Boys - Roosevelt DesMoines sr Kiel Uhl 9:09.78 3200m MR. King-Pierson's Nick Kuchel 8.25 60H. Valley West DesMoines 3:26.70 4x400. Ames 8:10.65 4x800. Benton's Ryan Kelly 6-6.25 HJ. Ankeny's Aaron Jarosh 22-0.25 LJ. Roosevelt DesMoines' Bradley Claytor 54-11.25 SP.
Girls - North Linn's Ellen Ries 2:16.48 800m. Burlington jr Jenna Caffrey 8.83 (Burlington soph Kelsey Smith 8.94). Iowa City West 9:40.94 4x800. Amber Sporror 5-4 HJ. Iowa City West's Danica Haight 40-8.75 SP.
DyeStat Elite
26 performances qualifying for DyeStat Elite top 100 national ranking
B-400 50.23 Craddick, Michael, , Assumption IA
B-3200 9:09.78 Uhl, Kiel, 2005, Roosevelt IA
B-60H 8.25 Kuchel, Nick, , King / Pierson IA
B-HJ 6' 6.25 Kelly, Ryan, , Benton IA
B-HJ 6' 4 Pink, Brian, , Ottumwa IA
B-HJ 6' 4 Dodd, Tyler, , Humboldt IA
B-LJ 22' 0.25 Jarosh, Aaron, , Ankeny IA
B-SP 54' 11.25 Claytor, Bradley, , Roosevelt IA
B-SP 54' 0.75 Spooner, Shane, , Ankeny IA
B-4x400 3:26.7 Boys Relay, , Valley IA
B-4x400 3:28.43 Boys Relay, , Iowa City West IA
B-4x800 8:10.65 Boys Relay, , Ames IA
B-4x800 8:13.3 Boys Relay, , Lincoln IA
G-800 2:16.48 Ries, Ellen, , North Linn IA
G-800 2:18.46 Schrunk, Caedryn, 2005, Spirit Lake Park IA
G-800 2:18.89 Johnston, Sarah, , Pekin IA
G-800 2:19.3 Jensen, Michelle, , Valley IA
G-60H 8.83 Caffrey, Jenna, 2006, Burlington IA
G-60H 8.94 Smith, Kelsey, 2007, Burlington IA
G-HJ 5' 4 Sporrer, Amber, , Gild-Rals IA
G-LJ 17' 10.75 Jorgensen, Jennifer, , Southeast W. IA
G-SP 40' 8.75 Haight, Danica, , Iowa City West IA
G-SP 40' 0.75 Bartlett, Katie, , Roosevelt IA
G-SP 39' 11.75 Chandler, Mandy, , Charitonj IA
G-4x800 9:40.94 Girls Relay, , Iowa City West IA
G-4x800 9:48.79 Girls Relay, , Urbandale IA
Results
Boys - Girls
Boys
Licensed to Iowa State University Hy-Tek's Meet Manager 3/15/2005 10:27 PM
2005 Iowa State High School Classic
Boys
Ames, IA
Results
Boys 60 Meter Dash
===================================================================
Meet: % 6.91 2003 Andy Brodell, Ankeny
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Robert Thompson Dsm East 7.10q 1
2 Isaac Hinton Iowa City We 7.22q 1
3 Kris McAllister Clear Creek 7.29q 4
4 Taylor Brookins Cedar Falls 7.30q 1
5 Renaldo Haywood Wat. East 7.31q 8
6 Preston Krohn A - H - S- T 7.32q 1
6 Aaron Jarosh Ankeny 7.32q 1
8 Nick Kuchel King / Pierson 7.33q 6
9 Charles Shook D.M. Roosevelt 7.35q 2
10 Jake Davidson Wat. East 7.37q 6
10 Matt Cismar West Branch 7.37q 1
10 Taylor Ott Mason City 7.37q 1
13 Jerrod Gaskill Valley, Wdm 7.38q 8
14 Grant Miller Waukee 7.40q 10
14 Troy Griffeth Adm Adel 7.40q 3
16 Blake Behrens A - H - S- T 7.41q 5
17 Phil Kenney City High 7.43 2
18 Bobby Kempers King / Pierson 7.44 4
19 Logan McGee Chariton 7.45 8
19 Brad Kain Carlisle 7.45 4
19 Ryan Keairnes Valley, Wdm 7.45 6
22 Bryan Baum Ottumwa 7.46 3
22 Nick Sommerlot Pocahontas 7.46 9
22 Colin Suiter North Scott 7.46 12
25 Mark Crawford Wat. East 7.47 9
25 Zach Kasper Forest City 7.47 14
25 Brendan Daily Ottumwa 7.47 1
25 Amora Soma Dsm East 7.47 6
29 Frank Abalos City High 7.48 2
30 Adam Lawin Wat. West 7.49 11
30 Ben Ostrem Bcluw 7.49 7
32 Ross Miller Iowa City We 7.50 12
32 Jimmy Montchal West Branch 7.50 2
32 Bryan Collins Valley, Wdm 7.50 7
35 Matt Danner Ankeny 7.51 3
35 Kevin Berg Ames 7.51 2
35 Kyle Polich Gmg 7.51 17
35 Mirnes Buljabasic Waukee 7.51 14
35 John Quandt Denison-Schl 7.51 2
40 Andrew Taylor City High 7.53 5
41 Austin Mayfield D. Assumption 7.54 3
41 Reece Witcraft Waukee 7.54 13
41 Matt Ropella Mason City 7.54 18
44 Jamar Birch Dsm East 7.56 3
44 Brice Kelso Central Deca 7.56 4
44 Nick Peterson Gladbrook/Re 7.56 6
44 Aaron Laird Oskaloosa 7.56 24
44 Eric Skoglund SE Webster 7.56 3
49 Keith Butler Indianola 7.57 3
50 Ben Ferguson Hudson 7.58 15
51 Ryan Niles Iowa City We 7.59 7
52 John Qian Pleasant Val 7.60 5
52 Jake Meyers West Liberty 7.60 16
52 Derek Roorda Pella High D 7.60 7
55 Kyle Gorres Gladbrook/Re 7.61 7
55 Joe Casson Se. Polk 7.61 10
57 Shawn George FD St. Edmon 7.62 14
58 John Lamont Northwood-Ke 7.63 15
59 Nate Mueller Humboldt 7.64 10
59 Dan Adams D. Assumption 7.64 3
61 Joe Reimers Humboldt 7.65 15
62 Allen Scovel Se. Polk 7.66 13
62 Adam Goldsmith Dallas Cente 7.66 19
62 Zac Brackett Chariton 7.66 20
62 Gasim Haron Ames 7.66 5
62 Sam Milani Madrid 7.66 2
67 Mark Ketchum Belmond-Klem 7.67 13
67 Eric Janssen Belmond-Klem 7.67 12
69 Graham Tim Pekin/Packwo 7.68 14
69 Jamie Seratt East Greene 7.68 16
71 Ricky Riley West Branch 7.69 7
71 Steve Campion Pleasant Val 7.69 9
73 Ian Sondag Denison-Schl 7.70 7
74 Rod Huber Unattached 7.72 20
74 Ryan Durant North Scott 7.72 18
76 BJ Pauley Tri-Center, 7.73 11
77 Matt Woollums Chariton 7.74 17
78 Bryan Larsen Tri-Center, 7.75 19
78 Klayton Kirkpatrick Humboldt 7.75 14
78 Andrew Rupiper Ankeny 7.75 5
78 Adam Schon Waukon 7.75 18
78 Ethan Little Ames 7.75 6
78 Matt Burke Se. Polk 7.75 12
84 Alex Bauer Orient-Macks 7.76 21
84 Spencer Worthington Carlisle 7.76 6
86 Matt Heckman West Liberty 7.77 19
86 Garett Reddish Madrid 7.77 10
86 Spencer Stout Oskaloosa 7.77 24
89 Greg Meacham Pekin/Packwo 7.78 22
89 James Heggen Marshalltown 7.78 4
91 Jared Dobney East Greene 7.79 15
91 DeShawn Woods D.M. Roosevelt 7.79 16
93 Jeremy Schieffer St. Albert 7.80 13
93 Casey Baragary Riverside Oa 7.80 6
95 Brandon Butcher Belmond-Klem 7.81 20
95 Justin McDowell Shenandoah 7.81 16
95 Tony Russell Bondurant-Fa 7.81 11
98 Nick Rosenow A - H - S- T 7.82 9
98 Kyle McKearney Ottumwa 7.82 10
100 Darryl Brooks D.M. Hoover 7.83 9
100 Mercedes White D.M. North 7.83 21
100 Kyle Muhlbauer I K M 7.83 22
103 Grant Nelson Mason City 7.84 23
103 Jason Stumpf Clarion-Gold 7.84 5
103 Ryan Detvay Pocahontas 7.84 15
103 Dan Brandt Dowling Cath 7.84 4
103 Tobias Widig Linn-Mar 7.84 10
108 Zach Brooke West Liberty 7.85 11
108 Nate Kester Wat. West 7.85 15
110 Corey Till Indianola 7.86 5
110 Matt McAlister North Scott 7.86 15
112 Trevor Kilstrom Marshalltown 7.87 5
113 Drew Kindig Mt. Pleasant 7.88 17
114 James Llamas West Central 7.89 8
115 Brian Anderson Wapsie Valle 7.90 12
115 Tyler Till Indianola 7.90 9
117 Peter Renzo D.M. Lincoln 7.91 10
118 Clay Smith Bcluw 7.92 18
119 Cody King SE Webster 7.93 14
120 Steven Hughes Dallas Cente 7.94 25
120 Jaymes McAllister Clear Creek 7.94 17
120 Brody Miller Mt. Pleasant 7.94 17
123 B.J. Wilson D.M. Hoover 7.95 7
123 Troy Potter Hampton-Dumo 7.95 21
123 Trevor Love West Central 7.95 12
126 Tyler Schick Gladbrook/Re 7.96 14
127 Logan Frederick Gmg 7.97 20
127 Mat Dickerson Johnston 7.97 4
127 Travis Brown Johnston 7.97 11
130 Cale Deardorff Panorama 7.99 15
131 Ross Dainty D.M. Lincoln 8.00 12
131 Neil McGuire Dowling Cath 8.00 9
131 Ben Hurley St. Albert 8.00 17
134 Colton Ketelsen Perry 8.01 21
134 Ryan Nemeth Perry 8.01 20
136 Justin Lintz Collins-Maxw 8.03 11
137 Aaron Romano St. Albert 8.04 22
137 Ricky Barbosa Shenandoah 8.04 16
137 Jeremy Arnold Pocahontas 8.04 22
140 Joe McElroy FD St. Edmon 8.05 10
140 Justin Novinger Shenandoah 8.05 16
142 Jason Nemeth Perry 8.06 18
142 Matt Ogren Johnston 8.06 9
142 Zach Guzzo D. Assumption 8.06 14
145 Aaron Kliegl Webster City 8.07 13
145 Devin Ackerson Eagle Grove 8.07 24
147 Luke Kaufman Orient-Macks 8.08 13
148 Mike Conrad Beckman 8.09 21
149 Ian Brady Eldora-New P 8.11 21
149 Nick Phelps D.M. Lincoln 8.11 8
151 D.J. Bennett Clarion-Gold 8.12 11
152 Andy Swedenhjelm Dowling Cath 8.14 19
152 Richie Vandenberg Mt. Pleasant 8.14 18
152 Lance Birchmeier Collins-Maxw 8.14 20
155 Kurt Welsh Wapsie Valle 8.15 8
155 Bret Stephens Tri-Center, 8.15 22
157 Brandon Deutmeyer Beckman 8.16 24
158 Jeff Loats Belmond-Klem 8.17 19
159 Alex Mayorov Gmg 8.18 18
160 Steve Bantis Forest City 8.19 23
160 Dan Shine Bcluw 8.19 21
160 Sean Biggins Webster City 8.19 13
160 Jacob Graves SE Webster 8.19 23
164 Juan Garcia Panorama 8.20 17
164 Jeremy Borcherding West Central 8.20 20
164 Austin Wright Riverside Oa 8.20 8
167 Jesse Jorgenson Forest City 8.21 23
168 Galen Geidel Orient-Macks 8.22 18
169 Earvin Idio Eagle Grove 8.24 20
169 Charlie Cigrand Monticello 8.24 16
171 Jacob Schechinger I K M 8.26 22
172 Kody Kromrie Bondurant-Fa 8.27 16
173 Aaron Young Eagle Grove 8.28 21
174 Ryan Charbon Clear Creek 8.33 23
175 Andy Kirchhoff Wapsie Valle 8.34 22
175 Macky Pangburn D. Assumption 8.34 17
177 Ross Sederburg Northwood-Ke 8.36 23
178 Jay Bunte FD St. Edmon 8.38 12
179 Dustin Chapman Monticello 8.41 11
180 Zach Foltz Eldora-New P 8.45 19
181 Cory Gaskill I K M 8.54 24
182 Jesse Howieson Clarion-Gold 8.64 24
183 Kevin Brim Webster City 8.82 19
184 Steve Frasier Northwood-Ke 8.94 24
185 Josh Osburn Eldora-New P 9.08 22
186 Jacob Leonard Bondurant-Fa 9.24 19
187 Mike McNeil Panorama 9.50 23
-- Jonathan Gerken Adm Adel FS 2
Boys 60 Meter Dash
===================================================================
Meet: % 6.91 2003 Andy Brodell, Ankeny
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Robert Thompson Dsm East 7.12 2
2 Taylor Brookins Cedar Falls 7.23 2
3 Isaac Hinton Iowa City We J7.23 2
4 Nick Kuchel King / Pierson 7.25 2
5 Renaldo Haywood Wat. East 7.27 2
6 Charles Shook D.M. Roosevelt 7.31 1
6 Aaron Jarosh Ankeny 7.31 2
8 Matt Cismar West Branch J7.31 1
9 Preston Krohn A - H - S- T J7.31 2
10 Troy Griffeth Adm Adel 7.37 1
11 Jerrod Gaskill Valley, Wdm 7.40 1
11 Grant Miller Waukee 7.40 1
11 Blake Behrens A - H - S- T 7.40 1
14 Jake Davidson Wat. East 7.42 1
15 Taylor Ott Mason City 7.48 1
16 Kris McAllister Clear Creek 8.20 2
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Meet: % 48.62 2001 Jeff Fedler, Mount Pleasant
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Michael Craddick D. Assumption 50.23 1
2 Brandon McSkimming Valley, Wdm 51.09 1
3 Tyson Unkrich Mt. Pleasant 51.35 1
4 Cory Goos West Liberty 51.65 1
5 Zach Zellweger Clarion-Gold 51.76 2
6 Bart Stockard D.M. Lincoln 52.12 4
7 Brandon Vonk Orient-Macks 52.19 7
8 Tyler Nielsen Humboldt 52.34 5
9 Ryan Snitker Waukon 52.92 3
10 Corey Albrecht Cedar Falls 52.98 2
11 Jeff Wertz Dubuque Wahl 53.00 4
12 Rod Huber Unattached 53.07 5
13 Brandon Fischer St. Albert 53.13 1
14 Matt Patrick Dallas Cente 53.18 3
15 Guthrie Gaylord Urbandale 53.32 2
16 Andrew Trentman Urbandale 53.43 1
17 Brice Kelso Central Deca 53.50 2
18 Joe McAuliff Dowling Cath 53.57 2
19 Adam Welp Forest City 53.73 4
20 Michael Kies Dubuque Wahl 54.01 7
21 Aaron Weiss Waukee 54.19 2
22 Matt Ludemann Ames 54.22 2
23 Zach Braff Linn-Mar 54.30 4
24 Nick Rosenow A - H - S- T 54.41 5
25 Steven Greene Dsm East 54.60 3
26 Brad Stahler D. Assumption 54.72 5
27 Joel Abbott Webster City 54.77 3
28 Anthony Ayala Dowling Cath 54.91 3
29 Derrick Sullivan-Lo Waukee 55.01 5
29 Gasim Haron Ames 55.01 5
31 Kyle Collman Oskaloosa 55.04 6
32 Joe Muldoon D.M. Hoover 55.06 3
33 Josh Hughes Forest City 55.12 7
34 Tyler Rykhoek Se. Polk 55.19 5
35 Peter Cade D.M. Roosevelt 55.20 9
35 Dustin Holmes D.M. North 55.20 4
37 Cody Peterson Wat. East 55.26 9
38 Bret Simon West Liberty 55.28 4
39 JJ Koppie Pocahontas 55.33 13
40 Kris McAllister Clear Creek 55.42 4
41 Adam Sheyko West Branch 55.51 4
42 Steve Campion Pleasant Val 55.63 10
42 Zach Penquite Ankeny 55.63 3
44 Greg Mensen Beckman 55.80 7
45 Nick Devries D.M. Lincoln 56.06 13
46 Tyson Smith Central Deca 56.12 4
47 Marty Smalley Se. Polk 56.13 7
48 Robert Nichols Ottumwa 56.14 10
49 Derek Leigh North Scott 56.18 11
50 Dontae Watson Wat. East 56.31 8
50 Trevor Muhlenbruch Cal-Dows 56.31 7
52 Jeremie Mess Pleasant Val 56.34 1
52 Brandon McNace Dallas Cente 56.34 13
54 Danny Manning Ankeny 56.54 5
54 Lukus Bolander Dsm East 56.54 3
56 Ryan Kehm FD St. Edmon 56.64 8
57 Johnson Wes Pekin/Packwo 56.85 12
58 Nate Thomas Beckman 56.98 10
58 Nick Miller Marshalltown 56.98 8
60 Nick Wulke Marshalltown 57.15 9
61 Andrew Wise St. Albert 57.17 11
62 Nate Thurm Wapsie Valle 57.21 11
63 Jake Hawkins City High 57.22 9
64 Andrew Gonzales Perry 57.41 12
65 Kody Dinsdale Gladbrook/Re 57.50 8
66 Matt Doyle Shenandoah 57.52 10
67 John Sedrel Oskaloosa 57.54 6
68 Bryant Abel Carlisle 57.59 13
68 Chris Bone Monticello 57.59 11
70 Cory Taylor Hudson 57.74 13
71 Jeff Nagel Monticello 57.81 8
72 Justin Lintz Collins-Maxw 57.84 9
73 Brady Eagle West Branch 57.92 10
74 Jacob Schechinger I K M 57.94 14
75 Travis Muhlenbruch Cal-Dows 57.97 9
76 Derek Saltou Mason City 57.99 14
77 Tyler Schmidt Collins-Maxw 58.08 12
78 Conner Daily Ottumwa 58.09 10
79 Casey Dara Riverside Oa 58.19 5
80 Travis Dietz Indianola 58.30 7
81 Alex Smith City High 58.33 12
82 Darin Schmidt Gladbrook/Re 58.47 6
83 Brad Soma Belmond-Klem 58.52 12
83 Nate Andersen Madrid 58.52 14
85 Mark Less Iowa City We 58.61 9
86 Jacob Flaws Carlisle 58.63 11
87 Cale Smith Indianola 58.77 8
88 Mychal Cleaveland Riverside Oa 59.00 6
89 Brady Bogaard Pella High D 59.04 7
89 Mike Eitreim Johnston 59.04 6
91 Trent Tucker Orient-Macks 59.05 15
92 Spencer Shelman Mt. Pleasant 59.13 10
93 Kelle Goranson Hampton-Dumo 59.14 12
94 Matt Kleven Mason City 59.40 7
95 Jay Bunte FD St. Edmon 59.42 10
96 Kody Kromrie Bondurant-Fa 59.61 14
97 DeShawn Woods D.M. Roosevelt 59.73 8
98 Joe Christians Clarion-Gold 59.74 12
99 Zach Bruce Adm Adel 59.83 14
100 Corey DeVore Chariton 1:00.22 10
101 Jeremy Rachu Eagle Grove 1:00.42 6
102 Kyle Hill Hampton-Dumo 1:00.45 14
103 Allen Peil Belmond-Klem 1:00.69 12
104 Marcus McLean Bcluw 1:00.70 8
105 Troy Kleppe Eagle Grove 1:00.86 9
106 Luke Higgens Bcluw 1:00.97 11
107 Ethan Barnes Webster City 1:01.03 15
108 Andrew Stephens Clear Creek 1:01.31 14
109 Baran Durukan Perry 1:01.59 13
110 Eric Francis Pocahontas 1:02.58 14
111 Drew Knode Panorama 1:02.76 15
112 Bryan Messmaker Johnston 1:03.26 6
113 Athen Kimberlin D.M. Hoover 1:03.30 12
114 Garrett Arganbright Panorama 1:03.31 15
115 Corey L'Esperance Pella High D 1:03.32 13
116 Austin Sission Eldora-New P 1:03.51 11
117 Adam Smith Chariton 1:04.17 15
118 Jacob Graves SE Webster 1:05.09 15
119 Gwak Jun-Yeong SE Webster 1:05.19 15
120 Lance Courtier Tri-Center, 1:05.80 14
121 Cody Poffenberger Bondurant-Fa 1:06.55 14
122 Danny Goeser I K M 1:08.94 6
123 Brian Heenen Belmond-Klem 1:15.00 13
124 Jake Vajgrt Gmg 1:16.97 15
Boys 1600 Meter Run
================================================================
Meet: % 4:22.08 1995 Rob Brock, Dubuque Senior
Name Year School Finals
================================================================
1 Dan Peoples Woodward-Gra 4:39.70
2 Peter Wood D. Assumption 4:42.01
3 Beau Dielschneider Bcluw 4:42.36
4 Blake Cory Hudson 4:44.34
5 Brandon Gill Ames 4:46.16
6 Byron Manternach Monticello 4:46.89
7 Jon Aldrich Se. Polk 4:46.94
8 Tyler Meyer Dubuque Wahl 4:47.07
9 Kyle Olson Ankeny 4:48.19
10 Brian Koch Dubuque Wahl 4:48.42
11 Bret Demos Valley, Wdm 4:48.66
12 Rex Reed Wat. West 4:49.03
13 Eric Osterhaus Waukon 4:51.06
14 Brady Fritz Iowa City We 4:51.53
15 Kevin Baumhover Roland-Story 4:51.83
16 Luke Higgens Bcluw 4:53.86
17 Devin Cloud FD St. Edmon 4:55.74
18 Zach Dobson D.M. Roosevelt 4:55.93
19 Palnji Sunday Iowa City We 4:56.11
20 Casey Goranson Hampton-Dumo 4:56.16
21 Steve Arnston Cedar Falls 4:56.40
22 Nate Nuzum Johnston 4:57.42
23 David Aipperspach Valley, Wdm 4:57.88
24 Peter Shoneberg D.M. Hoover 4:59.23
25 Alex Kron Johnston 4:59.89
26 Macros Estrada Clarion-Gold 5:00.99
27 Ethan Conner Wapsie Valle 5:01.03
28 Andy Feller Ames 5:01.49
29 Jon Stover Humboldt 5:01.56
30 Dustin Rusher Roland-Story 5:01.75
31 Jamie Bradley Indianola 5:02.09
32 Tyler Miller Mt. Pleasant 5:02.50
33 Ben Schwartzenburg Marshalltown 5:02.82
34 Luis Alvarez West Liberty 5:02.91
35 Adam Winninger FD St. Edmon 5:03.87
36 Jon Echer Ankeny 5:03.88
37 Trey Behning Pella High D 5:04.67
38 Ehler Orngaard SE Webster 5:05.60
39 Brandon Evje Eagle Grove 5:05.98
40 Matt Coffey Urbandale 5:06.07
41 Zach Kerns Pocahontas 5:06.36
42 Gorman Jerry Pekin/Packwo 5:07.11
43 Wes Large Se. Polk 5:09.32
44 Zach Nagle North Scott 5:09.67
45 Nick Goodweiler West Branch 5:10.05
46 Alex Mark Cedar Falls 5:10.15
47 Nathan Dottaweich Monticello 5:10.33
48 Jared Walker Mt. Pleasant 5:10.47
49 Joey Knuth St. Albert 5:10.71
50 Tom Bugg Waukee 5:11.32
51 Justin Schneider West Central 5:11.91
52 Ben Davidson Urbandale 5:12.49
53 Ryan Bell Eagle Grove 5:13.06
54 Adam Rasmussen Humboldt 5:13.62
55 Tommy Jones Gmg 5:13.68
56 Grant Kellogg Ottumwa 5:14.05
57 Scott Watzing Belmond-Klem 5:14.55
58 Josh Taylor Hudson 5:15.75
59 Walker Bell Pella High D 5:15.88
60 Ben Foster Clarion-Gold 5:17.47
61 Ryan Fitz Cal-Dows 5:18.18
62 Matt Wood Eldora-New P 5:18.76
63 Alex Billings Dallas Cente 5:18.98
64 Matt Allbee Eldora-New P 5:19.69
65 Jon Sturm Shenandoah 5:20.53
66 Cory Uhl D.M. Roosevelt 5:20.97
67 AJ Harris D.M. Lincoln 5:21.26
68 Joe Reinholt Pocahontas 5:21.44
69 Dustin Taylor Tri-Center, 5:23.05
70 Matt Fink North Scott 5:23.34
71 Adam Bennett Pekin/Packwo 5:23.35
72 Travis West Orient-Macks 5:26.36
73 Lorenzo Limonta West Liberty 5:27.00
74 Tyler Bucy Hudson 5:27.33
75 Cory Townsend Perry 5:27.87
76 Luke Weber Waukon 5:29.01
77 Aaron Bieker Webster City 5:29.09
78 Tim Martinez Bondurant-Fa 5:29.66
79 Cody Thompson Dallas Cente 5:30.35
80 Jake West Marshalltown 5:31.01
81 Jacob Waddingham Orient-Macks 5:31.04
82 Shane Asmus Cal-Dows 5:31.32
83 Alex Ryan D.M. Lincoln 5:32.12
84 Andrew Townsend Gladbrook/Re 5:33.01
85 Steve Murray Mason City 5:33.36
86 Daniel Vargason Bondurant-Fa 5:34.95
87 Bryce Kinard St. Albert 5:36.13
88 Marcus Severson Forest City 5:37.64
89 Ben Algreen West Central 5:37.65
90 Tyler Arndt Forest City 5:38.31
91 Sam Dunn Wat. East 5:39.74
92 Matt Fichter Shenandoah 5:39.95
93 Quentin Lee I K M 5:41.68
94 Mike Warren D. Assumption 5:41.77
95 Robert Nosbisch Beckman 5:44.77
96 Josh Woodvine Panorama 5:46.40
97 Justin Duckworth Dsm East 5:47.28
98 Colin Hoy Hampton-Dumo 5:52.69
99 Matt John Clear Creek 5:52.83
100 William Jellema Mason City 6:01.12
101 Kyle Ruzek West Branch 6:04.81
102 Matt Hengesteg Northwood-Ke 6:07.70
103 Jordan Pace SE Webster 6:10.79
104 Frank Gonzalez Perry 6:19.23
Boys 3200 Meter Run
================================================================
Meet: % 9:23.50 1997 Tom Coughlin, Mason City
Name Year School Finals
================================================================
1 Kiel Uhl D.M. Roosevelt 9:09.78%
2 Jordan Anderson Mason City 9:44.92
3 Tony Fischels Webster City 9:47.68
4 Eric Osterhaus Waukon 9:49.83
5 David McKay City High 9:52.24
6 Simon Thor D.M. Lincoln 9:56.70
7 Dan Mayer West Central 9:58.70
8 Kevin Morgan D.M. Lincoln 10:00.01
9 Blake Wallace Ottumwa 10:02.00
10 Kenny Slocum Pleasant Val 10:04.26
11 Levi Forrester Wat. West 10:05.77
12 Ryan Dolan Dubuque Wahl 10:12.99
13 Mike Stout Perry 10:13.24
14 Josh Borsma Ankeny 10:17.40
15 Jordan Lang Pleasant Val 10:23.51
16 Steve Arnston Cedar Falls 10:23.53
17 Travis Robertson City High 10:29.60
18 Tyler Miller Mt. Pleasant 10:30.34
19 Devin Cloud FD St. Edmon 10:32.06
20 Andy Feller Ames 10:32.56
21 Daniel Fischer St. Albert 10:36.96
22 Casey Goranson Hampton-Dumo 10:37.52
23 Joe Thuente Johnston 10:38.63
24 Micheal Sinklier D.M. Hoover 10:39.14
25 Junior Swart Waukon 10:39.68
26 Jordon Seaberg Johnston 10:42.22
27 Adam Bedwell Valley, Wdm 10:44.27
28 Aaron Swigart Se. Polk 10:47.06
29 Brandon Long Ames 10:49.36
30 Austin Tegels Ankeny 10:49.74
31 Scott Breitfelder Dubuque Wahl 10:49.93
32 Ben Potts Se. Polk 10:52.09
33 Jared Walker Mt. Pleasant 10:54.15
34 Jacob Van Sickle Ogden 10:54.22
35 Jason Knox Cedar Falls 10:54.64
36 Jess McCall Shenandoah 10:56.85
37 Hugo Sanchez Denison-Schl 10:57.41
38 Brandon Pederson Humboldt 10:58.66
39 Tim McLaughlin Dowling Cath 11:00.44
40 Ehler Orngaard SE Webster 11:01.11
41 Cory Uhl D.M. Roosevelt 11:02.02
42 Tommy Jones Gmg 11:03.93
43 Chris Moen Wapsie Valle 11:04.08
44 Steven Broshar Marshalltown 11:07.78
45 Andrew Zellweger Orient-Macks 11:08.02
46 Joel Rasmussen Humboldt 11:13.26
47 Todd Thorson Forest City 11:14.13
48 Andrew Townsend Gladbrook/Re 11:14.48
49 TJ Berry Forest City 11:15.31
50 Matthew Swanson Pekin/Packwo 11:15.48
51 Rodney Ingle Bondurant-Fa 11:15.72
52 Jeff Gorman St. Albert 11:16.82
53 Ben Hanson Hampton-Dumo 11:18.18
54 Andrew Ragan Bondurant-Fa 11:18.59
55 Matt Wood Eldora-New P 11:19.96
56 Bennett Adam Pekin/Packwo 11:20.07
57 Jon Sturm Shenandoah 11:21.63
58 Dan Konen Collins-Maxw 11:22.26
59 Eric Parmater Perry 11:23.24
60 Cole Fuller Bcluw 11:24.21
61 Andrew Thompson Eagle Grove 11:24.54
62 Mike Miller Pocahontas 11:26.13
63 Josh Taylor Hudson 11:28.28
64 Michael Flattery FD St. Edmon 11:28.57
65 Ben Duea Waukee 11:30.59
66 Spencer Coulter Bcluw 11:31.11
67 Jared Spahn Waukee 11:32.74
68 Josh Amos Indianola 11:35.81
69 Alex Billings Dallas Cente 11:36.92
70 Kevin Banas D. Assumption 11:38.19
71 Matt harrah Clarion-Gold 11:38.50
72 Tyler Bucy Hudson 11:42.08
73 Nick Connolly Valley, Wdm 11:43.59
74 Jake Schuer Clarion-Gold 11:50.10
75 Michael Anderson Oskaloosa 11:51.65
76 Danny Froeschle D. Assumption 11:53.44
77 Michael Donahue Dowling Cath 11:55.04
78 Jordan Babcock Eagle Grove 11:59.34
79 Levi Farrell Chariton 12:24.10
80 Clint Meinecke Mason City 12:28.69
81 Steven Lakey Marshalltown 12:32.81
82 Jake Oman Collins-Maxw 12:33.62
83 Simon Holoubek Adm Adel 12:40.13
84 Kyle Ruzek West Branch 12:50.27
85 Chris Sande Adm Adel 12:51.77
86 Adam Gua Tri-Center, 12:54.49
87 Sam Perkins West Branch 12:58.23
88 Joe Jarrett Tri-Center, 13:22.82
Boys 60 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: % 8.09 2002 Derek Casey, Cherokee
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Nick Kuchel King / Pierson 8.34q 1
2 Zach Pena Wat. West 8.64q 2
3 Marty Mohler, Jr Dsm East 8.65q 1
4 Brian Weiss Ames 8.69q 3
5 Tyler Dodd Humboldt 8.70q 2
6 Jacob Rohde Mt. Pleasant 8.72q 1
7 Nick Harklau Humboldt 8.78q 4
7 Brandon Lee Ames 8.78q 1
9 Scott Lynn Ames 8.80q 2
9 Luke Hawkins Adm Adel 8.80q 1
11 Aaron Timm Roland-Story 8.81q 5
12 Kyle McCormick Waukon 8.83q 5
13 Drew Veysey Ames 8.85q 4
14 Brent Chamberlin Eagle Grove 8.88q 2
14 Tim Graham Pekin/Packwo 8.88q 6
16 Ski Schroeder Mt. Pleasant 8.95q 1
17 Justin Ewald Valley, Wdm 9.07 5
18 Michael Pettis D. Assumption 9.11 4
18 Brian Carlson Valley, Wdm 9.11 2
20 Dan Netwal North Scott 9.16 3
21 Jarod Johnson Iowa City We 9.23 1
22 Lane Sanford D.M. Lincoln 9.25 2
23 Jake Klopfenstein Linn-Mar 9.29 5
24 Justin Lintz Collins-Maxw 9.33 7
25 Jeremiah Hughes Forest City 9.34 6
26 Tyson Smith Central Deca 9.35 5
27 Craig Pavelec Wapsie Valle 9.38 4
28 Jarrod Beebe Humboldt 9.39 8
29 Colten Janssen Pocahontas 9.41 8
30 Ryan Nail Clarion-Gold 9.42 9
31 Nick Wulke Marshalltown 9.46 3
32 Derek Leigh North Scott 9.55 6
33 Trevor Muhlenbruch Cal-Dows 9.58 11
33 Mike Lowe Panorama 9.58 7
33 Mike Brown D.M. Roosevelt 9.58 6
36 Chris Reeves Pocahontas 9.63 13
37 Alex Hugi Mason City 9.67 6
38 Tanner Haskin Eldora-New P 9.71 3
39 Trevor Johnson SE Webster 9.76 6
40 David Brugioni D.M. Lincoln 9.77 3
41 Kurt Wilkinson Hampton-Dumo 9.79 8
41 Jason Goulden Cedar Falls 9.79 9
43 Jon Aeschliman Valley, Wdm 9.84 4
43 Russell Whitney Bondurant-Fa 9.84 10
43 Dan Davis Iowa City We 9.84 13
46 Mitch Knippel FD St. Edmon 9.86 7
47 Caleb Peters Tri-Center, 9.93 11
47 Wes Hamner Se. Polk 9.93 3
49 Ariel Scott Iowa City We 9.97 10
50 Marcus McLean Bcluw 9.99 4
51 Jake Viggers Se. Polk 10.00 6
52 Shane Van Pelt D.M. Lincoln 10.05 2
53 Michael Sandvig FD St. Edmon 10.12 10
54 Tayte Askelsen Clarion-Gold 10.13 10
55 Jackson Whiton Perry 10.14 8
56 Jordan Conley Ottumwa 10.15 14
57 Matt Mich Oskaloosa 10.17 11
58 Cory Moore West Central 10.28 7
59 Ryan Boege Gmg 10.29 10
59 Andrew Kubley Clarion-Gold 10.29 14
61 Hugh McGuire Dowling Cath 10.30 8
62 Matt Bonney Ankeny 10.32 13
63 Seth Gordon Madrid 10.34 12
64 Travis Anderson Perry 10.35 9
65 Brett Turner Johnston 10.36 3
66 Drew Robinson Wat. East 10.37 9
67 Patrick Oliver Wat. East 10.40 7
67 Mike Tweedt Wapsie Valle 10.40 11
69 Jacob Cruse Mason City 10.44 11
70 Kyle Shephard Ottumwa 10.49 14
71 Lance Marshall Mt. Pleasant 10.50 11
72 Tory Forrest Ankeny 10.54 11
73 Matt Wilson Se. Polk 10.55 6
74 Alex Current Pella High D 10.62 3
75 Crescensio Sosa Hampton-Dumo 10.65 10
76 Nick Meyer Collins-Maxw 10.73 7
76 Travis Muhlenbruch Cal-Dows 10.73 13
78 Jon Morris Eagle Grove 10.76 8
79 Cody Houk Ottumwa 10.77 14
80 Mark Matous Mason City 10.80 14
81 Derek Storjohann North Scott 10.88 13
82 Yohana Alphonse Dowling Cath 10.90 12
83 David Lindstrom Eagle Grove 10.91 5
84 Andrew Turpen Eldora-New P 10.95 9
84 Zach Crabbs Panorama 10.95 12
86 Nile Foster D. Assumption 10.96 11
87 Zach Marks Panorama 11.02 12
88 Kyle Almond Oskaloosa 11.04 12
89 Adam Ganeff SE Webster 11.55 14
90 Greg Christensen I K M 11.60 14
91 Jordan Fahr Eldora-New P 11.71 9
92 Marc Baumert St. Albert 11.76 13
93 Monte Larsen Tri-Center, 11.91 10
94 Bobby Boyle Perry 11.97 9
95 Grant Dippold Johnston 12.08 4
-- Joey Arnold FD St. Edmon DNF 8
-- Aaron Baird D.M. Roosevelt DQ 2
Boys 60 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: % 8.09 2002 Derek Casey, Cherokee
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Nick Kuchel King / Pierson 8.25 2
2 Zach Pena Wat. West 8.53 2
3 Aaron Timm Roland-Story 8.54 1
4 Scott Lynn Ames 8.56 1
5 Kyle McCormick Waukon 8.62 1
6 Marty Mohler, Jr Dsm East 8.67 2
7 Drew Veysey Ames 8.73 1
8 Nick Harklau Humboldt 8.76 2
9 Luke Hawkins Adm Adel 8.78 1
10 Brian Weiss Ames 8.80 2
11 Brent Chamberlin Eagle Grove 8.83 1
12 Brandon Lee Ames 8.84 2
12 Tyler Dodd Humboldt 8.84 2
14 Ski Schroeder Mt. Pleasant 8.85 1
15 Jacob Rohde Mt. Pleasant 8.87 2
16 Tim Graham Pekin/Packwo 8.89 1
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet: % 42.23 2000 City High, Iowa City, Iowa City High
School Finals H#
===================================================================
1 Valley, Wdm 43.69 1
2 Dsm East 44.10 1
3 Dubuque Wahlert 44.44 2
4 Beckman 45.03 1
5 Waterloo East 45.12 3
6 Valley, Wdm 'B' 45.20 7
7 Iowa City West J45.20 1
8 Waukee 45.21 4
9 City High, I.C. 45.29 2
10 Adm Adel 45.34 3
11 Ottumwa 45.42 1
12 West Branch 45.51 2
13 Ames 45.62 1
14 Se. Polk 45.74 3
15 Indianola 46.04 1
16 Humboldt 46.12 6
17 Johnston 46.13 5
18 Waterloo West 46.14 3
19 Okoboji 46.21 2
20 Des Moines North 46.22 2
20 Carlisle 46.22 3
20 Oskaloosa 46.22 8
23 Gladbrook/Reinbeck 46.33 4
24 Mt. Pleasant 46.50 4
25 Des Moines Lincoln 46.51 9
26 Pekin/Packwood 46.55 6
27 Chariton 46.60 5
27 Marshalltown 46.60 4
29 Clarion-Goldfield 46.78 2
30 Pocahontas Area 46.87 4
30 Dsm East 'B' 46.87 13
32 Iowa City West 'B' 46.92 7
33 Ames 'B' 47.04 7
34 Kingsley / Pierson 47.05 4
35 Gmg 47.14 8
36 Mason City 47.31 4
36 FD St. Edmond 47.31 5
38 Riverside Oakland 47.38 3
39 Shenandoah 47.39 3
40 West Liberty 47.42 6
41 Waterloo East 'B' 47.43 12
42 Belmond-Klemme 47.56 10
43 Beckman 'B' 47.81 11
44 SE Webster 47.83 8
45 Des Moines North 'B' 47.87 7
46 Des Moines Roosevelt 47.89 9
47 Ankeny 'B' 47.96 12
47 Carlisle 'B' 47.96 9
49 Orient-Macksburg 48.06 9
50 Davenport Assumption 48.09 9
51 Eagle Grove 48.11 6
52 Cedar Falls 'B' 48.13 12
53 Se. Polk 'B' 48.16 7
54 Dowling Catholic 'B' 48.18 8
54 Northwood-Kensett 48.18 5
56 Mt. Pleasant 'B' 48.31 7
57 Dowling Catholic 48.32 2
58 Pella High Dutch 48.34 10
59 Tri-Center, Neola 48.48 4
60 Riverside Oakland 'B' 48.62 11
61 Wapsie Valley 48.63 5
62 D.M. Hoover 48.64 6
63 Clear Creek Amana 48.77 8
64 West Central Valley 48.93 11
65 Des Moines Roosevelt 'B' 49.01 11
66 Ottumwa 'B' 49.05 12
67 Clarion-Goldfield 'B' 49.07 8
68 Webster City 49.15 10
69 Perry 49.24 8
70 FD St. Edmond 'B' 49.26 10
71 St. Albert 49.33 10
72 Pocahontas Area 'B' 49.49 12
73 Mason City 'B' 49.51 11
74 Des Moines Lincoln 'B' 49.52 10
75 Monticello 49.57 6
76 West Liberty 'B' 49.90 10
77 Eagle Grove 'B' 50.03 10
78 Humboldt 'B' 50.24 13
79 Tri-Center, Neola 'B' 50.36 9
80 Bcluw 50.37 6
81 Indianola 'B' 50.61 7
82 West Branch 'B' 50.62 12
83 Gladbrook/Reinbeck 'B' 50.86 7
84 Eldora-New Providence 51.01 6
85 Oskaloosa 'B' 51.34 13
86 Orient-Macksburg 'B' 51.54 13
87 Gmg 'B' 51.74 11
88 Northwood-Kensett 'B' 51.80 13
89 Panorama 'B' 52.14 12
-- Clear Creek Amana 'B' DQ 11
-- Madrid DQ 5
-- Davenport Assumption 'B' DQ 11
-- Urbandale DQ 5
-- Johnston 'B' DQ 9
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
Meet: % 3:25.34 1994 Iowa City High, Iowa City High
School Finals H#
===================================================================
1 Valley, Wdm 3:26.70 1
2 Iowa City West 3:28.43 1
3 Ankeny 3:30.01 1
4 Ames 3:30.30 1
5 Beckman 3:30.45 1
6 Dsm East 3:34.39 3
7 Linn-Mar 3:34.68 3
8 Se. Polk 3:35.18 2
9 West Liberty 3:35.46 2
10 Dubuque Wahlert 3:35.99 3
10 Cedar Falls 3:35.99 2
12 Dallas Center-Grimes 3:36.01 3
13 Forest City 3:36.91 2
14 Riverside Oakland 3:37.95 2
15 Okoboji 3:38.71 1
16 Chariton 3:38.72 5
17 Waukee 3:38.79 4
18 Marshalltown 3:39.36 4
19 Clarion-Goldfield 3:39.64 2
20 Urbandale 3:41.14 1
21 Des Moines Roosevelt 3:41.15 3
22 Humboldt 3:41.25 5
23 Bcluw 3:41.28 4
24 Valley, Wdm 'B' 3:41.68 7
25 City High, I.C. 3:42.76 3
26 Ames 'B' 3:43.29 6
27 Mason City 3:43.59 4
28 Monticello 3:44.44 2
29 Ottumwa 3:44.63 3
30 Johnston 3:44.65 2
31 FD St. Edmond 3:45.59 3
32 Beckman 'B' 3:45.65 7
33 Ankeny 'B' 3:46.66 7
34 Dowling Catholic 3:47.79 5
35 Davenport Assumption 3:48.67 4
36 Clear Creek Amana 3:48.84 6
37 Panorama 3:48.99 5
38 Eagle Grove 3:49.68 6
39 St. Albert 3:49.79 5
40 Cedar Falls 'B' 3:50.32 6
41 Gladbrook/Reinbeck 3:50.70 5
42 FD St. Edmond 'B' 3:50.72 8
43 Northwood-Kensett 3:50.95 4
44 Iowa City West 'B' 3:51.69 7
45 Oskaloosa 3:52.23 9
46 Clarion-Goldfield 'B' 3:52.39 8
47 Se. Polk 'B' 3:52.42 7
48 St. Albert 'B' 3:52.49 8
49 Madrid 3:53.62 6
50 Perry 3:53.91 6
51 Des Moines Roosevelt 'B' 3:54.08 7
52 Johnston 'B' 3:54.21 8
53 Gmg 3:54.73 9
54 SE Webster 3:55.54 5
55 Humboldt 'B' 3:55.64 10
56 Mason City 'B' 3:57.04 7
57 Carlisle 3:57.31 6
58 Dowling Catholic 'B' 3:59.30 8
59 Indianola 3:59.74 5
60 Ottumwa 'B' 4:00.40 10
61 Belmond-Klemme 4:01.41 6
62 Indianola 'B' 4:01.64 9
63 Adm Adel 4:04.67 4
63 Orient-Macksburg 4:04.67 10
65 Gladbrook/Reinbeck 'B' 4:05.31 9
66 Riverside Oakland 'B' 4:06.18 8
67 Waterloo East 'B' 4:08.40 7
68 Eldora-New Providence 4:08.61 6
69 SE Webster 'B' 4:08.63 9
70 Carlisle 'B' 4:08.80 9
71 Northwood-Kensett 'B' 4:12.10 10
72 Panorama 'B' 4:12.82 10
73 Davenport Assumption 'B' 4:16.48 7
74 Gmg 'B' 4:37.86 10
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet: % 8:02.24 2000 Waverly Shell-Rock, Waverly-Shell Rock
School Finals
================================================================
1 Ames 8:10.65
2 Des Moines Lincoln 8:13.30
3 Dowling Catholic 8:14.45
4 Ankeny 8:16.18
5 Pleasant Valley 8:16.95
6 Dubuque Wahlert 8:32.09
7 Monticello 8:34.03
8 Riverside Oakland 8:34.42
9 Valley, Wdm 8:42.93
10 Johnston 8:43.14
11 FD St. Edmond 8:45.27
12 Waukee 8:46.04
13 Mason City 8:46.99
14 Marshalltown 8:47.08
15 Cedar Falls 8:48.90
16 Mt. Pleasant 8:52.54
17 Perry 8:53.34
18 St. Albert 8:54.23
19 Se. Polk 8:54.91
20 Pekin/Packwood 8:56.91
21 City High, I.C. 8:57.75
22 North Scott 8:58.60
23 Shenandoah 9:00.66
24 Pocahontas Area 9:01.36
25 Beckman 9:02.96
26 Eagle Grove 9:03.91
27 Clear Creek Amana 9:07.78
28 Denison-Schleswig 9:09.07
29 Des Moines Roosevelt 9:10.52
30 SE Webster 9:13.58
31 Ottumwa 9:13.93
32 Tri-Center, Neola 9:15.58
33 Indianola 9:17.68
34 Orient-Macksburg 9:20.04
35 Pella High Dutch 9:21.95
36 Forest City 9:22.37
37 Davenport Assumption 9:25.77
38 Panorama 9:26.02
39 Humboldt 9:26.05
40 Waukon 9:27.34
41 Cal-Dows 9:28.39
42 West Central Valley 9:29.46
43 Clarion-Goldfield 9:32.88
44 Chariton 9:34.29
45 Bcluw 9:37.11
46 Iowa City West 9:37.54
47 I K M 9:38.88
48 Eldora-New Providence 9:52.69
49 Hampton-Dumont 9:54.08
50 Bondurant-Farrar 9:54.14
51 Madrid 9:55.05
52 Carlisle 9:55.93
53 Collins-Maxwell-Baxter 10:02.25
54 Adm Adel 10:09.47
55 Gladbrook/Reinbeck 10:15.21
56 Northwood-Kensett 10:23.82
Boys Distance Medley
===================================================================
Meet: % 3:35.00 2000 City High , Iowa City, Iowa City High
School Finals H#
===================================================================
1 Iowa City West 3:38.36 1
2 Ames 3:38.57 1
3 Waterloo West 3:41.00 1
4 Linn-Mar 3:46.23 2
5 City High, I.C. 3:47.83 2
6 Dubuque Wahlert 3:48.18 3
7 Monticello 3:48.70 2
8 Mason City 3:49.76 1
9 Cedar Falls 3:49.90 2
10 Mt. Pleasant 3:50.08 2
11 Pekin/Packwood 3:50.16 5
12 Des Moines Lincoln 3:50.34 4
13 Humboldt 3:50.90 4
14 Ottumwa 3:51.62 1
15 Denison-Schleswig 3:53.08 5
16 Valley, Wdm 3:53.17 1
17 Des Moines Roosevelt 3:53.94 5
18 St. Albert 3:55.12 3
19 Ankeny 3:55.16 3
20 Johnston 3:55.26 2
21 FD St. Edmond 3:56.40 5
22 Adm Adel 3:56.73 4
23 North Scott 3:57.09 2
24 Orient-Macksburg 3:57.45 5
25 Tri-Center, Neola 4:01.47 5
26 Waukee 4:02.12 6
27 Shenandoah 4:03.51 4
28 Waukon 4:05.68 4
29 Cal-Dows 4:05.91 6
30 West Central Valley 4:05.95 5
31 West Liberty 4:06.83 5
32 Eldora-New Providence 4:07.67 6
33 Northwood-Kensett 4:08.54 8
34 D.M. Hoover 4:09.34 7
35 Waterloo East 4:09.44 6
36 Hampton-Dumont 4:09.66 8
37 Gladbrook/Reinbeck 4:09.78 4
38 Clear Creek Amana 4:11.89 7
39 Carlisle 4:12.69 6
40 Clarion-Goldfield 4:12.89 3
41 Dsm East 4:13.87 3
42 Se. Polk 4:14.01 6
43 Forest City 4:14.75 3
44 West Branch 4:17.64 7
45 Dowling Catholic 4:18.15 4
46 Bcluw 4:18.91 7
47 Pocahontas Area 4:19.64 6
48 Beckman 4:20.63 7
49 Bondurant-Farrar 4:20.89 8
50 I K M 4:21.68 7
51 Eagle Grove 4:22.84 3
52 Gmg 4:38.72 8
53 Panorama 4:39.52 8
54 Oskaloosa 4:45.62 8
-- Okoboji DQ 1
-- Davenport Assumption DQ 1
-- Perry DQ 2
-- Belmond-Klemme DQ 7
Boys High Jump
==========================================================================
Meet: % 7-00 1991 Scott Hudek, Pocahontas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ryan Kelly Benton Bobca 6-06.25 1.98m
2 Brian Pink Ottumwa 6-04.00 1.93m
3 Tyler Dodd Humboldt J6-04.00 1.93m
4 Aaron Friederich Forest City 6-02.00 1.87m
4 Mat Clark Ames 6-02.00 1.87m
6 Dan Gross D.M. Hoover J6-02.00 1.87m
7 Clay Rominger Indianola J6-02.00 1.87m
8 Troy Bacon Gmg J6-02.00 1.87m
9 Josh Bradley FD St. Edmon J6-02.00 1.87m
10 Steven Hughes Dallas Cente 6-00.00 1.82m
10 Michael Beckstrom King / Pierson 6-00.00 1.82m
10 Mark Baier Audubon 6-00.00 1.82m
10 Ryan Looby Cedar Falls 6-00.00 1.82m
10 Spencer Langtimm City High 6-00.00 1.82m
15 Justin Lintz Collins-Maxw 5-10.00 1.77m
15 Tanner Haskin Eldora-New P 5-10.00 1.77m
15 Colburn Dittmer Tri-Center, 5-10.00 1.77m
15 Caleb Peters Tri-Center, 5-10.00 1.77m
15 Jon Sweeney Se. Polk 5-10.00 1.77m
15 Tyler Clark Ames 5-10.00 1.77m
15 Caleb Thompson Waukee 5-10.00 1.77m
15 Ryan Buske Pocahontas 5-10.00 1.77m
15 Zach Wentzel Pocahontas 5-10.00 1.77m
15 Kyle McClain Se. Polk 5-10.00 1.77m
25 Dan Netwal North Scott 5-08.00 1.72m
25 Tim Getting Waukee 5-08.00 1.72m
25 Mitch Knippel FD St. Edmon 5-08.00 1.72m
25 Sam Eischen Humboldt 5-08.00 1.72m
25 Matt McCabe Mt. Pleasant 5-08.00 1.72m
25 Trice Scott Wat. East 5-08.00 1.72m
25 Sasha Francic D.M. Hoover 5-08.00 1.72m
25 Casey Eaton Carlisle 5-08.00 1.72m
25 Adam Goldsmith Dallas Cente 5-08.00 1.72m
25 Bobby Black Dsm East 5-08.00 1.72m
25 Andrew Kubley Clarion-Gold 5-08.00 1.72m
36 Jeff Lambert Monticello 5-06.00 1.67m
36 Kevin Clark Marshalltown 5-06.00 1.67m
36 Kyle Dickenson Marshalltown 5-06.00 1.67m
36 Tom Riley Clarion-Gold 5-06.00 1.67m
36 Colin Suiter North Scott 5-06.00 1.67m
36 Marc Baumert St. Albert 5-06.00 1.67m
36 Nick Goodweiler West Branch 5-06.00 1.67m
36 Kyle DeBoer Hampton-Dumo 5-06.00 1.67m
44 Neal Molitor Eagle Grove 5-04.00 1.62m
44 Jacob Schechinger I K M 5-04.00 1.62m
44 Jay Quick Johnston 5-04.00 1.62m
44 Ryne Schrock Clear Creek 5-04.00 1.62m
44 Nate Montague Benton Bobca 5-04.00 1.62m
44 Trevor Sage Mason City 5-04.00 1.62m
44 Dustin Hruby Iowa City We 5-04.00 1.62m
44 Steve Kiburz Monticello 5-04.00 1.62m
52 Brandon Korte Forest City 5-02.00 1.57m
52 Cameron Bergen Hudson 5-02.00 1.57m
52 Kyle Pack Clear Creek 5-02.00 1.57m
52 Ben Swinger Adm Adel 5-02.00 1.57m
52 Cole Van Trump Mt. Pleasant 5-02.00 1.57m
52 Ted Bender Valley, Wdm 5-02.00 1.57m
52 Cottrell Smith Wat. East 5-02.00 1.57m
52 Kolby Kalas Dowling Cath 5-02.00 1.57m
52 Jarrod Reeder Collins-Maxw 5-02.00 1.57m
52 Marcus Bailey Ottumwa 5-02.00 1.57m
62 Corey DeVore Chariton 5-00.00 1.52m
62 Jacob Breitbach Panorama 5-00.00 1.52m
64 Ben Hale Mason City 4-10.00 1.47m
64 Spencer Zellweger Orient-Macks 4-10.00 1.47m
64 Alex Patton Hudson 4-10.00 1.47m
64 Jordan Fahr Eldora-New P 4-10.00 1.47m
64 Aaron Romano St. Albert 4-10.00 1.47m
-- Tim Easter Ankeny NH
-- Jeremy Rachu Eagle Grove NH
-- Matt Hendricks Valley, Wdm NH
-- Zach Marks Panorama NH
-- Danny Manning Ankeny NH
-- Yohana Alphonse Dowling Cath NH
Boys Long Jump
==========================================================================
Meet: % 22-10.50 1997 Jay Fraiser, Cedar Rapids Washington
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aaron Jarosh Ankeny 6.71m 22-00.25
2 James Young Waukee 6.61m 21-08.25
3 Tyrone Johnson Dsm East 6.50m 21-04.00
4 Angelo Taylor Ames 6.40m 21-00.00
5 Quentin Scott D.M. North 6.35m 20-10.00
6 Kyle Polich Gmg 6.20m 20-04.25
7 Zach Pena Wat. West 6.12m 20-01.00
8 Jake Wilson Se. Polk 6.10m 20-00.25
9 Tyson Unkrich Mt. Pleasant 6.06m 19-10.75
10 Frank Abalos City High 6.05m 19-10.25
10 Kevin Berg Ames 6.05m 19-10.25
12 Ryan Schloerb Valley, Wdm 5.96m 19-06.75
12 Lane Sanford D.M. Lincoln 5.96m 19-06.75
14 Rocky Foster Adm Adel 5.92m 19-05.25
14 Josh Funk Ankeny 5.92m 19-05.25
14 Brian Pink Ottumwa 5.92m 19-05.25
17 Tyson Smith Central Deca 5.84m 19-02.00
17 Adam Goldsmith Dallas Cente 5.84m 19-02.00
19 Steven Hughes Dallas Cente 5.83m 19-01.50
20 Andrew Taylor City High 5.81m 19-00.75
20 Cody Peterson Wat. East 5.81m 19-00.75
22 Ryan Looby Cedar Falls 5.76m 18-10.75
22 Cory Goos West Liberty 5.76m 18-10.75
24 Jacob Rohde Mt. Pleasant 5.75m 18-10.50
25 Colton Ketelsen Perry 5.72m 18-09.25
25 DeMarcus Taylor Carlisle 5.72m 18-09.25
27 Alex McGrew Benton Bobca 5.70m 18-08.50
28 Kyle Ruiter Clarion-Gold 5.69m 18-08.00
29 Travis Smith Carlisle 5.68m 18-07.75
30 Anthony Dommer Pella High D 5.67m 18-07.25
31 Andrew Doudna Johnston 5.65m 18-06.50
32 Matt Kleven Mason City 5.64m 18-06.00
33 Wade Raymond Gmg 5.62m 18-05.25
34 Jeff Loats Belmond-Klem 5.61m 18-05.00
35 Wes Clark Tri-Center, 5.60m 18-04.50
36 Chris Ahrens Clarion-Gold 5.59m 18-04.25
37 Steve Kiburz Monticello 5.57m 18-03.25
38 Cory Taylor Hudson 5.53m 18-01.75
39 Brian Anderson Wapsie Valle 5.50m 18-00.50
39 Jeremy VanderWell Se. Polk 5.50m 18-00.50
41 Brandon Comstock Oskaloosa 5.47m 17-11.50
42 Bret Simon West Liberty 5.45m 17-10.75
43 Joe Merris Eagle Grove 5.43m 17-09.75
43 Chip Phillips Pella High D 5.43m 17-09.75
45 Tyler Nielsen Humboldt 5.42m 17-09.50
46 JJ Koppie Pocahontas 5.40m 17-08.75
47 Grayson Pangburn Northwood-Ke 5.37m 17-07.50
47 Tyler Sash Oskaloosa 5.37m 17-07.50
47 Ryan Durant North Scott 5.37m 17-07.50
50 Stephen DeVos Adm Adel 5.32m 17-05.50
51 Kyle Hill Hampton-Dumo 5.29m 17-04.25
52 Zach DeVilder Eldora-New P 5.28m 17-04.00
53 David Missal Forest City 5.27m 17-03.50
53 Kwame Bevel Wat. East 5.27m 17-03.50
55 Brendan Daily Ottumwa 5.25m 17-02.75
56 Zach Guzzo D. Assumption 5.22m 17-01.50
57 Jerry Stimmel Clear Creek 5.20m 17-00.75
58 Mark Ketchum Belmond-Klem 5.17m 16-11.50
59 Lee Christians SE Webster 5.16m 16-11.25
59 Dan Fredrickson Panorama 5.16m 16-11.25
61 Alex Hugi Mason City 5.15m 16-10.75
61 Justin Angstrom FD St. Edmon 5.15m 16-10.75
63 Alex Tatman Humboldt 5.14m 16-10.50
64 Chris Shaw Shenandoah 5.13m 16-10.00
65 Galen Geidel Orient-Macks 5.12m 16-09.75
66 Mychal Cleaveland Riverside Oa 5.08m 16-08.00
67 Zach Foltz Eldora-New P 5.07m 16-07.75
68 Greg Jondle SE Webster 5.04m 16-06.50
69 Matt Ogren Johnston 5.02m 16-05.75
70 Jarrod Schott Pocahontas 4.98m 16-04.25
71 Matt McAlister North Scott 4.97m 16-03.75
72 Chris Long Panorama 4.96m 16-03.25
72 Brock Johnson Northwood-Ke 4.96m 16-03.25
74 Brad Soma Belmond-Klem 4.93m 16-02.25
74 Beau Dielschneider Bcluw 4.93m 16-02.25
74 Justin Bjerke Webster City 4.93m 16-02.25
77 Nick Meyer Collins-Maxw 4.91m 16-01.50
77 Joey Arnold FD St. Edmon 4.91m 16-01.50
79 Zach Troyer Iowa City We 4.89m 16-00.50
79 Darin Schmidt Gladbrook/Re 4.89m 16-00.50
81 Seth Kates Riverside Oa 4.79m 15-08.75
82 Aji Wibow Perry 4.78m 15-08.25
83 Josh Kaufman Orient-Macks 4.77m 15-07.75
84 Kyle Muhlbauer I K M 4.74m 15-06.75
85 Nathan Hensley Tri-Center, 4.71m 15-05.50
86 Cory Gaskill I K M 4.54m 14-10.75
87 Riley Luppen Hampton-Dumo 4.48m 14-08.50
88 Jason Bru Gladbrook/Re 4.31m 14-01.75
89 Tim Martinez Bondurant-Fa 4.28m 14-00.50
-- Ben Ostrem Bcluw FOUL
-- Charles Shook D.M. Roosevelt FOUL
-- Jimmy Cherry Eagle Grove FOUL
-- Joe Langenberg Collins-Maxw FOUL
-- Jed Snyder Iowa City We FOUL
-- Eric Hall D.M. Roosevelt FOUL
-- Zach Kasper Forest City FOUL
Boys Shot Put
==========================================================================
Meet: % 61-11 3/16/2004 Chase Madison, Newton
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bradley Claytor D.M. Roosevelt 54-11.25 16.74m
2 Shane Spooner Ankeny 54-00.75 16.47m
3 Evan Vencil Ankeny 50-02.25 15.29m
4 Wade Garren Tri-Center, 48-11.25 14.91m
5 Ryan Nidey Iowa City We 47-11.75 14.62m
6 Daniel Speight Marshalltown 47-10.75 14.59m
7 Kyle Miller Pocahontas 47-08.75 14.54m
8 Derrick Turner Wat. East 47-05.00 14.45m
9 Pete Cooper Dsm East 47-04.75 14.44m
10 Matt Dickerson Tri-Center, 47-03.25 14.40m
11 Zach McKinstry Benton Bobca 47-02.00 14.37m
12 Troy Downing Ottumwa 46-06.75 14.19m
13 Heath Nichols West Marshal 45-08.25 13.92m
13 Wyatt Spieker Adm Adel 45-08.25 13.92m
15 Andy Swedenhjelm Dowling Cath 45-07.50 13.90m
16 Kenny Wilson Hudson 45-05.75 13.86m
17 Bart Dugan Forest City 45-01.00 13.74m
18 Andrew Turner Valley, Wdm 45-00.25 13.72m
19 Justin Hauser Gladbrook/Re 44-10.00 13.66m
20 John Pugh D.M. Roosevelt 44-09.00 13.63m
20 Codie Fetters Eldora-New P 44-09.00 13.63m
22 Dan Netwal North Scott 44-06.00 13.56m
23 Josh Koeppel City High 44-04.00 13.51m
24 Luke Strittmatter Monticello 44-02.00 13.46m
24 Scott Danielson SE Webster 44-02.00 13.46m
24 Travis Vlantes Mason City 44-02.00 13.46m
27 Matt Grochala Dsm East 43-10.75 13.37m
28 Doug Akins Marshalltown 43-10.25 13.36m
29 Tiernan Tom Dowling Cath 43-09.00 13.33m
30 Adam Dutcher Se. Polk 43-03.75 13.20m
31 Joel Gilson Urbandale 43-01.25 13.13m
32 Michael Eden Mason City 42-08.25 13.01m
33 Dan Shine Bcluw 42-03.50 12.89m
34 David English West Branch 42-00.00 12.80m
35 Robbie Utterback Waukee 41-07.75 12.69m
36 MJ Kang Ames 41-07.50 12.68m
37 Scott Crawford Indianola 41-04.00 12.59m
38 Scott Gladson Carlisle 41-02.50 12.56m
39 Tyler Christensen Belmond-Klem 41-01.50 12.53m
39 Tyler Andersen Madrid 41-01.50 12.53m
41 Nate Snead Se. Polk 41-01.25 12.52m
42 Carson Hughes Johnston 40-10.00 12.44m
43 Devin Hogue Shenandoah 40-08.50 12.40m
44 Adam Lyons Central Deca 40-07.75 12.38m
44 Brenton Reese D.M. North 40-07.75 12.38m
46 Kenny Crouthammel Webster City 40-07.00 12.36m
47 Chad Schinstock Mt. Pleasant 40-05.25 12.32m
48 Jesse Bryan Se. Polk 40-02.25 12.24m
49 Zach Brandt Webster City 40-00.75 12.21m
50 David Wonders Waukee 39-11.50 12.17m
50 Cody Hundertmark Humboldt 39-11.50 12.17m
52 Zak Stoulil Pocahontas 39-10.50 12.15m
53 Nick Peterson Madrid 39-10.25 12.14m
54 Brandon Riley Mt. Pleasant 39-06.50 12.05m
54 Robbie Davis Oskaloosa 39-06.50 12.05m
54 Taylor Todd Adm Adel 39-06.50 12.05m
57 Kyle Stoner Clear Creek 39-05.25 12.02m
58 Matt Haugen Forest City 39-03.25 11.96m
59 Kyle Thayer Clarion-Gold 39-02.00 11.93m
60 Nolan McCarthy Gladbrook/Re 38-10.50 11.84m
61 Patrick Neal Valley, Wdm 38-10.00 11.83m
62 Steve King Johnston 38-09.25 11.81m
63 Mike Berg Carlisle 38-06.00 11.73m
64 Max Seeman Panorama 38-04.50 11.69m
65 Shane Johnson Panorama 38-01.00 11.60m
66 Kevin Jacque Beckman 38-00.25 11.58m
67 Lance Birchmeier Collins-Maxw 37-10.50 11.54m
68 Andy Nagel FD St. Edmon 37-06.50 11.44m
68 Matt Mukkada Ottumwa 37-06.50 11.44m
70 Mike Manternach D. Assumption 37-04.25 11.38m
71 Trey Gonzales Northwood-Ke 37-03.75 11.37m
72 Joe Shoemaker D.M. Lincoln 37-01.00 11.30m
73 Bryan Moore Panorama 36-07.25 11.15m
74 Adam Ross Orient-Macks 36-06.50 11.13m
75 Clay Smith Bcluw 36-06.25 11.13m
76 Corey Becker A - H - S- T 36-02.75 11.04m
77 Brandon Robe Iowa City We 36-01.25 11.00m
78 Andy Jacobs D. Assumption 35-10.50 10.93m
79 Jesse Smith SE Webster 35-10.25 10.92m
80 David Vargason Bondurant-Fa 35-09.25 10.90m
81 CJ Minter Oskaloosa 35-06.75 10.83m
82 Caleb Avery Clarion-Gold 35-06.25 10.82m
83 Rob Gillespie Orient-Macks 35-04.50 10.78m
84 Thomas Salz Pella High D 35-02.00 10.71m
85 Mike Reiser Chariton 34-08.50 10.57m
85 Josh Zigrang Eagle Grove 34-08.50 10.57m
87 Nick Cash D.M. Lincoln 34-08.25 10.57m
88 Jacob Balough Ames 34-07.00 10.54m
89 Tyler Schmidt Collins-Maxw 34-05.00 10.49m
90 Bob Lawler Cal-Dows 34-03.75 10.45m
91 Mars Nicholson Hampton-Dumo 33-09.00 10.28m
92 Kyle Kew Cal-Dows 33-07.75 10.25m
93 Josh Osburn Eldora-New P 33-05.75 10.20m
93 Tim Mooney Gmg 33-05.75 10.20m
95 Curtis Goddard West Liberty 33-05.25 10.19m
96 James Irvin Shenandoah 33-02.50 10.12m
97 Cory Kyle A - H - S- T 32-08.75 9.97m
98 Nathan Baier Orient-Macks 32-05.50 9.89m
99 Kaleb Livingston Orient-Macks 31-08.75 9.67m
100 Alex Stockseth Belmond-Klem 31-06.50 9.61m
101 Jeff Nemmers FD St. Edmon 31-03.00 9.52m
102 Josh Wohlman Gmg 31-02.75 9.51m
103 Dylan Campbell Clear Creek 30-00.75 9.16m
104 Ben Read Northwood-Ke 29-00.25 8.84m
105 Nate Johnson Eagle Grove 28-08.00 8.73m
106 Justin Edwards Orient-Macks 27-03.25 8.31m
-- Allen Weeks Hudson FOUL
Girls
Girls 60 Meter Dash
===================================================================
Meet: % 7.71 2004 LaNeisha Waller, Cedar Rapids, Washington
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Christine Burtnett Denison-Schl 8.00q 4
2 Jennifer Jorgensen Southeast We 8.07q 4
3 Emily Neuwohner Lake Mills 8.18q 4
4 Jenny Kordick Interstate 3 8.24q 8
5 Jennie Clark Norwalk 8.25q 1
6 Abby Green Johnston 8.31q 5
7 Devon Ausdemore Tri-Center 8.39q 3
8 Jessica Palo Ames 8.41q 16
8 Megan Curry SE Polk 8.41q 1
8 Jordon Andreassen North Polk 8.41q 25
11 Tiffany Hendricks Burlington 8.42q 1
11 Nina Hornback Pekin Panthe 8.42q 1
13 Sarah Glenn Denison-Schl 8.46q 3
13 Katie Almond Humboldt Gir 8.46q 7
15 Angie Latta Madrid 8.47q 5
16 Missy Kollasch Spirit Lake 8.49q 9
17 Wieck Jamie Hampton-Dumo 8.50 2
17 Maddie Romano Waukee 8.50 7
19 Amy Dobbins Sigourney 8.51 2
20 Ainsley Fedler Burlington 8.52 1
20 Afton Bauer SE Polk 8.52 2
22 Sarah Abele Lake Mills 8.56 10
23 Burgess Tiffany Dsm East 8.57 4
23 Geni Krier Pekin Panthe 8.57 3
25 Beth Carver C R Prairie 8.58 6
25 Brittany Schmacker Waukee 8.58 11
27 Allison Metzger Ames 8.59 3
28 Patty Watkins Clarke 8.63 2
29 Becky Graeve Ikm 8.64 7
30 Kaylee Rogers Norwalk 8.66 24
30 Sarah Schlitter Glad - Rein 10.36 1
32 Laryssa Klein Pella 8.68 20
32 Lexi Parks Tri-Center 8.68 7
32 Adrienne Haynes Indianola 8.68 8
35 Qiong Qui I.C. West 8.70 12
35 Linday Freeman I.C. West 8.70 13
37 Abby Morris Johnston 8.71 4
37 Kelsie Host SE Polk 8.71 7
39 Lindsay Chrencik North Centra 8.72 5
40 Laura Donaldson Kingsley-Pie 8.73 14
41 Megan Zenisek CR Xavier 8.75 20
41 Danielle Murphy Perry Girls 8.75 18
43 Tawana Robinson Burlington 8.76 2
44 Shari Bachel Eagle Grove 8.79 9
44 Kelsey Manecke Pella 8.79 11
44 Molli O'Brien Clarion-Gold 8.79 11
47 Kylie Ingvall Spirit Lake 8.80 16
47 Ashley Feldman North Polk 8.80 24
47 Kristin McGlade CB St Albert 8.80 11
47 Stephanie Bentley Riverside 8.80 8
47 Leah Koelker Beckman 8.80 10
52 Lindsay Wallace Wdm Valley 8.81 5
53 Danielle Kosmacek Tri-Center 8.82 3
54 Allie Schuler Ventura 8.83 10
55 Caroline Carstensen Denison-Schl 8.84 8
56 Sarah Garrett Southern Cal 8.85 3
57 Lizzy Colwell Iowa Falls A 8.86 5
57 Kassie Paulsen Clarke 8.86 9
59 Kelli Opheim C R Prairie 8.87 11
60 Brynne Zinnecker Davenport As 8.88 5
60 Betsy Tegtmeyer Clarion-Gold 8.88 14
60 Charise Lass Ogden 8.88 7
60 Heather Brechtel I.C. West 8.88 16
60 Kelsey Reddish Madrid 8.88 23
65 Leah Kline Ankeny 8.90 10
65 Ashley Petersen CB St Albert 8.90 12
65 Sami Crandell Clarke 8.90 10
68 Halie Mollenbeck Hampton-Dumo 8.91 10
69 Kristin Van De Kreeke Wdm Valley 8.92 14
70 Amber Barbie Wat. East 8.93 2
71 Kate Gohlinghorst Red Oak 8.94 17
72 Shianna Chambers I.C. City High 8.95 2
72 Angie Harris Lamoni 8.95 15
72 Nicole Ackelson Adm-Adel 8.95 6
75 Mikyla Muhlenbruch Cal-Dows 8.96 22
75 Elena Leon Wdm Valley 8.96 10
75 Laura Schmitt Ankeny 8.96 9
75 Machelle King D.M. Hoover 8.96 8
75 Lacey Patterson Sigourney 8.96 5
80 Kelsey Schuring Pella 8.99 22
80 Cherie Mayes D.M. Hoover 8.99 3
80 Linsey Current Forest City 8.99 21
83 Chelsey Kemmet Waukee 9.00 6
83 Jen Seeley C M B 9.00 24
83 Micaela Lang Ankeny 9.00 8
86 Sara Ring Clarion-Gold 9.01 17
86 Lindze Webb Indianola 9.01 18
86 Janelle Aron I.C. City High 9.01 21
89 Sam Tapscott D. M. Roosvelt 9.02 4
90 Jessica Steuhm South Tama 9.05 13
91 Megan Probasco Urbandale 9.06 16
91 A,Mber Lawler Spirit Lake 9.06 13
91 Michaela Titius Wat. East 9.06 4
94 Kara Christensen North Polk 9.07 25
95 Ariel Black St. Edmond 9.10 12
96 Stephanie Reekers Eagle Grove 9.11 7
96 Kim Ihle Ames 9.11 6
96 Jenae Vennink Ikm 9.11 12
99 Bobbi Jo Imhoff Ventura 9.12 19
99 Chelsea Morris Madrid 9.12 5
101 Lia Troutman Beckman 9.14 15
101 Jessica Klatt Cal-Dows 9.14 17
103 McKenzie Cason Ottumwa 9.15 9
103 Jessica Picinich Harlan 9.15 6
105 Shannon Stiles West Central 9.16 7
105 Katie Barr Ottumwa 9.16 20
105 Kaitlin Schlawin Garner-Hayfi 9.16 16
108 Nicole Wiederin Southern Cal 9.17 11
108 Kathy Giorgio Davenport As 9.17 12
110 Michaela Bennett West Harriso 9.19 21
110 Alyssa Stracke Ikm 9.19 13
110 Ashley Benda South Tama 9.19 9
110 Kathy Ransom Riverside 9.19 18
114 Kaitlin Courtney Ottumwa 9.21 16
115 Kelsey Sandon Urbandale 9.22 13
116 Shelby Robinson Webster City 9.24 24
117 Megan Hilbert St. Edmond 9.25 13
118 Jessica Murrow Panorama 9.26 18
119 Abby Miller CR Xavier 9.27 14
119 Jessie Alexander Forest City 9.27 16
119 Brianne Pals Belmond-Klem 9.27 19
122 Sarah Franks C R Prairie 9.29 14
123 Leah Doyl North Linn 9.30 14
123 Jessie Robison I.C. City High 9.30 18
125 Laura Schwendemann Fort Dodge 9.31 18
126 Betsy Derner Panorama 9.32 8
127 Melissa Osipchack South Tama 9.34 13
127 Kayla Oshea Garner-Hayfi 9.34 18
129 Kinsey Sloss Perry Girls 9.35 23
130 Karla Renshaw Lake Mills 9.36 19
131 Jessica Washburn Kingsley-Pie 9.37 15
132 Carly Tindall Webster City 9.38 25
132 Courtney Vaughn Fort Dodge 9.38 21
134 Akera Henderson Wat. East 9.39 6
135 Jalissa Bowman North Kossut 9.40 19
136 Kris Penick Bcluw 9.42 3
137 Angela Marquard Hampton-Dumo 9.44 17
138 Jami Olson Humboldt Gir 9.46 12
139 Paige Holtan Forest City 9.47 20
140 Andrea Rouchka Belmond-Klem 9.48 23
141 Brittany Bothwell West Harriso 9.49 17
141 Katie Van de Berg North Centra 9.49 24
143 Demetria Witt D. M. Roosvelt 9.50 8
144 Hilary Williams Webster City 9.51 6
145 Teeka Allen Fort Dodge 9.53 21
145 Tameka Hilson D.M. Hoover 9.53 15
145 Courtney Christianson C M B 9.53 24
148 Chelsey Wasson Panorama 9.54 12
148 Alex Euken Red Oak 9.54 25
150 Paige Ellman North Kossut 9.55 19
151 Emily Gittins Perry Girls 9.60 21
152 Jessica Knowler Sigourney 9.61 14
153 Kayla Kaufman Harlan 9.62 22
154 Anna Crouch Earlham 9.64 14
155 Kara Wessels Beckman 9.66 19
156 Alyssa Nielsen Iowa Falls A 9.67 15
156 Melanie Smith Adm-Adel 9.67 11
158 Kasey Moore Chariton 9.68 20
158 Kayla Goeden Adm-Adel 9.68 16
160 Megan Rieck Belle Plaine 9.70 12
160 Jamie Dierks North Centra 9.70 25
162 Anna Benton Earlham 9.71 17
163 Jamie Reynolds Clear Creek 9.73 23
163 Nikki Reich North Linn 9.73 22
165 Brittni Bequeaith Davenport As 9.75 19
166 Laura Coombs Belmond-Klem 9.82 23
167 Anna Keehn Cal-Dows 9.83 17
168 Jen McDonald Albia 9.84 25
169 Natalie Harvey St. Edmond 9.86 18
170 Lindsay Supple North Linn 9.90 21
171 Elizabeth Davidson Davenport As 9.94 20
172 Aimee Gethmann Glad - Rein 9.96 22
173 Kaylin Crain Norwalk 9.99 24
173 Emily Ealy Belle Plaine 9.99 11
173 Christi Poole Clear Creek 9.99 23
176 Meriah Taylor Indianola 10.09 15
177 Megan Angel North Kossut 10.18 20
178 Abby Salvo Riverside 10.21 23
179 Mira Bierman Earlham 10.23 15
180 Codi Kargle Ogden 10.29 17
181 Callie Reynolds Clear Creek 10.34 22
182 Whitney Willard Eagle Grove 10.41 20
183 Kelly Summers Albia 10.45 24
184 Natalie Anliker Perry Girls 10.48 23
185 Ami Gates C M B 10.53 25
186 Kim Strasko Albia 10.59 25
187 Shelly Bennett Ogden 10.82 22
188 Lindsey White Chariton 10.92 15
Girls 60 Meter Dash
===================================================================
Meet: % 7.71 2004 LaNeisha Waller, Cedar Rapids, Washington
Name Year Team Finals H#
===================================================================
Finals
1 Christine Burtnett Denison-Schl 8.02 2
2 Jennifer Jorgensen Southeast We 8.11 2
3 Emily Neuwohner Lake Mills 8.17 2
4 Jenny Kordick Interstate 3 8.19 2
5 Nina Hornback Pekin Panthe 8.22 1
6 Angie Latta Madrid 8.27 1
7 Jennie Clark Norwalk 8.31 2
8 Jordon Andreassen North Polk 8.37 1
9 Jessica Palo Ames 8.38 2
10 Megan Curry SE Polk 8.39 1
11 Devon Ausdemore Tri-Center 8.42 2
12 Abby Green Johnston 8.44 2
13 Tiffany Hendricks Burlington 8.48 1
14 Sarah Glenn Denison-Schl 8.55 1
15 Missy Kollasch Spirit Lake 8.56 1
16 Katie Almond Humboldt Gir 8.66 1
Girls 800 Meter Run
================================================================
Meet: % 2:15.43 2002 Kristin Hansen, Okoboji
Name Year Team Finals
================================================================
1 Ellen Ries North Linn 2:16.48
2 Caedryn Schrunk Spirit Lake 2:18.46
3 Sarah Johnston Pekin Panthe 2:18.89
4 Michelle Jensen Wdm Valley 2:19.30
5 Regina Reinig Harlan 2:20.23
6 Cassi Sokol Urbandale 2:20.47
7 Jessica Wiegert Wdm Valley 2:21.07
8 Hannah Roeder D. M. Roosvelt 2:21.30
9 Stephanie Mundt Urbandale 2:22.36
10 Erin Penticoff CR Xavier 2:22.97
11 Libby Gemberling Southern Cal 2:23.86
12 Sarah Paulson Ottumwa 2:24.11
13 Ashley Stevens South Page 2:24.71
14 Emily Van Oosbree Emmetsburg 2:25.42
15 Meghan Cox Red Oak 2:26.80
16 Emily Fletcher Fort Dodge 2:27.40
17 Sara Slater Denison-Schl 2:33.61
18 Fionna Fallon D. M. Roosvelt 2:33.90
19 Chelsea Kellar Ankeny 2:35.15
20 Amanda Vorthmann Riverside 2:36.14
21 Erin Hagelberg Adm-Adel 2:36.16
22 Heather Stillman Emmetsburg 2:36.53
23 Vivian Tomkovicz I.C. Regina 2:37.13
24 Emily Brager Ventura 2:37.48
25 Anne Ruebbelke Johnston 2:37.60
26 Ashley Spurgeon Ottumwa 2:37.61
27 Emily Stracke Ikm 2:38.22
28 Brooke Pottorff Corning 2:38.31
29 Katie Kroger Harlan 2:38.86
30 Kellie O'Brien Burlington 2:40.25
31 Whitney Plein Burlington 2:40.95
32 Carly Hammes Sigourney 2:41.39
33 Amy Ledvina South Tama 2:42.01
34 Steph Bock Belmond-Klem 2:42.05
35 Paris Kono Waukee 2:42.26
36 Dani Bottorff Kingsley-Pie 2:43.47
37 Ashley Mollicone Waukee 2:44.33
38 Shaylyn Wiarda Cal-Dows 2:44.44
38 Terra Broadus D.M. Lincoln 2:44.44
40 Jordyn Archibald Indianola 2:44.55
41 Hannah Singletary Ankeny 2:45.54
42 Magon Liu Ames 2:45.57
42 Desiree McNamer Pekin Panthe 2:45.57
44 Brendelyn White Iowa Falls A 2:45.65
45 Laura Hilby Johnston 2:45.80
46 Sara Wolf Corning 2:46.51
47 Allie Brandtner Davenport As 2:46.69
48 Rebekah Frundle South Tama 2:46.71
49 Deb Huling Hampton-Dumo 2:47.08
50 Whitney Mark Indianola 2:47.35
51 Emily Gill I.C. City High 2:47.53
52 Morgan Steffan D.M. Lincoln 2:48.44
53 Brenda Peterson Belle Plaine 2:48.88
54 Lynn Bohn Iowa Falls A 2:48.98
55 Erin Hagen Denison-Schl 2:49.06
56 Natalie Andrews CB St Albert 2:49.24
57 Megan Bryan Madrid 2:49.54
58 Jessica Murrow Panorama 2:49.63
59 Bryndee Boheman Glad - Rein 2:49.97
60 Abby Ward Sigourney 2:50.49
61 Jill Cronbaugh Belle Plaine 2:51.52
62 Stephanie Schaapveld Clear Creek 2:52.00
63 Roxana Ferreyro Dsm East 2:52.70
64 Brittani Bruck Tri-Center 2:53.02
65 Abby Savage Chariton 2:53.64
66 Sam Sass Perry Girls 2:54.72
67 Jen Janssen Clarion-Gold 2:55.49
68 Amanda Shropshire Forest City 2:55.50
69 Janelle Schnack Riverside 2:55.68
70 Emilee McClanahan West Harriso 2:56.21
71 Jill Moorman North Linn 2:56.67
72 Morgan Finn Davenport As 2:56.98
73 Brean Rorebeck Norwalk 2:57.14
74 Bridget Brown Ames 2:57.95
75 Meredith Hotz St. Edmond 2:57.98
76 Amanda Stecker Forest City 2:58.39
77 Jaci Johnson St. Edmond 2:58.41
78 Leah Oppermann North Centra 2:58.62
79 Nicole Taylor Wat. East 2:59.13
80 Rachel Schott Glad - Rein 2:59.16
81 Breanna Fousek Dsm East 2:59.63
82 Stacey Shillington North Kossut 3:00.03
83 Tara Looft North Kossut 3:00.58
84 Nicole Hester C M B 3:00.68
85 Mindy Morse Tri-Center 3:00.70
86 Erica Daugherty Clear Creek 3:00.80
87 Katie Taylor D.M. Hoover 3:01.01
88 Jenna Ory Earlham 3:01.25
89 Molly Peterson Ogden 3:01.50
90 Fran Sollazzo Clarion-Gold 3:01.69
91 Kaeleen Jenkins Webster City 3:01.85
92 Tammy Cram D.M. Hoover 3:02.08
93 An Pham I.C. City High 3:02.36
94 Macaley Corrigan Madrid 3:02.67
95 Robin Emgarten Spirit Lake 3:03.06
96 Nikki Carlson Ogden 3:04.68
97 Ashley Firebaugh Panorama 3:05.46
98 Katharina Adam Fort Dodge 3:09.07
99 Jenny Dowie Pella 3:09.12
100 Cameron Childs Norwalk 3:09.13
101 Kirsten Bond Adm-Adel 3:09.69
102 Monica Madsen C M B 3:10.50
103 Mikayla Capuchio Kingsley-Pie 3:12.72
104 Brittany Lawson Southern Cal 3:20.47
105 Kathleen Miller Ikm 3:22.95
106 Crystal Faust Earlham 3:31.28
107 Lydia Douthit Red Oak 3:35.69
-- Lisa Becker North Kossut DNF
Girls 1500 Meter Run
================================================================
Meet: % 4:39.13 2002 Jeni Fruden, Iowa City West
Name Year Team Finals
================================================================
1 Whitney Johnson Adm-Adel 4:54.09
2 Janet Dobyns I.C. West 4:58.72
3 Betsy Rosenblatt D. M. Roosvelt 5:05.43
4 Lindy Shaw Wdm Valley 5:06.71
5 Jordan Stahlecker I.C. West 5:07.18
6 Nicole Wilson Urbandale 5:11.48
7 Rachel Wobeter South Tama 5:13.96
8 Obsie Birru Johnston 5:18.42
9 Amanda Brandt Davenport As 5:22.23
10 Ashley Rogers SE Polk 5:22.37
10 Sami Steinmeyer Urbandale 5:22.37
12 Erica Weirich Johnston 5:22.82
13 Meagan Whetstone D. M. Roosvelt 5:24.29
14 Kelli Hildreth Norwalk 5:25.03
15 Sarah Hendred Ottumwa 5:25.04
16 Alexa Milkey Wdm Valley 5:25.44
17 Audrey Weidman CB St Albert 5:26.65
18 Tamika McCue I.C. City High 5:26.81
19 Hannah Lambert Burlington 5:27.15
20 Claire Anciaux I.C. City High 5:27.17
21 Kaylee Pence Waukee 5:27.77
22 Brittany Rover Ames 5:28.59
23 Kelsey Tompkins Webster City 5:28.79
24 Katie Thompson Fort Dodge 5:29.76
25 Jessica Christensen Harlan 5:30.12
26 Olivia Vanzante C M B 5:30.65
27 Christy Donaghy Ankeny 5:30.99
28 Jesse Hammer Waukee 5:33.30
29 Alyssa Cashman Fort Dodge 5:36.67
30 Jana Cook North Linn 5:37.75
31 Kathryn Guess D.M. Lincoln 5:39.04
32 Christina Hanson Spirit Lake 5:40.95
33 Alyssa Wilhelm Belmond-Klem 5:42.76
34 Tina Salvo Riverside 5:44.18
35 Kristine Ballensky Sigourney 5:44.20
36 Nikki Taylor Riverside 5:45.26
36 Cassie Hanson Spirit Lake 5:45.26
38 Neva Hibbing Ames 5:45.35
39 Emily Zipperer CR Xavier 5:48.34
40 Ann Schnoebelen CR Xavier 5:51.83
41 Jennifer Liston CB St Albert 5:51.96
42 Sara Hendrickson SE Polk 5:53.50
43 Nicole Gooch D.M. Hoover 5:53.79
44 Jodi Harding D.M. Hoover 5:54.08
45 Lisa Roster Wat. East 5:54.36
46 Lindsey Cooney Indianola 5:54.90
47 Brittney Fowler Harlan 5:55.07
48 Katie Ford Davenport As 5:55.49
49 Brittany Gust Forest City 5:56.25
50 Katie Freml Glid - Rals 5:56.51
51 Chloe Patterson Burlington 5:57.62
52 Emily Stout Perry Girls 5:58.87
53 Ashley Ackerson Indianola 5:59.81
54 Morgan Menzies Lamoni 6:00.66
55 Becky Perin Webster City 6:01.20
56 Abby Jones Eagle Grove 6:01.38
57 Katelyn Brus Denison-Schl 6:01.70
58 Haleigh Hopkins Ottumwa 6:02.42
59 Chelsea Ersland Hampton-Dumo 6:02.57
60 Sami McKay Pekin Panthe 6:02.59
61 Kaitlan Grundmeier Belmond-Klem 6:04.21
62 Sam Silver Lamoni 6:05.59
63 Jill Becker North Kossut 6:06.26
64 Shannon Smith St. Edmond 6:06.32
65 Laura Ruff Ankeny 6:07.08
66 Katie Hanson Panorama 6:09.12
67 Jessie Ondler North Linn 6:09.70
68 Carmel Rinn Sigourney 6:10.25
69 Katie Rogers Ikm 6:13.49
70 Sydney Algreen Earlham 6:13.90
71 Laura Lingren Ogden 6:17.71
72 Amanda Willfong South Tama 6:18.73
73 Kaeli Helm Dsm East 6:19.11
74 Amelia Tuel Tri-Center 6:19.15
75 Mellany Gray C M B 6:20.42
76 Emily Neese East Greene 6:23.48
77 Kelsey Moon Panorama 6:25.23
78 Anna Mansueto Pella 6:25.51
79 Dana McKeever Ikm 6:25.72
80 Ashley Haus Earlham 6:26.37
81 Amanda Philipp C R Prairie 6:27.31
82 Nicole Bovy Glad - Rein 6:27.81
83 Hadley Skeff-Vos Adm-Adel 6:30.37
84 Lisa Becker North Kossut 6:31.07
85 Stacy Koster Southern Cal 6:31.37
86 Kristyn Leinen Denison-Schl 6:33.77
87 Ashley Graham D.M. Lincoln 6:34.43
88 Audrey Cooley Pekin Panthe 6:34.84
89 Shana Seiler North Centra 6:35.74
90 Tara DeGroote C R Prairie 6:36.98
91 Abby Hanson Forest City 6:37.32
92 Kelly Spencer Clarion-Gold 6:41.56
93 Laura Heddinger St. Edmond 6:44.85
94 Katie Smith Dsm East 6:46.54
95 Cassady Bolding North Centra 6:50.96
96 Jenny Perez Clarion-Gold 7:00.81
97 Jaceline Rogers Glad - Rein 7:51.62
Girls 3000 Meter Run
================================================================
Meet: % 9:51.20 2000 Michelle Lilenthal, Iowa City High
Name Year Team Finals
================================================================
1 Caedryn Schrunk Spirit Lake 10:38.39
2 Hannah Roeder D. M. Roosvelt 10:38.97
3 Sarah Wickman I.C. West 10:44.91
4 Emily Van Oosbree Emmetsburg 10:51.23
5 Tara Scieszinski Albia 10:52.99
6 Rachel Wobeter South Tama 11:01.25
7 Jessica Clark West Harriso 11:06.90
8 Nicole Wilson Urbandale 11:11.83
9 Samantha Sidwell I.C. City High 11:12.62
10 Samantha Thorgaard Ottumwa 11:20.70
11 McKelle Lacher West Central 11:25.51
12 Alyssa Duffy Wdm Valley 11:29.29
13 Meredit Van Natta I.C. City High 11:30.78
14 Ashley Grimm Webster City 11:39.83
15 Susie Kuhl Bcluw 11:44.59
16 Jessica Christensen Harlan 11:45.94
17 Amanda Vorthmann Riverside 11:46.86
18 Rebecca Finley Johnston 11:47.17
19 Natalie Krekel D. M. Roosvelt 11:47.98
20 Hannah Lambert Burlington 11:52.28
21 Emily Brager Ventura 11:53.06
22 Emberly Aberg Garner-Hayfi 11:53.08
23 Paris Kono Waukee 11:55.47
24 Kelli Hildreth Norwalk 11:57.12
25 Evelyn Ross I.C. Regina 11:58.17
26 Kathryn Guess D.M. Lincoln 12:00.67
27 Katie Kroger Harlan 12:02.18
28 Kristian Wood D.M. Hoover 12:02.61
29 Amanda Brandt Davenport As 12:06.57
30 Lindsay Niffenegger Wdm Valley 12:08.11
31 Brooke Hovick C M B 12:10.30
32 Emily Long Webster City 12:14.14
33 Steph Bock Belmond-Klem 12:17.70
34 Steph Huntley Bcluw 12:18.11
35 Kristine Ballensky Sigourney 12:18.91
36 Jennifer Liston CB St Albert 12:19.51
37 Amy Wetsch Urbandale 12:20.72
38 Samantha McConeghey Johnston 12:21.10
39 Sara Hendrickson SE Polk 12:25.16
40 Heather Stillman Emmetsburg 12:28.43
41 Chloe Patterson Burlington 12:29.30
42 Janae Huntrods C M B 12:30.05
43 Brendelyn White Iowa Falls A 12:31.01
44 Katie Engle Kingsley-Pie 12:32.27
45 Sarah A'Hearn CR Xavier 12:33.64
46 Shay Barcus North Polk 12:33.83
47 Kathyrn Dillon Fort Dodge 12:35.09
48 Morgan Finn Davenport As 12:36.35
49 Becky Eckerman St. Edmond 12:38.99
50 Haley Madison Ankeny 12:40.40
51 Christine Hesby Ankeny 12:48.71
52 Katelyn Brus Denison-Schl 12:48.82
53 Michelle Royer Perry Girls 12:53.79
54 Whitney Mark Indianola 12:54.48
55 Erin Hagen Denison-Schl 12:56.47
56 Jana Ferguson Earlham 13:04.27
57 Jill Becker North Kossut 13:23.02
58 Beth Ann Keller Forest City 13:28.40
59 Brooke Winterfeld Ogden 13:28.59
60 Hanna Albaugh D. M. Roosvelt 13:30.04
61 Samantha Messersmith Forest City 13:30.32
62 Keri Youngkin Ikm 13:33.29
63 Carrie Mills Corning 13:34.27
64 Emily Stout Perry Girls 13:34.74
65 Emily Neese East Greene 13:36.55
66 Kara Anderson Albia 13:37.01
67 Whitney Peyton North Linn 13:39.07
68 Nicole Engelbart Indianola 13:44.01
69 Amanda Lindsey Spirit Lake 13:52.73
70 Alex Algreen Earlham 13:54.82
71 Courtney Meade North Linn 13:55.72
72 Amanda Willfong South Tama 13:58.29
73 Megan Batcheller Fort Dodge 14:03.34
74 Lindsey Case Glad - Rein 14:12.22
75 Ashley Rodenburg West Harriso 14:16.15
76 Nicole Bovy Glad - Rein 14:17.36
77 Amanda Black St. Edmond 14:18.54
78 ashton benson Pekin Panthe 14:27.87
79 Maja Purrman Pekin Panthe 14:46.10
80 Ashley Graham D.M. Lincoln 15:05.33
81 Jillian Bowman North Kossut 15:12.22
82 Liz Wilder Waukee 15:14.64
83 Brittany Lawson Southern Cal 15:16.77
84 Robyn Berdahl Iowa Falls A 15:25.05
85 Leilani Stevens North Centra 15:35.17
86 Ashley Platt Glid - Rals 15:57.25
-- Maggie Brown North Centra DNF
-- Cassie Main Southern Cal DNF
Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: % 8.64 1998 Lolo Jones, Des Moines Roosevelt
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jenna Caffrey Burlington % 7.86q 1
2 Laural Murphy Dsm East % 8.04q 5
3 Kelsey Smith Burlington % 8.06q 2
4 Linday Freeman I.C. West % 8.14q 3
5 Reiko Cunningham Waukee % 8.23q 5
6 Savanna Walls Clear Creek % 8.37q 6
7 Katie Johnson I.C. West % 8.39q 4
8 Heather Gilmore SE Polk % 8.40q 1
9 Lauren Anderson Riverside % 8.41q 2
10 Katie Almond Humboldt Gir % 8.49q 3
11 Kelsie Host SE Polk % 8.55q 2
12 Shea Anderson Riverside % 8.59q 9
12 Kelsey Jeske Eagle Grove % 8.59q 13
14 Erica Willey Ankeny % 8.60q 10
15 Myranda Casterline Clarke 8.69q 2
15 Emily Madden Adm-Adel 8.69q 3
17 Sarah Ruffcorn West Harriso 8.73q 1
18 Jessica Hale Ventura 8.77q 5
19 Shaylyn Wiarda Cal-Dows 8.78q 5
20 Kayla Benda South Tama 8.81q 10
21 Bekah Corkrean Southern Cal 8.83q 4
22 Haley Holmes North Centra 8.85q 23
23 Caitlin Wilson Riverside 8.88 10
24 Molly Sabers I.C. City High 8.89 1
25 Megan Smith Ventura 8.91 5
25 Kristi Green Southern Cal 8.91 1
27 Samantha Waters Dsm East 8.92 4
28 Rachel McElroy Ottumwa 8.93 4
29 Steph Lawrence Indianola 8.98 12
30 Anna Robbins Indianola 8.99 17
31 Chrissy Stettnichs Spirit Lake 9.01 6
32 Jennifer Williams Eagle Grove 9.06 15
32 Abby Crabbs Waukee 9.06 11
34 Veronica Rydze I.C. City High 9.08 2
35 Ashley Meade Johnston 9.10 7
36 Alicia Runge North Kossut 9.11 2
37 Molly Hopkins Earlham 9.13 14
37 Sara Embrey Johnston 9.13 7
39 Steph Haberer Ogden 9.15 3
40 Brittany Korell Wdm Valley 9.17 10
41 Brenna Abel Belmond-Klem 9.20 9
42 Katherine Person Ottumwa 9.21 11
42 Kaitlin Buscher Corning 9.21 4
44 Ashton Schmidt Denison-Schl 9.22 15
44 Traci Smook Spirit Lake 9.22 7
46 Amber Bacon Humboldt Gir 9.24 11
47 Natalie Standard Burlington 9.25 9
47 Chelle Phillips Waukee 9.25 18
47 Brittany Berges Ottumwa 9.25 6
50 Toni Scheloski West Central 9.29 12
50 Madison Bruess Albia 9.29 28
52 Trudee Gorsh North Linn 9.30 13
52 Lexi Frey Ankeny 9.30 10
54 Tab Carlson North Kossut 9.35 11
55 Olivia Langenberg Ames 9.36 6
56 Abby Neu I.C. City High 9.37 8
57 Kelly Grow East Greene 9.38 26
58 Dani Bottorff Kingsley-Pie 9.40 14
58 Steph Haacke North Centra 9.40 24
60 Tandy Blair Southern Cal 9.41 9
61 Elizabeth Ellinwood Wdm Valley 9.42 8
62 Kayla Kaufman Harlan 9.43 19
63 Lisa Peterson Iowa Falls A 9.44 19
63 Jessica Banes C R Prairie 9.44 4
65 Anna Zweifel Adm-Adel 9.47 14
66 Jami Olson Humboldt Gir 9.48 8
67 Mary McLaughlin St. Edmond 9.50 17
68 Chelsey Stecher Clarion-Gold 9.53 23
68 Samantha Manhart Tri-Center 9.53 8
70 Megan Bosak Harlan 9.54 16
70 Whitney Euken Red Oak 9.54 29
72 Kendra Gansz Fort Dodge 9.55 17
72 Ashey Willard Eagle Grove 9.55 19
74 Megan Neeley Lamoni 9.57 17
75 Laura Hamblin Ankeny 9.58 10
75 Katie Brimeyer Ames 9.58 7
77 Taylor Grieve Johnston 9.60 8
77 Rachel Park I.C. West 9.60 11
79 Diamond Wright Ikm 9.64 26
80 Molly Nelson Lake Mills 9.65 17
80 Tonya Suby Forest City 9.65 7
82 Katy Montgomery Forest City 9.66 19
82 Ashley Boell Ikm 9.66 28
84 Jade Musgrave South Tama 9.67 14
85 Katie Hauser Pella 9.68 24
86 Kayla Kuchel Kingsley-Pie 9.71 13
87 Lindze Webb Indianola 9.72 15
88 Brittany Robinett C M B 9.73 29
89 Jackie Pace Adm-Adel 9.74 12
90 Jordyn Fross Norwalk 9.77 22
91 Daniele DeBrower Clear Creek 9.78 18
92 Leo Schottle SE Polk 9.79 3
92 Yadira Marroquin Dsm East 9.79 6
92 Melissa Grow East Greene 9.79 25
96 Alicia Gau Tri-Center 9.80 12
97 Kelli Massengale South Tama 9.82 14
97 Megan Bartelson Earlham 9.82 18
97 Cayla Koch Kingsley-Pie 9.82 12
100 Crystal Heuberger Hampton-Dumo 9.83 21
101 Liesel Schroder Pella 9.84 24
102 Lori Doll Norwalk 9.85 16
103 Lizzy Colwell Iowa Falls A 9.87 15
104 Evie Lamont Northwood-Ke 9.88 25
105 Alicia Vavricek North Linn 9.91 20
106 Ivy Shriver Fort Dodge 9.93 19
107 Mariah McAlister Panorama 9.94 16
107 Laura Wellman Tri-Center 9.94 15
107 Allison Shipley Pekin Panthe 9.94 22
107 Britny Van Hauen Glad - Rein 9.94 21
111 Missy Cash Ventura 9.95 9
111 Allison Dye Ames 9.95 8
113 Rachel Klaren Beckman 9.96 22
114 Brittany Richardson C R Prairie 9.97 11
115 Paige Atwood Pekin Panthe 9.98 21
115 Deanne Day Earlham 9.98 13
117 Kayla Bossard Albia 10.00 28
117 Kristen Peterson Webster City 10.00 22
119 Raven Keller Clarion-Gold 10.04 26
119 Kayla Northup Pekin Panthe 10.04 23
121 Michelle Hiemstra Pella 10.06 26
122 Elyse Claiborne D. M. Roosvelt 10.08 3
123 Tina McBroom Clarke 10.15 9
124 Brenda Swift Wdm Valley 10.20 24
125 Jessica Havlik North Linn 10.21 20
126 Lauren Doll CB St Albert 10.22 18
127 Monica Madsen C M B 10.23 28
127 Michelle Vaske St. Edmond 10.23 25
129 Whitney Allen Belmond-Klem 10.24 27
130 Steph Riesma Clarion-Gold 10.25 25
130 Kari Dyer Webster City 10.25 21
132 Morgan Smith Norwalk 10.28 12
133 Krista Kennebeck CB St Albert 10.29 22
133 Jennifer VandeZande Webster City 10.29 18
135 Kelsy Sinnwell Forest City 10.34 16
136 Nichole Bojack Cal-Dows 10.35 25
137 Tomi Geerdes North Kossut 10.36 27
138 Ashley Plagge Hampton-Dumo 10.54 21
139 Lisa Wehr Sigourney 10.56 23
140 Chelsie Daily Harlan 10.57 20
141 Libby Heinz Iowa Falls A 10.59 18
142 Aimee Gethmann Glad - Rein 10.72 23
143 Jenn Pieper Fort Dodge 10.73 25
144 Sheila Sanders Albia 10.74 29
145 Haley Gonnerman St. Edmond 10.78 26
146 Amanda Burnette Ikm 10.83 28
147 Mallory Steinhart Sigourney 10.89 20
148 Katie Schubert North Centra 10.90 29
149 Kinsey Sloss Perry Girls 10.99 24
150 Erica Hackfort Panorama 11.02 20
150 Emily Gipe C M B 11.02 28
150 Emily Ealy Belle Plaine 11.02 23
153 Sydney Elarton Red Oak 11.05 29
154 Sky Denny Sigourney 11.11 13
155 Amanda Minor Belmond-Klem 11.54 27
156 Caitlin Krater Panorama 11.71 27
157 Andrea Milea Davenport As 12.12 27
158 Stephanie Erenberger C R Prairie 13.67 16
159 Kelly Wilkinson Hampton-Dumo 15.31 27
Girls 60 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: % 8.64 1998 Lolo Jones, Des Moines Roosevelt
Name Year Team Finals H#
===================================================================
Finals
1 Jenna Caffrey Burlington 8.83 2
2 Kelsey Smith Burlington 8.94 2
3 Katie Johnson I.C. West 9.35 2
4 Linday Freeman I.C. West 9.37 2
5 Laural Murphy Dsm East 9.47 2
6 Lauren Anderson Riverside 9.57 1
7 Myranda Casterline Clarke 9.61 1
8 Reiko Cunningham Waukee 9.65 2
9 Heather Gilmore SE Polk 9.67 2
10 Savanna Walls Clear Creek 9.68 2
11 Kristi Green Southern Cal 9.80 1
12 Sarah Ruffcorn West Harriso 9.81 1
13 Molly Sabers I.C. City High 9.83 1
14 Shea Anderson Riverside 9.85 1
15 Kelsey Jeske Eagle Grove 9.87 1
15 Katie Almond Humboldt Gir 9.87 1
17 Erica Willey Ankeny 9.88 1
18 Kelsie Host SE Polk 9.94 1
19 Emily Madden Adm-Adel 10.21 1
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet: % 50.96 1996 , Ames High
Team Finals H#
===================================================================
1 Burlington 50.52% 1
2 W D M Valley 50.65% 1
3 Waukee 52.01 2
4 Des Moines-Roosevelt 52.02 10
5 Denison-Schleswig 52.53 2
6 Lake Mills 52.66 4
7 SE Polk 52.98 1
8 CB St Albert 53.13 2
9 Indianola 53.16 3
10 Panorama 53.27 1
11 Iowa City West 53.28 1
12 Dsm East 53.31 1
13 Johnston 53.32 3
14 Clarke 53.46 4
15 Iowa City West 'B' 53.98 8
16 Pella 53.99 6
17 Riverside 54.01 6
18 Gladbrook-Reinbeck 54.08 5
19 Waukee 'B' 54.14 8
20 Clarion-Goldfield 54.22 4
21 Burlington 'B' 54.29 8
22 I.C. City High 54.33 2
23 Fort Dodge 54.44 5
24 Southern Cal 54.51 4
25 Waterloo East 54.57 3
26 Ames 54.68 2
27 Tri-Center 54.72 2
28 Dsm East 'B' 54.85 15
29 North Kossuth 54.89 4
30 South Tama County 54.97 5
31 Ventura 55.04 3
32 Pekin Panthers 55.21 4
33 Spirit Lake Park 55.22 3
34 Eagle Grove 55.33 3
35 Ottumwa 55.39 7
36 Interstate 35 55.64 7
37 Sigourney 55.69 7
37 Adm-Adel 55.69 3
39 North Linn 55.78 6
40 Johnston 'B' 55.81 12
41 Ft Dodge St Edmond 'B' 55.93 15
42 CR Xavier 55.94 6
43 C R Prairie 56.03 4
44 Ankeny 56.30 2
45 Riverside 'B' 56.47 9
46 Lake Mills 'B' 56.48 10
47 I.C. City High 'B' 56.49 8
48 Ft Dodge St Edmond 56.58 6
49 Ankeny 'B' 56.63 8
50 Forest City Girls 56.68 1
51 Ogden 56.70 7
52 East Greene 56.77 7
53 Spirit Lake Park 'B' 56.91 11
54 Ikm 56.99 9
54 CB St Albert 'B' 56.99 15
56 Perry Girls 57.00 5
57 Clear Creek Amana 57.09 5
58 Indianola 'B' 57.22 9
59 Des Moines-Roosevelt 'B' 57.23 11
59 Clarion-Goldfield 'B' 57.23 10
61 Des Moines Hoover 57.39 10
62 Humboldt Girls 57.47 4
63 Eagle Grove 'B' 57.48 9
64 Harlan 57.49 1
65 Fort Dodge 'B' 57.51 12
66 Hampton-Dumont 58.00 7
67 Earlham 58.16 10
68 Albia 58.26 14
69 North Central 58.28 11
69 South Tama County 'B' 58.28 12
71 C M B 58.30 5
72 Iowa Falls Alden 58.40 2
73 Webster City Lynx 58.43 6
74 Forest City Girls 'B' 58.47 8
75 Pella 'B' 58.48 10
76 Davenport Assumption 58.50 12
77 Beckman 'B' 58.52 11
78 Glidden-Ralston 58.54 10
79 Red Oak 58.56 9
80 Belle Plaine 58.59 5
80 C R Prairie 'B' 58.59 9
82 North Linn 'B' 58.67 10
83 SE Polk 'B' 58.82 11
84 Ottumwa 'B' 59.06 13
85 Cal-Dows 59.22 12
86 Southern Cal 'B' 59.25 11
87 Ventura 'B' 59.35 15
88 C M B 'B' 59.65 14
89 Hampton-Dumont 'B' 59.71 11
90 North Kossuth 'B' 59.98 13
91 Bcluw 59.99 12
92 Norwalk 1:00.07 5
93 Des Moines Lincoln 1:00.33 13
94 Belmond-Klemme 1:00.41 7
95 Panorama 'B' 1:00.50 15
96 Albia 'B' 1:00.58 14
97 Northwood-Kensett 1:00.60 6
98 Des Moines Hoover 'B' 1:00.62 13
99 Iowa Falls Alden 'B' 1:01.08 13
100 Adm-Adel 'B' 1:02.14 11
101 Belmond-Klemme 'B' 1:02.56 14
102 Ikm 'B' 1:03.14 13
103 Earlham 'B' 1:03.31 14
104 Perry Girls 'B' 1:03.57 12
105 Davenport Assumption 'B' 1:03.79 14
106 Clear Creek Amana 'B' 1:04.12 13
107 Norwalk 'B' 1:04.23 14
108 Sigourney 'B' 1:04.34 13
-- Gladbrook-Reinbeck 'B' DQ 9
-- Madrid DQ 7
-- Beckman DQ 3
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
Meet: % 4:07.14 2003 , Iowa City West
Team Finals H#
===================================================================
1 I.C. City High 4:08.12 1
2 Harlan 4:09.18 1
3 Ames 4:10.17 1
4 W D M Valley 4:11.38 1
5 Iowa City West 4:11.69 1
6 Des Moines-Roosevelt 4:14.66 2
7 Ottumwa 4:15.33 1
8 Dsm East 4:18.47 1
9 Johnston 4:19.86 3
10 Burlington 4:20.56 2
11 Ankeny 4:22.48 1
12 Waukee 4:22.82 4
13 W Central Valley 4:22.94 2
14 Pella 4:24.29 4
15 CB St Albert 4:24.88 3
16 Clear Creek Amana 4:25.83 2
17 Interstate 35 4:25.89 3
18 Indianola 4:26.35 3
19 North Linn 4:26.86 5
20 Gladbrook-Reinbeck 4:28.33 4
21 Riverside 4:29.07 5
22 Pekin Panthers 4:29.16 3
23 Denison-Schleswig 4:29.17 2
24 Clarion-Goldfield 4:29.18 3
25 Forest City Girls 4:29.29 3
26 I.C. City High 'B' 4:29.96 5
27 Indianola 'B' 4:30.87 5
28 Webster City Lynx 4:30.93 6
29 Ft Dodge St Edmond 4:30.94 2
30 Ottumwa 'B' 4:31.55 8
31 Ankeny 'B' 4:31.67 4
32 Beckman 4:31.72 2
33 Urbandale 4:31.82 3
34 CR Xavier 4:33.13 5
35 Hampton-Dumont 4:33.33 6
36 South Tama County 4:33.44 5
37 Norwalk 4:33.84 9
38 Waukee 'B' 4:34.41 8
39 SE Polk 4:34.59 2
40 Fort Dodge 4:35.25 6
41 Des Moines-Roosevelt 'B' 4:36.29 5
42 Red Oak 4:38.17 3
43 North Kossuth 4:38.41 9
44 North Linn 'B' 4:39.25 8
45 Southern Cal 4:39.60 6
46 C M B 4:40.50 2
47 Sigourney 4:40.77 6
48 Cal-Dows 4:41.88 10
49 Harlan 'B' 4:42.73 4
50 North Central 4:42.94 4
51 Ames 'B' 4:43.26 5
52 Bcluw 4:43.54 7
53 Dsm East 'B' 4:43.68 7
54 Panorama 4:44.22 9
55 Northwood-Kensett 4:44.86 9
56 Corning 4:45.23 4
57 Clear Creek Amana 'B' 4:45.52 7
58 Pella 'B' 4:46.28 8
59 Burlington 'B' 4:46.47 5
60 Hampton-Dumont 'B' 4:47.11 9
61 SE Polk 'B' 4:47.67 8
62 Earlham 4:48.21 9
63 Davenport Assumption 4:48.32 6
64 Belmond-Klemme 4:48.50 7
65 South Tama County 'B' 4:49.49 8
66 Lamoni 4:49.88 4
67 Glidden-Ralston 4:51.14 10
68 Eagle Grove 4:51.36 7
69 Beckman 'B' 4:54.40 8
70 Earlham 'B' 4:55.32 11
71 Belle Plaine 4:55.96 6
72 Des Moines Hoover 4:56.12 9
73 Gladbrook-Reinbeck 'B' 4:59.12 9
74 Albia 'B' 4:59.14 11
75 Forest City Girls 'B' 4:59.37 7
76 Northwood-Kensett 'B' 5:00.03 10
77 East Greene 5:00.85 11
78 Eagle Grove 'B' 5:02.77 10
79 Fort Dodge 'B' 5:03.93 7
80 Davenport Assumption 'B' 5:04.13 10
81 Ft Dodge St Edmond 'B' 5:04.17 11
82 Clarion-Goldfield 'B' 5:04.99 7
83 Panorama 'B' 5:08.85 11
84 Iowa Falls Alden 5:09.06 10
85 Norwalk 'B' 5:11.83 11
86 Des Moines Hoover 'B' 5:13.21 10
87 Sigourney 'B' 5:14.68 8
88 Albia 5:17.68 11
89 Johnston 'B' 5:17.97 7
90 Belmond-Klemme 'B' 5:20.37 11
91 North Kossuth 'B' 5:38.32 10
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet: % 9:33.29 2001 , Iowa City West
Team Finals
================================================================
1 Iowa City West 9:40.94
2 Urbandale 9:48.79
3 W D M Valley 9:51.61
4 Waukee 9:59.70
5 Harlan 10:18.95
6 Ankeny 10:24.11
7 Johnston 10:27.67
8 Indianola 10:29.87
9 CR Xavier 10:33.83
10 Clear Creek Amana 10:35.41
11 Des Moines Hoover 10:35.85
12 Ottumwa 10:36.61
13 Fort Dodge 10:36.78
14 North Linn 10:44.43
15 Hampton-Dumont 10:45.42
16 SE Polk 10:46.29
17 I.C. City High 10:47.31
18 Spirit Lake Park 10:48.59
19 Sigourney 10:49.66
20 CB St Albert 10:52.92
21 Riverside 10:53.41
22 Dsm East 10:54.12
23 Webster City Lynx 10:59.06
24 Ames 11:00.23
25 Belmond-Klemme 11:07.94
26 Beckman 11:08.90
27 Ft Dodge St Edmond 11:12.04
28 Garner-Hayfield 11:13.03
29 Denison-Schleswig 11:16.50
30 Earlham 11:16.79
31 C M B 11:17.71
32 Lamoni 11:23.82
33 Des Moines-Roosevelt 11:24.76
34 Pella 11:24.88
35 Albia 11:28.22
36 Pekin Panthers 11:28.41
37 Des Moines Lincoln 11:35.49
38 Forest City Girls 11:40.14
39 Panorama 11:40.72
40 Northwood-Kensett 11:41.37
41 Eagle Grove 11:43.87
42 North Polk 11:44.54
43 Davenport Assumption 11:56.98
44 Clarion-Goldfield 11:58.41
45 Southern Cal 12:00.14
46 Belle Plaine 12:06.56
47 Clarke 12:11.10
48 West Harrison 12:14.42
49 Glidden-Ralston 12:14.68
50 Red Oak 12:45.94
51 North Central 12:46.30
52 Gladbrook-Reinbeck 12:53.32
Girls 800 Sprint Medley
===================================================================
Meet: % 1:51.98 2000 , Wes Des Moines Valley
Team Finals H#
===================================================================
1 Ames 1:54.03 1
2 CB St Albert 1:55.25 2
3 Denison-Schleswig 1:55.73 3
4 C R Prairie 1:55.92 4
5 Waukee 1:57.64 1
6 Johnston 1:57.78 2
7 Fort Dodge 1:57.88 3
8 Norwalk 1:58.12 2
9 Harlan 1:58.28 2
10 Iowa City West 1:58.43 1
11 Pella 1:59.30 7
12 Dsm East 1:59.35 2
13 I.C. City High 2:00.69 2
14 Ankeny 2:01.08 1
15 Indianola 2:01.11 4
16 Waterloo East 2:01.22 7
17 Ottumwa 2:01.29 7
18 Clarke 2:01.48 3
19 Burlington 2:01.64 1
20 Clear Creek Amana 2:01.90 4
20 Clarion-Goldfield 2:01.90 1
22 Sigourney 2:02.13 5
22 Beckman 2:02.13 4
24 South Tama County 2:02.25 5
25 SE Polk 2:02.27 1
26 North Kossuth 2:02.48 7
27 Ft Dodge St Edmond 2:03.15 5
28 Panorama 2:03.22 3
29 Hampton-Dumont 2:03.34 8
30 W Central Valley 2:03.36 4
31 Lake Mills 2:03.38 4
32 Riverside 2:03.46 6
33 Forest City Girls 2:03.57 8
34 Southern Cal 2:03.62 2
35 Perry Girls 2:04.37 9
36 Davenport Assumption 2:04.60 3
36 Urbandale 2:04.60 3
38 North Central 2:04.63 3
38 CR Xavier 2:04.63 6
40 Northwood-Kensett 2:05.10 6
41 North Polk 2:05.17 9
42 Des Moines Lincoln 2:05.39 8
43 Cal-Dows 2:05.45 8
44 Ventura 2:05.74 4
45 Red Oak 2:06.52 6
46 Tri-Center 2:06.92 5
47 Belmond-Klemme 2:07.38 6
48 Spirit Lake Park 2:07.53 4
49 Adm-Adel 2:07.58 2
50 Belle Plaine 2:07.69 7
51 Interstate 35 2:07.79 6
52 Ikm 2:07.85 5
53 Webster City Lynx 2:08.19 7
54 C M B 2:08.28 7
55 Kingsley-Pierson 2:08.40 6
56 Madrid 2:08.42 8
57 Glidden-Ralston 2:09.28 9
58 Perry Girls 'B' 2:09.29 9
59 Gladbrook-Reinbeck 2:09.71 5
60 Garner-Hayfield 2:10.33 5
61 Des Moines-Roosevelt 2:10.98 3
62 Bcluw 2:11.36 9
63 East Greene 2:11.46 8
64 Des Moines Hoover 2:11.68 6
65 Earlham 2:12.85 9
66 Albia 2:13.45 9
67 North Linn 2:13.87 8
68 Humboldt Girls 2:14.67 5
69 Iowa Falls Alden 2:14.90 9
70 Eagle Grove 2:19.46 7
-- W D M Valley DQ 1
Girls High Jump
==========================================================================
Meet: % 5-08.50 2003 Crystal Hanson, Roland Story
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Amber Sporrer Glid - Rals 5-04.00 1.62m
2 Alison Dirks I.C. West 5-03.00 1.60m
3 Christi Tim Ames 5-01.00 1.54m
4 Alicia Ford Belle Plaine 5-00.00 1.52m
5 Savanna Walls Clear Creek J5-00.00 1.52m
6 Kelli Goeser Harlan J5-00.00 1.52m
7 Gaby Johnson Chariton 4-10.00 1.47m
7 Ashley Meade Johnston 4-10.00 1.47m
7 Chrissy Stettnichs Spirit Lake 4-10.00 1.47m
7 Jordon Andreassen North Polk 4-10.00 1.47m
7 Pam Paquette Ankeny 4-10.00 1.47m
7 Alicia Runge North Kossut 4-10.00 1.47m
7 Lindsay Momberg North Centra 4-10.00 1.47m
14 Samantha Sidwell I.C. City High J4-10.00 1.47m
15 Kristi Green Southern Cal J4-10.00 1.47m
15 Sheyla Benda South Tama J4-10.00 1.47m
15 Jamie Hagerman Interstate 3 J4-10.00 1.47m
18 Amanda Riese Ankeny J4-10.00 1.47m
18 Pederson Allison D. M. Roosvelt J4-10.00 1.47m
20 Tasha Nielsen Fort Dodge J4-10.00 1.47m
21 Faith Riessen Harlan J4-10.00 1.47m
22 Lindsey Ellis West Central 4-08.00 1.42m
22 Emily Cory Indianola 4-08.00 1.42m
22 Caitlin Moore Lake Mills 4-08.00 1.42m
22 Lindsey Cain C R Prairie 4-08.00 1.42m
22 Caitlin Wilson Riverside 4-08.00 1.42m
22 Michaela Bennett West Harriso 4-08.00 1.42m
22 Amy Schatzle North Linn 4-08.00 1.42m
22 Katie McGuire Ottumwa 4-08.00 1.42m
22 Angela Beckwith Ames 4-08.00 1.42m
22 Madison Hudnutt Madrid 4-08.00 1.42m
22 Nikki Pasker North Linn 4-08.00 1.42m
22 Ronee Ashley Clarke 4-08.00 1.42m
22 Sami Crandell Clarke 4-08.00 1.42m
22 Amber Pope Earlham 4-08.00 1.42m
22 Jade Condon St. Edmond 4-08.00 1.42m
37 Liz Glenn Denison-Schl 4-07.00 1.39m
38 Jill Anderson Lake Mills 4-06.00 1.37m
38 Tiffany McArdle Red Oak 4-06.00 1.37m
38 Traci Scheloski West Central 4-06.00 1.37m
38 Sarah Reese Johnston 4-06.00 1.37m
38 Betsy Derner Panorama 4-06.00 1.37m
38 Kelli Massengale South Tama 4-06.00 1.37m
38 Shari Bachel Eagle Grove 4-06.00 1.37m
38 Allison Shipley Pekin Panthe 4-06.00 1.37m
38 Briley Fairbanks Hampton-Dumo 4-06.00 1.37m
38 Jessica Laughlin Riverside 4-06.00 1.37m
38 Emily Propst CB St Albert 4-06.00 1.37m
38 Katherine Kuehner Hampton-Dumo 4-06.00 1.37m
38 Shannon Smith St. Edmond 4-06.00 1.37m
38 Kelly Brant Garner-Hayfi 4-06.00 1.37m
38 Cassie Wheeler Glad - Rein 4-06.00 1.37m
38 Katie Cole Fort Dodge 4-06.00 1.37m
38 Deana Bolumbu C R Prairie 4-06.00 1.37m
38 Amber Bacon Humboldt Gir 4-06.00 1.37m
56 Jenny Sweeney SE Polk 4-04.00 1.32m
56 Ashley Appleget Sigourney 4-04.00 1.32m
56 Danni Richardson Southern Cal 4-04.00 1.32m
56 Jenna Bergeson Wdm Valley 4-04.00 1.32m
56 Brooke Hovick C M B 4-04.00 1.32m
56 Cassie Roller Clear Creek 4-04.00 1.32m
56 Mary Weidman CB St Albert 4-04.00 1.32m
56 Lacie Heater East Greene 4-04.00 1.32m
56 Alexa Krull Glad - Rein 4-04.00 1.32m
56 Tiara Mayes Dsm East 4-04.00 1.32m
56 Emily Madden Adm-Adel 4-04.00 1.32m
67 Kaitlan Grundmeier Belmond-Klem 4-02.00 1.27m
67 Kayla Oshea Garner-Hayfi 4-02.00 1.27m
67 Beth Ann Keller Forest City 4-02.00 1.27m
67 Hillary Edeker SE Polk 4-02.00 1.27m
67 Cassie Freml Denison-Schl 4-02.00 1.27m
72 Jordon Leu Clarion-Gold 4-00.00 1.21m
72 Brianne Pals Belmond-Klem 4-00.00 1.21m
Girls Long Jump
==========================================================================
Meet: % 19-04 1994 Tashika Lewis, Des Moines North
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Jennifer Jorgensen Southeast We 5.45m 17-10.75
2 Chelle Phillips Waukee 4.85m 15-11.00
3 Amaura Cope Waukee 4.80m 15-09.00
4 Leo Schottle SE Polk 4.78m 15-08.25
5 Jessica Palo Ames 4.77m 15-07.75
6 Katie Johnson I.C. West 4.73m 15-06.25
7 Tiffany Hendricks Burlington 4.72m 15-06.00
8 Heather Gilmore SE Polk 4.67m 15-04.00
9 Jenna Hentges Spirit Lake 4.64m 15-02.75
10 Laura Baldus Roland-Story 4.63m 15-02.25
11 Emily Marnin West Central 4.59m 15-00.75
12 Jessica Banes C R Prairie 4.55m 14-11.25
13 Lexi Oman Wdm Valley 4.53m 14-10.50
14 Wieck Jamie Hampton-Dumo 4.51m 14-09.75
15 Brittany Valvick North Kossut 4.50m 14-09.25
15 Brittany Schmacker Waukee 4.50m 14-09.25
17 Amy Dobbins Sigourney 4.48m 14-08.50
17 Gina Assmann CB St Albert 4.48m 14-08.50
19 Stephanie Bentley Riverside 4.42m 14-06.00
20 Kelsey Jeske Eagle Grove 4.40m 14-05.25
20 Sarah Abele Lake Mills 4.40m 14-05.25
22 Kersten Thorgaard Ames 4.38m 14-04.50
23 Christine Andresen Ankeny 4.37m 14-04.00
24 Crystal Heuberger Hampton-Dumo 4.35m 14-03.25
25 Brittany Sheeder Perry Girls 4.33m 14-02.50
25 Jessica Steuhm South Tama 4.33m 14-02.50
27 Michelle Voigts Clarion-Gold 4.32m 14-02.25
28 Vivian Tomkovicz I.C. Regina 4.31m 14-01.75
28 Jennifer VandeZande Webster City 4.31m 14-01.75
30 Chelsie Daily Harlan 4.29m 14-01.00
31 Courtney Tigges West Central 4.28m 14-00.50
32 Sarah Maynard I.C. City High 4.27m 14-00.25
32 Maria Drzycimski St. Edmond 4.27m 14-00.25
32 Kassi Olson Forest City 4.27m 14-00.25
35 Amber Barbie Wat. East 4.25m 13-11.50
36 Samantha Waters Dsm East 4.23m 13-10.50
36 Cathleen Andresen Ankeny 4.23m 13-10.50
38 Nicole Ackelson Adm-Adel 4.22m 13-10.25
38 Ashley Feldman North Polk 4.22m 13-10.25
40 Megan Woodman Fort Dodge 4.20m 13-09.50
41 Jill Ward Urbandale 4.19m 13-09.00
42 Kristin Turk D.M. Lincoln 4.18m 13-08.75
43 Sarah Sosa Ottumwa 4.16m 13-07.75
43 Kelli Goeser Harlan 4.16m 13-07.75
43 Janelle Schnack Riverside 4.16m 13-07.75
46 Cassondra Boston D.M. Hoover 4.12m 13-06.25
47 Kate Gohlinghorst Red Oak 4.09m 13-05.00
48 Jamie Monahan Southern Cal 4.07m 13-04.25
48 Nina Hornback Pekin Panthe 4.07m 13-04.25
50 Libby Fredericks I.C. City High 4.02m 13-02.25
51 Chelsie Fuller Fort Dodge 4.01m 13-02.00
52 Jessica Hale Ventura 4.00m 13-01.50
53 Paige Atwood Pekin Panthe 3.97m 13-00.25
54 Kellie Pruismann Webster City 3.95m 12-11.50
54 Jenae Vennink Ikm 3.95m 12-11.50
56 Melissa Osipchack South Tama 3.93m 12-10.75
57 Caroline Popp North Centra 3.92m 12-10.50
58 Eve Reinhold C M B 3.91m 12-10.00
58 Alex Euken Red Oak 3.91m 12-10.00
60 Geni Krier Pekin Panthe 3.90m 12-09.50
61 Ashley Keys Panorama 3.88m 12-08.75
62 Nicole Gooch D.M. Hoover 3.86m 12-08.00
63 Sarah Craddick Davenport As 3.83m 12-06.75
63 Susan Maze North Kossut 3.83m 12-06.75
65 Casey Becker Davenport As 3.81m 12-06.00
66 Burgess Tiffany Dsm East 3.77m 12-04.50
67 Kelsey Hastings Panorama 3.76m 12-04.00
67 Beth Hamling CB St Albert 3.76m 12-04.00
69 Jalissa Bowman North Kossut 3.74m 12-03.25
70 Emily Bates Johnston 3.57m 11-08.50
71 Liz Bennett Wat. East 3.51m 11-06.25
72 Caitlin McAnally St. Edmond 3.49m 11-05.50
73 Kassie Erickson Belmond-Klem 3.43m 11-03.00
74 Melanie Twait Forest City 3.38m 11-01.25
75 Akiya Pope Ottumwa 3.32m 10-10.75
76 Stephanie Kitchen D. M. Roosvelt 2.98m 9-09.50
77 Alyssa Stracke Ikm 2.97m 9-09.00
78 Natalie Buskohl Glad - Rein 2.95m 9-08.25
79 Chisala Esther D. M. Roosvelt 2.93m 9-07.50
80 Ashley Araiza Glad - Rein 2.74m 9-00.00
Girls Shot Put
==========================================================================
Meet: % 44-07 1994 Chrissy Wray, Glenwood
Name Year Team Finals
==========================================================================
1 Danica Haight I.C. West 40-08.75 12.41m
2 Katie Bartlett D. M. Roosvelt 40-00.75 12.21m
3 Mandy Chandler Chariton 39-11.75 12.18m
4 Traci Harms Hampton-Dumo 38-01.50 11.62m
5 Heidi Tobin Beckman 38-00.75 11.60m
6 Sarah Sedivec Clear Creek 37-06.75 11.44m
7 Addie Rassmusson Roland-Story 37-03.75 11.37m
8 Ashley Petersen Denison-Schl 36-04.50 11.08m
9 Karie Downing Ottumwa 35-07.75 10.86m
10 Amy Velthoff Harlan 35-04.50 10.78m
11 Jessie Samson C M B 35-00.00 10.66m
12 Corrie Wagner I.C. City High 34-10.25 10.62m
13 Jessica Berger Wdm Valley 34-04.25 10.47m
14 Amanda Hart Pekin Panthe 33-09.00 10.28m
15 Lexie Leeper SE Polk 33-07.50 10.24m
16 Anna Anderson Chariton 33-01.50 10.09m
17 Shelby Speck Dsm East 33-01.25 10.09m
18 Katie McQuiston Urbandale 32-08.50 9.96m
19 Sarah Wignall Dsm East 32-08.25 9.96m
20 Jessie Fevold Iowa Falls A 32-04.00 9.85m
21 Laura Minchk I.C. City High 32-03.00 9.82m
22 Tina Thompson North Linn 32-02.25 9.81m
23 Michelle Schebler C R Prairie 31-10.50 9.71m
24 Cassie Beadle C R Prairie 31-09.00 9.67m
25 Dani Welbourne Tri-Center 31-06.75 9.62m
26 Beth Stearns Earlham 31-06.50 9.61m
27 Katie Etter Sigourney 31-06.00 9.60m
28 Megan Rolling North Kossut 31-04.50 9.56m
29 Patricia Stevens North Centra 30-10.00 9.39m
30 Andrea Williams Ottumwa 30-07.75 9.34m
31 Nicole Ross East Greene 30-06.50 9.30m
32 Amanda Norelius Ankeny 30-06.00 9.29m
33 Victoria Knight Ames 30-05.00 9.27m
34 Kelsey Motley Eagle Grove 30-02.25 9.20m
35 Katie Schmidt Red Oak 30-02.00 9.19m
36 Sarah Leichsenring Clarion-Gold 30-00.50 9.15m
37 Lauren Jenson Forest City 29-11.50 9.13m
38 Molli Gabrielson Belmond-Klem 29-08.75 9.06m
39 Kayla Muyskens Panorama 29-08.50 9.05m
40 Jamie McLennan Hampton-Dumo 29-07.75 9.03m
41 Kendra Gansz Fort Dodge 29-06.25 8.99m
42 Carrie Roller Clear Creek 29-05.00 8.96m
43 Emily Cory North Polk 29-04.00 8.94m
44 Makea Sanders Johnston 29-03.75 8.93m
45 Amanda Winter North Centra 29-02.25 8.89m
46 Amy Ledvina South Tama 29-01.75 8.88m
47 Courtney Gilson Urbandale 29-01.50 8.87m
48 Jenn Pieper Fort Dodge 29-01.00 8.86m
49 Liz Confer Red Oak 28-09.00 8.76m
50 Jenna Magnuson Ames 28-07.50 8.72m
50 Ann Klien Waukee 28-07.50 8.72m
52 Allison Stickley Ankeny 28-04.50 8.64m
53 Jesse Samboy C M B 28-02.75 8.60m
54 Addi Cook Waukee 27-11.25 8.51m
55 Ashley Dolash South Tama 27-09.75 8.47m
56 Erica Post Humboldt Gir 27-08.25 8.43m
57 Akilah Jackson-Rushing D.M. Hoover 27-07.50 8.42m
57 Hannah Utman West Harriso 27-07.50 8.42m
59 Lisa Saunders Adm-Adel 27-05.25 8.36m
60 Anna Miller Harlan 27-04.00 8.33m
61 Amanda Burnette Ikm 27-03.25 8.31m
62 Sarah Ingwersen Spirit Lake 27-03.00 8.30m
62 Krystal Page Clarke 27-03.00 8.30m
64 Mikyla Muhlenbruch Cal-Dows 27-02.75 8.29m
65 Kirsten Stidham Glid - Rals 26-10.50 8.19m
66 Elena Henricksen Spirit Lake 26-09.50 8.16m
67 Melanie Hopkins Earlham 26-08.25 8.13m
68 Eliza Lyons East Greene 26-07.25 8.10m
69 Blaiqe Allshouse Lamoni 26-06.00 8.07m
70 Laura Turner Wdm Valley 26-05.00 8.05m
71 Megan Brandt Webster City 26-04.25 8.03m
72 Maureen Mohr Sigourney 26-03.50 8.01m
73 Brooke Winterfeld Ogden 26-02.00 7.97m
74 Alicia Rassmussen Clarion-Gold 26-00.00 7.92m
75 Hillary Utman West Harriso 25-11.50 7.91m
75 Natalie Anliker Perry Girls 25-11.50 7.91m
77 Metta Nelson Forest City 25-11.00 7.89m
78 Emi Einck Perry Girls 25-10.00 7.87m
79 Natalie Gemberling Southern Cal 25-05.50 7.75m
80 Stephanie Haas Davenport As 25-03.50 7.70m
81 Meredith Tompkins Webster City 24-08.50 7.53m
82 Jacque Schnurr St. Edmond 24-06.50 7.48m
83 Amber Waring North Linn 24-04.75 7.43m
84 Christa Beason Johnston 24-01.75 7.35m
85 Mandy Crimmins St. Edmond 24-00.25 7.32m
86 Caitlin Landt Bcluw 23-11.75 7.30m
87 Emma Macy Bcluw 23-11.00 7.28m
88 Kami Rasmussen Ikm 23-05.75 7.15m
89 Kristy Copenhaver Riverside 23-02.25 7.06m
90 Amanda Recker Belle Plaine 23-00.25 7.01m
91 Sydney Snyder Southern Cal 22-09.50 6.94m
92 Tessa Hulst Glad - Rein 22-07.00 6.88m
93 Kathy Niedermann Glad - Rein 22-06.50 6.87m
93 Amy Steger Beckman 22-06.50 6.87m
95 Amanda Rieck D.M. Lincoln 22-04.50 6.81m
96 Amber Anderson Adm-Adel 21-00.25 6.40m
97 Toni Gorder Iowa Falls A 20-11.75 6.39m
98 Madison Sconiers D.M. Hoover 20-07.50 6.28m
99 Hannah Van Fossen Davenport As 20-06.25 6.25m
100 Christa Saul Norwalk 19-09.50 6.03m
101 Holly Nelson Waukee 17-07.50 5.37m
Heartland Region index page
|