7th Midwest Senior Spotlight
June 11, 2005 at U. of Northern Iowa, Cedar Falls IA

the best seniors from Wisconsin v. seniors from surrounding states


Results - DyeStat Elite performances - the meet's own home page - information -

Doubles by Jeff Farnell IL (sprints) and Ryann Hendricks IL (jumps). Steve Marcelle WI 66-1.5 SP. A.J. Curtis WI 191-9 DT.

Boys - Jeff Farnell IL doubles 10.51 100m and 21.03 200m. Wheaton North IL sr Adam Harris 13.93 110H. Charles City IA sr Greg Offerman 51.74 400H. Jon Astreides IL 15-0 PV. Bolingbrook IL sr Ryan Doris 23-4 LJ. Rufus King Milwaukee sr Anthony Strong 48-0 TJ. Preble Green Bay sr Steve Marcelle 66-1.5 SP. Brodhead WI sr A.J. Curtis 191-9 DT (Rich Behling 190-10).
Girls - Elk Grove Village IL sr Jen Toler 2:14.38 800m. Homewood IL sr Seun Adigun 13.94 100H. Chicago Christian sr Ryann Hendricks doubles 18-11.75 LJ and 39-5.5 TJ. Danielle Eller IL 139-3 DT.

DyeStat Elite

28 performances qualifying for DyeStat Elite top 100 national ranking

B-100 10.51 Farnell, Jeff, , IL
B-100 10.58 Harris, Adam, 2005, Wheaton North IL
B-100 10.62 Hayes, Dorian, , IL
B-200 21.03 Farnell, Jeff, , IL
B-110H 13.93 Harris, Adam, 2005, Wheaton North IL
B-110H 14.28 Schleis, Adam, 2005, Germantown WI
B-400H 51.74 Offerman, Greg, 2005, Charles City IA
B-400H 53.75 Hammel, Dennis, , IA
B-400H 54.43 Drew, Tracey, , IL
B-LJ 23' 4 Doris, Ryan, 2005, Bolingbrook IL
B-TJ 48' 0 Strong, Anthony, 2005, Rufus King Milwaukee WI
B-PV 15' 0 Warrens, Nick, 2005, W. Warrenville S. IL
B-PV 15' 0 Hinds, Ben, , IL
B-PV 15' 0 Astreides, Jon, , IL
B-SP 66' 1.5 Marcelle, Steve, 2005, Preble Green Bay WI
B-SP 60' 5.25 Curtis, A.J., 2005, Brodhead WI
B-SP 57' 8 Desotell, Matt, , WI
B-DT 191' 9 Curtis, A.J., 2005, Brodhead WI
B-DT 190' 10 Behling, Richard, 2005, Harlem IL
B-DT 188' 8 Marcelle, Steve, 2005, Preble Green Bay WI

G-800 2:14.38 Toler, Jen, 2005, Elk Grove Village IL
G-100H 13.94 Adigun, Seun, 2005, Homewood IL
G-LJ 18' 11.75 Hendricks, Ryann, 2005, Chicago Christian IL
G-TJ 39' 5.5 Hendricks, Ryann, 2005, Chicago Christian IL
G-TJ 38' 7 Buehler, Hope, , WI
G-DT 139' 3 Eller, Danielle, , IL
G-DT 137' 2 Springer, Sam, 2005, Tremont IL
G-DT 136' 11 Ketelsen, Audra, , IA

Results

Boys - Girls

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 6/13/2005 12:43 PM
                  Senior All-Star Spotlight Meet - 6/11/2005                   
                                  Cedar Falls   

Boys

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Farnell, Jeff                IL Boys                  10.51   2 
  2 Harris, Adam                 IL Boys                  10.58   1 
  3 Hayes, Dorian                IL Boys                  10.62   2 
  4 Wallace, Calvin              WI Boys                  10.76   2 
  5 Webb, Josh                   IA Boys                  10.77   1 
  6 Allen, Tim                   IL Boys                  10.99   1 
  7 Churchill, Chad              WI Boys                  11.10   2 
  8 Wall, David                  IA Boys                  11.29   1 
  9 McMahon, Ben                 IA Boys                  11.30   2 
 10 Meade, Kyle                  IA Boys                  11.47   2 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Farnell, Jeff                IL Boys                  21.03   1 
  2 Hilding, Charles             IL Boys                  22.05   2 
  3 Wallace, Calvin              WI Boys                  22.15   2 
  4 Adams, Isaiah                WI Boys                  22.17   1 
  5 Regan, Matt                  WI Boys                  22.26   2 
  6 Schwartz, Jeremie            WI Boys                  22.31   1 
  7 Cismar, Matt                 IA Boys                  22.64   1 
  8 Austin, Kyle                 IL Boys                  22.70   2 
  9 Welp, Adam                   IA Boys                  23.42   2 
 10 Bolander, Luke               IA Boys                  24.22   1 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jones, Dave                  WI Boys                  50.59  
  2 Harris, Lee                  IL Boys                  50.75  
  3 Farrell, Gregg               WI Boys                  50.78  
  4 Jones, Antonio               IL Boys                  51.39  
  5 Bolander, Luke               IA Boys                  54.33  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barrios, Ricky               IL Boys                1:57.07  
  2 Funk, Chet                   WI Boys                1:58.02  
  3 Bursten, Tyler               WI Boys                1:58.28  
  4 Robinson, James              IA Boys                1:59.51  
  5 Tucker, Brandon              IL Boys                1:59.98  
  6 Taylor, Jamal                IL Boys                2:00.86  
  7 Kaashagen, Johan             WI Boys                2:03.60  
  8 Hoskinson, Tim               IL Boys                2:08.21  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rombough, Chris              WI Boys                4:23.43  
  2 Pykosz, Rob                  IL Boys                4:29.49  
  3 Goranson, Alex               WI Boys                4:31.34  
  4 Stout, Mike                  IA Boys                4:32.93  
  5 Fischels, Tony               IA Boys                4:36.51  
  6 Erickson, Bobby              WI Boys                4:37.80  
  7 Chenoweth, Brian             IL Boys                4:38.81  
  8 Richardson, Mike             IL Boys                4:42.65  
  9 Bentz, Tim                   IL Boys                4:50.99  
 10 Forrester, Levi              IA Boys                4:53.89  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rombough, Chris              WI Boys                9:36.68  
  2 Chenoweth, Brian             IL Boys                9:48.30  
  3 Osterhaus, Eric              IA Boys                9:53.89  
  4 Fischels, Tony               IA Boys                9:59.81  
  5 Lonning, Connor              WI Boys               10:05.90  
  6 Forrester, Levi              IA Boys               10:32.46  
  7 Robertson, Travis            IA Boys               10:36.06  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Harris, Adam                 IL Boys                  13.93   1 
  2 Schleis, Adam                WI Boys                  14.28   2 
  3 Jackson, Jamar               IL Boys                  14.42   2 
  4 Vasich, Chris                IL Boys                  14.44   1 
  5 Ruen, James                  IA Boys                  14.46   1 
  6 Drew, Tracey                 IL Boys                  14.65   2 
  7 Felt, Erik                   WI Boys                  14.65   1 
  8 Parker, Eric                 IA Boys                  14.75   2 
  9 Dehn, Brandon                WI Boys                  14.90   2 
 10 Lee, Brandon                 IA Boys                  15.04   1 
 11 Lott, Dwight                 IA Boys                  15.27   1 
 12 Wageman, Matt                IA Boys                  15.62   2 
 
Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Offerman, Greg               IA Boys                  51.74   2 
  2 Hammel, Dennis               IA Boys                  53.75   1 
  3 Drew, Tracey                 IL Boys                  54.43   1 
  4 Felt, Erik                   WI Boys                  54.74   2 
  5 Clark, Matt                  IA Boys                  55.16   2 
  6 Snitker, Ryan                IA Boys                  55.45   1 
  7 Bailey, Kevin                IL Boys                  55.61   1 
  8 Horvath, Eric                IL Boys                  57.70   2 
  9 Johnson, Ritchie             IL Boys                  58.34   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois Boys  'A'                               41.46  
     1) Allen, Tim                      2) Harris, Adam                   
     3) Hilding, Charles                4) Farnell, Jeff                  
  2 Team Wisconsin Boys  'A'                              42.46  
     1) Schleis, Adam                   2) Churchill, Chad                
     3) Robertson, Josh                 4) Aker, Tony                     
  3 Team Iowa Boys  'A'                                   43.00  
     1) Bauer, Justin                   2) McMahon, Ben                   
     3) Tutson, Messiah                 4) Offerman, Greg                 
  4 Team Iowa Boys  'B'                                   43.53  
     1) Meade, Kyle                     2) Cismar, Matt                   
     3) Wageman, Matt                   4)                                
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois Boys  'A'                             1:26.36  
     1) Farnell, Jeff                   2) Hilding, Charles               
     3) Ward, Carlton                   4) Allen, Tim                     
  2 Team Wisconsin Boys  'A'                            1:28.74  
     1) Schwartz, Jeremie               2) Strong, Anthony                
     3) Adams, Isaiah                   4) Wallace, Calvin                
  3 Team Illinois Boys  'B'                             1:30.20  
     1) Austin, Kyle                    2) Tassio, Tyler                  
     3) Orr, Thomas                     4) Jackson, Travis                
  4 Team Iowa Boys  'A'                                 1:30.96  
     1) Webb, Josh                      2) McKibben, Matt                 
     3) Kenney, Phil                    4) Burke, Spencer                 
 -- Team Iowa Boys  'B'                                     DNF  
     1) Tutson, Messiah                 2) Kimpson, Gabe                  
     3) Bauer, Justin                   4) Thompson, Robert               
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Boys  'A'                                 3:18.52  
     1) Mulder, Tyler                   2) Hammel, Dennis                 
     3) Craddic, Michael                4) Offerman, Greg                 
     5) Webb, Josh                      6)                                
  2 Team Wisconsin Boys  'A'                            3:21.64  
     1) Adams, Isaiah                   2) Schwartz, Jeremie              
     3) Farrell, Gregg                  4) Jones, Dave                    
     5) Zill, Josh                      6)                                
  3 Team Iowa Boys  'B'                                 3:22.98  
     1) Goos, Cory                      2) Kimpson, Gabe                  
     3) Rolling, Dan                    4) Olson, Trent                   
  4 Team Illinois Boys  'B'                             3:24.32  
     1) Taylor, Jamal                   2) Vedeen, Don                    
     3) Astreides, Jon                  4) Horvath, Eric                  
     5) Brooks, David                   6)                                
  5 Team Illinois Boys  'A'                             3:24.61  
     1) Harris, Lee                     2) Jackson, Jamar                 
     3) Jones, Antonio                  4) Vasich, Chris                  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Boys  'A'                                 7:53.78  
     1) Mulder, Tyler                   2) Clark, Matt                    
     3) Gillet, DJ                      4) Goos, Cory                     
  2 Team Wisconsin Boys  'A'                            7:58.14  
     1) Darrow, Justin                  2) Verre, John                    
     3) Funk, Chet                      4) Erickson, Bobby                
  3 Team Iowa Boys  'B'                                 8:02.66  
     1) Thompson, Stephen               2) Anderson, Tim                  
     3) Fischer, Brandon                4) Robinson, James                
  4 Team Illinois Boys  'A'                             8:08.04  
     1) Renaud, Jay                     2) McLain, Brian                  
     3) Erfort, Pat                     4) Damhauser, Matt                
  5 Team Iowa Boys  'C'                                 8:26.69  
 
Boys 1600 Sprint Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Boys  'A'                                 3:35.42  
     1) Craddic, Michael                2) Olson, Trent                   
     3) Peth, Derek                     4) Kenney, Phil                   
  2 Team Illinois Boys  'A'                             3:35.90  
     1) Hayes, Dorian                   2) Tassio, Tyler                  
     3) Tucker, Brandon                 4) Brooks, David                  
  3 Team Wisconsin Boys  'A'                            3:39.26  
     1) Robertson, Josh                 2) Gohr, Zach                     
     3) Regan, Matt                     4) Goranson, Alex                 
  4 Team Illinois Boys  'B'                             3:43.31  
     1) Helberg, Jeff                   2) Walden, Michael                
     3) Gopal, Ram                      4) Taylor, Jamal                  
 -- Team Iowa Boys  'B'                                      NT  
     1) Sather, Kevin                   2) Welp, Adam                     
     3) Meade, Kyle                     4) Knoop, Matt                    
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Team Illinois Boys  'A'                               59.16   2 
     1) Jackson, Jamar                  2) Drew, Tracey                   
     3) Vasich, Chris                   4) Harris, Adam                   
  2 Team Wisconsin Boys  'A'                              59.73   2 
     1) Schleis, Adam                   2) Dehn, Brandon                  
     3) Felt, Erik                      4) Zill, Josh                     
  3 Team Iowa Boys  'B'                                   59.86   1 
     1) Bauder, Daniel                  2) Hammel, Dennis                 
     3) Lee, Brandon                    4) Parker, Eric                   
  4 Team Iowa Boys  'A'                                 1:00.14   2 
     1) Ruen, James                     2) Wageman, Matt                  
     3) Lott, Dwight                    4) McKibben, Matt                 
  5 Team Illinois Boys  'B'                             1:05.39   1 
     1) Helberg, Jeff                   2) Vedeen, Don                    
     3) Bailey, Kevin                   4) Johnson, Ritchie               
 
Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Rolling, Dan                 IA Boys                6-06.00      1.98m 
  2 Aker, Tony                   WI Boys                6-04.00      1.93m 
  3 Clark, Matt                  IA Boys                6-02.00      1.87m 
  3 Craven, Luke                 IL Boys                6-02.00      1.87m 
  3 Kimpson, Gabe                IA Boys                6-02.00      1.87m 
  6 Nelson, Dan                  WI Boys               J6-02.00      1.87m 
  7 Robertson, Josh              WI Boys               J6-02.00      1.87m 
 -- Johnson, Tyrone              IA Boys                     NH            
 
Boys Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Astreides, Jon               IL Boys               15-00.00      4.57m 
  2 Hinds, Ben                   IL Boys              J15-00.00      4.57m 
  2 Warrens, Nic                 IL Boys              J15-00.00      4.57m 
  4 Fadel, Sal                   WI Boys               14-06.00      4.41m 
  5 Bezecny, John                WI Boys               13-06.00      4.11m 
  5 Zillmer, Rob                 WI Boys               13-06.00      4.11m 
  7 Meersman, Pete               IL Boys               12-06.00      3.81m 
  7 Richardson, Ryan             WI Boys               12-06.00      3.81m 
 
Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Doris, Ryan                  IL Boys               23-04.00      7.11m 
  2 Wallace, Calvin              WI Boys               22-10.25      6.96m 
  3 Young, James                 IA Boys               22-06.00      6.85m 
  4 Burke, Spencer               IA Boys               22-03.75      6.80m 
  5 Strong, Anthony              WI Boys               22-00.50      6.71m 
  6 Churchill, Chad              WI Boys               20-11.00      6.37m 
  7 Olson, Trent                 IA Boys               20-05.50      6.23m 
  8 Orr, Thomas                  IL Boys               19-10.50      6.05m 
  9 Helberg, Jeff                IL Boys               19-07.75      5.98m 
 10 Larson, Charlie              IL Boys               19-01.00      5.81m 
 -- Johnson, Tyrone              IA Boys                     ND            
 
Boys Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Strong, Anthony              WI Boys               48-00.00     14.63m 
  2 Doris, Ryan                  IL Boys               46-01.25     14.05m 
  3 Jackson, Travis              IL Boys               45-08.00     13.91m 
  4 Zill, Josh                   WI Boys               45-04.25     13.82m 
  5 Larson, Charlie              IL Boys               45-01.75     13.76m 
  6 Schleis, Adam                WI Boys               45-00.00     13.71m 
  7 Gohr, Zach                   WI Boys               42-06.00     12.95m 
  8 Johnson, Tyrone              IA Boys               40-09.00     12.42m 
 
Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marcelle, Steve              WI Boys               66-01.50     20.15m 
  2 Curtis, A.J.                 WI Boys               60-05.25     18.42m 
  3 Desotell, Matt               WI Boys               57-08.00     17.57m 
  4 Johnson, Aaron               WI Boys               56-09.00     17.29m 
  5 Lambert, Sam                 IA Boys               56-02.00     17.11m 
  6 Behling, Rich                IL Boys               55-05.25     16.89m 
  7 Hernandez, Erik              IL Boys               52-10.00     16.10m 
  8 Ingram, Karlos               IL Boys               51-05.00     15.67m 
  9 Kelly, Tom                   IL Boys               48-10.75     14.90m 
 10 Smith, Jesse                 IA Boys               48-08.75     14.85m 
 
Boys Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Curtis, A.J.                 WI Boys                 191-09     58.44m 
  2 Behling, Rich                IL Boys                 190-10     58.16m 
  3 Marcelle, Steve              WI Boys                 188-08     57.50m 
  4 Miller, Mark                 IA Boys                 165-04     50.39m 
  5 Smith, Jesse                 IA Boys                 162-10     49.63m 
  6 Nidey, Ryan                  IA Boys                 160-06     48.92m 
  7 Johnson, Aaron               WI Boys                 158-05     48.28m 
  8 Major, Seth                  IL Boys                 137-03     41.83m 
  9 Nelson, Dan                  WI Boys                   1.50      0.04m 
 
Boys Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Clark, Matt                  IA Boys                 141-09     43.20m 
  2 Kelly, Tom                   IL Boys                 137-06     41.91m 
  3 Marcelle, Steve              WI Boys                 131-11     40.20m 
  4 Curtis, A.J.                 WI Boys                 125-03     38.17m 
  5 Larson, Charlie              IL Boys                 120-06     36.72m 
  6 Johnson, Aaron               WI Boys                 113-05     34.56m 
  7 Desotell, Matt               WI Boys                 109-11     33.50m 
  8 Gasior, Dan                  IL Boys                 108-08     33.12m 
  9 Idell, Dan                   IL Boys                 106-02     32.35m 
 10 Hammel, Dennis               IA Boys                 101-02     30.83m 
 11 Ingram, Karlos               IL Boys                  88-07     27.00m 

Girls

Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ross, Stefnee                WI Girls                 12.36  
  2 Steffens, Kelsey             IA Girls                 12.50  
  3 Caine, Elizabeth             WI Girls                 12.58  
  4 Nzegwu, Barbara              IA Girls                 12.72  
  5 Nzegwu, Devine               WI Girls                 12.74  
  6 Matchey, Amanda              WI Girls                 12.85  
  7 Poulos, Kapricia             IL Girls                 12.95  
  8 Pratt, Katie                 IL Girls                 13.17  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Deserea               IL Girls                 25.06  
  2 Aimable, Akeya               IA Girls                 25.75  
  3 Jordan, LeAdrean             WI Girls                 25.79  
  4 Jeremiah, Jessica            WI Girls                 26.12  
  5 Zimmerman, Beth              WI Girls                 26.20  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hunt, Deanna                 IL Girls                 59.40  
  2 Smith, Donneisha             WI Girls               1:00.66  
  3 Jordan, LeAdrean             WI Girls               1:00.73  
  4 Brinkman, Alisa              IA Girls               1:01.92  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Toler, Jen                   IL Girls               2:14.38  
  2 O'Connell, Abbey             WI Girls               2:24.16  
  3 Johnston, Sarah              IA Girls               2:24.43  
  4 Anderson, Marie              WI Girls               2:25.08  
  5 Dobyns, Janet                IA Girls               2:26.35  
  6 Penticoff, Erin              IA Girls               2:31.38  
  7 Morganthal, Jesse            IL Girls               2:33.22  
  8 Myers, Jen                   IL Girls               2:36.20  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Manke, Melissa               WI Girls               5:07.00  
  2 Corrigan, Michelle           WI Girls               5:07.08  
  3 Raymond, Ashley              IL Girls               5:08.71  
  4 Ries, Ellen                  IA Girls               5:16.30  
  5 Van Oosbree, Emily           IA Girls               5:25.24  
  6 Schrunk, Caedryn             IA Girls               5:30.42  
  7 Finn, Elizabeth              IL Girls               5:30.91  
  8 Koll, Lisa                   IA Girls               5:34.31  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Corrigan, Michelle           WI Girls              11:09.72  
  2 Dobyns, Janet                IA Girls              11:22.83  
  3 Koll, Lisa                   IA Girls              11:41.52  
  4 Van Oosbree, Emily           IA Girls              12:08.77  
  5 Scatena, Natalie             IL Girls              12:39.23  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Adiqun, Seun                 IL Girls                 13.94   1 
  2 Thompson, Megan              IL Girls                 14.54   2 
  3 Schmidt, Jacqulyn            IA Girls                 15.06   1 
  4 Freeman, Lindsay             IA Girls                 15.16   1 
  5 Buehler, Hope                WI Girls                 15.44   2 
  6 Olson, Kory                  WI Girls                 15.52   1 
  7 Cornelius, Brooke            IA Girls                 15.58   2 
  8 DuCharme, Carly              IA Girls                 15.68   2 
  9 Brandt, Steph                WI Girls                 16.13   1 
 10 Amici, Emily                 WI Girls                 16.19   2 
 11 Biernat, Andrea              IL Girls                 16.36   1 
 
Girls 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DuCharme, Carly              IA Girls               1:06.43  
  2 Nozime, Kirsten              IL Girls               1:09.48  
  3 Williams, Nicole             IL Girls               1:12.86  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin Girls  'A'                             48.38  
     1) Nzegwu, Devine                  2) Caine, Elizabeth               
     3) Matchey, Amanda                 4) Payne, Courtney                
  2 Team Illinois Girls  'B'                              49.22  
     1) Masso, Shaina                   2) Hendricks, Ryann               
     3) Poulos, Kapricia                4) Dietsch, Ali                   
  3 Team Iowa Girls  'A'                                  50.09  
     1) Wiebers, Lindsay                2) Elgin, Jenny                   
     3) Steffens, Kelsey                4) Nzegwu, Barbara                
  4 Team Illinois Girls  'A'                              51.01  
     1) Pratt, Katie                    2) Smith, Lauren                  
     3) McCall, Tylisha                 4) Mauer, Molly                   
  5 Team Iowa Girls  'B'                                  51.81  
     1) Cornelius, Brooke               2) Freeman, Lindsay               
     3) Schmidt, Jacqulyn               4) Ruzicka, Brittany              
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Girls  'A'                                1:45.21  
     1) Steffens, Kelsey                2) Elgin, Jenny                   
     3) Nzegwu, Barbara                 4) Wiebers, Lindsay               
  2 Team Wisconsin Girls  'A'                           1:45.72  
     1) Caine, Elizabeth                2) Matchey, Amanda                
     3) Fondow, Katie                   4) Jeremiah, Jessica              
  3 Team Illinois Girls  'A'                            1:46.88  
     1) Freshour, Kate                  2) Smith, Lauren                  
     3) Masso, Shaina                   4) McCall, Tylisha                
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois Girls  'A'                            3:59.42  
     1) Brown, Deserea                  2) Hunt, Deanna                   
     3) Toler, Jen                      4) Adiqun, Seun                   
  2 Team Wisconsin Girls  'A'                           4:03.86  
     1) Jeremiah, Jessica               2) Jordan, LeAdrean               
     3) Duwell, Megan                   4) Zimmerman, Beth                
     5) Butler, Rikita                  6)                                
  3 Team Iowa Girls  'A'                                4:07.89  
     1) Leyendecker, Maggie             2) Brinkman, Alisa                
     3) Aimable, Akeya                  4) Fischer, Alyssa                
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Wisconsin Girls  'A'                           9:32.55  
     1) Manke, Melissa                  2) School, Erin                   
     3) O'Connell, Abbey                4) Duwell, Megan                  
  2 Team Iowa Girls  'A'                                9:40.30  
     1) Penticoff, Erin                 2) Leyendecker, Maggie            
     3) Johnston, Sarah                 4) Schrunk, Caedryn               
  3 Team Illinois Girls  'A'                           10:03.88  
     1)                                 2) Raymond, Ashley                
     3) Finn, Elizabeth                 4) Freshour, Kate                 
 
Girls 1600 Sprint Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Iowa Girls  'A'                                4:14.11  
     1) Wiebers, Lindsay                2) Elgin, Jenny                   
     3) Aimable, Akeya                  4) Ries, Ellen                    
  2 Team Illinois Girls  'A'                            4:14.14  
     1) Masso, Shaina                   2) Dietsch, Ali                   
     3) Brown, Deserea                  4) Morganthal, Jesse              
  3 Team Wisconsin Girls  'A'                           4:18.64  
     1) Payne, Courtney                 2) Fondow, Katie                  
     3) Adamson, Katherine              4) Mitchell, Ayla                 
 
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Team Illinois Girls  'A'                              59.83  
     1) Thompson, Megan                 2) Williams, Nicole               
     3) Nozime, Kirsten                 4) Adiqun, Seun                   
  2 Team Iowa Girls  'A'                                1:00.05  
     1) Steffens, Kelsey                2) Schmidt, Jacqulyn              
     3) Freeman, Lindsay                4) DuCharme, Carly                
  3 Team Wisconsin Girls  'A'                           1:03.99  
     1) Amici, Emily                    2) Brandt, Steph                  
     3) Olson, Kory                     4) Buehler, Hope                  
  4 Team Iowa Girls  'B'                                1:04.27  
     1) Ruzicka, Brittany               2) Tally, Chelsea                 
     3) Schottle, Leonore               4) Cornelius, Brooke              
 
Girls High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dirks, Allison               IA Girls               5-06.00      1.67m 
  2 Mauer, Molly                 IL Girls               5-05.00      1.65m 
  3 Williams, Nicole             IL Girls               5-04.00      1.62m 
  4 Seidl, Megan                 WI Girls               5-02.00      1.57m 
  5 Poulos, Kapricia             IL Girls              J5-02.00      1.57m 
  6 Tally, Chelsea               IA Girls              J5-02.00      1.57m 
  6 Buehler, Hope                WI Girls              J5-02.00      1.57m 
  8 Adamson, Katherine           WI Girls               5-00.00      1.52m 
  8 Dolan, Kayla                 IA Girls               5-00.00      1.52m 
 10 Rader, Michelle              IL Girls               4-10.00      1.47m 
 
Girls Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Schmid, Carrie               WI Girls              10-00.00      3.04m 
  2 Ziegler, Jackie              IL Girls             J10-00.00      3.04m 
  3 Korbel, Erin                 WI Girls               9-06.00      2.89m 
  3 Clarkson, Jamie              WI Girls               9-06.00      2.89m 
  5 Graupner, Amber              IL Girls               9-00.00      2.74m 
 
Girls Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hendricks, Ryann             IL Girls              18-11.75      5.78m 
  2 Fondow, Katie                WI Girls              18-01.50      5.52m 
  3 Zimmerman, Beth              WI Girls              17-11.50      5.47m 
  4 DuCharme, Carly              IA Girls              17-10.50      5.44m 
  5 Schottle, Leonore            IA Girls              17-03.00      5.25m 
  6 Olson, Kory                  WI Girls              16-06.75      5.04m 
  7 Biernat, Andrea              IL Girls              16-05.25      5.01m 
 
Girls Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hendricks, Ryann             IL Girls              39-05.50     12.02m 
  2 Buehler, Hope                WI Girls              38-07.00     11.76m 
  3 Zimmerman, Beth              WI Girls              37-11.00     11.55m 
  4 Jeremiah, Jessica            WI Girls              37-06.00     11.43m 
  5 Fondow, Katie                WI Girls              36-02.50     11.03m 
 
Girls Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Eller, Danielle              IL Girls              40-07.50     12.38m 
  2 Springer, Sam                IL Girls              39-10.00     12.14m 
  3 Chandler, Mandy              IA Girls              39-09.25     12.12m 
  4 Kunavich, Jennifer           IL Girls              39-05.50     12.02m 
  5 Meyers, Gretchen             WI Girls              39-00.75     11.90m 
  6 Mulder, Brandi               IA Girls              38-07.00     11.76m 
  7 Ostrand, Janessa             IL Girls              38-05.00     11.70m 
  8 Boeke, Rachel                IA Girls              38-02.50     11.64m 
  9 Hoeppner, Mandy              WI Girls              37-06.00     11.43m 
 10 Nzegwu, Devine               WI Girls              36-08.50     11.18m 
 11 Meyer, Melissa               WI Girls              36-04.00     11.07m 
 
Girls Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Eller, Danielle              IL Girls                139-03     42.44m 
  2 Springer, Sam                IL Girls                137-02     41.80m 
  3 Ketelsen, Audra              IA Girls                136-11     41.73m 
  4 Rawson, Molly                IA Girls                127-09     38.93m 
  5 Beeler, Doreen               WI Girls                125-04     38.20m 
  6 Ostrand, Janessa             IL Girls                125-00     38.10m 
  7 Boeke, Rachel                IA Girls                124-05     37.92m 
  8 Tesch, Kathryn               WI Girls                117-05     35.78m 
  9 Leroux, Meghan               WI Boys                 116-03     35.43m 
 10 Chandler, Mandy              IA Girls                109-10     33.47m 
 11 Kunavich, Jennifer           IL Girls                109-08     33.42m 
 12 Hoeppner, Mandy              WI Girls                 99-00     30.17m 
 
Girls Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Eller, Danielle              IL Girls                107-08     32.81m 
  2 Springer, Sam                IL Girls                 94-10     28.90m 
  3 Ostrand, Janessa             IL Girls                 88-01     26.84m 
  4 Tesch, Kathryn               WI Girls                 85-06     26.06m 
  5 Hoeppner, Mandy              WI Girls                 72-10     22.19m 
  6 Kunavich, Jennifer           IL Girls                 71-01     21.66m 
  7 Nzegwu, Devine               WI Girls                 70-00     21.33m 
  8 Beeler, Doreen               WI Girls                 47-04     14.42m 
 

Information

 

The Midwest Senior Spotlight Track & Field Championships pits the best seniors from Wisconsin vs. their counterparts from surrounding states in the Midwest.  Traditionally held one week after the WIAA State Championships, the Spotlight Meet provides our best athletes with the opportunity to enjoy one final sendoff competition in more than 20 events.  

The 2005 competition, the 7th annual edition of the Spotlight Meet, will be held on Saturday, June 11th.  This will be the fourth consecutive year the meet has been contested at the University of Northern Iowa in Cedar Falls, Iowa.  Previous competitions were held at Loras College in Dubuque, Iowa.

The Team Wisconsin lineup is determined by selections made by a coaching staff comprised of a number of event coordinators.  Athletes are considered for selection based on performances throughout the year that rank on the State Honor Roll ( www.wisconsintrackandfield.com ), along with WIAA Tournament performances. The Wisconsin roster is limited to four athletes in each individual event, and up to two squads in each relay can be entered.

The Senior Spotlight Meet was a brainchild of John Nalley from Illinois, who wanted to give elite prep track and field athletes from the Midwest an opportunity to compete on the same stage.  Nalley and Iowa's Dick Washburn brought the concept to fruition, and Illinois and Iowa competed in the inaugural Spotlight Meet in 1999.  Wisconsin made its Spotlight debut in 2000, and Nebraska joined the competition the same year.  Minnesota has been invited, but the date of the meet conflicts with their team state meet.  Kansas, Missouri, and the Dakotas may also join the mix as the meet is growing in stature.

The events are similar to those used during the Wisconsin high school season, except for 400m Intermediate Hurdles are run in place of 300m hurdles. A Distance Medley Relay and a Shuttle Hurdle Relay are also contested at the Spotlight Meet.  The Javelin Throw was offered for the first time in 2004 and will return this year.

Medals are given out to 1st, 2nd, and 3rd places, and an Outstanding Athlete from each state, for each boys and girls, is selected at the conclusion of the meet. No team scores are kept.

 

Heartlands Region index page


DyeStat
is published by
Student Sports

©1998-2005

John Dye - founder and editor in chief
Donna Dye - features editor
Kirsten O'Hara - business and marketing manager
Rich Gonzalez - reporter and DyeStatCal co-editor
Doug Speck - reporter and DyeStatCal co-editor
Steve Underwood - reporter and TrackTalk administrator

left, John and Donna Dye