete Results - Girls

results by CFPI Timing | DyeStat Elite marks highlighted in blue

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 3/21/2003 07:27 AM
            Nike Indoor Championships 2003 - 3/15/2003 to 3/16/2003            
                   Prince Georges Sports & Learning Complex                    
                              Landover, Maryland                               
                                    Results                                    
 
Girls 60 Meter Dash
===================================================================
18 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 11 Best Times
    National: N  7.22  2/22/1997   Alisha Latimer, Palmer, Co Springs, CO      
        Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
    Freshman: F  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX            
   Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
      Junior: J  7.34  1997        Keyon Soley, Uniondale,NY                   
      Senior: S  7.22  1997        Alisha Latimer, Palmer, CO Springs, CO      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Marshevet Hooker          03 San Antonio, TX         F 7.45Q  1 
  2 Tianna Madison            03 Elyria, OH                7.54Q  5 
  3 Ashley Owens              04 Colorado Springs, C       7.55Q  7 
  4 Juanita Broaddus          03 Philadelphia, PA          7.63Q  6 
  5 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX               7.64Q  4 
  6 Jannea Bridgeford         04 Upper Darby-PA            7.67Q  2 
  7 Jessica Onyepunuka        04 Peoria, AZ                7.75Q  3 
  8 Judith Onyepunuka         06 Peoria, AZ                7.59q  7 
  9 Imani White               03 Frederick, MD             7.60q  7 
 10 Tempess Stark             03 NW Cabarrus-NC            7.69q  2 
 11 Kristina Davis            06 Hayward, CA               7.73q  6 
 12 Nina Warren               04 Gaithersburg, MD          7.74q  7 
 13 Kharya Brown              05 Dumfries, VA              7.83q  1 
 14 Shade' Smith              03 Unatt-MD                  7.84q  1 
 15 Courtney Patterson        03 Fayetteville, NC          7.91q  6 
 16 Ariss Seals               03 Detroit, MI               7.92q  5 
 17 Nathandra John            04 Greenbelt, MD             7.94q  1 
 17 Jessica Jones             05 Detroit, MI               7.94q  4 
 19 Brittany Hackett          03 Lincoln University,       7.96   5 
 19 Karina Francis            03 Philadelphia, PA          7.96   1 
 21 Janessa Murphy            05 Prazer, PA                8.00   2 
 22 Audrey Wilson             09 Paulsboro, NJ             8.01   3 
 23 Brittany Wright           03 Voorhees, NJ              8.02   4 
 24 Carmen Meade              04 Herndon, VA               8.05   5 
 25 Dana Ventrone             03 Pittsburgh, PA            8.06   3 
 26 Tiffany Green             03 Washington, DC            8.14   5 
 27 Bettya Burgess            05 Oxon Hill, MD             8.17   4 
 28 Sheena Loving             03 Flint, MI                 8.18   4 
 28 Shanece Pratt             04 Springdale, MD            8.18   7 
 30 Marcia Smith              04 Pontiac, MI               8.25   6 
 31 Dominique Payne           05 Clinton, MD               8.27   2 
 32 Artemis Spruill           04 Baltimore, MD             8.28   6 
 33 Shenah Opata              05 Mitchellville, MD         8.37   3 
 34 Nicole Powdar             03 New Milford, CT           8.50   3 
 
Girls 60 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N  7.22  2/22/1997   Alisha Latimer, Palmer, Co Springs, CO      
        Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
    Freshman: F  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX            
   Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
      Junior: J  7.34  1997        Keyon Soley, Uniondale,NY                   
      Senior: S  7.22  1997        Alisha Latimer, Palmer, CO Springs, CO      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Tianna Madison            03 Elyria, OH              F 7.43Q  1 
  2 Marshevet Hooker          03 San Antonio, TX         F 7.45Q  3 
  3 Ashley Owens              04 Colorado Springs, C       7.52Q  2 
  4 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX             F 7.49q  1 
  5 Tempess Stark             03 NW Cabarrus-NC            7.58q  2 
  6 Juanita Broaddus          03 Philadelphia, PA          7.60q  2 
  7 Imani White               03 Frederick, MD             7.64   2 
  8 Jannea Bridgeford         04 Upper Darby-PA            7.66   3 
  9 Judith Onyepunuka         06 Peoria, AZ                7.67   1 
 10 Jessica Onyepunuka        04 Peoria, AZ                7.68   3 
 11 Kristina Davis            06 Hayward, CA               7.76   1 
 12 Nina Warren               04 Gaithersburg, MD          7.78   3 
 13 Ariss Seals               03 Detroit, MI               7.82   2 
 13 Jessica Jones             05 Detroit, MI               7.82   1 
 15 Shade' Smith              03 Unatt-MD                  7.83   1 
 16 Kharya Brown              05 Dumfries, VA              7.84   3 
 17 Nathandra John            04 Greenbelt, MD             7.86   3 
 18 Courtney Patterson        03 Fayetteville, NC          7.87   2 
 
Girls 60 Meter Dash
================================================================
    National: N  7.22  2/22/1997   Alisha Latimer, Palmer, Co Springs, CO      
        Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
    Freshman: F  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX            
   Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver, CO        
      Junior: J  7.34  1997        Keyon Soley, Uniondale,NY                   
      Senior: S  7.22  1997        Alisha Latimer, Palmer, CO Springs, CO      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Marshevet Hooker          03 San Antonio, TX           7.33J 
  2 Ashley Owens              04 Colorado Springs, C       7.40F 
  3 Tianna Madison            03 Elyria, OH                7.44F 
  4 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX               7.61  
  5 Tempess Stark             03 NW Cabarrus-NC            7.68  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    National: N 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist SepulvedaVA     
        Meet: M 23.78  2001        Erica Whipple, Palm Beach Lakes, WPB, F     
    Freshman: F 24.38  2001        Natasha Hastings, AP Randolph, NY, NY       
   Sophomore: R 23.64  3/12/2000   Sanya Richards, Ft. Lauderdale, FL          
      Junior: J 23.59  2001        Angel Perkins, Gahr, Cerritos, CA           
      Senior: S 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist SepulvedaCA     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Judith Onyepunuka         06 Peoria, AZ               24.71q  3 
  2 Juanita Broaddus          03 Philadelphia, PA         24.81q  3 
  3 Jennifer Jackson          03 Voorhees, NJ             25.09q  6 
  4 Jessica Onyepunuka        04 Peoria, AZ               25.35q  5 
  5 Krystal Cantey            06 Chesilhurst, NJ          25.51q  4 
  6 Nina Warren               04 Gaithersburg, MD         25.57q  6 
  7 Erica Montgomery          04 Winston-Salem, NC        25.58   5 
  8 Jessica Jones             05 Detroit, MI              25.59   4 
  9 Shade' Smith              03 Unatt-MD                 25.66   6 
 10 Tenisha Griggs            04 Southfield, MI           25.68   2 
 11 Cheri Craddock            03 Oakland, CA              25.70   1 
 12 Kelly Ennis               03 Leonardtown, MA          25.75   1 
 13 Brittani Dudley           04 Union City, CA           25.82   2 
 14 Kharya Brown              05 Dumfries, VA             25.83   1 
 15 Bobbi Brooks              03 Oxon Hill, MD            25.95   1 
 16 Alexandria Marshall       03 Detroit, MI              25.98   6 
 17 Shani Boone               03 Upper Marlboro, MD       25.99   4 
 18 Kandance Ferguson         03 Hershey, PA              26.03   7 
 19 Bever-leigh Holloway      05 North Las Vegas, NV      26.29   7 
 20 Audrey Wilson             09 Paulsboro, NJ            26.46   5 
 21 Shawana Gray              04 Camden, NJ               26.48   7 
 22 Danielle Traylor          04 Huber Heights, OH        26.51   7 
 23 Tracey Stewart            06 Richmond, CA             26.56   2 
 24 Tiffany Green             03 Washington, DC           26.59   5 
 25 Shakirra Pinnock          05 Chesapeake, VA           26.61   3 
 26 Lauren Fortson            04 Ann Arbor, MI            26.78   5 
 27 Erica Moody               04 Pittsburgh, PA           26.81   2 
 28 Najah Floyd               03 Detroit, MI              26.85   1 
 29 La Porche Lyles           06 Salisbury, NC            26.87   4 
 30 Dara Jones                05 Glenarden, MD            26.98   1 
 31 Camilla Nelson            04 Southfield, MI           27.29   7 
 32 Sheemeca Berkley          04 Madison Heights, VA      27.31   6 
 33 Fallon Jenkins            03 Detroit, MI              27.39   5 
 34 Bettya Burgess            05 Oxon Hill, MD            27.45   2 
 35 Ashleigh Blandon          03 Shaker-OH                27.53   4 
 36 Ashley Williams           06 Williamsburg, VA         27.76   4 
 37 Shenah Opata              05 Mitchellville, MD        28.30   6 
 38 Asha Jones                05 Glenarden, MD            28.60   3 
 39 Sharde Pratt              05 Indianapolis, IN         29.39   3 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    National: N 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist SepulvedaVA     
        Meet: M 23.78  2001        Erica Whipple, Palm Beach Lakes, WPB, F     
    Freshman: F 24.38  2001        Natasha Hastings, AP Randolph, NY, NY       
   Sophomore: R 23.64  3/12/2000   Sanya Richards, Ft. Lauderdale, FL          
      Junior: J 23.59  2001        Angel Perkins, Gahr, Cerritos, CA           
      Senior: S 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist SepulvedaCA     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Juanita Broaddus          03 Philadelphia, PA         24.19F 
  2 Judith Onyepunuka         06 Peoria, AZ               25.06  
  3 Jennifer Jackson          03 Voorhees, NJ             25.21  
  4 Jessica Onyepunuka        04 Peoria, AZ               25.33  
  5 Krystal Cantey            06 Chesilhurst, NJ          25.72  
  6 Nina Warren               04 Gaithersburg, MD         26.24  
 
Girls 1 Mile Run Freshman
================================================================
    National: N 4:40.10  1973        Mary Decker, Portola JHS, Orange, CA      
        Meet: M 5:00.22  3/10/2002   Chantelle Dron, Central, Manchester, NH   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Erika Somogyi             06 Orchard Park, NY       5:18.61  
  2 Leigh Ann Moore           06 Jonesboro, AR          5:19.83  
  3 Jacqueline Areson         06 PopeJohn-PA            5:22.37  
  4 Jenny Morgan              06 Barnesville, OH        5:22.64  
  5 Lyndsay Smith             06 Clarkston, MI          5:24.36  
  6 Kristina Trevino          06 Herndon, VA            5:24.43  
  7 Stefani Stekis            06 Mont Clair, VA         5:26.28  
  8 Erica Planamento          06 Harrison, NY           5:28.12  
  9 Beth Hoekstra             06 Clarkston, MI          5:28.55  
 10 Allison Marcsisin         06 Hillsborough, NJ       5:32.63  
 11 Alexandra Berenis         06 Gansevoort, NY         5:33.26  
 12 Ashley Campbell           06 Saratoga Springs, N    5:34.71  
 
Girls 1 Mile Run
================================================================
    National: N 4:38.50  3/17/1972   Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA         
        Meet: M 4:46.42  3/2002      Molly Huddle, Notre Dame, Elmira, NY      
    Freshman: F 4:40.10  1973        Mary Decker, Orange, CA                   
   Sophomore: R 4:46.73  1995        Julia Stamps, Santa Rosa, CA              
      Junior: J 4:38.50  3/17/1972   Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA         
      Senior: S 4:39.00  1978        Lynn Jennings, Bromfield, Harvard, MA     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Bowman              05 Wairenton, VA          4:49.67  
  2 Katie Harrington          04 Carmel, IN             4:51.18  
  3 Megan Kaltenbach          03 Aurora, CO             4:53.30  
  4 Elizabeth Maloy           03 Loudonville, NY        4:55.79  
  5 Brianna McLeod            03 Jenks, OK              4:57.77  
  6 Margaret Infeld           04 University Heights,    4:59.35  
  7 Lauren Centrowitz         04 Unatt-MD               5:02.45  
  8 Celeste Tyson             03 Austin, TX             5:02.79  
  9 Nicole Erby               03 Cumberlnd Val-PA       5:03.88  
 10 Elisabeth Goshu           05 Littleton, CO          5:04.64  
 11 Liza Pasciuto             04 Murrieta, CA           5:06.12  
 12 Ruby Soloman              05 Saratoga Springs, N    5:06.45  
 13 Nicole Schappert          05 Unatt-FL               5:07.13  
 14 Rachel Barber             03 Tulsa, OK              5:10.16  
 15 Ashleigh Wetzel           03 Lewisburg, PA          5:10.31  
 16 Shauneen Garrahan         03 Thom Jeff Sci-VA       5:12.84  
 17 Madonna Schueler          04 Louisville, KY         5:14.85  
 18 Joanna Rodgers            03 Fairfax, VA            5:16.73  
 19 Andrea Bonner             03 Tulsa, OK              5:20.35  
 20 Laura Drossner            04 Bryn Mawr-MD           5:34.92  
 21 Lindsey Thomas            03 Sicklerville, NJ       6:02.50  
 
Girls 2 Mile Run
================================================================
    National: N  9:55.92  3/10/1991   Melody Fairchild, Boulder, CO            
        Meet: M 10:23.63  3/2000      Carol Henry, Sarnia, Ontario, Canada     
    Freshman: F 10:23.46  1998        Michelle Dela Vina, Andrean, Merillville 
   Sophomore: R 10:25.07  1999        Sara Bei, MontgomerySantaRosa, CA        
      Junior: J 10:13.16  1982        Laura Craven, Beechcroft,Columbus, OH    
      Senior: S  9:55.92  3/10/1991   Melody Fairchild, Boulder, CO            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nicole Blood              06 Gansevoort, NY        10:27.61  
  2 Katie Harrington          04 Carmel, IN            10:31.70  
  3 Katelyn Kaltenbach        05 Aurora, CO            10:49.69  
  4 Jennifer Boyd             03 Chesapeake, VA        10:51.97  
  5 Carmen Mims               05 Louisville, KY        10:59.24  
  6 Anna Chase                06 Martinsville, VA      11:00.14  
  7 Katie Kelly               03 Port Austin, MI       11:00.98  
  8 Katie Albright            06 Wake Forest, NC       11:09.61  
  9 Lindsey Ferguson          06 Greenfield, NY        11:10.87  
 10 Melissa Sue Trauscht      05 Saratoga Springs, N   11:11.05  
 11 Janine Ricci              03 Maple Glen, PA        11:11.20  
 12 Kylee Schuler             04 Chambersburg, PA      11:12.08  
 13 Toni-Lynn Salucci         03 Wading River, NY      11:12.12  
 14 Shanna Sparks             03 Carson City, NV       11:12.58  
 15 Betsy Sensenig            04 Ephrata-PA            11:23.52  
 16 Karyn Delay               05 Saratoga Springs, N   11:25.03  
 17 Catherine Rossi           07 Saratoga Springs, N   11:31.27  
 18 Sonja Hinish              04 Williamsburg, PA      11:33.46  
 19 Cameron Vahanian          06 Gansevoort, NY        11:37.89  
 20 Beth Fahey                04 Dumfries, VA          11:40.13  
 21 Ana Hoyos                 04 Saratoga Springs, N   11:44.01  
 22 Allison Rowe              04 Saratoga Springs, N   11:56.24  
 
Girls 400 Meter Run
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    National: N 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl, FL     
        Meet: M 53.85  2000        Leshinda Demus, Wilson, Long Beach, CA      
    Freshman: F 54.25  1995        Char Foster, Catholic Clearwater, FL        
   Sophomore: R 53.45  2/22/1985   Andrea Thomas, Walton, Bronx, NY            
      Junior: J 53.25  3/11/2001   Angel Perkins, Gehr, Cerritos, CA           
      Senior: S 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl, FL     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tiandra Ponteen           03 Lanham, MD               55.22q  1 
  2 Marquita Allen            03 Chesapeake, VA           56.82q  1 
  3 Faraign Giles             04 VA Beach, VA             56.97q  5 
  4 Diane Anderson            03 Denver, CO               57.14q  4 
  5 Dionne Jones              03 Cleve Hts-OH             57.44q  1 
  6 Leslie Treherne           03 Chesapeake, VA           58.09q  2 
  7 Alexandria Marshall       03 Detroit, MI              58.38   2 
  8 Alex Cunningham           06 Southfield, MI           58.61   3 
  9 Melissa Council           04 Cary, NC                 58.62   2 
 10 Erica Moody               04 Pittsburgh, PA           58.77   4 
 11 Jenelle Wilson            03 Voorhees, NJ             59.22   5 
 12 Shawana Gray              04 Camden, NJ               59.27   1 
 13 Kellie Dunston            05 Silver Spring, MD        59.40   3 
 14 Osamuede Iyoha            04 Ann Arbor, MI            59.94   1 
 15 Kelly Keener              05 Richmond, VA           1:00.25   4 
 16 Jessica Schultz           03 Dover, PA              1:01.00   2 
 17 Bobbi Brooks              03 Oxon Hill, MD          1:01.04   5 
 18 Amani Floyd               04 Shaker Heights, OH     1:01.18   4 
 19 Camilla Nelson            04 Southfield, MI         1:01.29   5 
 20 Ambria Alexander          05 Landover, MD           1:01.49   2 
 21 Stacey Cronin             03 Churchville, PA        1:01.52   3 
 22 Trellanie Green           03 Fayetteville, NC       1:02.55   2 
 23 LaTonya Anderson          03 Ruther Glen, VA        1:03.96   5 
 24 Alicia Clement            04 Forestville, MD        1:06.67   5 
 
Girls 400 Meter Run
================================================================
    National: N 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl, FL     
        Meet: M 53.85  2000        Leshinda Demus, Wilson, Long Beach, CA      
    Freshman: F 54.25  1995        Char Foster, Catholic Clearwater, FL        
   Sophomore: R 53.45  2/22/1985   Andrea Thomas, Walton, Bronx, NY            
      Junior: J 53.25  3/11/2001   Angel Perkins, Gehr, Cerritos, CA           
      Senior: S 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laudrdl, FL     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Tiandra Ponteen           03 Lanham, MD               55.00  
  2 Faraign Giles             04 VA Beach, VA             56.02  
  3 Diane Anderson            03 Denver, CO               56.40  
  4 Leslie Treherne           03 Chesapeake, VA           56.85  
  5 Dionne Jones              03 Cleve Hts-OH             57.43  
  6 Marquita Allen            03 Chesapeake, VA           58.12  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    National: N 2:01.80  2/17/1974   Mary Decker, Orange, CA                   
        Meet: M 2:10.42  3/2002      Mindy Kate Sullivan, Coronado, Lubbock, TX
    Freshman: F 2:08.04  1984        Shola Lynch, Hunter College NYC, NY       
   Sophomore: R 2:02.40  2/17/1974   Mary Decker, Orange, Ca                   
      Junior: J 2:06.60  1979        Joetta Clark, Columbia, Maplewood, NJ     
      Senior: S 2:04.90  1996        Tamieka Grizzle, George Washington, NYC   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Katya Kostetskaya         05 Jonesboro, AR          2:09.53M 
  2 Andria Smallwood          06 Washington, DC         2:12.52  
  3 Jenaie Edwards            03 Detroit, MI            2:13.45  
  4 Crystal Anyanwu           03 El Roosevelt-MD        2:14.32  
  5 Caitlin Klaas             05 Ambler, PA             2:15.57  
  6 Huma Husain               03 W Springfield-VA       2:16.53  
  7 Lauren Lewis              04 Waretown, NJ           2:17.69  
  8 Claire Cormier            04 Houston, TX            2:18.96  
  9 Ruth Kagwima              03 Bryn Mawr-MD           2:19.06  
 10 Samantha Ference          03 Clifton, VA            2:19.27  
 11 Kafi Pollard              04 Hyattsville, MD        2:20.03  
 12 Holly Geers               03 Prospect, KY           2:20.42  
 13 Kurstin Nelms             04 Spotsylvania, VA       2:20.78  
 14 Nicole Holt               04 Camden, NJ             2:21.13  
 15 Sarah Bowman              05 Wairenton, VA          2:22.12  
 16 Jennifer Kraus            05 Ann Arbor, MI          2:22.75  
 17 April Mullen              03 Baltimore, MD          2:23.00  
 18 Annaliese Chapa           05 Portland, OR           2:23.28  
 19 Raquel Abrams             03 Harrison, NY           2:23.74  
 20 Shylan Bumbrey            05 Fredericksburg, VA     2:23.84  
 21 Krystle Medlin            04 Clayton, NC            2:23.96  
 22 Heather Fisher            04 Herndon, VA            2:25.99  
 23 Kelly Sampson             05 Detroit, MI            2:26.10  
 24 Annie Devinney            03 Huntingdon Valley,     2:26.42  
 25 Jeanna Dorcelin           03 W.P.B, FL              2:27.04  
 26 Stephanie Gunter          05 Clinton, MD            2:28.17  
 27 Karis Wilson              03 Clovis, CA             2:29.63  
 28 Sarah Serwo               05 Warminster, PA         2:30.85  
 29 Lindsey Thomas            03 Sicklerville, NJ       2:32.80  
 30 Marie Louise Bley         05 Norfolk, VA            2:50.09  
 
Girls 1 Mile Race Walk
================================================================
    National: N 7:00.90  3/15/1998   Lisa Dutzing, Port Jefferson, NY          
        Meet: M 7:07.82  3/2000      Robyn Stevens, Vacaville, CA              
    Freshman: F 7:24.67  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY          
   Sophomore: R 7:17.24  1992        Melissa Baker, ShorehamWR, Shoreham, NY   
      Junior: J 7:07.31  1997        Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY          
      Senior: S 7:00.90  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Laura Richenderfer        04 Fairport, NY           7:21.95F 
  2 Jasmine Brooks            03 Peru, ME               7:25.74  
  3 Erica Adams               04 Spartanburg, SC        7:36.43  
  4 Carly Lochala             05 New Sharon, ME         7:38.09  
  5 Christina Peters          06 Yellow Springs, OH     7:51.25  
  6 Nadine Navarro            03 Bayshore, NY           8:17.42  
  7 Andrea Foster             03 Rochester, NY          8:18.85  
  8 Abigail Berg              04 Oconomowoc, WI         8:25.26  
  9 Jessie Smith              05 Farmington, ME         8:39.23  
 10 Ashlie Bisciotta          05 Unat-NJ                8:41.70  
 
Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
18 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 11 Best Times
    National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
        Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, Canada         
    Freshman: F  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Denver, Co        
   Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ            
      Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, CA          
      Senior: S  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
      Senior: $  8.33  2/21/1999   Nicole Denby                                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Yvette Lewis              03 Newport News, VA        F 8.66Q  5 
  2 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX             F 8.67Q  4 
  3 Chandra Pulliam           03 Burlington, NC          F 8.70Q  7 
  4 Candice Davis             03 Ann Arbor, MI             8.71Q  1 
  4 Vicki Howard              03 Denver, CO                8.71Q  3 
  6 Tiffany McDonald          03 Peoria, AZ                8.76Q  2 
  7 Afua Amponsah             03 Dale City, VA             8.85Q  6 
  8 Chanda Hardin-Scott       03 Denver, CO              F 8.67q  5 
  9 Tiffany Nesfield          04 Springdale, MD            8.94q  6 
  9 Jelyn Quick               03 Newport News, VA          8.94q  3 
 11 Edra Finley               03 Mobile, AL                8.99q  1 
 12 Erica McLain              04 Plano, TX                 9.02q  2 
 13 Aajah Showell             03 Waldorf, MD               9.03q  4 
 14 Jeanette Curtis           03 Unatt-MD                  9.04q  1 
 14 Talia Stewart             04 Richmond, CA              9.04q  7 
 16 Courtney Johnson          03 Columbus, OH              9.05q  4 
 17 Stephanie Conway          03 Batavia, NY               9.06q  3 
 18 Chiquita Martin           03 Anderson, SC              9.11q  6 
 19 La Vonne Idlette          03 Hampton, VA               9.12   1 
 20 Kendra Newton             05 West Palm Beach, FL       9.15   7 
 20 Tenisha Griggs            04 Southfield, MI            9.15   3 
 22 Kettiany Clarke           05 West Palm Beach, FL       9.16   1 
 23 Heather Patch             03 Leesport, PA              9.17   5 
 24 Lamayia Jones             03 West Palm Beach, FL       9.19   2 
 24 Cassie Gullickson         03 Brentwood, TN             9.19   5 
 26 Polly Hardy               04 Anderson, SC              9.32   4 
 27 Tyreshia Gasque           03 Richmond, VA              9.33   2 
 27 Tiffany Bundy             04 Batavia-NY                9.33   7 
 29 Victoria Faulkner         04 Menchville, VA            9.38   2 
 30 Bever-leigh Holloway      05 North Las Vegas, NV       9.41   4 
 30 Keshia Ashe               04 Hampton, VA               9.41   7 
 32 Demetria Powell           04 Durham, NC                9.43   5 
 33 Dominique Price           04 Burlington, NC            9.53   3 
 34 Kat Allen                 03 Malvern, PA               9.61   2 
 35 Kristen Hardy             05 Houston, TX               9.79   6 
 36 Anjelika Mitchell         04 Burtonsville, MD          9.83   7 
 
Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
        Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, Canada         
    Freshman: F  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Denver, Co        
   Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ            
      Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, CA          
      Senior: S  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
      Senior: $  8.33  2/21/1999   Nicole Denby                                
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Vicki Howard              03 Denver, CO              F 8.53Q  1 
  1 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX             F 8.53Q  2 
  3 Tiffany McDonald          03 Peoria, AZ              F 8.61Q  3 
  4 Chandra Pulliam           03 Burlington, NC          F 8.58q  1 
  5 Chanda Hardin-Scott       03 Denver, CO              F 8.63q  2 
  5 Candice Davis             03 Ann Arbor, MI           F 8.63q  2 
  7 Yvette Lewis              03 Newport News, VA        F 8.67   3 
  8 Afua Amponsah             03 Dale City, VA             8.74   3 
  9 Tiffany Nesfield          04 Springdale, MD            8.82   1 
 10 Jelyn Quick               03 Newport News, VA          8.83   1 
 11 Courtney Johnson          03 Columbus, OH              8.91   1 
 12 Talia Stewart             04 Richmond, CA              8.92   1 
 13 Jeanette Curtis           03 Unatt-MD                  9.00   2 
 14 Aajah Showell             03 Waldorf, MD               9.01   3 
 15 Edra Finley               03 Mobile, AL                9.02   2 
 16 Stephanie Conway          03 Batavia, NY               9.16   2 
 17 Chiquita Martin           03 Anderson, SC              9.22   3 
 18 Erica McLain              04 Plano, TX                 9.66   3 
 
Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
    National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
        Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, Canada         
    Freshman: F  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Denver, Co        
   Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ            
      Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, CA          
      Senior: S  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ            
      Senior: $  8.33  2/21/1999   Nicole Denby                                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Candice Davis             03 Ann Arbor, MI             8.46R 
  2 Vicki Howard              03 Denver, CO                8.48R 
  3 Chandra Pulliam           03 Burlington, NC            8.51R 
  4 Tiffany McDonald          03 Peoria, AZ                8.53F 
  5 Jessica Ohanaja           04 Houston, TX               8.56F 
  6 Chanda Hardin-Scott       03 Denver, CO                8.72  
 
Girls 4x1 Mile Relay
================================================================
    National: N 20:23.24  3/11/2000   Rockford, Rockford, MI                   
        Meet: M 20:23.24  3/11/2000   Rockford, Rockford, MI                   
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Saratoga Springs-NY                                20:24.37  
     1) Ruby Soloman 05                 2) Catherine Rossi 07             
     3) Lindsey Ferguson 06             4) Nicole Blood 06                
  2 Rockford-MI                                        21:04.91  
     1) Nikki Bohnsack 04               2) Rachel Wittum 07               
     3) Lindsey Stebbins 04             4) Amy Markham 05                 
  3 Clarkston Runnin' Gear-MI                          21:27.84  
     1) Liz Mengyan 05                  2) Mo Kuhta 04                    
     3) Gillian Nordquist 05            4) Anne Oltman 05                 
  4 Saratoga Springs-NY  'B'                           21:32.75  
     1)                                 2) Melissa Sue Trauscht 05        
     3) Karyn Delay 05                  4) Ana Hoyos 04                   
  5 Hope Valley-NJ                                     21:52.54  
     1) Kate Willever 03                2) Jessica Pall 03                
     3) Sarah Seiler 03                 4) Carly Schlamowitz 04           
  6 Harrison-NY                                        21:55.83  
     1) Raquel Abrams 03                2) Julie Hinchey 06               
     3) Erica Planamento 06             4) Maya Yamato 03                 
  7 Saratoga Springs-NY  'C'                           22:16.24  
     1) Ashley Campbell 06              2) Alysha McElroy 07              
     3) Cameron Vahanian 06             4) Megan O'Conor 06               
  8 Herndon-VA                                         22:51.06  
     1) Jenny Miller 04                 2) Sarah Sieb 05                  
     3) Jessie Erickson 04              4) Carleigh Gregory 04            
  9 Saratoga Springs-NY  'D'                           22:59.62  
     1) Alexandra Berenis 06            2) Emma Pace 06                   
     3) Katherine Tarlton 06            4) Kate Woodcock 05               
 
Girls 4x200 Meter Relay Midget
=======================================================================
        Meet: M 1:54.88  3/9/2002    DC Redwings, Washington, DC               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hummingbird tc-MD                                   1:52.35M 
     1) Doris Anyanwu                   2) Jameice DeCoster               
     3) Ambrosia Iwugo                  4) Teika Robinson                 
  2 Mount Airy tc-PA                                    1:57.23  
     1) Saudiah Lawrence                2) Khaaleedah Smith               
     3) Domenique Best                  4) Anya Curtis                    
  3 DC Redwings-DC                                      1:57.47  
     1) Monica Mason                    2) Charma Harris                  
     3) Chardae Harris                  4) Taylor Butler                  
  4 Glenarden-MD                                        2:02.04  
     1) Imani Arrington                 2) Trier Branch                   
     3) Parris Smith                    4) Tiye Womack                    
  5 Gideonites Tc-Md                                    2:03.27  
     1) Deiona French                   2) Alesha Cain                    
     3) Princess Fonrose                4) Akesha Peterson                
 
Girls 4x200 Meter Relay Youth
================================================================
        Meet: M 1:47.18  3/9/2002    Watt TC, PA                               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Airy tc-PA                                    1:47.45  
     1) Sagenda Dallas                  2) Clarenchell Tate               
     3) Brittany Jackson                4) J Ray                          
  2 Baltimore Track Fac-Md                              1:48.96  
     1) Quantikia Stepney 07            2) Jalisa Bush 07                 
     3) Brittany Everett 07             4) Tashana Johnson 07             
  3 DC Redwings-DC                                      1:51.52  
     1) Brittany Taylor                 2) Ayana Adams                    
     3) Devon Williams                  4) Leia Roberts-Brown             
  4 Fayetteville Flyers-NC                              1:52.08  
     1) Tra'Shon Burns                  2) Bianca Harvey                  
     3) Kortnie Coleman                 4) India Gonzalez                 
  5 Gideonites Tc-Md                                    1:57.67  
     1) Tiffany McCarey                 2) Ashlyn Sinclair                
     3) Halsey Sinclair                 4) Candis Kilgore                 
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    National: N 1:36.55  2/15/1997   Wilson, Long Beach, CA                    
        Meet: M 1:40.04  3/1999      Wilson, Long Beach, CA                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 James Logan-CA                                      1:40.35   4 
     1) Talia Stewart 04                2) Kristina Davis 06              
     3) Brittani Dudley 04              4) Cheri Craddock 03              
  2 William Penn-PA                                     1:40.38   4 
     1) Juanita Broaddus 03             2) Kandis Worthington 03          
     3) Kneshia Sheard 06               4) Christina Smith 03             
  3 Bethel-VA                                           1:42.51   4 
     1) Britni Spruill 04               2) Deanne Harris 03               
     3) Megann Lawrence 05              4) Francena McCrory 06            
  4 Western Branch-VA                                   1:43.38   4 
     1) Marquita Allen 03               2) Marnita Patterson 04           
     3) Shakirra Pinnock 05             4) Leslie Treherne 03             
  5 Cinnaminson tc-NJ                                   1:43.47   4 
     1) Brittany Wright 03              2) Jenelle Wilson 03              
     3) Kaliyma Barkley 03              4) Jennifer Jackson 03            
  6 Upper Darby-PA                                      1:44.15   3 
     1) Jannea Bridgeford 04            2) Jennifer Lewis 03              
     3) Marissa McGarrell               4) Simmandi Lawrence 03           
  7 Cleveland Heights-OH                                1:44.42   3 
     1) Dionne Jones 03                 2) Dominique Jones 03             
     3) Erin Kellon 04                  4) Krystal Turner 03              
  8 Maryland Typhoons-MD                                1:45.01   3 
     1) Tiffany Nesfield 04             2) Shanece Pratt 04               
     3) Dara Jones 05                   4) Ambria Alexander 05            
  9 South Lakes-VA                                      1:47.31   2 
     1) Alisha Bryant 04                2) Kristina Buoni 04              
     3) Kristin Hassell 04              4) Ebony Jackson 04               
 10 Jackson-NJ                                          1:47.63   3 
     1) Joanne Shia 04                  2) Jessica Fortune 04             
     3) Ashley Mlotkiewicz 05           4) Nicole Montegary 03            
 11 Manchester-VA                                       1:47.83   1 
     1) Carmenta Mitchell 05            2) Tiffany Street 03              
     3) Shaunte Cotton 05               4) Kelly Keener 05                
 12 Padua Academy-DE                                    1:48.18   2 
     1) Brittany Hackett 03             2) Lauren Wallace 04              
     3) Kaitlin Cusick 05               4) Christine Igo 03               
 13 Wayne-OH                                            1:49.15   3 
     1) Lauren Isom 04                  2) Danielle Traylor 04            
     3) Ashley Bennett 05               4) Ryanne Weaver 04               
 14 Eleanor Roosevelt-MD                                1:50.04   4 
     1) Patricia Anyanwu 06             2) Nayda Pirela 05                
     3) Wanakee Jackson 04              4) Tunisia Milner 04              
 15 Oxon Hill-MD                                        1:50.95   2 
     1) Bettya Burgess 05               2) Bobbi Brooks 03                
     3) Deanna Daniel 04                4) Shalonda McGee 04              
 16 Elizabeth Seton-MD                                  1:51.27   1 
     1) Shenah Opata 05                 2) Alicia Clement 04              
     3) Brianna McPhatter 04            4) Genee Robinson 05              
 17 Baltimore Track Fac-Md                              1:51.90   1 
     1) Tierra Davis 03                 2) Joi Briscoe 06                 
     3) Sabrina Blackstone 06           4) Alexis Guthrie 03              
 -- Liberty Bedford-VA                                      DNF   1 
     1) Monica Daniels 05               2) Kaitlyn Davis 06               
     3) Erin Arrington 03               4) Latonya Spinner 03             
 
Girls 4x200 Meter Relay Bantam
================================================================
    National: N 2:05.06  3/9/2002    DC Redwings, Washington, DC               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Airy tc-PA                                    2:07.69  
     1) Imani Shell                     2) Ashulyon Pope                  
     3) Mia West                        4) Shali Muhammad                 
  2 Southern Maryland Striders-MD                       2:08.32  
     1) Briauna Kilgore                 2) Tierra Collins                 
     3) Alexis Stroman                  4) Mikayla Paige                  
  3 Gideonites Tc-Md                                    2:11.86  
     1) Bailey Freeman                  2) Estar Clay                     
     3) Isis Dennis                     4) Ashlee Hughes                  
  4 Hummingbird tc-MD                                   2:17.30  
     1) Alyse Williams                  2) Dinab Williams                 
     3) Chiny Asher                     4) Danielle Wright                
  5 DC Redwings-DC                                      2:17.49  
     1) Kiah Seymour                    2) Johnelle Green                 
     3) Alicia Price                    4) Autumn Fennell                 
 
Girls 4x400 Meter Relay Youth
================================================================
        Meet: M 4:06.26  3/9/2002    Watt TC, PA                               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Baltimore Track Fac-Md                              4:10.91  
     1) Quantikia Stepney 07            2) Elan Hilaire 08                
     3) Arryn Hopkins 08                4) Keiristin Harrison 08          
  2 Mount Airy tc-PA                                    4:11.30  
     1) Sagenda Dallas                  2) Clarenchell Tate               
     3) Brittany Jackson                4) J Ray                          
  3 Fayetteville Flyers-NC                              4:15.42  
     1) Bianca Harvey                   2) Ariel Armstrong                
     3) Kortnie Coleman                 4) Jayronne Bowman                
  4 Gideonites Tc-Md                                    4:27.51  
     1) Tiffany McCarey                 2) Ashlyn Sinclair                
     3) Halsey Sinclair                 4) Candis Kilgore                 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    National: N 3:42.47  3/9/1997    Wilson, Long Beach, CA                    
        Meet: M 3:45.35  3/1999      Wilson, Long Beach, CA                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eleanor Roosevelt-MD                                3:50.59   4 
     1) Kafi Pollard 04                 2) Crystal Anyanwu 03             
     3) Tiandra Ponteen 03              4) Nathandra John 04              
  2 James Logan-CA                                      3:52.26   4 
     1) Talia Stewart 04                2) Brittani Dudley 04             
     3) Cheri Craddock 03               4) Tracey Stewart 06              
  3 William Penn-PA                                     3:52.89   4 
     1) Kandis Worthington 03           2) Christina Smith 03             
     3) Kneshia Sheard 06               4) Juanita Broaddus 03            
  4 Bethel-VA                                           3:55.54   4 
     1) Britni Spruill 04               2) Charisse Bullock 04            
     3) Megann Lawrence 05              4) Francena McCrory 06            
  5 Cinnaminson tc-NJ                                   3:57.82   4 
     1) Jenelle Wilson 03               2) Brittany Wright 03             
     3) Kaliyma Barkley 03              4) Jennifer Jackson 03            
  6 Cleveland Heights-OH                                3:58.87   4 
     1) Dionne Jones 03                 2) Dominique Jones 03             
     3) Erin Kellon 04                  4) Krystal Turner 03              
  7 Mountain Brook-AL                                   4:01.15   1 
     1) Whitney Marsh 03                2) Sarah Doss Yarbrough 04        
     3) Aly Goldfarb 06                 4) Beverly Long 03                
  8 Trenton Track Club-NJ                               4:02.79   3 
     1) LaShae Anthony 03               2) Kemeshia Small 03              
     3) Latifah Abdullah 05             4) Shaketa McAllister 04          
  9 Camden-NJ                                           4:04.04   2 
     1) Shawana Gray 04                 2) Nicole Holt 04                 
     3) Shareema McCargo 04             4) Erin Johnson 06                
 10 Hillsboro-NJ                                        4:04.44   3 
     1) Lauren Kloss 03                 2) Caitlin Kosec 03               
     3) Yeneisha Warrick 05             4) Erin Crawford 03               
 11 Conestoga-PA                                        4:04.58   2 
     1) Kat Allen 03                    2) Laura Goodman 04               
     3) Kiersten Quinn 06               4) Gabrielle Wasser 06            
 12 James W. Robinson-VA                                4:05.18   2 
     1) Meredith Brooks 03              2) Susan Brooks 05                
     3) Courtney Kuhn 04                4) Lauren Horland 03              
 13 Woodrow Wilson-DC                                   4:06.19   1 
     1) Tiffany Green 03                2) Sheena Willis 04               
     3) Dana James 04                   4) Shawnise Bryant-Lawsor 04      
 14 Maryland Typhoons-MD                                4:06.81   3 
     1) Tiffany Nesfield 04             2) Ambria Alexander 05            
     3) Shannon Wade 05                 4) Dara Jones 05                  
 15 Beaumont-OH                                         4:07.44   3 
     1) Carrie Gladstone 03             2) Ashley Sutherland 04           
     3) Britney Cofield 03              4) Margaret Infeld 04             
 16 Cardinal O'Hara-Pa                                  4:08.65   1 
     1) Jennifer Kosloski 03            2) Beth Purpura 03                
     3) Mary Deberec 04                 4) Talea McKnight 04              
 17 Nazareth-PA                                         4:17.59   2 
     1) Jennifer Schuster 03            2) Mary Curran 04                 
     3) Blair Holubec 03                4) Jordan Teuber 04               
 18 Elizabeth Seton-MD                                  4:18.40   3 
     1) Lonique Moore 04                2) Alicia Clement 04              
     3) Brianna McPhatter 04            4) Chantelle Davis 05             
 19 Oxon Hill-MD                                        4:23.07   3 
     1) Bettya Burgess 05               2) Bobbi Brooks 03                
     3) Stephanie Gunter 05             4) Shalonda McGee 04              
 
Girls 4x400 Meter Relay Bantam
================================================================
        Meet: M 4:59.28  3/9/2002    DC Redwings, Washington, DC               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Airy tc-PA                                    4:54.90M 
     1) Imani Shell                     2) Ashulyon Pope                  
     3) Mia West                        4) Shali Muhammad                 
  2 Gideonites Tc-Md                                    5:16.04  
     1) Bailey Freeman                  2) Estar Clay                     
     3) Isis Dennis                     4) Ashlee Hughes                  
  3 Hummingbird tc-MD                                   5:32.72  
     1) Alyse Williams                  2) Dinab Williams                 
     3) Chiny Asher                     4) Danielle Wright                
 
Girls 4x400 Meter Relay Midget
================================================================
    National: N 4:24.01  3/9/2002    DC Redwings, Washington, DC               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Hummingbird tc-MD                                   4:20.05N 
     1) Doris Anyanwu                   2) Jameice DeCoster               
     3) Ambrosia Iwugo                  4) Kiersten LaRoche               
  2 Mount Airy tc-PA                                    4:30.40  
     1) Saudiah Lawrence                2) Khaaleedah Smith               
     3) Domenique Best                  4) Anya Curtis                    
  3 Gideonites Tc-Md                                    4:46.49  
     1) Deiona French                   2) Alesha Cain                    
     3) Princess Fonrose                4) Akesha Peterson                
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    National: N 8:53.67  3/1/2002    Boys and Girls, Brooklyn, NY              
        Meet: M 9:11.82  3/2001      Boys and Girls, Brooklyn, NY              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rockford-MI                                         9:15.23  
     1) Nikki Bohnsack 04               2) Rachel Wittum 07               
     3) Kristi Powers 04                4) Lisa Krueger 03                
  2 Bay Shore-NY                                        9:15.28  
     1) Laura Cummings 05               2) MaryLiz McCurdy 05             
     3) Danica DuPuy 03                 4) Kellie Castro 03               
  3 Kellam-VA                                           9:26.29  
     1) Tiffany Howell 03               2) Jessica Smith 04               
     3) Natalie Sherbak 04              4) Kelley Taylor 03               
  4 Hatboro-Horsham-PA                                  9:30.36  
     1) Anna Baker 04                   2) Caitlin Klaas 05               
     3) Nicole Murphy 04                4) Megan Rae 05                   
  5 Western Albemarle-VA                                9:31.73  
     1) Jessica Fanning 04              2) Courtenay Johnson 03           
     3) Amber Cadle 05                  4) Tasmin Fanning 05              
  6 Hillsboro-NJ                                        9:33.34  
     1) Lauren Kloss 03                 2) Allison Marcsisin 06           
     3) Ashley Uniszkiewicz 04          4) Erin Crawford 03               
  7 Cardinal O'Hara-Pa                                  9:33.35  
     1) Mary Deberec 04                 2) Danielle Schopt 03             
     3) Bridgette Boudwin 05            4) Erin Kelly 03                  
  8 Downingtown-PA                                      9:35.88  
     1) Jessie Yester 03                2) Christine Smith 04             
     3) Joanna Horstman 05              4) Kate Giere 06                  
  9 Perkiomen Valley-PA                                 9:40.01  
     1) Brittany Long 05                2) Carol Jefferson 04             
     3) Bridget Walsh 03                4) Sarah Roberts 04               
 10 Mount Tabor-NC                                      9:46.26  
     1) Amy Dibianca 03                 2) Taylor Steelman 03             
     3) Kenzie McIlwain 05              4) Julia Morton 03                
 11 Jackson-NJ                                          9:46.34  
     1) Nicole Montegary 03             2) Asha Arneth 03                 
     3) Meghan Faughnan 03              4) Jenna Prendergast 03           
 12 Highland Regional-NJ                                9:47.19  
     1) Kathleen Galan 03               2) Arianna McKinney 05            
     3) Ashley Thornton 05              4) Brittany Caserta 05            
 13 Clarkston Runnin' Gear-MI                           9:49.98  
     1) Mo Kuhta 04                     2) Liz Mengyan 05                 
     3) Elizabeth Gorz 05               4) Lyndsay Smith 06               
 14 East Lyme-CT                                        9:50.78  
     1) Allison Barner 05               2) Chelsa Hargis 05               
     3) Erin O'Connell 03               4) Heather Stevenson 03           
 15 Oakton-VA                                           9:55.13  
     1) Danielle Light 05               2) Allegra Smith 05               
     3) Kate Meehan 03                  4) Lisa Derry 05                  
 16 Detroit CheetahsTC-MI                              10:05.98  
     1) Alex Cunningham 06              2) Amber Hay 05                   
     3) Monique Thompson 04             4) Kelly Sampson 05               
 17 Cardinal Gibbons-NC                                10:09.55  
     1) Kim Kingston 03                 2) Jen Flaherty 04                
     3) Lauren Holesh 06                4) Bernie O'Neill 04              
 
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
    National: N 3:53.17  3/9/2001    Wilson, Long Beach, CA                    
        Meet: M 3:59.62  3/9/2002    Wilson, Long Beach, CA                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eleanor Roosevelt-MD                                4:03.74   3 
     1) Crystal Anyanwu 03              2) Tiandra Ponteen 03             
     3) Nathandra John 04               4) Wanakee Jackson 04             
  2 Western Branch-VA                                   4:08.02   3 
     1) Marquita Allen 03               2) Marnita Patterson 04           
     3) Shakirra Pinnock 05             4) Leslie Treherne 03             
  3 Bethel-VA                                           4:08.76   3 
     1) Charisse Bullock 04             2) Britni Spruill 04              
     3) Megann Lawrence 05              4) Francena McCrory 06            
  4 Detroit CheetahsTC-MI                               4:11.79   3 
     1) Alex Cunningham 06              2) Amber Hay 05                   
     3) Monique Thompson 04             4) Kelly Sampson 05               
  5 Ballou-DC                                           4:12.94   2 
     1) Sasha Walker 04                 2) Shenekia Whitaker 03           
     3) Arlinda Price 03                4) Andria Smallwood 06            
  6 Winslow Twp-NJ                                      4:13.87   3 
     1) Krystal Cantey 06               2) Doninique Merchant 05          
     3) Angel Exum 05                   4) Lindsey Thomas 03              
  7 Chester Valley-PA                                   4:17.50   2 
     1)                                 2) Anne McManus 03                
     3) Carolyn Auwaerter 04            4)                                
  8 Trenton Track Club-NJ                               4:17.64   1 
     1) Kenesha Oldacre 03              2) Jessica Reid 03                
     3) Indya Murray 05                 4) Shabazz Kelly 03               
  9 East Lyme-CT                                        4:18.57   1 
     1) Josephine Vincent 03            2) Courtney Gillan 04             
     3) Erin O'Connell 03               4) Heather Stevenson 03           
 10 Pennridge-PA                                        4:21.17   1 
     1) Erin Koch 06                    2) Liz Hertzog 05                 
     3) Dana Haslett 06                 4) Lindsey Rambo 05               
 11 Manchester-VA                                       4:21.40   2 
     1) Carmenta Mitchell 05            2) Shaunte Cotton 05              
     3) Tiffany Street 03               4) Kelly Keener 05                
 12 Camden-NJ                                           4:23.04   1 
     1) Shawana Gray 04                 2) Nicole Holt 04                 
     3) Shareema McCargo 04             4) Erin Johnson 06                
 13 Phoebus-VA                                          4:23.34   3 
     1) Krystle Richardson 03           2) Carnai Simpson 03              
     3) Kristin Gilliam 03              4) Cassie Alston 03               
 14 Conestoga-PA                                        4:26.55   1 
     1) Meredith Sparano 04             2) Kristen Johnson 06             
     3) Kiersten Quinn 06               4) Ashley Niness 06               
 15 Nazareth-PA                                         4:27.83   2 
     1) Rachel Hamilton 03              2) Jordan Teuber 04               
     3) Blair Holubec 03                4) Mary Curran 04                 
 -- Ann Arbor-MI                                             DQ   2 
     1) Lauren Fortson 04               2) Candice Davis 03               
     3) Winter Taylor 05                4) Osamuede Iyoha 04              
 
Girls Distance Medley
================================================================
    National: N 11:49.34  3/8/2002    Red Bank Regional, Little Silver, NJ     
        Meet: M 11:58.05  3/2001      Rockford, Rockford, MI                   
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rockford-MI                                        11:56.87M 
     1) Nikki Bohnsack 04               2) Rachel Wittum 07               
     3) Kristi Powers 04                4) Lisa Krueger 03                
  2 Bay Shore-NY                                       12:02.02  
     1) Laura Cummings 05               2) MaryLiz McCurdy 05             
     3) Danica DuPuy 03                 4) Kellie Castro 03               
  3 Hatboro-Horsham-PA                                 12:07.20  
     1) Janine Ricci 03                 2) Caitlin Klaas 05               
     3) Nicole Murphy 04                4) Megan Rae 05                   
  4 Jenks-OK                                           12:09.92  
     1) Rachel Barber 03                2) Kara Cassel 03                 
     3) Matissa O'Rourke 03             4) Brianna McLeod 03              
  5 Kellam-VA                                          12:21.72  
     1) Tiffany Howell 03               2) Jessica Smith 04               
     3) Natalie Sherbak 04              4) Kelley Taylor 03               
  6 Forest Park-VA                                     12:27.94  
     1) Beth Fahey 04                   2) Christina Lindsey 03           
     3) Ecaterina Burton 04             4) Karen Richardson 04            
  7 Mount Tabor-NC                                     12:28.58  
     1) Taylor Steelman 03              2) Erica Montgomery 04            
     3) Julia Morton 03                 4) Amy Dibianca 03                
  8 Thomas Jefferson Sci-VA                            12:33.59  
     1) Kat Schleckser 05               2) Abby Lauer 05                  
     3) Lucy Terrell 03                 4) Shauneen Garrahan 03           
  9 West Springfield-VA                                12:33.71  
     1) Huma Husain 03                  2) Kelly Osborn 03                
     3) Andrea Delgado 05               4) Jen Powers 03                  
 10 Highland Regional-NJ                               12:39.09  
     1) Arianna McKinney 05             2) Ashley Thornton 05             
     3) Brittany Caserta 05             4) Kathleen Galan 03              
 11 Archbishop Prendergast-PA                          12:43.37  
     1) Lindsey Dynow 04                2) Pilar Batts 04                 
     3) Kelly Fierras 06                4) Nicole O'Dea 03                
 12 Hayfield-VA                                        12:45.45  
     1) Jessica Weber 03                2) Maeve Roughton 04              
     3) Morgan Phelan 04                4) Melissa Dewey 05               
 13 Oakton-VA                                          12:50.21  
     1) Danielle Light 05               2) Lisa Derry 05                  
     3) Allegra Smith 05                4) Nicole Rabinowitz 04           
 14 Beaumont-OH                                        12:53.21  
     1) Nora Sennett 03                 2) Carrie Gladstone 03            
     3) Aimee Dobrowski 03              4) Margaret Infeld 04             
 15 Herndon-VA                                         13:06.03  
     1) Karen Wilson 05                 2) Courtney Schilling 03          
     3) Heather Fisher 04               4) Emily Yost 03                  
 16 Clarkston Runnin' Gear-MI                          13:06.58  
     1) Mo Kuhta 04                     2) Lyndsay Smith 06               
     3) Elizabeth Gorz 05               4) Liz Mengyan 05                 
 
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    National: N 32.02  3/13/1999   Palm Beach Lakes, West Palm Beach, FL       
        Meet: M 32.02  3/13/1999   Palm Beach Lakes, West Palm Beach, FL       
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Menchville-VA                                         33.75   1 
     1) Jelyn Quick 03                  2) Yvette Lewis 03                
     3) Theresa Faluknec 06             4) Christie Black 05              
  2 Jackson-NJ                                            34.17   3 
     1) Nicole Montegary 03             2) Katie Chin 03                  
     3) Jessica Fortune 04              4) Bryanna Johnson 05             
  3 Palm Beach Lakes-FL                                   34.56   3 
     1) Jeanna Dorcelin 03              2) Kendra Newton 05               
     3) Kettiany Clarke 05              4) Lamayia Jones 03               
  4 Westside-SC                                           36.00   1 
     1) Chiquita Martin 03              2) Polly Hardy 04                 
     3) Holly Hard 04                   4) Brandi Myers 05                
  5 Winslow Twp-NJ                                        37.39   2 
     1) Krystal Cantey 06               2) Sharri Sweeting 03             
     3) Stephanee Thompson 04           4) Christina Smith 04             
  6 Hillsboro-NJ                                          37.44   2 
     1) Lauren Kloss 03                 2) Marissa Van Cleef 04           
     3) Nicole Humphrey 04              4) Erin Crawford 03               
  7 Wayne-OH                                              38.68   3 
     1) Ashlee Burns 05                 2) Michaela Charou 04             
     3) Antionnese Hill 05              4) Ryanne Weaver 04               
 
Girls High Jump
==========================================================================
    National: N    6-03  2/18/1984   Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID    
        Meet: M    6-00  3/2002      Sheena Gordon, Mc Dowell, Erie, PA        
    Freshman: F    5-10  1989        Karla Newman, White Creek, TN             
   Sophomore: R 6-00.75  1981        Mary Moore, Issaquah, WA                  
      Junior: J    6-01  1987        Alison Smith, Clarence, NY                
      Senior: S    6-03  2/18/1994   Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ashley Robbins            03 Tilden, TX               1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    O    O   XO  XXX 
  2 Toni Aluko                04 Burtonsville, MD        J1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
       XO   XO    O   XO  XXX 
  3 Debra Vento               03 Marlboro, NJ            J1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    O    O  XXO  XXX 
  4 Debbie Martin             03 Apex-NC                 J1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    O  XXO  XXO  XXX 
  5 Vanessa Maher             03 Det CheetahTC-MI         1.70m    5-07.00 
     1.60 1.65 1.70 1.75 
       XO    O    O  XXX 
  6 Lauren Biscardi           05 Wading River, NY        J1.70m    5-07.00 
     1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O  XXO  XXX 
  7 Lauren Stewart            05 Brentwood, TN            1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
        O   XO  XXX 
  8 Marie Swieta              04 West Monroe, NY         J1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
       XO  XXO  XXX 
  8 Michelle Martin           03 Irving, TX              J1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
       XO  XXO  XXX 
 10 Imani Moorman             03 Madison Heights, VA      1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
        O  XXX 
 11 Abigail Campbell          04 Medford, NJ             J1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
       XO  XXX 
 11 Tara Phouthavongsa        03 Brockport, NY           J1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
       XO  XXX 
 11 Molly Kennedy             04 Nashville, TN           J1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
       XO  XXX 
 14 Cassie Gullickson         03 Brentwood, TN           J1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
      XXO  XXX 
 -- Yashica Short             03 Norfolk, VA                 NH            
     1.60 
      XXX 
 -- Kettiany Clarke           05 West Palm Beach, FL         NH            
     1.60 
      XXX 
 -- Rachel Hendricks          03 Athenian Tc-Mi              NH            
     1.60 
      XXX 
 -- Nicole Powdar             03 New Milford, CT             NH            
     1.60 
      XXX 
 -- Kelly Kajunski            05 Glenmoore, PA               NH            
     1.60 
      XXX 
 
Girls Pole Vault
==========================================================================
    National: N 13-04.50  2/14/2003   Kira Costa, San Joaquin, CA              
        Meet: M 13-01.50  3/10/2002   Samantha Shepard, Weston, MA             
    Freshman: F 12-07.50  1999        Samantha Shepard, Weston, MA             
   Sophomore: R 13-00.25  2000        Samantha Shepard, Weston, MA             
      Junior: J 13-03.50  2001        Samantha Shepard, Weston, MA             
      Senior: S 13-04.50  2/14/2003   Kira Costa, S                            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jenny Green               03 Grand Island, NE         3.80m   12-05.50 
     3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 
        O  PPP    O   XO  XXX 
  2 Anna McFarlane            04 Concord, MA             J3.80m   12-05.50 
     3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 
        O    O   XO  XXO  XXX 
  3 Stevie Marshalek          03 Black Diamond, WA        3.70m   12-01.50 
     3.40 3.55 3.70 3.80 
        O   XO    O  XXX 
  4 Sara Young                03 Laurens, SC             J3.70m   12-01.50 
     3.40 3.55 3.70 3.80 
       XO  XXO    O  XXX 
  5 Katie Morgan              04 Tempe, AZ               J3.70m   12-01.50 
     3.40 3.55 3.70 3.80 
        O    O   XO  XXX 
  6 Monica Pacas              04 Atascadoero, CA          3.55m   11-07.75 
     3.40 3.55 3.70 
        O    O  XXX 
  6 Britni Lawrence           04 Buda, TX                 3.55m   11-07.75 
     3.40 3.55 3.70 
        O    O  XXX 
  6 Ashley Nolet              03 Lowell, MA               3.55m   11-07.75 
     3.40 3.55 3.70 
        O    O  XXX 
  9 Kacey Lundgren            03 Atascadero, CA          J3.55m   11-07.75 
     3.40 3.55 3.70 
       XO   XO  XXX 
 10 Lindsey Rosales           03 Washingtonville, NY      3.40m   11-01.75 
     3.40 3.55 
        O  XXX 
 -- Stephanie Best            03 Dallas, TX                  NH            
     3.40 
      XXX 
 -- Tori Allen                05 Indianapolis, IN            NH            
     3.40 
      XXX 
 -- Rhian Jenks               03 Fort Lee, VA                NH            
     3.40 
      XXX 
 -- Danielle O'Reilly         04 Shamong, NJ                 NH            
     3.40 
      XXX 
 -- Lindsey Regan             06 Easton, PA                  NH            
     3.40 
      XXX 
 -- Courtney Regan            04 Easton, PA                  NH            
     3.40 
      XXX 
 
Girls Long Jump
==========================================================================
    National: N 21-07.50  1/31/1981   Carol Lewis, Willingboro, NJ             
        Meet: M    19-08  1999        Antoinette Wilkes, Palm Beach Lakes,WPB F
    Freshman: F    19-02  1983        Louan Guialdo, JHS 135, Bronx, NY        
   Sophomore: R    19-11  1999        Cassie Richards, Winchester-Thurston,PA  
      Junior: J    21-04  1976        Kathy McMillan, Hoke County,Raeford, NC  
      Senior: S 21-07.50  1/31/1981   Carol Lewis, Willingboro, NJ             
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marshevet Hooker          03 San Antonio, TX          6.26m   20-06.50 
      5.84m  5.86m  5.65m  6.26m  6.12m  6.10m
  2 Tianna Madison            03 Elyria, OH               5.92m   19-05.25 
      5.88m  5.76m  5.52m  5.92m  5.79m  5.73m
  3 Erica McLain              04 Plano, TX                5.74m   18-10.00 
      5.37m  5.51m  5.56m  5.50m  5.66m  5.74m
  4 Whitney Marsh             03 Mountain Brook, AL       5.68m   18-07.75 
      5.47m  5.62m  5.60m  5.67m  5.65m  5.68m
  5 Yvette Lewis              03 Newport News, VA         5.64m   18-06.00 
      5.49m  5.58m  5.59m  FOUL  5.64m  FOUL
  6 Kara Dickman              03 Westborough, MA          5.54m   18-02.25 
      5.30m  5.54m  5.27m  5.42m  5.21m  5.28m
  7 Sherina Steele            03 Salisbury, NC            5.51m   18-01.00 
      5.06m  5.31m  5.38m  5.25m  FOUL  5.51m
  8 Edra Finley               03 Mobile, AL               5.45m   17-10.75 
      FOUL  5.31m  5.44m  5.45m  5.32m  5.45m
  9 Aajah Showell             03 Waldorf, MD              5.33m   17-06.00 
      5.33m  5.24m  4.92m            
 10 Octavia Best              04 Farmvilla, VA            5.32m   17-05.50 
      5.32m  5.19m  4.90m            
 11 Toni Aluko                04 Burtonsville, MD         5.29m   17-04.25 
      5.11m  5.13m  5.29m            
 12 LaTonya Anderson          03 Ruther Glen, VA          5.20m   17-00.75 
      5.11m  5.20m  5.05m            
 13 Jerrie Kumalah            03 Bowie, MD                5.18m   17-00.00 
      5.12m  4.91m  5.18m            
 14 Stephanie Conway          03 Batavia, NY              5.11m   16-09.25 
      5.09m  5.11m  5.11m            
 15 Moriah Jones              03 Salisbury, NC            5.07m   16-07.75 
      4.87m  5.07m  5.04m            
 16 Melissa Council           04 Cary, NC                 5.04m   16-06.50 
      4.89m  5.04m  FOUL            
 17 Dana Ventrone             03 Pittsburgh, PA           4.96m   16-03.25 
      4.93m  4.96m  4.94m            
 
Girls Triple Jump
==========================================================================
    National: N 43-11.50  3/10/1991   Juliana Yendork, Walnut, CA              
        Meet: M    41-06  3/2002      Sheena Gordan, Mc Dowell, Erie, PA       
    Freshman: F 39-00.50  1996        Jodi Schlesinger, Clarkstown S WNyack, NY
   Sophomore: R 40-01.25              Jodi Schlesinger '97, E Mc Lain, Plano,TX
      Junior: J 42-05.50  1990        Juliana Yendork, Walnut, CA              
      Senior: S 43-11.50  3/10/1991   Juliana Yendork, Walnut, CA              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Erica McLain              04 Plano, TX               12.71m   41-08.50 
      10.76m  12.71m  12.54m  12.23m  12.18m  10.95m
  2 Toni Smith                03 Denver, CO              12.55m   41-02.25 
      12.22m  12.49m  12.55m  FOUL  11.79m  12.51m
  3 Cassie Gullickson         03 Brentwood, TN           12.49m   40-11.75 
      FOUL  FOUL  12.47m  12.13m  12.14m  12.49m
  4 Yvette Lewis              03 Newport News, VA        12.37m   40-07.00 
      12.21m  FOUL  12.01m  12.07m  12.09m  12.37m
  5 Aaliyah Shareef           03 Denver, CO              12.06m   39-07.00 
      FOUL  FOUL  12.02m  11.77m  12.06m  11.82m
  6 Michelle Sanford          03 Irvine, CA              12.02m   39-05.25 
      FOUL  12.02m  11.92m  11.72m  FOUL  PASS
  7 Lauren Stewart            05 Brentwood, TN           11.85m   38-10.50 
      11.61m  11.78m  11.80m  11.67m  11.85m  11.82m
  8 Laura Rogers              03 Dacula, GA              11.82m   38-09.50 
      11.74m  11.82m  11.68m  11.67m  FOUL  FOUL
  9 Imani Moorman             03 Madison Heights, VA     11.65m   38-02.75 
      11.49m  11.32m  11.65m            
  9 Edra Finley               03 Mobile, AL              11.65m   38-02.75 
      11.65m  11.45m  FOUL            
 11 Sarah Ensslen             03 Glenmoore, PA           11.48m   37-08.00 
      11.48m  11.28m  11.48m            
 12 Penny Shields             03 Denver, CO              11.47m   37-07.75 
      11.35m  11.45m  11.47m            
 13 Tyreshia Gasque           03 Richmond, VA            11.36m   37-03.25 
      11.36m  11.27m  11.35m            
 14 Tara Phouthavongsa        03 Brockport, NY           11.31m   37-01.25 
      11.19m  11.24m  11.31m            
 15 Aparna Hirve              04 Thom Jeff Sci-VA        11.12m   36-05.75 
      11.12m  10.84m  10.95m            
 16 Sherina Steele            03 Salisbury, NC           11.08m   36-04.25 
      10.95m  11.02m  11.08m            
 17 Shea Spann                03 Ft. Belvoir, VA         11.07m   36-04.00 
      11.07m  FOUL  10.80m            
 18 Molly Kennedy             04 Nashville, TN           11.00m   36-01.25 
      FOUL  10.98m  11.00m            
 19 Ashley Mondie             03 Hershey, PA             10.98m   36-00.25 
      10.98m  FOUL  10.93m            
 20 Jai McBride               03 Houston, TN             10.92m   35-10.00 
      10.79m  10.85m  10.92m            
 21 Tracey Stewart            06 Richmond, CA            10.89m   35-08.75 
      10.78m  10.77m  10.89m            
 22 Tylisha McCall            05 Clinton, MA             10.88m   35-08.50 
      10.88m  FOUL  FOUL            
 23 Rebecca Davis             03 Franklin, TN            10.79m   35-05.00 
      FOUL  FOUL  10.79m            
 24 Quinnyana Brown           04 Amherst-VA              10.72m   35-02.00 
      10.72m  10.58m  10.70m            
 25 Jerrie Kumalah            03 Bowie, MD               10.71m   35-01.75 
      FOUL  FOUL  10.71m            
 25 Tomika Ferguson           03 Appomattox-VA           10.71m   35-01.75 
      10.69m  10.71m  10.58m            
 -- Adrienne Mayo             03 South Lakes-VA              ND            
      ND  ND  ND            
 
Girls Shot Put
==========================================================================
    National: N    53-11  1/9/2001    Laura Gerraughty, Nashua, NH             
        Meet: M    52-02  3/2001      Laura Gerraughty, Nashua, NH             
    Freshman: F 45-07.25  1991        Collinus Newsome, South, Denver, Co      
   Sophomore: R    47-06  1999        Briona Reynolds, Red RIverGrandForks, ND 
      Junior: J 52-05.75  2/8/1997    Heather Colyer, E Juniata,Cocolamus, PA  
      Senior: S    53-11  1/9/2001    Laura Gerraughty, Nashua, NH             
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michelle Carter           03 Ovilla, TX              16.70m   54-09.50 
      15.23m  15.01m  16.44m  15.84m  15.69m  16.70m
  2 Sarah Stevens             04 Fort Collins, CO        14.56m   47-09.25 
      14.56m  14.24m  13.53m  13.67m  13.57m  13.57m
  3 Kelly Fazekas             03 Closter, NJ             14.05m   46-01.25 
      13.46m  FOUL  FOUL  14.05m  13.81m  13.72m
  4 Tiffany Evans             03 Dale City, VA           13.68m   44-10.75 
      13.45m  13.48m  13.68m  11.83m  13.27m  12.92m
  5 Della Clark               03 Acworth, GA             13.08m   42-11.00 
      12.64m  12.07m  12.74m  12.18m  13.08m  12.38m
  6 Lindsay Grigoriev         03 Laurel, MD              13.02m   42-08.75 
      12.59m  12.45m  12.92m  12.52m  11.61m  13.02m
  7 Sylvia Galarza            04 Millville, NJ           12.90m   42-04.00 
      11.91m  12.19m  12.90m  11.31m  11.26m  12.63m
  8 Lindsey Hill              03 Mount Vernon, OH        12.42m   40-09.00 
      12.12m  12.42m  12.39m  11.96m  11.91m  12.04m
  9 Tina Villa                04 Saratoga Springs, N     12.17m   39-11.25 
      12.17m  FOUL  FOUL            
 10 Grace Cunningham          03 Pembroke, MA            11.98m   39-03.75 
      11.38m  11.86m  11.98m            
 11 Ashley Crocker            03 Lorton, VA              11.68m   38-04.00 
      11.68m  11.31m  11.64m            
 12 Tierra Hubbard            04 Roanoke, VA             11.64m   38-02.25 
      11.38m  11.64m  FOUL            
 13 Lorna Finn                04 Powder Springs, GA      11.62m   38-01.50 
      11.39m  10.90m  11.62m            
 14 Marie Stringer            03 Atlanta, GA             11.19m   36-08.50 
      10.89m  11.19m  FOUL            
 15 Amy Hill                  03 Mount Vernon, OH        10.39m   34-01.25 
      8.58m  10.39m  FOUL            
 16 Kimberly Williams         03 Williamsburg, VA         9.98m   32-09.00 
      9.27m  9.98m  9.01m            
 
Girls Weight Throw
==========================================================================
    National: N 60-10.50  3/8/1997    Maureen Griffin, Pocatello, ID           
        Meet: M 60-08.75  3/9/2002    Kristen Michalski, West Warwick, RI      
    Freshman: F 42-06.50  2002        Sarah Cardinal, Blackfoot, ID            
   Sophomore: R 53-07.75  1999        Kate Johnston, Warwick, RI               
      Junior: J 60-10.50  1997        Maureen Griffin, Pocatello, ID           
      Senior: S    60-00  1998        Maureen Griffin, Pocatello, ID           
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kristen Callan            03 Monroe, NY              17.03m   55-10.50 
      16.64m  FOUL  FOUL  15.26m  16.08m  17.03m
  2 Della Clark               03 Acworth, GA             16.93m   55-06.50 
      FOUL  15.66m  16.19m  15.34m  16.58m  16.93m
  3 Marie Stringer            03 Atlanta, GA             16.27m   53-04.50 
      16.27m  15.77m  15.65m  15.91m  FOUL  15.64m
  4 Kelly Reynolds            03 Warwick, RI             16.17m   53-00.75 
      15.91m  15.31m  16.17m  15.73m  FOUL  15.59m
  5 Danielle Dufresne         03 Warwick, RI             15.30m   50-02.50 
      13.91m  14.37m  14.36m  14.44m  15.30m  15.08m
  6 Lorna Finn                04 Powder Springs, GA      15.00m   49-02.50 
      15.00m  13.09m  13.91m  12.00m  13.42m  13.85m
  7 Erin Donnelly             04 Barrington, RI          14.74m   48-04.50 
      14.22m  13.93m  14.24m  14.74m  FOUL  13.55m
  8 Andrea Karleski           04 Ferndale, NY            13.68m   44-10.75 
      13.68m  12.89m  13.35m  13.26m  12.39m  13.11m
  9 Jessica Sawers            03 Springfield, VA         12.07m   39-07.25 
      11.88m  12.07m  10.97m            
 10 Megan Chapman             03 Lebanon, NH             12.06m   39-07.00 
      11.81m  12.06m  11.96m            
 11 Amy Hill                  03 Mount Vernon, OH        12.04m   39-06.00 
      FOUL  FOUL  12.04m            
 12 Amber Torrey              04 Plainfield, NH          11.90m   39-00.50 
      11.74m  11.42m  11.90m            
 13 Stephanie Smolenski       04 New Hyde Park, NY       11.73m   38-06.00 
      11.44m  11.26m  11.73m            
 14 Kendra Howell             03 LaSalle-RI              11.68m   38-04.00 
      11.68m  11.46m  10.84m            
 15 April Harning             03 Kettering, OH           11.62m   38-01.50 
      11.28m  FOUL  11.62m            
 16 Jennifer Krodel           05 Salem, CT               11.55m   37-10.75 
      11.55m  FOUL  10.81m            
 17 Laurie Struble            03 Cumberland, RI          11.22m   36-09.75 
      10.27m  11.16m  11.22m            
 18 Lindsey Hill              03 Mount Vernon, OH        11.07m   36-04.00 
      9.25m  9.72m  11.07m            
 19 Mary Ellen Horsman        05 Barrington, RI          10.56m   34-07.75 
      9.99m  10.52m  10.56m            
 20 Mallory Denniston         05 Scituate, RI             9.90m   32-05.75 
      FOUL  FOUL  9.90m            
 21 Maggie Gianquinto         04 Salem, CT                9.85m   32-03.75 
      9.76m  9.85m  9.24m            
 22 Catherine Phipps          05 Warwick, RI              6.59m   21-07.50 
      FOUL  4.69m  6.59m            
 
Girls Indoor Pentathlon
================================================================
    National: N  3978  3/1/1980    Marlene Harmon, Thousand Oaks, CA           
        Meet: M  3641  3/9/2002    Diana Pickler, Rowlett, TX                  
    Freshman: F  3485  3/9/2002    Jenna Utecht, Aquinas, Ft Laudrdl, FL       
   Sophomore: R  3648  3/9/2002    Gayle Hunter, King, Riverside, CA           
      Junior: J  3589  2000        Lauren Reimer, New Braunfels, TX            
      Senior: S  3978  3/1/1980    Marlene Harmon, Thousand Oaks, CA           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mandy Stille              03 Wilmington, DE            3476  
  2 Philipa Davies            05 Franklin, TN              3371  
  3 Alexandra Coppadge        06 Wilmington, DE            3236  
  4 Christina Smith           03 Philadelphia, PA          3224  
  5 Brooke Wolfe              03 Perkasie, PA              3175  
  5 Aajah Showell             03 Waldorf, MD               3175  
  7 Lindsay Grigoriev         03 Laurel, MD                3144  
  8 Tifani Grimes             04 Sacramento, CA            3131  
  9 La Vonne Idlette          03 Hampton, VA               2924  
 10 Deserea Byrd              05 Erial, NJ                 2909  
 11 Jenizah Melendez          04 Hillsborough, NJ          2833  
 12 Barbara Roberson          04 Cleveland, OH             2783  
 13 Elisha Tegeder            04 Barnegat, NJ              2764  
 14 Sharon Heilig             03 Berlin, NJ                2730  
 15 Kelly Magnin              03 Aston, PA                 2662  
 16 Devin Barnett             04 Farmingdale, NJ           2529  
 17 Elizabeth Wrona           03 Fairfax Station, VA       2500  
      

Nike Indoor Championships

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003