Boys - Girls
Girls Varsity: SW#1/Harrier
US#3 Fremont girls team, having everyone back from last year's
5th place Nike Team Nationals finish, lived up to expectations by running
the 3rd fastest team time ever on the grass relays course with a cumulative
64:19 (course record 62:32 by the legendary 1999 Bingham team). Second
place was Mountain Crest (Hyrum, Ut) in 67:34, followed by Provo, Ut
(68:07), American Fork, Ut. (68:27), and Spanish Fork, Ut. (69:50).
Fremont's girls went 1, 2, 5, 6, and 12 in the individual places.
Top 15 Individual Splits:
1. Cassie Ricks - Fremont 12:17
2. Katie Chugg - Fremont 12:45
3. Trisha Wright - Woods Cross 12:46
4. McKenzie O'Very - Mountain Crest 12:57
5. Jessie Chugg - Fremont 12:59
6. Heidi Krelos - Fremont 13:00
7. Kacee Hildebrant - Lone Peak 13:03
8. Kimber Labrum - Mountain Crest 13:07
9.Joanna Blackburn - Provo 13:09
10. Amelia Troutner - Timpview 13:10
11.Jennifer Blackburn - Provo 13:15
12.Lexie Meyer - Fremont 13:16
13. Sonja Ponis - Spanish Fork 13:16
14.Sausha Sommers - American Fork 13:17
15. Kira Datwyler - Mountain Crest 13:21
Girls Varsity Team Relays Results:
1. Fremont 1:04:19
Cassie Ricks 12:17
KatieChugg 12:46
Jessie Chugg 13:00
Heidi Krelos 13:00
Lexie Meyer 13:16
2.Mountain Crest 1:07:34
Kimber Labrum 13:07
Kira Datwyler 13:21
Catherine Hatch 13:45
Courtney Ferrin 14:24
McKenzie O'Very 12:57
3.Provo 1:08:07
Amy Andrus 13:33
Sarah Blackburn 13:33
Jennifer Blackburn 13:15
Amanda Fordham 14:36
Joanna Blackburn 13:10
4.American Fork 1:08:27
Sausha Sommers 13:17
Lisa Tubb 13:25
Lindsey Grimes 13:42
Rebecca Thorpe 14:33
Leslie Rose 13:30
5.Spanish Fork 1:09:50
Sonja Ponis 13:16
Brooke Hansen 14:58
Chelsea Loss 13:29
Joann Nybo 14:06
Steffi Minson 14:01
6.Riverton 1:11:32
Alisa Sneffer 14:06
Kristi Nichols 14:49
Kaddie Foster 13:58
Megan Inama 14:38
Tiane Rosenlund 14:01
7.Timpview 1:11:34
Jessica Crosby 13:41
Emma Brooks 14:53
Samantha Peavler 14:27
Michelle Hamblin 15:23
Amelia Troutner 13:10
8.East 1:12:14
Madison Worsham 14:03
Lauren Steele 14:58
Alina Fong 14:59
Madison Stephenson 14:49
Lauren Spence 13:25
9.Woods Cross 1:12:27
Janice Wilkinson 14:54
Sarah Edwards 13:42
Liz Edminster 15:27
Jana Rogers 15:38
Trisha Wright 12:46
10.Timpanogos 1:12:32
Kimberly Bringhurst 15:26
Emily Hawkins 14:36
Terra Hawkins 14:31
Sarah Handley 14:17
Suzie Sorensen 13:42
11.Skyline 1:12:46
Shalaya Kipp 13:56
Brittany Ahlman 14:33
Ashley Bentley 14:15
Dani Davis 14:32
Brynne Davis 15:30
12.Lone Peak 1:13:26
Kacee Hildebrant 13:03
Heather Hunsaker 14:32
Kylie Wunderli 15:17
Taylor Shannon 15:34
Sam Stilson 15:00
13.Rock Springs 1:13:49
Lisa Shipman 14:29
Ashley Hucksteat 14:38
Amber Wilson 15:39
Alicia Gray 15:15
Wendy Olexey 13:48
14.Springville 1:14:20
Arica Scheetz 15:00
Sara Sorensen 14:43
Sharlee Johnson 15:48
Virginia Ballard 14:12
Amanda Theobald 14:37
15.West Jordan 1:14:48
Crystal Sandness 14:06
Candice Sandness 15:15
Whitney Banks 15:41
Mary Lambert 15:39
Anna Willis 14:07
16.Copper Hills 1:14:57
Marcilina Grayer 14:40
Rebecca Barnes 14:33
Clarissa Rawlins 15:49
Kelsey Gish 16:23
Jessica Zamadio 13:32
17.Pleasant Grove 1:16:06
Jessi Baird 14:12
Jaime Harmon 13:53
Haley Eldredge 15:37
Dianna Frenzel 16:15
Ashlan Matheson 16:09
18.Highland 1:21:41
Katrina Smithee 16:47
Alyson Royall 15:32
Marisa 16:14
Emily Huth 16:50
Meesha 16:18
Boys Varsity: An
exciting grass relays boys race saw a different team lead at each hand
off. Steve Clark had the fastest split of
the day, leading off in 10:31 for Skyline (Salt Lake, Ut.). The second
exchange saw Rock Springs, Wyoming in the lead, only to lose it on the
3rd leg to Fremont. SW#3/Harrier US#20 American
Fork pulled into lead right before the final exchange, but Gregg
Griffiths hit the second fastest split of the day in 10:37 to
win it for Rock Springs, 26 seconds ahead of host American Fork (55:27)
.Third went to Skyline (55:56) followed by Springville, Ut. (56:08) and
Fremont (56:09). Afterwards, it was learned that the Cavemen from American
Fork were without their #1 runner, Tyler Jackson.
Jackson competed in the Junior Varsity race, because he was out all of
August with a bacterial infection.
Top 15 Individual Splits:
1. Steve Clark - Skyline 10:31
2.Greg Griffiths - Rock Springs,Wy 10:37
3.Zac Reiter Rock - Springs, Wy 10:37
4.Conner Kamm - Skyline 10:41
5.Rex Shields - Springville 10:42
6.Mike Felix - American Fork 10:43
7.Ryan Jones - Fremont 10:45
8.Spencer Gardner - Springville 10:46
9.Chris Bringhurst - Timpanogos 10:47
10.Danny Barney - Lone Peak 10:55
11.Austin Christensen - Fremont 10:56
12. Chris Dorton - Lehi 10:57
13.William Miller - Rock Springs 10:58
14.Dustin Gibson - Rock Springs 10:59
15.Austin Olsen - Provo 11:01
Boys Varsity Team Relays Results:
1.Rock Springs,Wy 55:01
Zac Reiter 10:37
Dustin Gibson 10:59
Willaim Parker 11:49
William Miller 10:59
Greg Griffiths 10:37
2.American Fork 55:27
Mike Felix 10:43
Ben Felix 11:07
Nathan Lye 11:12
Geoff Harmon 11:20
Jarett Pulsipher 11:04
3.Skyline 55:56
Steve Clark 10:31
Chris Gooch 11:43
Wes Burlingham 11:25
Scott Hampshire 11:36
Conner Kamm 10:41
4.Springville 56:08
Spencer Gardner 10:46
Spencer Foutz 11:55
Phil Mecham 11:18
Jason Freeman 11:27
Rex Shields 10:42
5.Fremont 56:09
Ryan Jones 10:45
Nate Jensen 11:16
Austin Christensen 10:56
Marcus Charlesworth 11:26
Robert Lewis 11:46
6.Timpanogos 56:14
Chris Bringhurst 10:47
Jon Oliver 11:22
Brent Young 11:35
Christian Hunt 11:14
Matt Reevey 11:16
7.Provo 56:43
Taylor Killian 11:05
Adam Smith 11:24
Jong Seok Park 11:36
Trevor Tippetts 11:37
Austin Olsen 11:01
8.East 57:08
Mike Budge 11:15
James Mack 11:31
Jorge Pille 11:43
Dermont Roberts 11:04
Jeff Combe 11:35
9.Lone Peak 57:09
Danny Barney 10:55
Dallin Kauffman 11:05
Jordan Hughes 11:31
Daniel Henley 11:57
Marcus Forbes 11:41
10.Woods Cross 57:37
Zach Hollows 11:27
Brad Bishop 11:18
Stephen Hunter 11:28
Cody Despain 12:10
Taylor Hansen 11:14
11.Timpview 58:21
Nate Sandholtz 11:07
Nate Fletcher 11:57
Brandon Hasster 11:57
Josh Taylor 11:40
Garrett Mackay 11:40
12.Spanish Fork 59:01
Matt Vance 11:22
Josh Poulter 11:59
Matt Downing 11:21
Spencer Vance 12:28
Kyle Minson 11:51
13.Riverton 59:02
Lindon Bluth 11:56
Tyler Earley 11:52
Jacob Nieveen 12:11
Macy Butterfield 11:50
Trevor Sharp 11:13
14.West Jordan 1:00:13
Zach Bellows 11:38
Ramly Carsey 12:46
Jeff Curtis 12:15
Todd Pearce 12:20
Josh Van Rij 11:14
15.Copper Hills 1:00:36
Chris Hendrickson 11:36
Jeff Scott 12:11
Nathan Woolsey 12:56
Patrick Frost 12:46
Layne Paperfuss 11:10
16.Lehi 1:00:50
Jesse Turner 11:17
Chris Dorton 10:57
Hensen Keetch 12:14
Tyrell Mclaine 13:09
Ryan Struthers 13:13
17.Pleasant Grove 1:00:51
Steve Smith 11:22
Trevor Walker 11:49
Quinn Baker 12:58
Brandon Manwill 13:02
Jordan Bentley 11:40
18.Mountain Crest 1:01:28
Kevin Diclzey 12:07
Clint Hugie 12:37
Zac Dymock 13:10
Spencer Munson 12:23
Neal Ferrin 11:11
19.Highland 1:05:03
Keith Keddington 11:58
Beau Hicken 12:59
Aaron Curtis 13:22
Josh Hardy 13:25
Ben Dautel 13:19
Region Index page
|